Resultat ICA Kvantum Sollefteåspelen

Nipvallen, Sollefteå   2022-07-30 - 2022-07-31

Arrangör: Sollefteå GIF Friidrott Tävlingsledare: Jörgen Brink Senast uppdaterad: 2022-08-01 02:00:27
2022-07-30 2022-07-31 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m
30/7 10:25
Vind: +0.4
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 13.18 =SB
Kvinnor & F17 200 m
30/7 14:50
Vind: -0.3
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 26.68 SB
2 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 27.03 PB 1:a DM
3 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 27.46 2:a DM
4 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 27.91 PB 3:a DM
5 Astrid Scott
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 28.07 PB 4:a DM
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 26.68
F17
1 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 27.03
2 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 27.46
3 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 27.91
4 Astrid Scott
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 28.07
Kvinnor 1500 m
30/7 13:10
1 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 5:33.84
2 Fredrika Nyblom
Västerås FK
09 Västerås FK 6:32.61
Kvinnor & F17 100 m häck
Höjd: 84,0cm
31/7 11:10
Vind: +0.3
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 16.19 =SB
2 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 16.26 PB 1:a DM
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 17.03 PB 2:a DM
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 16.19
F17
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 16.26
2 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 17.03
Kvinnor Längd
30/7 13:30
1 Thea Ädling Ring
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 5.17 0.0
123456
41 Thea Ädling Ring4.85 +0.15.17 0.05.10 +0.35.04 0.04.91 +0.35.09 +0.9
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
30/7 15:00
1 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 10.37 1:a DM
2 Veronica Lundgren
Sollefteå GIF
86 Sollefteå GIF 9.30 2:a DM
123456
49 Levina Ringdahl9.389.74x9.80x10.37
72 Veronica Lundgrenx8.85x8.719.309.20
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
30/7 10:40
1 Levina Ringdahl
Marieby GIF
04 Marieby GIF 36.62 1:a DM
2 Veronica Lundgren
Sollefteå GIF
86 Sollefteå GIF 25.81 2:a DM
123456
72 Veronica Lundgren18.5824.8721.1225.81xx
49 Levina Ringdahl36.3735.91xx35.2236.62
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
31/7 09:30
1 Veronica Lundgren
Sollefteå GIF
86 Sollefteå GIF 21.31 1:a DM
123456
72 Veronica Lundgren20.31x21.31xxx
F17 100 m
30/7 10:20
Vind: +0.7
1 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 13.02 1:a DM
2 Irma Jonsson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 13.17 PB 2:a DM
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 13.63 3:a DM
4 Elin Sander
IF Vingarna
06 IF Vingarna 13.71 4:a DM
5 Astrid Scott
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 13.75 5:a DM
6 Ottilia Olsson
Brännans IF
06 Brännans IF 14.39 6:a DM
F17 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 200 m

F17 & F15 800 m
31/7 15:50
1 Nora Ekdahl Nyström
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 2:36.14
2 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 2:36.66 SB
3 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 2:47.65 1:a DM
4 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 2:53.14 2:a DM
Sammanställning per klass
F17
1 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 2:36.66
F15
1 Nora Ekdahl Nyström
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 2:36.14
2 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 2:47.65
3 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 2:53.14
F17 100 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m häck

F17 Höjd
31/7 14:30
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 163 SB 1:a DM
2 Lisa Norlander
Brännans IF
05 Brännans IF 160 PB 2:a DM
3 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 135 3:a DM
125130135140145148151154157160163166
118 Alva Åkesson------ooxooxoxxx
102 Amanda Hedlundoxoxoxxx
11 Lisa Norlander-----ooxooxoxxx
F17 Längd
30/7 13:30
1 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 4.99 +0.9 SB 1:a DM
2 Hjördis Bäckman
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 4.87 0.0
3 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 4.75 0.0 PB 2:a DM
4 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 4.59 0.0 3:a DM
123456
102 Amanda Hedlundx x 4.59 0.0x x x
118 Alva Åkesson4.48 0.04.75 0.04.74 +1.0- - -
126 Ida Svedberg4.96 0.04.97 0.04.99 +0.94.83 0.04.66 -0.2-
38 Hjördis Bäckman4.87 0.04.75 0.0x 4.76 0.04.81 -0.64.77 0.0
F17 Tresteg
1 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 9.95 0.0 1:a DM
123456
102 Amanda Hedlund9.95 0.0x x x 9.78 +1.5-
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
30/7 15:00
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 10.87 1:a DM
2 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 9.16 2:a DM
3 Carolina Nyblom
Västerås FK
06 Västerås FK 8.22
123456
102 Amanda Hedlund9.16x8.838.878.59x
118 Alva Åkesson10.8710.3210.7710.4410.8210.51
