Resultat Skånska mästerskapen 400 m/300 m/200 m

Sandskogens IP, Ystad   2022-08-03

Arrangör: Ystads IF Senast uppdaterad: 2022-08-10 16:21:48
Kvinnor 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Kvinnor Svensk stafett

Grenen genomfördes tillsammans med Män Svensk stafett

K22 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

F19 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

F17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

F16 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

F15 4x80 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 4x80 m

F14 300 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 300 m

F13 & F12 200 m
3/8
Vind: 0.0
1 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 30.39 PB
2 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 32.20 PB
3 Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF 33.48
4 Lotta Olsson
Ystads IF
11 Ystads IF 33.97 Ej DM
Lisa Klinga
Ystads IF
09 Ystads IF DNS
Sammanställning per klass
F13
1 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 30.39
Lisa Klinga
Ystads IF
09 Ystads IF DNS
F12
1 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 32.20
2 Alma Lindberg
Ystads IF
10 Ystads IF 33.48
3 Lotta Olsson
Ystads IF
11 Ystads IF 33.97
F13 5x60 m

Grenen genomfördes tillsammans med P13 5x60 m

F12 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 200 m

F17 & Män & P17 & K35 & K45 & K50 & K55 & K60 & K65 & M35 & M40 & M45 & M50 & M55 & M60 & M65 & M70 & M75 & M80 400 m
3/8
Final A
Tot. plac.
1 Kajsa Hansson
FK Snapphanarna
56 FK Snapphanarna 1:23.44 38
2 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 1:31.59 44 PB
3 Lennart Nilsson
Ystads IF
47 Ystads IF 1:36.63 46
4 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 1:40.27 47
5 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 1:43.51 49
6 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 1:47.02 50 Ej DM
Final B
Tot. plac.
1 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 1:21.54 35
2 Christer Vernersson
FK Snapphanarna
50 FK Snapphanarna 1:25.34 40
3 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 1:28.39 42
4 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 1:36.40 45
5 Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 1:42.19 48 SB
Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF DNS
Final C
Tot. plac.
1 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 1:14.86 26 PB
2 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 1:15.31 29 SB
3 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 1:19.70 34
4 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 1:25.17 39
5 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 1:27.12 41
Roland Ekström
IFK Lund
53 IFK Lund DNS
Final D
Tot. plac.
1 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 1:12.84 24 DM K 3
2 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 1:14.74 25 SB
3 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 1:16.23 30 SB
4 Maibritt Nilsson
IS Göta
64 IS Göta 1:18.18 33
5 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 1:22.76 36
6 Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta 1:31.07 43
Final E
Tot. plac.
1 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 1:07.47 15
2 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 1:10.81 21
3 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 1:17.27 31 PB
4 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 1:17.35 32
5 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 1:23.19 37 PB
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet DNS
Final F
Tot. plac.
1 Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott 1:08.14 17 SB
2 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 1:08.63 18 PB
3 Per Neuman
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 1:09.93 19 PB
4 Anders Håkansson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 1:11.31 22
5 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 1:15.06 27
6 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 1:15.14 28
Final G
Tot. plac.
1 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 1:04.95 12
2 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 1:05.99 13 PB
3 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 1:06.20 14
4 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:07.58 16 SB DM K 2
5 Paul Speth
Ystads IF
86 Ystads IF 1:10.18 20
6 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 1:12.05 23
Final H
Tot. plac.
1 Erik Callmer
Björnstorps IF
05 Björnstorps IF 59.64 7 SB
2 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 59.70 8 PB
3 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 1:01.28 10
4 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 1:01.77 11 PB
Final I
Tot. plac.
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 57.71 4 PB
2 Lily Bosemark
IFK Lund
06 IFK Lund 58.03 5 PB DM K 1
3 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 59.02 6
4 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 1:00.43 9 PB
Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund DNS
Final J
Tot. plac.
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 51.49 1 PB DM M 1
2 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 56.11 2 DM M 2
3 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 57.41 3 PB DM M 3
Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK DNS
Sammanställning per klass
P17
1 Erik Callmer
Björnstorps IF
05 Björnstorps IF 59.64
Män
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 51.49
M80
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 1:28.39
M75
1 Lennart Nilsson
Ystads IF
47 Ystads IF 1:36.63
2 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 1:40.27
3 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 1:43.51
4 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 1:47.02
M70
1 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 1:21.54
2 Christer Vernersson
FK Snapphanarna
50 FK Snapphanarna 1:25.34
3 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 1:36.40
4 Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 1:42.19
Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF DNS
M65
1 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 1:14.86
2 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 1:19.70
Roland Ekström
IFK Lund
53 IFK Lund DNS
M60
1 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 1:07.47
2 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 1:10.81
3 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 1:17.27
4 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 1:17.35
5 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 1:23.19
M55
1 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 1:01.28
2 Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott 1:08.14
3 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 1:15.14
4 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 1:15.31
5 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 1:25.17
Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK DNS
M50
1 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 1:04.95
2 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 1:05.99
3 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 1:06.20
4 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 1:08.63
5 Per Neuman
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 1:09.93
6 Anders Håkansson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 1:11.31
7 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 1:12.05
8 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 1:15.06
M45
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 57.71
2 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 59.02
3 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 1:00.43
Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund DNS
M40
1 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 56.11
2 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 57.41
3 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 59.70
4 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 1:01.77
M35
1 Paul Speth
Ystads IF
86 Ystads IF 1:10.18
K65
1 Kajsa Hansson
FK Snapphanarna
56 FK Snapphanarna 1:23.44
K60
1 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 1:31.59
K55
1 Maibritt Nilsson
IS Göta
64 IS Göta 1:18.18
2 Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta 1:31.07
K50
1 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 1:12.84
2 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 1:22.76
K45
1 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 1:27.12
K35
1 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:07.58
2 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 1:14.74
3 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 1:16.23
F17
1 Lily Bosemark
IFK Lund
06 IFK Lund 58.03
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet DNS
Kvinnor & Män Svensk stafett
100+200+300+400
3/8
Heat 1
Tot. plac.
1 Ystads IF Lag x P 07/08
Viktor Sahlin 07
Hilding Jerrhag 07
Babak Lindberg 07
Melker Johansson 08

