Resultat Ludvikaspelen 2024

Hitachi Energy Arena, Ludvika   2024-06-06

Arrangör: Ludvika FFI Tävlingsledare: Anna Riis Senast uppdaterad: 2024-06-10 11:44:54
Visa Resultatkort
F17 & Män & P17 100 m
6/6 13:50
Vind: nwi
1 Markus Lif
IK Stål
01 IK Stål 14.54
2 Erik Månsson
Ludvika FFI
08 Ludvika FFI 14.67
3 William Ståhl
IK Heros
08 IK Heros 15.17
4 Eliana Kimpe
Ludvika FFI
07 Ludvika FFI 15.31
Sammanställning per klass
P17
1 Erik Månsson
Ludvika FFI
08 Ludvika FFI 14.67
2 William Ståhl
IK Heros
08 IK Heros 15.17
Män
1 Markus Lif
IK Stål
01 IK Stål 14.54
F17
1 Eliana Kimpe
Ludvika FFI
07 Ludvika FFI 15.31
F17 Längd
6/6 15:15
1 Eliana Kimpe
Ludvika FFI
07 Ludvika FFI 3.60 0.0
123456
703 Eliana Kimpe3.14 -1.23.49 -0.83.60 0.03.45 +1.93.38 +0.43.24 +2.7
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 10:45
1 Maja Åhlström
IK Stål
08 IK Stål 21.14 PB
123456
662 Maja Åhlströmx17.7421.1419.7619.1819.27
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
6/6 14:40
1 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 40.55 SB
2 Maja Åhlström
IK Stål
08 IK Stål 35.69 PB
3 Niki Hillerström
Gefle IF
09 Gefle IF 24.87 SB
123456
614 Eira Johannessonx39.24x40.1140.2040.55
662 Maja Åhlström35.1935.6935.0534.07x31.78
613 Niki Hillerström24.8723.6315.47x18.13x
F15 80 m Final
6/6
A-Final
Vind: +2.2
1 Tuvalie Medberg
KFUM Örebro
09 KFUM Örebro 11.54
2 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 11.79
3 Emelie Axelsson
Gefle IF
10 Gefle IF 12.44
4 Alma Värn
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 12.56
B-Final
Vind: +2.2
1 Signe Larsson
Hulåns IF
09 Hulåns IF 13.69
2 Cecilia Sundberg
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 13.97
Beatriz Manuel
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI DNS
F15 200 m
6/6 14:50
Vind: -0.6
1 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 30.74 PB
2 Alma Värn
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 32.78 PB
3 Beatriz Manuel
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 34.13
4 Cecilia Sundberg
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 37.55 SB
Tuvalie Medberg
KFUM Örebro
09 KFUM Örebro DNS
F15 & F13 800 m
6/6 16:30
1 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 2:36.81 PB
2 Filippa Norgren
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 2:41.60 PB
3 Lovisa Ninganza
Falu IK
11 Falu IK 2:45.72 PB
4 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 3:09.29 PB
5 Stina Wiklund
Hulåns IF
11 Hulåns IF 3:12.98 PB
6 Emelie Axelsson
Gefle IF
10 Gefle IF 3:14.16 PB
7 Ellinore Sundberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3:24.39 PB
8 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 3:27.93 PB
Niki Hillerström
Gefle IF
09 Gefle IF DNS
Selma Värn
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI DNS
Alma Värn
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI DNS
Sammanställning per klass
F15
1 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 2:36.81
2 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 3:09.29
3 Emelie Axelsson
Gefle IF
10 Gefle IF 3:14.16
Niki Hillerström
Gefle IF
09 Gefle IF
Alma Värn
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI
F13
1 Filippa Norgren
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 2:41.60
2 Lovisa Ninganza
Falu IK
11 Falu IK 2:45.72
3 Stina Wiklund
Hulåns IF
11 Hulåns IF 3:12.98
4 Ellinore Sundberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3:24.39
5 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 3:27.93
Selma Värn
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI
