Resultat DM Norra Norrland

Arcushallen, Luleå   2024-01-27 - 2024-01-28

Arrangör: Luleå FIF Tävlingsledare: Håkan Konstenius Senast uppdaterad: 2024-02-03 06:19:07
2024-01-27 2024-01-28 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor & K65 60 m
27/1 15:20
1 Nellie Wartanian
IFK Umeå
05 IFK Umeå 7.97 SB
2 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 8.86 SB
3 Felicia Isaksson
Star SC
06 Star SC 9.09 PB
4 Edith Hult
Luleå FIF
56 Luleå FIF 12.89 PB
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Nellie Wartanian
IFK Umeå
05 IFK Umeå 7.97
2 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 8.86
3 Felicia Isaksson
Star SC
06 Star SC 9.09
K65
1 Edith Hult
Luleå FIF
56 Luleå FIF 12.89
Kvinnor & K65 200 m
28/1 14:00
1 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 29.01 SB
2 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 29.55 PB
3 Elin Hammar
IFK Umeå
03 IFK Umeå 31.18 SB
4 Edith Hult
Luleå FIF
56 Luleå FIF 44.12 PB
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 29.01
2 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 29.55
3 Elin Hammar
IFK Umeå
03 IFK Umeå 31.18
K65
1 Edith Hult
Luleå FIF
56 Luleå FIF 44.12
Kvinnor 400 m
28/1 16:40
1 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 1:08.54 SB
Kvinnor & Män & Veteraner Män 800 m
28/1 17:00
1 Martin Engkvist
Lulekamraternas MLK
82 Lulekamraternas MLK 2:19.78 PB
2 Arvid Lundblom
Morjärvs SK
10 Morjärvs SK 2:49.01 SB
3 Sara Lundblom
Morjärvs SK
77 Morjärvs SK 2:53.13 PB
Sammanställning per klass
Män
1 Arvid Lundblom
Morjärvs SK
10 Morjärvs SK 2:49.01
M40
1 Martin Engkvist
Lulekamraternas MLK
82 Lulekamraternas MLK 2:19.78
Kvinnor
1 Sara Lundblom
Morjärvs SK
77 Morjärvs SK 2:53.13
Kvinnor 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

Kvinnor 3000 m
27/1 18:40
1 Evelina Henriksson
IFK Umeå
99 IFK Umeå 9:59.39
2 Rebecca Arnesson
IFK Växjö
92 IFK Växjö 11:28.69 SB
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Evelina Henriksson
IFK Umeå
99 IFK Umeå 9:59.39
2 Rebecca Arnesson
IFK Växjö
92 IFK Växjö 11:28.69
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
28/1 13:10
1 Nellie Wartanian
IFK Umeå
05 IFK Umeå 9.31 SB
Kvinnor Höjd
28/1 12:00
1 Vega Kågström
Skellefteå AIK
05 Skellefteå AIK 162 PB
2 Emmy Erlandsson
Luleå FIF
05 Luleå FIF 153 =SB
142147150153156159162164
606 Emmy Erlandssonoooxoxxx
516 Vega Kågström-xo-ooxoxoxxx
Kvinnor Stav
27/1 11:00
1 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 266
226236246256266276
727 Elise Enerisooxxoooxxx
Kvinnor Längd
27/1 17:40
1 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 4.23
2 Felicia Isaksson
Star SC
06 Star SC 4.11 PB
3 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 3.70
123456
727 Elise Eneris4.23x3.974.094.134.22
502 Felicia Isaksson3.80x4.113.89xx
687 Maja Lodwika3.45x3.703.64xx
Kvinnor Tresteg
28/1 11:00
1 Felicia Isaksson
Star SC
06 Star SC 9.31 PB
2 Maja Lodwika
IFK Umeå
06 IFK Umeå 8.07 SB
123456
687 Maja Lodwika8.07x7.748.077.438.00
502 Felicia Isaksson8.97x8.959.079.189.31
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
28/1 17:10
1 Elise Eneris
Gällivare SK
06 Gällivare SK 7.89 PB
2 Evelina Wall
Star SC
06 Star SC 7.89 PB
123456
727 Elise Enerisx7.41x7.427.857.89
504 Evelina Wall7.237.897.45xxx
Kvinnor Viktkastning
Vikt: 9,08kg
27/1 13:50
1 Tova Lindbäck
Luleå FIF
05 Luleå FIF 10.56 PB
2 Linneah Kronqvist-Wilhelmsson
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 9.18
123456
515 Linneah Kronqvist-Wilhelmsson9.18xxxxx
491 Tova Lindbäckxx10.3010.56xx
K22 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 60 m

K22 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

K22 Stav
27/1 11:00
1 Ellinor Hannerfors
Haparanda SKT
03 Haparanda SKT 326
2 Tuva Weiland
Piteå IF
04 Piteå IF 316
3 Ylva Björnsjö
Huddinge AIS
02 Huddinge AIS 296
286296306316326336
570 Tuva Weiland--xxoxxoxxx
241 Ylva Björnsjöooxxx
702 Ellinor Hannerfors-xooxxooxxx
K22 Tresteg
28/1 11:00
Miranda Rosenius
Skellefteå AIK
02 Skellefteå AIK x
123456
528 Miranda Roseniusxxxxxx
F17 60 m
27/1 15:00
1 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 8.22 PB
2 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.46 SB
3 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 8.55
4 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 8.65 SB
5 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 10.81 SB
Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK DNS
F17 400 m
28/1 16:45
1 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 1:05.16
2 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 1:05.41 PB
F17 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

