Resultat Norrlandsmästerskapen

Friidrottshallen Nolia Idrottscentrum , Umeå   2020-02-08 - 2020-02-09

Arrangör: Umedalens IF Tävlingsledare: Cecilia Edström Senast uppdaterad: 2020-06-21 22:59:49
2020-02-08 2020-02-09 Alla dagar

Poängställning Norrlands

RM 13-14
32 av 32 grenar genomförda
Plac.DistriktPoäng
NM 15-17
33 av 33 grenar genomförda
Plac.DistriktPoäng
Kvinnor 60 m Final
Lördag 12:45
1 Karolina Svensson
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
99 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 8.00
2 Cornelia Nilsson
Skellefteå AIK Västerbotten
01 Skellefteå AIK Västerbotten 8.19
3 Paulina Sundvall
Riviera FI Norrbotten
01 Riviera FI Norrbotten 8.36
4 Hannah Zetterman
Söderhamns IF Hälsingland
02 Söderhamns IF Hälsingland 8.50
5 Miranda Rosenius
Skellefteå AIK Västerbotten
02 Skellefteå AIK Västerbotten 8.55
6 Sofia Rudolfsson
IFK Umeå Västerbotten
01 IFK Umeå Västerbotten 8.57
7 Sofia Ömalm
Gällivare SK Norrbotten
02 Gällivare SK Norrbotten 8.68 PB
8 Hanna Grahn
Boden FI Norrbotten
02 Boden FI Norrbotten 8.76
Kvinnor 400 m Final
Lördag 14:40
A-Final
Tot. plac.
1 Ida Harila
Haparanda SKT Norrbotten
01 Haparanda SKT Norrbotten 1:01.85 3
2 Emilia Kjellgren
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 1:03.56 4
Ida Esperi
Haparanda SKT Norrbotten
00 Haparanda SKT Norrbotten DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Thea Norlund
Skellefteå AIK Västerbotten
00 Skellefteå AIK Västerbotten 59.73 1
2 Pernilla Norgren
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 1:00.53 2
3 Lowa Juneblad
Umeå TFC Västerbotten
05 Umeå TFC Västerbotten 1:06.96 5 PB
Sammanställning
1 Thea Norlund
Skellefteå AIK Västerbotten
00 Skellefteå AIK Västerbotten 59.73
2 Pernilla Norgren
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 1:00.53
3 Ida Harila
Haparanda SKT Norrbotten
01 Haparanda SKT Norrbotten 1:01.85
4 Emilia Kjellgren
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 1:03.56
5 Lowa Juneblad
Umeå TFC Västerbotten
05 Umeå TFC Västerbotten 1:06.96 PB
Ida Esperi
Haparanda SKT Norrbotten
00 Haparanda SKT Norrbotten DNS
Kvinnor 800 m Final
Söndag 14:15
1 Thea Norlund
Skellefteå AIK Västerbotten
00 Skellefteå AIK Västerbotten 2:19.03
2 Emilia Kjellgren
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 2:27.50
3 Julia Izarra
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 2:31.14
Fanny Dusabimana
Eskilstuna FI Södermanland
93 Eskilstuna FI Södermanland sprang heat med M (2:11.58)
Kvinnor 1500 m Final
Söndag 15:15
1 Ida Esperi
Haparanda SKT Norrbotten
00 Haparanda SKT Norrbotten 4:52.79
Thea Norlund
Skellefteå AIK Västerbotten
00 Skellefteå AIK Västerbotten DNF
Fanny Dusabimana
Eskilstuna FI Södermanland
93 Eskilstuna FI Södermanland DNS Sprang med M (4:33.56)
Kvinnor 3000 m Final
Lördag 16:45
1 Fanny Dusabimana
Eskilstuna FI Södermanland
93 Eskilstuna FI Södermanland 10:00.32
2 My Rundgren
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 10:30.92
3 Evelina Niemi
Kalix SK Norrbotten
98 Kalix SK Norrbotten 10:41.75
Kvinnor 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 09:35
1 Pernilla Norgren
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 9.48
2 Nora Swartz
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
01 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.80
3 Paulina Sundvall
Riviera FI Norrbotten
01 Riviera FI Norrbotten 10.06
4 Sofia Ömalm
Gällivare SK Norrbotten
02 Gällivare SK Norrbotten 10.52 PB
Fanny Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
99 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen DQ
Kvinnor Höjd Final
Söndag 15:05
1 Pernilla Norgren
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 168
2 Emma Nyman
IF Kraft N.A.
00 IF Kraft N.A. 168
3 Ida Harila
Haparanda SKT Norrbotten
01 Haparanda SKT Norrbotten 138
138143153158163168171
388 Emma Nyman---oxxoxxoxxx
378 Ida Harilaoxxx
602 Pernilla Norgren--oooxxoxxx
Kvinnor Stav Final
Lördag 12:55
1 Sanna Häggström
Skellefteå AIK Västerbotten
01 Skellefteå AIK Västerbotten 335
2 Hilda Wallgren
Skellefteå AIK Västerbotten
04 Skellefteå AIK Västerbotten 315
3 Frida Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
98 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 315
Ida Harila
Haparanda SKT Norrbotten
01 Haparanda SKT Norrbotten x
275295305315325335345
378 Ida Harilaxxx
506 Sanna Häggström ---oooxxx
617 Frida Jonsson-oxxooxxx
524 Hilda Wallgren--ooxxx
Kvinnor Längd Final
Lördag 11:10
1 Karolina Svensson
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
99 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 5.80
2 Cornelia Nilsson
Skellefteå AIK Västerbotten
01 Skellefteå AIK Västerbotten 5.24
3 Pernilla Norgren
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 5.16
4 Hannah Zetterman
Söderhamns IF Hälsingland
02 Söderhamns IF Hälsingland 5.16
5 Nora Swartz
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
01 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 4.82
6 Sofia Rudolfsson
IFK Umeå Västerbotten
01 IFK Umeå Västerbotten 4.77
7 Hanna Grahn
Boden FI Norrbotten
02 Boden FI Norrbotten 4.63
8 Miranda Rosenius
Skellefteå AIK Västerbotten
02 Skellefteå AIK Västerbotten 4.45
Fanny Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
99 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen x
123456
572 Hannah Zetterman5.115.085.164.954.954.90
337 Hanna Grahnxx4.634.424.384.47
461 Karolina Svenssonxx5.805.765.775.62
521 Miranda Rosenius4.43x4.08x4.45x
515 Cornelia Nilsson5.245.185.22xx5.18
602 Pernilla Norgren5.145.165.093.765.105.07
626 Nora Swartz4.76x4.82-4.79-
616 Fanny Jonssonxxx
420 Sofia Rudolfsson4.294.724.774.684.73x
Kvinnor Tresteg Final
Söndag 11:20
1 Cornelia Nilsson
Skellefteå AIK Västerbotten
01 Skellefteå AIK Västerbotten 11.93
2 Nora Swartz
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
01 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 10.72
3 Miranda Rosenius
Skellefteå AIK Västerbotten
02 Skellefteå AIK Västerbotten 10.27
4 Paulina Sundvall
Riviera FI Norrbotten
01 Riviera FI Norrbotten 9.61
5 Sofia Rudolfsson
IFK Umeå Västerbotten
01 IFK Umeå Västerbotten 9.14
123456
420 Sofia Rudolfsson8.709.039.138.899.149.12
515 Cornelia Nilssonx11.4911.9311.84x11.62
495 Paulina Sundvallxxx9.61xx
626 Nora Swartz10.5410.6210.50x10.6810.72
521 Miranda Rosenius10.1110.059.9410.0010.2410.27
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 10:10
1 Fanny Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
99 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 11.76
2 Pernilla Norgren
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 9.97
3 Therese Hedlund
Boden FI Norrbotten
00 Boden FI Norrbotten 9.24
4 Vilma Styrman
Haparanda SKT Norrbotten
98 Haparanda SKT Norrbotten 8.56 PB
5 Linda Hedlund
Boden FI Norrbotten
04 Boden FI Norrbotten 8.36
6 Hanna Grahn
Boden FI Norrbotten
02 Boden FI Norrbotten 7.65
7 Ida Harila
Haparanda SKT Norrbotten
01 Haparanda SKT Norrbotten 7.51
123456
339 Therese Hedlund8.208.879.248.839.139.06
385 Vilma Styrman8.568.328.187.378.138.04
616 Fanny Jonsson11.2010.7011.5311.6211.7611.73
338 Linda Hedlund7.997.818.367.577.898.25
337 Hanna Grahn7.56x6.787.117.617.65
602 Pernilla Norgren9.449.399.979.569.709.25
378 Ida Harila5.977.15x7.517.017.03
F17 60 m Försök
Söndag 10:40
Heat 1
1 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 8.48 q
2 Julia Johansson
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 8.60 q
3 Tuva Weiland
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 8.92
4 Ottilia Gustafsson
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.02
5 Elin Hammar
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 9.18 9.18
6 Johanna Karlsson
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 9.19
7 Cornelia Nilsson
Gällivare SK Norrbotten
04 Gällivare SK Norrbotten 9.49
Lina Partapuoli
Nedre Soppero IK Norrbotten
03 Nedre Soppero IK Norrbotten DNS
Heat 2
1 Amanda Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
04 Bollnäs FIK Hälsingland 8.32 q
2 Casandra Johnson
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 8.37 q
3 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 8.49 q
4 Hilda Harila
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 8.75
5 Linnea Backlund
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 8.77 PB
6 Levina Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 9.17
7 Nina Lindholm
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
03 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.18 9.18
8 Linn Hagervall
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 9.23
Heat 3
1 Stella Sällström
IFK Umeå Västerbotten
04 IFK Umeå Västerbotten 8.19 q
2 Fia Viklund
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 8.31 q
3 Alma Gelfgren
Umedalens IF Västerbotten
04 Umedalens IF Västerbotten 8.74 q
4 Hilda Wallgren
Skellefteå AIK Västerbotten
04 Skellefteå AIK Västerbotten 8.90
5 Thindra Jaxe
Luleå FI Norrbotten
04 Luleå FI Norrbotten 9.10
6 Elsa Sjölin
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.20
7 Lisa Uddman
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.32
8 Dajana Vasili
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.94
F17 60 m Final
Söndag 12:00
1 Stella Sällström
IFK Umeå Västerbotten
04 IFK Umeå Västerbotten 8.19 10
2 Fia Viklund
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 8.26 9
3 Amanda Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
04 Bollnäs FIK Hälsingland 8.29 8
4 Casandra Johnson
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 8.38 7
5 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 8.44 6
6 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 8.60 5
7 Alma Gelfgren
Umedalens IF Västerbotten
04 Umedalens IF Västerbotten 8.64 4
8 Julia Johansson
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 8.70 3
F17 400 m Final
Lördag 14:10
A-Final
Tot. plac.
1 Stella Sällström
IFK Umeå Västerbotten
04 IFK Umeå Västerbotten 1:02.34 10 1 PB
2 Linn Hagervall
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 1:06.91 8 3
3 Ottilia Gustafsson
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 1:11.82 6 5
B-Final
Tot. plac.