F15 Längd
6/6 15:15
1 Tuvalie Medberg
KFUM Örebro
09 KFUM Örebro 4.41 -1.2
2 Alma Värn
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 3.73 +1.6 PB
3 Nejla Numanovic
Gefle IF
09 Gefle IF 3.65 -1.0 SB
4 Emelie Axelsson
Gefle IF
10 Gefle IF 3.54 -0.8
5 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 3.49 -0.7
6 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 3.44 0.0
7 Beatriz Manuel
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 3.40 +1.7
8 Signe Larsson
Hulåns IF
09 Hulåns IF 3.37 +2.4
9 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 3.30 +1.4
10 Cecilia Sundberg
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 3.10 +1.4 SB
Niki Hillerström
Gefle IF
09 Gefle IF x
123456
612 Emelie Axelsson3.52 -1.13.54 -0.8x 3.31 -0.3x 3.22 +0.4
618 Nejla Numanovicx 3.65 -1.03.50 -0.9x x x
705 Beatriz Manuel3.21 -1.53.04 0.03.24 +0.73.08 +1.43.40 +1.73.24 +1.5
613 Niki Hillerströmx x x x x x
656 Mira Solberg3.15 -1.13.49 -0.73.47 +1.33.40 -0.33.49 +2.43.42 +2.7
666 Tuvalie Medberg4.30 -1.64.41 -1.2x x 4.39 -0.1x
727 Cecilia Sundberg2.04 -0.72.22 -1.52.57 -1.02.75 0.02.59 +1.23.10 +1.4
626 Signe Larssonx x 3.33 +0.8x x 3.37 +2.4
710 Alva Nilsson3.16 -1.1x x 3.44 0.03.37 +2.4x
733 Alma Värn3.65 -2.03.44 -1.83.55 -0.33.42 0.03.38 +1.93.73 +1.6
660 Vera Sörensson3.00 -1.53.08 -0.63.30 +1.43.00 +1.2x x
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
6/6 13:45
1 Nejla Numanovic
Gefle IF
09 Gefle IF 10.22 SB
2 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 9.93
3 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 7.61
4 Emelie Axelsson
Gefle IF
10 Gefle IF 6.27
5 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 6.06
6 Niki Hillerström
Gefle IF
09 Gefle IF 6.01 PB
7 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 5.52
8 Cecilia Sundberg
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 5.42 SB
9 Beatriz Manuel
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 4.97
123456
710 Alva Nilsson5.524.694.694.114.154.31
727 Cecilia Sundberg4.935.125.044.645.215.42
705 Beatriz Manuel4.97xx
614 Eira Johannesson9.539.499.93x9.409.62
656 Mira Solberg6.066.015.405.405.375.28
660 Vera Sörensson6.866.487.616.697.507.39
618 Nejla Numanovic9.16x9.8310.1710.22x
613 Niki Hillerström5.785.535.885.685.946.01
612 Emelie Axelsson6.006.275.855.925.785.87
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
6/6 12:15
1 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 30.88 SB
2 Nejla Numanovic
Gefle IF
09 Gefle IF 30.40
3 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 20.70 PB
4 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 19.58 PB
5 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 19.50 PB
6 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 15.38 PB
7 Niki Hillerström
Gefle IF
09 Gefle IF 13.64 SB
123456
710 Alva Nilsson12.7510.2211.9913.8914.0815.38
613 Niki Hillerström13.6412.3912.1713.61xx
614 Eira Johannessonxxx30.88xx
660 Vera Sörensson20.7019.8620.1819.7720.1719.65
618 Nejla Numanovic28.1025.0328.90x30.40x
656 Mira Solberg17.7816.8914.6815.3318.7519.58
651 Tyra Jagerwall17.6719.1118.5312.7417.5319.50
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
6/6 17:00
1 Molly Eriksson
Västerås FK
09 Västerås FK 44.04 SB
2 Nejla Numanovic
Gefle IF
09 Gefle IF 38.43
3 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 20.57 PB
4 Niki Hillerström
Gefle IF
09 Gefle IF 19.14
5 Cecilia Sundberg
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 18.58 PB
6 Alma Värn
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 15.64 PB
