Resultat Landskronaspelen

Landskrona friidrottsarena , Landskrona   2020-08-08

Arrangör: IF Kronan Tävlingsledare: Emma Brorsson Senast uppdaterad: 2020-08-18 09:26:38
Kvinnor 100 m Final
Lördag 11:30
Vind: +2.5
1 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 15.41
Kvinnor 200 m Final
Lördag 09:00
Vind: -0.6
1 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 32.45
2 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 33.55
3 Monica Andersson
IS Göta
74 IS Göta 34.29
4 Anna Karin Lindgren
IFK Helsingborg
61 IFK Helsingborg 35.35
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 13:30
Tot. plac.
1 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 23.84 1
1234
14 Emilia Pai23.8423.3822.5521.23
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 12:15
Tot. plac.
1 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 19.42 1
1234
14 Emilia Pai19.42x19.28x
F17 100 m Final
Lördag 11:30
Vind: +2.5
1 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 13.40
2 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 13.78
3 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK
F17 200 m Final
Lördag 09:00
Vind: 0.0
1 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 28.53
2 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 29.50
3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 29.97
4 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 31.29
F17 Höjd Final
Lördag 13:30
1 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 152
140144148152156
31 Johanna Perssonooxoxxoxxx
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 13:30
Tot. plac.
1 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 16.10 1
2 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 9.92 2
1234
9 Alice Albienx9.928.079.01
65 Iza Mellberg11.8713.5813.8316.10
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 11:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Elin Rydqvist
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 43.78 1
1234
39 Elin Rydqvistxx43.78x
Pool 2
Tot. plac.
1 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 19.45 2
1234
65 Iza Mellberg16.7519.4516.6218.46
F15 Höjd Final
Lördag 13:30
1 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 152
2 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 132
3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 132
116120124128132136140144148152156
6 Asta Hägglund-----oooooxxx
21 Anesa Delkicooooxoxxx
1 Ida Svedenbornooxooxxoxxx
F15 Längd Final
Lördag 09:45
Pool 1
Tot. plac.
1 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4.62 +1.0 1
3 Rebecca Ekman
IFK Trelleborg
06 IFK Trelleborg 4.25 -0.8 3
5 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 3.65 +0.3 5
Pool 2
Tot. plac.
2 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4.46 +0.9 2
4 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 4.17 +0.6 4
F15 Tresteg Final
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.76 0.0 1
2 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 9.88 -0.3 2
3 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.90 +0.9 3
Pool 2
Tot. plac.
4 Rebecca Ekman
IFK Trelleborg
06 IFK Trelleborg 8.13 0.0 4
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 09:00
Pool 1
Tot. plac.
1 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.92 3
2 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 8.72 4
3 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 7.22 5
1234
1 Ida Svedenborn8.438.728.587.91
46 Sara Andersson9.927.349.539.08
6 Asta Hägglund7.227.00--
Pool 2
Tot. plac.
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.88 1
2 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 10.32 2
1234
49 Annie Thorkell10.3411.8811.4311.23
32 Majken Nilsson9.119.839.4710.32
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Lördag 13:30
Pool 1
Tot. plac.
2 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 19.39 2
3 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 18.57 3
1234
3 Maud Utter16.9419.3918.8518.29
21 Anesa Delkicxx14.9518.57
Pool 2
Tot. plac.
1 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 22.00 1
1234
32 Majken Nilsson22.0019.5420.3119.07
F15 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 11:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 25.47 1
2 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 24.63 2
3 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 24.09 3
1234
3 Maud Utterx19.7424.0923.10
46 Sara Andersson21.7822.2325.4725.20
35 Elin Thor23.66x22.0224.63
Pool 2
Tot. plac.
1 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 23.11 4
2 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 20.70 5
1234
1 Ida Svedenborn21.6022.3923.1122.98
6 Asta Hägglund20.0420.3520.7020.18
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 18.71 3
1234
21 Anesa Delkic17.8217.4018.7117.78
Pool 2
Tot. plac.
1 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 25.12 1
2 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 22.44 2
1234
46 Sara Anderssonx25.12xx
35 Elin Thor19.1821.01x22.44
F14 60 m Final
Vind: 0.0
1 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 8.77
2 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 8.91
3 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 8.94
F13 60 m Försök
Lördag 11:50
Heat 1Vind: 0.0
1 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 8.86
2 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 8.87
7 Ella Westerdahl
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 10.36
9 Ellie Lindkvist
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 10.55
10 Clara Wernram
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 10.59
Heat 2Vind: N/A
3 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.01
4 Filippa Andreasson
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 9.31
5 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 9.51
6 Ida Györffy
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 9.73
8 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 10.41
F13 200 m Final
Lördag 09:00
Vind: 0.0
1 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 29.11
2 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 29.37
3 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 31.66
4 Ellie Lindkvist
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 34.86
5 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 36.40
F13 Höjd Final
Lördag 13:30
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 136
2 Ella Westerdahl
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 116
=3 Ida Györffy
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 112
=3 Clara Wernram
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 112
100104108112112116120124128132136140
17 Ella Westerdahlooooooxxoxxx
24 Elin Lundberg-----ooooxooxxx
12 Ida Györffyooooxxx
19 Clara Wernramoooooxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 09:45
Pool 1
Tot. plac.
