Resultat Lag-UDM P/F13 Match 2 Ljungby

Sunnerbovallen, Ljungby   2020-09-05

Arrangör: Ljungby FIK Tävlingsledare: Mia Jansson Senast uppdaterad: 2020-09-07 18:31:33

Poängställning F13

8 av 8 grenar genomförda
Plac.Poäng

Poängställning P13

8 av 8 grenar genomförda
Plac.Poäng
F13 1500 m Final
A-Final
Poäng Tot. plac.
1 Irma Westh
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 5:08.80 11.00 1 PB
2 Molly Palm
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 5:41.86 10.00 2 PB
3 Wilma Blom
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 5:56.96 8.00 4
4 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 5:57.74 7.00 5 PB
5 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 6:03.42 6.00 6
Miranda Holmberg
KA2 IF
07 KA2 IF 6:04.21
B-Final
Poäng Tot. plac.
1 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 5:50.08 9.00 3
2 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 6:09.05 5.00 7
3 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 6:14.27 4.00 8
4 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 6:14.59 3.00 9
5 Nova Andersson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 6:18.50 2.00 10
6 Tuva Söderberg
IK Hinden
08 IK Hinden 6:27.18 1.00 11
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
A-FinalVind: -2.0
Poäng Tot. plac.
1 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 9.80 11.00 1
2 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 10.38 10.00 2
3 Smilla Fermskog
IFK Växjö
07 IFK Växjö 10.79 8.00 4
4 Elsa Wiesel
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 11.87 7.00 5 PB
5 Tuva Wahlström
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.91 6.00 6
Agnes Moritz-Wistad
KA2 IF
08 KA2 IF 11.59
B-FinalVind: -1.5
Poäng Tot. plac.
1 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 10.72 9.00 3
2 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 12.13 5.00 7
3 Kimmie Roman
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 12.59 4.00 8
4 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 12.73 3.00 9
5 Märta Wernersson
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 12.77 2.00 10
6 Jonna Alimi
IK Hinden
08 IK Hinden 13.31 1.00 11
F13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
A-FinalVind: -1.5
Poäng Tot. plac.
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 30.82 11.00 1
2 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 31.08 10.00 2 PB
3 Irma Westh
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 31.68 9.00 3
4 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 33.26 6.00 6
5 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 33.89 5.00 7
Lilly Loggner
KA2 IF
07 KA2 IF 32.94
B-FinalVind: -2.7
Poäng Tot. plac.
1 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 31.71 8.00 4
2 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 32.37 7.00 5
3 Livia Nilsson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 34.16 4.00 8
4 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 35.89 3.00 9
5 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 37.34 2.00 10
6 Alva Haraldsson
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 43.65 1.00 11
F13 5x60 m Final
A-Final
Poäng Tot. plac.
1 Ljungby FIK Lag 07
Ida Henricsson 07
Moa Johannesson 07
Emma Sjödal 07
Ida Cronholm 07
Sara Karlsson Wallin 07

Ljungby FIK
Ljungby FIK 41.72 11.00 1
2 Habo F13 Lag 1
Mira Jansson 07
Misa Widetoft 07
Tuva Wahlström 08
Tuva Sköld 07
Irma Westh 07

Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 43.72 10.00 2
3 IFK Växjö Lag Vit
Smilla Fermskog 07
Nellie Grankvist 07
Alva Hedin 07
Anna Daniels 07
Thea Rönnmark 07

IFK Växjö
IFK Växjö 43.84 9.00 3
4 Skruvs IF Lag F13
Hilma Johansson 07
Engla Zobal Medin 07
Sanna Bremer 07
Saga Simonsson 08
Julia Falk 07

Skruvs IF
Skruvs IF 44.24 8.00 4
5 Eksjö Södra IK Lag F13
Ottilia Thorell 08
Maja Berglund 08
Sara Björklund 07
Julia Elofsson 07
Siri Vrethammar 07

Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 45.64 6.00 6
6 IK Hinden Lag F13
Jonna Alimi 08
Tuva Söderberg 08
Manon Hinz 07
Alva Tillback 07
Natalie Rantzer 07

IK Hinden
IK Hinden 47.44 1.00 11
B-Final
Poäng Tot. plac.
1 Ljungby FIK Lag 08
Nova Andersson 08
Tinja Strandmark 08
Smilla Stenqvist 08
Elsa Wiesel 08
Elin Ritzinger 08

Ljungby FIK
Ljungby FIK 45.57 7.00 5
2 IFK Växjö Lag 08
Fideli Nivard 08
Alma Winroth 08
Selma Hagelberg 08
Moa Hultkvist 08
Vera Undin Cederberg 08

IFK Växjö
IFK Växjö 46.70 5.00 7
3 Hovslätts IK Lag F13
Kimmie Roman 07
Thyra Antevik 08
Svea Helgesson 07
Esther Uppenberg 07
Ida Ståhlgren 07