7 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 15.05 PB
8 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 14.36 PB
9 Alva Nilsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 13.47 PB
123456
656 Mira Solberg13.1213.9513.6813.5913.5014.36
710 Alva Nilsson11.0212.6213.47
746 Molly Eriksson42.5244.0441.1943.53x42.24
660 Vera Sörensson18.5518.5718.0319.9217.5320.57
613 Niki Hillerströmx15.1217.70x19.14x
651 Tyra Jagerwall14.5413.24x12.3512.8615.05
727 Cecilia Sundberg15.28xx16.7618.58x
733 Alma Värn14.8415.6414.90x15.3614.51
618 Nejla Numanovicx35.7237.9638.4338.11x
F13 60 m Försök
6/6 11:20
Heat 1
Vind: +1.8
1 Nora Mattson
Kvarnsvedens GoIF
11 Kvarnsvedens GoIF 9.30 q =PB
2 Linnea Ninganza
Falu IK
12 Falu IK 9.46 q PB
3 Cornelia Nordlander
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 9.86 q PB
4 Stina Wiklund
Hulåns IF
11 Hulåns IF 10.25
5 Selma Värn
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 10.45
Elizabeth Suur
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI DNS
Heat 2
Vind: -0.2
1 Filippa Norgren
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 9.16 q PB
2 Belle Rosendal
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 9.99 PB
3 Sally Sörensson
IK Stål
12 IK Stål 10.16
4 Medea Haemkin
Hulåns IF
11 Hulåns IF 10.32 SB
5 Elin Johansson
Hulåns IF
11 Hulåns IF 10.97 PB
Heat 3
Vind: nwi
1 Alice Zetterquist
Hulåns IF
11 Hulåns IF 8.87 q
2 Ellinore Sundberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 9.40 q
3 Nellie Sörhuus
IK Heros
12 IK Heros 9.88
4 Lina Enberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 10.33
5 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 10.65
F13 60 m Final
6/6 12:25
Vind: +1.6
1 Alice Zetterquist
Hulåns IF
11 Hulåns IF 8.83 PB
2 Filippa Norgren
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 8.96 PB
3 Nora Mattson
Kvarnsvedens GoIF
11 Kvarnsvedens GoIF 9.33
4 Ellinore Sundberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 9.67 PB
5 Linnea Ninganza
Falu IK
12 Falu IK 9.77
6 Cornelia Nordlander
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 9.97
F13 200 m
6/6 14:00
Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Alice Zetterquist
Hulåns IF
11 Hulåns IF 31.20 2
2 Ellinore Sundberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 34.08 6
3 Belle Rosendal
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 35.66 8
4 Lina Enberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 35.78 9
5 Cornelia Nordlander
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 36.00 10
6 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 37.70 11
B-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Filippa Norgren
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 30.17 1
2 Linnea Ninganza
Falu IK
12 Falu IK 31.83 3
3 Nora Mattson
Kvarnsvedens GoIF
11 Kvarnsvedens GoIF 32.27 4
4 Nellie Sörhuus
IK Heros
12 IK Heros 34.62 7
Elizabeth Suur
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI DNS
Selma Värn
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI DNS
C-Final
Vind: nwi
Tot. plac.
1 Elise Sultan
Kvarnsvedens GoIF
12 Kvarnsvedens GoIF 33.98 5
F13 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 800 m

F13 Längd
Hoppzon
6/6 14:30
1 Alice Zetterquist
Hulåns IF
11 Hulåns IF 4.45 nwi
2 Nora Mattson
Kvarnsvedens GoIF
11 Kvarnsvedens GoIF 4.24 nwi
3 Filippa Norgren
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 4.24 nwi
4 Lovisa Ninganza
Falu IK
11 Falu IK 4.09 nwi
5 Linnea Ninganza
Falu IK
12 Falu IK 3.97 nwi
6 Nellie Sörhuus
IK Heros
12 IK Heros 3.82 nwi
7 Signe Jansson