129 Carolina Nyblom7.51x7.708.028.227.49
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
30/7 10:40
1 Carolina Nyblom
Västerås FK
06 Västerås FK 18.53
123456
129 Carolina Nyblom18.5318.48-18.4918.42
F17 Spjut
Vikt: 500g
31/7 09:30
1 Ellen Heldt Cassel
Ludvika FFI
05 Ludvika FFI 35.12 SB
2 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 30.80 1:a DM
123456
102 Amanda Hedlund30.80xxxxx
46 Ellen Heldt Cassel34.1634.6532.5335.1234.7234.17
F15 80 m Försök
30/7 10:00
Heat 1
Vind: +0.5
1 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 10.88 q PB 1:a DM
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.19 q
3 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 11.20 q PB 2:a DM
4 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 11.53 PB
5 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 11.61 7:a DM
6 Nike Nymark
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 12.83 9:a DM
Heat 2
Vind: 0.0
1 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 11.27 q 3:a DM
2 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 11.29 q 4:a DM
3 Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF 11.38 q PB 5:a DM
4 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 11.40 PB 6:a DM
5 Hanna Molin
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 12.24 PB 8:a DM
Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna DNS
F15 80 m Final
30/7 11:40
Vind: +1.1
1 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 10.90 1:a DM
2 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.05
3 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 11.11 PB 2:a DM
4 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 11.12 3:a DM
5 Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF 11.43 4:a DM
6 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 11.51 5:a DM
F15 300 m
30/7 13:40
1 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 44.31 PB 1:a DM
2 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 45.36 2:a DM
3 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 46.65 3:a DM
4 Nora Ekdahl Nyström
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 47.10 PB
F15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 800 m

F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
31/7 10:20
Vind: +0.3
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 12.81 1:a DM
2 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 13.35 PB
3 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 13.88 2:a DM
4 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 14.53 3:a DM
5 Maja Mossberg
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 15.53 4:a DM
F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
31/7 14:20
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 48.99 1:a DM
2 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 50.89 2:a DM
3 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 51.32 3:a DM
4 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 54.08 4:a DM
F15 Höjd
31/7 10:50
1 Anni Westlund
IFK Umeå
08 IFK Umeå 150
2 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 150 PB 1:a DM
3 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 147 =PB
4 Maja Mossberg
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 144 PB 2:a DM
5 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 144 SB
=6 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 141 3:a DM
=6 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 141 3:a DM
8 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 138 5:a DM
9 Nike Nymark
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 135 6:a DM
120125130135138141144147150153
90 Alice Lundh Hållén--ooxooxxoxxx
142 Maja Mossberg---ooooxxx
26 Ebba Lindström--ooooxxx
110 Nike Nymarkoooxoxxx
42 Jennifer Texmo---oooxxoxxooxxx
128 Emilia Jonsdotter----ooooxxx
45 Anni Westlund-----ooxxooxxx
100 Alma Hammarström-oxoooxxx
55 Saga Brink--ooooxxx
F15 Längd
30/7 10:15
1 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.84 0.0
2 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 4.56 -0.8 1:a DM
3 Wilma Strandberg
Marieby GIF
07 Marieby GIF 4.55 -1.0 2:a DM
4 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 4.54 0.0
5 Alma Isaksson
IF Vingarna
07 IF Vingarna 4.49 0.0 3:a DM
6 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 4.44 -0.8
7 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 4.43 -0.7 4:a DM
8 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 4.33 0.0 PB 5:a DM
9 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 4.19 -0.2 6:a DM
10 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 4.08 -0.7 7:a DM
11 Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna 4.03 -0.6 8:a DM
12 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 3.80 -0.3 9:a DM
13 Nike Nymark
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 3.66 -0.3 10:a DM
14 Hannah Eriksson
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 3.53 -0.1 PB 11:a DM
15 Hanna Molin
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 3.51 -0.5 12:a DM
123456
110 Nike Nymark3.66 -0.33.44 -0.63.66 -0.8
19 Rojda Demezx 3.74 -0.74.03 -0.6
