Resultat Nobelspelen 2021

Nobelstadion, Karlskoga   2021-09-05

Arrangör: Karlskoga Friidrott Tävlingsledare: Torbjörn Järnberg Senast uppdaterad: 2021-09-05 15:58:32
Visa Resultatkort
Frame Running RR1 Frame Running RR1 100m
Vind: 0.0
1 Marika Vaihinger
Karlskoga Friidrott
88 Karlskoga Friidrott 31.83
Frame Running RR1 Frame Running RR1 200m
Vind: -1.1
1 Marika Vaihinger
Karlskoga Friidrott
88 Karlskoga Friidrott 1:09.46
Frame Running RR2 Frame Running RR2 100m
Vind: 0.0
Gustav Tegnelund
Karlskoga Friidrott
02 Karlskoga Friidrott DNS
Frame Running RR2 Frame Running RR2 200m
Vind: -1.1
Gustav Tegnelund
Karlskoga Friidrott
02 Karlskoga Friidrott DNS
Frame Running RR3 Frame Running RR3 100m
Vind: 0.0
1 Liam Holte
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 23.66 PB
2 Sarah Båthman
KFUM Örebro
96 KFUM Örebro 27.56
Frame Running RR3 Frame Running RR3 200m
Vind: -1.1
1 Liam Holte
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 54.28 SB
2 Sarah Båthman
KFUM Örebro
96 KFUM Örebro 58.00
Frame Running RR4 Frame Running RR4 200m
Vind: -1.1
1 Felix Ledung
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 45.02
Frame Running RR4 Frame Running RR4 100m
Vind: 0.0
1 Felix Ledung
KFUM Örebro
08 KFUM Örebro 20.50
F17 100 m
Vind: 0.0
1 Chekube Roseangela Anichukwu
KFUM Örebro
05 KFUM Örebro 13.51 PB
2 Elin Jakobsson
KFUM Örebro
05 KFUM Örebro 14.37
Vendela Stridsberg
IF Göta Karlstad
05 IF Göta Karlstad DNS
F17 800 m
1 Anna Ferletta
Karlskoga Friidrott
05 Karlskoga Friidrott 2:24.77 SB
F17 300 m häck
Höjd: 76,2cm
1 Anna Ferletta
Karlskoga Friidrott
05 Karlskoga Friidrott 52.68
Mi Kallio Bergman
IF Hagen
04 IF Hagen DNS
F17 Längd
1 Vendela Stridsberg
IF Göta Karlstad
05 IF Göta Karlstad 4.87 -1.3
2 Elin Jakobsson
KFUM Örebro
05 KFUM Örebro 4.46 0.0
Emma Eriksson
Karlskoga Friidrott
93 Karlskoga Friidrott -
123456
396 Elin Jakobsson4.46 0.03.85 -0.74.30 0.04.17 0.0x 4.23 +0.6
357 Emma Eriksson- - - - - -
329 Vendela Stridsberg4.61 +0.54.49 0.04.79 +0.74.65 0.04.78 0.04.87 -1.3
F15 80 m
Vind: +1.6
1 Ebba Hållén
Eskilstuna FI
06 Eskilstuna FI 10.73
2 Amanda Minstedt
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 10.80 PB
3 Moa Cassersten
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 11.69
4 Elin Rubertsson
IFK Kristinehamn
07 IFK Kristinehamn 11.80 PB
5 Julia Karlsson
Fjugesta IF
07 Fjugesta IF 12.01
FIlippa Axelsson
Säffle FIK
07 Säffle FIK DNS
Agnes Kjellgren
IFK Kristinehamn
07 IFK Kristinehamn DNS
F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
1 Amanda Minstedt
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 50.91
2 Moa Cassersten
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 57.22
Agnes Kjellgren
IFK Kristinehamn
07 IFK Kristinehamn DNS
F15 Längd
1 Amanda Minstedt
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 5.05 +1.2 PB
2 Elin Rubertsson
IFK Kristinehamn
07 IFK Kristinehamn 4.44 +0.8
3 Julia Karlsson
Fjugesta IF
07 Fjugesta IF 4.43 0.0
4 Ebba Hållén
Eskilstuna FI
06 Eskilstuna FI 4.42 +0.8
5 Moa Cassersten
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 3.96 +0.4 PB
123456
356 Moa Cassersten3.96 +0.43.87 -0.53.61 +0.73.86 +1.33.91 +0.83.73 -1.5
303 Julia Karlssonx x x x 4.32 0.04.43 0.0
343 Elin Rubertsson4.00 -0.7x x 4.44 +0.8x 4.27 0.0
300 Ebba Hållén4.42 +0.8x x 4.22 0.04.29 +1.6x
371 Amanda Minstedt4.86 +1.15.05 +1.24.95 +1.04.83 +1.14.71 0.0x
F15 Spjut
Vikt: 500g
1 Ellen Mähler
SK Bore
06 SK Bore 37.66
2 Amanda Minstedt
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 32.06
3 Elin Rubertsson
IFK Kristinehamn
07 IFK Kristinehamn 25.06
4 Julia Karlsson
Fjugesta IF
07 Fjugesta IF 21.43
5 Moa Cassersten
