Resultat Öppna Roslagsmästerskap 8 September

Sportcentrum, Norrtälje   2021-09-08

Arrangör: LK Roslagen Tävlingsledare: Olle Jansson Senast uppdaterad: 2021-09-14 08:30:06
Väder: Sol, 18 grader  
Kvinnor 400 m
8/9 19:15
1 Maria Björkman
Turebergs FK
52 Turebergs FK 1:45.80 Heatet genomfördes tillsammans med männens C-final
Kvinnor 3000 m
8/9 19:30
1 Filippa Ramberg
Hammarby IF
97 Hammarby IF 10:29.96
2 Jenny Rutström
Öbacka LK
77 Öbacka LK 10:41.60
3 Rebecka Lindberg
LK Roslagen
79 LK Roslagen 12:03.91 Roslagsmästare
4 Ida Franzon
Upsala IF
05 Upsala IF 12:15.07
5 Cajsa Persson
LK Roslagen
09 LK Roslagen 12:24.57
6 Marianne Smedmark
LK Roslagen
74 LK Roslagen 12:26.72
7 Helena Mägi
LK Roslagen
80 LK Roslagen 12:40.73
8 Mia Edvardsson
Hässelby SK
66 Hässelby SK 13:53.45
Män 400 m
8/9 19:00
A-Final
Tot. plac.
1 Johan Olsson
Upsala IF
03 Upsala IF 50.79 1
2 Lucas Strand
Nyköpings BIS
99 Nyköpings BIS 51.42 2
3 Erik Hagberg
Upsala IF
95 Upsala IF 53.55 4
4 Alfred Kristoffersson
Upsala IF
01 Upsala IF 56.61 7
B-Final
Tot. plac.
1 Elias Liljestrand
Upsala IF
03 Upsala IF 53.36 3
2 Oskari Peura
Upsala IF
03 Upsala IF 53.82 5 PB
3 Linus Suwanakoo
Upsala IF
02 Upsala IF 53.94 6
4 Örjan Carlborg
Upsala IF
72 Upsala IF 1:01.32 9
C-Final
Kommentar: Heatet genomfördes tillsammans med Kvinnor 400m
Tot. plac.
1 David Hedrén
LK Roslagen
06 LK Roslagen 56.93 8 Roslagsmästare
2 Bobbie Baars
Turebergs FK
58 Turebergs FK 1:04.34 10
3 Anders Brandel
Spårvägens FK
64 Spårvägens FK 1:07.09 11
4 Birger Forsberg
Turebergs FK
52 Turebergs FK 1:16.88 12
Final
Kommentar: Heatet genomfördes tillsammans med männens C-final 400m
Tot. plac.
Män 3000 m
8/9 19:50
1 Joakim Eriksson
Ingen förening
91 Ingen förening 8:44.89
2 Hugo Setthagen
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK 8:46.73
3 Nils Spetz
Spårvägens FK
91 Spårvägens FK 8:55.54
4 Tomas Jennerstål
LK Roslagen
74 LK Roslagen 9:44.20 SB Roslagsmästare
5 Edvin Karlström
Rehns BK
91 Rehns BK 10:00.32
6 Felix Davidsson-Berndtsson
Hammarby IF
96 Hammarby IF 10:00.82
7 Martin Törnqvist
Turebergs FK
71 Turebergs FK 10:02.66
8 Svante Lenke
Upsala IF
69 Upsala IF 10:03.72 PB
9 Tomas Jonhammar
Hammarby IF
90 Hammarby IF 10:05.99
10 Björn Axelsson
Turebergs FK
73 Turebergs FK 10:07.60
11 Svante Fransson
Upsala IF
72 Upsala IF 10:10.71
12 Tommy Lindberg
LK Roslagen
69 LK Roslagen 11:07.96
13 Roland Jansson
LK Roslagen
52 LK Roslagen 12:09.02 PB
14 Birger Forsberg
Turebergs FK
52 Turebergs FK 12:54.68
15 Bo Roger Nordström
Dala-Järna IK
60 Dala-Järna IK 13:14.08
Vidar Arvidsson
Upsala IF
03 Upsala IF DNF