Results Vårkampen

Göingevallen, Hässleholm   2018-05-13

Arrangör: Hässleholms AIS Tävlingsledare: Max Nyman Senast uppdaterad: : 2019-02-01 15:12:26

F14 80 m Försök

2018-05-13
Heat 1Vind: +0,1

inga tider, tekniskt fel

1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK Q  
2 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK q  
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF q  
4 Nicole Ekelund Svenning
Tyringe SK-69
04 Tyringe SK-69  
Heat 2Vind:  0.0
1 Elvira Hörberg
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 11.29 Q  
2 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 11.31 q  
3 Viola Holmström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 11.78 q  
4 Sofie Bertilsson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 11.97 q  
5 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 12.06 q  

F14 80 m Final

2018-05-13 10:15
Vind: +0,7
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 10.64  
2 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.96  
3 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 10.99  
4 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 11.41  
5 Elvira Hörberg
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 11.47  
6 Viola Holmström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 11.85  
7 Sofie Bertilsson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 12.04  
8 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 12.21  

F14 800 m Final

2018-05-13 14:25
1 Anne Oostra
Höörs IS
04 Höörs IS 02:36.19  
2 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 02:41.61  
3 Una Rahic Ademovic
Malmö AI
04 Malmö AI 02:41.71  
4 Elvira Hörberg
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 02:52.35  
5 Viola Holmström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 02:59.98  

F14 Höjd Final

2018-05-13 13:15
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 163  
2 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 148  
3 Julia Johansson
Öresund FK
04 Öresund FK 125  
=4 Sofie Bertilsson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 117  
=4 Viola Holmström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 117  

F14 Längd Final

2018-05-13 11:35
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 4,88 -0,6  
2 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 4,74 -2,1  
3 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 4,58 -1,6  
4 Elvira Hörberg
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 4,18 -2,5  
5 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 4,15  0.0  
6 Viola Holmström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 3,75  0.0  
1 2 3 4 5 6
Amelie Götesson3,88  0.04,15  0.03,82 -1,53,70  0.0
Viola Holmström3,37 -1,53,48  0.03,75  0.03,37 -1,6
Jonna Lundgren4,33 -1,04,88 -0,64,75 -1,64,84  0.0
Iza Mellberg4,41 +1,74,42 -1,24,37 -2,64,58 -1,6
Emilia Franzén4,48 +0,44,72 -2,44,74 -2,14,66 -0,5
Elvira Hörberg3,82 -0,44,18 -2,53,96 -1,13,86  0.0

F14 Kula Final

Vikt: 3,0kg
2018-05-13 10:45
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 11,90  
2 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 11,05  
3 Julia Johansson
Öresund FK
04 Öresund FK 8,09  
4 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 7,20  
5 Viola Holmström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 6,42  
6 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 6,18  
1 2 3 4 5 6
Jonna Lundgren11,3611,5411,3311,90
Iza Mellberg6,916,837,207,00
Amelie Götesson6,186,12x6,07
Viola Holmström6,296,406,426,06
Elsa Hjelm11,059,9010,439,83
Julia Johansson7,977,858,048,09

F13 60 m Final

2018-05-13
Vind: +1,5
1 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.67  
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.79  
3 Emma Ekelund Svenning
Tyringe SK-69
05 Tyringe SK-69 9.34  
4 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.67  
5 Amelia Eriksson
Tyringe SK-69
05 Tyringe SK-69 10.49  
6 Vida Olsson
KFUM Kristianstad
05 KFUM Kristianstad 11.19  

F13 600 m Final

2018-05-13 15:15
1 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 01:51.15  
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 01:51.43  
3 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 02:01.66  
4 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 02:02.76  
5 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 02:11.60  

F13 Höjd Final

2018-05-13 09:55
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 151  
2 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 141  
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 141  
4 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 133  

F13 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 14:15
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 4,95  0.0  
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4,53 +1,9  
3 Emy Liedman
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4,49  0.0  
4 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4,28 -0,2  
5 Emma Ekelund Svenning
Tyringe SK-69
05 Tyringe SK-69 4,12 +1,2  
6 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 3,92 -0,5  
7 Amelia Eriksson
Tyringe SK-69
05 Tyringe SK-69 3,35 +0,1  
8 Vida Olsson
KFUM Kristianstad
05 KFUM Kristianstad 2,70 +1,1  
1 2 3 4 5 6
Wilma Nilsson4,95  0.04,86  0.04,79  0.04,95 +0,1
Amelia Eriksson3,12 +1,33,35 -0,83,33  0.03,35 +0,1
Vida Olsson2,47  0.02,26 -0,82,41 +0,32,70 +1,1
Alicia Halldén3,15  0.03,81 -0,33,89 +0,53,92 -0,5
Linnéa Säfström4,20  0.04,12  0.04,53 +1,94,42 +1,7
Joanna Ek4,07 -0,34,28 -0,24,28 +1,24,18 -0,5
Emma Ekelund Svenning4,10 -0,33,55 -0,94,12 +1,2x
Emy Liedman4,19 -2,84,27 +1,03,37 +3,04,49  0.0

F13 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 11:25
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 13,67  
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9,06  
3 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8,79  
4 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 7,83  
5 Vida Olsson
KFUM Kristianstad
05 KFUM Kristianstad 5,00  
1 2 3 4 5 6
Linnéa Säfström9,068,368,378,82
Alicia Halldén8,798,758,478,50
Joanna Ek7,537,497,837,67
Wilma Nilsson11,7813,1413,2613,67
Vida Olsson3,784,455,004,82

F12 60 m Försök

2018-05-13 10:25
Heat 1Vind: +1,4
1 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 9.03 Q  
2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.33 q  
3 Alva Gustafsson
Markaryds FK
06 Markaryds FK 9.48 q  
4 Maja Olofsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.60 q  
5 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.84 q  
6 Julia Rose´n
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 10.74  
Heat 2Vind: N/A
1 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.20 Q  
2 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.23 q  
3 Anne Rasmussen
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.67 q  
4 Amanda Nilsson
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 9.99  
5 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 10.19  
6 Ida Andersen
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 10.65  

F12 60 m Final

2018-05-13 12:05
Vind: -1,0
1 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 9.21  
2 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.23  
3 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.32  
4 Anne Rasmussen
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.54  
=5 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.57  
=5 Maja Olofsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.57  
7 Alva Gustafsson
Markaryds FK
06 Markaryds FK 9.71  
8 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 10.33  

