Resultat HAIS-spelen

Göingevallen, Hässleholm   2018-07-27 - 2018-07-29

Arrangör: Hässleholms AIS Tävlingsledare: Max Nyman Senast uppdaterad: 2020-06-21 22:48:48
Väder: Soligt och mycket varmt.  
2018-07-27 2018-07-28 2018-07-29 Alla dagar
Kvinnor 100 m Final
Söndag 12:40
Vind: 0.0
1 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 12.57
2 Lisa Björklund
Göteborgs KIK
98 Göteborgs KIK 12.76
3 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 13.11
4 Åsa Wallin
IS Göta
87 IS Göta 13.59
5 Hilma Hofström
KA2 IF
00 KA2 IF 14.12
6 Sima Zahrai
IFK Lund
63 IFK Lund 17.06
Kvinnor 200 m Försök
Lördag 14:30
Heat 1Vind: -1.6
1 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 25.79 Q
2 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 29.35 q
3 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 29.71 q
Heat 2Vind: -1.9
1 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 27.46 Q
2 Nathalie Nilsson
Åhus FIK
89 Åhus FIK 27.97 q
3 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 30.24 q
4 Sima Zahrai
IFK Lund
63 IFK Lund 35.80
Kvinnor 200 m Final
Lördag 15:50
Vind: 0.0
1 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 27.63
2 Nathalie Nilsson
Åhus FIK
89 Åhus FIK 28.13
3 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 28.93
4 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 29.02
5 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 30.51
Kvinnor 400 m Final
Söndag 15:30
A-Final
Tot. plac.
1 Lovisa Skoglund
Höörs IS
01 Höörs IS 57.80 1
2 Nadja Rugland
Höörs IS
01 Höörs IS 59.32 2
3 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 01:00.16 4
4 Julia Svennblad
Bohus IF
03 Bohus IF 01:00.49 5
5 Maja Jönsson
Höörs IS
02 Höörs IS 01:01.72 9
B-Final
Tot. plac.
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 01:00.05 3
2 Elvira Erixon
Mölndals AIK
96 Mölndals AIK 01:00.53 6
3 Ebba Jernmark Burrows
Hälle IF
00 Hälle IF 01:00.97 7
4 Åsa Wallin
IS Göta
87 IS Göta 01:01.04 8
5 Juni Rugland
Höörs IS
03 Höörs IS 01:02.70 11
C-Final
Tot. plac.
1 Nathalie Nilsson
Åhus FIK
89 Åhus FIK 01:02.57 10
2 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 01:10.16 12
3 Sima Zahrai
IFK Lund
63 IFK Lund 01:20.43 13
Sammanställning
1 Lovisa Skoglund
Höörs IS
01 Höörs IS 57.80
2 Nadja Rugland
Höörs IS
01 Höörs IS 59.32
3 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 01:00.05
4 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 01:00.16
5 Julia Svennblad
Bohus IF
03 Bohus IF 01:00.49
6 Elvira Erixon
Mölndals AIK
96 Mölndals AIK 01:00.53
7 Ebba Jernmark Burrows
Hälle IF
00 Hälle IF 01:00.97
8 Åsa Wallin
IS Göta
87 IS Göta 01:01.04
9 Maja Jönsson
Höörs IS
02 Höörs IS 01:01.72
10 Nathalie Nilsson
Åhus FIK
89 Åhus FIK 01:02.57
11 Juni Rugland
Höörs IS
03 Höörs IS 01:02.70
12 Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 01:10.16
13 Sima Zahrai
IFK Lund
63 IFK Lund 01:20.43
Kvinnor 800 m Final
Söndag 16:40
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 02:14.65
2 Ebba Berglin
KA2 IF
01 KA2 IF 02:18.74
3 Olivia Kempi
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 02:24.11
4 Sandra Carlsson
IFK Lund
88 IFK Lund 02:26.35
5 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 02:31.36
6 Emilia Palm
IFK Halmstad
99 IFK Halmstad 02:31.45
7 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 02:48.28
8 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 03:00.55
Kvinnor 1500 m Final
Lördag 17:20
1 Mia Havinder
Björnstorps IF
69 Björnstorps IF 05:18.22
2 Mia Arnhult
IFK Lidingö
69 IFK Lidingö 05:21.72
3 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 05:23.60
4 Malin Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 06:10.22
Kvinnor 3000 m Final
Söndag 11:45
1 Annika Rybäck
Björnstorps IF
61 Björnstorps IF 12:03.69
2 Malin Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 13:39.51
Kvinnor 100 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 11:00
Vind: -0.7
1 Johanna Carlsson
IFK Helsingborg
94 IFK Helsingborg 14.71
2 Stina Hedvall
IFK Växjö
96 IFK Växjö 15.66
Kvinnor 400 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:35
1 Ebba Jernmark Burrows
Hälle IF
00 Hälle IF 01:06.67
2 Emelie Öberg
Ullevi FK
97 Ullevi FK 01:06.83
3 Anna-Lena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 01:15.99
Kvinnor Höjd Final
Söndag 11:15
=1 Sara Johansson
IFK Lund
94 IFK Lund 151
=1 Ellen White
IFK Lund
01 IFK Lund 151
151157
227 Sara Johanssonoxxx
249 Ellen Whiteoxxx
Kvinnor Stav Final
Lördag 14:00
1 Hanna Jansson
Ullevi FK
95 Ullevi FK 415
2 Ellen Olsson
Wärnamo SK
97 Wärnamo SK 405
3 Malin Dahlström
Örgryte IS
89 Örgryte IS 395
4 Sara Cannmo
Örgryte IS
96 Örgryte IS 345
5 Celina Johannsen
Malmö AI
02 Malmö AI 305
Fanny Berglund
Örgryte IS
88 Örgryte IS x
275290305320345355365375385395405415425430
471 Hanna Jansson---------xo-o-xxx
551 Sara Cannmo----oxxx
552 Malin Dahlström---------xo-xxx
484 Ellen Olsson-------oxooxxoxxx
550 Fanny Berglund----xxx
405 Celina Johannsenooxoxxx
Kvinnor Längd Final
Söndag 14:30
1 Moa Ullgren
Athletics 24 Seven SK
96 Athletics 24 Seven SK 5.64 +0.3
2 Nadja Casadei
Athletics 24 Seven SK
83 Athletics 24 Seven SK 5.44 +0.3
3 Frida McCabe
IFK Lund
92 IFK Lund 5.08 0.0
4 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 4.64 +1.9
5 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 4.45 +0.5
6 Lina Sollven
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 4.05 0.0
123456
443 Stephanie Ydström4.64 +1.9x x x 4.41 +2.84.29 +1.1
6 Moa Ullgrenx 5.64 +0.3x x 4.06 +1.9x
13 Lina Sollven4.00 +1.14.05 0.03.72 0.03.99 +2.04.00 +2.14.00 0.0
181 Linda Åkerman4.10 +2.44.25 +0.74.33 0.04.45 +0.54.27 +0.84.31 +1.3
234 Frida McCabe4.89 0.04.96 -0.2x 4.97 0.04.97 +1.65.08 0.0
576 Nadja Casadei5.14 0.05.30 0.05.25 +0.85.44 +0.35.43 +1.65.24 +0.5
Kvinnor Tresteg Final
Lördag 16:30
1 Amanda Hjalmarsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 11.63 -1.2
2 Saga Sjöberg
Öresund FK
99 Öresund FK 11.03 +1.6
123456
546 Saga Sjöbergx 10.68 +2.711.03 +1.610.77 -0.110.66 -1.110.78 -0.6
270 Amanda Hjalmarsson11.26 -0.811.56 0.0x 11.54 -1.611.63 -1.2x
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 10:15
1 Fanny Roos
Athletics 24 Seven SK
95 Athletics 24 Seven SK 18.03
2 Jonna Nilsson
UF Contact
94 UF Contact 10.99
3 Julia Scharnell
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.63
4 Viktoria Johansson
Klippans FK
88 Klippans FK 10.52
5 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 8.92
6 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 8.47
123456
469 Jonna Nilsson10.41x10.99xx10.58
5 Fanny Roos17.9918.0317.8317.98x17.79
352 Viktoria Johansson8.9510.0510.019.5810.5210.25
181 Linda Åkerman8.928.738.648.77x8.63
346 Natalie Claesson8.008.318.477.877.848.20
38 Julia Scharnell10.1710.459.9010.3310.639.91
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 10:00
1 Elin Rubin
Hovslätts IK
95 Hovslätts IK 40.99
2 Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK 38.83
3 Hanna Grönwall
Öresund FK
99 Öresund FK 35.84
4 Jonna Nilsson
UF Contact
94 UF Contact 33.71
5 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 27.52
123456
542 Hanna Grönwall31.9033.0133.5531.0833.3835.84
181 Linda Åkerman23.0425.46x27.52x25.02
85 Elin Rubinx39.3938.7840.0240.99x
469 Jonna Nilssonx33.5933.71xxx
540 Vilma Engbe34.8137.2437.2937.3938.8338.62
Kvinnor Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 16:45
1 Maria Johansson
Åhus FIK
96 Åhus FIK 43.72
2 Hanna Grönwall
Öresund FK
99 Öresund FK 41.83
3 Jonna Nilsson
UF Contact
94 UF Contact 41.73
4 Sandra Säther
IFK Helsingborg
96 IFK Helsingborg 39.73
123456
207 Sandra Säther39.7339.4835.9039.5136.8137.93
517 Maria Johansson40.6041.9643.7238.5742.1343.07
542 Hanna Grönwall38.73x41.7041.83xx
469 Jonna Nilsson37.93x41.0439.6141.7341.19
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 13:40
1 Viktoria Johansson
Klippans FK
88 Klippans FK 31.23
2 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 27.24
3 Therese Theander
Varbergs GIF
70 Varbergs GIF 24.30
123456
346 Natalie Claessonx27.2424.13x25.4625.02
352 Viktoria Johansson30.4129.2831.0431.2330.27x
573 Therese Theanderx23.3824.30x21.3222.17
F19 100 m Final
Söndag 13:15
Vind: -0.2
1 Hilma Hofström
KA2 IF
00 KA2 IF 14.13
F19 200 m Final
Lördag 15:10
Vind: -0.3
1 Alma Kilpeläinen
Ljungby FIK
99 Ljungby FIK 26.56
2 Hanna Dahlberg
Eslövs AI
00 Eslövs AI 27.01
3 Hanna Jonsson
Kalmar SK
00 Kalmar SK 28.54
4 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 29.25
F19 100 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 11:00
Vind: -0.7
1 Alma Kilpeläinen
Ljungby FIK
99 Ljungby FIK 14.90
2 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 17.06
F19 Höjd Final
Söndag 11:15
1 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 161
2 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 151
145151156161167
261 Frida Bergvallooxxx
194 Linnea Jönssonooooxxx
F19 Stav Final
Lördag 16:00
1 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 395
2 Filippa Miller
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK 375
355365375385395407
194 Linnea Jönsson-oxxooxoxxx
84 Filippa Millerxoooxxx
F19 Längd Final
Söndag 15:05
1 Alma Kilpeläinen
Ljungby FIK
99 Ljungby FIK 5.47 +1.9
2 Julia Olander
KA2 IF
99 KA2 IF 5.31 +3.1
3 Hanna Dahlberg
Eslövs AI
00 Eslövs AI 5.07 0.0
123456
325 Julia Olanderx x 5.31 +3.13.29 +1.53.65 +0.7x
366 Alma Kilpeläinen 5.34 0.05.47 +1.9- 5.31 +1.2x 4.12 0.0
32 Hanna Dahlberg5.07 0.04.92 +1.9x 3.79 +2.5- 3.43 0.0
F19 Tresteg Final
Lördag 16:30
1 Julia Olander
KA2 IF
99 KA2 IF 11.49 0.0
2 Hilma Hofström
KA2 IF
00 KA2 IF 11.03 -1.0
123456
325 Julia Olanderx x 9.55 -1.511.34 -1.911.49 0.09.77 -0.6
322 Hilma Hofströmx 10.90 0.011.03 -1.010.87 +0.2x 10.60 0.0
F19 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 10:15
1 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 12.46
123456
261 Frida Bergvall12.19x11.9212.0712.46x
F19 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 11:55
1 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 44.50
2 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 37.68
3 Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK 36.72
4 Hanna Grönwall
Öresund FK
99 Öresund FK 35.03
5 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 31.73
6 Freja Olofsson
UF Contact
02 UF Contact 30.10
123456
329 Nova Brideau25.9931.7328.80xxx
194 Linnea Jönsson37.18x32.7437.6833.6635.23
28 Ella Anderssonx44.1944.5043.1142.5843.76
470 Freja Olofsson28.2429.3430.10-28.44x
540 Vilma Engbe35.98x34.64xx36.72
542 Hanna Grönwall31.8135.0332.5333.4533.5433.40
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 16:45
1 Elin Jonasson
Wärnamo SK
00 Wärnamo SK 49.07
2 Sarah Mikkelsen
Brevik IL (NOR)
02 Brevik IL (NOR) 47.09
3 Hanna Grönwall
Öresund FK
99 Öresund FK 43.47
4 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 29.13
Vilma Engbe
Öresund FK
00 Öresund FK x
123456
542 Hanna Grönwall37.7440.5042.1843.4740.7040.33
540 Vilma Engbexxxxxx
564 Sarah Mikkelsenx47.0944.75xx43.44
483 Elin Jonassonx47.0348.5648.1549.0748.92
96 Alicia Byströmx20.7227.0727.51x29.13
F19 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 13:40
1 Alma Kilpeläinen
Ljungby FIK
99 Ljungby FIK 34.11
2 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 32.36
123456
366 Alma Kilpeläinen 31.7234.11x32.1831.5032.92
261 Frida Bergvallx32.36x30.09x31.54
F17 100 m Försök
Söndag 12:50
Heat 1Vind: +0.5
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 12.85 Q
2 Linnéa Andersson
Båstads GIF
01 Båstads GIF 12.98 q 12.973
3 Kajsa Ericsson
Malmö AI
01 Malmö AI 13.69 q
4 Fredrika Pettersson
Hammarby IF
02 Hammarby IF 13.90 q 13.897
5 Selma Löfman
IFK Lund
02 IFK Lund 13.90 13.899
Heat 2Vind: 0.0
1 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 12.95 Q
2 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 12.98 q 12.978
3 Josefin Stridh
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 13.34 q
4 Julia Berns
IFK Lund
02 IFK Lund 13.59 q
Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund DNS
F17 100 m Final
Söndag 13:35
Vind: +1.8
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 12.74
2 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 12.85 12.847
3 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 12.85 12.849
4 Linnéa Andersson
Båstads GIF
01 Båstads GIF 13.06
5 Josefin Stridh
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 13.32
6 Kajsa Ericsson
Malmö AI
01 Malmö AI 13.73
7 Fredrika Pettersson
Hammarby IF
02 Hammarby IF 13.76
Julia Berns
IFK Lund
02 IFK Lund DNS
F17 200 m Försök
Lördag 14:20
Heat 1Vind: 0.0
1 Selma Jönsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 26.78 Q
2 Emma Gerdes
Åhus FIK
03 Åhus FIK 27.82 q
3 Sonia Fors
Sävedalens AIK
02 Sävedalens AIK 27.92 q
4 Alyson Vera
IFK Lund
02 IFK Lund 28.54
5 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 28.80
6 Tindra Palmér
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 29.93
Heat 2Vind: -0.3
1 Samantha Oware
Malmö AI
01 Malmö AI 26.08 Q
2 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 27.12 q
