Resultat Pallas Spelen

Atleticum, Malmö   2019-01-26 - 2019-01-27

Arrangör: IK Pallas, Heleneholms IF, IK Finish o IFK Lund Tävlingsledare: Maria Kvant Senast uppdaterad: 2020-06-21 22:50:33
2019-01-26 2019-01-27 Alla dagar
Kvinnor 60 m Försök
Lördag 13:15
Heat 1
1 Khaddi Sagnia
Ullevi FK
94 Ullevi FK 7.48 q 7.476
2 Camilla Landsperg Motzkus
Odense Atletik (DEN)
97 Odense Atletik (DEN) 8.02 q
3 Marion Sackey-Mensah
Malmö AI
98 Malmö AI 8.07 q
4 Elise Sanden Søvik
IK Tjalve (NOR)
97 IK Tjalve (NOR) 8.14
5 Sophie Roessler
Frederiksberg IF (DEN)
96 Frederiksberg IF (DEN) 8.40 8.391
6 Emilie R Hansen
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 8.40 8.393
7 Emelie Freiland Paulsson
IFK Lund
95 IFK Lund 9.02
Heat 2
1 Mathilde U Kramer
Frederiksberg IF (DEN)
93 Frederiksberg IF (DEN) 7.42 q
2 Emelie Rantzow
IK Ymer
98 IK Ymer 7.66 q SB
3 Ida Nilsson
Hovslätts IK
98 Hovslätts IK 7.98 q 7.972
4 Amanda Bergsten
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 8.12 q PB
5 Kristin Færøvik Mork
IK Tjalve (NOR)
97 IK Tjalve (NOR) 8.28
6 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 8.34 8.338
7 Sima Zahrai
IFK Lund
63 IFK Lund 10.38
Heat 3
1 Fatou Sowe
Malmö AI
93 Malmö AI 7.48 q 7.476
2 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 8.10 q
3 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 8.13
4 Alda Sigurðsdóttir Lamhauge
Bragdið (FAR)
98 Bragdið (FAR) 8.26 PB
5 Katrine Lund
Københavns IF (DEN)
90 Københavns IF (DEN) 8.47 8.466
6 Kirstine Rædkjær
Sparta (DEN)
91 Sparta (DEN) 8.82
Kajsa Kjellergren
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad DNS
Heat 4
1 Louise Østergård
Randers Freja Atletik (DEN)
94 Randers Freja Atletik (DEN) 7.64 q
2 Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK 7.67 q
3 Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF 7.91 q
4 Linnea Tillman
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 7.98 q 7.975
5 Freja Avebäck
Malmö AI
95 Malmö AI 8.34 PB 8.340
6 Aicha Camara
Ullevi FK
91 Ullevi FK 8.47 =PB 8.470
Heat 5
1 Astrid Glenner-Frandsen
Københavns IF (DEN)
93 Københavns IF (DEN) 7.46 q PB
2 Fredrikke Dam Larsen
Randers Freja Atletik (DEN)
91 Randers Freja Atletik (DEN) 7.90 q
3 Camilla Falk R. Nissen
Frederiksberg IF (DEN)
90 Frederiksberg IF (DEN) 7.98 q 7.976
4 Agnes Johansson
Trollhättan FIK
95 Trollhättan FIK 8.23 SB
5 Maria Venborg
Københavns IF (DEN)
91 Københavns IF (DEN) 8.78
Laura Friedeheim
Frederiksberg IF (DEN)
91 Frederiksberg IF (DEN) DNS
Gladys Bamane
Spårvägens FK
89 Spårvägens FK DNS
Kvinnor 60 m Final
Lördag 14:55
A-Final
1 Khaddi Sagnia
Ullevi FK
94 Ullevi FK 7.31 PB Pallasspels Rekord
2 Mathilde U Kramer
Frederiksberg IF (DEN)
93 Frederiksberg IF (DEN) 7.40
3 Fatou Sowe
Malmö AI
93 Malmö AI 7.47
4 Astrid Glenner-Frandsen
Københavns IF (DEN)
93 Københavns IF (DEN) 7.51
5 Louise Østergård
Randers Freja Atletik (DEN)
94 Randers Freja Atletik (DEN) 7.65
6 Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK 7.68
7 Fredrikke Dam Larsen
Randers Freja Atletik (DEN)
91 Randers Freja Atletik (DEN) 7.90 7.900
8 Emelie Rantzow
IK Ymer
98 IK Ymer 9.13
B-Final
1 Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF 7.84
2 Ida Nilsson
Hovslätts IK
98 Hovslätts IK 7.90 7.900
3 Linnea Tillman
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 8.05
4 Camilla Landsperg Motzkus
Odense Atletik (DEN)
97 Odense Atletik (DEN) 8.06
5 Marion Sackey-Mensah
Malmö AI
98 Malmö AI 8.10
6 Amanda Bergsten
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 8.21
Camilla Falk R. Nissen
Frederiksberg IF (DEN)
90 Frederiksberg IF (DEN) DNS
Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund DNS
Kvinnor 200 m Final
Söndag 16:15
A-Final
Tot. plac.
1 Astrid Glenner-Frandsen
Københavns IF (DEN)
93 Københavns IF (DEN) 24.28 1 PB
2 Daniella Busk
Malmö AI
93 Malmö AI 24.56 2
3 Mette Graversgaard
Aarhus 1900 A/M (DEN)
95 Aarhus 1900 A/M (DEN) 24.57 3
B-Final
Tot. plac.
Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK DNS
Kajsa Kjellergren
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad DNS
C-Final
Tot. plac.
1 Emma Beiter Bomme
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 25.40 5
2 Linnea Tillman
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 26.23 8
3 Olivia Thorsgaard
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 26.46 12
D-Final
Tot. plac.
1 Pernilla Nilsson
Malmö AI
92 Malmö AI 24.67 4
2 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 25.95 6
3 Camilla Falk R. Nissen
Frederiksberg IF (DEN)
90 Frederiksberg IF (DEN) 26.30 10
Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI DNS
E-Final
Tot. plac.
1 Fredrikke Dam Larsen
Randers Freja Atletik (DEN)
91 Randers Freja Atletik (DEN) 26.04 7 PB
2 Elin Larsson
IFK Halmstad
94 IFK Halmstad 26.25 9 PB
3 Alice Kjellander
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 26.97 15
F-Final
Tot. plac.
1 Vanja Blomberg
Klippans FK
98 Klippans FK 26.38 11 SB
2 Amanda Bergsten
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 26.72 14 PB
3 Linnea Volmerdal
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK 27.76 19
G-Final
Tot. plac.
1 Anna Krab Scheibelein
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) 26.68 13 PB
2 Alda Sigurðsdóttir Lamhauge
Bragdið (FAR)
98 Bragdið (FAR) 27.32 17 PB
3 Katrine Lund
Københavns IF (DEN)
90 Københavns IF (DEN) 27.79 20
H-Final
Tot. plac.
1 Mathilde Zeuthen
Københavns IF (DEN)
99 Københavns IF (DEN) 27.22 16 PB
2 Margit Weihe Fríðriksdóttir
Bragdið (FAR)
99 Bragdið (FAR) 27.64 18
3 Wilma Johansson
Københavns IF (DEN)
99 Københavns IF (DEN) 29.25 25
I-Final
Tot. plac.
1 Aicha Camara
Ullevi FK
91 Ullevi FK 28.02 21
2 Jasmin Boe Rasmussen
Greve Atletik (DEN)
00 Greve Atletik (DEN) 28.14 22 PB
3 Kirstine Rædkjær
Sparta (DEN)
91 Sparta (DEN) 28.64 24
J-Final
Tot. plac.
1 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 28.15 23 SB
2 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 32.15 26
Sammanställning
1 Astrid Glenner-Frandsen
Københavns IF (DEN)
93 Københavns IF (DEN) 24.28 PB
2 Daniella Busk
Malmö AI
93 Malmö AI 24.56
3 Mette Graversgaard
Aarhus 1900 A/M (DEN)
95 Aarhus 1900 A/M (DEN) 24.57
4 Pernilla Nilsson
Malmö AI
92 Malmö AI 24.67
5 Emma Beiter Bomme
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 25.40
6 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 25.95
7 Fredrikke Dam Larsen
Randers Freja Atletik (DEN)
91 Randers Freja Atletik (DEN) 26.04 PB
8 Linnea Tillman
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 26.23
9 Elin Larsson
IFK Halmstad
94 IFK Halmstad 26.25 PB
10 Camilla Falk R. Nissen
Frederiksberg IF (DEN)
90 Frederiksberg IF (DEN) 26.30
11 Vanja Blomberg
Klippans FK
98 Klippans FK 26.38 SB
12 Olivia Thorsgaard
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 26.46
13 Anna Krab Scheibelein
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) 26.68 PB
14 Amanda Bergsten
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 26.72 PB
15 Alice Kjellander
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 26.97
16 Mathilde Zeuthen
Københavns IF (DEN)
99 Københavns IF (DEN) 27.22 PB
17 Alda Sigurðsdóttir Lamhauge
Bragdið (FAR)
98 Bragdið (FAR) 27.32 PB
18 Margit Weihe Fríðriksdóttir
Bragdið (FAR)
99 Bragdið (FAR) 27.64
19 Linnea Volmerdal
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK 27.76
20 Katrine Lund
Københavns IF (DEN)
90 Københavns IF (DEN) 27.79
21 Aicha Camara
Ullevi FK
91 Ullevi FK 28.02
22 Jasmin Boe Rasmussen
Greve Atletik (DEN)
00 Greve Atletik (DEN) 28.14 PB
23 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 28.15 SB
24 Kirstine Rædkjær
Sparta (DEN)
91 Sparta (DEN) 28.64
25 Wilma Johansson
Københavns IF (DEN)
99 Københavns IF (DEN) 29.25
26 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 32.15
Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI DNS
Kajsa Kjellergren
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad DNS
Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK DNS
Kvinnor 400 m Final
Lördag 17:10
A-Final
Tot. plac.
1 Elise Malmberg
Hässleholms AIS
95 Hässleholms AIS 55.76 1
2 Vendela Rydbäck
Göteborgs KIK
97 Göteborgs KIK 56.64 2
3 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 57.53 3
4 Olivia Thorsgaard
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 57.92 4
B-Final
Tot. plac.
1 Sarah Sækmose
Vejle IF (DEN)
02 Vejle IF (DEN) 57.93 5 PB
Annemarie Nissen
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) DNF
Ellinor Aurell
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF DNS
Martha Kjæhr Danneskjold Rasmussen
Aarhus 1900 A/M (DEN)
02 Aarhus 1900 A/M (DEN) DQ
C-Final
Tot. plac.
1 Laura Nørrung Poulsen
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 59.22 6 PB
2 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 59.31 8 59.309
3 Ebba Berglin
KA2 IF
01 KA2 IF 60.05 10
4 Wilma Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 60.32 12
D-Final
Tot. plac.
1 Maria Biskopstø
Treysti (FAR)
02 Treysti (FAR) 59.31 7 PB 59.307
2 Anna Krab Scheibelein
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) 59.34 9 PB
3 Johanna Bülow
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 60.30 11
4 Oddvør Josephsen
Treysti (FAR)
01 Treysti (FAR) 1:01.40 14
E-Final
Tot. plac.
1 Julia Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 1:01.04 13 PB
2 Alma Svanberg
IF Kville
02 IF Kville 1:01.62 15
3 Sofie Spiegelhauer
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 1:01.84 16
4 Katrine Lund
Københavns IF (DEN)
90 Københavns IF (DEN) 1:02.15 18
F-Final
Tot. plac.
1 Alva Bengtsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 1:02.60 19
2 Nanna Elmer
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 1:02.67 20
3 Linnea Volmerdal
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK 1:03.06 21
4 Louise Høkilde
Greve Atletik (DEN)
03 Greve Atletik (DEN) 1:03.47 22
G-Final
Tot. plac.
1 Åsa Mohlin
IS Göta
87 IS Göta 1:02.04 17 PB
2 Hilda Johnsson
IF Kville
02 IF Kville 1:04.21 23
3 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 1:04.32 25
H-Final
Tot. plac.
1 Mina De Paoli Williams
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
03 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 1:04.24 24
2 Johanna Stübner
Göteborgs KIK
02 Göteborgs KIK 1:04.95 27
3 Linnea Haara
Eslövs AI
03 Eslövs AI 1:05.69 29
I-Final
Tot. plac.
1 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:04.48 26 SB
2 Wilma Johansson
Københavns IF (DEN)
99 Københavns IF (DEN) 1:05.08 28
3 Maria Venborg
Københavns IF (DEN)
91 Københavns IF (DEN) 1:06.55 30
Sammanställning
1 Elise Malmberg
Hässleholms AIS
95 Hässleholms AIS 55.76
2 Vendela Rydbäck
Göteborgs KIK
97 Göteborgs KIK 56.64
3 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 57.53
4 Olivia Thorsgaard
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 57.92
5 Sarah Sækmose
Vejle IF (DEN)
02 Vejle IF (DEN) 57.93 PB
6 Laura Nørrung Poulsen
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 59.22 PB
7 Maria Biskopstø
Treysti (FAR)
02 Treysti (FAR) 59.31 PB 59.307
8 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 59.31 59.309
9 Anna Krab Scheibelein
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) 59.34 PB
10 Ebba Berglin
KA2 IF
01 KA2 IF 60.05
11 Johanna Bülow
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 60.30
12 Wilma Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 60.32
13 Julia Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 1:01.04 PB
14 Oddvør Josephsen
Treysti (FAR)
01 Treysti (FAR) 1:01.40
15 Alma Svanberg
IF Kville
02 IF Kville 1:01.62
16 Sofie Spiegelhauer
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 1:01.84
17 Åsa Mohlin
IS Göta
87 IS Göta 1:02.04 PB
18 Katrine Lund
Københavns IF (DEN)
90 Københavns IF (DEN) 1:02.15
19 Alva Bengtsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 1:02.60
20 Nanna Elmer
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 1:02.67
21 Linnea Volmerdal
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK 1:03.06
22 Louise Høkilde
Greve Atletik (DEN)
03 Greve Atletik (DEN) 1:03.47
23 Hilda Johnsson
IF Kville
02 IF Kville 1:04.21
24 Mina De Paoli Williams
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
03 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 1:04.24
25 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 1:04.32
26 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:04.48 SB
27 Johanna Stübner
Göteborgs KIK
02 Göteborgs KIK 1:04.95
28 Wilma Johansson
Københavns IF (DEN)
99 Københavns IF (DEN) 1:05.08
29 Linnea Haara
Eslövs AI
03 Eslövs AI 1:05.69
30 Maria Venborg
Københavns IF (DEN)
91 Københavns IF (DEN) 1:06.55
Ellinor Aurell
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF DNS
Annemarie Nissen
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) DNF
Martha Kjæhr Danneskjold Rasmussen
Aarhus 1900 A/M (DEN)
02 Aarhus 1900 A/M (DEN) DQ
Kvinnor 800 m Final
Söndag 16:55
A-Final
Tot. plac.
1 Annemarie Nissen
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 2:10.70 1 PB
2 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:12.47 2 PB
3 Rebekka Fuglø
Treysti (FAR)
93 Treysti (FAR) 2:13.44 3
4 Laura Nørrung Poulsen
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 2:14.17 4
5 Alicia Nilsson
Stenungsund FI
98 Stenungsund FI 2:16.87 6
6 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 2:21.95 9
B-Final
Tot. plac.
1 Ebba Berglin
KA2 IF
01 KA2 IF 2:16.65 5
2 Maria Biskopstø
Treysti (FAR)
02 Treysti (FAR) 2:17.83 7 PB
3 Juni Rugland
Höörs IS
03 Höörs IS 2:17.86 8 PB
4 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 2:25.37 10
5 Oddvør Josephsen
Treysti (FAR)
01 Treysti (FAR) 2:26.53 11
C-Final
Tot. plac.
1 Nanna Elmer
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 2:30.36 12
2 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:37.65 13
3 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 2:38.01 14 SB
4 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 2:59.11 15
5 Annika Rybäck
Björnstorps IF
61 Björnstorps IF 3:03.89 16
Sammanställning
1 Annemarie Nissen
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 2:10.70 PB
2 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:12.47 PB
3 Rebekka Fuglø
Treysti (FAR)
93 Treysti (FAR) 2:13.44
4 Laura Nørrung Poulsen
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 2:14.17
5 Ebba Berglin
KA2 IF
01 KA2 IF 2:16.65
6 Alicia Nilsson
Stenungsund FI
98 Stenungsund FI 2:16.87
7 Maria Biskopstø
Treysti (FAR)
02 Treysti (FAR) 2:17.83 PB
8 Juni Rugland
Höörs IS
03 Höörs IS 2:17.86 PB
9 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 2:21.95
10 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 2:25.37
11 Oddvør Josephsen
Treysti (FAR)
01 Treysti (FAR) 2:26.53
12 Nanna Elmer
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 2:30.36
13 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:37.65
14 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 2:38.01 SB
15 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 2:59.11
16 Annika Rybäck
Björnstorps IF
61 Björnstorps IF 3:03.89
Kvinnor 1500 m Final
Lördag 15:55
A-Final
Tot. plac.
1 Rebekka Fuglø
Treysti (FAR)
93 Treysti (FAR) 4:32.77 1
2 Ellinor Aurell
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF 4:39.32 2
3 Alicia Nilsson
Stenungsund FI
98 Stenungsund FI 4:52.59 3
4 Marie Falkebo Jensen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 4:57.04 4
5 Cecilie Møller-Jensen
Bagsvaerd Atletik (DEN)
01 Bagsvaerd Atletik (DEN) 4:58.59 5
6 Elena Johansen
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 5:04.57 6
Nadja Rugland
Höörs IS
01 Höörs IS DNF
B-Final
Tot. plac.
