Results Utomhus-DM

Fredrikskans IP, Kalmar   2019-06-08 - 2019-06-09

Arrangör: Kalmar SK Senast uppdaterad: 2019-06-09 15:58:02
2019-06-08 2019-06-09 All days
Kvinnor 100 m Final
lördag 12:15
Vind: 0.0
1 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 12.42
2 Nikki Berglund
FIK Färjestaden
94 FIK Färjestaden 12.63
3 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 12.65
4 Elin Iwarsson
Kalmar SK
91 Kalmar SK 14.41
Kvinnor 200 m Final
söndag
Vind: +1.6Kommentar: Manuell tidtagning
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 25.6
2 Evelina Dahlberg
Högby IF
95 Högby IF 26.7
3 Linnea Volmerdal
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK 27.5
4 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 29.4
5 Elin Iwarsson
Kalmar SK
91 Kalmar SK 30.0
Kvinnor 400 m Final
lördag 16:00
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 57.0
2 Evelina Dahlberg
Högby IF
95 Högby IF 1:01.5
Kvinnor 800 m Final
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Klara Öberg
Högby IF
02 Högby IF 2:41.4
Frida Össmar
Högby IF
77 Högby IF DNS
Kvinnor 1500 m Final
lördag 15:30
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Frida Össmar
Högby IF
77 Högby IF 5:01.2
2 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 5:07.0
3 Klara Öberg
Högby IF
02 Högby IF 5:30.3
4 Lisa Jalmander
Högby IF
69 Högby IF 6:34.1
Kvinnor 100 m häck Final
Höjd: 84,0cm
lördag 10:40
Vind: 0.0
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 14.36
Kvinnor 400 m häck Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 1:02.4
2 Linnea Volmerdal
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK 1:11.1
Kvinnor 3000 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 12:24.4
Kvinnor Höjd Final
lördag 13:40
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 162
150155159162168
Jonna Lindéen ooxxooxxx
Kvinnor Längd Final
söndag
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 5.58 -0.7
2 Elin Iwarsson
Kalmar SK
91 Kalmar SK 4.15 -1.4
123456
Jonna Lindéen 5.58 -0.7 5.39 -2.6 5.56 -0.8 5.52 -1.0 5.44 -3.0 4.13 -0.7
Elin Iwarsson 3.93 -1.4 4.12 -1.7 4.06 -0.9 4.13 -1.1 4.15 -1.4 x
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
söndag
1 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 12.20
2 Matilda Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
92 Athletics 24 Seven SK 11.20
123456
Matilda Elfgaard x 10.38 10.67 x 10.82 11.20
Frida Bergvall 11.61 11.82 11.45 12.10 11.91 12.20
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
lördag 13:40
1 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 38.43
2 Enny Björk
IFK Växjö
01 IFK Växjö 36.88
3 Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu 26.39
123456
Nova Brideau 31.08 38.43 x x 32.57 32.05
Enny Björk x 36.88 36.50 x 36.77 34.81
Elma Fältmars 26.39 x x x x x
Kvinnor Slägga Final
Vikt: 4,0kg
lördag 12:30
1 Cecilia Larsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 58.68
2 Maja Eklund
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 54.04
3 Sara Rosen Andersson
Ljungby FIK
96 Ljungby FIK 48.31
4 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 34.67
123456
Maja Eklund 52.36 52.35 54.04 51.35 53.56 53.60
Sara Rosen Andersson 40.35 47.92 46.92 x 47.59 48.31
Cecilia Larsson 58.68 x 54.90 56.76 x x
Tova Lindahl - - x 34.67 x 33.20
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
söndag
1 Matilda Elfgaard
Athletics 24 Seven SK
92 Athletics 24 Seven SK 44.12
2 Elma Fältmars
IK Sisu
99 IK Sisu 32.83
3 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 32.17
123456
Elma Fältmars 32.83 32.81 x x x 31.43
Frida Bergvall 29.46 31.27 30.98 x 30.98 32.17
Matilda Elfgaard x 44.12 x x 43.73 x
F19 100 m Final
lördag
Vind: 0.0
1 Stina Östklint
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 13.16
2 Aléa Gunnarsson
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 13.93
F19 200 m Final
söndag
Vind: +0.5Kommentar: Manuell tidtagning
1 Stina Östklint
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 27.5
2 Hanna Jonsson
Kalmar SK
00 Kalmar SK 27.9
Julia Alme'n
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK DNS
F19 400 m häck Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Hanna Jonsson
Kalmar SK
00 Kalmar SK 1:14.1
F19 Tresteg Final
lördag 14:40
1 Vera Vikdahl
IFK Växjö
01 IFK Växjö 11.34 +0.6
2 Aléa Gunnarsson
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 9.93 +0.1
123456
Aléa Gunnarsson 9.93 +0.1 x x x x 9.25 +0.3
Vera Vikdahl x 11.34 +0.6 11.17 0.0 x x x
F19 Kula Final
Vikt: 4,0kg
söndag
1 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 8.91
2 Julia Alme'n
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 8.45
123456
Nadja Lennartsson x 8.12 x 7.38 7.51 8.91
Julia Alme'n 8.33 8.45 x 8.15 x x
F19 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
lördag 13:40
1 Enny Björk
IFK Växjö
01 IFK Växjö 34.86
2 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 27.80
123456
Nadja Lennartsson x x 23.73 x 27.80 26.68
Enny Björk 34.74 34.86 x x 34.24 x
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
lördag 12:30
1 Olivia Fritz
IK Sisu
01 IK Sisu 34.78
2 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 29.16
Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK x
123456
Nadja Lennartsson x 27.63 23.27 27.15 23.67 29.16
Tova Lindahl x x x x x x
Olivia Fritz 32.59 x 34.78 x 33.23 x
F19 Spjut Final
Vikt: 600g
söndag
1 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 33.57
2 Julia Alme'n
Ljungby FIK
01 Ljungby FIK 17.85
123456
Nadja Lennartsson 29.35 28.90 28.39 31.95 29.26 33.57
Julia Alme'n x x x x 17.85 x
F17 100 m Final
lördag 12:15
Vind: +1.7
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 12.54
2 Towa Korsell
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 13.21
3 Stella Rönnmark
IFK Växjö
04 IFK Växjö 13.23
4 Maja Sjögren
Kalmar SK
03 Kalmar SK 13.82
5 Celie Hellsaeus
IFK Sävsjö
03 IFK Sävsjö 13.83
6 Elice Gunnarsson
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 13.96
7 Jenny Urberg
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 14.79
Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK DNS
F17 200 m Final
söndag
Vind: +2.0Kommentar: Manuell tidtagning
1 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 26.2
2 Alicia Hägglund
Kalmar SK
03 Kalmar SK 27.2
3 alva sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 28.0
4 Celie Hellsaeus
IFK Sävsjö
03 IFK Sävsjö 28.7
5 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 29.6
6 Malin Lundgren
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 30.2
F17 400 m Final
lördag 16:00
1 Johanna Bülow
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 1:00.30
2 Alicia Hägglund
Kalmar SK
03 Kalmar SK 1:03.37
3 Celie Hellsaeus
IFK Sävsjö
03 IFK Sävsjö 1:05.75
4 Kyra Gunnarsson
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 1:06.16
5 Elice Gunnarsson
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 1:09.90
F17 800 m Final
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Johanna Bülow
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 2:24.5
2 Klara Öberg
Högby IF
02 Högby IF 2:41.4
F17 1500 m Final