3 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 27.40 q
4 Tilde Bengtsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 28.40
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 28.95
F17 200 m Final
Lördag 15:40
Vind: -1.1
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 26.88
2 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 27.06
Tilde Bengtsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö DNS
Samantha Oware
Malmö AI
01 Malmö AI DNS
Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
Selma Jönsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
F17 400 m Final
Söndag 15:30
1 Amanda Ivehammar
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 01:02.13
2 Tilde Bengtsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 01:05.79
F17 800 m Final
Söndag 16:40
1 Paulina Wikemar
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 02:28.94
F17 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 16:20
1 Wilma Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 05:13.01
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:50
Vind: -0.6
1 Julia Wennersten
IK Ymer
01 IK Ymer 14.66
2 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 14.94
3 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 15.23
4 Amanda Ivehammar
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 15.67
5 Nellie Malmros
Båstads GIF
01 Båstads GIF 17.08
6 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 18.42
F17 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:10
1 Amanda Ivehammar
Linköpings GIF
01 Linköpings GIF 48.81
F17 Höjd Final
Söndag 10:30
1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 168
2 Lovisa Nilsson-Edin
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 162
=3 Nellie Malmros
Båstads GIF
01 Båstads GIF 153
=3 Mea Gedin
Malmö AI
01 Malmö AI 153
=5 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 148
=5 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 148
=5 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 148
8 Tova Wickell
KA2 IF
02 KA2 IF 142
142148153158162166168
328 Tova Wickelloxxx
67 Ida Valentinssonoxoxxx
19 Nellie Malmrosoxoxoxxx
428 Angel Richmore -xoxxx
268 Tilde Gudmundsson--ooooxo
391 Mea Gedin-xoxoxxx
505 Kajsa Anderssonoxoxxx
446 Lovisa Nilsson-Edin--oxxoxxoxxx
F17 Stav Final
Lördag 16:00
1 Sandra Alvero
Habo Friidrott -04
01 Habo Friidrott -04 385
2 Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 355
3 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 335
4 Matilda Honeth
IFK Växjö
02 IFK Växjö 335
Celina Johannsen
Malmö AI
02 Malmö AI x
305315325335345355365375385395
405 Celina Johannsen----------
271 Matilda Honethoxxoxxoxoxxx
370 Freja Andersdotter--xooxxx
193 Gabriella Jönsson-----xxo-xxx
74 Sandra Alvero------xoxoxxox--
F17 Längd Final
Söndag 15:35
1 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 5.34 0.0
2 Linnéa Andersson
Båstads GIF
01 Båstads GIF 5.31 +2.0
3 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 5.29 +1.3
4 Nellie Malmros
Båstads GIF
01 Båstads GIF 5.15 0.0
5 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 4.99 +2.4
6 Fredrika Pettersson
Hammarby IF
02 Hammarby IF 4.38 +1.7
7 Julia Berns
IFK Lund
02 IFK Lund 3.69 +1.8
Lovisa Nilsson-Edin
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK x
123456
17 Linnéa Anderssonx x 5.21 0.05.31 +2.0- 5.13 -0.9
272 Laura Iversen4.88 +1.14.99 +2.44.97 +1.73.62 +1.64.86 +0.64.78 0.0
76 Fredrika Petterssonx 4.38 +1.74.32 +1.94.10 +2.04.24 -0.1x
19 Nellie Malmros5.02 0.05.09 +1.05.00 +1.25.12 +2.05.15 0.04.97 0.0
54 Maja Pettersson5.24 +0.75.27 +1.75.34 0.05.21 0.05.20 +0.55.06 +2.0
268 Tilde Gudmundsson5.29 +1.3x x - - -
446 Lovisa Nilsson-Edinx x x x x x
218 Julia Berns2.62 +1.03.69 +1.82.46 +0.72.83 0.02.73 0.0-
F17 Tresteg Final
Lördag 16:20
1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 12.10 +0.4 HAIS-spelsrekord
2 Vera Vikdahl
IFK Växjö
01 IFK Växjö 11.46 +1.2
3 Clara Johansson
KA2 IF
02 KA2 IF 11.42 -2.3
4 Hanna Johansson
KA2 IF
01 KA2 IF 11.19 +1.3
5 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 10.93 +0.1
6 Nellie Erlandsson
Malmö AI
01 Malmö AI 10.50 0.0
7 Mea Gedin
Malmö AI
01 Malmö AI 10.37 -3.3
8 Fredrika Pettersson
Hammarby IF
02 Hammarby IF 9.69 +1.3
123456
76 Fredrika Pettersson9.44 +1.2x x 9.69 +1.39.49 0.09.45 -2.0
288 Vera Vikdahlx 11.46 +1.2x x 11.10 +0.8x
54 Maja Pettersson10.61 -1.110.68 +1.110.56 +0.710.93 +0.110.92 -1.110.85 -0.1
386 Nellie Erlandsson10.50 0.09.92 -1.3x x x x
268 Tilde Gudmundssonx x 11.62 +1.211.61 -2.612.10 +0.411.63 +2.1
324 Hanna Johansson10.69 -1.7x x 11.19 +1.310.82 -1.7x
323 Clara Johansson x 10.43 -2.411.11 -0.8x 11.42 -2.3x
391 Mea Gedinx 10.37 -3.3x 9.92 0.0x -
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 11:15
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 12.86
2 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 12.46
3 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 12.04
4 Tilda Petersson
FIF Gnistan
01 FIF Gnistan 10.34
5 Selma Löfman
IFK Lund
02 IFK Lund 10.16
6 Elin Ekelund
Eslövs AI
02 Eslövs AI 10.14
7 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 8.54
8 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 8.44
9 Alyson Vera
IFK Lund
02 IFK Lund 7.88
123456
268 Tilde Gudmundsson11.4911.8211.9112.04xx
428 Angel Richmore 12.4311.2212.46x11.8412.01
96 Alicia Byström8.038.54xx8.008.35
67 Ida Valentinsson7.668.217.877.988.158.44
245 Alyson Veraxx7.88---
53 Tilda Petersson9.659.8410.0410.159.8910.34
231 Selma Löfmanx10.15xxx10.16
33 Elin Ekelundxx9.1310.14x10.11
455 Jonna Lundgren12.6512.86x11.7311.8411.50
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 11:55
1 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 30.80
2 Freja Olofsson
UF Contact
02 UF Contact 28.90
3 Tilda Petersson
FIF Gnistan
01 FIF Gnistan 25.60
4 Ida Valentinsson
FK Athlet
02 FK Athlet 24.40
5 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 21.00
123456
470 Freja Olofsson28.6128.90x27.2727.30x
67 Ida Valentinssonx19.14xx24.4022.67
329 Nova Brideaux25.5030.2630.80x29.56
53 Tilda Petersson21.8923.40x22.9525.6025.44
96 Alicia Byström18.04x19.1917.6621.00x
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Fredag 15:00
1 Selma Löfman
IFK Lund
02 IFK Lund 46.01
2 Maja Åkerblom
Västerås FK
02 Västerås FK 43.55
3 Fanny Lundberg
Åhus FIK
01 Åhus FIK 42.20
4 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 34.79
123456
231 Selma Löfmanx41.7744.0746.0144.9346.01
527 Fanny Lundberg40.25x42.2040.05xx
96 Alicia Byströmx31.80x32.6334.6934.79
486 Maja Åkerblom 41.0842.0043.5540.8143.24x
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 16:40
1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 43.57 HAIS-spelsrekord
2 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 35.73
3 Fanny Lundberg
Åhus FIK
01 Åhus FIK 34.81
4 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 32.75
5 Tilda Petersson
FIF Gnistan
01 FIF Gnistan 31.84
6 Towa Korsell
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 31.16
7 Selma Löfman
IFK Lund
02 IFK Lund 26.03
8 Sofia Ovesson
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 24.84
Nellie Malmros
Båstads GIF
01 Båstads GIF -
123456
268 Tilde Gudmundsson39.1139.7043.57---
505 Kajsa Anderssonx35.73x35.6634.03x
231 Selma Löfman20.73xxxx26.03
19 Nellie Malmros---
428 Angel Richmore 32.7529.9831.7831.99xx
53 Tilda Petersson31.19x31.84-xx
527 Fanny Lundberg28.9233.5233.8834.8132.1432.58
200 Sofia Ovesson21.2922.8522.3224.8421.24x
27 Towa Korsellxx29.7031.15x31.16
F15 80 m Försök
Söndag 11:15
Heat 1Vind: -0.2
1 Daga Indebetou
IFK Lund
03 IFK Lund 10.64 Q
2 Thea Löfman
IFK Lund
03 IFK Lund 10.71 q
3 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.99 q
4 Johanna Obradovic
IFK Lund
03 IFK Lund 11.97
Heat 2Vind: +0.5
1 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 10.20 Q HAIS-spelsrekord
2 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 10.63 q
3 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 10.87 q
4 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 10.94 q
5 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 11.84 q
F15 80 m Final
Söndag 12:25
Vind: -0.1
1 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 10.20
2 Daga Indebetou
IFK Lund
03 IFK Lund 10.65
3 Thea Löfman
IFK Lund
03 IFK Lund 10.78
4 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 10.80
5 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 10.94
6 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 10.97
7 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 11.10
8 Ida Svendsen
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 11.79
F15 300 m Final
Lördag 16:45
1 Daga Indebetou
IFK Lund
03 IFK Lund 43.00
2 Thea Nilsson
Höörs IS
03 Höörs IS 43.75
3 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 45.11
4 Maja Sjögren
Kalmar SK
03 Kalmar SK 47.06
Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS DNS
Angelina Hooks
Malmö AI
04 Malmö AI DNS
F15 800 m Final
Söndag 16:10
1 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 02:29.25
2 Saga Hagelin
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 02:31.13
3 Mysa Hillbur
Höörs IS
03 Höörs IS 02:34.96
4 Gabriella Smedberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 02:44.33
5 Fillippa Lonhage
Höörs IS
03 Höörs IS 02:44.71
F15 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 16:20
1 Julia Svennblad
Bohus IF
03 Bohus IF 05:07.21 HAIS-spelsrekord
2 Tilde Axelsson Fröjdenlund
IFK Växjö
03 IFK Växjö 05:14.23
3 Frida Palmqvist
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 05:49.13
4 Moa Hagström
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 06:39.98
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:20
Vind: +0.1
1 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 12.82
2 Chanelle Lindvall
Malmö AI
03 Malmö AI 12.85
3 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 13.31
4 Tilly Backman
Örgryte IS
03 Örgryte IS 13.55
5 Tove Andersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 14.66
F15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:10
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 46.74
2 Julia Svennblad
Bohus IF
03 Bohus IF 47.47
3 Amanda Sörensson
Malmö AI
03 Malmö AI 47.97
5 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 52.59
6 Tilly Backman
Örgryte IS
03 Örgryte IS 52.71
F15 Höjd Final
Söndag 13:00
1 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 157
=2 Agnes Norman
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 153
=2 Maja Nilsson
Varbergs GIF
03 Varbergs GIF 153
4 Johanna Persson
Ystads IF
03 Ystads IF 153
5 Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF 153
6 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 149
7 Siri Elofsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 145
8 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 141
9 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 141
10 Gabriella Smedberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 136
131136141145149153157160
287 Gabriella Smedbergooxxx
123 Agnes Norman--ooxooxxx
474 Maja Nilsson----xoo-xxx
501 Johanna Persson--oooxoxxx
285 Ellen Petterssonooxoxx-
177 Tindra Redenfors----xoxoxxoxxx
321 Milla Ekstrand oooxooxxoxxx
267 Siri Elofsson-ooxxoxxx
559 Johanna Persson-ooxxx
115 Alice Lindh-ooxooxxx
F15 Stav Final
Lördag 11:50
1 Rebecka Krüeger
Malmö AI
03 Malmö AI 374 HAIS-Spelsrekord
2 Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF 304
3 Lova Nilsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 294
4 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 274
5 Ellen Persson
Malmö AI
03 Malmö AI 264
6 Tove Andersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 244
Weronica Hägg
Hälle IF
74 Hälle IF 284 utom tävlan
214224234244254264274284294304314344364374384
317 Frida Andersson--oooooxxx
258 Tove Anderssonooooxxx
282 Lova Nilsson----ooxxoooxxx
89 Weronica Hägg---oxoooxoxxx
321 Milla Ekstrand ----oooxooxxoxxx
425 Ellen Persson---o-xoxxx
408 Rebecka Krüeger-----------oooxxx
F15 Längd Final
Söndag 13:40
1 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 4.98 +1.0
2 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 4.98 -0.7
3 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 4.96 0.0
4 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 4.93 +3.3
5 Johanna Persson
Ystads IF
03 Ystads IF 4.73 +2.3
6 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.72 0.0
7 Johanna Obradovic
IFK Lund
03 IFK Lund 4.43 +0.2
8 Betty Lecander
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 4.29 +1.6
9 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 4.18 +1.8
123456
103 Moa Feldtx 4.96 0.04.91 0.0x 4.82 0.0x
285 Ellen Petterssonx x 4.72 0.0x 4.54 -1.1x
501 Johanna Persson4.58 0.04.73 +2.34.55 0.04.72 0.04.62 -0.34.59 -0.5
317 Frida Andersson4.50 0.04.93 +3.34.55 -0.34.78 0.0x 2.52 -0.3
252 Betty Lecanderx 4.28 0.04.24 -0.5x 4.29 +1.64.10 -0.3
115 Alice Lindh3.84 0.0x 4.98 -0.74.62 -0.34.70 +1.53.44 0.0