90 Alice Lundh Hållén4.28 -0.74.20 0.03.87 -0.8x 4.54 0.04.38 -0.6
73 Hanna Molin3.32 0.03.51 -0.53.18 -0.8
55 Saga Brink4.28 -0.14.22 -0.64.38 -0.34.38 0.04.38 0.04.43 -0.7
63 Hannah Erikssonx 3.53 -0.13.50 -0.4
128 Emilia Jonsdotter4.35 -1.04.40 0.04.44 -0.84.28 0.0x 4.37 -1.0
2 Freja Sköld3.23 -0.84.39 0.04.74 -0.74.84 0.0x 4.77 -0.9
26 Ebba Lindströmx 3.80 -0.33.66 -0.7
100 Alma Hammarström4.08 -0.74.00 0.03.90 0.0
22 Alma Isaksson3.68 -0.43.94 0.04.31 -0.44.36 0.04.49 0.04.39 -0.7
127 Moa Svedberg3.03 -0.64.33 0.02.87 -0.5x 4.24 0.04.17 -0.6
50 Wilma Strandberg4.09 -0.94.35 0.04.42 -0.64.39 0.04.55 0.04.55 -1.0
138 Sophie Grahn4.39 0.0x 4.33 -1.14.53 0.04.41 0.04.56 -0.8
134 Julia Blomgren4.13 0.04.19 -0.23.99 0.0
F15 Tresteg
31/7 13:00
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 12.39 +2.4 1:a DM
2 Emilia Jonsdotter
Umedalens IF
08 Umedalens IF 10.05 +0.9
3 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.99 +2.4 2:a DM
4 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 9.94 0.0 PB 3:a DM
5 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 8.78 +0.3 4:a DM
123456
26 Ebba Lindström8.59 +1.08.78 +0.3x 8.47 +1.8x 8.46 0.0
42 Jennifer Texmox 9.82 0.09.70 +2.59.90 +1.19.94 0.09.56 +0.2
128 Emilia Jonsdotterx 9.87 +1.09.89 +2.010.05 +0.99.67 +0.29.57 -1.2
134 Julia Blomgren9.30 +0.59.99 +2.49.86 +1.89.73 +0.99.59 +0.49.70 0.0
140 Stella Lundström11.98 +1.712.39 +2.412.07 +1.811.93 0.011.54 +0.211.60 -0.8
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
30/7 14:10
1 Felicia Wikström
Marieby GIF
07 Marieby GIF 11.33 PB 1:a DM
2 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 10.25 PB 2:a DM
3 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 9.56 3:a DM
4 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 9.49 4:a DM
123456
51 Felicia Wikström10.5010.5011.3310.6811.1910.49
134 Julia Blomgren10.258.879.059.139.708.62
26 Ebba Lindström9.299.388.619.149.499.48
55 Saga Brink9.049.409.369.559.568.90
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
30/7 12:40
1 Felicia Wikström
Marieby GIF
07 Marieby GIF 31.19 PB 1:a DM
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 23.17 SB 2:a DM
3 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 21.45 3:a DM
4 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 20.54 4:a DM
5 Hannah Eriksson
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 19.07 PB 5:a DM
6 Rojda Demez
IF Vingarna
07 IF Vingarna 18.15 6:a DM
7 Hanna Molin
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 14.06 7:a DM
123456
55 Saga Brink21.1622.59x22.0923.1721.28
73 Hanna Molin10.5612.1014.0612.44x13.30
63 Hannah Eriksson18.4119.07x19.0318.8617.20
134 Julia Blomgren19.7920.54x18.65xx
51 Felicia Wikström24.6230.28x28.3629.2431.19
26 Ebba Lindström18.8621.37xx21.45x
19 Rojda Demez16.5616.7918.1515.0614.5716.47
F15 Spjut
Vikt: 500g
31/7 14:40
1 Felicia Wikström
Marieby GIF
07 Marieby GIF 30.74 1:a DM
2 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 24.85 PB 2:a DM
3 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 22.11 PB 3:a DM
4 Maja Mossberg
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 22.06 PB 4:a DM
5 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 21.38 5:a DM
6 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 19.38 6:a DM
7 Hannah Eriksson
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 16.98 PB 7:a DM
123456
55 Saga Brink17.6018.2919.3814.3318.4916.53
42 Jennifer Texmox23.7724.0424.8520.2617.82
51 Felicia Wikström28.9823.8126.9326.0730.7428.18
134 Julia Blomgren21.2321.65x22.1120.71x
26 Ebba Lindström19.48x16.67x21.3819.78
63 Hannah Eriksson15.1613.9616.9816.7413.6913.62
142 Maja Mossberg15.0617.8819.2417.0322.06x
F13 60 m Försök
30/7 09:45
Heat 1
Vind: +0.6
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.87 q
2 Saga Sjöberg
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 9.10 q PB 1:a DM
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.29 PB 5:a DM
4 Estrid Ödlund
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 9.47 PB 7:a DM
Heat 2
Vind: +0.4
1 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 9.26 q PB 3:a DM
2 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 9.34 PB 6:a DM
3 Julia Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 9.52 PB 8:a DM
Heat 3
Vind: 0.0
1 Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF 9.16 q
2 Maja Ene
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 9.25 q PB 2:a DM
3 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 9.27 q PB 4:a DM
4 Ebba Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 10.27 9:a DM
5 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 11.15 10:a DM
F13 60 m Final
30/7 12:40
Vind: 0.0
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 8.81
2 Saga Sjöberg
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 9.15 1:a DM
3 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 9.16 PB 2:a DM
4 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 9.20 PB 3:a DM
5 Maja Ene
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 9.23 PB 9.221 4:a DM
6 Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF 9.23 9.229
F13 200 m
30/7 14:30
A-Final
Vind: +0.3
Tot. plac.