F17 Höjd
28/1 12:00
1 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 156 =SB
2 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 153 SB
3 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 132
127128132137142147150153156159
213 Felicia Bojang----ooooxxx
493 Emilia Jonsdotter-----oooxxoxxx
726 Saga Engforso-oxxx
F17 Stav
27/1 11:00
1 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 266 PB
216226236246256266276
726 Saga Engforsoooxxooxxoxxx
F17 Längd
27/1 17:40
1 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 5.01
2 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 4.98
3 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 4.93
4 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 4.55
5 Moa Aaro
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 4.52
6 Wilma Lundbäck
Haparanda SKT
07 Haparanda SKT 4.29
7 Saga Engfors
Gällivare SK
08 Gällivare SK 4.10 SB
8 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 4.06
123456
517 Alma Lindgren4.063.933.923.953.894.02
507 Meja Berggren4.554.494.004.204.484.53
505 Moa Aaro4.454.504.524.484.51x
512 Tilda Fridenborg4.91xxx4.93x
726 Saga Engfors3.803.823.954.104.004.02
224 Wilma Lundbäckxxx4.20x4.29
213 Felicia Bojang4.77xx4.983.094.76
493 Emilia Jonsdotter3.574.134.375.01x4.74
F17 Tresteg
28/1 11:00
1 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 10.47
2 Tilda Fridenborg
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 9.98 SB
3 Moa Aaro
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.45
123456
505 Moa Aaro8.548.82x9.269.169.45
512 Tilda Fridenborg9.25x9.619.96x9.98
507 Meja Berggren10.228.8910.2610.1810.3810.47
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
28/1 15:20
1 Meja Berggren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 9.87 PB
2 Milicia Hedman Sandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 9.64
3 Moa Aaro
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 8.65
4 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 8.34 PB
5 Tindra Strandberg
Luleå FIF
08 Luleå FIF 8.14
6 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 7.77
7 Felicia Blom
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 7.56
8 Maya Jakobsson
Gällivare SK
08 Gällivare SK 7.12
123456
683 Ella Hagervall7.417.697.337.157.417.77
507 Meja Berggren8.739.769.878.799.759.06
713 Alexandra Mattsin6.936.876.58x7.858.34
509 Felicia Blom7.56x7.447.217.567.18
505 Moa Aaro8.117.128.058.658.378.63
661 Tindra Strandbergx7.898.14xxx
720 Maya Jakobsson7.067.126.326.887.076.88
615 Milicia Hedman Sandberg9.649.429.549.519.27x
F17 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
27/1 13:50
1 Felicia Bojang
Haparanda SKT
08 Haparanda SKT 12.98 PB
2 Ella Hagervall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 9.49
3 Alexandra Mattsin
Gällivare SK
08 Gällivare SK 9.05
4 Alma Lindgren
Skellefteå AIK
07 Skellefteå AIK 8.09
5 Maya Jakobsson
Gällivare SK
08 Gällivare SK 6.50
123456
720 Maya Jakobsson6.37x5.97x6.506.04
683 Ella Hagervall7.88x8.298.338.039.49
713 Alexandra Mattsin8.718.649.05xx9.01
213 Felicia Bojang11.3211.2911.8912.4112.9811.83
517 Alma Lindgren7.927.817.298.097.928.00
F15 60 m Försök
27/1 12:10
Heat 1
1 Elvira Stenlund
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 8.58 q
2 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.80 q =PB
3 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.89 q
4 Irma Bjurdamm
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.26 PB
5 Thea Thafvelin
IFK Umeå
09 IFK Umeå 9.28 PB
Heat 2
1 Signe Pettersson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 8.32 q
2 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.86 q PB
3 Nelli Kumpula
HaparandaTornio TFC
09 HaparandaTornio TFC 9.00 q
4 Maya Ahlin
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.70
F15 60 m Final
27/1 14:50
1 Signe Pettersson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 8.32
2 Elvira Stenlund
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 8.65
3 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.69 PB
4 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.90
5 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.05
6 Nelli Kumpula
HaparandaTornio TFC
09 HaparandaTornio TFC 9.09
F15 200 m
28/1 15:30
A-Final
Tot. plac.
1 Signe Pettersson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 28.13 1
2 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 30.67 2 PB
3 Thea Thafvelin
IFK Umeå
09 IFK Umeå 30.93 3 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Irma Bjurdamm
IFK Umeå
09 IFK Umeå 31.90 4 PB
2 Julia Salonen
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 35.23 5
F15 & F14 1000 m
27/1 18:20
1 Julia Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3:29.66 PB
2 Thea Thafvelin
IFK Umeå
09 IFK Umeå 3:29.69 PB
3 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3:37.46
4 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3:43.24
5 Fanny Barchéus
Boden FI
10 Boden FI 3:47.24 PB
6 Irma Bjurdamm
IFK Umeå
09 IFK Umeå 3:49.93
7 Elsa Åström
Nedre Soppero IK
09 Nedre Soppero IK 4:10.64
Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK DNS
Sammanställning per klass
F15
1 Thea Thafvelin
IFK Umeå
09 IFK Umeå 3:29.69
2 Irma Bjurdamm
IFK Umeå
09 IFK Umeå 3:49.93
3 Elsa Åström
Nedre Soppero IK
09 Nedre Soppero IK 4:10.64
Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK DNS
F14
1 Julia Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3:29.66
2 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3:37.46
3 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3:43.24
4 Fanny Barchéus
Boden FI
10 Boden FI 3:47.24
F15 60 m häck
Höjd: 76.2cm
28/1 13:00
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 10.39
2 Thea Thafvelin
IFK Umeå
09 IFK Umeå 11.55
F15 Höjd
28/1 14:10
1 Signe Pettersson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 150 PB
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 135
3 Millie Lundgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 126 =PB
116121126129132135138141144147150153
526 Signe Pettersson----ooooxxoxooxxx
520 Millie Lundgrenoooxxx
672 Mira Åberg--oxoooxxx
F15 Stav
27/1 12:30
1 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 272 PB
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 236
3 Agnes Niskala Blick
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 226 PB
4 Nelli Kumpula
HaparandaTornio TFC
09 HaparandaTornio TFC 226 SB
5 Irma Bjurdamm
IFK Umeå
09 IFK Umeå 176
Moa Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK x
156166176186196206216226236246272281
672 Mira Åberg------oooxxx
227 Agnes Niskala Blick---oooooxxx
518 Moa Lindgren---xxx
240 Nelli Kumpula----xooxoxxoxxx
590 Adina Aidanpää--------xoooxxx
248 Irma Bjurdammoxoxoxxx
F15 Längd
27/1 10:00
1 Signe Pettersson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 5.43 PB
2 Elvira Stenlund
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 4.77
3 Nova Fagerqvist
Luleå FIF
09 Luleå FIF 4.45
4 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 4.42 PB
5 Moa Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 4.15 PB
6 Nelli Kumpula
HaparandaTornio TFC
09 HaparandaTornio TFC 3.99
7 Agnes Niskala Blick
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 3.79 PB
8 Maya Ahlin
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 3.74
9 Elsa Åström
Nedre Soppero IK
09 Nedre Soppero IK 3.31
10 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 3.28
123456
585 Elsa Åströmx3.31x
506 Maya Ahlin3.643.563.613.553.743.66
706 Tova Segerlund2.793.253.28
530 Elvira Stenlund4.754.484.614.464.524.77
518 Moa Lindgren4.154.094.09xxx
662 Asta Strömbergx4.24xx4.204.42
240 Nelli Kumpula3.99xx3.833.843.97
607 Nova Fagerqvist4.304.284.454.174.374.33
227 Agnes Niskala Blickx3.49xx3.79x
526 Signe Pettersson5.215.36x5.125.385.43
F15 Tresteg
28/1 12:00
1 Signe Pettersson
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 11.45
2 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.86 PB
3 Moa Lindgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 9.44 PB
4 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.17 PB
5 Agnes Niskala Blick
Haparanda SKT
09 Haparanda SKT 8.20 PB
6 Elsa Åström
Nedre Soppero IK
09 Nedre Soppero IK 8.05 PB
7 Millie Lundgren
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 7.95 =PB
123456
227 Agnes Niskala Blickx7.967.81xx8.20
585 Elsa Åströmx8.057.907.587.51x
520 Millie Lundgren7.747.957.627.56xx
672 Mira Åberg8.828.99x8.948.799.17
518 Moa Lindgren8.919.329.449.229.209.35
662 Asta Strömberg8.649.309.199.259.399.86
526 Signe Pettersson10.8510.9811.0110.8511.1711.45
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
28/1 16:20
1 Asta Strömberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.85
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.78 PB
3 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.71 PB
4 Elsa Åström
Nedre Soppero IK
09 Nedre Soppero IK 6.81 PB
5 Tova Segerlund
Gällivare SK
09 Gällivare SK 5.79 PB
123456
706 Tova Segerlund5.105.795.565.055.064.93
590 Adina Aidanpää8.498.718.108.158.117.42
672 Mira Åberg8.127.078.788.057.818.34
662 Asta Strömberg9.859.439.469.209.459.40
585 Elsa Åström6.546.096.236.326.626.81
F15 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
27/1 16:50
1 Adina Aidanpää
Luleå FIF
09 Luleå FIF 9.37 PB
2 Mira Åberg
Luleå FIF
09 Luleå FIF 8.56
3 Ellen Möller
Skellefteå AIK
09 Skellefteå AIK 7.95
123456
672 Mira Åbergxxx8.56xx
590 Adina Aidanpää8.649.37xxx-
524 Ellen Möller7.957.497.627.557.597.37
F14 60 m Försök
27/1 11:20
Heat 1
1 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 8.83 q =SB
2 Julia Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.89 q
3 Alice Lundström
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.05 q PB
4 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 9.12
5 Elin Persson
Gällivare SK
10 Gällivare SK 9.91 PB
6 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 10.50
Heat 2
1 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.94 q
2 Julia Waara
Gällivare SK
10 Gällivare SK 8.99 q
3 Lisa Hedström
Star SC
10 Star SC 9.06 q
4 Sigrid Styrman
IFK Umeå
10 IFK Umeå 9.26
5 Minnah Lindvall
Gällivare SK
10 Gällivare SK 9.59 PB
F14 60 m Final
27/1 14:40
1 Julia Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.75 PB
2 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 8.78 SB
3 Lisa Hedström
Star SC
10 Star SC 8.91 PB
4 Julia Waara
Gällivare SK
10 Gällivare SK 8.98
5 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.99
6 Alice Lundström
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.11
F14 200 m
28/1 15:20
A-Final
Tot. plac.
1 Julia Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 29.05 1 PB
2 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 29.63 2
3 Julia Waara
Gällivare SK
10 Gällivare SK 30.12 3 PB
4 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 30.16 4 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Alice Lundström
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 31.43 5 PB
2 Minnah Lindvall
Gällivare SK
10 Gällivare SK 32.23 6 PB
3 Maya Pettersson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 32.50 7 PB
4 Tyra Forslund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 33.04 8 PB
F14 1000 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 1000 m

