Results Sommarspelen

Kristianstad IP, Kristianstad   2019-07-11

Arrangör: Åhus FIK Tävlingsledare: Kerstin Karlström och Mats Larsson Senast uppdaterad: : 2019-07-11 21:31:05
Väder: Soligt, cirka 22 grader  
Övrigt: Första start kl 10 och sista släggan i luften strax efter kl 21.  
Kvinnor 100 m Försök
Torsdag 17:00
Heat 1Vind: -1.0
1 Emma Gerdes
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.02 q
2 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 13.06 q
3 Julia Berns
IFK Lund
02 IFK Lund 13.25 q
4 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.83 q
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 14.06
6 Agnes Norman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 14.49
7 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 14.84
Heat 2Vind: -2.2
1 Selma Jönsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.85 q
2 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 12.97 q
3 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 13.59 q
4 Alyson Vera
IFK Lund
02 IFK Lund 13.68 q
5 Annika Mattsson
IFK Lund
97 IFK Lund 14.12
6 Sofie Samuelsson
Ystads IF
01 Ystads IF 15.38
7 Wilma Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 15.87
Kvinnor 100 m Final
Torsdag 17:40
Vind: -1.6
1 Emma Gerdes
Åhus FIK
03 Åhus FIK 12.88
2 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 12.97
3 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 13.57
4 Alyson Vera
IFK Lund
02 IFK Lund 13.64
5 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.96
Selma Jönsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
Julia Berns
IFK Lund
02 IFK Lund DNS
Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund DNS
Kvinnor 400 m Final
Torsdag 18:30
A-Final
Tot. plac.
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 1:00.26 1
2 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 1:00.97 2 PB
3 Juni Rugland
Höörs IS
03 Höörs IS 1:01.06 3 PB
4 Selma Jönsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 1:02.05 4
B-Final
Tot. plac.
1 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 1:02.59 5 PB
2 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 1:03.17 6
3 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:04.06 7 SB
4 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 1:14.42 8 PB
Sammanställning
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 1:00.26
2 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 1:00.97 PB
3 Juni Rugland
Höörs IS
03 Höörs IS 1:01.06 PB
4 Selma Jönsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 1:02.05
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 1:02.59 PB
6 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 1:03.17
7 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:04.06 SB
8 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 1:14.42 PB
Kvinnor 1500 m Final
Torsdag 19:50
1 Lova Nilsson
IS Göta
07 IS Göta 5:13.66 PB
2 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5:31.97
3 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 6:34.77
Kvinnor 100 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Torsdag 16:35
Vind: -1.2
1 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 15.34
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 15.41
Kvinnor Höjd Final
Torsdag 18:00
1 Janne Ohrt
MTSV Hohenwestedt (GER)
03 MTSV Hohenwestedt (GER) 165
2 Carolin Harbs
MTSV Hohenwestedt (GER)
01 MTSV Hohenwestedt (GER) 165
3 Agnes Norman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 153
4 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 153
5 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 153
6 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 148
7 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 128
123128133138143148153156159162165168
Tova Lindahl---oooxoxx-
Kajsa Andersson----oxoxxx
Johanna Persson-----xoxoxxx
Ellen Rohlenooxxx
Agnes Norman-----xooxxx
Carolin Harbs-------oxoxoxxoxxx
Janne Ohrt-------xxoooxoxxx
Kvinnor Längd Final
Torsdag 18:50
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5.48 0.0
2 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.99 0.0
3 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 4.92 +2.2
4 Anna Bergdén
IF UDD
05 IF UDD 4.67 +0.2
5 Johanna Obradovic
IFK Lund
03 IFK Lund 4.62 +0.8
6 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 4.44 0.0
7 Stella Smolka
Kyrkhults SK
05 Kyrkhults SK 4.37 +1.0
8 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.35 +0.7
9 Sofie Samuelsson
Ystads IF
01 Ystads IF 3.67 +0.3
Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNS
Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
Wilma Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK DNS
Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS DNS
123456
Elenie Carlsson4.78 +1.04.99 0.04.79 +1.04.93 0.04.85 0.04.83 0.0
Filippa Svensson4.88 0.04.79 0.04.92 +2.24.57 0.0x 4.76 0.0
Sana Al-anix 4.35 +0.7x 4.16 +0.53.85 +0.44.26 +1.4
Ellen PetterssonDNS
Frida Westfeldtx 4.40 +1.54.26 +1.74.09 +2.83.99 0.04.44 0.0
Johanna Obradovic4.43 0.0x 4.62 +0.84.43 0.04.47 0.0x
Wilma SvenssonDNS
Angel Richmore x 5.35 +0.25.48 0.05.46 0.0- -
Sofie Samuelsson3.61 +1.73.67 +0.32.05 0.0- - -
Anna Bergdén4.59 0.04.53 +1.9x 4.58 0.04.67 +0.2x
Sydney KarströmDNS
Alice LindhDNS
Stella Smolka3.98 +0.34.37 +1.04.28 0.04.26 +0.34.37 +0.14.36 0.0
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Torsdag 19:20
1 Maria Johansson
Åhus FIK
96 Åhus FIK 30.33
2 Amanda Rohlin
Åhus FIK
90 Åhus FIK 28.30
3 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 24.25
4 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 21.23
5 Linnea Rohlin
Åhus FIK
86 Åhus FIK 16.08
123456
Amanda Rohlinx27.8528.3028.1026.5927.02
Linnea Rohlin16.0814.2514.77x13.8112.26
Alicia Byström19.47x21.23x21.15x
Ellen Rohlen22.4522.0024.2521.3119.86x
Maria Johansson29.0029.85x28.4330.33x
Kvinnor Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Torsdag 20:10
1 Josefine Larsson
Glanshammars IF
98 Glanshammars IF 47.47
2 Hanna Grönwall
Malmö AI
99 Malmö AI 45.30
3 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 44.47
4 Maria Johansson
Åhus FIK
96 Åhus FIK 40.71
5 Fanny Lundberg
Åhus FIK
01 Åhus FIK 37.90
6 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 34.55
7 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 34.19
8 Amanda Rohlin
Åhus FIK
90 Åhus FIK 25.66
Rebecka Kvist
Alvesta FI
83 Alvesta FI DNS
123456
Alicia Byström31.8633.0034.1932.75x32.89
Tova Lindahl33.9734.5531.7733.39xx
Fanny Lundberg35.2136.0137.3737.0637.9035.78
Josefine Larsson46.97x44.92x46.2647.47
Amanda Rohlin25.6624.0322.93xx24.12
Maria Johansson37.3239.9138.5140.7138.90x
Rebecka KvistDNS
Thea Löfman42.7140.9844.4744.1243.6242.47
151 Hanna Grönwall42.0541.7543.7645.3043.63x
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Torsdag 16:40
Vind: -2.7
1 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 17.89
2 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 19.15
F17 100 m häck Extralopp
Höjd: 76,2cm
Torsdag 17:30
Vind: +1.1
1 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 18.95
