Resultat Gotland-Stockholm Stafett-DM 2024 - del 1 - korta stafetter

Sätra IP, Sätra, Stockholm   2024-05-15

Arrangör: Mälarhöjdens IK Tävlingsledare: Fredrik Wikfeldt Senast uppdaterad: 2024-05-16 15:16:37
Övrigt: På uppdrag av Gotlands-Stockholms Friidrottsförbund arrangeras distriktsmästerskap i stafett, Stafett-DM del 1 (korta stafetter) 15-19 år och M/K den 15 maj på Sätra IP. Arrangör är Mälarhöjdens IK. Del 2 av Stafett-DM med långa stafetter avgörs i höst där vi även kommer ha med korta stafatter för yngre klasser.  
F15 4x80 m Försök
15/5 18:30
Heat 1
1 Hammarby IF Lag 1
Lisa Palmheden 09
Isabella Glod 10
Malva Lönn 09
Gwen Fagerström 09

Hammarby IF
Hammarby IF 39.74 q TR
2 Täby IS
Elsa Herlin 10
Amanda Jörbeck 09
Vera Stolpen 09
Svea Strand 09

Täby IS
Täby IS 41.86 q
3 Mälarhöjdens IK Lag 1
Hedvig Ulvenfalk Berg 10
Lily Söderlind 10
Sofie Engberg 10
Juno Thor 10

Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK 45.53
4 Hammarby IF Lag vit
Marilu De Kwant 10
Stella Hagström 10
Nadia Florczyk 10
Anni Anjemo 10

Hammarby IF
Hammarby IF 47.05
Heat 2
1 Hässelby SK
Elin Almgren 10
Ida Lind 10
Sophie Adolfsson 09
Selma Tjernström Milione 09

Hässelby SK
Hässelby SK 42.51 q
2 Turebergs FK Lag 2
Emma Håkansson 10
Klara Magnusson 10
Emelie Lu 10
Lilly Skedung 10

Turebergs FK
Turebergs FK 43.74 q
3 Hammarby IF Lag grön
Hilda Järvinen 10
Hedda Strömö 10
Ingrid Asp 10
Emma Djupsjö 10

Hammarby IF
Hammarby IF 44.56
4 IF Linnéa
Bianca Borgman 10
Clara Gruvfält 10
Isabella Arvilander 09
Ester Danielsson 10

IF Linnéa
IF Linnéa 45.90
Heat 3
1 Turebergs FK Lag 1
Elise Wiklund 09
Elin Aneby 10
Amanda Oja 09
Ema Avramova 10

Turebergs FK
Turebergs FK 40.07 q
2 Hammarby IF Lag 2
Stella Tuzovic 09
Agnes Roslund 09
Tyra Sternlind 09
Ingrid Torssander 09

Hammarby IF
Hammarby IF 43.56 q
3 Hammarby IF Lag 3
Astrid Bergström 09
Leia Finbom Höglund 09
Amanda Broberg Rydqvist 09
Emmy Lindblom 09

Hammarby IF
Hammarby IF 44.30
4 Spårvägens FK Lag 1
Valerie Wäsström 10
Frida Åström 10
Yana Halubouskaya 09
Aldaeunna Lewis 11

Spårvägens FK
Spårvägens FK 45.42
F15 4x80 m Final
15/5 19:55
A-Final
1 Hammarby IF Lag 1
Lisa Palmheden 09
Isabella Glod 10
Malva Lönn 09
Gwen Fagerström 09

Hammarby IF
Hammarby IF 40.02
2 Turebergs FK Lag 1
Elise Wiklund 09
Elin Aneby 10
Amanda Oja 09
Ema Avramova 10

Turebergs FK
Turebergs FK 40.27
3 Täby IS
Elsa Herlin 10
Amanda Jörbeck 09
Vera Stolpen 09
Svea Strand 09

Täby IS
Täby IS 41.08
4 Hässelby SK
Elin Almgren 10
Ida Lind 10
Sophie Adolfsson 09
Selma Tjernström Milione 09

