Resultat Ölandsspelen

Högby IP, Löttorp   2022-07-16 - 2022-07-17

Arrangör: Högby IF Tävlingsledare: Carl-Gustaf Nilsson Senast uppdaterad: 2022-07-21 20:47:34
2022-07-16 2022-07-17 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 200 m
16/7 18:00
A-Final
Vind: +2.3
Tot. plac.
1 Klara Helander
Upsala IF
95 Upsala IF 24.92 1
2 Karin Bengtsson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 26.30 2
3 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 26.68 =3
4 Lisen Rignell
Bromma IF
03 Bromma IF 26.74 5
5 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 27.53 7
B-Final
Vind: +1.5
Tot. plac.
1 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 26.68 =3
2 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 26.96 6
3 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 27.96 8
4 Clara Unnerud Wallhagen
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 28.17 9 PB
5 Rebecka Sjöberg
Täby IS
05 Täby IS 28.31 10
Kvinnor & F17 800 m
16/7 16:40
1 Lisa Bäckdén
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 2:31.78
2 Malin Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 2:51.44 SB
3 Disa Stighäll
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 3:09.12
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Malin Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 2:51.44
F17
1 Lisa Bäckdén
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 2:31.78
2 Disa Stighäll
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 3:09.12
Kvinnor 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Kvinnor 100 m häck
Höjd: 84,0cm
16/7 10:10
Vind: +0.1
1 Jonna Lindéen
Kalmar SK
96 Kalmar SK 14.29
2 Karin Bengtsson
Hanvikens SK
04 Hanvikens SK 15.31
3 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 17.48
Kvinnor Höjd
16/7 12:30
1 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 158
150155158
105 Linnea Svanhalloxoxo
Kvinnor Stav
16/7 10:00
1 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 360 PB
2 Ellen Rosenberg
IFK Växjö
06 IFK Växjö 350 PB
3 Alice Bredström
Brattås CK
07 Brattås CK 320 PB
4 Jenny Östlund
Hässelby SK
84 Hässelby SK 300 SB
5 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 290
6 Ebba Hammarstrand
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 290 PB
7 Klara Dahlin
IF Udd
07 IF Udd 290
8 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 280
9 Tuva-Stina Rooth
IFK Växjö
06 IFK Växjö 270
10 Emma Nehlin
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 250
Vera Blom
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden DNS
Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu DNS
230240250260270280290300310320330340350360367
202 Freja Strenius----xxoooxxx
74 Jenny Östlund--o-o-oxoxxx
315 Ebba Hammarstrandoooxoooxoxxx
201 Ellida Stengård-----oxoooooooxxoxxx
318 Emma Nehlinoxooxxx
115 Klara Dahlin-ooxoxxooxoxxx
158 Tuva-Stina Rooth--xxooxoxxx
159 Ellen Rosenberg-------ooooooxxx
92 Tuva Grimheden---oooxxx
4 Alice Bredström----o-xxooxxoxoxxx
Kvinnor Längd
16/7 16:50
1 Lisen Rignell
Bromma IF
03 Bromma IF 5.23 +1.3
2 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 5.16 0.0
Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF DNS
123456
193 Hilda Lindell5.12 +0.44.83 +1.42.58 +0.93.48 +1.45.16 0.04.85 +1.6
7 Lisen Rignellx 5.03 +0.64.98 +1.35.23 +1.34.96 +1.75.00 +1.7
83 Frida BergvallDNS
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
16/7 12:30
1 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 12.78 SB
2 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 12.70
3 Nadja Lennartsson
Örgryte IS
01 Örgryte IS 7.90
Amina Fältmars
IK Sisu
03 IK Sisu -
Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF -
123456
169 Amina Fältmars
280 Jonna Lundgren11.9812.2612.70x11.77x
83 Frida Bergvall12.2712.5412.6512.1112.78x
105 Linnea Svanhall------
351 Nadja Lennartssonx7.427.727.907.687.54
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
16/7 13:00
1 Linnéa Agefjäll
Kalmar SK
97 Kalmar SK 33.98 SB
2 Nadja Lennartsson
Örgryte IS
01 Örgryte IS 26.68 SB
3 Moa Andersson
Högby IF
06 Högby IF 24.39 PB
123456
206 Linnéa Agefjällx28.1325.1730.6033.98x
79 Moa Anderssonx22.8521.6720.6924.3922.33
351 Nadja Lennartssonx26.1325.7926.5625.4326.68
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
16/7 16:50
1 Amanda Rask
IFK Umeå
02 IFK Umeå 39.96
2 Frida Bergvall
Högby IF
99 Högby IF 34.56
3 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 33.00 PB
4 Nadja Lennartsson
Örgryte IS
01 Örgryte IS 27.84
Carolin Näslund
IF Göta Karlstad
98 IF Göta Karlstad DNS
Tova Holmberg
Lidköpings IS
01 Lidköpings IS DNS
123456
111 Carolin Näslund
120 Amanda Rask36.02x35.9439.96x36.18
351 Nadja Lennartsson25.0627.7425.5626.6827.84x
228 Tova Holmberg
83 Frida Bergvallx31.7634.5632.8032.4831.86
105 Linnea Svanhall29.5430.1033.00xx32.70
F17 100 m Försök
16/7 11:50
Heat 1
Vind: -1.3
1 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.89 Q
2 Ella Grimheden
Västerås FK
06 Västerås FK 13.97 Q
Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF DNS
Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS DNS
Heat 2
Vind: +0.3
1 Kellie Tran
IK Ymer
05 IK Ymer 12.97 Q
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 13.14 Q
3 Clara Unnerud Wallhagen
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 13.74 q
4 Astrid Wallman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 13.84 q
F17 100 m Final
16/7 13:30
Vind: -0.8
1 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 12.84
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 12.86
3 Kellie Tran
IK Ymer
05 IK Ymer 13.27
4 Clara Unnerud Wallhagen
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 13.78
5 Ella Grimheden
Västerås FK
06 Västerås FK 14.01
6 Astrid Wallman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 14.20
F17 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 800 m

F17 3000 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 3000 m

F17 100 m häck
Höjd: 76,2cm
16/7 10:20
Vind: -0.7
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 14.84
2 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 16.36
3 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 16.36 SB
4 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 16.49
5 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 19.69
F17 Höjd
16/7 12:30
1 Tilde Persson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 155
2 Wilma Alexandersson
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 155
3 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 150
4 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 150 PB
5 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 145
6 Lovisa Blomsten
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 145 SB
7 Tuva Svensson Swärdh
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 135
130135140145150155158
246 Malva Axén--oxoxxx
18 Tuva Svensson Swärdhxoxxoxxx
67 Wilma Alexandersson----xoxoxxx
66 Emma Östklint--ooxoxxx
156 Tilde Persson--oooxoxxx
254 Lovisa Blomsten-ooxxoxxx
237 Ebba Cronholmoooooxxx
F17 Längd
16/7 11:20
1 Kellie Tran
IK Ymer
05 IK Ymer 5.32 +0.5 =SB
2 Elin Hjertzell
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 5.19 0.0
3 Rebecka Sjöberg
Täby IS
05 Täby IS 4.82 +0.7
4 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.77 -1.4 SB
5 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 4.74 +0.8 SB
6 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 4.72 0.0 SB
7 Emma Sjöblom
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 4.71 0.0
8 Astrid Wallman
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 4.66 +1.7
9 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 4.43 0.0
10 Ella Grimheden
Västerås FK
06 Västerås FK 4.14 0.0
Juni Bengtsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H -
123456
157 Ronja Rickardsson4.77 -1.4x x x x 4.48 -1.7
252 Juni Bengtssonx x x - - -
73 Astrid Wallman4.47 0.04.59 0.04.56 0.04.66 +1.74.31 -3.7x
180 Kellie Tran5.32 +0.5x 5.21 0.04.88 +0.5- 4.95 +1.7
69 Elin Hjertzell5.19 0.05.06 0.0x 4.76 0.04.90 -3.04.71 -4.8
237 Ebba Cronholm4.48 0.04.62 +1.84.74 +0.84.51 0.04.47 -2.04.11 -3.2
264 Emma Sjöblomx x 4.71 0.0x 4.30 -2.6x
323 Rebecka Sjöberg4.15 +0.84.82 +0.7x 4.12 +1.94.59 -3.14.51 -3.0
333 Ella Grimheden4.14 0.0x x - - -
326 Tova Björngard4.43 0.0x x - - -
246 Malva Axén4.72 0.04.62 +1.14.68 +1.24.32 +2.0- -
