Resultat Stockholmskampen del 3

Tibblevallen, Täby   2020-09-09

Arrangör: Täby IS Tävlingsledare: Jörgen Bernhoff Senast uppdaterad: 2020-09-09 20:30:31
Väder: Ca 15 °C och periodvis regn  
F13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Onsdag 20:00
A-FinalVind: -0.2
Tot. plac.
1 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 33.91 2
2 Ida Borglund
Täby IS
07 Täby IS 36.31 6
3 Alma Hallsten
Täby IS
07 Täby IS 37.04 7
Niamh Hogan
Turebergs FK
07 Turebergs FK DNS
Evelina Larsson
Turebergs FK
07 Turebergs FK DNS
Emma Olofsson
Täby IS
07 Täby IS DNS
B-FinalVind: -0.7
Tot. plac.
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 32.68 1
2 Zara Klouda
Turebergs FK
07 Turebergs FK 34.69 3
3 Venla Engström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 34.97 4
4 Alice Helge
Täby IS
07 Täby IS 35.35 5
5 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 43.45 8
6 Ronja Maria Schmitt
Täby IS
07 Täby IS 48.72 9
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Onsdag 17:30
1 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.58 +3.3
2 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.12 +1.8
3 Alice Helge
Täby IS
07 Täby IS 9.84 +1.5
4 Alma Hallsten
Täby IS
07 Täby IS 9.69 +0.6
5 Emma Olofsson
Täby IS
07 Täby IS 9.69 +2.7
6 Venla Engström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.55 +0.8 PB
7 Zara Klouda
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.55 +1.0 PB
8 Frida Westberg
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.45 +0.1
9 Niamh Hogan
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.40 +2.1
10 Ida Borglund
Täby IS
07 Täby IS 9.39 +0.6
11 Maja Nyman
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.42 +0.6
12 Thea Andersson
Täby IS
07 Täby IS 8.35 +3.0
13 Frida Heljestrand
Täby IS
07 Täby IS 7.77 +2.8
14 Ronja Maria Schmitt
Täby IS
07 Täby IS 6.90 +1.7
123
761 Venla Engström9.25 +0.39.00 0.09.55 +0.8
765 Niamh Hogan9.40 +2.19.10 +0.39.30 +2.6
767 Zara Kloudax x 9.55 +1.0
776 Emmie Wedin9.60 +2.09.72 +0.610.12 +1.8
773 Beate Pott10.58 +3.310.45 +1.5x
789 Emma Olofsson9.69 +2.7x -
781 Alma Hallsten9.69 +0.68.49 +0.88.72 +2.1
772 Maja Nyman8.39 +1.48.42 +0.68.29 +0.8
780 Ida Borglund9.39 +0.6x 8.58 +1.9
784 Frida Heljestrand7.77 +2.87.67 +1.67.35 +0.2
783 Alice Helge9.84 +1.59.75 +1.19.65 +0.1
777 Frida Westberg9.33 +1.99.43 +0.89.45 +0.1
692 Ronja Maria Schmitt6.90 +1.76.68 +1.86.77 +0.8
779 Thea Andersson8.35 +3.07.90 +1.88.22 +0.8
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Onsdag 18:30
1 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.65
2 Emma Olofsson
Täby IS
07 Täby IS 24.38
3 Ida Borglund
Täby IS
07 Täby IS 21.84 PB
4 Niamh Hogan
Turebergs FK
07 Turebergs FK 21.46
5 Frida Heljestrand
Täby IS
07 Täby IS 21.35
6 Alma Hallsten
Täby IS
07 Täby IS 18.10
7 Venla Engström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 17.87
8 Beate Pott
Turebergs FK
07 Turebergs FK 17.11
9 Ronja Maria Schmitt
Täby IS
07 Täby IS 16.82
10 Alice Helge
Täby IS
07 Täby IS 16.03
11 Thea Andersson
Täby IS
07 Täby IS 15.90
12 Maja Nyman
Turebergs FK
07 Turebergs FK 15.03
13 Zara Klouda
Turebergs FK
07 Turebergs FK 14.50
14 Emmie Wedin
Turebergs FK
07 Turebergs FK 13.84
15 Julia Kvarnström
Täby IS
07 Täby IS 13.20
1
761 Venla Engström17.87
781 Alma Hallsten18.10
783 Alice Helge16.03
772 Maja Nyman15.03
789 Emma Olofsson24.38
780 Ida Borglund21.84
785 Julia Kvarnström13.20
