Results Kraftmätningen Helsingborg

Hedens Idrottsplats, Helsingborg   2019-06-06

Arrangör: IFK Helsingborg Tävlingsledare: Anders Ek Senast uppdaterad: 2019-06-06 18:24:35

Score Kraftmätningen

13 of 13 events completed
Mix
Plac.TeamPoints
1 Malmö AI 29052
2 Klippans FK 26444
3 IFK Halmstad 23523
4 IFK Helsingborg, Lag 1 18685
Flickor
Plac.TeamPoints
1 Klippans FK 12429
2 Malmö AI 11548
3 IFK Halmstad 10656
4 KA2 IF, Lag 1 10046
5 IFK Helsingborg, Lag 1 8486
Pojkar
Plac.TeamPoints
1 Malmö AI 12464
2 Klippans FK 9306
3 IFK Halmstad 8878
4 IFK Helsingborg, Lag 1 6216
800 m80 m häckHöjdLängdKulaSpjut6x200 m
FlickorPojkarFlickorPojkarFlickorPojkarFlickorPojkarFlickorPojkarFlickorPojkar
IFK Halmstad635 14621511 13472414 15122164 21182231 11571701 12823989
IFK Helsingborg, Lag 1229 4831022 532171 16122078 13662139 1254847 14483983
KA2 IF, Lag 11350 1641 2217 1797 1816 1225
Klippans FK1306 14772054 12022417 15602622 20112329 14711701 15854709
Malmö AI1312 20732209 20692315 22022266 23001789 19201657 19005040
F15 800 m Final
torsdag 17:00
A-Final
1 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 2:28.71 679 1
2 Frida Berglin
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 2:29.09 671 2
3 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 2:34.05 576 3
4 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 2:43.36 416 7
5 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:56.84 228 10
6 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 2:58.39 209 11
7 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:59.83 193 13
8 Sanna Svensson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 3:03.58 153 15
B-Final
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 2:40.85 457 4
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 2:42.32 433 6
3 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 2:51.51 296 8
4 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 2:53.76 266 9
5 Alma Cederberg
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 3:12.56 75 16
Elvira Karlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad DNF
C-Final
1 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 2:41.88 440 5
2 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:59.38 198 12
3 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 3:01.68 173 14
4 Lovisa Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 3:19.30 34 17
5 Joanna Ek
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 3:29.81 1 18
6 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4:01.25 0 19
Elli Johansson
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 DNF
Sammanställning
1 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 2:28.71
2 Frida Berglin
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 2:29.09
3 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 2:34.05
4 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 2:40.85
5 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 2:41.88
6 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 2:42.32
7 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 2:43.36
8 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 2:51.51
9 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 2:53.76
10 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:56.84
11 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 2:58.39
12 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:59.38
13 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:59.83
14 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 3:01.68
15 Sanna Svensson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 3:03.58
16 Alma Cederberg
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 3:12.56
17 Lovisa Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 3:19.30
18 Joanna Ek
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 3:29.81
19 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4:01.25
Elvira Karlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad DNF
Elli Johansson
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 DNF
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
torsdag 11:00
A-FinalVind: -4.1
1 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 12.90 766 2
2 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 13.03 733 3
3 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 13.20 690 6
4 Emelie Bielecki
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 13.67 578 10
5 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 15.77 195 21
Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad DNF
B-FinalVind: -3.2
1 Izabella Olofsson
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 13.22 685 7
2 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 13.39 643 8
3 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 13.64 585 9
4 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 13.72 566 11
5 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 13.73 564 12
