Resultat Startskottet & Palmkastet

Östervångstadion, Trelleborg   2019-04-27 - 2019-04-28

Arrangör: IFK Trelleborg Tävlingsledare: Kauko Harjuniemi Senast uppdaterad: 2020-06-21 22:51:23
Väder: Lördag 10-13°, lätt till kraftigt regn, svag vind väst. Söndag (slägga/diskus) 12-16 svag vind halvmulet  
2019-04-27 2019-04-28 Alla dagar
Kvinnor 100 m Final
Lördag 10:50
Vind: -1.6
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 14.06
Ann-Sofie Tanskanen
Lomma FIK
01 Lomma FIK DNS
Kvinnor 800 m Final
Lördag 11:15
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:21.69
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 09:30
1 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 7.89
123456
Alicia Byström7.82x7.897.82xx
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 13:00
F19 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Palmkastet 28/4
Söndag 11:00
1 Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK 38.12
2 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 21.63
123456
Alicia Byström20.0019.8019.2019.9221.63x
Vilma Engbe34.7737.1338.1235.75x36.71
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Palmkastet 28/4
Söndag 12:30
1 Jennifer Quick
IFK Lund
00 IFK Lund 54.25
2 Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK 43.46
3 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 32.82
123456
Jennifer Quick52.6952.5054.2553.43xx
Alicia Byströmx31.0331.6831.7732.5132.82
Vilma Engbexx40.5843.46x40.64
F17 100 m Final
Lördag 10:50
Vind: -1.6
1 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 14.56
F17 Längd Final
Lördag 09:30
1 Betty Lecander
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 4.22 0.0
2 Elvira Dryselius
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 3.94 -0.4
3 Andrea Egermayer
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 3.63 0.0
123456
Elvira Dryselius3.94 -0.4x x x 3.91 -1.0x
Andrea Egermayer3.62 0.0x 3.63 0.0x 3.52 -1.33.33 +1.0
Betty Lecander4.07 0.0x 4.10 +0.44.22 0.04.21 -0.3x
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 09:30
1 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 11.05
2 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 8.51
3 Alva Nilsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF 7.99
4 Hedda Rosvall
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 7.82
123456
Hedda Rosvall7.537.827.727.277.397.34
Emilia Wamsler10.85x11.0510.51x10.47
Alva Nilsson7.99xxxxx
Emilia Pai7.767.857.947.958.398.51
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Palmkastet 28/4
Söndag 11:00
1 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 34.98 PB
2 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 27.47
3 Josefin Axelsson
Öresund FK
03 Öresund FK 18.92
4 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 18.65
5 Hedda Rosvall
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 14.58
Alva Nilsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF x
123456
Thea Löfman25.1024.79x24.9324.4927.47
Alva Nilssonxxxxxx
Josefin Axelsson18.92x17.58xx15.41
Emilia Wamsler31.5934.9832.2825.75xx
Hedda Rosvall12.3514.5811.90x13.4114.41
Emilia Pai15.5718.6517.9717.6014.1317.82
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Palmkastet 28/4
Söndag 12:30
1 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 51.59
2 Alva Nilsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF 35.83
3 Andrea Egermayer
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 20.54
123456
Andrea Egermayer20.5419.3218.1918.4319.6418.70
Thea Löfmanx49.30x50.4851.0551.59
Alva Nilssonxx34.5534.2935.83x
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
Lördag 13:00
F15 80 m Final
Lördag 10:35
Vind: -0.4
1 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 11.38
2 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 11.53
3 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 11.68
Lovisa Nettelhed
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg DNS
F15 800 m Final
Lördag 11:15
1 Nevena Brankovic
Malmö AI
05 Malmö AI 3:08.45
2 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3:29.98
F15 Längd Final
Lördag 09:30
1 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 4.62 0.0
2 Isabelle Lund
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 4.14 -0.1 SB
3 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 4.09 -0.4
123456
Celia Parmatow2.93 -0.52.31 0.02.79 +1.61.83 -0.22.68 0.04.09 -0.4
Isabelle Lund2.48 0.0x 1.92 0.0x x 4.14 -0.1
Iza Mellberg4.62 0.04.47 -0.74.62 +1.34.35 +0.34.45 -0.44.40 -0.7
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 10:40
