Resultat Klubbtävling veteraner

Uppsala friidrottsarena, Uppsala   2024-07-01

Arrangör: Upsala IF Tävlingsledare: Sara Engkvist Senast uppdaterad: 2024-07-03 15:18:46
Övrigt: Endast för medlemmar i UIF Första start 18:00 En enkel tävling där alla deltagare förväntas hjälpa till med allt som behöver fixas. Ta gärna med en funktionär.  
Visa Resultatkort
Kvinnor & K40 & K65 400 m
1/7
1 Matilda Borg
Hammarby IF
07 Hammarby IF 57.73
2 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 1:15.70
3 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 1:30.81 SB
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Matilda Borg
Hammarby IF
07 Hammarby IF 57.73
K65
1 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 1:30.81
K40
1 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 1:15.70
P16 200 m
1/7
Vind: 0.0
1 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 24.25 PB
2 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 24.40 PB
K35 & K40 & K45 & K50 & K65 200 m
1/7 18:45
A-Final
Vind: +2.5
Tot. plac.
1 Anna Björkstedt
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 26.96 1
2 Malin Forséll
Enköpings AI
80 Enköpings AI 28.11 2
3 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 29.86 3
4 Sanne Lopez
Åkersberga SK
87 Åkersberga SK 30.52 4
5 Åsa Knutsson
Upsala IF
74 Upsala IF 31.21 5
B-Final
Vind: +1.3
Tot. plac.
1 Hanna Selinus
Upsala IF
85 Upsala IF 31.60 6
2 Emma Wahlin
Upsala IF
79 Upsala IF 31.68 7 PB
3 Sara Engkvist
Upsala IF
73 Upsala IF 32.66 8 PB
4 Pia Liljedahl
Upsala IF
59 Upsala IF 37.27 9 SB
5 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 38.80 10 SB
Sammanställning per klass
K65
1 Pia Liljedahl
Upsala IF
59 Upsala IF 37.27
2 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 38.80
K50
1 Åsa Knutsson
Upsala IF
74 Upsala IF 31.21
2 Sara Engkvist
Upsala IF
73 Upsala IF 32.66
K45
1 Anna Björkstedt
Spårvägens FK
78 Spårvägens FK 26.96
2 Emma Wahlin
Upsala IF
79 Upsala IF 31.68
K40
1 Malin Forséll
Enköpings AI
80 Enköpings AI 28.11
2 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 29.86
K35
1 Sanne Lopez
Åkersberga SK
87 Åkersberga SK 30.52
2 Hanna Selinus
Upsala IF
85 Upsala IF 31.60
K35 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K35 Spjut
Vikt: 600g
1/7
1 Sanne Lopez
Åkersberga SK
87 Åkersberga SK 15.84
123456
Sanne Lopezx11.8715.8415.0313.6515.75
K35 Spjut Final
Vikt: 600g
1/7 17:39
1 Sanne Lopez
Åkersberga SK
87 Åkersberga SK 15.84
123456
Sanne Lopezx11.8715.8415.0313.6515.75
K40 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 200 m

K40 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K45 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 200 m

K45 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K50 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 200 m

K50 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K50 Spjut
Vikt: 500g
1/7 19:15
1 Sara Engkvist
Upsala IF
73 Upsala IF 13.22 PB
123456
Sara Engkvist13.2211.3911.6910.6312.78x
K50 Spjut Final
Vikt: 500g
1/7 17:41
1 Sara Engkvist
Upsala IF
73 Upsala IF 13.22 =PB
123456
Sara Engkvist13.2211.3911.6910.6312.78x
K55 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 200 m

K55 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K55 Spjut
Vikt: 500g
1/7 19:15
1 Gesa Weyhenmeyer
Upsala IF
69 Upsala IF 18.51 PB
123456
Gesa Weyhenmeyer18.5118.4618.1618.5118.0617.92
K55 Spjut Final
Vikt: 500g
1/7 17:41
1 Gesa Weyhenmeyer
Upsala IF
69 Upsala IF 18.51 =PB
123456
Gesa Weyhenmeyer18.5118.4618.1618.5118.0617.92
K60 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K60 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K65 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 200 m