2 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS DNS
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Torsdag 18:40
1 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 51.01
2 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 38.79
3 Jonna Kronander
IK Ymer
03 IK Ymer 33.99
4 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 31.67
5 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 23.32
Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö DNS
123456
Almida Karlsson 30.52x30.0031.6730.51x
Amelie Götesson21.6822.8221.4121.0422.5823.32
Jonna Kronander31.4333.0831.3333.99x33.57
Emma KirstenDNS
Tova Lindahlx38.7638.79x37.0333.21
Thea Löfman50.4849.34xx51.0150.59
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
Torsdag 17:40
1 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 36.95
2 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 26.42
3 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 26.37
4 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 21.65
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 21.31
6 Agnes Norman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 16.50
7 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 10.44
123456
Ellen Rohlen20.18x21.6518.9918.93x
Ella Ejermarkxxxx26.4226.42
Cornelia Helgesson21.16xx21.31--
Kajsa Anderssonx36.9532.3434.74xx
Sana Al-anixx10.44xx9.57
Tova Lindahl26.37xxxxx
Agnes Norman14.1815.56x15.5816.50x
F15 80 m Försök
Torsdag 13:20
Heat 1Vind: 0.0
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.72 q
2 Ellen Antivilo Lindsjöö
Hässelby SK
04 Hässelby SK 11.19 q
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 11.35 q
4 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 11.45
5 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.99
Heat 2Vind: +1.6
1 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.38 q
2 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.44 q
3 Anna Bergdén
IF UDD
05 IF UDD 11.17 q
4 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 11.30 q
5 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.44 q
F15 80 m Final
Torsdag 14:50
Vind: 0.0
1 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.42
2 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.66
3 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.73
4 Ellen Antivilo Lindsjöö
Hässelby SK
04 Hässelby SK 11.13
5 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 11.20
6 Anna Bergdén
IF UDD
05 IF UDD 11.35
7 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 11.48
8 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.51
F15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Torsdag 16:10
1 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 47.18
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 49.43
3 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 49.56
4 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 54.97
5 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 56.00
6 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 57.06
F15 Höjd Final
Torsdag 13:50
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 169 PB
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 159 SB
3 Ellen Antivilo Lindsjöö
Hässelby SK
04 Hässelby SK 148
4 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 148
5 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 148
6 Alma Holmberg
IK Ymer
04 IK Ymer 143
7 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 143
8 Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö 143
133138143148153156159163166169172
Sydney Karström---oooooooxxx
Elvira Collvin-ooxxoxxx
Emma Kirstenoxoxxoxxx
Emilia Mandl---oxxoxoxoxxx
Ronja Rickardssonooxoxxoxxx
Annie Grindange-oxxoxxx
Alma Holmbergoooxxx
Ellen Antivilo Lindsjööoxoxoxoxxx
F15 Stav Final
Torsdag 17:10
1 Elli Johansson
KA2 IF
04 KA2 IF 303
2 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 263
233243253263273283293303315
Elvira Collvinoooxoxxx
Elli Johansson-----ooxoxxx
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Torsdag 15:10
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.25
2 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.90
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.50
4 Ellen Antivilo Lindsjöö
Hässelby SK
04 Hässelby SK 9.36
5 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.40
6 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 7.60
7 Stella Smolka
Kyrkhults SK
05 Kyrkhults SK 7.00
8 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 6.56 PB
123456
Tilde Schack7.717.798.407.647.227.50
Ella Ejermark9.009.909.159.29x9.70
Ronja Rickardsson9.209.508.448.807.788.24
Amanda Cederlöf6.617.026.017.607.177.18
Sydney Karström9.629.7910.05x10.259.93
Stella Smolka6.327.006.906.826.956.55
Frida Westfeldt6.356.006.376.125.816.56
Ellen Antivilo Lindsjöö9.368.758.798.668.368.81
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Torsdag 16:50
1 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 32.52
2 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 28.29
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 26.07
4 Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö 25.91
5 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 21.10
6 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 20.28
7 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 18.94
123456
Amelie Götesson27.5326.7432.52x26.62x
Tilde Schack20.2819.7317.4618.05xx
Amanda Cederlöfx21.10x18.4520.08x
Hedda Månsson17.9218.9415.31xxx
Emma Kirsten22.9323.0123.0925.91x23.32
Ronja Rickardssonxx26.07x23.4924.14
Ella Ejermarkxxx27.7128.29x
F13 60 m Försök
Torsdag 13:00
Heat 1Vind: 0.0
1 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.01 q
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 9.06 q
3 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 9.13 q
4 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 9.51 q
5 Saga Hjelmeland Björnsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.60 q
6 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.61 q
Heat 2Vind: +1.1
1 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.83 q
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.20 q
3 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.70
4 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 9.80
5 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 10.14
F13 60 m Final
Torsdag 14:30
Vind: +0.3
1 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 8.95
=2 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.03 9.022
=2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 9.03 9.022
4 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 9.16
5 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.38
6 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 9.68
7 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.75
8 Saga Hjelmeland Björnsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK DNS
F13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Torsdag 10:30
A-FinalVind: +1.9
Tot. plac.
