Results Ränneborgsmångkampen

Ränneborgs IP, Eksjö   2019-07-06

Arrangör: Eksjö Södra IK Tävlingsledare: Ingemar Hedin Senast uppdaterad: 2019-07-12 20:55:59
Väder: Sol med regnskurar på eftermiddagen., 20 grader och växlande vindar  
Mix7 Trekamp Mix7
3 av 3 delgrenar genomförda
1 Victor Bergqvist
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 1246
2 Alvin Lindberg
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 972
3 Oliver Eliasson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 846
4 Axel Larsson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 623
5 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 609
6 Sofie Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 588
7 Maja Alkner von Bothmer
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 567
8 Elliot Svensson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 522
9 Vivianne Pak
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 493
10 Molly Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 412
11 Noel Simonsson
Skruvs IF
Skruvs IF 0
60 mLängd
Boll
356 Victor Bergqvist
Eksjö Södra IK
341
11.29
622
2.55
283
16.64
388 Alvin Lindberg
IFK Sävsjö
173
11.91
584
2.37
215
14.61
359 Oliver Eliasson
Eksjö Södra IK
295
11.46
542
2.17
9
9.16
366 Axel Larsson
Eksjö Södra IK
0
12.72
529
2.11
94
11.23
374 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
0
13.51
540
2.16
69
10.60
378 Sofie Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
0
12.95
531
2.12
57
10.29
354 Maja Alkner von Bothmer
Eksjö Södra IK
0
12.69
493
1.94
74
10.72
372 Elliot Svensson
Eksjö Södra IK
0
12.71
500
1.97
22
9.45
367 Vivianne Pak
Eksjö Södra IK
46
12.38
447
1.72
0
6.46
377 Molly Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
0
16.94
412
1.55
0
5.89
407 Noel Simonsson
Skruvs IF
0
DNS
0
DNS
0
DNS
Mix7 Trekamp Mix7 60 m
Lördag 10:50
Heat 1Vind: +1.7
1 Victor Bergqvist
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 11.29 341 1
2 Oliver Eliasson
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 11.46 295 2
3 Alvin Lindberg
IFK Sävsjö
12 IFK Sävsjö 11.91 173 3
4 Maja Alkner von Bothmer
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 12.69 0 5
5 Elliot Svensson
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 12.71 0 6
6 Sofie Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
12 Habo Friidrott -04 12.95 0 8
Heat 2Vind: +1.3
1 Vivianne Pak
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 12.38 46 4
2 Axel Larsson
Eksjö Södra IK
13 Eksjö Södra IK 12.72 0 7
3 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 13.51 0 9
4 Molly Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
14 Habo Friidrott -04 16.94 0 10
Noel Simonsson
Skruvs IF
12 Skruvs IF DNS 0
Mix7 Trekamp Mix7 Längd
Hoppzon
Lördag 09:30
1 Victor Bergqvist
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 2.55 N/A 622
2 Alvin Lindberg
IFK Sävsjö
12 IFK Sävsjö 2.37 N/A 584
3 Oliver Eliasson
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 2.17 N/A 542
4 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 2.16 N/A 540
5 Sofie Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
12 Habo Friidrott -04 2.12 N/A 531
6 Axel Larsson
Eksjö Södra IK
13 Eksjö Södra IK 2.11 N/A 529
7 Elliot Svensson
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 1.97 N/A 500
8 Maja Alkner von Bothmer
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 1.94 N/A 493
9 Vivianne Pak
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 1.72 N/A 447
10 Molly Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
14 Habo Friidrott -04 1.55 N/A 412
Noel Simonsson
Skruvs IF
12 Skruvs IF DNS 0
Mix7 Trekamp Mix7 Boll
Vikt: 150g
Lördag 11:30
1 Victor Bergqvist
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 16.64 283
2 Alvin Lindberg
IFK Sävsjö
12 IFK Sävsjö 14.61 215
3 Axel Larsson
Eksjö Södra IK
13 Eksjö Södra IK 11.23 94
4 Maja Alkner von Bothmer
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 10.72 74
5 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 10.60 69
6 Sofie Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
12 Habo Friidrott -04 10.29 57
