Resultat Täby Sommartävling

Tibblevallen, Täby   2020-08-05

Arrangör: Täby IS Senast uppdaterad: 2020-08-06 18:02:06
Kvinnor 400 m Final
Onsdag 20:45
1 Lisen Rignell
Bromma IF
03 Bromma IF 59.37 PB
2 Louise Eliasson
Bromma IF
04 Bromma IF 1:00.03
3 Estelle Strand
IFK Lidingö
04 IFK Lidingö 1:03.19
4 Tova Gabrielsson
Täby IS
03 Täby IS 1:03.23
5 Emilia Larson
Täby IS
01 Täby IS 1:05.35
6 Anelia Danielsson
Tullinge FI
04 Tullinge FI 1:07.53
7 Jessica Olsson Aoun
Täby IS
81 Täby IS 1:07.65
8 Linn Engelgren
Danderyds SK
04 Danderyds SK 1:09.08 PB
Kvinnor 1500 m Final
Onsdag 19:10
1 Linn Adolfsson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 4:56.38 PB
2 Jessica Österberg
Spårvägens FK
81 Spårvägens FK 4:56.82
3 Carolina Larson
IFK Lidingö
02 IFK Lidingö 5:28.21 SB
Kvinnor 400 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Onsdag 20:15
1 Lovisa Linde
Täby IS
98 Täby IS 59.78 PB
2 Caroline Larsson
Täby IS
01 Täby IS 1:01.98
3 Maria Södergren
Täby IS
98 Täby IS 1:05.08
4 Sara Hermansson
Täby IS
99 Täby IS 1:08.08
Kvinnor Höjd Final
Onsdag 19:30
1 Karin Boestad
IFK Lidingö
99 IFK Lidingö 160 SB
2 Vendela Einberg
Huddinge AIS
02 Huddinge AIS 155
3 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 152 PB
4 Rut Grufman
Täby IS
06 Täby IS 149 SB
5 Anja Lalander
Täby IS
05 Täby IS 146
6 Emilie Ekman
Täby IS
08 Täby IS 128
Rebecka Sjöberg
Täby IS
05 Täby IS x
128132136140143146149152155158160164
Emilie Ekmanxoxxx
Rebecka Sjöberg-xxx
Zelda Eckersooooooxxoxoxxx
Rut Grufman-ooooxoxxoxxx
Karin Boestad-------ooooxxx
Anja Lalander--ooxxooxxx
Vendela Einberg-------oxoxxx
F15 300 m Final
Onsdag 18:30
1 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 44.24
2 Evelina Hamos
Täby IS
05 Täby IS 44.43 PB
3 Emilia Hermansson
Täby IS
06 Täby IS 44.59
4 Ida Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 46.20
5 Isabelle Malmborg
Hässelby SK
05 Hässelby SK 46.95
6 Eleonora Wahlin
Täby IS
06 Täby IS 47.28
7 Rebecka Sjöberg
Täby IS
05 Täby IS 47.29
Maya Domanowsky
Tullinge FI
05 Tullinge FI DNS
F15 2000 m Final
Onsdag 19:45
1 Lowa Branth
Upsala IF
05 Upsala IF 6:52.46
2 Felicia Jansson
Alunda SK
05 Alunda SK 7:03.21 PB
3 Tyra Hedin
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 8:26.60
F13 1500 m Final
Onsdag 19:10
1 Mina Hägglund
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:17.54
2 Anastasia Rozhkova
Tullinge FI
07 Tullinge FI 5:25.34
3 Lina Garbell
Östhammar FI
07 Östhammar FI 5:36.99 PB
Män 400 m Final
Onsdag 20:30
A-Final
Tot. plac.
1 Andreas Movin
IFK Lidingö
96 IFK Lidingö 49.67 1 SB
2 Erik Skoglund
Danderyds SK
04 Danderyds SK 50.81 2 PB
3 Viktor Skoglund
Danderyds SK
04 Danderyds SK 51.66 4 PB
4 David Mattiasson
Turebergs FK
01 Turebergs FK 51.91 5
5 Axel Glavare Karlsson
Täby IS
01 Täby IS 52.09 6
B-Final
Tot. plac.