F12 600 m Final

2018-05-13 14:40
1 Celine Aagaard
SK Graal
06 SK Graal 01:51.90  
2 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 02:06.23  
3 Alva Gustafsson
Markaryds FK
06 Markaryds FK 02:10.09  
4 Hanna Brand
Lomma FIK
06 Lomma FIK 02:19.84  
5 Ida Andersen
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 02:20.74  
Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF DNS  
Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS  
Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS  

F12 Höjd Final

2018-05-13 11:05
1 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 128  
=2 Hanna Brand
Lomma FIK
06 Lomma FIK 122  
=2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 122  
=4 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 115  
=4 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 115  

F12 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 12:40
1 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4,31 -1,0  
2 Celine Aagaard
SK Graal
06 SK Graal 4,26 -0,4  
3 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4,24  0.0  
4 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 3,99 -0,2  
5 Ella Vallin
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 3,83 -0,8  
6 Alva Gustafsson
Markaryds FK
06 Markaryds FK 3,67  0.0  
7 Maja Olofsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 3,61 -0,9  
8 Amanda Paulsson
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 3,51 -1,7  
9 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 3,43 -1,1  
10 Hanna Brand
Lomma FIK
06 Lomma FIK 3,37 -1,1  
11 Amanda Nilsson
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 3,27 +0,7  
12 Viola Koqmezi
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 3,22  0.0  
13 Ida Andersen
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 3,22 -0,6  
14 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 3,17 -0,8  
15 Julia Rose´n
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 3,15 -1,1  
1 2 3 4 5 6
Amanda Nilsson3,22 -1,33,08 +1,63,27 +0,73,17 -0,7
Ella Vallin3,17 -1,53,83 -0,83,63  0.03,63 -1,7
Julia Rose´n3,15 -1,12,68 -0,42,72 -0,32,81  0.0
Maja Olofssonx 3,55 -0,83,61 -0,9x
Annie Torkéll3,80 -2,64,24  0.04,22  0.03,98  0.0
Viola Koqmezi 3,12 -1,63,07 -0,93,22  0.03,18 +1,7
Frida Andersson4,21 -1,54,31 -1,04,29  0.04,11  0.0
Amanda Paulsson3,39 -2,13,51 -1,73,29 +0,33,08 -0,2
Alva Gustafsson3,63 -0,73,61 -2,23,45 -1,53,67  0.0
Sara Andersson3,92 -1,63,99 -0,22,56 -1,93,91 +2,0
Clara Gullbrantz3,08 -1,43,17 -0,82,73 -0,83,10  0.0
Celine Aagaard4,21 +0,24,26 -0,44,06 -2,34,07 -1,9
Tilda Persson3,18 -1,13,43 -1,13,26 +1,43,16 -1,2
Ida Andersenx x 2,99 -2,93,22 -0,6
Hanna Brand2,98 -3,23,17 -0,33,34 -0,43,37 -1,1

F12 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 09:30
1 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10,26  
2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9,86  
3 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9,02  
4 Hanna Brand
Lomma FIK
06 Lomma FIK 7,41  
5 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 6,59  
6 Julia Rose´n
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 5,52  
7 Amanda Paulsson
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 5,29  
8 Amanda Nilsson
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 5,15  
1 2 3 4 5 6
Amanda Nilsson4,045,155,124,62
Annie Torkéll9,698,9610,269,91
Julia Rose´n5,275,235,524,16
Hanna Brand7,287,197,416,56
Amanda Paulsson5,294,905,225,04
Sara Andersson8,648,548,819,86
Frida Andersson8,078,269,027,96
Clara Gullbrantz6,426,596,005,89

F11 60 m Försök

2018-05-13 09:45
Heat 1Vind: +0,3
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.15 Q  
2 Ester Wendin
IFK Lund
07 IFK Lund 9.31 q  
3 Louise Jarnemo
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.90 q  
4 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 10.09 q  
5 Elsa Andersson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 10.10 q  
6 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.14 q  
7 Linnea Widmark
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.30  
Heat 2Vind: +0,7
1 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.55 Q  
2 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 9.57 q  
3 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 10.17  
4 Wilda Andersson
Markaryds FK
07 Markaryds FK 10.23  
5 Mollie Nilsson
Höörs IS
07 Höörs IS 10.28  
6 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.53  
7 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 10.87  

F11 60 m Final

2018-05-13 11:55
Vind: -1,3
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.22  
2 Ester Wendin
IFK Lund
07 IFK Lund 9.39  
3 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 9.75  
4 Louise Jarnemo
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.94  
5 Elsa Andersson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 10.11  
6 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.14  
7 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 10.18  
8 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.33  

F11 600 m Final

2018-05-13 14:55
1 Ester Wendin
IFK Lund
07 IFK Lund 02:07.24  
2 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 02:08.26  
3 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:08.54  
4 Nilla Gustafsson
Höörs IS
07 Höörs IS 02:08.99  
5 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 02:18.68  
6 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 02:20.95  
7 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 02:22.30  
8 Ella Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 02:23.98  
9 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 02:25.12  
10 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:26.99  
11 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:28.94  
12 Ella Nordkvist
IF Kronan
07 IF Kronan 02:33.25  

F11 Höjd Final

2018-05-13 12:15
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 128  
2 Ester Dougan
Markaryds FK
07 Markaryds FK 123  
3 Alva Jönsson
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 119  
4 Elsa Andersson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 115  
5 Ella Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 110  
6 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 100  

F11 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 10:25
1 Ester Wendin
IFK Lund
07 IFK Lund 4,04 -1,0  
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 4,02 +0,2  
3 Ester Dougan
Markaryds FK
07 Markaryds FK 3,68  0.0  
4 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 3,63 -0,5  
5 Wilda Andersson
Markaryds FK
07 Markaryds FK 3,53  0.0  
6 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 3,53 +0,2  
7 Alva Jönsson
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 3,49  0.0  
8 Elsa Andersson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3,37  0.0  
9 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3,29 -1,0  
10 Ella Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3,29  0.0  
11 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3,06 -1,4  
12 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 3,04 -0,2  
13 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 2,85 -1,1  
14 Ella Nordkvist
IF Kronan
07 IF Kronan 2,74 -1,2  
1 2 3 4 5 6
Ebba Nilsson3,06 -1,42,96 -0,3x x
Alva Jönsson3,49  0.03,48 -0,13,46 -0,93,29 -1,0
Ester Wendin4,00 -0,54,04 -1,03,97  0.03,88 -1,0
Tilde Nilsson3,75  0.03,83  0.04,02 +0,23,94 -0,6
Nike Aldén3,45 -1,53,45 -0,63,53 +0,23,35 -0,3
Wilda Andersson3,38  0.03,51 -2,03,53  0.03,40  0.0
Ella Nilsson3,29  0.03,18 -1,93,10 -0,63,03 -0,8
Ester Dougan3,68  0.03,49 -0,43,49 -0,23,43  0.0
Olivia Lindberg Tillander3,63 -0,53,56 -0,83,41 +0,33,49  0.0
Miranda Byström2,85 -1,12,77  0.02,77  0.02,83  0.0
Filipa Ivarsson3,27  0.03,24  0.03,21  0.03,29 -1,0
Elsa Anderssonx 3,12 -1,33,37  0.0x
Vilma Atthage3,04 -0,23,00  0.02,98 -0,32,96 -0,9
Ella Nordkvist2,63  0.02,56 -0,72,74 -1,22,61 -1,2

