Resultat Falu sommarspel

Lugnets friidrottsarena, Falun   2020-08-16

Arrangör: Falu IK Tävlingsledare: Ulrik Mattisson Senast uppdaterad: 2020-08-16 16:59:05
Väder: Strålande sol  
Visa Resultatkort
Kvinnor 10 000 m Final
Söndag 12:30
1 Malin Besson
LK Roslagen
89 LK Roslagen 38:40.96
Beata Falk
Falu IK
89 Falu IK DNF
Kvinnor Höjd Final
Söndag 14:45
1 Elvira Jonsson
Västerås FK
03 Västerås FK 165 SB
2 Casandra Johnson
Strands IF
04 Strands IF 159 SB
3 Stina Larsson
IK Wilske
04 IK Wilske 153
140145150153156159162165168
582 Casandra Johnson-ooxooxxoxxx
590 Elvira Jonsson-ooxooxoxoxoxxx
475 Stina Larssonoooxxoxxx
Kvinnor Stav Final
Söndag 13:00
1 Thilde Hansson
Kvarnsvedens GOIF FIK
04 Kvarnsvedens GOIF FIK 244
2 Ellen Lundberg
Djurmo Sifferbo IF
04 Djurmo Sifferbo IF 224
Hilma Hindsberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
02 Kvarnsvedens GOIF FIK x
204224244264334
483 Hilma Hindsberg----xxx
481 Thilde Hansson-ooxxx
418 Ellen Lundbergooxxx
Kvinnor Längd Final
Söndag 15:30
1 Ebba Hedberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 5.22 -1.0
2 Ida Nyström Jonsson
Falu IK
05 Falu IK 4.79 -0.1 PB
3 Tuva Grop
Djurmo Sifferbo IF
05 Djurmo Sifferbo IF 4.63 -0.4
4 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 4.59 +0.1 PB
5 Lana Hildebrand
Falu IK
05 Falu IK 4.57 +0.6 PB
6 Liv Enberg
Falu IK
05 Falu IK 4.50 -0.8 PB
7 Ellen Lundberg
Djurmo Sifferbo IF
04 Djurmo Sifferbo IF 4.41 -0.7
123456
417 Tuva Grop4.54 -0.74.52 -0.64.29 -0.44.56 -0.44.30 -0.24.63 -0.4
482 Ebba Hedberg5.10 -0.7x 5.22 -1.05.03 -0.9x x
436 Lana Hildebrand4.25 -0.6x 3.73 -1.04.28 -0.7x 4.57 +0.6
420 Hanna Andersson4.46 -0.5x x 4.23 -1.04.59 +0.14.03 -0.1
447 Ida Nyström Jonsson4.30 +0.64.64 -0.34.67 -0.24.77 -0.84.66 -0.34.79 -0.1
418 Ellen Lundberg4.30 +0.64.18 -0.24.18 -0.24.36 -0.84.06 0.04.41 -0.7
428 Liv Enberg4.39 +0.64.26 0.04.36 -0.64.30 -0.8x 4.50 -0.8
F17 100 m Final
Söndag 14:45
Vind: -0.8
1 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 12.50
2 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 12.85
3 Ida Palmqvist
Västerås FK
03 Västerås FK 13.52
4 Cornelia Norell
Bollnäs FIK
04 Bollnäs FIK 13.74 PB
5 Ellen Lundberg
Djurmo Sifferbo IF
04 Djurmo Sifferbo IF 13.99
F17 800 m Final
Söndag 15:10
1 Izabella Lukic
Västerås FK
03 Västerås FK 2:36.44
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 14:00
Vind: +2.2
1 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 16.01
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 14:30
1 Victoria Wickman
Alunda SK
03 Alunda SK 37.00
2 Justina Esangbedo
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 35.40
3 Liv Norberg
IK Stål
04 IK Stål 22.48
123456
410 Victoria Wickman36.4835.75xx35.9637.00
473 Liv Norbergxxx21.19x22.48
480 Justina Esangbedo-x30.54x35.4033.00
F15 80 m Final
Söndag 14:20
Vind: -0.2
1 Tuva Grop
Djurmo Sifferbo IF
05 Djurmo Sifferbo IF 11.19
2 Adela Tryggveson
Falu IK
06 Falu IK 11.54
3 Bella Grönholm
Järvsö IF
06 Järvsö IF 11.80
F15 800 m Final
Söndag 15:10
1 Ida Nyström Jonsson
Falu IK
05 Falu IK 2:52.06 PB
F15 Höjd Final
Söndag 14:45
1 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 153 SB
140145150153156
420 Hanna Anderssonoooxxoxxx
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 13:45
1 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 33.56 PB
2 Bella Grönholm
Järvsö IF
06 Järvsö IF 21.91
3 Adela Tryggveson
Falu IK
06 Falu IK 17.65
123456
456 Adela Tryggveson13.6414.0914.2417.65x15.66
420 Hanna Andersson32.0431.0031.7429.67x33.56
476 Bella Grönholm21.1621.91xxxx
F13 60 m Final