1 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.41 1 PB
2 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 32.56 2
4 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 33.36 4
8 Saga Hjelmeland Björnsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 35.93 8
B-FinalVind: +1.2
Tot. plac.
3 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 33.01 3
5 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 33.63 5
6 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 34.11 6
7 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 34.50 7
Sammanställning
1 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 31.41 PB
2 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 32.56
3 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 33.01
4 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 33.36
5 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 33.63
6 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 34.11
7 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 34.50
8 Saga Hjelmeland Björnsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 35.93
F13 Stav Final
Torsdag 15:00
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 263
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 213
3 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 203
4 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 183
5 Ella Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 153
6 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 143
7 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 143
8 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 133
103113123133143153163173183193203213223253263273
Ella Nilssonoxoooxoxxoxx
Emma-Lisa Johansson-------ooooxxx
148 Klara Dahlin-----ooooxxx
Leonie Mörstam-------------ooxxx
Freja Strenius-------oo-oxoxx-
Nelly Rohlenooooxoxxx
Nicole Björklundooooxxoxxx
Liv Håkanssonooooxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Torsdag 11:50
1 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.62 -0.2
2 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 4.55 -1.5
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 4.47 -1.1 PB
4 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 4.32 0.0
5 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 4.21 0.0
6 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 4.20 0.0
7 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 4.14 -0.9
8 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 4.13 0.0
9 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 3.76 -2.1
10 Saga Hjelmeland Björnsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 3.72 -1.2
11 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.58 0.0
12 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3.55 0.0
13 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.50 0.0
14 Louise Johnfors
Åhus FIK
06 Åhus FIK 3.48 -0.1
123456
Filipa Ivarsson3.55 0.03.55 0.03.40 -0.9
Nicole Björklund3.37 -0.83.50 0.03.36 -1.6
150 Ella Törnblom3.55 -1.13.58 0.03.39 -0.2
Siri Zetterdahl3.76 -2.13.63 +1.03.68 -0.1
Freja Strenius4.23 -0.74.47 -1.14.47 +0.24.19 0.04.43 -1.34.34 0.0
Tilde Nilsson4.14 -0.94.10 -1.54.11 +1.12.95 0.04.02 0.0x
Felicia Mårtensson4.09 -0.94.13 0.04.08 0.03.72 0.04.10 0.04.01 -0.3
Isa Lindberg4.41 0.04.34 -0.34.45 0.04.26 0.04.43 0.04.55 -1.5
Annie Grindange4.62 -0.24.46 -0.14.40 0.04.44 0.0x x
Louise Johnfors3.48 -0.13.27 -0.83.30 -0.7
Ebba Michelsberg4.21 0.04.16 -1.23.90 0.04.13 0.03.85 0.04.21 -0.4
Clara Aldskogius4.18 -0.94.23 0.04.22 -0.14.30 -1.2x 4.32 0.0
Saga Hjelmeland Björnsson3.38 -0.13.43 0.03.72 -1.2
Alva Ardegård4.12 -1.34.20 0.04.13 -0.44.05 -1.44.08 0.04.14 -1.5
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Torsdag 10:40
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 25.76
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 22.44
3 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 17.98
4 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 17.83
5 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 17.28
6 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 16.71
7 Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF 15.66
8 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 13.88
9 Louise Johnfors
Åhus FIK
06 Åhus FIK 13.09
10 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 12.41
11 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 12.36
123456
Savanna Karström17.8315.5817.69x16.35x
Sienna Karström18.5115.8518.7522.4422.1918.77
Clara Aldskogius16.2416.1116.27x16.71x
Emma-Lisa Johanssonx13.88xx12.0713.82
Leonie Mörstamx23.9223.0525.7624.5723.04
148 Klara Dahlin14.0717.2915.8617.3115.6717.98
Nicole Björklund11.9312.3612.17
Louise Johnfors10.75x13.09
Majken Nilssonxx17.28xxx
Siri Zetterdahl13.9513.9215.6615.0814.0613.83
Filipa Ivarsson12.4111.5610.94
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Torsdag 13:20
1 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 27.32
2 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 25.08
3 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 16.19
4 Annie Grindange
Turebergs FK
06 Turebergs FK 16.01 PB
5 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 15.68
6 Clara Aldskogius
Hammarby IF
07 Hammarby IF 15.35
7 Louise Johnfors
Åhus FIK
06 Åhus FIK 13.89
8 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.73
9 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 12.32
10 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 11.38
11 Ella Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 11.15
123456
Ebba Michelsberg12.328.1210.02
Savanna Karström11.4911.8612.7311.66x9.64
Clara Aldskogius12.2312.919.7515.3514.3211.33
Annie Grindange16.0114.4113.23xxx
Felicia Mårtensson21.2221.4423.0627.3222.4219.81
Louise Johnfors11.0012.2112.8913.6513.7213.89
Ella Nilsson10.339.9911.15
Sienna Karström10.8612.3015.7914.9014.6916.19
Isa Lindberg15.6618.8618.6121.5825.0823.34
Nicole Björklund11.388.869.93
148 Klara Dahlin14.4313.9815.6813.0213.05x
F11 60 m Försök
Torsdag 12:10
Heat 1Vind: -0.6
1 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.68 q
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.73 q
3 Ellinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 9.85 q
4 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.92 q
5 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 10.04 q 10.032
6 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 10.17
7 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad DNS
Heat 2Vind: +1.6
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.92 q
2 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.50 q
3 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 10.04 q PB 10.032
4 Sonia Kurashova
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.27
5 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 10.33
6 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 10.68
7 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.78
F11 60 m Final
Torsdag 13:50
Vind: +1.2
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.99
2 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.48
3 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.59
4 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.61
5 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.80
6 Ellinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 9.92
7 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 10.18
8 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 10.19 PB
F11 200 m Final
Torsdag 11:20
A-FinalVind: +1.0
Tot. plac.
1 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 32.10 3
2 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 34.18 8
3 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 34.71 10
4 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 35.47 12
5 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 35.91 13
B-FinalVind: +0.1
Tot. plac.