1 Tine Østergaard
Bagsvaerd Atletik (DEN)
00 Bagsvaerd Atletik (DEN) 5:08.91 7
2 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 5:18.72 8
3 Annika Rybäck
Björnstorps IF
61 Björnstorps IF 5:57.76 9
Sammanställning
1 Rebekka Fuglø
Treysti (FAR)
93 Treysti (FAR) 4:32.77
2 Ellinor Aurell
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF 4:39.32
3 Alicia Nilsson
Stenungsund FI
98 Stenungsund FI 4:52.59
4 Marie Falkebo Jensen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 4:57.04
5 Cecilie Møller-Jensen
Bagsvaerd Atletik (DEN)
01 Bagsvaerd Atletik (DEN) 4:58.59
6 Elena Johansen
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 5:04.57
7 Tine Østergaard
Bagsvaerd Atletik (DEN)
00 Bagsvaerd Atletik (DEN) 5:08.91
8 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 5:18.72
9 Annika Rybäck
Björnstorps IF
61 Björnstorps IF 5:57.76
Nadja Rugland
Höörs IS
01 Höörs IS DNF
Kvinnor 60 m häck Försök
Höjd: 84,0cm
Söndag 12:30
Heat 1
1 Emma Tuvesson
Spårvägens FK
91 Spårvägens FK 8.47 q SB 8.466
2 Mette Graversgaard
Aarhus 1900 A/M (DEN)
95 Aarhus 1900 A/M (DEN) 8.47 q 8.469
3 Thea Haahr
Sparta (DEN)
91 Sparta (DEN) 8.78 q 8.776
4 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 8.81
5 Amanda Holmberg
Lidköpings IS
98 Lidköpings IS 8.82 =SB
6 Anne Møller
Frederiksberg IF (DEN)
87 Frederiksberg IF (DEN) 8.95
7 Camilla Falk R. Nissen
Frederiksberg IF (DEN)
90 Frederiksberg IF (DEN) 9.44
8 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 9.71
Heat 2
1 Johanna Carlsson
IFK Helsingborg
94 IFK Helsingborg 8.51 q PB
2 Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK 8.57 q
3 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 8.60 q
4 Mathilde Heltbech
Helsingør IF Atletik (DEN)
95 Helsingør IF Atletik (DEN) 8.61 q SB
5 Estelle Montler
Ullevi FK
91 Ullevi FK 8.78 q 8.772
6 Emma Söderström
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 9.11
7 Emilie R Hansen
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 9.54
Kvinnor 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 13:35
1 Emma Tuvesson
Spårvägens FK
91 Spårvägens FK 8.31 SB
2 Mette Graversgaard
Aarhus 1900 A/M (DEN)
95 Aarhus 1900 A/M (DEN) 8.50
3 Johanna Carlsson
IFK Helsingborg
94 IFK Helsingborg 8.51 PB
4 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 8.52
5 Amanda Hansson
Hässelby SK
99 Hässelby SK 8.58 8.575
6 Mathilde Heltbech
Helsingør IF Atletik (DEN)
95 Helsingør IF Atletik (DEN) 8.58 SB 8.576
7 Thea Haahr
Sparta (DEN)
91 Sparta (DEN) 8.72 PB
8 Estelle Montler
Ullevi FK
91 Ullevi FK 8.74
Kvinnor Höjd Final
Lördag 18:10
1 Ellen Huldén
IFK Lund
90 IFK Lund 177
2 Rikke Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 174 PB
3 Mari Klaup
Ullevi FK
90 Ullevi FK 168
4 Tina Bischoff Gellin
Holte Atletik (DEN)
98 Holte Atletik (DEN) 165
Anna Påsse
Göteborgs KIK
99 Göteborgs KIK x
150155160165168171174177180
Rikke Andersen--ooxoxoxxoxxx
Ellen Huldén---ooooxxoxxx
Anna Påssexxx
Tina Bischoff Gellinoxooxxoxxx
Mari Klaup---oxxoxxx
Kvinnor Stav Final
Lördag 11:00
=1 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 400
=1 Caroline Bonde Holm
Sparta (DEN)
90 Sparta (DEN) 400
=1 Line Renée Jensen
Sparta (DEN)
92 Sparta (DEN) 400
4 Klara S Loessel
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 380
5 Caroline Ranners
Sparta (DEN)
95 Sparta (DEN) 380
6 Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 370
7 Laura Grønbech
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 350
8 Anne Sofie Hyldtoft Olsen
Københavns IF (DEN)
94 Københavns IF (DEN) 320
9 Megan Berg Nobéus
Malmö AI
00 Malmö AI 310
10 Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF 300
300310320330340350360370380390400410
Klara S Loessel---ooooooxxx
Anne Sofie Hyldtoft Olsenooxxoxxx
Megan Berg Nobéus-xxo
Line Renée Jensen-------ooxooxxx
Caroline Bonde Holm------oooxooxxx
Caroline Ranners--ooxooxxx
Laura Grønbech--oooxxx
Gabriella Jönsson--ooxxx
Milla Ekstrand oxxx
Linnea Jönsson--oxoooxxx
Kvinnor Längd Final
Söndag 14:40
1 Erica Jarder
IF Göta
86 IF Göta 6.22
2 Elin Larsson
IFK Halmstad
94 IFK Halmstad 5.94 SB
3 Ida Nilsson
Hovslätts IK
98 Hovslätts IK 5.89
4 Isabell Paprotny
Esbjerg AM (DEN)
97 Esbjerg AM (DEN) 5.73
5 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 5.66
6 Thilda Särnevång
IFK Växjö
96 IFK Växjö 5.63
7 Marion Sackey-Mensah
Malmö AI
98 Malmö AI 5.58
8 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF (DEN)
00 Frederiksberg IF (DEN) 5.50
9 Judith Sjöman
Örgryte IS
99 Örgryte IS 5.31
10 Tess Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 5.30
11 Emma Andreasson
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 5.25
12 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 5.25
13 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 5.11
14 Emma Söderström
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 5.05
15 Amanda Hjalmarsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 4.88
16 Kristin Færøvik Mork
IK Tjalve (NOR)
97 IK Tjalve (NOR) 4.84
17 Emma Vitale
Sparta (DEN)
93 Sparta (DEN) 4.82
18 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 4.67
19 Margit Weihe Fríðriksdóttir
Bragdið (FAR)
99 Bragdið (FAR) 4.66
123456
Erica Jarder6.22x6.116.15x6.14
Thilda Särnevång5.515.515.425.63x5.60
Amanda Hjalmarssonxx4.88
Elin Larsson5.725.76x5.945.885.84
Jonna Lindéen xx5.661.84xx
Margit Weihe Fríðriksdóttir4.524.644.66
Elina Gunnarsson5.115.104.98
Nickoline Skifter Andersen4.975.254.98
Ida Nilsson5.895.785.805.855.795.81
Emma Andreasson5.065.095.25
Judith Sjöman5.135.275.31
Stephanie Ydströmx4.514.67
Tess Hertz Saebbö xx5.30
Isabell Paprotny5.335.545.545.735.665.65
Emma Vitale4.824.794.70
Marion Sackey-Mensah4.915.285.315.445.585.37
Emma Söderström5.025.054.75
Amalie Molander Pedersen5.255.485.505.375.455.48
Kristin Færøvik Mork4.804.844.60
Kvinnor Tresteg Final
Lördag 16:45
1 Isabell Paprotny
Esbjerg AM (DEN)
97 Esbjerg AM (DEN) 12.37
2 Sofie Olsholt
IL Norna Salhus (NOR)
96 IL Norna Salhus (NOR) 12.17
3 Katrine Holten Winther
Københavns IF (DEN)
89 Københavns IF (DEN) 11.90 SB
4 Klara Ekelund
KA2 IF
99 KA2 IF 11.78
5 Amanda Hjalmarsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 11.72
6 Elise Sanden Søvik
IK Tjalve (NOR)
97 IK Tjalve (NOR) 11.59
7 Vera Vikdahl
IFK Växjö
01 IFK Växjö 11.53
8 Sara Grahn
KA2 IF
00 KA2 IF 11.22
9 Hanna Johansson
KA2 IF
01 KA2 IF 11.12
10 Judith Sjöman
Örgryte IS
99 Örgryte IS 10.93
11 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 10.86
12 Sanna Sandström
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 10.48
13 Mea Gedin
Malmö AI
01 Malmö AI 10.27
14 Ida Björndal
IF Kville
01 IF Kville 10.05
Sara Sjögren
Stenungsund FI
98 Stenungsund FI -
123456
Sofie Olsholtxx12.0211.9511.9712.17
Sanna Sandström10.39x10.48
Sara Grahn10.9111.0211.2210.96x10.94
Hanna Johanssonx11.0611.12
Ida Björndal10.05x9.39
Isabell Paprotny12.2312.3112.1412.3212.3512.37
Katrine Holten Winther11.6411.47x11.70x11.90
Sara Sjögren---
Elise Sanden Søvik11.5311.4811.5211.5811.5911.35
Amanda Hjalmarsson11.3011.65xx11.6411.72
Mea Gedin10.2710.219.90
Klara Ekelundx11.5711.3311.70x11.78
Judith Sjöman10.93xx
Vera Vikdahlx11.46x11.34x11.53
Frida Andersson10.5510.8610.79
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 12:40
1 Frida Åkerström
Hässelby SK
90 Hässelby SK 16.00 =PB
2 Maria Sløk Hansen
Hvidovre AM (DEN)
83 Hvidovre AM (DEN) 14.88
3 Marie Aagaard Nielsen
Odense Atletik (DEN)
96 Odense Atletik (DEN) 13.42
4 Sandra Böll
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 12.60
5 Emma Söderström
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 9.86
6 Linn Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 9.34
7 Emma Andreasson
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 9.01
8 Sanna Sandström
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 8.80
Thea Jensen
Hvidovre AM (DEN)
99 Hvidovre AM (DEN) x
123456
Sandra Böll12.6012.1211.40x11.89x
Emma Andreasson8.178.628.618.618.459.01
Emma Söderström9.869.829.239.279.179.76
Thea Jensenxxx
Maria Sløk Hansen13.8514.88x14.5014.4814.62
Marie Aagaard Nielsen12.6412.9012.6112.9713.4212.93
Frida Åkerströmx15.9116.0015.80xx
Linn Hertz Saebböx8.689.228.669.348.89
Sanna Sandström8.728.808.308.498.208.02
F19 60 m Försök
Lördag 13:55
Heat 1
1 Thea Lyng Møller Jensen
Aarhus 1900 A/M (DEN)
01 Aarhus 1900 A/M (DEN) 7.82 q PB
2 Ida Boel
Esbjerg AM (DEN)
00 Esbjerg AM (DEN) 7.97 q PB
3 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF (DEN)
00 Frederiksberg IF (DEN) 8.02 q PB
4 Hanna Dahlberg
Eslövs AI
00 Eslövs AI 8.31 8.31
5 Elisabet Holm Simonsen
Bragdið (FAR)
01 Bragdið (FAR) 8.43 =SB
6 Elin Mårtensson
Malmö AI
00 Malmö AI 9.59 SB
Lili Kökény
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) DNS
Heat 2
1 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 7.58 q PB
2 Wilma Rosenquist
Malmö AI
01 Malmö AI 7.75 q
3 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 7.90 q =SB
4 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 8.26
5 Maria Skov Kragh
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 8.31 8.31
6 Alfrida Kilvik
IF Kville
01 IF Kville 8.48
Ellen Eva Balslev
Københavns IF (DEN)
01 Københavns IF (DEN) DNS
Heat 3
1 Samantha Oware
Malmö AI
01 Malmö AI 7.84 q SB
2 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 7.88 q
3 Emma Hedlund
Malmö AI
00 Malmö AI 8.13
4 Ida L Jespersen
Ballerup AK (DEN)
00 Ballerup AK (DEN) 8.33 PB
5 Andrea Øbro Jacobsen
Frederiksberg IF (DEN)
01 Frederiksberg IF (DEN) 8.46 PB
Jennifer Charoenchon Mjøs
Fana IL (NOR)
01 Fana IL (NOR) DNS
F19 60 m Final
Lördag 15:10
1 Wilma Rosenquist
Malmö AI
01 Malmö AI 7.74
2 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 7.82 PB 7.811
3 Thea Lyng Møller Jensen
Aarhus 1900 A/M (DEN)
01 Aarhus 1900 A/M (DEN) 7.82 PB 7.814
4 Samantha Oware
Malmö AI
01 Malmö AI 7.87 7.861
5 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 7.87 SB 7.870
6 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF (DEN)
00 Frederiksberg IF (DEN) 8.00 PB
7 Ida Boel
Esbjerg AM (DEN)
00 Esbjerg AM (DEN) 8.03 PB
Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK DNS
F19 200 m Final
Lördag 19:30
A-Final
Tot. plac.
1 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 25.28 1 PB
2 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF (DEN)
00 Frederiksberg IF (DEN) 27.07 4
Kajsa Kjellergren
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Ida Beiter Bomme
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 26.51 2 PB
2 Alva Bengtsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 27.32 5
3 Louise Bach Moore
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 27.39 7
C-Final
Tot. plac.
1 Oddvør Josephsen
Treysti (FAR)
01 Treysti (FAR) 27.38 6
2 Elisabet Holm Simonsen
Bragdið (FAR)
01 Bragdið (FAR) 27.80 9 SB
3 Andrea Øbro Jacobsen
Frederiksberg IF (DEN)
01 Frederiksberg IF (DEN) 27.86 10
D-Final
Tot. plac.
1 Emma Hedlund
Malmö AI
00 Malmö AI 26.56 3
2 Maria Skov Kragh
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 27.73 8 PB
3 Lia Palmberg Nordhald
Bagsvaerd Atletik (DEN)
03 Bagsvaerd Atletik (DEN) 28.67 11 PB
Sammanställning
1 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 25.28 PB
2 Ida Beiter Bomme
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 26.51 PB
3 Emma Hedlund
Malmö AI
00 Malmö AI 26.56
4 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF (DEN)
00 Frederiksberg IF (DEN) 27.07
5 Alva Bengtsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 27.32
6 Oddvør Josephsen
Treysti (FAR)
01 Treysti (FAR) 27.38
7 Louise Bach Moore
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 27.39
8 Maria Skov Kragh
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 27.73 PB
9 Elisabet Holm Simonsen
Bragdið (FAR)
01 Bragdið (FAR) 27.80 SB
10 Andrea Øbro Jacobsen
Frederiksberg IF (DEN)
01 Frederiksberg IF (DEN) 27.86
11 Lia Palmberg Nordhald
Bagsvaerd Atletik (DEN)
03 Bagsvaerd Atletik (DEN) 28.67 PB
Kajsa Kjellergren
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad DNS
F19 1500 m Final
Lördag 15:55
1 Julia Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 5:02.21
2 Matilde Willer
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 5:21.39
3 Isabella Matilda Jensen
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 5:29.59
F19 60 m häck Försök
Höjd: 84,0cm
Söndag 12:20
Heat 1
1 Ida Boel
Esbjerg AM (DEN)
00 Esbjerg AM (DEN) 8.76 q PB
2 Alice Kjellander
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 9.08 q
3 Ida Beiter Bomme
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 9.22 q
4 Ida L Jespersen
Ballerup AK (DEN)
00 Ballerup AK (DEN) 9.30 q PB
5 Helena Cronstedt
Malmö AI
01 Malmö AI 9.64 q PB
6 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF (DEN)
00 Frederiksberg IF (DEN) 9.97 PB
Heat 2
1 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 9.03 q
2 Andrea Thorsheim
FIL AKS-77 (NOR)
01 FIL AKS-77 (NOR) 9.15 q SB
3 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 9.61 q
4 Jasmin Boe Rasmussen
Greve Atletik (DEN)
00 Greve Atletik (DEN) 9.94 PB
5 Alfrida Kilvik
IF Kville
01 IF Kville 10.09 SB
6 Moa Kilén
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 10.31
F19 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Söndag 13:30
1 Ida Boel
Esbjerg AM (DEN)
00 Esbjerg AM (DEN) 8.72 PB
2 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 8.83
3 Ida Beiter Bomme
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 9.02 PB
4 Alice Kjellander
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 9.14
5 Ida L Jespersen
Ballerup AK (DEN)
00 Ballerup AK (DEN) 9.39 PB
6 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 9.49
7 Andrea Thorsheim
FIL AKS-77 (NOR)
01 FIL AKS-77 (NOR) 9.57
8 Helena Cronstedt
Malmö AI
01 Malmö AI 9.72 PB
F19 Höjd Final
Lördag 18:10
1 Andrea Thorsheim
FIL AKS-77 (NOR)
01 FIL AKS-77 (NOR) 165
2 Hilda Gyldén
IF Kville
01 IF Kville 165
3 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 160
=4 Linn Hertz Saebbö
Göteborgs KIK
00 Göteborgs KIK 155
=4 Ida Björndal
IF Kville
01 IF Kville 155
6 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 155
7 Mea Gedin
Malmö AI
01 Malmö AI 150
8 Teresa F. Bláhamar
Bragdið (FAR)
01 Bragdið (FAR) 150
140145150155160165168
Linn Hertz Saebbö---oxxx
Tilde Johansson---xoxxx
Ida Björndal-oooxxx
Andrea Thorsheim-oooxooxxx
Angel Richmore --ooxoxxx
Hilda Gyldén-ooooxoxxx
Mea Gedin-ooxxx
Teresa F. Bláhamarooxoxxx
F19 Längd Final
Söndag 10:05
1 Ida Beiter Bomme
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 5.56
2 Samantha Oware
Malmö AI
01 Malmö AI 5.56
3 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 5.52
4 Wilma Rosenquist
Malmö AI
01 Malmö AI 5.46
5 Hanna Falck
KA2 IF
01 KA2 IF 5.25
6 Helena Cronstedt
Malmö AI
01 Malmö AI 5.22
7 Andrea Thorsheim
FIL AKS-77 (NOR)
01 FIL AKS-77 (NOR) 5.18
8 Hanna Dahlberg
Eslövs AI
00 Eslövs AI 5.08
9 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5.04
10 Louise Bach Moore
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 5.03
11 Jennifer Charoenchon Mjøs
Fana IL (NOR)
01 Fana IL (NOR) 5.01
12 Hanna Johansson
KA2 IF
01 KA2 IF 4.92
13 Maria Skov Kragh
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 4.74
14 Emilia Lönnqvist
IF Kville
02 IF Kville 4.71
15 Elisabet Holm Simonsen
Bragdið (FAR)
01 Bragdið (FAR) 4.69
16 Sara Grahn
KA2 IF
00 KA2 IF 4.57
17 Hilda Gyldén
IF Kville
01 IF Kville 4.54
18 Ida Björndal
IF Kville
01 IF Kville 4.45
123456
Hanna Dahlberg5.065.065.084.965.00x
Wilma Rosenquist4.905.155.135.235.395.46
Hilda Gyldén4.29x4.54
Hanna Johansson4.924.88x
Samantha Oware5.56xxxx3.21
Elisabet Holm Simonsen4.694.584.50
Angel Richmore 4.894.825.04
Sara Grahn4.544.574.35
Jennifer Charoenchon Mjøs4.904.875.01
Hanna Falckx5.253.994.964.854.94
Maria Skov Kragh4.744.683.35
Freja Andersdotterx5.522.63xxx
Helena Cronstedt5.224.875.175.155.21x
Ida Björndal4.454.274.33
Andrea Thorsheim5.155.095.185.144.784.97
Ida Beiter Bomme5.055.335.195.325.455.56
Louise Bach Moore4.654.845.03
Emilia Lönnqvistxx4.71
F19 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 12:40
1 Victoria Quainoo
Malmö AI
02 Malmö AI 13.87 Pallasspels Rekord
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 12.20
3 Amalie Pfeiffer
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 11.85
4 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 11.82
5 Tilde Johansson
Falkenbergs IK
01 Falkenbergs IK 10.92 SB
6 Lýdia Poula Simonsen
Hvirlan (FAR)
01 Hvirlan (FAR) 10.87 PB
7 Helena Cronstedt
Malmö AI
01 Malmö AI 9.72
123456
Angel Richmore 12.2012.06xx11.24-
Helena Cronstedt9.339.72x8.729.479.71
Amalie Pfeiffer11.68xx11.28x11.85
Ella Anderssonx10.6511.7211.8211.2610.86
Victoria Quainoo 13.0313.7212.8613.6613.3913.87
Lýdia Poula Simonsen10.2810.1910.2110.029.8710.87
Tilde Johansson10.729.5110.9210.2410.58x
F17 60 m Försök
Lördag 11:50
Heat 1
1 Olivia Stridh
Malmö AI
02 Malmö AI 7.99 q
2 Carla Nørremark
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 8.38 8.374
3 Hanna Persson
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 8.38 8.376
4 Natalie Vaabengaard
Herlufsholm A&M (DEN)
02 Herlufsholm A&M (DEN) 8.42 PB
5 Sara Olsson
Greve Atletik (DEN)
02 Greve Atletik (DEN) 8.44 PB
Ebba Johansson
IK Orient
02 IK Orient DNS
Heat 2
1 Klara S Loessel
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 7.84 q PB
2 Hannah Rimstad Steffensen
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 8.14 q
3 Victoria Lendal
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 8.27 q
4 Matilda Härström
Stenungsund FI
02 Stenungsund FI 8.71 =SB
5 Alice Hedberg
IFK Lund
02 IFK Lund 9.00
Tilde Bengtsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö DNS
Heat 3
1 Cajsa Augustsson
IK Ymer
02 IK Ymer 8.09 q
2 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 8.10 q
3 Sissela Österberg
Malmö AI
02 Malmö AI 8.53 8.526
4 Liv Nedergaard
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 8.58 8.571
5 Bjørk Nørremark
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 8.58 8.578
6 Laura Zilstorff
Greve Atletik (DEN)
02 Greve Atletik (DEN) 8.60 PB
Hanna Hedin
IK Orient
02 IK Orient DNS
Heat 4
1 Nikki Anderberg
Malmö AI
02 Malmö AI 7.79 q
2 Emma Abotnes
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 8.07 q
3 Clara Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 8.53 8.523
Helena Larsen
Bagsvaerd Atletik (DEN)
02 Bagsvaerd Atletik (DEN) DNS
Alyson Vera
IFK Lund
02 IFK Lund DNS
Ida Lyngby
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) DNS
Emilie Fayl von Hentaller
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) DNS
F17 60 m Final
Lördag 14:20
1 Nikki Anderberg
Malmö AI
02 Malmö AI 7.78
2 Klara S Loessel
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 7.85 PB
3 Olivia Stridh
Malmö AI
02 Malmö AI 7.89 PB
4 Emma Abotnes
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 7.94
5 Cajsa Augustsson
IK Ymer
02 IK Ymer 8.11
6 Hannah Rimstad Steffensen
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 8.13
7 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 8.20
8 Victoria Lendal
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 8.30
F17 200 m Final
Söndag 14:15
A-Final
Tot. plac.