559 Johanna Persson4.02 0.04.18 +1.84.02 0.04.06 -2.2x 3.96 0.0
177 Tindra Redenforsx 4.94 0.04.98 +1.04.35 0.04.94 0.04.92 0.0
237 Johanna Obradovic4.34 +2.14.27 +0.34.43 +0.24.28 -1.64.27 0.04.27 0.0
F15 Tresteg Final
Lördag 13:30
1 Julia Svennblad
Bohus IF
03 Bohus IF 11.13 +1.2
2 Amanda Sörensson
Malmö AI
03 Malmö AI 10.38 -1.0
3 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 10.31 -0.4
4 Agnes Norman
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 9.17 +1.0
123456
123 Agnes Normanx x 9.17 +1.09.08 -2.5- -
15 Julia Svennblad10.55 +0.29.56 -0.710.69 0.010.68 -1.311.13 +1.210.61 0.0
115 Alice Lindhx 9.62 +1.99.76 +0.510.09 -1.010.31 -0.410.21 0.0
436 Amanda Sörensson10.24 -2.010.38 -1.010.32 -2.3- 9.34 -1.49.95 -1.7
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 09:30
1 Amanda Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 13.38 HAIS-spelsrekord
2 Thea Löfman
IFK Lund
03 IFK Lund 12.99
3 Julia Scharnell
Eslövs AI
03 Eslövs AI 12.55
4 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.47
5 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 10.38
6 Linnea Persson
IFK Göteborg
03 IFK Göteborg 10.30
7 Jonna Kronander
IK Ymer
03 IK Ymer 9.88
8 Johanna Berg
Eslövs AI
03 Eslövs AI 9.61
123456
284 Amanda Pettersson11.8111.7112.7613.0913.2813.38
300 Jonna Kronanderxx9.549.779.609.88
37 Tova Möllerström9.699.6410.4710.27xx
232 Thea Löfman11.5612.0112.18x12.5712.99
30 Johanna Berg9.61x9.099.139.589.40
38 Julia Scharnell12.2312.5312.5512.1412.0311.91
163 Linnea Persson9.89xxx10.3010.29
246 Emilia Wamsler9.709.70x8.6510.389.79
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Lördag 11:00
1 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 33.92
2 Amanda Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 31.01
3 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 24.61
123456
246 Emilia Wamsler30.3833.8233.92xx28.41
284 Amanda Pettersson27.2426.7531.0124.0630.4123.66
570 Vendela Mörstamxx23.8224.61xx
F15 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Fredag 15:00
1 Thea Löfman
IFK Lund
03 IFK Lund 48.65
2 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 43.29
3 Jonna Kronander
IK Ymer
03 IK Ymer 36.85
4 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 30.93
123456
232 Thea Löfman47.22x47.9845.10x48.65
300 Jonna Kronanderx30.5734.0735.0036.85x
25 Ebba Hultqvist43.29xx33.9437.61x
103 Moa Feldtx29.4229.1830.93xx
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 15:30
1 Evelina Wikell
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 32.30
2 Thea Löfman
IFK Lund
03 IFK Lund 31.21
3 Linnea Persson
IFK Göteborg
03 IFK Göteborg 30.03
4 Emilia Wamsler
IFK Lund
03 IFK Lund 29.98
5 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 27.77
6 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 22.69
123456
232 Thea Löfman28.5431.2128.1328.6828.34x
246 Emilia Wamsler28.3625.6728.75xx29.98
103 Moa Feldtxxxxx22.69
163 Linnea Persson29.0830.03xxx27.95
450 Evelina Wikell28.3926.3927.1725.0132.3026.91
115 Alice Lindhxxxx27.7727.59
F14 80 m Försök
Söndag 11:05
Heat 1Vind: 0.0
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.67 Q
2 Nova Barrett
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.69 q
3 Kajsa Månsson
Eslövs AI
04 Eslövs AI 11.17 q
4 Ida Larsson
Laholms IF
04 Laholms IF 11.77
5 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 13.01
Heat 2Vind: -0.9
1 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.96 Q
2 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.97 q
3 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 11.07 q
4 Lisa Berns
IFK Lund
04 IFK Lund 11.34 q
5 Emma Borglund
Eslövs AI
04 Eslövs AI 11.74 q
F14 80 m Final
Söndag 12:10
Vind: +1.1
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.60
2 Nova Barrett
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.64
3 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.84
4 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.87
5 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 11.03
6 Kajsa Månsson
Eslövs AI
04 Eslövs AI 11.12
7 Emma Borglund
Eslövs AI
04 Eslövs AI 11.68
Lisa Berns
IFK Lund
04 IFK Lund DNS
F14 300 m Final
Lördag 16:40
1 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 42.62
2 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 43.37
3 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 43.80
4 Tindra Röme
IFK Lund
04 IFK Lund 45.33
5 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 45.92
6 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 46.48
F14 800 m Final
Söndag 15:50
1 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 02:37.05
2 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 02:42.20
Elvira Hörberg
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS DNS
F14 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 16:20
1 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 06:03.87
2 Ebba Francois
Örgryte IS
04 Örgryte IS 06:11.06
F14 80 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:10
Heat 1Vind: -1.8
1 Tindra Röme
IFK Lund
04 IFK Lund 12.66 Q
2 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 13.11 q
3 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 13.24 q
4 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 14.31 q
Heat 2Vind: -0.9
1 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 12.59 Q
2 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 13.33 q
3 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 14.02 q
4 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 14.05 q
5 Kajsa Månsson
Eslövs AI
04 Eslövs AI 14.89
F14 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 12:10
Vind: +2.0
1 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 12.35
2 Tindra Röme
IFK Lund
04 IFK Lund 12.61
3 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 12.79
4 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 12.87
5 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 12.88
6 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 13.80
7 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 14.02
8 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 14.09
F14 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:25
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 47.69
2 Hanna Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 48.00
3 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 48.48
4 Maja Westhoff
IFK Växjö
04 IFK Växjö 51.59
F14 Höjd Final
Söndag 16:15
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 166
2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 154
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 151
4 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 151
5 Tilda Persson
Klippans FK
04 Klippans FK 144
6 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 144
7 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 140
131136140144148151154157162166170
138 Tilde Bjerager------oxoxooxxx
455 Jonna Lundgren-oooxooxxx
379 Elvira Collvinxxooxoxxx
520 Sydney Karström---ooooxxx
358 Tilda Perssonooooxxx
353 Emma Kovacevic-oxooxxx
414 Emilia Mandl--xooxxoxoxxx
F14 Stav Final
Lördag 11:50
1 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 284
2 Luna Johannsen
Malmö AI
05 Malmö AI 254
3 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 224
204214224234244254264274284294
172 Ida Jexe Ek-----ooxooxxx
326 Izabella Olofssonxo-xoxxx
406 Luna Johannsen---oooxxx
F14 Längd Final
Söndag 09:30
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.19 +1.7
2 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 5.04 0.0
3 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 4.90 0.0
4 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 4.86 0.0
5 Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK 4.82 +0.1
6 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 4.76 +0.7
7 Tindra Röme
IFK Lund
04 IFK Lund 4.67 +0.7
8 Nova Barrett
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4.67 0.0
9 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4.39 +1.1
10 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 4.17 0.0
11 Frida Berglin
KA2 IF
05 KA2 IF 4.07 0.0
12 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 4.02 +1.6
13 Emma Borglund
Eslövs AI
04 Eslövs AI 3.93 0.0
14 Ida Larsson
Laholms IF
04 Laholms IF 3.80 0.0
15 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 3.64 0.0
16 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 2.89 +2.2
123456
55 Linnéa Svanhall4.97 0.03.81 +1.2x 4.50 +1.95.04 0.05.03 0.0
182 Matilda Åkerman5.02 +0.34.93 +1.04.89 +1.45.19 +1.75.07 +0.14.90 0.0
164 Nova Barrett4.63 0.04.67 0.04.27 +0.44.30 +1.54.59 0.04.50 +0.3
545 Iza Mellberg4.78 +2.14.82 +0.14.76 +0.2x 4.54 -1.04.60 +1.3
319 Frida Berglin3.80 +1.03.96 +0.14.07 0.0
455 Jonna Lundgren4.76 +0.74.66 -0.3x x x x
363 Ida Larsson3.80 0.03.60 +0.1x
31 Emma Borglund3.05 0.03.93 0.03.80 +1.0
353 Emma Kovacevic3.49 +1.74.01 0.04.02 +1.6
172 Ida Jexe Ekx 4.26 0.04.39 +1.1
599 Amelie Götesson3.38 0.03.58 0.03.64 0.0
414 Emilia Mandl4.57 0.04.41 0.04.79 +1.74.89 0.04.82 +0.54.90 0.0
407 Ella Jovanovic 4.86 0.04.79 0.04.80 +3.24.74 +1.04.64 0.04.74 +2.2
195 Matilda Karlsson2.42 0.02.17 0.02.89 +2.2
243 Tindra Römex 4.65 -0.6x 4.53 +1.24.67 +0.74.62 +1.6
570 Vendela Mörstam2.72 +1.24.17 0.03.70 +4.2
F14 Tresteg Final
Lördag 13:30
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.95 +0.9
2 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 10.71 -0.7
3 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 10.69 -0.9
4 Elin Joabsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 10.47 -1.7
123456
407 Ella Jovanovic 10.64 -0.610.70 +1.810.60 -0.19.49 -1.910.71 -0.710.53 -1.1
455 Jonna Lundgren10.37 -1.410.62 +0.310.32 +0.410.56 0.010.69 -0.910.68 -0.8
274 Elin Joabsson9.96 0.09.61 -0.910.08 -2.010.47 -1.710.43 -0.210.47 -1.1
520 Sydney Karström10.81 +0.310.83 -0.110.59 -1.910.44 -0.610.71 +1.010.95 +0.9
F14 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 14:40
1 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 12.09
2 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.99
3 Emma Kovacevic
Klippans FK
04 Klippans FK 9.49
4 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 9.40
5 Tilde Grönwall
Öresund FK
04 Öresund FK 9.34
6 Julia Johansson
Öresund FK
04 Öresund FK 8.97
7 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 8.68
8 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 8.31
9 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 7.38
10 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 7.24
123456
511 Elsa Hjelm9.9510.998.9310.1610.749.78
353 Emma Kovacevic9.499.329.148.45x8.99
599 Amelie Götesson7.14x7.38
195 Matilda Karlsson6.837.047.24
543 Tilde Grönwall9.05x8.86xx9.34
520 Sydney Karström8.93xx8.728.329.40
455 Jonna Lundgren11.5512.0911.4611.2211.1211.49
544 Julia Johansson8.438.47x8.97xx
570 Vendela Mörstam8.438.488.488.288.68x
414 Emilia Mandl8.167.348.287.388.31-
F14 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Lördag 11:00
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 33.75 HAIS-spelsrekord
2 Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF 30.70
3 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 26.66
4 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 26.42
5 Tilde Grönwall
Öresund FK
04 Öresund FK 25.49
6 Elin Rydqvist
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 25.22
7 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 24.36
8 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 23.25
123456
182 Matilda Åkermanx25.5233.1233.7533.72x
520 Sydney Karström24.3624.0123.1119.3122.7922.98
599 Amelie Götesson24.3523.9726.6622.0323.7123.54
455 Jonna Lundgren23.85x29.40xx30.70
511 Elsa Hjelm21.34x23.0923.2521.5121.07
543 Tilde Grönwall23.28xxxx25.49
178 Elin Rydqvistxxx23.53x25.22
570 Vendela Mörstamxxx22.1822.4126.42
F14 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Fredag 15:00
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 32.06
Jonna Lundgren
Skruvs IF
04 Skruvs IF x
123456
455 Jonna Lundgrenxxxxxx
182 Matilda Åkerman28.7430.8429.8332.0631.7529.44
F14 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 16:10
1 Emma Borglund
Eslövs AI
04 Eslövs AI 27.40
2 Elsa Hjelm
Åhus FIK
04 Åhus FIK 24.51
3 Tilde Grönwall
Öresund FK
04 Öresund FK 23.51
4 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 20.92
5 Julia Johansson
Öresund FK
04 Öresund FK 18.72
6 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 17.09
123456
544 Julia Johanssonxx17.91xx18.72
31 Emma Borglund23.14x23.4726.2027.4023.90
511 Elsa Hjelmx22.6424.51xx23.68
599 Amelie Götessonx12.1214.0817.09x15.41
543 Tilde Grönwallxxxx23.51x
570 Vendela Mörstam15.6215.1220.92xxx
F13 60 m Försök
Söndag 09:50
Heat 1Vind: 0.0
1 Olivia Jensfeldt
Malmö AI
05 Malmö AI 8.40 Q
2 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 8.86 q
3 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.92 q
4 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.28 q
5 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 9.49
