Resultat

Åhus Indoor
Liviushallen, Öllsjö   2019-02-02 - 2019-02-03

2019-02-02 2019-02-03 Alla dagar

Kvinnor 60 m Final

DM

2019-02-03 12:00
1 Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF 7.85  
2 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 7.93  1:a DM
3 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 8.22  2:a DM
4 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 8.31  3:a DM
5 Filippa Leijonsköld
Åhus FIK
01 Åhus FIK 9.19  4:a DM

Kvinnor 60 m Extra

DM

2019-02-03 13:30
1 Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF 7.83  
2 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 8.00 PB  
3 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 8.19  

Kvinnor Stav Final

DM

2019-02-03 13:30
1 Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF 304  
 260270280304310
Milla Ekstrand oooxoxxx

Kvinnor Längd Final

2019-02-03 14:30
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 4.93  
2 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 4.79  
3 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 4.68  
4 Evelina Sjöstrand
Hässleholms AIS
02 Hässleholms AIS 4.68  
5 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 4.66  
6 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.04  
7 Elvira Malm
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.03  
1 2 3 4 5 6
Evelina Sjöstrand4.534.554.614.514.514.68
Filippa Svensson4.644.444.544.664.604.61
Alice Lindh4.684.45x4.59x4.67
Moa Feldt4.713.184.624.79x4.51
Sana Al-ani3.873.473.914.00x4.04
Emilia Franzén4.594.934.774.914.774.82
Elvira Malm3.883.944.024.033.67x

Kvinnor Kula Final

Vikt: 4,0kg
2019-02-03 10:40
1 Isabel Riberio
Åhus FIK
88 Åhus FIK 12.28  
2 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 8.46  
1 2 3 4 5 6
Alicia Byströmx8.208.068.458.218.46
Isabel Riberio11.3111.3211.8412.2811.9011.66

F17 60 m Försök

DM

2019-02-03 13:00
Heat 1
1 Titti Ewertzh
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 8.25 q PB  
2 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 8.36 q  
3 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 8.43 q  
4 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 8.46 q  
5 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 8.48 q  
6 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 8.70  
Heat 2
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 8.07 q  
2 Evelina Sjöstrand
Hässleholms AIS
02 Hässleholms AIS 8.81  
3 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 8.90  
4 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 9.29  
5 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 9.60  
6 Alexandra Pettersson
IF Kronan
03 IF Kronan 10.68  

F17 60 m Final

DM

2019-02-03 13:50
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 8.07  1:a DM
2 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 8.29  2:a DM
3 Titti Ewertzh
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 8.32 PB  3:a DM
4 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 8.43  4:a DM
5 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 8.56 8.554 5:a DM
6 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 8.56 8.559 6:a DM

F17 60 m häck Final

DM

Höjd: 76,2cm
2019-02-03 09:40
1 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 9.65  1:a DM
2 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 9.95  2:a DM
3 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 9.99  3:a DM

F17 Höjd Final

DM

2019-02-03 11:00
1 Agnes Norman
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 155  1:a DM
2 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 150  2:a DM
3 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 150  3:a DM
 140145150155159162165168171174177180183
Agnes Normanoooxxoxxx
Johanna Perssonooxxoxxx
Kajsa Anderssonoxxooxxx

F17 Kula Final

Vikt: 3,0kg
2019-02-03 11:40
1 Julia Scharnell
Eslövs AI
03 Eslövs AI 13.18  
2 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.03  
3 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 11.54  
4 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 11.11  
5 Elin Ekelund
Eslövs AI
02 Eslövs AI 11.11  
6 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.61  
7 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 10.12  
8 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.48  
9 Alexandra Pettersson
IF Kronan
03 IF Kronan 6.75  
1 2 3 4 5 6
Moa Feldt11.1110.619.799.87xx
Alexandra Pettersson6.756.596.54
Julia Scharnell12.2613.0813.1812.6813.0312.05
Thea Löfman12.5812.3212.8812.6013.0312.85
Tova Möllerström10.05x9.7210.26x10.61
Elin Ekelundx10.59x10.5611.11x
Ellen Rohlen6.996.636.757.186.737.48
Kajsa Andersson9.589.999.449.9810.128.99
Emilia Wamsler10.4111.249.9610.6111.54x

F15 60 m häck Final

DM

Höjd: 76,2cm
2019-02-03 11:10
1 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 10.08  

F15 Höjd Final

DM

2019-02-03 09:30
1 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 138  
 113118123128133138143148
Tilda Persson----oxxoxxx

F15 Stav Final

DM

2019-02-03 13:30
1 Ronja Sjöstrand
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 270  
 240250260270280
Ronja Sjöstrandxxooooxxx

F15 Kula Final

Vikt: 3,0kg
2019-02-03 11:40
1 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.55  
2 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 7.84  
3 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 7.24  
1 2 3 4 5 6
Mathilda Brodd Polsten7.246.956.886.896.706.41
Tilde Schack7.367.827.676.997.777.84
Elsa Hjelm10.5510.45x9.36x9.58

F14 60 m Försök

DM

2019-02-03 12:50
Heat 1
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 8.55 q  
2 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.84 q  
3 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.35 q  
4 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 9.44 q  
Heat 2
1 Ines Kippel
Ystads IF
05 Ystads IF 8.79 q  
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.80 q  
Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI DNS  
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet DNS  

F14 60 m Final

DM

2019-02-03 14:00
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 8.49  
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.81  1:a DM
3 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.85  2:a DM
4 Ines Kippel
Ystads IF
05 Ystads IF 8.86  3:a DM
5 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.41  4:a DM
6 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 9.52  5:a DM

F14 60 m häck Försök

DM

Höjd: 76,2cm
2019-02-03 09:30
Heat 1
1 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 10.25 q  
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.32 q  
3 Ines Kippel
Ystads IF
05 Ystads IF 10.97 q  
4 Ingrid Flygare
IFK Lund
05 IFK Lund 11.58  
Heat 2
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 9.46 q  
2 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 9.67 q  
3 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 10.89 q  
4 Linnea Kelepouris
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 11.30  

F14 60 m häck Final

DM

Höjd: 76,2cm
2019-02-03 10:50
1 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 9.49  1:a DM
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 9.51  
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.31  2:a DM
4 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 10.38  3:a DM
5 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 10.75  4:a DM
6 Ines Kippel
Ystads IF
05 Ystads IF 10.86  5:a DM

F14 Höjd Final

DM

2019-02-03 11:20
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 150  
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 147  1:a DM
3 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 147  2:a DM
4 Linnea Kelepouris
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 147  3:a DM
5 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 133  4:a DM
6 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 128  5:a DM
7 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 123  6:a DM
8 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 123  7:a DM
9 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 123  8:a DM
10 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 113  9:a DM
 113118123128133138143147150155
Amanda Rönn-ooxxx
Hanna Anderssonooxoxxx
Izabella Olofsson-----ooooxxx
Alicia Halldén---ooooxoxxx
Lia Dahlqvist oooxoxoxxx
Linnea Kelepouris----oooxxoxxx
Hedda Månssonoxxx
Linnéa Säfström----ooooxxx
Sofie Anderssonoxoxoxxx
Daphne Rönnerling--oxoxxx