1 Nora Karlsson
Tväråselets AIF Norrbotten
04 Tväråselets AIF Norrbotten 1:04.94 9 2
2 Elin Hammar
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 1:09.27 7 4
Sammanställning
1 Stella Sällström
IFK Umeå Västerbotten
04 IFK Umeå Västerbotten 1:02.34 PB
2 Nora Karlsson
Tväråselets AIF Norrbotten
04 Tväråselets AIF Norrbotten 1:04.94
3 Linn Hagervall
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 1:06.91
4 Elin Hammar
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 1:09.27
5 Ottilia Gustafsson
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 1:11.82
F17 1500 m Final
Söndag 15:15
1 My Rundgren
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 4:50.65 10
2 Nora Karlsson
Tväråselets AIF Norrbotten
04 Tväråselets AIF Norrbotten 6:10.96 9
F17 60 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:35
Heat 1
1 Fia Viklund
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 9.28 q
2 Stella Sällström
IFK Umeå Västerbotten
04 IFK Umeå Västerbotten 9.46 q
4 Linnea Backlund
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 10.04 q
5 Tuva Weiland
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 10.18 q
7 Hilda Harila
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 11.05 q
Heat 2
3 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 9.54 q PB
6 Thindra Jaxe
Luleå FI Norrbotten
04 Luleå FI Norrbotten 10.62 q
8 Julia Johansson
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 11.25 q
9 Cornelia Nilsson
Gällivare SK Norrbotten
04 Gällivare SK Norrbotten 12.06
F17 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 11:15
1 Fia Viklund
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 9.15 10
2 Stella Sällström
IFK Umeå Västerbotten
04 IFK Umeå Västerbotten 9.40 9
3 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 9.54 8 PB
4 Linnea Backlund
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.93 7
5 Tuva Weiland
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 10.22 6
6 Thindra Jaxe
Luleå FI Norrbotten
04 Luleå FI Norrbotten 10.97 5
7 Julia Johansson
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 11.11 4
Hilda Harila
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten DNS
F17 Höjd Final
Lördag 13:45
1 Olivia Kålen
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 161 10 PB
2 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 161 9 PB
3 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 153 8 SB
4 Casandra Johnson
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 148 7
5 Levina Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 148 6 PB
6 Hilda Wallgren
Skellefteå AIK Västerbotten
04 Skellefteå AIK Västerbotten 148 5
=7 Amanda Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
04 Bollnäs FIK Hälsingland 143 3,5
=7 Hilda Harila
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 143 3,5
9 Thindra Jaxe
Luleå FI Norrbotten
04 Luleå FI Norrbotten 143 2
10 Linnea Backlund
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 138 1
11 Elsa Sjölin
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 133
Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten x
Tuva Weiland
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten x
128133138143148153158161164
460 Levina Ringdahl--xooxoxxx
524 Hilda Wallgren-oxxoxxoxxo
445 Thindra Jaxeooxxooxxx
377 Hilda Harila-oooxxx
546 Linnea Backlundoooxxx
559 Elsa Sjölinooxxx
457 Olivia Kålen----ooooxxx
535 Casandra Johnson----oxxx
489 Tuva Weiland-xxx
354 Amanda Thyrooooxxx
376 Ellinor Hannerfors--xxx
456 Lovisa Blomqvist---ooxoxxx
520 Ally Robertsson Holmberg----oox-oxxx
F17 Stav Final
Söndag 09:00
1 Hilda Wallgren
Skellefteå AIK Västerbotten
04 Skellefteå AIK Västerbotten 340 10
2 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 313 9
3 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 303 8 PB
4 Tuva Weiland
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 293 7
5 Stina Häggström
Skellefteå AIK Västerbotten
04 Skellefteå AIK Västerbotten 293 6 SB
6 Alma Sjöbom
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 218 5
7 Levina Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 218 4
Hilda Harila
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten x
203218233243253263273283293303313323330340350
558 Alma Sjöbomooxxx
376 Ellinor Hannerfors------oxoooxoxxx
456 Lovisa Blomqvist----xoooxoooxxx
508 Stina Häggström----xoxoooxoxxx
489 Tuva Weiland----oooxoxoxxx
377 Hilda Harila-----xxx
460 Levina Ringdahloxoxxx
524 Hilda Wallgren---------ooxoooxxx
F17 Längd Final
Söndag 12:40
1 Casandra Johnson
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 5.35 10
2 Amanda Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
04 Bollnäs FIK Hälsingland 5.07 9
3 Olivia Kålen
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 5.07 8
4 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 4.80 7
5 Alma Gelfgren
Umedalens IF Västerbotten
04 Umedalens IF Västerbotten 4.62 6
6 Tuva Weiland
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 4.48 5
7 Linnea Backlund
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 4.44 4
8 Levina Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 4.39 3
9 Nora Karlsson
Tväråselets AIF Norrbotten
04 Tväråselets AIF Norrbotten 4.35 2
10 Julia Johansson
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 4.12 1
11 Alma Sjöbom
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 4.00
12 Elsa Sjölin
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 4.00
13 Nina Lindholm
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
03 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 3.73
14 Lisa Uddman
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 3.65
123456
354 Amanda Thyr5.075.054.814.76-4.97
578 Nina Lindholm3.623.733.64
535 Casandra Johnson5.355.33x5.255.26x
546 Linnea Backlund4.444.254.39---
562 Lisa Uddman3.653.613.65
558 Alma Sjöbom3.713.964.00
457 Olivia Kålen4.864.83x4.87x5.07
376 Ellinor Hannerfors4.614.764.724.64x4.80
583 Nora Karlsson 4.094.264.35
594 Alma Gelfgren4.624.604.46xx4.48
481 Julia Johanssonx4.12x
460 Levina Ringdahl4.074.394.294.254.184.37
559 Elsa Sjölinxx4.00
489 Tuva Weiland4.464.484.444.464.384.47
F17 Tresteg Final
Lördag 12:20
1 Fia Viklund
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 11.05 10
2 Amanda Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
04 Bollnäs FIK Hälsingland 10.05 9
3 Johanna Karlsson
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 9.93 8
4 Nora Karlsson
Tväråselets AIF Norrbotten
04 Tväråselets AIF Norrbotten 9.59 7
5 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 9.39 6
6 Julia Johansson
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 8.99 5
7 Tuva Weiland
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 8.95 4
8 Ottilia Gustafsson
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 8.88 3
9 Cornelia Norell
Bollnäs FIK Hälsingland
04 Bollnäs FIK Hälsingland 8.67 2
123456
456 Lovisa Blomqvist9.39x9.39
481 Julia Johansson8.84x8.998.728.778.94
354 Amanda Thyr10.05xx9.94xx
509 Johanna Karlsson9.519.709.769.93xx
551 Ottilia Gustafssonx8.538.888.508.71x
583 Nora Karlsson 9.14x9.549.079.599.57
489 Tuva Weiland8.958.778.948.748.638.77
351 Cornelia Norell8.608.67-
523 Fia Viklund 9.6910.6610.8810.6510.7111.05
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 15:15
1 Linnea Backlund
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 12.32 10
2 Ally Robertsson Holmberg
Skellefteå AIK Västerbotten
03 Skellefteå AIK Västerbotten 11.35 9 SB
3 Levina Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 11.33 8 PB
4 Olivia Kålen
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 10.23 7
5 Emelie Wikström
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 10.04 6
6 Linda Hedlund
Boden FI Norrbotten
04 Boden FI Norrbotten 9.88 5
7 Hilda Harila
Haparanda SKT Norrbotten
03 Haparanda SKT Norrbotten 9.74 4
8 Emma Nyman Wänseth
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.03 3
9 Elsa Sjölin
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 8.54 2
10 Stella Sällström
IFK Umeå Västerbotten
04 IFK Umeå Västerbotten 8.41 1
11 Nellie Senbom
Boden FI Norrbotten
03 Boden FI Norrbotten 8.25
12 Emilia Werner
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.56
13 Lisa Uddman
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 7.09
14 Dajana Vasili
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 7.07
15 Ida Westin
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 6.91
16 Cornelia Norell
Bollnäs FIK Hälsingland
04 Bollnäs FIK Hälsingland 6.77
17 Elin Hammar
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 6.69
18 Linn Hagervall
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 6.33
19 Nina Lindholm
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
03 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 6.12
123456
546 Linnea Backlund11.9212.3211.67x11.48-
457 Olivia Kålen9.5410.239.73---
406 Elin Hammar6.696.666.34
462 Emelie Wikström 9.989.759.589.9610.049.09
405 Linn Hagervall6.175.936.33
346 Nellie Senbomx8.138.25
622 Emma Nyman Wänseth8.408.878.889.037.498.73
423 Stella Sällström8.418.31x
351 Cornelia Norell6.466.686.77
630 Ida Westin6.356.916.42
460 Levina Ringdahl10.02x10.3610.9811.339.92
559 Elsa Sjölin8.547.188.34
377 Hilda Harila8.779.068.128.799.699.74
578 Nina Lindholm6.124.70-
520 Ally Robertsson Holmberg10.9110.8411.35x11.25x
629 Emilia Werner 7.567.397.40
564 Dajana Vasili7.076.696.46
562 Lisa Uddman6.447.096.20
338 Linda Hedlund9.379.159.419.499.319.88
F15 60 m Försök
Lördag 12:00
Heat 1
1 Alma Hansson
Bollnäs FIK Hälsingland
05 Bollnäs FIK Hälsingland 8.56 q
2 Kajsa Myhr
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 8.61 q
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 8.64 q
4 Therese Silver
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.07
5 Annie Gustafsson
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 9.15
6 Emilia Rosenblom
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 9.16
7 Emma Eriksson
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 9.42
8 Emma Vikström
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 9.83
Heat 2
1 Nellie Wartanian
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 8.42 q PB
2 Eveline Svedlund
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 8.70 q PB
3 Olivia Eman
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 8.88
4 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.04
5 Smilla Andersson-Esperi
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 9.14
6 Julia Kanto
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 9.48
7 Adelina Borges Olsson
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 9.66
8 Torun Karlsson Alalahti
Gällivare SK Norrbotten
05 Gällivare SK Norrbotten 9.79
Heat 3
1 Elin Tegenborg-Sjöström
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 8.16 q PB
2 Chidinma Francis
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 8.69 q SB
3 Anine Färlin
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 8.71 q
4 Ebba Nyfelt
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 8.76
5 Emilia Sponseller
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 9.27 PB
6 Evelina Wikström
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 9.71
7 Matilda Renström
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 9.80
F15 60 m Final
Lördag 13:06
1 Elin Tegenborg-Sjöström
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 8.08 PB
2 Alma Hansson
Bollnäs FIK Hälsingland
05 Bollnäs FIK Hälsingland 8.41
3 Nellie Wartanian
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 8.43 PB
4 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 8.61
5 Kajsa Myhr
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 8.62
6 Eveline Svedlund
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 8.66 PB
7 Chidinma Francis
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 8.77 SB
8 Anine Färlin
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 8.78
F15 200 m Final
Söndag 14:25
A-Final
Tot. plac.
1 Elin Tegenborg-Sjöström
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 27.07 10 1 PB
2 Tova Lindbäck
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 29.71 2 9
3 Emmy Erlandsson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 30.17 1 10
4 Therese Silver
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.41 14
B-Final
Tot. plac.
1 Eveline Svedlund
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 28.86 8 3 PB
2 Ebba Nyfelt
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 29.31 4 7
3 Olivia Eman
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 30.18 11
4 Julia Kanto
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 32.65 15
C-Final
Tot. plac.
1 Lowa Juneblad
Umeå TFC Västerbotten
05 Umeå TFC Västerbotten 28.72 9 2
2 Alma Hansson
Bollnäs FIK Hälsingland
05 Bollnäs FIK Hälsingland 28.98 7 4
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 29.19 5 6
4 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.15 12
D-Final
Tot. plac.