7 Elliot Svensson
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 9.45 22
8 Oliver Eliasson
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 9.16 9
9 Vivianne Pak
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 6.46 0
10 Molly Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
14 Habo Friidrott -04 5.89 0
Noel Simonsson
Skruvs IF
12 Skruvs IF DNS 0
F15 Femkamp F15
5 av 5 delgrenar genomförda
1 Emma Carlsson
Istrums SK
Istrums SK 2867
2 Tova Gustafsson
Istrums SK
Istrums SK 1761
3 Zelda Alvehed
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 1583
80 m häck
HöjdLängdSpjut
600 m
397 Emma Carlsson
Istrums SK
647
13.48
621
150
485
4.72
520
32.30
594
1:51.85
398 Tova Gustafsson
Istrums SK
378
15.62
555
144
474
4.68
180
14.09
174
2:23.25
382 Zelda Alvehed
IFK Sävsjö
269
16.68
491
138
190
3.45
219
16.20
414
2:03.29
F15 Femkamp F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:30
Vind: +1.9
1 Emma Carlsson
Istrums SK
04 Istrums SK 13.48 647
2 Tova Gustafsson
Istrums SK
05 Istrums SK 15.62 378
3 Zelda Alvehed
IFK Sävsjö
05 IFK Sävsjö 16.68 269
F15 Femkamp F15 Höjd
Lördag 09:30
1 Emma Carlsson
Istrums SK
04 Istrums SK 150 621
2 Tova Gustafsson
Istrums SK
05 Istrums SK 144 555
3 Zelda Alvehed
IFK Sävsjö
05 IFK Sävsjö 138 491
F15 Femkamp F15 Längd
Lördag 11:30
1 Emma Carlsson
Istrums SK
04 Istrums SK 4.72 +2.5 485
2 Tova Gustafsson
Istrums SK
05 Istrums SK 4.68 +3.0 474
3 Zelda Alvehed
IFK Sävsjö
05 IFK Sävsjö 3.45 +2.5 190
F15 Femkamp F15 Spjut
Vikt: 500g
Lördag 12:30
1 Emma Carlsson
Istrums SK
04 Istrums SK 32.30 520
2 Zelda Alvehed
IFK Sävsjö
05 IFK Sävsjö 16.20 219
3 Tova Gustafsson
Istrums SK
05 Istrums SK 14.09 180
F15 Femkamp F15 600 m
Lördag 14:00
1 Emma Carlsson
Istrums SK
04 Istrums SK 1:51.85 594
2 Zelda Alvehed
IFK Sävsjö
05 IFK Sävsjö 2:03.29 414
3 Tova Gustafsson
Istrums SK
05 Istrums SK 2:23.25 174
F15 80 m Final
Lördag 10:30
Vind: +1.9Kommentar: Sprang tillsammans med F15 80 m häck
1 Hilma Wide
Upsala IF
04 Upsala IF 10.57
F13 Femkamp F13
5 av 5 delgrenar genomförda
1 Ellen Adolfsson
IK Sisu
IK Sisu 3820
2 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 3209
3 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 3069
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
Skruvs IF 2810
5 Elina Jonsson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 2346
6 Hilma Johansson
Skruvs IF
Skruvs IF 2336
7 Linn Fransson
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 2316
60 m häck
HöjdSpjut
Längd
600 m
393 Ellen Adolfsson
IK Sisu
852
11.23
883
141
622
19.04
714
4.25
749
2:00.06
376 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
847
11.26
744
129
391
12.37
678
4.15
549
2:11.79
360 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
806
11.48
673
123
657
20.17
493
3.64
440
2:18.96
409 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
727
11.92
601
117
527
16.16
489
3.63
466
2:17.22
364 Elina Jonsson
Eksjö Södra IK
589
12.75
637
120
197
7.84
404
3.39
519
2:13.67
406 Hilma Johansson
Skruvs IF
602
12.67
528
111
593
18.15
336
3.20
277
2:31.50
384 Linn Fransson
IFK Sävsjö
556
12.96
744
129
276
9.54
322
3.16
418
2:20.54
F13 Femkamp F13 60 m häck
Höjd: 76,2cm
Lördag 09:45
Heat 1Vind: +1.6
1 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 11.26 847 2
2 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 11.48 806 3
3 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 12.67 602 5
4 Elina Jonsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 12.75 589 6
Heat 2Vind: +2.9
1 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 11.23 852 1
2 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 11.92 727 4
3 Linn Fransson
IFK Sävsjö
07 IFK Sävsjö 12.96 556 7
F13 Femkamp F13 Höjd
Lördag 11:40
1 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 141 883
=2 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 129 744
=2 Linn Fransson
IFK Sävsjö
07 IFK Sävsjö 129 744
4 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 123 673
5 Elina Jonsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 120 637
6 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 117 601