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 15.40
123456
371 Amanda Minstedtxx30.42xx32.06
416 Ellen Mählerxx37.66xx36.53
303 Julia Karlssonxx21.43xx20.69
343 Elin Rubertssonxx25.06xx24.38
356 Moa Casserstenxx15.40xx14.25
F13 400m Hinder med vattengrav
1 Saga Lindqvist
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 1:19.86
2 Tuvali Åhser
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 1:23.32
Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad DNS
F13 60 m
Vind: -1.4
1 Linnéa Karlsson
Säffle FIK
08 Säffle FIK 8.96
2 Tuvali Åhser
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 9.37
3 Saga Lindqvist
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 9.66
Matilda Linden
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad DNS
F13 Längd
Hoppzon
1 Linnéa Karlsson
Säffle FIK
08 Säffle FIK 4.69 N/A
2 Saga Lindqvist
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 4.21 N/A
3 Tuvali Åhser
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 4.16 N/A
123456
323 Saga Lindqvist3.98 N/A3.93 N/A4.21 N/A3.93 N/A4.02 N/A3.89 N/A
419 Linnéa Karlsson4.69 N/A4.54 N/A4.65 N/A4.42 N/A4.46 N/A4.23 N/A
331 Tuvali Åhser4.16 N/Ax 4.12 N/A4.01 N/A4.03 N/A4.10 N/A
F13 Spjut
Vikt: 400g
1 Tuvali Åhser
IF Göta Karlstad
08 IF Göta Karlstad 14.88
123456
331 Tuvali Åhserxx14.88xx14.27
F12 400m Hinder med vattengrav
1 Rebecka Albinsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 1:21.22
2 Wilma Orebrand
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 1:25.97
3 Mira Andersson Lernman
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 1:27.56
4 Hanna Mårtensson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 1:28.24
My Olsson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad DNS
Astrid Leandersson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad DNS
F12 60 m Försök
Heat 1
Vind: 0.0
1 Rebecka Albinsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 9.10 q PB
2 Amanda Strand
Filipstads IF
09 Filipstads IF 9.56 q
3 Rebecca Carlsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 10.07 q PB
4 Mira Andersson Lernman
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 10.10 q
Ella Madland
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad DNS
Heat 2
Vind: 0.0
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 8.69 q
2 Siri Frisk
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 9.51 q SB
3 Wanja Öhman
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 9.59 q
4 Minea Lannerås
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 9.80 q
5 Wilma Orebrand
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 10.26
Astrid Leandersson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad DNS
F12 60 m Final
Vind: +1.0
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 8.75
2 Rebecka Albinsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 9.20
3 Siri Frisk
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 9.41 PB
4 Wanja Öhman
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 9.51
5 Amanda Strand
Filipstads IF
09 Filipstads IF 9.75
6 Minea Lannerås
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 9.82
7 Mira Andersson Lernman
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 10.06
8 Rebecca Carlsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 10.25
F12 200 m häck
Höjd: 68,6cm
A-Final
Vind: -1.0
Tot. plac.
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 32.86 1
2 Rebecka Albinsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 35.20 2
Ella Madland
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad DNS
My Olsson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad DNS
B-Final
Vind: -1.0
Tot. plac.
