Resultat DM 10 000 m Småland

Ränneborg IP, Eksjö   2020-09-06

Arrangör: Eksjö Södra IK Tävlingsledare: Carl Hedin Senast uppdaterad: 2020-09-10 21:17:41
Väder: Mulet med regnskurar, 12 grader och blåsigt  
Kvinnor 10 000 m Final
Kommentar: Sprang med Män B-heat
1 Terese Friman
Glasrikets RC
84 Glasrikets RC 38:59.13 1:a VDM K35
2 Rebecca Arnesson
IFK Växjö
92 IFK Växjö 42:50.23
3 Katja Schönbeck
IFK Växjö
71 IFK Växjö 44:35.37 1:a VDM K45
4 Ann-Katrin Lundqvist
IK Sisu
54 IK Sisu 45:23.29 PB 1:a VDM K65
Jenny Johannesson
Mullsjö SOK
76 Mullsjö SOK 37:35.59 Utom tävlan
Män 10 000 m Final
A-Final
Tot. plac.
1 Abel Zerom
IK Sisu
92 IK Sisu 33:43.52 1 PB
2 Kristofer Tiderkvist
Apladalens LK
86 Apladalens LK 34:03.73 2 SB
3 Oliver Wykman
Högby IF
94 Högby IF 34:21.59 3
4 Tomas Ewers
OK Njudung
84 OK Njudung 34:33.30 4 1:a VDM M35
5 Oskar Svärd
Eksjö Södra IK
76 Eksjö Södra IK 34:43.93 5 1:a VDM M40
6 Fredrik Bolmstam
Apladalens LK
82 Apladalens LK 34:45.01 6 SB 2:a VDM M35
7 Ahmed Rapi
IK Hakarpspojkarna
98 IK Hakarpspojkarna 34:47.45 7 SB
8 Jimmy Iby
IK Hakarpspojkarna
84 IK Hakarpspojkarna 35:46.42 8 3:a VDM M35
9 Tobias Bredhammar
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 35:58.74 9 SB 4:a VDM M35
10 Johan Lundahl
Hultsfreds LK
78 Hultsfreds LK 36:25.53 10 2:a VDM M40
11 Markus Andersson
Glasrikets RC
85 Glasrikets RC 37:25.17 11 5:a VDM M35
12 Tobias Johansson
Glasrikets RC
81 Glasrikets RC 37:32.31 12 6:a VDM M35
13 Martin Björlingson
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 38:05.33 13 SB 7:a VDM M35
Petter Svensson
Roma IF
90 Roma IF 32:27.49 Utom tävlan
Erik Nero
Mullsjö SOK
90 Mullsjö SOK 34:35.40 Utom tävlan
Viktor Helander
Eksjö Södra IK
90 Eksjö Södra IK DNF
B-Final
Kommentar: Sprang med Kvinnor
Tot. plac.
1 Niklas Wikner
Eksjö Södra IK
64 Eksjö Södra IK 38:20.13 14 1:a VDM M55
2 David Jaldemark
Habo Friidrott -04
73 Habo Friidrott -04 39:32.75 15 PB 1:a VDM M45
3 Christer Svensson
Växjö AIS
69 Växjö AIS 39:50.48 16 SB 1:a VDM M50
4 Viktor Gustavsson
Glasrikets RC
92 Glasrikets RC 42:37.75 17
5 Noa Anemyr
Södra Vi IF
02 Södra Vi IF 43:29.06 18
6 Hans Eriksson
Eksjö Södra IK
48 Eksjö Södra IK 45:21.79 19
7 Dan Rundqvist
Skruvs IF
67 Skruvs IF 1:03:14.11 20 SB 2:a VDM M50
Mattias Jinnerot
Mullsjö SOK
78 Mullsjö SOK 39:15.10 PB Utom tävlan
Bernt Mattsson
Hässelby SK
53 Hässelby SK 42:52.92 SB Utom tävlan
Lars Lundqvist
IK Sisu
55 IK Sisu DNF
Sammanställning
1 Abel Zerom
IK Sisu
92 IK Sisu 33:43.52 PB
2 Kristofer Tiderkvist
Apladalens LK
86 Apladalens LK 34:03.73 SB
3 Oliver Wykman
Högby IF
94 Högby IF 34:21.59
4 Tomas Ewers
OK Njudung
84 OK Njudung 34:33.30 1:a VDM M35
5 Oskar Svärd
Eksjö Södra IK
76 Eksjö Södra IK 34:43.93 1:a VDM M40
6 Fredrik Bolmstam
Apladalens LK
82 Apladalens LK 34:45.01 SB 2:a VDM M35
7 Ahmed Rapi
IK Hakarpspojkarna
98 IK Hakarpspojkarna 34:47.45 SB
8 Jimmy Iby
IK Hakarpspojkarna
84 IK Hakarpspojkarna 35:46.42 3:a VDM M35
9 Tobias Bredhammar
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 35:58.74 SB 4:a VDM M35
10 Johan Lundahl
Hultsfreds LK
78 Hultsfreds LK 36:25.53 2:a VDM M40
11 Markus Andersson
Glasrikets RC
85 Glasrikets RC 37:25.17 5:a VDM M35
12 Tobias Johansson
Glasrikets RC
81 Glasrikets RC 37:32.31 6:a VDM M35
13 Martin Björlingson
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 38:05.33 SB 7:a VDM M35
14 Niklas Wikner
Eksjö Södra IK
64 Eksjö Södra IK 38:20.13 1:a VDM M55
15 David Jaldemark
Habo Friidrott -04
73 Habo Friidrott -04 39:32.75 PB 1:a VDM M45
16 Christer Svensson
Växjö AIS
69 Växjö AIS 39:50.48 SB 1:a VDM M50
17 Viktor Gustavsson
Glasrikets RC
92 Glasrikets RC 42:37.75
18 Noa Anemyr
Södra Vi IF
02 Södra Vi IF 43:29.06
19 Hans Eriksson
Eksjö Södra IK
48 Eksjö Södra IK 45:21.79
20 Dan Rundqvist
Skruvs IF
67 Skruvs IF 1:03:14.11 SB 2:a VDM M50
Bernt Mattsson
Hässelby SK
53 Hässelby SK 42:52.92 SB Utom tävlan
Mattias Jinnerot
Mullsjö SOK
78 Mullsjö SOK 39:15.10 PB Utom tävlan
Petter Svensson
Roma IF
90 Roma IF 32:27.49 Utom tävlan
Viktor Helander
Eksjö Södra IK
90 Eksjö Södra IK DNF
Erik Nero
Mullsjö SOK
90 Mullsjö SOK 34:35.40 Utom tävlan
Lars Lundqvist
IK Sisu
55 IK Sisu DNF