lördag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 5:07.0
2 Klara Öberg
Högby IF
02 Högby IF 5:30.3
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
lördag
Vind: 0.0
1 Jenny Urberg
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 18.40
F17 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 12:24.4
F17 Höjd Final
lördag 13:40
=1 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 150
=1 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 150
3 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 140
135140145150155
Amina Fältmars-oooxxx
Kerstin Siwertsson-xoxxx
Tova Lindahlooooxxx
F17 Stav Final
söndag
1 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 272
2 Tove Andersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 242
242252262272282
Amina Fältmarso-ooxxx
Tove Anderssonxxoxxx
F17 Längd Final
söndag
1 Ninni Lundberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 5.06 -0.4
2 Wilma Svenson
Oskarshamns SK
03 Oskarshamns SK 4.81 -1.4
3 Felicia Norell
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 4.75 -1.9
4 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.66 -1.8
5 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.57 -1.7
6 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 4.55 -1.5
7 Malin Lundgren
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 4.48 -0.1
8 Moa Sandstedt
IK Sisu
02 IK Sisu 4.32 -2.3
9 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 4.28 -3.0
Maja Sjögren
Kalmar SK
03 Kalmar SK -
123456
Felicia Norell 4.75 -1.9 x x 3.27 -1.2 1.85 -0.7 x
Ella Axén 4.55 -1.5 4.53 -1.5 3.91 -0.6 x x 4.53 -2.5
Wilma Svenson 4.71 -1.5 4.81 -1.4 4.70 -0.6 x x -
Alma Sjöbrink 4.27 -1.9 4.13 -1.9 x 3.94 N/A 4.28 -3.0 x
Maja Sjögren - - - - - -
Malin Lundgren x 4.32 -4.5 4.26 -0.5 4.06 -1.3 4.35 -2.1 4.48 -0.1
Moa Sandstedt 4.24 -1.7 x 4.32 -2.3 4.31 -2.6 3.03 -0.1 x
Ellen Pettersson 4.66 -1.8 4.40 -1.9 - - - -
Kerstin Siwertsson x 4.57 -1.7 4.57 -0.4 x x x
Ninni Lundberg 4.85 -0.2 4.71 -2.1 4.70 -1.6 4.83 -1.2 4.79 -2.7 5.06 -0.4
F17 Tresteg Final
lördag 14:40
1 Felicia Norell
Habo Friidrott -04
02 Habo Friidrott -04 10.11 -0.1
123456
Felicia Norell x x 10.11 -0.1 x - -
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
söndag
1 Nina Pyrell
IFK Växjö
02 IFK Växjö 12.38
2 alva sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 12.12
3 Ninni Lundberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 11.70
4 Agnes Claesson
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 11.62
5 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 11.27
6 Celie Hellsaeus
IFK Sävsjö
03 IFK Sävsjö 8.39
Thea Björk
IFK Växjö
03 IFK Växjö -
123456
Celie Hellsaeus 8.03 8.39 7.82 7.98 7.91 7.72
alva sundström 12.12 11.05 x 11.57 12.10 12.06
Nova Brideau 11.27 11.08 x 10.75 10.91 10.98
Nina Pyrell x 11.15 12.17 12.38 x 11.39
Agnes Claesson 10.39 x 10.18 10.78 11.29 11.62
Thea Björk - - - - - -
Ninni Lundberg 11.18 11.42 x 11.70 11.33 x
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
lördag 13:40
1 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 37.90
2 Nina Pyrell
IFK Växjö
02 IFK Växjö 36.63
3 Thea Björk
IFK Växjö
03 IFK Växjö 34.65
4 Agnes Claesson
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 26.18
5 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 24.85
123456
Ebba Hultqvist 23.34 x x 24.51 23.03 24.85
Nova Brideau 37.90 36.41 33.68 34.78 x 33.53
Thea Björk x x 33.31 x 34.65 x
Nina Pyrell 35.20 x 35.06 x x 36.63
Agnes Claesson 26.18 x 22.72 25.87 x x
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
lördag 12:30
1 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 42.77
2 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 42.07
3 Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu 26.65
123456
Ebba Hultqvist 39.66 x 41.06 40.40 42.07 39.62
Amina Fältmars 25.99 24.69 26.65 25.79 24.83 -
Tova Lindahl 42.22 38.76 42.70 41.37 42.77 40.51
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
söndag
1 Malin Lundgren
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 32.23
2 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 28.44
3 Celie Hellsaeus
IFK Sävsjö
03 IFK Sävsjö 26.36
4 Tova Lindahl
Kalmar SK
02 Kalmar SK 24.60
123456
Malin Lundgren 30.72 31.67 30.85 32.23 32.19 30.37
Tova Lindahl x 23.78 24.60 x 23.19 x
Alma Sjöbrink 26.73 x 28.44 26.55 x 24.55
Celie Hellsaeus 25.15 25.87 23.07 24.02 26.36 x
F15 300 m Final
lördag 14:50
1 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö Utan tid
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
lördag 10:55
Vind: +0.6
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 12.39
2 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 13.09
Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö DNS
F15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 47.6
2 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 48.9
F15 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 5:39.3
F15 Höjd Final
lördag 13:40
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 159
2 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 153
138141144147150153156159162
Jonna Lundgren--ooooxoxxoxxx
Elin Joabssonooxxoxxoxoxxoxxx--
F15 Stav Final
söndag
1 Naemi Matocka
IK Hinden
04 IK Hinden 262
232242252262272
Naemi Matockaooooxxx
F15 Längd Final
söndag
1 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 5.18 -2.0
2 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 5.01 -2.3
3 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.77 -1.0
4 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.64 -2.8
5 Kajsa Lindh
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.09 -0.6
Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö -
123456
Hanna Joabsson 4.53 -0.4 4.64 -2.8 4.61 -0.1 x x 4.41 -3.0
Elin Joabsson x x x 4.77 -1.0 x 4.67 -0.5
Kajsa Lindh 3.80 -2.3 3.92 -2.9 3.83 -1.9 4.09 -0.6 4.07 -0.2 3.67 -3.5
Vendela Mörstam - - - - - -
Linnéa Svanhall 4.78 -2.2 5.07 -0.5 5.02 -1.2 4.98 -2.2 5.18 -2.0 5.10 -3.0
Jonna Lundgren 4.92 -2.3 x 5.01 -2.3 x 4.97 -1.3 x
F15 Tresteg Final
lördag 14:40
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 10.74 0.0
2 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 10.69 0.0
123456
Jonna Lundgren 10.51 +0.7 10.64 +0.2 x 10.50 0.0 10.74 0.0 x
Elin Joabsson 9.92 +1.0 x 9.44 -0.5 10.11 +0.3 10.18 0.0 10.69 0.0
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
söndag
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 13.46
2 Stella Gudmundsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 11.07
3 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 10.11
4 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.78
5 Kajsa Lindh
IFK Växjö
04 IFK Växjö 7.03
123456
Jonna Lundgren x 12.23 12.59 x 13.46 x
Linnéa Svanhall 10.06 10.11 x x 8.63 x
Kajsa Lindh 6.80 x 6.63 7.03 6.59 6.76
Vendela Mörstam 9.25 9.64 8.88 9.62 9.78 9.51
Stella Gudmundsson x x 10.84 11.04 10.97 11.07
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
lördag 14:40
1 Stella Gudmundsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 34.79
2 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 24.62
Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF -
123456
Stella Gudmundsson x 34.79 32.36 x 30.00 32.43
Vendela Mörstam 22.37 x 24.12 24.62 24.08 x
Jonna Lundgren - - - - - -
F15 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
lördag 11:05
1 Ebba Wallstenius
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 37.08
2 Annie Rosén Andersson
Ljungby FIK
04 Ljungby FIK 31.22
123456
Ebba Wallstenius x 35.25 37.08 x x x
Annie Rosén Andersson x x 26.15 31.22 x x
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
söndag
1 Stella Gudmundsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 40.26
2 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 32.35
3 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 29.88
4 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 24.05
Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö x
123456
Jonna Lundgren 29.75 32.35 x 26.98 x 27.00
Linnéa Svanhall 28.42 28.14 29.88 26.35 26.04 29.79
Vendela Mörstam 24.05 22.31 x x 22.52 22.69
Stella Gudmundsson 38.75 38.03 39.57 39.40 40.26 39.74
Elin Joabsson x x x x x x
F14 80 m Final
lördag 12:30
Vind: +3.0
1 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.70
2 Linnéa Hermansson
Högby IF
05 Högby IF 10.72
3 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.75
4 Hedvig Åstrand
IFK Växjö
05 IFK Växjö 11.31
5 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 11.64
6 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 11.73
7 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 12.22
F14 300 m Final
lördag 14:50
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö Utan tid
Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö DNS
F14 800 m Final
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 2:27.3
2 Liv Altarac
Malmö AI
05 Malmö AI 2:40.7
3 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 2:44.3
F14 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
lördag 11:05
Vind: +1.2
1 Linnéa Hermansson
Högby IF
05 Högby IF 12.30
2 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 13.78
3 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 14.22
4 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 14.75
F14 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Sunday
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 49.0
2 Linnéa Hermansson
Högby IF
05 Högby IF 50.1
F14 Höjd Final
lördag 11:30
1 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 141
2 Hedvig Åstrand
IFK Växjö
05 IFK Växjö 130
125130135138141144
Hedvig Åstrandoxoxxx---
Linnea Lind-oooox
F14 Stav Final
söndag
1 Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö 262
232242252262272
Emma Kirstenooxxooxxx
F14 Längd Final
söndag
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.97 -1.8
2 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 4.79 -0.5
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.63 -0.9
4 Linnéa Hermansson
Högby IF
05 Högby IF 4.56 -2.1
5 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.43 -2.2
6 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 4.42 -1.6
7 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 4.31 -3.7
8 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.23 -1.8
Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö -
123456
Elenie Carlsson x 4.80 -0.8 4.97 -1.8 4.91 -1.6 x 4.61 -0.8
Thelma Andersson 4.33 -0.4 4.46 0.0 3.97 -0.1 4.39 -1.1 4.58 -1.5 4.79 -0.5
Linnea Lind 4.32 -1.5 4.42 -1.6 4.27 -0.7 4.28 -1.2 3.92 -2.9 4.35 -1.5
Amanda Lennartsson - - - - - -
Linnéa Hermansson 4.45 -2.1 4.12 -1.6 4.22 -2.7 4.49 -2.9 4.56 -2.1 x
Ronja Rickardsson 4.46 -1.5 x 4.49 -0.8 4.53 -2.3 4.63 -0.9 x
Amanda Cederlöf 4.12 -0.6 4.37 -1.0 4.17 -2.1 4.42 -3.0 x 4.43 -2.2
Ella Ejermark 4.02 -1.1 4.16 -1.2 2.80 -2.9 3.95 -2.4 3.94 -3.2 4.23 -1.8
Tilda Eriksson 4.08 -0.1 4.16 -0.3 4.27 -1.5 x x 4.31 -3.7
F14 Tresteg Final
lördag 14:40
1 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.91 0.0
2 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 9.39 +0.3
3 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 9.31 0.0
4 Linnea Lind
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 9.15 +0.8
5 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.93 0.0
6 Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.44 -0.1
123456
Emma Kirsten 8.10 +1.4 7.55 +0.6 7.48 +0.4 8.44 -0.1 x -
Tilda Eriksson 9.19 0.0 x 9.31 0.0 9.03 0.0 9.22 +0.1 9.02 +0.1
Ella Ejermark x 8.16 +0.7 8.93 0.0 - - -
Thelma Andersson x x x x 8.77 +0.1 9.39 +0.3
Ronja Rickardsson x x x x 9.91 0.0 x
Linnea Lind 9.02 0.0 x 8.64 0.0 8.81 0.0 8.98 0.0 9.15 +0.8
F14 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Sunday
1 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.65
2 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.20
123456
Ella Ejermark 9.21 9.39 x 8.88 9.65 9.34
Ronja Rickardsson 8.69 8.66 x 9.20 8.34 8.74
F14 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
lördag 14:40
1 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 30.34
2 Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö 25.80
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 24.51
4 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 24.13
123456
Emma Kirsten x 23.51 22.14 23.40 25.80 x
Amanda Cederlöf 20.94 x x 23.65 23.85 24.13
Ronja Rickardsson x 23.94 x x x 24.51
Ella Ejermark x 27.55 25.26 29.95 30.34 29.58
F14 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
lördag 11:05
1 Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö 26.42
2 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 24.69
3 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 22.89
123456
Thelma Andersson - x 24.69 22.04 24.68 x
Emma Kirsten 25.10 x 25.30 24.35 26.00 26.42
Ella Ejermark 21.40 20.72 x 22.89 x 21.34
F14 Spjut Final
Vikt: 500g
söndag
1 Ella Ejermark
IFK Växjö
05 IFK Växjö 28.54
2 Linnéa Hermansson
Högby IF
05 Högby IF 28.34
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 19.94
4 Thelma Andersson
Skruvs IF
05 Skruvs IF 18.96
5 Tilda Eriksson
IK Sisu
05 IK Sisu 18.38
123456
Linnéa Hermansson x 28.34 x 27.16 x x
Thelma Andersson 16.27 18.29 16.39 18.96 x 18.22
Tilda Eriksson 17.27 18.38 x 17.24 x 18.22
Ronja Rickardsson 19.61 18.19 19.29 x x 19.94
Ella Ejermark 26.64 28.54 26.55 26.81 23.18 23.46
F13 60 m Final
lördag 13:00
Vind: 0.0
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.76
2 Olivia Stridh
Högby IF
06 Högby IF 9.09
3 Lovis Björk
IK Sisu
06 IK Sisu 9.27
4 Uni Boye
Högby IF
06 Högby IF 9.39
Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
F13 200 m Final
söndag
Vind: +1.6Kommentar: Manuell tidtagning
1 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 30.0
Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
F13 1500 m Final
lördag 15:15
Lova Elwing
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 6:12.92
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
lördag 11:45
Vind: +1.4
Uni Boye
Högby IF
06 Högby IF 11.85
Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
F13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
söndag
Vind: +2.2Kommentar: Manuell tidtagning