Heat 2Vind: 0.0
1 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 8.50 Q
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 8.66 q
3 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.80 q
4 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 8.90 q
5 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.59
6 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 9.60
F13 60 m Final
Söndag 10:40
Vind: +0.6
1 Olivia Jensfeldt
Malmö AI
05 Malmö AI 8.35 HAIS-spelsrekord
2 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 8.50
3 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 8.66
4 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 8.77
5 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 8.86
6 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 8.89
7 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.99
8 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.24
F13 200 m Final
Lördag 14:50
Heat 1Vind: -0.3
Kommentar: Heat 1: Omlopp p.g.a. tekniskt fel
Tot. plac.
1 Olivia Jensfeldt
Malmö AI
05 Malmö AI 28.43 1
2 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 32.18 6
Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS
Heat 2Vind: +2.1
Tot. plac.
1 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 28.48 2
2 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 29.11 3
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 30.57 4
4 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 31.68 5
Sammanställning
1 Olivia Jensfeldt
Malmö AI
05 Malmö AI 28.43
2 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 28.48
3 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 29.11
4 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 30.57
5 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 31.68
6 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 32.18
Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS
F13 600 m Final
Söndag 14:20
1 Frida Berglin
KA2 IF
05 KA2 IF 01:48.16
2 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 01:49.97
3 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 01:51.55
4 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 01:57.88
5 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 01:59.71
6 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 02:01.18
F13 1500 m Final
Lördag 17:00
1 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 05:36.30
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 09:35
Vind: -0.2
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 9.43 HAIS-spelsrekord
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 9.77
3 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 10.32
5 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.34
6 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 11.01
7 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 11.90
Linnea Kelepouris
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNF
F13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Fredag 16:05
Vind: -2.5
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 30.67
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 32.60
3 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 34.04
F13 Höjd Final
Söndag 15:15
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 148
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 145
3 Linnea Kelepouris
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 142
4 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 142
5 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 130
6 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 125
7 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 114
114120125130134138142145148152
135 Linnéa Säfström---oooooxxx
214 Hanna Anderssonxoxxx
188 Joanna Ek--oxoooxoxxx
107 Alicia Halldén-oooxxx
326 Izabella Olofsson-----ooooxxx
215 Sofie Anderssonooxxoxxx
196 Linnea Kelepouris---oooxoxxx
F13 Stav Final
Lördag 10:00
1 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 265
2 Luna Johannsen
Malmö AI
05 Malmö AI 244
3 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 234
4 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 214
184194204214224234244254265275
440 Ella Uddenäs----oooooxxx
406 Luna Johannsen-----oxoxxx
107 Alicia Halldénooxoxxoxxx
326 Izabella Olofsson--xooxxoxxoxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:25
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.09 +2.4
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.74 -1.1
3 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.72 0.0
4 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4.32 -1.8
5 Linnea Kelepouris
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4.30 +1.5
6 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.15 -1.2
7 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 4.08 +1.5
8 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 3.96 -2.2
9 Erica Larsson
Laholms IF
05 Laholms IF 3.69 -0.2
10 Maya Häll
Simrishamns AIF
05 Simrishamns AIF 3.02 -1.8
123456
135 Linnéa Säfström4.46 -2.4x 4.60 -1.34.61 -0.24.47 -2.64.74 -1.1
196 Linnea Kelepouris4.30 +1.54.27 +0.24.07 -1.64.13 -0.64.15 -2.03.27 -0.7
65 Linnea Rydin3.88 -1.83.92 +2.03.81 +0.43.69 -3.23.96 -2.23.82 -1.3
188 Joanna Ek4.32 -1.84.16 -1.54.19 -0.74.21 -2.14.15 +1.9x
506 Lia Dahlqvist 3.99 -0.13.96 +1.34.08 +1.53.80 -0.23.74 0.03.94 -2.3
362 Erica Larsson3.66 -2.03.69 0.03.69 -0.2
556 Maya Häll3.02 -1.82.94 -0.4x
265 Elenie Carlsson4.72 0.04.55 -0.64.51 0.04.43 -1.74.50 -0.94.58 -2.4
350 Emilia Johansson5.09 +2.44.75 -2.44.79 -0.94.84 -1.94.83 +1.44.89 +0.3
107 Alicia Halldén4.10 +1.44.15 -1.24.08 0.04.03 +1.23.84 -0.34.11 0.0
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 11:00
1 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.13 +0.5
2 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.73 +0.7
3 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 9.48 0.0
4 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 9.43 +0.3
5 Frida Berglin
KA2 IF
05 KA2 IF 9.09 -1.1
6 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.40 0.0
7 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.37 0.0
8 Erica Larsson
Laholms IF
05 Laholms IF 7.87 +0.6
9 Maya Häll
Simrishamns AIF
05 Simrishamns AIF 7.01 0.0
123456
556 Maya Häll6.85 0.0x 7.01 0.0
265 Elenie Carlsson9.28 -1.19.23 +1.79.40 -0.19.04 -1.99.43 +0.39.37 0.0
215 Sofie Andersson8.33 -1.48.29 +1.38.37 0.08.05 +0.58.19 -0.98.04 0.0
475 Doris Theander9.48 0.09.48 -0.29.31 +0.49.33 +0.88.26 +1.18.50 -0.3
135 Linnéa Säfström10.09 -1.110.13 +0.5- 10.12 0.0- 9.89 0.0
286 Ronja Rickardssonx 9.61 -1.49.73 +0.79.51 +0.59.71 +0.89.57 +0.5
362 Erica Larsson7.69 +1.47.87 +0.67.65 +1.37.79 +0.37.41 0.07.53 +0.8
214 Hanna Andersson8.23 +1.68.40 0.08.26 +0.17.90 +2.08.18 +0.27.96 +1.2
319 Frida Berglin8.81 +1.0x 8.77 -0.48.92 0.08.97 0.09.09 -1.1
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 10:10
1 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 10.54
2 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 9.90
3 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 8.67
4 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 8.63
5 Julia Clementsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 8.29
6 Maya Häll
Simrishamns AIF
05 Simrishamns AIF 8.27
7 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.00
123456
65 Linnea Rydin8.018.228.638.307.97x
556 Maya Häll8.127.967.838.248.278.09
43 Julia Clementsson7.957.557.238.297.837.41
47 Almida Karlsson 8.128.338.63x8.678.58
431 Amanda Rönn9.84x9.349.479.909.66
188 Joanna Ek7.687.337.718.007.767.84
392 Alba Hansson10.5410.1910.09x9.34x
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 12:35
1 Ronja Rickardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 25.59
2 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 23.93
3 Julia Clementsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 22.33
4 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 19.25
5 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 18.17
6 Maya Häll
Simrishamns AIF
05 Simrishamns AIF 17.94
7 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 16.59
123456
43 Julia Clementsson21.3722.33x18.5820.1819.83
529 Hedda Månsson18.83x19.2514.61xx
215 Sofie Andersson18.1716.71x15.3517.3716.89
286 Ronja Rickardssonxxx25.5922.4023.37
214 Hanna Andersson15.0314.5916.5914.8715.3715.33
533 Tilde Schack22.0423.9316.1722.4823.4822.62
556 Maya Häll13.48x17.9413.1116.57x
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 13:40
1 Emma Krantz
Bohus IF
05 Bohus IF 30.46
2 Julia Clementsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 27.72
3 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 26.84
4 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 26.58
5 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 17.31
123456
533 Tilde Schackx26.8424.57xx24.37
14 Emma Krantz30.46x25.47x30.43x
47 Almida Karlsson 26.5825.47x23.25x24.24
150 Maud Utter13.8113.2212.7817.3115.6515.41
43 Julia Clementssonx27.72x26.2726.7926.26
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 14:40
1 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 28.70
2 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 25.90
3 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 23.54
4 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 22.90
5 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 20.65
6 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 19.79
7 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 18.41
8 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 18.23
9 Maya Häll
Simrishamns AIF
05 Simrishamns AIF 15.41
123456
556 Maya Häll11.8310.67x15.0915.4114.31
431 Amanda Rönn22.2620.2223.8125.9019.0021.17
475 Doris Theander20.4419.6620.65xxx
110 Mathilde Janzen26.55x25.4428.7023.6527.01
392 Alba Hansson21.6619.7123.5414.05x18.61
529 Hedda Månsson15.9014.8918.2317.6015.3815.89
65 Linnea Rydin17.5518.4117.9217.7017.3318.24
214 Hanna Andersson20.1022.5618.6020.6113.1922.90
215 Sofie Andersson17.4319.7118.2919.7918.6019.04
F12 60 m Försök
Söndag 09:40
Heat 1Vind: +0.8
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.59 Q
2 Elin Pihlström
IFK Lund
06 IFK Lund 9.00 q
3 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.46 q
4 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.52 q
Heat 2Vind: +0.1
1 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 8.72 Q
2 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 9.15 q
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 9.26 q
4 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 9.44 q
5 Ida Andersen
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 10.43
F12 60 m Final
Söndag 10:55
Vind: +1.5
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.43
2 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 8.69
3 Elin Pihlström
IFK Lund
06 IFK Lund 8.85
4 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 9.02
5 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 9.36 9.357
6 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 9.36 9.360
7 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.63 9.624
8 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.63 9.627
F12 200 m Försök
Lördag 14:40
Heat 1Vind: -1.5
1 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 29.38 Q
2 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 32.09 q
3 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 32.73
Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI DNS
Heat 2Vind: +0.8
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 29.97 Q
2 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 31.41 q
3 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 31.66 q
4 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 31.98 q
5 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 32.24
F12 200 m Final
Lördag 15:35
Vind: -1.2
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 28.79
2 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 29.07
3 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 30.87
4 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 31.73
5 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 32.47
6 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 32.62
F12 600 m Final
Söndag 13:40
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 02:00.14
2 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 02:00.88
3 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 02:02.02
4 Elin Pihlström
IFK Lund
06 IFK Lund 02:02.15
5 Alva Gunnarsson
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 02:05.27
F12 1500 m Final
Lördag 17:00
1 Tilde Andersson
IFK Kristinehamn
06 IFK Kristinehamn 05:37.48
2 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 05:37.67
3 Alva Gunnarsson
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 06:09.91
4 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 06:16.13
5 Ida Andersen
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 08:13.18
F12 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