1 Kajsa Myhr
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 29.00 6 5
2 Emma Vikström
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 29.67 3 8
3 Emilia Rosenblom
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 31.29 13
Sammanställning
1 Elin Tegenborg-Sjöström
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 27.07 PB
2 Lowa Juneblad
Umeå TFC Västerbotten
05 Umeå TFC Västerbotten 28.72
3 Eveline Svedlund
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 28.86 PB
4 Alma Hansson
Bollnäs FIK Hälsingland
05 Bollnäs FIK Hälsingland 28.98
5 Kajsa Myhr
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 29.00
6 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 29.19
7 Ebba Nyfelt
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 29.31
8 Emma Vikström
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 29.67
9 Tova Lindbäck
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 29.71
10 Emmy Erlandsson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 30.17
11 Olivia Eman
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 30.18
12 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.15
13 Emilia Rosenblom
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 31.29
14 Therese Silver
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.41
15 Julia Kanto
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 32.65
F15 1000 m Final
Lördag 16:10
1 Emmy Erlandsson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 3:45.64 10
2 Eveline Svedlund
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 4:11.59 9
F15 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Söndag 09:20
1 Kajsa Myhr
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 9.95 10
2 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 9.99 9 PB
3 Tova Lindbäck
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 10.14 8
4 Emma Vikström
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 10.52 7
5 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 10.54 6
6 Julia Blom
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 10.97 5 PB
7 Evelina Wikström
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 11.41 4
8 Vega Kågström
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 11.52 3
F15 Höjd Final
Söndag 12:45
1 Emmy Erlandsson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 151 10 PB
2 Anine Färlin
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 151 9
3 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 143 8
4 Therese Silver
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 138 7
5 Kajsa Myhr
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 138 6
6 Vega Kågström
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 138 5
7 Tova Lindbäck
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 138 4
8 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 138 3 PB
9 Matilda Renström
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 133 2
10 Hannah Timander
Nedre Soppero IK Norrbotten
05 Nedre Soppero IK Norrbotten 128 1
11 Smilla Andersson-Esperi
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 128
=12 Olivia Salomonsson
Nedre Soppero IK Norrbotten
05 Nedre Soppero IK Norrbotten 123
=12 Jonna Eriksson
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 123
14 Evelina Wikström
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 118
113118123128133138143148151154
534 Anine Färlin-----oxooxxoxxx
541 Matilda Renström---ooxxx
552 Amanda Hedlund--ooxxoxxoxxx
371 Smilla Andersson-Esperi-ooxxoxxx
447 Tova Lindbäck---xoxoxoxxx
579 Therese Silver--ooxxooxxx
525 Evelina Wikström ooxxx
502 Jonna Eriksson-ooxxx
472 Olivia Salomonsson--oxxx
458 Kajsa Myhr-----xoxxx
575 Elsa Arnesson----oooxxx
442 Emmy Erlandsson----ooxoxoxoxxx
473 Hannah Timander--ooxxx
511 Vega Kågström--ooxoxoxxx
F15 Stav Final
Lördag 10:15
1 Torun Karlsson Alalahti
Gällivare SK Norrbotten
05 Gällivare SK Norrbotten 218 10
=2 Smilla Andersson-Esperi
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 218 8,5
=2 Emmy Erlandsson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 218 8,5 =SB
4 Julia Kanto
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 218 7
5 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 203 6
Maja Andersson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten DNS
183203218233
575 Elsa Arnessonoxoxxx
361 Torun Karlsson Alalahtioooxxx
442 Emmy Erlandssonooxoxxx
371 Smilla Andersson-Esperi--xoxxx
380 Julia Kanto-xoxoxxx
F15 Längd Final
Lördag 13:20
1 Elin Tegenborg-Sjöström
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 5.01 10
2 Alma Hansson
Bollnäs FIK Hälsingland
05 Bollnäs FIK Hälsingland 4.86 9
3 Anine Färlin
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 4.80 8
4 Kajsa Myhr
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 4.80 7
5 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 4.55 6
6 Emma Vikström
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 4.43 5
7 Eveline Svedlund
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 4.39 4
8 Emmy Erlandsson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 4.37 3 SB
9 Olivia Eman
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 4.29 2
10 Emilia Rosenblom
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 4.21 1
11 Therese Silver
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 4.21
12 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 4.05
13 Chidinma Francis
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 4.02
14 Ebba Nyfelt
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 4.00
15 Hannah Timander
Nedre Soppero IK Norrbotten
05 Nedre Soppero IK Norrbotten 3.83
16 Julia Kanto
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 3.81
17 Emma Eriksson
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 3.81
18 Adelina Borges Olsson
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 3.73
19 Annie Gustafsson
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 3.72
20 Matilda Renström
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 3.65
21 Olivia Salomonsson
Nedre Soppero IK Norrbotten
05 Nedre Soppero IK Norrbotten 3.57
123456
400 Emma Vikströmxx4.334.07x4.43
505 Annie Gustafsson 3.723.183.64
441 Olivia Eman4.294.233.81
549 Chidinma Francis3.943.724.02
458 Kajsa Myhr4.804.562.384.51xx
350 Alma Hansson4.544.624.754.634.784.86
575 Elsa Arnesson3.904.004.05
473 Hannah Timanderx3.83x
579 Therese Silver4.21x3.90
380 Julia Kanto3.812.473.70
541 Matilda Renström3.642.543.65
435 Eveline Svedlund4.294.294.164.274.394.21
472 Olivia Salomonsson3.493.533.57
442 Emmy Erlandsson4.254.374.33x4.283.67
394 Ebba Nyfelt3.963.994.00
609 Elin Tegenborg-Sjöström5.014.83xxxx
552 Amanda Hedlund4.394.124.154.304.224.55
396 Emilia Rosenblom3.984.214.12
533 Emma Eriksson3.59x3.81
532 Adelina Borges Olsson3.543.653.73
534 Anine Färlin4.364.804.614.534.633.94
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 11:00
1 Emmy Erlandsson
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 9.63 10
2 Therese Silver
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.55 9
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 9.13 8
4 Adelina Borges Olsson
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 8.89 7
5 Wilma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 8.40 6
6 Chidinma Francis
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 8.39 5
7 Jonna Eriksson
Skellefteå AIK Västerbotten
05 Skellefteå AIK Västerbotten 8.12 4
8 Hannah Timander
Nedre Soppero IK Norrbotten
05 Nedre Soppero IK Norrbotten 8.00 3
9 Elin Ågren
Nedre Soppero IK Norrbotten
05 Nedre Soppero IK Norrbotten 7.95 2
10 Olivia Eman
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 7.85 1
11 Emma Vikström
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 7.83
12 Tova Lindbäck
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 7.42
13 Emilia Sponseller
Umedalens IF Västerbotten
05 Umedalens IF Västerbotten 7.13
14 Smilla Andersson-Esperi
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 7.08
15 Ebba Nyfelt
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 6.97
16 Emma Eriksson
Strands IF Hälsingland
05 Strands IF Hälsingland 6.58
17 Emilia Rosenblom
IF Vingarna Ångermanland
05 IF Vingarna Ångermanland 6.51
18 Olivia Salomonsson
Nedre Soppero IK Norrbotten
05 Nedre Soppero IK Norrbotten 6.29
19 Julia Kanto
Haparanda SKT Norrbotten
05 Haparanda SKT Norrbotten 5.77
123456
394 Ebba Nyfeltxx6.97
474 Elin Ågren7.927.787.95
532 Adelina Borges Olsson7.777.398.147.958.898.14
473 Hannah Timander7.677.878.00x7.327.90
552 Amanda Hedlund8.898.989.138.768.819.01
380 Julia Kanto5.775.655.47
502 Jonna Eriksson8.127.477.347.648.007.85
400 Emma Vikström7.657.837.57
472 Olivia Salomonsson6.29x6.28
606 Emilia Sponseller7.137.136.44
579 Therese Silver8.348.449.319.559.109.39
441 Olivia Eman7.717.856.99
371 Smilla Andersson-Esperi7.086.296.98
549 Chidinma Francis8.398.208.297.878.377.77
533 Emma Eriksson6.586.406.22
396 Emilia Rosenblom5.456.336.51
442 Emmy Erlandsson9.489.158.658.999.349.63
391 Wilma Isaksson7.577.678.238.068.408.08
447 Tova Lindbäckx7.42x
F14 60 m Försök
Söndag 11:05
Heat 1
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 8.50 q PB
2 Klara Fjällström
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 9.10 q
3 Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 9.18 q 9.18
4 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 9.19 q
5 Elise Eneris
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 9.43
6 Elise Johansson
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 9.72
7 Nelly Öhman
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 10.15
Heat 2
1 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 8.47 q
2 Rebecka Rutström
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 8.94 q 8.94
3 Tindra Olsson
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 9.02 q
4 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.78
5 Agnes Grönlund
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 9.97
Maja Keinil
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten DNS
Heat 3
1 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 8.51 q
2 Nela Baranowska
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 8.70 q
3 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 8.75 q
4 Vera Lauri
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 8.81 q
5 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 8.94 q SB 8.94
6 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.18 q 9.18
Heat 4
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 8.39 q
2 Saga Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 8.65 q
3 Ester Lindelöf
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 9.34 q
4 Mina Nyström
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 9.38
5 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 9.41
6 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.60
7 Izabelle Almström
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 10.26
F14 60 m Final
Söndag 12:15
A-Final
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 8.24 10 PB
2 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 8.26 9
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 8.47 8 PB
4 Saga Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 8.61 7
5 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 8.66 6
6 Nela Baranowska
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 8.81 5
7 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 8.87 4
8 Vera Lauri
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 8.89 3
B-Final
1 Klara Fjällström
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 8.83 2
2 Tindra Olsson
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 8.88 1
3 Rebecka Rutström
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 8.94
4 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.11
5 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 9.21
Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland DNS
Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten DNS
Ester Lindelöf
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland DQ
F14 200 m Final
Lördag 15:10
A-Final
Tot. plac.
1 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 29.63 5 6
2 Maja Keinil
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 31.48 14
3 Mina Nyström
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 31.94 17 SB
B-Final
Tot. plac.
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 27.48 10 1
2 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 28.66 8 3
3 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.93 16
C-Final
Tot. plac.
2 Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 30.18 1 10
3 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 31.26 13
4 Elise Eneris
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 31.50 15 SB
1 Elsa Backlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten DQ 29,82 linje tramp
D-Final
Tot. plac.
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 28.10 9 2
2 Vera Lauri
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 29.13 7 4
3 Klara Fjällström
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 29.96 3 8
E-Final
Tot. plac.
1 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 29.60 6 5
2 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 29.70 4 7
3 Elsa Vadfors
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 32.37 18
4 Elise Johansson
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 32.57 19 SB
F-Final
Tot. plac.
1 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 30.16 2 9
2 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 31.20 11 SB
3 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.21 12
4 Selma Rudlund
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 33.05 20
Sammanställning
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 27.48
2 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 28.10
3 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 28.66
4 Vera Lauri
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 29.13
5 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 29.60
6 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 29.63
7 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 29.70
8 Klara Fjällström
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 29.96
9 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 30.16
10 Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 30.18
11 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 31.20 SB
12 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.21
13 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 31.26
14 Maja Keinil
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 31.48
15 Elise Eneris
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 31.50 SB
16 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 31.93
17 Mina Nyström
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 31.94 SB
18 Elsa Vadfors
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 32.37
19 Elise Johansson
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 32.57 SB
20 Selma Rudlund
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 33.05
Elsa Backlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten DQ 29,82 linje tramp
F14 1000 m Final
Söndag 15:00
A-Final
Tot. plac.
1 Elsa Backlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 3:22.72 10 1 SB
2 Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3:22.79 9 2 SB
3 Elise Eneris
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 3:29.26 8 3 SB
4 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 3:50.72 4 7 SB
5 Emma Widesand
Haparanda SKT Norrbotten
06 Haparanda SKT Norrbotten 4:22.94 1 10
6 Felicia Sanneborg
Haparanda SKT Norrbotten
06 Haparanda SKT Norrbotten 4:24.41 11
B-Final
Tot. plac.