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
16/7 15:00
1 Malva Axén
Motala AIF
05 Motala AIF 12.24
2 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 11.80
3 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 11.11
4 Ellida Stengård
KA2 IF
05 KA2 IF 10.28
5 Emma Östklint
Hovslätts IK
05 Hovslätts IK 10.21 PB
6 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 10.20
7 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 9.97 PB
8 Moa Andersson
Högby IF
06 Högby IF 8.93
Rebecka Sjöberg
Täby IS
05 Täby IS -
123456
239 Elvira Hall8.62x9.979.209.449.82
321 Elin Runemarxxxx10.9911.11
323 Rebecka Sjöberg------
246 Malva Axén11.32x11.7911.5911.7812.24
157 Ronja Rickardssonxx11.7611.8011.8011.63
201 Ellida Stengård9.929.9610.1510.289.969.96
79 Moa Andersson8.938.098.468.87x8.03
326 Tova Björngardx9.64xx10.20x
66 Emma Östklint9.839.469.619.7410.219.40
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
16/7 13:00
1 Amanda Cederlöf
IFK Växjö
05 IFK Växjö 29.71
2 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 29.59
3 Tova Björngard
Upsala IF
06 Upsala IF 29.44
4 Elvira Hall
Ljungby FIK
06 Ljungby FIK 27.09
Moa Andersson
Högby IF
06 Högby IF DNS
123456
127 Amanda Cederlöf29.55x29.71xxx
326 Tova Björngardx26.8029.1129.4428.5827.54
239 Elvira Hall24.23x25.76x27.09x
79 Moa AnderssonDNS
157 Ronja Rickardssonxx26.6626.48x29.59
F17 Spjut
Vikt: 500g
16/7 16:10
1 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 29.95
2 Anna Leykauf
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 20.73 SB
3 Moa Andersson
Högby IF
06 Högby IF 17.45 PB
123456
237 Ebba Cronholm--29.95--29.95
79 Moa Andersson--12.11--17.45
258 Anna Leykauf--20.73--20.73
F15 80 m
16/7 13:40
Vind: +2.1
1 Filippa Engström
Västerås FK
07 Västerås FK 10.15
2 Julia Falk
IFK Växjö
07 IFK Växjö 10.29
3 Amanda Tran
IK Ymer
07 IK Ymer 10.45
4 Smilla Fermskog
IFK Växjö
07 IFK Växjö 11.39
5 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 11.51
6 Maja Karlsson
KA2 IF
07 KA2 IF 11.70
F14 800 m
16/7 16:10
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 2:25.30 PB
2 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 2:30.87
3 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 2:34.31
4 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 2:42.57 PB
5 Signe Domfors
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 2:43.34
6 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 2:48.36
7 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 3:05.86
Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 DNF
Sammanställning per klass
F14
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 2:25.30
2 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 2:30.87
3 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 2:34.31
4 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 2:42.57
5 Signe Domfors
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 2:43.34
6 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 2:48.36
7 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 3:05.86
Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 DNF
F15 2000 m
16/7 17:00
Sara Karlsson Wallin
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK DNF
Sammanställning per klass
F15
Sara Karlsson Wallin
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK DNF
F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
16/7 10:30
A-Final
Vind: -0.8
Tot. plac.
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 12.20 1 PB
2 Julia Falk
IFK Växjö
07 IFK Växjö 12.69 2
3 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 13.03 3
4 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 13.04 4 PB
B-Final
Vind: -0.9
Tot. plac.
1 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 13.43 5
2 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 14.00 6
3 Smilla Fermskog
IFK Växjö
07 IFK Växjö 14.17 7
4 Livia Nilsson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 14.78 8
5 Rowan Sundevall
Kalmar SK
07 Kalmar SK 17.07 9
F15 Höjd
16/7 17:00
1 Alice Bredström
Brattås CK
07 Brattås CK 157 =PB
2 Julia Falk
IFK Växjö
07 IFK Växjö 154
Hedvig Lindbergh
KA2 IF
07 KA2 IF DNS
140145148151154157161
134 Julia Falkoxoxxoxooxxx
4 Alice Bredströmoooooxxoxxx
F15 Längd
16/7 15:00
1 Julia Falk
IFK Växjö
07 IFK Växjö 5.30 +1.7 SB
2 Filippa Engström
Västerås FK
07 Västerås FK 5.12 +1.9 PB
3 Smilla Fermskog
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.53 +1.9 PB
4 Tuva Grimheden
Högby IF
07 Högby IF 4.51 +1.6 PB
5 Livia Nilsson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.50 +1.7 PB
Hedvig Lindbergh
KA2 IF
07 KA2 IF DNS
Siri Zetterdahl
KA2 IF
07 KA2 IF DNS
Amanda Tran
IK Ymer
07 IK Ymer DNS
Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H DNS
Denise Kuivanen-Johnson
Tjalve FIF
07 Tjalve FIF DNS
123456
136 Smilla Fermskog4.25 +1.04.51 +1.54.17 +1.84.35 +0.8x 4.53 +1.9
152 Livia Nilsson4.11 +0.64.50 +1.7x 4.29 +1.34.27 +1.44.18 0.0
192 Hedvig LindberghDNS
204 Siri ZetterdahlDNS
179 Amanda TranDNS
331 Filippa Engströmx 4.78 +1.24.64 +0.8x 5.12 +1.9x
255 Iris BridellDNS
92 Tuva Grimheden4.51 +1.64.35 +1.6x 4.50 +1.4x 4.22 +2.0
134 Julia Falk5.08 +0.44.94 0.04.88 +1.24.80 +1.55.30 +1.75.07 +3.4
317 Denise Kuivanen-JohnsonDNS
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
16/7 10:50
1 Rowan Sundevall
Kalmar SK
07 Kalmar SK 8.17
Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK -
123456
321 Elin Runemar
218 Rowan Sundevall7.767.887.967.777.578.17
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
16/7 16:00
1 Emma Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 36.51
2 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 32.18 PB
3 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 32.13 PB
4 Elin Runemar
Turebergs FK
07 Turebergs FK 31.56
5 Rowan Sundevall
Kalmar SK
07 Kalmar SK 31.34
6 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 27.74
7 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 26.21 PB
8 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 24.26 PB
123456
112 Emma Andersson34.7136.5133.7634.75x31.51
321 Elin Runemarx28.4531.2331.56xx
10 Felicia Bjärnlöfxx28.69x31.6832.13
14 Julia Elofssonx20.4421.9624.2624.06x
218 Rowan Sundevallxx31.34x27.0227.17
20 Ottilia Thorell32.18x31.37xxx
287 Engla Zobal Medin24.7427.74x24.26x26.64
279 Hilma Johansson26.2125.84x21.64xx
F15 Spjut
Vikt: 500g
16/7 11:40
1 Julia Falk
IFK Växjö
07 IFK Växjö 35.63 SB
2 Emma Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 34.70
3 Rowan Sundevall
Kalmar SK
07 Kalmar SK 30.30
4 Engla Zobal Medin
Skruvs IF
07 Skruvs IF 28.24 SB
5 Julia Elofsson
Eksjö Södra IK
07 Eksjö Södra IK 28.18
6 Sara Karlsson Wallin
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 22.06
7 Hilma Johansson
Skruvs IF
07 Skruvs IF 21.88 SB
123456
279 Hilma Johansson18.7419.7220.7821.7021.8820.96
218 Rowan Sundevall29.6426.9429.52-30.30-
287 Engla Zobal Medin23.1024.5225.2826.3828.2426.38
14 Julia Elofsson28.18---25.3825.20
112 Emma Andersson26.7034.1034.7031.6829.34-
134 Julia Falk34.4433.0833.4035.0635.6330.62
240 Sara Karlsson Wallin20.3818.9415.2019.6422.0621.88
F14 80 m Försök
16/7 12:20
Heat 1
Vind: +3.0
1 Elvira Sohlberg
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden 10.55 Q
2 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 10.60 Q
3 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.08 q
4 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 11.21
5 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.58
Heat 2
Vind: +2.5
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 10.31 Q
2 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 10.64 Q
3 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 10.76 q
4 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 11.41
5 Signe Domfors
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 11.68
F14 80 m Final
16/7 14:10
Vind: +1.1
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 10.31 ÖsR
2 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 10.64
3 Elvira Sohlberg
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden 10.71
4 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 10.91
5 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 11.24
6 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 11.30
F14 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 800 m

F14 2000 m
16/7 17:00