1 Uni Boye
Högby IF
06 Högby IF 36.6
Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
F13 Höjd Final
lördag 11:30
1 Tilde Persson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 153
2 Lovisa Andersson Öhr
Kalmar SK
06 Kalmar SK 147
3 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 138
4 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 138
5 Olivia Stridh
Högby IF
06 Högby IF 138
6 Lovis Björk
IK Sisu
06 IK Sisu 130
115120125130135138141144147150153155
Olivia Stridh-ooooxoxxx
Tilde Persson----oooooooxxx
Lovis Björkooooxxx
Lovisa Andersson Öhr---xooxooxxoxxoxxx
Leonie Mörstam--ooooxxx
Ellen Adolfsson--ooxxooxxx
F13 Stav Final
söndag
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 262
2 Ellen Rosenberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 232
202212222232242252262272
Leonie Mörstam----ooxoxxx
Ellen Rosenbergxooxoxoxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
söndag
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 4.58 -1.7
2 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 4.38 -0.7
3 Uni Boye
Högby IF
06 Högby IF 3.98 -1.1
Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö -
Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö -
123456
Nellie Lindblad - - - - - -
Tilda Holgersson - - - - - -
Uni Boye x 3.98 -1.1 x x x 3.90 -1.9
Isa Persson x 4.54 -0.1 x x 4.58 -1.7 4.44 -2.1
Ellen Adolfsson 4.00 -1.5 3.95 -2.1 3.99 -2.4 4.38 -0.7 2.34 -0.1 4.17 -1.5
F13 Tresteg Final
Hoppzon
lördag 13:20
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 9.41 +0.1
2 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 9.03 +1.4
3 Lovis Björk
IK Sisu
06 IK Sisu 8.80 +0.3
4 Lova Elwing
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 7.57 0.0
Tilda Holgersson
IFK Växjö
06 IFK Växjö -
123456
Lovis Björk 8.55 +0.4 8.80 +0.3 - 8.75 -0.5 8.44 -0.1 -
Lova Elwing 7.57 0.0 7.45 0.0 7.52 +0.4 7.33 0.0 7.44 -0.2 7.28 +1.0
Ellen Adolfsson 9.01 0.0 9.03 +1.4 - 8.96 0.0 8.87 -0.2 8.90 0.0
Isa Persson - - 9.41 +0.1 9.33 +0.3 - 9.31 0.0
Tilda Holgersson - - - - - -
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
söndag
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 10.01
2 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 9.36
123456
Isa Persson 9.11 10.01 9.51 9.47 9.24 9.64
Ellen Adolfsson 8.34 9.36 9.11 8.64 8.89 8.18
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
lördag 14:40
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 24.02
2 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 19.04
3 Lova Elwing
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 15.35
Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö -
123456
Leonie Mörstam 22.72 x 24.02 21.00 23.85 23.27
Lova Elwing 14.01 13.82 x 12.32 15.35 13.02
Isa Persson 19.04 x x x - -
Nellie Lindblad - - - - - -
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
lördag 11:05
1 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 26.76
123456
Ellen Adolfsson 26.29 26.76 26.31 x x x
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
söndag
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 23.43
2 Uni Boye
Högby IF
06 Högby IF 10.89
Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö -
123456
Uni Boye 10.34 9.33 10.89 10.38 8.84 9.06
Nellie Lindblad - - - - - -
Isa Persson 18.95 23.43 19.79 20.24 19.77 22.28
F12 60 m Försök
lördag 13:20
Heat 1Vind: +2.9
1 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 8.73 q
2 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.17 q
3 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.26 q
4 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.81 q
Heat 2Vind: +2.0
1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 8.79 q
2 Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.01 q
3 Maya Olsson
IK Hinden
07 IK Hinden 9.22 q
4 Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.84 q
5 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.94
F12 60 m Final
lördag 14:00
Vind: -1.2
1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 8.75
2 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 8.90
3 Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.14
4 Maya Olsson
IK Hinden
07 IK Hinden 9.25
5 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.26
6 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.69
7 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 10.02
8 Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 10.06
F12 200 m Final
söndag
A-FinalVind: +2.0
Kommentar: Manuell start
1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 28.2 =1 PB 28.2
2 Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.1 4
3 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 32.2 6
4 Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.5 =7 33.5
5 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.6 9
B-FinalVind: +2.3
Kommentar: Manuell start
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 28.2 =1 28.2
2 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.0 3
3 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.6 5
4 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.5 =7 33.5
Sammanställning
=1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 28.2 PB 28.2
=1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 28.2 28.2
3 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.0
4 Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.1
5 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.6
6 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 32.2
=7 Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.5 33.5
=7 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.5 33.5
9 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.6
F12 600 m Final
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 1:51.1
2 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 2:01.6
3 Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 2:06.5
F12 1500 m Final
lördag 15:15
Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 5:30.24
Ebba Färm
IFK Växjö
07 IFK Växjö 6:13.45
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
lördag 11:45
Vind: +2.7
Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 10.57
Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 10.66
Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 11.28
Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 12.48
Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 12.75
Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK DNS
F12 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
söndag
Vind: +2.2Kommentar: Manuell tidtagning
1 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 36.5
F12 Höjd Final
lördag 10:30
1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 138 PB
2 Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 138
=3 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 135 PB
=3 Emma Carlsson
IK Hinden
07 IK Hinden 135
5 Nellie Grankvist
IFK Växjö
07 IFK Växjö 130
6 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 120
110115120125130135138141
Tuva Grimhedeno-xxoooxxoxxx
Emma Carlsson--ooxxoxxoxxx
Alva Sandgrenooxoxxx