6 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 14.03 498 14
C-FinalVind: -3.5
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.85 779 1
2 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 14.42 419 15
3 Wilma Hallsten
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 15.00 313 17
4 Freja Strenius
KA2 IF, Lag 1
06 KA2 IF, Lag 1 15.42 245 19
5 Maja Kropp Lindh
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 16.20 141 22
6 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 20.81 0 23
D-FinalVind: -2.2
1 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 13.05 728 4
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 13.12 710 5
3 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 13.76 557 13
4 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 14.62 381 16
5 Annie Torkéll
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 15.06 303 18
6 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 15.61 217 20
Sammanställning
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.85
2 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 12.90
3 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 13.03
4 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 13.05
5 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 13.12
6 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 13.20
7 Izabella Olofsson
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 13.22
8 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 13.39
9 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 13.64
10 Emelie Bielecki
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 13.67
11 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 13.72
12 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 13.73
13 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 13.76
14 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 14.03
15 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 14.42
16 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 14.62
17 Wilma Hallsten
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 15.00
18 Annie Torkéll
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 15.06
19 Freja Strenius
KA2 IF, Lag 1
06 KA2 IF, Lag 1 15.42
20 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 15.61
21 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 15.77
22 Maja Kropp Lindh
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 16.20
23 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 20.81
Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad DNF
F15 Höjd Final
torsdag 13:00
1 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 158 901
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 158 901
3 Izabella Olofsson
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 154 854
4 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 154 854
5 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 150 806
6 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 150 806
7 Emelie Bielecki
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 146 757
8 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 146 757
=9 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 142 707
=9 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 142 707
=9 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 142 707
=12 Wilma Hallsten
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 142 707
=12 Joanna Ek
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 142 707
=12 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 142 707
15 Alma Cederberg
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 142 707
16 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 138 656
17 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 138 656
18 Annie Torkéll
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 138 656
=19 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 134 603
=19 Lovisa Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 134 603
=21 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 130 549
=21 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 130 549
23 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 126 493
24 Elvira Karlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 122 435
114118122126130134138142146150154158162166170
Ann-Kathrine Bergenhemooooooxxx
Annie Torkéllooooooxoxxx
Emilia Mandl-------oxooxoxxoxxx
Elvira Karlssonooxxoxxx
Emelie Bielecki-----ooxxooxxx
Izabella Olofsson------ooooxoxxx
Ella Jovanovic -------oxxx
Emma Kovacevic------oooxxoxxx
Alma Cederbergoooooooxxoxxx
Amanda Rönn--xooxxx
Lovisa Nilsson--ooooxxx
Matilda Åkerman-------oxxooxxx
Alma Falck-ooooxxx
Ida Jexe Ek--------oooxoxx-
Ella Uddenäs-ooooxxxxx-
Celia Parmatow--oooooxoxxx
Emilia Franzén------oooxxoxoxxx
Joanna Ek----oooxoxxx
Lisa Engdahl----oxxooxxx
Elvira Collvin----ooooxxx
Tilda Persson-----oxoxxoxxoxxx
Wilma Hallsten-ooooooxoxxx
