Resultat Vänerspelen

Framnäs IP, Lidköping   2024-06-09

Arrangör: Lidköpings IS Tävlingsledare: Claes-Göran Borg Senast uppdaterad: 2024-06-10 02:00:56
Kvinnor 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 100 m

Kvinnor 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med F19 400 m

Kvinnor 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 1500 m

Kvinnor Höjd
9/6 11:00
1 Lisa Holmberg
IF Göta Karlstad
02 IF Göta Karlstad 162
2 Kim Rodén
IK Orient
03 IK Orient 148
148156159162165
399 Kim Rodéno
221 Lisa Holmberg-xxoxoxoxxx
Kvinnor Längd
9/6 15:30
1 Emilia Blomdahl
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 5.59 -0.1
123456
381 Emilia Blomdahl5.32 0.05.50 +0.35.59 -0.15.32 +0.35.39 -2.14.97 -2.6
Kvinnor Tresteg
9/6 10:45
1 Nora Jolbäck
Ullevi FK
04 Ullevi FK 10.86 -1.6
123456
375 Nora Jolbäckx x x 10.77 -2.1x 10.86 -1.6
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
9/6 14:00
1 Alma Jolbäck
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 35.38
2 Nora Jolbäck
Ullevi FK
04 Ullevi FK 30.85
3 Emilia Krijger
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 24.89
123456
318 Alma Jolbäck35.38xxxxx
375 Nora Jolbäck28.9730.85xxx29.84
334 Emilia Krijgerx24.8924.37x23.45x
Kvinnor & F19 400 m
9/6 16:20
1 Sara Barndik
Lidköpings IS
06 Lidköpings IS 59.76
2 Johanna Almsand
IF Hagen
91 IF Hagen 1:04.43 PB
3 Frida Hansson
Färgelanda IF
97 Färgelanda IF 1:07.02 SB
Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK DNS
Maria Russetti
IF Hagen
09 IF Hagen DNS
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Johanna Almsand
IF Hagen
91 IF Hagen 1:04.43
2 Frida Hansson
Färgelanda IF
97 Färgelanda IF 1:07.02
Amanda Holmberg
Hässelby SK
98 Hässelby SK DNS
Maria Russetti
IF Hagen
09 IF Hagen DNS
F19
1 Sara Barndik
Lidköpings IS
06 Lidköpings IS 59.76
F19 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 1500 m

