Resultat Norrtälje Stadslopp

Sportcentrum, Norrtälje   2024-06-08

Arrangör: LK Roslagen Tävlingsledare: Olle Jansson Senast uppdaterad: 2024-06-09 02:00:02
Väder: Övervägande molnigt, 16 grader  
Kvinnor 5 km

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5 km

Kvinnor & Män 5 km
8/6 12:00
1 Joakim Eriksson
Ununge IF
92 Ununge IF 16:09 PB
2 Johan Fagerberg
IF Malmö Löp
87 IF Malmö Löp 17:04 PB
3 Calle Friberg
Bauhaus Sportklubb
81 Bauhaus Sportklubb 17:40 PB
4 Marcus Bokedal
-
86 - 18:09 PB
5 Aron Lindblom
IF Åland (FIN)
10 IF Åland (FIN) 18:33 18:32.067
6 Rasmus Wääsbom
-
94 - 18:33 18:32.083
7 Lisa Nordén
Bauhaus Sportklubb
84 Bauhaus Sportklubb 18:46
8 Joel Lännevall
OK Roslagen
88 OK Roslagen 18:48
9 Love Hedrén
LK Roslagen
08 LK Roslagen 18:59 PB
10 Magnus Berg
LK Roslagen
79 LK Roslagen 19:15 PB
11 Anthony Lines
IF Mantra Sport
85 IF Mantra Sport 19:20 PB
12 Johan Stenbäck
Rånäs 4H
77 Rånäs 4H 19:42 PB
13 Jesper Bengs
-
96 - 19:49
14 Malin Österman
LK Roslagen
93 LK Roslagen 20:01 SB
15 Madeleine Bokedal
FK Studenterna
87 FK Studenterna 20:10 PB
16 Axel Forselius
Vallentuna FK
90 Vallentuna FK 20:18 PB
17 Petter Leife
LK Roslagen
83 LK Roslagen 20:32 20:31.487
18 Nora Lindblom
IF Åland (FIN)
08 IF Åland (FIN) 20:32 20:31.825
19 Kenneth Hagström
RT 124
86 RT 124 20:34
20 Sebastian Blom
LK Roslagen
12 LK Roslagen 20:41 PB
21 Robert Henriques
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL 21:05
22 Therése Carlsson
LK Roslagen
75 LK Roslagen 21:24 SB
23 Roger Reinhold
Spårvägens FK
61 Spårvägens FK 21:33 PB
24 Louise Johansson
LK Roslagen
75 LK Roslagen 21:34
25 Torbjörn Lännevall
LK Roslagen
61 LK Roslagen 22:04
26 Siri Colliander
-
09 - 22:23
27 Sara Nyström
LK Roslagen
96 LK Roslagen 22:39 PB
28 Ulrica Hägglund
LK Roslagen
76 LK Roslagen 23:01
29 Emma Gillnäs
-
96 - 23:08
30 stefan johansson
LK Roslagen
69 LK Roslagen 23:26
31 Johan Askeholm
-
87 - 23:31 PB
32 Mikael Tennare
LK Roslagen
61 LK Roslagen 23:36 PB
33 David Stanley
LK Roslagen
03 LK Roslagen 24:15
34 Martin Drakegg
-
80 - 24:30
35 Mikael Sundeby
-
91 - 24:31
36 Mats Johansson
-
62 - 24:42 SB 24:41.432
37 Charlotta Edenvik
-
83 - 24:42 24:41.534
38 Hans Stanley
-
73 - 24:57
39 Kristoffer Jonsson
-
86 - 25:04
40 Christer Mattsson
LK Roslagen
65 LK Roslagen 25:07 PB
41 Patrik Götlin
IF Roslagen SOL
94 IF Roslagen SOL 25:18
42 Mia Edvardsson
Hässelby SK
66 Hässelby SK 25:32 PB
43 Marcus Jansson
LK Roslagen
78 LK Roslagen 25:36 25:35.361