F14 60 m häck
Höjd: 76.2cm
28/1 12:40
1 Lisa Hedström
Star SC
10 Star SC 10.33
2 Minnah Lindvall
Gällivare SK
10 Gällivare SK 11.59 PB
3 Tyra Forslund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 11.73 PB
F14 Höjd
27/1 10:00
1 Lisa Hedström
Star SC
10 Star SC 142
2 Maya Pettersson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 132 PB
3 Minnah Lindvall
Gällivare SK
10 Gällivare SK 121 PB
106111116121126129132133136137142
714 Minnah Lindvallooooxxx
501 Lisa Hedström------o---o
525 Maya Pettersson--oooxxoxxo--xxx-
F14 Stav
28/1 12:30
1 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 216 PB
166176186196206216226
217 Elvira Brännströmxoooxoooxxx
F14 Längd
28/1 09:00
1 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 4.47 PB
2 Lisa Hedström
Star SC
10 Star SC 4.27
3 Julia Waara
Gällivare SK
10 Gällivare SK 4.18
4 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 4.03
5 Elvira Brännström
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 3.96 PB
6 Elin Persson
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3.85 PB
7 Maya Pettersson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.81
8 Tyra Forslund
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 3.80 PB
9 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3.10
10 Minnah Lindvall
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3.07 PB
123456
714 Minnah Lindvall3.072.753.02
710 Elin Persson3.513.393.853.453.663.63
246 Svea Andersson-Junkka3.833.723.99-x4.03
525 Maya Pettersson3.743.463.533.53x3.81
703 Julia Waara3.813.864.083.804.183.90
725 Alicia Engman4.234.234.344.314.304.47
501 Lisa Hedström4.064.254.134.104.274.22
217 Elvira Brännström3.753.823.693.843.933.96
712 Filippa Mattsin2.953.102.82
511 Tyra Forslund3.673.753.783.683.803.76
F14 Tresteg
28/1 11:00
1 Svea Andersson-Junkka
IFK Umeå
10 IFK Umeå 9.01
2 Julia Waara
Gällivare SK
10 Gällivare SK 8.42 PB
3 Julia Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.42 PB
4 Elin Persson
Gällivare SK
10 Gällivare SK 6.88 PB
123456
710 Elin Perssonx6.886.666.436.64x
703 Julia Waarax8.198.318.298.398.42
692 Julia Olofsson8.127.968.168.248.178.42
246 Svea Andersson-Junkka9.018.428.598.578.698.95
F14 Kula
Vikt: 3,0kg
27/1 15:30
1 Alice Lundström
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 8.28 PB
2 Sigrid Styrman
IFK Umeå
10 IFK Umeå 7.27
3 Maya Pettersson
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK 7.11
4 Sara Eriksson
Boden FI
10 Boden FI 7.02 PB
5 Julia Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 6.90
6 Alicia Engman
Gällivare SK
10 Gällivare SK 6.82 PB
7 Julia Waara
Gällivare SK
10 Gällivare SK 6.40
8 Filippa Mattsin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 5.96 PB
9 Elin Persson
Gällivare SK
10 Gällivare SK 5.06
123456
581 Alice Lundström8.287.556.82x6.706.42
161 Sara Eriksson7.025.605.966.596.356.52
703 Julia Waara6.335.996.406.096.21x
525 Maya Pettersson6.096.216.907.077.116.86
725 Alicia Engman6.136.546.606.396.646.82
710 Elin Persson5.06x5.03
692 Julia Olofsson6.476.786.736.686.906.76
696 Sigrid Styrman7.227.167.276.816.557.23
712 Filippa Mattsin5.425.285.665.965.275.35
F14 Viktkastning
Vikt: 7,26kg
28/1 14:20
1 Sara Eriksson
Boden FI
10 Boden FI 6.62
123456
161 Sara Eriksson5.57xx6.546.626.33
F13 60 m Försök
27/1 11:40
Heat 1
1 Nike Gebing
Piteå IF
11 Piteå IF 8.66 q
2 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.87 q PB
3 Agnes Ejerfors
Piteå IF
11 Piteå IF 9.12 PB
4 Selma Sundqvist
Boden FI
11 Boden FI 9.76 PB
5 Elvina Bergkvist
Boden FI
11 Boden FI 10.25 PB
Heat 2
1 Nova Blomstam
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.80 q
2 Saga Simone Willerslev
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.93 q PB
3 Thelma Rantapää
Gällivare SK
11 Gällivare SK 9.34 PB
4 Jemina Sahlman
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 9.54 PB
5 Ebba Salonen
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 10.27 PB
Heat 3
1 Juni Andersson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.95 q
2 Lilly Josefsson
Piteå IF
11 Piteå IF 9.05 q
3 Olivia Bergström
Boden FI
11 Boden FI 9.35 PB
4 Hanna Andersson
Piteå IF
11 Piteå IF 9.74
5 Cornelia Enström
Boden FI
11 Boden FI 9.90
6 Emma Henriksson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 10.27
F13 60 m Final
27/1 14:30
1 Nike Gebing
Piteå IF
11 Piteå IF 8.66
2 Nova Blomstam
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.72 PB
3 Juni Andersson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.86
4 Saga Simone Willerslev
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.96
5 Lilly Josefsson
Piteå IF
11 Piteå IF 9.00 =PB
6 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 9.30
F13 200 m
28/1 14:50
A-Final
Tot. plac.
1 Nike Gebing
Piteå IF
11 Piteå IF 29.02 1
2 Saga Simone Willerslev
Gällivare SK
11 Gällivare SK 30.27 3 PB
3 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 30.83 4
4 Nova Blomstam
Gällivare SK
11 Gällivare SK 31.19 6
B-Final
Tot. plac.
1 Nea Kylmämaa
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 29.67 2 PB
2 Agnes Ejerfors
Piteå IF
11 Piteå IF 30.98 5 PB
3 Olivia Bergström
Boden FI
11 Boden FI 32.42 7 PB
4 Hanna Andersson
Piteå IF
11 Piteå IF 32.76 8
C-Final
Tot. plac.
1 Ebba Salonen
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 34.17 11 PB
2 Elvina Bergkvist
Boden FI
11 Boden FI 34.96 12 PB
3 Eevi Virkkala
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 35.76 14 PB
D-Final
Tot. plac.
1 Jemina Sahlman
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 32.96 9 PB
2 Selma Sundqvist
Boden FI
11 Boden FI 33.16 10 PB
3 Emma Henriksson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 35.48 13
F13 800 m
27/1 17:20
1 Juni Andersson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 2:40.72 PB
2 Tuva Ljungwe
Piteå IF
11 Piteå IF 2:43.17
3 Agnes Ejerfors
Piteå IF
11 Piteå IF 2:51.94 PB
4 Stella Tuisku
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 2:54.68 PB
5 Olivia Bergström
Boden FI
11 Boden FI 2:55.37 PB
6 Selma Sundqvist
Boden FI
11 Boden FI 3:10.59 PB
7 Elvina Bergkvist
Boden FI
11 Boden FI 3:10.83 SB
8 Eevi Virkkala
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 3:18.55 PB
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
28/1 11:50
1 Nea Kylmämaa
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 10.39 =PB
2 Lilly Josefsson
Piteå IF
11 Piteå IF 10.99
3 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 11.55
4 Hanna Andersson
Piteå IF
11 Piteå IF 12.26 PB
5 Olivia Bergström
Boden FI
11 Boden FI 12.59
6 Elvina Bergkvist
Boden FI
11 Boden FI 12.75 SB
F13 Höjd
27/1 10:00
1 Nike Gebing
Piteå IF
11 Piteå IF 145 PB
2 Lilly Josefsson
Piteå IF
11 Piteå IF 139
=3 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 136
=3 Saga Simone Willerslev
Gällivare SK
11 Gällivare SK 136 =PB
5 Agnes Kieri
Luleå FIF
11 Luleå FIF 136 PB
6 Elvina Bergkvist
Boden FI
11 Boden FI 133 PB
7 Selma Sundqvist
Boden FI
11 Boden FI 130 PB
8 Nova Blomstam
Gällivare SK
11 Gällivare SK 121
9 Cornelia Enström
Boden FI
11 Boden FI 121
10 Sally Bystedt
Skellefteå AIK
11 Skellefteå AIK 121
=11 Alicia Prohaska
Piteå IF
11 Piteå IF 116 PB
=11 Stella Tuisku
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 116
13 Jemina Sahlman
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 116 PB
14 Ella Klippmark
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 116 =PB
101106111116121124127130133136139142145
510 Sally Bystedt---xxoxoxxx
552 Lilly Josefsson----o-oooxoxxoxxx
730 Amira Bensalem------ooxooxxx
729 Nova Blomstam----oxxx
545 Nike Gebing----ooooxoooxxoxxo
563 Alicia Prohaska-oooxxx
232 Jemina Sahlmanooxoxoxxx
739 Selma Sundqvist---ooxoooxxx
153 Elvina Bergkvist---oxooxooxxoxxx
704 Saga Simone Willerslev----oooxoooxxx
238 Stella Tuisku-oooxxx
159 Cornelia Enström-xooooxxx
221 Ella Klippmarkooxxoxxoxxx--------
626 Agnes Kieri----ooxoooxxoxxx
F13 Stav
28/1 10:40
1 Lilly Josefsson
Piteå IF
11 Piteå IF 266 PB
2 Stella Tuisku
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 216 PB
3 Saga Simone Willerslev
Gällivare SK
11 Gällivare SK 166
4 Ella Klippmark
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 166
136146156166176186196206216226236256266270
221 Ella Klippmarkxooooxxx
704 Saga Simone Willerslev-oooxxx
238 Stella Tuisku----oooooxxx
552 Lilly Josefsson-------ooooxoxxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
28/1 13:00
1 Saga Simone Willerslev
Gällivare SK
11 Gällivare SK 4.74 PB
2 Nova Blomstam
Gällivare SK
11 Gällivare SK 4.66 PB
3 Lilly Josefsson
Piteå IF
11 Piteå IF 4.65 PB
4 Nike Gebing
Piteå IF
11 Piteå IF 4.64
5 Nea Kylmämaa
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 4.48
6 Agnes Ejerfors
Piteå IF
11 Piteå IF 4.22 PB
7 Selma Sundqvist
Boden FI
11 Boden FI 4.12 PB
8 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 4.06
9 Jemina Sahlman
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 3.86 PB
10 Stella Tuisku
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 3.81
11 Thelma Rantapää
Gällivare SK
11 Gällivare SK 3.78
12 Sally Bystedt
Skellefteå AIK
11 Skellefteå AIK 3.77
13 Hanna Andersson
Piteå IF
11 Piteå IF 3.77 PB
14 Celine Strandberg
Luleå FIF
11 Luleå FIF 3.72 PB
15 Ella Klippmark
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 3.70 PB
16 Olivia Bergström
Boden FI
11 Boden FI 3.50
17 Ebba Salonen
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 3.49 PB
18 Alicia Prohaska
Piteå IF
11 Piteå IF 3.46
19 Emma Henriksson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 3.34
20 Eevi Virkkala
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 3.33 PB
21 Saga Nyström
Gällivare SK
11 Gällivare SK 3.14 PB
123456
532 Hanna Andersson3.773.303.65
155 Olivia Bergström3.333.483.50
704 Saga Simone Willerslev4.494.504.514.534.644.74
239 Eevi Virkkala3.283.333.26
510 Sally Bystedt3.593.773.69
660 Celine Strandberg3.633.723.60
235 Ebba Salonen3.443.353.49
552 Lilly Josefsson4.304.294.434.264.284.65
729 Nova Blomstam4.464.324.524.094.384.66
721 Emma Henriksson3.152.973.34
730 Amira Bensalem3.513.924.064.053.953.85
487 Thelma Rantapää3.773.773.78
232 Jemina Sahlman3.733.863.73
545 Nike Gebing4.314.274.294.514.534.64
739 Selma Sundqvist3.384.123.91x3.944.04
542 Agnes Ejerfors3.844.223.893.964.094.08
238 Stella Tuisku3.813.803.60
563 Alicia Prohaska3.393.46x
711 Saga Nyström3.013.142.99
222 Nea Kylmämaa4.424.394.214.124.384.48
221 Ella Klippmark3.173.153.70
F13 Tresteg
Hoppzon
27/1 15:20
1 Saga Simone Willerslev
Gällivare SK
11 Gällivare SK 10.21 PB
2 Nova Blomstam
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.80 PB
3 Agnes Ejerfors
Piteå IF
11 Piteå IF 8.66 PB
4 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.55 PB
5 Stella Tuisku
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 8.41 PB
6 Selma Sundqvist
Boden FI
11 Boden FI 8.23 PB
7 Ella Klippmark
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 8.21 PB
8 Hanna Andersson
Piteå IF
11 Piteå IF 8.07 PB
9 Emma Henriksson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 7.58
123456
729 Nova Blomstam8.32x8.468.358.648.80
704 Saga Simone Willerslevx9.199.609.229.5110.21
238 Stella Tuisku7.747.967.988.418.208.25
730 Amira Bensalemx8.277.388.388.55x
221 Ella Klippmark7.927.978.108.017.898.21
542 Agnes Ejerfors8.418.298.458.668.218.41
739 Selma Sundqvist7.958.15x8.23x8.02