1 Rebecca Carlsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 42.37 3
Astrid Leandersson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad DNS
F12 Längd
Hoppzon
1 Nellie Garmland
Katrineholms SK
09 Katrineholms SK 4.98 N/A
2 Rebecka Albinsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 4.18 N/A
3 Siri Frisk
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 4.09 N/A
4 Minea Lannerås
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 3.88 N/A
5 Amanda Strand
Filipstads IF
09 Filipstads IF 3.76 N/A
6 Wanja Öhman
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 3.67 N/A
7 Rebecca Carlsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 3.61 N/A
8 Hanna Mårtensson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 3.45 N/A
9 Mira Andersson Lernman
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 3.34 N/A
10 Wilma Orebrand
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 3.05 N/A
123456
310 Siri Frisk4.06 N/A3.93 N/A3.86 N/A3.88 N/A4.09 N/A4.03 N/A
302 Amanda Strand3.50 N/A3.34 N/A3.46 N/A3.16 N/A3.38 N/A3.76 N/A
325 Hanna Mårtensson3.21 N/A3.37 N/A3.31 N/A3.40 N/A3.29 N/A3.45 N/A
376 Wilma Orebrand2.97 N/A3.02 N/A3.05 N/A
338 Minea Lannerås3.58 N/A3.66 N/A3.66 N/A3.65 N/A3.42 N/A3.88 N/A
308 Mira Andersson Lernman3.31 N/A3.28 N/A3.34 N/A
347 Wanja Öhman3.49 N/A3.37 N/A2.61 N/Ax 3.35 N/A3.67 N/A
355 Rebecca Carlsson3.44 N/A3.39 N/A3.47 N/A3.55 N/A3.39 N/A3.61 N/A
351 Rebecka Albinsson4.18 N/A3.94 N/A3.96 N/A3.96 N/A3.69 N/A3.79 N/A
388 Nellie Garmland4.78 N/A4.86 N/A4.82 N/A4.84 N/A4.80 N/A4.98 N/A
F12 Spjut
Vikt: 400g
1 Mira Andersson Lernman
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 18.89 PB
2 Rebecka Albinsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 16.59
3 Wanja Öhman
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 15.68
4 Thalea Sakalaki
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 15.54
5 Siri Frisk
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 15.41
6 Minea Lannerås
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 14.82
7 Rebecca Carlsson
Karlskoga Friidrott
09 Karlskoga Friidrott 13.85
123456
347 Wanja Öhmanxx15.68xx13.89
355 Rebecca Carlssonxx13.85xx12.76
308 Mira Andersson Lernmanxx18.89xx17.26
338 Minea Lanneråsxx10.73xx14.82
310 Siri Friskxx13.36xx15.41
351 Rebecka Albinssonxx15.73xx16.59
426 Thalea Sakalakixx15.54xx14.73
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P17 100 m
Vind: 0.0
1 Erik Nilsson
Karlskoga Friidrott
04 Karlskoga Friidrott 12.20
Alfred Bäckryd
Kils AIK
04 Kils AIK DNS
P17 Längd
1 Erik Nilsson
Karlskoga Friidrott
04 Karlskoga Friidrott 5.86 +0.7
123456
374 Erik Nilsson5.57 0.05.86 +0.75.71 0.05.72 +0.7x 5.80 -0.3
P17 Spjut
Vikt: 700g
1 Leon Bodén
KFUM Örebro
05 KFUM Örebro 55.27
123456
391 Leon Bodénxx52.58xx55.27
P15 80 m
Vind: 0.0
1 Thomas Ferletta
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 10.75
2 Viktor Lundgren
Filipstads IF
07 Filipstads IF 12.26
P15 800 m
1 Lucas Asplund
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 2:19.23
2 Thomas Ferletta
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 2:29.49 PB
P15 Längd
1 Xanthos Sakalakis
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 4.77 +1.0
123456
424 Xanthos Sakalakis4.43 0.0x 4.77 +1.04.48 0.04.51 +0.8x
P15 Spjut
Vikt: 600g
1 Thomas Ferletta
Karlskoga Friidrott
07 Karlskoga Friidrott 25.90
123456
360 Thomas Ferlettaxx19.32xx25.90
P13 60 m
Vind: +1.7
1 Oliwer Jalakas
Karlskoga Friidrott
08 Karlskoga Friidrott 9.83 PB
P13 Längd
Hoppzon
1 Oliwer Jalakas
Karlskoga Friidrott
08 Karlskoga Friidrott 3.86 N/A
123456
363 Oliwer Jalakas3.83 N/A3.86 N/A3.83 N/A3.67 N/A3.62 N/A3.75 N/A
P13 Spjut
Vikt: 400g
1 Oliwer Jalakas
Karlskoga Friidrott
08 Karlskoga Friidrott 20.66
123456
363 Oliwer Jalakasxx19.49xx20.66
P12 60 m
Vind: +1.7
1 Isak Grenegård
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 9.58
2 Anton Pranjic
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 10.56
P12 Längd
Hoppzon
1 Isak Grenegård
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 4.00 N/A
123456
316 Isak Grenegård3.99 N/A3.80 N/A3.64 N/A2.74 N/A4.00 N/A3.82 N/A
P12 Spjut
Vikt: 400g
1 Isak Grenegård
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 22.88
2 Anton Pranjic
IFK Kristinehamn
09 IFK Kristinehamn 21.19 PB
123456
316 Isak Grenegårdxx22.88xx20.46
341 Anton Pranjicxx21.19xx20.25
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.