1 Marie H Larsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 25.59 1 PB
2 Josephine Koch Jacobsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 25.74 2
3 Sarah Sækmose
Vejle IF (DEN)
02 Vejle IF (DEN) 26.23 5
B-Final
Tot. plac.
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 26.03 3 SB
2 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 26.20 4
3 Alma Svanberg
IF Kville
02 IF Kville 26.65 8
C-Final
Tot. plac.
1 Sofie Spiegelhauer
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 26.91 9
2 Amanda Sörensson
Malmö AI
03 Malmö AI 27.19 11
3 Cecilie Gedsø Færge
Ballerup AK (DEN)
03 Ballerup AK (DEN) 27.44 14 27.431
D-Final
Tot. plac.
1 Cajsa Augustsson
IK Ymer
02 IK Ymer 26.59 7
2 Ida Boe Rasmussen
Greve Atletik (DEN)
03 Greve Atletik (DEN) 26.98 10
3 Johanna Bülow
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 27.54 17
E-Final
Tot. plac.
1 Julia Berns
IFK Lund
02 IFK Lund 27.47 16
2 Angela Timm
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 28.25 21 28.241
3 Bjørk Nørremark
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 28.31 23
F-Final
Tot. plac.
1 Natalie Vaabengaard
Herlufsholm A&M (DEN)
02 Herlufsholm A&M (DEN) 27.30 12 PB
2 Mina De Paoli Williams
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
03 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 27.56 18 PB
3 Sara Olsson
Greve Atletik (DEN)
02 Greve Atletik (DEN) 28.18 20
G-Final
Tot. plac.
1 Liv Nedergaard
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 27.65 19 PB
2 Hilda Johnsson
IF Kville
02 IF Kville 28.25 22 28.249
3 alva sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 28.42 24
H-Final
Tot. plac.
1 Silke Sofie Agerbo Dittlau
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 29.05 25 PB
2 Marie Meyer Have
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 29.35 27 PB
3 Lillan Kilvik
IF Kville
03 IF Kville 30.32 30
I-Final
Tot. plac.
1 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 27.35 13
2 Titti Ewertzh
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 27.44 15 27.432
3 Evelina Sjöstrand
Hässleholms AIS
02 Hässleholms AIS 29.21 26
J-Final
Tot. plac.
1 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 26.27 6
2 Silvia Popa
Mariestads AIF
03 Mariestads AIF 29.38 28
3 Frida Bungaard
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 29.61 29
Sammanställning
1 Marie H Larsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 25.59 PB
2 Josephine Koch Jacobsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 25.74
3 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 26.03 SB
4 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 26.20
5 Sarah Sækmose
Vejle IF (DEN)
02 Vejle IF (DEN) 26.23
6 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 26.27
7 Cajsa Augustsson
IK Ymer
02 IK Ymer 26.59
8 Alma Svanberg
IF Kville
02 IF Kville 26.65
9 Sofie Spiegelhauer
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 26.91
10 Ida Boe Rasmussen
Greve Atletik (DEN)
03 Greve Atletik (DEN) 26.98
11 Amanda Sörensson
Malmö AI
03 Malmö AI 27.19
12 Natalie Vaabengaard
Herlufsholm A&M (DEN)
02 Herlufsholm A&M (DEN) 27.30 PB
13 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 27.35
14 Cecilie Gedsø Færge
Ballerup AK (DEN)
03 Ballerup AK (DEN) 27.44 27.431
15 Titti Ewertzh
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 27.44 27.432
16 Julia Berns
IFK Lund
02 IFK Lund 27.47
17 Johanna Bülow
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 27.54
18 Mina De Paoli Williams
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
03 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 27.56 PB
19 Liv Nedergaard
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 27.65 PB
20 Sara Olsson
Greve Atletik (DEN)
02 Greve Atletik (DEN) 28.18
21 Angela Timm
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 28.25 28.241
22 Hilda Johnsson
IF Kville
02 IF Kville 28.25 28.249
23 Bjørk Nørremark
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 28.31
24 alva sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 28.42
25 Silke Sofie Agerbo Dittlau
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 29.05 PB
26 Evelina Sjöstrand
Hässleholms AIS
02 Hässleholms AIS 29.21
27 Marie Meyer Have
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 29.35 PB
28 Silvia Popa
Mariestads AIF
03 Mariestads AIF 29.38
29 Frida Bungaard
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 29.61
30 Lillan Kilvik
IF Kville
03 IF Kville 30.32
F17 1500 m Final
Lördag 15:35
1 Ellen Nørding Christensen
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 4:50.95
2 Klara Hansen
Viking Atletik (DEN)
03 Viking Atletik (DEN) 4:59.10
3 Josefine Munksdorf
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 5:06.21
4 Amalie Boeck
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 5:06.22
5 Esther Kirkeby
Københavns IF (DEN)
04 Københavns IF (DEN) 5:07.70
6 Mysa Hillbur
Höörs IS
03 Höörs IS 5:22.20
7 Freja Boss Rasmussen
Viking Atletik (DEN)
05 Viking Atletik (DEN) 5:34.72
8 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5:38.95 PB
9 Madeleine A. A. Rasmussen
Sparta (DEN)
05 Sparta (DEN) 6:08.94
F17 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 12:00
1 Sarah Sækmose
Vejle IF (DEN)
02 Vejle IF (DEN) 8.88 =PB
2 Olivia Stridh
Malmö AI
02 Malmö AI 9.09
3 Emma Abotnes
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 9.13
4 Hilda Johnsson
IF Kville
02 IF Kville 10.31
F17 60 m häck 60 m häck Extra
Höjd: 76,2cm
Söndag 13:20
1 Sarah Sækmose
Vejle IF (DEN)
02 Vejle IF (DEN) 8.92
2 Olivia Stridh
Malmö AI
02 Malmö AI 8.95
F17 Höjd Final
Lördag 16:30
=1 Maja Antvorskov
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 160 PB
=1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 160
=3 Emilia Lönnqvist
IF Kville
02 IF Kville 155
=3 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 155
=5 Lia Palmberg Nordhald
Bagsvaerd Atletik (DEN)
03 Bagsvaerd Atletik (DEN) 150
=5 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 150
7 Clara Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 150
8 Emma Abotnes
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 150
=9 Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF 145
=9 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 145
11 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 145
=12 Sofia Ovesson
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 145
=12 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 145
14 Olivia Dittlau
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 145
135140145150155160163
Milla Ekstrand -ooxxx
Tindra Redenfors--oooxxx
Emma Abotnesoooxxoxxx
Ida Valentinsson-oooxxx
Tilde Gudmundsson---ooxxoxxx
Olivia Dittlau-xoxxoxxx
Emilia Lönnqvist--oooxxx
Ellen Petterssonoxooxxx
Clara Johansson --oxoxxx
Johanna Persson-ooxxx
Maja Antvorskov--oooxxoxxx
Lia Palmberg Nordhald-oooxxx
Sofia Ovesson-oxoxxx
Kerstin Siwertssonooxoxxx
F17 Stav Final
Söndag 11:30
1 Celina Johannsen
Malmö AI
02 Malmö AI 340
=2 Rebecca Spiegelhauer
Ballerup AK (DEN)
02 Ballerup AK (DEN) 300 =PB
=2 Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF 300
4 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 270
250260270280290300310320330340350
Milla Ekstrand --ooxxoxoxxx
Rebecca Spiegelhauerooooxxoxoxxx
Frida Anderssonoooxxx
Celina Johannsen-----ooooxoxxx
F17 Längd Final
Söndag 16:15
1 Hannah Rimstad Steffensen
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 5.60
2 Nikki Anderberg
Malmö AI
02 Malmö AI 5.51
3 Victoria Lendal
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 5.33
4 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 5.32
5 Maja Antvorskov
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 5.17 PB
6 Anna Lukic
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 5.02
7 Hanna Didricksson
Malmö AI
02 Malmö AI 4.88
8 Bjørk Nørremark
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 4.87
9 Emma Abotnes
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 4.86
10 Matilda Härström
Stenungsund FI
02 Stenungsund FI 4.68
11 Sara Olsson
Greve Atletik (DEN)
02 Greve Atletik (DEN) 4.64
12 Evelina Sjöstrand
Hässleholms AIS
02 Hässleholms AIS 4.62
13 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 4.57
123456
Ida Valentinsson4.574.49x
Bjørk Nørremark4.874.744.784.634.804.66
Maja Antvorskov4.875.17xx1.744.85
Anna Lukic5.024.784.984.744.814.92
Evelina Sjöstrand4.504.624.54
Nikki Anderberg 5.51x1.375.46x5.43
Hannah Rimstad Steffensen5.135.275.475.465.60x
Hanna Didricksson4.884.784.71x4.804.73
Sara Olsson4.604.644.64
Maja Pettersson5.065.245.10x5.325.22
Matilda Härström4.614.684.66
Victoria Lendal4.61x5.335.205.334.48
Emma Abotnesxx4.86
F17 Tresteg Final
Lördag 13:20
1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 11.71
2 Clara Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 11.20
3 Carla Nørremark
Hvidovre AM (DEN)
02 Hvidovre AM (DEN) 11.00 PB
4 Emilia Lönnqvist
IF Kville
02 IF Kville 10.73
5 Amanda Sörensson
Malmö AI
03 Malmö AI 10.67
6 Bára Jógvansdóttir Glerfoss
Bragdið (FAR)
03 Bragdið (FAR) 10.55 PB
7 Matilda Härström
Stenungsund FI
02 Stenungsund FI 10.15
8 Natalie Vaabengaard
Herlufsholm A&M (DEN)
02 Herlufsholm A&M (DEN) 9.76 PB
9 Johanna Berg
Eslövs AI
03 Eslövs AI 8.55
123456
Clara Johansson x11.2011.19x11.0711.16
Amanda Sörensson10.5210.1010.5410.5310.3510.67
Emilia Lönnqvist10.3610.41xx10.73x
Natalie Vaabengaard9.399.769.679.639.339.12
Carla Nørremark11.00x10.19x10.5910.86
Tilde Gudmundsson10.65x11.27x11.7111.52
Johanna Berg8.508.488.55
Bára Jógvansdóttir Glerfoss9.92x10.5510.2510.0310.03
Matilda Härström9.749.869.639.879.7510.15
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 11:00
1 Victoria Quainoo
Malmö AI
02 Malmö AI 16.26
2 Laura Zilstorff
Greve Atletik (DEN)
02 Greve Atletik (DEN) 13.45 PB
3 alva sundström
Ljungby FIK
02 Ljungby FIK 13.00
4 Hanna Didricksson
Malmö AI
02 Malmö AI 12.57
5 Emma Abotnes
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) 10.61
6 Agnes Claesson
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 10.32
7 Emilia Pai
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 8.20 PB
8 Hedda Rosvall
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 7.82 PB
123456
Agnes Claesson8.07x9.319.9210.32x
alva sundströmx13.0012.5612.4612.5712.21
Hedda Rosvall7.627.677.687.777.367.82
Hanna Didrickssonxx11.9311.3612.5711.30
Laura Zilstorff12.99x12.0613.0213.1813.45
Emilia Pai7.647.588.117.627.998.20
Victoria Quainoo 16.26x15.64x16.1316.06
Emma Abotnes10.0610.4110.61---
F16 60 m Försök
Lördag 11:25
Heat 1
1 Marie H Larsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 7.90 q
2 Mina De Paoli Williams
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
03 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 8.40 8.392
3 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 8.40 8.393
4 Nicole Dinu
IF Kville
03 IF Kville 8.46
5 Lillan Kilvik
IF Kville
03 IF Kville 8.84
6 Alva Kalläne
Malmö AI
03 Malmö AI 8.92
7 Johanna Obradovic
IFK Lund
03 IFK Lund 9.11 9.106
Heat 2
1 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 7.87 q
2 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 8.23 q
3 Silvia Popa
Mariestads AIF
03 Mariestads AIF 8.63
4 Silke Sofie Agerbo Dittlau
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 8.65 PB
5 Freja Rosenberg Abrahamsen
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 8.93
6 Ellen Karlsson
KA2 IF
03 KA2 IF 9.19 9.181
Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF DNS
Heat 3
1 Josephine Koch Jacobsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 8.01 q
2 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 8.09 q
3 Cecilie Gedsø Færge
Ballerup AK (DEN)
03 Ballerup AK (DEN) 8.34 8.339
4 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 8.51
5 Tilda Steen Svensson
IF Kville
03 IF Kville 8.90 SB
6 Marie Meyer Have
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 9.11 PB 9.108
7 Alexandra Pettersson
IF Kronan
03 IF Kronan 10.46
Bára Jógvansdóttir Glerfoss
Bragdið (FAR)
03 Bragdið (FAR) DNS
Heat 4
1 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.25 q
2 Felicia Nordahl Vieira
Göteborgs KIK
03 Göteborgs KIK 8.30 q
3 Angela Timm
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 8.34 q PB 8.333
4 Mica Ramm-Ericson
Malmö AI
03 Malmö AI 8.48
5 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 8.54
6 Jenny Urberg
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.87
7 Frida Bungaard
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 8.99 PB
8 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 9.19 9.182
F16 60 m Final
Lördag 14:10
1 Marie H Larsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 7.82
2 Josephine Koch Jacobsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 7.92 SB 7.917
3 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 7.92 7.918
4 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 8.12
5 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 8.18
6 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 8.23
7 Felicia Nordahl Vieira
Göteborgs KIK
03 Göteborgs KIK 8.29
8 Angela Timm
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 8.37 PB
F16 60 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
Söndag 11:45
Heat 1
1 Amanda Sörensson
Malmö AI
03 Malmö AI 9.06 q PB
2 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 9.33 q 9.324
3 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 9.54 q
4 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 9.95 q
5 Alberte Ulrik
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 10.05 q PB
6 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 10.25
7 Lova Axelsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 12.61
Heat 2
1 Ida Boe Rasmussen
Greve Atletik (DEN)
03 Greve Atletik (DEN) 8.61 q PB
2 Josephine Koch Jacobsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 9.17 q PB
3 Josefine Skifter Andersen
Slagelse Atletik DELTA (DEN)
03 Slagelse Atletik DELTA (DEN) 9.33 q 9.322
4 Silvia Popa
Mariestads AIF
03 Mariestads AIF 10.16
5 Linnea Haara
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.40 PB
6 Jenny Urberg
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 10.43
7 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 10.79
F16 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 13:15
1 Ida Boe Rasmussen
Greve Atletik (DEN)
03 Greve Atletik (DEN) 8.59 PB Pallasspels Rekord
2 Amanda Sörensson
Malmö AI
03 Malmö AI 8.99 PB
3 Josephine Koch Jacobsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 9.07 PB
4 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 9.48
5 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 9.69
6 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 9.90
7 Alberte Ulrik
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 10.19 PB
Josefine Skifter Andersen
Slagelse Atletik DELTA (DEN)
03 Slagelse Atletik DELTA (DEN) DNS
F16 Längd Final
Söndag 12:45
1 Josefine Skifter Andersen
Slagelse Atletik DELTA (DEN)
03 Slagelse Atletik DELTA (DEN) 5.74
2 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 5.08
3 Cecilie Gedsø Færge
Ballerup AK (DEN)
03 Ballerup AK (DEN) 5.01
4 Mina De Paoli Williams
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
03 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 4.86
5 Ella Axén
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 4.84
6 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 4.83
7 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 4.71
8 Tilda Lilja
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 4.69
9 Kerstin Siwertsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.57
10 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.56
11 Emma Sjöqvist
IF Kville
