Resultat Skånska mästerskapen 1500m

Heleneholms IP, Malmö   2022-08-15

Arrangör: Helenholms IF Senast uppdaterad: 2022-08-16 22:16:42
Kvinnor 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K22 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F19 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F17 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F16 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F15 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F14 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F13 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F12 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

Kvinnor & F19 & F16 & F15 & F14 & F13 & F12 & Män & M22 & P15 & P14 & P13 & P12 & K35 & K40 & K45 & K50 & K55 & K60 & K65 & M35 & M40 & M45 & M50 & M55 & M60 & M65 & M70 & M75 & M80 1500 m
Heat 1
15/8 20:15
Tot. plac.
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 4:11.9 1
2 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 4:12.4 2 PB
3 Robert Höckerstrand
Gråmanstorp Runners
87 Gråmanstorp Runners 4:13.1 3 SB
4 Henrik Holmgren
Kyrkhults SK
80 Kyrkhults SK 4:14.7 4 PB
5 Alfred Hansson
Björnstorps IF
01 Björnstorps IF 4:15.4 5 SB
6 Jesper Andersson
Björnstorps IF
98 Björnstorps IF 4:15.8 6 SB
7 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 4:17.6 7 PB
8 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 4:17.8 8 PB
9 Daniel Karlsson
Ystads IF
84 Ystads IF 4:23.0 9 SB
Heat 2
15/8 20:05
Tot. plac.
1 Joar Franck
Ystads IF
05 Ystads IF 4:27.3 10 PB
2 David Arnesson
IFK Lund
91 IFK Lund 4:28.4 11 =PB
3 Peter Filiptsev
Björnstorps IF
85 Björnstorps IF 4:30.2 12 PB
4 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 4:30.8 13 PB
5 Viggo Bakker
IS Göta
09 IS Göta 4:33.0 14 PB
6 Fredrik Johansson
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 4:33.4 15
7 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 4:36.2 16
8 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 4:37.7 19
9 Mattias Jonsson
Malmö AI
70 Malmö AI 4:43.2 22
Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta DNF
Heat 3
15/8 19:55
Tot. plac.
1 Melker Johansson
Ystads IF
08 Ystads IF 4:37.2 17 PB
2 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 4:37.4 18 PB
3 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 4:38.2 20 PB
4 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 4:41.1 21
5 Fredrik Krantz
IK Finish
80 IK Finish 4:45.5 23
6 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 4:45.8 24 SB
7 Babak Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 4:48.0 25 PB
8 Beata Wrigstad
IFK Lund
06 IFK Lund 4:51.1 27 PB
9 Peter Tall
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 4:52.6 28
10 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 4:57.6 29
11 Isak Kämpe
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 5:23.1 =45
Heat 4
15/8 19:45
Tot. plac.
1 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 4:48.1 26 PB
2 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 5:00.9 30
3 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 5:03.9 31
4 Wincenth Fought
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 5:08.1 32
5 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 5:09.8 33 PB
6 Zelda Lukic
Ystads IF
09 Ystads IF 5:26.9 47
7 Malte Johnsson
Båstads GIF
09 Båstads GIF 5:32.3 52
8 Anders Östman
Genarps IF
62 Genarps IF 5:42.1 62
Linus Eckerbom
Heleneholms IF
91 Heleneholms IF DNS
Heat 5
15/8 19:35
Tot. plac.
1 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 5:11.2 34 PB
2 Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott 5:11.9 35
3 Filip Zygmunt
Björnstorps IF
08 Björnstorps IF 5:12.3 36 SB
4 Per Neuman
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 5:14.2 38 SB
5 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 5:14.8 39 PB
6 Kryzstof Zygmunt
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 5:17.3 41
7 Stephen Murray
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 5:18.2 42
8 Håkan Reistad
IS Göta
64 IS Göta 5:19.1 43
9 Magnus Lundberg
IFK Trelleborg
78 IFK Trelleborg 5:19.5 44
10 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 5:23.1 =45
Heat 6
15/8 19:25
Tot. plac.