Lördag 09:30
Heat 1Vind: 0.0
1 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 10.43 Q
2 Tilde Andersson
IFK Kristinehamn
06 IFK Kristinehamn 11.42 q
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 11.88 q
4 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 12.05 q
5 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 12.38
6 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 12.49
Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI DNF
Heat 2Vind: -0.6
1 Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.44 Q
2 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.59 q
3 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.83 q
4 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.34 q
5 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 12.50
6 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 13.04
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 11:50
Vind: -0.2
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.38
2 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.73
3 Tilde Andersson
IFK Kristinehamn
06 IFK Kristinehamn 10.77
4 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 10.90
5 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.91
6 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 13.69
Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö DNF
Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF DNS
F12 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Fredag 16:00
Vind: -1.2
1 Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö 32.57
2 Tilde Andersson
IFK Kristinehamn
06 IFK Kristinehamn 34.02
3 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 36.19
4 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 37.66
5 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 39.15
F12 Höjd Final
Söndag 14:20
1 Isa Lindberg
Ystads IF
07 Ystads IF 138
2 Elin Pihlström
IFK Lund
06 IFK Lund 134
3 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 130
4 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 130
5 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 125
6 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 114
107114120125130134138140
495 Isa Lindbergo-oxoxoxoxoxxx
210 Annie Torkélloooxxoxxx
184 Sara Andersson-oxx-
241 Elin Pihlström--oooxxoxxx
126 Tilda Perssonooxooxxoxxx
280 Leonie Mörstamooooxoxxx
F12 Stav Final
Lördag 10:00
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 214
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 184
Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD x
154164174184194204214224
157 Klara Dahlinxxx
280 Leonie Mörstam-oooooxxoxxx
327 Freja Streniusooooxxx
F12 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:10
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 4.67 0.0
2 Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.61 0.0
3 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 4.48 0.0
4 Tilde Andersson
IFK Kristinehamn
06 IFK Kristinehamn 4.45 -2.1
5 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 4.41 -0.8
6 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4.32 +0.1
7 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 4.32 -0.9
8 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 4.15 -1.0
9 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 3.98 0.0
10 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 3.96 0.0
11 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 3.78 0.0
12 Ida Andersen
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 2.41 -1.2
123456
478 Ida Andersenx x 2.41 -1.2
382 Julia Englund4.61 0.04.54 0.04.54 0.04.66 0.04.67 0.04.38 -0.1
211 Tilde Andersson4.06 -1.44.22 -1.34.13 0.04.10 0.04.45 -2.14.37 0.0
600 Ebba Kleman4.25 -1.34.32 -0.91.80 0.04.09 -1.14.08 -0.64.07 0.0
421 Elise Parander3.78 0.03.76 -0.13.67 0.0
327 Freja Streniusx 3.72 -1.13.98 0.0
376 Sara Blomkvist4.39 0.04.18 0.03.29 0.02.89 0.04.48 0.03.48 0.0
174 Moa Knutsson4.15 -1.04.01 -0.74.15 0.04.07 -0.1x x
210 Annie Torkéll4.32 +0.14.26 -1.14.20 -0.94.20 0.04.25 0.04.30 +0.8
278 Nellie Lindblad4.36 +1.24.28 -1.84.39 -1.24.44 0.04.54 0.04.61 0.0
380 Lisa Engdahl4.38 0.04.41 -0.84.18 0.04.04 0.04.29 -0.94.31 0.0
184 Sara Andersson3.96 0.03.39 0.03.65 0.0
F12 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 10:25
1 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.31 +0.5
2 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.93 +0.5
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 8.77 +1.5
123456
210 Annie Torkéll8.93 +0.58.90 +0.58.77 +1.58.67 +1.58.65 +0.58.84 -0.2
184 Sara Andersson9.31 +0.58.04 0.0- x 8.12 +0.28.77 +0.6
327 Freja Strenius8.12 0.08.04 +2.1- x 8.12 -0.28.77 +1.5
F12 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 12:20
1 Maja Scharnell
Eslövs AI
06 Eslövs AI 14.42 HAIS-Spelsrekord
2 Nellie Lindblad
IFK Växjö
06 IFK Växjö 11.13
3 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.92
4 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.98
5 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 9.20
6 Ida Malmros
IF UDD
06 IF UDD 8.71
7 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.58
8 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 8.09
9 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 7.79
123456
39 Maja Scharnell12.7413.3114.4214.1914.3514.34
600 Ebba Kleman9.208.268.258.458.268.58
160 Ida Malmros8.568.657.688.597.838.71
327 Freja Strenius6.487.867.687.15x8.09
557 Majken Nilsson7.037.437.79
210 Annie Torkéll10.9210.169.3910.699.399.19
184 Sara Andersson9.919.439.859.989.029.61
278 Nellie Lindblad10.73x9.7011.1310.55x
280 Leonie Mörstam8.27xx8.588.17x
F12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 12:00
1 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 24.11
2 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 23.38
3 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 22.24
4 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 19.77
5 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 18.42
6 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 13.10
7 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.24
123456
210 Annie Torkéll15.8217.2719.59x19.77x
557 Majken Nilssonx20.6522.2421.76xx
184 Sara Andersson14.0017.8317.27x24.11x
339 Savanna Karströmxx9.63x10.7312.24
327 Freja Streniusxx12.3113.10xx
340 Sienna Karström16.3017.2014.0216.51x18.42
280 Leonie Mörstam18.95x20.7922.3223.38x
F12 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 13:40
1 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 21.37
2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 20.07
3 Ida Malmros
IF UDD
06 IF UDD 18.56
4 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 16.12
123456
210 Annie Torkéll15.2515.2516.12xx14.27
600 Ebba Kleman21.3720.65x20.2218.2319.50
184 Sara Andersson18.2220.0719.6817.4017.23x
160 Ida Malmros18.42x18.56xx10.73
F12 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 14:10
1 Maja Scharnell
Eslövs AI
06 Eslövs AI 36.66 HAIS-spelsrekord
2 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 27.67
3 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 25.23
4 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 16.69
5 Annie Torkéll
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 14.65
123456
557 Majken Nilsson12.64xx12.6512.9916.69
210 Annie Torkéll10.089.5812.6713.7714.1114.65
184 Sara Andersson25.0824.5825.0424.2325.2323.57
600 Ebba Kleman25.1627.6722.7624.6822.2523.15
39 Maja Scharnell33.0436.66x29.6235.8229.71
F11 60 m Försök
Lördag 12:45
Heat 1Vind: +0.3
1 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 9.33 Q 9.324
2 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 9.66 q
3 Louise Jarnemo
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.26 q
4 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.71
Heat 2Vind: -0.7
1 Saga Falck
Malmö AI
07 Malmö AI 8.93 Q
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.33 q 9.323
3 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.12 q
4 Felicia Thorell
Malmö AI
07 Malmö AI 10.27 q
5 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.45 q
F11 60 m Final
Lördag 13:40
Vind: -1.8
1 Saga Falck
Malmö AI
07 Malmö AI 9.09
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.35
3 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 9.48
4 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 9.82
5 Louise Jarnemo
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.07
6 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.08
7 Felicia Thorell
Malmö AI
07 Malmö AI 10.61
Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS DNS
F11 600 m Final
Lördag 16:05
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:07.86
2 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 02:10.82
3 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 02:12.72
4 Vilma Hjern
Malmö AI
07 Malmö AI 02:16.28
5 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:18.31
6 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:25.07
7 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:25.21
8 Louise Jarnemo
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 02:25.42
9 Asta Palmgren
FIF Gnistan
07 FIF Gnistan 02:50.17
F11 Höjd Final
Lördag 14:15
1 Alma Persson
Malmö AI
07 Malmö AI 132
2 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 128
3 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 128
4 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 116
5 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 106
93100106111116120124128132135
496 Felicia Mårtensson-oooxooxooxxx
94 Ester Anderoooooxxx
424 Alma Persson--oooooxooxxx
157 Klara Dahlinooxxox
122 Tilde Nilssonooooxoxoxoxxoxxx
F11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 11:15
1 Saga Falck
Malmö AI
07 Malmö AI 4.26 0.0
2 Alma Persson
Malmö AI
07 Malmö AI 4.02 +1.2
3 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.97 0.0
4 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 3.92 0.0
5 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 3.54 +0.2
6 Vilma Hjern
Malmö AI
07 Malmö AI 3.53 +0.9
7 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.49 +1.5
8 Felicia Thorell
Malmö AI
07 Malmö AI 3.47 -1.0
9 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 3.37 0.0
10 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.25 +0.8
11 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 2.96 -1.1
12 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 2.91 0.0
13 Asta Palmgren
FIF Gnistan
07 FIF Gnistan 2.88 0.0
123456
58 Stella Falknell3.43 0.03.48 -0.33.47 0.03.54 +0.23.42 +0.53.45 0.0
388 Saga Falck4.12 0.04.26 0.04.13 0.03.90 +0.53.26 +0.94.17 0.0
122 Tilde Nilsson3.65 0.03.97 0.03.83 +1.4x 3.84 +1.83.75 -0.1
438 Felicia Thorell3.34 +1.63.47 -1.03.27 +1.53.36 -0.33.35 0.03.39 -0.3
121 Ebba Nilsson3.49 +1.53.37 +0.43.17 0.03.09 +1.93.26 0.03.05 -0.7
60 Hedvig Jeansson Rahm3.35 +1.23.37 0.03.31 0.0
399 Vilma Hjern3.27 +0.93.34 0.03.53 +0.93.43 +2.43.44 -1.13.38 0.0
97 Miranda Byström2.96 -1.1x 2.76 0.0
52 Asta Palmgrenx 2.65 -1.22.88 0.0
157 Klara Dahlin2.64 +0.12.63 -0.22.91 0.0
496 Felicia Mårtensson3.84 0.03.92 0.03.83 -0.43.67 +0.2x 3.83 -1.4
424 Alma Persson3.97 0.03.94 +0.93.95 0.03.97 -0.73.94 +0.84.02 +1.2
94 Ester Ander3.25 +0.82.99 +0.72.80 +0.6
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 15:15
1 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 5.98
2 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.64
3 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 5.50
4 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 5.43
5 Vilma Hjern
Malmö AI
07 Malmö AI 5.30
6 Asta Palmgren
FIF Gnistan
07 FIF Gnistan 5.07
123456
121 Ebba Nilsson4.955.005.504.465.335.50
58 Stella Falknellx4.665.345.054.895.43
399 Vilma Hjern4.654.214.753.834.565.30
60 Hedvig Jeansson Rahm5.985.765.305.855.695.61
94 Ester Ander4.905.475.645.135.025.09
52 Asta Palmgren4.415.074.334.714.874.87
F10 60 m Försök
Söndag 10:00
Heat 1Vind: -0.8
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.40 Q
2 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 9.95 q
3 Tindra Modig
IK Hinden
08 IK Hinden 10.08 q
4 Isa Gunnarsson
FIF Gnistan
08 FIF Gnistan 10.09 q 10.084
5 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 10.24
Heat 2Vind: 0.0
1 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.47 Q
2 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.99 q
3 Nova Hedin
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.04 q
4 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 10.09 q 10.083
5 Fanny Karbin
IF UDD
08 IF UDD 10.71
Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS DNF
F10 60 m Final
Söndag 10:45
Vind: +2.5
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.11
2 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.26
3 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 9.59
4 Nova Hedin
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.66
5 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 9.84
6 Isa Gunnarsson
FIF Gnistan
08 FIF Gnistan 9.85
7 Tindra Modig