44 Lotta Ottosson
Uppsala LK
65 Uppsala LK 25:36 PB 25:35.649
45 Oskar Karell
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL 25:56
46 João Botto
-
96 - 26:04
47 Victor Cruz
-
91 - 26:29
48 Eva Hallin
Uppsala LK
59 Uppsala LK 32:29 PB
49 Christer Schapiro
Team Club Running Stockholm
48 Team Club Running Stockholm 33:12 PB
50 Maria Norlin
-
76 - 34:08
51 Louise Kjölhede
-
87 - 35:19
52 Olivia Waluszczyk
IF Roslagen SOL
98 IF Roslagen SOL 35:36
53 Niklas Moberg
IF Roslagen SOL
75 IF Roslagen SOL 36:37
54 Anders Ramdén
LK Roslagen
93 LK Roslagen 37:11
55 Ronja Ramdén
LK Roslagen
95 LK Roslagen 37:14
56 Lillemor Andersson
IF Roslagen SOL
82 IF Roslagen SOL 38:05
57 Albin Grenstam
IF Roslagen SOL
96 IF Roslagen SOL 39:01
58 Ewa Wahlberg
Uppsala LK
55 Uppsala LK 41:44 SB
59 Helene Vivenius
LK Roslagen
66 LK Roslagen 42:33 PB 42:32.712
60 Maria Åhlberg
-
73 - 42:33 42:32.785
61 Peter Nilsson
IF Roslagen SOL
73 IF Roslagen SOL 43:13
62 Emma Wahlqvist
IF Roslagen SOL
02 IF Roslagen SOL 49:32
Gustav Norman
-
87 - DNS
Jenny Westin
LK Roslagen
02 LK Roslagen DNS
Linus Hansson
LK Roslagen
85 LK Roslagen DNS
Anna Wattman
-
99 - DNS
Rickard Mattsson
Roslagsbro IF
86 Roslagsbro IF DNS
Bengt Olof Filipsson
Östhammar FI
53 Östhammar FI DNS
Nelly Åman
-
92 - DNS
Emil Fågelström
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL DNS
Clara Hägglund
LK Roslagen
00 LK Roslagen DNS
Jesper Jonsson
-
96 - DNS
Dan Gustafsson
-
91 - DNS
Sammanställning per klass
Män
1 Joakim Eriksson
Ununge IF
92 Ununge IF 16:09
2 Johan Fagerberg
IF Malmö Löp
87 IF Malmö Löp 17:04
3 Calle Friberg
Bauhaus Sportklubb
81 Bauhaus Sportklubb 17:40
4 Marcus Bokedal
-
86 - 18:09
5 Aron Lindblom
IF Åland (FIN)
10 IF Åland (FIN) 18:33
6 Rasmus Wääsbom
-
94 - 18:33
7 Joel Lännevall
OK Roslagen
88 OK Roslagen 18:48
8 Love Hedrén
LK Roslagen
08 LK Roslagen 18:59
9 Magnus Berg
LK Roslagen
79 LK Roslagen 19:15
10 Anthony Lines
IF Mantra Sport
85 IF Mantra Sport 19:20
11 Johan Stenbäck
Rånäs 4H
77 Rånäs 4H 19:42
12 Jesper Bengs
-
96 - 19:49
13 Axel Forselius
Vallentuna FK
90 Vallentuna FK 20:18
14 Petter Leife
LK Roslagen
83 LK Roslagen 20:32
15 Kenneth Hagström
RT 124
86 RT 124 20:34
16 Sebastian Blom
LK Roslagen
12 LK Roslagen 20:41
17 Robert Henriques
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL 21:05
18 Roger Reinhold
Spårvägens FK
61 Spårvägens FK 21:33
19 Torbjörn Lännevall
LK Roslagen
61 LK Roslagen 22:04
20 stefan johansson