721 Emma Henriksson7.587.377.35
532 Hanna Andersson7.978.048.077.787.818.01
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
27/1 12:50
1 Thelma Rantapää
Gällivare SK
11 Gällivare SK 9.97 PB
2 Nova Blomstam
Gällivare SK
11 Gällivare SK 9.88 PB
3 Saga Nyström
Gällivare SK
11 Gällivare SK 9.75 PB
4 Nike Gebing
Piteå IF
11 Piteå IF 9.23 PB
5 Amira Bensalem
Gällivare SK
11 Gällivare SK 8.48 PB
6 Hanna Andersson
Piteå IF
11 Piteå IF 8.39 PB
7 Agnes Ejerfors
Piteå IF
11 Piteå IF 7.62 PB
8 Olivia Bergström
Boden FI
11 Boden FI 7.45 PB
9 Celine Strandberg
Luleå FIF
11 Luleå FIF 7.30 PB
10 Emma Henriksson
Gällivare SK
11 Gällivare SK 7.00
11 Ebba Salonen
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 6.90 PB
12 Stella Tuisku
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 6.82
13 Ella Klippmark
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 6.72
14 Sally Bystedt
Skellefteå AIK
11 Skellefteå AIK 6.68 PB
15 Jemina Sahlman
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 6.34 PB
16 Eevi Virkkala
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 5.40 PB
123456
221 Ella Klippmark6.186.026.72
238 Stella Tuisku5.996.746.82
510 Sally Bystedt6.556.526.68
730 Amira Bensalem7.197.708.307.858.308.48
711 Saga Nyström8.529.029.068.729.758.99
542 Agnes Ejerfors6.907.626.717.077.307.31
239 Eevi Virkkala5.344.805.40
487 Thelma Rantapää8.579.979.079.658.709.25
155 Olivia Bergström7.436.606.556.027.456.50
721 Emma Henriksson6.987.006.01
532 Hanna Andersson7.858.398.138.248.217.92
729 Nova Blomstam8.589.239.889.029.259.12
660 Celine Strandberg7.117.30x
232 Jemina Sahlman5.736.345.64
545 Nike Gebing7.027.597.628.159.238.07
235 Ebba Salonen6.486.906.31
F12 60 m Försök
27/1 13:00
Heat 1
1 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 9.81 q
2 Sofie Mogemark
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 9.85 q
3 Vilma Sondermann
Luleå FIF
12 Luleå FIF 10.40 PB
4 Idun Koivumaa
Boden FI
12 Boden FI 10.78 PB
5 Novalie Holmkvist
IFK Umeå
12 IFK Umeå 11.28
Heat 2
1 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 9.78 q
2 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 9.97
3 Stella Olsson
Luleå FIF
12 Luleå FIF 10.42
4 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 10.43
5 Alice Lundkvist
Luleå FIF
12 Luleå FIF 11.55 PB
6 Ellen Johansson
Luleå FIF
12 Luleå FIF 11.80
Heat 3
1 Felicia Lundberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå 9.42 q PB
2 Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF 9.74 q
3 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 9.76 q PB
4 Leia Bäckström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 10.18 PB
5 Ellie Forsberg
Boden FI
12 Boden FI 10.52
6 Lilly Englund
Boden FI
12 Boden FI 11.53
F12 60 m Final
27/1 14:20
1 Felicia Lundberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå 9.45
2 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 9.54 PB
3 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 9.60
4 Sofie Mogemark
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 9.69 PB
5 Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF 9.72
6 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 9.95
F12 200 m
28/1 14:40
A-Final
Tot. plac.
1 Novalie Holmkvist
IFK Umeå
12 IFK Umeå 29.83 1 PB
2 Felicia Lundberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå 31.90 2 PB
3 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 32.88 4 PB
4 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 33.23 6
B-Final
Tot. plac.
1 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 33.19 5 PB
2 Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF 33.72 7 =PB
3 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 36.61 12
C-Final
Tot. plac.
1 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 34.37 8 PB
2 Ellie Forsberg
Boden FI
12 Boden FI 36.50 11
3 Idun Koivumaa
Boden FI
12 Boden FI 37.29 13 PB
D-Final
Tot. plac.
1 Lillian Pettersson
Boden FI
12 Boden FI 32.67 3 PB
2 Leia Bäckström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 35.03 9 PB
3 Vilma Sondermann
Luleå FIF
12 Luleå FIF 36.20 10 PB
F12 800 m
27/1 17:40
1 Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3:02.30
2 Meja Löfstedt
Skellefteå AIK
12 Skellefteå AIK 3:09.23 PB
3 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3:14.52
4 Vilma Sondermann
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3:15.16 PB
5 Ellie Forsberg
Boden FI
12 Boden FI 3:18.44 PB
Ellen Johansson
Luleå FIF
12 Luleå FIF DNF
F12 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
28/1 10:10
Heat 1
1 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 11.90 q PB
2 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 12.73 q
3 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 14.48 q
4 Vilma Sondermann
Luleå FIF
12 Luleå FIF 14.84 PB
5 Idun Koivumaa
Boden FI
12 Boden FI 15.43 PB
Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF DNS
Heat 2
1 Lillian Pettersson
Boden FI
12 Boden FI 11.33 q PB
2 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 12.03 q PB
3 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 14.63 q SB
4 Ellen Johansson
Luleå FIF
12 Luleå FIF 14.84
Felicia Lundberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå DNS
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
28/1 11:40
1 Lillian Pettersson
Boden FI
12 Boden FI 11.53
2 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 11.85 PB
3 Felicia Lundberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå 11.86 PB
4 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 12.02 PB
5 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 12.52 PB
6 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 14.72
7 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 15.69
F12 Höjd
27/1 16:20
1 Vendela Isaksson
Luleå FIF
12 Luleå FIF 133 PB
2 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 133 PB
3 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 124 PB
4 Novalie Holmkvist
IFK Umeå
12 IFK Umeå 121
5 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 121
=6 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 116 PB
=6 Alice Lundkvist
Luleå FIF
12 Luleå FIF 116 PB
8 Idun Koivumaa
Boden FI
12 Boden FI 116 PB
9 Stella Olsson
Luleå FIF
12 Luleå FIF 111 SB
10 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 106
Stella Wärja
Piteå IF
12 Piteå IF -
101106111116121124127130133136
619 Vendela Isaksson--oxoooxoooxxx
685 Novalie Holmkvist-ooooxxx
578 Nora Dahlberg--ooooxxooxxoxxx
216 Elsa Brännström-ooxooxxx
743 Idun Koivumaaooxooxxx
576 Rio Baltzari--oxooxxoxxx
602 Lisa Edelbro-oooxxx
643 Stella Olssonoooxxx
573 Stella Wärja----------
634 Alice Lundkvistooooxxx
664 Elina Sundström-oxxx
F12 Stav
28/1 12:40
1 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 166 PB
2 Elin Bonde
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 156 PB
116126136146156166176
216 Elsa Brännström---ooxoxxx
489 Elin Bondeoooooxxx
F12 Längd
Hoppzon
28/1 16:10
1 Felicia Lundberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå 4.06 PB
2 Lillian Pettersson
Boden FI
12 Boden FI 4.03 PB
3 Novalie Holmkvist
IFK Umeå
12 IFK Umeå 3.99 PB
4 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 3.87 PB
5 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 3.69 PB
6 Leia Bäckström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3.59 PB
7 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 3.56 PB
8 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3.49
9 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3.45 PB
10 Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3.28
11 Ellie Forsberg
Boden FI
12 Boden FI 3.27
12 Vilma Sondermann
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3.18 PB
13 Idun Koivumaa
Boden FI
12 Boden FI 3.14
14 Ellen Johansson
Luleå FIF
12 Luleå FIF 2.91
123456
618 Ellen Johansson2.762.692.91
741 Ellie Forsberg3.092.953.27
658 Vilma Sondermann3.183.113.10
602 Lisa Edelbro3.083.223.45
743 Idun Koivumaa3.023.142.90
652 Engla Sandberg3.213.153.28
736 Lillian Pettersson3.793.714.033.954.003.78
576 Rio Baltzari3.373.543.683.873.733.87
578 Nora Dahlberg3.413.503.513.423.563.39
664 Elina Sundström1.593.493.203.423.261.76
685 Novalie Holmkvist3.693.993.853.833.983.96
216 Elsa Brännström3.343.693.673.623.513.44
600 Leia Bäckström3.333.563.443.433.453.59
688 Felicia Lundberg3.873.954.06x3.894.04
F12 Tresteg
Hoppzon
27/1 14:50
1 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 8.15 PB
2 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 7.43 PB
3 Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF 7.28 PB
4 Ellie Forsberg
Boden FI
12 Boden FI 7.16 PB
123456
664 Elina Sundströmx7.396.907.295.727.43
576 Rio Baltzari7.677.657.827.938.028.15
741 Ellie Forsberg6.986.747.085.87x7.16
652 Engla Sandbergx7.107.026.927.287.20
F12 Kula
Vikt: 2,0kg
27/1 11:20
1 Astrid Rehnmark
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 8.23 PB
2 Stella Olsson
Luleå FIF
12 Luleå FIF 8.00 PB
3 Felicia Lundberg
IFK Umeå
12 IFK Umeå 7.31
4 Stella Wärja
Piteå IF
12 Piteå IF 7.10
5 Sofie Mogemark
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 7.09 PB
6 Lisa Edelbro
Luleå FIF
12 Luleå FIF 6.84 PB
7 Elina Sundström
Luleå FIF
12 Luleå FIF 6.83 PB
8 Novalie Holmkvist
IFK Umeå
12 IFK Umeå 6.28
9 Nora Dahlberg
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 6.21
10 Rio Baltzari
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 5.72
11 Elsa Brännström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 5.53
12 Ellie Forsberg
Boden FI
12 Boden FI 5.12
13 Engla Sandberg
Luleå FIF
12 Luleå FIF 4.98
14 Idun Koivumaa
Boden FI
12 Boden FI 4.50
123456
229 Astrid Rehnmark7.387.117.607.898.237.43
743 Idun Koivumaa4.50x4.50
643 Stella Olsson7.687.576.587.717.538.00
216 Elsa Brännström5.255.385.53
576 Rio Baltzarix5.72x
652 Engla Sandberg4.864.714.98
578 Nora Dahlberg6.215.634.80
664 Elina Sundström6.736.836.216.446.14x
688 Felicia Lundberg6.716.377.316.597.147.02
741 Ellie Forsberg4.985.085.12
685 Novalie Holmkvist5.956.285.505.935.646.01
573 Stella Wärja7.106.597.096.716.946.83
226 Sofie Mogemark6.166.016.386.347.096.96
602 Lisa Edelbro6.726.196.176.836.846.53
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män & M70 60 m
27/1 15:25
1 Robin Blomgren
Star SC
00 Star SC 7.34 PB
2 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 8.01 PB
3 Henrik Westerlind
Luleå FIF
52 Luleå FIF 11.24
Sammanställning per klass
Män
1 Robin Blomgren
Star SC
00 Star SC 7.34
2 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 8.01
M70
1 Henrik Westerlind
Luleå FIF
52 Luleå FIF 11.24
Män 200 m
28/1 13:50
1 Robin Blomgren
Star SC
00 Star SC 24.05 PB
2 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 26.13 PB
Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK DNS
Män & M22 400 m
28/1 16:30
1 Edwin Bergh
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 55.86 PB
2 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 56.49 PB
3 Liban Farah
Boden FI
03 Boden FI 1:01.70 PB
Mats Olsson
Morjärvs SK
65 Morjärvs SK DNS
Sammanställning per klass
Män
1 Edwin Bergh
Skellefteå AIK
06 Skellefteå AIK 55.86
2 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 56.49
Mats Olsson
Morjärvs SK
65 Morjärvs SK DNS
M22
1 Liban Farah
Boden FI
03 Boden FI 1:01.70
Män 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 800 m