F19 Höjd
9/6 11:00
1 Ebba Elfström
Lidköpings IS
05 Lidköpings IS 162
152156159162165
390 Ebba Elfströmoooxoxxx
F19 Diskus
Vikt: 1,0kg
9/6
1 Alma Jolbäck
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 36.54
123456
318 Alma Jolbäckxxxxx36.54
Kvinnor & F17 100 m
9/6 11:40
Vind: +0.8
1 Johanna Almsand
IF Hagen
91 IF Hagen 13.29 PB
2 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 13.84
3 Siri Fellbrant
IF Hagen
08 IF Hagen 14.10
4 Maja Barndik
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 14.26
5 Ebba Rickardsson
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 16.95
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Johanna Almsand
IF Hagen
91 IF Hagen 13.29
F17
1 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 13.84
2 Siri Fellbrant
IF Hagen
08 IF Hagen 14.10
3 Maja Barndik
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 14.26
4 Ebba Rickardsson
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 16.95
F17 & Veteraner Kvinnor 400 m
DM
9/6 16:00
1 Klara Rickardsson
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 1:01.75 SB
2 Hannia Börjeson
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 1:01.91 PB
3 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 1:06.99
4 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 1:07.01 SB
Sammanställning per klass
K35
1 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 1:07.01
F17
1 Klara Rickardsson
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 1:01.75
2 Hannia Börjeson
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 1:01.91
3 Maja Andersson
IF Hagen
07 IF Hagen 1:06.99
Kvinnor & F19 & F17 & P17 1500 m
DM
9/6 13:40
1 Melker Engström
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 4:44.91 PB
2 Lovisa Nilsson
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 5:10.21 SB
3 Linnéa Nilsson
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 5:10.72 PB
4 Emma Gullbrand
IF Hagen
06 IF Hagen 5:20.91 PB
Ida Genitz
Istrums SK
03 Istrums SK DNF
Ella Svensson
Mariestads AIF
09 Mariestads AIF DNF
Sammanställning per klass
P17
1 Melker Engström
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 4:44.91
Kvinnor
Ida Genitz
Istrums SK
03 Istrums SK DNF
Ella Svensson
Mariestads AIF
09 Mariestads AIF DNF
F19
1 Lovisa Nilsson
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 5:10.21
2 Emma Gullbrand
IF Hagen
06 IF Hagen 5:20.91
F17
1 Linnéa Nilsson
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 5:10.72
F17 Höjd
9/6 11:00
1 Hannia Börjeson
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 148 PB
2 Maja Barndik
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 135
130135140144148152
386 Maja Barndikoxoxxx
389 Hannia Börjesonoooxooxxx
F17 Längd
9/6 10:00
1 Hannia Börjeson
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 4.82 -1.2 SB
2 Maja Barndik
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 4.10 +0.5
3 Ebba Rickardsson
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 3.33 -2.2 SB
123456
386 Maja Barndikx 4.08 -0.3x x 3.94 0.04.10 +0.5
389 Hannia Börjesonx x x x 4.80 -1.94.82 -1.2
323 Ebba Rickardsson3.19 -1.13.23 +0.1x 3.33 -2.23.20 -1.23.27 -1.1
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
9/6 12:30
1 Alma Jolbäck
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 11.46 SB
2 Emilia Krijger
Mariestads AIF
07 Mariestads AIF 10.53
123456
334 Emilia Krijger10.539.7810.32x9.2610.07
318 Alma Jolbäckxx10.61xx11.46
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
9/6
1 Alma Jolbäck
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 40.02 SB
123456
318 Alma Jolbäck40.0239.15x37.38x37.49
F17 Spjut
Vikt: 500g
9/6 12:00
1 Hannia Börjeson
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 32.67
2 Wilma Stenborg
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 18.74 SB
123456
327 Wilma Stenborgx18.6318.2618.7418.7117.91
389 Hannia Börjeson31.2632.6732.5929.86x32.14
F15 80 m
9/6 12:20
Vind: +1.3
1 Maria Russetti
IF Hagen
09 IF Hagen 10.73
2 Hanna Andersson
IF Hagen
09 IF Hagen 11.21 PB
3 Märta Larsson
Mariestads AIF
09 Mariestads AIF 11.45
4 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 11.72
5 Linnea Danielsson Wellsén
Stocksäters IF
10 Stocksäters IF 12.05
F15 300 m
9/6 15:40
1 Maria Russetti
IF Hagen
09 IF Hagen 42.04 PB
2 Hanna Andersson
IF Hagen
09 IF Hagen 45.23 PB
3 Märta Larsson
Mariestads AIF
09 Mariestads AIF 46.16 SB
4 Elvira Grimstedt
IF Hagen
09 IF Hagen 48.86
5 Ella Svensson
Mariestads AIF
09 Mariestads AIF 49.33 SB
F15 & P15 2000 m
DM
9/6 16:40
1 Wilhelm Hallander
Trollhättan FIK
10 Trollhättan FIK 7:33.19 PB
2 Emilia Hellström
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 7:37.06 PB
3 Oskar Hellstrand
IF Rigor
10 IF Rigor 7:42.22 PB
4 Erica Björkdahl
Lidköpings VSK
09 Lidköpings VSK 7:47.22
Sammanställning per klass
P15
1 Wilhelm Hallander
Trollhättan FIK
10 Trollhättan FIK 7:33.19
2 Oskar Hellstrand
IF Rigor
10 IF Rigor 7:42.22
F15
1 Emilia Hellström
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 7:37.06
2 Erica Björkdahl
Lidköpings VSK
09 Lidköpings VSK 7:47.22
F15 80 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
9/6 10:20
Heat 1
Vind: -0.8
1 Maria Russetti
IF Hagen
09 IF Hagen 12.88 q
2 Hedvig Elfström
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 14.22 q PB
Naomi Ohron
Istrums SK
09 Istrums SK DNS
Heat 2
Vind: +2.0
1 Märta Larsson
Mariestads AIF
09 Mariestads AIF 13.36 q PB
2 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 13.90 q
3 Linnea Danielsson Wellsén
Stocksäters IF
10 Stocksäters IF 14.50 q PB
4 Emmie Van Den Berg
Trollhättan FIK
10 Trollhättan FIK 15.84 q
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
9/6 11:10
Vind: +0.7
1 Maria Russetti
IF Hagen
09 IF Hagen 13.43
2 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 13.76
3 Linnea Danielsson Wellsén
Stocksäters IF
10 Stocksäters IF 14.34 PB
4 Märta Larsson
Mariestads AIF
09 Mariestads AIF 14.42
5 Hedvig Elfström
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 14.67
Emmie Van Den Berg
Trollhättan FIK
10 Trollhättan FIK DNS
F15 Höjd
9/6 11:00
1 Linnea Stenborg
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 135
2 Fanny Ström
IF Rigor
10 IF Rigor 135
3 Emilia Hellström
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 130
120125130135140
252 Fanny Ström-oxooxxx
326 Linnea Stenborg--ooxxx
317 Emilia Hellströmooxxoxxx
F15 Längd
9/6 16:20
1 Linnea Stenborg
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 4.53 -1.5
2 Hedvig Elfström
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 4.39 -1.0
3 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 4.27 -1.0 PB
123456
349 Ellen Guldbrandsen3.98 -3.24.27 -1.03.95 -0.34.04 -3.23.95 -4.14.15 -1.3
391 Hedvig Elfströmx x 4.39 -1.0x 4.16 -0.4x
326 Linnea Stenborg4.18 -1.9x 4.53 -1.54.45 0.04.20 -1.1x
F15 Tresteg
9/6 12:40
1 Linnea Stenborg
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 9.85 -1.0 PB
2 Ellen Guldbrandsen
Tibro AIK
10 Tibro AIK 9.58 -1.8 PB
3 Linnea Danielsson Wellsén
Stocksäters IF
10 Stocksäters IF 9.48 -1.8
4 Hedvig Elfström
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 9.35 -2.7 PB
123456
349 Ellen Guldbrandsen9.58 -1.89.18 -4.69.04 -0.48.95 -3.49.13 -1.59.00 -1.6
391 Hedvig Elfströmx 9.17 -1.69.35 -2.7x 8.95 -2.39.16 -0.6
341 Linnea Danielsson Wellsén9.44 -1.69.48 -1.88.98 -3.99.34 -2.59.41 -2.48.65 -1.6
326 Linnea Stenborgx 9.63 -1.69.85 -1.0x 9.82 -2.09.84 -3.2
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
9/6 12:30
1 Isabelle Blomdahl
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 12.04 PB
2 Julia Björkman
Hälle IF
10 Hälle IF 10.38
3 Elvira Grimstedt
IF Hagen
09 IF Hagen 10.38 =PB
123456
388 Isabelle Blomdahl10.8712.04xx11.27x
233 Elvira Grimstedt9.7910.389.729.51x9.77
208 Julia Björkman10.3710.38x10.35xx
F15 Spjut
Vikt: 500g
9/6 12:00
1 Elvira Grimstedt
IF Hagen
09 IF Hagen 27.90 PB
2 Isabelle Blomdahl
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 25.51
3 Linnea Stenborg
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 23.97
4 Hedvig Elfström
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 20.78
5 Emilia Hellström
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 20.08 PB
123456
317 Emilia Hellström17.1418.5517.0419.5118.5920.08
391 Hedvig Elfströmx19.3418.4019.3720.78x
326 Linnea Stenborg22.2520.8821.0720.2522.0823.97
233 Elvira Grimstedt22.2627.8126.2216.8727.9025.42
388 Isabelle Blomdahl24.33x24.5925.51xx
F13 60 m Försök
9/6 12:50
Heat 1
Vind: +0.5
1 Elin Wretborn
Hälle IF
11 Hälle IF 8.78 q
2 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 9.37 q
3 Molly Rickardsson
Lidköpings IS
11 Lidköpings IS 9.88
4 Smilla Larsson
IK Orient
12 IK Orient 9.94
Heat 2
Vind: +1.1
1 Thowa Dahl
IF Hagen
11 IF Hagen 8.46 q PB
2 Alice Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 9.22 q PB
3 Linnea Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 9.76 q =PB
Tove Fredin
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS DNS
Heat 3
Vind: +1.4
1 Lovisa Qvarfordt
Hälle IF
11 Hälle IF 9.12 q
2 Emelie Mars
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 9.79
3 Julia Hammar
Lidköpings IS
11 Lidköpings IS 10.13 PB
F13 60 m Final
9/6 14:20
Vind: +0.1
1 Thowa Dahl
IF Hagen
11 IF Hagen 8.37 PB
2 Elin Wretborn
Hälle IF
11 Hälle IF 8.65 PB
3 Lovisa Qvarfordt
Hälle IF
11 Hälle IF 8.92 =PB
4 Alice Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 9.31
5 Linnea Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 9.72 PB
6 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 9.75
F13 200 m
9/6 15:20
A-Final
Vind: +0.8
Tot. plac.
1 Thowa Dahl
IF Hagen
11 IF Hagen 29.50 1 PB
2 Elin Wretborn
Hälle IF
11 Hälle IF 30.22 2
3 Emelie Mars
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 31.75 3
4 Lovisa Qvarfordt
Hälle IF
11 Hälle IF 32.77 5
5 Alice Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 33.31 6 PB
B-Final
Vind: +1.6
Tot. plac.
1 Lina Petersson
Istrums SK
11 Istrums SK 32.10 4 PB
2 Linnea Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 33.58 7 PB
3 Elin Eriksson
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 34.77 8 PB
Smilla Larsson
IK Orient
12 IK Orient DNS
F13 & P13 1500 m
DM
9/6 13:50
1 Elina Björkdahl
Lidköpings VSK
11 Lidköpings VSK 6:10.29
2 Molly Rickardsson
Lidköpings IS
11 Lidköpings IS 6:11.53 PB
3 Ida Skälegård
IK Orient
11 IK Orient 6:11.62 PB
4 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 6:12.22 PB
5 Elias Ledenius
IF Hagen
12 IF Hagen 8:06.43 PB
Hubert Drapella
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK DNS
Sammanställning per klass
P13
1 Elias Ledenius
IF Hagen
12 IF Hagen 8:06.43
Hubert Drapella
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK DNS
F13
1 Elina Björkdahl
Lidköpings VSK
11 Lidköpings VSK 6:10.29
2 Molly Rickardsson
Lidköpings IS
11 Lidköpings IS 6:11.53
3 Ida Skälegård
IK Orient
11 IK Orient 6:11.62
4 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 6:12.22
F13 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
9/6 10:00
Heat 1
Vind: -0.1
1 Leia Johannesson
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 10.59 q PB 10.590
2 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 11.13 q PB
3 Signe Lennartsson Bring
Tibro AIK
11 Tibro AIK 11.24 q PB
4 Ida Skälegård
IK Orient
11 IK Orient 12.89 PB
Heat 2
Vind: -1.3
1 Selma Dahlin
Mölndals AIK
11 Mölndals AIK 10.52 q PB
2 Tove Fredin
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 10.59 q 10.585
3 Lina Petersson
Istrums SK
11 Istrums SK 11.99 q SB
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
9/6 11:00
Vind: +0.9
1 Tove Fredin
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 10.23 PB
2 Selma Dahlin
Mölndals AIK
11 Mölndals AIK 10.55
3 Leia Johannesson
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 10.83
4 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 11.25
5 Lina Petersson
Istrums SK
11 Istrums SK 11.44 PB
6 Signe Lennartsson Bring
Tibro AIK
11 Tibro AIK 11.64
F13 Höjd
9/6 16:30
1 Thowa Dahl
IF Hagen
11 IF Hagen 122
2 Julia Brodin
IF Hagen
12 IF Hagen 100 PB
90100106112117122126
229 Thowa Dahl----ooxx-
227 Julia Brodinooxxx
F13 Längd
Hoppzon
9/6 11:30
1 Signe Lennartsson Bring
Tibro AIK
11 Tibro AIK 4.41 -1.2
2 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 4.11 +0.3 SB
3 Lovisa Qvarfordt
Hälle IF
11 Hälle IF 4.11 -1.1
4 Emelie Mars
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 4.01 +1.6
5 Smilla Larsson
IK Orient
12 IK Orient 3.87 -2.4 PB
6 Lina Petersson
Istrums SK
11 Istrums SK 3.81 +0.1 SB
7 Elin Eriksson
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 3.55 +2.1
8 Julia Hammar
Lidköpings IS
11 Lidköpings IS 3.51 +1.6 PB
123456
267 Smilla Larsson3.87 -2.43.87 +2.23.64 +2.13.44 +1.03.84 -1.43.49 -2.2
215 Lovisa Qvarfordt4.11 -1.13.96 -1.13.93 +0.63.79 +1.03.90 -1.73.90 -2.2
354 Felicia Åhberg4.07 +0.74.11 +0.34.11 +3.03.96 -1.24.01 +0.14.05 -1.2
350 Signe Lennartsson Bring4.39 +4.14.32 -1.04.33 +0.44.34 -1.24.41 -1.24.15 -2.8
393 Elin Erikssonx 3.55 +2.1x 3.27 -0.83.12 +0.13.40 -0.5
297 Lina Petersson3.48 -2.53.75 +1.83.69 +0.73.66 -0.33.81 +0.13.70 -0.5
315 Julia Hammar3.51 +1.63.27 +4.23.18 +0.7x x 3.29 +0.7
368 Emelie Mars3.30 +0.63.75 +2.43.90 +1.63.90 -0.84.01 +1.63.89 -0.5
F13 Tresteg
Hoppzon
9/6 13:30
1 Leia Johannesson
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 9.10 -1.1 PB
2 Signe Lennartsson Bring
Tibro AIK
11 Tibro AIK 8.91 -2.1 PB
3 Felicia Åhberg
Tibro AIK
11 Tibro AIK 8.40 +1.0 PB
4 Elin Eriksson
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 7.90 -1.4 PB
5 Emelie Mars
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 7.83 -2.0
6 Julia Brodin
IF Hagen
12 IF Hagen 6.58 -0.5 PB
7 Julia Von Oelreich
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 6.18 -1.6 PB
123456
354 Felicia Åhberg8.38 -1.78.11 -1.47.45 -0.78.18 +0.18.40 +1.08.20 +2.4
329 Julia Von Oelreich6.18 -1.6x x x x x
363 Leia Johannesson8.72 -2.39.10 -1.1x 8.93 +1.78.63 -1.08.87 -1.2
393 Elin Eriksson7.90 -1.4x 7.67 -1.97.43 0.07.40 -0.97.23 -4.7
368 Emelie Mars7.83 -2.0x x x x x
227 Julia Brodin6.58 -0.5x - - - -
350 Signe Lennartsson Bring8.68 -1.38.91 -2.18.77 -0.98.74 0.08.80 -1.78.64 -1.8
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
9/6 14:40
1 Alva Drottz
IK Orient
11 IK Orient 8.78 PB
2 Julia Brodin
IF Hagen
12 IF Hagen 8.02
3 Emelie Mars
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 7.74
4 Julia Hammar
Lidköpings IS
11 Lidköpings IS 5.46
5 Julia Von Oelreich
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 4.04 PB
123456
329 Julia Von Oelreich3.643.754.043.76x3.83
227 Julia Brodin6.267.557.688.027.117.57
368 Emelie Mars6.937.257.557.687.747.34
315 Julia Hammar5.454.925.465.414.985.15
260 Alva Drottz8.788.418.388.508.628.31
F13 Spjut
Vikt: 400g
9/6 15:45
1 Alice Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 25.11
2 Alva Drottz
IK Orient
11 IK Orient 23.41 SB
3 Leia Johannesson
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 21.14
4 Karin Berntsson
Brattås CK
12 Brattås CK 18.39
5 Linnea Arvidsson
Hökensås UR
12 Hökensås UR 17.42 PB
6 Julia Hammar
Lidköpings IS
11 Lidköpings IS 16.10 PB
7 Julia Brodin
IF Hagen
12 IF Hagen 14.10
8 Elin Eriksson
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 12.00 PB
9 Julia Von Oelreich
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 8.29 PB
123456
219 Alice Arvidsson19.6622.1817.5322.6820.3725.11
363 Leia Johannesson20.0314.3915.4721.1419.6613.97
315 Julia Hammar15.1816.1016.0015.0015.8613.92
227 Julia Brodin12.3911.0310.8814.1012.7612.28
260 Alva Drottz23.4117.8220.24x23.0919.36
204 Karin Berntsson13.6217.4014.1016.9018.3917.88
329 Julia Von Oelreich7.097.376.758.298.027.59
393 Elin Eriksson12.0011.5811.609.748.8611.40
220 Linnea Arvidsson17.4215.2814.5514.7013.8215.90
Män 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med P17 100 m