F11 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 13:50
1 Ester Wendin
IFK Lund
07 IFK Lund 7,07  
2 Ella Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5,99  
3 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 5,55  
4 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 5,43  
5 Alva Jönsson
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 5,08  
6 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 5,07  
7 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 4,87  
8 Ella Nordkvist
IF Kronan
07 IF Kronan 4,78  
9 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 4,57  
1 2 3 4 5 6
Ella Nordkvist-3,934,784,71
Olivia Lindberg Tillander5,105,084,765,43
Alva Jönsson4,635,084,174,61
Ebba Nilsson5,355,555,205,51
Ester Wendin7,076,616,437,01
Nike Aldén3,864,104,624,87
Miranda Byström4,354,154,044,57
Ella Nilsson5,575,635,995,40
Filipa Ivarsson5,074,454,224,35

F10 60 m Försök

2018-05-13 09:30
Heat 1Vind: +0,3
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.26 Q  
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.83 q  
3 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 9.92 q  
4 Helma Hugosson
Ängelholms IF
08 Ängelholms IF 10.13 q  
5 Hannah Aleheim
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.30 q  
6 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.41  
7 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 10.47  
8 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 11.04  
Heat 2Vind: +0,3
1 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 9.91 Q  
2 Johanna Falk
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.14 q  
3 Ella Svensson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.20 q  
4 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 10.34  
5 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 10.43  
6 Filippa Sjöö
Båstads GIF
08 Båstads GIF 10.79  
7 Elsa Almryd
Båstads GIF
08 Båstads GIF 10.98  
8 Moa Desilets Kajzer
Öresund FK
08 Öresund FK 11.47  

F10 60 m Final

2018-05-13 11:40
Vind: +0,5
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.05  
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.72  
3 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 9.74  
4 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 9.80  
5 Johanna Falk
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.94  
6 Ella Svensson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.30  
7 Helma Hugosson
Ängelholms IF
08 Ängelholms IF 10.30  
Hannah Aleheim
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS DNS  

F10 600 m Final

2018-05-13 15:25
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 01:59.15  
2 Moa Sjöström
Eslövs AI
08 Eslövs AI 02:11.65  
3 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:16.21  
4 Helma Hugosson
Ängelholms IF
08 Ängelholms IF 02:22.52  
5 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:23.59  
6 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 02:35.26  
7 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 02:37.19  
Elsa Almryd
Båstads GIF
08 Båstads GIF DNS  

F10 Höjd Final

2018-05-13 13:40
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 123  
2 Johanna Falk
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 116  
3 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 116  
4 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 113  
5 Filippa Sjöö
Båstads GIF
08 Båstads GIF 113  
6 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 109  
=7 Hannah Aleheim
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 100  
=7 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 100  
9 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 100  
10 Moa Desilets Kajzer
Öresund FK
08 Öresund FK 90  
Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF x  

F10 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 12:05
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3,84 -1,3  
2 Johanna Falk
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3,72 -1,8  
3 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3,50 -1,0  
4 Hannah Aleheim
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3,42 +0,3  
5 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 3,35  0.0  
6 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 3,25 -2,1  
7 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 3,22 -0,8  
8 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3,19  0.0  
9 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3,17 -0,3  
10 Helma Hugosson
Ängelholms IF
08 Ängelholms IF 3,16 +0,9  
11 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3,12  0.0  
12 Ella Svensson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3,10 -1,2  
13 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 2,90 -0,7  
14 Elsa Almryd
Båstads GIF
08 Båstads GIF 2,83 -1,1  
15 Moa Desilets Kajzer
Öresund FK
08 Öresund FK 2,62  0.0  
16 Tea Blåsol
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 2,58  0.0  
17 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 2,48 +0,4  
1 2 3 4 5 6
Vera Frisk3,12  0.02,94 +0,42,74 -3,52,72 -1,1
Ellen Andersson3,15  0.03,22 -0,83,14 -1,83,16 -1,1
Emma Andersenx 3,16 -0,93,15  0.03,35  0.0
Ella Svensson3,05 +2,03,10 -1,23,00  0.03,07  0.0
Elsa Ljung2,27 +0,82,24  0.02,48 +0,42,19 -1,6
Elvira Helgesson3,72  0.03,66 -0,63,49  0.03,84 -1,3
Hannah Aleheim3,39 +0,83,25 -1,43,42 +0,33,15 -1,3
Tea Blåsol2,58  0.02,27 -1,02,58 -1,32,58 -1,1
Alice Olsson3,50 -1,03,48 -1,83,43 -1,23,49 -1,7
Johanna Falk3,72 -1,83,68  0.03,50 -0,83,68 -1,2
Helma Hugosson3,16 +0,93,09 -0,23,00 +0,42,93  0.0
Elsa Almrydx x 2,74 -1,12,83 -1,1
Isabelle Johnfors3,15 -0,53,17 -0,32,88 +0,73,13 -2,0
Moa Desilets Kajzer2,62  0.0x x x
Elin Lundberg3,11 -0,73,25 -2,13,07 -0,92,92 -1,5
Maja Dahlberg2,82 -0,52,77 +0,92,64 -0,92,90 -0,7
Ester Ander3,19  0.03,00 +0,92,98 -1,72,88 -1,4

