Resultat Sommarspelen

Kristianstad IP, Kristianstad   2022-07-25 - 2022-07-26

Arrangör: Åhus FIK Senast uppdaterad: 2022-07-27 02:00:06
2022-07-25 2022-07-26 Alla dagar
Kvinnor 100 m
26/7 15:20
Vind: +0.9
1 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 12.72
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 12.73
3 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 13.01 PB
4 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 13.51
5 Dilek Özgür
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.57
6 Matilda Svensson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 14.02
7 Tea Persson Kruse
Åhus FIK
06 Åhus FIK 14.15
8 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 15.20
Kvinnor 100 m Extra
26/7 15:20
Vind: +2.7
1 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 12.77
2 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 13.07
3 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 13.56
4 Tea Persson Kruse
Åhus FIK
06 Åhus FIK 14.02
5 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 15.15
Kvinnor 400 m
26/7 16:30
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 57.95
2 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 59.49
3 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 1:02.70 SB
Kvinnor 800 m
26/7 18:10
1 Nadja Rugland
Åtvidabergs IF
01 Åtvidabergs IF 2:11.70
2 Anastasia Nilsson
Spårvägens FK
06 Spårvägens FK 2:26.70
3 Natalie Persson
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 2:27.48
4 Zelda Lukic
Ystads IF
09 Ystads IF 2:29.89
5 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 2:34.30
6 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:36.34 SB
7 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:38.83 SB
8 Amanda Banke
Åhus FIK
05 Åhus FIK 2:42.21 PB
Kvinnor 3000 m hinder
Höjd: 76,2cm
25/7 17:50
Mathilde Diekema
Aarhus 1900 (DEN)
94 Aarhus 1900 (DEN) DNF
Kvinnor Stav
26/7 16:00
1 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 325 PB
2 Elin Jansson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 288
288298308325330
Elin Janssonxoxxx
Freja Streniusooxooxxx
Kvinnor Längd
25/7 17:10
1 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.06 -1.0 PB
2 Dilek Özgür
Åhus FIK
03 Åhus FIK 5.04 0.0 PB
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.80 -0.3
4 Siri Lindgren
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.80 -0.9
5 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 4.77 0.0 PB
6 Matilda Svensson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 4.64 -0.8
7 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 4.49 -0.1
8 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 4.49 -1.0 PB
9 Johanna Persson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 4.22 -0.2
123456
Siri Lindgren4.51 0.0x 4.61 0.04.49 0.04.68 -0.74.80 -0.9
Elvira Helgesson4.62 -1.14.56 0.04.80 -0.34.57 0.04.62 -0.74.74 -0.8
Johanna Perssonx 4.22 -0.2x - - -
Lia Dahlqvist4.57 -0.54.53 -0.54.77 0.0x x 4.35 0.0
Sofie Andersson4.41 +0.54.38 0.04.43 0.04.33 0.04.46 -0.54.49 -0.1
Matilda Svensson4.45 0.04.33 0.04.64 -0.8x 4.48 0.04.63 -1.1
Cornelia Helgessonx 5.06 -1.0x x 4.79 0.0x
Hanna Andersson4.33 0.0x 4.32 0.04.35 0.04.49 -1.04.41 0.0
Dilek Özgür4.74 -1.64.87 -0.34.83 -0.1x 4.92 0.05.04 0.0
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
25/7 15:30
1 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 34.45 SB
123456
Alicia Byströmx34.45xxxx
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
26/7 15:10
1 Amanda Nilsson
Örgryte IS
99 Örgryte IS 39.73
2 Caroline Bredsten
IFK Lidingö
98 IFK Lidingö 38.18
3 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 35.05
4 Malin Fröier
Hässleholms AIS
81 Hässleholms AIS 33.41
5 Viktoria Johansson
Klippans FK
88 Klippans FK 29.71
123456
Caroline Bredstenxxx38.18x37.70
Viktoria Johanssonx26.8029.1229.71xx
Kajsa Andersson34.97x30.4530.0832.3535.05
Malin Fröier31.1332.7031.8731.7033.41x
Amanda Nilsson39.7339.43xxxx
F17 300 m häck
Höjd: 76,2cm
25/7 15:40
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 46.03
2 Emma Löfkvist
Heleneholms IF
05 Heleneholms IF 46.40