Män & Veteraner Män 400 m
DM
9/6 16:10
A-Final
Tot. plac.
1 Edward Appelberg
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 50.72 1 PB
2 Patrik Hägg
Hälle IF
72 Hälle IF 59.37 2
3 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 1:07.42 4 SB
4 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 1:13.57 6 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 1:02.88 3 PB
2 Emil Mann
IK Wilske
88 IK Wilske 1:12.08 5
3 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 1:51.78 7 PB
Tomas Persson
IK Ymer
60 IK Ymer DNS
Sammanställning per klass
Män
1 Edward Appelberg
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 50.72
M75
1 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 1:51.78
M65
1 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 1:07.42
M60
1 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 1:13.57
Tomas Persson
IK Ymer
60 IK Ymer DNS
M50
1 Patrik Hägg
Hälle IF
72 Hälle IF 59.37
M45
1 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 1:02.88
M35
1 Emil Mann
IK Wilske
88 IK Wilske 1:12.08
Män Höjd
9/6 14:00
1 Agustin Hilmersson
IK Orient
03 IK Orient 205 PB
178182186190195200205207
264 Agustin Hilmerssono--ooxxoxxoxxx
Män Längd
9/6 13:00
1 Hampus Hassel
IK Orient
05 IK Orient 6.05 -0.1 PB
123456
263 Hampus Hassel5.51 -0.55.87 -1.05.98 -0.8x 6.05 -0.15.66 -1.2
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
9/6 13:00
1 David Thilén
IF Kville
05 IF Kville 44.39 PB
2 Tobias Hagström
Istrums SK
96 Istrums SK 37.79 PB
123456
290 Tobias Hagströmx35.9434.08xx37.79
246 David Thilén43.6442.8344.38x44.39x
P19 Höjd
9/6 14:00
1 Anton Andersson
Hälle IF
06 Hälle IF 178
162166170174178182
207 Anton Anderssonooooxxoxxx
Män & P17 100 m
9/6 11:30
Vind: +0.5
1 Ehab Ahmed
Istrums SK
03 Istrums SK 11.69
2 Hampus Hassel
IK Orient
05 IK Orient 11.95 PB
3 Mowitz Spång
IK Orient
07 IK Orient 12.26 PB
4 Elvis Koszinowski
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 12.73 PB
Sammanställning per klass
P17
1 Mowitz Spång
IK Orient
07 IK Orient 12.26
2 Elvis Koszinowski
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 12.73
Män
1 Ehab Ahmed
Istrums SK
03 Istrums SK 11.69
2 Hampus Hassel
IK Orient
05 IK Orient 11.95
P17 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 1500 m