03 IF Kville 4.47
12 Amanda Thunholm
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.43
13 Alberte Ulrik
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 4.41 PB
14 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 4.41
15 Tilda Steen Svensson
IF Kville
03 IF Kville 4.36
16 Betty Lecander
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 4.26
17 Bára Jógvansdóttir Glerfoss
Bragdið (FAR)
03 Bragdið (FAR) 4.23
18 Johanna Obradovic
IFK Lund
03 IFK Lund 4.22
19 Freja Rosenberg Abrahamsen
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 4.09
20 Frida Bungaard
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 3.75
123456
Frida Bungaard3.653.003.75
Bára Jógvansdóttir Glerfossx4.134.23
Ellen Pettersson4.544.544.56
Mina De Paoli Williams4.694.774.564.494.86x
Amanda Thunholm 4.43x4.39
Joy Thulin4.684.614.37x4.544.71
Emma Sjöqvist4.474.054.00
Frida Andersson4.614.544.814.704.694.83
Cecilie Gedsø Færge4.754.814.824.825.01x
Alberte Ulrik4.35-4.41
Johanna Obradovic4.224.224.10
Tilda Steen Svensson4.174.244.36
Tindra Redenforsx5.084.864.65x5.00
Josefine Skifter Andersen5.395.41x5.46x5.74
Betty Lecander3.934.264.11
Filippa Svensson4.414.23x
Freja Rosenberg Abrahamsen4.094.024.06
Kerstin Siwertsson4.574.57x
Ella Axén3.314.844.34xx4.80
Tilda Liljax4.554.614.66x4.69
F16 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 15:30
1 Amanda Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 14.06
2 Julia Scharnell
Eslövs AI
03 Eslövs AI 13.77
3 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.52
4 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 11.38
5 Josephine Koch Jacobsen
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 10.91 PB
6 Agnes Claesson
Hovslätts IK
03 Hovslätts IK 10.78
7 Nicole Dinu
IF Kville
03 IF Kville 10.61
8 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.59
9 Johanna Berg
Eslövs AI
03 Eslövs AI 9.44
10 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 9.17
11 Alexandra Torgersson
IF Kville
03 IF Kville 8.82
12 Freja Rosenberg Abrahamsen
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 8.51
13 Ellen Karlsson
KA2 IF
03 KA2 IF 8.41
14 Marie Meyer Have
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 7.14 PB
15 Alexandra Pettersson
IF Kronan
03 IF Kronan 6.09
123456
Tova Möllerström10.5910.4010.27xx10.57
Amanda Pettersson12.6312.2412.5913.3513.3914.06
Julia Scharnell12.6613.2712.7813.5813.7713.47
Thea Löfman12.3112.4413.2912.5312.5213.52
Ellen Karlsson7.718.417.87
Josephine Koch Jacobsen10.789.3610.919.578.969.80
Johanna Berg9.449.118.44
Agnes Claesson10.38xxx10.78x
Emilia Wamsler11.1711.0210.7710.4311.38x
Emma Kovacevic9.178.818.62
Nicole Dinu10.039.2310.4110.25x10.61
Alexandra Pettersson5.836.094.60
Freja Rosenberg Abrahamsen8.517.117.82
Marie Meyer Have6.417.146.59
16 Alexandra Torgersson8.098.828.20
F15 60 m Försök
Lördag 10:45
Heat 1
1 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 8.19 q PB
2 Ida Kuhnel Pappila
IF Kville
04 IF Kville 8.41 q 8.401
3 Ester Schenk
Ullevi FK
04 Ullevi FK 8.77
4 Ida Marie Skøt Nielsen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 8.88 PB
5 Agnes Hallbjörner
Ullevi FK
04 Ullevi FK 8.95
Heat 2
1 Line Grønbæk Andersen
Vejle IF (DEN)
04 Vejle IF (DEN) 8.17 q PB
2 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 8.35 q
3 Saga Plessen
KA2 IF
04 KA2 IF 8.73
4 Eva Tsinat Krause
Sparta (DEN)
04 Sparta (DEN) 9.02 PB
5 April Webber Sørensen
Frederiksberg IF (DEN)
04 Frederiksberg IF (DEN) 9.12
6 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.36
Heat 3
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 8.09 q
2 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 8.49
3 Maja Nordstedt
Malmö AI
04 Malmö AI 8.50 8.494
4 Elli Johansson
KA2 IF
04 KA2 IF 8.52
5 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 8.56
6 Betty Marie Ramsgaard Jensen
Sparta (DEN)
04 Sparta (DEN) 8.75 PB
7 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 8.96 SB
Heat 4
1 Lovis Mathisson
KA2 IF
04 KA2 IF 8.16 q
2 Sarah Rasmussen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 8.32 q PB
3 Nanna Grubert
Ballerup AK (DEN)
04 Ballerup AK (DEN) 8.41 q PB 8.409
4 Jenjira Phayakhruea
Malmö AI
04 Malmö AI 8.50 8.496
5 Siri Malcus Pellmé
Stenungsund FI
04 Stenungsund FI 8.79
6 Ella Eklund
Öresund FK
04 Öresund FK 9.07
7 Ines Kahrimanovic
Öresund FK
04 Öresund FK 9.15 SB
F15 60 m Final
Lördag 12:40
1 Lovis Mathisson
KA2 IF
04 KA2 IF 7.94 SB
2 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 8.05
3 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 8.06 PB
4 Line Grønbæk Andersen
Vejle IF (DEN)
04 Vejle IF (DEN) 8.16 PB
5 Sarah Rasmussen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 8.32 PB 8.314
6 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 8.32 8.317
7 Ida Kuhnel Pappila
IF Kville
04 IF Kville 8.36
8 Nanna Grubert
Ballerup AK (DEN)
04 Ballerup AK (DEN) 8.38 PB
F15 200 m Final
Lördag 18:30
A-Final
Tot. plac.
1 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 26.15 1
2 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 26.66 2
3 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 27.08 5
4 Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 27.69 10
B-Final
Tot. plac.
1 Line Grønbæk Andersen
Vejle IF (DEN)
04 Vejle IF (DEN) 26.73 3
2 Ida Kuhnel Pappila
IF Kville
04 IF Kville 26.94 4
3 Elli Johansson
KA2 IF
04 KA2 IF 27.14 6
4 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 27.95 12
C-Final
Tot. plac.
1 Nora Grønnegaard Fischer
Holte Atletik (DEN)
05 Holte Atletik (DEN) 27.25 7
2 Nanna Grubert
Ballerup AK (DEN)
04 Ballerup AK (DEN) 27.57 8
3 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 27.59 9
4 Flippa Roug
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 29.25 19
D-Final
Tot. plac.
1 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 27.92 11
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 28.27 15 PB
3 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 28.53 16
4 Ida Marie Skøt Nielsen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 29.18 18
E-Final
Tot. plac.
1 Sarah Rasmussen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 28.11 13 PB
2 Saga Plessen
KA2 IF
04 KA2 IF 28.23 14 PB
3 Julia Wernvik
Ullevi FK
05 Ullevi FK 29.87 21
4 Eva Tsinat Krause
Sparta (DEN)
04 Sparta (DEN) 29.90 22
F-Final
Tot. plac.
1 Ella Eklund
Öresund FK
04 Öresund FK 30.50 25
2 Ines Kahrimanovic
Öresund FK
04 Öresund FK 30.51 26 SB
3 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 31.36 28 SB
4 Linnea Lind
IFK Växjö
04 IFK Växjö 31.88 29
G-Final
Tot. plac.
1 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 28.81 17
2 Jenjira Phayakhruea
Malmö AI
04 Malmö AI 29.46 20
3 Ingrid Ronge
IF Rigor
04 IF Rigor 30.56 27
Tilma Vreto
Malmö AI
04 Malmö AI DNS
H-final
Tot. plac.
1 Cecilie L. Jensen
Randers Freja Atletik (DEN)
04 Randers Freja Atletik (DEN) 29.95 23 PB
2 Ester Schenk
Ullevi FK
04 Ullevi FK 30.26 24
Sammanställning
1 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 26.15
2 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 26.66
3 Line Grønbæk Andersen
Vejle IF (DEN)
04 Vejle IF (DEN) 26.73
4 Ida Kuhnel Pappila
IF Kville
04 IF Kville 26.94
5 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 27.08
6 Elli Johansson
KA2 IF
04 KA2 IF 27.14
7 Nora Grønnegaard Fischer
Holte Atletik (DEN)
05 Holte Atletik (DEN) 27.25
8 Nanna Grubert
Ballerup AK (DEN)
04 Ballerup AK (DEN) 27.57
9 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 27.59
10 Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 27.69
11 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 27.92
12 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 27.95
13 Sarah Rasmussen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 28.11 PB
14 Saga Plessen
KA2 IF
04 KA2 IF 28.23 PB
15 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 28.27 PB
16 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 28.53
17 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 28.81
18 Ida Marie Skøt Nielsen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 29.18
19 Flippa Roug
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 29.25
20 Jenjira Phayakhruea
Malmö AI
04 Malmö AI 29.46
21 Julia Wernvik
Ullevi FK
05 Ullevi FK 29.87
22 Eva Tsinat Krause
Sparta (DEN)
04 Sparta (DEN) 29.90
23 Cecilie L. Jensen
Randers Freja Atletik (DEN)
04 Randers Freja Atletik (DEN) 29.95 PB
24 Ester Schenk
Ullevi FK
04 Ullevi FK 30.26
25 Ella Eklund
Öresund FK
04 Öresund FK 30.50
26 Ines Kahrimanovic
Öresund FK
04 Öresund FK 30.51 SB
27 Ingrid Ronge
IF Rigor
04 IF Rigor 30.56
28 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 31.36 SB
29 Linnea Lind
IFK Växjö
04 IFK Växjö 31.88
Tilma Vreto
Malmö AI
04 Malmö AI DNS
F15 1000 m Final
Lördag 18:10
A-Final
Tot. plac.
1 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 2:58.60 1 PB
2 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 3:00.06 2 PB
3 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 3:14.02 3
4 Frida Berglin
KA2 IF
05 KA2 IF 3:16.31 4
5 Annika Holther Olesen
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 3:23.44 5 PB
6 Alma Juhl Horsgaard
Københavns IF (DEN)
05 Københavns IF (DEN) 3:31.73 9
Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 2:57.39 PB Veteran Rekord K40, Utom Tävlan
B-Final
Tot. plac.
1 Una Rahic Ademovic
Malmö AI
04 Malmö AI 3:23.54 6
2 Norah jagesten
Björnstorps IF
05 Björnstorps IF 3:26.20 7
3 Liv Altarac
Malmö AI
05 Malmö AI 3:26.22 8 SB
4 Sofia Hulthén
IF Kville
05 IF Kville 4:07.81 10
Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 3:25.64 PB Utom tävlan
Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 3:26.10 PB Utom tävlan
Sammanställning
1 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 2:58.60 PB
2 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 3:00.06 PB
3 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 3:14.02
4 Frida Berglin
KA2 IF
05 KA2 IF 3:16.31
5 Annika Holther Olesen
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 3:23.44 PB
6 Una Rahic Ademovic
Malmö AI
04 Malmö AI 3:23.54
7 Norah jagesten
Björnstorps IF
05 Björnstorps IF 3:26.20
8 Liv Altarac
Malmö AI
05 Malmö AI 3:26.22 SB
9 Alma Juhl Horsgaard
Københavns IF (DEN)
05 Københavns IF (DEN) 3:31.73
10 Sofia Hulthén
IF Kville
05 IF Kville 4:07.81
Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 2:57.39 PB Veteran Rekord K40, Utom Tävlan
Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 3:25.64 PB Utom tävlan
Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 3:26.10 PB Utom tävlan
F15 60 m häck Försök
Höjd: 76.2cm
Söndag 11:30
Heat 1
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 9.32 q
2 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 9.50 q PB
3 Una Rahic Ademovic
Malmö AI
04 Malmö AI 9.99
4 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 10.62
5 Cecilie L. Jensen
Randers Freja Atletik (DEN)
04 Randers Freja Atletik (DEN) 11.21 PB
Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) DNS
Heat 2
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.30 q 9.299
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 9.77 q
3 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.78 PB 9.776
4 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 10.10
5 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.17
6 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 11.65
April Webber Sørensen
Frederiksberg IF (DEN)
04 Frederiksberg IF (DEN) DNF
Heat 3
1 Tindra Röme
IFK Lund
04 IFK Lund 9.23 q PB
2 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 9.30 q 9.299
3 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.79
4 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 9.88 9.879
5 Tilda Lindqvist
Bohus IF
06 Bohus IF 10.44
6 Kaisa Duedam Ventrup
Sparta (DEN)
05 Sparta (DEN) 10.46
Heat 4
1 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 9.28 q
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.63 q
3 Elli Johansson
KA2 IF
04 KA2 IF 9.78 9.779
4 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.82
5 Betty Marie Ramsgaard Jensen
Sparta (DEN)
04 Sparta (DEN) 9.88 PB 9.878
6 Saga Plessen
KA2 IF
04 KA2 IF 10.13
Doris Erixon
Stenungsund FI
05 Stenungsund FI DNS
F15 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Söndag 13:10
1 Amanda Sondrup Henriques
AK-Holstebro (DEN)
04 AK-Holstebro (DEN) 9.08 PB
2 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.09
3 Moa Granat
Vallentuna FK
04 Vallentuna FK 9.17
4 Tindra Röme
IFK Lund
04 IFK Lund 9.28 PB
5 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 9.36
6 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.62
7 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 9.67 PB
8 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 9.70
F15 Höjd Final
Lördag 13:45
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 165
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 158
3 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 158
4 Ingrid Ronge
IF Rigor
04 IF Rigor 150
5 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 145
6 Maja Nordstedt
Malmö AI
04 Malmö AI 145
7 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 145
=8 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 145
=8 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 145
10 Cecilie L. Jensen
Randers Freja Atletik (DEN)
04 Randers Freja Atletik (DEN) 145 PB
=11 Lærke Elgaard Larsen
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 140
=11 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 140
13 Linn Magnusson
IF Kville
04 IF Kville 135
14 Linnea Lind
IFK Växjö
04 IFK Växjö 130
125130135140145150155158161165168
Tilde Bjerager------o-ooxxx
Elin Joabsson---oxxoxxx
Elvira Collvin-oooxxx
Sydney Karström---ooxxx
Linn Magnusson-xooxxx
Emma Kovacevic--oooxoxoxxoxxx
Emilia Mandl----ooxooxxx
Maja Nordstedt-ooxooxxx
Linnea Lindooxxx
Ingrid Ronge---ooxoxxx
Tilda Persson--oxxoxoxxx
Cecilie L. Jensen -oxoxxoxxoxxx
Lærke Elgaard Larsenooooxxx
Izabella Olofsson--o-xxoxxx
F15 Stav Final
Söndag 09:30
1 Elli Johansson
KA2 IF
04 KA2 IF 300
2 Lærke Elgaard Larsen
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 280 PB
3 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 280
4 Emma Kirsten
IFK Växjö
05 IFK Växjö 280
5 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 270
6 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 270
7 Juliette Östling
IF Kville
05 IF Kville 250 SB
8 Luna Johannsen
Malmö AI
05 Malmö AI 240
9 Hannah Löfqvist
IFK Växjö
04 IFK Växjö 240
10 Smilla Bengtsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 230
Ester Schenk
Ullevi FK
04 Ullevi FK x
210220230240250260270280290300310
Elvira Collvin-xxoooooxoxxx
Luna Johannsen---oxxx
Elli Johansson--o-ooooooxxx
Lærke Elgaard Larsen--ooooooxxx
Smilla Bengtssonooxoxxx
Izabella Olofsson---ooxoooxxx
Ester Schenk-xxx
Juliette Östling-oooxoxxx
Emma Kirsten--ooooxoxoxxx
Hannah Löfqvistxoooxoxxx
Leonie Mörstam-ooooooxxx
F15 Längd Final
Söndag 09:00
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 5.40 PB
2 Aicha Koné
Ullevi FK
04 Ullevi FK 5.29
3 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.22
4 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 5.07
5 Betty Marie Ramsgaard Jensen
Sparta (DEN)
04 Sparta (DEN) 4.97
6 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 4.93
7 Nanna Grubert
Ballerup AK (DEN)
04 Ballerup AK (DEN) 4.93 SB
8 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.87
9 Ida Kuhnel Pappila
IF Kville
04 IF Kville 4.81
10 Siri Malcus Pellmé
Stenungsund FI
04 Stenungsund FI 4.70
11 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.64
12 Tindra Röme
IFK Lund
04 IFK Lund 4.63
13 Ida Marie Skøt Nielsen
Herlufsholm A&M (DEN)