Söndag 10:50
Vind: 0.0
1 Tillie Ytfeldt
Leksands FIK
08 Leksands FIK 8.69
2 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 8.70 PB
3 Tilde Karlsson
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 8.77 PB
4 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 8.88 PB
=5 Moa Enberg
Falu IK
08 Falu IK 9.56 9.56
=5 Felicia Sternhammar
Falu IK
08 Falu IK 9.56 9.56
7 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 9.87
8 Ellen Westling
Falu IK
07 Falu IK 12.30
F13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 10:00
1 Tilde Karlsson
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 4.96 N/A
2 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 4.92 N/A
3 Tillie Ytfeldt
Leksands FIK
08 Leksands FIK 4.85 N/A
4 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.76 N/A
5 Wilda Ehrs
Falu IK
07 Falu IK 4.71 N/A
6 Felicia Sternhammar
Falu IK
08 Falu IK 4.32 N/A
7 Hilma Sevelin
Katrineholms SK
07 Katrineholms SK 4.16 N/A
8 Moa Enberg
Falu IK
08 Falu IK 4.14 N/A
9 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 4.08 N/A
10 Elin Eklund
Hulåns IF
08 Hulåns IF 3.80 N/A
11 Ellen Westling
Falu IK
07 Falu IK 2.02 N/A
1234
592 Lia Hagström4.87 N/A4.83 N/A4.92 N/A4.71 N/A
412 Freja Sköld4.76 N/A4.59 N/A4.61 N/A4.63 N/A
427 Wilda Ehrs4.71 N/Ax x 4.49 N/A
489 Tove Andersson3.94 N/A4.08 N/A3.98 N/A3.97 N/A
464 Elin Eklundx 3.80 N/A3.75 N/Ax
495 Tillie Ytfeldt4.79 N/A4.77 N/A4.83 N/A4.85 N/A
477 Hilma Sevelin4.10 N/A4.10 N/A4.16 N/A4.14 N/A
429 Moa Enberg3.98 N/A4.07 N/A3.97 N/A4.14 N/A
453 Felicia Sternhammar4.27 N/A4.15 N/A4.32 N/A4.09 N/A
459 Ellen Westling2.00 N/A2.01 N/A2.02 N/A1.37 N/A
470 Tilde Karlsson4.71 N/A4.71 N/A4.96 N/A2.52 N/A
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 11:15
1 Tillie Ytfeldt
Leksands FIK
08 Leksands FIK 29.57
2 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 28.88
3 Nora Johansson
IK Stål
07 IK Stål 26.05
4 Hilma Sevelin
Katrineholms SK
07 Katrineholms SK 19.29
5 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 17.29
6 Felicia Sternhammar
Falu IK
08 Falu IK 15.20
7 Tilde Karlsson
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 15.10
1234
592 Lia Hagström28.4224.5728.1028.88
477 Hilma Sevelin19.2918.6716.4617.08
472 Nora Johansson21.3923.4624.6926.05
453 Felicia Sternhammar13.0915.2014.988.16
489 Tove Andersson17.2914.9815.9016.91
470 Tilde Karlsson15.1012.7813.0610.76
495 Tillie Ytfeldt27.9729.0023.6929.57
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m Final
Söndag 14:55
Vind: -1.3
1 Viktor Hedlund
Falu IK
02 Falu IK 11.69
2 Oliver Smidskog
Västerås FK
02 Västerås FK 12.23
3 Malte Wilhelmsson
Falu IK
02 Falu IK 12.39
4 Liban Mohamed
Falu IK
98 Falu IK 12.48
Män 800 m Final
Söndag 15:20
1 Sebastian Svedhammer
Spårvägens FK
88 Spårvägens FK 2:12.53
2 Anders Richardsson
Falu IK
78 Falu IK 2:20.69
3 Tomas Kobayashi
Domnarvets GoIF
65 Domnarvets GoIF 2:33.41
4 Emil Mann
Hofors AIF
88 Hofors AIF 2:34.82 PB
Män 10 000 m Final
Söndag 12:30
1 Augustin Ninganza
Falu IK
87 Falu IK 35:31.59
2 Mårten Lång
Falu IK
76 Falu IK 36:32.80
3 William Desmeules
Falu IK
06 Falu IK 37:50.11
4 Johan Hedlund
Borlänge LK
72 Borlänge LK 44:52.39
5 Benny Östlund
Borlänge LK
52 Borlänge LK 46:20.74
6 Herbert Thiele
Borlänge LK
84 Borlänge LK 53:37.55
Anders Berglund
Falu IK
67 Falu IK DNF
Män Stav Final
Söndag 13:00
1 Viktor Rahm
Västerås FK
05 Västerås FK 430 PB
2 Joel Andersson
Kvarnsvedens GOIF FIK
02 Kvarnsvedens GOIF FIK 394 SB
3 Birck Wärnström
Falu IK
03 Falu IK 354
4 Arvid Landström
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 324 PB