1 Isabelle Lund
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 8.96
2 Nevena Brankovic
Malmö AI
05 Malmö AI 6.84
123456
Nevena Brankovic5.836.036.846.075.986.36
Isabelle Lundxxx8.898.048.96
F13 60 m Final
Lördag 10:15
Vind: -1.3
1 Ebba Albert
Öresund FK
07 Öresund FK 8.94
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.07
3 Thea Bivefors
Öresund FK
07 Öresund FK 9.34
4 Rebecca Ekman
IFK Trelleborg
06 IFK Trelleborg 9.73 PB
5 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 10.47
6 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.72
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 11:50
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 4.26 -2.2
2 Ebba Albert
Öresund FK
07 Öresund FK 4.26 -0.7
3 Rebecca Ekman
IFK Trelleborg
06 IFK Trelleborg 4.10 +1.1
4 Thea Bivefors
Öresund FK
07 Öresund FK 3.98 +0.1
123456
Rebecca Ekman4.05 -1.14.00 0.03.98 -1.64.04 -0.74.10 +1.14.02 0.0
Thea Bivefors3.97 -1.93.92 -0.93.88 -1.33.91 -1.63.65 +0.13.98 +0.1
Ebba Albertx x 4.15 -0.84.14 -0.34.16 -1.74.26 -0.7
Bella Gisel4.14 -1.14.05 -1.54.26 -2.24.17 -0.93.91 -1.04.05 -0.5
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 10:45
1 Isabella Enggren
Malmö AI
07 Malmö AI 9.22
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 8.04
123456
Isabella Enggren8.858.928.679.099.228.89
Bella Gisel7.948.037.947.777.938.04
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Palmkastet 28/4
Söndag 12:30
1 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 16.18
123456
Miranda Byström12.1512.8914.9414.6016.1815.60
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 13:00
1 Isabella Enggren
Malmö AI
07 Malmö AI 20.04
123456
Isabella Enggren18.12x19.7320.0418.8819.35
F11 60 m Final
Lördag 10:00
Vind: -2.2
1 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 9.75
2 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 9.98
3 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 9.99
4 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 10.04
5 Ella Larsson
IFK Trelleborg
09 IFK Trelleborg 10.62
F11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:35
1 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 3.60 -0.3
2 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 3.42 -0.3
3 Ella Larsson
IFK Trelleborg
09 IFK Trelleborg 3.20 0.0
4 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 3.10 -1.3
5 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 2.83 0.0
1234
Ella Larsson3.20 0.0- - -
Ebba Römbo 2.83 0.0
Ebba Elm3.42 -0.43.30 0.03.26 -0.13.60 -0.3
Tilde Bladhx 2.57 -0.42.96 0.03.10 -1.3
Siri Rissler3.18 +0.53.14 0.03.26 0.03.42 -0.3
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:55
F9 60 m Final
Lördag 09:45
Heat 1Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 10.24 1
2 Ebba Sunnanväder
Malmö AI
10 Malmö AI 10.33 2
3 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.67 3 SB
4 Selma Ahlquist
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 10.79 4
5 Olivia Larsson
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 11.88 7
Heat 2Vind: -1.1
Tot. plac.
1 Emma Ekerlund
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 11.61 5
2 Linnea Larsson
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 11.67 6
3 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 12.18 8
4 Linnéa Guthagen
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 12.22 9
F9 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:35
1 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 3.23 0.0
2 Ebba Sunnanväder
Malmö AI
10 Malmö AI 2.97 -0.1
3 Linnea Larsson
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 2.75 0.0
4 Selma Ahlquist
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.73 -0.4
5 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 2.68 -0.5
6 Emma Ekerlund
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.46 0.0
7 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 2.33 0.0
8 Linnéa Guthagen
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.27 +0.4
9 Olivia Larsson
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 2.14 -1.1
1234
Aaliyah Randrup2.31 -0.22.33 0.02.23 -0.22.18 +0.2
Ebba Sunnanväder2.91 0.02.89 0.02.94 +0.22.97 -0.1
Linnea Larsson2.75 0.0x x x
Olivia Larsson2.13 0.02.10 +0.22.14 -1.12.07 0.0
Emma Ekerlund2.46 0.02.31 +0.82.20 -1.11.94 0.0
Linnéa Guthagen2.26 0.02.27 +0.42.08 +0.92.26 -0.3
Selma Ahlquist2.73 -0.42.54 +0.12.70 -0.52.65 +0.4
Agnes Elm3.23 0.02.92 +0.53.06 0.02.79 0.0
Denise Kemi Rehnborgx 2.40 +0.52.62 0.02.68 -0.5
F9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:55