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 30.09 1
2 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 33.16 6
3 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 33.40 7
4 Sonia Kurashova
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 34.82 11
C-FinalVind: +0.5
Tot. plac.
1 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 31.90 2
2 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 32.66 4
3 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 32.98 5
4 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 34.20 9
Sammanställning
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 30.09
2 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 31.90
3 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 32.10
4 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 32.66
5 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 32.98
6 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 33.16
7 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 33.40
8 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 34.18
9 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 34.20
10 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 34.71
11 Sonia Kurashova
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 34.82
12 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 35.47
13 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 35.91
F11 Längd Final
Hoppzon
Torsdag 14:50
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.41 +0.2
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4.02 +1.7
3 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.92 0.0
4 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 3.91 +1.8
5 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.75 +1.0
6 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.68 0.0
7 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 3.62 +1.9
8 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 3.60 0.0
9 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.55 +0.5
10 Ellinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 3.55 +0.9
11 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.53 0.0
12 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.52 +0.5
13 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.52 +0.1
14 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.42 -0.8
15 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 3.39 0.0 SB
16 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 3.39 +1.5
17 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 3.36 +0.9
18 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 3.28 +1.6
19 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 3.25 +0.9
20 Ebba Dalhberg
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.25 +2.1
21 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 3.24 0.0
1234
Olivia Mårtensson3.08 +0.83.06 0.03.28 +1.6x
Alicia Dahlerus3.52 +0.13.26 -0.63.34 +0.13.08 0.0
Lisen Schrewelius3.92 0.03.58 0.03.07 +0.93.02 0.0
Elin Lindberg3.77 0.03.78 0.03.77 +0.33.91 +1.8
Savanna Karström3.56 0.03.57 0.03.75 +1.03.48 0.0
Cajsa Hansson3.53 0.03.16 +0.32.97 +0.33.12 0.0
June Johansson3.39 0.03.23 +0.33.38 0.03.30 +2.4
Ellinore Andersson3.00 0.03.08 +0.33.03 0.03.55 +0.9
Nelly Rohlen3.46 -0.23.52 +0.53.47 +1.43.50 +0.2
Isabelle Johnfors3.42 -0.83.34 0.03.20 +1.5-
Ebba Dalhberg3.22 0.03.07 0.02.98 +1.23.25 +2.1
Thea Kleman3.10 +1.43.24 0.03.15 +1.53.14 +0.4
Rut Nilsson3.18 +0.53.24 +0.33.28 0.03.39 +1.5
Victoria Höglind2.50 0.02.46 +1.13.68 0.02.47 +1.3
Elvira Helgesson4.37 0.04.28 +0.14.41 0.04.41 +0.2
Vera Frisk3.54 0.03.53 +1.23.55 +0.53.34 +0.7
Vendela Bogren3.43 0.03.40 0.03.60 0.03.41 0.0
Evelina Olsson3.21 0.03.36 +0.73.31 0.03.36 +0.9
Malva Thorén3.59 0.03.54 +0.73.53 +1.13.62 +1.9
Lisa Berggren2.97 0.03.25 +0.93.24 0.02.92 +1.4
Alice Olsson3.96 0.03.97 +1.14.02 +1.7x
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Torsdag 10:30
1 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 8.81
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 7.12
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.62
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 6.53
5 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 6.50
6 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 6.42
7 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 6.18
8 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 6.07
9 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5.93
10 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5.90
11 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 5.52
12 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 4.82
13 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.00
1234
Alicia Dahlerus5.115.645.555.90
Alice Olsson6.536.365.995.71
Malva Thorén6.235.246.426.21
Sienna Karström5.676.795.397.12
Lisa Berggren5.945.985.816.18
Cajsa Hansson5.095.425.935.00
Lisen Schrewelius8.818.768.178.38
Victoria Höglindx3.964.003.92
Rut Nilsson5.806.506.046.05
Thea Kleman4.554.694.524.82
Elvira Helgesson5.345.385.435.52
Savanna Karström5.196.626.10x
Nelly Rohlen6.075.785.805.53
F11 Boll Final
Vikt: 300g
Torsdag 12:20
1 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 31.20
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 28.70
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 25.93
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 21.28
5 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 21.08
6 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 19.82
7 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 19.35
8 Ellinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 19.25
9 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 19.05
10 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 19.03
11 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 17.53
12 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 15.91
13 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 15.68
14 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 15.66
15 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 15.48
16 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 13.89
1234
Lisen Schrewelius19.8717.6121.0820.41
June Johansson14.7014.7315.6815.51
Nelly Rohlen19.0313.6017.7817.99
Thea Kleman18.7819.0518.3817.95
Rut Nilsson17.5313.25xx
Elin Lindberg31.1228.2528.4931.20
Vera Frisk19.8215.0118.6219.70
Savanna Karström21.70x19.8225.93
Elvira Helgesson15.4115.9115.4315.67
Alicia Dahlerus10.7715.4812.8915.36
Ellinore Andersson15.2417.6515.3819.25
Olivia Mårtensson13.2815.6615.0114.40
Alice Olsson21.2818.4618.9216.57
Sienna Karström28.7024.8426.9927.54
Malva Thorén18.5218.7816.6519.35
Victoria Höglind12.9812.118.2213.89
F9 60 m Försök
Torsdag 12:40
Heat 1Vind: 0.0
1 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 10.58 q
2 Tuva Glans
FIF Gnistan
11 FIF Gnistan 10.80 q
3 Ellen Månsson
IF Kronan
11 IF Kronan 10.97 q
4 Norah Rogö
Habo Friidrott -04
13 Habo Friidrott -04 12.52
Heat 2Vind: +0.2
1 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 9.77 q
2 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 10.04 q
3 Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF 10.53 q
4 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 11.01 q