04 Herlufsholm A&M (DEN) 4.59
14 Saga Plessen
KA2 IF
04 KA2 IF 4.59
15 Agnes Hallbjörner
Ullevi FK
04 Ullevi FK 4.54
16 Jenjira Phayakhruea
Malmö AI
04 Malmö AI 4.43
17 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.42
18 Linn Magnusson
IF Kville
04 IF Kville 3.78
19 Vilma Bahne Jessen
Frederiksberg IF (DEN)
05 Frederiksberg IF (DEN) 3.76
20 Linnea Lind
IFK Växjö
04 IFK Växjö 3.46
21 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 3.16
123456
Wilma Nilsson5.095.005.13x5.225.20
Nanna Grubert4.58x4.934.564.884.72
Agnes Hallbjörner4.544.524.50
Linnea Lindx3.46x
Ida Marie Skøt Nielsen4.394.564.59
Jenjira Phayakhruea4.024.434.33
Linn Magnusson3.693.783.77
Ida Kuhnel Pappila4.81x4.73
Tindra Röme4.63x4.45
Betty Marie Ramsgaard Jensen4.974.85x4.86x4.79
Elin Joabsson4.86xxx4.87x
Saga Plessenx4.564.59
Aicha Konéx5.18xxx5.29
Emilia Mandlx4.785.045.074.984.70
Sydney Karström5.035.215.405.22--
Vendela Mörstam4.354.42x
Ella Jovanovic 4.934.664.914.894.724.72
Siri Malcus Pellmé x2.874.70
Hanna Joabsson4.64x4.57
Hilda Lindellxx3.16
Vilma Bahne Jessen3.763.10x
F15 Tresteg Final
Lördag 12:00
1 Aicha Koné
Ullevi FK
04 Ullevi FK 11.45
2 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 11.05
3 Saga Plessen
KA2 IF
04 KA2 IF 10.92
4 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 10.79
5 Siri Malcus Pellmé
Stenungsund FI
04 Stenungsund FI 10.62
6 Kathrine Holst Hahn
Frederiksberg IF (DEN)
04 Frederiksberg IF (DEN) 10.30 PB
7 Agnes Hallbjörner
Ullevi FK
04 Ullevi FK 10.03
Linn Magnusson
IF Kville
04 IF Kville -
123456
Kathrine Holst Hahn10.2110.289.07x10.30x
Agnes Hallbjörnerxx9.9310.01x10.03
Ella Jovanovic 10.5810.8010.9110.9211.0510.91
Aicha Konéx11.4511.2111.1411.25x
Siri Malcus Pellmé 9.9510.3410.08x10.0110.62
Saga Plessenxx10.9210.71xx
Linn Magnusson---
Elin Joabsson10.3610.1410.1910.53x10.79
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 11:40
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 11.15 PB
2 Tilde Grönwall
Öresund FK
04 Öresund FK 10.36
3 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 10.02
4 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.37
5 Julia Johansson
Öresund FK
04 Öresund FK 8.79
6 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 8.67
7 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 8.60
8 Cecilie L. Jensen
Randers Freja Atletik (DEN)
04 Randers Freja Atletik (DEN) 8.56 PB
9 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 8.28
10 Smilla Mygind Kristensen
Københavns IF (DEN)
04 Københavns IF (DEN) 7.90
Ella Eklund
Öresund FK
04 Öresund FK x
123456
Sydney Karström9.629.7310.159.4110.1611.15
Cecilie L. Jensen 8.298.138.568.46x7.89
Julia Johansson8.608.578.798.208.288.63
Tilde Grönwall9.799.789.989.8210.36x
Saga Redestam7.728.288.21
Matilda Karlsson8.248.608.418.128.177.91
Vendela Mörstam9.789.9610.028.979.369.14
Smilla Mygind Kristensen7.737.907.83
Ella Eklundxxx
Elin Joabsson9.349.108.968.42x9.37
Hanna Joabsson8.678.047.988.228.187.09
F14 60 m Försök
Lördag 10:05
Heat 1
1 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 8.72 q
2 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 8.82
3 Lovisa Cronholm
Malmö AI
05 Malmö AI 8.89
4 Katrine Amtoft
Frederiksberg IF (DEN)
05 Frederiksberg IF (DEN) 8.94 PB
5 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 9.03
Linnea Düring
Ullevi FK
05 Ullevi FK DNS
Heat 2
1 Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 8.14 q
2 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.70 q
3 Johanna C. B. Jessen
Sparta (DEN)
05 Sparta (DEN) 8.92 PB
4 Lærke Elgaard Larsen
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 9.14 PB
5 Corinne Danielsson
Ullevi FK
05 Ullevi FK 9.30
6 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 9.52
7 Sofia Hulthén
IF Kville
05 IF Kville 9.73
Heat 3
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.15 q
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 8.60 q
3 Flippa Roug
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 8.78 q
4 Vilma Bahne Jessen
Frederiksberg IF (DEN)
05 Frederiksberg IF (DEN) 8.87 8.866
5 Tyra Eklund
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.90
6 Ingrid Flygare
IFK Lund
05 IFK Lund 9.81
Heat 4
1 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 8.31 q
2 Moa Erixon
IF Kville
05 IF Kville 8.85
3 Julia Wernvik
Ullevi FK
05 Ullevi FK 9.00
4 Mathilde Mønsted Larsen
Frederiksberg IF (DEN)
05 Frederiksberg IF (DEN) 9.02
5 Elin Malmqvist
IF Kville
05 IF Kville 10.27
Olivia Jensfeldt
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
Emilie Børregaard Voigt
Sparta (DEN)
05 Sparta (DEN) DNS
Heat 5
1 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.62 q
2 Clara Ruud Hansen
Helsingør IF Atletik (DEN)
05 Helsingør IF Atletik (DEN) 8.87 8.861
3 Edith Mosbach
IFK Lund
05 IFK Lund 9.38
4 Elsa Van der Gugten
Malmö AI
05 Malmö AI 9.60
Siri Ingvarsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
Sophie Lindecrantz
IFK Lund
05 IFK Lund DNS
Bolette Nimskov
Sparta (DEN)
05 Sparta (DEN) DNS
F14 60 m Final
Lördag 12:20
1 Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 8.10
2 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.17
3 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 8.23
4 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 8.55
5 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.64
6 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.66
7 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 8.70
8 Flippa Roug
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 8.76
F14 Höjd Final
Söndag 10:15
1 Tess Widov
IFK Växjö
05 IFK Växjö 153
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 150
=3 Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 150 PB
=3 Kaisa Duedam Ventrup
Sparta (DEN)
05 Sparta (DEN) 150 =PB
5 Doris Erixon
Stenungsund FI
05 Stenungsund FI 145
6 Thea Johansson
IF Kville
05 IF Kville 145
7 Mathilde Mønsted Larsen
Frederiksberg IF (DEN)
05 Frederiksberg IF (DEN) 145 PB
8 Filippa Couture
IF Kville
05 IF Kville 140
9 Elin Malmqvist
IF Kville
05 IF Kville 135
10 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 135
11 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 135
=12 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 130
=12 Mira Johansson
Malmö AI
05 Malmö AI 130
14 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 125
15 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 125
115120125130135140145150153155
Mathilde Mønsted Larsen---ooxoxoxxx
Kaisa Duedam Ventrup---ooxooxoxxx
Tess Widov----ooooxxoxxx
Daphne Rönnerling--oxxoxxoxxx
Mira Johansson--oxoxxx
Ronja Rickardsson--oxoxxx
Ashley Gnanogoh--ooooxoxoxxx
Alba Hansson---oxxoxxx
Doris Erixon----oooxxx
Sofie Anderssonooxoxxx
Hanna Anderssonoooxxx
Wilma Nilsson-----oooxxx
Thea Johansson----ooxoxxx
Filippa Couture----ooxxx
Elin Malmqvist-oooxoxxx
F14 Längd Final
Lördag 16:00
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.07
2 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 5.06
3 Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 4.90 PB
4 Johanna C. B. Jessen
Sparta (DEN)
05 Sparta (DEN) 4.64 PB
5 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 4.56
6 Olivia Jensfeldt
Malmö AI
05 Malmö AI 4.54
7 Doris Erixon
Stenungsund FI
05 Stenungsund FI 4.50
8 Thea Johansson
IF Kville
05 IF Kville 4.49
9 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 4.38 PB
10 Flippa Roug
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 4.29
11 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 4.24
12 Moa Erixon
IF Kville
05 IF Kville 4.14
13 Mira Johansson
Malmö AI
05 Malmö AI 4.12
14 Isabelle Lund
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 4.02
15 Corinne Danielsson
Ullevi FK
05 Ullevi FK 3.97
16 Nellie Dahlqvist
IF Kville
05 IF Kville 3.92
17 Ebony Tay
Heleneholms IF
05 Heleneholms IF 3.87
18 Elsa Van der Gugten
Malmö AI
05 Malmö AI 3.59
19 Filippa Carlsson
Malmö AI
05 Malmö AI 3.59
20 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 3.56
21 Sofia Hulthén
IF Kville
05 IF Kville 3.40
22 Sophie Lindecrantz
IFK Lund
05 IFK Lund 3.39
23 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 2.88
Elsa Sandsten
IF Kville
05 IF Kville x
123456
1 Elsa Sandstenxxx
2 Moa Erixon3.013.794.14
3 Isabelle Lundx4.02x
4 Ashley Gnanogohx4.794.60x4.554.90
5 Corinne Danielsson3.971.901.94
6 Johanna C. B. Jessen4.614.404.574.514.494.64
8 Elsa Van der Gugten3.593.323.39
10 Nellie Dahlqvist3.263.273.92
11 Sofia Hulthén2.823.393.40
12 Ebony Tay3.463.643.87
13 Daphne Rönnerling3.754.244.09
14 Mathilda Brodd Polsten4.965.06x4.16xx
16 Doris Erixon4.474.294.354.26x4.50
17 Maud Utter2.882.762.88
19 Emilia Johansson4.834.86x4.845.065.07
22 Linnea Rydin3.563.403.52
23 Filippa Carlsson 3.593.38x
24 Sophie Lindecrantz3.353.113.39
25 Alba Hansson4.384.224.23
26 Thea Johansson1.564.494.08
27 Mira Johansson4.104.123.77
28 Flippa Rougx4.294.24
30 Celia Parmatow4.314.344.394.42x4.56
Olivia Jensfeldt x4.54x4.334.43x
F14 Tresteg Final
Söndag 15:00
1 Thea Johansson
IF Kville
05 IF Kville 10.37 Pallasspels Rekord
2 Doris Erixon
Stenungsund FI
05 Stenungsund FI 9.87
3 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.80
4 Filippa Couture
IF Kville
05 IF Kville 9.76
5 Elsa Sandsten
IF Kville
05 IF Kville 9.48
6 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.68
7 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 8.59
8 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 7.86
9 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 7.25
123456
Daphne Rönnerling8.217.267.988.328.348.59
Sofie Andersson7.857.557.67xx7.86
Hanna Andersson8.558.498.688.358.388.23
Elsa Sandsten8.229.39x9.489.429.40
Maud Utter6.616.497.25
Doris Erixon9.489.40xx9.519.87
Filippa Couture9.769.24x9.518.55x
Ronja Rickardsson9.739.809.449.689.72x
Thea Johansson10.3710.13-10.0410.3510.23
F14 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 15:45
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.01
2 Ashley Gnanogoh
Ballerup AK (DEN)
05 Ballerup AK (DEN) 10.56 PB
3 Isabelle Lund
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 9.59
4 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.49
5 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 9.13
6 Hanna Kamrad
Södra Sandby IF
05 Södra Sandby IF 9.07
7 Mira Johansson
Malmö AI
05 Malmö AI 9.07
8 Juliette Östling
IF Kville
05 IF Kville 7.81
9 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 7.55
10 Elin Malmqvist
IF Kville
05 IF Kville 7.32
11 Filippa Carlsson
Malmö AI
05 Malmö AI 7.09
12 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 6.84
13 Lovisa Cronholm
Malmö AI
05 Malmö AI 6.69
14 Katrine Amtoft
Frederiksberg IF (DEN)
05 Frederiksberg IF (DEN) 6.40
15 Corinne Danielsson
Ullevi FK
05 Ullevi FK 6.18
16 Nellie Dahlqvist
IF Kville
05 IF Kville 5.73
17 Linnea Düring
Ullevi FK
05 Ullevi FK 5.73
18 Galia Abdul Rahim
Malmö AI
05 Malmö AI 5.38
19 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 5.11
123456
Galia Abdul Rahimx5.385.24
Ashley Gnanogoh9.319.8810.569.819.43x
Corinne Danielsson6.076.185.93
Ronja Rickardsson--9.498.408.328.71
Mira Johansson8.509.07x8.848.578.81
Maud Utter5.114.934.88
Lovisa Cronholm 6.366.376.69
Nellie Dahlqvistx4.855.73
Wilma Nilsson11.86x12.0111.49xx
Linnea Düringx5.73x
Elin Malmqvist7.237.327.12
Juliette Östling7.817.257.54---
Alba Hansson9.136.59xx8.818.87
Katrine Amtoft6.406.046.13
Filippa Carlsson 6.226.517.09
Izabella Olofsson7.556.876.11
Isabelle Lund8.558.488.139.039.259.59
Hanna Kamrad8.548.519.079.028.228.47
Ida Svedenborn6.846.616.60
F13 60 m Försök
Söndag 10:05
Heat 1
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.42 q
2 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 8.65 q
3 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 8.90 q
4 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.14
5 Linnéa Skoglund
Karlskoga FIF
06 Karlskoga FIF 9.23
6 Laura Diaz Friis
Sparta (DEN)
06 Sparta (DEN) 9.27 PB
7 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 9.52
8 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 10.36
Heat 2
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.25 q =PB
2 Ester Ahlbäck Björck
IF Kville
06 IF Kville 8.64 q
3 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 8.71 q
4 Mathilde Meedom Kløv
Frederiksberg IF (DEN)
06 Frederiksberg IF (DEN) 8.86 q PB
5 Tilda Lindqvist
Bohus IF
06 Bohus IF 9.13 q
6 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 9.19
7 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 9.53
Frederikke Jensen
Herlufsholm A&M (DEN)
06 Herlufsholm A&M (DEN) DNS
F13 60 m Final
Söndag 11:05
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.27
2 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.43
3 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 8.60
4 Ester Ahlbäck Björck
IF Kville
06 IF Kville 8.69
5 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 8.72
6 Mathilde Meedom Kløv
Frederiksberg IF (DEN)
06 Frederiksberg IF (DEN) 8.84 PB
7 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 8.92
8 Tilda Lindqvist
Bohus IF
06 Bohus IF 9.09
F13 800 m Final
Lördag 16:50
1 Anna B Andersen
Amager Atletik Club (DEN)
06 Amager Atletik Club (DEN) 2:46.11
2 Freja Abraham
Sparta (DEN)
06 Sparta (DEN) 2:54.49
3 Frida Revall
Greve Atletik (DEN)
06 Greve Atletik (DEN) 3:01.61
4 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 3:06.92
Sophia Schüttert
IFK Lund
06 IFK Lund DNS
F13 Höjd Final
Söndag 11:50
1 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 150
2 Maja Scharnell
Eslövs AI
06 Eslövs AI 143
3 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 143
4 Linnéa Skoglund
Karlskoga FIF
06 Karlskoga FIF 135
5 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 130
=6 Tilda Lindqvist
Bohus IF
06 Bohus IF 130
=6 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 130
8 Elina Balagic
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 125
9 Pamela Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 125
10 Laura Diaz Friis
Sparta (DEN)
06 Sparta (DEN) 120
110115120125130135140143146150152
Pamela Olsson-xooxoxxx
Lovisa Nilsson-o-oooooooxxx
Laura Diaz Friisoooxxx
Elina Balagicoooxox-
Tilda Lindqvist--ooxxoxxx
Maja Scharnell---oooxooxxx
Elin Pihlström--ooxooxxoxxoxxx
Linnéa Skoglund---oooxxx
Rebecca Wiberg-oooxxoxxx
Ella Roman-ooooxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:00
1 Ester Ahlbäck Björck
IF Kville
06 IF Kville 4.82
2 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 4.80
3 Emilia Malmlöf
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 4.75
4 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 4.67
5 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 4.58
6 Freja Abraham
Sparta (DEN)
06 Sparta (DEN) 4.42 PB
7 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 4.35
8 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 4.29
9 Tilda Lindqvist
Bohus IF
06 Bohus IF 4.26
10 Linnéa Skoglund
Karlskoga FIF
06 Karlskoga FIF 4.16
11 Frederikke Jensen
Herlufsholm A&M (DEN)
06 Herlufsholm A&M (DEN) 4.11
12 Laura Diaz Friis
Sparta (DEN)
06 Sparta (DEN) 4.05
13 Alice Tartu
IF Kville
06 IF Kville 3.97
14 Jasmine Arwand
Malmö AI
06 Malmö AI 3.93
15 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 3.92
16 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 3.80
17 Frida Revall
Greve Atletik (DEN)
06 Greve Atletik (DEN) 3.50
18 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 3.07
Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI -
123456
2 Sara Blomkvist4.504.524.544.524.584.55
3 Linnea Englund4.674.444.604.444.344.37
5 Annie Torkéllxx3.07
6 Linnéa Skoglund4.163.934.05
7 Freja Abraham4.423.273.51---
8 Ester Ahlbäck Björck4.584.624.444.624.704.82
9 Frederikke Jensen4.113.993.80