IK Stål
11 IK Stål 3.69 nwi
8 Stina Wiklund
Hulåns IF
11 Hulåns IF 3.68 nwi
9 Elise Sultan
Kvarnsvedens GoIF
12 Kvarnsvedens GoIF 3.49 nwi
10 Lina Enberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3.46 nwi
11 Belle Rosendal
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3.40 nwi
12 Medea Haemkin
Hulåns IF
11 Hulåns IF 3.36 nwi
13 Elin Johansson
Hulåns IF
11 Hulåns IF 3.23 nwi
14 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 3.16 nwi
15 Ellinore Sundberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3.12 nwi
16 Selma Värn
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3.02 nwi
123456
611 Lovisa Ninganza3.93 nwi3.83 nwi3.94 nwi3.73 nwi3.98 nwi4.09 nwi
712 Filippa Norgren3.85 nwi3.84 nwi4.00 nwi3.98 nwi3.99 nwi4.24 nwi
734 Selma Värn3.02 nwi2.97 nwi2.84 nwi
610 Linnea Ninganza3.84 nwi3.88 nwix 3.85 nwi3.81 nwi3.97 nwi
646 Nellie Sörhuus3.47 nwi3.40 nwi3.51 nwi3.59 nwi3.64 nwi3.82 nwi
728 Ellinore Sundberg2.54 nwi3.12 nwi2.95 nwi
653 Signe Jansson3.64 nwi3.64 nwi3.69 nwi3.47 nwi3.68 nwi3.59 nwi
737 Elvira Öberg3.16 nwi3.06 nwi3.06 nwi
684 Lina Enberg3.27 nwi3.45 nwi3.46 nwi
632 Stina Wiklund3.45 nwi3.65 nwi3.68 nwi3.46 nwi3.68 nwi3.65 nwi
622 Elin Johansson3.23 nwi3.05 nwi3.05 nwi
672 Elise Sultan3.49 nwi3.49 nwi3.44 nwi
671 Nora Mattson4.24 nwi4.09 nwi4.13 nwi4.13 nwi3.92 nwi4.10 nwi
718 Belle Rosendal3.40 nwi3.38 nwi3.07 nwi
621 Medea Haemkin3.31 nwi3.36 nwi3.15 nwi
633 Alice Zetterquist3.89 nwi4.45 nwi3.89 nwi4.29 nwix 4.22 nwi
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
6/6 16:45
1 Lovisa Ninganza
Falu IK
11 Falu IK 8.37 PB
2 Cornelia Nordlander
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 7.33 PB
3 Ellinore Sundberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 6.92 PB
4 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 6.67 PB
5 Sally Sörensson
IK Stål
12 IK Stål 6.61
6 Lina Enberg
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 5.71 PB
123456
737 Elvira Öberg6.675.555.916.386.196.21
611 Lovisa Ninganza8.348.378.308.218.057.91
711 Cornelia Nordlander7.337.156.786.417.296.99
728 Ellinore Sundberg6.016.606.616.606.926.59
659 Sally Sörensson5.656.286.615.955.306.02
684 Lina Enberg4.304.885.124.415.595.71
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
6/6 10:00
1 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 16.51 PB
2 Cornelia Nordlander
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 15.18 PB
123456
711 Cornelia Nordlander14.5112.8312.8514.2213.3215.18
737 Elvira Öberg13.5214.43x13.1416.5116.07
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
6/6 15:30
1 Stella Thyni
Västerås FK
11 Västerås FK 27.87
2 Cornelia Nordlander
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 22.30 PB
3 Sally Sörensson
IK Stål
12 IK Stål 20.93 PB
4 Elvira Öberg
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 17.32 PB
5 Signe Jansson
IK Stål
11 IK Stål 14.81 PB
123456
711 Cornelia Nordlander20.1421.1621.5822.3020.6821.20
749 Stella Thynix27.87x26.5125.9523.82
737 Elvira Öberg16.9916.1616.2316.7617.32x
653 Signe Jansson13.9814.5213.3413.6412.2314.81
659 Sally Sörensson17.4217.5520.9317.6915.9117.25
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 100 m

Män 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 800 m

Män Längd
6/6 14:30
1 Markus Lif
IK Stål
01 IK Stål 4.11 -1.2 SB
123456
654 Markus Lif3.82 -1.43.96 0.03.74 -1.13.58 -1.04.11 -1.24.07 -0.6
Män Kula
Vikt: 7,26kg
6/6 12:30
1 Peter Sörensson
IK Stål
81 IK Stål 8.90
2 Markus Lif
IK Stål
01 IK Stål 7.33 SB
Andreas Eriksson
IK Heros
94 IK Heros x