1 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3:31.73 7 4
2 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 3:35.42 6 5
3 Elsa Vadfors
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 3:48.04 5 6
4 Selma Rudlund
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3:50.77 3 8
5 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 4:05.20 2 9
Sammanställning
1 Elsa Backlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 3:22.72 SB
2 Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3:22.79 SB
3 Elise Eneris
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 3:29.26 SB
4 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3:31.73
5 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 3:35.42
6 Elsa Vadfors
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 3:48.04
7 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 3:50.72 SB
8 Selma Rudlund
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3:50.77
9 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 4:05.20
10 Emma Widesand
Haparanda SKT Norrbotten
06 Haparanda SKT Norrbotten 4:22.94
11 Felicia Sanneborg
Haparanda SKT Norrbotten
06 Haparanda SKT Norrbotten 4:24.41
F14 60 m häck Försök
Höjd: 76.2cm
Lördag 10:25
Heat 1
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 10.08 q PB
2 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 10.19 q
3 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 10.54 q
4 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 11.46 11.46
5 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 11.78
6 Agnes Grönlund
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 12.44
7 Elsa Vadfors
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 12.84
Heat 2
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 9.87 q
2 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 10.90 q
3 Maja Keinil
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 11.12 q
4 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 11.33 q SB 11.323
5 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 11.33 q 11.325
6 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 11.46 11.452
7 Ester Lindelöf
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 11.70
F14 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Lördag 11:10
1 Tuva Steneberg
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 9.83 10
2 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 10.12 9
3 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 10.46 8
4 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 10.81 7
5 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 10.99 6
6 Maja Keinil
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 11.23 5
7 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 11.41 4 SB
Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad DQ
F14 Höjd Final
Lördag 11:45
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 152 10
2 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 147 9
3 Elsa Vadfors
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 141 8
4 Maja Keinil
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 141 7
5 Mina Nyström
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 138 6 SB
=6 Klara Fjällström
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 133 4
=6 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 133 4
=6 Nelly Öhman
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 133 4
9 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 133 2
10 Tindra Olsson
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 128 1
11 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 128
12 Elise Johansson
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 128
=13 Saga Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 123
=13 Elise Eneris
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 123
=13 Agnes Grönlund
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 123
16 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 123
17 Elsa Backlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 118
113118123128133138141144147150152155
487 Johanna Stridbar--oooxxx
392 Kajsa Johanssonoooxxooxxx
504 Agnes Grönlund oooxxx
344 Mina Nyström-ooooxoxxx
543 Elsa Vadfors----oxxooxxx
545 Nelly Öhman--oooxxx
389 Klara Fjällströmoooooxxx
567 Alva Åkesson----oooooooxxx
440 Kajsa Edelbro---oooooxoxxx
467 Maja Keinil---ooxoxoxxx
355 Saga Thyroooxxx
466 Elise Johansson-ooxxoxxx
360 Elise Enerisoooxxx
576 Agnes Degermark-oxoxxx
577 Emma Flinkberg-ooxoxxx
352 Tindra Olsson-oooxxx
476 Elsa Backlundooxxx
F14 Stav Final
Söndag 12:40
1 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 243 10
2 Mina Nyström
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 218 9
3 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 203 8 SB
4 Vera Lauri
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 203 7
5 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 203 6
6 Elise Johansson
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 203 5
7 Emma Widesand
Haparanda SKT Norrbotten
06 Haparanda SKT Norrbotten 183 4 SB
8 Gerda Fredriksson
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 183 3
9 Maja Lodwika
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 183 2
10 Felicia Sanneborg
Haparanda SKT Norrbotten
06 Haparanda SKT Norrbotten 143 1 SB
103123143163183203218233243253
384 Felicia Sanneborgoooxxx
440 Kajsa Edelbro--ooooxxx
415 Maja Lodwika--ooxxoxxx
386 Emma Widesand-ooooxxx
344 Mina Nyström----ooxoxxx
580 Ida Svedberg------xoooxxx
567 Alva Åkesson---ooxoxxx
465 Gerda Fredriksson--ooxoxxx
413 Vera Lauri--xooxooxxx
466 Elise Johansson--ooxoxxoxxx
F14 Längd Final
Söndag 09:00
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 4.97 10
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 4.85 9
3 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 4.66 8
4 Klara Fjällström
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 4.61 7
5 Tindra Olsson
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 4.48 6
6 Kajsa Edelbro
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 4.38 5
7 Mina Nyström
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 4.32 4 SB
8 Saga Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 4.20 3
9 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 4.14 2
10 Rebecka Rutström
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 4.11 1
11 Elsa Vadfors
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 4.08
12 Maja Keinil
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 4.07
13 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 4.04
14 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 3.92
15 Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3.90
16 Alva Åkesson
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 3.90
17 Ester Lindelöf
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 3.88
18 Emilia Höglund
Tväråselets AIF Norrbotten
06 Tväråselets AIF Norrbotten 3.82
19 Elise Johansson
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 3.75
20 Johanna Stridbar
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 3.71
21 Elise Eneris
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 3.69
22 Selma Rudlund
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3.67
23 Kajsa Johansson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3.57
24 Agnes Grönlund
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 3.53
25 Nelly Öhman
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 3.49
26 Agnes Degermark
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 3.43
27 Linneah Kronqvist Wilhelmsson
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 2.75
123456
356 Nellie Tällberg4.043.98x
421 Tuva Steneberg4.794.854.774.414.62x
344 Mina Nyström4.153.954.324.144.10x
580 Ida Svedberg3.933.544.334.47x4.66
355 Saga Thyr4.194.094.201.713.964.19
440 Kajsa Edelbro4.364.253.274.274.374.38
360 Elise Eneris3.693.553.42
398 Elin Sander3.903.89x
543 Elsa Vadfors4.083.893.38
577 Emma Flinkberg3.373.923.82
582 Emilia Höglund3.823.723.74
397 Selma Rudlund3.673.423.11
466 Elise Johansson3.753.69x
510 Linneah Kronqvist Wilhelmsson2.712.752.49
392 Kajsa Johansson3.423.533.57
576 Agnes Degermark2.523.433.23
536 Ester Lindelöf3.663.883.80
389 Klara Fjällström4.454.454.574.61x4.56
614 Klara Huczkowsky 3.964.144.14
487 Johanna Stridbar3.653.713.46
545 Nelly Öhman3.38x3.49
467 Maja Keinil3.874.073.87
471 Rebecka Rutström4.094.114.01
424 Hanna Urpiala Seeman4.954.634.654.774.764.97
352 Tindra Olsson4.334.443.90x4.48x
567 Alva Åkessonx3.90x
504 Agnes Grönlund 3.523.533.46
F14 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 13:35
1 Hanna Urpiala Seeman
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 8.41 10
2 Linnea Mattsin
Gällivare SK Norrbotten
06 Gällivare SK Norrbotten 8.06 9 SB
3 Rebecka Rutström
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 7.81 8
4 Alinn Eriksson
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 7.73 7
5 Klara Fjällström
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 7.39 6
6 Nela Baranowska
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 7.34 5
7 Tindra Olsson
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 7.25 4
8 Selma Rudlund
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 6.88 3
9 Saga Thyr
Bollnäs FIK Hälsingland
06 Bollnäs FIK Hälsingland 6.79 2
10 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 6.63 1
11 Elin Sander
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 6.46
12 Smilla Löfvenhaft
Boden FI Norrbotten
06 Boden FI Norrbotten 6.45
13 Elsa Backlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 6.43
14 Ida Svedberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 6.33
15 Nelly Öhman
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 6.14
16 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 5.95
17 Izabelle Almström
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 5.84
18 Linneah Kronqvist Wilhelmsson
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 5.71
19 Emma Widesand
Haparanda SKT Norrbotten
06 Haparanda SKT Norrbotten 5.13
123456
342 Smilla Löfvenhaft6.236.396.45
614 Klara Huczkowsky 6.635.696.23
471 Rebecka Rutström7.647.707.597.817.037.66
355 Saga Thyr6.706.386.79
580 Ida Svedberg5.706.335.85
577 Emma Flinkberg4.835.745.95
365 Linnea Mattsin8.06x7.797.31x6.06
476 Elsa Backlund6.386.256.43
496 Izabelle Almström5.555.435.84
389 Klara Fjällström7.016.756.366.907.397.17
510 Linneah Kronqvist Wilhelmsson5.714.574.72
398 Elin Sander6.46xx
424 Hanna Urpiala Seeman8.417.826.747.606.837.49
335 Alinn Eriksson7.127.567.227.397.737.09
397 Selma Rudlund6.686.846.056.306.886.43
352 Tindra Olsson7.19x6.64x7.167.25
498 Nela Baranowska6.946.396.996.977.347.03
545 Nelly Öhman6.145.635.89
386 Emma Widesand4.845.134.23
F13 60 m Försök
Lördag 12:20
Heat 1
1 Tilda Edlund
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 9.02 q
2 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 9.08 q
3 Alva Haara
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 9.21 q SB
4 Alma Lindgren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 9.41 9.41
5 Ida Edling
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 9.50
6 Nina Marklund
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 9.75
Heat 2
1 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 9.13 q
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 9.14 q 9.14
3 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 9.18 q 9.18
4 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 9.26 q SB
5 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.39 q
6 Hanna Karlsson
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 10.28
Heat 3
1 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 8.67 q
2 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 9.10 q PB
3 Märta Hovila
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 9.14 q SB 9.14
4 Amie Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 9.27 q
5 Edith Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
07 Sundsvalls FI Medelpad 9.97 SB
6 Svea Bekkos
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 11.19
Heat 4
1 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 8.82 q =PB
2 Olivia Uvemo
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 9.18 q SB 9.18
3 Nellie Liinanki
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 9.38 q
4 Alma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
07 IF Vingarna Ångermanland 9.41 q 9.41
5 Ella hagervall
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 9.44
6 Meja Berggren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 9.65
7 Felicia Blom
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 9.91
8 Rogia Mohammedi
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 10.51
F13 60 m Final
Lördag 13:20
A-Final
1 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 8.59 10 PB
2 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 8.83 9
3 Tilda Edlund
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 8.93 8
4 Freja Sköld
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 9.05 7
5 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 9.12 6
6 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 9.14 5
7 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 9.16 4 PB
8 Märta Hovila
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 9.20 3 SB
B-Final
1 Alva Haara
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 9.15 2 SB
2 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 9.21 1
3 Alma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
07 IF Vingarna Ångermanland 9.28
4 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 9.33 SB
5 Olivia Uvemo
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 9.35
6 Nellie Liinanki
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 9.40
7 Amie Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 9.45
8 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 9.50
F13 200 m Final
Söndag 13:10
A-Final
Tot. plac.
1 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 29.55 9 2 PB
2 Olivia Uvemo
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 30.71 3 8 SB
3 Hanna Karlsson
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 34.68 21
B-Final
Tot. plac.
1 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 31.54 14
2 Alma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
07 IF Vingarna Ångermanland 31.57 15
3 Nellie Liinanki
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 31.77 16
4 Svea Bekkos
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 37.30 22
C-Final
Tot. plac.
1 Tilda Edlund
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 29.76 8 3 PB
2 Märta Hovila
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 30.31 6 5 SB
3 Freja Sköld
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 30.35 4,5 =6 30.35
4 Ella hagervall
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 31.79 17
D-Final
Tot. plac.
1 Amie Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 30.21 7 4 SB
2 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 30.76 1 10 PB
3 Meja Berggren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 31.86 18
4 Felicia Blom
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 33.25 20
E-Final
Tot. plac.
1 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 30.35 4,5 =6 30.35
2 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 31.26 11
3 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 31.49 12
4 Alma Lindgren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 31.52 13
F-Final
Tot. plac.
1 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 28.56 10 1 PB
2 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 30.74 2 9 SB
3 Clara Risberg
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 32.23 19 SB
Sammanställning
1 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 28.56 PB
2 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 29.55 PB
3 Tilda Edlund
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 29.76 PB
4 Amie Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 30.21 SB
5 Märta Hovila
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 30.31 SB
=6 Freja Sköld
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 30.35 30.35
=6 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 30.35 30.35
8 Olivia Uvemo
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 30.71 SB
9 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 30.74 SB
10 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 30.76 PB
11 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 31.26
12 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 31.49
13 Alma Lindgren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 31.52
14 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 31.54
15 Alma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
07 IF Vingarna Ångermanland 31.57
16 Nellie Liinanki
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 31.77
17 Ella hagervall
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 31.79
18 Meja Berggren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 31.86
19 Clara Risberg
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 32.23 SB
20 Felicia Blom
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 33.25
21 Hanna Karlsson
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 34.68
22 Svea Bekkos
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 37.30
F13 800 m Final
Lördag 16:30
A-Final
Tot. plac.
1 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 2:45.37 9 2
2 Märta Hovila
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 2:47.89 8 3
3 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 2:57.23 4 7
4 Elli Kuusela
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 3:01.99 2 9 SB
5 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 3:02.56 1 10 SB
6 Saga Möttönen
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 3:02.99 12 SB
B-Final
Tot. plac.