F10 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 10:10
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 6,04  
2 Johanna Falk
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5,92  
3 Ella Mars
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5,74  
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5,53  
5 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 5,38  
6 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4,95  
7 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 4,52  
8 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 4,45  
9 Elsa Almryd
Båstads GIF
08 Båstads GIF 4,41  
10 Filippa Sjöö
Båstads GIF
08 Båstads GIF 4,41  
11 Ella Svensson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4,31  
12 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 4,30  
13 Ella Selander
Eslövs AI
08 Eslövs AI 4,22  
14 Tea Blåsol
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 4,05  
15 Moa Desilets Kajzer
Öresund FK
08 Öresund FK 3,63  
1 2 3 4 5 6
Moa Desilets Kajzer3,623,63x3,40
Maja Dahlberg4,453,694,354,19
Tea Blåsol4,043,713,834,05
Ella Selander4,053,884,224,06
Filippa Sjöö3,364,413,854,34
Alice Olsson5,465,19x5,53
Elsa Ljung4,29x4,524,28
Ella Mars5,505,745,68x
Elsa Almryd4,344,374,414,05
Johanna Falk5,365,595,695,92
Isabelle Johnfors4,784,954,794,36
Elvira Helgesson5,034,704,705,38
Ella Svensson3,61x4,034,31
Ester Ander4,303,974,153,90
Elin Lundberg4,085,695,596,04

F9 60 m Försök

2018-05-13 09:55
Heat 1Vind: +0,1
1 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.20 Q  
2 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 10.28 q  
3 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.51 q  
4 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.62 q  
5 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.78 q  
=6 Astrid Cronholm
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 10.85  
=6 Stina Bondesson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.85  
Heat 2Vind: +0,4
1 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 10.20 Q  
2 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.47 q  
3 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 10.70 q  
4 Esther Elliot
Huddinge AIS
09 Huddinge AIS 10.95  
5 Giulia Grossi
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 11.20  
6 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 11.29  

F9 60 m Final

2018-05-13 12:00
Vind: +0,7
1 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 10.06  
2 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 10.22  
3 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.27  
4 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.34  
5 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 10.53  
6 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.71  
7 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.79  
8 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.98  

F9 400 m Final

2018-05-13 14:10
1 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:25.67  
2 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 01:27.16  
3 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:28.80  
4 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 01:29.99  
5 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 01:32.59  
6 Astrid Cronholm
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 01:43.52  
7 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:47.53  

F9 Höjd Final

2018-05-13 12:30
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 110  
2 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 107  
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 104  
4 Chanelle Clausen
Åhus FIK
09 Åhus FIK 104  
5 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 100  
6 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 100  
7 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 100  
8 Stina Bondesson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 100  
9 Thea Frostgård
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 96  
10 Isabelle Svantesson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 96  
11 Esther Elliot
Huddinge AIS
09 Huddinge AIS 92  
12 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 87  
13 My Nordström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 82  

F9 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 10:35
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3,41  0.0  
2 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 3,35  0.0  
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3,32  0.0  
4 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3,20  0.0  
5 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3,15 -0,8  
6 Chanelle Clausen
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3,12 -0,2  
7 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 3,04 -0,2  
8 Giulia Grossi
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 2,93  0.0  
9 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 2,82  0.0  
10 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2,79 +0,9  
11 Stina Bondesson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2,68  0.0  
12 Isabelle Svantesson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2,65  0.0  
13 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2,63 +0,1  
14 Mollie Erixon
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2,52 -0,3  
15 Thea Frostgård
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2,50  0.0  
16 Astrid Cronholm
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 2,48 -0,2  
17 My Nordström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2,30 +0,5  
1 2 3 4 5 6
Alicia Dahlerus2,79 +0,92,78 -0,82,66  0.02,67 -1,2
Isabelle Svantesson2,65  0.02,42 -0,32,40 +0,92,43 -0,2
Filippa Andersson Widen3,20  0.02,99 -0,13,19  0.03,13 +0,8
Chanelle Clausen3,02  0.02,93 -2,12,90  0.03,12 -0,2
Savanna Karström3,22  0.03,18 -0,93,20  0.03,32  0.0
Hanna Hedberg3,04 -0,22,95  0.03,02 +0,72,98 -0,2
Astrid Cronholm2,48 -0,22,36 -1,12,08  0.02,26 -0,3
Stina Bondesson2,66  0.02,58 -0,12,64  0.02,68  0.0
Amanda Müllern-Aspegren3,15 -0,83,09  0.03,05  0.03,11  0.0
Giulia Grossix 2,93  0.02,86  0.02,58  0.0
Hedvig Turesson2,86 -1,13,05 -0,23,35  0.03,35 -1,5
Thea Frostgård2,44 -0,12,40  0.02,50  0.02,15 -1,2
Sally Berg2,82  0.02,81 +0,32,74 +0,92,63 -0,9
Sienna Karström2,99  0.03,28 +0,63,30  0.03,41  0.0
Isa Alfelt-Rosén2,53  0.02,60  0.02,63 +0,12,56  0.0
Mollie Erixon2,33  0.02,46  0.02,52 -0,32,45 +1,1
My Nordström2,30 +0,51,91  0.01,87  0.02,13 -0,3

F9 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 14:45
1 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5,97  
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5,68  
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5,56  
4 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 5,46  
5 Esther Elliot
Huddinge AIS
09 Huddinge AIS 5,11  
6 Chanelle Clausen
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4,90  
7 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4,48  
8 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 4,40  
9 Thea Frostgård
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4,38  
10 Mollie Erixon
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4,26  
11 Giulia Grossi
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3,92  
12 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 3,43  
13 Astrid Cronholm
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 3,42  
1 2 3 4 5 6
Isa Alfelt-Rosén4,10x3,784,48
Hanna Hedberg4,40xx3,81
Sienna Karström5,685,655,535,09
Savanna Karström5,02x5,475,56
Astrid Cronholm3,213,423,383,39
Hedvig Turesson5,085,465,294,96
Mollie Erixon4,033,873,494,26
Sally Berg3,033,432,53x
Esther Elliot4,804,755,114,83
Giulia Grossi3,663,723,773,92
Filippa Andersson Widen5,285,14x5,97
Thea Frostgård4,273,504,294,38
Chanelle Clausen4,014,484,90x

F8 60 m Final

2018-05-13 11:25
A-FinalVind: +0,8
1 Lowa Hugoson
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 11.09  
2 Freja Eriksson
Tyringe SK-69
10 Tyringe SK-69 11.18  
3 Ebba Hermansson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 11.31  
4 Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.54  
5 Nilla Jenvén
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 12.56  
Ellen Nilsson
IS Göta
10 IS Göta DNS  
B-FinalVind: N/A
1 Hedda jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 10.15  
2 Elsa Gustafsson
Markaryds FK
10 Markaryds FK 10.87  
3 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 10.88  
4 Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 11.18  
5 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 11.75  
6 Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 12.49  