1 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 5:12.7 37 PB
2 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 5:16.3 40 PB
3 Mikael Nilsson
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 5:27.8 49
4 Håkan Larsson
IFK Trelleborg
69 IFK Trelleborg 5:38.1 56
5 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 5:38.4 57
6 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 5:38.6 58
7 Alice Gossner
Malmö AI
08 Malmö AI 5:44.4 63
Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish DNF
Benjamin Henriksson
IK Finish
11 IK Finish DNS
Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF DNS
Heat 7
15/8 19:15
Tot. plac.
1 Edvin Hafsäter
IK Finish
11 IK Finish 5:27.1 48 SB
2 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 5:29.3 50 SB
3 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 5:32.2 51 PB
4 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 5:37.0 54
5 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 5:37.6 55 PB
6 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 5:40.8 60 SB
7 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 5:48.7 64
8 Ludvig Frieberg
IK Finish
10 IK Finish 5:54.3 68
9 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 5:54.8 69
Alve Karlström
IK Finish
13 IK Finish DNS
Heat 8
15/8 19:05
Tot. plac.
1 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 5:35.4 53 PB
2 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 5:41.5 61 SB
3 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 5:53.0 66
4 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 6:00.1 70
5 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 6:00.5 71
6 Tommy Arnesson
Simrishamns AIF
53 Simrishamns AIF 6:08.4 76
7 Maibritt Nilsson
IS Göta
64 IS Göta 6:14.7 78
Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta DNS
Heat 9
15/8 18:55
Tot. plac.
1 Henrik Lindberg
Ystads IF
69 Ystads IF 5:40.1 59 PB
2 Jan Forsberg
IK Pallas
66 IK Pallas 5:52.2 65 SB
3 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 5:53.4 67 SB
4 Lars-Erik Skans
Heleneholms IF
67 Heleneholms IF 6:03.4 72
5 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 6:04.3 73 SB
6 Tina Reimer
IS Göta
69 IS Göta 6:04.9 74
7 Lionel Rieloff
Heleneholms IF
58 Heleneholms IF 6:06.1 75
8 Lars-Åke Engdahl
GF Idrott
60 GF Idrott 6:19.8 79
9 Sara Gidner
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 6:25.4 82
Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF DNS
Heat 10
15/8 18:45
Tot. plac.
1 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 6:13.5 77 PB
2 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 6:20.3 80
3 Lovisa Gossner
Malmö AI
10 Malmö AI 6:24.5 81
4 Olivia Krantz Elm
IK Finish
11 IK Finish 6:25.6 83
5 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 6:28.0 84
6 Katarina Hansson
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 6:28.3 85
7 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 6:31.6 86
Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta DNS
Heat 11
15/8 18:30
Tot. plac.
1 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 6:48.3 87 SB
2 Kenneth Rosengren
IK Pallas
52 IK Pallas 6:58.2 88 PB
3 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 7:02.2 89
4 Barbro Liljequist
Heleneholms IF
54 Heleneholms IF 7:20.8 90
5 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 7:47.7 91 PB
6 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 7:50.4 92
7 Ingvar Olausson
Björnstorps IF
40 Björnstorps IF 8:04.3 93
8 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 8:40.8 94 PB
9 Sune Cederpil
Björnstorps IF
38 Björnstorps IF 10:54.1 95
Sammanställning
Plac. Res.
