Resultat Resultattävling

Gutavallen, Visby   2024-07-01

Arrangör: Visby IF Gute Friidrott Tävlingsledare: Jorma Jääskeläinen Senast uppdaterad: 2024-07-02 02:00:05
Kvinnor 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 100 m

Kvinnor & Män 200 m
1/7
Vind: -1.5
1 Casper Gustafsson
Hammarby IF
04 Hammarby IF 23.86
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 29.67
3 Svea Nyberg
Strands IF
12 Strands IF 31.84
Sammanställning per klass
Män
1 Casper Gustafsson
Hammarby IF
04 Hammarby IF 23.86
Kvinnor
1 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 29.67
2 Svea Nyberg
Strands IF
12 Strands IF 31.84
Kvinnor Längd
1/7
1 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 4.86 +2.4
2 Hilda Östergren
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 4.76 +2.2
3 Alice Pettersson
Visby IF Gute
08 Visby IF Gute 4.71 +1.7 PB
4 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
09 Lekeryd-Svarttorps SK 4.29 +1.8
5 Alva Lundström
Turebergs FK
10 Turebergs FK 3.86 +3.0
123456
Ella Edgren4.29 +1.82.48 +2.7x x x x
Alva Lundström- - 3.81 +1.8x 3.43 +1.73.86 +3.0
Alice Pettersson4.66 +1.44.71 +1.74.42 +2.14.30 +1.5x x
Hilda Östergren4.76 +2.2x x 3.88 +2.44.43 +1.34.66 +2.9
Saga Brink4.53 +1.54.86 +2.7- - 3.79 +3.44.86 +2.4
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
1/7
1 Hilda Östergren
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 36.19 PB
123456
Hilda Östergren
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
1/7
1 Hilda Östergren
Visby IF Gute
05 Visby IF Gute 23.82
123456
Hilda Östergren
F17 Spjut
Vikt: 500g
1/7
1 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 26.94 PB
123456
Saga Brink
F15 80 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 80 m

F15 & Veteraner Kvinnor 300 m
1/7
1 Ebba Nordström
Linköpings GIF
09 Linköpings GIF 44.84
2 Alva Lundström
Turebergs FK
10 Turebergs FK 48.33
3 Lilly Wizén
Roma IF
55 Roma IF 52.19 SB
Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
09 Lekeryd-Svarttorps SK DNS
Sammanställning per klass
K65
1 Lilly Wizén
Roma IF
55 Roma IF 52.19
F15
1 Ebba Nordström
Linköpings GIF
09 Linköpings GIF 44.84
2 Alva Lundström
Turebergs FK
10 Turebergs FK 48.33
Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
09 Lekeryd-Svarttorps SK DNS
F13 & P13 60 m
1/7
Vind: -1.5
1 Betty Adman
Visby IF Gute
11 Visby IF Gute 9.28
2 Svea Nyberg
Strands IF
12 Strands IF 9.29 PB
3 Liv Nyman
Bromma IF
12 Bromma IF 9.33
4 Lisa Jacobs
Bollnäs FIK
12 Bollnäs FIK 9.61
5 Theo Brink
Sollefteå GIF
11 Sollefteå GIF 9.85
6 Julia Värjö
Visby IF Gute
11 Visby IF Gute 10.78
Shindara Ajuwa
Visby IF Gute
12 Visby IF Gute DNS
Sammanställning per klass
P13
1 Theo Brink
Sollefteå GIF
11 Sollefteå GIF 9.85
F13
1 Betty Adman
Visby IF Gute
11 Visby IF Gute 9.28
2 Svea Nyberg
Strands IF
12 Strands IF 9.29
3 Liv Nyman
Bromma IF
12 Bromma IF 9.33
4 Lisa Jacobs
Bollnäs FIK
12 Bollnäs FIK 9.61
5 Julia Värjö
Visby IF Gute
11 Visby IF Gute 10.78
Shindara Ajuwa
Visby IF Gute
12 Visby IF Gute DNS
F13 Längd
Hoppzon
1/7
1 Betty Adman
Visby IF Gute
11 Visby IF Gute 4.17 +2.6
2 Liv Nyman
Bromma IF
12 Bromma IF 4.12 +1.7 =PB
3 Lisa Jacobs
Bollnäs FIK
12 Bollnäs FIK 3.87 +2.2
123456
Liv Nyman4.11 +4.14.12 +1.74.01 +2.24.04 +1.5
Betty Adman4.17 +2.64.01 +1.14.05 +2.84.03 +1.7
Lisa Jacobs3.69 +3.33.87 +2.23.65 +1.83.58 +2.0
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
1/7
1 Julia Värjö
Visby IF Gute
11 Visby IF Gute 18.13 PB
2 Liv Nyman
Bromma IF
12 Bromma IF 15.72
3 Svea Nyberg
Strands IF
12 Strands IF 12.46 PB
123456
Julia Värjö
Liv Nyman
Svea Nyberg
F13 Spjut
Vikt: 400g
1/7
1 Liv Nyman
Bromma IF
12 Bromma IF 20.68 PB
2 Svea Nyberg
Strands IF
12 Strands IF 11.49 PB
3 Maja Jönsson
Klippans FK
12 Klippans FK 10.24 PB
123456
Svea Nyberg
Liv Nyman
Maja Jönsson
Kvinnor & Män 100 m
1/7
Vind: -0.9
1 Casper Gustafsson
Hammarby IF
04 Hammarby IF 11.70
2 Erik Tholén
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 12.45
3 Alice Pettersson
Visby IF Gute
08 Visby IF Gute 13.85
4 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 14.39
5 Sture Åhs
Roma IF
56 Roma IF 19.85
Sammanställning per klass
Män
1 Casper Gustafsson
Hammarby IF
04 Hammarby IF 11.70
2 Erik Tholén
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 12.45
3 Sture Åhs
Roma IF
56 Roma IF 19.85
Kvinnor
1 Alice Pettersson
Visby IF Gute
08 Visby IF Gute 13.85
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 14.39
Män 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