Män & M22 & Veteraner Män 1500 m
27/1 16:00
1 Peter Larson
Lulekamraternas MLK
85 Lulekamraternas MLK 4:30.10
2 Martin Engkvist
Lulekamraternas MLK
82 Lulekamraternas MLK 4:31.75 PB
3 Jonas Johansson
Luleguttene SLK
83 Luleguttene SLK 4:35.89
4 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 4:36.49 PB
5 Liban Farah
Boden FI
03 Boden FI 4:51.48 PB
Sammanställning per klass
Män
1 Peter Larson
Lulekamraternas MLK
85 Lulekamraternas MLK 4:30.10
2 Måns Lundberg
Luleå FIF
88 Luleå FIF 4:36.49
M40
1 Martin Engkvist
Lulekamraternas MLK
82 Lulekamraternas MLK 4:31.75
2 Jonas Johansson
Luleguttene SLK
83 Luleguttene SLK 4:35.89
M22
1 Liban Farah
Boden FI
03 Boden FI 4:51.48
Män 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

Män Höjd
28/1 12:00
1 Olle Bång
Umedalens IF
02 Umedalens IF 188 SB
170176182188191
492 Olle Bångooooxxx
Män Längd
27/1 16:20
1 Hugo Hakeberg
Luleå FIF
06 Luleå FIF 5.56 PB
123456
611 Hugo Hakebergxxxx5.515.56
M22 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 60 m