Hässelby SK
Hässelby SK 42.98
B-Final
1 Turebergs FK Lag 2
Emma Håkansson 10
Klara Magnusson 10
Emelie Lu 10
Lilly Skedung 10

Turebergs FK
Turebergs FK 43.54
2 Hammarby IF Lag 3
Astrid Bergström 09
Leia Finbom Höglund 09
Amanda Broberg Rydqvist 09
Emmy Lindblom 09

Hammarby IF
Hammarby IF 44.11
3 Hammarby IF Lag 2
Stella Tuzovic 09
Agnes Roslund 09
Tyra Sternlind 09
Ingrid Torssander 09

Hammarby IF
Hammarby IF 44.25
Hammarby IF Lag grön
Hilda Järvinen 10
Hedda Strömö 10
Ingrid Asp 10
Emma Djupsjö 10

Hammarby IF
Hammarby IF DNS
C-final
1 Spårvägens FK Lag 1
Valerie Wäsström 10
Yana Halubouskaya 09
Frida Åström 10
Aldaeunna Lewis 11

Spårvägens FK
Spårvägens FK 45.79
Hammarby IF Lag vit
Marilu De Kwant 10
Stella Hagström 10
Nadia Florczyk 10
Anni Anjemo 10

Hammarby IF
Hammarby IF DNS
Mälarhöjdens IK Lag 1
Hedvig Ulvenfalk Berg 10
Lily Söderlind 10
Sofie Engberg 10
Juno Thor 10

Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK DNS
IF Linnéa
Bianca Borgman 10
Clara Gruvfält 10
Isabella Arvilander 09
Ester Danielsson 10

IF Linnéa
IF Linnéa DNS
P15 4x80 m Försök
15/5 18:45
Heat 1
1 Bromma IF
Gustav Svensson 09
David Ahlberg 09
Eliah Andersson 09
Albin Rydling 09

Bromma IF
Bromma IF 38.85 q
2 Hässelby SK Lag 1
Fritiof Wärn 10
Hugo Back Nilsson 09
Moritz Bruch 09
Alvin Daniels 09

Hässelby SK
Hässelby SK 39.23 q
3 Turebergs FK Lag 2
Henrik Östlind 10
Malte Sandén 10
Eliah Hallberg Hossain 10
William Thilers 10

Turebergs FK
Turebergs FK 40.02 q
4 Mälarhöjdens IK Lag 1
Felix Formanek 09
Tor Zettergren 09
Samuel Härkegård Wulff 09
Elias Riml 10

Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK 42.00
SiK Sprint
Kasper Langevoort 09
Tim Franc 09
Filip Wincent 09
Thomas Moussay 09

Sundbybergs IK
Sundbybergs IK DNF
Heat 2
1 Hammarby IF Lag 1
Nicholas Chang 09
Jumanne Hackett 09
Alessandro Mancinella 09
Jonatan Borg 09

Hammarby IF
Hammarby IF 36.93 q
2 Turebergs FK Lag 1
Hannen Dong 10
Emil Ribacke 10
Gabriel Melander 09
Jonathan Dalid 09

Turebergs FK
Turebergs FK 37.19 q
3 Hässelby SK Lag 2
Hugo Dahl 09
Albin Berglund 09
Victor Herge 10
Karl Pell 09

Hässelby SK
Hässelby SK 40.57 q
4 Spårvägens FK Lag 1
Arefhi Ahmadi 09
Murthatha Altmymy 10
Madi Gassama 10
Bence Györi Kormos 09

Spårvägens FK
Spårvägens FK 44.39
IF Linnéa Lag x
Ian von Reis 09
Olov Rosvall Klehn 10
Alfons Wetterwald 09
Castor Svanelid 09

IF Linnéa
IF Linnéa DNF
P15 4x80 m Final
15/5 20:10
A-final
1 Hammarby IF Lag 1
Nicholas Chang 09
Jumanne Hackett 09
Alessandro Mancinella 09
Jonatan Borg 09

Hammarby IF
Hammarby IF 36.61
2 Hässelby SK Lag 1
Fritiof Wärn 10
Hugo Back Nilsson 09
Moritz Bruch 09
Alvin Daniels 09