1 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 2:43.92 10 1
2 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 2:48.27 7 4
3 Amie Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 2:53.45 6 5
4 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 2:56.93 5 6 SB
5 Clara Risberg
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 2:58.94 3 8
6 Rogia Mohammedi
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 3:02.81 11
Sammanställning
1 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 2:43.92
2 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 2:45.37
3 Märta Hovila
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 2:47.89
4 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 2:48.27
5 Amie Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
07 Kalix Friidrott Norrbotten 2:53.45
6 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 2:56.93 SB
7 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 2:57.23
8 Clara Risberg
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 2:58.94
9 Elli Kuusela
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 3:01.99 SB
10 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 3:02.56 SB
11 Rogia Mohammedi
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 3:02.81
12 Saga Möttönen
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 3:02.99 SB
F13 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
Söndag 09:00
Heat 1
1 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 10.39 q 10.39
2 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 11.07 q
3 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 11.29 q
4 Nellie Liinanki
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 12.20 q SB
5 Alma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
07 IF Vingarna Ångermanland 12.30
6 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 12.82
7 Edith Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
07 Sundsvalls FI Medelpad 13.13
Heat 2
1 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 10.34 q
2 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 10.39 q 10.39
3 Olivia Uvemo
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 11.62 q
4 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 12.18 q
5 Clara Risberg
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 12.42 SB
6 Rogia Mohammedi
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 13.39
Elli Kuusela
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten DNF
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Söndag 09:50
1 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 10.20 10 PB
2 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 10.25 9
3 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 10.38 8
4 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 11.13 7
5 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 11.16 6
6 Olivia Uvemo
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 11.69 5
7 Nellie Liinanki
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 11.91 4 SB
8 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 12.53 3
F13 Höjd Final
Söndag 11:00
1 Alice Lundh Hållen
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 143 10
2 Felicia Wikström
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 143 9 PB
3 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 140 8 PB
4 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 140 7 SB
5 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 137 6 PB
6 Tilda Edlund
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 134 5
7 Elina Nyström
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 131 4 SB
8 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 131 3 SB
=9 Alva Haara
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 128 1,5
=9 Nina Marklund
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 128 1,5
11 Ella Österling
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 128
=12 Alma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
07 IF Vingarna Ångermanland 128
=12 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 128
=14 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 123
=14 Rogia Mohammedi
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 123
=16 Saga Möttönen
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 123
=16 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 123
18 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 113
Edith Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
07 Sundsvalls FI Medelpad x
103108113118123128131134137140143146
538 Rogia Mohammedi-ooooxxx
450 Elina Nyström--oooooxxx
514 Nina Marklund---oooxxx
526 Saga Brink----oooxoooxxx
528 Selma Karlström--oooxxoxxx
369 Ebba Wieslander---oooxxoxxx
375 Alva Haara----ooxxx
366 Saga Möttönen--ooxxoxxx
401 Tilda Edlund----oxoxooxxx
537 Alice Lundh Hållen-----o-oxoooxxx
554 Edith Jousse-xxx
581 Thea Sörensen-----oooxoxxx
368 Ida persson---ooooxoxoxxoxxx
390 Alma Isaksson-ooooxxoxxx
387 Ella Österling--oooxoxxx
379 Agnes Hotti--xxoxxx
463 Felicia Wikström----oooxxoxxoxoxxoxxx
403 Iris Grimbert---oxxoxxx
483 Alice Ridderstråleoooooxxx
F13 Stav Final
Lördag 15:05
1 Alva Haara
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 218 10
2 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 218 9
3 Elli Kuusela
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 203 8 SB
4 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 183 7
5 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 163 6
6 Ella Österling
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 143 5
7 Natalie Bäckström
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 143 4
8 Alice Lundh Hållen
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 103 3
103123143163183203218233233218
379 Agnes Hotti----oxxx
375 Alva Haara----oooxxxxo
372 Natalie Bäckströmooxxoxxx
381 Elli Kuusela---xoxxoxxoxxx
387 Ella Österling--oxxx
403 Iris Grimbert----oooxxxxx
382 Wilma Lundbäck--oxoxxx
537 Alice Lundh Hålleno
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:15
1 Saga Brink
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 4.74 10 SB
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 4.54 9
3 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 4.48 8 SB
4 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 4.45 7 PB
5 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 4.36 6
6 Iris Grimbert
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 4.24 5
7 Felicia Wikström
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 4.22 4 PB
8 Elina Nyström
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 4.17 3 SB
9 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 4.14 2 SB
10 Alma Isaksson
IF Vingarna Ångermanland
07 IF Vingarna Ångermanland 4.11 1
11 Ida persson
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 4.07
12 Alva Haara
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 4.05
13 Nina Marklund
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 4.04 PB
14 Ida Edling
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 4.00
15 Nellie Liinanki
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 3.97 SB
16 Alice Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 3.95
17 Tilda Edlund
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 3.94
18 Alma Lindgren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 3.90
19 Meja Berggren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 3.88
20 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 3.83
21 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 3.66
22 Felicia Blom
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 3.53
23 Rogia Mohammedi
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 3.34
24 Hanna Karlsson
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 3.31
25 Svea Bekkos
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 2.97
123456
375 Alva Haara4.054.034.02
369 Ebba Wieslander4.384.484.344.374.374.30
514 Nina Marklund3.924.044.02
528 Selma Karlström3.733.743.83
429 Hanna Karlsson3.313.253.28
368 Ida persson4.074.023.79
401 Tilda Edlund3.943.863.91
512 Alma Lindgren3.903.613.69
621 Stella Lundström4.254.344.364.264.054.31
403 Iris Grimbert4.244.11x4.224.144.21
390 Alma Isaksson4.053.984.11
364 Nellie Liinanki3.973.913.97
500 Felicia Blom3.533.453.37
538 Rogia Mohammedi3.343.323.30
483 Alice Ridderstråle3.593.953.60
450 Elina Nyström4.174.124.164.113.973.84
426 Svea Bekkos2.972.942.78
499 Meja Berggren3.883.863.65
526 Saga Brink4.684.744.554.704.494.67
463 Felicia Wikström4.194.114.22-4.05x
353 Freja Sköld4.494.544.45xx4.54
581 Thea Sörensen4.084.204.224.344.354.45
349 Ida Edling4.003.663.75
379 Agnes Hotti3.663.601.94
382 Wilma Lundbäck4.034.144.06
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 13:55
1 Ida Edling
Bollnäs FIK Hälsingland
07 Bollnäs FIK Hälsingland 12.23 10
2 Felicia Wikström
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 10.06 9
3 Saga Möttönen
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 9.84 8
4 Stella Lundström
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.02 7
5 Alva Haara
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 8.72 6 SB
6 Felicia Blom
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 8.66 5
7 Ebba Wieslander
Gällivare SK Norrbotten
07 Gällivare SK Norrbotten 8.37 4
8 Meja Berggren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 8.35 3
9 Alma Lindgren
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 7.65 2
10 Selma Karlström
Sollefteå GIF Ångermanland
07 Sollefteå GIF Ångermanland 7.64 1 PB
11 Natalie Bäckström
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 7.35
12 Agnes Hotti
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 7.30
13 Thea Sörensen
Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen 6.92
14 Edith Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
07 Sundsvalls FI Medelpad 6.63
15 Nina Marklund
Skellefteå AIK Västerbotten
07 Skellefteå AIK Västerbotten 6.56
16 Ella Österling
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 6.24
17 Ella hagervall
IFK Umeå Västerbotten
07 IFK Umeå Västerbotten 6.09
18 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 5.66 SB
19 Samantha Forlund Laine
Haparanda SKT Norrbotten
07 Haparanda SKT Norrbotten 5.62
20 Rogia Mohammedi
Strands IF Hälsingland
07 Strands IF Hälsingland 4.59
123456
387 Ella Österling6.116.246.18
514 Nina Marklund6.206.006.56
404 Ella hagervall6.095.925.27
369 Ebba Wieslander8.378.10x7.867.688.27
554 Edith Jousse6.286.036.63
374 Samantha Forlund Laine5.625.105.08
512 Alma Lindgren7.607.655.30
581 Thea Sörensen6.924.926.07
538 Rogia Mohammedi4.384.504.59
621 Stella Lundström8.338.458.358.068.489.02
375 Alva Haara7.798.727.847.837.89x
499 Meja Berggren7.658.277.708.288.218.35
382 Wilma Lundbäck5.285.285.66
528 Selma Karlström7.277.157.64
500 Felicia Blom7.938.428.518.338.638.66
463 Felicia Wikström9.349.239.609.118.5510.06
379 Agnes Hotti6.537.307.29
366 Saga Möttönen9.468.939.849.509.669.20
372 Natalie Bäckström7.267.357.22
349 Ida Edling10.6412.2311.5310.5110.7511.71
Män 60 m Försök
Lördag 11:40
Heat 1
1 Lukas Sällström
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 7.51 q
2 Ludvig Svanberg
Sundsvalls FI Medelpad
01 Sundsvalls FI Medelpad 7.58 q PB
3 Mercy Marko Mugarama
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 7.59 q 7.59
4 Sebastian Cullsberg
Riviera FI Norrbotten
02 Riviera FI Norrbotten 7.60 q PB
5 Sebastian Häggström
Skellefteå AIK Västerbotten
98 Skellefteå AIK Västerbotten 8.03 SB
6 Jibril Yeosef Hammond
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 8.55
Heat 2
1 Joel Reinholdsson
Umedalens IF Västerbotten
01 Umedalens IF Västerbotten 7.41 q PB 7.41
2 Ville Makslahti
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 7.41 q 7.41
3 Oskar Nordlander
Skellefteå AIK Västerbotten
99 Skellefteå AIK Västerbotten 7.59 q 7.59
4 Filip Brynger
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
01 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.95 PB
5 Erik Sandström
Söderhamns IF Hälsingland
02 Söderhamns IF Hälsingland 7.97
6 Muhammed Salem
Riviera FI Norrbotten
01 Riviera FI Norrbotten 8.06
Heat 3
1 Johan Askefors
Skellefteå AIK Västerbotten
01 Skellefteå AIK Västerbotten 7.56 q PB
2 Olle Bång
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 7.67
3 Robin Blomgren
Riviera FI Norrbotten
00 Riviera FI Norrbotten 7.73
4 Julius Lindqvist
Piteå IF Norrbotten
00 Piteå IF Norrbotten 8.19
5 Simon Persson
Skellefteå AIK Västerbotten
02 Skellefteå AIK Västerbotten 8.20 PB
6 Marco Eimermann
Umedalens IF Västerbotten
79 Umedalens IF Västerbotten 9.42
Erik Lindberg
IFK Umeå Västerbotten
87 IFK Umeå Västerbotten DNS
Män 60 m Final
Lördag 12:55
1 Lukas Sällström
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 7.39 =PB
2 Johan Askefors
Skellefteå AIK Västerbotten
01 Skellefteå AIK Västerbotten 7.47 PB
3 Ville Makslahti
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 7.48
4 Oskar Nordlander
Skellefteå AIK Västerbotten
99 Skellefteå AIK Västerbotten 7.49
5 Joel Reinholdsson
Umedalens IF Västerbotten
01 Umedalens IF Västerbotten 7.51
6 Sebastian Cullsberg
Riviera FI Norrbotten
02 Riviera FI Norrbotten 7.55 PB
7 Mercy Marko Mugarama
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 7.56
8 Ludvig Svanberg
Sundsvalls FI Medelpad
01 Sundsvalls FI Medelpad 7.58 PB
Män 400 m Final
Lördag 14:25
A-Final
Tot. plac.