1 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 28.92 1 PB
2 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 30.42 2 PB 1:a DM
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 30.71 3 PB 30.704 2:a DM
4 Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF 30.71 4 30.708
5 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 30.80 5 PB 3:a DM
6 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 31.53 6 PB 4:a DM
B-Final
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Felicia Johansson
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 32.09 7 PB 5:a DM
2 Saga Sjöberg
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 32.37 8 PB 6:a DM
3 Estrid Ödlund
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 32.85 9 PB 7:a DM
4 Julia Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 33.11 10 PB 8:a DM
5 Ebba Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 35.16 11 PB 9:a DM
F13 600 m
31/7 14:50
1 Siri Herkules
Östersunds GIF
10 Östersunds GIF 2:03.07 1:a DM
2 Fredrika Nyblom
Västerås FK
09 Västerås FK 2:05.13
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
31/7 09:50
A-Final
Vind: -0.3
Tot. plac.
1 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 10.41 1 PB 1:a DM
2 Felicia Johansson
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 10.89 2 2:a DM
3 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 10.91 3
Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF DNS
B-Final
Vind: -0.2
Tot. plac.
1 Siri Herkules
Östersunds GIF
10 Östersunds GIF 11.90 4 PB 3:a DM
2 Ebba Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 12.32 5 PB 4:a DM
3 Estrid Ödlund
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 12.39 6 PB 5:a DM
F13 Höjd
31/7 13:20
1 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 153 PB 1:a DM
2 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 141 =PB
3 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 138 PB
4 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 138 PB 2:a DM
5 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 138 PB 3:a DM
6 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 129 4:a DM
7 Estrid Ödlund
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 129 PB 5:a DM
8 Ebba Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 129 PB 6:a DM
9 Julia Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 126 7:a DM
10 Siri Herkules
Östersunds GIF
10 Östersunds GIF 120 =PB 8:a DM
11 Saga Sjöberg
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 115 9:a DM
105110115120123126129132135138141144147150153155
139 Siri Herkulesoooxoxxx
64 Julia Eriksson--oooo-
119 Ella Åkesson-----ooooxxoxxx
62 Ebba Erikssonoooooxoxxoxxx
24 Frida Lauri---o-ooxoooxxx
88 Estrid Ödlund-ooooxooxxx
108 Ida Markström Leek--oooooxxx
91 Bella Lundh Hållén--ooooooooxxx
79 Saga Sjöbergoxooxxx
136 Mira Cedervall-------ooooxoxoxxoxoxxx
43 Irma Granberg------oooooxxx
F13 Längd
Hoppzon
30/7 10:50
1 Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF 4.61 -0.7
2 Irma Granberg
IFK Umeå
09 IFK Umeå 4.49 +0.4
3 Felicia Johansson
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 4.13 +1.1 1:a DM
4 Saga Sjöberg
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 4.07 +0.6 PB 2:a DM
5 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 3.99 -1.1 3:a DM
6 Fredrika Nyblom
Västerås FK
09 Västerås FK 3.90 +0.3
7 Selma Nordensson
Timrå AIF
10 Timrå AIF 3.85 -1.1 4:a DM
8 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 3.84 +0.8
9 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 3.80 0.0 5:a DM
10 Maja Ene
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 3.61 +0.2 6:a DM
11 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 2.91 +0.7 7:a DM
1234
98 Maja Ene3.39 +1.13.61 +0.23.53 0.03.27 0.0
43 Irma Granberg4.37 +0.84.49 +0.44.34 -0.44.48 +0.5
130 Fredrika Nyblomx 3.68 0.03.80 0.03.90 +0.3
91 Bella Lundh Hållén3.64 -0.43.58 +1.33.73 0.03.84 +0.8
31 Holly Strindlund2.74 -0.72.85 +0.92.91 +0.7x
17 Tyra Sternlind4.61 -0.74.40 +0.24.14 +1.04.10 +1.5