Hässelby SK
Hässelby SK 38.84
3 Turebergs FK Lag 2
Henrik Östlind 10
Malte Sandén 10
Eliah Hallberg Hossain 10
William Thilers 10

Turebergs FK
Turebergs FK 39.98
Turebergs FK Lag 1
Hannen Dong 10
Emil Ribacke 10
Gabriel Melander 09
Jonathan Dalid 09

Turebergs FK
Turebergs FK DNF
Bromma IF
Gustav Svensson 09
David Ahlberg 09
Eliah Andersson 09
Albin Rydling 09

Bromma IF
Bromma IF DNF
B-final
1 Hässelby SK Lag 2
Hugo Dahl 09
Albin Berglund 09
Victor Herge 10
Karl Pell 09

Hässelby SK
Hässelby SK 40.51
2 Spårvägens FK Lag 1
Mustapha Jagana 09
Murthatha Altmymy 10
Madi Gassama 10
Bence Györi Kormos 09

Spårvägens FK
Spårvägens FK 41.43
3 Mälarhöjdens IK Lag 1
Felix Formanek 09
Tor Zettergren 09
Samuel Härkegård Wulff 09
Elias Riml 10

Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK 41.58
SiK Sprint
Kasper Langevoort 09
Tim Franc 09
Filip Wincent 09
Thomas Moussay 09

Sundbybergs IK
Sundbybergs IK DNS Utom tävlan
IF Linnéa Lag x
Ian von Reis 09
Olov Rosvall Klehn 10
Alfons Wetterwald 09
Castor Svanelid 09

IF Linnéa
IF Linnéa DNS Utom tävlan
F17 4x100 m
15/5 19:10
1 Mälarhöjdens IK Lag 1
Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK 51.68
2 Huddinge AIS Lag 1
Huddinge AIS
Huddinge AIS 54.09
3 Hammarby IF Lag 1
Alva Attersand 07
Linnéa Sillén 07
Sofia Håkansson 07
Simone Moverare 07

Hammarby IF
Hammarby IF 57.59
F17 4x100 m Extra
15/5 20:35
1 Hammarby IF Lag 1
Alva Attersand 07
Linnéa Sillén 07
Sofia Håkansson 07
Simone Moverare 07

Hammarby IF
Hammarby IF 56.92
P17 4x100 m
15/5 19:30
1 Hammarby IF Lag 1
Fredrik Redin 07
Meso JE Egenaonu 07
Samuel Komesha 07
Samir Yusuf 07

Hammarby IF
Hammarby IF 45.04
2 Hässelby SK P17
Hässelby SK
Hässelby SK 45.11
3 Hammarby IF Lag 2
Hammarby IF
Hammarby IF 45.37
4 Spårvägens FK Lag x
Spårvägens FK
Spårvägens FK 47.52
Mälarhöjdens IK Lag 1
Theodor Dauner 08
Hannes Lundmark 08
Jakob Melén 08
Anton Drufva 09

Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK DNF
P17 4x100 m Extra
15/5 20:45
1 Mälarhöjdens IK Lag 1
Theodor Dauner 08
Hannes Lundmark 08
Jakob Melén 08
Anton Drufva 09

Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK 48.10
Hammarby IF Lag 1
Fredrik Redin 07
Meso JE Egenaonu 07
Samuel Komesha 07
Samir Yusuf 07

Hammarby IF
Hammarby IF DQ
F19 4x100 m
15/5 19:20
1 Hässelby SK Lag 1
Hässelby SK
Hässelby SK 48.29
2 Hammarby IF Lag 1
Hammarby IF
Hammarby IF 49.17
3 Huddinge AIS Lag 1
Huddinge AIS
Huddinge AIS 51.02
P19 4x100 m
15/5 19:30
1 Hässelby SK P19
Leo Wickert 05
Mindor Bergler 05
Ruben Frisk 06
Teodor Nyman 05

Hässelby SK
Hässelby SK 44.79
Kvinnor 4x100 m
15/5 19:20
Hässelby SK Kvinnor
Hässelby SK
Hässelby SK DNF