Resultat Björknässpelen

Björknäs IP, Björknäs   2026-09-19 - 2026-09-20

Arrangör: Hellas FK Senast uppdaterad: 2026-09-21 02:00:57
2026-09-20 Alla dagar
PF8-11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Kvinnor 100 m
20/9 12:10
Vind: -1.2
1 Louise Drevinger
Spårvägens FK
93 Spårvägens FK 16.32
2 Emma Popescu Andersson
Hanvikens SK
10 Hanvikens SK 17.48 PB
Kvinnor 400 m
20/9 13:50
1 Emma Popescu Andersson
Hanvikens SK
10 Hanvikens SK 1:17.14
Kvinnor Längd
20/9 10:50
1 Tindra Frykholm
KFUM Örebro
03 KFUM Örebro 5.39 +1.4 SB
2 Louise Drevinger
Spårvägens FK
93 Spårvägens FK 3.58 0.0
123456
403 Tindra Frykholmx 4.80 +0.75.39 +1.45.35 +1.3x x
405 Louise Drevingerx 3.58 0.03.40 +0.33.36 +0.5x x
F15 80 m
20/9 10:40
Vind: -0.7
1 Hedvig Wannebo
IF Linden
12 IF Linden 11.87
F15 Längd
20/9 11:40
1 Hedvig Wannebo
IF Linden
12 IF Linden 4.35 +0.3 PB
2 Astrid Lauberg
Hellas FK
12 Hellas FK 3.62 +2.4
3 Emilia Sjögren
IF Linden
12 IF Linden 3.61 +1.5 PB
123456
385 Astrid Lauberg3.62 +2.43.33 +2.23.25 +0.73.27 +1.13.20 +1.6x
388 Hedvig Wannebo4.35 +0.3x x 3.92 +2.3x x
387 Emilia Sjögren3.61 +1.5x 3.53 +2.93.21 +1.3x x
F15 Spjut
Vikt: 500g
20/9 13:40
1 Annie Alenius
Boo IF
11 Boo IF 21.01 SB
2 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 19.74
123456
395 Edith Lundin18.3819.74xxxx
390 Annie Aleniusx20.3021.01x17.70x
F13 60 m
20/9 10:20
Vind: -2.8
1 Malin Fernström
Hellas FK
13 Hellas FK 9.55
2 Hermine Strandqvist
Hellas FK
13 Hellas FK 9.74
3 Saga Hellstrand
Hellas FK
13 Hellas FK 9.77
4 Klara Elving
Hellas FK
13 Hellas FK 10.74
F13 Längd
Hoppzon
20/9 12:40
1 Malin Fernström
Hellas FK
13 Hellas FK 4.05 +0.6
2 Saga Hellstrand
Hellas FK
13 Hellas FK 3.82 +2.3
1234
376 Malin Fernström3.98 0.03.93 +2.03.96 +2.34.05 +0.6
378 Saga Hellstrandx 3.82 +2.33.73 +1.63.56 0.0
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
20/9 11:50
1 Malin Fernström
Hellas FK
13 Hellas FK 24.20 PB
2 Saga Hellstrand
Hellas FK
13 Hellas FK 22.07 PB
1234
378 Saga Hellstrand22.0718.9817.6120.68
376 Malin Fernström23.2916.7424.2023.76
F12 800 m hinder
20/9 14:40
1 Iris Montalto
Vallentuna FK
14 Vallentuna FK 3:09.44 PB
2 Tove Jacobsson
Hellas FK
14 Hellas FK 3:11.36 PB
3 Ylva Lundström
Kungsholmen Friidrott
14 Kungsholmen Friidrott 3:15.04
4 Hedda Hansson Niewiem
Hellas FK
14 Hellas FK 3:30.04 PB
5 Bianca Fellke Nordling
Hellas FK
14 Hellas FK 3:48.73 PB
6 Vilda Grennberg
Hellas FK
14 Hellas FK 3:54.15
7 Greta Hofström
Hellas FK
14 Hellas FK 4:00.51 PB
8 Adèle Fernström Changa
Hellas FK
14 Hellas FK 4:10.45 PB
9 Sara Al-Nusif
Kungsholmen Friidrott
14 Kungsholmen Friidrott 4:30.58
F12 60 m Försök
20/9 10:10

Kvalificering: Tid (q): 6 totalt

Heat 1
Vind: -0.8
1 Bianca Fellke Nordling
Hellas FK
14 Hellas FK 9.57 q