5 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 11.24 q
F9 60 m Final
Torsdag 14:00
Vind: 0.0
1 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 9.87
2 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 10.18
3 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 10.62
4 Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF 10.70
5 Tuva Glans
FIF Gnistan
11 FIF Gnistan 10.81
6 Ellen Månsson
IF Kronan
11 IF Kronan 10.93
7 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 11.19
8 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 11.28
F9 200 m Final
Torsdag 11:40
Vind: 0.0
1 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 33.98
2 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 36.88
3 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 37.65
4 Ellen Månsson
IF Kronan
11 IF Kronan 38.62
5 Norah Rogö
Habo Friidrott -04
13 Habo Friidrott -04 44.22
F9 Längd Final
Hoppzon
Torsdag 13:00
1 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 3.49 0.0
2 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 3.41 0.0
3 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 3.03 0.0
4 Tuva Glans
FIF Gnistan
11 FIF Gnistan 2.96 0.0
5 Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF 2.90 -1.6
6 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 2.74 -0.3
7 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 2.69 -1.6
8 Norah Rogö
Habo Friidrott -04
13 Habo Friidrott -04 2.61 -1.8
9 Ellen Månsson
IF Kronan
11 IF Kronan 2.61 -1.4
1234
Tuva Glans2.90 0.02.68 -0.32.96 0.02.88 -1.4
Melanie Andersson3.03 0.03.01 -1.03.00 -0.92.99 0.0
Ella Thümmel3.35 0.03.36 -1.22.98 -2.13.41 0.0
Norah Rogö2.40 0.02.46 -0.82.61 -1.82.58 0.0
Ellen Månsson2.61 -1.42.46 0.02.57 -0.62.51 0.0
Ebba Danaröx 2.67 -2.02.58 -0.22.69 -1.6
Thea Håkansson2.71 -0.32.62 0.02.56 -1.52.74 -0.3
Thelma Elmeljung3.49 0.03.29 0.03.31 -0.43.49 -0.6
Alma Lindberg2.80 +1.52.90 -1.62.69 -2.42.84 -1.8
F9 Boll Final
Vikt: 150g
Torsdag 10:30
1 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 19.30
2 Tuva Glans
FIF Gnistan
11 FIF Gnistan 17.12
3 Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF 14.60
4 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 14.07
5 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 11.37
6 Norah Rogö
Habo Friidrott -04
13 Habo Friidrott -04 8.10
1234
Tuva Glans17.1212.3311.688.84
Ella Thümmel13.0214.0711.9813.23
Alma Lindberg14.6011.4813.6813.67
Ebba Danarö9.518.38x11.37
Melanie Andersson19.30x9.6817.72
Norah Rogö7.895.416.758.10
Män 100 m Försök
Torsdag 16:50
Heat 1Vind: -2.2
1 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 11.88 q
2 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.19 q
3 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.27 q PB
4 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 12.58 q
5 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 13.20
Heat 2Vind: 0.0
1 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.97 q PB
2 Niklas Lundberg
KA2 IF
84 KA2 IF 12.09 q
3 Ian Dahlqvist
Åhus FIK
01 Åhus FIK 12.79 q
4 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 12.85 q PB
Män 100 m Final
Torsdag 17:35
Vind: -0.5
1 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 11.70
2 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.85 PB
3 Niklas Lundberg
KA2 IF
84 KA2 IF 12.01
4 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.16
5 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.23 PB
6 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 12.44 PB
7 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 12.65 PB
Ian Dahlqvist
Åhus FIK
01 Åhus FIK DNS
Män 400 m Final
Torsdag 18:20
1 Elliott Anderstedt
Höörs IS
01 Höörs IS 52.10
2 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 57.08
3 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 57.12
4 Zakaria Aatti
IF UDD
68 IF UDD 58.43
5 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
Män 1500 m Final
Torsdag 19:40
1 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 4:27.67
2 Ali Reza Naseri
Åhus FIK
01 Åhus FIK 4:47.13
Zakaria Aatti
IF UDD
68 IF UDD DNS
Män 3000 m hinder Final
Höjd: 91,4cm
Torsdag 19:20
1 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 12:19.02
2 Erik Månsson
Åhus FIK
71 Åhus FIK 12:31.11
Män Höjd Final
Torsdag 17:20
1 Elias Sahlin
Hellas FK
01 Hellas FK 201 PB
2 Emil Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 168
163168173180187192195198201203
Elias Sahlin---ooooooxxx
Emil Hanssonooxxx
Män Längd Final
Torsdag 17:50
1 Niklas Lundberg
KA2 IF
84 KA2 IF 6.11 0.0 SB
2 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 6.04 0.0
3 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.88 +1.4 PB
4 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 5.64 +0.1
5 Johan Schön
FK Athlet
79 FK Athlet 5.17 +0.9
6 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK 4.97 +1.0
7 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.80 0.0
8 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.48 +0.1
9 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 4.20 +0.7
Emil Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK DNS
Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF DNS
Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNS
Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
123456
Hugo Larsson WilhelmssonDNS
Algot Hallbergx 4.48 +0.14.36 0.04.10 +0.4x 4.17 +0.4
Emil HanssonDNS
William Jarnemo 4.93 +1.04.86 +0.24.91 +0.64.72 +0.44.90 0.04.97 +1.0
Moltas StrömbergDNS
Kalle AldskogiusDNS
William Lindqvistx 4.80 0.04.65 +1.34.14 +1.0- -
Nils Lennartsson5.46 +1.05.62 +1.15.19 0.05.59 +0.2x 5.88 +1.4
Niklas Lundberg5.87 +1.75.95 +1.05.99 +0.14.68 +0.4x 6.11 0.0
Samuel Ekelund6.04 0.05.91 +1.3x 3.10 +0.34.03 0.0x
Erik Dahlin5.06 0.05.43 +0.65.11 +0.3x 5.64 +0.1x
Johan Schön5.15 +1.14.94 +0.84.94 +1.55.17 +0.95.17 0.04.89 +0.3
Leo Strandx 4.15 0.04.20 +0.7- - -
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
Torsdag 19:20
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 32.81
2 Asmer Mohamed
Åhus FIK
96 Åhus FIK 28.91
Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 34.43 PB Utom tävlan (1,5 kg)
123456
Erik Lindbergxx31.3534.43xx
Asmer Mohamedx28.9128.4528.47x28.15
Mikael Perssonx30.06x32.81xx
Män Slägga Final
Vikt: 7,26kg
Torsdag 20:10
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 36.97
2 Mattias Byström
Hässleholms AIS
72 Hässleholms AIS 22.31
Stefan Kvist
Alvesta FI
87 Alvesta FI DNS
Evert Kvist
Alvesta FI
56 Alvesta FI DNS
123456
Stefan KvistDNS
Evert KvistDNS
Mattias Byström21.1321.8320.89x22.31x
Mikael Perssonx36.16x36.9536.9736.85
P17 2000 m hinder Final
Höjd: 91,4cm
Torsdag 18:40
1 Morgan Åkerblom
Ystads IF
02 Ystads IF 6:56.23
P17 Slägga Final
Vikt: 5,0kg
Torsdag 18:40
Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan DNS
123456
Maximilian LennartssonDNS
P17 Spjut Final
Vikt: 700g
Torsdag 17:40
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 31.34
2 Christoffer Cimbritz
IFK Lund
04 IFK Lund 24.27
123456
Christoffer Cimbritz24.2723.3823.56x22.7722.41
Lukas Lindbladh31.3428.3029.5929.9726.5329.61
P15 80 m Final
Torsdag 13:30
Vind: +0.3
1 Daniel Hultén
Sävedalens AIK
04 Sävedalens AIK 9.70 PB
2 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.93
3 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 9.96