Nellie Grankvistoooxooxxx
Julia Pettersson--ooooxxoxxx
Julia Falkoooooxooxxx
F12 Längd Final
Hoppzon
söndag
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 4.69 -1.1
2 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 4.58 -0.4
3 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 4.39 -0.5
4 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.95 -1.1
5 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.87 -0.5
6 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.67 -1.3
7 Nellie Grankvist
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.61 -3.1
8 Lovisa Bröms
Kalmar SK
07 Kalmar SK 3.59 -1.4
9 Saga Andersson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.37 -0.1
10 Alva Dickner
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.36 -0.5
123456
Lovisa Bröms 3.47 -1.6 3.52 -1.3 3.31 -0.4 3.39 -0.4 3.59 -1.4 3.59 -1.4
Saga Andersson 3.26 -1.9 3.34 -1.7 3.37 -0.1 - - -
Moa Johannesson 4.21 -0.2 4.31 -1.1 4.39 -0.5 4.13 -1.3 4.38 -1.6 4.20 -0.7
Nellie Grankvist 3.51 -0.5 3.61 -3.1 3.52 -1.5 3.40 -2.0 3.43 -1.7 3.32 -1.7
Anna Daniels 3.66 -0.3 3.65 -1.3 3.67 -1.3 3.49 -1.5 3.42 -1.1 3.49 -1.7
Natalie Rantzer x 4.66 -0.7 4.52 -0.8 4.39 -1.2 4.53 -1.5 4.69 -1.1
Thea Rönnmark 3.78 -0.4 x 3.95 -1.1 3.01 -1.6 x 3.86 -0.7
Julia Falk 4.42 -0.5 4.28 -2.7 4.27 -2.0 4.35 -2.1 4.58 -0.4 4.44 0.0
Alva Sandgren 3.57 -2.9 3.68 -0.3 x 3.67 -0.5 3.84 -2.3 3.87 -0.5
Alva Dickner 3.36 -0.5 3.29 -3.2 3.32 -0.8 - - -
F12 Tresteg Final
Hoppzon
lördag 13:20
1 Natalie Rantzer
IK Hinden
07 IK Hinden 9.63 +1.0
2 Emma Sjödal
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.29 +0.5
3 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.06 +0.1
4 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.18 0.0
5 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 7.68 -0.2
123456
Emma Sjödal 8.77 +1.8 8.92 +2.6 7.68 +0.9 9.06 +0.8 - 9.29 +0.5
Moa Johannesson 9.06 +0.1 8.84 0.0 8.69 0.0 8.60 -0.8 8.73 0.0 9.05 0.0
Natalie Rantzer 9.20 0.0 9.57 +0.3 9.26 +1.1 - 9.57 +0.7 9.63 +1.0
Anna Daniels 7.62 0.0 7.53 +1.3 7.54 0.0 7.68 -0.2 7.41 -1.0 7.43 +0.5
Thea Rönnmark 8.15 +0.5 8.00 0.0 8.06 +0.5 8.18 0.0 8.01 +2.0 7.86 +0.9
F12 Kula Final
Vikt: 2,0kg
söndag
1 Alva Hedin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.96
2 Maya Olsson
IK Hinden
07 IK Hinden 8.85
3 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.49
4 Moa Johannesson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 7.79
5 Nellie Grankvist
IFK Växjö
07 IFK Växjö 7.46
6 Lovisa Bröms
Kalmar SK
07 Kalmar SK 6.40
123456
Thea Rönnmark 8.04 7.95 8.01 8.49 7.95 8.15
Moa Johannesson 7.79 6.47 7.08 7.53 7.27 6.71
Alva Hedin 8.68 8.96 8.88 8.06 7.88 7.34
Lovisa Bröms 6.11 5.61 5.96 6.20 6.23 6.40
Maya Olsson 7.98 8.45 8.30 8.56 8.85 8.48
Nellie Grankvist 5.97 6.74 7.07 7.46 7.14 7.36
F12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
lördag 14:40
1 Alva Hedin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 19.46
2 Manon Hinz
IK Hinden
07 IK Hinden 14.12
123456
Manon Hinz 13.52 13.95 12.47 12.25 12.96 14.12
Alva Hedin x x 19.46 x x 16.28
F12 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
lördag 11:05
1 Julia Pettersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 21.38
2 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 20.24
3 Lovisa Bröms
Kalmar SK
07 Kalmar SK 20.02
123456
Tuva Grimheden 20.24 x 19.14 x x -
Julia Pettersson x 17.00 18.49 19.01 x 21.38
Lovisa Bröms 17.32 17.88 17.81 19.64 18.99 20.02
F12 Spjut Final
Vikt: 400g
söndag
1 Julia Falk
Skruvs IF
07 Skruvs IF 20.98
2 Nellie Grankvist
IFK Växjö
07 IFK Växjö 16.58
3 Alva Sandgren
IFK Växjö
07 IFK Växjö 15.59
4 Lovisa Bröms
Kalmar SK
07 Kalmar SK 15.16
5 Anna Daniels
IFK Växjö
07 IFK Växjö 13.78
123456
Nellie Grankvist 13.54 14.33 13.59 9.41 12.20 16.58
Alva Sandgren 12.33 12.46 14.44 11.31 15.59 15.14
Lovisa Bröms 15.16 15.07 13.63 13.44 11.26 11.95
Anna Daniels 12.83 6.52 10.87 12.12 13.19 13.78
Julia Falk 19.99 20.98 16.95 17.16 18.00 18.80
Män 100 m Final
lördag 12:00
Vind: 0.0
1 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 11.38
2 Chakkrit Chanprakhon
FIK Färjestaden
97 FIK Färjestaden 11.60
3 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 11.75
Män 400 m Final
lördag 15:45
A-Final
2 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 51.98 2
3 Anton Hermansson
Högby IF
02 Högby IF 52.80 3
5 Abraham Feday
Glasrikets RC
97 Glasrikets RC 59.48 5
B-Final
1 Antonio Dawit
Hovslätts IK
93 Hovslätts IK 51.60 1
4 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 53.73 4
6 Dan Rundqvist
Växjö LK
67 Växjö LK 1:44.11 6
Sammanställning
1 Antonio Dawit
Hovslätts IK
93 Hovslätts IK 51.60
2 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 51.98
3 Anton Hermansson
Högby IF
02 Högby IF 52.80
4 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 53.73
5 Abraham Feday
Glasrikets RC
97 Glasrikets RC 59.48
6 Dan Rundqvist
Växjö LK
67 Växjö LK 1:44.11
Män 800 m Final
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Antonio Dawit
Hovslätts IK
93 Hovslätts IK 1:59.5
2 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 2:00.1
3 Erik Karlsson
Högby IF
98 Högby IF 2:03.2
4 Christofer Fogel
Högby IF
84 Högby IF 2:10.4
5 Kalle Sigfridsson
Högby IF
92 Högby IF 2:18.1
Män 1500 m Final
lördag 15:30
1 Erik Karlsson
Högby IF
98 Högby IF 4:12.35
2 Christofer Fogel
Högby IF
84 Högby IF 4:17.57
3 Anton Rehn
Högby IF
92 Högby IF 4:37.50
4 Markus Andersson
Glasrikets RC
85 Glasrikets RC 4:39.94
Män 3000 m hinder Final
Höjd: 91,4cm
Sunday
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Ludvig Bjurelid
Högby IF
00 Högby IF 10:14.4
2 Christofer Fogel
Högby IF
84 Högby IF 10:27.3
3 Simon Westerberg
IF Triangeln
79 IF Triangeln 11:58.8
Män Stav Final
lördag 10:30
1 Anton Olsson
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden 440
380390400410420430440452452
Anton Olssonoooox-xooxxx
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
lördag 13:00
1 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 13.86
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 11.68
3 Anton Olsson
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden 11.43
4 Peter Fritz
IK Sisu
74 IK Sisu 10.74
123456
Anton Olsson 11.43 11.35 10.88 11.12 11.20 11.19
Filip Larsson 11.45 10.28 x 11.68 x 10.73
Marcus Nilsson 13.61 13.86 x - - -
Peter Fritz 10.67 10.50 10.47 x x 10.74
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
söndag
1 Alexander Sjögren
Kalmar SK
99 Kalmar SK 47.51
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 36.17
123456
Filip Larsson x x x 35.94 36.17 x
Alexander Sjögren x 45.25 43.32 44.73 47.51 47.21
Män Slägga Final
Vikt: 7,26kg
söndag
1 Sebastian Thörngren
IFK Växjö
93 IFK Växjö 49.28
2 Alexander Sjögren
Kalmar SK
99 Kalmar SK 43.75
3 Simon Bjärnlöf Segerlind
Eksjö Södra IK
00 Eksjö Södra IK 39.39
4 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 38.39
5 Chister Bjarnlof
Eksjö Södra IK
68 Eksjö Södra IK 18.61
123456
Sebastian Thörngren 46.68 x x 47.49 49.28 46.29
Chister Bjarnlof x 18.02 16.53 x 18.61 17.36
Alexander Sjögren 43.75 x x 43.35 x x
Filip Larsson x 35.39 x 38.39 x x