2 Majken Wikholm
IF Linnéa
14 IF Linnéa 9.68 q
3 Sally Rotbring
Hellas FK
14 Hellas FK 10.25 PB
4 Iris Montalto
Vallentuna FK
14 Vallentuna FK 10.49 PB
5 Vilda Grennberg
Hellas FK
14 Hellas FK 10.84
Heat 2
Vind: -2.1
1 Ingeborg Lind Sigurdsson
Hanvikens SK
14 Hanvikens SK 9.15 q
2 Wilhelmina Gunnesson
Hellas FK
14 Hellas FK 9.79 q
3 Linnea Rosmalm
IF Linden
14 IF Linden 10.09
4 Ylva Lundström
Kungsholmen Friidrott
14 Kungsholmen Friidrott 10.59
5 Sonja Didriksen Fyr
Hellas FK
14 Hellas FK 12.13 PB
Heat 3
Vind: +0.8
1 Ebba Qviberg
Hanvikens SK
14 Hanvikens SK 8.68 q
2 Ai-Vy Aulin-Rodèn
Hellas FK
14 Hellas FK 9.89 q
3 Sara Al-Nusif
Kungsholmen Friidrott
14 Kungsholmen Friidrott 11.05
4 Adèle Fernström Changa
Hellas FK
14 Hellas FK 11.35
5 Greta Hofström
Hellas FK
14 Hellas FK 11.47 =PB
F12 60 m Final
20/9 11:10
Vind: -3.6
1 Ebba Qviberg
Hanvikens SK
14 Hanvikens SK 8.95
2 Ingeborg Lind Sigurdsson
Hanvikens SK
14 Hanvikens SK 9.16
3 Bianca Fellke Nordling
Hellas FK
14 Hellas FK 9.59
4 Wilhelmina Gunnesson
Hellas FK
14 Hellas FK 9.63 PB
5 Majken Wikholm
IF Linnéa
14 IF Linnéa 9.70
6 Ai-Vy Aulin-Rodèn
Hellas FK
14 Hellas FK 10.05
F12 Längd
Hoppzon
20/9 12:20
1 Ebba Qviberg
Hanvikens SK
14 Hanvikens SK 4.66 +0.9 PB
2 Ingeborg Lind Sigurdsson
Hanvikens SK
14 Hanvikens SK 4.40 +1.5 PB
3 Linnea Rosmalm
IF Linden
14 IF Linden 3.67 +0.5
4 Iris Montalto
Vallentuna FK
14 Vallentuna FK 3.66 0.0 PB
5 Ai-Vy Aulin-Rodèn
Hellas FK
14 Hellas FK 3.61 +1.0
6 Vilda Grennberg
Hellas FK
14 Hellas FK 3.58 +1.2
7 Ylva Lundström
Kungsholmen Friidrott
14 Kungsholmen Friidrott 3.48 +1.8
8 Sally Rotbring
Hellas FK
14 Hellas FK 3.39 0.0 PB
9 Bianca Fellke Nordling
Hellas FK
14 Hellas FK 3.39 +1.3 PB
10 Wilhelmina Gunnesson
Hellas FK
14 Hellas FK 3.37 0.0
11 Tove Jacobsson
Hellas FK
14 Hellas FK 3.18 +1.3
12 Majken Wikholm
IF Linnéa
14 IF Linnéa 3.14 +0.7 PB
13 Hedda Hansson Niewiem
Hellas FK
14 Hellas FK 2.96 0.0 PB
14 Sonja Didriksen Fyr
Hellas FK
14 Hellas FK 2.65 +1.8 PB
15 Greta Hofström
Hellas FK
14 Hellas FK 2.56 +1.9
16 Adèle Fernström Changa
Hellas FK
14 Hellas FK 2.54 +1.0
17 Sara Al-Nusif
Kungsholmen Friidrott
14 Kungsholmen Friidrott 2.34 0.0
1234
352 Adèle Fernström Changa2.39 +1.02.54 +1.02.50 +1.42.51 +1.2
356 Hedda Hansson Niewiem2.96 0.02.88 +1.02.62 +3.12.78 +2.5
346 Ebba Qviberg4.50 0.04.66 +0.94.56 +1.54.32 +1.9
359 Sally Rotbring3.39 0.03.39 0.03.27 +1.3x
366 Ylva Lundström3.34 0.03.26 +1.53.48 +1.82.88 +1.2
358 Tove Jacobsson3.10 0.03.18 +1.32.98 +0.13.05 +0.1
349 Sonja Didriksen Fyr2.65 +1.82.49 -0.72.36 0.02.46 0.0
357 Greta Hofström2.43 +1.72.50 +0.32.56 +1.92.51 +1.9
363 Majken Wikholm3.14 +0.73.01 +1.83.03 +0.62.92 +1.1
351 Bianca Fellke Nordling3.15 +0.93.14 +2.23.30 +2.63.39 +1.3