1 Lukas Sällström
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 52.32 1 SB
2 Alfred Berglöf
Strands IF Hälsingland
01 Strands IF Hälsingland 54.78 3
3 Abdale Omar
Haparanda SKT Norrbotten
02 Haparanda SKT Norrbotten 56.43 6
4 Mats Olsson
Morjärv SK Norrbotten
65 Morjärv SK Norrbotten 57.10 7 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Emil Tegenborg Sjöström
Umedalens IF Västerbotten
03 Umedalens IF Västerbotten 52.44 2 PB
2 Hamza Fathi hassan
Boden FI Norrbotten
99 Boden FI Norrbotten 55.93 4
3 Isak Olofsson
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 56.15 5
4 Jibril Yeosef Hammond
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 1:00.71 8
Sammanställning
1 Lukas Sällström
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 52.32 SB
2 Emil Tegenborg Sjöström
Umedalens IF Västerbotten
03 Umedalens IF Västerbotten 52.44 PB
3 Alfred Berglöf
Strands IF Hälsingland
01 Strands IF Hälsingland 54.78
4 Hamza Fathi hassan
Boden FI Norrbotten
99 Boden FI Norrbotten 55.93
5 Isak Olofsson
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 56.15
6 Abdale Omar
Haparanda SKT Norrbotten
02 Haparanda SKT Norrbotten 56.43
7 Mats Olsson
Morjärv SK Norrbotten
65 Morjärv SK Norrbotten 57.10 PB
8 Jibril Yeosef Hammond
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 1:00.71
Män 800 m Final
Söndag 14:10
1 Joakim Ståhl
Gefle IF Gästrikland
97 Gefle IF Gästrikland 2:09.07 PB
2 Mats Olsson
Morjärv SK Norrbotten
65 Morjärv SK Norrbotten 2:12.04 SB
3 Martin Jansson
Söderhamns IF Hälsingland
91 Söderhamns IF Hälsingland 2:16.35
4 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 2:18.71
5 Jibril Yeosef Hammond
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 2:19.64
6 Julius Lindqvist
Piteå IF Norrbotten
00 Piteå IF Norrbotten 2:22.05
Jakob Sandström
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten DQ
Män 1500 m Final
Söndag 15:25
1 Abdale Omar
Haparanda SKT Norrbotten
02 Haparanda SKT Norrbotten 4:24.96
2 Martin Jansson
Söderhamns IF Hälsingland
91 Söderhamns IF Hälsingland 4:34.12
3 Hamza Fathi hassan
Boden FI Norrbotten
99 Boden FI Norrbotten 4:36.59
4 Isak Olofsson
IFK Umeå Västerbotten
02 IFK Umeå Västerbotten 4:38.32
5 Jibril Yeosef Hammond
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 4:58.22
Jakob Sandström
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten DNS
Män 3000 m Final
Lördag 16:45
1 Olof Skoglund
Kils AIK Värmland
99 Kils AIK Värmland 9:24.17
2 Jonatan Gustafsson
KFUM Örebro Närke
99 KFUM Örebro Närke 9:27.04
3 Martin Jansson
Söderhamns IF Hälsingland
91 Söderhamns IF Hälsingland 10:00.12
Män 60 m häck Final
Höjd: 106,7cm
Söndag 09:40
1 Sebastian Häggström
Skellefteå AIK Västerbotten
98 Skellefteå AIK Västerbotten 10.16
Män Höjd Final
Söndag 10:05
1 Olle Bång
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 201
2 Alfred Berglöf
Strands IF Hälsingland
01 Strands IF Hälsingland 168
3 Mats Olsson
Morjärv SK Norrbotten
65 Morjärv SK Norrbotten 143
143153163168173183189192195198201204
530 Alfred Berglöf-ooxoxxx
590 Olle Bång-----ooxoxoxxoxoxxx
464 Mats Olssonoxxx
Män Stav Final
Lördag 14:00
1 Anton Sjöström
IFK Umeå Västerbotten
97 IFK Umeå Västerbotten 400
=2 Abdale Omar
Haparanda SKT Norrbotten
02 Haparanda SKT Norrbotten 303
=2 Erik Sandström
Söderhamns IF Hälsingland
02 Söderhamns IF Hälsingland 303
=4 Simon Persson
Skellefteå AIK Västerbotten
02 Skellefteå AIK Västerbotten 303
=4 Olle Bång
Umedalens IF Västerbotten
02 Umedalens IF Västerbotten 303
283303323333360380400410
519 Simon Persson -xoxxx
590 Olle Bångoxoxxx
571 Erik Sandström-oxxx
383 Abdale Omar-o-xxx
29 Anton Sjöström---oooxoxxx
Män Längd Final
Lördag 10:15
1 Jonathan Marklund
Skellefteå AIK Västerbotten
97 Skellefteå AIK Västerbotten 6.51
2 Ville Makslahti
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 5.92
3 Oskar Nordlander
Skellefteå AIK Västerbotten
99 Skellefteå AIK Västerbotten 5.71
4 Johan Askefors
Skellefteå AIK Västerbotten
01 Skellefteå AIK Västerbotten 5.70
5 Erik Sandström
Söderhamns IF Hälsingland
02 Söderhamns IF Hälsingland 5.56
6 Sebastian Cullsberg
Riviera FI Norrbotten
02 Riviera FI Norrbotten 5.50
7 Mercy Marko Mugarama
IFK Umeå Västerbotten
99 IFK Umeå Västerbotten 5.50
8 Muhammed Salem
Riviera FI Norrbotten
01 Riviera FI Norrbotten 4.40
123456
491 Sebastian Cullsberg4.705.495.505.335.415.21
492 Muhammed Salem3.413.224.403.423.854.20
516 Oskar Nordlander5.615.685.185.655.715.47
416 Mercy Marko Mugarama5.355.305.47x5.50x
571 Erik Sandström5.14x4.055.475.56x
513 Jonathan Marklund6.406.426.51x-6.34
497 Johan Askeforsxx5.60xx5.70
449 Ville Makslahti xx5.92x5.89x
Män Tresteg Final
Söndag 11:20
1 Sebastian Häggström
Skellefteå AIK Västerbotten
98 Skellefteå AIK Västerbotten 12.37
123456
507 Sebastian Häggström 11.99x12.05x11.8512.37
P19 60 m häck Final
Höjd: 99,1cm
Lördag 10:50
1 Alfred Berglöf
Strands IF Hälsingland
01 Strands IF Hälsingland 9.13
P19 Kula Final
Vikt: 6,0kg
Lördag 15:15
P17 60 m Försök
Söndag 11:35
Heat 1
1 Hugo Wallberg
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.31 q PB
2 Ville Makslahti
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 7.58 q
3 Simon Vikström
Timrå AIF Medelpad
04 Timrå AIF Medelpad 7.82 q
4 Felix Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 8.05 q
5 Linus Öhman
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 8.16
6 Alvar Broth
Järvsö IF Hälsingland
04 Järvsö IF Hälsingland 8.43
Vidar Kempe
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad DNS
Heat 2
1 Vilmer Vännman
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 7.21 q
2 Arvid Hedin
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.76 q PB
3 Aron Swartz
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.98 q
4 Joel Odelberg
Sollefteå GIF Ångermanland
04 Sollefteå GIF Ångermanland 8.13 q PB
5 Sebastian Almqvist
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 8.23
6 Gustav Pettersson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 8.27
7 Elias Körlen
Umedalens IF Västerbotten
04 Umedalens IF Västerbotten 8.34
P17 60 m Final
Söndag 12:30
1 Vilmer Vännman
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 7.19 10 PB
2 Hugo Wallberg
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.27 9 PB
3 Ville Makslahti
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 7.46 8
4 Arvid Hedin
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.75 7 PB
5 Aron Swartz
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.77 6
6 Simon Vikström
Timrå AIF Medelpad
04 Timrå AIF Medelpad 7.78 5
7 Joel Odelberg
Sollefteå GIF Ångermanland
04 Sollefteå GIF Ångermanland 8.05 4 PB
8 Felix Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 8.15 3
P17 400 m Final
Lördag 14:50
A-Final
Tot. plac.
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 54.50 10 1
3 Simon Vikström
Timrå AIF Medelpad
04 Timrå AIF Medelpad 55.07 9 2
4 Alvar Broth
Järvsö IF Hälsingland
04 Järvsö IF Hälsingland 1:03.31 6 5
2 Arvid Hedin
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen DQ 54,74
B-Final
Tot. plac.
1 Filip Svahn
Sundsvalls FI Medelpad
03 Sundsvalls FI Medelpad 56.15 8 3
2 Joel Odelberg
Sollefteå GIF Ångermanland
04 Sollefteå GIF Ångermanland 1:00.87 7 4
3 Vidar Kempe
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 1:03.59 5 6
Vilmer Vännman
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten DNF
Sammanställning
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 54.50
2 Simon Vikström
Timrå AIF Medelpad
04 Timrå AIF Medelpad 55.07
3 Filip Svahn
Sundsvalls FI Medelpad
03 Sundsvalls FI Medelpad 56.15
4 Joel Odelberg
Sollefteå GIF Ångermanland
04 Sollefteå GIF Ångermanland 1:00.87
5 Alvar Broth
Järvsö IF Hälsingland
04 Järvsö IF Hälsingland 1:03.31
6 Vidar Kempe
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 1:03.59
Arvid Hedin
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen DQ 54,74
Vilmer Vännman
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten DNF
P17 1500 m Final
Söndag 15:25
1 Filip Svahn
Sundsvalls FI Medelpad
03 Sundsvalls FI Medelpad 4:22.78 10 PB
2 Dennis Sandström
Skellefteå AIK Västerbotten
04 Skellefteå AIK Västerbotten 4:57.77 9 PB
Jesper Unander
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad DNS
P17 60 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Lördag 11:00
1 Hugo Wallberg
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 8.77 10
2 Arvid Hedin
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
03 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.54 9
3 Felix Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.83 8 PB
4 Christof Neib
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.88 7
5 Gustav Pettersson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 10.13 6
Jesper Unander
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad DNS
P17 Höjd Final
Lördag 15:25
1 Linus Öhman
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 186 10
2 Felix Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 183 9
3 Aron Swartz
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 177 8
4 Odin Bonivart
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 171 7
5 Christof Neib
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 163 6
6 Jesper Unander
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 158 5
7 Felix Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 158 4
8 Melvin Nyström
Boden FI Norrbotten
04 Boden FI Norrbotten 148 3
9 Vidar Kempe
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 143 2
138143148153158163168171174177180183186192
625 Aron Swartz-----ooxooxxoxxx
555 Felix Jousse-oooxxoxxx
343 Melvin Nyströmoooxxx
439 Odin Bonivart----oxoooxxx
563 Jesper Unander---ooxxx
484 Felix Ridderstråle----o-o-o-ooxxx
556 Vidar Kempe-oxxx
544 Linus Öhman------o-o-xo-oxxx
557 Christof Neib---xoxoxxoxxx
P17 Stav Final
Söndag 10:25
1 Christof Neib
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 363 10
=2 Odin Bonivart
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 303 8,5
=2 Felix Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 303 8,5
4 Linus Öhman
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 303 7
Jesper Unander
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad x
243263283303323343353363373
557 Christof Neib---oooooxxx
439 Odin Bonivart--ooxxx
563 Jesper Unander--xxx
544 Linus Öhmanxoxxoxoxxoxxx
555 Felix Jousse--ooxxx
P17 Längd Final
Söndag 14:25
1 Felix Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 6.03 10
2 Vilmer Vännman
IFK Umeå Västerbotten
03 IFK Umeå Västerbotten 6.02 9
3 Odin Bonivart
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten 5.82 8
4 Linus Öhman
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 5.64 7
5 Gustav Pettersson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 5.60 6
6 Christof Neib
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 5.45 5
7 Simon Vikström
Timrå AIF Medelpad
04 Timrå AIF Medelpad 5.10 4
8 Jesper Unander
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 5.07 3
9 Alvar Broth
Järvsö IF Hälsingland
04 Järvsö IF Hälsingland 5.03 2
10 Sebastian Almqvist
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 4.92 1
Ville Makslahti
Luleå FI Norrbotten
03 Luleå FI Norrbotten x
123456
563 Jesper Unander4.944.765.074.594.934.92
427 Alvar Broth5.034.79x
475 Sebastian Almqvist4.924.704.61
449 Ville Makslahti xxx
425 Vilmer Vännman5.345.815.635.745.696.02
574 Simon Vikström4.795.055.101.92--
439 Odin Bonivart5.165.745.825.64xx
557 Christof Neib5.213.315.433.485.452.24
623 Gustav Pettersson5.095.395.60x5.24x
544 Linus Öhman5.525.644.735.42x4.53
484 Felix Ridderstrålex5.946.03--5.96
P17 Tresteg Final
Lördag 13:45
1 Aron Swartz
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 13.03 10
2 Christof Neib
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 12.60 9
3 Felix Ridderstråle
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 12.23 8
4 Linus Öhman
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 11.93 7
5 Gustav Pettersson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
04 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 11.65 6
6 Jesper Unander
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 10.89 5
7 Alvar Broth
Järvsö IF Hälsingland
04 Järvsö IF Hälsingland 10.80 4
8 Vidar Kempe
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 10.55 3
123456
556 Vidar Kempe10.5510.21x---
563 Jesper Unander10.6110.89----
544 Linus Öhmanxxx11.93x11.83
625 Aron Swartz12.66x13.03-12.79-
623 Gustav Pettersson11.65x11.39-11.0411.51
557 Christof Neib12.6012.5712.32xxx
427 Alvar Brothxx10.44x10.80x
484 Felix Ridderstråle11.6312.23xx12.08x
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Lördag 10:15
1 Albin Silén
Strands IF Hälsingland
03 Strands IF Hälsingland 12.65 10
2 Linus Öhman
Strands IF Hälsingland
04 Strands IF Hälsingland 11.53 9
3 Linus Olofsson
Boden FI Norrbotten
03 Boden FI Norrbotten 11.14 8
4 Christof Neib
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 9.30 7
5 Sebastian Almqvist
Piteå IF Norrbotten
04 Piteå IF Norrbotten 9.22 6
6 Melvin Nyström
Boden FI Norrbotten
04 Boden FI Norrbotten 9.03 5
7 Felix Jousse
Sundsvalls FI Medelpad
04 Sundsvalls FI Medelpad 8.13 4
8 Alvar Broth
Järvsö IF Hälsingland
04 Järvsö IF Hälsingland 7.32 3
123456
555 Felix Jousse8.107.578.138.117.72-
475 Sebastian Almqvist9.228.87xx8.338.77
544 Linus Öhmanx11.5311.3510.7710.7311.40
557 Christof Neib9.018.669.309.109.21-
542 Albin Silén12.3611.9012.3111.8712.65x
343 Melvin Nyströmx9.03xxxx
345 Linus Olofsson11.14x11.1210.2810.4710.92
427 Alvar Brothxx7.327.25xx
P15 60 m Final
Lördag 11:25
1 Jesper Lindqvist
Boden FI Norrbotten
05 Boden FI Norrbotten 7.74 10 SB
2 Henning Ehn
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 7.88 9
3 Idi Imoni
Piteå IF Norrbotten
05 Piteå IF Norrbotten 8.04 8
4 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 8.29 7 PB
5 Albin Löfgren
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 8.38 6 PB
6 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 8.70 5 PB
7 Vilgot Westling
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 8.81 4 PB
8 Leo Lindberg
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
05 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.05 3 PB
P15 200 m Final
Söndag 13:50
A-Final
Tot. plac.