1 Selma Ahlquist
IFK Trelleborg
10 IFK Trelleborg 4.03
2 Aaliyah Randrup
IFK Trelleborg
11 IFK Trelleborg 3.63
1234
Selma Ahlquistx3.834.03x
Aaliyah Randrup3.073.333.583.63
Män 100 m Final
Lördag 11:00
Vind: -1.6
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 12.97
Män 800 m Final
Lördag 11:15
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 2:14.92
Per Gränse
IS Göta
71 IS Göta DNS
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
Lördag 09:30
1 Lars Andersson
IFK Trelleborg
96 IFK Trelleborg 10.46
123456
Lars Andersson9.899.94x9.94x10.46
Män Slägga Final
Vikt: 7,26kg
Palmkastet 28/4
Söndag 12:30
1 Lars Andersson
IFK Trelleborg
96 IFK Trelleborg 29.04
123456
Lars Andersson29.0428.2422.0927.7826.88x
P15 80 m Final
Lördag 10:30
Vind: -1.6
1 Joel Ring
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 10.30 PB
2 Olle Holmberg
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 11.06
3 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 11.22
P15 Längd Final
Lördag 09:30
1 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 4.91 +0.1 PB
2 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 4.53 0.0
3 Gavin Wastrell
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 3.85 -0.2
123456
Melvin Pai4.84 -0.5x x 4.61 -0.24.41 -0.44.91 +0.1
Gavin Wastrell3.74 -0.13.85 -0.2x 3.32 -0.23.22 +0.13.48 -0.1
Hannes Grimsholm3.80 0.04.15 -0.64.53 0.04.32 +0.54.43 -0.24.51 0.0
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 10:45
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 10.73
2 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 8.51
123456
Hannes Grimsholm8.34x8.17x8.408.51
Casper Griphage10.739.579.8510.2510.57x
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Palmkastet 28/4
Söndag 11:00
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 35.87 PB
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 21.56
123456
Casper Griphage34.8735.8731.0034.1735.69x
Jakob Romberg20.8413.63x21.5614.52x
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Palmkastet 28/4
Söndag 12:30
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 28.88
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 18.03
123456
Jakob Rombergx17.5716.8117.0318.0317.53
Gustav Karlströmxx26.8328.8825.7625.44
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 13:00
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 32.46
2 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 24.81 PB
123456
Melvin Pai23.1124.1624.33x24.8124.39
Casper Griphage30.1732.4630.1131.5630.2529.93
P13 60 m Final
Lördag 10:15
Vind: -0.7
1 Vilgot Sandström
Malmö AI
06 Malmö AI 10.43
2 Hugo Ekerlund
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 10.47
3 Harald Sandström
Malmö AI
07 Malmö AI 11.03
Teodor De Luca
Malmö AI
06 Malmö AI DNS DNS
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 11:50
1 Hugo Ekerlund
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 3.63 -0.8
123456
Hugo Ekerlund3.36 -1.33.41 -0.93.52 -1.63.30 -1.43.63 -0.83.38 -0.9
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 10:45
1 Vilgot Sandström
Malmö AI
06 Malmö AI 4.24
Harald Sandström
Malmö AI
07 Malmö AI -
123456
Vilgot Sandström--4.24---
Harald Sandström------
P11 60 m Final
Lördag 10:05
Vind: -1.9
1 Uros Brankovic
Malmö AI
09 Malmö AI 9.41
2 Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI 9.53
3 Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI 10.02
4 Oskar Jönsson
Malmö AI
08 Malmö AI 10.62
5 August Thompson
Malmö AI
08 Malmö AI 10.91
Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg DNS
P11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:35
1 Theo Lydén
Malmö AI
08 Malmö AI 3.93 0.0
2 August Thompson
Malmö AI
08 Malmö AI 3.90 0.0
3 Uros Brankovic
Malmö AI
09 Malmö AI 3.78 +0.8
4 Oskar Jönsson
Malmö AI
08 Malmö AI 3.33 0.0
5 Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI 2.91 0.0
1234
Olle Lindberg 2.91 0.02.75 0.0x 2.57 +0.8
Uros Brankovic3.78 +0.83.74 +0.33.35 -0.43.27 -0.7
August Thompson3.10 0.03.90 0.02.45 -0.72.75 +0.4
Theo Lydén 3.93 0.03.90 0.03.66 0.03.70 -0.9
Oskar Jönsson3.33 0.02.65 0.03.13 0.0x
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:55
P9 60 m Final
Lördag 09:50
Vind: -1.1
1 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.99
P9 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:35
1 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 2.38 0.0
1234
Ludvig Friebergx x 2.35 -0.82.38 0.0
P9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:55
1 Ludvig Frieberg
Malmö AI
10 Malmö AI 4.43
1234
Ludvig Frieberg3.864.074.314.43