21 Tova-Lisa Gavelin3.99 -1.13.96 +0.43.93 +0.83.80 +0.6
119 Ella Åkesson3.77 +0.53.80 0.03.57 +0.33.67 +0.7
68 Felicia Johansson4.13 +1.14.04 +0.54.01 0.04.03 +0.5
79 Saga Sjöberg4.07 +0.63.96 +1.23.90 0.03.73 -0.3
124 Selma Nordensson2.63 0.03.72 0.03.57 0.03.85 -1.1
F13 Tresteg
Hoppzon
31/7 10:20
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.66 +1.4 PB 1:a DM
2 Felicia Johansson
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 9.15 +1.9 2:a DM
3 Siri Herkules
Östersunds GIF
10 Östersunds GIF 8.36 -0.6 3:a DM
4 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 8.33 +1.4 PB
5 Estrid Ödlund
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 8.25 +1.6 PB 4:a DM
6 Julia Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 7.83 +1.7 5:a DM
7 Fredrika Nyblom
Västerås FK
09 Västerås FK 7.47 +0.5
Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF DNS
1234
91 Bella Lundh Hållén8.23 -0.17.83 +1.08.33 +1.47.71 +0.9
64 Julia Eriksson7.83 +1.77.79 +1.27.80 +1.3-
88 Estrid Ödlund8.12 +0.38.25 +1.68.14 +0.78.21 +0.7
24 Frida Lauri9.66 +1.49.32 +1.5- -
17 Tyra SternlindDNS
130 Fredrika Nyblom7.31 +0.77.31 +0.47.35 +1.37.47 +0.5
139 Siri Herkules8.24 +0.78.36 -0.67.99 +1.08.05 +0.8
68 Felicia Johansson8.74 +1.38.51 +2.09.15 +1.99.07 +1.3
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
30/7 10:05
1 Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF 10.45
2 Isolde Lönnefors
Brännans IF
09 Brännans IF 9.80 1:a DM
3 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 9.35 PB 2:a DM
4 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 8.88 PB 3:a DM
5 Maja Ene
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 8.12 4:a DM
6 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 7.78 5:a DM
7 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 7.42 PB 6:a DM
8 Felicia Johansson
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 7.33 7:a DM
9 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 7.32 PB 8:a DM
Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna DNS
1234
68 Felicia Johansson7.246.417.287.33
24 Frida LauriDNSDNSDNSDNS
119 Ella Åkesson7.276.776.917.42
108 Ida Markström Leek7.717.787.297.75
8 Isolde Lönnefors8.878.759.809.61
98 Maja Enex8.077.988.12
136 Mira Cedervall8.538.888.158.47
31 Holly Strindlund6.557.326.687.22
17 Tyra Sternlind9.8310.4510.199.42
21 Tova-Lisa Gavelin7.279.139.358.15
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
30/7 13:20
1 Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF 22.29
2 Tova-Lisa Gavelin
IF Vingarna
09 IF Vingarna 21.45 PB 1:a DM
3 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 17.91 2:a DM
4 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 14.44 3:a DM
5 Fredrika Nyblom
Västerås FK
09 Västerås FK 13.27
Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna DNS
Isolde Lönnefors
Brännans IF
09 Brännans IF x
1234
24 Frida LauriDNS
31 Holly Strindlund14.44x12.98x
17 Tyra Sternlindx15.3922.2918.68
136 Mira Cedervall16.6016.9616.8117.91
8 Isolde Lönneforsxxxx
130 Fredrika Nyblomxx12.9813.27
21 Tova-Lisa Gavelin21.4517.5415.7516.34
F13 Spjut
Vikt: 400g
31/7 11:20
1 Frida Lauri
IF Vingarna
09 IF Vingarna 25.83 1:a DM
2 Tyra Sternlind
Hammarby IF
09 Hammarby IF 22.78
3 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 20.75 PB 2:a DM
4 Ella Åkesson
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 18.97 PB 3:a DM
5 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 18.24
6 Estrid Ödlund
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 14.71 PB 4:a DM
7 Felicia Johansson
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 14.47 PB 5:a DM
8 Ebba Eriksson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 14.41 PB 6:a DM
9 Holly Strindlund
IF Vingarna
09 IF Vingarna 14.35 PB 7:a DM
10 Siri Herkules
Östersunds GIF
10 Östersunds GIF 12.55 8:a DM
11 Ida Markström Leek
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 11.39 9:a DM
1234
62 Ebba Eriksson13.7912.4914.4113.17
88 Estrid Ödlundx14.7114.3414.10
68 Felicia Johansson13.65x14.1914.47