123456
658 Peter Sörensson8.298.908.247.777.398.02
654 Markus Lif6.786.936.937.167.167.33
639 Andreas Erikssonxxxxxx
P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
6/6 14:00
1 Christoffer Bélec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 47.58 PB
123456
619 Christoffer Bélec46.78x41.8242.7243.7247.58
P17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 100 m

P17 Längd
6/6 14:30
1 Karl Setthammar
Västerås FK
08 Västerås FK 5.21 -1.1
2 William Ståhl
IK Heros
08 IK Heros 3.56 -1.6 PB
123456
643 William Ståhl2.99 -0.43.34 -0.93.46 -1.03.56 -1.6x 3.41 -1.8
747 Karl Setthammarx 5.21 -1.15.16 -1.1x x 3.81 -0.8
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
6/6 12:30
1 Karl Setthammar
Västerås FK
08 Västerås FK 12.31
2 Erik Månsson
Ludvika FFI
08 Ludvika FFI 5.55 PB
123456
708 Erik Månsson4.765.305.235.555.455.34
747 Karl Setthammar12.3112.2012.1211.8812.1112.10
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
6/6 11:30
1 Christoffer Bélec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 54.00 PB
2 Karl Setthammar
Västerås FK
08 Västerås FK 39.96
3 Nicklas Bélec
Hammarby IF
08 Hammarby IF 21.18 PB
123456
620 Nicklas Bélec21.1817.8116.8416.39x20.53
747 Karl Setthammar39.96x37.23xx38.54
619 Christoffer Bélec47.98x51.8052.8654.00x
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
6/6 14:40
1 Christoffer Bélec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 49.29
2 Carl Berggren
Bålsta IK
09 Bålsta IK 43.31
123456
602 Carl Berggren42.61xx43.31x40.28
619 Christoffer Bélec48.81xx47.0149.2946.49
P15 80 m
6/6 13:35
Vind: +1.4
1 Anton Wärre
Danderyds SK
10 Danderyds SK 10.06
2 Erik Isebrink
Kvarnsvedens GoIF
10 Kvarnsvedens GoIF 10.58 PB
3 Carl Berggren
Bålsta IK
09 Bålsta IK 11.11 PB
4 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 11.17 SB
5 Jonas Kimpe
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 11.19 PB
6 Linus Bergsten
Kvarnsvedens GoIF
10 Kvarnsvedens GoIF 11.34 PB
7 Oliver Månsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 11.61 PB
Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål DNS
P15 200 m
6/6 14:30
Vind: 0.0
1 Anton Wärre
Danderyds SK
10 Danderyds SK 25.81 PB
2 Erik Isebrink
Kvarnsvedens GoIF
10 Kvarnsvedens GoIF 26.75 PB
3 Carl Berggren
Bålsta IK
09 Bålsta IK 28.34 PB
4 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 28.84 SB
5 Jonas Kimpe
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 29.10 PB
6 Linus Bergsten
Kvarnsvedens GoIF
10 Kvarnsvedens GoIF 29.37 PB
Män & P15 800 m
6/6 16:00
1 Henrik Sparr
Ludvika FFI
97 Ludvika FFI 2:20.26 SB
2 Oliver Månsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 2:28.57 SB
3 Anton Wärre
Danderyds SK
10 Danderyds SK 2:29.29 PB
4 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 2:40.51 PB
5 Marcus Månblad
Gefle IF
87 Gefle IF 2:41.16 PB
6 Jonas Kimpe
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 2:47.42 PB
7 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 2:51.33 PB
Mats Sörhuus
IK Heros
84 IK Heros DNS
Sammanställning per klass
P15
1 Oliver Månsson
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 2:28.57
2 Anton Wärre
Danderyds SK
10 Danderyds SK 2:29.29
3 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 2:40.51
4 Jonas Kimpe
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 2:47.42
5 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 2:51.33
Män
1 Henrik Sparr
Ludvika FFI
97 Ludvika FFI 2:20.26
2 Marcus Månblad
Gefle IF
87 Gefle IF 2:41.16
Mats Sörhuus
IK Heros
84 IK Heros
P15 Längd
6/6 16:30
1 Wilmer Åkerlund
Västerås FK