3 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 50.78 SB
F17 & F15 1500 m hinder
Höjd: 76,2cm
25/7 17:10
1 Natalie Persson
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 5:43.02 PB
2 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 5:53.87 PB
3 Amanda Banke
Åhus FIK
05 Åhus FIK 6:06.50
4 Selma Strömbäck
Åhus FIK
06 Åhus FIK 6:29.91
Sammanställning per klass
F17
1 Amanda Banke
Åhus FIK
05 Åhus FIK 6:06.50
2 Selma Strömbäck
Åhus FIK
06 Åhus FIK 6:29.91
F15
1 Natalie Persson
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 5:43.02
2 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 5:53.87
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
25/7 15:30
1 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 44.80
2 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 44.21 PB
3 Beatrice Lindberg
Hellas FK
07 Hellas FK 40.07
4 Ida Malmros
IF Udd
06 IF Udd 39.73 SB
5 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 36.20
6 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 29.26 PB
7 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 28.09
8 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 20.53
123456
Elvira Hallxxx36.20x32.49
Beatrice Lindbergx40.0739.98xxx
Savannah Karströmxx25.4028.09xx
Tilde Schack44.2138.1141.31xx40.62
Alice Olsson20.53x20.17xx16.20
Ida Malmros35.4736.36x39.73x36.59
Joanna Ek29.4641.43x44.80xx
Isabelle Johnforsx26.4829.2627.9724.4227.96
F17 Spjut
Vikt: 500g
26/7 14:20
1 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 34.21
2 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 28.16
123456
Sofie Andersson28.1626.2025.9225.5726.8026.33
Hanna Andersson34.2133.1531.4131.4333.2831.88
F15 80 m Försök
26/7 14:50
Heat 1
Vind: +2.9
1 Milene Rosberg
Malmö AI
07 Malmö AI 10.57 Q
2 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.11 Q
3 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 11.29 Q 11.288
4 Disa Andersson
IF Udd
08 IF Udd 11.46 Q
5 Nicole Thomasson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 12.08 Q
Heat 2
Vind: +2.0
1 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 10.94 Q PB
2 Siri Lindgren
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.22 Q
3 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.29 Q 11.290
4 Ida Frithiofsson
Höörs IS
08 Höörs IS 12.65 PB
5 Vilma Båvmark
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 13.21
F15 80 m Final
26/7 15:40
Vind: +0.8
1 Milene Rosberg
Malmö AI
07 Malmö AI 10.51 PB
2 Emma Liljeberg
KA2 IF
08 KA2 IF 11.07
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.19
4 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.33
5 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 11.43
6 Siri Lindgren
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.47
7 Disa Andersson
IF Udd
08 IF Udd 11.74
8 Nicole Thomasson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 12.16
F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
25/7 15:00
1 Lilly Loggner
KA2 IF
07 KA2 IF 46.85 PB
2 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 49.62
3 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 52.24
4 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 53.10
F15 1500 m hinder

Grenen genomfördes tillsammans med F17 1500 m hinder

F15 Stav
26/7 17:00
1 Klara Dahlin
IF Udd
07 IF Udd 278
2 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 238 PB
3 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 238
218228238248258268278288
Nicole Björklundoxoxxoxxx
Klara Dahlin---xoxooxoxxx
Vera Friskoxooxxx
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
26/7 14:00
1 Vilma Båvmark
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 6.62 PB
2 Nicole Thomasson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 6.51 PB
123456
Vilma Båvmark5.886.166.316.626.315.51
Nicole Thomasson5.966.516.46-6.316.51
F15 Spjut
Vikt: 500g
26/7 17:00
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 32.60 PB
2 Nova Hedin
Åhus FIK
08 Åhus FIK 27.40
3 Nicole Thomasson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 15.73
4 Vilma Båvmark
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.46 PB
123456