1 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 7:26.55
2 Emmy Ellbring
Ljungby FIK
08 Ljungby FIK 7:28.08
3 Alma Winroth
IFK Växjö
08 IFK Växjö 7:31.27
4 Alice Gossner
Malmö AI
08 Malmö AI 7:38.41
5 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 8:52.71
F14 Höjd
16/7 11:50
1 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 142 PB
2 Emma Nehlin
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 142 PB
3 Signe Domfors
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 139 PB
125130133136139142145
318 Emma Nehlinooooxxoxoxxx
200 Freja Sahlinooooooxxx
313 Signe Domforsoxxooooxxx
F14 Längd
16/7 13:30
1 Astrid Fakelius
Brattås CK
08 Brattås CK 5.33 +0.5 ÖsR
2 Matilda Isaksson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 4.89 +0.2
3 Amanda Lind
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 4.69 0.0
4 Stina Essberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.67 0.0 PB
5 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 4.63 0.0
6 Nike Blomberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.56 +1.0 PB
7 Jamilia Bernhardsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 4.44 +1.2
8 Tindra Westlund Stenberg
Habo Friidrott -04
08 Habo Friidrott -04 4.35 +1.4
9 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 4.30 +0.7
10 Signe Domfors
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 4.07 +1.5 SB
11 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 3.71 +1.4
12 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 3.14 +1.7
Filippa Eriksson
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF DNS
123456
298 Emilia Håårdh4.29 +1.04.58 +1.54.57 +1.04.52 +1.04.56 +0.24.63 0.0
314 Filippa ErikssonDNS
200 Freja Sahlin4.30 +0.74.29 +1.33.97 0.0- - -
329 Ebba Petersson2.96 0.03.14 +1.72.74 +1.1- - -
61 Stina Essbergx 4.67 0.04.25 +0.24.21 +0.64.41 0.04.48 0.0
303 Matilda Isaksson4.89 +0.24.70 +1.2x 4.59 +1.5x 4.62 +1.1
282 Gerda Medinx x 3.71 +1.4- - -
57 Nike Blomberg4.56 +1.03.95 +0.34.47 +1.4x - -
313 Signe Domfors3.80 +0.74.03 +1.24.07 +1.5- - -
5 Astrid Fakelius4.98 +1.0x 4.73 +0.85.08 0.05.33 +0.5x
307 Amanda Lind3.97 +1.64.69 0.0x x 4.69 +1.14.66 +1.7
64 Tindra Westlund Stenberg3.97 +1.24.35 +1.44.25 +1.24.14 +1.74.10 +0.94.00 +1.2
207 Jamilia Bernhardsson3.00 +1.14.44 +1.23.03 +1.2- - -
F14 Kula
Vikt: 3,0kg
16/7 10:50
1 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 10.16 PB
2 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 7.87 PB
3 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 5.38 PB
123456
20 Ottilia Thorell9.609.6510.169.779.279.38
10 Felicia Bjärnlöfx7.147.867.87xx
329 Ebba Petersson5.135.385.295.054.834.85
F14 Diskus
Vikt: 0,75kg
16/7 10:00
1 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 35.31 ÖsR
2 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 31.85
3 Emilia Håårdh
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 24.34
123456
298 Emilia Håårdh
20 Ottilia Thorell
10 Felicia Bjärnlöf
F14 Spjut
Vikt: 500g
16/7 12:40
1 Gerda Medin
Skruvs IF
08 Skruvs IF 25.57
2 Saga Simonsson
Skruvs IF
08 Skruvs IF 23.32 PB
3 Ottilia Thorell
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 21.80
4 Freja Sahlin
KA2 IF
08 KA2 IF 21.38 PB
5 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 12.51
123456
20 Ottilia Thorell
200 Freja Sahlin
329 Ebba Petersson
286 Saga Simonsson
282 Gerda Medin
F13 60 m Försök
16/7 13:00
Heat 1
Vind: +0.9
1 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.50 Q PB
2 Freya Skoog
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.91 Q PB
3 Molly Persson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.17 q PB
4 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 9.25
5 Rebecca Carlsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 10.08
Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI DNS
Heat 2
Vind: +2.0
1 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.61 Q
2 Ellen Eriksson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.96 Q PB
3 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 9.19 q
4 Hanna Carlsson
Skruvs IF
09 Skruvs IF 9.25 PB
5 Annie Andersson
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 9.75
Ebba Hammarstrand
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF DNS
F13 60 m Final
16/7 14:20
Vind: +1.8
1 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.47 PB
2 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.69
3 Freya Skoog
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.84 PB
4 Ellen Eriksson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.17
5 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 9.17
6 Molly Persson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.38
F13 600 m
16/7 15:30
1 Nora Karlsson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 1:51.36
2 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 1:52.01 PB
3 Rebecka Albinsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 1:52.49
4 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 1:57.13 PB
5 Rebecca Carlsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 2:24.99
Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö DNS
Annie Andersson
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden DNS
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
16/7 11:10
A-Final
Vind: -0.1
Tot. plac.
1 Nora Karlsson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 9.95 1 PB
2 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 10.13 2
3 Noomi Lindkvist
IFK Växjö
10 IFK Växjö 10.23 3 PB
4 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 10.35 4 PB
5 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 10.46 5
6 Rebecka Albinsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 10.93 7
B-Final
Vind: -0.6
Tot. plac.
1 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 10.78 6 PB
2 Sofia Deresiewicz
Sundbybergs IK
09 Sundbybergs IK 11.60 8
3 Hanna Carlsson
Skruvs IF
09 Skruvs IF 11.81 9 PB
4 Ella Algotsson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 11.87 10 PB
5 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 12.39 11
Alma Stenberg
IFK Växjö
09 IFK Växjö DNS
F13 Höjd
16/7 13:30
1 Molly Persson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 145
2 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 135
=3 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 130 PB
=3 Annie Andersson
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 130
=5 Hanna Carlsson
Skruvs IF
09 Skruvs IF 125
=5 Signe Isaksson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 125
7 Ebba Hammarstrand
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 125
110115120125130135138145
141 Maja Havtorpooooxox--
290 Nova Arvidsson--ooooxxx
155 Molly Persson----oooo
315 Ebba Hammarstrand-oxoxxoxxx
273 Hanna Carlssonooooxxx
304 Signe Isakssonooooxxx
31 Annie Anderssonooooxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
16/7 10:00
1 Nora Karlsson
IF Göta Karlstad
09 IF Göta Karlstad 4.68 +1.3
2 Ella Kjellberg
IF Udd
09 IF Udd 4.64 -0.4 PB
3 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 4.64 0.0 PB
4 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 4.46 -1.4
5 Molly Persson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 4.45 -0.8 PB
6 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 4.43 0.0
7 Ellen Eriksson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 4.35 +1.2 PB
8 Rebecka Albinsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 4.29 -0.2 PB
9 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 4.26 0.0 PB
10 Freya Skoog
IFK Växjö
09 IFK Växjö 4.20 0.0
11 Sofia Deresiewicz
Sundbybergs IK
09 Sundbybergs IK 4.14 0.0 PB
12 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 3.98 -0.7 PB
13 Signe Isaksson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 3.98 -1.0
14 Hanna Carlsson
Skruvs IF
09 Skruvs IF 3.94 -1.3 PB
123456
273 Hanna Carlsson3.90 -1.13.94 -1.33.78 -1.9
132 Ellen Eriksson4.35 +1.24.04 -1.34.00 -0.74.10 -0.34.20 -1.14.15 -0.8
116 Ella Kjellberg2.42 0.04.60 -2.64.64 -0.44.53 -0.24.62 -0.8-
109 Nora Karlsson4.50 0.04.46 +0.94.68 +1.34.47 -1.23.17 -1.5-
292 Sofia Deresiewicz3.90 0.03.92 +1.24.14 0.0
155 Molly Persson4.34 0.04.35 -0.24.33 0.04.45 -0.84.30 -1.24.30 +1.1
188 June Johansson4.09 -1.64.24 -0.14.26 0.0
290 Nova Arvidsson4.30 0.04.27 -0.44.43 0.04.19 -1.74.36 -1.8-
223 Rebecka Albinsson4.29 -0.2x 3.94 0.03.86 -0.4- -