91 Bella Lundh Hållénx18.2416.0117.18
31 Holly Strindlund12.6814.0013.9214.35
136 Mira Cedervall17.4220.7517.33x
108 Ida Markström Leekxx11.1711.39
24 Frida Laurix25.8322.0424.37
119 Ella Åkesson15.9915.1318.9715.25
139 Siri Herkules11.5612.3412.1112.55
17 Tyra Sternlind22.7818.4518.9121.13
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m
30/7 10:40
Vind: +0.4
1 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 11.27 PB 1:a DM
2 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 11.61 2:a DM
3 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 11.90 3:a DM
4 Joel Odelberg
Sollefteå GIF
04 Sollefteå GIF 12.50 SB 4:a DM
Män & P17 200 m
30/7 14:10
Heat 1
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 24.70 5 PB 5:a DM
2 Joel Odelberg
Sollefteå GIF
04 Sollefteå GIF 25.69 6 PB 6:a DM
3 Alexander Lilliesköld
Sollefteå GIF
99 Sollefteå GIF 27.27 7 PB 7:a DM
Heat 2
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 22.61 1 PB 1:a DM
2 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 22.72 2 PB 2:a DM
3 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 23.55 3 3:a DM
4 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 23.93 4 PB 4:a DM
Sammanställning per klass
P17
1 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 22.72
2 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 23.55
3 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 23.93
4 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 24.70
Män
1 Simon Vikström
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 22.61
2 Joel Odelberg
Sollefteå GIF
04 Sollefteå GIF 25.69
3 Alexander Lilliesköld
Sollefteå GIF
99 Sollefteå GIF 27.27
Män & P15 800 m
31/7 15:40
1 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 2:08.39 PB
2 Håkan Svedberg
Brunflo IF
86 Brunflo IF 2:28.79 1:a DM
3 Johan Norberg
Trångsvikens IF
61 Trångsvikens IF 2:42.54 2:a DM
Sammanställning per klass
P15
1 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 2:08.39
Män
1 Håkan Svedberg
Brunflo IF
86 Brunflo IF 2:28.79
2 Johan Norberg
Trångsvikens IF
61 Trångsvikens IF 2:42.54
Män 1500 m
30/7 13:20
1 Håkan Svedberg
Brunflo IF
86 Brunflo IF 4:40.13 PB 1:a DM
2 Oskar Bergman
IFK Mora FIK
06 IFK Mora FIK 4:41.56
Män 5000 m
31/7 13:30
1 Håkan Svedberg
Brunflo IF
86 Brunflo IF 18:42.76 1:a DM
2 Jonas Hellström
Terrible Tuesdays TC
61 Terrible Tuesdays TC 19:04.93
3 Charlie Hatton
Sollefteå GIF
11 Sollefteå GIF 22:33.05 2:a DM
Män Höjd
31/7 14:30
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 172 1:a DM
2 Alexander Lilliesköld
Sollefteå GIF
99 Sollefteå GIF 160 PB 2:a DM
Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI DNS
135140145148151154157160163166172178
109 Christof Neib-------xo-xoxoxx-
69 Alexander Lilliesköldoooxoxxooooxxx
Män Längd
30/7 11:30
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 6.33 +0.3 PB 1:a DM
2 Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 6.26 +0.3 PB 2:a DM
3 Alexander Lilliesköld
Sollefteå GIF
99 Sollefteå GIF 4.99 +0.1 PB 3:a DM
4 Sören Svedberg
Ösmo Nynäs FIK
81 Ösmo Nynäs FIK 4.81 0.0
Daniel Öhlén
IF Vingarna
79 IF Vingarna DNS
123456
37 Daniel ÖhlénDNS
69 Alexander Lilliesköld4.99 +0.14.51 0.04.90 +0.33.99 -0.14.66 +0.4x
109 Christof Neib6.28 +0.16.14 +0.2x x x 6.33 +0.3
132 Sören Svedbergx 4.81 0.04.61 +0.24.59 +0.14.54 -0.24.68 +0.3
105 Vidar Kempe6.23 +0.26.06 0.06.26 +0.36.06 0.06.18 +0.1x
Män Tresteg
31/7 11:10
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 13.38 0.0 1:a DM
Vidar Kempe
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI DNS
123456
109 Christof Neib12.49 +0.312.68 0.013.38 0.0x 13.06 +1.1-
105 Vidar KempeDNS
Män Kula
Vikt: 7,26kg
30/7 15:00
1 Sören Svedberg
Ösmo Nynäs FIK
81 Ösmo Nynäs FIK 10.43 SB
Daniel Öhlén
IF Vingarna
79 IF Vingarna DNS
123456
37 Daniel Öhlén
132 Sören Svedbergx10.38x10.439.8010.37
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
30/7 10:00
1 Daniel Öhlén
IF Vingarna
79 IF Vingarna 27.95 1:a DM
123456
37 Daniel Öhlén27.47x27.4127.9527.25x
Män Spjut
Vikt: 800g
31/7 09:30
1 Christof Neib