P17 Höjd
9/6 14:00
1 Mowitz Spång
IK Orient
07 IK Orient 170
162166170174
274 Mowitz Spångoxxoxxoxxx
P17 Längd
9/6 13:00
1 Elvis Koszinowski
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 5.58 -0.8 PB
123456
321 Elvis Koszinowski5.48 +1.05.33 -1.35.37 -1.15.34 0.05.52 -0.65.58 -0.8
P17 Tresteg
9/6 10:45
1 Elvis Koszinowski
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 11.26 -0.3 PB
123456
321 Elvis Koszinowski10.73 -1.210.73 -2.411.11 -0.811.26 -0.3x 10.73 -2.0
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
9/6 13:30
1 Arman Kosovic
Sävedalens AIK
08 Sävedalens AIK 14.13
123456
344 Arman Kosovicx14.09x13.8514.13x
P17 Spjut
Vikt: 700g
9/6 16:50
1 Albin Påfvelsson
Alingsås IF
08 Alingsås IF 36.92 PB
2 Elvis Koszinowski
Lidköpings IS
08 Lidköpings IS 31.08 PB
123456
321 Elvis Koszinowski25.80x29.5928.69x31.08
201 Albin Påfvelsson34.2434.4133.1633.4536.9230.97
P15 80 m
9/6 12:30
Vind: +1.9
1 David Vallgren
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 10.76
2 Ludvig Fredgren
Trollhättan FIK
09 Trollhättan FIK 10.81 PB
3 Edvin Andersson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 11.26 PB
Alexander Olsson
Istrums SK
09 Istrums SK DNS
P15 300 m
9/6 15:50
1 Ludvig Fredgren
Trollhättan FIK
09 Trollhättan FIK 45.67 SB
2 Vice Marinov
Trollhättan FIK
09 Trollhättan FIK 49.93 PB
P15 2000 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 2000 m

P15 & Veteraner Kvinnor 80 m häck & Kort häck
Höjd: 84,0cm
9/6 10:30
Vind: +1.6
1 Efraim Jonsson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 13.92 PB
2 David Vallgren
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 14.87
3 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 15.24
Sammanställning per klass
P15
1 Efraim Jonsson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 13.92
2 David Vallgren
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 14.87
K45
1 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 15.24
P15 Höjd
9/6 14:00
1 David Vallgren
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 166
2 Markus Enander
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 145 PB
130135140145150154158162166170
392 Markus Enandero-oxxoxxx
328 David Vallgren---ooooooxxx
P15 Längd
9/6 13:00
1 Efraim Jonsson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 5.17 -0.2
2 David Vallgren
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 5.06 0.0
3 Markus Enander
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 4.99 -2.3 SB
4 Edvin Andersson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 4.76 0.0 PB
5 Ludvig Fredgren
Trollhättan FIK
09 Trollhättan FIK 4.57 +1.2 PB
6 Axel Forsell
Trollhättan FIK
10 Trollhättan FIK 4.11 +3.6
7 Arvid Olsson
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 4.09 +0.7 PB
123456
385 Edvin Andersson4.40 -1.24.64 0.0x 4.76 0.04.55 +0.54.28 -0.4
328 David Vallgrenx 5.06 0.04.80 -3.2x 4.92 -1.74.95 -0.4
359 Axel Forsell4.11 +3.63.68 -1.43.79 -0.53.64 -1.83.99 -0.33.87 -1.8
322 Arvid Olsson3.97 -0.34.02 +0.13.86 -0.33.89 -0.74.09 +0.73.88 0.0
320 Efraim Jonsson4.87 +0.94.58 0.04.74 +0.75.03 -0.75.17 -0.25.16 -0.4
360 Ludvig Fredgren4.43 0.04.15 +0.1x 4.38 +1.14.57 +1.2x
392 Markus Enander4.67 -2.64.33 -1.6x 4.50 0.04.62 +4.54.99 -2.3
P15 Tresteg
9/6 11:50
1 Efraim Jonsson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 10.35 +0.1 SB
2 Markus Enander
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 10.14 +0.6 SB
3 Axel Forsell
Trollhättan FIK
10 Trollhättan FIK 9.76 -2.1 PB
123456
392 Markus Enanderx x x x x 10.14 +0.6
320 Efraim Jonsson10.35 +0.110.27 +1.39.93 -1.810.18 -1.710.14 -0.510.30 +0.1
359 Axel Forsell9.59 -1.69.76 -2.19.44 -1.99.14 -1.7x x
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
9/6 13:30
1 Efraim Jonsson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 10.03 SB
2 Oliver Silfverstrand
IF Hagen
09 IF Hagen 8.69 PB
3 Edvin Andersson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 6.83
4 Arvid Olsson
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 6.66 PB
123456
322 Arvid Olsson-6.665.936.385.856.36
243 Oliver Silfverstrand8.69-----
320 Efraim Jonsson-10.039.96xxx
385 Edvin Andersson-5.98x6.836.626.81
P15 Spjut
Vikt: 600g
9/6 10:45
1 Efraim Jonsson
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 36.10 PB
2 Wilhelm Hallander
Trollhättan FIK
10 Trollhättan FIK 29.28
3 Markus Enander
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 26.00 SB
4 Lukas Heimer
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 24.55 PB
5 Arvid Olsson
Lidköpings IS
10 Lidköpings IS 19.00 PB
6 Viggo Westh
Lidköpings IS
09 Lidköpings IS 18.85 PB
7 Vice Marinov
Trollhättan FIK
09 Trollhättan FIK 17.73
123456
320 Efraim Jonsson36.1031.7430.6729.2732.57x
392 Markus Enander26.0021.55xx21.9624.40
367 Vice Marinov16.8817.7314.1213.8215.4016.60
322 Arvid Olsson18.3819.0015.3317.7313.7514.55
362 Wilhelm Hallander28.0324.6027.2527.1929.2826.30
316 Lukas Heimer24.5521.37x22.0220.2319.73
330 Viggo Westh18.6618.8516.9217.3612.6815.70
P13 60 m Försök
9/6 12:40
Heat 1
Vind: +0.3
1 Charlie Sahlström
IK Orient
11 IK Orient 8.92 q
2 Valter Jernsund
IK Orient
11 IK Orient 9.02 q
3 Melker Midbrandt
Tibro AIK
11 Tibro AIK 9.83
4 Olle Fellbrant
IF Hagen
11 IF Hagen 9.87
Heat 2
Vind: +0.7
1 Olle Ekholm
Mölndals AIK
11 Mölndals AIK 8.54 q PB
2 Vilhelm Widerfalk Dahmm
Tibro AIK
11 Tibro AIK 9.16 q PB
3 Theo Swärd
Tibro AIK
11 Tibro AIK 9.17 q PB
4 Filip Liljegren
IF Hagen
11 IF Hagen 9.19 q PB
P13 60 m Final
9/6 14:10
Vind: -1.7
1 Olle Ekholm
Mölndals AIK
11 Mölndals AIK 8.43 PB
2 Charlie Sahlström
IK Orient
11 IK Orient 8.66 PB
3 Valter Jernsund
IK Orient
11 IK Orient 8.77 PB
4 Theo Swärd
Tibro AIK
11 Tibro AIK 8.99 PB
5 Vilhelm Widerfalk Dahmm
Tibro AIK
11 Tibro AIK 9.18
6 Filip Liljegren
IF Hagen
11 IF Hagen 9.24
P13 200 m
9/6 15:10
Vind: +0.4
1 Valter Jernsund
IK Orient
11 IK Orient 29.41 PB
2 Vilhelm Widerfalk Dahmm
Tibro AIK
11 Tibro AIK 30.85 PB
3 Theo Swärd
Tibro AIK
11 Tibro AIK 30.97 PB
4 Julius Thiger
Trollhättan FIK
12 Trollhättan FIK 35.17 SB
Olle Ekholm
Mölndals AIK
11 Mölndals AIK DNS
P13 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F13 1500 m