4 Viktor Hedner
Malmö AI
05 Malmö AI 10.08
5 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 10.13
6 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.14
7 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 10.78
P15 80 m Extralopp
Torsdag 15:00
Vind: +1.6
1 Daniel Hultén
Sävedalens AIK
04 Sävedalens AIK 9.84 PB
2 Viktor Hedner
Malmö AI
05 Malmö AI 10.01
=3 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
=3 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund DNS
=3 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS
=3 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD DNS
=3 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI DNS
P15 Höjd Final
Torsdag 15:00
1 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 148
=2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 143
=2 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 143
4 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 138
123128133138143148153
Filip Lindbladhoooooxxx
Jakob Romberg-oooxxx
Gustav Karlströmoooooxxx
Carl Svensson Harrsjö---ooxoxxx
P15 Stav Final
Torsdag 17:10
2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 283 PB
1 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 273
Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 353 Utom tävlan
233243253263273283293353363
Maximilian Lennartsson-------oxxx
Algot Hallberg--xxoxxoxoxxx
Gustav Karlströmo-oxooxoxxx
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Torsdag 13:50
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.28
2 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.44
3 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.71
4 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.39
5 John Brovall
Kyrkhults SK
05 Kyrkhults SK 7.98
6 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 7.85
7 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.84
123456
Elias Toth7.607.767.227.857.297.59
William Lindqvist8.327.919.289.219.448.55
John Brovallx7.767.40x7.98x
Gustav Karlström8.057.568.558.558.188.71
Jakob Romberg8.268.197.678.398.318.07
Lukas Lindbladhx9.58x10.28xx
Algot Hallberg7.847.75x7.697.63x
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Torsdag 16:00
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 37.30 PB
2 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
04 Hammarby IF 35.87
3 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 30.64
4 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 27.92
5 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 23.50
6 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 23.37
7 Bertil Augustsson
IFK Lund
04 IFK Lund 22.99
8 John Brovall
Kyrkhults SK
05 Kyrkhults SK 22.46
9 Lucas Persson
Kyrkhults SK
05 Kyrkhults SK 21.60
10 Christoffer Cimbritz
IFK Lund
04 IFK Lund 20.27
123456
Gustav Karlström20.52x23.37xxx
Christoffer Cimbritz20.0520.27x
Lukas Lindbladh32.35x37.30xx35.11
Algot Hallbergxx23.50x22.89x
Kalle Aldskogius33.7723.31x35.87x30.85
Jakob Romberg21.9827.9030.64x28.29x
Lucas Persson21.45x21.60
Bertil Augustsson21.03x21.78x21.8322.99
Carl Svensson Harrsjöx27.92x24.6027.4025.10
John Brovall18.3217.6721.9122.4620.13x
P13 60 m Final
Torsdag 13:10
Vind: +2.6
1 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 7.80
2 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 8.76
3 William Anderberg
IFK Lund
06 IFK Lund 8.78
4 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.23
5 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.60
P13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Torsdag 10:40
Vind: +0.5
1 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 32.89
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 34.01
3 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 37.23
P13 Stav Final
Torsdag 10:30
1 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 153
2 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 143
8393103113123133143153163
Oskar Nilssonoooooxxoxoxxx
Ludvig Hallberg-----oooxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Torsdag 16:10
1 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 4.56 +2.3
2 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 4.35 0.0
3 William Anderberg
IFK Lund
06 IFK Lund 4.35 +2.0
4 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 4.20 +1.4
5 Axel Holmberg
IK Ymer
07 IK Ymer 4.05 +0.6
6 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.66 0.0
7 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.32 +2.0
123456
Mikel Månsson4.10 +1.84.20 +1.43.93 +1.73.96 +1.03.96 0.0x
Axel Holmberg4.05 +0.63.99 +0.33.92 +1.33.83 +2.03.98 0.03.89 +1.3
William Anderberg4.08 0.04.15 +0.54.35 +2.04.27 +1.04.14 +1.0x
Philip Höglind3.60 +3.03.66 0.03.57 +1.92.95 +1.7x x
Oskar Nilssonx 3.01 +1.63.32 +2.02.90 +2.13.00 +0.92.90 0.0
Filip Lindbladh4.30 0.04.17 +2.54.15 0.04.12 +1.34.35 0.0x
Vidar Nilsson4.51 0.04.54 0.04.52 +1.24.37 0.04.56 +2.34.40 0.0
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Torsdag 12:00
1 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 22.34
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 18.83
3 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 17.17
4 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 16.10
5 Axel Holmberg
IK Ymer
07 IK Ymer 15.01
123456
Oskar Nilsson17.1617.1716.8012.5514.23x
Mikel Månsson17.5417.9516.9018.3118.8317.26
Isak Hjelm22.34x20.9221.6018.4417.18
Philip Höglind11.5113.2312.6116.1012.3512.44
Axel Holmberg14.2214.6212.1512.47x15.01
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Torsdag 14:30
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 31.32
2 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 27.31
3 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 24.05
4 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 20.04
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 19.08
123456
Filip Lindbladh25.5028.5226.3228.6624.1631.32
Ludvig Hallberg15.4618.2717.9316.2116.0819.08
Theodor Rogö16.1923.8825.2724.4324.8827.31
Linus Lindberg23.7824.05x21.5522.1122.91
Oskar Nilsson17.2016.3815.7718.60x20.04
P11 60 m Försök
Torsdag 12:20
Heat 1Vind: 0.0
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 8.72 q
2 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.68 q
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.06 q
4 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.34 q
5 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.82 q
Heat 2Vind: +1.4
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 8.71 q
2 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.19 q
3 Anton Pousette
FIF Gnistan
09 FIF Gnistan 10.36 q
4 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 10.85
P11 60 m Final
Torsdag 14:20
Vind: +0.2
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 8.69
2 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 8.71
3 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.21
4 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.68
5 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.13
6 Anton Pousette
FIF Gnistan
09 FIF Gnistan 10.43
7 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.69
8 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad DNS
P11 200 m Final
Torsdag 11:10
A-FinalVind: 0.0
Tot. plac.