F14 Stav Final

DM

2019-02-03 14:50
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 270  
2 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 250  1:a DM
3 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 150  2:a DM
 110120130140150160200210220230240250260270290
Izabella Olofsson----------ooooxxx
Alicia Halldén------o-oxoooxxx
Hanna Anderssonooooxoxxx

F13 60 m Final

DM

2019-02-03 12:40
1 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 9.06  1:a DM
2 Alice Carlswärd
Ystads IF
06 Ystads IF 9.14  2:a DM
3 Anne Rasmussen
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.30  3:a DM
4 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 9.46  4:a DM

F13 60 m häck Försök

DM

Höjd: 70cm
2019-02-02 09:30
Heat 1
1 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 10.10 q  
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.35 q  
3 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.38 q  
4 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 11.90 q  
5 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.89  
Heat 2
1 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.05 q  
2 Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.05 q  
3 Anne Rasmussen
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.54  

F13 60 m häck Final

DM

Höjd: 70cm
2019-02-02 10:30
1 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 10.07  1:a DM
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.34  2:a DM
3 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.48  3:a DM
4 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.86  4:a DM
5 Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 11.76  5:a DM
6 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 11.94  6:a DM

F13 Höjd Final

DM

2019-02-02 11:00
1 Maja Scharnell
Eslövs AI
06 Eslövs AI 149  1:a DM
2 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 143  2:a DM
3 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 143  3:a DM
4 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 133  4:a DM
=5 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 128  5:a DM
=5 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 128  5:a DM
7 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 118  7:a DM
8 Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 118  8:a DM
 108113118123128133137140143146149152
Johanna Kohalaooxoxxx
Lina Ås---ooxoooxoxxx
Lovisa Nilsson---oxooxxx
Tilda Perssonooooxoxxx
Ebba Kleman--oooxooxoxxoxxx
Sara Andersson-oooxoxxx
Maja Scharnell---ooooooooxxx
Annie Torkéll-ooxxx

F13 Stav Final

DM

2019-02-02 14:20
1 Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 193  1:a DM
2 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 183  1:a DM
3 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 183  3:a DM
4 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 173  4:a DM
 123133143153163173183193203
Johanna Kohalaooooooooxxx
Lovisa Nilsson-oo-ooxxoxxx
Sara Andersson-ooxooxxoxxx
Annie Torkéll-ooooooxxx

F13 Längd Final

Hoppzon
2019-02-03 11:10
1 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 4.23  
2 Alva Hägglund
Ystads IF
06 Ystads IF 3.82  
3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 3.54  
1 2 3 4 5 6
Ida Svedenborn3.423.253.043.542.882.85
Ebba Kleman4.154.194.154.233.38x
Alva Hägglund3.823.643.723.623.573.77

F13 Kula Final

DM

Vikt: 2,0kg
2019-02-03 09:30
1 Maja Scharnell
Eslövs AI
06 Eslövs AI 14.85  1:a DM
2 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 9.39  2:a DM
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 8.87  
4 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 8.27  3:a DM
5 Ida Malmros
IF UDD
06 IF UDD 8.08  
1 2 3 4 5 6
Ida Svedenborn8.208.277.457.337.787.21
Ida Malmros8.038.087.077.346.82x
Maja Scharnell14.8514.5213.3613.3613.7812.69
Ebba Kleman8.049.398.918.848.648.04
Freja Strenius7.858.637.748.068.878.41

F12 60 m Försök

DM

2019-02-03 11:30
Heat 1
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 8.99 q  
2 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.74 q  
3 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.76 q  
4 Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan 9.77 q  
5 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 10.17  
Heat 2
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.19 q  
2 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 9.71 q  
3 Lova Jönsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.78  
4 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.79  
5 Ellen Moberg
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.82  

F12 60 m Final

DM

2019-02-03 12:30
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.01  1:a DM
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.07  2:a DM
3 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.73  3:a DM
4 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.78  4:a DM
5 Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan 9.84  5:a DM
6 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 9.85  6:a DM

F12 60 m häck Final

DM

Höjd: 70cm
2019-02-02 10:00
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 11.07  1:a DM
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 11.18  2:a DM
3 Emma Åkesson
IF Kronan
07 IF Kronan 11.71  3:a DM
4 Lova Jönsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 12.75  4:a DM
5 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 13.34  5:a DM
6 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 13.95  6:a DM

F12 Höjd Final

DM

2019-02-03 12:50
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 140  1:a DM
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 137  2:a DM
3 Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan 128  3:a DM
4 Lova Jönsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 123  4:a DM
5 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 118  5:a DM
 103108113118123128133137140142
Savanna Thuressonoooxoxxoxoxxx
Tilde Nilsson-oooxooooxoxxx
Sienna Karströmoooxoxxx
Bella Gisel-oxooooxooxxx
Lova Jönsson-oooxoxxx

F12 Stav Final

DM

2019-02-02 14:20
1 Emma Åkesson
IF Kronan
07 IF Kronan 173  1:a DM
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 163  2:a DM
Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK x  
 123133143153163173183193
Emma Åkessonoxooxoxoxxoxxx
Bella Giselxxx
Elin Lundberg-oxoooxxx

F12 Längd Final

Hoppzon
2019-02-03 09:30
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 4.14  
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 4.06  
3 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 3.65  
4 Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan 3.48  
5 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.45  
6 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 3.34  
7 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.30  
8 Filippa Iversson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3.22  
1 2 3 4 5 6
Tilde Nilsson4.063.973.833.823.843.75
Ebba Nilsson3.343.173.453.453.313.23
Savanna Thuresson3.483.203.333.312.893.36
Bella Gisel4.143.933.843.863.904.01
Filippa Iversson3.183.113.223.133.093.20
Stella Falknell3.653.583.53xx3.62
Nicole Björklund3.293.203.233.233.243.30
Hedvig Jeansson Rahm3.343.203.303.343.273.20

F12 Kula Final

DM

Vikt: 2,0kg
2019-02-02 13:00
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 8.92  1:a DM
2 Amanda Blad
Klippans FK
07 Klippans FK 8.77  2:a DM
3 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 7.70  3:a DM
4 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 6.65  4:a DM
5 Tova Henningsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 6.19  5:a DM
6 Filippa Iversson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 6.04  6:a DM
7 Emma Åkesson
IF Kronan
07 IF Kronan 5.91  7:a DM
8 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5.82  8:a DM
9 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5.34  9:a DM
10 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 5.16  10:a DM
11 Alva Whalström
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.67  11:a DM
1 2 3 4 5 6
Nicole Björklund5.105.345.19
Maya Lilja6.917.33xx7.707.08
Tova Henningsson5.955.666.196.035.64x
Alva Whalströmx3.673.44
Emma Åkesson5.155.275.805.725.915.80
Bella Gisel8.458.238.92x7.86x
Hedvig Jeansson Rahm6.075.856.166.656.385.72
Ella Törnblomx5.825.395.145.455.33
Stella Falknell4.904.585.16
Amanda Blad8.277.938.458.398.778.37
Filippa Iversson5.475.275.186.045.525.75