Ystads IF
Ystads IF 2:21.41 1
2 Ystads IF Lag x F 06/07
Felicia Mårtensson 07
Aprilia Holmström 07
Alice Carlswärd 06
Olivia Lindberg Tillander 07

Ystads IF
Ystads IF 2:40.95 2
3 Malmö AI lag 1
Lo Linghagen 09
Michelle Olsson 09
Emma Berglund 09
Meja Persson 10

Malmö AI
Malmö AI 2:42.24 3
4 Ystads IF Lag x F 09/11
Lotta Olsson 11
Malva Thorén 09
Olivia Mårtensson 09
Zelda Lukic 09

Ystads IF
Ystads IF 2:55.98 5
Heat 2
Tot. plac.
1 Malmö AI lag 2
Lian Öhrnberg 10
Emma Valentin-Hjorth 10
Matilda Blixt 10
Denise Kemi Rehnborg 10

Malmö AI
Malmö AI 2:44.34 4
2 Ystads IF Lag x F 10/11
Linnea Eriksson Olsson 10
Signe Larsson 11
Alma Lindberg 10
Melanie Andersson 10

Ystads IF
Ystads IF 3:23.22 6
Ystads IF Lag x MIX
Danny Cox 09
Ellinore Andersson 08
Elin Lindberg 08
Fabian Lindberg Tillander 09

Ystads IF
Ystads IF 2:42.09 Utom tävlan - Mix lag
Sammanställning per klass
Män
1 Ystads IF Lag x P 07/08
Ystads IF
Ystads IF 2:21.41
Ystads IF Lag x MIX
Ystads IF
Ystads IF 2:42.09
Kvinnor
1 Ystads IF Lag x F 06/07
Ystads IF
Ystads IF 2:40.95
2 Malmö AI lag 1
Malmö AI
Malmö AI 2:42.24
3 Malmö AI lag 2
Malmö AI
Malmö AI 2:44.34
4 Ystads IF Lag x F 09/11
Ystads IF
Ystads IF 2:55.98
5 Ystads IF Lag x F 10/11
Ystads IF
Ystads IF 3:23.22
M22 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

P19 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

P17 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

P16 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

F14 & P15 300 m
3/8
1 Wincenth Fought
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 44.94
2 Elinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 45.66
3 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 48.42 PB
Sammanställning per klass
P15
1 Wincenth Fought
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 44.94
F14
1 Elinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 45.66
2 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 48.42
F15 & P15 4x80 m
3/8
1 Ystads IF Lag x P 07/09
Danny Cox 09
Viktor Sahlin 07
Melker Johansson 08
Hilding Jerrhag 07

Ystads IF
Ystads IF 39.47
Ystads IF Lag x F 06/07
Felicia Mårtensson 07
Aprilia Holmström 07
Olivia Lindberg Tillander 07
Alice Carlswärd 06

Ystads IF
Ystads IF 43.05 Utom tävlan
Ystads IF Lag x MIX 07/13
Gunnel Vassalo 11
Elin Lindberg 08
Babak Lindberg 07
Ellinore Andersson 08

Ystads IF
Ystads IF 47.62 Utom tävlan - Mix lag
Ystads IF Lag x MIX 09/11
Iris Lindberg 13
Signe Simonsson 11
Lotta Olsson 11
Fabian Lindberg Tillander 09

Ystads IF
Ystads IF 51.87 Utom tävlan - Mix lag
Sammanställning per klass
P15
1 Ystads IF Lag x P 07/09
Ystads IF
Ystads IF 39.47
Ystads IF Lag x MIX 07/13
Ystads IF
Ystads IF 47.62
Ystads IF Lag x MIX 09/11
Ystads IF
Ystads IF 51.87
F15
Ystads IF Lag x F 06/07
Ystads IF
Ystads IF 43.05
P13 200 m
3/8
Vind: 0.0
1 Danny Cox
Ystads IF
09 Ystads IF 26.20 PB
2 Odin Viscomi
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 27.09 PB
3 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 29.61 PB
F13 & P13 5x60 m
3/8
1 Malmö AI lag F13
Denise Kemi Rehnborg 10
Lian Öhrnberg 10
Meja Persson 10
Emma Valentin-Hjorth 10
Matilda Blixt 10