765 Niamh Hogan21.46
773 Beate Pott17.11
774 Elin Runemar31.65
767 Zara Klouda14.50
779 Thea Andersson15.90
784 Frida Heljestrand21.35
776 Emmie Wedin13.84
692 Ronja Maria Schmitt16.82
F12 600 m Final
Onsdag 20:30
A-Final
Tot. plac.
1 Linnea Ekström
Turebergs FK
08 Turebergs FK 2:02.74 3
2 Wilma Beiming - Brotte
Täby IS
08 Täby IS 2:06.57 5 PB
3 Hanna Vikström
Täby IS
08 Täby IS 2:08.48 6
4 Elisabeth Teearu
Turebergs FK
08 Turebergs FK 2:11.35 7
5 Ebba Borglund
Täby IS
08 Täby IS 2:33.66 9
6 Johanna Gummerus
Täby IS
08 Täby IS 2:33.96 10
B-Final
Tot. plac.
1 Sara Ivarsson
Turebergs FK
08 Turebergs FK 1:57.51 1
2 Ebba Dahlström
Täby IS
08 Täby IS 2:01.89 2
3 Miriam Nunes Nykvist
Turebergs FK
08 Turebergs FK 2:03.22 4
4 Nora Odelind
Turebergs FK
08 Turebergs FK 2:12.83 8
Mathilde Hellgren Reichetzeder
Täby IS
08 Täby IS DNF
Julia Sandler Djerf
Turebergs FK
08 Turebergs FK DNS
Ebba Wiklander
Turebergs FK
08 Turebergs FK DNS
F12 Spjut Final
Vikt: 400g
Onsdag 19:00
1 Ebba Borglund
Täby IS
08 Täby IS 20.11
2 Johanna Gummerus
Täby IS
08 Täby IS 19.43
3 Louisa Chrifi
Turebergs FK
08 Turebergs FK 17.66
4 Ebba Wiklander
Turebergs FK
08 Turebergs FK 15.90
5 Mathilde Hellgren Reichetzeder
Täby IS
08 Täby IS 15.14
6 Wilma Beiming - Brotte
Täby IS
08 Täby IS 13.97
7 Ebba Dahlström
Täby IS
08 Täby IS 13.05
8 Miriam Nunes Nykvist
Turebergs FK
08 Turebergs FK 12.88
9 Hanna Vikström
Täby IS
08 Täby IS 12.64
1
740 Miriam Nunes Nykvist12.88
746 Ebba Wiklander15.90
751 Johanna Gummerus19.43
734 Louisa Chrifi17.66
756 Hanna Vikström12.64
747 Wilma Beiming - Brotte13.97
752 Mathilde Hellgren Reichetzeder15.14
748 Ebba Borglund20.11
750 Ebba Dahlström13.05
P13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Onsdag 20:00
A-FinalVind: 0.0
Tot. plac.
1 Alexander Mickelson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 29.43 1
2 Leo Papinski
Täby IS
07 Täby IS 33.28 4
3 Emil Hansson
Täby IS
07 Täby IS 41.92 9
4 Edwin Linlöf
Täby IS
07 Täby IS 44.62 10
Jakob Lennermark
Turebergs FK
07 Turebergs FK DNS
B-FinalVind: -0.8
Tot. plac.
1 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 32.85 3
2 Erik Håkansson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 34.95 5
3 Love Mårtensson
Täby IS
07 Täby IS 37.66 6
Liam Dovander
Turebergs FK
07 Turebergs FK DNS
Jacob Norsell
Täby IS
07 Täby IS DNS
C-FinalVind: -0.7
Tot. plac.
1 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.50 2
2 Linus Mattson
Täby IS
07 Täby IS 38.45 7
3 Oskar Arrhén
Turebergs FK
07 Turebergs FK 39.96 8
Edvin Hansen Tyden
Turebergs FK
07 Turebergs FK SI
P13 Tresteg Final
Hoppzon
Onsdag 18:30
1 Alexander Mickelson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 11.30 -1.4
2 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.94 +1.2 PB
3 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 10.33 -1.2
4 Leo Papinski
Täby IS
07 Täby IS 10.14 +1.3 PB
5 Erik Håkansson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 9.78 +3.0
6 Emil Hansson
Täby IS
07 Täby IS 9.01 +2.0
7 Gustav Snis
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.95 +0.2 PB
8 Love Mårtensson
Täby IS
07 Täby IS 8.79 +1.0
9 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 8.62 +1.2
10 Linus Mattson
Täby IS
07 Täby IS 7.99 -1.0
11 Morris All
Täby IS
07 Täby IS 7.50 +1.2
12 Oskar Arrhén
Turebergs FK
07 Turebergs FK 7.49 +0.2
13 Edwin Linlöf
Täby IS
07 Täby IS 7.14 +1.6
123
770 Simon Lindström10.90 +1.610.82 0.010.94 +1.2
