Resultat DM 10 000 m Småland

Ränneborgs IP, Eksjö   2021-08-29

Arrangör: Eksjö Södra IK Tävlingsledare: Jan Rudolfsson Senast uppdaterad: 2021-09-01 18:25:21
Väder: Mulet och 18 grader  
Män 10 000 m
A-Final
29/8 14:30
Tot. plac.
1 Benjamin Claesson
IK Hakarpspojkarna
02 IK Hakarpspojkarna 33:28.97 1 M DM 1:a
2 Oskar Svahn
Umara SC
00 Umara SC 33:56.79 2
3 Ola Grauers
Habo Friidrott -04
80 Habo Friidrott -04 34:25.91 3 M DM 2:a M40 VDM 1:a
4 Jimmy Iby
IK Hakarpspojkarna
84 IK Hakarpspojkarna 34:46.72 4 PB M DM 3:e M35 VDM 1:a
5 Magnus Åhsberg
Apladalens LK
67 Apladalens LK 34:49.34 5 SB M DM 4:e M50 VDM 1:a
6 Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 35:11.43 6 PB M DM 5:e M35 VDM 2:a
7 Tobias Bredhammar
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 35:50.60 7 PB M DM 6:a M40 VDM 2:a
8 Mattias Wigert
IK Hakarpspojkarna
71 IK Hakarpspojkarna 35:55.90 8 M DM 7:a M50 VDM 2:a
9 Joakim Jonsson
Eksjö Södra IK
84 Eksjö Södra IK 35:56.54 9 PB M DM 8:e M35 VDM 3:e
10 Kalle Öhlund
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 36:03.56 10 M DM 9:e
11 Linus Persson
Umara SC
84 Umara SC 36:08.37 11 PB
12 Magnus Lövgren
Oskarshamn RC
69 Oskarshamn RC 36:12.08 12 PB M DM 10:a M50 VDM 3:e
13 Martin Björlingson
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 37:18.76 13 PB M DM 11:a M40 VDM 3:e
Niklas Wikner
Eksjö Södra IK
64 Eksjö Södra IK DNF
B-Final
29/8 15:15
Kommentar: Mixat lopp. kvinnor sprang med män
Tot. plac.
1 Yvan Nitrandekura
Villstad GIF
97 Villstad GIF 37:30.03 14 PB M DM 12:e
2 Micael Lindqvist
Apladalens LK
72 Apladalens LK 37:41.40 15 SB M DM 13:e M45 VDM 1:a
3 Terese Friman
Glasrikets RC
84 Glasrikets RC 39:27.79 16 K DM 1;a K35 VDM 1:a
4 Andreas Nilsson
Alvesta FI
79 Alvesta FI 39:32.46 17 PB M DM 14:e M40 VDM 4:e
5 Kristin Nordqvist
Eksjö Södra IK
83 Eksjö Södra IK 41:10.72 18 K DM 2:a K35 VDM 2:a
6 Pär Wanby
Högby IF
64 Högby IF 41:28.98 19 M DM 15:e M 55 1:a
7 Maria Hörnquist
Anderstorps OK
75 Anderstorps OK 43:02.55 20 K DM 3:a K45 VDM 1:a
8 Dag Nilsson
Växjö LK
57 Växjö LK 46:12.13 21 M DM 16:e M60 VDM 1:a
9 Anna-Stina Wanby
Högby IF
64 Högby IF 47:33.21 22 K DM 4:a K55 VDM 1:a
10 Ann-Katrin Lundqvist
IK Sisu
54 IK Sisu 47:46.72 23 K DM 5:a K65 VDM 1:a
11 Hans Eriksson
Eksjö Södra IK
48 Eksjö Södra IK 47:51.41 24 M DM 27:e M70 VDM 1:a
Tilde Axelsson Fröjdenlund