Malmö AI
Malmö AI 43.33
2 Ystads IF Lag x F 09/10
Linnea Eriksson Olsson 10
Alma Lindberg 10
Melanie Andersson 10
Malva Thorén 09
Olivia Mårtensson 09

Ystads IF
Ystads IF 45.59
Malmö AI lag MIX
Emma Berglund 09
Lo Linghagen 09
Love Hansson 10
Alfred Gustafsson Calderon 10
Michelle Olsson 09

Malmö AI
Malmö AI 43.75 Utom tävlan - Mix lag
Sammanställning per klass
P13
Malmö AI lag MIX
Malmö AI
Malmö AI 43.75
F13
1 Malmö AI lag F13
Malmö AI
Malmö AI 43.33
2 Ystads IF Lag x F 09/10
Ystads IF
Ystads IF 45.59
K35 & K40 200 m
3/8
Vind: -0.8
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 28.63
2 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 30.77
3 Anna Lindström
IFK Lund
82 IFK Lund 32.01
4 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 32.98
5 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 34.43 SB
Sammanställning per klass
K40
1 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 28.63
2 Anna Lindström
IFK Lund
82 IFK Lund 32.01
K35
1 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 30.77
2 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 32.98
3 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 34.43
K35 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K40 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 200 m

K40 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K45 & K50 & K55 & K60 & K80 200 m
3/8
Vind: -0.1
1 Martina Gidlöf
IFK Lidingö
74 IFK Lidingö 30.16 PB Ej DM
2 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 38.87
3 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 39.95
4 Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta 40.56
5 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 43.09
6 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 43.24
Sammanställning per klass
K80
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 43.09
K60
1 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 43.24
K55
1 Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta 40.56
K50
1 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 38.87
K45
1 Martina Gidlöf
IFK Lidingö
74 IFK Lidingö 30.16
2 Josefina Norman
Ystads IF
77 Ystads IF 39.95
K45 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K50 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 200 m

K50 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K55 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 200 m

K55 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K60 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 200 m

K60 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K65 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K70 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K75 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K80 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 200 m

K80 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

K85 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M35 & M40 200 m
3/8
Vind: 0.0
1 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 24.60 PB
2 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 25.57 PB
3 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 25.97 PB
4 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 27.98 SB
5 Martin Sundström
Ystads IF
84 Ystads IF 28.13
6 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 28.74 SB
Sammanställning per klass
M40
1 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 24.60
2 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 25.57
3 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 25.97
4 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 27.98
5 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 28.74
M35
1 Martin Sundström
Ystads IF
84 Ystads IF 28.13
M35 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M40 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M40 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M45 200 m
3/8
Vind: -0.7
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 25.77 PB
2 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 27.39
3 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 28.31
4 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 31.30
Viktor Sahlin
Ystads IF
07 Ystads IF 25.35 Utom tävlan
Joakim Hald
FK Athlet
96 FK Athlet 25.40 Utom tävlan
M45 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M50 200 m
3/8
Vind: -1.2
1 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 28.93 PB
2 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 29.06
3 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 31.13
4 Tomas Nilsson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 31.48
5 Anders Håkansson
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 33.15
6 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 34.23
M50 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M55 200 m
3/8
Vind: +0.4
1 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 27.82 SB
2 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 34.02 PB
3 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 41.81 SB
Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK DNS Ej DM
M55 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M60 200 m
3/8
Vind: 0.0
1 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 30.94
2 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 31.68 PB
3 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 32.32 PB
4 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 33.58 SB
5 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 38.84
M60 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M65 200 m
3/8
Vind: 0.0
1 Roland Ekström
IFK Lund
53 IFK Lund 33.97
2 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 34.88 PB
3 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 37.53
M65 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M70 200 m
3/8
Vind: +0.1
1 Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF 39.07
2 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 40.01
3 Magnus Bergh
Heleneholms IF
49 Heleneholms IF 46.24 SB
Kerry Linell
Björnstorps IF
50 Björnstorps IF DNS
M70 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M75 & M80 200 m
3/8
Vind: 0.0
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 36.80
2 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 40.78 Ej DM
3 Lennart Nilsson
Ystads IF
47 Ystads IF 41.83
4 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 42.37 SB
5 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 48.13
Sammanställning per klass
M80
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 36.80
M75
1 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 40.78
2 Lennart Nilsson
Ystads IF
47 Ystads IF 41.83
3 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 42.37
4 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 48.13
M75 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M80 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M75 200 m

M80 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M85 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Veteraner Män 300 m
3/8
Kommentar: Grenen är endast en resultattävling. Ej Skånskt mästerskap.
1 Mårten Skogman
Spårvägens FK
67 Spårvägens FK 39.38
2 Magnus Nilsson
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 39.55
3 Jörgen Åberg
IFK Halmstad
62 IFK Halmstad 40.47
4 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 1:01.08