Resultat Klubbtävling 3 (Kval Kraftmätningen) Eksjö

Ränneborgs IP, Eksjö   2020-06-07

Arrangör: Eksjö Södra IK Tävlingsledare: Ingemar Hedin Senast uppdaterad: 2020-06-30 14:49:08
Väder: Sol med regnskurar på eftermiddagen, 15 grader och växlande vindar  
Mixklass 15 6x200 m Final
1 Eksjö Södra IK
Alfons Johansson 05
Tuva Svensson 05
Tor Malmgren 05
Siri Vrethammar 07
Lukas Björklund 05
Kerstin Almerheim 05

Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 2:53.80
F19 Längd Final
1 Towa Korsell
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 4.30 +1.8
F19 Kula Final
Vikt: 4,0kg
1 Towa Korsell
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 8.81
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
1 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 35.76
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
1 Malin Lundgren
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 9.06
2 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 8.77
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
1 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 25.12
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
1 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 42.39
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
1 Malin Lundgren
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 40.15 PB
2 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 28.80
F15 800 m Final
Söndag 15:30
1 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 2:51.24
2 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:52.65
3 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 2:56.64
4 Cornelia Björk
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:58.12
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 10:05
Vind: +2.1
1 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 14.26
2 Tuva Svensson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 15.17
3 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 16.18
4 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 17.25
F15 Höjd Final
Söndag 11:10
=1 Cornelia Björk
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 148
=1 Tuva Svensson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 148
3 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 140
4 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 136
5 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 124
Julia Strid
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK DNS
F15 Längd Final
Söndag 14:00
1 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 4.07 +1.8
2 Tuva Svensson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 4.01 +2.3
3 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 3.91 +1.9
4 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 3.89 +3.2
5 Cornelia Björk
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 3.80 +1.3
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 12:40
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 8.86
2 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 7.51
3 Cornelia Björk
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 7.36
4 Tuva Svensson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 6.74
5 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 6.41
6 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 6.19
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 10:15
1 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 19.21
2 Cornelia Björk
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 16.88
3 Kerstin Almerheim
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 16.71
4 Tuva Svensson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 14.40
5 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 12.63
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Söndag 10:10
Vind: +1.7
1 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 10.56
2 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 11.76
3 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 12.12
F13 Höjd Final
Söndag 11:10
1 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 124 PB
2 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 120
F13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 14:00
1 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 3.85 +4.2
2 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 3.30 +3.6
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 12:40
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 10.79
2 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 8.01
3 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 6.83 SB
4 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 6.24
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 13:40
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 29.98 PB
2 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 22.50 PB
3 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 20.10
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 11:10
1 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 32.19 PB
2 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 25.85 PB
3 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 24.27
4 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 15.36
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 10:15
1 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 23.18
2 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 22.69 PB
3 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 15.55
4 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 15.50
5 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 15.08
P15 800 m Final
Söndag 15:20
1 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:32.72
2 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:34.51
3 Tor Malmgren
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:36.67
4 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 2:41.68
5 Rickard Bergstrand
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 2:50.87
6 Anders Almerheim
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 2:57.76
P15 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 10:00
Vind: +2.1
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 13.61
2 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 14.84
3 Tor Malmgren
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 15.57
4 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 16.76
5 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 17.70
6 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 18.57
P15 Höjd Final
Söndag 11:10
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 168
2 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 160
3 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 156
4 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 148
5 Tor Malmgren
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 140
6 Rickard Bergstrand
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 136
7 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 136
P15 Längd Final
Söndag 14:00
1 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 5.23 +0.8
2 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 4.92 +1.8
3 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 4.52 +0.7
4 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 4.23 +3.6
5 Rickard Bergstrand
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 4.12 +3.2
6 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 4.11 +5.1
7 Tor Malmgren
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 3.16 +3.2
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 12:40
1 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 10.69
2 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 9.82
3 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 9.73
4 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 8.64
5 Tor Malmgren
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 7.97
6 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 7.47
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 10:15
1 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 32.49
2 Edward Finndahl
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 28.95
3 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 26.07
4 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 20.15
5 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 15.50
6 Tor Malmgren
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 14.34
P13 Höjd Final
Söndag 11:10
2 Anders Almerheim
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 112
P13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 14:00
1 Joel Selldén
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 3.79 +2.3
2 Anders Almerheim
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 3.48 +5.3
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 12:40
1 Rickard Bergstrand
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 8.15
2 Anders Almerheim
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 5.98
3 Joel Selldén
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 5.84
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 10:15
1 Rickard Bergstrand
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 17.29
2 Joel Selldén
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 15.06
3 Anders Almerheim
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 14.03