Resultat Floraspelen

Florahallen, Skellefteå   2022-01-08 - 2022-01-09

Arrangör: Skellefteå AIK Friidrott Tävlingsledare: Emma Granlund Senast uppdaterad: 2022-01-10 07:12:03
2022-01-08 2022-01-09 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 60 m
DM
8/1 13:00
1 Fia Viklund
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 8.13 PB
2 Stella Sällström
IFK Umeå
04 IFK Umeå 8.19
3 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 8.28
4 Miranda Rosenius
Skellefteå AIK
02 Skellefteå AIK 8.71
5 Josephine Nilsson
Skellefteå AIK
01 Skellefteå AIK 8.76
6 Hilda Wallgren
Skellefteå AIK
04 Skellefteå AIK 8.97
Kvinnor 200 m
DM
8/1 16:00
1 Elin Hammar
IFK Umeå
03 IFK Umeå 29.61
Kvinnor & Män & M50 3000 m
VDM, DM
8/1 15:20
1 Ted Armgren
Dalasjö IK Framåt
88 Dalasjö IK Framåt 9:52.94
2 My Rundgren
Luleå FIF
03 Luleå FIF 10:28.95
3 Martin Larsson
IKJ Haninge
71 IKJ Haninge 14:10.07
Sammy Pergament
Pite Runners LDK
85 Pite Runners LDK DNS
Sammanställning per klass
Män
1 Ted Armgren
Dalasjö IK Framåt
88 Dalasjö IK Framåt 9:52.94
Sammy Pergament
Pite Runners LDK
85 Pite Runners LDK DNS
M50
1 Martin Larsson
IKJ Haninge
71 IKJ Haninge 14:10.07
Kvinnor
1 My Rundgren
Luleå FIF
03 Luleå FIF 10:28.95
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
DM
8/1 14:10
1 Stella Sällström
IFK Umeå
04 IFK Umeå 9.39
Kvinnor Höjd
DM
8/1 13:40
1 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 167 PB
150154158162165167169
820 Ally Robertsson Holmbergooooxxooxxx
Kvinnor Stav
DM
8/1 15:20
1 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT
03 Haparanda SKT 320
2 Hilda Wallgren
Skellefteå AIK
04 Skellefteå AIK 310
270290310325325320
828 Hilda Wallgrenooxoxxxxx
853 Ellinor Hannerfors-oxoxxxxo
Kvinnor Längd
DM
8/1 16:30
1 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 5.17
2 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT
03 Haparanda SKT 4.97
3 Stella Sällström
IFK Umeå
04 IFK Umeå 4.84
4 Sofia Rudolfsson
IFK Umeå
01 IFK Umeå 4.83
123456
723 Sofia Rudolfssonx4.833.12xxx
853 Ellinor Hannerfors4.86x4.97x-4.68
725 Stella Sällström3.484.674.823.573.644.84
820 Ally Robertsson Holmberg4.825.17xxx5.14
Kvinnor Tresteg
DM
8/1 13:50
1 Fia Viklund
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 11.56
2 Miranda Rosenius
Skellefteå AIK
02 Skellefteå AIK 10.32
123456
821 Miranda Rosenius9.8810.32xxx10.20
827 Fia Viklund10.9911.2711.41x11.5611.36
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
DM
8/1 14:50
1 Linda Hedlund
Boden FI
04 Boden FI 10.09
2 Stella Sällström
IFK Umeå
04 IFK Umeå 9.69
123456
702 Linda Hedlund9.489.559.7810.099.9310.06
725 Stella Sällström9.299.699.039.209.189.25
Kvinnor Viktkastning
Vikt: 9,08kg
8/1 14:00
1 Linda Hedlund
Boden FI
04 Boden FI 12.40
123456
702 Linda Hedlund11.14x12.40x11.6711.91
F17 60 m
9/1 10:50
1 Elin Tegenborg-Sjöström
Umedalens IF
05 Umedalens IF 8.41
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.78
3 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 8.81
4 Lowa Juneblad
Umedalens IF
05 Umedalens IF 8.98
5 Felicia Isaksson
Riviera FI
06 Riviera FI 9.09 PB
6 Evelina Wikström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 9.21 PB
7 Elvira Sandlund
Piteå IF
06 Piteå IF 13.25
F17 1500 m
9/1 15:20
1 Elsa Backlund
Piteå IF
06 Piteå IF 5:54.21 PB
F17 60 m häck
Höjd: 76,2cm
9/1 13:20
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 10.22
2 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 10.50
3 Evelina Wikström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 10.92
F17 Höjd
9/1 09:00
1 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 158 PB
2 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 155 PB
3 Lisa Norlander
Brännans IF
05 Brännans IF 152 PB
4 Agnes Grönlund
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 142 PB
5 Jonna Eriksson
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 127 PB
6 Elvira Sandlund
Piteå IF
06 Piteå IF 90
809095112117122127132137142147152155158160
732 Emmy Erlandsson--------xoooooxoxxx
704 Lisa Norlander--------oxooxoxxx
848 Jonna Eriksson----oxxooxxx
844 Elvira Sandlundoxoxxx
794 Vega Kågström--------ooxooxxoxxx
782 Agnes Grönlund------ooooxxx
F17 Längd
9/1 14:50
1 Elin Tegenborg-Sjöström
Umedalens IF
05 Umedalens IF 4.72
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.65
3 Felicia Isaksson
Riviera FI
06 Riviera FI 4.18 PB
4 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 3.84
5 Elvira Sandlund
Piteå IF
06 Piteå IF 2.05
123456
844 Elvira Sandlundxx1.882.05x1.81
758 Felicia Isaksson4.014.114.184.072.884.06
719 Maja Lodwika2.973.643.583.843.573.67
724 Tuva Steneberg2.894.523.09xx4.65
838 Elin Tegenborg-Sjöström4.234.62x4.534.724.59
F17 Tresteg
9/1 12:10
1 Lisa Norlander
Brännans IF
05 Brännans IF 9.70
2 Felicia Isaksson
Riviera FI
06 Riviera FI 8.49
3 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.16 PB
4 Evelina Wall
Riviera FI
06 Riviera FI 7.38
123456
761 Evelina Wall7.38x7.227.36x7.19
704 Lisa Norlander-x-9.70-8.61
758 Felicia Isaksson8.098.258.408.398.368.49
719 Maja Lodwika8.008.097.277.968.008.16
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
9/1 13:00
1 Jonna Eriksson
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 9.19 PB
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.87 PB
3 Evelina Wall
Riviera FI
06 Riviera FI 8.41
4 Elvira Sandlund
Piteå IF
06 Piteå IF 5.26 PB
123456
724 Tuva Steneberg8.83x7.67xx8.87
844 Elvira Sandlund4.823.834.815.265.234.89
848 Jonna Eriksson7.998.389.197.759.059.16
761 Evelina Wall7.347.617.497.997.918.41
F17 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
9/1 11:10
1 Linneah Kronqvist Wilhelmsson
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.80
123456
793 Linneah Kronqvist Wilhelmsson8.807.268.087.757.906.68
F15 60 m Försök
9/1 09:00
Heat 1
1 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.63 q PB
2 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 8.90 q
3 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.48 q =PB