Hanna Dahlin-----ooox--xx
Hilda Lindell--oooooxxx
F15 Längd Final
torsdag 15:45
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.28 +3.1 914
2 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 5.26 +2.1 907
3 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 5.19 +1.5 883
4 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.03 +1.8 828
5 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.02 +1.5 825
6 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4.90 +1.5 784
7 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 4.84 +1.8 763
8 Joanna Ek
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 4.69 +2.8 712
9 Emelie Bielecki
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 4.64 +1.9 695
10 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 4.61 +0.4 685
11 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 4.58 +2.8 674
12 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 4.57 +1.7 671
13 Annie Torkéll
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 4.57 +1.7 671
14 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 4.56 +0.4 667
15 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 4.46 +2.8 634
16 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 4.46 +2.9 634
17 Lovis Mathisson
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 4.23 +0.8 556
18 Maja Kropp Lindh
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 4.23 +2.3 556
19 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.22 +2.4 552
20 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 4.12 +0.4 519
21 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4.06 +2.1 499
22 Elin Rydqvist
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4.06 +1.1 499
23 Freja Strenius
KA2 IF, Lag 1
06 KA2 IF, Lag 1 4.00 +2.0 478
24 Lovisa Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 3.96 +1.6 465
25 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 3.95 +2.6 462
26 Wilma Hallsten
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 3.95 +1.9 462
27 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 3.44 +2.4 293
28 Elvira Karlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2.82 +2.0 94
29 Sanna Svensson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 2.53 +0.9 8
123
Freja Strenius 4.00 +2.0 3.68 +0.6 x
Maja Kropp Lindh 4.23 +2.3 3.89 +0.8 3.85 0.0
Emilia Johansson 5.02 +1.5 4.45 +1.4 4.98 +2.0
Hanna Dahlin 4.06 +2.1 4.00 +1.8 x
Tilda Persson 4.57 +1.7 4.31 +1.4 4.36 +1.3
Hilda Lindell 4.66 +0.7 4.79 +0.6 4.84 +1.8
Lovis Mathisson 3.98 +1.6 x 4.23 +0.8
Celia Parmatow 4.56 +0.4 x 4.52 +1.5
Joanna Ek 4.57 +1.4 4.66 +1.0 4.69 +2.8
Annie Torkéll 4.57 +1.7 4.24 +1.1 x
Sanna Svensson x x 2.53 +0.9
Alma Falck 3.91 +1.6 3.95 +2.6 3.77 +2.5
Emilia Mandl 4.84 +1.6 5.26 +2.1 5.10 +0.1
Ann-Kathrine Bergenhem 4.22 +2.4 x x
Amanda Rönn 4.46 +2.9 4.20 +0.5 -
Elin Rydqvist 4.06 +1.1 3.77 0.0 x
Ella Jovanovic 4.58 +2.8 - -
Lovisa Nilsson 3.90 +2.6 3.76 +1.1 3.96 +1.6
Wilma Nilsson 5.28 +3.1 3.81 +1.6 5.22 +2.4
Ida Jexe Ek 5.03 +1.8 4.24 +0.6 4.82 +1.0
Emelie Bielecki 4.27 +0.3 4.40 0.0 4.64 +1.9
Elvira Karlsson 2.82 +2.0 x 2.39 +1.2
Elvira Collvin 4.46 +2.8 x 4.23 +1.7
Lisa Engdahl x 4.61 +0.4 4.48 +1.5
Emilia Franzén 5.07 +1.9 5.04 0.0 5.19 +1.5
Matilda Åkerman 4.44 +1.7 4.89 +0.9 4.90 +1.5
Wilma Hallsten 3.91 0.0 x 3.95 +1.9
Linnea Colliander 3.31 +1.1 3.29 +1.3 3.44 +2.4
Ella Uddenäs 4.12 +0.4 x 3.19 +2.1
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
torsdag 14:45
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 12.22 950
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 11.92 922
3 Annie Torkéll
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 10.63 800
4 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 10.31 769
5 Saga Redestam
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 9.87 726
6 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 9.76 715
7 Mira Johansson
Malmö AI
05 Malmö AI 9.59 698
8 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 9.15 654
9 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.00 638
10 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 8.90 628
11 Elin Rydqvist
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 8.89 627
12 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 8.75 613
13 Izabella Olofsson
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 8.37 573
14 Wilma Hallsten
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 7.94 528
15 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 7.70 502
16 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 7.35 463
17 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 7.30 458
18 Freja Strenius
KA2 IF, Lag 1
06 KA2 IF, Lag 1 7.17 443
19 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 7.13 439
20 Lovis Mathisson
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 7.10 435
21 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 6.81 403