10 Alice Tartu3.973.673.86
11 Jasmine Arwand3.843.933.64
13 Isa Lindberg4.144.224.294.214.27-
14 Tilda Lindqvist4.263.144.24
15 Felicia Mårtensson3.923.74x
16 Emilia Malmlöf4.754.704.574.554.584.01
17 Elin Pihlström---
18 Olivia Lindberg Tillander3.803.683.79
19 Frida Revall3.493.503.40
20 Julia Englund4.804.784.594.754.45-
21 Rebecca Wiberg4.354.233.984.343.994.13
22 Laura Diaz Friisx4.054.01
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 15:00
1 Ester Ahlbäck Björck
IF Kville
06 IF Kville 10.22
2 Emilia Malmlöf
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 9.61 PB
3 Alice Tartu
IF Kville
06 IF Kville 9.25
4 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 8.66
5 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 8.37
6 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 8.11
123456
Linnea Odéhn8.378.188.347.898.158.09
Ida Svedenborn7.917.928.06x7.858.11
Emilia Malmlöf9.258.64x9.61x7.99
Alice Tartu8.558.648.638.959.099.25
Elin Lundberg8.668.66x8.54xx
Ester Ahlbäck Björck10.229.9510.119.849.969.76
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 09:00
1 Maja Scharnell
Eslövs AI
06 Eslövs AI 14.77 Pallasspels Rekord
2 Luna Frid Hanberg
Sparta (DEN)
06 Sparta (DEN) 12.06 PB
3 Tilda Lindqvist
Bohus IF
06 Bohus IF 10.28
4 Pil Nedergaard
Sparta (DEN)
06 Sparta (DEN) 10.19 PB
5 Alice Tartu
IF Kville
06 IF Kville 9.78
6 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 9.40
7 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 8.81
8 Mathilde Meedom Kløv
Frederiksberg IF (DEN)
06 Frederiksberg IF (DEN) 8.23
9 Medina Husic
Heleneholms IF
06 Heleneholms IF 8.16
10 Linnéa Skoglund
Karlskoga FIF
06 Karlskoga FIF 7.23
123456
Linnéa Skoglund6.566.607.23
Luna Frid Hanberg11.0311.1511.4110.6611.5312.06
Medina Husic7.628.16----
Alice Tartux8.289.739.209.788.33
Mathilde Meedom Kløv8.027.187.787.687.708.23
Pil Nedergaard9.309.4610.199.689.9610.17
Tilda Lindqvist9.899.2110.289.499.839.16
Maja Scharnell14.7314.7713.5213.5614.6814.14
Ella Roman8.898.928.588.819.408.71
Ida Svedenborn8.508.046.938.818.367.82
F12 60 m Försök
Söndag 09:00
Heat 1
1 Freja Isabel Knudsen
Sparta (DEN)
07 Sparta (DEN) 8.72 q
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.14 q
3 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 9.23 q
4 Iris Puig Ursby
Malmö AI
07 Malmö AI 9.38 q
5 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.69 q
6 Tilde Pehrsson
Lomma FIK
07 Lomma FIK 10.98
Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF DNS
Heat 2
1 Maja Ingvarsson
Malmö AI
07 Malmö AI 8.84 q
2 Aina Buric
Malmö AI
07 Malmö AI 9.32 q
3 Thea Bivefors
Öresund FK
07 Öresund FK 9.51 q
4 Selma Ford
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.79
5 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 9.95
6 Kajsa Bozaki Marcusdotter
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 10.20
7 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 10.22
F12 60 m Final
Söndag 10:40
1 Freja Isabel Knudsen
Sparta (DEN)
07 Sparta (DEN) 8.51 PB
2 Maja Ingvarsson
Malmö AI
07 Malmö AI 8.59
3 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.01
4 Iris Puig Ursby
Malmö AI
07 Malmö AI 9.15
5 Aina Buric
Malmö AI
07 Malmö AI 9.17
6 Thea Bivefors
Öresund FK
07 Öresund FK 9.32
7 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 9.33
8 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.74
F12 Höjd Final
Lördag 11:00
1 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 135
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 130
3 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 130
4 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 130
5 Maja Ingvarsson
Malmö AI
07 Malmö AI 130
6 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 125
7 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 125
8 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 115
9 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 115
10 Kajsa Bozaki Marcusdotter
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 115
11 Queen Riege
Sparta (DEN)
08 Sparta (DEN) 110
12 Vilma Hjern
Malmö AI
07 Malmö AI 105
13 Ingrid Ekdahl Sundin
IFK Lund
07 IFK Lund 100
Tilde Pehrsson
Lomma FIK
07 Lomma FIK x
100100105110115120125130135137
Bella Gisel--ooooooooxxx
Ebba Elm--ooooxoxxx
Ingrid Ekdahl Sundinoxxx
Olivia Lindberg Tillander--oxxooxxx
Tilde Pehrssonxxx
Ebba Mohlin---oooxxooxxx
Elin Lundberg--oooxxx
Vilma Hjern--oxxx
Queen Riege--ooxxxxxx
Isa Lindberg---ooooxoxxx
Kajsa Bozaki Marcusdotteroooxxoxxx
Maja Ingvarsson---oooxoxoxxx
Meja Wallering--ooooooxxoxxx
Felicia Mårtensson--oooxooxxx
F12 Längd Final
Hoppzon
Söndag 11:00
1 Freja Isabel Knudsen
Sparta (DEN)
07 Sparta (DEN) 4.63
2 Amalie Sofie Nielsen
Sparta (DEN)
07 Sparta (DEN) 4.23 =PB
3 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 4.20
4 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 3.95
5 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 3.95
6 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 3.93
7 Matilda Jung
IFK Lund
07 IFK Lund 3.92
8 Thea Bivefors
Öresund FK
07 Öresund FK 3.81
9 Thea Rönnmark
IFK Växjö
07 IFK Växjö 3.66
10 Iris Puig Ursby
Malmö AI
07 Malmö AI 3.63
11 Kajsa Bozaki Marcusdotter
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 3.42
12 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 3.11
13 Tilde Pehrsson
Lomma FIK
07 Lomma FIK 2.88
123456
1 Meja Wallering3.743.833.60x3.953.72
3 Stella Falknell3.643.723.803.793.933.84
6 Tilde Pehrsson2.882.742.80
7 Thea Bivefors3.573.743.603.573.813.52
10 Maya Lilja3.853.903.883.853.953.80
11 Amalie Sofie Nielsen4.164.174.234.144.044.15
12 Kajsa Bozaki Marcusdotter3.42x3.34
14 Hedvig Jeansson Rahm3.11x2.32
15 Thea Rönnmark3.603.663.58
16 Freja Isabel Knudsen4.554.484.634.544.294.56
17 Matilda Jung3.583.763.923.733.583.70
18 Iris Puig Ursby3.63x3.48
19 Bella Gisel4.183.644.203.723.943.88
F12 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 09:30
1 Isabella Enggren
Malmö AI
07 Malmö AI 10.06
2 Amalie Sofie Nielsen
Sparta (DEN)
07 Sparta (DEN) 9.92
3 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.21
4 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 8.71
5 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 7.94
6 Ingrid Ekdahl Sundin
IFK Lund
07 IFK Lund 7.29
7 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 7.22
8 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 6.93
9 Kajsa Bozaki Marcusdotter
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 6.43
10 Linnea Stjernfeldt
Eslövs AI
07 Eslövs AI 6.15
11 Olivia Lindberg Tillander
Ystads IF
07 Ystads IF 6.04
12 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 6.02
13 Ella Wesonius
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 5.70
14 Molly Holgersson
Malmö AI
07 Malmö AI 5.67
15 Vilma Hjern
Malmö AI
07 Malmö AI 5.62
16 Matilda Jacobsson Petersen
Eslövs AI
07 Eslövs AI 5.57
17 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 5.39
18 Tilde Pehrsson
Lomma FIK
07 Lomma FIK 4.61
123456
Ebba Mohlin6.826.856.377.086.287.22
Stella Falknell5.395.06x
Bella Gisel8.048.909.217.628.019.00
Amalie Sofie Nielsen8.908.989.929.789.049.43
Isabella Enggren9.539.969.929.169.8710.06
Tilde Pehrsson4.61x4.20
Vilma Hjern4.815.625.49
Meja Wallering7.037.72xx8.718.23
Ella Wesoniusx5.705.50
Olivia Lindberg Tillander5.656.04-
Molly Holgersson 5.67x-
Ingrid Ekdahl Sundin6.316.676.326.096.597.29
Kajsa Bozaki Marcusdotter5.965.856.43
Hedvig Jeansson Rahm6.025.765.14
Felicia Mårtensson6.936.66----
Isa Lindberg7.947.74----
Linnea Stjernfeldt5.566.155.86
Matilda Jacobsson Petersen5.255.425.57
F11 60 m Final
Söndag 09:30
1 Saga Andersson
IK Ymer
08 IK Ymer 8.95
2 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 9.43
3 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.52
4 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 9.64
5 Ida Alklint
Södra Sandby IF
08 Södra Sandby IF 10.10
6 Edith Thoor
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 11.59
F11 600 m Final
Lördag 16:30
A-Final
Tot. plac.
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 1:52.08 1 SB
2 Saga Andersson
IK Ymer
08 IK Ymer 1:55.66 2 PB
3 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 2:03.89 3 SB
4 Binta Jammeh
Malmö AI
08 Malmö AI 2:10.89 4 PB
5 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 2:11.58 5 SB
6 Theresa Dommer
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 2:11.82 6
Moa Sjöström
Eslövs AI
08 Eslövs AI DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 2:26.66 7
2 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 2:29.45 8
3 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 2:29.71 9
4 Lisa Noltorp
Malmö AI
08 Malmö AI 2:30.90 10
5 Emmy Larsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 2:36.15 11
6 Cecilie Zachariae
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 2:36.20 12
Juliet Agypoma Owuso Henewaa
Malmö AI
09 Malmö AI DNS
Sammanställning
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 1:52.08 SB
2 Saga Andersson
IK Ymer
08 IK Ymer 1:55.66 PB
3 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 2:03.89 SB
4 Binta Jammeh
Malmö AI
08 Malmö AI 2:10.89 PB
5 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 2:11.58 SB
6 Theresa Dommer
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 2:11.82
7 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 2:26.66
8 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 2:29.45
9 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 2:29.71
10 Lisa Noltorp
Malmö AI
08 Malmö AI 2:30.90
11 Emmy Larsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 2:36.15
12 Cecilie Zachariae
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 2:36.20
Moa Sjöström
Eslövs AI
08 Eslövs AI DNS
Juliet Agypoma Owuso Henewaa
Malmö AI
09 Malmö AI DNS
F11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 13:30
1 Saga Andersson
IK Ymer
08 IK Ymer 4.35
2 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.29
3 Binta Jammeh
Malmö AI
08 Malmö AI 4.02 PB
4 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 3.99
5 Queen Riege
Sparta (DEN)
08 Sparta (DEN) 3.94
6 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 3.66
7 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 3.64
8 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 3.63
9 Mila Slijepcevic
IFK Halmstad
08 IFK Halmstad 3.54
10 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 3.50
11 Ida Alklint
Södra Sandby IF
08 Södra Sandby IF 3.41
12 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 3.39
13 Irma Clemén
Malmö AI
08 Malmö AI 3.23
14 Emmy Larsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 3.22
15 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 3.18
16 Elsa Martinsson Fransén
Malmö AI
08 Malmö AI 2.78
17 Lisa Noltorp
Malmö AI
08 Malmö AI 2.76
123456
1 Saga Andersson4.314.324.294.324.354.21
2 Elin Lundberg3.993.893.793.813.943.93
3 Elvira Helgesson4.094.20x3.954.293.93
5 Ebba Elm3.603.463.593.663.533.29
7 Ida Alklint3.413.333.21
8 Emmy Larsson3.223.203.09
9 Thea Kleman3.123.133.18
10 Elsa Martinsson Fransén2.782.742.65
11 Irma Clemén3.233.233.16
12 Mila Slijepcevic3.373.543.35
13 Lisa Noltorp2.762.732.61
15 Binta Jammeh 3.914.023.613.913.88x
16 Siri Rissler3.203.643.273.573.253.36
18 Queen Riege3.853.863.903.843.853.94
19 Ellen Andersson3.503.413.32
20 Elin Lindberg3.503.603.633.623.393.43
21 Ebba Römbo x3.243.39
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 10:30
1 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 7.00
2 Binta Jammeh
Malmö AI
08 Malmö AI 6.83
3 Lisa Noltorp
Malmö AI
08 Malmö AI 6.34
4 Queen Riege
Sparta (DEN)
08 Sparta (DEN) 6.22 PB
5 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 5.89
6 Ida Alklint
Södra Sandby IF
08 Södra Sandby IF 5.62
7 Emmy Larsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 5.35
8 Ella Selander
Eslövs AI
08 Eslövs AI 5.14
9 Elsa Martinsson Fransén
Malmö AI
08 Malmö AI 4.94
10 Ida Trumstedt
Öresund FK
08 Öresund FK 4.68
11 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 4.51
12 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 4.26
123456
Ida Trumstedt4.684.684.33
Ellen Andersson4.263.803.91
Queen Riege5.856.226.035.825.72-
Elsa Martinsson Fransén4.744.554.94
Lisa Noltorp6.256.345.465.955.785.15
Ida Alklint5.164.485.62x4.724.58
Elin Lundberg6.826.766.866.917.006.25
Emmy Larsson5.265.075.245.145.025.35
Elin Lindberg5.655.355.595.785.895.49
Thea Kleman4.374.074.51
Binta Jammeh 6.216.276.066.006.836.25
Ella Selander5.144.884.725.004.574.86
F10 60 m Försök
Lördag 09:30
Heat 1
1 Alma Ravn
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 8.78 q PB Pallasspels Rekord
2 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 9.91 q
3 Ronja Revall
Greve Atletik (DEN)
09 Greve Atletik (DEN) 10.04 q
4 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 10.40
5 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 10.46
6 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 11.23 11.228
Heat 2
1 Theresa Dommer
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 9.74 q PB
2 Ester Elmvik
Ystads IF
09 Ystads IF 9.97 q
3 Moa Cederström
IFK Lund
10 IFK Lund 10.51
4 Ella Ryberg
Ystads IF
09 Ystads IF 10.60
5 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 10.66
6 Juliet Agypoma Owuso Henewaa
Malmö AI
09 Malmö AI 11.80
Heat 3
1 Julie Petersen
Heleneholms IF
09 Heleneholms IF 9.85 q
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 10.02 q
3 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 10.55
4 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 10.61
5 Johanna Jugner
IFK Lund
09 IFK Lund 11.28 SB
6 Nemi Dahlén
IFK Lund
10 IFK Lund 12.63
Heat 4
1 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 10.06 q
2 Cecilie Zachariae
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 10.09
3 Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK 10.44
4 Emma Jakobsson
Malmö AI
09 Malmö AI 10.84
5 Matilda Zimmerman
Ystads IF
09 Ystads IF 11.18
6 Tebello Ekstrand
Ystads IF
09 Ystads IF 11.23 11.227
F10 60 m Final
Lördag 11:15
1 Alma Ravn
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 8.83 PB
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 9.69
3 Theresa Dommer
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 9.72 PB
4 Julie Petersen
Heleneholms IF
09 Heleneholms IF 9.90
5 Ester Elmvik
Ystads IF
09 Ystads IF 9.94
6 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 9.95
7 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 9.96
8 Ronja Revall
Greve Atletik (DEN)
09 Greve Atletik (DEN) 10.03
F10 Längd Final
Hoppzon
Lördag 11:35
1 Alma Ravn
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 3.95
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 3.86
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.57
4 Theresa Dommer
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 3.45
5 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.44
6 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 3.34
7 Julie Petersen
Heleneholms IF
09 Heleneholms IF 3.33
8 Ester Elmvik
Ystads IF
09 Ystads IF 3.22
9 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 3.20
10 Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK 3.19
11 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 3.14
12 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 3.13
13 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 3.04
14 Johanna Jugner
IFK Lund
09 IFK Lund 2.96
15 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 2.91
16 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 2.72
17 Emma Jakobsson
Malmö AI
09 Malmö AI 2.70
18 Moa Cederström
IFK Lund
10 IFK Lund 2.69
19 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 2.69
20 Ella Ryberg
Ystads IF
09 Ystads IF 2.64