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 27.91 1 PB
2 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 28.08 2 SB
3 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 32.79 5
4 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 35.86 8
5 Anton Pousette
FIF Gnistan
09 FIF Gnistan 38.51 10
B-FinalVind: +2.0
Tot. plac.
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 30.76 3
2 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 32.01 4
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 33.68 6
4 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 35.83 7
5 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 36.54 9
Sammanställning
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 27.91 PB
2 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 28.08 SB
3 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 30.76
4 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 32.01
5 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 32.79
6 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 33.68
7 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 35.83
8 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 35.86
9 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 36.54
10 Anton Pousette
FIF Gnistan
09 FIF Gnistan 38.51
P11 Längd Final
Hoppzon
Torsdag 10:20
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 4.87 -0.9 PB
2 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 4.19 -0.8
3 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 4.14 0.0
4 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.09 0.0
5 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 3.94 -0.8
6 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.54 0.0
7 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.48 -0.3
8 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 3.47 0.0
9 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 3.32 -0.8
10 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.32 0.0
11 Anton Pousette
FIF Gnistan
09 FIF Gnistan 3.16 0.0
12 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.11 0.0
1234
Nino Radosavljevic Kusljic4.19 -0.8x 3.94 0.03.98 -2.0
Albin Anderberg4.02 0.04.14 0.03.94 -1.43.69 -0.9
Axel Danaröx 3.11 0.02.96 -1.82.94 N/A
Svante Leufstedt3.45 0.03.38 0.03.44 -1.03.47 0.0
Elias Häll2.81 -0.33.35 -2.23.48 -0.32.92 -0.2
Ingmar Westfeldt3.32 -0.83.14 0.03.25 -1.23.27 0.0
Uno Stål4.87 -0.94.80 -0.84.74 0.04.62 -1.7
Malte Håkansson3.51 -1.73.54 0.03.47 0.0x
Valter Hovold3.25 0.01.81 -0.33.32 0.03.12 -2.1
Wilhelm Mörstam3.94 -0.83.80 -0.43.83 -0.32.87 -1.6
Anton Pousette3.16 0.03.14 0.03.06 -0.83.14 -0.8
Theodor Rogö4.09 0.02.22 0.03.99 -0.13.71 -1.0
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Torsdag 12:50
1 Theodor Rogö
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.73
2 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 8.54
3 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.43
4 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 7.02
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.81
6 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 6.70
7 Carl Grindange
Turebergs FK
09 Turebergs FK 6.59
8 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 6.55
9 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.31
10 Alex Smolka
Kyrkhults SK
09 Kyrkhults SK 5.62
11 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5.17
12 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 4.65
1234
Valter Hovold6.105.735.966.31
Wilhelm Mörstam6.356.186.556.01
Svante Leufstedt6.266.086.70x
Ludvig Hallberg6.536.436.756.81
Uno Stål8.148.547.618.32
Theodor Rogö7.418.738.168.57
Alex Smolkax5.625.445.39
Axel Danarö4.784.354.925.17
Carl Grindange6.276.206.116.59
Ingmar Westfeldt4.054.654.194.48
Malte Håkansson6.86x7.436.67
Elias Häll6.567.026.576.62
P11 Boll Final
Vikt: 300g
Torsdag 11:40
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 32.62
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 32.40
3 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 27.11
4 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 24.28
5 Carl Grindange
Turebergs FK
09 Turebergs FK 22.55
6 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 22.50
7 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 17.14
8 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 16.97
1234
Ingmar Westfeldt15.9016.9711.6014.50
Carl Grindange21.3922.3122.0722.55
Valter Hovold24.2823.07x18.39
Elias Häll20.04x21.5222.50
Axel Danarö14.9316.0717.1416.98
Ludvig Hallberg27.6328.6230.3932.40
Malte Håkansson26.8627.1125.3026.50
Nino Radosavljevic Kusljic32.5732.0832.62x
P9 60 m Final
Torsdag 12:50
Vind: 0.0
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 9.31
2 Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 9.50
3 Alfred Rogö
Habo Friidrott -04
11 Habo Friidrott -04 10.14
4 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 10.33
5 Alvin Ljungquist
Åhus FIK
10 Åhus FIK 10.90
6 Alexander Sonesson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 11.01 11.004
7 Malton Ljungquist
Åhus FIK
12 Åhus FIK 11.01 11.007
8 Emil Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 11.96
P9 200 m Final
Torsdag 11:50
A-FinalVind: +0.9
Tot. plac.
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 31.95 1
2 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 34.23 3
3 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 35.11 4
4 Nils Holmberg
IK Ymer
10 IK Ymer 36.00 6
5 Alvin Ljungquist
Åhus FIK
10 Åhus FIK 38.74 9
6 Emil Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 44.14 11
B-FinalVind: +1.1
Tot. plac.