F11 60 m Försök

2019-02-02 12:20
Heat 1
1 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.39 q  
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.40 q  
3 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 10.22 10.216 
4 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.28  
5 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 11.40  
Heat 2
1 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 9.89 q 9.890 
2 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.92 q  
3 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 9.93 q  
4 Disa Andersson
IF UDD
08 IF UDD 10.71  
5 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.73  
6 Ella Kumpulainen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 10.83 10.825 
Heat 3
1 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.48 q  
2 Ava Lundquist
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.89 q 9.886 
3 Clara Hemborg
Båstads GIF
08 Båstads GIF 10.48  
4 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.83 10.821 
5 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK DNS  
Heat 4
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.01 q  
2 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 10.00 q  
3 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.67  
4 Maja Wahlström
Åhus FIK
09 Åhus FIK 11.23  
Heat 5
1 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 9.79 q  
2 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.17 q  
3 Felicia Tidlund
FK Athlet
08 FK Athlet 10.22 q 10.213 
4 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 10.59  
5 Madicken Lindh
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.87  

F11 60 m Final

2019-02-02 13:10
A-Final
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.91 PB  
2 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.35  
3 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.46 9.454 
4 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.46 9.458 
5 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 9.86  
6 Ava Lundquist
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.91  
B-Final
1 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 9.94  
2 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.96  
3 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.03  
4 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 10.13  
5 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 10.17  
6 Felicia Tidlund
FK Athlet
08 FK Athlet 10.25  

F11 60 m häck Försök

Höjd: 70cm
2019-02-02 09:10
Heat 1
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.76 q  
2 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 13.17  
3 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 13.58  
4 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 13.59  
5 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 19.89  
Heat 2
1 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 13.14 q  
2 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 13.18  
3 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 13.46  
4 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 15.95  
Heat 3
1 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.62 q  
2 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 13.03 q  
3 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 13.10 q  
4 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 13.13 q  
5 Felicia Tidlund
FK Athlet
08 FK Athlet 13.31  
6 Filippa Sjöö
Båstads GIF
08 Båstads GIF 14.59  

F11 60 m häck Final

Höjd: 70cm
2019-02-02 11:30
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.51  
2 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.79  
3 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.87  
4 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 12.96  
5 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 13.15  
6 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 13.25  

F11 Längd Final

Hoppzon
2019-02-02 13:30
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.30  
2 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.82  
3 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 3.81  
4 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.77  
5 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 3.61  
6 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.46  
7 Ava Lundquist
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.40  
8 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.35  
9 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 3.33  
10 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.30  
11 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.27  
12 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.27  
13 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.25  
14 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.15  
15 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 3.14  
16 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.12  
17 Felicia Tidlund
FK Athlet
08 FK Athlet 3.08  
18 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.07  
19 Maja Wahlström
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2.97  
20 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2.84  
21 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 2.77  
22 Disa Andersson
IF UDD
08 IF UDD 2.74  
23 Ella Kumpulainen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 2.72  
24 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2.60  
25 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 2.50  
1 2 3 4 5 6
Ella Kumpulainen2.722.442.62
Anna Sällberg2.802.832.832.84
Vera Frisk3.103.193.173.25
Sienna Karström3.273.202.902.42
Filippa Andersson Widen3.403.463.323.44
Emma Andersen3.333.233.173.32
Elin Lundberg3.703.683.812.97
Ester Ander2.953.043.152.94
Ella Kjellberg3.613.353.393.36
Isabelle Johnfors3.303.143.283.23
Felicia Tidlund3.082.902.802.87
Ava Lundquist3.403.182.233.17
Maja Dahlberg3.072.932.972.97
Maja Wahlström2.782.642.722.97
Thea Kleman3.113.043.043.14
Victoria Höglind2.592.452.442.60
Savanna Karström3.293.263.253.35
Amanda Müllern-Aspegren3.063.123.063.02
Siri Lindgren3.793.803.823.74
Elvira Helgesson4.034.184.303.96
Disa Andersson2.622.502.742.71
Ella Hägglund2.772.752.502.63
Molly Kamp3.063.103.153.27
Tilda Persson3.693.033.653.77
Elsa Ljung2.382.501.862.39

F11 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2019-02-02 09:50
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 7.16  
2 Ella Mars
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 7.03  
3 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.79  
4 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.75  
5 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.51  
6 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5.88  
7 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.69  
8 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.57  
9 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5.51  
10 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 5.43  
11 Filippa Sjöö
Båstads GIF
08 Båstads GIF 5.42  
12 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5.30  
13 Felicia Tidlund
FK Athlet
08 FK Athlet 5.24  
14 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.08  
15 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 5.07  
16 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.83  
17 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 4.81  
18 Disa Andersson
IF UDD
08 IF UDD 4.79  
19 Ava Lundquist
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 4.78  
20 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.78  
21 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.59  
22 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 4.41  
23 Maja Wahlström
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.05  
24 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.00  
1 2 3 4 5 6
Sienna Karström5.706.076.166.51
Filippa Sjöö4.034.845.424.17
Ella Kjellberg4.773.784.814.45
Elsa Ljung6.636.756.295.96
Ava Lundquist4.784.584.584.46
Filippa Andersson Widen6.796.266.155.36
Maja Dahlberg5.695.555.685.51
Annie Krikström4.675.074.664.30
Vera Frisk4.074.574.593.80
Ester Ander5.414.654.865.57
Anna Sällberg4.765.304.684.68
Felicia Tidlund4.314.875.244.44
Ella Mars6.386.427.036.42
Tilda Persson4.935.055.084.79
Alice Olsson5.475.885.415.45
Victoria Höglind3.763.753.894.00
Disa Anderssonx4.794.794.60
Elin Lundberg7.166.816.746.61
Isabelle Johnfors4.494.104.264.83
Thea Kleman4.404.184.414.10
Elvira Helgesson5.165.004.925.43
Savanna Karström5.454.725.515.51
Molly Kamp4.784.474.574.01
Maja Wahlström3.883.443.984.05

F9 60 m Försök

2019-02-02 11:10
Heat 1
1 Hedda Jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 9.89 q  
2 Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg 10.49 q  
3 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 10.51 q  
4 Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.17 q  
5 Maja Eden
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.38  
6 Cleo Borg
Åhus FIK
10 Åhus FIK 12.15  
Heat 2
1 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.68 q  
2 Ellen Persson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.24 q  
3 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 11.31  
4 Olivia Rönnerling
FK Athlet
10 FK Athlet 11.31  
5 Annie Johansson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 11.43  

F9 60 m Final

2019-02-02 13:40
1 Hedda Jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 9.78  
2 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 10.37  
3 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.55  
4 Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg 10.57  
5 Ellen Persson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.13  
6 Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.17  

F9 Längd Final

Hoppzon
2019-02-02 09:00
1 Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg 2.95  
2 My Helgesson
FK Athlet
10 FK Athlet 2.92  
3 Ellen Persson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2.82  
4 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 2.77  
5 Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2.76  
6 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 2.64  
7 Maja Eden
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2.59  
8 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 2.58  
9 Annie Johansson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 2.55  
10 Cleo Borg
Åhus FIK
10 Åhus FIK 2.40  
1 2 3 4 5 6
Zavannah Persson2.772.602.632.69
Ellen Persson2.821.972.562.61
Ebba Danarö2.542.582.162.58
My Helgesson2.702.332.112.92
Maja Eden2.592.582.422.47
Annie Johansson2.072.552.362.27
Selma Ivarsson2.952.592.732.79
Viktoria Pettersson Stephanovic2.642.452.552.61
Linnea Ackefelt2.602.712.762.75
Cleo Borg 2.382.342.402.16