21 Tebello Ekstrand
Ystads IF
09 Ystads IF 2.53
22 Matilda Zimmerman
Ystads IF
09 Ystads IF 2.40
23 Juliet Agypoma Owuso Henewaa
Malmö AI
09 Malmö AI 2.29
24 Helle Jönsson
Ystads IF
09 Ystads IF 2.23
25 Nemi Dahlén
IFK Lund
10 IFK Lund 2.21
123456
1 Julie Petersenx3.143.33xx3.04
2 Hanna Hedberg3.143.113.03
3 Alma Ravn3.953.953.763.613.833.87
4 Juliet Agypoma Owuso Henewaa2.192.29x
5 Savanna Karström3.513.573.403.353.553.54
6 Emma Jakobsson2.692.702.40
7 Theresa Dommer3.283.283.453.363.263.30
8 Ida Wikberg3.023.193.16
9 Emma Nordin2.342.582.72
10 Johanna Jugner2.962.822.89
11 Sienna Karström3.203.343.333.443.423.33
12 Emilia Lundblom3.013.133.08
13 Rebecka Brylandx2.692.47
14 Ester Elmvik3.222.972.683.022.923.19
15 Tebello Ekstrand2.502.532.42
17 Matilda Zimmerman2.402.372.33
18 Maja Andersson2.912.822.82
20 Sarah Berkani3.603.573.763.733.713.86
21 Malva Thorén3.203.193.13
23 Nemi Dahlén2.212.212.18
24 Ella Ryberg2.642.37x
25 Olivia Mårtensson3.273.163.193.143.253.34
26 Moa Cederström2.522.69x
27 Agnes Elm3.013.04x
28 Helle Jönsson2.231.981.76
F10 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 12:40
1 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 6.20
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5.97
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5.89
4 Alma Ravn
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 5.66
5 Cecilie Zachariae
Sparta (DEN)
09 Sparta (DEN) 5.63 PB
6 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 5.43
7 Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK 5.05
8 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 5.02
9 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 4.67
10 Moa Cederström
IFK Lund
10 IFK Lund 4.41
11 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 4.22
12 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 3.92
13 Emma Jakobsson
Malmö AI
09 Malmö AI 3.26
14 Nemi Dahlén
IFK Lund
10 IFK Lund 2.99
123456
Alma Ravnx5.224.415.385.325.66
Moa Cederström3.543.894.41
Maja Andersson4.214.864.905.024.844.85
Sienna Karström5.975.575.365.545.905.94
Nemi Dahlénx2.992.68
Hanna Hedberg4.223.493.19
Malva Thorén5.956.015.996.145.896.20
Cecilie Zachariae5.335.354.355.635.475.43
Emilia Lundblom3.923.86x
Sarah Berkani5.435.184.755.08x5.41
Ida Wikberg5.054.984.574.874.724.83
Savanna Karström5.145.325.524.724.765.89
Emma Nordin4.664.434.67
Emma Jakobsson3.262.542.61
Män 60 m Försök
Lördag 12:50
Heat 1
1 Kojo Musah
Aarhus 1900 A/M (DEN)
96 Aarhus 1900 A/M (DEN) 6.81 q PB
2 Emmanuel Dawlson
Hammarby IF
92 Hammarby IF 6.98 q
3 Sebastian Pedersen
Sparta (DEN)
97 Sparta (DEN) 7.03 q =PB 7.026
4 Bimo Soenarso
KFUM Örebro
01 KFUM Örebro 7.05 q
5 Gustav Monien
IFK Lund
97 IFK Lund 7.24
6 Gabriel Tiveskog
Mölndals AIK
95 Mölndals AIK 7.35 7.347
7 Emil Grovn
Frederiksberg IF (DEN)
98 Frederiksberg IF (DEN) 7.53 PB
8 Linus Malmborg
Heleneholms IF
74 Heleneholms IF 7.62
Heat 2
1 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 6.86 q
2 Andreas Trajkovski
Sparta (DEN)
93 Sparta (DEN) 7.03 q 7.022
3 Tarley Allison
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 7.07 q SB
4 Markus Ögren
Malmö AI
98 Malmö AI 7.30
5 Kasper Filsø
Vejle IF (DEN)
90 Vejle IF (DEN) 7.48
6 Erik Dahlqvist
IK Orient
98 IK Orient 7.55
7 Robin Noping
IF Kville
96 IF Kville 7.73
Douglas Hellbratt
Malmö AI
95 Malmö AI DNS
Heat 3
1 Jean-Christian Zirignon
Malmö AI
95 Malmö AI 6.93 q 6.925
2 Albert Ranning
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) 7.00 q PB
3 Thomad Jones
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 7.11 q 7.103
4 Peter Andersson
Greve Atletik (DEN)
99 Greve Atletik (DEN) 7.11 7.107
5 Sindre Olsvik
IK Tjalve (NOR)
98 IK Tjalve (NOR) 7.23
6 Marius Bull Hjeltnes
IK Tjalve (NOR)
96 IK Tjalve (NOR) 7.35 7.345
7 Daniel Persson
Malmö AI
98 Malmö AI 7.36
8 Fredrik Ekman
IFK Lund
94 IFK Lund 8.20
Heat 4
1 Frederik Schou Nielsen
Sparta (DEN)
96 Sparta (DEN) 6.93 q 6.922
2 Philip Nilsson
IFK Lund
95 IFK Lund 7.03 q 7.023
3 Marcus Thornée
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 7.03 q 7.030
4 Amadou Sussoho
Malmö AI
95 Malmö AI 7.17
5 Patrick Bifuko
Aarhus 1900 A/M (DEN)
96 Aarhus 1900 A/M (DEN) 7.22
6 Nicolai Lind Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 7.34
7 Per-Joan Lorentzon
IK Orient
74 IK Orient 7.76
8 Samuel Olsson Lundh
Malmö AI
95 Malmö AI 7.86
Heat 5
1 Festus Asante
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 6.85 q
2 Filip Schwartz
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 6.90 q SB
3 Oliver Chabert
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 7.08 q PB
4 Jacob Ewertzh
Malmö AI
95 Malmö AI 7.16
5 Mathias A. Olsen
Frederiksberg IF (DEN)
91 Frederiksberg IF (DEN) 7.25 PB
6 Kidus Yohannes Getahun
Malmö AI
98 Malmö AI 7.32
7 Nikolaj Graves
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 7.41
8 Marcus Nyberg
Malmö AI
97 Malmö AI 7.43
Män 60 m Final
Lördag 14:45
A-Final
1 Festus Asante
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 6.76 =PB
2 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 6.77
3 Kojo Musah
Aarhus 1900 A/M (DEN)
96 Aarhus 1900 A/M (DEN) 6.86 SB
4 Jean-Christian Zirignon
Malmö AI
95 Malmö AI 6.90
5 Filip Schwartz
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 6.93
6 Emmanuel Dawlson
Hammarby IF
92 Hammarby IF 7.02
Frederik Schou Nielsen
Sparta (DEN)
96 Sparta (DEN) DNF
Albert Ranning
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) DNS
B-Final
1 Marcus Thornée
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 6.99
2 Andreas Trajkovski
Sparta (DEN)
93 Sparta (DEN) 7.01
3 Philip Nilsson
IFK Lund
95 IFK Lund 7.04
4 Bimo Soenarso
KFUM Örebro
01 KFUM Örebro 7.05 7.042
5 Sebastian Pedersen
Sparta (DEN)
97 Sparta (DEN) 7.05 7.048
6 Tarley Allison
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 7.06 SB
7 Thomad Jones
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 7.11
Oliver Chabert
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) DNS
Män 200 m Final
Söndag 15:35
A-Final
Tot. plac.
1 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 21.35 1
2 Andreas Trajkovski
Sparta (DEN)
93 Sparta (DEN) 22.36 3
3 Albert Ranning
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) 22.58 5
B-Final
Tot. plac.
1 Felix Ericsson
IFK Helsingborg
75 IFK Helsingborg 23.29 15
2 Daniel Andersen
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 23.76 21
Oliwer Danielsson
Ullevi FK
01 Ullevi FK DNS
C-Final
Tot. plac.
1 Gustav Lundholm Nielsen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 22.30 2 PB
2 Emil Frænde
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 22.66 6
3 Jacob Hvorup
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 22.71 7
D-Final
Tot. plac.
1 Kasper Andersson
Greve Atletik (DEN)
97 Greve Atletik (DEN) 22.53 4 PB
2 Markus Ögren
Malmö AI
98 Malmö AI 23.13 11
3 Jakob Helsing
IK Orient
00 IK Orient 23.50 18
E-Final
Tot. plac.
1 Simon Martinsson
Malmö AI
01 Malmö AI 23.27 13
2 Mathias Astrup
Greve Atletik (DEN)
99 Greve Atletik (DEN) 23.28 14
3 James Gaudiello
Malmö AI
98 Malmö AI 23.33 16
F-Final
Tot. plac.
1 Frederik Andersson
Greve Atletik (DEN)
01 Greve Atletik (DEN) 23.00 9 PB
2 Peter Kjølbye
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 23.42 17
3 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 23.75 20
G-Final
Tot. plac.
1 Casper Spure Pedersen
Randers Freja Atletik (DEN)
92 Randers Freja Atletik (DEN) 22.96 8 SB
2 Mikkel Klejnstrup
Hvidovre AM (DEN)
86 Hvidovre AM (DEN) 23.06 10 SB
3 Erik Johansson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 23.23 12
H-Final
Tot. plac.
1 Sam Marcus
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 23.70 19
2 Kasper Filsø
Vejle IF (DEN)
90 Vejle IF (DEN) 24.32 22
3 Hampus Helamb
Ullevi FK
01 Ullevi FK 24.39 23
I-Final
Tot. plac.
1 Simon B. Thomsen
Randers Freja Atletik (DEN)
99 Randers Freja Atletik (DEN) 25.00 25 PB
2 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 26.79 27
Isac Engman
Malmö AI
02 Malmö AI DNS
J-Final
Tot. plac.
1 Peter Lindgren
IFK Helsingborg
60 IFK Helsingborg 28.32 28
2 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 29.23 29 PB
K-Final
Tot. plac.
1 Sebastian Gaarn
Frederiksberg IF (DEN)
92 Frederiksberg IF (DEN) 24.92 24
2 Robin Noping
IF Kville
96 IF Kville 25.40 26
Sammanställning
1 Kasper Kadestål
Malmö AI
99 Malmö AI 21.35
2 Gustav Lundholm Nielsen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 22.30 PB
3 Andreas Trajkovski
Sparta (DEN)
93 Sparta (DEN) 22.36
4 Kasper Andersson
Greve Atletik (DEN)
97 Greve Atletik (DEN) 22.53 PB
5 Albert Ranning
Københavns IF (DEN)
98 Københavns IF (DEN) 22.58
6 Emil Frænde
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 22.66
7 Jacob Hvorup
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 22.71
8 Casper Spure Pedersen
Randers Freja Atletik (DEN)
92 Randers Freja Atletik (DEN) 22.96 SB
9 Frederik Andersson
Greve Atletik (DEN)
01 Greve Atletik (DEN) 23.00 PB
10 Mikkel Klejnstrup
Hvidovre AM (DEN)
86 Hvidovre AM (DEN) 23.06 SB
11 Markus Ögren
Malmö AI
98 Malmö AI 23.13
12 Erik Johansson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 23.23
13 Simon Martinsson
Malmö AI
01 Malmö AI 23.27
14 Mathias Astrup
Greve Atletik (DEN)
99 Greve Atletik (DEN) 23.28
15 Felix Ericsson
IFK Helsingborg
75 IFK Helsingborg 23.29
16 James Gaudiello
Malmö AI
98 Malmö AI 23.33
17 Peter Kjølbye
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 23.42
18 Jakob Helsing
IK Orient
00 IK Orient 23.50
19 Sam Marcus
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 23.70
20 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 23.75
21 Daniel Andersen
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 23.76
22 Kasper Filsø
Vejle IF (DEN)
90 Vejle IF (DEN) 24.32
23 Hampus Helamb
Ullevi FK
01 Ullevi FK 24.39
24 Sebastian Gaarn
Frederiksberg IF (DEN)
92 Frederiksberg IF (DEN) 24.92
25 Simon B. Thomsen
Randers Freja Atletik (DEN)
99 Randers Freja Atletik (DEN) 25.00 PB
26 Robin Noping
IF Kville
96 IF Kville 25.40
27 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 26.79
28 Peter Lindgren
IFK Helsingborg
60 IFK Helsingborg 28.32
29 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 29.23 PB
Isac Engman
Malmö AI
02 Malmö AI DNS
Oliwer Danielsson
Ullevi FK
01 Ullevi FK DNS
Män 400 m Final
Lördag 17:40
A-Final
Tot. plac.
1 Anton Sigurdsson
Malmö AI
96 Malmö AI 49.68 1
2 Philip Braun
Sparta (DEN)
90 Sparta (DEN) 50.00 2 PB
3 Viktor Bondesson
Malmö AI
98 Malmö AI 50.26 3
4 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 51.28 7
B-Final
Tot. plac.
1 Mathias Mørk
Aarhus 1900 A/M (DEN)
97 Aarhus 1900 A/M (DEN) 50.66 4
2 Mathias Astrup
Greve Atletik (DEN)
99 Greve Atletik (DEN) 51.04 5
3 Anton Bengtsson
Ullevi FK
99 Ullevi FK 51.74 9
4 Noah Lacayo
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 56.38 26
C-Final
Tot. plac.
1 Martin Kristensen
Hvidovre AM (DEN)
92 Hvidovre AM (DEN) 51.70 8
2 Jakob Helsing
IK Orient
00 IK Orient 51.96 11
3 Mikkel Klejnstrup
Hvidovre AM (DEN)
86 Hvidovre AM (DEN) 52.24 12
4 Adam Landén
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 52.56 13
D-Final
Tot. plac.
1 Jacob Hvorup
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 51.22 6 PB
2 Andreas Jönsson
Malmö AI
02 Malmö AI 52.77 14 52.762
3 Jonathan Kure
Københavns IF (DEN)
97 Københavns IF (DEN) 53.50 19
4 Aiden Floyd Vincent
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
04 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 54.02 21
E-Final
Tot. plac.
1 Sam Marcus
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 52.77 15 SB 52.765
2 Brian O. Jørgensen
Københavns IF (DEN)
74 Københavns IF (DEN) 53.02 17
3 August Østergaard
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 53.31 18
4 Neloo Falck
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 53.51 20
F-Final
Tot. plac.
1 Albert Nurmi
Malmö AI
01 Malmö AI 52.83 16 SB
2 Amrullah Stanikzai
IF Kville
02 IF Kville 54.99 23
3 Emil Bengtsson
IF Kville
02 IF Kville 56.46 27
4 Anton Essen
IK Orient
03 IK Orient 59.13 29
G-Final
Tot. plac.
1 Mikkel Linnemand
Aalborg Atletik og Motion (DEN)
02 Aalborg Atletik og Motion (DEN) 54.92 22 PB
2 Isac Engman
Malmö AI
02 Malmö AI 55.06 24 PB
3 Tobias Feldborg Nielsen
IK Hellas Roskilde (DEN)
03 IK Hellas Roskilde (DEN) 55.73 25 PB
H-Final
Tot. plac.
1 Zabihulla Bahrami
Höörs IS
03 Höörs IS 59.47 30
2 Magnus Sövgren
FK Athlet
75 FK Athlet 59.62 31 PB
3 Anders Rydell
Malmö AI
78 Malmö AI 59.69 32
I-Final
Tot. plac.
1 Simon Martinsson
Malmö AI
01 Malmö AI 51.88 10
2 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 59.10 28 PB
3 Daniel Ohlin
IS Göta
73 IS Göta 1:09.91 33
Sammanställning
1 Anton Sigurdsson
Malmö AI
96 Malmö AI 49.68
2 Philip Braun
Sparta (DEN)
90 Sparta (DEN) 50.00 PB
3 Viktor Bondesson
Malmö AI
98 Malmö AI 50.26
4 Mathias Mørk
Aarhus 1900 A/M (DEN)
97 Aarhus 1900 A/M (DEN) 50.66
5 Mathias Astrup
Greve Atletik (DEN)
99 Greve Atletik (DEN) 51.04
6 Jacob Hvorup
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 51.22 PB
7 Anton Bertilsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 51.28
8 Martin Kristensen
Hvidovre AM (DEN)
92 Hvidovre AM (DEN) 51.70
9 Anton Bengtsson
Ullevi FK
99 Ullevi FK 51.74
10 Simon Martinsson
Malmö AI
01 Malmö AI 51.88
11 Jakob Helsing
IK Orient
00 IK Orient 51.96
12 Mikkel Klejnstrup
Hvidovre AM (DEN)
86 Hvidovre AM (DEN) 52.24
13 Adam Landén
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 52.56
14 Andreas Jönsson
Malmö AI
02 Malmö AI 52.77 52.762
15 Sam Marcus
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 52.77 SB 52.765
16 Albert Nurmi
Malmö AI
01 Malmö AI 52.83 SB
17 Brian O. Jørgensen
Københavns IF (DEN)
74 Københavns IF (DEN) 53.02
18 August Østergaard
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 53.31
19 Jonathan Kure
Københavns IF (DEN)
97 Københavns IF (DEN) 53.50
20 Neloo Falck
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 53.51
21 Aiden Floyd Vincent
Groruddalen Friidrettsklubb (NOR)
04 Groruddalen Friidrettsklubb (NOR) 54.02
22 Mikkel Linnemand
Aalborg Atletik og Motion (DEN)
02 Aalborg Atletik og Motion (DEN) 54.92 PB
23 Amrullah Stanikzai
IF Kville
02 IF Kville 54.99
24 Isac Engman
Malmö AI
02 Malmö AI 55.06 PB
25 Tobias Feldborg Nielsen
IK Hellas Roskilde (DEN)
03 IK Hellas Roskilde (DEN) 55.73 PB
26 Noah Lacayo
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 56.38
27 Emil Bengtsson
IF Kville
02 IF Kville 56.46
28 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 59.10 PB
29 Anton Essen
IK Orient
03 IK Orient 59.13
30 Zabihulla Bahrami
Höörs IS
03 Höörs IS 59.47
31 Magnus Sövgren
FK Athlet
75 FK Athlet 59.62 PB
32 Anders Rydell
Malmö AI
78 Malmö AI 59.69
33 Daniel Ohlin
IS Göta
73 IS Göta 1:09.91
Män 800 m Final
Söndag 17:10
A-Final
Tot. plac.
1 Yusuf Alin
Amager Atletik Club (DEN)
95 Amager Atletik Club (DEN) 2:03.13 1
2 Rasmus Baltzersen
Ballerup AK (DEN)
02 Ballerup AK (DEN) 2:04.37 3
3 Frederik Gottlieb
Helsingør IF Atletik (DEN)
00 Helsingør IF Atletik (DEN) 2:05.64 5
4 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:05.70 6
5 Jonathan Makwarth
Københavns IF (DEN)
00 Københavns IF (DEN) 2:06.10 8
6 Hassan Jirrabey
Malmö AI
93 Malmö AI 2:07.76 12
B-Final
Tot. plac.
1 Andreas Holst Lange
Københavns IF (DEN)
02 Københavns IF (DEN) 2:04.11 2
2 Gustav Lundqvist
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 2:05.07 4
3 Nikolaj Richter
Aalborg Atletik og Motion (DEN)
02 Aalborg Atletik og Motion (DEN) 2:05.91 7
4 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 2:06.15 9
5 Erik Albin
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 2:07.15 10 PB
6 Gustav Bendsen
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 2:10.42 14
C-Final
Tot. plac.