P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
9/6 10:10
Vind: +0.2
1 Oscar Silfverstrand
IF Hagen
11 IF Hagen 11.47 PB
2 Melker Midbrandt
Tibro AIK
11 Tibro AIK 12.37 PB
3 Julius Thiger
Trollhättan FIK
12 Trollhättan FIK 13.21 PB
P13 Höjd
9/6 15:30
1 Melker Midbrandt
Tibro AIK
11 Tibro AIK 134 PB
=2 Theo Swärd
Tibro AIK
11 Tibro AIK 130 PB
=2 Oscar Silfverstrand
IF Hagen
11 IF Hagen 130 =PB
112117122126130134137
352 Theo Swärdoooooxxx
244 Oscar Silfverstrandooo-oxxx
351 Melker Midbrandtoooooxxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
9/6 14:50
1 Olle Ekholm
Mölndals AIK
11 Mölndals AIK 4.82 -0.9
2 Oscar Silfverstrand
IF Hagen
11 IF Hagen 4.51 -1.8 PB
3 Gustav Grahn
IF Rigor
12 IF Rigor 4.23 0.0
4 Filip Liljegren
IF Hagen
11 IF Hagen 4.13 -0.3 PB
5 Melker Midbrandt
Tibro AIK
11 Tibro AIK 4.10 -1.2
6 Vilhelm Widerfalk Dahmm
Tibro AIK
11 Tibro AIK 4.06 +1.1 PB
7 Theo Swärd
Tibro AIK
11 Tibro AIK 4.00 +0.3
8 Tor Ahlskog
Strömstads IF
12 Strömstads IF 3.85 -1.1
9 Arvid Ahlskog
Strömstads IF
12 Strömstads IF 3.69 +1.3
10 Olle Fellbrant
IF Hagen
11 IF Hagen 3.66 -0.2
11 Samuel Friman
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 3.56 -0.1 PB
12 Julius Thiger
Trollhättan FIK
12 Trollhättan FIK 3.40 -0.9
123456
343 Tor Ahlskog3.80 +1.03.71 -2.33.85 -1.13.67 +2.03.40 -1.1-
314 Samuel Friman3.56 +0.83.37 +0.53.56 -0.1- - -
351 Melker Midbrandt4.04 +0.23.89 -0.33.88 -0.13.87 +0.33.94 -1.14.10 -1.2
231 Olle Fellbrantx 3.66 -0.23.59 -1.1- - -
353 Vilhelm Widerfalk Dahmmx 3.99 +2.8x 4.06 +1.1x 4.03 +1.5
249 Gustav Grahn3.94 -1.24.20 +3.63.91 +2.84.03 +1.14.23 0.04.01 -0.8
342 Arvid Ahlskogx 3.57 +1.83.69 +1.3
372 Julius Thiger3.32 0.03.20 +0.13.40 -0.9
244 Oscar Silfverstrand4.12 0.03.95 0.04.13 +0.44.12 +1.04.22 -0.24.51 -1.8
338 Olle Ekholm4.76 -0.34.47 +1.04.82 -0.94.72 +1.44.74 -1.14.75 +0.5
238 Filip Liljegren4.13 -0.33.96 +0.6x 4.06 +2.0x x
352 Theo Swärd3.72 -3.3x 3.79 -0.94.00 +0.3x 3.99 -1.2
P13 Tresteg
Hoppzon
9/6 11:50
1 Melker Midbrandt
Tibro AIK
11 Tibro AIK 9.07 +0.6 PB
2 Vilhelm Widerfalk Dahmm
Tibro AIK
11 Tibro AIK 8.64 +0.6
3 Oscar Silfverstrand
IF Hagen
11 IF Hagen 8.42 +0.8 PB
123456
244 Oscar Silfverstrand8.35 -2.18.13 +0.9x 8.34 -1.2x 8.42 +0.8
351 Melker Midbrandt9.07 +0.69.04 +3.18.80 -2.18.67 -0.98.17 -0.1x
353 Vilhelm Widerfalk Dahmm8.64 +0.68.51 -1.48.46 -1.2x 8.36 -3.68.19 -0.3
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
9/6 13:30
1 Gustav Grahn
IF Rigor
12 IF Rigor 8.48 PB
2 Filip Liljegren
IF Hagen
11 IF Hagen 7.97 PB
3 Oscar Silfverstrand
IF Hagen
11 IF Hagen 7.33
4 Samuel Friman
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 7.01 PB
5 Elias Ledenius
IF Hagen
12 IF Hagen 6.88 PB
6 Valter Jernsund
IK Orient
11 IK Orient 6.87 PB
7 Arvid Ahlskog
Strömstads IF
12 Strömstads IF 5.52 PB
123456
238 Filip Liljegren7.97x7.857.867.187.94
342 Arvid Ahlskog4.154.915.525.454.915.42
249 Gustav Grahn8.328.487.697.958.358.18
244 Oscar Silfverstrand7.207.217.306.776.987.33
237 Elias Ledenius6.846.616.33x6.88x
266 Valter Jernsund6.876.68----
314 Samuel Friman7.016.626.156.536.315.93
P13 Spjut
Vikt: 400g
9/6 10:45
1 Gustav Grahn
IF Rigor
12 IF Rigor 34.99 PB
2 Samuel Friman
Lidköpings IS
12 Lidköpings IS 28.42 PB
3 Edvin Lindblom
Trollhättan FIK
11 Trollhättan FIK 26.78 PB
4 Charlie Sahlström
IK Orient
11 IK Orient 26.00
5 Oscar Silfverstrand
IF Hagen
11 IF Hagen 19.72 PB
6 Elias Ledenius
IF Hagen
12 IF Hagen 18.30
123456
244 Oscar Silfverstrand15.4119.7216.7312.0518.0513.86
249 Gustav Grahn34.9932.1133.0528.1233.6827.84
237 Elias Ledenius17.1918.3016.2012.9216.33x
314 Samuel Friman18.1826.1224.7428.4220.6619.45
272 Charlie Sahlström26.0017.0917.5917.9320.1920.58
365 Edvin Lindblom26.7825.6024.1723.8626.0721.72
K40 Kula
Vikt: 4,0kg
9/6
1 Johanna Bruhn
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 8.96 SB
123456
376 Johanna Bruhn8.528.96xxx8.46
K40 Slägga
Vikt: 4,0kg
9/6
1 Johanna Bruhn
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 34.75 SB
123456
376 Johanna Bruhn30.87x34.2831.2732.9734.75
K40 Spjut
Vikt: 600g
9/6
1 Johanna Bruhn
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 20.86 SB
123456
376 Johanna Bruhnx14.8918.2620.1220.86x
K45 Kula
Vikt: 4,0kg
9/6
1 Maria Gylfe
Hälle IF
77 Hälle IF 7.67 SB
2 Camilla Rickardsson
Lidköpings IS
76 Lidköpings IS 5.92 SB
123456
209 Maria Gylfe7.677.28xxx6.86
400 Camilla Rickardsson5.745.555.785.485.925.85
K45 Slägga
Vikt: 4,0kg
9/6
1 Maria Gylfe
Hälle IF
77 Hälle IF 25.92 SB
123456
209 Maria Gylfex24.3024.9124.5625.5625.92
K45 Spjut
Vikt: 600g
9/6
1 Maria Gylfe
Hälle IF
77 Hälle IF 17.88 SB
2 Sara Friberg
Lidköpings IS
78 Lidköpings IS 17.82 PB
3 Camilla Rickardsson
Lidköpings IS
76 Lidköpings IS 13.70 PB
123456
395 Sara Friberg15.9017.4317.8215.8217.3616.08
400 Camilla Rickardssonx12.3211.7012.5813.7012.63
209 Maria Gylfexx17.8816.47xx
K50 Slägga
Vikt: 3,0kg
9/6
1 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 34.60 PB
2 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 33.85
3 Jeanette Jarl Ågren
Wärnamo SK
72 Wärnamo SK 28.71 SB
4 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 26.58 SB
5 Anna-Carin Jonsson
Lidköpings IS
71 Lidköpings IS 26.25 SB
123456
211 Weronica Hägg30.0033.9133.5233.2834.6031.43
281 Anne Fältström24.9126.5825.53x24.56x
255 Linda Åkermanxxx30.70x33.85
379 Jeanette Jarl Ågren27.4628.7127.07xxx
319 Anna-Carin Jonssonx24.7125.9026.2525.2825.01
K50 Spjut
Vikt: 500g
9/6
1 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 29.33
2 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 22.42
3 Anna Sandgren
Lerum Friidrott
73 Lerum Friidrott 16.83 PB
4 Anna-Carin Jonsson
Lidköpings IS
71 Lidköpings IS 16.11 SB
123456
255 Linda Åkerman25.9825.81xx29.3327.75
319 Anna-Carin Jonsson14.06x14.1616.1115.19x
384 Anna Sandgren14.5215.1716.83x13.1710.58
281 Anne Fältström19.7821.1220.7021.5622.4221.19
K55 Slägga
Vikt: 3,0kg
9/6
1 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 23.43
Cecilia Hagström
Istrums SK
67 Istrums SK -
123456
288 Cecilia Hagströmx-----
383 Maria Holmesson23.43xx22.78xx
K55 Spjut
Vikt: 500g
9/6
1 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 13.01 SB
123456
383 Maria Holmesson10.6511.3311.5110.65x13.01
K60 Slägga
Vikt: 3,0kg
9/6
1 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 21.85
2 Annelie Kristersson
Istrums SK
62 Istrums SK 14.94 SB
123456
283 Ann-Christin Olsson18.76x19.3319.18x21.85
293 Annelie Kristersson12.60x14.9413.92x10.65
K60 Spjut
Vikt: 500g
9/6
1 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 11.43
123456
283 Ann-Christin Olsson10.479.72xx11.43x
K65 Slägga
Vikt: 3,0kg
9/6
1 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 26.48 SB
123456
377 Gunnevi Magnussonxx26.48x23.40x
K65 Spjut
Vikt: 500g
9/6
1 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 16.63 SB
123456
377 Gunnevi Magnusson14.6816.63x15.7815.34x
Veteraner Kvinnor 100 m
DM
9/6 11:50
Vind: +0.6
1 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 13.66 SB
2 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 15.75 SB
3 Carina Olsson
IK Orient
62 IK Orient 18.26 PB
Sammanställning per klass
K60
1 Carina Olsson
IK Orient
62 IK Orient 18.26
K50
1 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 15.75
K45
1 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 13.66
Veteraner Kvinnor 200 m
DM
9/6 14:40
Vind: -1.7
1 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 29.91 PB
Ulla Littenheim
Hälle IF
47 Hälle IF DNS
Sammanställning per klass
K75
Ulla Littenheim
Hälle IF
47 Hälle IF DNS
K35
1 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 29.91
Veteraner Kvinnor 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med F17 400 m