F8 400 m Final

2018-05-13 14:15
Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 01:34.99  
Hedda jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 01:26.48  
Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 01:55.98  
Lowa Hugoson
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 01:45.42  
Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 02:03.40  
Elsa Gustafsson
Markaryds FK
10 Markaryds FK 01:26.47  

F8 Höjd Final

2018-05-13 09:30
Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 91  
Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 85  
Anna Dougan
Markaryds FK
10 Markaryds FK 103  
Ebba Hermansson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 91  
Freja Eriksson
Tyringe SK-69
10 Tyringe SK-69 78  
Nilla Jenvén
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 82  
Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 91  

F8 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 11:55
1 Elsa Gustafsson
Markaryds FK
10 Markaryds FK 2,92 +0,6  
2 Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 2,90 -0,9  
3 Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2,80 -0,1  
4 Lowa Hugoson
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 2,68 -0,3  
5 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 2,63 -1,5  
6 Greta Hannerstig
Lomma FIK
10 Lomma FIK 2,60 -0,5  
7 Hedda jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 2,58 -2,1  
8 Freja Eriksson
Tyringe SK-69
10 Tyringe SK-69 2,48 -0,9  
9 Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 2,36  0.0  
10 Ebba Hermansson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 2,36 -1,3  
1 2 3 4 5 6
Frida Lundgren2,57 -0,72,45 -1,92,53 +1,82,63 -1,5
Hedda jönsson2,58 -2,12,48 -1,42,51  0.02,45 -0,6
Stella Papée2,67 -1,92,51 -0,82,78 +0,82,90 -0,9
Greta Hannerstig2,53 -0,32,42 -0,72,40  0.02,60 -0,5
Freja Eriksson2,47 -0,82,33 -0,52,26  0.02,48 -0,9
Lowa Hugoson2,68 -0,32,63 -0,52,55 -1,02,54  0.0
Elsa Gustafsson2,89 +2,62,82  0.02,92 +0,42,92 +0,6
Selma Ströbeck2,36  0.02,23 -1,02,35 -0,42,08  0.0
Ebba Hermansson2,36 -1,32,12 +0,72,02 -0,92,03  0.0
Linnea Ackefelt2,41 -1,12,46 -2,22,51 -0,82,80 -0,1

F8 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 13:10
Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3,56  
Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 3,51  
Nilla Jenvén
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 3,78  
Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 4,60  
1 2 3 4 5 6
Linnea Ackefelt3,553,56-3,38
Nilla Jenvén3,783,423,723,01
Selma Ströbeck3,503,333,053,51
Frida Lundgren4,344,054,604,31

F7 60 m Final

2018-05-13 11:20
Vind: +0,8
1 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 10.85  
2 Greta Andersson/Nicander
Åhus FIK
11 Åhus FIK 11.19  
3 Olivia Krantz Elm
Öresund FK
11 Öresund FK 12.26  

F7 400 m Final

2018-05-13 14:20
Meya Andersson Ronbir
Öresund FK
11 Öresund FK 01:40.75  
Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 01:34.54  

F7 Höjd Final

2018-05-13 09:30
1 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 91  
2 Meya Andersson Ronbir
Öresund FK
11 Öresund FK 78  
3 Olivia Krantz Elm
Öresund FK
11 Öresund FK 60  

F7 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 11:55
1 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 2,65 -0,1  
1 2 3 4 5 6
Maja Andersson2,44 +0,22,65 -0,12,64 -0,22,60  0.0

F7 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 13:10
Olivia Krantz Elm
Öresund FK
11 Öresund FK 2,81  
Meya Andersson Ronbir
Öresund FK
11 Öresund FK 4,65  
Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 3,78  
1 2 3 4 5 6
Olivia Krantz Elm2,642,772,81x
Meya Andersson Ronbirx4,494,464,65
Maja Andersson3,733,553,403,78

P14 80 m Final

2018-05-13
Vind: +0,9
1 Wiliam Jarnemo
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 11.10  
2 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 11.22  
3 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 11.81  
4 Robin Axelsson
Klippans FK
04 Klippans FK 12.14  

P14 Höjd Final

2018-05-13 13:15
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 160  

P14 Längd Final

2018-05-13 11:35
1 Robin Axelsson
Klippans FK
04 Klippans FK 4,10 +2,7  
2 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 3,93 -0,1  
1 2 3 4 5 6
Elias Lindberg3,91  0.0x 3,75  0.03,93 -0,1
Robin Axelssonx 4,10 +2,73,89  0.04,03  0.0

P14 Kula Final

Vikt: 4,0kg
2018-05-13 10:45
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10,43  
1 2 3 4 5 6
Lukas Lindbladh9,6610,4310,069,88

P13 60 m Final

2018-05-13
Vind: +1,2
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 8.25  
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 8.58  
3 William Duong
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.68  
4 Karl Larsson
Ystads IF
05 Ystads IF 8.96  
5 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 9.29  
6 Hugo Andersson
Ängelholms IF
05 Ängelholms IF 9.33  
7 Edwin Falkstrand
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.56  
8 Felix Elliot
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 10.55  

P13 600 m Final

2018-05-13 15:05
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 01:39.32  
2 Karl Larsson
Ystads IF
05 Ystads IF 01:46.33  
3 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 02:08.45  
4 Edwin Falkstrand
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 02:16.60  
Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS  

P13 Höjd Final

2018-05-13 09:55
1 Ted Andersson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 137  
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 133  
3 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 133  
4 Felix Elliot
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 115  

P13 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 14:00
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 4,78  0.0  
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 4,64 -0,8  
3 Karl Larsson
Ystads IF
05 Ystads IF 4,53 -1,6  
4 Hugo Andersson
Ängelholms IF
05 Ängelholms IF 4,05 +0,7  
5 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 3,98 +0,6  
6 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 3,89 -1,3  
7 Edwin Falkstrand
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 3,70 +0,7  
8 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 3,64 +0,4  
1 2 3 4 5 6
Oliver Fehrlund Persson4,38 +2,44,55  0.04,78  0.04,67 +0,9
Hugo Andersson4,05 +0,73,87 -3,23,81 -1,03,81  0.0
Edwin Falkstrand3,70 +0,73,60 -2,63,65 -4,03,70 -1,4
Jakob Romberg3,98 +0,63,93 -0,63,58 -1,33,75  0.0
Karl Larsson4,53 -1,64,45 -1,34,45 -0,14,49 -1,1
Hannes Grimsholm3,67 -0,33,89 -1,3x x
Sebastian Karlsson3,59  0.03,64 +0,42,62 -1,62,96 -0,4
Alexander Eklund4,64 -0,84,62  0.04,48  0.04,50 -1,1