F9 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2019-02-02 12:00
1 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 4.39  
2 Cleo Borg
Åhus FIK
10 Åhus FIK 4.33  
3 Nilla Jenvén
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 4.28  
4 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 3.96  
5 Maja Eden
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3.84  
6 Linnea Ackefelt
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3.56  
7 Annie Johansson
Åhus FIK
10 Åhus FIK 3.55  
8 Ellen Persson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3.18  
9 Gabriella Dunemark
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 2.83  
Majken Meijer
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad -  
1 2 3 4 5 6
Nilla Jenvén4.164.284.113.83
Maja Eden3.473.793.843.08
Ellen Persson2.323.182.963.14
Cleo Borg 3.623.694.334.04
Ebba Danarö3.143.963.383.21
Linnea Ackefelt3.532.963.023.56
Viktoria Pettersson Stephanovic4.393.943.724.31
Annie Johansson2.852.343.553.51
Majken Meijer-
Gabriella Dunemark2.832.642.182.20

Veteraner Kvinnor 60 m Final

DM

2019-02-02 14:10
A-Final
1 Anna Sjödin
Hässleholms AIS
71 Hässleholms AIS 9.01  DM 1:a K45
2 Pernille Basse
Genarps IF
78 Genarps IF 9.55 PB  DM 1:a K40
3 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 9.69 PB  DM 2:a K40
4 Marie Danarö
Åhus FIK
81 Åhus FIK 10.63  DM 2:a K35
5 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.54  DM 1:a K75
6 Sonja Nilsson
IFK Lund
39 IFK Lund 13.32  DM 1:a K80
B-Final
1 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 9.10  DM 2:a K45
2 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 9.33  DM 1:a K35
3 Katarina Sulau
Åhus FIK
78 Åhus FIK 9.91  DM 3:a K40
4 Linda Jenvén
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 10.12  DM 4:a K40
5 Inger Rickardsson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 14.29  DM 1:a K60
Sammanställning per klass
K35
1 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 9.33
2 Marie Danarö
Åhus FIK
81 Åhus FIK 10.63
K40
1 Pernille Basse
Genarps IF
78 Genarps IF 9.55
2 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 9.69
3 Katarina Sulau
Åhus FIK
78 Åhus FIK 9.91
4 Linda Jenvén
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 10.12
K45
1 Anna Sjödin
Hässleholms AIS
71 Hässleholms AIS 9.01
2 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 9.10
K60
1 Inger Rickardsson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 14.29
K75
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.54
K80
1 Sonja Nilsson
IFK Lund
39 IFK Lund 13.32

Veteraner Kvinnor 60 m häck Final

DM

2019-02-02 10:10
1 Anna Sjödin
Hässleholms AIS
71 Hässleholms AIS 11.47  1:a DM K45
2 Cecilia Tornerefelt
Vittsjö GIK
66 Vittsjö GIK 12.48  1:a DM K50
3 Maria Forsgren
Höörs IS
78 Höörs IS 12.61  1:a DM K40
4 Marie Säfström
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 13.86  2:a DM K40
5 Gun inger Persson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 16.67  1:a DM K60
Sammanställning per klass
K40
1 Maria Forsgren
Höörs IS
78 Höörs IS 12.61
2 Marie Säfström
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 13.86
K45
1 Anna Sjödin
Hässleholms AIS
71 Hässleholms AIS 11.47
K50
1 Cecilia Tornerefelt
Vittsjö GIK
66 Vittsjö GIK 12.48
K60
1 Gun inger Persson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 16.67

Veteraner Kvinnor Höjd Final

DM

2019-02-02 11:00
1 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 136  DM 1:a K35
2 Cecilia Tornerefelt
Vittsjö GIK
66 Vittsjö GIK 133  DM 1:a K50
3 Gun inger Persson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 106  DM 1:a K60
4 Sonja Nilsson
IFK Lund
39 IFK Lund 100  DM 1:a K80
5 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 94  DM 1:a K75
 88919497100103106108118123128133136
Lina Sollven---------oooxo
Gun inger Persson ooooxoooxxx
Sonja Nilssonooxoxoxxo-
Kerstin Nilssonooo-
Cecilia Tornerefelt--------ooxoxo
Sammanställning per klass
K35
1 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 136
K50
1 Cecilia Tornerefelt
Vittsjö GIK
66 Vittsjö GIK 133
K60
1 Gun inger Persson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 106
K75
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 94
K80
1 Sonja Nilsson
IFK Lund
39 IFK Lund 100

Veteraner Kvinnor Längd Final

DM

2019-02-02 12:20
1 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 4.26  DM 1:a K35
2 Cecilia Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
74 Hässleholms AIS 4.07  DM 1:a K45
3 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 3.77  DM 2:a K45
4 Maria Forsgren
Höörs IS
78 Höörs IS 3.76  DM 1:a K40
5 Pernille Basse
Genarps IF
78 Genarps IF 3.74  DM 2:a K40
6 Helena Westerdahl
Höörs IS
70 Höörs IS 3.39  DM 3:a K45
7 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 3.34  DM 1:a K50
8 Linda Jenvén
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 3.27  DM 3:a K40
9 Marie Säfström
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 3.07  DM 4:a K40
10 Kerstin Karlström
Åhus FIK
73 Åhus FIK 3.02  DM 4:a K45
11 Gun inger Persson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 2.86  DM 1:a K60
12 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.73  DM 1:a K75
13 Sonja Nilsson
IFK Lund
39 IFK Lund 2.19  DM 1:a K80
1 2 3 4 5 6
Helena Westerdahl3.223.163.392.933.213.02
Maria Nilsson3.773.483.57-3.22-
Maria Forsgren3.553.303.663.683.573.76
Cecilia Müllern-Aspegren-3.833.974.073.963.93
Gun inger Persson 2.222.492.832.442.752.86
Pernille Basse3.423.743.523.343.54-
Kerstin Karlström2.903.02-2.912.992.99
Sonja Nilsson2.032.192.052.012.08-
Ann Krogsgaard2.853.062.983.103.34-
Linda Jenvén3.023.122.043.273.123.19
Lina Sollven-4.244.264.12-4.19
Kerstin Nilsson2.612.632.662.502.732.62
Marie Säfström2.712.862.55-2.963.07
Sammanställning per klass
K35
1 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 4.26
K40
1 Maria Forsgren
Höörs IS
78 Höörs IS 3.76
2 Pernille Basse
Genarps IF
78 Genarps IF 3.74
3 Linda Jenvén
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 3.27
4 Marie Säfström
Hässleholms AIS
79 Hässleholms AIS 3.07
K45
1 Cecilia Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
74 Hässleholms AIS 4.07
2 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 3.77
3 Helena Westerdahl
Höörs IS
70 Höörs IS 3.39
4 Kerstin Karlström
Åhus FIK
73 Åhus FIK 3.02
K50
1 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 3.34
K60
1 Gun inger Persson
Vittsjö GIK
57 Vittsjö GIK 2.86
K75
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.73
K80
1 Sonja Nilsson
IFK Lund
39 IFK Lund 2.19