7 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 111 528
F13 Femkamp F13 Spjut
Vikt: 400g
Lördag 13:30
1 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 20.17 657
2 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 19.04 622
3 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 18.15 593
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 16.16 527
5 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 12.37 391
6 Linn Fransson
IFK Sävsjö
07 IFK Sävsjö 9.54 276
7 Elina Jonsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 7.84 197
F13 Femkamp F13 Längd
Hoppzon
Lördag 10:30
1 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 4.25 +2.1 714
2 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 4.15 +0.8 678
3 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 3.64 +1.5 493
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 3.63 +2.9 489
5 Elina Jonsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 3.39 +1.5 404
6 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 3.20 +1.5 336
7 Linn Fransson
IFK Sävsjö
07 IFK Sävsjö 3.16 +2.9 322
F13 Femkamp F13 600 m
Lördag 14:30
1 Ellen Adolfsson
IK Sisu
06 IK Sisu 2:00.06 749
2 Siri Vrethammar
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 2:11.79 549
3 Elina Jonsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 2:13.67 519
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 2:17.22 466
5 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 2:18.96 440
6 Linn Fransson
IFK Sävsjö
07 IFK Sävsjö 2:20.54 418
7 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 2:31.50 277
F11 Femkamp F11
5 av 5 delgrenar genomförda
1 Tove Arwidson
Linköpings GIF
Linköpings GIF 2888
2 Evenilla Berglund
Tranås AIF
Tranås AIF 2667
3 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
Stensjöns IF 2503
4 Alice Abrahamsson
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 2307
5 Saga Simonsson
Skruvs IF
Skruvs IF 2236
6 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 1966
7 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 1923
8 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 1717
9 Ida Karlsson
Tranås AIF
Tranås AIF 1451
10 Freya Skoog
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 1427
11 Lova Wahlström
Tranås AIF
Tranås AIF 1425
12 Lovisa Granström
Tranås AIF
Tranås AIF 1367
13 Inez Hellsaeus
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 1319
14 Julia Walltin
IK Hakarpspojkarna
IK Hakarpspojkarna 1280
15 Tuva Seveborn
Alunda SK
Alunda SK 1098
16 Klara Rokitowicz
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 0
60 m häck
Längd
Spjut
Höjd600 m
400 Tove Arwidson
Linköpings GIF
603
12.66
515
3.70
559
17.11
708
126
503
2:14.70
411 Evenilla Berglund
Tranås AIF
664
12.29
407
3.40
459
14.22
673
123
464
2:17.31
410 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
555
12.97
486
3.62
395
12.47
528
111
539
2:12.42
380 Alice Abrahamsson
IFK Sävsjö
512
13.25
386
3.34
480
14.79
455
105
474
2:16.62
408 Saga Simonsson
Skruvs IF
556
12.96
407
3.40
306
10.25
601
117
366
2:24.35
357 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
514
13.24
354
3.25
447
13.89
417
102
234
2:35.34
355 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
392
14.12
259
2.98
382
12.15
565
114
325
2:27.50
375 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
294
14.92
333
3.19
571
17.48
224
87
295
2:29.99
418 Ida Karlsson
Tranås AIF
315
14.74
280
3.04
156
7.06
528
111
172
2:41.48
389 Freya Skoog
IFK Sävsjö
291
14.95
287
3.06
281
9.66
224
87
344
2:26.00
420 Lova Wahlström
Tranås AIF
317
14.72
221
2.87
281
9.66
417
102
189
2:39.70
417 Lovisa Granström
Tranås AIF
347
14.47
190
2.78
304
10.21
341
96
185
2:40.09
386 Inez Hellsaeus
IFK Sävsjö
326
14.65
249
2.95
327
10.76
417
102
0
DNS
392 Julia Walltin
IK Hakarpspojkarna
261
15.22
217
2.86
171
7.34
341
96
290
2:30.40
353 Tuva Seveborn
Alunda SK
499
13.34
407
3.40
138
6.73
0
X
54
2:57.27
369 Klara Rokitowicz
Eksjö Södra IK
0
DNS
0
DNS
0
DNS
0
DNS

F11 Femkamp F11 60 m häck
Höjd: 68,6cm
Lördag 09:30
Heat 1Vind: +2.1
1 Tove Arwidson
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 12.66 603 2