P13 Kula Final

Vikt: 3,0kg
2018-05-13 11:25
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 8,98  
2 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 8,24  
3 Ted Andersson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7,78  
4 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7,77  
5 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7,13  
6 Felix Elliot
Huddinge AIS
05 Huddinge AIS 6,03  
1 2 3 4 5 6
Alexander Eklund8,988,80--
Felix Elliot5,695,746,034,52
Ted Andersson7,357,137,787,72
Sebastian Karlsson7,136,496,266,10
Hannes Grimsholm8,248,088,177,66
Jakob Romberg7,767,467,757,77

P12 60 m Final

2018-05-13
Vind: +0,3
1 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 8.70  
2 Erik Petersson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.00  
3 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.13  
4 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.27  
5 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.85  
6 Laban Börjlind
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.94  
7 Sebastian Bexvall
IF Kronan
06 IF Kronan 10.12  

P12 600 m Final

2018-05-13 15:30
1 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 01:54.61  
2 Albin Sjöström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 01:55.06  
3 Erik Petersson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 01:59.21  
4 Sebastian Bexvall
IF Kronan
06 IF Kronan 02:00.17  
5 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 02:02.47  
6 Laban Börjlind
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 02:06.61  
7 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 02:11.77  
8 Jim Edvardsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 02:14.04  

P12 Höjd Final

2018-05-13 11:55
1 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 144  
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 134  
3 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 134  
=4 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 116  
=4 Sebastian Bexvall
IF Kronan
06 IF Kronan 116  
=4 Laban Börjlind
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 116  

P12 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 13:35
1 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4,47 -1,3  
2 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 4,25 -0,8  
3 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 3,95 -1,4  
4 Erik Petersson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 3,90 -0,8  
5 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 3,61 -0,7  
6 Sebastian Bexvall
IF Kronan
06 IF Kronan 3,52 -0,5  
7 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 3,41  0.0  
8 Jim Edvardsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 3,07 +0,4  
1 2 3 4 5 6
Ludwig Müllern-Aspegrenx 3,49 +0,53,61 -0,73,57 -0,6
Erik Petersson3,82 -1,83,40 +1,63,90 -0,83,46 -1,3
Linus Lindberg3,95 -1,43,87 -0,63,68  0.02,81 -2,0
Sebastian Bexvall3,41 -0,53,45 -1,43,52 -0,53,30 -0,4
Aron Bertilsson3,32  0.03,39 -1,13,27 +1,33,41  0.0
Linus Rosén4,25 -0,84,10 -1,03,92 +0,12,75 -0,1
Zac Jellum Ling4,47 -1,34,43  0.04,12 -0,14,07 -0,4
Jim Edvardsson3,03 +0,23,02  0.02,90 -0,63,07 +0,4

P12 Kula Final

Vikt: 3,0kg
2018-05-13 14:40
1 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 7,63  
2 Jim Edvardsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 6,52  
3 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 6,15  
4 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 6,01  
5 Erik Petersson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 5,92  
6 Sebastian Bexvall
IF Kronan
06 IF Kronan 4,90  
1 2 3 4 5 6
Erik Petersson5,925,69x5,79
Jim Edvardsson6,135,986,526,38
Isak Hjelm5,866,01x5,76
Linus Lindberg7,006,536,767,63
Sebastian Bexvallx4,904,114,26
Linus Rosén5,686,155,40x

P11 60 m Försök

2018-05-13 11:05
Heat 1Vind:  0.0
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 8.61 Q  
2 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.06 q  
3 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 9.08 q  
4 Olof Svanquist
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.28 q  
5 Ebbe Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.91  
Heat 2Vind: +1,3
1 Eric Noghi
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.17 Q  
2 William Andersson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.47 q  
3 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.63 q  
4 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.51 q  
5 Elias Johansson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 11.23  

P11 60 m Final

2018-05-13 11:50
Vind: +0,1
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 8.56  
2 Eric Noghi
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 8.97  
3 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 9.27  
4 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.33  
5 William Andersson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.46  
6 Olof Svanquist
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.52  
7 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.71  
8 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.37  

P11 600 m Final

2018-05-13 15:35

Warning: mysqli_fetch_array(): Couldn't fetch mysqli_result in /www/webvol1/17/shlkbefj4zqscwg/easyrecord.se/public_html/helpers/result-functions.php on line 642

 

P11 Höjd Final

2018-05-13 14:20
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 135  
2 William Andersson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 127  
3 Olof Svanquist
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 123  
4 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 115  
5 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 115  
6 Arvid Falkstrand
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 94  

P11 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 13:15
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 4,66 -1,8  
2 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 4,21  0.0  
3 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 4,15 -0,6  
4 Eric Noghi
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 4,08 +0,9  
5 William Andersson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 4,07 +1,2  
6 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3,78 -1,9  
7 Olof Svanquist
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3,77 -1,9  
8 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3,45 +2,2  
9 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3,44 +0,8  
10 Ebbe Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3,37 +0,6  
11 Arvid Falkstrand
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3,20 +1,9  
1 2 3 4 5 6
William Andersson4,02 +1,14,07 +1,23,92 -2,23,91 -0,8
Filip Lindbladh3,94  0.03,80 -1,34,05 -0,34,15 -0,6
Mikel Månsson3,51 -0,43,57 +0,73,56 -0,53,78 -1,9
Ebbe Alfelt-Rosén3,37 +0,63,08 +0,73,08 -1,73,11 -1,5
Aron Powell2,76 +1,53,24 -1,03,45 +2,23,42  0.0
Eric Noghi3,96  0.03,85 -2,23,92 -2,44,08 +0,9
Gabriel Rydén3,18 -2,73,12 -1,03,43 -2,93,44 +0,8
Felix Nilssonx 4,08 +1,33,78 -1,24,21  0.0
Olof Svanquistx 3,77 -1,1x 3,77 -1,9
Arvid Falkstrand3,03 -2,33,12  0.03,20 +1,93,09 +0,3
Ivano Bevandax 4,66 -1,84,62 -0,94,48 -2,8

P11 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 10:10
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9,28  
2 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 9,00  
3 William Andersson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 7,81  
4 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 7,23  
5 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 6,27  
6 Elias Johansson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 5,68  
1 2 3 4 5 6
William Andersson6,947,307,587,81
Elias Johansson5,205,235,685,29
Felix Nilsson8,208,968,709,00
Aron Powell6,034,626,276,09
Filip Lindbladh9,28x7,778,34
Oskar Nilsson7,237,176,146,61