K65 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

K65 Spjut
Vikt: 500g
1/7 19:15
1 Pia Liljedahl
Upsala IF
59 Upsala IF 11.29
123456
Pia Liljedahl9.837.469.297.85x11.29
K65 Spjut Final
Vikt: 500g
1/7 17:42
1 Pia Liljedahl
Upsala IF
59 Upsala IF 9.83
123456
Pia Liljedahl9.837.469.297.85x
K70 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 200 m

K70 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 400 m

M35 & M55 200 m
1/7 18:45
Vind: +0.6
1 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 26.33 SB
2 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 27.80 PB
Sammanställning per klass
M55
1 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 26.33
M35
1 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 27.80
M35 & M45 & M50 400 m
1/7 20:00
1 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 59.52 SB
2 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 1:03.54 PB
3 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 1:05.06 SB
Sammanställning per klass
M50
1 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 1:03.54
M45
1 Staffan Gudin
Åkersberga SK
76 Åkersberga SK 59.52
M35
1 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 1:05.06
M35 Stav Final
1/7 17:30
1 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 216 PB
206216226
Jimmy Olssonooxxx
M35 Spjut
Vikt: 800g
1/7 19:15
1 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 30.42 SB
123456
Jimmy Olsson28.8625.90x28.2330.42-
M35 Spjut Final
Vikt: 800g
1/7 17:42
1 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 30.42 =SB
123456
Jimmy Olsson28.8625.90x28.2330.42-
M40 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M40 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 400 m

M45 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M45 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 400 m

M45 Spjut
Vikt: 800g
1/7 19:15
1 Ville Kaarla
Upsala IF
75 Upsala IF 39.68 PB
2 Juhan Nöps
Upsala IF
78 Upsala IF 33.99 SB
3 Mats Nordal
Upsala IF
77 Upsala IF 25.47 SB
123456
Juhan Nöps29.2233.9930.9433.8730.3631.62
Ville Kaarla38.8138.4038.93x37.5839.68
Mats Nordal25.4723.86x22.1224.14x
M45 Spjut Final
Vikt: 800g
1/7 17:43
1 Ville Kaarla
Upsala IF
75 Upsala IF 39.68 =PB
2 Juhan Nöps
Upsala IF
78 Upsala IF 33.99 =SB
3 Mats Nordal
Upsala IF
77 Upsala IF 25.47 =SB
123456
Ville Kaarla38.8138.4038.93x37.5839.68
Mats Nordal25.4723.86x22.1224.14x
Juhan Nöps29.2233.9930.9433.8730.3631.62
M50 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M50 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 400 m

M50 Stav
1/7 18:00
1 Jonas Asplund
Turebergs FK
73 Turebergs FK 472 SB
2 Martin Eriksson
Åkersberga SK
71 Åkersberga SK 316 PB
3 Mattias Sunneborn
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 286 SB
4 Henrik Marcusson
Upsala IF
72 Upsala IF 286 SB
246256266276286296306316326336346356366406416426436446472481
Henrik Marcussonxxooxxoxoxxoxxx
Mattias Sunnebornoxooxoxxoxxx
Martin Eriksson--xoxoxooxxooxxx
Jonas Asplund-------------ooo-ooxxx
M55 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M55 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 400 m

M55 Stav
1/7
1 Hunter S Mabon
Turebergs FK
69 Turebergs FK 356 SB
2 Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 316 PB
266276286296306316326336346356366
Hunter S Mabon-------o-oxxx
Christian Josefssonooooxoxxoxxx
M55 Spjut
Vikt: 700g
1/7
1 Hans Nordberg
IFK Märsta
65 IFK Märsta 37.26
123456
Hans Nordberg36.7337.2636.4035.8934.86x
M55 Spjut Final
Vikt: 700g
1/7 17:43
1 Hans Nordberg
IFK Märsta
65 IFK Märsta 37.26
123456
Hans Nordberg36.7337.2636.4035.8934.86x
M60 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M60 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 400 m

M65 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M65 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 400 m

M65 Stav
1/7 18:00
1 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 246
216226236246256
Michael Cockeoxooxxoxxx
M65 Spjut
Vikt: 600g
1/7
1 Michael Cocke
Spårvägens FK
57 Spårvägens FK 28.84
123456
Michael Cockexxx28.8327.1528.84
M70 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 200 m

M70 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 400 m