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 4:11.9
2 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 4:12.4 PB
3 Robert Höckerstrand
Gråmanstorp Runners
87 Gråmanstorp Runners 4:13.1 SB
4 Henrik Holmgren
Kyrkhults SK
80 Kyrkhults SK 4:14.7 PB
5 Alfred Hansson
Björnstorps IF
01 Björnstorps IF 4:15.4 SB
6 Jesper Andersson
Björnstorps IF
98 Björnstorps IF 4:15.8 SB
7 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 4:17.6 PB
8 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 4:17.8 PB
9 Daniel Karlsson
Ystads IF
84 Ystads IF 4:23.0 SB
10 Joar Franck
Ystads IF
05 Ystads IF 4:27.3 PB
11 David Arnesson
IFK Lund
91 IFK Lund 4:28.4 =PB
12 Peter Filiptsev
Björnstorps IF
85 Björnstorps IF 4:30.2 PB
13 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 4:30.8 PB
14 Viggo Bakker
IS Göta
09 IS Göta 4:33.0 PB
15 Fredrik Johansson
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 4:33.4
16 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 4:36.2
17 Melker Johansson
Ystads IF
08 Ystads IF 4:37.2 PB
18 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 4:37.4 PB
19 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 4:37.7
20 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 4:38.2 PB
21 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 4:41.1
22 Mattias Jonsson
Malmö AI
70 Malmö AI 4:43.2
23 Fredrik Krantz
IK Finish
80 IK Finish 4:45.5
24 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 4:45.8 SB
25 Babak Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 4:48.0 PB
26 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 4:48.1 PB
27 Beata Wrigstad
IFK Lund
06 IFK Lund 4:51.1 PB
28 Peter Tall
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 4:52.6
29 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 4:57.6
30 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 5:00.9
31 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 5:03.9
32 Wincenth Fought
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 5:08.1
33 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 5:09.8 PB
34 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 5:11.2 PB
35 Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott 5:11.9
36 Filip Zygmunt
Björnstorps IF
08 Björnstorps IF 5:12.3 SB
37 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 5:12.7 PB
38 Per Neuman
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 5:14.2 SB
39 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 5:14.8 PB
40 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 5:16.3 PB
41 Kryzstof Zygmunt
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 5:17.3
42 Stephen Murray
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 5:18.2
43 Håkan Reistad
IS Göta
64 IS Göta 5:19.1
44 Magnus Lundberg
IFK Trelleborg
78 IFK Trelleborg 5:19.5
=45 Isak Kämpe
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 5:23.1
=45 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 5:23.1
47 Zelda Lukic
Ystads IF
09 Ystads IF 5:26.9
48 Edvin Hafsäter
IK Finish
11 IK Finish 5:27.1 SB
49 Mikael Nilsson
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 5:27.8
50 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 5:29.3 SB
51 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 5:32.2 PB
52 Malte Johnsson
Båstads GIF
09 Båstads GIF 5:32.3
53 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 5:35.4 PB
54 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 5:37.0
55 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 5:37.6 PB
56 Håkan Larsson
IFK Trelleborg
69 IFK Trelleborg 5:38.1
57 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 5:38.4
58 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 5:38.6
59 Henrik Lindberg
Ystads IF
69 Ystads IF 5:40.1 PB
60 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 5:40.8 SB
61 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 5:41.5 SB
62 Anders Östman
Genarps IF
62 Genarps IF 5:42.1
63 Alice Gossner
Malmö AI
08 Malmö AI 5:44.4
64 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 5:48.7
65 Jan Forsberg
IK Pallas
66 IK Pallas 5:52.2 SB
66 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 5:53.0
67 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 5:53.4 SB
68 Ludvig Frieberg
IK Finish
10 IK Finish 5:54.3
69 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 5:54.8
70 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 6:00.1
71 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 6:00.5
72 Lars-Erik Skans
Heleneholms IF
67 Heleneholms IF 6:03.4
73 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 6:04.3 SB
74 Tina Reimer
IS Göta
69 IS Göta 6:04.9
75 Lionel Rieloff
Heleneholms IF
58 Heleneholms IF 6:06.1