22 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 6.05 313
23 Elvira Karlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 5.25 211
123
Annie Torkéll 10.63 9.78 10.56
Matilda Karlsson 8.57 8.75 x
Izabella Olofsson 8.37 8.37 7.83
Ella Uddenäs 6.61 7.13 5.41
Emilia Mandl 7.18 7.35 7.11
Wilma Hallsten 7.94 7.85 7.86
Amanda Rönn 8.51 8.90 8.65
Elvira Karlsson x 5.25 x
Hanna Dahlin 5.87 7.30 7.18
Saga Redestam 9.87 8.84 8.61
Lovis Mathisson 6.93 7.10 5.51
Freja Strenius 6.72 7.17 6.47
Mira Johansson 9.59 9.14 x
Matilda Åkerman 12.22 x x
Emilia Johansson 7.24 8.41 9.00
Ida Jexe Ek 8.66 8.80 9.15
Hilda Lindell 8.92 9.76 8.59
Linnea Colliander 5.64 5.85 6.05
Wilma Nilsson 11.59 11.92 x
Alma Falck 6.10 5.70 6.81
Elin Rydqvist 8.27 8.57 8.89
Ann-Kathrine Bergenhem 7.70 7.65 7.60
Emma Kovacevic 9.40 9.54 10.31
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
torsdag 11:30
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 35.53 796
2 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 32.82 723
3 Mira Johansson
Malmö AI
05 Malmö AI 31.80 696
4 Hilda Lindell
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 29.27 628
5 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 26.28 546
6 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 25.19 516
7 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 23.24 462
8 Elin Rydqvist
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 23.23 462
9 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 22.58 443
10 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 21.55 415
11 Annie Torkéll
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 20.52 385
12 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 19.26 350
13 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 18.13 317
14 Izabella Olofsson
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 17.72 305
15 Lovis Mathisson
KA2 IF, Lag 1
04 KA2 IF, Lag 1 17.25 292
16 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 16.79 278
17 Saga Redestam
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 16.13 259
18 Freja Strenius
KA2 IF, Lag 1
06 KA2 IF, Lag 1 15.62 244
19 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 15.26 233
20 Wilma Hallsten
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 15.05 227
21 Frida Berglin
KA2 IF, Lag 1
05 KA2 IF, Lag 1 14.78 219
22 Sanna Svensson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 14.25 203
23 Elvira Karlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 13.76 189
24 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 13.42 178
25 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 11.64 124
123
Elin Rydqvist 23.23 20.95 21.19
Hanna Dahlin x 18.45 19.26
Ella Uddenäs 12.05 13.42 x
Lovis Mathisson 16.59 17.25 15.13
Freja Strenius 13.71 15.02 15.62
Izabella Olofsson 16.41 15.87 17.72
Ida Jexe Ek 23.14 23.29 25.19
Wilma Nilsson 31.14 35.53 x
Amanda Rönn 23.53 24.27 26.28
Matilda Karlsson 11.64 7.73 x
Sanna Svensson 14.25 13.54 13.48
Emilia Johansson 16.11 19.33 23.24
Linnea Colliander x 15.26 14.92
Hilda Lindell 29.27 27.16 28.59
Ann-Kathrine Bergenhem 18.13 15.74 17.89
Saga Redestam 16.13 x x
Emma Kovacevic 22.23 22.58 21.06
Wilma Hallsten 14.05 13.81 15.05
Mira Johansson 28.62 27.94 31.80
Alma Falck 16.61 16.04 16.79
Frida Berglin 14.78 x x
Annie Torkéll 19.28 20.52 x
Matilda Åkerman 32.82 32.46 31.27
Elvira Karlsson 12.89 9.80 13.76
Emilia Mandl 18.60 21.55 x
P15 800 m Final
torsdag 17:20
A-Final
1 Modou Bah
Malmö AI
04 Malmö AI 2:09.92 864 1
2 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 2:13.54 786 2
3 Gustav Thörnqvist
Klippans FK
05 Klippans FK 2:22.45 606 3
4 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:24.35 571 4
5 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 2:28.77 492 5
6 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 2:32.96 423 8
7 David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:33.04 421 9
B-Final
1 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 2:29.34 483 6
2 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:30.08 470 7
3 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 2:35.06 390 10
4 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 2:35.77 379 11
5 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 2:37.81 348 12
6 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:46.15 236 13
Sammanställning
1 Modou Bah
Malmö AI
04 Malmö AI 2:09.92
2 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 2:13.54
3 Gustav Thörnqvist
Klippans FK
05 Klippans FK 2:22.45
4 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 2:24.35
5 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 2:28.77
6 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 2:29.34
7 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:30.08
8 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 2:32.96
9 David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:33.04
