Results Ränneborgskastet

Ränneborgs IP, Eksjö   2019-09-14

Arrangör: Eksjö Södra IK Tävlingsledare: Christer Bjärnlöf Senast uppdaterad: 2019-09-14 16:27:13
Väder: Soligt, växlande vindar, 15 grader  
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
1 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 24.75
Kvinnor Slägga Final
Vikt: 4,0kg
1 Tilde Jönsson
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 42.99
2 Linda Manderhjelm
IK Hakarpspojkarna
80 IK Hakarpspojkarna 33.32
3 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 26.80
F19 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 25.83
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
1 Nadja Lennartsson
Kalmar SK
01 Kalmar SK 23.85
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
1 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 25.55
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
1 Tilde Jönsson
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 50.64
2 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 42.31
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
1 Anna Askencrantz
Skruvs IF
06 Skruvs IF 10.33
2 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 7.45
3 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 7.19
F15 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
1 Amanda Jönsson
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 40.30
2 Amanda Ehn
IK Ymer
04 IK Ymer 38.66
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
1 Anna Askencrantz
Skruvs IF
06 Skruvs IF 13.65
2 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 9.79
3 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 9.65
4 Alice Hernberg
IK Sisu
07 IK Sisu 8.43
5 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 7.06
6 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 6.86
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
1 Anna Askencrantz
Skruvs IF
06 Skruvs IF 33.75
2 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 29.00
3 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 22.27
4 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 21.09
5 Sara Björklund
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 19.98
6 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 16.95
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
1 Anna Askencrantz
Skruvs IF
06 Skruvs IF 32.58
2 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 30.91 PB
3 Emma Jönsson
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 29.45 PB
4 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 28.41
5 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 25.11
6 Ida Dahlén
Eksjö Södra IK
06 Eksjö Södra IK 20.73
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 9.24
2 Ida Hernberg
IK Sisu
09 IK Sisu 8.38
3 Alice Rylander
Stensjöns IF
08 Stensjöns IF 6.78
4 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 6.18
5 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 5.82
F11 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 20.71 PB
2 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 17.16 PB
3 Ida Hernberg
IK Sisu
09 IK Sisu 14.46
4 Alice Rylander
Stensjöns IF
08 Stensjöns IF 12.38
F11 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 12:00
1 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 30.19 PB
2 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 19.95
3 Ida Hernberg
IK Sisu
09 IK Sisu 17.03
4 Teorella Jönsson
Linköpings GIF
09 Linköpings GIF 16.45
5 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 11.88
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
1 Alexander Sjögren
Kalmar SK
99 Kalmar SK 13.08
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 12.04
3 Robert Fabian
Herrljunga SK
72 Herrljunga SK 10.89
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
1 Alexander Sjögren
Kalmar SK
99 Kalmar SK 45.29
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 36.25
Män Slägga Final
Vikt: 7,26kg
1 Alexander Sjögren
Kalmar SK
99 Kalmar SK 45.54
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 41.49
3 Robert Fabian
Herrljunga SK
72 Herrljunga SK 33.78
P19 Slägga Final
Vikt: 6,0kg
1 Philip Fabian
Herrljunga SK
00 Herrljunga SK 50.44 PB
2 Simon Bjärnlöf Segerlind
Eksjö Södra IK
00 Eksjö Södra IK 45.55
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
1 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 12.99
2 Alexander Karlsson
Skruvs IF
04 Skruvs IF 12.61
3 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 11.67
4 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 9.71
5 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 6.80
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
1 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 44.93
2 Alexander Karlsson
Skruvs IF
04 Skruvs IF 44.90
3 Lukas Björklund
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 37.36
4 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 36.61
5 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 31.50
6 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 22.38 PB
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
1 Alexander Karlsson
Skruvs IF
04 Skruvs IF 51.40
2 Hugo Karsamo
Skruvs IF
04 Skruvs IF 39.19
3 David Rehn
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 21.34
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
1 Peppe Karlsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 12.92
2 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.39
3 Hugo Sandstedt
IK Sisu
07 IK Sisu 6.48
4 Joel Selldén
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 5.73
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
1 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 28.97
2 Hugo Sandstedt
IK Sisu
07 IK Sisu 21.13
3 Joel Selldén
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 14.67
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
1 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 17.08
2 Hugo Sandstedt
IK Sisu
07 IK Sisu 15.76
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
1 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 8.90
2 Olle Hernberg
IK Sisu
11 IK Sisu 6.17
P11 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
1 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 26.68
2 Edvin Manderhjelm
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 16.34
3 Olle Hernberg
IK Sisu
11 IK Sisu 15.64
P11 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
1 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 18.73
2 Edvin Manderhjelm
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 15.16
3 Olle Hernberg
IK Sisu
11 IK Sisu 12.32