2 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 12.96 556 3
3 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 13.24 514 5
4 Alice Abrahamsson
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 13.25 512 6
5 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 14.12 392 8
6 Julia Walltin
IK Hakarpspojkarna
09 IK Hakarpspojkarna 15.22 261 15
Heat 2Vind: +1.8
1 Evenilla Berglund
Tranås AIF
08 Tranås AIF 12.29 664 1
2 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 13.34 499 7
3 Inez Hellsaeus
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 14.65 326 10
4 Lova Wahlström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 14.72 317 11
5 Freya Skoog
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 14.95 291 14
Heat 3Vind: +2.3
1 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 12.97 555 4
2 Lovisa Granström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 14.47 347 9
3 Ida Karlsson
Tranås AIF
09 Tranås AIF 14.74 315 12
4 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 14.92 294 13
Klara Rokitowicz
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK DNS 0
F11 Femkamp F11 Längd
Hoppzon
Lördag 11:20
1 Tove Arwidson
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 3.70 -1.4 515
2 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 3.62 -1.2 486
=3 Evenilla Berglund
Tranås AIF
08 Tranås AIF 3.40 -1.3 407
=3 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 3.40 -1.1 407
=3 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 3.40 -1.2 407
6 Alice Abrahamsson
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 3.34 -1.3 386
7 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 3.25 -1.6 354
8 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 3.19 -1.4 333
9 Freya Skoog
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 3.06 -1.2 287
10 Ida Karlsson
Tranås AIF
09 Tranås AIF 3.04 -2.8 280
11 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 2.98 -1.1 259
12 Inez Hellsaeus
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 2.95 -1.4 249
13 Lova Wahlström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 2.87 -1.4 221
14 Julia Walltin
IK Hakarpspojkarna
09 IK Hakarpspojkarna 2.86 -1.5 217
15 Lovisa Granström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 2.78 -0.5 190
Klara Rokitowicz
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK DNS 0
F11 Femkamp F11 Spjut
Vikt: 400g
Lördag 10:00
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 17.48 571
2 Tove Arwidson
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 17.11 559
3 Alice Abrahamsson
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 14.79 480
4 Evenilla Berglund
Tranås AIF
08 Tranås AIF 14.22 459
5 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 13.89 447
6 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 12.47 395
7 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 12.15 382
8 Inez Hellsaeus
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 10.76 327
9 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 10.25 306
10 Lovisa Granström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 10.21 304
=11 Lova Wahlström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 9.66 281
=11 Freya Skoog
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 9.66 281
13 Julia Walltin
IK Hakarpspojkarna
09 IK Hakarpspojkarna 7.34 171
14 Ida Karlsson
Tranås AIF
09 Tranås AIF 7.06 156
15 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 6.73 138
Klara Rokitowicz
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK DNS 0
F11 Femkamp F11 Höjd
Lördag 12:50
1 Tove Arwidson
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 126 708
2 Evenilla Berglund
Tranås AIF
08 Tranås AIF 123 673
3 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 117 601
4 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 114 565
=5 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 111 528
=5 Ida Karlsson
Tranås AIF
09 Tranås AIF 111 528
7 Alice Abrahamsson
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 105 455
=8 Inez Hellsaeus