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 48.45 1:a DM
2 Simon Andersson
Brännans IF
04 Brännans IF 41.23 PB 2:a DM
123456
6 Simon Andersson41.23xx34.70xx
109 Christof Neibx38.1643.3639.3742.7948.45
P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
30/7 10:00
1 Melker Albertsson
Brännans IF
03 Brännans IF 44.71 1:a DM
123456
4 Melker Albertssonx44.7144.6343.93x43.79
P17 100 m
30/7 10:50
Vind: +1.4
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 11.23 PB 1:a DM
2 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 11.24 PB 2:a DM
3 Ludwig Persson
IF Vingarna
06 IF Vingarna 11.85 PB 3:a DM
4 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 12.52 4:a DM
P17 200 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 200 m

P17 300 m häck
Höjd: 84,0cm
31/7 14:00
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 38.71 PB 1:a DM
2 Leon Ölmerud Kjellman
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 38.78 PB 2:a DM
P17 Längd
30/7 11:30
1 Vilgot Westling
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 5.23 0.0 PB 1:a DM
123456
117 Vilgot Westlingx x x 4.76 0.05.23 0.0x
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
30/7 15:00
1 River Strindlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 5.87 PB 1:a DM
123456
32 River Strindlundx5.695.705.875.785.82
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
30/7 10:00
1 Gustav Jonsson
SK Bore
05 SK Bore 39.95
2 River Strindlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 14.08 1:a DM
123456
52 Gustav Jonsson37.0837.77x39.95x38.72
32 River Strindlund13.6814.00x11.76x14.08
P17 Spjut
Vikt: 700g
31/7 09:30
1 River Strindlund
IF Vingarna
06 IF Vingarna 20.60 PB 1:a DM
Lukas Elfström
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI DNS
123456
97 Lukas ElfströmDNS
32 River Strindlund19.5018.50x20.60x16.28
P15 80 m
30/7 10:10
Vind: 0.0
1 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 10.31 PB
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 10.69 1:a DM
3 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 10.84 PB 2:a DM
P15 300 m
30/7 13:35
1 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 43.25 1:a DM
2 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 43.30 2:a DM
P15 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

P15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
31/7 10:30
Vind: +0.8
1 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 14.67 1:a DM
P15 Höjd
31/7 10:50
1 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 156 1:a DM
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 141 2:a DM
135138141144147150153156165
48 Anton Ringdahl-----o-xoxxx
30 Hugo Sondelloxoxoxxx
P15 Längd
30/7 11:30
1 Lucas Wall
IFK Umeå
07 IFK Umeå 5.03 0.0 PB
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 4.56 0.0 1:a DM
123456
30 Hugo Sondell4.07 -0.14.47 0.04.42 +0.34.31 0.04.56 0.0x
44 Lucas Wallx 4.99 0.04.95 +0.35.03 0.04.97 0.04.97 0.0
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
30/7 14:10
1 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 9.71 1:a DM
123456
30 Hugo Sondell8.699.719.509.489.629.67
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
30/7 10:40
1 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 31.15 1:a DM
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 27.06 2:a DM
123456
30 Hugo Sondell22.57--27.06-22.74
48 Anton Ringdahl28.3931.15---30.64
P15 Spjut
Vikt: 600g
31/7 14:40
1 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 42.20 PB 1:a DM
2 Hugo Sondell
IF Vingarna
08 IF Vingarna 32.40 2:a DM
123456
48 Anton Ringdahl38.3142.2036.6938.40x35.70
30 Hugo Sondell28.1328.7630.0130.3526.5932.40
P13 60 m
30/7 12:40
Vind: -0.9
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 8.57 PB
2 Lennart Persson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 8.79 1:a DM
3 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 9.47 2:a DM
4 Teodor Amundrud
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 10.57 PB 3:a DM
P13 200 m
30/7 14:40
Vind: -0.8