Veteraner Kvinnor & Veteraner Män 1500 m
DM
9/6 17:00
Final
Tot. plac.
1 Jörgen Lindwall
Team Ultrasweden LK
63 Team Ultrasweden LK 5:07.22 6 SB
2 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 5:42.58 10 SB
3 Bo Berglund
LK DRT Kungsbacka
53 LK DRT Kungsbacka 6:03.92 11 SB
4 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 6:09.07 12 PB
5 Marie Lindwall
Team Ultrasweden LK
64 Team Ultrasweden LK 8:23.85 13
6 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 8:34.57 14 SB
Heat 2
Tot. plac.
1 Mikael Tunali
Lidköpings VSK
79 Lidköpings VSK 4:37.39 1 PB
2 Patric Engström
Trollhättan FIK
74 Trollhättan FIK 4:49.34 2 PB
3 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 4:50.02 3 SB
4 Johan Börjeson
Lidköpings VSK
77 Lidköpings VSK 4:55.19 4 SB
5 Anders Grahn
IF Rigor
69 IF Rigor 5:01.58 5 SB
6 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 5:27.21 7 PB
7 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 5:29.08 8 PB
8 Jadran Marinov
Trollhättan FIK
80 Trollhättan FIK 5:35.59 9 PB
Sammanställning per klass
M75
1 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 8:34.57
M70
1 Bo Berglund
LK DRT Kungsbacka
53 LK DRT Kungsbacka 6:03.92
M60
1 Jörgen Lindwall
Team Ultrasweden LK
63 Team Ultrasweden LK 5:07.22
2 Pekka Saarinen
Hälle IF
61 Hälle IF 6:09.07
M55
1 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 4:50.02
2 Anders Grahn
IF Rigor
69 IF Rigor 5:01.58
M50
1 Patric Engström
Trollhättan FIK
74 Trollhättan FIK 4:49.34
2 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 5:27.21
M45
1 Mikael Tunali
Lidköpings VSK
79 Lidköpings VSK 4:37.39
2 Johan Börjeson
Lidköpings VSK
77 Lidköpings VSK 4:55.19
3 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 5:29.08
M40
1 Jadran Marinov
Trollhättan FIK
80 Trollhättan FIK 5:35.59
K60
1 Marie Lindwall
Team Ultrasweden LK
64 Team Ultrasweden LK 8:23.85
K35
1 Sandra Andersson
IF Hagen
86 IF Hagen 5:42.58
Veteraner Kvinnor Kort häck