Simon Bjärnlöf Segerlind 36.96 38.67 38.35 39.31 39.39 x
Män Spjut Final
Vikt: 800g
lördag 10:30
1 Sebastian Thörngren
IFK Växjö
93 IFK Växjö 68.00
2 Abbas Taheri Nilsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 49.51
3 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 48.70
123456
Filip Larsson 48.70 x 48.14 x 47.27 x
Sebastian Thörngren 64.19 65.82 x 66.82 67.09 68.00
Abbas Taheri Nilsson x 44.45 49.51 46.49 43.49 47.52
P19 100 m Final
lördag 12:00
Vind: 0.0
1 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 12.46
2 Milton Danielsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 12.87
3 Melker Torslén
Högby IF
00 Högby IF 12.94
P19 200 m Final
söndag
Vind: +2.2Kommentar: Manuell start
1 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 23.6
Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK DNS
P19 400 m Final
lördag 16:15
1 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 53.73
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 55.36
3 Melker Torslén
Högby IF
00 Högby IF 58.87
P19 800 m Final
söndag
Kommentar: Manuell start
1 Simon Carrington
Högby IF
00 Högby IF 2:00.1
P19 Höjd Final
söndag
1 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 176
2 Melker Torslén
Högby IF
00 Högby IF 168
155160165168171176180
Melker Torslénooxoxxoxxx
Otto Nilsson--o-xoxoxxx
P19 Stav Final
lördag 10:30
1 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 420
380390400410420430
Otto Nilssonxxoxoxoxooxxx
P19 Längd Final
lördag 13:00
1 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6.44 -1.4
2 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6.33 -0.7
3 Milton Danielsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 5.37 0.0
123456
Otto Nilsson 6.35 0.0 6.26 -2.1 6.26 -1.6 6.44 -1.4 x 6.37 -1.3
Milton Danielsson 3.96 +0.2 5.14 -1.7 5.37 0.0 x 4.02 -1.6 4.02 -0.3
Teodor Sobczyk x x 6.33 -0.7 x x x
P19 Kula Final
Vikt: 6,0kg
lördag 13:00
1 Filip Sörmander
IK Sisu
01 IK Sisu 13.12
2 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 11.09
Milton Danielsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK -
123456
Milton Danielsson - - - - - -
Simon Strand 9.46 11.06 10.94 10.34 10.81 11.09
Filip Sörmander 13.12 12.62 12.45 x 11.93 12.76
P19 Diskus Final
Vikt: 1,75kg
söndag
1 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 38.75
2 Simon Bjärnlöf Segerlind
Eksjö Södra IK
00 Eksjö Södra IK 32.17
3 Milton Danielsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 30.81
Leo Janén
IFK Växjö
02 IFK Växjö -
123456
Leo Janén - - - - - -
Simon Bjärnlöf Segerlind x x x 31.05 32.17 x
Milton Danielsson x 30.81 x x x x
Teodor Sobczyk 29.94 38.75 - - - x
P19 Slägga Final
Vikt: 6,0kg
söndag
1 Simon Bjärnlöf Segerlind
Eksjö Södra IK
00 Eksjö Södra IK 45.61
123456
Simon Bjärnlöf Segerlind 45.38 x 44.99 44.75 x 45.61
P19 Spjut Final
Vikt: 800g
lördag 10:30
1 Melker Torslén
Högby IF
00 Högby IF 36.16
2 Milton Danielsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 33.04
Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK x
123456
Otto Nilsson x x x x x x
Milton Danielsson 30.84 x x x 33.04 x
Melker Torslén 36.16 32.45 34.18 33.84 31.12 x
P17 100 m Final
lördag 12:00
Vind: 0.0
1 Edvin Månsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 11.54
2 Victor Akande
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 11.78
3 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 11.93
4 Hugo Schoug
Wärnamo SK
02 Wärnamo SK 12.83
Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNS
P17 200 m Final
söndag
Vind: +2.2Kommentar: Manuell start
1 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.2
2 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 23.7
3 Victor Akande
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 23.8
P17 400 m Final
lördag 16:15
1 Anton Hermansson
Högby IF
02 Högby IF 52.80
P17 800 m Final
söndag
Kommentar: Manuell start
1 Gustav Lundqvist
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 2:02.4
2 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 2:11.2
P17 1500 m Final
lördag 15:30
1 Gustav Lundqvist
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 4:17.74
2 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 4:19.17
3 Ansgar Stephan
Habo Friidrott -04
02 Habo Friidrott -04 5:10.35
P17 110 m häck Final
Höjd: 91,4cm
lördag 10:30
Vind: +0.1
1 Edvin Månsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 15.05
2 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 15.89
P17 300 m häck Final
Höjd: 84,0cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Anton Hermansson
Högby IF
02 Högby IF 39.8
2 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 40.0
P17 Höjd Final
söndag
1 Hugo Schoug
Wärnamo SK
02 Wärnamo SK 168
156168171
Hugo Schougoxoxxx
P17 Längd Final
lördag 13:00
1 Ansgar Stephan
Habo Friidrott -04
02 Habo Friidrott -04 5.60 0.0
2 Hugo Schoug
Wärnamo SK
02 Wärnamo SK 5.31 -1.2
Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö -
123456
Hugo Schoug 5.22 -1.9 5.31 -1.2 3.62 -2.0 5.26 -1.1 3.41 -0.9 3.74 -2.7
Ansgar Stephan 5.56 -1.7 x 5.51 -1.4 x 5.60 0.0 5.39 -1.3
Moltas Strömberg - - - - - -
P17 Tresteg Final
söndag
1 Ansgar Stephan
Habo Friidrott -04
02 Habo Friidrott -04 12.13 0.0
123456
Ansgar Stephan 12.01 -0.3 12.13 0.0 x x 11.70 -1.7 x
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
lördag 13:00
1 Leo Janén
IFK Växjö
02 IFK Växjö 14.87
2 Hampus Wallin
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 13.15
3 Filip Aasa
Habo Friidrott -04
03 Habo Friidrott -04 11.84
123456
Leo Janén x 13.20 14.87 14.05 x x
Filip Aasa 11.16 x 11.71 11.01 11.40 11.84
Hampus Wallin 12.88 12.75 x 12.70 x 13.15
P17 Diskus Final
Vikt: 1,5kg
söndag
1 Leo Janén
IFK Växjö
02 IFK Växjö 54.75
2 Hampus Wallin
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 46.06
3 Filip Aasa
Habo Friidrott -04
03 Habo Friidrott -04 38.57
123456
Filip Aasa x 38.41 38.57 x x x
Leo Janén 44.84 54.18 52.25 x x 54.75
Hampus Wallin 46.06 44.09 x x x x
P17 Slägga Final
Vikt: 5,0kg
söndag
1 Hampus Wallin
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 61.19
2 Filip Aasa
Habo Friidrott -04
03 Habo Friidrott -04 43.18
123456
Hampus Wallin x x x 61.19 x 60.10
Filip Aasa x 38.78 x 43.18 42.89 41.94
P15 80 m Final
lördag 12:40
Vind: 0.0
1 Jacob Haglund
IFK Växjö
04 IFK Växjö 10.74
Sam Grimheden
Högby IF
04 Högby IF DNS
P15 300 m Final
lördag 15:00
1 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 38.57
2 Simon Holmgren
Kalmar SK
04 Kalmar SK 40.90
3 Jacob Haglund
IFK Växjö
04 IFK Växjö 45.36
Sam Grimheden
Högby IF
04 Högby IF DNS
P15 800 m Final
söndag
Kommentar: Manuell start
1 Sam Grimheden
Högby IF
04 Högby IF 2:44.6
P15 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
lördag 11:15
Vind: +0.3
1 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 11.68
P15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 41.8
Sam Grimheden
Högby IF
04 Högby IF DNS
P15 Höjd Final
söndag
1 Johan Kenneryd
Ljungby FIK
04 Ljungby FIK 176
Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK x
156159162166170176178
Johan Kenneryd--oooxxox--
Gustav Braschxxx------