P10 60 m Final

2018-05-13
Vind: -2,1
1 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.46  
2 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.57  
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.64  
4 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 10.10  
5 Elton Jellum Ling
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 10.45  
6 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.56  
7 Viktor Östling
Södra Sandby IF
08 Södra Sandby IF 10.94  

P10 600 m Final

2018-05-13 15:40
1 Oliver Säfström
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:04.53  
2 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 02:05.95  
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 02:14.68  
4 Eric Schön
Höörs IS
08 Höörs IS 02:17.03  
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:17.49  

P10 Höjd Final

2018-05-13 13:40
1 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 129  
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 127  
3 Elton Jellum Ling
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 113  
4 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 109  
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 105  
6 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 95  

P10 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 14:40
1 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3,78  0.0  
2 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3,51 -1,3  
3 Oliver Säfström
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3,51 -1,1  
4 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3,45  0.0  
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3,21 +1,0  
6 Eric Schön
Höörs IS
08 Höörs IS 3,19 -2,3  
7 Elton Jellum Ling
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 3,15 -0,6  
8 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 3,06  0.0  
1 2 3 4 5 6
Eric Schön2,78 -2,63,06 -1,82,94 -0,63,19 -2,3
Elias Häll2,97 -1,83,45  0.03,30 -0,83,23 -2,6
Ludvig Hallberg2,89 -0,93,01 -0,63,21 +1,03,03 -1,1
Elton Jellum Ling2,87 -0,53,15 -0,63,04 -1,12,74 -1,9
Marius Eneberg3,36 -0,83,51 -1,33,50 -1,53,44 -1,5
Oliver Säfström3,51 -1,13,40 -0,83,43 -0,43,32 -0,2
Svante Leufstedt2,84 -3,43,06  0.02,90 -0,42,88  0.0
Oskar Persson3,51 -1,33,56 +2,23,57 +2,33,78  0.0

P10 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 12:15
1 Viktor Östling
Södra Sandby IF
08 Södra Sandby IF 7,13  
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5,97  
3 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 5,60  
4 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5,52  
1 2 3 4 5 6
Viktor Östlingx6,917,137,12
Ludvig Hallberg5,845,975,505,19
Elias Häll5,415,525,345,39
Svante Leufstedt5,425,605,375,56

P9 60 m Final

2018-05-13
Vind: +0,2
1 Nils Möller
Lomma FIK
09 Lomma FIK 10.02  
2 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.16  
3 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.34  
4 Isak Jiwestam
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.35  
5 Marcus Rydström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.80  
6 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 10.89  
7 Lukas Skog
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 11.03  
8 Mac Elovfsson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 15.40  

P9 400 m Final

2018-05-13 13:40
1 Isak Jiwestam
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:23.60  
2 Marcus Rydström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 01:23.78  
3 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 01:27.60  
4 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:31.57  
5 Axel Falkstrand
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 01:32.37  
6 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 01:32.91  
7 Lukas Skog
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 01:34.53  
8 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 01:35.38  

P9 Höjd Final

2018-05-13 11:40
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 109  
2 Isak Jiwestam
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 104  
3 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 96  
4 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 96  
5 Marcus Rydström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 96  
6 Mac Elovfsson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 76  

P9 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 09:50
1 Nils Möller
Lomma FIK
09 Lomma FIK 3,47 +0,7  
2 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3,44  0.0  
3 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 3,18 -0,8  
4 Isak Jiwestam
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3,11  0.0  
5 Marcus Rydström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3,03 -1,0  
6 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3,02  0.0  
7 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 2,87  0.0  
8 Lukas Skog
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 2,75 +0,6  
9 Mac Elovfsson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 1,80 -0,2  
1 2 3 4 5 6
Bille Silver3,02  0.02,88  0.02,78 +0,22,66 -0,9
Marcus Rydström2,80 -0,52,66 +1,52,83 -1,53,03 -1,0
Nils Möller3,23  0.03,22  0.03,26 -0,13,47 +0,7
Lukas Skog2,71 -0,72,75 +0,62,75 -2,32,63 -1,4
Mac Elovfssonx 1,80 -0,31,60 -0,21,80 -0,2
Isak Jiwestam3,10 -1,83,02 +0,53,03 -0,83,11  0.0
Valter Hovold2,87  0.02,86  0.02,64 -1,12,65  0.0
Fabian Lindberg Tillander3,03 -0,12,98 -0,33,06 -1,43,18 -0,8
Malte Håkansson3,40 +0,13,44  0.03,41 -0,13,38 -0,1

P9 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 14:10
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5,60  
2 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5,48  
3 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 5,27  
4 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 5,01  
5 Marcus Rydström
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4,62  
6 Isak Jiwestam
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 4,55  
7 Lukas Skog
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 4,38  
8 Mac Elovfsson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3,91  
1 2 3 4 5 6
Mac Elovfssonx2,92x3,91
Malte Håkanssonxx5,335,60
Fabian Lindberg Tillander4,754,615,015,01
Isak Jiwestam4,244,554,494,26
Lukas Skog3,514,263,494,38
Marcus Rydström4,234,324,414,62
Valter Hovold4,965,484,855,31
Bille Silver5,274,975,14x

P8 60 m Final

2018-05-13 10:40
A-FinalVind: +0,8
1 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 10.63  
2 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.15  
3 Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.60  
4 Malkolm Östling
Södra Sandby IF
10 Södra Sandby IF 11.62  
5 Lukas Blåsol
Vittsjö GIK
10 Vittsjö GIK 12.12  
6 Frank Liedman
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 12.14  
B-FinalVind: +0,5
1 Alfred Ohlgren
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 10.36  
2 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 10.58  
3 Carl Odqvist
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 10.69  
4 Edvin Edvardsson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 12.35  
5 Max Blåsol
Vittsjö GIK
10 Vittsjö GIK 13.49  

P8 400 m Final

2018-05-13 14:00
Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad DNS  
Alfred Ohlgren
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 01:33.85  
Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 01:40.61  
Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 01:36.17  
Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 01:29.00  
Frank Liedman
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 01:38.20  

P8 Höjd Final

2018-05-13 11:10
Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 91  
Alfred Ohlgren
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 97  
Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 101  