76 Tommy Arnesson
Simrishamns AIF
53 Simrishamns AIF 6:08.4
77 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 6:13.5 PB
78 Maibritt Nilsson
IS Göta
64 IS Göta 6:14.7
79 Lars-Åke Engdahl
GF Idrott
60 GF Idrott 6:19.8
80 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 6:20.3
81 Lovisa Gossner
Malmö AI
10 Malmö AI 6:24.5
82 Sara Gidner
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 6:25.4
83 Olivia Krantz Elm
IK Finish
11 IK Finish 6:25.6
84 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 6:28.0
85 Katarina Hansson
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 6:28.3
86 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 6:31.6
87 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 6:48.3 SB
88 Kenneth Rosengren
IK Pallas
52 IK Pallas 6:58.2 PB
89 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 7:02.2
90 Barbro Liljequist
Heleneholms IF
54 Heleneholms IF 7:20.8
91 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 7:47.7 PB
92 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 7:50.4
93 Ingvar Olausson
Björnstorps IF
40 Björnstorps IF 8:04.3
94 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 8:40.8 PB
95 Sune Cederpil
Björnstorps IF
38 Björnstorps IF 10:54.1
Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta DNS
Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF DNS
Benjamin Henriksson
IK Finish
11 IK Finish DNS
Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta DNS
Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta DNF
Alve Karlström
IK Finish
13 IK Finish DNS
Linus Eckerbom
Heleneholms IF
91 Heleneholms IF DNS
Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF DNS
Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish DNF
Sammanställning per klass
P17
1 Joar Franck
Ystads IF
05 Ystads IF 4:27.3
2 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 4:36.2
P15
1 Babak Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 4:48.0
2 Wincenth Fought
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 5:08.1
P14
1 Melker Johansson
Ystads IF
08 Ystads IF 4:37.2
2 Filip Zygmunt
Björnstorps IF
08 Björnstorps IF 5:12.3
P13
1 Viggo Bakker
IS Göta
09 IS Göta 4:33.0
2 Isak Kämpe
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 5:23.1
3 Malte Johnsson
Båstads GIF
09 Båstads GIF 5:32.3
P12
1 Edvin Hafsäter
IK Finish
11 IK Finish 5:27.1
2 Ludvig Frieberg
IK Finish
10 IK Finish 5:54.3
Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish DNF
Benjamin Henriksson
IK Finish
11 IK Finish DNS
Alve Karlström
IK Finish
13 IK Finish DNS
M80
1 Åke Jonson
Malmö AI
42 Malmö AI 7:02.2
2 Ingvar Olausson
Björnstorps IF
40 Björnstorps IF 8:04.3
3 Sune Cederpil
Björnstorps IF
38 Björnstorps IF 10:54.1
M75
1 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 7:50.4
2 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 8:40.8
Palle Simonsson
Simrishamns AIF
43 Simrishamns AIF DNS
M70
1 Kenneth Rosengren
IK Pallas
52 IK Pallas 6:58.2
2 Carl Almström
Björnstorps IF
51 Björnstorps IF 7:47.7
M65
1 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 5:37.0
2 Lars Lindqvist
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 5:48.7
3 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 6:00.5
4 Tommy Arnesson
Simrishamns AIF
53 Simrishamns AIF 6:08.4
M60
1 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 5:11.2
2 Anders Östman
Genarps IF
62 Genarps IF 5:42.1
3 Lars-Henric Ottosson
Ystads IF
61 Ystads IF 5:53.4
4 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 6:04.3
5 Lionel Rieloff
Heleneholms IF
58 Heleneholms IF 6:06.1
6 Lars-Åke Engdahl
GF Idrott
60 GF Idrott 6:19.8
M55
1 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 5:00.9
2 Thomas Fredriksson
GF Idrott
66 GF Idrott 5:11.9
3 Stephen Murray
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 5:18.2
4 Håkan Reistad
IS Göta
64 IS Göta 5:19.1
5 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 5:29.3
6 Stefan Magnusson
Heleneholms IF
65 Heleneholms IF 5:35.4
7 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 5:37.6
8 Jan Forsberg
IK Pallas
66 IK Pallas 5:52.2
9 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 5:54.8
10 Lars-Erik Skans
Heleneholms IF
67 Heleneholms IF 6:03.4
M50
1 Mattias Jonsson
Malmö AI
70 Malmö AI 4:43.2
2 Fredrik Aplander
IS Göta
69 IS Göta 5:09.8
3 Leif Grönqvist
IS Göta
69 IS Göta 5:12.7
4 Per Neuman
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 5:14.2
5 Håkan Ekfors
Björnstorps IF
68 Björnstorps IF 5:14.8
6 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 5:16.3
7 Håkan Larsson
IFK Trelleborg
69 IFK Trelleborg 5:38.1
8 Henrik Lindberg
Ystads IF
69 Ystads IF 5:40.1
M45
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 4:17.8