347 Ai-Vy Aulin-Rodèn3.50 +1.23.42 +2.53.61 +1.03.48 +0.3
355 Wilhelmina Gunnesson3.10 +1.73.28 +2.32.92 +0.13.37 0.0
354 Vilda Grennberg3.58 +1.23.26 +2.43.38 +3.63.28 0.0
345 Ingeborg Lind Sigurdsson4.20 +1.54.40 +1.5x x
365 Sara Al-Nusif2.34 0.02.21 +1.22.21 +0.92.33 +0.9
361 Linnea Rosmalm3.67 +0.53.52 +0.93.47 +1.53.62 +1.8
368 Iris Montalto3.66 0.03.31 +0.83.32 +1.23.52 +2.3
F12 Diskus
Vikt: 0,6kg
20/9 13:40
1 Wilhelmina Gunnesson
Hellas FK
14 Hellas FK 21.27
2 Majken Wikholm
IF Linnéa
14 IF Linnéa 19.62
3 Sally Rotbring
Hellas FK
14 Hellas FK 16.14 PB
4 Bianca Fellke Nordling
Hellas FK
14 Hellas FK 16.00
5 Vilda Grennberg
Hellas FK
14 Hellas FK 13.36
6 Sonja Didriksen Fyr
Hellas FK
14 Hellas FK 13.14 PB
7 Hedda Hansson Niewiem
Hellas FK
14 Hellas FK 12.16 PB
8 Adèle Fernström Changa
Hellas FK
14 Hellas FK 12.15 PB
1234
351 Bianca Fellke Nordling10.8316.00x11.55
354 Vilda Grennbergxx12.2413.36
363 Majken Wikholmxx14.9519.62
356 Hedda Hansson Niewiemx12.16x11.51
352 Adèle Fernström Changa12.15x9.8510.72
349 Sonja Didriksen Fyrx10.97x13.14
355 Wilhelmina Gunnesson18.1318.3714.6921.27
359 Sally Rotbring15.43x16.1413.11
Män 100 m
20/9 12:00
Vind: -3.4
1 Albin Pilheden
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 12.34
2 Algot Eriksson
IF Linden
08 IF Linden 12.56
3 Samuel Evrén
Spårvägens FK
93 Spårvägens FK 13.59
4 Filip Idefeldt
Hellas FK
09 Hellas FK 14.61
Män 400 m
20/9 13:40
1 Anton Karlsson
Turebergs FK
08 Turebergs FK 53.43
2 Love Lindberg
Hellas FK
10 Hellas FK 53.44
3 Albin Pilheden
Hanvikens SK
05 Hanvikens SK 54.35
4 Josef Weiner
Sävedalens AIK
03 Sävedalens AIK 55.97
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
20/9 15:10
1 Love Lindberg
Hellas FK
10 Hellas FK 32.52 PB
2 Jakob Lindberg
Hellas FK
10 Hellas FK 31.79 PB
123456
397 Jakob Lindberg31.7430.3530.7831.7530.0231.79
398 Love Lindberg31.3831.98x32.52xx
P15 80 m
20/9 10:40
Vind: -0.7
1 Pontus Wohlert
Ingarö IF
11 Ingarö IF 10.43 PB
2 Sam Dollbring
Ingarö IF
12 Ingarö IF 10.79 PB
3 Ege Aytekin Yildiz
IF Linden
12 IF Linden 11.10
4 Theo Törnquist
Hanvikens SK
11 Hanvikens SK 12.52 PB
P15 Längd
20/9 11:40
1 Pontus Wohlert
Ingarö IF
11 Ingarö IF 5.40 +2.8
2 Ege Aytekin Yildiz
IF Linden
12 IF Linden 5.10 +1.2 PB
3 Sam Dollbring
Ingarö IF
12 Ingarö IF 4.90 +1.3 PB
4 Theo Törnquist
Hanvikens SK
11 Hanvikens SK 3.82 +4.6
123456
393 Pontus Wohlert5.30 +1.2x 5.40 +2.85.08 +1.5x 5.26 +1.3
391 Theo Törnquistx x 3.58 +0.73.82 +4.63.36 +2.3x
389 Sam Dollbring4.90 +1.34.62 0.04.62 +0.74.25 +2.1x 4.30 +1.0
386 Ege Aytekin Yildiz4.57 +1.3x 4.71 0.04.99 +1.3x 5.10 +1.2
P15 Spjut
Vikt: 600g
20/9 13:40
1 Theo Törnquist
Hanvikens SK
11 Hanvikens SK 18.00 PB
123456
391 Theo Törnquist13.3715.5116.7215.9313.9518.00