775 Gustav Snis8.95 +0.2x 8.69 +1.5
782 Emil Hansson8.63 +0.68.79 -1.29.01 +2.0
766 Erik Håkansson9.74 +1.49.78 +3.09.68 +1.8
787 Love Mårtensson8.79 +1.08.44 +0.78.52 +1.0
760 Ludvig Ellgrenx 8.15 0.08.62 +1.2
790 Leo Papinski10.01 -1.610.14 +1.310.03 -1.5
771 Alexander Mickelson11.30 -1.411.00 +1.6x
762 Joar Eriksson10.14 +1.510.32 +1.410.33 -1.2
786 Edwin Linlöf6.26 +0.57.14 +1.6x
758 Oskar Arrhén7.49 +0.27.40 +3.27.32 -1.6
778 Morris Allx x 7.50 +1.2
691 Linus Mattson7.99 -1.07.90 +2.67.48 -0.1
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Onsdag 17:30
1 Ludvig Ellgren
Turebergs FK
07 Turebergs FK 42.83 PB
2 Simon Lindström
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.40
3 Alexander Mickelson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.17 PB
4 Jacob Rune
Täby IS
07 Täby IS 30.28
5 Morris All
Täby IS
07 Täby IS 30.06
6 Erik Håkansson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 29.02
7 Joar Eriksson
Turebergs FK
07 Turebergs FK 28.78 PB
8 Jacob Norsell
Täby IS
07 Täby IS 28.09
9 Love Mårtensson
Täby IS
07 Täby IS 25.34 PB
10 Emil Hansson
Täby IS
07 Täby IS 23.42
11 Leo Papinski
Täby IS
07 Täby IS 23.07
12 Linus Mattson
Täby IS
07 Täby IS 19.02
13 Gustav Snis
Turebergs FK
07 Turebergs FK 18.45
14 Edwin Linlöf
Täby IS
07 Täby IS 16.02
15 Oskar Arrhén
Turebergs FK
07 Turebergs FK 13.56
1
787 Love Mårtensson25.34
771 Alexander Mickelson31.17
762 Joar Eriksson28.78
790 Leo Papinski23.07
791 Jacob Rune30.28
758 Oskar Arrhén13.56
760 Ludvig Ellgren42.83
775 Gustav Snis18.45
778 Morris All30.06
770 Simon Lindström31.40
766 Erik Håkansson29.02
786 Edwin Linlöf16.02
782 Emil Hansson23.42
788 Jacob Norsell28.09
691 Linus Mattson19.02
P12 600 m Final
Onsdag 19:30
1 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 1:52.75 PB
2 William Blomquist
Turebergs FK
08 Turebergs FK 1:57.38
3 Emil Svarverud Svensson
Turebergs FK
08 Turebergs FK 1:59.13
4 Theodor Pietreanu
Täby IS
08 Täby IS 1:59.82 SB
5 William Clason
Täby IS
08 Täby IS 2:00.02
6 William Strömberg
Turebergs FK
08 Turebergs FK 2:08.21 PB
P12 Spjut Final
Vikt: 400g
Onsdag 17:30
1 Levi Back
Turebergs FK
08 Turebergs FK 35.16
2 Theodor Pietreanu
Täby IS
08 Täby IS 27.55
3 Hugo Ahnén
Turebergs FK
08 Turebergs FK 23.30
4 Emil Svarverud Svensson
Turebergs FK
08 Turebergs FK 23.22
5 William Blomquist
Turebergs FK
08 Turebergs FK 21.36
6 William Strömberg
Turebergs FK
08 Turebergs FK 15.55
7 William Clason
Täby IS
08 Täby IS 13.29
1
731 Hugo Ahnén23.30
732 Levi Back35.16
749 William Clason13.29
744 Emil Svarverud Svensson23.22
733 William Blomquist21.36
743 William Strömberg15.55
754 Theodor Pietreanu27.55
Mix 5x60 m Final
Onsdag 18:30
Final 2
Tot. plac.
1 Täby IS Lag 2
William Clason 08
Mathilde Hellgren Reichetzeder 08
Theodor Pietreanu 08

Täby IS
Täby IS 43.85 3
2 Turebergs FK Lag 2
Ebba Wiklander 08
Hugo Ahnén 08
Miriam Nunes Nykvist 08
Louisa Chrifi 08
Nils Wallström 08

Turebergs FK
Turebergs FK 45.39 5
Final 1
Tot. plac.
1 Turebergs FK Lag 1
Levi Back 08
William Strömberg 08
Sara Ivarsson 08
William Blomquist 08
Emil Svarverud Svensson 08

Turebergs FK
Turebergs FK 42.62 1
2 Täby IS Lag 1
Hanna Vikström 08
Johanna Gummerus 08
Wilma Beiming - Brotte 08
Ebba Dahlström 08
Ebba Borglund 08

Täby IS
Täby IS 42.73 2
3 Turebergs FK Lag röd
Linnea Ekström 08
Elisabeth Teearu 08
Nora Odelind 08
Valter Johansson 08
Saga Berg Ojeda 08

Turebergs FK
Turebergs FK 44.20 4