Veteraner Kvinnor Kula Final

DM

2019-02-02 09:00
1 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 8.69  DM 1:a K50
2 Cecilia Tornerefelt
Vittsjö GIK
66 Vittsjö GIK 7.44  DM 2:a K50
3 Kerstin Karlström
Åhus FIK
73 Åhus FIK 7.18  DM 1:a K45
4 Elisabet Ekborg
Höörs IS
52 Höörs IS 7.16  DM 1:a K65
5 Anna Sjödin
Hässleholms AIS
71 Hässleholms AIS 7.09  DM 2:a K45
6 Lena Larsson
Malmö AI
70 Malmö AI 6.27  DM 3:a K45
Katarina Sulau
Åhus FIK
78 Åhus FIK DNS  
Sammanställning per klass
K40
1 Katarina Sulau
Åhus FIK
78 Åhus FIK 0.00
K45
1 Kerstin Karlström
Åhus FIK
73 Åhus FIK 7.18
2 Anna Sjödin
Hässleholms AIS
71 Hässleholms AIS 7.09
3 Lena Larsson
Malmö AI
70 Malmö AI 6.27
K50
1 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 8.69
2 Cecilia Tornerefelt
Vittsjö GIK
66 Vittsjö GIK 7.44
K65
1 Elisabet Ekborg
Höörs IS
52 Höörs IS 7.16

Män 60 m Final

DM

2019-02-03 11:40
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 7.28  1:a DM
2 Marcus Andersson
Öresund FK
00 Öresund FK 7.38  2:a DM
3 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 8.01  3:a DM
4 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 8.02  4:a DM
5 Quentin Kaisergues
Åhus FIK
92 Åhus FIK 8.15  5:a DM
6 Fredrik Ekman
IFK Lund
94 IFK Lund 8.25  6:a DM

Män 60 m Extra

DM

2019-02-03 13:20
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 7.25  
2 Marcus Andersson
Öresund FK
00 Öresund FK 7.31 PB  
3 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 8.02  
4 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 8.08  
5 Fredrik Ekman
IFK Lund
94 IFK Lund 8.15  
6 Quentin Kaisergues
Åhus FIK
92 Åhus FIK 8.30  

Män 60 m häck Final

DM

Höjd: 106,7cm
2019-02-03 10:10
1 Simon Martinsson
Lomma FIK
99 Lomma FIK 9.62  
Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 8.70  Utom tävlan, P19 häckhöjd

Män Höjd Final

DM

2019-02-03 14:20
1 Andreas Leveau
Öresund FK
80 Öresund FK 180  1:a DM
2 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 177  2:a DM
3 Emil Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 174  3:a DM
4 Simon Martinsson
Lomma FIK
99 Lomma FIK 174  4:a DM
 140145150155159162165168171174177180183
Emil Hansson---oooooooxxx
Simon Martinsson -----ooxoxooxxx
Andreas Leveau----------xxooxxx
Eli Karström------o-o-xoxxx

Män Stav Final

DM

2019-02-03 13:30
1 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 270  
2 Tomas Jeanson
FK Athlet
71 FK Athlet 240  
3 Erik Ardengård
IF Kronan
92 IF Kronan 170  
 150160170180200210220230240250260270280
Tomas Jeanson----oxxooxoxxoxxx
Erik Ardengårdxoooxxx
Henrik Falknell----o--oooooxxx

Män Längd Final

2019-02-03 12:40
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 6.05  
2 Simon Martinsson
Lomma FIK
99 Lomma FIK 6.04  
3 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 5.54  
4 Emil Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 5.54  
5 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.40  
6 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 5.28  
7 Oskar Bergh
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.96  
8 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.90  
9 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 4.68  
10 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.57  
11 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.32  
12 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK 4.09  
13 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 3.99  
1 2 3 4 5 6
Algot Hallberg4.574.024.25
Arvid Jiwestamx3.993.89
Nils Dalholm4.134.32x
Hugo Larsson Wilhelmsson4.714.714.584.884.904.89
Emil Hansson5.285.465.315.385.545.36
Max Rosquist-Larssonx5.894.924.825.976.05
Leo Göransson4.434.564.68
Samuel Ekelund5.28x3.78xxx
Oskar Bergh4.834.964.893.703.73x
Simon Martinsson 5.815.875.795.955.926.04
Eli Karström5.265.54x5.335.355.53
William Jarnemo 4.024.093.88
Nils Lennartsson5.125.40x5.305.175.34

Män Kula Final

Vikt: 7,26kg
2019-02-03 10:40
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 11.65  
2 Erik Ardengård
IF Kronan
92 IF Kronan 9.07  
3 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 7.99  
1 2 3 4 5 6
Eli Karström7.297.997.867.617.73x
Mikael Persson10.77x10.77xx11.65
Erik Ardengård8.539.07x8.328.148.69

P17 60 m Final

DM

2019-02-03 12:10
1 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 7.73  1:a DM
2 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.75  2:a DM
3 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.95  3:a DM
4 Elias Agnesson
FK Athlet
02 FK Athlet 7.98  4:a DM

P17 Kula Final

Vikt: 5,0kg
2019-02-03 10:40
1 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 9.26  
2 Oskar Bergh
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.83  
1 2 3 4 5 6
Erik Lindberg9.269.228.76xx9.20
Oskar Bergh7.197.227.767.737.837.83

P15 60 m Final

DM

2019-02-03 13:40
1 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.92 =SB  1:a DM
2 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK 8.15 PB  2:a DM
3 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 9.36  3:a DM

P15 60 m häck Final

DM

Höjd: 84,0cm
2019-02-03 11:10
1 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.55  

P15 Höjd Final

DM

2019-02-03 09:30
1 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 133  
 113118123128133138143148
Arvid Jiwestamoooxoxoxxx

P15 Kula Final

Vikt: 4,0kg
2019-02-03 13:00
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 10.64  
2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.14  
3 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.72  
4 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.67  
5 Viktor Sällberg
Åhus FIK
04 Åhus FIK 7.59  
1 2 3 4 5 6
Viktor Sällberg7.297.557.597.237.306.96
Alexander Eklund10.0910.2510.14x10.64x
Gustav Karlström8.117.987.708.048.147.71
Nils Dalholmx7.217.547.207.677.17
Jakob Romberg7.217.187.637.677.727.55

P14 60 m Final

DM

2019-02-03 12:20
1 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.82 SB  1:a DM
2 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.27  2:a DM
3 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 8.37  3:a DM
4 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.85  4:a DM
5 Rasmus Alfredsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 9.18  5:a DM
6 Casper Turesson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 10.08  6:a DM

P14 60 m häck Final

DM

Höjd: 84,0cm
2019-02-03 11:20
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 9.90  1:a DM
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 10.35  2:a DM
3 Rasmus Alfredsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 11.87  3:a DM
4 Casper Turesson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 12.97  4:a DM

P14 Höjd Final

DM

2019-02-03 09:30
1 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 143  1:a DM
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 143  2:a DM
3 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 138  3:a DM
4 Casper Turesson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 138  4:a DM
5 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 133  5:a DM
 113118123128133138143148
Nils Dalholm-ooooooxxx
Casper Turessonoooxoxxoxoxxx
Alexander Eklund---oxxoxxx
Leo Göransson------xoxxx
Jakob Romberg--ooooxxx

P14 Stav Final

DM

2019-02-03 14:50
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 300  1:a DM
=2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 250  2:a DM
=2 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 250  2:a DM
 200220230240250260300305
Leo Göransson-----ooxxx
Gustav Karlströmoooooxxx
Algot Hallberg----oxxx