2 Sebastian Fannon
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 4:30.8
3 Martin Edvardsson
Ystads IF
75 Ystads IF 4:37.7
4 Peter Tall
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 4:52.6
5 Daniel Ohlin
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 5:23.1
6 Mikael Nilsson
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 5:27.8
Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta DNS
M40
1 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 4:12.4
2 Henrik Holmgren
Kyrkhults SK
80 Kyrkhults SK 4:14.7
3 Fredrik Johansson
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 4:33.4
4 Anders Nilsson
Ystads IF
79 Ystads IF 4:37.4
5 Fredrik Krantz
IK Finish
80 IK Finish 4:45.5
6 David Waller
Ystads IF
79 Ystads IF 4:48.1
7 Kryzstof Zygmunt
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 5:17.3
8 Magnus Lundberg
IFK Trelleborg
78 IFK Trelleborg 5:19.5
M35
1 Daniel Karlsson
Ystads IF
84 Ystads IF 4:23.0
2 Robert Höckerstrand
Gråmanstorp Runners
87 Gråmanstorp Runners 4:13.1
2 Peter Filiptsev
Björnstorps IF
85 Björnstorps IF 4:30.2
M22
1 Alfred Hansson
Björnstorps IF
01 Björnstorps IF 4:15.4
K65
1 Barbro Liljequist
Heleneholms IF
54 Heleneholms IF 7:20.8
K60
1 Lisette Åkesson
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 6:48.3
K55
1 Maibritt Nilsson
IS Göta
64 IS Göta 6:14.7
2 Katarina Hansson
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 6:28.3
Marie Olsson
IS Göta
65 IS Göta DNS
K50
1 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 5:38.4
2 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 6:00.1
3 Tina Reimer
IS Göta
69 IS Göta 6:04.9
4 Beatrice Christensson
IS Göta
72 IS Göta 6:20.3
K45
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 4:41.1
2 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 5:03.9
3 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 5:38.6
4 Sara Gidner
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 6:25.4
K40
1 Anneli Lundblom
Björnstorps IF
79 Björnstorps IF 6:31.6
Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta DNF
K35
1 Anne Erixon
Heleneholms IF
83 Heleneholms IF 5:53.0
7 Anna Isaksson
Heleneholms IF
87 Heleneholms IF 5:40.8
Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF DNS
F19
1 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 4:45.8
F17
1 Beata Wrigstad
IFK Lund
06 IFK Lund 4:51.1
F16
1 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 5:41.5
F15
1 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 4:38.2
2 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 5:32.2
F14
1 Alice Gossner
Malmö AI
08 Malmö AI 5:44.4
F13
1 Zelda Lukic
Ystads IF
09 Ystads IF 5:26.9
2 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 6:28.0
F12
1 Meja Olsson
IK Finish
10 IK Finish 6:13.5
2 Lovisa Gossner
Malmö AI
10 Malmö AI 6:24.5
3 Olivia Krantz Elm
IK Finish
11 IK Finish 6:25.6
M22 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P19 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P17 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P16 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P15 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P14 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P13 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P12 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K35 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K40 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K45 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K50 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K55 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K60 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K65 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K70 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K75 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K80 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K85 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K90 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M35 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M40 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M45 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M50 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M55 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M60 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M65 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M70 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M75 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M80 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M85 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

M90 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m