10 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 2:35.06
11 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 2:35.77
12 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 2:37.81
13 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:46.15
P15 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
torsdag 11:15
A-FinalVind: -3.5
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.86 885 1
2 Gustav Nylander
Malmö AI
04 Malmö AI 12.27 776 3 12.268
3 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 13.37 517 5
4 Gustav Thörnqvist
Klippans FK
05 Klippans FK 14.73 267 8
5 Gabriel Thede
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 17.38 12 14
B-FinalVind: -3.6
1 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 14.18 359 7
2 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 14.86 247 9
3 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 15.29 187 11
4 David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 16.30 78 12
5 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 16.80 41 13
C-FinalVind: -3.7
1 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 12.27 776 2 12.267
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 13.12 571 4
3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 14.15 364 6
4 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 15.08 215 10
Sammanställning
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.86
2 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 12.27 12.267
3 Gustav Nylander
Malmö AI
04 Malmö AI 12.27 12.268
4 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 13.12
5 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 13.37
6 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 14.15
7 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 14.18
8 Gustav Thörnqvist
Klippans FK
05 Klippans FK 14.73
9 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 14.86
10 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 15.08
11 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 15.29
12 David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 16.30
13 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 16.80
14 Gabriel Thede
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 17.38
P15 Höjd Final
torsdag 15:45
1 Gustav Nylander
Malmö AI
04 Malmö AI 166 784
2 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 162 734
3 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 162 734
4 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 158 684
5 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 154 635
6 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 150 585
7 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 150 585
8 Filip Strand Olsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 146 536
9 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 146 536
10 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 142 488
11 Gustav Thörnqvist
Klippans FK
05 Klippans FK 138 439
12 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 138 439
13 David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 134 391
14 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 134 391
15 Gabriel Hanfler
IFK Helsingborg, Lag 1
06 IFK Helsingborg, Lag 1 130 342
110114118122126130134138142146150154158162166170
Gustav Nylander----------xooooxoxxx
Filip Strand Olsson-------xooxoxxx
David Lövdahloooooooxxx
Ludvig Palmkvist-----o-ooxxx
Edvin Håkansson----xooooxxx
Alexander Carlssonooooxoxxoxxoxx-
Måns Bergström-------ooooxoxxoxxx
Alexander Eklund-----ooxxoxoxxoxxx
Gustav Thörnqvist-----oooxxx
Isac Svensson---------xxoxoxxx
Ludvig Palmér-------ooooooxoxxx
Gabriel Hanfler-ooooxoxxx
Joseph Lindvall---------ooooxxoxxx
Leo Göransson------o-ooxoxxx
Melvin Vala Tefre------ooooxooxxx
P15 Längd Final
torsdag 13:00
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 6.37 +6.1 1028
2 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 5.80 +4.5 870
3 Sixten Hjalmarsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 5.80 +2.6 870
4 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 5.31 +6.7 732
5 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.31 +4.2 732
6 William Trulsson
Malmö AI
06 Malmö AI 5.19 +3.1 698
7 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 5.15 +6.4 686
8 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 4.88 +3.1 608
9 Gustav Thörnqvist
Klippans FK
05 Klippans FK 4.83 +2.6 593
10 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.71 +5.2 558
11 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.62 +2.8 532
12 Filip Strand Olsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 4.50 +3.8 496
13 David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.26 +4.3 424
14 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.18 +3.3 400
Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK x
123
Alexander Carlsson 3.95 +2.9 4.18 +3.3 4.09 +3.3