P13 800 m hinder
20/9 14:00
1 Herman Ramstedt
Boo IF
13 Boo IF 2:47.20 PB
2 Oliver Molero
Boo IF
13 Boo IF 2:50.05 PB
3 Matteo Ek
IF Linnéa
13 IF Linnéa 2:55.69 PB
4 August Oja
Hellas FK
13 Hellas FK 3:04.52 PB
5 Theodor Hallberg
Hellas FK
13 Hellas FK 3:05.94 PB
6 Tage Österholm
Boo IF
13 Boo IF 3:06.22 PB
7 Taha Nejat
Boo IF
13 Boo IF 3:06.56 PB
P13 60 m Försök
20/9 10:30

Kvalificering: Tid (q): 6 totalt

Heat 1
Vind: -2.8
1 Oliver Molero
Boo IF
13 Boo IF 8.88 q PB
2 Theodor Hallberg
Hellas FK
13 Hellas FK 9.34 q
3 Adrian Seidler
Hellas FK
13 Hellas FK 9.77 q
4 August Oja
Hellas FK
13 Hellas FK 9.89 PB
5 Alexander Alkaissi
Hellas FK
13 Hellas FK 10.01
6 Vinston Nivaro
Hellas FK
13 Hellas FK 10.39
Heat 2
Vind: -1.2
1 Axel Isaksson
Hellas FK
13 Hellas FK 8.80 q
2 Oliver Cederberg
Boo IF
13 Boo IF 9.64 q
3 Taha Nejat
Boo IF
13 Boo IF 9.68 q
4 Tage Österholm
Boo IF
13 Boo IF 9.87
5 Herman Ramstedt
Boo IF
13 Boo IF 9.90
P13 60 m Final
20/9 11:20
Vind: -3.8
1 Oliver Molero
Boo IF
13 Boo IF 8.67 PB
2 Axel Isaksson
Hellas FK
13 Hellas FK 8.73 PB
3 Theodor Hallberg
Hellas FK
13 Hellas FK 9.41
4 Oliver Cederberg
Boo IF
13 Boo IF 9.45 PB
5 Taha Nejat
Boo IF
13 Boo IF 9.73
6 Tage Österholm
Boo IF
13 Boo IF 10.10
P13 Längd
Hoppzon
20/9 12:40
1 Oliver Molero
Boo IF
13 Boo IF 4.49 +2.5
2 Adrian Seidler
Hellas FK
13 Hellas FK 4.10 +2.0
3 Oliver Cederberg
Boo IF
13 Boo IF 3.87 +2.7
4 August Oja
Hellas FK
13 Hellas FK 3.87 0.0 PB
5 Herman Ramstedt
Boo IF
13 Boo IF 3.86 +1.4 PB
6 Taha Nejat
Boo IF
13 Boo IF 3.83 +0.7 PB
7 Theodor Hallberg
Hellas FK
13 Hellas FK 3.80 +0.7 PB
8 Tage Österholm
Boo IF
13 Boo IF 3.65 +2.0 PB
9 Alexander Alkaissi
Hellas FK
13 Hellas FK 3.49 +0.8 SB
10 Vinston Nivaro
Hellas FK
13 Hellas FK 3.36 +0.5 SB
1234
370 Oliver Molero4.44 +3.44.28 +0.14.49 +2.54.26 0.0
377 Theodor Hallberg3.77 +2.03.80 +0.7x 3.54 +0.4
374 Alexander Alkaissi3.34 +2.8x 3.49 +0.83.47 +1.3
373 Tage Österholm3.36 +2.23.54 +1.43.65 +2.03.34 +1.3
369 Oliver Cederberg3.79 +2.73.87 +2.73.78 +2.13.82 +1.3
381 August Oja3.68 +3.03.73 +1.63.87 0.03.64 0.0
372 Herman Ramstedt3.86 +1.43.73 +0.93.68 +1.33.36 +2.5
380 Vinston Nivaro3.05 +0.5x 3.26 +1.03.36 +0.5
371 Taha Nejat3.61 +1.63.57 +1.33.72 +1.23.83 +0.7
382 Adrian Seidler4.02 +2.33.78 +1.64.08 +1.74.10 +2.0
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
20/9 11:50
1 Herman Ramstedt
Boo IF
13 Boo IF 23.13 PB
2 August Oja
Hellas FK
13 Hellas FK 21.73
3 Vinston Nivaro
Hellas FK
13 Hellas FK 20.36 PB
4 Taha Nejat
Boo IF
13 Boo IF 20.20 PB
5 Tage Österholm
Boo IF
13 Boo IF 19.73 PB
6 Oliver Molero
Boo IF
13 Boo IF 18.23 PB
7 Alexander Alkaissi
Hellas FK
13 Hellas FK 17.69 SB
8 Oliver Cederberg
Boo IF
13 Boo IF 17.06 PB
1234
369 Oliver Cederberg13.4717.0610.65x
