Resultat Majspelen

Arena Oskarshamn, Oskarshamn   2024-05-11

Arrangör: Oskarshamns SK Tävlingsledare: AnnLis Hellsten Senast uppdaterad: 2024-05-12 02:00:07
Visa Resultatkort
Kvinnor Längd
IAAF Kvinnor Längd
11/5 13:10
Poäng
1 Karin Åkerstedt
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 3.42 +2.9 184
123456
Karin Åkerstedt3.09 +0.5x 3.23 0.03.29 -0.6x 3.42 +2.9
Kvinnor Kula
IAAF Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
11/5 14:00
Poäng
1 Karin Åkerstedt
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 9.40 490
123456
Karin Åkerstedt9.008.798.708.909.159.40
F15 80 m
11/5 11:30
Vind: +2.0
Poäng
1 Amanda Löfgren
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 10.93 PB
2 Patrissa Pridaen
Ruda IF
12 Ruda IF 11.22 PB
3 Andrea Svensson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 11.48 PB
4 Julia Nicklagård
Oskarshamns SK
10 Oskarshamns SK 11.69
5 Hanna Magnusson
Oskarshamns SK
09 Oskarshamns SK 12.14 PB
F15 Längd
IAAF Kvinnor Längd
11/5 13:10
Poäng
1 Amanda Löfgren
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 4.86 +2.4 522
2 Andrea Svensson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 4.38 +0.9 398 PB
3 Hanna Magnusson
Oskarshamns SK
09 Oskarshamns SK 3.74 +1.3 250 PB
4 Julia Nicklagård
Oskarshamns SK
10 Oskarshamns SK 3.54 +1.7 208
5 Serin Elhasi
Ruda IF
10 Ruda IF 3.25 +1.3 151 PB
123456
Amanda Löfgrenx 4.86 +2.44.60 +1.34.54 +2.2x x
Julia Nicklagård3.54 +1.73.39 +1.33.04 0.02.90 +0.63.21 +2.63.14 +1.0
Andrea Svensson4.19 +0.54.38 +0.94.26 +2.04.35 +1.74.20 +1.2x
Hanna Magnusson3.56 +0.93.62 +0.2x 3.74 +3.13.74 +1.33.59 +3.4
Serin Elhasi3.08 +1.12.78 +0.83.22 0.02.97 +0.42.12 +2.43.25 +1.3
F15 Kula
IAAF Kvinnor Kula
Vikt: 3,0kg
11/5 14:00
Poäng
1 Serin Elhasi
Ruda IF
10 Ruda IF 6.97 333 PB
2 Hanna Magnusson
Oskarshamns SK
09 Oskarshamns SK 6.93 331 PB
123456
Hanna Magnusson6.406.936.456.696.706.87
Serin Elhasi6.606.845.826.306.526.97
F13 Trekamp F13
Poäng Poängdiff.
1 Patrissa Pridaen
Ruda IF
12 Ruda IF 2221 0
2 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 1811 -410
60 mLängd
Hoppzon
Kula
Vikt: 2,0kg
46 Patrissa Pridaen
Ruda IF
8.72 +1.6
839
4.53 0.0
817
7.19
565
Nova Johansson
KA 2 IF
9.19 +1.6
668
3.89 0.0
583
7.14
560
F13 Trekamp F13 60 m
SFIF Ungdomstabell F13 60m
11/5 11:15
Vind: +1.6
Poäng
1 Patrissa Pridaen
Ruda IF
12 Ruda IF 8.72 839
2 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 9.19 668
F13 Trekamp F13 Längd
SFIF Ungdomstabell F13 Längd
Hoppzon
11/5 12:40
Poäng
1 Patrissa Pridaen
Ruda IF
12 Ruda IF 4.53 0.0 817
2 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 3.89 0.0 583
123
46 Patrissa Pridaen4.44 +1.74.44 +1.54.53 0.0
Nova Johansson3.77 0.03.78 +1.03.89 0.0
F13 Trekamp F13 Kula
SFIF Ungdomstabell F13 Kula
Vikt: 2,0kg
11/5 13:10
Poäng
1 Patrissa Pridaen
Ruda IF
12 Ruda IF 7.19 565
2 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 7.14 560
123
46 Patrissa Pridaen6.237.196.98
Nova Johansson6.427.146.20
F13 & F11 & F9 & P11 600 m
SFIF Ungdomstabell F13 600m
11/5 13:40
Final
Poäng Tot. plac.
1 Patrissa Pridaen
Ruda IF
12 Ruda IF 1:57.09 805 1 PB
2 Wilma Hämäläinen
Södra Vi IF
11 Södra Vi IF 2:06.87 629 2 PB
3 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 2:10.71 566 3 PB
Final
Poäng Tot. plac.
1 Wilma Anemyr
Södra Vi IF
14 Södra Vi IF 2:14.97 499 4
2 Love Åkerstedt
Oskarshamns SK
13 Oskarshamns SK 2:16.59 475 5
3 Klara Adriansson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 2:24.85 359 6 SB
4 Freya Åkerstedt
Oskarshamns SK
15 Oskarshamns SK 2:38.09 205 7
Sammanställning per klass
P11
1 Love Åkerstedt
Oskarshamns SK
13 Oskarshamns SK 2:16.59
F9
1 Freya Åkerstedt
Oskarshamns SK
15 Oskarshamns SK 2:38.09
F13
1 Patrissa Pridaen
Ruda IF
12 Ruda IF 1:57.09
2 Wilma Hämäläinen
Södra Vi IF
11 Södra Vi IF 2:06.87
3 Nova Johansson
KA 2 IF
12 KA 2 IF 2:10.71
F11