Grenen genomfördes tillsammans med P15 80 m häck

Veteraner Kvinnor Längd
DM
9/6 15:30
1 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 4.46 -1.3 SB
123456
271 Bim Paulsson4.46 -1.34.06 +0.84.19 -1.93.99 +0.34.07 +0.64.03 -1.6
Sammanställning per klass
K45
1 Bim Paulsson
IK Orient
75 IK Orient 4.46
Veteraner Kvinnor Kula
DM
9/6 11:00
1 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 10.87
2 Anna-Carin Jonsson
Lidköpings IS
71 Lidköpings IS 8.81
3 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 8.27
4 Helena Holmgren
IK Orient
70 IK Orient 8.00
5 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 7.86
6 Anna Sandgren
Lerum Friidrott
73 Lerum Friidrott 7.17
7 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 7.17
8 Stina Sundling
IK Ymer
64 IK Ymer 6.77
9 Cecilia Hagström
Istrums SK
67 Istrums SK 6.69
10 Annelie Kristersson
Istrums SK
62 Istrums SK 6.24
11 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 6.07 SB
12 Inger Larsson
Trollhättan FIK
45 Trollhättan FIK 5.39
123456
384 Anna Sandgren6.686.907.057.176.857.12
255 Linda Åkerman10.4510.3310.8710.7810.29x
281 Anne Fältström8.258.158.277.818.278.19
319 Anna-Carin Jonsson8.248.448.818.748.678.42
265 Helena Holmgrenx7.937.428.007.657.55
383 Maria Holmesson7.277.867.767.647.767.51
288 Cecilia Hagström6.616.276.646.68x6.69
279 Stina Sundling6.136.776.316.556.356.05
283 Ann-Christin Olsson6.07x5.675.925.665.81
293 Annelie Kristersson5.545.516.135.875.666.24
377 Gunnevi Magnusson6.976.75x6.867.17x
364 Inger Larsson5.045.055.265.395.264.87
Sammanställning per klass
K75Vikt: 2,0kg
1 Inger Larsson
Trollhättan FIK
45 Trollhättan FIK 5.39
K65Vikt: 3,0kg
1 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 7.17
K60Vikt: 3,0kg
1 Stina Sundling
IK Ymer
64 IK Ymer 6.77
2 Annelie Kristersson
Istrums SK
62 Istrums SK 6.24
3 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 6.07
K55Vikt: 3,0kg
1 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 7.86
2 Cecilia Hagström
Istrums SK
67 Istrums SK 6.69
K50Vikt: 3,0kg
1 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 10.87
2 Anna-Carin Jonsson
Lidköpings IS
71 Lidköpings IS 8.81
3 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 8.27
4 Helena Holmgren
IK Orient
70 IK Orient 8.00
5 Anna Sandgren
Lerum Friidrott
73 Lerum Friidrott 7.17
Veteraner Kvinnor Diskus
DM
9/6 09:30
1 Johanna Bruhn
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 32.00 SB
2 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 23.04
3 Maria Gylfe
Hälle IF
77 Hälle IF 21.95
4 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 20.80
5 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 19.74
6 Anna-Carin Jonsson
Lidköpings IS
71 Lidköpings IS 18.73
7 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 18.43
8 Anna Sandgren
Lerum Friidrott
73 Lerum Friidrott 16.33
9 Annelie Kristersson
Istrums SK
62 Istrums SK 14.20
10 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 13.85 SB
123456
384 Anna Sandgren16.3316.0714.5215.2216.22x
377 Gunnevi Magnusson18.7518.0318.58xx19.74
293 Annelie Kristersson10.0212.0712.2413.4314.20x
383 Maria Holmesson14.3817.8617.1416.9016.3318.43
255 Linda Åkermanx23.04x21.91x22.43
283 Ann-Christin Olssonxx10.8413.0711.4713.85
376 Johanna Bruhn32.0029.6727.30x30.5530.97
281 Anne Fältström19.1919.9619.0920.80xx
319 Anna-Carin Jonssonx18.73x18.3118.1517.80
209 Maria Gylfe20.0219.6319.8020.4821.9519.71
Sammanställning per klass
K65Vikt: 1,0kg
1 Gunnevi Magnusson
Varbergs GIF
57 Varbergs GIF 19.74
K60Vikt: 1,0kg
1 Annelie Kristersson
Istrums SK
62 Istrums SK 14.20
2 Ann-Christin Olsson
IKHP Huskvarna
64 IKHP Huskvarna 13.85
K55Vikt: 1,0kg
1 Maria Holmesson
Lerum Friidrott
66 Lerum Friidrott 18.43
K50Vikt: 1,0kg
1 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 23.04
2 Anne Fältström
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 20.80
3 Anna-Carin Jonsson
Lidköpings IS
71 Lidköpings IS 18.73
4 Anna Sandgren
Lerum Friidrott
73 Lerum Friidrott 16.33
K45Vikt: 1,0kg
1 Maria Gylfe
Hälle IF
77 Hälle IF 21.95
K40Vikt: 1,0kg
1 Johanna Bruhn
Varbergs GIF
82 Varbergs GIF 32.00
M40 Diskus
Vikt: 2,0kg
9/6
1 Andreas Silfverstrand
IF Hagen
82 IF Hagen 21.49 SB
123456
242 Andreas Silfverstrandx21.49xx19.9821.18
M40 Spjut
Vikt: 800g
9/6
1 Johan Gustafsson
Alingsås IF
80 Alingsås IF 33.73 SB
123456
200 Johan Gustafssonx28.4528.58x33.7332.44
M45 Diskus
Vikt: 2,0kg
9/6
1 Martin Brodin
IF Hagen
79 IF Hagen 10.59 PB
123456
228 Martin Brodin10.59xxxxx
M45 Spjut
Vikt: 800g
9/6
1 Marcus Friman
Lidköpings IS
76 Lidköpings IS 26.70
123456
313 Marcus Friman26.7024.5625.82x24.3318.28
M50 Diskus
Vikt: 1,5kg
9/6
1 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 25.19 PB
2 Kristian Savolainen
Trollhättan FIK
70 Trollhättan FIK 25.09 SB
3 Patrik Hägg
Hälle IF
72 Hälle IF 24.40 PB
4 Joakim Eklund
Istrums SK
72 Istrums SK 21.95
123456
213 Stefan Lagerkvistx20.3723.58x25.1923.32
371 Kristian Savolainen19.7023.6425.09xxx
285 Joakim Eklund19.2520.62xx19.8321.95
210 Patrik Häggx23.9223.4024.2924.4022.65
M50 Slägga
Vikt: 6,0kg
9/6
1 Kristian Savolainen
Trollhättan FIK
70 Trollhättan FIK 23.80 SB
123456
371 Kristian Savolainen20.01xx23.80x19.34
M50 Spjut
Vikt: 700g
9/6
1 Kristian Savolainen
Trollhättan FIK
70 Trollhättan FIK 32.97 SB
2 Joakim Eklund
Istrums SK
72 Istrums SK 31.81
3 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 29.05 PB
123456
213 Stefan Lagerkvist22.3727.9624.2229.0528.1927.18
285 Joakim Eklund27.0728.7926.6929.0429.3431.81
371 Kristian Savolainen30.8129.5231.2932.97x32.81
M55 Diskus
Vikt: 1,5kg
9/6
1 Urban Håkansson
Istrums SK
69 Istrums SK 21.46 SB
123456
292 Urban Håkansson19.1220.95x21.4620.3521.28
M55 Spjut
Vikt: 700g
9/6
1 Urban Håkansson
Istrums SK
69 Istrums SK 25.46 SB
123456
292 Urban Håkansson22.5125.46x---
M60 Slägga
Vikt: 5,0kg
9/6
1 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 28.56 SB
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 19.44
3 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 19.32 SB
123456
289 Peter Hagströmxx27.66x26.3028.56
287 Ulf Genitz18.3017.4817.4017.5018.6919.32
253 Mikael Runstenxx19.44xxx
M60 Spjut
Vikt: 600g
9/6
1 Tomas Persson
IK Ymer
60 IK Ymer 23.12
123456
278 Tomas Persson22.0523.1219.83x20.9622.26
M70 Slägga
Vikt: 4,0kg
9/6
1 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 24.77
123456
358 Bengt Evertsson23.5623.0922.7923.3921.6924.77
M70 Spjut
Vikt: 500g
9/6
1 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 16.54
123456
358 Bengt Evertssonxx12.5716.5414.5714.03
M75 Slägga
Vikt: 4,0kg
9/6
1 Carl-Herbert Wessely
Varbergs GIF
46 Varbergs GIF 34.10 SB
2 Harald Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
45 Lekeryd-Svarttorps SK 25.51
123456
298 Harald Henriksson25.5125.2024.52x24.6825.26
378 Carl-Herbert Wessely28.80x28.9230.76x34.10
M75 Spjut
Vikt: 500g
9/6
1 Kenth Åkerman
IFK Halmstad
47 IFK Halmstad 14.97
2 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 9.97 PB
123456
254 Kenth Åkermanx12.9514.7114.1514.97x
203 Sören Remar5.719.089.97xxx
M80 Slägga
Vikt: 3,0kg
9/6
1 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 37.00
123456
277 Tage Isakssonx37.00xx35.45x
Veteraner Män 100 m Försök
DM
9/6 12:00
Heat 1
Vind: +1.5
1 Andreas Silfverstrand
IF Hagen
82 IF Hagen 12.44 q SB
2 Johan Börjeson
Lidköpings VSK
77 Lidköpings VSK 12.89 q
3 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 14.51 q PB
4 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 16.60 q
Heat 2
Vind: -0.9
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 12.13 q PB
2 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 13.71 q SB
Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK DNS
Sammanställning per klass
M80
1 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 16.60
M65
1 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 14.51
M60
Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK DNS
M50
1 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 13.71
M45
1 Johan Börjeson
Lidköpings VSK
77 Lidköpings VSK 12.89
M40
1 Andreas Silfverstrand
IF Hagen
82 IF Hagen 12.44
M35
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 12.13
Veteraner Män 200 m
DM
9/6 14:50
A-Final
Vind: +2.9
Tot. plac.
1 Klas Hedenberg
IF Hagen
68 IF Hagen 28.43 3
2 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 30.44 6
3 Tomas Persson
IK Ymer
60 IK Ymer 33.32 7
4 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 36.35 8
Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK DNS
Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista DNS
B-Final
Vind: -0.1
Tot. plac.
1 Johan Börjeson
Lidköpings VSK
77 Lidköpings VSK 26.42 1
2 Andreas Silfverstrand
IF Hagen
82 IF Hagen 26.44 2 SB
3 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 29.72 4 PB
4 Emil Mann
IK Wilske
88 IK Wilske 30.11 5
Sammanställning per klass
M80
1 Tage Isaksson
IK Ymer
44 IK Ymer 36.35
M65
1 Per Joel Andersson
IK Orient
58 IK Orient 30.44
Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista DNS
M60
1 Tomas Persson
IK Ymer
60 IK Ymer 33.32
Mikael Rydström
Sävedalens AIK
63 Sävedalens AIK DNS
M55
1 Klas Hedenberg
IF Hagen
68 IF Hagen 28.43
2 Martin Stjern
Stenungsunds FI
67 Stenungsunds FI 29.72
M45
1 Johan Börjeson
Lidköpings VSK
77 Lidköpings VSK 26.42
M40
1 Andreas Silfverstrand
IF Hagen
82 IF Hagen 26.44
M35
1 Emil Mann
IK Wilske
88 IK Wilske 30.11
Veteraner Män 400 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 400 m