162 Freya Skoog4.06 -0.94.12 -0.24.20 0.0
304 Signe Isaksson3.98 -1.03.82 -1.33.90 -0.7
305 Elin Jonsson3.90 -0.13.92 -0.73.98 -0.7
339 Meja Askestam4.37 -1.24.46 -1.44.35 -0.34.44 -0.4- 4.40 0.0
141 Maja Havtorp4.60 -1.74.45 -1.34.60 -1.14.64 0.04.49 -0.94.60 0.0
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
16/7 11:30
1 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 10.18
2 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 9.90
3 Moa Fransson Davidsen
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.30 PB
4 Ellen Eriksson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.77 PB
5 Meja Askestam
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 8.55
6 Rebecka Albinsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 8.15 PB
7 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 8.10
8 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 7.77
9 Rebecca Carlsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 6.65 PB
123456
132 Ellen Eriksson7.657.997.188.778.086.97
339 Meja Askestam7.618.127.718.048.188.55
305 Elin Jonsson9.489.908.379.089.059.39
153 Emma Nordin7.567.757.378.107.477.97
137 Moa Fransson Davidsen9.168.948.379.308.808.90
141 Maja Havtorp7.097.776.957.537.177.03
224 Rebecca Carlsson6.656.15x---
223 Rebecka Albinsson7.667.948.077.647.858.15
358 Vendela Dekreon9.8410.189.679.519.24x
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
16/7 12:30
1 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 28.90 PB
2 Alma Stenberg
IFK Växjö
09 IFK Växjö 28.33 PB
3 Moa Fransson Davidsen
IFK Växjö
09 IFK Växjö 21.82 PB
4 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 20.71 PB
5 Ebba Hammarstrand
Tjalve FIF
09 Tjalve FIF 20.65 PB
123456
315 Ebba Hammarstrand
163 Alma Stenberg
153 Emma Nordin
137 Moa Fransson Davidsen
358 Vendela Dekreon
F13 Spjut
Vikt: 400g
16/7 14:40
1 Vendela Dekreon
Eskilstuna FI
09 Eskilstuna FI 28.81
2 Elin Jonsson
Södra Vi IF
09 Södra Vi IF 23.38 PB
3 Moa Fransson Davidsen
IFK Växjö
09 IFK Växjö 19.23
4 Nova Arvidsson
Stensjöns IF
09 Stensjöns IF 18.92
5 Maja Havtorp
IFK Växjö
09 IFK Växjö 18.14
6 Rebecca Carlsson
Karlskoga FI
09 Karlskoga FI 12.45
123456
290 Nova Arvidsson
137 Moa Fransson Davidsen
141 Maja Havtorp
305 Elin Jonsson
224 Rebecca Carlsson
358 Vendela Dekreon
F12 60 m Försök
16/7 12:50
Heat 1
Vind: +2.1
1 Nova Mattsson
Södra Vi IF
10 Södra Vi IF 9.06 Q
2 Kerstin Hermansson
Västerås FK
10 Västerås FK 9.31 Q
3 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 9.62 q
Heat 2
Vind: +1.6
1 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 9.11 Q
2 Ella Algotsson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 9.48 Q PB
3 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.62 q
4 Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö 10.04
F12 60 m Final
16/7 14:30
Vind: +2.1
1 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 9.02
2 Ella Algotsson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 9.29
3 Kerstin Hermansson
Västerås FK
10 Västerås FK 9.32
4 Nova Mattsson
Södra Vi IF
10 Södra Vi IF 9.32
5 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 9.56
6 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.74
F12 600 m
16/7 15:40
1 Ester Sander
Hellas FK
10 Hellas FK 1:59.49
2 Joline Dahlén
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 2:01.73 PB
3 Lovisa Gossner
Malmö AI
10 Malmö AI 2:03.81 PB
4 Sigrid Hagelberg
IFK Växjö
10 IFK Växjö 2:04.03 PB
5 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 2:08.61
Maja Martini
Motala AIF
10 Motala AIF DNS
Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu DNS
Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö DNS
F12 Höjd
16/7 14:40
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 143
2 Noomi Lindkvist
IFK Växjö
10 IFK Växjö 140
3 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 135
4 Nova Mattsson
Södra Vi IF
10 Södra Vi IF 135 PB
5 Ella Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 125 PB
=6 Maja Martini
Motala AIF
10 Motala AIF 120 PB
=6 Ella Algotsson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 120
=6 Alice Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 120
9 Hedvig Klintberg
Högby IF
10 Högby IF 110
Sally Neander
Kalmar SK
10 Kalmar SK DNS
100105110115120125130135140143146
48 Clara Sigvardsson-----ooxoooxxx
95 Hedvig Klintbergoooxx-
247 Maja Martini-ooooxxx
151 Noomi Lindkvist-----oooxoxxx
268 Ella Algotsson--oooxxx
342 Ella Ferm--oooxoxxx
341 Alice Ferm---ooxxx
39 Otilia Isberg-----oxooxxx
309 Nova Mattsson---oooxoxoxxx
F12 Längd
Hoppzon
16/7 11:20
1 Noomi Lindkvist
IFK Växjö
10 IFK Växjö 4.65 0.0 PB
2 Nova Mattsson
Södra Vi IF
10 Södra Vi IF 4.41 -1.1 PB
3 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 4.40 0.0 PB
4 Amanda Löfgren
IK Hinden
10 IK Hinden 4.30 0.0
5 Kerstin Hermansson
Västerås FK
10 Västerås FK 4.26 -1.3
6 Ella Algotsson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 4.19 0.0 PB
7 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 4.00 -1.2 PB
8 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 3.88 0.0 PB
9 Joline Dahlén
Habo Friidrott -04
10 Habo Friidrott -04 3.80 -0.3
10 Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö 3.64 -0.7 PB
11 Sigrid Hagelberg
IFK Växjö
10 IFK Växjö 3.42 -0.3
12 Ella Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 3.28 -1.7
13 Hedvig Klintberg
Högby IF
10 Högby IF 3.19 0.0 PB
14 Alice Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 3.14 -1.3 PB
Sally Neander
Kalmar SK
10 Kalmar SK -
123456
167 Amanda Löfgren4.27 0.04.30 0.02.42 0.04.06 0.04.13 0.04.09 -0.4
151 Noomi Lindkvist4.45 -1.24.32 -0.84.39 0.04.22 +0.34.65 0.04.63 0.0
341 Alice Ferm3.14 -1.33.08 -0.23.14 0.0
342 Ella Ferm3.24 0.03.28 -1.73.00 -0.4
58 Joline Dahlénx 3.73 -1.63.80 -0.3
268 Ella Algotsson4.19 0.04.12 0.03.65 0.03.85 +0.24.19 0.03.90 0.0
217 Sally Neander- - - - - -
335 Kerstin Hermansson4.06 -0.44.26 -1.34.16 0.04.17 +1.13.98 0.04.01 -0.5
140 Sigrid Hagelberg3.41 -1.03.20 0.03.42 -0.3
95 Hedvig Klintberg3.19 0.03.16 -1.62.97 0.0
39 Otilia Isberg3.64 0.03.72 -0.13.82 0.03.88 0.03.74 0.03.73 +1.5
48 Clara Sigvardsson4.36 -0.7x 4.38 0.04.40 0.03.12 0.04.33 +1.5
177 Tuva Lundqvist4.00 -1.23.76 0.03.93 0.03.91 -0.43.89 -0.23.94 +1.6
309 Nova Mattsson4.41 -1.14.36 -0.64.19 0.03.88 0.04.00 -1.43.75 +0.5
142 Saga Havtorp3.64 -0.73.26 0.03.60 -0.8
F12 Kula
Vikt: 2,0kg
16/7 13:00
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 9.15
2 Maja Martini
Motala AIF
10 Motala AIF 7.44
3 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 6.82 SB
4 Hedvig Klintberg
Högby IF
10 Högby IF 6.69 PB
5 Felicia Johannisson
FIF Gnistan
10 FIF Gnistan 5.89
6 Saga Havtorp
IFK Växjö
10 IFK Växjö 5.48
123456
95 Hedvig Klintberg6.456.506.486.576.286.69
48 Clara Sigvardsson9.059.15x8.298.408.59
247 Maja Martini7.157.447.146.866.956.96
19 Ellen Thorell6.536.126.826.176.135.95
142 Saga Havtorp5.095.485.073.874.864.70
26 Felicia Johannisson5.475.815.325.655.895.61
F12 Diskus
Vikt: 0,6kg
16/7 12:00
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 26,24
2 Maja Martini
Motala AIF
10 Motala AIF 16,74
3 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 15,02 PB
4 Hedvig Klintberg
Högby IF
10 Högby IF 14,05
5 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 13,50
123456
247 Maja Martini
95 Hedvig Klintberg
15 Nellie Elofsson
19 Ellen Thorell
48 Clara Sigvardsson
F12 Spjut
Vikt: 400g
16/7 13:50
1 Clara Sigvardsson
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 21.54
2 Otilia Isberg
FIK Färjestaden
10 FIK Färjestaden 21.20 PB
3 Maja Martini
Motala AIF
10 Motala AIF 20.07 PB
4 Ella Algotsson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 18.05
5 Hedvig Klintberg
Högby IF
10 Högby IF 17.81
6 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 16.80
7 Ellen Thorell
Eksjö Södra IK
12 Eksjö Södra IK 14.34
8 Noomi Lindkvist
IFK Växjö
10 IFK Växjö 14.09
9 Nellie Elofsson
Eksjö Södra IK
10 Eksjö Södra IK 11.73
10 Ella Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 11.13
11 Alice Ferm
Wärnamo SK
10 Wärnamo SK 9.74
123456
95 Hedvig Klintberg
247 Maja Martini
48 Clara Sigvardsson
15 Nellie Elofsson
268 Ella Algotsson
342 Ella Ferm
341 Alice Ferm
177 Tuva Lundqvist
151 Noomi Lindkvist
39 Otilia Isberg
19 Ellen Thorell
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 200 m
16/7 17:50
A-Final
Vind: +1.9
Tot. plac.