Nicole Thomassonx14.2111.8614.4615.3015.73
Vilma Båvmark9.288.7410.2610.46x9.26
Nova Hedinxxxx27.40x
Sienna Karström29.7832.6031.7229.07x29.41
F13 60 m Försök
26/7 16:00
Heat 1
Vind: +2.2
1 Leah Johansson
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 8.73 Q
2 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.07 Q
3 Vera Neovius
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 9.15 Q
4 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.27
5 Vilma Andersson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 9.47
6 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 9.75
Heat 2
Vind: +6.2
1 Nellie Hemmingsson
Motala AIF
10 Motala AIF 8.56 Q
2 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 8.79 Q
3 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 8.82 Q
4 Tova Andersson
IF Udd
10 IF Udd 9.11 Q
5 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 9.16 Q
F13 60 m Final
26/7 16:50
Vind: +0.6
1 Nellie Hemmingsson
Motala AIF
10 Motala AIF 8.73
2 Leah Johansson
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 8.82
3 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.12
4 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.18
5 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.25
6 Tova Andersson
IF Udd
10 IF Udd 9.34
7 Vera Neovius
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 9.39
8 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 9.49
F13 & P13 600 m
26/7 17:50
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 1:57.90
2 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 1:58.67
3 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 2:00.45
4 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 2:05.50
5 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2:07.07
6 Vilma Andersson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2:10.25
7 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2:13.52
8 Idun Rugland
Åtvidabergs IF
14 Åtvidabergs IF 2:29.36
Sammanställning per klass
P13
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 1:57.90
2 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 2:00.45
3 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2:13.52
F13
1 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 1:58.67
2 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 2:05.50
3 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2:07.07
4 Vilma Andersson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2:10.25
5 Idun Rugland
Åtvidabergs IF
14 Åtvidabergs IF 2:29.36
F13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
25/7 14:30
Vind: -1.3
1 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 33.68
2 Emma Berglund
Malmö AI
09 Malmö AI 34.63
3 Emma Nordström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 34.76 PB
4 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 35.58
5 Vilma Andersson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 36.60
6 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 36.69
F13 Längd
Hoppzon
25/7 15:20
1 Emma Berglund
Malmö AI
09 Malmö AI 4.64 +1.4 PB
2 Emma Nordström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 4.44 +2.1
3 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 4.39 +2.8
4 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 4.39 +2.4
5 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4.33 +2.4
6 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 4.33 +1.4 PB
7 Nellie Hemmingsson
Motala AIF
10 Motala AIF 4.29 +3.1
8 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 4.24 +0.2 PB
9 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.22 +3.4
10 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.19 +2.3
11 Vilma Andersson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4.17 +1.2
12 Annie Martinsson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 2.94 +2.4
123456
Nellie Hemmingsson4.22 +0.94.25 +2.93.77 +2.14.29 +3.1
Vilma Andersson3.89 +1.73.71 +2.04.15 +2.94.17 +1.2
Joline Billsten4.22 +1.64.15 +1.64.24 +0.23.05 +2.8
Annie Martinsson2.74 +0.82.94 +2.42.78 +2.0x
Amanda Håkansson4.22 +2.34.19 +3.54.39 +2.44.21 +3.1
Emma Berglund4.48 +1.74.35 +0.84.59 +0.84.64 +1.4