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNF
Johan Bjurelid
Oskarshamn RC
74 Oskarshamn RC DNS
Mattias Jinnerot
Mullsjö SOK
78 Mullsjö SOK DNS
Henrik Lindvall
Eksjö Södra IK
84 Eksjö Södra IK DNS
Sammanställning
1 Benjamin Claesson
IK Hakarpspojkarna
02 IK Hakarpspojkarna 33:28.97 M DM 1:a
2 Oskar Svahn
Umara SC
00 Umara SC 33:56.79
3 Ola Grauers
Habo Friidrott -04
80 Habo Friidrott -04 34:25.91 M DM 2:a M40 VDM 1:a
4 Jimmy Iby
IK Hakarpspojkarna
84 IK Hakarpspojkarna 34:46.72 PB M DM 3:e M35 VDM 1:a
5 Magnus Åhsberg
Apladalens LK
67 Apladalens LK 34:49.34 SB M DM 4:e M50 VDM 1:a
6 Per Orestig
Habo Friidrott -04
82 Habo Friidrott -04 35:11.43 PB M DM 5:e M35 VDM 2:a
7 Tobias Bredhammar
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 35:50.60 PB M DM 6:a M40 VDM 2:a
8 Mattias Wigert
IK Hakarpspojkarna
71 IK Hakarpspojkarna 35:55.90 M DM 7:a M50 VDM 2:a
9 Joakim Jonsson
Eksjö Södra IK
84 Eksjö Södra IK 35:56.54 PB M DM 8:e M35 VDM 3:e
10 Kalle Öhlund
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 36:03.56 M DM 9:e
11 Linus Persson
Umara SC
84 Umara SC 36:08.37 PB
12 Magnus Lövgren
Oskarshamn RC
69 Oskarshamn RC 36:12.08 PB M DM 10:a M50 VDM 3:e
13 Martin Björlingson
Eksjö Södra IK
81 Eksjö Södra IK 37:18.76 PB M DM 11:a M40 VDM 3:e
14 Yvan Nitrandekura
Villstad GIF
97 Villstad GIF 37:30.03 PB M DM 12:e
15 Micael Lindqvist
Apladalens LK
72 Apladalens LK 37:41.40 SB M DM 13:e M45 VDM 1:a
16 Terese Friman
Glasrikets RC
84 Glasrikets RC 39:27.79 K DM 1;a K35 VDM 1:a
17 Andreas Nilsson
Alvesta FI
79 Alvesta FI 39:32.46 PB M DM 14:e M40 VDM 4:e
18 Kristin Nordqvist
Eksjö Södra IK
83 Eksjö Södra IK 41:10.72 K DM 2:a K35 VDM 2:a
19 Pär Wanby
Högby IF
64 Högby IF 41:28.98 M DM 15:e M 55 1:a
20 Maria Hörnquist
Anderstorps OK
75 Anderstorps OK 43:02.55 K DM 3:a K45 VDM 1:a
21 Dag Nilsson
Växjö LK
57 Växjö LK 46:12.13 M DM 16:e M60 VDM 1:a
22 Anna-Stina Wanby
Högby IF
64 Högby IF 47:33.21 K DM 4:a K55 VDM 1:a
23 Ann-Katrin Lundqvist
IK Sisu
54 IK Sisu 47:46.72 K DM 5:a K65 VDM 1:a
24 Hans Eriksson
Eksjö Södra IK
48 Eksjö Södra IK 47:51.41 M DM 27:e M70 VDM 1:a
Niklas Wikner
Eksjö Södra IK
64 Eksjö Södra IK DNF
Tilde Axelsson Fröjdenlund
IFK Växjö
03 IFK Växjö DNF
Johan Bjurelid
Oskarshamn RC
74 Oskarshamn RC DNS
Mattias Jinnerot
Mullsjö SOK
78 Mullsjö SOK DNS
Henrik Lindvall
Eksjö Södra IK
84 Eksjö Södra IK DNS