IK Hinden
08 IK Hinden 9.92 9.913
8 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 9.92 9.919
F10 600 m Final
Söndag 14:00
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 01:56.88
2 Alma Knutsson
Eslövs AI
08 Eslövs AI 02:07.06
3 Moa Sjöström
Eslövs AI
08 Eslövs AI 02:07.78
4 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:10.25
5 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 02:14.87
6 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 02:18.60
7 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 02:20.86
8 Nova Hedin
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 02:22.92
9 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 02:25.72
10 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:29.48
Isa Gunnarsson
FIF Gnistan
08 FIF Gnistan DNS
Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF DNS
F10 Höjd Final
Söndag 11:40
1 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 118
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 118
3 Isa Gunnarsson
FIF Gnistan
08 FIF Gnistan 118
4 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 114
5 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 114
6 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 114
7 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 110
8 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 100
Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF x
8794100105110114118122
45 Isa Gunnarssonoooooxoxxoxxx
127 Tilda Perssonooooxooxxx
340 Sienna Karström-ooooxoxxx
341 Alice Olssonooooooxoxxx
558 Rut Nilssonx--
464 Jenna Jonasson-oooxoxxoxxx
491 Thea Kleman--oooooxxx
339 Savanna Karström-ooxxx
510 Elvira Helgessonooooxoxx-
F10 Längd Final
Hoppzon
Söndag 14:20
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.97 0.0
2 Tindra Modig
IK Hinden
08 IK Hinden 3.76 0.0
3 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.69 +1.6
4 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.67 -0.6
5 Elin Lindberg
Ystads IF
08 Ystads IF 3.50 +0.2
6 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 3.49 +0.8
7 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 3.43 0.0
8 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.37 0.0
9 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 3.32 0.0
10 Fanny Karbin
IF UDD
08 IF UDD 3.30 -0.4
11 Ella Mars
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.21 +0.4
12 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 2.99 0.0
13 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 2.96 +0.1
123456
139 Vendela Bogren3.45 +1.73.25 0.03.40 +0.73.49 +0.83.40 -1.43.48 +2.2
114 Siri Lindgren3.66 +0.93.31 0.03.58 +0.43.45 +1.03.55 -0.93.67 -0.6
494 Elin Lindberg3.50 +0.23.50 0.03.38 +1.43.26 +1.63.27 0.03.32 -0.5
477 Emma Andersen3.19 -0.23.43 0.03.19 0.03.35 +1.03.26 0.0x
491 Thea Kleman2.74 0.02.94 0.02.99 0.0
127 Tilda Persson3.66 +0.93.39 0.03.52 0.03.58 +0.53.58 0.03.69 +1.6
558 Rut Nilsson2.94 +1.52.90 0.02.96 +0.1
464 Jenna Jonasson3.24 +1.73.21 -0.33.32 0.0
158 Fanny Karbin3.30 -0.43.24 -0.3x
341 Alice Olsson3.37 0.03.25 0.03.31 0.03.35 0.03.03 0.03.11 +1.3
293 Tindra Modig3.50 +1.33.58 0.03.68 0.03.76 0.03.65 0.03.70 +1.6
510 Elvira Helgesson3.68 0.03.90 0.03.78 0.03.86 0.03.97 0.03.78 +0.9
118 Ella Mars3.08 0.03.21 +0.43.11 -0.3
F10 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 13:05
1 Ella Mars
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.66
2 Jenna Jonasson
Södra Vi IF
08 Södra Vi IF 6.53
3 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 6.08
4 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.24
5 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 5.22
6 Ella Selander
Eslövs AI
08 Eslövs AI 5.21
7 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 4.79
8 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.67
9 Nova Hedin
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4.52
123456
341 Alice Olsson5.255.786.085.535.925.71
464 Jenna Jonasson6.366.386.296.536.496.03
40 Ella Selander4.114.485.215.174.765.05
336 Nova Hedin4.434.034.52
491 Thea Kleman4.784.464.774.794.654.34
510 Elvira Helgesson4.674.584.594.664.38-
558 Rut Nilsson4.715.055.205.22x5.03
127 Tilda Persson4.584.445.125.124.745.24
118 Ella Mars5.656.076.666.236.436.25
F9 60 m Försök
Lördag 12:40
Heat 1Vind: -0.4
1 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 9.99 Q
2 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.29 q
3 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.31 q
4 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.58 q
5 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 10.62 q 10.613
6 Elsa Krantz
Bohus IF
09 Bohus IF 10.64
7 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 12.75
Heat 2Vind: -1.1
1 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 10.00 Q
2 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 10.34 q
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.51 q
4 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 10.62 10.617
5 Smilla Bernhardsson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 10.66
6 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 10.72
7 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 11.37
Ida Wikberg
Öresund FK
09 Öresund FK DNS
F9 60 m Final
Lördag 14:05
Vind: -0.5Kommentar: Omlopp p g a tekniskt fel
1 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 9.99
2 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 10.21
3 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.34
4 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 10.37
5 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.42
6 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 10.56
Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad DNS
Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad DNS
F9 400 m Final
Lördag 16:15
1 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 01:20.94
2 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 01:25.04
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:26.85
4 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 01:28.39
5 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 01:28.84
6 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:30.83
7 Smilla Bernhardsson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 01:33.17
8 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 01:33.23
9 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 01:39.59
10 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 01:40.54
F9 Längd Final
Hoppzon
Lördag 14:30
1 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.43 +0.4
2 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 3.36 +1.7
3 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.32 +1.2
4 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.30 -1.4
5 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.28 +0.3
6 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 3.16 -2.0
7 Olivia Mårtensson
Ystads IF
09 Ystads IF 3.15 -0.8
8 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 3.12 +0.3
9 Smilla Bernhardsson
IFK Växjö
09 IFK Växjö 3.03 -1.2
10 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 3.02 -4.9
11 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 2.77 +0.2
12 Mollie Erixon
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2.61 +1.4
13 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2.60 0.0
14 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2.30 +1.5
123456
119 Amanda Müllern-Aspegren2.89 -0.93.11 0.03.09 -2.02.70 -2.63.24 +0.93.32 +1.2
497 Olivia Mårtensson3.09 +0.43.00 +0.22.87 +0.72.97 +1.23.15 -0.83.10 +1.9
555 Rebecka Bryland2.77 +0.22.58 -1.62.74 -0.1
312 Hedvig Turesson3.09 +0.23.01 +1.23.06 -0.82.87 +0.62.95 -1.13.16 -2.0
264 Smilla Bernhardsson2.55 -3.02.79 +1.53.03 -1.2
339 Savanna Karström3.26 -0.43.12 -4.13.31 -0.83.43 +0.43.39 +1.73.41 +0.7
515 Victoria Höglind2.30 +1.51.95 +0.42.22 0.0
159 Ella Kjellberg3.21 +1.63.19 0.03.33 -1.53.36 +1.73.25 -0.33.17 +0.2
99 Mollie Erixon2.48 -0.12.57 -1.02.61 +1.4
228 Alma Karlssonx 3.12 +0.32.89 +2.73.08 -1.43.07 +0.4x
334 Filippa Andersson Widen3.27 -1.43.28 +0.33.01 +1.63.04 +0.23.13 0.0x
340 Sienna Karström3.24 +0.23.23 +0.83.28 +1.03.24 0.03.30 -1.43.28 +2.4
502 Malva Thorén2.81 +1.12.97 +3.23.02 -4.9
93 Isa Alfelt-Rosén2.49 -1.42.43 -1.92.60 0.0
F9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 11:25
1 Filippa Andersson Widen
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.34
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.25
3 Malva Thorén
Ystads IF
09 Ystads IF 5.89
4 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 5.79
5 Hedvig Turesson
IS Göta
09 IS Göta 5.67
6 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 5.05
7 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4.55
8 Mollie Erixon
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4.39
9 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 4.22
123456
502 Malva Thorén5.70x5.625.355.895.36
159 Ella Kjellberg4.534.764.674.464.475.05
340 Sienna Karström5.325.925.945.886.255.90
339 Savanna Karström5.385.134.985.025.794.59
93 Isa Alfelt-Rosén4.174.554.154.164.11x
99 Mollie Erixon4.374.114.134.043.924.39
228 Alma Karlssonx4.223.89
312 Hedvig Turesson5.115.405.355.674.905.64
334 Filippa Andersson Widen6.016.345.665.315.125.48
F8 60 m Försök
Söndag 09:30
Heat 1Vind: 0.0
1 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 10.81 Q
2 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 11.11 q
3 My Helgesson
FK Athlet
10 FK Athlet 11.14 q
4 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 11.48 q
5 Penny Lundqvist
IK Sisu
12 IK Sisu 13.73
Heat 2Vind: +1.6
1 Hedda Jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 9.95 Q
2 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.86 q
3 Emilia Thorell
Malmö AI
10 Malmö AI 11.30 q
4 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 11.34 q
Elsa Pihlström
IFK Lund
10 IFK Lund DNS
F8 60 m Final
Söndag 10:25
Vind: +3.2
1 Hedda Jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 9.90
2 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 10.67
3 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.83
4 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 10.87
5 My Helgesson
FK Athlet
10 FK Athlet 10.88
6 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 10.97
7 Emilia Thorell
Malmö AI
10 Malmö AI 11.16
8 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 11.27
F8 400 m Final
Söndag 14:55
1 Hedda Jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 01:28.37
2 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 01:31.03
3 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 01:34.34
4 Emilia Thorell
Malmö AI
10 Malmö AI 01:38.01
5 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 01:40.04
6 Penny Lundqvist
IK Sisu
12 IK Sisu 01:56.90
F8 Längd Final
Hoppzon
Söndag 13:30
1 Tuva Lundqvist
IK Sisu
10 IK Sisu 3.04 +1.9
2 Zavannah Persson
FK Athlet
10 FK Athlet 3.04 0.0
3 Melanie Andersson
Ystads IF
10 Ystads IF 2.96 0.0
4 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 2.82 +1.0
5 Elsa Pihlström
IFK Lund
10 IFK Lund 2.79 -1.1
6 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 2.76 -0.5
7 My Helgesson
FK Athlet
10 FK Athlet 2.71 0.0
8 Hedda Jönsson
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 2.61 +1.7
9 Emilia Thorell
Malmö AI
10 Malmö AI 2.53 -1.0
10 Penny Lundqvist
IK Sisu
12 IK Sisu 1.85 +0.5
123456
59 My Helgesson2.69 -1.22.66 -1.02.68 0.02.71 0.02.45 +0.92.69 +0.9
204 Viktoria Pettersson Stephanovic2.61 -1.82.71 -0.72.70 0.02.41 +0.12.60 +0.92.82 +1.0
64 Zavannah Persson2.80 -1.42.76 0.03.04 0.02.74 -0.6x x
242 Elsa Pihlström2.74 0.02.79 -1.12.62 0.02.68 0.02.58 +2.02.75 +1.5
298 Tuva Lundqvist3.04 +1.9x 2.85 -1.12.71 0.02.74 +0.82.59 +1.2
296 Penny Lundqvist1.85 +0.51.83 -0.51.73 -0.4
454 Frida Lundgren2.64 +1.12.52 +1.22.43 0.02.39 +0.82.61 0.02.76 -0.5
487 Melanie Andersson2.95 +0.32.96 0.02.87 +0.62.92 0.02.92 0.02.78 -1.7
112 Hedda Jönsson2.44 +0.12.55 +0.32.59 -1.61.98 +0.72.47 +0.92.61 +1.7
437 Emilia Thorell2.53 -1.0x 2.50 -1.0
F8 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 10:55
1 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 4.69
2 Frida Lundgren
Skruvs IF
10 Skruvs IF 4.64
Elsa Pihlström
IFK Lund
10 IFK Lund x
123456
454 Frida Lundgren4.644.464.424.214.464.22
242 Elsa Pihlströmx-----
204 Viktoria Pettersson Stephanovic4.154.054.45x4.104.69
Män 100 m Final
Söndag 12:30
Vind: +0.4
1 Omar Chaaban
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 11.29
2 David Hegardt
IFK Lund
73 IFK Lund 13.34
3 Peter Lindgren
IFK Helsingborg
60 IFK Helsingborg 13.70
Män 200 m Final
Lördag 15:15
Vind: -0.1
1 Marcus Thornée
IFK Helsingborg
98 IFK Helsingborg 21.94
2 Felix Ericsson
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 23.01
3 Patrik Hägg
Hälle IF
72 Hälle IF 24.83
4 Andreas Carlsson
IFK Halmstad
78 IFK Halmstad 26.81
5 Peter Lindgren
IFK Helsingborg
60 IFK Helsingborg 27.86
Män 400 m Final
Söndag 15:15
A-Final
Tot. plac.