4 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.62 q
5 Agnes Wallin
Piteå IF
08 Piteå IF 10.32
Heat 2
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 8.54 q
2 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 9.08 q
3 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.50 q
4 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.52 q
5 Lova Lundgren
Piteå IF
08 Piteå IF 9.94
F15 60 m Final
9/1 10:10
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 8.47
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.49 PB
3 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 8.81
4 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 8.93
5 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.47 PB
6 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.48 =PB
7 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.49
8 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.53
F15 200 m
9/1 14:40
A-Final
Tot. plac.
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 28.71 1
2 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 28.74 2
3 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 29.40 3 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 31.33 6 PB
2 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 32.95 7
3 Lova Lundgren
Piteå IF
08 Piteå IF 34.17 8
C-Final
Tot. plac.
1 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 29.86 4
2 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 30.36 5
Agnes Wallin
Piteå IF
08 Piteå IF DNS
F15 60 m häck
Höjd: 76.2cm
9/1 12:50
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 9.96
2 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 11.03
3 Lova Lundgren
Piteå IF
08 Piteå IF 13.11
F15 Höjd
9/1 10:30
1 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 140
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 140 PB
3 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 137
4 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 137
125128131134137140143
738 Tindra Strandberg-oooxxoxxoxxx
851 Emilia Jonsdotter---ooxoxxx
751 Alice Ridderstråleoooxoxxoxxx
733 Milicia Hedman Sandberg--oxooxxx
F15 Stav
9/1 12:10
1 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 230
2 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 230 PB
3 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 190
180190200210220230240
733 Milicia Hedman Sandberg-oxoxxooxoxxx
778 Tilda Fridenborg---xoxoxxoxxx
738 Tindra Strandbergoxxoxxx
F15 Längd
9/1 13:20
1 Alice Ridderstråle
Piteå IF
07 Piteå IF 4.68 PB
2 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.51
3 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 4.48 PB
4 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.14
5 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 4.10 PB
6 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 4.09
7 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 3.75
8 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 3.74 PB
9 Lova Lundgren
Piteå IF
08 Piteå IF 3.36
10 Agnes Wallin
Piteå IF
08 Piteå IF 3.14
11 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 2.60
123456
766 Meja Berggren3.923.903.873.894.104.06
798 Alma Lindgrenxx2.60
738 Tindra Strandberg3.984.003.394.084.093.95
751 Alice Ridderstråle4.254.404.184.334.454.68
747 Lova Lundgren3.36x3.27
759 Elvira Stark4.074.284.344.004.48x
755 Agnes Wallin3.123.142.04
716 Ella Hagervallx3.45x3.493.74x
851 Emilia Jonsdotterx4.154.444.514.464.49
733 Milicia Hedman Sandberg1.673.753.673.553.743.71
778 Tilda Fridenborg3.814.024.003.91-4.14
F15 Tresteg
9/1 11:00
1 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 9.13
2 Nina Marklund
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 8.81
3 Lova Lundgren
Piteå IF
08 Piteå IF 8.15
123456
747 Lova Lundgren7.88x7.707.978.068.15
778 Tilda Fridenborg8.628.808.839.139.028.88
809 Nina Marklund8.408.608.818.718.74x
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
9/1 09:30
1 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.17 PB
2 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 7.94
3 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 7.82
4 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 7.64
5 Elvira Stark
Riviera FI
08 Riviera FI 7.53 PB
6 Lova Lundgren
Piteå IF
08 Piteå IF 7.40
7 Felicia Blom
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 6.97
8 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 6.66 PB
9 Emelina Olofsson
IFK Umeå
07 IFK Umeå 6.06
10 Agnes Wallin
Piteå IF
08 Piteå IF 5.52
123456
716 Ella Hagervall6.666.006.046.416.266.64
747 Lova Lundgren6.667.407.326.696.837.01
738 Tindra Strandberg7.227.607.827.587.267.59
766 Meja Berggren7.317.777.337.027.947.78
769 Felicia Blom6.946.816.846.906.976.69
728 Anni Westlund7.317.457.517.537.646.91
721 Emelina Olofsson6.026.065.82
755 Agnes Wallin5.005.355.52
759 Elvira Stark7.537.537.237.387.217.25
733 Milicia Hedman Sandberg8.177.748.107.867.547.82
F15 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
9/1 11:10
1 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.33
2 Felicia Blom
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 6.86
123456
769 Felicia Blom6.866.106.45x6.155.77
766 Meja Berggren9.339.218.878.968.939.07
F13 60 m Försök
8/1 12:00
Heat 1
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.26 q PB
2 Lina Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 9.27 q
3 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.80 q PB
4 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 10.08 q PB
5 Alma Johansson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 10.78
Heat 2
1 Ädla Bellgran
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.09 q PB
2 Moa Nordberg
Piteå IF
09 Piteå IF 9.41 q
3 Selma Jonsson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.49 q PB
4 Wilma Bergée
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 10.05 q
5 Lovina Bodén
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 10.16
6 Meya Strandberg