M22 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

M22 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P17 60 m
27/1 15:05
1 Samuel Bergkvist
Boden FI
08 Boden FI 7.57 PB
2 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 7.61 PB
3 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 8.04
P17 400 m
28/1 16:35
1 Simon Eriksson
Piteå IF
08 Piteå IF 1:03.85 PB
2 Elis Löfgren
Boden FI
07 Boden FI 1:04.45
P17 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

P17 60 m häck
Höjd: 91,4cm
28/1 12:10
1 Simon Eriksson
Piteå IF
08 Piteå IF 9.86 PB
P17 Höjd
28/1 13:10
1 Simon Eriksson
Piteå IF
08 Piteå IF 164
2 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 161
3 Segran Nazarov
Boden FI
07 Boden FI 161 SB
4 Elis Löfgren
Boden FI
07 Boden FI 141
136137140141143146149152155158161164167
514 Eskil Grundström------o-oooxxx
749 Segran Nazarov------xo-xo-xoxxx
748 Elis Löfgreno--o-xxx
544 Simon Eriksson------o-ooxxooxxx
P17 Längd
27/1 16:20
1 Vilhelm Borssén
IFK Umeå
08 IFK Umeå 5.42
2 Samuel Bergkvist
Boden FI
08 Boden FI 5.37 SB
3 Eskil Grundström
Skellefteå AIK
08 Skellefteå AIK 5.04
4 Elis Löfgren
Boden FI
07 Boden FI 4.77
123456
748 Elis Löfgren4.674.634.704.774.504.44
154 Samuel Bergkvist5.315.215.37xxx
249 Vilhelm Borssén5.415.42x4.945.04x
514 Eskil Grundström5.044.574.964.834.974.58
P15 60 m
27/1 14:50
1 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.06
2 Johannes Jungerstam
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.92
3 Arvid Norén
Boden FI
09 Boden FI 9.03 PB
4 Olle Nordström
Boden FI
09 Boden FI 9.17
P15 200 m
28/1 15:10
1 Olle Nordström
Boden FI
09 Boden FI 31.08
P15 & P14 1000 m
27/1 18:10
1 Jonathan Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3:11.94 PB
2 Elias Hellström
Tväråselets AIF
09 Tväråselets AIF 3:24.36 PB
3 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3:24.49
4 Daniel Spets
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 3:35.99 PB
Sammanställning per klass
P15
1 Elias Hellström
Tväråselets AIF
09 Tväråselets AIF 3:24.36
P14
1 Jonathan Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 3:11.94
2 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3:24.49
3 Daniel Spets
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 3:35.99
P15 60 m häck
Höjd: 84,0cm
28/1 12:10
1 Elias Hellström
Tväråselets AIF
09 Tväråselets AIF 11.19 PB
P15 Höjd
28/1 13:10
1 Arvid Norén
Boden FI
09 Boden FI 140 PB
2 Olle Nordström
Boden FI
09 Boden FI 140
126129131132136137140141143
733 Olle Nordströmxoo-o-xoxo-xxx
734 Arvid Norénxoo-xxo-oo-xxx
P15 Längd
27/1 10:00
1 Hjalmar Rutqvist
IFK Umeå
09 IFK Umeå 5.27 PB
2 Elias Hellström
Tväråselets AIF
09 Tväråselets AIF 4.72 PB
3 Johannes Jungerstam
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.30
4 Olle Nordström
Boden FI
09 Boden FI 4.15 PB
5 Arvid Norén
Boden FI
09 Boden FI 3.87 PB
123456
734 Arvid Norén3.87xxxxx
686 Johannes Jungerstam4.254.234.304.173.924.29
694 Hjalmar Rutqvist5.27x5.05---
733 Olle Nordströmx4.15xx3.58x
496 Elias Hellström4.644.714.724.64x4.55
P15 Tresteg
28/1 11:00
1 Elias Hellström
Tväråselets AIF
09 Tväråselets AIF 9.94 PB
123456
496 Elias Hellström9.90x9.77x9.759.94
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
28/1 16:20
1 Arvid Norén
Boden FI
09 Boden FI 11.09 PB
2 Laara-Issat Fjellgren
Gällivare SK
09 Gällivare SK 9.73 PB
123456
723 Laara-Issat Fjellgren9.73xx9.479.048.90
734 Arvid Norén10.3510.679.2611.0910.8610.85
P15 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
27/1 16:50
1 Oliwer Rosbäck
IFK Umeå
09 IFK Umeå 16.29 PB
2 Arvid Norén
Boden FI
09 Boden FI 12.14 PB
3 Laara-Issat Fjellgren
Gällivare SK
09 Gällivare SK 8.86
123456
734 Arvid Norén10.2810.3512.1411.2611.06x
723 Laara-Issat Fjellgren8.298.57x8.668.868.75
693 Oliwer Rosbäck13.4916.26x16.29xx
P14 60 m Försök
27/1 10:20
Heat 1
1 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 8.48 q
2 Axel Rehnmark
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 8.81 q
3 Erik Lundbäck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.95 q PB
4 Isak Tjikkom
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.31 q =PB
5 Oliver Karlsson
Gällivare SK
10 Gällivare SK 12.32
Heat 2
1 Harry Signal
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.34 q PB
2 Jonathan Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.90 q
3 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 9.32
4 Daniel Spets
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.41 PB
5 Malte Wirén
IFK Umeå
10 IFK Umeå 9.64
Hjalmar Lundmark
Skellefteå AIK
10 Skellefteå AIK DNS
P14 60 m Final
27/1 14:40
1 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 8.33 PB
2 Harry Signal
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.35
=3 Erik Lundbäck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.74 PB
=3 Axel Rehnmark
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 8.74 PB
5 Jonathan Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.79
6 Isak Tjikkom
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.28 PB
P14 200 m
28/1 16:20
A-Final
Tot. plac.
1 Harry Signal
IFK Umeå
10 IFK Umeå 27.50 1 PB
2 Jonathan Olofsson
IFK Umeå
10 IFK Umeå 27.65 2 PB
3 Erik Lundbäck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 28.22 3 PB
4 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 29.88 6
B-Final
Tot. plac.
1 Axel Rehnmark
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 29.15 4 PB
2 Arvid Lundblom
Morjärvs SK
10 Morjärvs SK 30.63 7 PB
3 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 31.12 8 PB
4 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 31.43 9 =PB
C-Final
Tot. plac.
1 Mile Edin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 29.17 5 PB
2 Isak Tjikkom
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 32.24 10 PB
Malte Wirén
IFK Umeå
10 IFK Umeå DNS
P14 1000 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 1000 m