Män 400 m
1/7
1 Erik Tholén
Bollnäs FIK
79 Bollnäs FIK 55.25
2 Leo Gutepil
Visby IF Gute
09 Visby IF Gute 57.72 PB
3 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 1:03.70
4 Jimmy Andersson
Svaide Roma SOK
94 Svaide Roma SOK 1:39.40
Män Längd
1/7
1 Åke Enekvist
Visby IF Gute
10 Visby IF Gute 4.77 +1.2
2 Sture Åhs
Roma IF
56 Roma IF 2.59 +1.3
123456
Sture Åhsx x 2.51 +0.92.54 +2.2x 2.59 +1.3
Åke Enekvist4.56 +1.94.59 +2.23.59 +1.04.70 +1.74.77 +1.24.69 +1.7
F15 & P15 80 m
1/7
Vind: -3.1
1 Åke Enekvist
Visby IF Gute
10 Visby IF Gute 11.12
2 Oskar Brink
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 11.26
3 Alexander Kruse
Visby IF Gute
10 Visby IF Gute 11.29
4 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
09 Lekeryd-Svarttorps SK 11.32
Sammanställning per klass
P15
1 Åke Enekvist
Visby IF Gute
10 Visby IF Gute 11.12
2 Oskar Brink
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 11.26
3 Alexander Kruse
Visby IF Gute
10 Visby IF Gute 11.29
F15
1 Ella Edgren
Lekeryd-Svarttorps SK
09 Lekeryd-Svarttorps SK 11.32
P15 Spjut
Vikt: 600g
1/7
1 Åke Enekvist
Visby IF Gute
10 Visby IF Gute 27.47
123456
Åke Enekvist
P13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 60 m

P13 Längd
Hoppzon
1/7
1 Theo Brink
Sollefteå GIF
11 Sollefteå GIF 3.94 +1.9
123456
Theo Brink3.86 +2.33.94 +1.93.77 +1.83.79 +2.5
P13 Slägga
Vikt: 3,0kg
1/7
1 Theo Brink
Sollefteå GIF
11 Sollefteå GIF 16.33 PB
123456
Theo Brink
P13 Spjut
Vikt: 400g
1/7
1 Theo Brink
Sollefteå GIF
11 Sollefteå GIF 24.69 PB
123456
Theo Brink
Veteraner Kvinnor 300 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 300 m