Piteå IF
09 Piteå IF 10.24
F13 60 m Final
8/1 13:10
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.12 PB
2 Lina Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 9.19
3 Ädla Bellgran
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.22
4 Moa Nordberg
Piteå IF
09 Piteå IF 9.39
5 Selma Jonsson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.42 PB
6 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.93
7 Wilma Bergée
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.97
Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå DNS
F13 200 m
8/1 16:10
A-Final
Tot. plac.
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 30.36 1 PB
2 Ädla Bellgran
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 30.63 2
3 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 33.72 5 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Alva Renström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 31.68 3
2 Moa Nordberg
Piteå IF
09 Piteå IF 32.27 4
F13 800 m
8/1 17:20
1 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 2:53.23
2 Wilma Bergée
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 2:53.41
3 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 2:53.41
Sammanställning per klass
F13
1 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 2:53.23
2 Wilma Bergée
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 2:53.41
2 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 2:53.41
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
8/1 13:50
1 Selma Jonsson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 12.41
2 Moa Nordberg
Piteå IF
09 Piteå IF 12.83
3 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 13.34
F13 Höjd
8/1 11:00
1 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 137 =PB
2 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 134 PB
3 Ädla Bellgran
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 128
4 Lina Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 128 PB
5 Millie Lundgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 116 PB
6 Lovina Bodén
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 110
7 Alma Johansson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 102
97102107110113116119122125128131134137140
730 Adina Aidanpää-------ooxooxoxxoxx-
787 Lina Holmström-----oxoxoxoxxoxxx
788 Alma Johanssonoxoxxx
764 Ädla Bellgran---ooooxoooxxx
804 Millie Lundgren-oxoxoxooxxx
714 Irma Granberg----oooooooxoxxx
770 Lovina Bodénoooxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
8/1 15:00
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 4.10 PB
2 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 4.05
3 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.04 PB
4 Ädla Bellgran
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 3.98
5 Selma Jonsson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 3.88 PB
6 Lina Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.68
7 Lovina Bodén
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 3.44
8 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3.24
9 Alma Johansson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.19
10 Siri Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 3.17
123456
730 Adina Aidanpää4.053.894.014.043.814.04
714 Irma Granberg2.833.943.983.633.894.04
788 Alma Johansson3.193.073.12
770 Lovina Bodén3.343.273.323.083.363.44
740 Asta Strömberg3.973.913.894.033.714.10
787 Lina Holmström3.653.523.683.583.573.67
842 Svea Andersson-Junkka3.243.203.00---
764 Ädla Bellgran3.743.743.913.793.903.98
850 Selma Jonsson3.213.623.883.753.543.83
801 Siri Lindgren3.172.953.15
F13 Tresteg
Hoppzon
8/1 12:30
1 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.38
2 Wilma Bergée
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 8.01
3 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 7.33
Ebba Enmark
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK -
123456
730 Adina Aidanpää8.368.308.388.057.998.26
847 Wilma Bergée7.907.987.828.017.837.82
842 Svea Andersson-Junkka7.227.107.007.017.337.32
774 Ebba Enmark------
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
8/1 16:30
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.25 PB
2 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.20
3 Lovina Bodén
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 6.84
123456
740 Asta Strömberg7.327.107.678.147.568.25
730 Adina Aidanpää7.977.107.516.948.207.90
770 Lovina Bodén6.846.446.356.676.326.66
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 60 m
DM
8/1 11:20
1 Vilmer Vännman
IFK Umeå
03 IFK Umeå 7.18 PB
2 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 7.39 PB
3 Hjalmar Sundvall
Riviera FI
94 Riviera FI 7.41
4 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 7.51
5 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 7.71 PB
6 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 7.84
Albin Lycksell
Skellefteå AIK
02 Skellefteå AIK DNS
Män & M35 & M75 200 m
VDM, DM
8/1 16:40
Heat 1
Tot. plac.
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 23.24 1
2 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 24.14 2
3 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 25.18 4
Heat 2
Tot. plac.
1 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 24.34 3
2 Yonas Mehari
HaparandaTornio TFC
01 HaparandaTornio TFC 25.34 5
3 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 25.91 6
4 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 36.40 7
Sammanställning per klass
Män
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 23.24
2 Joel Reinholdsson
Umedalens IF
01 Umedalens IF 24.14
3 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 24.34
4 Robin Blomgren
Riviera FI
00 Riviera FI 25.18
5 Yonas Mehari
HaparandaTornio TFC
01 HaparandaTornio TFC 25.34
M75
1 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 36.40
M35
1 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 25.91
Män 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