P14 60 m häck
Höjd: 84,0cm
28/1 13:30
1 Mile Edin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 10.70 PB
2 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 11.29 PB
3 Malte Wirén
IFK Umeå
10 IFK Umeå 12.18 PB
Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI DNS
P14 Höjd
27/1 11:30
1 Harry Signal
IFK Umeå
10 IFK Umeå 167 PB
2 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 146 =PB
3 Sixten Lundqvist
Piteå IF
10 Piteå IF 143
4 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 143 =PB
5 Mile Edin
Gällivare SK
10 Gällivare SK 140 PB
6 Axel Bejstam-Zarin
IFK Umeå
10 IFK Umeå 132 PB
7 Malte Wirén
IFK Umeå
10 IFK Umeå 129
8 Olle Fjellgren
Gällivare SK
10 Gällivare SK 126 PB
121126129132137140143146149160167170
722 Olle Fjellgrenxoxoxxx
580 Wilmer Lantto-ooooooxxoxxx
695 Harry Signal--------oxxooxxx
701 Malte Wirénooxxoxxx
728 Mile Edin-ooxoxoxxoxxx
559 Sixten Lundqvistoooooxoxxoxxx
715 Gustav Lindmarkxooxoooxoxxoxxx
247 Axel Bejstam-Zarinooooxxx
P14 Stav
28/1 15:20
1 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 216 PB
2 Hannes Maijanen
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 196
3 Axel Bejstam-Zarin
IFK Umeå
10 IFK Umeå 186 PB
146156166176186196206216226
225 Hannes Maijanen-oooxoxoxxx
715 Gustav Lindmark-oxoooooxoxxx
247 Axel Bejstam-Zarinooooxoxxx
P14 Längd
28/1 10:00
1 Harry Signal
IFK Umeå
10 IFK Umeå 4.75
2 Erik Lundbäck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 4.48 PB
3 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 4.48
4 Arvid Wennberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 4.32
5 Hannes Maijanen
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 4.25
6 Axel Rehnmark
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 3.84
7 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 3.76
8 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 3.69
9 Isak Tjikkom
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 3.66
Oliver Karlsson
Gällivare SK
10 Gällivare SK x
123456
225 Hannes Maijanen4.184.003.914.094.124.25
715 Gustav Lindmark3.553.753.423.623.763.67
580 Wilmer Lantto4.27x4.37x4.48x
737 Torsten Pettersson3.563.393.693.503.663.63
719 Oliver Karlssonxxx
689 Erik Lundbäck4.414.314.094.143.694.48
668 Arvid Wennberg3.963.874.324.05xx
695 Harry Signalx4.75x--4.68
584 Isak Tjikkom3.66xx
230 Axel Rehnmark3.703.783.39x3.84x
P14 Tresteg
28/1 12:00
1 Wilmer Lantto
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 9.80
2 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 8.48 PB
3 Malte Wirén
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.03 PB
4 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 7.82 PB
123456
701 Malte Wirén7.787.807.59xx8.03
715 Gustav Lindmark6.617.397.517.717.827.67
737 Torsten Petterssonx8.418.487.947.997.91
580 Wilmer Lantto9.58x9.809.779.60x
P14 Kula
Vikt: 4,0kg
27/1 15:30
1 William Franck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.53 PB
2 Erik Lundbäck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.20 PB
3 Torsten Pettersson
Boden FI
10 Boden FI 7.98 PB
4 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 7.66 PB
5 Isak Tjikkom
Nedre Soppero IK
10 Nedre Soppero IK 7.10 PB
6 Olle Fjellgren
Gällivare SK
10 Gällivare SK 7.03 PB
7 Axel Rehnmark
Haparanda SKT
10 Haparanda SKT 6.74 PB
123456
715 Gustav Lindmark6.947.547.477.317.667.08
722 Olle Fjellgrenx6.806.755.87x7.03
584 Isak Tjikkom7.107.107.016.636.436.80
230 Axel Rehnmark6.356.375.476.746.35x
679 William Franck7.888.067.278.348.538.41
689 Erik Lundbäck7.688.177.507.957.538.20
737 Torsten Pettersson7.817.017.087.327.637.98
P14 Viktkastning
Vikt: 9,08kg
28/1 14:20
1 William Franck
IFK Umeå
10 IFK Umeå 8.97
2 Olle Fjellgren
Gällivare SK
10 Gällivare SK 6.95 PB
3 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 6.64 PB
4 Oliver Karlsson
Gällivare SK
10 Gällivare SK 5.16
123456
679 William Franck8.048.25xxx8.97
722 Olle Fjellgren6.44xx6.84x6.95
715 Gustav Lindmark5.814.935.135.956.646.22
719 Oliver Karlsson5.164.86x4.254.054.34
P13 60 m Försök
27/1 13:30
A-Final
Kommentar: Försök
1 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 8.63 q PB
2 Rio Berglund
Luleå FIF
11 Luleå FIF 8.81 q PB
3 Vilhelm Nilsson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 9.13 q PB
4 Pontus Eriksson
Piteå IF
11 Piteå IF 9.65 q
B-Final
Kommentar: Försök
1 Ture Andersson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 9.89 q
2 Sebastian Bonde
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 10.07 q
3 Sixten Carré
Luleå FIF
11 Luleå FIF 10.27 PB
P13 60 m Final
27/1 15:20
1 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 8.70
2 Rio Berglund
Luleå FIF
11 Luleå FIF 8.74 PB
3 Vilhelm Nilsson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 9.24
4 Pontus Eriksson
Piteå IF
11 Piteå IF 9.50
5 Ture Andersson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 9.98
6 Sebastian Bonde
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 10.26
P13 200 m
28/1 14:20
A-Final
Tot. plac.
1 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 28.58 1 PB
2 Rio Berglund
Luleå FIF
11 Luleå FIF 29.53 2 PB
3 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 30.64 3 PB
4 Pontus Eriksson
Piteå IF
11 Piteå IF 31.91 5
B-Final
Tot. plac.
1 Vilhelm Nilsson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 31.64 4 PB
2 Ture Andersson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 33.14 6
3 Sebastian Bonde
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 33.35 7
P13 800 m
27/1 17:30
1 Rio Berglund
Luleå FIF
11 Luleå FIF 2:45.40
2 Ture Andersson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 2:45.56 PB
3 Sebastian Amnéus
IFK Umeå
11 IFK Umeå 2:46.90 PB
4 Pontus Eriksson
Piteå IF
11 Piteå IF 2:47.79
5 Sebastian Bonde
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 2:50.68 PB
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
28/1 12:30
1 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 10.38 PB
2 Vilhelm Nilsson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 11.42 PB
3 Pontus Eriksson
Piteå IF
11 Piteå IF 11.76 PB
4 Ture Andersson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 12.73
5 Sebastian Bonde
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 12.94
P13 Höjd
27/1 11:30
1 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 127
2 Vilhelm Nilsson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 127 PB
3 Pontus Eriksson
Piteå IF
11 Piteå IF 116 PB
101106111116121121124127130
550 Egon Johansson----oooo-
543 Pontus Erikssonooooxxx
638 Vilhelm Nilsson-ooooooxoxxx
P13 Stav
28/1 15:20
1 Sebastian Bonde
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 206
146156166176186196206216
215 Sebastian Bondeo-oooxoxxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
28/1 17:20
1 Egon Johansson
Piteå IF
11 Piteå IF 4.79 PB
2 Vilhelm Nilsson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 4.19 PB
3 Pontus Eriksson
Piteå IF
11 Piteå IF 3.70 SB
4 Ture Andersson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 3.67
5 Sebastian Bonde
Haparanda SKT
11 Haparanda SKT 3.19
123456
593 Ture Andersson3.593.543.483.63x3.67
543 Pontus Eriksson3.703.423.623.693.593.27
215 Sebastian Bonde2.863.192.983.063.073.11
638 Vilhelm Nilsson4.004.194.023.473.94x
550 Egon Johansson4.794.75xx3.074.57
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
27/1 10:20
1 Sixten Strandberg
Piteå IF
11 Piteå IF 8.32 PB
2 Vilhelm Nilsson
Luleå FIF
11 Luleå FIF 6.82 PB
3 Sixten Carré
Luleå FIF
11 Luleå FIF 4.95 PB
123456
601 Sixten Carré4.684.954.524.434.704.49
638 Vilhelm Nilsson6.826.805.976.336.336.45
464 Sixten Strandberg8.32x7.758.288.057.90
P12 60 m Försök
27/1 12:00
Heat 1
1 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 9.30 q
2 Joshua Spets
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 9.56 q PB
3 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 9.58 q
4 Elis Berggren
Piteå IF
12 Piteå IF 9.84
Heat 2
1 Viktor Bladh
Piteå IF
12 Piteå IF 8.50 q
2 Tristan Fahlström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 9.70 q
3 Hampus Wirén
IFK Umeå
12 IFK Umeå 9.80 q =PB
4 Natnael Dawit
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 12.05 PB
Viktor Sjögren
Luleå FIF
12 Luleå FIF DNS
P12 60 m Final
27/1 14:20
1 Viktor Bladh
Piteå IF
12 Piteå IF 8.45
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 9.33
3 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 9.54
4 Joshua Spets
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 9.62
5 Tristan Fahlström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 9.67
6 Hampus Wirén
IFK Umeå
12 IFK Umeå 9.75 PB
P12 200 m
28/1 14:10
A-Final
Tot. plac.
1 Viktor Bladh
Piteå IF
12 Piteå IF 27.25 1 PB
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 30.96 2
3 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 33.81 5 PB
Hampus Wirén
IFK Umeå
12 IFK Umeå DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Viktor Sjögren
Luleå FIF
12 Luleå FIF 31.56 3 PB
2 Tristan Fahlström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 31.96 4
3 Natnael Dawit
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 40.23 6 PB
P12 800 m
27/1 17:50
1 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 2:43.85
2 Elis Berggren
Piteå IF
12 Piteå IF 2:53.06 PB
3 Tristan Fahlström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 2:57.56
4 Joshua Spets
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 2:58.28 PB
5 Viktor Sjögren
Luleå FIF
12 Luleå FIF 2:58.54 PB
P12 60 m häck
Höjd: 76.2cm
28/1 12:50
1 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 10.45 PB
2 Viktor Bladh
Piteå IF
12 Piteå IF 10.85
3 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 12.99 PB
4 Tristan Fahlström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 13.08
5 Hampus Wirén
IFK Umeå
12 IFK Umeå 13.46
P12 Höjd
27/1 12:40
1 Viktor Bladh
Piteå IF
12 Piteå IF 147 PB
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 139
3 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 139
4 Elis Berggren
Piteå IF
12 Piteå IF 124 PB
5 Hampus Wirén
IFK Umeå
12 IFK Umeå 116
106111116121124127130133136139142145147150
495 Hampus Wilhelmsson---oxoxooxoxoxoxxx
534 Elis Berggrenooooxoxxx
577 Adrian Björkevid--ooooooxoxxoxxx
538 Viktor Bladh-----ooooooxxoxoxxx
700 Hampus Wirénooxxoxxx
P12 Stav
28/1 15:20
1 Hampus Wirén
IFK Umeå
12 IFK Umeå 216 PB
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 216 PB
126136146156166176186196206216226
700 Hampus Wirén---oo-ooxoxxoxxx
495 Hampus Wilhelmssono-o-xooooxoxxoxxx
P12 Längd
Hoppzon
28/1 17:20
1 Viktor Bladh
Piteå IF
12 Piteå IF 4.92
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 4.16
3 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 4.05 PB
4 Tristan Fahlström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 3.69
5 Viktor Sjögren
Luleå FIF
12 Luleå FIF 3.55 PB
6 Natnael Dawit
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 2.48
123456
538 Viktor Bladh4.544.474.594.924.804.55
495 Hampus Wilhelmsson4.033.903.993.874.044.16
577 Adrian Björkevid3.863.923.823.984.054.01
219 Tristan Fahlström3.353.163.293.563.353.69
218 Natnael Dawit2.352.362.052.302.482.39
656 Viktor Sjögren3.553.163.392.87x3.29
P12 Tresteg
Hoppzon
27/1 14:50
1 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 9.31
2 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 8.52 PB
123456
495 Hampus Wilhelmsson8.568.799.219.31xx
577 Adrian Björkevid8.528.498.508.057.63x
P12 Kula
Vikt: 3,0kg
27/1 10:20
1 Tristan Fahlström
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 7.60
2 Hampus Wilhelmsson
Umedalens IF
12 Umedalens IF 7.42 PB
3 Viktor Sjögren
Luleå FIF
12 Luleå FIF 7.29 PB
4 Natnael Dawit
Haparanda SKT
12 Haparanda SKT 6.72 PB
5 Adrian Björkevid
Nedre Soppero IK
12 Nedre Soppero IK 6.49 PB
123456
656 Viktor Sjögren7.247.297.257.086.816.58
218 Natnael Dawit6.27x5.845.965.256.72
577 Adrian Björkevid6.496.316.085.775.976.10
495 Hampus Wilhelmsson7.286.947.426.806.666.93
219 Tristan Fahlström7.607.01x7.036.987.00
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K65 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 60 m