1 Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 32.70 2
2 Alfred Rogö
Habo Friidrott -04
11 Habo Friidrott -04 35.13 5
3 Alexander Sonesson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 37.33 7
4 Malton Ljungquist
Åhus FIK
12 Åhus FIK 38.40 8
5 Albin Åkesson
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 40.17 10
Sammanställning
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 31.95
2 Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 32.70
3 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 34.23
4 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 35.11
5 Alfred Rogö
Habo Friidrott -04
11 Habo Friidrott -04 35.13
6 Nils Holmberg
IK Ymer
10 IK Ymer 36.00
7 Alexander Sonesson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 37.33
8 Malton Ljungquist
Åhus FIK
12 Åhus FIK 38.40
9 Alvin Ljungquist
Åhus FIK
10 Åhus FIK 38.74
10 Albin Åkesson
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 40.17
11 Emil Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 44.14
P9 Längd Final
Hoppzon
Torsdag 14:00
1 Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 4.01 +0.9
2 Alfred Rogö
Habo Friidrott -04
11 Habo Friidrott -04 3.60 0.0
3 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 3.42 0.0
4 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 3.15 0.0
5 Nils Holmberg
IK Ymer
10 IK Ymer 3.04 0.0
6 Karl Holmberg
IK Ymer
10 IK Ymer 2.97 0.0
7 Malton Ljungquist
Åhus FIK
12 Åhus FIK 2.91 0.0
8 Albin Åkesson
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 2.89 0.0 PB
9 Alvin Ljungquist
Åhus FIK
10 Åhus FIK 2.86 +0.2
10 Alexander Sonesson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 2.85 0.0
11 Emil Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 2.77 0.0
1234
Emil Larsson Wilhelmsson2.77 0.02.28 0.02.43 +0.72.61 0.0
Alvin Ljungquist2.76 0.02.86 +0.22.70 +0.22.78 0.0
Nils Holmberg3.04 0.0x x 2.90 0.0
Alfred Rogö3.12 +0.93.60 0.0x 3.47 0.0
Malte Olsson3.15 0.03.15 0.02.96 +2.33.04 -1.7
Josh Olsson Prescod3.42 0.03.32 +0.43.41 +2.13.39 0.0
Malton Ljungquist2.91 0.02.65 0.02.45 0.02.56 -1.2
Alexander Sonesson2.60 +1.52.45 0.02.85 0.02.55 0.0
Ander Månsson4.01 +0.93.84 0.03.77 0.03.55 0.0
Albin Åkesson2.89 0.0x 2.70 0.02.60 0.0
Karl Holmberg2.80 0.02.92 +0.62.97 0.0x
P9 Boll Final
Vikt: 150g
Torsdag 10:30
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 32.81
2 Alexander Sonesson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 32.63
3 Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 32.54
4 Alvin Ljungquist
Åhus FIK
10 Åhus FIK 30.86
5 Malton Ljungquist
Åhus FIK
12 Åhus FIK 27.59
6 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 25.41
7 Alfred Rogö
Habo Friidrott -04
11 Habo Friidrott -04 23.25
8 Emil Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 18.41
9 Albin Åkesson
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 13.58
1234
Albin Åkessonx13.50x13.58
Melker Leufstedt28.2032.5129.3732.81
Alvin Ljungquist28.0630.7623.1730.86
Alfred Rogö23.2518.7615.3817.17
Malte Olsson24.1322.6221.0925.41
Emil Larsson Wilhelmsson18.4117.7310.8212.51
Alexander Sonesson32.6329.1027.9628.20
Ander Månsson32.5429.3324.8530.52
Malton Ljungquistx23.8820.7827.59
Veteraner Kvinnor Höjd Final
Torsdag 18:00
1 Malin Lindahl
Kalmar SK
69 Kalmar SK 128
118123128133
Malin Lindahloooxxx
Resultat efter VMA-omräkning
1 Malin Lindahl
Kalmar SK
69 Kalmar SK 156
Veteraner Kvinnor Diskus Final
Torsdag 10:00
1 Kerstin Karlström
Åhus FIK
70 Åhus FIK 17.46
123456
Kerstin Karlström17.46x16.6517.13xx
Resultat efter VMA-omräkning
1 Kerstin Karlström
Åhus FIK
70 Åhus FIK 21,05
Veteraner Män 100 m Final
Torsdag 17:10
Vind: -1.5
1 Johan Schön
FK Athlet
79 FK Athlet 12.28
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 12.87
3 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 13.88
4 Lennart Offrell
KA2 IF
52 KA2 IF 15.06
5 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 17.60
Resultat efter VMA-omräkning
1 Johan Schön
FK Athlet
79 FK Athlet 11.76
2 Lennart Offrell
KA2 IF
52 KA2 IF 12.22
3 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 12.32
4 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 12.89
5 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 13.70
Veteraner Män 1500 m Final
Torsdag 19:50
1 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 4:42.98
2 Tore Axelsson
Torsby Löparklubb
57 Torsby Löparklubb 4:44.66 SB
3 Henrik Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 4:49.56
4 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 5:03.34
5 Jonas Holmberg
IK Ymer
72 IK Ymer 5:18.73
Resultat efter VMA-omräkning
1 Tore Axelsson
Torsby Löparklubb
57 Torsby Löparklubb 3:45.99
2 Henrik Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 4:12.81
3 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 4:12.89
4 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 4:40.52
5 Jonas Holmberg
IK Ymer
72 IK Ymer 4:50.85
Veteraner Män Höjd Final
Torsdag 17:20
1 Lennart Offrell
KA2 IF
52 KA2 IF 138 PB
123128133138143
Lennart Offrellooooxxx
Resultat efter VMA-omräkning
1 Lennart Offrell
KA2 IF
52 KA2 IF 191
Veteraner Män Diskus Final
Torsdag 10:00
1 Pontus Nilsson
Åhus FIK
72 Åhus FIK 22.49
123456
Pontus Nilsson21.1321.9721.9921.8522.4921.53
Resultat efter VMA-omräkning
1 Pontus Nilsson
Åhus FIK
72 Åhus FIK 27,09