P8 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 09:30
1 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3,18 -0,1  
2 Carl Odqvist
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 3,10  0.0  
3 Alfred Ohlgren
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3,03  0.0  
4 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 2,95 -0,1  
5 Frank Liedman
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 2,65  0.0  
6 Malkolm Östling
Södra Sandby IF
10 Södra Sandby IF 2,53  0.0  
7 Lukas Blåsol
Vittsjö GIK
10 Vittsjö GIK 2,38  0.0  
8 Edvin Edvardsson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2,04 -2,0  
9 Max Blåsol
Vittsjö GIK
10 Vittsjö GIK 1,96 -1,1  
1 2 3 4 5 6
Dante Rydhé2,95 -0,12,67 -0,72,81  0.02,92  0.0
Edvin Edvardsson2,04 -2,01,9 -0,61,71  0.01,67 -0,7
Carl Odqvist 3,10  0.02,97 -0,62,95 -1,32,89 -1,3
Max Blåsol1,96 -1,11,92  0.01,89  0.01,77 -1,0
Alfred Ohlgren3,03  0.02,86  0.03,02  0.02,80 -1,4
Malkolm Östling2,40 -1,02,43 -0,62,45  0.02,53  0.0
Lukas Blåsol2,38  0.0x 2,36  0.02,32  0.0
Frank Liedman2,57 -0,12,27 -0,52,50  0.02,65  0.0
Harry Stoltz2,94 -0,92,94  0.03,06  0.03,18 -0,1

P8 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 12:35
1 Alfred Ohlgren
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 4,68  
2 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 4,22  
3 Carl Odqvist
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 4,04  
4 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 3,87  
5 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3,73  
6 Edvin Edvardsson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3,32  
7 Malkolm Östling
Södra Sandby IF
10 Södra Sandby IF 3,30  
8 Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3,28  
9 Lukas Blåsol
Vittsjö GIK
10 Vittsjö GIK 3,28  
10 Max Blåsol
Vittsjö GIK
10 Vittsjö GIK 3,04  
1 2 3 4 5 6
Alfred Ohlgrenxxx4,68
Carl Odqvist 4,043,893,373,08
Malkolm Östlingx2,923,303,17
Lukas Blåsol3,28xx2,96
Dante Rydhé3,873,543,60x
Algott Klasson3,193,153,283,10
Edvin Edvardsson3,233,222,653,32
Max Blåsol2,932,852,783,04
Josh Olsson Prescod3,754,224,043,29
Harry Stoltzxx3,733,49

P7 60 m Final

2018-05-13 10:35
Vind:  0.0
1 Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 10.12  
2 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 12.14  

P7 400 m Final

2018-05-13 13:50
Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 01:32.91  
Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 01:22.26  
Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 01:42.60  

P7 Höjd Final

2018-05-13 11:10
Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 95  
Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 91  
Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 85  

P7 Längd Final

Hoppzon
2018-05-13 09:30
1 Ander Månsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 3,30  0.0  
2 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 2,77  0.0  
3 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 2,57 +0,7  
1 2 3 4 5 6
Alexander Lundberg2,74 +0,22,75  0.02,56  0.02,77  0.0
Malte Olsson2,57 +0,72,54  0.02,40 -0,32,6 +0,2
Ander Månsson3,30  0.03,15  0.0x x

P7 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2018-05-13 12:35
1 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 4,26  
2 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 3,80  
1 2 3 4 5 6
Malte Olsson4,264,124,074,02
Alexander Lundbergx3,343,703,80

Öppen klass 60 m häck Final

Höjd: 76,2cm
2018-05-13 12:20
Vind: -0,3
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 10.30  
2 Viola Holmström
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 12.03  
3 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.44  
4 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 12.46  
5 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 12.64  

Öppen klass 60 m häck Final

Höjd: 68,6cm
2018-05-13 12:30
A-FinalVind: -1,2
1 Linnea Widmark
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 13.33  
2 Alfred Ohlgren
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 14.20  
3 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 14.39  
4 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 14.58  
5 Ella Nordkvist
IF Kronan
07 IF Kronan 14.80  
Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan DNS  
Helma Hugosson
Ängelholms IF
08 Ängelholms IF DNS  
B-FinalVind:  0.0
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.76  
2 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 10.34  
3 Laban Börjlind
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.52  
4 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 12.59  
5 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 13.18  
6 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 13.25  
7 Sebastian Bexvall
IF Kronan
06 IF Kronan 13.52  
C-FinalVind: -0,4
1 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 12.01  
2 Olof Svanquist
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 12.14  
3 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 13.06  
4 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 14.28  
5 Chanelle Clausen
Åhus FIK
09 Åhus FIK 14.34  
6 Elsa Almryd
Båstads GIF
08 Båstads GIF 14.38  
7 Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 17.25  
Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF DNS  
D-FinalVind: -2,0
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 12.06  
2 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 12.34  
3 Maja Olofsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 13.17  
4 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 13.75  
5 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 14.47  
6 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 15.30  
7 Isabelle Svantesson
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 16.77  
8 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 17.97  
E-FinalVind: -1,0
1 William Andersson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 12.43  
2 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 13.64  
3 Amanda Nilsson
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 13.68  
4 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 13.98  
5 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 14.19  
6 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 15.60  
7 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 18.13  
Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK DNS  

Stafett 6 x 100m Final

2018-05-13 15:50
1 Lag 2
Hässleholms AIS

Amanda Müllern-Aspegren, 09
Ludvig Müllern-Aspegren, 06
Viola, 06
Gabriel Rydén, 07
Ester Ander, 08
Olliver Säfström, 08
Hässleholms AIS 1:41.09  
2 IF Kronan Lag 1
IF Kronan

Alexander Lundberg, 11
Hanna Hedberg, 09
Elin Lundberg, 08
Sebastian Bexvall, 06
Linus Rosén, 06
Josh Olsson Prescod, 10
IF Kronan 1:43.52  
3 Ängelholm Lag 1
Ängelholms IF

Nike Aldén, 07
Vilma Atthage, 07
Alva Jönsson, 07
Clara Gullbrantz, 06
Helma Hugosson, 08
Hugo Andersson, 05
Ängelholms IF 1:43.91  
4 Lag 1
Hässleholms AIS

Axel Falkenstrand, 09
Arvid Falkenstrand, 07
Edvin Falkenstrand, 05
Anne Rassmussen, 06
Ludvig Hallgren, 08
Tilda Persson, 06
Hässleholms AIS 1:44.33  
5 Lag 1
KFUM Kristianstad

Jim Edvarsson, 06
Ella Svensson, 08
Filippa Andersson Vidén, 09
Filippa Ivarsson, 07
William Andersson Vidén, 07
Olof Svanquist, 07
KFUM Kristianstad 1:46.03  
6 Lag 2
KFUM Kristianstad

Viola Holmström, 04
Savanna Karström, 09
Sienna Karström, 09
Giulia Grossi, 09
Valter Hovold, 09
Isak Jiwestam, 09
KFUM Kristianstad 1:47.74