P13 60 m Final

DM

2019-02-03 13:10
1 Måns Lindström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 8.76  1:a DM
2 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 8.79  2:a DM
3 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.18  3:a DM
4 Gabriel Andersson
FK Athlet
06 FK Athlet 9.44  4:a DM
5 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 9.74  5:a DM
6 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 10.29  6:a DM

P13 60 m häck Final

DM

Höjd: 76,2cm
2019-02-02 09:00
1 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 11.04  1:a DM
2 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.51  2:a DM
3 Tage Andersson Ranefalk
Eslövs AI
06 Eslövs AI 12.84  3:a DM
4 Linus Hoff
Eslövs AI
06 Eslövs AI 12.92  4:a DM
5 Oliver Fehrlund Persson (utom tävlan)
Ystads IF
05 Ystads IF 10.58  utom tävlan

P13 Höjd Final

DM

2019-02-02 09:20
1 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 137  1:a DM
2 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 137  (P12:a)
3 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 118  2:a DM
Oliver Fehrlund Persson (utom tävlan)
Ystads IF
05 Ystads IF 143  utom tävlan
 108113118123128133137140143146
Filip Lindbladh-oooooxoxxx
Oliver Fehrlund Persson (utom tävlan)--oooxoxooxxoxxx
Lucas Sövgrenooxoxxx
Linus Lindberg--ooxoxxooxxx

P13 Längd Final

Hoppzon
2019-02-03 11:10
1 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 4.59  
2 Måns Lindström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 4.32  
3 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 4.27  
4 Oscar Blomsterberg
Eslövs AI
06 Eslövs AI 3.92  
5 Tage Andersson Ranefalk
Eslövs AI
06 Eslövs AI 3.92  
6 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 3.81  
7 Gabriel Andersson
FK Athlet
06 FK Athlet 3.80  
1 2 3 4 5 6
Oscar Blomsterbergx3.843.923.903.873.83
Linus Lindberg4.154.27xx3.964.21
Linus Rosén4.274.454.594.534.234.11
Isak Hjelmx3.813.703.393.49x
Tage Andersson Ranefalk3.713.673.923.753.423.73
Gabriel Andersson3.513.743.723.803.633.59
Måns Lindström4.324.304.114.043.954.15

P13 Kula Final

DM

Vikt: 3,0kg
2019-02-03 09:30
1 Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 8.30  1:a DM
2 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 7.98  2:a DM
3 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 7.50  3:a DM
4 Oscar Blomsterberg
Eslövs AI
06 Eslövs AI 6.66  4:a DM
1 2 3 4 5 6
Linus Lindberg6.087.337.506.947.447.39
Isak Hjelm7.107.177.98x6.966.82
Oscar Blomsterbergx6.396.656.516.426.66
Linus Rosén7.517.208.308.147.777.39

P12 60 m Final

DM

2019-02-03 11:50
1 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 8.95  1:a DM
2 Eric Noghi
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.23  2:a DM
3 Birger Engberg
Klippans FK
07 Klippans FK 9.49  3:a DM
4 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 10.00  4:a DM
5 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 10.76  5:a DM

P12 60 m häck Final

Höjd: 76,2cm
2019-02-02 09:50
1 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 11.51  

P12 Höjd Final

DM

2019-02-03 12:50
1 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 128  1:a DM
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 118  2:a DM
3 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 103  3:a DM
 103108113118123128133137140142
Simon Oldénoxxx
Ludvig Hallberg-ooxxoxxx
William Andersson Widen-oooxooxxx

P12 Stav Final

DM

2019-02-02 14:20
1 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 183  1:a DM
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 123  2:a DM
Linus Rosén
IF Kronan
06 IF Kronan 123  Aktiv är P13, utom tävlan i P12
 123133143153163173183193203
Ludvig Hallbergoxxx
Lucas Falknell-ooooooxxx
Linus Roséno--------

P12 Längd Final

Hoppzon
2019-02-03 09:30
1 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 4.27  
2 Birger Engberg
Klippans FK
07 Klippans FK 3.99  
3 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 3.82  
4 Eric Noghi
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 3.77  
5 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 3.68  
6 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.58  
1 2 3 4 5 6
William Andersson Widen4.274.204.043.974.054.10
Philip Höglind3.513.393.413.583.583.42
Eric Noghi3.773.533.583.603.653.62
Jonatan Eklund3.773.803.643.823.683.70
Simon Oldén3.533.563.683.443.213.00
Birger Engberg3.993.963.773.743.483.94

P12 Kula Final

DM

Vikt: 3,0kg
2019-02-02 13:00
1 Jonas Sällberg
IF UDD
07 IF UDD 6.88  
2 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 6.79  1:a DM
1 2 3 4 5 6
Jonas Sällberg5.816.885.965.946.166.19
William Andersson Widen6.196.396.256.136.646.79

P11 60 m Försök

2019-02-02 12:30
Heat 1
1 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.51 q  
2 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 9.87 q  
3 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.93  
4 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 11.24  
Heat 2
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.55 q  
2 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.60 q  
3 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 9.78 q  
4 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.69  
5 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 11.03  
Heat 3
1 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 9.89 q  
2 Jack Jacquemot
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.16  
3 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.42  
4 Vilgot Siversson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.71  

P11 60 m Final

2019-02-02 13:20
1 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.51  
2 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.58  
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.70  
4 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 9.72  
5 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 9.83  
6 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.00  

P11 60 m häck Final

Höjd: 70cm
2019-02-02 09:40
1 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 11.42  
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 12.30  
3 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 14.09  
4 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 17.47  

P11 Längd Final

Hoppzon
2019-02-02 10:20
1 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 3.94  
2 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 3.90  
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.83  
4 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 3.77  
5 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.76  
6 Jack Jacquemot
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.58  
7 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.52  
8 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.52  
9 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 3.37  
10 Benjamin Vartia
FK Athlet
09 FK Athlet 3.34  
11 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.27  
12 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.22  
13 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.07  
14 Vilgot Siversson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.02  
15 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2.78  
1 2 3 4 5 6
Oskar Persson3.763.743.663.68
Svante Leufstedt3.373.203.123.25
Axel Danarö2.562.492.642.78
Lucas Falknell3.573.593.903.84
Valter Hovold3.072.993.012.69
Alfred Mars2.913.132.813.22
Bille Silver3.523.203.303.26
Alexandro Thorkéll3.473.523.773.27
Vilgot Siversson2.933.022.89-
Benjamin Vartia3.313.343.28-
Elias Häll3.613.492.613.83
Jonatan Eklund3.733.763.943.85
Jack Jacquemot3.583.403.413.45
Ludvig Hallberg3.273.123.203.13
Malte Håkansson3.263.063.273.52

P11 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2019-02-02 13:40
1 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 7.11  
2 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.09  
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 7.07  
4 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 7.02  
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.69  
6 Valter Hovold
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.50  
7 Jack Jacquemot
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.35  
8 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 6.15  
9 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 6.14  
10 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 6.10  
11 Vilgot Siversson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5.50  
12 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.93  
13 Benjamin Vartia
FK Athlet
09 FK Athlet 3.86  
1 2 3 4 5 6
Benjamin Vartia3.86x--
Alexandro Thorkéll7.026.086.346.56
Jonatan Eklund6.105.986.096.04
Valter Hovold6.136.505.566.21
Svante Leufstedt7.116.414.976.21
Jack Jacquemot6.355.145.175.48
Malte Håkansson6.747.096.726.56
Alfred Mars5.506.145.916.14
Axel Danarö4.544.934.694.40
Bille Silver6.155.154.886.13
Vilgot Siversson5.234.845.105.50
Ludvig Hallberg6.696.285.926.29
Elias Häll7.076.756.936.30