Vera Bergkvist4.32 +3.64.21 +2.84.33 +2.4x
Alicia Dahlerus4.22 +3.43.62 0.0x x
Emma Nordström4.44 +2.14.17 0.04.26 +1.64.30 +0.6
Ebba Danarö4.33 +1.4x 4.03 +1.84.06 +0.1
Molly Kamp4.04 +2.04.16 +1.03.29 +1.94.19 +2.3
Savannah Karström4.34 +3.64.16 +2.04.35 +2.64.39 +2.8
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
26/7 15:00
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 11.09
2 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.73 PB
3 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.88 PB
4 Nellie Hemmingsson
Motala AIF
10 Motala AIF 8.16
5 Vera Neovius
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 7.61
6 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 6.62
7 Annie Martinsson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 6.24 PB
123456
Ebba Danarö6.276.246.266.62--
Annie Martinsson5.396.244.925.90--
Vera Neovius6.537.367.617.51--
Savannah Karström9.889.40xx--
Anna Sällberg10.4910.5810.73x--
Nellie Hemmingsson8.167.657.667.26--
Sienna Karström11.0110.3311.09x--
Män 100 m
26/7 15:10
Vind: +0.6
1 Raymond Mpanga
Malmö AI
99 Malmö AI 11.27
2 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 11.28 PB
3 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.40 PB
4 Ture Lindell
KA2 IF
06 KA2 IF 11.63 PB
5 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 11.94 PB
6 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 12.12 PB
7 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 12.26 PB
8 Lucas Cristea
IF Udd
93 IF Udd 12.32
Män 100 m Extra
26/7 15:10
Vind: +3.1
1 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 11.17
2 Raymond Mpanga
Malmö AI
99 Malmö AI 11.35
3 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.41
4 Ture Lindell
KA2 IF
06 KA2 IF 11.71
5 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 11.83
Män 400 m
26/7 16:40
1 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 54.70 PB
2 Jesper Dreifaldt
Åhus FIK
02 Åhus FIK 55.20 PB
3 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 57.03
4 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 1:00.16
Män 800 m
26/7 18:00
1 Erik Albin
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 2:02.40
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:10.21
3 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 2:13.62 PB
4 Sylleban Abdulle
Åhus FIK
05 Åhus FIK 2:26.36
5 Per Dreifaldt
Åhus FIK
69 Åhus FIK 2:27.69
6 Yacub Abdull
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:30.61
Män Stav
26/7 14:30
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 338
328338348
Gustav Karlströmoxoxxx
Män Längd
25/7 17:10
1 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 5.73 -0.7 SB
2 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 5.63 0.0
3 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 5.57 -0.5
4 August Thompson
Malmö AI
08 Malmö AI 5.33 0.0 PB
5 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5.28 0.0
123456
Alfons Ekerot5.42 0.05.46 0.05.45 +0.1x 5.28 0.05.57 -0.5
Leo Strand5.63 0.05.51 0.05.53 -0.3x x x
Melvin Paix x 5.39 0.05.52 0.05.60 0.05.73 -0.7
August Thompson5.05 0.0x 2.26 0.02.41 -0.45.33 0.0x
Elias Häll4.91 -1.35.14 -0.25.28 0.05.07 -2.34.42 +1.05.15 -0.1
Män Spjut
Vikt: 800g
26/7 15:10
Lars Hallberg
Åhus FIK
70 Åhus FIK -
123456
Lars Hallberg------
P19 Slägga
Vikt: 6,0kg
25/7 14:30
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 38.73 PB
123456
Lukas Lindbladh37.47x38.73xxx
P17 300 m häck
Höjd: 84,0cm
25/7 16:00
1 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 44.43
P17 2000 m hinder
Höjd: 83,8cm
25/7 16:20
1 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 7:08.93 PB
Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund DNF
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
25/7 14:30
1 Joel Holgersson
Tyft Arena IF
06 Tyft Arena IF 44.85 PB
2 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 31.71
123456
Joel Holgersson38.0138.4944.4644.8543.8641.70
Isak Hjelm30.3330.23xxx31.71
P17 Spjut
Vikt: 700g
26/7 14:20
1 Johan Larsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 34.83
2 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 26.39