1 Filippa Andreasson
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 3.81 0.0 2
2 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 3.70 0.0 3
3 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 3.60 -0.6 5
4 Ella Westerdahl
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 3.08 +0.3 7
5 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 3.00 0.0 9
1234
17 Ella Westerdahl3.01 -0.53.06 0.03.08 +0.32.99 0.0
34 Lisa Berggren3.70 0.03.40 0.03.61 +0.43.54 -0.3
11 Filippa Andreasson3.81 0.03.63 0.03.48 +0.33.23 0.0
33 Rut Nilsson3.41 0.03.60 -0.63.48 0.03.28 0.0
23 Thea Håkansson2.94 -0.22.86 0.03.00 0.02.98 +1.2
Pool 2
Tot. plac.
1 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 4.26 0.0 1
2 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 3.69 -0.7 4
3 Ida Györffy
IFK Trelleborg
07 IFK Trelleborg 3.58 -0.9 6
4 Clara Wernram
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 3.04 0.0 8
5 Ellie Lindkvist
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 2.76 0.0 10
1234
44 Hanna Hedberg3.69 -0.73.63 -0.83.52 +0.83.46 0.0
38 Ellie Lindkvistx 2.76 0.02.72 +1.22.43 0.0
12 Ida Györffy3.58 -0.93.50 N/A3.32 0.03.28 0.0
19 Clara Wernram3.04 0.02.91 0.03.00 -0.42.91 0.0
58 Evelin Varga4.26 0.04.22 0.04.13 0.04.10 0.0
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
2 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 8.96 0.0 2
3 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 8.87 -1.2 3
Pool 2
Tot. plac.
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.32 0.0 1
4 Filippa Andreasson
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 7.88 -1.3 4
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 09:00
Pool 1
Tot. plac.
1 Ebba Albert
Öresund FK
07 Öresund FK 8.39 2
2 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 8.20 3
3 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 6.91 5
4 Clara Wernram
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 6.15 6
5 Thea Håkansson
IF Kronan
10 IF Kronan 5.57 8
1234
19 Clara Wernram5.905.406.155.95
66 Ebba Albert8.007.848.028.39
23 Thea Håkansson5.505.574.415.24
33 Rut Nilsson6.106.916.896.52
7 Liv Håkanssonx8.207.82x
Pool 2
Tot. plac.
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 10.33 1
2 Tyra Svedenborn
IF Kronan
08 IF Kronan 7.95 4
3 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 5.73 7
1234
44 Hanna Hedberg5.025.35x5.73
8 Tyra Svedenborn7.957.007.207.63
24 Elin Lundberg9.6410.1010.339.23
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Lördag 13:30
Tot. plac.
1 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 20.04 1
2 Ebba Albert
Öresund FK
07 Öresund FK 19.72 2
1234
33 Rut Nilsson14.8018.1320.0416.22
66 Ebba Albert17.3719.7218.80x
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 26.89 1
2 Tyra Svedenborn
IF Kronan
08 IF Kronan 24.87 2
1234
7 Liv Håkansson26.41xx26.89
8 Tyra Svedenborn23.5724.8722.54x
Pool 2
Tot. plac.
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 24.84 3
1234
24 Elin Lundberg22.7422.0524.1924.84
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 28.71 1
2 Clara Wernram
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 10.61 3
1234
19 Clara Wernram9.929.889.1610.61
7 Liv Håkansson27.1823.1328.7127.10
Pool 2
Tot. plac.
1 Filippa Andreasson
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 11.93 2
1234
11 Filippa Andreasson11.0910.8611.9311.38
P17 100 m Final
Lördag 11:30
Vind: +0.1
1 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 11.26
2 Adam Svensson
Malmö AI
03 Malmö AI 11.66 PB
3 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 11.78
4 Alfons Blomberg
Öresund FK
04 Öresund FK 12.71
P17 200 m Final
Lördag 09:00
Vind: 0.0
1 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 22.87 PB
2 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 23.14
3 Adam Svensson
Malmö AI
03 Malmö AI 23.35
P17 Höjd Final
Lördag 13:30
1 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 172
2 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 156
3 Alfons Blomberg
Öresund FK
04 Öresund FK 152
132136140144148152156160164168170172174
15 Melvin Pai----ooooooxooxxx
10 Alfons Blombergo-xooooxxx
2 Isak Gamst-----ooxxx
P17 Längd Final
Lördag 09:45
Pool 1
Tot. plac.