1 Erik Gustafsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 22.48 1 PB
2 Simon Rosenquist
KA2 IF
03 KA2 IF 23.54 2
3 Murteza Ghoraishi
Oskarshamns SK
02 Oskarshamns SK 23.78 3
4 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 24.25 4 PB
5 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 24.53 5 PB
B-Final
Vind: +0.7
Tot. plac.
1 Erik Dahlin
IF Udd
76 IF Udd 25.94 6 SB
2 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 26.46 7 PB
3 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 26.47 8
4 Nikolaj Lindblad
Åtvidabergs IF
08 Åtvidabergs IF 27.60 9 PB
Män & P17 800 m
16/7 16:30
1 Noah Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 1:57.74 PB
2 Simon Rosenquist
KA2 IF
03 KA2 IF 1:57.96 PB
3 Abdirahaman Ali
Högby IF
05 Högby IF 2:00.41
4 Olle Staaf
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 2:02.68 PB
5 Lukas Holm
Gefle IF
03 Gefle IF 2:05.83
6 Nicholas Odehammar
KA2 IF
75 KA2 IF 2:06.06 SB
7 Hector Bergström
Tjalve FIF
06 Tjalve FIF 2:08.75 PB
8 Noa Anemyr
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 2:12.00
9 Leonardo Huayna Fernández
Turebergs FK
04 Turebergs FK 2:12.84
10 David Peterson
Apladalens LK
82 Apladalens LK 2:20.15
Sammanställning per klass
P17
1 Abdirahaman Ali
Högby IF
05 Högby IF 2:00.41
2 Hector Bergström
Tjalve FIF
06 Tjalve FIF 2:08.75
Män
1 Noah Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 1:57.74
2 Simon Rosenquist
KA2 IF
03 KA2 IF 1:57.96
3 Olle Staaf
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 2:02.68
4 Lukas Holm
Gefle IF
03 Gefle IF 2:05.83
5 Nicholas Odehammar
KA2 IF
75 KA2 IF 2:06.06
6 Noa Anemyr
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 2:12.00
7 Leonardo Huayna Fernández
Turebergs FK
04 Turebergs FK 2:12.84
8 David Peterson
Apladalens LK
82 Apladalens LK 2:20.15
Kvinnor & Män & K35 & K40 & M40 & M45 & M55 & M65 & M70 5000 m
16/7 18:20
A-Heat
Tot. plac.
1 Jona Lindman
KA2 IF
04 KA2 IF 16:14.73 1 1:a DM
2 Abakar Abdelkarim
Högby IF
00 Högby IF 16:34.02 2 2:a DM
3 Henrik Holmgren
Kyrkhults SK
80 Kyrkhults SK 16:41.87 3 SB 3:a DM, 1:a M40 DM
4 Tomas Olsson
Högby IF
77 Högby IF 16:43.53 4 SB 4:a DM, 1:a M45 DM
5 Elvis Eckerberg
Högby IF
04 Högby IF 17:02.16 5 PB 5:a DM
6 Linus af Wåhlberg
Högby IF
90 Högby IF 17:03.56 6 SB 6:a DM
7 Hampus Merkel
Västerviks OK
89 Västerviks OK 17:12.55 7 7:a DM
8 Fredrik Nilsson
Umara SC
97 Umara SC 17:13.29 8 SB
9 Tobias Johansson
Glasrikets RC
81 Glasrikets RC 17:37.18 9 PB 8:a DM, 2:a M40 DM
10 Madeleine Larsson
IKHP Huskvarna
81 IKHP Huskvarna 17:38.50 10 1:a DM, 1:a K40 DM
11 David Peterson
Apladalens LK
82 Apladalens LK 18:41.22 14 13:a DM, 3:a M40 DM
Kristoffer Loo
Högby IF
97 Högby IF DNS
Michael Edgren
Habo Friidrott -04
85 Habo Friidrott -04 DNS
Nicholas Odehammar
KA2 IF
75 KA2 IF DNS
B-Heat
Tot. plac.
1 Niklas Wikner
Eksjö Södra IK
64 Eksjö Södra IK 18:29.59 11 9:a DM, 1:a M55 DM
2 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 18:33.32 12 PB 2:a DM
3 Terese Friman
Glasrikets RC
84 Glasrikets RC 18:34.43 13 PB 3:a DM, 1:a K35 DM
4 Filippa Andersson
Högby IF
04 Högby IF 19:06.49 15 4:a DM
5 Sofie Mattsson
Karlshamns SK
83 Karlshamns SK 20:51.76 16 5:a DM, 2:a K35 DM
6 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 25:36.81 17 11:a DM, 1:a M65 DM
7 Bengt Sjöholm
Hillerstorps GoIF
48 Hillerstorps GoIF 28:30.04 18 10:a DM, 1:a M70 DM
Sammanställning per klass
Män
1 Jona Lindman
KA2 IF
04 KA2 IF 16:14.73
2 Abakar Abdelkarim
Högby IF
00 Högby IF 16:34.02
3 Elvis Eckerberg
Högby IF
04 Högby IF 17:02.16
4 Linus af Wåhlberg
Högby IF
90 Högby IF 17:03.56
5 Hampus Merkel
Västerviks OK
89 Västerviks OK 17:12.55
6 Fredrik Nilsson
Umara SC
97 Umara SC 17:13.29
Kristoffer Loo
Högby IF
97 Högby IF DNS
M70
1 Bengt Sjöholm
Hillerstorps GoIF
48 Hillerstorps GoIF 28:30.04
M65
1 Lennart Petersson
Wärnamo SK
55 Wärnamo SK 25:36.81
M55
1 Niklas Wikner
Eksjö Södra IK
64 Eksjö Södra IK 18:29.59
M45
1 Tomas Olsson
Högby IF
77 Högby IF 16:43.53
Nicholas Odehammar
KA2 IF
75 KA2 IF DNS
M40
1 Henrik Holmgren
Kyrkhults SK
80 Kyrkhults SK 16:41.87
2 Tobias Johansson
Glasrikets RC
81 Glasrikets RC 17:37.18
3 David Peterson
Apladalens LK
82 Apladalens LK 18:41.22
M35
Michael Edgren
Habo Friidrott -04
85 Habo Friidrott -04 DNS
Kvinnor
1 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 18:33.32
2 Filippa Andersson
Högby IF
04 Högby IF 19:06.49
K40
1 Madeleine Larsson
IKHP Huskvarna
81 IKHP Huskvarna 17:38.50
K35
1 Terese Friman
Glasrikets RC
84 Glasrikets RC 18:34.43
2 Sofie Mattsson
Karlshamns SK
83 Karlshamns SK 20:51.76
Män Höjd
16/7 16:00
1 Johannes Jansson
Östhammar FI
02 Östhammar FI 165 =SB
155160165170
357 Johannes Janssonoooxxx
Män Stav
16/7 10:00
1 Alfons Elmgren-Hallinger
KFUM Örebro
05 KFUM Örebro 430
2 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 420 PB
3 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 410
4 Hugo Engkvist
Upsala IF
06 Upsala IF 410 =PB
5 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 410
6 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 380 PB
7 Elias Andersson
Finspångs AIK
07 Finspångs AIK 360
8 Jack Forsberg
Västerås FK
06 Västerås FK 350
9 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 350 PB
10 Emil Nestor
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 340 PB
11 Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö 320 PB
12 Carl Östberg
Finspångs AIK
09 Finspångs AIK 310
13 Karl Nestor
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 310 PB
14 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 300
15 Ulf Wickbom
Högby IF
44 Högby IF 200
Anton Olsson
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden DNS
Axel Nilsson
Bålsta IK
05 Bålsta IK DNS
Nikolaj Graves
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) DNS
Loke Salberg
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF DNS
Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden DNS
Leon Bermhed
Tjalve FIF
10 Tjalve FIF DNS
Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden DNS
Ivan Nilsson
Bålsta IK
07 Bålsta IK DNS
Erik Blom
FIK Färjestaden
08 FIK Färjestaden DNS
160180200210220230240250260270280290300310320330340350360370380390400410420430450
332 Jack Forsberg---------------xxoooxxx
148 Elias Karlsson---------oooxox--
52 Carl Östberg----------xooooxxx
225 Alfons Elmgren-Hallinger----------------------xxo-ooxxx
203 Akilles Teglbjaerg-----------------oxxooxxoxxx
51 Elias Andersson---------------ooxxooxxx
126 Viggo Bergström---------------------ooxooxxx
125 Isak Bergström----------------------ooxxx
71 Oliver Sandberg---------------------o-xxoxxx
232 Karl Nestor----------xo-xoxxoxxx
122 Liam Belo Da Silva------------xoooooxxoxxx
160 Hugo Sjösten-----------xooooxxx
327 Hugo Engkvist--------------------xxoxoooxxx
231 Emil Nestor------------oooxoxoxxx
359 Ulf Wickbomoxoxxox--
Män Längd
16/7 16:50
1 Erik Gustafsson
Linköpings GIF
03 Linköpings GIF 7.11 +2.1
2 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 7.11 +1.7
3 Tobias Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 6.23 +2.1
4 Tomas Fanta
Oskarshamns SK
68 Oskarshamns SK 4.96 +1.7
Murteza Ghoraishi
Oskarshamns SK
02 Oskarshamns SK DNS
Johannes Jansson
Östhammar FI
02 Östhammar FI DNS
123456