1 Jonas Albertsen
Ballerup AK (DEN)
03 Ballerup AK (DEN) 2:07.74 11 SB
2 Albin Lago
Genarps IF
03 Genarps IF 2:07.87 13 SB
3 Tummas Napoleon Arge
Hvirlan (FAR)
95 Hvirlan (FAR) 2:11.50 15 SB
4 Anders Rydell
Malmö AI
78 Malmö AI 2:12.94 16
5 Rasmus Haak
Stenungsund FI
03 Stenungsund FI 2:14.93 17 PB
6 Daniel Ohlin
IS Göta
73 IS Göta 2:44.47 18
Sammanställning
1 Yusuf Alin
Amager Atletik Club (DEN)
95 Amager Atletik Club (DEN) 2:03.13
2 Andreas Holst Lange
Københavns IF (DEN)
02 Københavns IF (DEN) 2:04.11
3 Rasmus Baltzersen
Ballerup AK (DEN)
02 Ballerup AK (DEN) 2:04.37
4 Gustav Lundqvist
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 2:05.07
5 Frederik Gottlieb
Helsingør IF Atletik (DEN)
00 Helsingør IF Atletik (DEN) 2:05.64
6 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:05.70
7 Nikolaj Richter
Aalborg Atletik og Motion (DEN)
02 Aalborg Atletik og Motion (DEN) 2:05.91
8 Jonathan Makwarth
Københavns IF (DEN)
00 Københavns IF (DEN) 2:06.10
9 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 2:06.15
10 Erik Albin
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 2:07.15 PB
11 Jonas Albertsen
Ballerup AK (DEN)
03 Ballerup AK (DEN) 2:07.74 SB
12 Hassan Jirrabey
Malmö AI
93 Malmö AI 2:07.76
13 Albin Lago
Genarps IF
03 Genarps IF 2:07.87 SB
14 Gustav Bendsen
Københavns IF (DEN)
03 Københavns IF (DEN) 2:10.42
15 Tummas Napoleon Arge
Hvirlan (FAR)
95 Hvirlan (FAR) 2:11.50 SB
16 Anders Rydell
Malmö AI
78 Malmö AI 2:12.94
17 Rasmus Haak
Stenungsund FI
03 Stenungsund FI 2:14.93 PB
18 Daniel Ohlin
IS Göta
73 IS Göta 2:44.47
Män 1500 m Final
Lördag 16:05
A-Final
Tot. plac.
1 Andreas Lindgreen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 3:45.22 1
2 Jonas Leanderson
Malmö AI
91 Malmö AI 3:45.33 2
3 Emil Danielsson
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 3:45.93 3 PB
4 Nick R Jensen
Sparta (DEN)
91 Sparta (DEN) 3:46.81 4
5 Abubakar Abdullahi
Malmö AI
99 Malmö AI 3:52.90 5 SB
Andreas Roth
Ull/Kisa IL (NOR)
93 Ull/Kisa IL (NOR) DNF
B-Final
Tot. plac.
1 Theis Læssøe
Amager Atletik Club (DEN)
93 Amager Atletik Club (DEN) 4:04.90 6
2 isak Bjeregaard
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 4:06.83 7 SB
3 Patrick Leese
Frederiksberg IF (DEN)
88 Frederiksberg IF (DEN) 4:07.99 8
4 Malthe Nielsen
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 4:09.34 9
5 Julian Gregersen
Frederiksberg IF (DEN)
98 Frederiksberg IF (DEN) 4:14.73 11
6 Chris Daanen
IS Göta
59 IS Göta 5:01.85 19
7 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 5:07.62 20
Joachim Sievert Nielsen
Frederiksberg IF (DEN)
97 Frederiksberg IF (DEN) DNS
Eric Källman
IK Ymer
00 IK Ymer DNS
C-Final
Tot. plac.
1 Elliott Anderstedt
Höörs IS
01 Höörs IS 4:14.23 10
2 Björn Östenson
Malmö AI
93 Malmö AI 4:15.85 12
3 Bo Abrahamsson
Københavns IF (DEN)
76 Københavns IF (DEN) 4:22.78 13
4 Hassan Jirrabey
Malmö AI
93 Malmö AI 4:24.76 14
5 Lucas Brandt
IS Göta
97 IS Göta 4:29.65 15
6 Max Harris
IFK Halmstad
93 IFK Halmstad 4:32.35 16 PB
7 Christer Friberg
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 4:40.03 17
8 Daniel Rømer Matthiesen
Hvidovre AM (DEN)
99 Hvidovre AM (DEN) 4:54.27 18
D-Final
Tot. plac.
Sammanställning
1 Andreas Lindgreen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 3:45.22
2 Jonas Leanderson
Malmö AI
91 Malmö AI 3:45.33
3 Emil Danielsson
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK 3:45.93 PB
4 Nick R Jensen
Sparta (DEN)
91 Sparta (DEN) 3:46.81
5 Abubakar Abdullahi
Malmö AI
99 Malmö AI 3:52.90 SB
6 Theis Læssøe
Amager Atletik Club (DEN)
93 Amager Atletik Club (DEN) 4:04.90
7 isak Bjeregaard
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 4:06.83 SB
8 Patrick Leese
Frederiksberg IF (DEN)
88 Frederiksberg IF (DEN) 4:07.99
9 Malthe Nielsen
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 4:09.34
10 Elliott Anderstedt
Höörs IS
01 Höörs IS 4:14.23
11 Julian Gregersen
Frederiksberg IF (DEN)
98 Frederiksberg IF (DEN) 4:14.73
12 Björn Östenson
Malmö AI
93 Malmö AI 4:15.85
13 Bo Abrahamsson
Københavns IF (DEN)
76 Københavns IF (DEN) 4:22.78
14 Hassan Jirrabey
Malmö AI
93 Malmö AI 4:24.76
15 Lucas Brandt
IS Göta
97 IS Göta 4:29.65
16 Max Harris
IFK Halmstad
93 IFK Halmstad 4:32.35 PB
17 Christer Friberg
Björnstorps IF
72 Björnstorps IF 4:40.03
18 Daniel Rømer Matthiesen
Hvidovre AM (DEN)
99 Hvidovre AM (DEN) 4:54.27
19 Chris Daanen
IS Göta
59 IS Göta 5:01.85
20 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 5:07.62
Eric Källman
IK Ymer
00 IK Ymer DNS
Joachim Sievert Nielsen
Frederiksberg IF (DEN)
97 Frederiksberg IF (DEN) DNS
Andreas Roth
Ull/Kisa IL (NOR)
93 Ull/Kisa IL (NOR) DNF
Män 60 m häck Försök
Höjd: 106,7cm
Söndag 12:55
Heat 1
1 Fredrick Ekholm
IFK Lidingö
94 IFK Lidingö 7.83 q PB
2 Max Hrelja
Malmö AI
98 Malmö AI 7.86 q SB
3 Elias Martinsson
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 8.14 q 8.134
4 James Gaudiello
Malmö AI
98 Malmö AI 8.49 q
5 Nikolaj Graves
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 8.82 PB
Anton Levin
Malmö AI
92 Malmö AI DNS
Heat 2
1 Andreas Martinsen
Aarhus 1900 A/M (DEN)
90 Aarhus 1900 A/M (DEN) 7.95 q
2 Amir Shaker
Hammarby IF
89 Hammarby IF 8.14 q 8.133
3 Joel Bengtsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 8.18 q
4 Filip Björklund
Upsala IF
98 Upsala IF 8.19 q
5 Massin Ait Bouziad
Sparta (DEN)
95 Sparta (DEN) 8.70
6 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 8.93
Män 60 m häck Final
Höjd: 106,7cm
Söndag 13:50
1 Max Hrelja
Malmö AI
98 Malmö AI 7.87 SB
2 Fredrick Ekholm
IFK Lidingö
94 IFK Lidingö 7.89 SB
3 Andreas Martinsen
Aarhus 1900 A/M (DEN)
90 Aarhus 1900 A/M (DEN) 7.96
4 Amir Shaker
Hammarby IF
89 Hammarby IF 8.12
5 Elias Martinsson
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 8.15
6 Joel Bengtsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 8.18
7 James Gaudiello
Malmö AI
98 Malmö AI 8.51
Filip Björklund
Upsala IF
98 Upsala IF DNS
Män Höjd Final
Söndag 13:45
1 Filip Björklund
Upsala IF
98 Upsala IF 200
2 Vetle Raa Ellingsen
Fana IL (NOR)
00 Fana IL (NOR) 190
3 Andreas Leveau
Öresund FK
80 Öresund FK 185
175180185190195200204
Andreas Leveauooxoxxx
Filip Björklund----xxoxoxxx
Vetle Raa Ellingsen--ooxxx
Män Stav Final
Lördag 14:25
1 Aske Valdemar Petersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 470
2 Mikkel Ringsted
Københavns IF (DEN)
96 Københavns IF (DEN) 470
3 Nikolaj Grønbech
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 430
4 Henrik Johansson
FIF Gnistan
85 FIF Gnistan 410 SB
5 Nikolaj Graves
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 400
=6 Christoffer Holst Hahn
Frederiksberg IF (DEN)
74 Frederiksberg IF (DEN) 380 =PB
=6 Jens Sørensen
Randers Freja Atletik (DEN)
91 Randers Freja Atletik (DEN) 380 PB
360370380400410420430440450460470480
Jens Sørensen oooxxx
Henrik Johansson--xoxooxxx
Aske Valdemar Petersen-------o-ooxxx
Mikkel Ringsted-----ooooxxoxoxxx
Nikolaj Graves---o-xxx
Nikolaj Grønbech--xoooxoxoxxx
Christoffer Holst Hahno-oxxx
Män Längd Final
Söndag 11:45
1 Thobias Nilsson Montler
Malmö AI
96 Malmö AI 7.91
2 Andreas Trajkovski
Sparta (DEN)
93 Sparta (DEN) 7.43
3 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 7.30
4 Sebastian Pedersen
Sparta (DEN)
97 Sparta (DEN) 7.23
5 Artur Engström
Örgryte IS
96 Örgryte IS 7.13
6 Elias Martinsson
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 6.92
7 Marius Bull Hjeltnes
IK Tjalve (NOR)
96 IK Tjalve (NOR) 6.73
8 Sindre Olsvik
IK Tjalve (NOR)
98 IK Tjalve (NOR) 6.51
9 Massin Ait Bouziad
Sparta (DEN)
95 Sparta (DEN) 6.50
10 Nicolai Lind Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 6.36
11 Linus Leveau
IFK Helsingborg
97 IFK Helsingborg 6.26
12 Erik Dahlqvist
IK Orient
98 IK Orient 6.23
13 Simon B. Thomsen
Randers Freja Atletik (DEN)
99 Randers Freja Atletik (DEN) 5.58
123456
Nicolai Lind Andersen6.326.366.35
Andreas Carlsson6.917.107.307.11x7.15
Elias Martinsson6.826.926.90x6.80-
Andreas Trajkovski7.157.437.347.307.337.20
Erik Dahlqvist5.575.946.23
Linus Leveau6.264.63-
Marius Bull Hjeltnesx6.73x6.50xx
Sebastian Pedersenx7.231.517.207.167.11
Artur Engström6.92x6.93x6.887.13
Simon B. Thomsen5.585.415.33
Sindre Olsvik2.356.51x6.406.056.50
Massin Ait Bouziadx6.406.50
Thobias Nilsson Montler7.777.877.91x7.707.91
Män Tresteg Final
Lördag 14:45
1 Artur Engström
Örgryte IS
96 Örgryte IS 15.04
2 Marcus Nyberg
Malmö AI
97 Malmö AI 14.99
3 Erlend Bolstad Raa
Fana IL (NOR)
00 Fana IL (NOR) 14.65
4 Sondre Vie Ytre Arne
Fana IL (NOR)
01 Fana IL (NOR) 14.62
5 Patrick Wolf
Esbjerg AM (DEN)
01 Esbjerg AM (DEN) 13.72 PB
6 Marius Bull Hjeltnes
IK Tjalve (NOR)
96 IK Tjalve (NOR) 13.60
7 Gustav Tartu
IF Kville
02 IF Kville 13.55
8 Melker Manne
Ullevi FK
01 Ullevi FK 13.15
9 Jesper Nordström
IF Kville
02 IF Kville 13.13
10 Simon B. Thomsen
Randers Freja Atletik (DEN)
99 Randers Freja Atletik (DEN) 11.29
Per B Johannesen
Fana IL (NOR)
02 Fana IL (NOR) x
Carl Erik Landsvik
Fana IL (NOR)
01 Fana IL (NOR) x
Massin Ait Bouziad
Sparta (DEN)
95 Sparta (DEN) x
123456
Erlend Bolstad Raa14.5914.02xx14.65x
Jesper Nordström12.6912.3813.13
Carl Erik Landsvikxxx
Patrick Wolf13.6613.7213.47x13.61x
Simon B. Thomsen10.4411.2910.86
Melker Mannexx13.1513.07xx
Marius Bull Hjeltnesx13.52xx13.5113.60
Gustav Tartu13.3213.4613.31-13.5513.50
Massin Ait Bouziadxxx
Per B Johannesenxxx
Artur Engström15.02x15.0415.0414.8914.72
Marcus Nyberg 14.67x14.1914.9914.8014.50
Sondre Vie Ytre Arnexx14.62xxx
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
Söndag 15:00
1 Casper Jørgensen
Sparta (DEN)
99 Sparta (DEN) 15.90
2 Stefan Mortensen
Sparta (DEN)
96 Sparta (DEN) 14.53 PB
3 Nikolaj Graves
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 12.59 PB
4 Emanuel Hammann
Københavns IF (DEN)
99 Københavns IF (DEN) 9.40
123456
Stefan Mortensen14.0814.53x13.9813.93x
Emanuel Hammann8.74x9.109.089.409.30
Nikolaj Graves12.5912.5412.0912.2512.05x
Casper Jørgensen15.90xxxxx
P19 60 m Försök
Lördag 13:35
Heat 1
1 Tobias Gorgone Larsen
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 7.07 q
2 Peter Kjølbye
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 7.34 q 7.332
3 Petter Roos
KA2 IF
01 KA2 IF 7.36 PB
4 Hampus Helamb
Ullevi FK
01 Ullevi FK 7.42 SB
5 Jesper Simonsson
IK Orient
00 IK Orient 7.53
6 Philip Ryding
IF Kville
01 IF Kville 7.66
Mads Lund
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) DNF
Heat 2
1 Emil Frænde
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 7.19 q
2 Erik Johansson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 7.26 q =SB
3 Daniel Andersen
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 7.31 q
4 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 7.34 7.340
5 Otto Nilsson
IK Sisu
01 IK Sisu 7.46 7.453
6 Jakob Helsing
IK Orient
00 IK Orient 7.50
7 Thorbjørn Børresen
Greve Atletik (DEN)
01 Greve Atletik (DEN) 7.82
8 Erik Olzon
IF Kville
01 IF Kville 7.93
Heat 3
1 Oliwer Danielsson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 7.08 q
2 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 7.14 q PB
3 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 7.28 q
4 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 7.35 SB
5 Marcus Andersson
Öresund FK
00 Öresund FK 7.45
6 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 7.46 7.455
7 Johan Magnus Bjørgan
Fana IL (NOR)
00 Fana IL (NOR) 7.52
8 Villiam Arendt Lemvigh
Frederiksberg IF (DEN)
01 Frederiksberg IF (DEN) 7.78
P19 60 m Final
Lördag 15:05
1 Tobias Gorgone Larsen
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 7.01
2 Oliwer Danielsson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 7.05
3 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 7.12 PB
4 Emil Frænde
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) 7.15
5 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 7.21 SB
6 Daniel Andersen
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 7.24
7 Erik Johansson
Ullevi FK
01 Ullevi FK 7.28
8 Peter Kjølbye
Vejle IF (DEN)
01 Vejle IF (DEN) 7.31
P19 200 m Final
Lördag 19:50
A-Final
Tot. plac.
1 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 23.38 1
2 Ludvig Jönsson
IFK Växjö
00 IFK Växjö 23.72 2
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 23.79 3
B-Final
Tot. plac.
1 Petter Roos
KA2 IF
01 KA2 IF 24.22 5
2 Melker Manne
Ullevi FK
01 Ullevi FK 24.63 7
Thorbjørn Børresen
Greve Atletik (DEN)
01 Greve Atletik (DEN) DNF
C-Final
Tot. plac.
1 Andreas Christoffersen
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 24.09 4
2 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 24.50 6
Sammanställning
1 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 23.38
2 Ludvig Jönsson
IFK Växjö
00 IFK Växjö 23.72
3 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 23.79
4 Andreas Christoffersen
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 24.09
5 Petter Roos
KA2 IF
01 KA2 IF 24.22
6 Eli Karström
FK Athlet
01 FK Athlet 24.50
7 Melker Manne
Ullevi FK
01 Ullevi FK 24.63
Thorbjørn Børresen
Greve Atletik (DEN)
01 Greve Atletik (DEN) DNF
P19 1500 m Final
Lördag 16:05
1 Anton Lindberg
IS Göta
00 IS Göta 4:24.53
2 Michael Nordahl
Ystads IF
01 Ystads IF 4:28.37
3 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 4:32.19
4 Kristian Carstensen
Ballerup AK (DEN)
01 Ballerup AK (DEN) 4:35.35
5 Sebastian Hansen
Hvidovre AM (DEN)
01 Hvidovre AM (DEN) 4:40.92
P19 60 m häck Final
Höjd: 99,1cm
Söndag 12:45
1 Thomad Jones
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 8.29
2 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 8.48
3 Philip Ryding
IF Kville
01 IF Kville 8.76
4 Teodor Sobczyk
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 9.02
5 Otto Nilsson
IK Sisu
01 IK Sisu 9.05
6 Andreas Christoffersen
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 9.16
7 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 9.23
Mads Lund
Sparta (DEN)
00 Sparta (DEN) DNS
P19 60 m häck 60 m häck Extra
Höjd: 99,1cm
Söndag 13:45
1 Thomad Jones
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 8.26
2 Andreas Christoffersen
Sparta (DEN)
01 Sparta (DEN) 8.80 PB
P19 Höjd Final
Söndag 15:00
1 Vetle Raa Ellingsen
Fana IL (NOR)
00 Fana IL (NOR) 193
2 Samuel Fransson
Malmö AI
00 Malmö AI 193
3 Philip Ryding
IF Kville
01 IF Kville 190
4 Melker Manne
Ullevi FK