Män & P19 & M35 60 m häck
Höjd: 106,7cm
DM
8/1 13:30
1 Ludwig Sjödin
Skellefteå AIK
95 Skellefteå AIK 8.91
2 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 9.78
3 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 10.57
Sammanställning per klass
P19
1 Abdihamiid Nur
HaparandaTornio TFC
04 HaparandaTornio TFC 10.57
Män
1 Ludwig Sjödin
Skellefteå AIK
95 Skellefteå AIK 8.91
M35
1 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 9.78
Män Höjd
DM
8/1 13:40
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 182
2 Eric Forsberg
Skellefteå AIK
03 Skellefteå AIK 182 SB
3 Jesper Unander
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 177
167172177182
852 Eric Forsbergoooxxo
854 Jesper Unanderoooxxx
752 Felix Ridderstråle-ooo
Män Stav
DM
8/1 15:20
1 Jesper Unander
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 385 PB
340355370385400
854 Jesper Unanderxooxoxxoxxx
Män Längd
DM
8/1 14:10
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF
04 Piteå IF 6.33
2 Yonas Mehari
HaparandaTornio TFC
01 HaparandaTornio TFC 4.81 PB
123456
840 Yonas Mehari4.71x4.774.81x4.62
752 Felix Ridderstråle--xxx6.33
Män Kula
Vikt: 7,26kg
DM
8/1 14:50
1 Tor Lindberg
IFK Umeå
95 IFK Umeå 12.50
2 Christoffer Aspevind
Skellefteå AIK
85 Skellefteå AIK 12.46
123456
718 Tor Lindberg12.50xxx11.8012.44
763 Christoffer Aspevind11.3211.39x12.3512.2312.46
P19 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Män 60 m häck