1 Anton Sigurdsson
Malmö AI
96 Malmö AI 48.98 1
2 Magnus Nielsen
IFK Lund
91 IFK Lund 52.02 2
3 Roble a Abdullah
Malmö AI
01 Malmö AI 52.37 3
4 Johan Henningsson
Malmö AI
90 Malmö AI 52.50 4
5 Nana Asamoah
Malmö AI
84 Malmö AI 56.71 10
B-Final
Tot. plac.
1 Ludvig Ramhult
IK Ymer
01 IK Ymer 52.57 5
2 Daniel Sjölin
Höörs IS
00 Höörs IS 52.63 6
3 Robin Sterner
Malmö AI
91 Malmö AI 53.03 7
4 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 53.25 8
C-Final
Tot. plac.
1 Patrik Hägg
Hälle IF
72 Hälle IF 53.84 9
2 Anders Rydell
Malmö AI
78 Malmö AI 59.62 11
3 Magnus Sövgren
FK Athlet
75 FK Athlet 01:01.09 12
4 Karl-Johan Nyberg
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 01:05.80 13
Sammanställning
1 Anton Sigurdsson
Malmö AI
96 Malmö AI 48.98
2 Magnus Nielsen
IFK Lund
91 IFK Lund 52.02
3 Roble a Abdullah
Malmö AI
01 Malmö AI 52.37
4 Johan Henningsson
Malmö AI
90 Malmö AI 52.50
5 Ludvig Ramhult
IK Ymer
01 IK Ymer 52.57
6 Daniel Sjölin
Höörs IS
00 Höörs IS 52.63
7 Robin Sterner
Malmö AI
91 Malmö AI 53.03
8 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 53.25
9 Patrik Hägg
Hälle IF
72 Hälle IF 53.84
10 Nana Asamoah
Malmö AI
84 Malmö AI 56.71
11 Anders Rydell
Malmö AI
78 Malmö AI 59.62
12 Magnus Sövgren
FK Athlet
75 FK Athlet 01:01.09
13 Karl-Johan Nyberg
Björnstorps IF
73 Björnstorps IF 01:05.80
Män 800 m Final
Söndag 16:55
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 02:01.59
2 Arvid Berglund
Tranås AIF
91 Tranås AIF 02:01.80
3 Michael Rosenqvist
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 02:02.35
4 Hassan Jirrabey
Malmö AI
93 Malmö AI 02:02.41
5 Zeth Söderlund
Eslövs AI
97 Eslövs AI 02:05.11
6 David Arnesson
IFK Lund
91 IFK Lund 02:05.52
7 Martin Åkerlöf Exler
IS Göta
78 IS Göta 02:06.79
8 Noah Lacayo
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 02:07.55
9 Olof Persson
Malmö AI
76 Malmö AI 02:12.44
10 Johan Gannby
Vittsjö GIK
83 Vittsjö GIK 02:18.01
Män 1500 m Final
Lördag 17:30
1 Omar Nuur
IFK Växjö
01 IFK Växjö 04:04.33
2 Björn Östenson
Ryssbergets IK
93 Ryssbergets IK 04:11.35
3 Olle Meijer
Malmö AI
98 Malmö AI 04:12.84
4 Abdinor Aden
IFK Växjö
00 IFK Växjö 04:25.57
5 Markus Sollven
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 04:26.07
6 Henrik Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 04:54.11
Män 3000 m Final
Söndag 11:30
1 Lucas Brandt
IS Göta
97 IS Göta 09:13.46
2 Samuel Russom
IS Göta
91 IS Göta 09:21.13
3 Erik Framme
Hälle IF
73 Hälle IF 09:27.69
4 Tomas Karlsson
Anderstorps OK
83 Anderstorps OK 09:30.88
5 Michael Nordahl
Ystads IF
01 Ystads IF 09:37.08
6 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 10:17.12
7 Chris Daanen
IS Göta
59 IS Göta 11:06.90
Män 3000 m hinder Final
Höjd: 91,4cm
Fredag 17:00
1 Sven Lindeberg
IS Göta
63 IS Göta 11:54.10
2 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 14:40.22
Män 110 m häck Final
Höjd: 106,7cm
Lördag 11:35
Vind: +1.7
1 Max Hrelja
Malmö AI
98 Malmö AI 14.14
2 Anton Levin
Malmö AI
92 Malmö AI 14.30
3 Oscar Hjerm
KA2 IF
97 KA2 IF 14.42
4 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 14.72
5 Hannes Kvist Wirdmo
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 14.84
6 Joel Bengtsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 14.90
7 Alexander Andersson
Athletics 24 Seven SK
94 Athletics 24 Seven SK 15.54
Män 400 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Fredag 15:45
1 Viktor Bondesson
Malmö AI
98 Malmö AI 54.19
2 Johan Brasch
Wärnamo SK
98 Wärnamo SK 55.37
3 Arvid Berglund
Tranås AIF
91 Tranås AIF 56.10
Män Stav Final
Söndag 13:40
1 Micael Fagö
Kalmar SK
94 Kalmar SK 520
2 Rasmus Carlsson
KFUM Örebro
88 KFUM Örebro 484
3 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 484
4 Carl Sténson
Hellas FK
93 Hellas FK 474
5 Tom Johansson
KFUM Örebro
99 KFUM Örebro 474
6 Emil Carlsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 454
7 Magnus Herstedt
Malmö AI
98 Malmö AI 424
8 Henrik Johansson
FIF Gnistan
85 FIF Gnistan 414
Carl-Einar Söderström Eskonniemi
Hellas FK
99 Hellas FK x
Emil Östergren
IFK Växjö
98 IFK Växjö x
414424434444454464474484494504514520530
398 Magnus Herstedt-xxo-xxx
46 Henrik Johanssonoxxx
345 Tom Johansson-----xoxoxxx
82 Carl Sténson------xox
83 Carl-Einar Söderström Eskonniemixxx
137 Marcus Nilsson----xxooxxoxxoxxx
266 Emil Carlsson--xoxooxxx
291 Emil Östergren-xxx
330 Micael Fagö-----oxoooooxoxxx
343 Rasmus Carlsson-------xo-xxx
Män Längd Final
Söndag 11:30
1 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 6.89 -0.2
2 Tobias Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 6.31 +0.9
3 Jens Mattisson
Vittsjö GIK
85 Vittsjö GIK 6.24 0.0
4 Felix Ericsson
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 6.14 0.0
5 Sebastian Holmberg
IFK Lund
87 IFK Lund 5.81 +0.3
123456
189 Felix Ericsson6.13 0.0x 4.42 0.04.84 0.0x 6.14 0.0
297 Tobias Lundqvistx 6.09 +0.56.02 0.06.07 0.06.23 0.06.31 +0.9
225 Sebastian Holmbergx 5.77 +1.35.63 0.0x 5.41 0.05.81 +0.3
480 Jens Mattisson6.15 0.06.24 0.03.78 0.0x x x
378 Caleb Chidubem Nweke Conable5.37 0.06.64 +1.35.41 0.0x 6.45 +0.86.89 -0.2
Män Tresteg Final
Lördag 16:05
1 Emil Quick
Kalmar SK
95 Kalmar SK 12.37 0.0
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 10.89 +0.2
123456
156 Erik Dahlin10.49 -1.110.69 +0.710.69 +3.110.75 0.0- 10.89 +0.2
332 Emil Quick12.19 0.012.12 0.012.37 0.012.30 -0.312.23 0.012.35 0.0
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
Lördag 15:45
1 Wictor Petersson
Malmö AI
98 Malmö AI 18.16
2 Viktor Gardenkrans
Malmö AI
95 Malmö AI 16.74
3 Filip Karlsson
FIF Gnistan
97 FIF Gnistan 12.42
4 Tobias Lundqvist
IK Sisu
80 IK Sisu 11.68
123456
390 Viktor Gardenkransx16.74xxxx
48 Filip Karlssonx11.82x11.8112.1812.42
297 Tobias Lundqvistx11.38xx11.6811.41
427 Wictor Petersson18.1317.94x17.8718.16x
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 10:35
1 Simon Pettersson
Hässelby SK
94 Hässelby SK 63.90 HAIS-spelsrekord
2 Axel Härstedt
Malmö AI
87 Malmö AI 61.57
4 Jakob Gardenkrans
Athletics 24 Seven SK
97 Athletics 24 Seven SK 54.59
5 Wictor Petersson
Malmö AI
98 Malmö AI 46.56
6 Marcus Nilsson
Högby IF
91 Högby IF 46.12
7 David Hegardt
IFK Lund
73 IFK Lund 29.30
123456
92 Simon Pettersson60.4461.3560.0063.9063.0660.84
427 Wictor Petersson40.7342.64x39.8944.3546.56
2 Jakob Gardenkransxx52.1954.59xx
402 Axel Härstedt60.3361.57x61.0960.7661.00
222 David Hegardt29.3023.3527.4425.5826.4129.06
137 Marcus Nilsson46.1245.3744.4544.6845.8744.91
Män Spjut Final
Vikt: 800g
Lördag 16:30
1 Olof Hansson
Hässelby SK
86 Hässelby SK 66.33
2 Theodor Ahlström
IFK Växjö
98 IFK Växjö 62.72
3 Alexander Ottosson
Klippans FK
87 Klippans FK 59.64
4 Hampus Johansson
Klippans FK
93 Klippans FK 48.89
123456
91 Olof Hansson66.3365.32x61.6463.16x
257 Theodor Ahlström61.3762.2621.4461.6762.7262.48
357 Alexander Ottosson59.64xx57.64xx
351 Hampus Johansson46.3448.0548.4747.5948.8947.37
P19 100 m Final
Söndag 13:20
Vind: 0.0
1 Marcus Andersson
Öresund FK
00 Öresund FK 11.71
2 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 11.76
3 Hampus Nordstedt Kjell
Klippans FK
00 Klippans FK 12.68
P19 200 m Final
Lördag 15:15
Vind: -0.1
1 Daniel Sjölin
Höörs IS
00 Höörs IS 23.74
P19 110 m häck Final
Höjd: 99,1cm
Lördag 11:35
Vind: +1.7
1 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 15.83
P19 Längd Final
Söndag 11:30
1 Hampus Lilja
Klippans FK
00 Klippans FK 5.63 0.0
123456
354 Hampus Lilja5.58 0.0x 5.63 0.0
P19 Diskus Final
Vikt: 1,75kg
Söndag 10:35
1 Leo Janén
IFK Växjö
02 IFK Växjö 45.34
123456
273 Leo Janén45.34x41.70x43.68x
P19 Spjut Final
Vikt: 800g
Lördag 16:30
1 Hampus Nordstedt Kjell
Klippans FK
00 Klippans FK 43.51
123456
356 Hampus Nordstedt Kjell42.5642.0941.8342.03x43.51
P17 100 m Final
Söndag 13:15
Vind: -0.2
1 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 11.18
2 Oskar Bengtsson
IF UDD
02 IF UDD 11.27
3 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 11.47
4 Otto Nilsson
IK Sisu
01 IK Sisu 11.57
5 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 11.64
6 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 11.89
7 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.23
P17 200 m Försök
Lördag 14:10
Heat 1Vind: 0.0
1 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 24.47 Q
2 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 25.46 q
3 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 25.67
4 William Hägg
Trollhättan FIK
02 Trollhättan FIK 26.85
Heat 2Vind: -0.9
1 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 23.07 Q
2 Daniel Kleist
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 24.27 q
3 Isac Engman
Malmö AI
02 Malmö AI 24.84 q
4 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 25.12 q
5 Hugo Larsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 25.93
P17 200 m Final
Lördag 15:30
Vind: -2.4
1 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 22.87
2 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 23.93
3 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 24.26
4 Daniel Kleist
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 24.85
5 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 25.10
6 Isac Engman
Malmö AI
02 Malmö AI 25.18
P17 400 m Final
Söndag 15:10
1 Albert Nurmi
Malmö AI
01 Malmö AI 54.32
2 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 55.35
3 Isac Engman
Malmö AI
02 Malmö AI 56.24
4 William Hägg
Trollhättan FIK
02 Trollhättan FIK 01:00.65
P17 800 m Final
Söndag 16:20
1 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 02:07.95
2 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 02:09.53
3 Albin Lago
Genarps IF
03 Genarps IF 02:10.23
4 Anton Larsson
Malmö AI
02 Malmö AI 02:11.18
P17 1500 m Final
Lördag 17:30
1 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 04:29.99
Morgan Åkerblom
Ystads IF
02 Ystads IF DNF
P17 3000 m Final
Söndag 11:30
1 Eelis Murto
OK Sarven
01 OK Sarven 09:26.77
2 Arvid Backteman
Sävedalens AIK
02 Sävedalens AIK 09:52.78
P17 110 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Lördag 11:15
Vind: -0.1
1 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 15.48
2 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 15.50
3 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 17.15
Daniel Kleist
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK DNF
P17 300 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Fredag 15:00
1 Karl Wållgren
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 39.07
2 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 42.74
3 Carl Hedin
Eksjö Södra IK
01 Eksjö Södra IK 44.42
4 Nils Jensen
Sävedalens AIK
01 Sävedalens AIK 45.58
P17 Stav Final
Söndag 11:15
1 Otto Nilsson
IK Sisu
01 IK Sisu 444
2 Peter Svensson
IF Rigor
02 IF Rigor 404
354364374384394404414424444454
299 Otto Nilsson---o-o-oxoxxx
153 Peter Svenssono-oo-xxoxxx
P17 Längd Final
Söndag 12:05
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 6.10 0.0
2 Daniel Kleist
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 6.02 0.0
3 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.56 +1.2
123456
522 Nils Lennartsson5.25 +0.3x 5.56 +1.25.37 +0.54.44 0.05.25 +1.1
429 Max Rosquist-Larsson6.06 0.06.10 0.05.99 +0.55.96 +1.3x 5.56 +1.3
26 Daniel Kleist6.02 0.0x 5.96 +1.15.85 -0.35.82 0.0x
P17 Tresteg Final
Lördag 16:05
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 12.08 -0.1
123456
429 Max Rosquist-Larsson11.99 0.0x 12.04 0.011.80 -1.810.99 +0.712.08 -0.1
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Lördag 13:50
1 Leo Janén
IFK Växjö
02 IFK Växjö 14.94
123456
273 Leo Janénx14.94x14.20xx
P17 Diskus Final
Vikt: 1,5kg