381 August Oja19.7421.7320.1320.83
372 Herman Ramstedtx23.13xx
380 Vinston Nivaro19.0216.3620.36x
371 Taha Nejat16.3818.9118.2020.20
373 Tage Österholmx19.7315.95x
374 Alexander Alkaissi17.69x15.9916.08
370 Oliver Molero18.23xxx
P12 800 m hinder
20/9 14:30
1 Elliot Eriksson
Hellas FK
14 Hellas FK 2:34.42 PB
2 Oliver Wahlberg
Ingarö IF
14 Ingarö IF 3:00.92 PB
3 Emil Björklund
Hellas FK
14 Hellas FK 3:01.93 PB
4 Jakob Svedberg
Boo IF
14 Boo IF 3:14.82 PB
5 Jamie Jedbring
Boo IF
14 Boo IF 3:20.02 PB
6 Sid Berry
IF Linnéa
14 IF Linnéa 3:22.12 PB
7 Elias Drugge
IF Linden
14 IF Linden 3:39.52 PB
P12 60 m
20/9 10:00
Vind: -0.7
1 Elliot Eriksson
Hellas FK
14 Hellas FK 8.78 PB
2 Sid Berry
IF Linnéa
14 IF Linnéa 9.10 PB
3 Oliver Wahlberg
Ingarö IF
14 Ingarö IF 9.42 PB
4 Jamie Jedbring
Boo IF
14 Boo IF 9.96
5 Emil Björklund
Hellas FK
14 Hellas FK 10.15
6 Jakob Svedberg
Boo IF
14 Boo IF 10.66
P12 Längd
Hoppzon
20/9 11:40
1 Elliot Eriksson
Hellas FK
14 Hellas FK 4.96 +1.3 PB
2 Oliver Wahlberg
Ingarö IF
14 Ingarö IF 4.26 +1.4
3 Jamie Jedbring
Boo IF
14 Boo IF 3.70 +0.1 PB
4 Jakob Svedberg
Boo IF
14 Boo IF 3.52 0.0 PB
5 Emil Björklund
Hellas FK
14 Hellas FK 3.20 +1.2 PB
6 Elias Drugge
IF Linden
14 IF Linden 3.13 +0.3 PB
1234
344 Jakob Svedberg3.46 +1.73.41 -0.23.40 +0.33.52 0.0
348 Emil Björklund3.20 +1.23.20 +2.92.94 +2.13.11 +0.4
364 Oliver Wahlberg4.26 +1.44.17 +0.94.15 +1.24.24 +0.8
350 Elliot Eriksson4.65 +1.44.96 +1.34.77 +2.34.95 +1.3
360 Elias Drugge3.11 +2.33.13 +0.3x 2.97 +1.4
343 Jamie Jedbring3.70 +0.13.48 +1.03.58 +1.23.65 +1.6
P12 Diskus
Vikt: 0,6kg
20/9 13:40
1 Elliot Eriksson
Hellas FK
14 Hellas FK 36.45 PB
2 Jamie Jedbring
Boo IF
14 Boo IF 22.60 PB
3 Jakob Svedberg
Boo IF
14 Boo IF 14.41 PB
1234
343 Jamie Jedbringx19.4117.5722.60
350 Elliot Eriksson17.5532.8336.4532.98
344 Jakob Svedberg13.6414.4112.6812.44
Veteraner Kvinnor 100 m
20/9 12:10
Vind: -1.2
1 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 13.74
2 Kristina Jonker
Bromma IF
77 Bromma IF 15.09
3 Ingvor van Ginhoven
Turebergs FK
43 Turebergs FK 27.43 PB
Sammanställning per klass
K80
1 Ingvor van Ginhoven
Turebergs FK
43 Turebergs FK 27.43
K50
1 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 13.74
K45
1 Kristina Jonker
Bromma IF
77 Bromma IF 15.09
Veteraner Kvinnor 800 m
20/9 15:00
1 Frida Lundin
Hellas FK
83 Hellas FK 2:49.90 PB
Sammanställning per klass
K40
1 Frida Lundin
Hellas FK
83 Hellas FK 2:49.90
Veteraner Kvinnor Längd
20/9 10:50
1 Ingvor van Ginhoven
Turebergs FK
43 Turebergs FK 1.69 +1.0 PB
123456
426 Ingvor van Ginhovenx 1.49 +0.91.64 +0.61.69 +1.01.65 +1.31.62 +1.0
Sammanställning per klass
K80
1 Ingvor van Ginhoven
Turebergs FK
43 Turebergs FK 1.69
Veteraner Kvinnor Diskus