P9 60 m Försök

2019-02-02 11:00
Heat 1
1 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 10.70 q  
2 Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.45 q  
3 Emil Larsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 11.67  
4 Noah Edfast
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.89  
5 Melvin Kamp
Åhus FIK
11 Åhus FIK 12.52  
6 Wilhelm Kuhlau
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 12.56  
Heat 2
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 9.61 q  
2 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 10.11 q  
3 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 10.20 q  
4 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 10.88 q  
5 Felix Kjellberg
IF UDD
11 IF UDD 11.91  

P9 60 m Final

2019-02-02 13:30
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 9.49  
2 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 10.00  
3 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 10.28  
4 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 10.49  
5 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 10.75  
6 Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 11.23  

P9 Längd Final

Hoppzon
2019-02-02 09:00
1 Josh Olsson Prescod
IF Kronan
10 IF Kronan 3.29  
2 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3.13  
3 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 3.09  
4 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 3.04  
5 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 2.82  
6 Noah Edfast
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2.72  
7 Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2.62  
8 Wilhelm Kuhlau
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 2.61  
9 Felix Kjellberg
IF UDD
11 IF UDD 2.53  
10 Emil Larsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 2.29  
11 Melvin Kamp
Åhus FIK
11 Åhus FIK 1.99  
Ludwig Thurban
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad -  
1 2 3 4 5 6
Wilhelm Kuhlau2.612.372.162.27
Melker Leufstedt3.092.972.833.09
Ludwig Thurban----
Harry Stoltz2.903.073.133.11
Noah Edfast2.722.652.492.56
Josh Olsson Prescod3.283.063.083.29
Emil Larsson2.291.992.232.18
Malte Olsson2.763.042.902.75
Felix Kjellberg2.531.951.641.86
Algott Klasson2.532.462.621.74
Tiger Odéhnx2.612.822.81
Melvin Kamp 1.811.901.931.99

P9 Kula Final

Vikt: 2,0kg
2019-02-02 12:00
1 Melker Leufstedt
Ystads IF
10 Ystads IF 5.61  
2 Harry Stoltz
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 5.55  
3 Malte Olsson
KFUM Kristianstad
11 KFUM Kristianstad 4.97  
4 Algott Klasson
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 4.85  
5 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 4.63  
6 Emil Larsson
Åhus FIK
11 Åhus FIK 3.83  
7 Wilhelm Kuhlau
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3.46  
8 Melvin Kamp
Åhus FIK
11 Åhus FIK 3.42  
9 Noah Edfast
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad 3.40  
Ludwig Thurban
KFUM Kristianstad
10 KFUM Kristianstad -  
Wilmer Hemborg
Båstads GIF
11 Båstads GIF -  
1 2 3 4 5 6
Wilhelm Kuhlau2.872.873.462.08
Algott Klasson4.854.183.834.46
Wilmer Hemborg-
Melker Leufstedt5.615.175.064.27
Ludwig Thurban-
Harry Stoltz5.43x5.554.49
Tiger Odéhn4.634.494.554.56
Melvin Kamp 3.423.232.77-
Emil Larsson3.803.403.333.83
Noah Edfast2.823.213.40x
Malte Olsson4.924.974.844.75

Veteraner män 60 m Final

DM

2019-02-02 13:50
A-Final
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.97 PB  DM 1:a M35
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 8.00 PB  
3 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 8.21 PB  DM 1:a M45
4 Tomas Jeanson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.72  DM 2:a M45
5 Mattias Collin
Björnstorps IF
71 Björnstorps IF 9.30  DM 4:a M45
6 Thomas Grundström
Malmö AI
51 Malmö AI 10.76  DM 2:a M65
B-Final
1 Martin Pålsson
Heleneholms IF
75 Heleneholms IF 7.95  DM 1:a M40
2 Linus Olsson
Åhus FIK
81 Åhus FIK 8.47  DM 3:a M35
3 Alexander Milanov
IFK Lund
68 IFK Lund 9.26  DM 1:a M50
4 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 9.51  DM 5:a M45
5 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 11.17  DM 2:a M70
6 Gunnar Nilsson
Heleneholms IF
33 Heleneholms IF 14.60  DM 1:a M85
C-Final
1 Martin Andersen
Vittsjö GIK
80 Vittsjö GIK 8.75  DM 4:a M35
2 Martin Persson
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 8.97  DM 5:a M40
3 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 8.99  DM 3:a M45
4 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 10.66  DM 1:a M70
5 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 11.98  DM 1:a M75
6 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS DNS  
D-Final
1 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 8.39  DM 2:a M35
2 Magnus Sövgren
FK Athlet
75 FK Athlet 8.50  DM 3:a M40
3 Fredrik Andersson
KFUM Kristianstad
76 KFUM Kristianstad 8.94  DM 4:a M40
4 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 9.33  DM 1:a M60
5 Kim Göthe
Vittsjö GIK
69 Vittsjö GIK 9.38  DM 2:a M50
6 Roland Pihlblad
Lönsboda SK
52 Lönsboda SK 9.54  DM 1:a M65
Sammanställning per klass
M35
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.97
2 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 8.39
3 Linus Olsson
Åhus FIK
81 Åhus FIK 8.47
4 Martin Andersen
Vittsjö GIK
80 Vittsjö GIK 8.75
M40
1 Martin Pålsson
Heleneholms IF
75 Heleneholms IF 7.95
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 8.00
3 Magnus Sövgren
FK Athlet
75 FK Athlet 8.50
4 Fredrik Andersson
KFUM Kristianstad
76 KFUM Kristianstad 8.94
5 Martin Persson
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 8.97
M45
2 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 8.21
3 Tomas Jeanson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.72
4 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 8.99
5 Mattias Collin
Björnstorps IF
71 Björnstorps IF 9.30
6 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 9.51
1 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS DNS
M50
1 Alexander Milanov
IFK Lund
68 IFK Lund 9.26
2 Kim Göthe
Vittsjö GIK
69 Vittsjö GIK 9.38
M60
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 9.33
M65
1 Roland Pihlblad
Lönsboda SK
52 Lönsboda SK 9.54
2 Thomas Grundström
Malmö AI
51 Malmö AI 10.76
M70
1 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 10.66
2 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 11.17
M75
1 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 11.98
M85
1 Gunnar Nilsson
Heleneholms IF
33 Heleneholms IF 14.60

Veteraner män 60 m häck Final

DM

2019-02-02 10:40
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 10.43  
2 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 11.54 SB  1:a DM M60
3 Robert Olin
Höörs IS
65 Höörs IS 12.53  1:a DM M50
4 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 20.16  1:a DM M75
5 Björn Oback
IFK Tumba
44 IFK Tumba DNF  
6 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK DNS  
Sammanställning per klass
M40
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 10.43
M45
1 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK DNS
M50
1 Robert Olin
Höörs IS
65 Höörs IS 12.53
M60
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 11.54
M75
2 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 20.16
1 Björn Oback
IFK Tumba
44 IFK Tumba DNF