P17 60 m
9/1 10:00
1 Kevin Lindmark
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.09
2 Edwin Bergh
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.32
3 Hannes Furberg
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 8.76 PB
P17 400 m
9/1 11:20
1 Tobias Backeström
Umedalens IF
06 Umedalens IF 55.91
2 Joel Bergenstråle
Luleå FIF
06 Luleå FIF 56.68
3 Edwin Bergh
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 1:03.47
P17 Stav
9/1 12:10
1 Albin Löfgren
Luleå FIF
05 Luleå FIF 350 PB
320330340350360
734 Albin Löfgrenoxoooxxx
P17 Längd
9/1 12:00
1 Hannes Furberg
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 4.66 PB
123456
849 Hannes Furberg4.37x4.614.66x4.64
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
9/1 13:00
1 Jesper Lindqvist
Boden FI
05 Boden FI 15.55
123456
703 Jesper Lindqvist15.55xxx14.93x
P17 Viktkastning
Vikt: 11,34kg
9/1 11:10
1 Anton Strömberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 14.36
123456
739 Anton Strömbergx14.3612.4713.75xx
P15 60 m
9/1 10:30
1 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 8.37
2 Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå 8.65 PB
3 Kian Collins
IFK Umeå
07 IFK Umeå 8.77
4 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 8.84 PB
5 Leif Adaméc Rydenfalk
IFK Umeå
07 IFK Umeå 8.86
6 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 9.11
P15 200 m
9/1 14:30
A-Final
Tot. plac.
1 Fred Franzén
Piteå IF
07 Piteå IF 25.21 1 PB
2 Kian Collins
IFK Umeå
07 IFK Umeå 26.74 2 PB
3 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 27.47 3 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Leif Adaméc Rydenfalk
IFK Umeå
07 IFK Umeå 28.95 4 PB
2 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 31.15 5
P15 1000 m
9/1 15:10
1 Fred Franzén
Piteå IF
07 Piteå IF 3:06.70
2 Leif Adaméc Rydenfalk
IFK Umeå
07 IFK Umeå 3:09.46
3 Kian Collins
IFK Umeå
07 IFK Umeå 3:19.70 PB
P15 Höjd
9/1 11:40
1 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 152 PB
2 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 152 PB
Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå
122127132137140143146149152155
712 Vilhelm Borssénoooxxoooxxoxoxxoxxx
781 Eskil Grundström--oxooxooxxoxoxxx
P15 Längd
9/1 12:00
1 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 4.65
2 Egil Granåsen
IFK Umeå
08 IFK Umeå 4.53
3 Gustav Furberg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.33
4 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.25
123456
781 Eskil Grundström4.184.094.174.25x4.15
715 Egil Granåsenx4.28x4.53xx
779 Gustav Furberg4.174.333.85x4.08x
712 Vilhelm Borssén4.553.804.414.654.41x
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
9/1 13:00
1 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 7.45
123456
781 Eskil Grundström7.077.296.747.457.126.94
P13 60 m
8/1 11:10
1 Gabriel Melander
Turebergs FK
09 Turebergs FK 9.07 PB
2 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 9.67
3 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 9.99
4 Leo Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 10.17
5 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 10.25 PB
6 Casper Nyman
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 10.83 PB
P13 200 m
8/1 16:30
1 Gabriel Melander
Turebergs FK
09 Turebergs FK 32.99
2 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 34.77
3 Leo Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 35.98
P13 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 800 m