1 Tobias Eknor
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 51.01 3 PB
2 Alexander Davidsson-Eriksson
Danderyds SK
04 Danderyds SK 52.99 7 PB
3 Jesper Rilegård
Täby IS
98 Täby IS 54.35 8
4 Kenan Kuru
Tullinge FI
04 Tullinge FI 56.21 9 PB
5 Marcus Dahlman
IFK Lidingö
81 IFK Lidingö 58.03 10 PB
Män 1500 m Final
Onsdag 19:00
Kommentar: Mixat lopp
1 Nils Ekroth
Upsala IF
03 Upsala IF 4:16.84
2 Linus Jansson
Hässelby SK
04 Hässelby SK 4:17.17
3 Samuel Eriksson Lidbrink
Spårvägens FK
99 Spårvägens FK 4:20.31
4 Anders Danielson Frost
Dala-Järna IK
02 Dala-Järna IK 4:20.76
5 Jonatan Lamy
Spårvägens FK
03 Spårvägens FK 4:24.98 PB
6 Håkan Eriksson
Malungs Skid & Friidrott
61 Malungs Skid & Friidrott 4:26.63 SB Svenskt M55-rekord
7 Sebastian Svedhammer
Spårvägens FK
88 Spårvägens FK 4:40.60
8 Alex Hägg
Hässelby SK
06 Hässelby SK 4:50.17
9 Anton Petersson
Hässelby SK
06 Hässelby SK 5:15.39
10 Martin Larsson
IKJ Haninge
71 IKJ Haninge 6:29.85
Emilia Lillemo
Täby IS
00 Täby IS 4:34.03 PB
Män 400 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Onsdag 20:00
1 Oskar Edlund
Täby IS
02 Täby IS 50.90 PB
2 Isak Andersson
Upsala IF
96 Upsala IF 50.93 SB
3 Ludvig Hillenfjärd
Huddinge AIS
97 Huddinge AIS 52.85
4 Fredrik Kihlblom
Huddinge AIS
98 Huddinge AIS 53.31 PB
5 Gustav Karlsson
KFUM Örebro
00 KFUM Örebro 54.69 SB
6 Dennis Elms Jansson
Huddinge AIS
95 Huddinge AIS 57.13
7 Jesper Rilegård
Täby IS
98 Täby IS 57.19
Män Höjd Final
Onsdag 18:00
1 Fabian Delryd
Täby IS
96 Täby IS 215
2 Leo Bergström
Täby IS
00 Täby IS 189
3 Anton Hellstrand Helleberg
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 170
165170173182186189192200210215220
Anton Hellstrand Hellebergoxoxxx
Leo Bergström--ooxooxxx
Fabian Delryd-------ooxoxxx
P15 300 m Final
Onsdag 18:00
1 Babu Badjie
Bromma IF
05 Bromma IF 38.40 PB
2 David Hedlund Carlson
Bromma IF
05 Bromma IF 38.46 =SB
3 Elias Bouloussaa
Täby IS
05 Täby IS 39.25
4 Konrad Sundbom Kopparberg
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 39.69 PB
5 Albert Söderqvist
Tullinge FI
05 Tullinge FI 40.06 PB
6 Gustav Hellsten
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK 40.84
7 Simon Johansson
Bromma IF
05 Bromma IF 41.44
8 Folke Eriksson
KFUM Örebro
06 KFUM Örebro 43.48
P15 2000 m Final
Onsdag 19:30
1 Samuel Berhane
Hässelby SK
05 Hässelby SK 5:59.12 PB
2 Karl Ottfalk
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 5:59.99 PB
3 Erik Nederheim
Täby IS
06 Täby IS 6:07.01
4 Milian Hentschke
Tullinge FI
05 Tullinge FI 6:08.17 PB
5 Yusuf Omar
Turebergs FK
05 Turebergs FK 6:22.55 PB
6 Nicklas Östlund
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 6:24.29 PB
7 Leonardo Garavini
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 6:24.44 PB
8 William Nillsson
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 6:32.32 PB
9 Malte Lessing
Täby IS
06 Täby IS 6:56.81
P13 1500 m Final
Onsdag 18:50
1 Sebastian Stagh
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 4:37.31
2 Vilhelm Lood Falgen
Turebergs FK
07 Turebergs FK 4:44.12 PB
3 Sebastian Lörstad
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 4:46.91
4 Simon Berhane
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:03.72
5 Leo Papinski
Täby IS
07 Täby IS 5:06.03
6 Gustaf Hedin
Upsala IF
07 Upsala IF 5:08.29 PB
7 Oliver Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 5:08.65 PB
8 Philip Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 5:08.91 PB
9 Oliver Sörman
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:11.67
10 Rasmus Berglund
Huddinge AIS
08 Huddinge AIS 5:16.57 PB
11 Alexander Sand
Tullinge FI
07 Tullinge FI 5:22.82
12 Adam Ekström
Hässelby SK
07 Hässelby SK 5:29.88