20/9 15:10
1 Rose-Marie Blom
Järvsö IF
60 Järvsö IF 16.28
2 Hanna McCarthy
Hammarby IF
73 Hammarby IF 14.47
123456
428 Rose-Marie Blom15.20xx16.0116.28x
413 Hanna McCarthy14.4713.2513.72xx14.13
Sammanställning per klass
K65Vikt: 1,0kg
1 Rose-Marie Blom
Järvsö IF
60 Järvsö IF 16.28
K50Vikt: 1,0kg
1 Hanna McCarthy
Hammarby IF
73 Hammarby IF 14.47
Veteraner Män 100 m
20/9 12:20
Vind: -3.8
1 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 13.04
2 Christer Christophersson
Spårvägens FK
51 Spårvägens FK 14.18
3 Patrik Hellström
Turebergs FK
74 Turebergs FK 14.34
4 Anthony Treacher
IFK Lidingö
39 IFK Lidingö 19.50
Sammanställning per klass
M85
1 Anthony Treacher
IFK Lidingö
39 IFK Lidingö 19.50
M75
1 Christer Christophersson
Spårvägens FK
51 Spårvägens FK 14.18
M50
1 Staffan Lindberg
Hellas FK
72 Hellas FK 13.04
2 Patrik Hellström
Turebergs FK
74 Turebergs FK 14.34
Veteraner Män Längd
20/9 10:50
1 Anthony Treacher
IFK Lidingö
39 IFK Lidingö 3.22 +1.3
123456
427 Anthony Treacherx x 2.07 +2.3x 3.14 +2.33.22 +1.3
Sammanställning per klass
M85
1 Anthony Treacher
IFK Lidingö
39 IFK Lidingö 3.22
Veteraner Män Diskus
20/9 15:10
1 Panagiotis Avramidis
Hanvikens SK
65 Hanvikens SK 44.53
2 Martin Gunnesson
Hellas FK
75 Hellas FK 35.19 PB
3 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 33.25 SB
4 Palle Storm
IFK Märsta
77 IFK Märsta 23.79 PB
123456
420 Panagiotis Avramidis39.2342.33xxx44.53
411 Martin Gunnesson35.19xxx32.32x
419 Christian Josefssonx31.0233.2528.8429.3130.61
410 Palle Storm22.6921.11x23.5523.7922.95
Sammanställning per klass
M60Vikt: 1,0kg
1 Panagiotis Avramidis
Hanvikens SK
65 Hanvikens SK 44.53
M55Vikt: 1,5kg
1 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 33.25
M50Vikt: 1,5kg
1 Martin Gunnesson
Hellas FK
75 Hellas FK 35.19
M45Vikt: 2,0kg
1 Palle Storm
IFK Märsta
77 IFK Märsta 23.79
Veteraner Män Femkamp veteraner män
Poäng Poängdiff.
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 3628 0
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 3243 -385
3 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 3236 -392
LängdSpjut200 mDiskus1500 m
417 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
5.72 +1.6
925
40.33
650
25.39 -1.2
900
33.61
595
5:52.24
558
416 Peter Wallin
Spårvägens FK
5.24 +1.8
774
35.25
549
25.47 -1.2
894
26.52
441
5:46.71
585
421 Anders Toll
Uppsala LK
4.92 +1.6
878
24.03
391
29.23 -1.2
739
26.55
427
5:34.80
801
Sammanställning per klass
M65
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 3236
M55
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 3628
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 3243
Veteraner Män Femkamp veteraner män Längd
IAAF Män Längd
20/9 10:50
Poäng
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 5.72 +1.6 925