Veteraner Män 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med Veteraner Kvinnor 1500 m

Veteraner Män Höjd
DM
9/6 12:30
1 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 158 PB
2 Marcus Friman
Lidköpings IS
76 Lidköpings IS 147
3 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 147 SB
4 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 144
5 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 144
6 Ingemar Ekstorm
IK Orient
57 IK Orient 129
7 Anders Tollstern
KFUM Örebro
47 KFUM Örebro 115 PB
8 Harald Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
45 Lekeryd-Svarttorps SK 112 SB
9 Ulf nilsson
IK Orient
48 IK Orient 112 SB
10 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 112 =PB
100106109112115120126129132135138141144147150153156158160
398 Anders Tollstern----xoxxx
245 Fredrik Svensson---------ooxxooxxx
269 Ulf nilssono-xxooxx
345 Mattias Olsborg------------xo-xxx
261 Ingemar Ekstorm-----oooxxx
253 Mikael Runsten---------o-xoxxoxoxxx
257 Sven Almoxoxxoxxoxxx
298 Harald Henriksson-oooxxx
313 Marcus Friman-----ooo-o-oxxooxxx
213 Stefan Lagerkvist---------o-ooooooxoxx
Sammanställning per klass
M75
1 Anders Tollstern
KFUM Örebro
47 KFUM Örebro 115
2 Harald Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
45 Lekeryd-Svarttorps SK 112
3 Ulf nilsson
IK Orient
48 IK Orient 112
4 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 112
M65
1 Ingemar Ekstorm
IK Orient
57 IK Orient 129
M60
1 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 147
M50
1 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 158
M45
1 Marcus Friman
Lidköpings IS
76 Lidköpings IS 147
2 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 144
3 Mattias Olsborg
Sävedalens AIK
75 Sävedalens AIK 144
Veteraner Män Längd
DM
9/6 15:30
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 6.14 +2.4
2 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 4.92 -0.6 PB
3 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 4.70 -1.9
4 Marcus Friman
Lidköpings IS
76 Lidköpings IS 4.52 nwi
123456
256 Jonas Ahrnberg6.06 -0.26.14 +2.43.08 0.0- - -
213 Stefan Lagerkvist4.17 -0.44.44 -0.34.54 -0.14.76 -1.14.92 -0.64.62 -1.6
313 Marcus Friman4.26 nwi4.45 nwi4.40 nwi4.52 nwi4.40 nwi4.41 nwi
245 Fredrik Svensson4.70 -1.9x 4.35 -3.2x 4.55 -3.4x
Sammanställning per klass
M50
1 Stefan Lagerkvist
Hälle IF
72 Hälle IF 4.92
M45
1 Fredrik Svensson
IF Kville
75 IF Kville 4.70
2 Marcus Friman
Lidköpings IS
76 Lidköpings IS 4.52
M35
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 6.14
Veteraner Män Tresteg
DM
9/6 10:45
1 Martin Brodin
IF Hagen
79 IF Hagen 8.92 -1.8 PB
2 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 7.15 +0.8 PB
3 Harald Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
45 Lekeryd-Svarttorps SK 6.29 -2.4 SB
123456
228 Martin Brodin8.60 -0.98.92 -1.8x 6.69 -2.3x 8.75 -3.1
275 Sten-Göran Yngvesson6.76 +1.47.09 +4.57.15 +0.86.80 -2.16.88 +0.76.78 -2.0
298 Harald Henrikssonx 6.29 -2.46.13 -1.95.75 -2.8- x
Sammanställning per klass
M75
1 Harald Henriksson
Lekeryd-Svarttorps SK
45 Lekeryd-Svarttorps SK 6.29
M65
1 Sten-Göran Yngvesson
IK Vista
56 IK Vista 7.15
M45
1 Martin Brodin
IF Hagen
79 IF Hagen 8.92
Veteraner Män Kula
DM
9/6 09:30
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 10.47
2 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 9.76
3 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 9.70
4 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 9.60
5 Andreas Silfverstrand
IF Hagen
82 IF Hagen 8.89
6 Urban Håkansson
Istrums SK
69 Istrums SK 8.42
7 Joakim Eklund
Istrums SK
72 Istrums SK 8.10
8 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 7.36
9 Hasse Forsberg
IK Orient
54 IK Orient 7.01
10 Kenth Åkerman
IFK Halmstad
47 IFK Halmstad 6.79
11 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 6.73
123456
292 Urban Håkansson7.688.208.42xx8.36
256 Jonas Ahrnberg9.669.6510.47xxx
339 Lars Frison9.769.63xxx9.47
285 Joakim Eklundx7.806.897.308.107.69
254 Kenth Åkerman6.766.776.79x6.156.43
287 Ulf Genitz6.49x6.736.63x6.10
257 Sven Alm9.609.59x9.389.079.42
358 Bengt Evertsson7.027.247.267.047.367.33
262 Hasse Forsberg6.796.996.957.01xx
253 Mikael Runsten9.379.139.529.319.529.70
242 Andreas Silfverstrand8.508.108.398.898.898.42
Sammanställning per klass
M75Vikt: 4,0kg
1 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 9.60
2 Kenth Åkerman
IFK Halmstad
47 IFK Halmstad 6.79
M70Vikt: 4,0kg
1 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 7.36
2 Hasse Forsberg
IK Orient
54 IK Orient 7.01
M60Vikt: 5,0kg
1 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 9.76
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 9.70
3 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 6.73
M55Vikt: 6,0kg
1 Urban Håkansson
Istrums SK
69 Istrums SK 8.42
M50Vikt: 6,0kg
1 Joakim Eklund
Istrums SK
72 Istrums SK 8.10
M40Vikt: 7,26kg
1 Andreas Silfverstrand
IF Hagen
82 IF Hagen 8.89
M35Vikt: 7,26kg
1 Jonas Ahrnberg
IK Bergaström
85 IK Bergaström 10.47
Veteraner Män Diskus
DM
9/6 11:00
1 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 30.54
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 28.85
4 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 27.03
5 Arno De Cloux
IK Orient
56 IK Orient 24.73
6 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 24.26
7 Hasse Forsberg
IK Orient
54 IK Orient 20.72
8 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 19.94
9 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 19.03
10 Kenth Åkerman
IFK Halmstad
47 IFK Halmstad 17.70
11 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 14.70
123456
257 Sven Alm22.1221.6223.3121.9521.9924.26
262 Hasse Forsberg20.72xxxxx
203 Sören Remarx12.3014.70xxx
253 Mikael Runsten26.8628.85xxxx
287 Ulf Genitz17.33x18.8519.9419.1119.38
259 Arno De Cloux24.7324.08xxxx
289 Peter Hagström26.74x25.1822.1127.03x
254 Kenth Åkermanx17.7015.40x13.42x
339 Lars Frison30.24x30.54xxx
358 Bengt Evertssonx14.9418.2418.3718.5619.03
Sammanställning per klass
M75Vikt: 1,0kg
1 Sven Alm
IK Orient
47 IK Orient 24.26
2 Kenth Åkerman
IFK Halmstad
47 IFK Halmstad 17.70
3 Sören Remar
Borås LK
48 Borås LK 14.70
M70Vikt: 1,0kg
1 Hasse Forsberg
IK Orient
54 IK Orient 20.72
2 Bengt Evertsson
Trollhättan FIK
54 Trollhättan FIK 19.03
M65Vikt: 1,0kg
1 Arno De Cloux
IK Orient
56 IK Orient 24.73
M60Vikt: 1,0kg
1 Lars Frison
Mölndals AIK
62 Mölndals AIK 30.54
2 Mikael Runsten
IFK Göteborg
63 IFK Göteborg 28.85
3 Peter Hagström
Istrums SK
63 Istrums SK 27.03
4 Ulf Genitz
Istrums SK
63 Istrums SK 19.94