176 Tobias Lundqvist5.95 +2.06.17 +2.23.68 +2.06.00 +1.26.23 +2.16.09 +1.3
230 Erik Gustafsson6.92 +1.97.11 +2.16.73 +0.7- 6.85 +0.16.68 +2.2
248 Tomas Fanta4.67 +1.24.73 +1.54.87 +1.74.86 +0.94.83 +1.64.96 +1.7
23 Samuel Ekelundx 6.69 +0.9x 5.00 +1.5x 7.11 +1.7
249 Murteza GhoraishiDNS
357 Johannes JanssonDNS
Män Kula
Vikt: 7,26kg
16/7 16:00
1 Petrus Sundewall
Kalmar SK
74 Kalmar SK 11.76 SB
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 11.63 SB
3 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 10.88 SB
4 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 10.81
5 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 8.83
123456
16 Filip Larsson11.07x11.37x11.0811.63
46 Magnus Schützx9.7510.7210.8110.0610.35
104 Simon Strand9.1010.3710.88x10.4010.70
219 Petrus Sundewall10.9610.6011.12x11.0311.76
213 Ted Lennartsson8.778.83xx8.588.69
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
16/7 17:00
1 Simon Strand
Högby IF
00 Högby IF 33.62 PB
2 Filip Larsson
Eksjö Södra IK
93 Eksjö Södra IK 32.80
3 Petrus Sundewall
Kalmar SK
74 Kalmar SK 32.68
4 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 31.03
5 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 30.71
6 Stefan Johansson
IK Sisu
80 IK Sisu 28.38 SB
7 Simon Bjärnlöf Segerlind
Eksjö Södra IK
00 Eksjö Södra IK 28.01
8 Christer Bjärnlöv
Eksjö Södra IK
68 Eksjö Södra IK 16.59 PB 1,5kg (Utom tävlan)
123456
11 Simon Bjärnlöf Segerlind28.01xx26.77xx
219 Petrus Sundewallx32.68xx29.0532.22
104 Simon Strand28.1030.0933.3433.62xx
170 Stefan Johansson28.38xxxx28.14
213 Ted Lennartsson30.7127.7629.8427.1430.0930.39
46 Magnus Schützx29.1528.33x31.03x
16 Filip Larsson32.09xxxx32.80
12 Christer Bjärnlöv12.7214.66x14.6015.0516.59
Män Spjut
Vikt: 800g
16/7 18:00
1 Johannes Jansson
Östhammar FI
02 Östhammar FI 46.76 PB
2 Pether Askestam
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 41.75
3 Petrus Sundewall
Kalmar SK
74 Kalmar SK 41.69
4 Magnus Schütz
FIK Färjestaden
79 FIK Färjestaden 40.41 PB
5 Ted Lennartsson
Kalmar SK
04 Kalmar SK 33.82 PB
Leif Fröling
Högby IF
56 Högby IF DNS
123456
90 Leif Fröling
219 Petrus Sundewall35.6840.8641.69xxx
46 Magnus Schütz39.7340.41xxxx
213 Ted Lennartsson33.8232.91xxx33.44
340 Pether Askestam-37.0238.2040.5441.7537.88
357 Johannes Janssonx43.5644.9846.76x43.99
P19 110 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med P17 110 m häck

P17 100 m
16/7 13:20
Vind: +0.6
1 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 12.19 PB
2 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 12.35
3 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 12.46 PB
4 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 12.86
P17 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 800 m

F17 & P17 3000 m
16/7 17:20
1 Abdirahaman Ali
Högby IF
05 Högby IF 9:10.34 PB
2 Louice Holgersson
KA2 IF
06 KA2 IF 13:18.95
Sammanställning per klass
P17
1 Abdirahaman Ali
Högby IF
05 Högby IF 9:10.34
F17
1 Louice Holgersson
KA2 IF
06 KA2 IF 13:18.95
P19 & P17 110 m häck
Höjd: 91,4cm
16/7 10:00
Vind: -1.3
1 Edvin Assarsson
Eslövs AI
04 Eslövs AI 14.46
2 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 15.58 PB
3 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 15.99
James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF DNS
Sammanställning per klass
P19
1 Edvin Assarsson
Eslövs AI
04 Eslövs AI 14.46
P17
1 Emil Klockar
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 15.58
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 15.99
James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF DNS
P17 Höjd
16/7 16:00
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 165
Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
Jacob Carlsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF DNS
Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF x
160165170
203 Akilles Teglbjaergooxxx
184 Hugo Frisesdalxxx
P17 Längd
16/7 10:10
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 6.28 +1.0
2 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 6.09 0.0
3 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 5.81 +1.0 PB
4 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 5.58 +0.1
5 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 5.49 0.0
6 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 5.46 +1.1
7 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 5.06 +0.8 PB
8 Lucas Martinsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 4.39 0.0 PB
James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF -
Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö -
Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK -
123456
195 James Mostert-
184 Hugo Frisesdalx x 3.49 0.0x 5.58 +0.1x
260 Lucas Martinsson4.05 +0.23.61 +1.12.95 +0.14.39 0.0x 3.37 0.0
299 Sebastian Håårdh5.07 0.0x 5.82 +1.2x x 6.09 0.0
125 Isak Bergström5.68 +1.55.57 +0.9x 5.48 +1.35.74 0.05.81 +1.0
126 Viggo Bergström- - - - - -
259 William Lindgrenx x 5.08 +0.65.46 +1.1x x
210 Joel Härensjö- - - - - -
267 Lucas Vesterlund4.63 0.04.91 +1.44.88 0.05.06 +0.8x 4.98 0.0
261 Gabriel Mattsson5.07 +1.75.24 +0.35.29 +2.35.36 0.0x 5.49 0.0
203 Akilles Teglbjaerg6.11 +1.65.96 0.06.24 +1.6x 6.28 +1.06.15 +0.7
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
16/7 17:00
1 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 13.23
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 11.22 PB
3 Sebastian Håårdh
Södra Vi IF
05 Södra Vi IF 11.18
4 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 11.03
5 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 10.83
6 James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF 10.79
7 Lucas Martinsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 7.98
Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
123456
261 Gabriel Mattsson10.59x11.03xxx
212 Dante Lennartsson10.61x10.4210.8310.62x
299 Sebastian Håårdh11.1810.8111.0210.8810.21x
263 Bo Rydstrandx12.7612.61x12.5413.23
267 Lucas VesterlundDNS
195 James Mostert10.7910.74x10.65xx
125 Isak BergströmDNS
260 Lucas Martinsson6.347.987.38xx7.77
203 Akilles Teglbjaerg9.92x11.0810.8910.1911.22
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
16/7 18:00
1 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 38.16 PB
2 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 35.65
3 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 33.75 PB
4 Lucas Martinsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 25.85 PB
Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF DNS
123456
263 Bo Rydstrand33.8034.6837.1638.1633.5832.73
212 Dante Lennartsson34.6432.57xxx35.65
126 Viggo BergströmDNS
260 Lucas Martinsson23.1625.85x24.5525.00x
195 James MostertDNS
261 Gabriel Mattssonx28.10x33.75x32.27
P17 Spjut
Vikt: 700g
16/7 15:20
1 Oliver Sandberg
Huddinge AIS
06 Huddinge AIS 45.47
2 Dante Lennartsson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 37.74
3 James Mostert
KA2 IF
05 KA2 IF 35.86
4 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 31.14
5 Lucas Martinsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 21.44
Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNS
123456
212 Dante Lennartsson35.2334.6136.3833.4437.5637.74
267 Lucas Vesterlund28.0931.0630.1530.8731.14x
125 Isak BergströmDNS
71 Oliver Sandberg--45.4743.38xx