1 Idi Imoni
Piteå IF Norrbotten
05 Piteå IF Norrbotten 26.20 9 2
2 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 26.84 8 3
3 Leo Lindberg
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
05 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 30.18 6 5 PB
Albin Löfgren
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 25.65 10 1
2 Vilgot Westling
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 28.68 7 4
3 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad DQ 29,14
Sammanställning
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 25.65
2 Idi Imoni
Piteå IF Norrbotten
05 Piteå IF Norrbotten 26.20
3 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 26.84
4 Vilgot Westling
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 28.68
5 Leo Lindberg
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
05 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 30.18 PB
Albin Löfgren
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten DNS
Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad DQ 29,14
P15 1000 m Final
Lördag 16:10
1 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 3:03.86 10
2 Idi Imoni
Piteå IF Norrbotten
05 Piteå IF Norrbotten 3:03.89 9
3 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 3:41.81 8
P15 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 10:15
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 9.37 10
2 Idi Imoni
Piteå IF Norrbotten
05 Piteå IF Norrbotten 9.38 9
3 Albin Löfgren
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 10.19 8
4 Leo Lindberg
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
05 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 11.58 7
5 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 12.08 6
Julian Ferreti Horst
IFK Umeå Västerbotten
05 IFK Umeå Västerbotten DNS
P15 Höjd Final
Söndag 09:00
1 Julian Ferreti Horst
IFK Umeå Västerbotten
05 IFK Umeå Västerbotten 165 10
2 Henning Ehn
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 156 9
3 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 153 8 PB
4 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 138 7
5 Vilgot Westling
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 133 6
128133138143148153156159165170
566 Vilgot Westlingooxxx
402 Julian Ferreti Horst-------oxxoxxx
434 Liam Jakobsson-ooooxoxxx
547 Henning Ehn-oooxoxoxxoxxx
548 Lukas Elfströmoooxxx
P15 Stav Final
Lördag 11:40
1 Albin Löfgren
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 313 10
2 Julian Ferreti Horst
IFK Umeå Västerbotten
05 IFK Umeå Västerbotten 293 9
3 Idi Imoni
Piteå IF Norrbotten
05 Piteå IF Norrbotten 233 8
4 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 233 7
203218233243253263273283293303313321
448 Albin Löfgren---------xooxxx
402 Julian Ferreti Horst----xooxoxxooxxx
548 Lukas Elfström-xoxxoxxx
480 Idi Imonixoxxooxxx
P15 Längd Final
Lördag 15:10
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 5.57 10
2 Idi Imoni
Piteå IF Norrbotten
05 Piteå IF Norrbotten 5.07 9 PB
3 Liam Jakobsson
Kalix Friidrott Norrbotten
05 Kalix Friidrott Norrbotten 4.90 8 PB
4 Vilgot Westling
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 4.59 7
5 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 4.51 6
6 Albin Löfgren
Luleå FI Norrbotten
05 Luleå FI Norrbotten 3.93 5
123456
434 Liam Jakobsson4.774.744.804.664.744.90
566 Vilgot Westling4.004.154.234.224.594.31
448 Albin Löfgren3.93xxx1.51x
548 Lukas Elfström4.014.514.294.38--
547 Henning Ehn5.115.225.575.234.135.49
480 Idi Imoni4.854.924.934.065.073.86
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 12:45
1 Jesper Lindqvist
Boden FI Norrbotten
05 Boden FI Norrbotten 15.07 10
2 Lukas Elfström
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 9.76 9
3 Henning Ehn
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 9.58 8
4 Vilgot Westling
Sundsvalls FI Medelpad
05 Sundsvalls FI Medelpad 7.79 7
123456
548 Lukas Elfström8.929.659.659.689.279.76
341 Jesper Lindqvist15.0614.96x14.9314.9815.07
566 Vilgot Westling7.607.517.357.346.817.79
547 Henning Ehn9.239.389.339.139.189.58
P14 60 m Försök
Söndag 10:25
Heat 1
1 Ludwig Persson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 8.14 q
2 Arvid Andersson
Kalix Friidrott Norrbotten
06 Kalix Friidrott Norrbotten 8.68 q
3 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 8.94 q
4 Rasmus Nyberg
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 9.25 q
5 Eric Sondell
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 9.66
6 Evin Moore
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 9.71
Heat 2
1 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 8.01 q PB
2 Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 8.30 q SB
3 Frans Eklund
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 8.77 q
4 Olle Pettersson
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 9.57 q
5 Hugo Hakeberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 9.65 SB
6 Anton Strömberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 9.70
P14 60 m Final
Söndag 12:35
1 Ludwig Persson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 7.96 10 =SB
2 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 8.05 9 PB
3 Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 8.32 8 SB
4 Arvid Andersson
Kalix Friidrott Norrbotten
06 Kalix Friidrott Norrbotten 8.68 7
5 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 8.91 6
6 Frans Eklund
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 8.94 5
7 Rasmus Nyberg
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 9.54 4
8 Olle Pettersson
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 9.78 3
P14 200 m Final
Lördag 15:40
A-Final
Tot. plac.
2 Frans Eklund
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 29.24 7 4
3 Hugo Hakeberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 31.43 3 8
1 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad DQ 25,69
B-Final
Tot. plac.
1 Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 26.95 9 2 SB
2 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 31.01 4 7
3 Eric Sondell
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 32.47 11
4 Evin Moore
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 32.77 12
C-Final
Tot. plac.
1 Ludwig Persson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 25.14 10 1 SB
2 Rasmus Nyberg
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 30.68 5 6
Johan Gustafsson Tengman
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten DNS
D-Final
Tot. plac.
1 Tobias Backeström
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 27.85 8 3 PB
2 Arvid Andersson
Kalix Friidrott Norrbotten
06 Kalix Friidrott Norrbotten 29.72 6 5
3 Olle Pettersson
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 31.83 2 9
4 Anton Strömberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 32.15 1 10
Sammanställning
1 Ludwig Persson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 25.14 SB
2 Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 26.95 SB
3 Tobias Backeström
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 27.85 PB
4 Frans Eklund
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 29.24
5 Arvid Andersson
Kalix Friidrott Norrbotten
06 Kalix Friidrott Norrbotten 29.72
6 Rasmus Nyberg
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 30.68
7 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 31.01
8 Hugo Hakeberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 31.43
9 Olle Pettersson
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 31.83
10 Anton Strömberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 32.15
11 Eric Sondell
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 32.47
12 Evin Moore
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 32.77
Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad DQ 25,69
Johan Gustafsson Tengman
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten DNS
P14 1000 m Final
Söndag 14:50
1 Tobias Backeström
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 3:09.85 10 PB
2 Robin Hilli
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 3:09.90 9
3 Eric Sondell
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3:24.70 8
4 Olle Pettersson
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 3:29.65 7
Ludwig Persson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland DNS
Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad DNS
P14 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:15
1 Viktor Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 10.56 10
2 Frans Eklund
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 10.70 9
3 Arvid Andersson
Kalix Friidrott Norrbotten
06 Kalix Friidrott Norrbotten 11.44 8
4 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 11.88 7
5 Hugo Hakeberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 12.13 6
6 Olle Pettersson
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 12.14 5
P14 Höjd Final
Lördag 10:25
1 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 156 10 SB
2 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 153 9
3 Frans Eklund
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 153 8
4 Edvin Källströmer
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 144 7 PB
5 Rasmus Nyberg
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 144 6
6 Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 141 5 =SB
7 Viktor Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 136 4
8 Hugo Hakeberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 131 3
9 Evin Moore
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 131 2
10 Eric Sondell
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 121 1
116121126131136141144147150153156158
568 Leon Ölmerud Kjellman----ooxooxoxoxxx
539 Rasmus Nyberg--oooxxooxxx
438 Joel Bergenstråle-oooooxxx
443 Hugo Hakeberg-xoxooxxx
618 Viktor Jonssonoooooxxx
399 Eric Sondellooxxx
468 Albin Oja--oooooooxoxoxxx
593 Frans Eklund---ooooooxxoxxx
393 Evin Mooreooxoxoxxx
412 Edvin Källströmer---ooooxxx
P14 Stav Final
Söndag 14:20
1 Viktor Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 265 10
2 Ossian Nyroos
Skellefteå AIK Västerbotten
06 Skellefteå AIK Västerbotten 243 9
3 Anton Strömberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 218 8 SB
4 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 218 7 SB
Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten x
143163183203218233243253260265270
468 Albin Ojaooooxoxxx
438 Joel Bergenstråle-----xxx
618 Viktor Jonsson---oooooooxxx
518 Ossian Nyroos---ooooxxx
452 Anton Strömberg--oooxxx
P14 Längd Final
Söndag 10:55
1 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 5.32 10
2 Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 4.98 9 SB
3 Edvin Källströmer
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 4.80 8 PB
4 Ludwig Persson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 4.61 7
5 Frans Eklund
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 4.53 6
6 Albin Oja
Nedre Soppero IK Norrbotten
06 Nedre Soppero IK Norrbotten 4.49 5
7 Viktor Jonsson
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
06 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 4.37 4
8 Tobias Backeström
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 4.34 3
9 Hugo Hakeberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 3.79 2
10 Gustav Lundmark
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 3.74 1
11 Anton Strömberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 3.55
12 Olle Pettersson
IFK Umeå Västerbotten
06 IFK Umeå Västerbotten 3.53
13 Evin Moore
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 3.24
14 Herman Berglöf
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 2.92
123456
395 Ludwig Persson4.274.534.584.614.494.36
600 Gustav Lundmark3.543.743.67
531 Herman Berglöf2.252.92x
587 Tobias Backeström4.204.344.243.694.254.32
438 Joel Bergenstråle4.414.934.74x4.934.98
452 Anton Strömberg3.553.043.22
618 Viktor Jonsson4.214.324.374.284.354.26
568 Leon Ölmerud Kjellman4.795.185.135.145.025.32
412 Edvin Källströmer4.504.534.484.804.704.72
443 Hugo Hakeberg3.793.773.68
419 Olle Pettersson3.523.533.13
593 Frans Eklund4.24x4.464.524.534.13
393 Evin Moorex3.193.24
468 Albin Oja4.104.164.344.314.304.49
P14 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 12:00
1 Ludwig Persson
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 9.77 10
2 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI Medelpad
06 Sundsvalls FI Medelpad 9.61 9
3 Jonathan Sörman
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 8.70 8
4 Tor Sjögren
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 8.50 7
5 Joel Bergenstråle
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 8.15 6
6 Anton Strömberg
Luleå FI Norrbotten
06 Luleå FI Norrbotten 8.12 5
7 Eric Sondell
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 7.06 4
8 Tobias Backeström
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 7.04 3
9 Herman Berglöf
Strands IF Hälsingland
06 Strands IF Hälsingland 6.09 2
10 Evin Moore
IF Vingarna Ångermanland
06 IF Vingarna Ångermanland 6.05 1
11 Johan Gustafsson Tengman
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 5.31
12 Gustav Lundmark
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 4.69
123456
438 Joel Bergenstråle8.158.078.137.907.318.15
568 Leon Ölmerud Kjellman8.388.118.758.949.139.61
607 Jonathan Sörman8.548.708.298.518.218.32
587 Tobias Backeström6.326.486.877.046.346.12
399 Eric Sondell6.746.927.026.776.737.06
605 Tor Sjögren7.587.867.127.268.508.09
600 Gustav Lundmark4.694.484.26
395 Ludwig Persson9.259.779.019.278.689.59
595 Johan Gustafsson Tengmanx5.31x
393 Evin Moore5.516.055.23
452 Anton Strömbergx7.587.60x8.12x
531 Herman Berglöf6.095.65x
P13 60 m Försök
Lördag 11:30
Heat 1
1 Fred Franzén
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 8.28 q SB
2 Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 9.34 q
3 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.74 q
4 Emil Rutström
Nedre Soppero IK Norrbotten
07 Nedre Soppero IK Norrbotten 10.59
5 Love Frid Svenlin
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 10.94
Heat 2
1 Noah Berggren
Umedalens IF Västerbotten
07 Umedalens IF Västerbotten 8.08 q PB
2 Robin Jansson
Boden FI Norrbotten
07 Boden FI Norrbotten 8.81 q
3 Edvin Käller
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 8.87 q
4 Sam Rondung
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 8.98 q PB
5 Wilhelm Jaxe
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 9.16 q SB
P13 60 m Final
Lördag 13:35
1 Noah Berggren
Umedalens IF Västerbotten
07 Umedalens IF Västerbotten 7.94 10 PB
2 Fred Franzén
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 8.18 9 SB
3 Robin Jansson
Boden FI Norrbotten
07 Boden FI Norrbotten 8.71 8
4 Edvin Käller
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 8.79 7
5 Sam Rondung
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.04 6 PB
6 Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 9.67 5
7 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 9.83 4
Wilhelm Jaxe
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten DNS
P13 200 m Final
Söndag 13:40
A-Final
Tot. plac.