Hovslätts IK
Hovslätts IK 46.96 4.00 8
4 Habo F13 Lag 2
Freja Westlund Stenberg 11
Matilda Johansson 08
Edith Gustafsson 08
Stina Essberg 08
Nike Blomberg 08

Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 47.00 3.00 9
5 IK Hakarpspojkarna Lag F13
Märta Wernersson 07
Alva Haraldsson 07
Wilma Blom 07
Ida Gustavsson 08
Freja Gustafsson 11

IK Hakarpspojkarna
IK Hakarpspojkarna 47.03 2.00 10
KA2 IF Lag F13
Miranda Holmberg 07
Agnes Moritz-Wistad 08
Freja Sahlin 08
Lilly Loggner 07
Maja Karlsson 07

KA2 IF
KA2 IF 45.75
F13 Stav Final
Poäng
1 Agnes Gustafsson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 215 11.00 PB
2 Emma Carlsson
IK Hinden
07 IK Hinden 200 10.00
3 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 200 9.00
4 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 180 8.00
5 Mira Jansson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 180 7.00
6 Ida Ståhlgren
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 180 6.00
7 Stina Johansson
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 180 5.00
8 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 170 4.00
9 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 160 3.00 PB
10 Wilma Blom
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 140 2.00
11 Selma Hagelberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 120 1.00
Maja Karlsson
KA2 IF
07 KA2 IF 130 Utom tävlan
120130140150160170180190200210215220
Nike Blomberg---oxoooxoxxoxxx
Mira Janssonooxooxoooxxx
Maja Karlssonooxxx
Stina Johanssonxooooxxoxoxoxxx
Selma Hagelbergoxxx
Julia Elofssonooxxooooxxx
Hilma Johanssonoooooxxx
Emma Carlsson----oooooxxx
Wilma Blomoooxxx
Moa Johannesson--oooxooxxx
Agnes Gustafsson----oooooooxxx
Ida Ståhlgrenooooxooxoxxx
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Poäng
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 10.07 +3.8 11.00
2 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.78 +3.4 10.00
3 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.39 +3.4 9.00
4 Tinja Strandmark
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 9.34 +4.4 8.00
5 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 8.89 +0.9 7.00
6 Mira Jansson
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 8.70 +2.6 6.00
7 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 8.26 +2.9 5.00
8 Edith Gustafsson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 8.08 +3.3 4.00
9 Thyra Antevik
Hovslätts IK
08 Hovslätts IK 8.00 +1.5 3.00
10 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 7.82 +3.6 2.00
11 Fideli Nivard
IFK Växjö
08 IFK Växjö 7.05 +1.6 1.00
Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 8.26 +2.4 Utom tävlan
1234
Mira Jansson8.18 0.08.21 +1.88.70 +2.68.41 +1.7
Natalie Rantzerx 9.74 +3.810.07 +3.810.06 +2.9
Sara Björklund7.97 +0.57.99 +3.78.06 +1.98.26 +2.9
Emma Sjödal9.54 +2.19.65 +2.69.78 +3.49.76 +3.5
Thea Rönnmarkx x x 9.39 +3.4
Edith Gustafsson7.70 +2.27.68 +1.97.85 +3.88.08 +3.3
Thyra Antevik7.65 +1.37.65 +1.97.78 +3.38.00 +1.5
Tinja Strandmark8.03 +2.09.03 +2.29.34 +4.49.30 +2.8
Ida Gustavsson8.89 +0.98.78 +2.78.74 +4.08.80 +2.2
Fideli Nivard7.05 +1.66.95 +3.2x 6.70 +2.1
Saga Simonsson7.60 +1.97.60 +3.07.82 +3.67.40 +2.3
Freja Sahlin8.12 +1.48.26 +2.48.02 +3.97.92 +2.3
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Poäng
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 27.50 11.00
2 Ida Gustavsson
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 27.33 10.00
3 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 25.06 9.00 PB
4 Vera Undin Cederberg
IFK Växjö
08 IFK Växjö 24.48 8.00
5 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 20.96 7.00
6 Alva Hedin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 19.77 6.00
7 Misa Widetoft
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 15.91 5.00
8 Elin Ritzinger
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 15.85 4.00
9 Esther Uppenberg
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 15.11 3.00
10 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 14.24 2.00
11 Manon Hinz
IK Hinden
07 IK Hinden 11.22 1.00
Anna Westerlund
KA2 IF
07 KA2 IF 15.47 Utom tävlan
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Poäng
1 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 29.73 11.00
2 Nellie Grankvist
IFK Växjö
07 IFK Växjö 28.03 10.00
3 Emma Carlsson
IK Hinden
07 IK Hinden 27.79 9.00
4 Sanna Bremer
Skruvs IF
07 Skruvs IF 22.05 8.00
5 Moa Hultkvist
IFK Växjö
08 IFK Växjö 21.10 7.00
6 Sara Karlsson Wallin
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 18.53 6.00
7 Tuva Sköld
Habo Friidrott -04
07 Habo Friidrott -04 18.21 5.00
8 Matilda Johansson
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 17.55 4.00
9 Alva Haraldsson
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 17.48 3.00
10 Smilla Stenqvist
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 16.31 2.00
11 Svea Helgesson
Hovslätts IK
07 Hovslätts IK 13.27 1.00
Vilma Klang
KA2 IF
07 KA2 IF 27.42 Utom tävlan
P13 1500 m Final
Poäng
1 Petter Nylander
Högby IF
07 Högby IF 5:33.87 6.00
2 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 5:33.92 5.00
3 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 5:45.32 4.00
4 Erik Blomgren
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 5:48.68 3.00
5 Arvid Nord
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 6:05.00 2.00 PB
Emil Jacobsson
KA2 IF
07 KA2 IF 5:50.13 SB Utom tävlan
P13 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Vind: -2.5
Poäng
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 9.35 6.00
3 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 11.72 5.00 PB
4 Arvid Nord
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 11.76 4.00
5 Sigge Oskarsson
Högby IF
08 Högby IF 13.18 3.00
6 Edvin Manderhjelm
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 13.29 2.00
Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 10.31 Utom tävlan
P13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Vind: -2.1
Poäng
1 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 30.04 6.00
2 Casper Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 33.21 5.00
3 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 33.23 4.00
4 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 34.27 3.00 PB
5 Petter Nylander
Högby IF
07 Högby IF 35.80 2.00
Emil Jacobsson
KA2 IF
07 KA2 IF 39.02 Utom tävlan
P13 5x60 m Final
Poäng
1 FIK Färjestaden Lag P13
Otto Ejderstedt 07
Otto Esberg 07
Erik Blomgren 07
Sixten Schütz 09
Erik Petersson 07