Veteraner män Höjd Final

DM

2019-02-02 09:20
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 160  
2 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 152  1:a DM M45
3 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 146  2:a DM M45
4 Johan Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
72 Hässleholms AIS 146  3:a DM M45
5 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 133  4:a DM M45
6 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 131 SB  1:a DM M70
7 Magnus Andersson
Malmö AI
45 Malmö AI 123  2:a DM M70
8 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 108  1:a DM M75
 105108111113116118121123126128131133137140143146149152155160
Dennis Due---------xo-xoxxx
Johan Müllern-Aspegren---------xooooxoxoxxoxxx
Gunnar Neovius------xoxooooxxx
Åke Jonsonooxxx
Dr. Markus Abrahamsson------o--o--ooooxxx
Magnus Jiwestam Persson-------------ooxoxooxx-
Erik Dahlin-------------o---ooxo
Magnus Anderssonoooooxoxoxoxxx
Sammanställning per klass
M40
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 160
M45
1 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 152
2 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 146
3 Johan Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
72 Hässleholms AIS 146
4 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 133
M70
1 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 131
2 Magnus Andersson
Malmö AI
45 Malmö AI 123
M75
1 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 108

Veteraner män Längd Final

DM

2019-02-02 15:00
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 5.20  
2 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 4.90  DM 1:a M45
3 Jonas Krogsgaard
Höörs IS
72 Höörs IS 4.57  DM 2:a M45
4 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 4.53  DM 1:a M35
5 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 4.53  DM 3:a M45
6 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 4.43  DM 2:a M35
7 Tomas Jeanson
FK Athlet
71 FK Athlet 4.40  DM 4:a M45
8 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 4.14  DM 5:a M45
9 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 4.03  DM 6:a M45
10 Robert Olin
Höörs IS
65 Höörs IS 3.75  DM 1:a M50
11 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 3.31  DM 1:a M70
12 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 2.79  
13 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 2.44  DM 1:a M75
1 2 3 4 5 6
Dr. Markus Abrahamsson3.732.813.474.144.124.07
Magnus Jiwestam Persson4.464.46-4.324.534.46
Tomas Jeanson4.224.164.40x3.834.29
Markus Rönnerlingx4.194.534.324.414.51
Rune Persson2.742.692.77x2.712.79
Erik Dahlin5.145.205.07xxx
Robert Olin3.343.713.75x3.66
Henrik Falknell4.824.434.79x4.404.90
Dennis Due3.85x4.033.56
Christoffer Danarö4.41x4.434.38
Gunnar Neovius3.183.293.31x
Jonas Krogsgaardx4.024.134.084.264.57
Åke Jonson2.442.30-
Sammanställning per klass
M35
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 4.53
2 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 4.43
M40
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 5.20
M45
1 Henrik Falknell
FK Athlet
74 FK Athlet 4.90
2 Jonas Krogsgaard
Höörs IS
72 Höörs IS 4.57
3 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 4.53
4 Tomas Jeanson
FK Athlet
71 FK Athlet 4.40
5 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 4.14
6 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 4.03
M50
1 Robert Olin
Höörs IS
65 Höörs IS 3.75
M70
1 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 3.31
2 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 2.79
M75
1 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 2.44

Veteraner män Kula Final

DM

2019-02-02 11:10
1 Gösta Castor
Klippans FK
48 Klippans FK 10.76  DM 1:a M70
2 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 10.39 PB  DM 2:a M70
3 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 10.16  DM 1:a M55
4 Kim Göthe
Vittsjö GIK
69 Vittsjö GIK 10.15  DM 1:a M50
5 Martin Pålsson
Heleneholms IF
75 Heleneholms IF 9.01  DM 1:a M40
6 Martin Ackefelt
KFUM Kristianstad
81 KFUM Kristianstad 9.00  DM 1:a M35
7 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 8.88  
8 Thomas Grundström
Malmö AI
51 Malmö AI 8.73  DM 1:a M65
9 Ingvar Eriksson
Lönsboda SK
34 Lönsboda SK 8.69  DM 1:a M85
10 Jonas Krogsgaard
Höörs IS
72 Höörs IS 8.47  DM 1:a M45
11 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 8.47  DM 2:a M45
12 Fredrik Andersson
KFUM Kristianstad
76 KFUM Kristianstad 8.42  DM 2:a M40
13 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 8.36  DM 3:a M45
14 Tomas Jeanson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.25  DM 4:a M45
15 Roland Pihlblad
Lönsboda SK
52 Lönsboda SK 8.14  DM 2:a M65
16 Mattias Collin
Björnstorps IF
71 Björnstorps IF 8.07  DM 5:a M45
17 Alexander Milanov
IFK Lund
68 IFK Lund 8.02  DM 2:a M50
18 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 7.96  DM 6:a M45
19 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.84  DM 2:a M35
20 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 6.34  DM 1:a M75
21 Gunnar Nilsson
Heleneholms IF
33 Heleneholms IF 4.69  DM 2:a M85
1 2 3 4 5 6
Ingvar Eriksson 8.058.178.108.69
Gunnar Neovius10.159.609.879.8710.3910.27
Åke Jonson6.176.306.346.096.305.08
Alexander Milanov6.297.528.027.84
Gösta Castor10.3410.4510.7310.76
Thomas Grundström7.708.398.738.578.69
Magnus Jiwestam Persson7.888.218.478.358.31
Dan Lindahl9.419.8010.1610.10
Martin Pålsson8.638.829.01
Markus Rönnerling7.577.707.847.577.647.77
Kim Göthe9.7510.159.929.9210.15
Mattias Collin8.077.377.477.48
Tomas Jeanson7.818.087.858.25
Erik Dahlin8.127.728.158.628.888.74
Jonas Krogsgaard7.927.268.057.928.478.41
Gunnar Nilsson4.694.61
Dennis Due7.597.928.36
Roland Pihlblad7.918.147.927.927.858.01
Martin Ackefelt8.208.608.148.917.699.00
Fredrik Andersson8.358.258.428.40
Dr. Markus Abrahamsson7.467.967.867.877.707.80
Sammanställning per klass
M35
1 Martin Ackefelt
KFUM Kristianstad
81 KFUM Kristianstad 9.00
2 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.84
M40
1 Martin Pålsson
Heleneholms IF
75 Heleneholms IF 9.01
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 8.88
3 Fredrik Andersson
KFUM Kristianstad
76 KFUM Kristianstad 8.42
M45
1 Jonas Krogsgaard
Höörs IS
72 Höörs IS 8.47
2 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 8.47
3 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 8.36
4 Tomas Jeanson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.25
5 Mattias Collin
Björnstorps IF
71 Björnstorps IF 8.07
6 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 7.96
M50
1 Kim Göthe
Vittsjö GIK
69 Vittsjö GIK 10.15
2 Alexander Milanov
IFK Lund
68 IFK Lund 8.02
M55
1 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 10.16
M65
1 Thomas Grundström
Malmö AI
51 Malmö AI 8.73
2 Roland Pihlblad
Lönsboda SK
52 Lönsboda SK 8.14
M70
1 Gösta Castor
Klippans FK
48 Klippans FK 10.76
2 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 10.39
M75
1 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 6.34
M85
1 Ingvar Eriksson
Lönsboda SK
34 Lönsboda SK 8.69
2 Gunnar Nilsson
Heleneholms IF
33 Heleneholms IF 4.69