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 102 417
=8 Lova Wahlström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 102 417
=8 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 102 417
=11 Lovisa Granström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 96 341
=11 Julia Walltin
IK Hakarpspojkarna
09 IK Hakarpspojkarna 96 341
=13 Freya Skoog
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 87 224
=13 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 87 224
Klara Rokitowicz
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK DNS 0
Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK X 0
F11 Femkamp F11 600 m
Lördag 14:20
Heat 1
1 Tove Arwidson
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 2:14.70 503 2
2 Evenilla Berglund
Tranås AIF
08 Tranås AIF 2:17.31 464 4
3 Freya Skoog
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 2:26.00 344 6
4 Maja Berglund
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 2:27.50 325 7
5 Julia Walltin
IK Hakarpspojkarna
09 IK Hakarpspojkarna 2:30.40 290 9
6 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 2:35.34 234 10
7 Lovisa Granström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 2:40.09 185 12
Inez Hellsaeus
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö DNS 0
Heat 2
1 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 2:12.42 539 1
2 Alice Abrahamsson
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 2:16.62 474 3
3 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 2:24.35 366 5
4 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 2:29.99 295 8
5 Lova Wahlström
Tranås AIF
09 Tranås AIF 2:39.70 189 11
6 Ida Karlsson
Tranås AIF
09 Tranås AIF 2:41.48 172 13
7 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 2:57.27 54 14
F9 Fyrkamp F9
4 av 4 delgrenar genomförda
1 Nowa Hultin
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 1135
2 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
Habo Friidrott -04 1108
3 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 932
4 Julia Zettergren
Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK 906
5 Signagärd Berglund
Tranås AIF
Tranås AIF 847
6 Edda Ekberg
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 797
7 Olivia Printz
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 513
8 Siri Rokitowicz
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 505
9 Matilda Hörlin
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 466
10 Lilly Wahlström
Tranås AIF
Tranås AIF 303
11 Allis Ekholm
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 185
12 Felicia Walltin
IK Hakarpspojkarna
IK Hakarpspojkarna 174
13 Sally Fransson
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 150
14 Alice Svensson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 141
15 My Seveborn
Alunda SK
Alunda SK 98
16 Tilde Adolfsson
IK Sisu
IK Sisu 0
60 mLängd
Boll
400 m
387 Nowa Hultin
IFK Sävsjö
386
10.11
379
3.32
316
17.64
54
1:23.97
379 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
178
11.01
255
2.97
647
28.14
28
1:26.30
361 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
294
10.47
273
3.02
354
18.79
11
1:28.40
404 Julia Zettergren
Mälarhöjdens IK
316
10.38
340
3.21
227
14.96
23
1:26.86
413 Signagärd Berglund
Tranås AIF
280
10.53
231
2.90
332
18.12
4
1:29.85
358 Edda Ekberg
Eksjö Södra IK
246
10.68
190
2.78
361
18.99
0
1:33.43
368 Olivia Printz
Eksjö Södra IK
90
11.54
142
2.64
281
16.56
0
1:34.62
370 Siri Rokitowicz
Eksjö Södra IK
180
11.00
135
2.62
190
13.89
0
1:44.97
362 Matilda Hörlin
Eksjö Södra IK
159
11.11
186
2.77
121
11.98
0
1:37.04
419 Lilly Wahlström
Tranås AIF
77
11.64
115
2.56
111
11.70
0
1:40.00
383 Allis Ekholm
IFK Sävsjö
100
11.47
36
2.32
49
10.08
0
1:32.12
391 Felicia Walltin
IK Hakarpspojkarna
44
11.92
65
2.41
65
10.50
0
1:39.11
385 Sally Fransson
IFK Sävsjö
94
11.51
56
2.38
0
8.95
0
1:50.35
371 Alice Svensson
Eksjö Södra IK
59
11.78
82
2.46
0
8.52
0
1:47.37
352 My Seveborn
Alunda SK
0
13.15
0
2.03
98
11.35
0
1:50.88
394 Tilde Adolfsson
IK Sisu
0
13.09
0
2.16
0
7.09
0
1:47.43
F9 Fyrkamp F9 60 m
Lördag 11:00
Heat 1Vind: +2.2