195 James Mostertx31.27x35.3433.4435.86
260 Lucas Martinsson21.4419.94xx21.0818.45
126 Viggo BergströmDNS
P15 80 m Försök
16/7 12:00
Heat 1
Vind: +0.9
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 9.57 Q ÖsR
2 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 10.23 Q PB
3 Henrik Deresiewicz
Sundbybergs IK
07 Sundbybergs IK 10.31 q
4 Arvid Åberg
Tjalve FIF
07 Tjalve FIF 11.27
Heat 2
Vind: +1.2
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 9.71 Q PB
2 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 10.47 Q PB
3 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 10.99 q PB
Erik Blomgren
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden DNS
P15 80 m Final
16/7 13:50
Vind: +1.2
1 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 9.54 ÖsR
2 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 9.63 PB
3 Henrik Deresiewicz
Sundbybergs IK
07 Sundbybergs IK 10.19
4 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 10.38 PB
Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu DNS
Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK DNS
P15 800 m
16/7 16:50
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 2:18.01
2 Arvid Åberg
Tjalve FIF
07 Tjalve FIF 2:20.34
3 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 2:21.22
P15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
16/7 10:50
Vind: -0.2
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 11.98 SB
2 Henrik Deresiewicz
Sundbybergs IK
07 Sundbybergs IK 12.27 PB
P15 Höjd
16/7 11:00
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 165
150155160165170
103 Edvin Perssonooox--
P15 Längd
16/7 16:00
1 Edvin Persson
Högby IF
07 Högby IF 6.22 +2.5
2 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 5.67 +1.3
3 Liam Belo Da Silva
IFK Växjö
07 IFK Växjö 5.11 +2.8
4 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 5.09 +2.4
5 Gustav Johansson
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.73 +1.8 PB
6 Arvid Åberg
Tjalve FIF
07 Tjalve FIF 4.63 +1.1
Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö DNS
Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK DNS
123456
178 Erik Sethsson5.09 +2.45.08 +1.23.82 +1.7x 4.92 +2.7-
43 Erik Petersson4.61 +1.85.64 +1.95.52 +1.75.48 +2.15.60 +2.55.67 +1.3
122 Liam Belo Da Silva5.11 +1.95.11 +2.85.01 +1.6- - -
103 Edvin Persson6.16 +2.86.21 +2.06.22 +2.56.08 +1.86.15 +2.16.08 +2.0
319 Arvid Åbergx 4.58 +1.7x 4.63 +1.1- -
160 Hugo SjöstenDNS
338 Elias AnderssonDNS
146 Gustav Johansson4.73 +1.84.71 +2.03.03 +0.74.21 +1.24.25 +1.84.44 +1.8
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
16/7 10:00
1 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 15.41 ÖsR
2 Otto Esberg
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 14.36 PB
3 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 14.00
4 Erik Petersson
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 11.66
123456
43 Erik Petersson9.9010.1811.6610.4211.6511.47
338 Elias Anderssonx12.5313.26x14.0013.09
38 Otto Esbergx13.73x14.0413.9314.36
35 Otto Ejderstedt14.6015.4115.0714.8715.41x
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
16/7 11:00
1 Elias Andersson
Wärnamo SK
07 Wärnamo SK 45.75
2 Otto Esberg
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 44.35 PB
3 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 39.78 PB
4 Erik Blomgren
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 22.18 PB
Hugo Sjösten
IFK Växjö
07 IFK Växjö dns
123456
338 Elias Andersson
34 Erik Blomgren
35 Otto Ejderstedt
160 Hugo Sjösten
38 Otto Esberg
P15 Spjut
Vikt: 600g
16/7 13:10
1 Otto Esberg
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 42.36 PB
2 Otto Ejderstedt
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 34.32 SB
3 Erik Blomgren
FIK Färjestaden
07 FIK Färjestaden 25.64
4 Arvid Åberg
Tjalve FIF
07 Tjalve FIF 17.38
123456
38 Otto Esberg
34 Erik Blomgren
35 Otto Ejderstedt
319 Arvid Åberg
P14 80 m
16/7 14:00
Vind: +1.6
1 Elias Högnelid
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 9.94 PB
2 Loke Salberg
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 10.19 PB
3 Elvin Gustafsson
KA2 IF
08 KA2 IF 10.62
4 Nikolaj Lindblad
Åtvidabergs IF
08 Åtvidabergs IF 10.68 PB
5 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 11.57 PB
6 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 11.86
P14 2000 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 2000 m

P14 Höjd
16/7 11:00
1 Elias Högnelid
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 160
2 Elvin Gustafsson
KA2 IF
08 KA2 IF 155
3 Felix Sköld
Wärnamo SK
08 Wärnamo SK 150
4 Loke Salberg
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 140
140145150155160165
234 Loke Salbergox--
316 Elias Högnelid--oxoxoxxx
185 Elvin Gustafsson-ooxoxxx
345 Felix Sköldxoooxxx
P14 Längd
16/7 12:30
1 Elias Högnelid
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 5.33 +2.1
2 Loke Salberg
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 5.10 +2.7
3 Elvin Gustafsson
KA2 IF
08 KA2 IF 5.06 +2.4
4 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 4.72 +1.2 PB
5 Emil Nestor
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 4.08 +0.2
6 Albin Björngard
Upsala IF
08 Upsala IF 2.61 +2.1
Karl Nestor
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF -
Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö -
123456
231 Emil Nestorx 4.08 +0.24.03 +0.93.71 +3.0- -
232 Karl Nestor- - - - - -
325 Albin Björngard2.18 +2.32.61 +2.1x x - -
185 Elvin Gustafsson5.06 +2.42.95 +2.2x x x x
234 Loke Salberg5.10 +2.75.05 +1.15.09 +1.1- - -
198 Oskar Petersson4.72 +1.24.59 +1.64.51 +1.1x x 4.37 -2.3
316 Elias Högnelidx x 5.33 +2.1x - -
148 Elias Karlsson- - - - - -
P14 Kula
Vikt: 4,0kg
16/7 14:20
1 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 10.67 PB
2 Loke Salberg
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 9.78 PB
3 Nikolaj Lindblad
Åtvidabergs IF
08 Åtvidabergs IF 7.99
4 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 7.65 PB
5 Albin Björngard
Upsala IF
08 Upsala IF 7.05
123456
325 Albin Björngard7.057.00x6.75xx
216 Edvin Mattssonx10.2810.6710.469.9410.19
198 Oskar Petersson6.796.456.92x7.007.65
350 Nikolaj Lindblad7.557.967.717.997.607.98
234 Loke Salberg9.649.78xx9.499.11
P14 Diskus
Vikt: 1,0kg
16/7 15:00
1 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 36.62 PB
2 Elias Högnelid
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 27.34 PB
3 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 23.04 PB
4 Albin Björngard
Upsala IF
08 Upsala IF 22.84
5 Loke Salberg
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 19.30
123456
216 Edvin Mattsson35.4634.5035.2636.6230.3733.45
234 Loke Salbergxx12.8819.30xx
325 Albin Björngard21.89x22.12x22.84x
316 Elias Högnelidxxx27.3427.18x
198 Oskar Petersson21.5123.04x19.30xx
P14 Spjut
Vikt: 600g
16/7 10:00
1 Elvin Gustafsson
KA2 IF
08 KA2 IF 31.19
2 Elias Högnelid
Tjalve FIF
08 Tjalve FIF 28.32
3 Loke Salberg
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF 27.30
4 Elias Karlsson
IFK Växjö
08 IFK Växjö 25.12
5 Oskar Petersson
KA2 IF
08 KA2 IF 16.45
Karl Nestor
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF dns
Emil Nestor
Linköpings GIF
08 Linköpings GIF dns
123456
232 Karl Nestor
148 Elias Karlsson