K65 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

K65 Höjd
28/1 12:00
1 Edith Hult
Luleå FIF
56 Luleå FIF 101 PB
929598101104
616 Edith Hultoooxxoxxx
K65 Längd
27/1 17:40
1 Edith Hult
Luleå FIF
56 Luleå FIF 2.61 PB
123456
616 Edith Hult2.582.602.502.61xx
Veteraner Kvinnor 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 60 m

Veteraner Kvinnor 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

Veteraner Kvinnor 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

Veteraner Kvinnor Höjd
28/1 12:00
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 125
116119122125127128
536 Eva-Lena Bergkvistoxooxo-xxx
Sammanställning per klass
K60
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 125
Veteraner Kvinnor Kula
28/1
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 7.88
123456
536 Eva-Lena Bergkvist7.267.147.857.73x7.88
Sammanställning per klass
K60
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 7.88
Veteraner Kvinnor Viktkastning
27/1 13:50
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 13.39
123456
536 Eva-Lena Bergkvist12.3912.5713.2912.9413.3912.44
Sammanställning per klass
K60
1 Eva-Lena Bergkvist
Piteå IF
64 Piteå IF 13.39
M70 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 60 m

M70 200 m
28/1 13:55
1 Henrik Westerlind
Luleå FIF
52 Luleå FIF 38.71 PB
M70 Höjd
28/1 12:00
1 Henrik Westerlind
Luleå FIF
52 Luleå FIF 122
929598101104110116119122125
670 Henrik Westerlindo--oooxooxoxxx
M70 Stav
27/1 11:00
1 Henrik Westerlind
Luleå FIF
52 Luleå FIF 196
136146156176196206
670 Henrik Westerlindxox-ooxxoxxx
M75 200 m
28/1 14:00
1 Reino Olervo
IFK Umeå
49 IFK Umeå 36.18 SB
Veteraner Män 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 60 m

Veteraner Män 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Veteraner Män 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 800 m

Veteraner Män 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 1500 m

Veteraner Män 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 3000 m

Veteraner Män Viktkastning
27/1 13:50
1 Peter Franck
IFK Umeå
71 IFK Umeå 9.87
123456
678 Peter Franck9.599.87xxxx
Sammanställning per klass
M50
1 Peter Franck
IFK Umeå
71 IFK Umeå 9.87
Kvinnor Na-I 60 m
27/1 13:20
1 Elvira Jonsson
Piteå IF
09 Piteå IF 12.13
2 Elvira Sandlund
Piteå IF
06 Piteå IF 13.12 SB
Kvinnor Na-I Längd
Hoppzon
27/1 15:30
1 Elvira Sandlund
Piteå IF
06 Piteå IF 2.39 PB
2 Elvira Jonsson
Piteå IF
09 Piteå IF 1.97
123
551 Elvira Jonsson1.971.941.65
564 Elvira Sandlund2.182.082.39
Kvinnor Na-I Kula
27/1 14:40
1 Elvira Jonsson
Piteå IF
09 Piteå IF 6.17
2 Elvira Sandlund
Piteå IF
06 Piteå IF 5.19
123
551 Elvira Jonsson5.345.466.17
564 Elvira Sandlund4.854.865.19
Män Na-I 60 m
27/1 13:20
1 Anton Lundberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 14.72
Män Na-I Längd
Hoppzon
27/1 15:30
1 Anton Lundberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 1.70
123
631 Anton Lundberg1.56x1.70
Män Na-I Kula
27/1 14:40
1 Anton Lundberg
Luleå FIF
10 Luleå FIF 4.09
123
631 Anton Lundberg4.093.823.82