1 Fred Franzén
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 26.66 9 2 SB
2 Edvin Käller
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 29.29 8 3
Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten DQ
B-Final
Tot. plac.
1 Noah Berggren
Umedalens IF Västerbotten
07 Umedalens IF Västerbotten 25.71 10 1
2 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 32.00 7 4
3 Love Frid Svenlin
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 40.33 6 5
Sammanställning
1 Noah Berggren
Umedalens IF Västerbotten
07 Umedalens IF Västerbotten 25.71
2 Fred Franzén
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 26.66 SB
3 Edvin Käller
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 29.29
4 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 32.00
5 Love Frid Svenlin
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 40.33
Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten DQ
P13 800 m Final
Lördag 16:25
1 Fred Franzén
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 2:38.12 10 SB
2 Sam Rondung
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 2:44.05 9 PB
3 Love Frid Svenlin
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 3:59.88 8
P13 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Söndag 10:00
1 Wilhelm Jaxe
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 10.90 10 SB
2 Sam Rondung
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 11.19 9
3 Anton Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 11.86 8 PB
4 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 13.45 7
P13 Höjd Final
Söndag 14:15
1 Sam Rondung
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 139 10 =PB
2 Edvin Käller
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 136 9
3 Anton Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 136 8 PB
4 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 126 7
5 Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 116 6
111116121126131136139142
477 Gustav Bergkvistooxxx
624 Sam Rondung---ooxooxxx
615 Jonatan Höiem-Flyckt ooooxxx
459 Anton Ringdahl--ooxoxoxxx
430 Edvin Käller-oooxxooxxx
P13 Stav Final
Lördag 15:05
1 Wilhelm Jaxe
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 233 10 SB
2 Anton Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 203 9 PB
3 Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 163 8
4 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 143 7
123143163183203218233240
459 Anton Ringdahl-ooxoxxoxxx
477 Gustav Bergkvist-ooxxx
615 Jonatan Höiem-Flyckt ooxxx
446 Wilhelm Jaxe---ooooxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:05
1 Fred Franzén
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 4.60 10
2 Sam Rondung
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 4.58 9 PB
3 Edvin Käller
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 4.39 8
4 Wilhelm Jaxe
Luleå FI Norrbotten
07 Luleå FI Norrbotten 4.25 7
5 Anton Ringdahl
Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen 4.13 6 PB
6 Jonatan Höiem-Flyckt
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 3.94 5
7 Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 3.90 4
8 Emil Rutström
Nedre Soppero IK Norrbotten
07 Nedre Soppero IK Norrbotten 3.18 3
123456
446 Wilhelm Jaxe2.344.104.254.184.224.02
477 Gustav Bergkvist3.803.903.803.743.643.43
478 Fred Franzén4.474.60x4.594.204.42
430 Edvin Käller4.394.254.20x4.134.16
624 Sam Rondung4.584.58x4.464.483.33
459 Anton Ringdahl3.884.133.953.892.903.96
615 Jonatan Höiem-Flyckt 3.883.853.843.803.703.94
470 Emil Rutström2.992.983.183.083.053.06
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 09:00
1 Edvin Käller
Järvsö IF Hälsingland
07 Järvsö IF Hälsingland 8.14 10
2 Sam Rondung
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
07 Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 7.88 9 PB
3 Gustav Bergkvist
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 7.64 8
4 Emil Rutström
Nedre Soppero IK Norrbotten
07 Nedre Soppero IK Norrbotten 6.88 7
5 Love Frid Svenlin
Piteå IF Norrbotten
07 Piteå IF Norrbotten 4.84 6
123456
479 Love Frid Svenlin 4.574.144.844.614.364.37
430 Edvin Käller6.996.617.367.828.108.14
624 Sam Rondung7.756.747.546.947.617.88
477 Gustav Bergkvist7.387.647.316.827.107.55
470 Emil Rutström6.51x6.026.75x6.88
F14 (Parasport U) 60 m Final
Söndag 11:25
1 Elvira Sandlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 12.66 10
F14 (Parasport U) 200 m Final
Lördag 15:10
1 Elvira Sandlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 56.23 10
F14 (Parasport U) Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 13:35
1 Elvira Sandlund
Piteå IF Norrbotten
06 Piteå IF Norrbotten 4.65 10
123456
486 Elvira Sandlund4.653.563.973.464.054.05
Män (Parasport U) 60 m Final
Söndag 11:50
1 Joel Reinholdsson
Umedalens IF Västerbotten
01 Umedalens IF Västerbotten 7.54
2 Julius Lindqvist
Piteå IF Norrbotten
00 Piteå IF Norrbotten 8.07
P14 (Parasport U) 60 m Final
Söndag 11:25
1 Emil Nilsson
Umedalens IF Västerbotten
06 Umedalens IF Västerbotten 12.64 10
PF13/14 8x200m Final
Söndag 15:40
1 Västerbotten
Noah Berggren 07
Tilda Edlund 07 IFK Umeå Västerbotten
Iris Grimbert 07 IFK Umeå Västerbotten
Meja Berggren 07 Skellefteå AIK Västerbotten
Tobias Backeström 06
Tuva Steneberg 06 IFK Umeå Västerbotten
Frans Eklund 06
Hanna Urpiala Seeman 06 IFK Umeå Västerbotten

Umedalens IF Västerbotten
Umedalens IF Västerbotten 3:48.22 10
2 Norrbotten
Gustav Bergkvist 07
Märta Hovila 07 Kalix Friidrott Norrbotten
Fred Franzén 07
Amie Jakobsson 07 Kalix Friidrott Norrbotten
Arvid Andersson 06 Kalix Friidrott Norrbotten
Emilia Höglund 06 Tväråselets AIF Norrbotten
Joel Bergenstråle 06 Luleå FI Norrbotten
Johanna Stridbar 06

Piteå IF Norrbotten
Piteå IF Norrbotten 3:58.09 9
3 Jämtland
Anton Ringdahl 07 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
Thea Sörensen 07 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
Jonatan Höiem-Flyckt 07
Stella Lundström 07
Viktor Jonsson 06
Klara Huczkowsky 06
Emma Flinkberg 06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
Ida Svedberg 06 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen

Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 4:04.72 8
4 Hälsingland
Svea Bekkos 07 Järvsö IF Hälsingland
Hanna Karlsson 07 Järvsö IF Hälsingland
Freja Sköld 07 Bollnäs FIK Hälsingland
Rogia Mohammedi 07
Nellie Tällberg 06 Bollnäs FIK Hälsingland
Nelly Öhman 06
Rasmus Nyberg 06
Elsa Vadfors 06

Strands IF Hälsingland
Strands IF Hälsingland 4:32.66 7
PF15/17 8x200m Final
Söndag 15:50
1 Norrbotten
Liam Jakobsson 05 Kalix Friidrott Norrbotten
Tova Lindbäck 05 Luleå FI Norrbotten
Idi Imoni 05
Eveline Svedlund 05 Kalix Friidrott Norrbotten
Felix Ridderstråle 04
Ellinor Hannerfors 03 Haparanda SKT Norrbotten
Sebastian Almqvist 04
Julia Johansson 04

Piteå IF Norrbotten
Piteå IF Norrbotten 3:35.78 10
2 Medelpad
Leon Ölmerud Kjellman 06
Amanda Hedlund 05
Henning Ehn 05
Chidinma Francis 05
Simon Vikström 04 Timrå AIF Medelpad
Linnea Backlund 04
Christof Neib 04
Ottilia Gustafsson 04

Sundsvalls FI Medelpad
Sundsvalls FI Medelpad 3:38.58 9
3 Västerbotten
Elin Tegenborg-Sjöström 05
Lowa Juneblad 05 Umeå TFC Västerbotten
Gustav Lundmark 06
Julia Blom 05 Skellefteå AIK Västerbotten
Elias Körlen 04
Fia Viklund 03 Skellefteå AIK Västerbotten
Vilmer Vännman 03 IFK Umeå Västerbotten
Stella Sällström 04 IFK Umeå Västerbotten

Umedalens IF Västerbotten
Umedalens IF Västerbotten 3:43.01 8
4 Jämtland
Leo Lindberg 05
Therese Silver 05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
Kajsa Myhr 05 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
Elsa Arnesson 05 Trångsvikens IF Jämtland-Härjedalen
Aron Swartz 04
Lovisa Blomqvist 04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen
Hugo Wallberg 03
Levina Ringdahl 04 Marieby GOIF Jämtland-Härjedalen

Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen
Östersunds GIF Jämtland-Härjedalen 3:47.76 7