09 Västerås FK 5.60 +1.5
2 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 4.48 +3.0
3 Jonas Kimpe
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 4.45 -1.0 PB
4 Linus Bergsten
Kvarnsvedens GoIF
10 Kvarnsvedens GoIF 4.40 +2.5
123456
667 Linus Bergsten4.40 +2.54.26 +2.1x x 4.38 +2.04.39 +0.9
752 Wilmer Åkerlund5.28 +0.35.43 +1.1x - 5.38 +1.35.60 +1.5
683 Edvin Dannfeldt4.27 -1.54.39 +2.54.21 +3.14.48 +3.04.29 +1.34.15 +2.4
704 Jonas Kimpe4.39 +0.53.91 -1.74.35 +2.3x 4.45 -1.04.40 +2.6
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
6/6 15:00
1 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 14.71 PB
2 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 9.63
3 Linus Bergsten
Kvarnsvedens GoIF
10 Kvarnsvedens GoIF 8.70
4 Jonas Kimpe
Ludvika FFI
10 Ludvika FFI 7.37 PB
Carl Berggren
Bålsta IK
09 Bålsta IK x
Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål x
123456
683 Edvin Dannfeldt9.229.566.479.499.309.63
602 Carl Berggrenxx-
704 Jonas Kimpe6.837.066.976.797.107.37
674 Arvid Kvarnback12.9412.8313.7614.1214.7112.25
652 Eddie Janssonxx-
667 Linus Bergsten8.65xx8.707.468.19
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 10:45
1 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 31.72
2 Linus Bergsten
Kvarnsvedens GoIF
10 Kvarnsvedens GoIF 26.68 PB
3 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 26.14 PB
4 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 24.71 =PB
5 Carl Berggren
Bålsta IK
09 Bålsta IK 24.39
123456
652 Eddie Jansson20.5816.9617.8824.71x22.78
667 Linus Bergsten23.59x23.0721.1126.1926.68
674 Arvid Kvarnbackxx26.4731.7225.73x
602 Carl Berggrenx24.39xxxx
683 Edvin Dannfeldt22.7222.11xx20.3826.14
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
6/6 17:00
1 Carl Berggren
Bålsta IK
09 Bålsta IK 44.66
2 Edvin Dannfeldt
Ludvika FFI
09 Ludvika FFI 27.10 PB
123456
602 Carl Berggrenxxxx39.3444.66
683 Edvin Dannfeldt27.10x22.46x23.51x
P13 60 m
6/6 11:15
Vind: +0.2
1 Emil Allvin
Leksands FIK
11 Leksands FIK 8.36
2 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 8.41
3 Henry Larsson
Hulåns IF
12 Hulåns IF 9.31 PB
4 Jack Karlsson
Hulåns IF
11 Hulåns IF 9.67 PB
5 Widar Enarsson
IK Heros
12 IK Heros 10.21
6 Viktor Petersson
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 10.74 PB
Felix Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI DNS
Fabian Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI DNS
P13 200 m
6/6 14:15
A-Final
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 28.54 1 PB
2 Lucas Halvarsson
KFUM Örebro
12 KFUM Örebro 29.87 2 PB
3 Henry Larsson
Hulåns IF
12 Hulåns IF 31.70 3 PB
4 Malte Forssparre
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 33.05 4 PB
5 Widar Enarsson
IK Heros
12 IK Heros 34.36 6
B-Final
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Jack Karlsson
Hulåns IF
11 Hulåns IF 33.42 5 PB
2 Viktor Petersson
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 36.31 7 PB
3 Fabian Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 38.04 8 PB
4 Felix Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 40.42 9 PB
P13 800 m
6/6 16:40
1 Lucas Halvarsson
KFUM Örebro
12 KFUM Örebro 2:41.00 PB
2 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 2:43.38 PB
3 Malte Forssparre
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 2:53.37 PB
4 Viktor Petersson
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3:05.21 PB
5 Bob Smedberg
Ludvika FFI
14 Ludvika FFI 3:05.35 PB
6 Fabian Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3:15.92 PB
7 Felix Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3:16.15 PB