P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
8/1 14:20
1 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 12.19
P13 Höjd
8/1 12:30
1 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 125
2 Gabriel Melander
Turebergs FK
09 Turebergs FK 119
3 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 116
4 Casper Nyman
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 107 PB
102107110113116119122125128
817 Casper Nymanoxxoxxx
831 Frans Åkerlundoooooxxx
748 Sixten Lundqvistooooooooxxx
832 Gabriel Melander--oooxoxxx
P13 Stav
8/1 14:00
1 Gabriel Melander
Turebergs FK
09 Turebergs FK 160
160170
832 Gabriel Melanderxxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
8/1 13:00
1 Gabriel Melander
Turebergs FK
09 Turebergs FK 3.93
2 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 3.90 PB
3 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.83
4 Emil Jonsson
Umedalens IF
10 Umedalens IF 3.30 PB
5 Casper Nyman
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.29
123456
748 Sixten Lundqvist3.903.893.763.54x3.74
817 Casper Nyman3.253.193.263.293.293.13
832 Gabriel Melander3.933.843.773.813.743.83
835 Emil Jonsson3.303.143.273.182.923.22
831 Frans Åkerlund3.723.703.363.833.773.76
P13 Tresteg
Hoppzon
8/1 14:40
1 Gabriel Melander
Turebergs FK
09 Turebergs FK 8.06 PB
2 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 7.73
3 Leo Holmström
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 7.34
123456
786 Leo Holmströmx7.347.30xx7.29
831 Frans Åkerlund7.737.567.707.69x7.43
832 Gabriel Melander7.498.067.497.05--
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
8/1 15:40
1 Gabriel Melander
Turebergs FK
09 Turebergs FK 10.10
2 Frans Åkerlund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 5.38
123456
832 Gabriel Melander9.769.519.109.429.8910.10
831 Frans Åkerlund5.095.154.515.215.165.38
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K35 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K40 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K45 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K50 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K55 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K55 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
8/1 14:00
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 9.73 SB
123456
743 Eva-Lena Bergkvist9.738.979.108.03x8.51
K60 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K65 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K70 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K75 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K80 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K85 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

K90 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M35 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

M35 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M35 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Män 60 m häck

M35 Längd
VDM
8/1 14:10
1 Martin Alfredsson
IFK Umeå
84 IFK Umeå 5.45
123456
710 Martin Alfredsson 5.355.45x3.99xx
M40 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M45 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M50 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M55 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M75 60 m

M55 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M60 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M65 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M65 Kula
Vikt: 5,0kg
VDM
8/1 14:50
1 Urban Lindberg
Skellefteå AIK
55 Skellefteå AIK 10.58
123456
797 Urban Lindberg9.919.8710.0310.5810.3810.37
M70 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M75 60 m
VDM
8/1 11:20
1 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 10.59
Lennarth Jonsson
Skellefteå AIK
63 Skellefteå AIK DNS
Sammanställning per klass
M75
1 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 10.59
M55
Lennarth Jonsson
Skellefteå AIK
63 Skellefteå AIK DNS
M75 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

M75 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M75 Stav
VDM
8/1 15:20
1 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 240 PB
210220230240245
722 Sune Perssonoxoooxxx
M75 Längd
VDM
8/1 14:10
1 Sune Persson
IFK Umeå
45 IFK Umeå 3.44 PB
123456
722 Sune Persson3.093.443.43
M80 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M85 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

M90 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m