304314324334354364374384394404414430440
484 Arvid Landströmxxoooxxx
595 Viktor Rahm-------o-oxoxxoxxx
479 Joel Andersson------ooxoxxx
461 Birck Wärnström----oxxx
Män Längd Final
Söndag 15:30
1 Emil Uhlin
Falu IK
00 Falu IK 7.03 +1.0 PB
2 Birck Wärnström
Falu IK
03 Falu IK 6.48 -0.7
3 Karl-William Einarson
Wedevågs IF
02 Wedevågs IF 6.21 -0.7
4 Oliver Smidskog
Västerås FK
02 Västerås FK 6.17 -0.6 PB
5 Adam Hellbom
Falu IK
04 Falu IK 6.16 -1.2 PB
123456
597 Karl-William Einarson6.21 -0.76.20 +0.6x 5.85 -0.1x x
457 Emil Uhlin6.84 -0.67.03 +1.0x 6.64 -0.36.84 -0.56.68 -0.3
461 Birck Wärnström6.48 -0.7- - - - -
435 Adam Hellbom6.16 -1.2x x x 6.12 -0.6x
596 Oliver Smidskog6.17 -0.65.93 +0.2x 6.06 -0.36.05 -0.6x
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 14:30
1 Nicklas Karlsson
Falu IK
96 Falu IK 37.14
123456
439 Nicklas Karlsson34.0835.2037.14x36.3436.78
P19 110 m häck Final
Höjd: 99,1cm
Söndag 14:10
Vind: +0.4
1 Viktor Hedlund
Falu IK
02 Falu IK 16.13 PB
P17 100 m Final
Söndag 14:55
Vind: -1.3
1 Birck Wärnström
Falu IK
03 Falu IK 11.65 SB
Adam Hellbom
Falu IK
04 Falu IK DNS
P17 110 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Söndag 14:10
Vind: +0.4
1 Kristoffer Andersson
Falu IK
04 Falu IK 14.90 PB
2 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 15.07 PB
3 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 15.26 PB
P17 Diskus Final
Vikt: 1,5kg
Söndag 14:30
1 Kristoffer Andersson
Falu IK
04 Falu IK 43.02 PB
2 Viktor Rydåker
Alunda SK
03 Alunda SK 40.76
3 Adam Hellbom
Falu IK
04 Falu IK 40.44 PB
4 Noa Skomorowski
Kvarnsvedens GOIF FIK
03 Kvarnsvedens GOIF FIK 38.04
5 Oliver Ellström
IF Göta
03 IF Göta 35.05
123456
487 Noa Skomorowski37.4836.6037.0438.04xx
409 Viktor Rydåkerx39.90xx40.76x
435 Adam Hellbomx39.4837.19x39.1240.44
421 Kristoffer Andersson38.9840.16xx43.02x
467 Oliver Ellströmx28.44x30.9835.05x
P15 80 m Final
Söndag 14:25
Vind: -0.2
1 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 10.71
2 Edwin Almroth
IK Stål
06 IK Stål 11.61
Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK DNS
P15 800 m Final
Söndag 15:20
1 Edwin Almroth
IK Stål
06 IK Stål 2:41.46
P15 Höjd Final
Söndag 14:45
1 Lukas Ori Saethorsson
Falu IK
05 Falu IK 162 PB
2 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 156 PB
140145150153156159162165
588 Benjamin Bodinooxxoooxxx
450 Lukas Ori Saethorssonooo-xoxooxxx
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 13:45
1 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 40.83
123456
588 Benjamin Bodin36.4035.9538.6530.6640.8336.59
P13 60 m Final
Söndag 10:50
Vind: +0.1
1 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 8.24 PB
2 Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 8.57
3 Herman Lind Berg
Hulåns IF
07 Hulåns IF 9.98
4 Jonathan Danielsson
Säters IF
07 Säters IF 10.74 PB
P13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 10:30
1 Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 5.45 N/A
2 Herman Lind Berg
Hulåns IF
07 Hulåns IF 4.26 N/A
3 Jonathan Danielsson
Säters IF
07 Säters IF 3.39 N/A
1234
465 Herman Lind Berg4.23 N/A3.80 N/A4.26 N/A4.24 N/A
468 Sebastian Alin5.05 N/A4.88 N/A5.45 N/A2.15 N/A
589 Jonathan Danielsson3.38 N/A3.39 N/A3.27 N/A3.25 N/A
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 11:15
1 Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 22.12
2 Jonathan Danielsson
Säters IF
07 Säters IF 21.08 PB
1234
589 Jonathan Danielsson16.2918.5720.9921.08
468 Sebastian Alin18.9519.6422.1220.09
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.