P13 Längd
Hoppzon
6/6 15:40
1 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 4.60 nwi
2 Lucas Halvarsson
KFUM Örebro
12 KFUM Örebro 4.28 nwi
3 Malte Forssparre
Ludvika FFI
11 Ludvika FFI 3.83 nwi
4 Henry Larsson
Hulåns IF
12 Hulåns IF 3.82 nwi
5 Jack Karlsson
Hulåns IF
11 Hulåns IF 3.73 nwi
6 Widar Enarsson
IK Heros
12 IK Heros 3.72 nwi
7 Fabian Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3.20 nwi
8 Felix Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3.18 nwi
9 Viktor Petersson
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 3.04 nwi
123456
717 Viktor Petersson3.04 nwi2.99 nwi3.01 nwix 2.98 nwi2.90 nwi
698 Fabian Joffer3.08 nwi3.06 nwi2.86 nwix x 3.20 nwi
638 Widar Enarsson3.72 nwi3.55 nwi3.63 nwi3.45 nwi3.52 nwi3.66 nwi
609 Thor Fagerström4.60 nwi4.59 nwi4.38 nwi4.43 nwi4.59 nwi4.53 nwi
663 Lucas Halvarsson4.08 nwi4.28 nwi4.11 nwi3.94 nwi3.64 nwi4.05 nwi
624 Henry Larsson3.75 nwi3.72 nwi3.61 nwi3.82 nwi3.30 nwi3.56 nwi
623 Jack Karlsson3.70 nwi3.59 nwi3.73 nwi3.46 nwi3.59 nwi3.72 nwi
687 Malte Forssparre3.72 nwi3.80 nwi3.76 nwi3.83 nwi3.81 nwi3.75 nwi
699 Felix Joffer2.87 nwi2.78 nwi2.94 nwi2.90 nwi2.97 nwi3.18 nwi
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
6/6 10:30
1 Jack Karlsson
Hulåns IF
11 Hulåns IF 7.88 PB
2 Henry Larsson
Hulåns IF
12 Hulåns IF 6.69 PB
3 Viktor Petersson
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 5.75 PB
Fabian Joffer
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI DNS
123456
717 Viktor Petersson5.525.605.415.515.755.62
698 Fabian Joffer
623 Jack Karlsson6.987.087.107.657.887.82
624 Henry Larsson5.405.916.386.696.576.17
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
6/6 12:15
1 Emil Allvin
Leksands FIK
11 Leksands FIK 29.85 PB
2 Viktor Petersson
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 17.79 PB
123456
717 Viktor Petersson13.9614.1015.36x13.4117.79
673 Emil Allvin29.8526.3725.7524.47x27.25
P13 Slägga
Vikt: 3,0kg
6/6 14:40
1 Viktor Petersson
Ludvika FFI
12 Ludvika FFI 13.63 PB
123456
717 Viktor Petersson12.1612.9512.5211.3013.639.53
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K45 Kula
Vikt: 4,0kg
6/6 12:30
1 Hanna Halkonen
Ludvika FFI
79 Ludvika FFI 5.67 PB
123456
691 Hanna Halkonen5.515.255.665.395.675.36
K45 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 10:00
1 Hanna Halkonen
Ludvika FFI
79 Ludvika FFI 13.04 PB
123456
691 Hanna Halkonen12.3012.8412.2911.3612.4613.04
M45 Kula
Vikt: 7,26kg
6/6 12:30
1 Fredrik Boson
Västerås FK
77 Västerås FK 11.92
123456
745 Fredrik Boson11.1111.92x11.71x11.92
M55 Kula
Vikt: 6,0kg
6/6 12:30
1 Jakob Petersen Klingberg
Kvarnsvedens GoIF
68 Kvarnsvedens GoIF 11.54 SB
2 Urban Lif
IK Stål
68 IK Stål 10.54 SB
123456
655 Urban Lif9.9310.549.8610.1410.0810.22
753 Jakob Petersen Klingberg11.31x11.3311.54x11.10
M55 Diskus
Vikt: 1,5kg
6/6 11:30
1 Jakob Petersen Klingberg
Kvarnsvedens GoIF
68 Kvarnsvedens GoIF 36.64 SB
123456
753 Jakob Petersen Klingbergxx36.6434.2231.9735.62
M55 Slägga
Vikt: 6,0kg
6/6 14:40
1 Jakob Petersen Klingberg
Kvarnsvedens GoIF
68 Kvarnsvedens GoIF 28.92 SB
123456
753 Jakob Petersen Klingberg28.9028.92xxx24.18
M60 Kula
Vikt: 5,0kg
6/6 12:30
1 Lars Gustafsson
Säters IF
64 Säters IF 11.69 PB
123456
739 Lars Gustafsson11.4911.5711.4111.4911.6911.58
M60 Diskus
Vikt: 1,0kg
6/6 11:30
1 Lars Gustafsson
Säters IF
64 Säters IF 37.31 PB
123456
739 Lars Gustafsson33.40xx37.31x32.91
M60 Slägga
Vikt: 5,0kg
6/6 14:40
1 Lars Gustafsson
Säters IF
64 Säters IF 35.94 PB
123456
739 Lars Gustafsson29.8735.9435.18x34.4533.48