1 Signagärd Berglund
Tranås AIF
10 Tranås AIF 10.53 280 4
2 Edda Ekberg
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 10.68 246 5
3 Siri Rokitowicz
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 11.00 180 6
4 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 11.01 178 7
5 Felicia Walltin
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 11.92 44 14
6 My Seveborn
Alunda SK
10 Alunda SK 13.15 0 16
Heat 2Vind: +2.3
1 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 10.47 294 3
2 Olivia Printz
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 11.54 90 11
3 Lilly Wahlström
Tranås AIF
11 Tranås AIF 11.64 77 12
4 Alice Svensson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 11.78 59 13
5 Tilde Adolfsson
IK Sisu
11 IK Sisu 13.09 0 15
Heat 3Vind: +1.5
1 Nowa Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 10.11 386 1
2 Julia Zettergren
Mälarhöjdens IK
11 Mälarhöjdens IK 10.38 316 2
3 Matilda Hörlin
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 11.11 159 8
4 Allis Ekholm
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 11.47 100 9
5 Sally Fransson
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 11.51 94 10
F9 Fyrkamp F9 Längd
Hoppzon
Lördag 09:30
1 Nowa Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 3.32 N/A 379
2 Julia Zettergren
Mälarhöjdens IK
11 Mälarhöjdens IK 3.21 N/A 340
3 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 3.02 N/A 273
4 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 2.97 N/A 255
5 Signagärd Berglund
Tranås AIF
10 Tranås AIF 2.90 N/A 231
6 Edda Ekberg
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 2.78 N/A 190
7 Matilda Hörlin
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 2.77 N/A 186
8 Olivia Printz
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 2.64 N/A 142
9 Siri Rokitowicz
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 2.62 N/A 135
10 Lilly Wahlström
Tranås AIF
11 Tranås AIF 2.56 N/A 115
11 Alice Svensson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 2.46 N/A 82
12 Felicia Walltin
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 2.41 N/A 65
13 Sally Fransson
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 2.38 N/A 56
14 Allis Ekholm
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 2.32 N/A 36
15 Tilde Adolfsson
IK Sisu
11 IK Sisu 2.16 N/A 0
16 My Seveborn
Alunda SK
10 Alunda SK 2.03 N/A 0
F9 Fyrkamp F9 Boll
Vikt: 150g
Lördag 12:30
1 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 28.14 647
2 Edda Ekberg
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 18.99 361
3 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 18.79 354
4 Signagärd Berglund
Tranås AIF
10 Tranås AIF 18.12 332
5 Nowa Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 17.64 316
6 Olivia Printz
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 16.56 281
7 Julia Zettergren
Mälarhöjdens IK
11 Mälarhöjdens IK 14.96 227
8 Siri Rokitowicz
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 13.89 190
9 Matilda Hörlin
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 11.98 121
10 Lilly Wahlström
Tranås AIF
11 Tranås AIF 11.70 111
11 My Seveborn
Alunda SK
10 Alunda SK 11.35 98
12 Felicia Walltin
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 10.50 65
13 Allis Ekholm
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 10.08 49
14 Sally Fransson
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 8.95 0
15 Alice Svensson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 8.52 0
16 Tilde Adolfsson
IK Sisu
11 IK Sisu 7.09 0
F9 Fyrkamp F9 400 m
Lördag 13:40
Heat 1
1 Nowa Hultin
IFK Sävsjö
10 IFK Sävsjö 1:23.97 54 1
2 Julia Zettergren
Mälarhöjdens IK
11 Mälarhöjdens IK 1:26.86 23 3
3 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 1:28.40 11 4
4 Allis Ekholm
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 1:32.12 0 6
5 Edda Ekberg
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 1:33.43 0 7
6 Siri Rokitowicz
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 1:44.97 0 12
7 Tilde Adolfsson
IK Sisu
11 IK Sisu 1:47.43 0 14
8 My Seveborn
Alunda SK
10 Alunda SK 1:50.88 0 16