2 Alfons Blomberg
Öresund FK
04 Öresund FK 5.21 0.0 2
Pool 2
Tot. plac.
1 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 5.80 +1.4 1
P17 Tresteg Final
Lördag 12:15
Tot. plac.
1 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 10.43 -2.2 1
P15 60 m Final
Vind: 0.0
1 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 7.24
2 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 8.88
3 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 10.17
P15 Höjd Final
Lördag 13:30
1 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 168
2 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 148
3 Gustav Ågårdh
IF Kronan
06 IF Kronan 124
116120124128132136140144148152156160164168170172
4 Oscar Hajny-Landgren----ooooxoxxx
40 Ludvig Palmér----------oooxo-xxx
5 Gustav Ågårdhooxoxxx
P15 Längd Final
Lördag 09:45
Pool 1
Tot. plac.
2 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 6.02 +1.4 2
5 Gavin Wastrell
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 4.75 +1.3 5
6 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 4.53 +0.9 6
Pool 2
Tot. plac.
1 William Duong
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 6.18 -0.8 1
3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.27 +0.3 =3
4 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 5.27 +1.2 =3
P15 Tresteg Final
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 11.22 -0.9 1
2 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.35 -0.4 2
5 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.59 -0.5 5
Pool 2
Tot. plac.
3 Gavin Wastrell
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 9.98 -0.1 3
4 Tage Andersson Ranefalk
Eslövs AI
06 Eslövs AI 9.92 0.0 4
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 09:00
Pool 1
Tot. plac.
1 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 11.88 1
2 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.91 4
3 Vuk Dorontic
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.35 5
1234
47 Erik Hallqvist7.91-7.897.55
64 Hannes Grimsholm11.09--11.88
50 Vuk Dorontic7.357.13--
Pool 2
Tot. plac.
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 11.03 2
2 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.48 3
1234
45 Zac Jellum Ling7.93-8.488.17
52 Alexander Eklund-11.03--
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 13:30
Pool 1
Tot. plac.
1 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 41.85 1
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 37.91 2
4 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 29.00 4
1234
36 Leo Göransson37.9136.50x35.86
4 Oscar Hajny-Landgren29.0020.28x20.23
28 Jakob Romberg37.64xx41.85
Pool 2
Tot. plac.
3 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 29.15 3
5 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 28.53 5
1234
64 Hannes Grimsholm28.9029.15xx
26 Algot Hallbergxx26.2028.53
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 11:15
Pool 1
Tot. plac.
2 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 34.61 2
3 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 25.37 3
Pool 2
Tot. plac.
1 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 39.02 1
4 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 19.87 4
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 40.98 1
2 Gustav Ågårdh
IF Kronan
06 IF Kronan 27.79 3
3 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 26.26 5
1234
26 Algot Hallberg40.9840.41x35.49
5 Gustav Ågårdh27.5224.3727.79x
4 Oscar Hajny-Landgrenx25.3926.26x
Pool 2
Tot. plac.
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 37.18 2
2 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 27.38 4
3 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 22.64 6
1234
2 Isak Gamst27.3824.92x25.16
52 Alexander Eklundxx37.1833.92
28 Jakob Rombergx22.64xx
P13 60 m Final
Lördag 11:50
Vind: +2.5
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.25
2 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 9.78
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 09:45
Pool 1
Tot. plac.
1 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 4.23 -0.8 2
2 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 3.33 -1.0 3
1234
25 Alexander Lundberg3.33 -1.0x x x
53 Jonatan Eklund4.23 -0.83.89 +0.6- 2.69 +0.8
Pool 2
Tot. plac.
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 4.94 0.0 1
1234
30 Bram Persson4.94 0.04.69 0.04.74 0.04.57 0.0
P13 Tresteg Final
Hoppzon
Lördag 12:15
Tot. plac.
1 Fabian Lindberg Tillander
Ystads IF
09 Ystads IF 8.10 -0.2 1
1234
57 Fabian Lindberg Tillander8.10 -0.28.03 -1.87.61 -2.07.63 -0.4
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 09:00
Tot. plac.
1 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 8.30 1
1234
53 Jonatan Eklund8.30x7.96x
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Lördag 13:30
Pool 1
Tot. plac.
1 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 24.88 1
1234
25 Alexander Lundbergx22.3924.7124.88
Pool 2
Tot. plac.
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 19.00 2
1234
27 Ludvig Hallberg16.9219.0014.3817.81
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 11:15
Tot. plac.
1 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 12.01
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 12:15
Pool 1
Tot. plac.
1 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 30.29 1
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 23.65 3
1234
53 Jonatan Eklund30.29xxx
27 Ludvig Hallberg21.19x20.5023.65
Pool 2
Tot. plac.
1 Alexander Lundberg
IF Kronan
11 IF Kronan 25.55 2
1234
25 Alexander Lundberg25.1225.0524.9125.55