234 Loke Salberg
316 Elias Högnelid
198 Oskar Petersson
231 Emil Nestor
185 Elvin Gustafsson
P13 60 m
16/7 14:40
Vind: +0.8
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 8.47 PB
2 Melvin Håkansson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 8.77 PB
3 Erik Cassel
Bromma IF
09 Bromma IF 9.03 PB
P12 600 m
16/7 15:20
1 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 1:48.94 PB
2 Axel Cronholm
Ljungby FIK
11 Ljungby FIK 1:51.51 PB
3 Hugo Andersson
IK Sisu
10 IK Sisu 1:54.79
4 Isak Johansson
IK Hinden
10 IK Hinden 2:04.24 PB
Valdemar Karlsson
IF Göta Karlstad
11 IF Göta Karlstad DNS
Erik Cassel
Bromma IF
09 Bromma IF DNS
Sammanställning per klass
P13
Erik Cassel
Bromma IF
09 Bromma IF DNS
P12
1 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 1:48.94
2 Axel Cronholm
Ljungby FIK
11 Ljungby FIK 1:51.51
3 Hugo Andersson
IK Sisu
10 IK Sisu 1:54.79
4 Isak Johansson
IK Hinden
10 IK Hinden 2:04.24
Valdemar Karlsson
IF Göta Karlstad
11 IF Göta Karlstad DNS
P13 Höjd
16/7 10:00
1 Melvin Håkansson
Kalmar SK
09 Kalmar SK 149
2 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 149 PB
3 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 135
125130135140143146149152
209 Melvin Håkansson--ooooxoxxx
47 Sixten Schützooxooxooxxoxxx
344 Jonathan Rinmanooxxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
16/7 12:30
1 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 4.84 0.0
2 Erik Cassel
Bromma IF
09 Bromma IF 4.33 0.0 PB
123456
6 Erik Cassel4.28 -0.34.25 +0.74.33 0.04.22 -0.23.68 -6.54.25 +0.8
47 Sixten Schütz4.78 +0.54.61 +0.84.75 0.04.84 0.04.64 -3.24.72 +0.8
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
16/7 13:30
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 10.93 PB
2 Erik Cassel
Bromma IF
09 Bromma IF 6.91
3 Hampus Nelander-Karlsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 5.86
Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden DNS
123456
344 Jonathan Rinman10.7510.6510.7310.8510.9310.34
17 Hampus Nelander-Karlsson5.865.745.785.644.685.71
47 Sixten SchützDNS
6 Erik Casselx6.196.916.516.246.13
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
16/7 14:00
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 42.76 PB
2 Hampus Nelander-Karlsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 18.09
Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden -
123456
344 Jonathan Rinman
47 Sixten Schütz
17 Hampus Nelander-Karlsson
P13 Spjut
Vikt: 400g
16/7 10:50
1 Jonathan Rinman
Wärnamo SK
09 Wärnamo SK 38.80
2 Sixten Schütz
FIK Färjestaden
09 FIK Färjestaden 34.92
3 Hampus Nelander-Karlsson
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 14.86 PB
123456
47 Sixten Schütz
344 Jonathan Rinman
17 Hampus Nelander-Karlsson
P12 60 m
16/7 14:50
Vind: +1.6
1 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 8.59
2 Alve Jedhammar
IFK Växjö
10 IFK Växjö 9.08 PB
3 Axel Cronholm
Ljungby FIK
11 Ljungby FIK 9.26
4 Valdemar Karlsson
IF Göta Karlstad
11 IF Göta Karlstad 9.31
5 Isak Johansson
IK Hinden
10 IK Hinden 9.67
6 Hugo Andersson
IK Sisu
10 IK Sisu 10.02
P12 600 m

Grenen genomfördes tillsammans med P13 600 m

P12 Höjd
16/7 10:00
1 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 143
2 Isak Johansson
IK Hinden
10 IK Hinden 125
3 Hugo Andersson
IK Sisu
10 IK Sisu 125
4 Axel Cronholm
Ljungby FIK
11 Ljungby FIK 125
=5 Henning Dahlin
IF Udd
11 IF Udd 110 =PB
=5 Theo Sjösten
IFK Växjö
10 IFK Växjö 110
7 Mio Bergvall Ounjai
Östhammar FI
10 Östhammar FI 100
100105110115120125130135140143146
236 Axel Cronholm--oooxxoxxx
114 Henning Dahlinoooxxx
166 Albin Johnsson-----oxoooxxoxxx
354 Mio Bergvall Ounjaixoxxx
165 Isak Johansson----xooxxx
161 Theo Sjösten-ooxxx
168 Hugo Andersson--xoxoxoxoxxx
P12 Längd
Hoppzon
16/7 12:30
1 Albin Johnsson
IK Hinden
10 IK Hinden 5.00 -0.7
2 Alve Jedhammar
IFK Växjö
10 IFK Växjö 4.41 +0.9 PB
3 Valdemar Karlsson
IF Göta Karlstad
11 IF Göta Karlstad 4.08 0.0
4 Axel Cronholm
Ljungby FIK
11 Ljungby FIK 3.89 +1.6
5 Hugo Andersson
IK Sisu
10 IK Sisu 3.85 -1.2 PB
6 Mio Bergvall Ounjai
Östhammar FI
10 Östhammar FI 3.78 +1.0 PB
7 Theo Sjösten
IFK Växjö
10 IFK Växjö 3.70 0.0 PB
123456
110 Valdemar Karlsson4.08 0.03.83 -0.24.02 0.03.90 +0.73.86 0.03.84 -1.9
166 Albin Johnsson4.89 0.05.00 -0.74.58 +1.74.92 0.04.75 0.04.80 -2.3
168 Hugo Andersson3.80 +1.73.85 -1.23.70 +1.93.80 +1.03.54 -1.13.40 -0.3
236 Axel Cronholm3.79 0.03.46 -1.43.82 +1.33.89 +1.63.60 -1.53.85 -0.3
145 Alve Jedhammar4.15 0.04.01 0.04.41 +0.94.21 +1.03.96 -0.14.25 +0.1
161 Theo Sjösten3.60 -0.13.50 +1.23.47 +0.93.10 0.03.26 -3.43.70 0.0
354 Mio Bergvall Ounjai3.35 0.03.19 +1.33.78 +1.0x 3.14 -3.4-
P12 Kula
Vikt: 3,0kg
16/7 13:30
1 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 8.20
2 Arvid Johansson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 6.51 PB
3 Mio Bergvall Ounjai
Östhammar FI
10 Östhammar FI 5.81 PB
123456
348 Tiger Odéhn7.948.008.138.207.808.14
354 Mio Bergvall Ounjai4.99x5.78x5.305.81
278 Arvid Johansson5.995.665.845.826.516.34
P12 Diskus
Vikt: 0,6kg
16/7 14:00
1 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 29.13 PB
2 Alve Jedhammar
IFK Växjö
10 IFK Växjö 23.57 PB
3 Henning Dahlin
IF Udd
11 IF Udd 19.42 PB
4 Arvid Johansson
Skruvs IF
10 Skruvs IF 18.43
5 Felix Kjellberg
IF Udd
11 IF Udd 12.13
123456
278 Arvid Johansson
348 Tiger Odéhn
114 Henning Dahlin
145 Alve Jedhammar
117 Felix Kjellberg
P12 Spjut
Vikt: 400g
16/7 10:50
1 Alve Jedhammar
IFK Växjö
10 IFK Växjö 28.72 PB
2 Mio Bergvall Ounjai
Östhammar FI
10 Östhammar FI 18.57
3 Theo Sjösten
IFK Växjö
10 IFK Växjö 16.89
123456
145 Alve Jedhammar
161 Theo Sjösten
354 Mio Bergvall Ounjai
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P8

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K35 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K40 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K45 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K50 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K55 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K60 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K65 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K70 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K75 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K80 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K85 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K90 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

K95 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M35 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M40 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M45 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M50 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M55 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M60 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M65 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M70 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M75 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M80 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M85 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M90 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

M95 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m