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 5.24 +1.8 774
3 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 4.92 +1.6 878
123
421 Anders Toll4.65 +2.34.73 +1.14.92 +1.6
416 Peter Wallin4.98 +1.74.98 +1.95.24 +1.8
417 Mattias Sunneborn5.28 0.05.72 +1.65.64 +1.9
Sammanställning per klass
M65
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 4.92 878
M55
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 5.72 925
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 5.24 774
Veteraner Män Femkamp veteraner män Spjut
IAAF Män Spjut
20/9 12:10
Poäng
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 40.33 650
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 35.25 549
3 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 24.03 391
123
417 Mattias Sunneborn36.4740.3337.73
421 Anders Toll23.1321.6024.03
416 Peter Wallinx30.5035.25
Sammanställning per klass
M65
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 24.03 391
M55
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 40.33 650
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 35.25 549
Veteraner Män Femkamp veteraner män 200 m
IAAF Män 200m
20/9 13:20
Vind: -1.2
Poäng
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 25.39 900
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 25.47 894
3 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 29.23 739
Sammanställning per klass
M65
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 29.23 739
M55
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 25.39 900
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 25.47 894
Veteraner Män Femkamp veteraner män Diskus
IAAF Män Diskus
20/9 14:30
Poäng
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 33.61 595
2 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 26.55 427
3 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 26.52 441
123
416 Peter Wallin22.7626.5223.56
421 Anders Toll23.0021.1426.55
417 Mattias Sunnebornx33.61x
Sammanställning per klass
M65
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 26.55 427
M55
1 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 33.61 595
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 26.52 441
Veteraner Män Femkamp veteraner män 1500 m
IAAF Män 1500m
20/9 15:50
Poäng
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 5:34.80 801
2 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 5:46.71 585
3 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 5:52.24 558
Sammanställning per klass
M65
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 5:34.80 801
M55
1 Peter Wallin
Spårvägens FK
71 Spårvägens FK 5:46.71 585
2 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 5:52.24 558