Heat 2
1 Wilma Bengtsson Damgren
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 1:26.30 28 2
2 Signagärd Berglund
Tranås AIF
10 Tranås AIF 1:29.85 4 5
3 Olivia Printz
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 1:34.62 0 8
4 Matilda Hörlin
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 1:37.04 0 9
5 Felicia Walltin
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 1:39.11 0 10
6 Lilly Wahlström
Tranås AIF
11 Tranås AIF 1:40.00 0 11
7 Alice Svensson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 1:47.37 0 13
8 Sally Fransson
IFK Sävsjö
11 IFK Sävsjö 1:50.35 0 15
P15 Femkamp P15
5 av 5 delgrenar genomförda
1 Vifast Berglund
Tranås AIF
Tranås AIF 1604
2 Jonathan Granström
Tranås AIF
Tranås AIF 1469
3 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 0
80 m häck
Spjut
LängdHöjd800 m
414 Vifast Berglund
Tranås AIF
542
13.12
146
18.84
257
4.31
303
138
356
2:44.42
416 Jonathan Granström
Tranås AIF
444
13.87
146
18.84
262
4.34
283
135
334
2:46.67
363 Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
0
DNS
0
DNS
0
DNS
0
DNS
0
DNS
P15 Femkamp P15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:40
Vind: +2.3
1 Vifast Berglund
Tranås AIF
05 Tranås AIF 13.12 542
2 Jonathan Granström
Tranås AIF
04 Tranås AIF 13.87 444
Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK DNS 0
P15 Femkamp P15 Spjut
Vikt: 600g
Lördag 12:30
=1 Vifast Berglund
Tranås AIF
05 Tranås AIF 18.84 146
=1 Jonathan Granström
Tranås AIF
04 Tranås AIF 18.84 146
Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK DNS 0
P15 Femkamp P15 Längd
Lördag 11:30
Jonathan Granström
Tranås AIF
04 Tranås AIF 4.34 +2.3 262
Vifast Berglund
Tranås AIF
05 Tranås AIF 4.31 +1.7 257
Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK DNS 0
P15 Femkamp P15 Höjd
Lördag 09:30
1 Vifast Berglund
Tranås AIF
05 Tranås AIF 138 303
2 Jonathan Granström
Tranås AIF
04 Tranås AIF 135 283
Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK DNS 0
P15 Femkamp P15 800 m
Lördag 13:50
1 Vifast Berglund
Tranås AIF
05 Tranås AIF 2:44.42 356
2 Jonathan Granström
Tranås AIF
04 Tranås AIF 2:46.67 334
Alfons Johansson
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK DNS 0
P13 Femkamp P13
5 av 5 delgrenar genomförda
1 Gösta Berglund
Tranås AIF
Tranås AIF 4161
2 John Bäck
Turebergs FK
Turebergs FK 3442
3 Emanuel Granström
Tranås AIF
Tranås AIF 3346
4 Erik Sethsson
IK Sisu
IK Sisu 1820
60 m häck
LängdSpjut
Höjd600 m
412 Gösta Berglund
Tranås AIF
1073
9.58
757
4.52
655
26.82
678
129
998
1:42.61
421 John Bäck
Turebergs FK
957
10.14
624
4.13
275
12.93
783
138
803
1:51.34
415 Emanuel Granström
Tranås AIF
838
10.75
620
4.12
550
22.56
714
132
624
2:00.19
396 Erik Sethsson
IK Sisu
484
12.87
0
DNS
588
24.07
748
135
0
DNS
P13 Femkamp P13 60 m häck
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:00
Vind: +1.9
1 Gösta Berglund
Tranås AIF
06 Tranås AIF 9.58 1073
2 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 10.14 957
3 Emanuel Granström
Tranås AIF
06 Tranås AIF 10.75 838
4 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 12.87 484
P13 Femkamp P13 Längd
Lördag 12:50
1 Gösta Berglund
Tranås AIF
06 Tranås AIF 4.52 -0.2 757
2 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.13 -0.6 624
3 Emanuel Granström
Tranås AIF
06 Tranås AIF 4.12 -2.1 620
Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu DNS 0
P13 Femkamp P13 Spjut
Vikt: 400g
Lördag 11:30
1 Gösta Berglund
Tranås AIF
06 Tranås AIF 26.82 655
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 24.07 588
3 Emanuel Granström
Tranås AIF
06 Tranås AIF 22.56 550
4 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 12.93 275
P13 Femkamp P13 Höjd
Lördag 10:30
1 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 138 783
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 135 748
3 Emanuel Granström
Tranås AIF
06 Tranås AIF 132 714
4 Gösta Berglund
Tranås AIF
06 Tranås AIF 129 678
P13 Femkamp P13 600 m
Lördag 14:10
1 Gösta Berglund
Tranås AIF
06 Tranås AIF 1:42.61 998
2 John Bäck
Turebergs FK
06 Turebergs FK 1:51.34 803
3 Emanuel Granström
Tranås AIF