P15 Stav Final
lördag 11:45
1 Sebastian Braunias
IFK Växjö
04 IFK Växjö 292
2 Malte Siwertsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 272
232242252262272282292302
Sebastian Braunias---oooxoxxx
Malte Siwertssonoooxooxxx
P15 Längd Final
lördag 13:00
1 Jacob Haglund
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.92 -1.4
2 Sebastian Braunias
IFK Växjö
04 IFK Växjö 3.46 -1.9
123456
Sebastian Braunias 3.37 -2.2 3.46 -1.9 2.59 -3.3 2.75 -1.8 x 2.94 -1.9
Jacob Haglund 4.92 -1.4 4.81 -1.2 4.61 -1.5 4.55 -1.3 x 4.70 0.0
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
lördag 13:00
1 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 13.81
2 Simon Holmgren
Kalmar SK
04 Kalmar SK 12.00
3 Jonathan Bruksås
IK Sisu
04 IK Sisu 11.91
4 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 11.48
123456
Hugo Karsamo 13.29 13.81 13.16 12.72 x 13.21
Ted Lennartsson 11.11 11.48 10.17 10.64 10.33 x
Simon Holmgren x 9.87 11.74 11.43 11.43 12.00
Jonathan Bruksås x 11.35 11.23 11.91 x 11.91
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
söndag
1 Alexander Karlsson
Skruvs IF
04 Skruvs IF 47.42
2 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 44.00
3 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 39.32
4 Simon Holmgren
Kalmar SK
04 Kalmar SK 37.89
123456
Hugo Karsamo 44.00 42.90 x x 43.53 x
Alexander Karlsson 47.42 x 38.95 38.49 44.19 x
Ted Lennartsson 29.81 35.33 x 39.32 37.89 x
Simon Holmgren 33.30 35.15 36.37 x 30.09 37.89
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
söndag
1 Alexander Karlsson
Skruvs IF
04 Skruvs IF 47.87
2 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 40.51
123456
Hugo Karsamo 38.29 36.51 38.98 x 40.51 x
Alexander Karlsson x x x 44.85 47.87 x
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
lördag 10:30
1 Simon Holmgren
Kalmar SK
04 Kalmar SK 38.85
2 Jonathan Bruksås
IK Sisu
04 IK Sisu 33.60
3 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 30.36
4 Malte Siwertsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 21.70
Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF x
123456
Jonathan Bruksås 33.60 x x x x x
Simon Holmgren 34.70 34.67 37.94 37.26 38.69 38.85
Ted Lennartsson 27.20 28.09 30.36 27.93 28.53 27.42
Hugo Karsamo x x x x x x
Malte Siwertsson x 21.22 21.70 20.58 21.28 x
P14 80 m Final
lördag 12:40
Vind: 0.0
1 Isak Hughes
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.70
2 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 10.46
3 Simon Siirtola
Wärnamo SK
05 Wärnamo SK 10.67
P14 300 m Final
lördag 15:00
1 Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 44.12
P14 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
lördag
Vind: +0.3
1 Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 14.75
P14 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 51.5
P14 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Simon McVitty Östborg
Högby IF
05 Högby IF 5:42.3
P14 Höjd Final
söndag
1 Love Näs Fahlgren
IFK Växjö
05 IFK Växjö 156
2 Simon Siirtola
Wärnamo SK
05 Wärnamo SK 150
141144147150153156159
Love Näs Fahlgrenooxoooxoxxx
Simon Siirtola---oxxx--
P14 Längd Final
lördag 13:00
1 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 5.28 -1.5
2 Simon Siirtola
Wärnamo SK
05 Wärnamo SK 5.00 -0.9
3 Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.60 -1.0
123456
Simon Siirtola 4.89 -0.5 5.00 -0.9 4.70 -1.7 4.86 -1.1 4.94 -1.5 x
Sebastian Håårdh 3.69 -1.3 5.02 -0.9 4.76 -1.6 5.12 -1.3 5.08 -0.4 5.28 -1.5
Melker Bernhardsson 4.00 0.0 4.60 -1.0 4.42 -3.0 4.33 -1.2 4.49 0.0 4.32 -1.0
P14 Tresteg Final
söndag
1 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 10.15 0.0
2 Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.12 -0.8
123456
Melker Bernhardsson x x 10.12 -0.8 9.97 -0.9 x x
Sebastian Håårdh 10.09 -0.8 9.90 -1.2 10.12 -1.0 9.92 -0.2 10.15 0.0 9.78 -1.4
P14 Kula Final
Vikt: 4,0kg
lördag
1 Love Näs Fahlgren
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.32
123456
Love Näs Fahlgren 9.32 9.23 8.81 9.20 x x
P14 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
söndag
1 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 28.28
2 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 25.46
Love Näs Fahlgren
IFK Växjö
05 IFK Växjö x
123456
Sebastian Håårdh 18.84 22.20 x 25.46 x x
Love Näs Fahlgren x x x x x x
Albin Hultqvist 26.68 22.52 x 28.28 28.04 x
P14 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
söndag
1 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 30.76
123456
Albin Hultqvist x x x x 30.76 x
P14 Spjut Final
Vikt: 600g
lördag 13:20
1 Love Näs Fahlgren
IFK Växjö
05 IFK Växjö 23.56
Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö -
123456
Melker Bernhardsson -
Love Näs Fahlgren - - 18.58 21.46 23.56 16.31
P13 60 m Final
lördag 13:00
Vind: 0.0
1 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.96
2 Andor Stephan
Habo Friidrott -04
06 Habo Friidrott -04 10.21
P13 200 m Final
söndag
Vind: +1.6Kommentar: Manuell tidtagning
1 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 29.4
P13 600 m Final
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 1:51.5
2 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 2:02.4
P13 1500 m Final
lördag 15:15
1 Erik Freij
IK Sisu
06 IK Sisu 4:58.27
2 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 6:08.04
P13 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
lördag 11:30
Vind: -1.5
1 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.68
2 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.74
P13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
söndag
Vind: +2.5Kommentar: Manuell tidtagning
1 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 31.1
P13 Höjd Final
söndag
1 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 138
2 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 138
3 Lukas Tallefors
IFK Växjö
06 IFK Växjö 138
4 Sixten Eklund
Kalmar SK
06 Kalmar SK 135
110115120125130135138141
Lukas Tallefors--oooxoxoxxx
Isak Bergström---ooxooxxx
Viggo Bergström---ooxoxxx
Sixten Eklundoooxooxoxx-
P13 Stav Final
lördag 11:45
1 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 282
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 282
222232242252262272282292
Isak Bergströmooooxooxoxxx
Viggo Bergström-ooooxooxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
lördag 10:30
1 Andor Stephan
Habo Friidrott -04
06 Habo Friidrott -04 3.70 -1.3
123456
Andor Stephan 3.27 0.0 3.44 -1.1 3.43 -0.7 3.70 -1.3 3.34 -1.4 3.49 -1.0
P13 Tresteg Final
Hoppzon
söndag
1 Andor Stephan
Habo Friidrott -04
06 Habo Friidrott -04 7.52 -1.1
123456
Andor Stephan x 7.17 -0.5 6.86 0.0 7.24 -0.3 7.18 0.0 7.52 -1.1
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
lördag 10:30
1 Peppe Karlsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 11.23
2 Erik Freij
IK Sisu
06 IK Sisu 9.40
3 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.12
4 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 7.70
123456
Viggo Bergström 7.61 7.63 8.12 7.57 7.17 8.05
Dante Lennartsson 7.28 6.66 7.70 7.43 6.98 7.47
Peppe Karlsson 10.81 10.08 11.23 11.17 10.54 10.02