Joseph Lindvall 5.80 +4.5 3.82 +2.3 4.12 +3.6
Sixten Hjalmarsson x x 5.80 +2.6
Filip Strand Olsson x 4.50 +3.8 x
Leo Göransson 5.02 +1.8 5.31 +4.2 5.22 +5.5
William Trulsson 5.19 +3.1 x x
Elias Lindberg x x x
Melvin Vala Tefre 4.88 +3.1 4.84 +5.6 x
Alexander Eklund 3.33 +1.1 5.15 +6.4 4.81 +4.2
Ludvig Palmkvist 4.41 +2.8 4.62 +2.8 4.46 +2.8
David Lövdahl x 4.05 +5.7 4.26 +4.3
Gustav Thörnqvist 3.46 +5.4 4.26 +4.2 4.83 +2.6
Måns Bergström 5.30 +2.6 5.31 +6.7 5.00 +4.6
Isac Svensson 6.37 +6.1 6.16 +4.7 6.00 +4.5
Edvin Håkansson 4.46 +3.6 4.70 +2.5 4.71 +5.2
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
torsdag 11:30
1 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 12.98 812
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 10.77 626
3 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 10.20 576
4 Sixten Hjalmarsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 9.95 554
5 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 9.73 534
6 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 9.70 532
7 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.56 519
8 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 8.62 431
9 Gabriel Thede
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 8.57 427
10 Gustav Nylander
Malmö AI
04 Malmö AI 8.48 418
11 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 7.61 332
12 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 7.55 326
13 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 7.21 291
14 Alexander Andersson
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 7.04 273
15 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 5.74 121
16 David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.76 0
123
David Lövdahl 4.13 4.26 4.76
Joseph Lindvall 12.98 x 11.76
Ludvig Palmkvist 6.78 7.24 7.61
Sixten Hjalmarsson 9.78 9.09 9.95
Gustav Nylander 7.35 8.16 8.48
Gabriel Thede 8.23 8.56 8.57
Alexander Eklund 10.77 10.47 10.36
Alexander Carlsson 5.25 5.58 5.74
Leo Göransson 9.56 9.53 9.42
Måns Bergström 9.70 9.05 8.86
Marcus Asker 7.89 8.62 7.67
Melvin Vala Tefre 9.24 9.55 10.20
Elias Lindberg 7.55 7.50 7.41
Isac Svensson 9.73 9.50 9.08
Edvin Håkansson 6.64 6.34 7.21
Alexander Andersson 7.04 6.47 6.33
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
torsdag 14:45
1 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 45.50 793
2 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 40.07 687
3 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 34.91 583
4 Gabriel Thede
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 34.69 579
5 Sixten Hjalmarsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 34.17 568
6 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 33.29 549
7 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 31.96 521
8 Gustav Thörnqvist
Klippans FK
05 Klippans FK 30.07 481
9 Gustav Nylander
Malmö AI
04 Malmö AI 27.32 420
10 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 27.09 415
11 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 24.95 366
12 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 24.81 363
13 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 22.89 318
14 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 22.19 301
15 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 20.87 268
16 Alexander Andersson
IFK Helsingborg, Lag 1
05 IFK Helsingborg, Lag 1 19.56 235
William Trulsson
Malmö AI
06 Malmö AI -
Filip Strand Olsson
IFK Helsingborg, Lag 1
04 IFK Helsingborg, Lag 1 x
Viktor Hedner
Malmö AI
05 Malmö AI x
David Lövdahl
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad x
123
Isac Svensson 33.29 32.24 29.85
Måns Bergström 38.14 37.75 40.07
Sixten Hjalmarsson 32.43 30.51 34.17
Filip Strand Olsson x x x
Marcus Asker 16.97 23.26 24.95
Melvin Vala Tefre x 24.81 x
Gabriel Thede 32.18 30.10 34.69
Edvin Håkansson x 22.77 27.09
Ludvig Palmkvist 18.73 20.87 x
Leo Göransson 31.96 30.26 28.91
Viktor Hedner x -
David Lövdahl x
Alexander Eklund 34.91 33.66 33.99
Gustav Thörnqvist 26.41 28.22 30.07
William Trulsson -
Gustav Nylander 22.16 27.32 23.51
Alexander Andersson 19.56 14.99 x
Joseph Lindvall 44.53 45.30 45.50
Ludvig Palmér 18.30 22.19 15.45
Alexander Carlsson 19.23 20.75 22.89
Mix 6x200 m Final
torsdag 14:30
1 Malmö AI
Måns Bergström 05
Lisa Engdahl 06
Modou Bah 04
Ella Uddenäs 05
William Trulsson 06
Emilia Mandl 04

Malmö AI
Malmö AI 2:37.71 5040
2 Klippans FK
Alexander Eklund 05
Emilia Franzén 04
Elias Lindberg 04
Wilma Nilsson 05
Leo Göransson 05
Emilia Johansson 05

Klippans FK
Klippans FK 2:40.84 4709
3 IFK Halmstad
Edvin Håkansson 05
Matilda Åkerman 04
David Lövdahl 05
Ann-Kathrine Bergenhem 05
Isac Svensson 04
Ida Jexe Ek 04

IFK Halmstad
IFK Halmstad 2:48.01 3989
4 IFK Helsingborg, Lag 1
Sixten Hjalmarsson 04
Joanna Ek 05
Filip Strand Olsson 04
Maja Kropp Lindh 05
Ludvig Palmér 05
Alma Cederberg 05

IFK Helsingborg, Lag 1
IFK Helsingborg, Lag 1 2:48.08 3983