FIK Färjestaden
FIK Färjestaden 42.45 6.00
2 Wärnamo SK Lag P13
Julian Fazakas 07
Viggo Ihreborn 08
Arvid Nord 08
Elias Andersson 07
Casper Andersson 07

Wärnamo SK
Wärnamo SK 43.00 5.00
3 IFK Växjö Lag 07
Oliver Braunias 07
Liam Belo Da Silva 07
Elias Karlsson 08
Kevin Nordin 07
Emin Zulic 07

IFK Växjö
IFK Växjö 44.84 4.00
4 IK Hakarpspojkarna Lag P13
Emil Mennborg 08
Caspian Sanderberg 07
Jacob Henriksson 07
Edvin Manderhjelm 08
Noah Renulf 08

IK Hakarpspojkarna
IK Hakarpspojkarna 48.61 3.00
P13 Stav Final
Poäng
1 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 250 6.00 PB
2 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 200 5.00
3 Caspian Sanderberg
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 180 4.00
4 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 170 3.00
Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF x Utom tävlan
120130140150160170180190200210220230240245250255
Sixten Schützo--o-xxo-
Uno Stål--------xxx
Elias Andersson--o-o-oxoxo---
Caspian Sanderberg-ooooooxxx
Elias Karlsson---------oxooooxxoxxx
P13 Tresteg Final
Hoppzon
Poäng
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 11.86 +3.5 6.00
2 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.81 +2.2 5.00
3 Viggo Ihreborn
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 7.99 +2.6 4.00
4 Sigge Oskarsson
Högby IF
08 Högby IF 7.77 +2.0 3.00
5 Noah Renulf
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 7.50 +1.7 2.00
1234
Erik Petersson11.75 +2.911.76 +1.311.75 +2.511.86 +3.5
Liam Belo Da Silva9.54 +3.09.69 +1.79.81 +2.29.56 +1.3
Sigge Oskarsson7.77 +2.07.62 +2.17.25 +2.27.53 +1.8
Viggo Ihreborn7.99 +2.67.49 +3.87.64 +1.57.83 +1.8
Noah Renulfx 6.96 +2.87.46 +2.77.50 +1.7
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Poäng
1 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.22 6.00
2 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 31.13 5.00
3 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 31.03 4.00
4 Jacob Henriksson
IK Hakarpspojkarna
07 IK Hakarpspojkarna 27.52 3.00
5 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 23.11 2.00
6 Elton Hegborn Villalobos
IFK Växjö
08 IFK Växjö 13.91 1.00
Wilson Sjöström
KA2 IF
07 KA2 IF 21.40 Utom tävlan
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Poäng
1 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 32.54 6.00
2 Edvin Manderhjelm
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 25.59 5.00 PB
3 Otto Esberg
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 23.49 4.00
4 Casper Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 21.84 3.00
5 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 17.36 2.00
6 Elton Hegborn Villalobos
IFK Växjö
08 IFK Växjö 14.55 1.00
Wilson Sjöström
KA2 IF
07 KA2 IF 16.36 Utom tävlan
1234
Kevin Nordinxx30.3432.54
Edvin Persson15.8317.3615.7712.75
Otto Esberg22.7623.4921.9922.16
Edvin Manderhjelmx25.59xx
Elton Hegborn Villalobosx14.55x12.19
Wilson Sjöström16.3615.7514.49x
Casper Andersson18.7017.7319.3521.84