LK Roslagen
69 LK Roslagen 23:26
21 Johan Askeholm
-
87 - 23:31
22 Mikael Tennare
LK Roslagen
61 LK Roslagen 23:36
23 David Stanley
LK Roslagen
03 LK Roslagen 24:15
24 Martin Drakegg
-
80 - 24:30
25 Mikael Sundeby
-
91 - 24:31
26 Mats Johansson
-
62 - 24:42
27 Hans Stanley
-
73 - 24:57
28 Kristoffer Jonsson
-
86 - 25:04
29 Christer Mattsson
LK Roslagen
65 LK Roslagen 25:07
30 Patrik Götlin
IF Roslagen SOL
94 IF Roslagen SOL 25:18
31 Marcus Jansson
LK Roslagen
78 LK Roslagen 25:36
32 Oskar Karell
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL 25:56
33 João Botto
-
96 - 26:04
34 Victor Cruz
-
91 - 26:29
35 Christer Schapiro
Team Club Running Stockholm
48 Team Club Running Stockholm 33:12
36 Niklas Moberg
IF Roslagen SOL
75 IF Roslagen SOL 36:37
37 Anders Ramdén
LK Roslagen
93 LK Roslagen 37:11
38 Albin Grenstam
IF Roslagen SOL
96 IF Roslagen SOL 39:01
39 Peter Nilsson
IF Roslagen SOL
73 IF Roslagen SOL 43:13
Gustav Norman
-
87 - DNS
Linus Hansson
LK Roslagen
85 LK Roslagen DNS
Rickard Mattsson
Roslagsbro IF
86 Roslagsbro IF DNS
Bengt Olof Filipsson
Östhammar FI
53 Östhammar FI DNS
Emil Fågelström
IF Roslagen SOL
91 IF Roslagen SOL DNS
Jesper Jonsson
-
96 - DNS
Dan Gustafsson
-
91 - DNS
Kvinnor
1 Lisa Nordén
Bauhaus Sportklubb
84 Bauhaus Sportklubb 18:46
2 Malin Österman
LK Roslagen
93 LK Roslagen 20:01
3 Madeleine Bokedal
FK Studenterna
87 FK Studenterna 20:10
4 Nora Lindblom
IF Åland (FIN)
08 IF Åland (FIN) 20:32
5 Therése Carlsson
LK Roslagen
75 LK Roslagen 21:24
6 Louise Johansson
LK Roslagen
75 LK Roslagen 21:34
7 Siri Colliander
-
09 - 22:23
8 Sara Nyström
LK Roslagen
96 LK Roslagen 22:39
9 Ulrica Hägglund
LK Roslagen
76 LK Roslagen 23:01
10 Emma Gillnäs
-
96 - 23:08
11 Charlotta Edenvik
-
83 - 24:42
12 Mia Edvardsson
Hässelby SK
66 Hässelby SK 25:32
13 Lotta Ottosson
Uppsala LK
65 Uppsala LK 25:36
14 Eva Hallin
Uppsala LK
59 Uppsala LK 32:29
15 Maria Norlin
-
76 - 34:08
16 Louise Kjölhede
-
87 - 35:19
17 Olivia Waluszczyk
IF Roslagen SOL
98 IF Roslagen SOL 35:36
18 Ronja Ramdén
LK Roslagen
95 LK Roslagen 37:14
19 Lillemor Andersson
IF Roslagen SOL
82 IF Roslagen SOL 38:05
20 Ewa Wahlberg
Uppsala LK
55 Uppsala LK 41:44
21 Helene Vivenius
LK Roslagen
66 LK Roslagen 42:33
22 Maria Åhlberg
-
73 - 42:33
23 Emma Wahlqvist
IF Roslagen SOL
02 IF Roslagen SOL 49:32
Jenny Westin
LK Roslagen
02 LK Roslagen DNS
Anna Wattman
-
99 - DNS
Nelly Åman
-
92 - DNS
Clara Hägglund
LK Roslagen
00 LK Roslagen DNS