1 Wilma Anemyr
Södra Vi IF
14 Södra Vi IF 2:14.97
2 Klara Adriansson
FIK Färjestaden
14 FIK Färjestaden 2:24.85
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 3000 m
11/5 14:20
Poäng
1 Mattias Gustafsson
IK Akele
86 IK Akele 9:54.64 PB
2 Magnus Lövgren
Oskarshamn RC
69 Oskarshamn RC 10:30.43 SB
3 Jan Waermö
Oskarshamn RC
71 Oskarshamn RC 10:48.45 PB
4 Jakob Unosson
Oskarshamns SK
05 Oskarshamns SK 11:29.87
Män Längd
IAAF Män Längd
11/5 14:00
Poäng
1 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 5.10 -1.2 402 SB
2 Johan Blomquist
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 4.29 +1.5 254
123456
Tomas Fanta4.69 0.0x 4.98 -0.95.07 0.05.03 +0.75.10 -1.2
Johan Blomquistx 4.22 0.04.13 -0.32.64 -1.44.29 +1.54.11 0.0
Män Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 7,26kg
11/5 11:00
Poäng
1 Johan Blomquist
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 8.33 386
123456
Johan Blomquist8.028.298.228.087.988.33
P17 & K45 & M45 & M55 & M80 100 m
IAAF Män 100m
11/5 11:40
Final
Vind: +1.6
Poäng
Karin Åkerstedt
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 18.29 14
Arne Larsen
Västerviks OK
43 Västerviks OK 18.62 367
Jonas Kholi
Oskarshamns SK
17 Oskarshamns SK dns
Final
Vind: +0.2
Poäng
1 Elias Unosson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 11.48 757
2 Daniel Strand
Malmö AI
79 Malmö AI 12.65 685
3 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 13.10 765 SB
4 Johan Blomquist
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 15.24 278
Sammanställning per klass
P17
1 Elias Unosson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 11.48
Jonas Kholi
Oskarshamns SK
17 Oskarshamns SK
M80
1 Arne Larsen
Västerviks OK
43 Västerviks OK 18.62
M55
1 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 13.10
M45
1 Daniel Strand
Malmö AI
79 Malmö AI 12.65
2 Johan Blomquist
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 15.24
K45
1 Karin Åkerstedt
Oskarshamns SK
79 Oskarshamns SK 18.29
P17 Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 5,0kg
11/5 11:00
Poäng
1 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 16.53 884 PB
2 Otto Esberg
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 15.49 820 PB
123456
Otto Ejderstedt15.0115.89x15.30x16.53
Otto Esbergx9.66x15.4914.5415.45
P15 80 m
11/5 11:25
Vind: +1.4
Poäng
1 Josef Unosson
Oskarshamns SK
10 Oskarshamns SK 11.04
2 Arvid Johansson
Ruda IF
10 Ruda IF 11.05 PB
3 David Kholi
Oskarshamns SK
14 Oskarshamns SK 13.97
P15 Längd
IAAF Män Längd
11/5 14:00
Poäng
1 Josef Unosson
Oskarshamns SK
10 Oskarshamns SK 4.16 0.0 232
2 Arvid Johansson
Ruda IF
10 Ruda IF 3.75 -1.4 167 PB
123456
Josef Unosson4.16 0.03.33 -1.33.77 -1.13.52 -0.13.92 0.03.92 +1.1
Arvid Johanssonx x 3.75 -1.4x 3.56 0.0x
P15 Kula
IAAF Män Kula
Vikt: 4,0kg
11/5 13:10
Poäng
1 Arvid Johansson
Ruda IF
10 Ruda IF 9.95 483 PB
123456
Arvid Johansson9.349.599.409.958.959.64
P13 Trekamp P13
Poäng Poängdiff.
1 Arvid Pettersson
Ruda IF
12 Ruda IF 1286 0
60 mLängd
Hoppzon
Kula
Vikt: 3,0kg
Arvid Pettersson
Ruda IF
10.06 +1.6
371
3.70 +1.8
479
6.17
436
P13 Trekamp P13 60 m
SFIF Ungdomstabell P13 60m
11/5 11:15
Vind: +1.6
Poäng
1 Arvid Pettersson
Ruda IF
12 Ruda IF 10.06 371
P13 Trekamp P13 Längd
SFIF Ungdomstabell P13 Längd
Hoppzon
11/5 12:40
Poäng
1 Arvid Pettersson
Ruda IF
12 Ruda IF 3.70 +1.8 479
123
Arvid Pettersson3.70 +1.83.43 +1.03.38 +0.5
P13 Trekamp P13 Kula
SFIF Ungdomstabell P13 Kula
Vikt: 3,0kg
11/5 13:10
Poäng
1 Arvid Pettersson
Ruda IF
12 Ruda IF 6.17 436
123
Arvid Pettersson6.076.086.17
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K45 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 100 m

M45 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 100 m

M55 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 100 m

M80 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 100 m