06 Tranås AIF 2:00.19 624
Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu DNS 0
P11 Femkamp P11
5 av 5 delgrenar genomförda
1 Caspian Alvehed
IFK Sävsjö
IFK Sävsjö 1612
2 Tor Zettergren
Mälarhöjdens IK
Mälarhöjdens IK 1089
3 Wilmer Sällberg
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 582
60 m häck
Längd
Spjut
Höjd600 m
381 Caspian Alvehed
IFK Sävsjö
309
14.20
264
3.05
97
8.40
389
105
553
2:11.52
405 Tor Zettergren
Mälarhöjdens IK
390
13.55
221
2.92
114
8.75
0
X
364
2:24.46
373 Wilmer Sällberg
Eksjö Södra IK
0
21.21
79
2.47
272
12.84
195
90
36
3:00.78
P11 Femkamp P11 60 m häck
Höjd: 68,6cm
Lördag 09:55
Vind: +1.6
1 Tor Zettergren
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 13.55 390
2 Caspian Alvehed
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 14.20 309
3 Wilmer Sällberg
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 21.21 0
P11 Femkamp P11 Längd
Hoppzon
Lördag 12:50
1 Caspian Alvehed
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 3.05 -1.2 264
2 Tor Zettergren
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 2.92 -1.7 221
3 Wilmer Sällberg
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 2.47 -0.6 79
P11 Femkamp P11 Spjut
Vikt: 400g
Lördag 11:30
1 Wilmer Sällberg
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 12.84 272
2 Tor Zettergren
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 8.75 114
3 Caspian Alvehed
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 8.40 97
P11 Femkamp P11 Höjd
Lördag 10:30
1 Caspian Alvehed
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 105 389
2 Wilmer Sällberg
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 90 195
3 Tor Zettergren
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK X 0
P11 Femkamp P11 600 m
Lördag 14:20
1 Caspian Alvehed
IFK Sävsjö
09 IFK Sävsjö 2:11.52 553
2 Tor Zettergren
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 2:24.46 364
3 Wilmer Sällberg
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 3:00.78 36
P9 Fyrkamp P9
4 av 4 delgrenar genomförda
1 Olle Hernberg
IK Sisu
IK Sisu 983
2 Nicolas Gibson
IK Hakarpspojkarna
IK Hakarpspojkarna 916
3 Benjamin Almen
Wärnamo SK
Wärnamo SK 875
4 Arvid Larsson
Eksjö Södra IK
Eksjö Södra IK 573
5 Love Hansson
Malmö AI
Malmö AI 0
60 mLängd
Boll
400 m
395 Olle Hernberg
IK Sisu
389
9.99
369
3.37
225
19.93
0
1:22.53
390 Nicolas Gibson
IK Hakarpspojkarna
262
10.51
273
3.08
381
26.25
0
1:23.06
423 Benjamin Almen
Wärnamo SK
353
10.13
270
3.07
252
20.99
0
1:26.27
365 Arvid Larsson
Eksjö Södra IK
282
10.42
129
2.63
162
17.53
0
1:29.82
402 Love Hansson
Malmö AI
0
DNS
0
DNS
0
DNS
0
DNS
P9 Fyrkamp P9 60 m
Lördag 11:10
Vind: +2.6
1 Olle Hernberg
IK Sisu
11 IK Sisu 9.99 389
2 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 10.13 353
3 Arvid Larsson
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 10.42 282
4 Nicolas Gibson
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 10.51 262
Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI DNS 0
P9 Fyrkamp P9 Längd
Hoppzon
Lördag 09:30
1 Olle Hernberg
IK Sisu
11 IK Sisu 3.37 N/A 369
2 Nicolas Gibson
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 3.08 N/A 273
3 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 3.07 N/A 270
4 Arvid Larsson
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 2.63 N/A 129
Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI DNS 0
P9 Fyrkamp P9 Boll
Vikt: 150g
Lördag 12:30
1 Nicolas Gibson
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 26.25 381
2 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 20.99 252
3 Olle Hernberg
IK Sisu
11 IK Sisu 19.93 225
4 Arvid Larsson
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 17.53 162
Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI DNS 0
P9 Fyrkamp P9 400 m
Lördag 13:45
1 Olle Hernberg
IK Sisu
11 IK Sisu 1:22.53 0
2 Nicolas Gibson
IK Hakarpspojkarna
11 IK Hakarpspojkarna 1:23.06 0
3 Benjamin Almen
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 1:26.27 0
4 Arvid Larsson
Eksjö Södra IK
11 Eksjö Södra IK 1:29.82 0
Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI DNS 0