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 28.66 PB
2 Lennart Persson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 29.97 PB 1:a DM
3 Isak Ekdahl Nyström
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 33.31 2:a DM
4 Leo Persson
Stuguns SK
09 Stuguns SK 35.82 PB 3:a DM
5 Teodor Amundrud
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 36.43 4:a DM
P13 600 m
31/7 14:40
1 Isak Ekdahl Nyström
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 2:03.93 1:a DM
2 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 2:24.28 PB
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
31/7 10:00
Vind: +0.3
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 10.70
2 Theo Lundström
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 11.21 1:a DM
3 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 12.45 PB 2:a DM
4 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 15.15
P13 Höjd
31/7 13:20
1 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 129 PB 1:a DM
2 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 110 PB
95100105110115120123126129132
33 Nils Åberg---ooxooooxxx
16 Gustav Lindmarkoxoooxxx
P13 Längd
30/7 10:00
1 Theo Lundström
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 4.36 -0.4 1:a DM
2 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 4.16 +0.4 2:a DM
3 Teodor Amundrud
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 3.32 0.0 3:a DM
4 Björn Strandlund
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 3.27 -0.6 4:a DM
1234
53 Teodor Amundrud3.15 +0.3x 3.32 0.0x
33 Nils Åberg3.96 0.04.16 +0.44.06 0.03.19 0.0
141 Theo Lundström4.34 +0.74.36 +0.44.25 +0.74.36 -0.4
81 Björn Strandlundx 2.77 +0.43.15 +0.63.27 -0.6
P13 Tresteg
Hoppzon
31/7 10:20
1 Theo Lundström
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 10.20 +1.2 PB 1:a DM
1234
141 Theo Lundström10.20 +1.29.86 +0.710.08 +1.810.09 -0.6
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
30/7 11:00
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 10.10
2 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 7.42 1:a DM
3 Teodor Amundrud
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 5.09 2:a DM
4 Björn Strandlund
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 4.97 PB 3:a DM
5 Erik Svensson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 4.33 4:a DM
123456
13 Carl Östberg9.7110.109.429.80
53 Teodor Amundrud4.435.094.964.86
33 Nils Åberg4.886.996.897.42
82 Erik Svensson 3.874.303.784.33
81 Björn Strandlund4.464.974.864.95
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
30/7 13:20
1 Theo Lundström
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 28.47 PB 1:a DM
2 Teodor Amundrud
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 16.60 2:a DM
3 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 16.11 PB 3:a DM
4 Erik Svensson
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 14.41 PB 4:a DM
5 Björn Strandlund
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 12.87 PB 5:a DM
1234
141 Theo Lundström28.47x26.25x
81 Björn Strandlundxx12.8710.70
53 Teodor Amundrud13.7513.9216.6014.04
82 Erik Svensson 13.77x14.4113.25
33 Nils Åbergxx16.11x
P13 Spjut
Vikt: 400g
31/7 11:20
1 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 32.38 PB
2 Theo Lundström
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 27.62 1:a DM
3 Lennart Persson
IF Vingarna
09 IF Vingarna 27.36 2:a DM
4 Leo Persson
Stuguns SK
09 Stuguns SK 21.93 PB 3:a DM
5 Nils Åberg
IF Vingarna
10 IF Vingarna 19.82 4:a DM
6 Teodor Amundrud
Sollefteå GIF
10 Sollefteå GIF 15.86 5:a DM
7 Björn Strandlund
Sollefteå GIF
09 Sollefteå GIF 12.22 PB 6:a DM
8 Gustav Lindmark
Gällivare SK
10 Gällivare SK 8.66
1234
141 Theo Lundström21.5027.6225.6623.04
53 Teodor Amundrud13.6710.5611.7515.86
81 Björn Strandlund11.8111.7012.228.93
27 Lennart Persson27.3527.3625.9420.78
94 Leo Persson21.9319.3019.9920.84
13 Carl Östbergx32.3830.9530.50
33 Nils Åberg15.7818.8319.8219.43
16 Gustav Lindmarkxx8.66x
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.