123456
Johan Larsson32.4829.8227.5834.8333.6832.90
Elias Toth19.1326.3924.9725.4023.46x
P15 80 m
26/7 15:00
Vind: +2.3
1 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 10.05
2 Viktor Lindberg
Malmö AI
07 Malmö AI 10.29
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.35
4 Jonathan Gröning
Höörs IS
07 Höörs IS 10.64
5 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.67
6 August Thompson
Malmö AI
08 Malmö AI 10.77
P15 80 m Extra
26/7 15:50
Vind: +1.3
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.45
2 Jonathan Gröning
Höörs IS
07 Höörs IS 10.77
3 August Thompson
Malmö AI
08 Malmö AI 10.94
4 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 11.29
P15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
25/7 15:10
1 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 44.24 PB
2 Måns Eklund
IFK Göteborg
07 IFK Göteborg 44.94
3 Oliver Helgesson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 49.54
P15 1500 m hinder
Höjd: 76,2cm
25/7 16:50
1 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5:00.99
P15 Stav
26/7 17:00
1 Markus Eklund
IFK Göteborg
07 IFK Göteborg 298 PB
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 288 PB
3 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 228 PB
178188208228238248258268278288298305
Malte Olssono-ooxxx
Elias Häll----ooooxxooxxx
Markus Eklund-----xooxooxxooxxx
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
26/7 14:00
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.98 PB
2 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 7.39 PB
123456
Valentino Horvath6.857.396.866.706.786.88
Elias Häll9.789.989.89-9.859.82
P15 Spjut
Vikt: 600g
26/7 16:00
1 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 46.92 PB
2 Gustav Kristofferson
Sävedalens AIK
07 Sävedalens AIK 40.69
3 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 35.73 PB
4 Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK 33.99 PB
5 Axel Neovius
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 25.10 PB
6 David Andersson
IFK Lund
08 IFK Lund 22.53
7 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 13.24
123456
Gustav Kristofferson38.3735.0840.6936.4836.9833.27
David Anderssonx19.1222.5321.6221.5222.27
Axel Neovius23.0923.5621.4119.8323.0125.10
Ludvig Hallberg28.6125.8930.4432.1333.7733.99
Loke Bergström46.9239.2440.23x38.7338.15
Valentino Horvath12.4112.5312.8413.2411.8312.18
Oskar Nilsson33.69xxx35.73x
P13 60 m
26/7 16:10
Vind: +1.3
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 8.04 PB
2 Erik Fridolf
Malmö AI
09 Malmö AI 8.38
3 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 8.39
4 Vilgot Siversson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 8.99 PB
5 Tage Frisk
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 9.11
P13 600 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 600 m

P13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
25/7 14:40
Vind: -0.9
1 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 32.18
2 Love Holmgren
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 32.50
P13 Längd
Hoppzon
25/7 16:20
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5.54 +1.8 PB
2 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 4.87 +2.0
3 Vilgot Siversson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.68 +2.2
4 Jakob Lindberg
Hellas FK
10 Hellas FK 4.62 +1.1 PB
5 Tage Frisk
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3.98 +2.8
6 Love Lindberg
Hellas FK
10 Hellas FK 3.77 +1.0
123456
Jakob Lindberg3.91 +1.74.31 +2.0x 4.62 +1.1
Tage Frisk3.91 0.03.96 +1.03.83 +3.43.98 +2.8
Vilgot Siversson4.68 +2.24.54 +0.84.49 +0.24.65 +2.7
Love Lindberg3.77 +1.03.69 +1.33.76 +1.33.75 +2.0
Malte Håkansson5.39 +0.7x 5.54 +1.8x
Albin Anderbergx 4.84 +1.34.79 +1.44.87 +2.0
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
26/7 15:00
1 Oscar Molin
IF Udd
09 IF Udd 8.99 SB
2 Guss Persson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 8.25 PB
3 Rasmus Aronsson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.35 PB
123456
Oscar Molin8.398.298.678.99--
Rasmus Aronsson7.007.147.357.20--
Guss Persson7.828.108.257.99--