Erik Freij 8.79 8.86 9.03 9.05 9.40 8.88
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
söndag
1 Peppe Karlsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 37.78
2 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 24.49
3 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 22.55
4 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 20.34
5 Andor Stephan
Habo Friidrott -04
06 Habo Friidrott -04 17.19
123456
Dante Lennartsson 23.00 22.48 23.69 24.45 24.49 23.82
Isak Bergström 20.34 17.95 x 14.91 x 20.02
Viggo Bergström x 21.36 22.33 20.52 21.85 22.55
Andor Stephan x 17.19 17.18 15.15 x 17.09
Peppe Karlsson x x 37.78 37.35 x x
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
söndag
1 Peppe Karlsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 21.96
123456
Peppe Karlsson 20.91 20.36 20.46 x 16.71 21.96
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
lördag 13:20
1 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 31.09
2 Peppe Karlsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 26.64
3 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 23.35
4 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 22.83
5 Andor Stephan
Habo Friidrott -04
06 Habo Friidrott -04 17.97
123456
Isak Bergström 23.35 19.06 21.25 17.44 19.63 20.43
Viggo Bergström 20.36 21.75 27.68 - 31.05 31.09
Dante Lennartsson 20.79 19.72 19.83 20.61 18.79 22.83
Peppe Karlsson 26.21 24.24 - 25.54 21.85 26.64
Andor Stephan 17.27 16.46 12.11 17.97 11.96 12.01
P12 60 m Final
lördag 13:10
Vind: +2.0
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 8.76
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 8.81
3 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.17
4 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 9.33
5 Love Andersson
Högby IF
07 Högby IF 9.50
6 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.88
7 Eddie Eriksson Ramirez
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 10.15
Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö DNS
P12 200 m Final
söndag
Vind: +2.2Kommentar: Manuell tidtagning
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 27.8
2 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 28.8
3 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 31.3
4 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.1
P12 600 m Final
söndag
Kommentar: Manuell tidtagning
1 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 1:51.1
2 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 1:59.2
3 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 2:16.4
P12 1500 m Final
lördag 15:15
1 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 5:33.40
P12 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
lördag 11:30
Vind: -1.5
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 10.82
2 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 11.76
P12 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
söndag
Vind: +2.5Kommentar: Manuell tidtagning
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 31.4
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 31.9
3 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 33.9
4 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 34.9
P12 Höjd Final
söndag
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 145
2 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 125
3 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 110
95100105110115120125130135138141145149
Edvin Persson------oooooxoxxx
Liam Belo Da Silva-oooooxxx
Hugo Sjöstenooooxxx
P12 Stav Final
lördag
1 Love Andersson
Högby IF
07 Högby IF 178
158168178188
Love Anderssonooox
P12 Längd Final
Hoppzon
lördag 10:30
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 4.65 0.0
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 4.50 -1.1
3 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 4.46 -1.5
4 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 4.46 0.0
5 Love Andersson
Högby IF
07 Högby IF 4.01 -1.0
6 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.85 -0.5
7 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.75 0.0
8 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.55 -1.0
123456
Liam Belo Da Silva 3.58 -1.3 3.75 0.0 3.25 -0.2 3.66 -0.8 3.57 -0.5 3.69 -1.1
Kevin Nordin 3.85 -0.5 3.82 -1.1 3.38 -1.7 3.64 0.0 3.31 -1.2 3.82 -1.3
Edvin Persson 4.34 -1.0 4.44 -1.1 4.46 -1.5 4.46 -0.3 4.25 -1.1 4.17 -0.1
Erik Sethsson 4.29 -0.5 4.49 -1.0 4.50 -1.1 4.46 0.0 4.47 -0.8 x
Love Andersson 3.85 0.0 x 4.01 -1.0 3.85 -0.2 3.85 -1.7 2.97 -0.9
Hugo Sjösten 3.55 -1.0 3.54 -1.8 3.39 -0.9 x 3.44 -1.6 3.38 0.0
Otto Ejderstedt 4.32 -1.7 4.46 0.0 4.29 -2.4 4.33 0.0 4.10 -0.9 4.40 -1.3
Erik Petersson 4.65 0.0 4.62 -1.4 4.59 0.0 4.56 0.0 4.62 -1.5 4.61 -1.6
P12 Tresteg Final
Hoppzon
söndag
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 10.26 -0.5
2 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.57 -0.2
3 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 9.13 -1.6
123456
Erik Petersson 9.90 -0.2 9.72 -1.3 10.11 -0.7 9.95 -1.4 9.58 -0.4 10.26 -0.5
Kevin Nordin 9.57 -0.2 8.93 0.0 8.67 -0.7 9.05 -1.5 8.78 -1.3 9.09 -0.6
Erik Sethsson 8.93 -0.5 x 8.71 0.0 8.93 -1.6 9.09 -1.2 9.13 -1.6
P12 Kula Final
Vikt: 3,0kg
lördag 11:45
1 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 9.62
2 Caspian Sanderberg
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 9.40
3 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 7.79
4 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 7.76
5 Eddie Eriksson Ramirez
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 7.11
6 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 6.57
123456
Otto Ejderstedt 9.62 8.91 9.16 8.78 9.00 9.05
Edvin Persson 7.79 7.56 6.23 7.60 7.67 7.33
Caspian Sanderberg 8.69 8.80 8.33 9.20 9.40 8.27
Kevin Nordin 7.20 7.76 7.65 7.38 6.87 x
Eddie Eriksson Ramirez 7.11 6.47 6.44 6.63 6.29 6.78
Liam Belo Da Silva 6.27 6.29 6.26 6.18 6.57 6.07
P12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
söndag
1 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 26.95
2 Hugo Sandstedt
IK Sisu
07 IK Sisu 21.96
3 Oliver Braunias
IFK Växjö
07 IFK Växjö 14.82
123456
Kevin Nordin 26.38 x x x 26.95 26.14
Hugo Sandstedt 19.32 19.85 19.87 21.96 14.02 x
Oliver Braunias 11.14 - - - - 14.82
P12 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
söndag
1 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 16.19
123456
Kevin Nordin 15.97 x x x x 16.19
P12 Spjut Final
Vikt: 400g
lördag 13:20
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 29.21
2 Caspian Sanderberg
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 27.67
3 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 25.18
4 Eddie Eriksson Ramirez
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 18.25
5 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 16.97
123456
Erik Sethsson 25.18 23.36 23.59 23.66 24.43 25.18
Erik Petersson 27.78 - 26.47 28.24 29.21 28.70
Caspian Sanderberg 24.04 27.67 23.65 23.06 24.36 23.26
Hugo Sjösten 16.53 15.57 14.80 16.97 12.89 16.36
Eddie Eriksson Ramirez 14.98 - 15.37 18.25 14.29 16.90