Söndag 10:35
1 Leo Janén
IFK Växjö
02 IFK Växjö 50.00
2 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 28.66
123456
523 Erik Lindbergx22.7128.6628.1026.30x
273 Leo Janénxx50.0048.29x46.89
P17 Slägga Final
Vikt: 5,0kg
Fredag 16:15
P17 Spjut Final
Vikt: 700g
Lördag 16:30
1 Albert Nurmi
Malmö AI
01 Malmö AI 39.30
2 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 28.36
123456
416 Albert Nurmi32.4139.3038.45x35.54x
531 Truls Månsson28.3625.67x28.28x-
P15 80 m Final
Söndag 12:20
Vind: +0.7
1 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 9.49
2 Mattias Andersson
Öresund FK
03 Öresund FK 9.55
3 Svante Leijon
IFK Växjö
03 IFK Växjö 10.29
4 Jonathan Janzen
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 10.43
P15 300 m Final
Lördag 16:55
1 Mattias Andersson
Öresund FK
03 Öresund FK 38.78
2 Jonathan Janzen
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 41.17
P15 2000 m Final
Lördag 16:25
1 Rasmus Haak
Stenungsund FI
03 Stenungsund FI 06:29.75
P15 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 16:40
1 Rasmus Haak
Stenungsund FI
03 Stenungsund FI 05:02.49
2 Tobias Pettersson
Hammarby IF
04 Hammarby IF 05:06.14
P15 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:35
Vind: +1.3
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 13.55
P15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:20
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 42.02
2 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 42.36
3 Olle Billgren
Hellas FK
04 Hellas FK 43.69
P15 Höjd Final
Lördag 12:50
1 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 171
158163167171175
367 Jacob Thelandero-oxoxxx
P15 Stav Final
Söndag 11:15
1 Svante Leijon
IFK Växjö
03 IFK Växjö 324
2 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 314
284294304314324334
49 Maximilian Lennartssonooxxoxxoxxx
277 Svante Leijon-xxoxooxxoxxx
P15 Längd Final
Söndag 13:15
1 Jonathan Janzen
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 5.12 0.0
2 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.37 0.0
123456
109 Jonathan Janzen5.12 0.0x x 4.50 0.05.06 -0.1x
125 Oskar Perssonx 3.24 0.03.37 0.03.22 0.03.28 0.03.35 +1.4
P15 Tresteg Final
Lördag 09:30
1 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 10.86 0.0
2 Jonathan Janzen
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 10.76 -0.1
123456
109 Jonathan Janzen10.76 -0.110.75 -0.710.76 0.0x x x
49 Maximilian Lennartssonx 10.86 0.0x x x 9.59 0.0
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 13:50
1 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 12.52
2 Filip Aasa
Habo Friidrott -04
03 Habo Friidrott -04 12.49
3 Jonathan Janzen
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 12.03
4 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 9.54
123456
49 Maximilian Lennartsson11.68x12.42xx12.52
109 Jonathan Janzen11.0211.9611.5111.4511.8412.03
73 Filip Aasa12.4912.3512.3312.4511.09x
367 Jacob Thelander8.47x9.08x9.549.00
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 10:10
1 Max Andersson
Eslövs AI
03 Eslövs AI 56.88
2 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 41.79
3 Patrik Bergstrand
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 40.70
4 André Bergenhem
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 40.16
5 Filip Aasa
Habo Friidrott -04
03 Habo Friidrott -04 36.38
6 Jonathan Janzen
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 22.80
123456
49 Maximilian Lennartsson38.59x41.4241.4041.79x
165 André Bergenhem38.03xx40.16xx
73 Filip Aasaxx36.38xx33.39
166 Patrik Bergstrand40.4138.5238.2640.7039.3738.48
29 Max Andersson50.5256.8851.2948.7352.63x
109 Jonathan Janzen20.60x22.2522.26x22.80
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 16:15
1 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 44.54
123456
49 Maximilian Lennartssonx42.9244.54xx37.87
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 15:20
1 Max Andersson
Eslövs AI
03 Eslövs AI 58.46 HAIS-spelsrekord
2 Jacob Thelander
Ljungby FIK
03 Ljungby FIK 45.13
3 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 37.37
123456
367 Jacob Thelander45.1341.3744.0144.6343.8244.70
29 Max Andersson55.7158.46-54.4552.76-
49 Maximilian Lennartssonx33.9437.37---
P14 80 m Final
Söndag 12:15
Vind: -1.6
1 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
14 Hammarby IF 10.34
2 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.52
3 Wiliam Jarnemo
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 11.27
P14 300 m Final
Lördag 16:50
1 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 38.72 HAIS-spelsrekord
2 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 39.21
3 Olle Billgren
Hellas FK
04 Hellas FK 39.82
P14 800 m Final
Söndag 16:00
1 Tobias Pettersson
Hammarby IF
04 Hammarby IF 02:17.25
2 Wiliam Jarnemo
KFUM Kristianstad
04 KFUM Kristianstad 02:36.80
P14 2000 m Final
Lördag 16:25
1 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 07:51.11
P14 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:35
Vind: +1.3
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.74
2 Gustav Nylander
Malmö AI
04 Malmö AI 12.37
P14 Höjd Final
Lördag 12:50
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 171
2 Gustav Brasch
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 159
3 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 146
4 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 146
135141146151155159163167171174
180 Isac Svensson----oooooxxx
481 Gustav Brasch--oooxxoxxx
63 Victor Oldénooxoxxx
526 Lukas Lindbladhoooxxx
P14 Stav Final
Söndag 10:00
1 Joseph Lindvall
Malmö AI
04 Malmö AI 314
314
412 Joseph Lindvallxo
P14 Längd Final
Söndag 10:45
1 Gustav Nylander
Malmö AI
04 Malmö AI 5.14 +0.2
2 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
14 Hammarby IF 5.13 +0.7
3 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 4.86 +1.6
4 Sixten Hjalmarsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 4.81 0.0
5 Olle Billgren
Hellas FK
04 Hellas FK 4.80 0.0
6 Joar Karström
FK Athlet
04 FK Athlet 4.29 +2.2
123456
79 Olle Billgren4.41 0.04.48 +0.93.28 0.04.70 0.04.59 0.04.80 0.0
75 Kalle Aldskogius4.70 0.02.99 0.0x 3.57 +0.15.03 +1.65.13 +0.7
417 Gustav Nylander1.98 -0.83.94 +1.74.92 0.03.45 -0.55.07 +1.15.14 +0.2
61 Joar Karström4.26 0.04.29 +2.24.14 0.04.07 -0.84.10 0.04.03 +0.3
63 Victor Oldénx 3.86 +0.54.86 +1.6x x 4.61 +0.7
190 Sixten Hjalmarssonx 4.71 0.04.68 +0.64.81 0.0x x
P14 Tresteg Final
Lördag 09:30
1 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 10.61 +0.3
2 Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK 8.67 -0.4
123456
355 Elias Lindbergx x x 8.53 +2.38.58 0.08.67 -0.4
63 Victor Oldén10.40 0.010.38 0.010.61 +0.310.44 -1.09.99 -0.39.96 0.0
P14 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 13:50
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.55
2 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 8.43
123456
526 Lukas Lindbladh10.4910.4610.3810.559.95x
63 Victor Oldénxx8.40xx8.43
P14 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 09:50
1 Kalle Aldskogius
Hammarby IF
14 Hammarby IF 29.95
2 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 29.90
123456
75 Kalle Aldskogius27.18x29.9524.52x29.07
63 Victor Oldénx29.90xxxx
P14 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 16:15
1 Alexander Karlsson
Skruvs IF
04 Skruvs IF 38.15
2 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 32.78
3 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 30.39
123456
526 Lukas Lindbladh27.50xx30.3929.35x
63 Victor Oldénxx32.78xxx
568 Alexander Karlsson38.15xxxxx
P14 Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 15:20
1 Sixten Hjalmarsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 33.41
2 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 30.18
123456
526 Lukas Lindbladh30.1829.5928.0929.8328.8127.88
190 Sixten Hjalmarsson33.4132.03x29.3128.3929.63
P13 60 m Final
Söndag 10:10
Vind: +1.1
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 8.05 HAIS-spelsrekord
2 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.09
3 Viktor Hedner
Malmö AI
05 Malmö AI 8.34
4 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.62
5 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.75
6 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 8.82
7 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.17
P13 200 m Försök
Lördag 15:00
Heat 1Vind: +0.4
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 25.94 Q
2 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 25.96 q
3 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 27.30 q
4 Viktor Hedner
Malmö AI
05 Malmö AI 27.86 q
5 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 32.36
Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS
Heat 2Vind: -0.2
1 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 27.79 Q
2 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 30.92 q
3 Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 31.42
4 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 32.31
5 Edwin Falkstrand
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 33.85
Hugo Andersson
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
P13 200 m Final
Lördag 15:55
Vind: -0.3
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 25.87
2 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 26.66
3 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 28.05
4 Viktor Hedner
Malmö AI
05 Malmö AI 28.17
Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad DNS
Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
P13 600 m Final
Söndag 14:30
1 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 02:05.36
2 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 02:11.85
P13 1500 m Final
Lördag 17:10
1 Sander Petri Bere
Genarps IF
05 Genarps IF 05:20.29
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 06:15.93
3 Edwin Falkstrand
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 06:23.75
Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö DNS
P13 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Lördag 09:50
Vind: -0.1
1 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.57
2 Marcus Johansson
Ullevi FK
05 Ullevi FK 11.18
3 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 11.32
4 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 11.69
5 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 11.76
P13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Fredag 15:50
Vind: +0.1
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 31.05
2 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 31.97
P13 Höjd Final
Lördag 11:55
1 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 157
2 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 144
3 Jacob Hölting Nilsson
Ystads IF
05 Ystads IF 144
4 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 140
5 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 136
6 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 136
7 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 126
8 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 126
120126131136140144148155157159
162 Carl Svensson Harrsjö-oooxooxxx
171 Edvin Håkanssonoxoxoxoxxx
489 Jacob Hölting Nilsson-ooxooxoxxx
176 Ludvig Palmkvistooooxxx
113 Sebastian Karlssonooxooxoxxx
130 Jakob Rombergooxxx
105 Algot Hallbergxooxxx
201 Ludvig Palmér--ooxoooxxooxxx
P13 Stav Final
Söndag 10:00
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 234
2 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 224
3 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 224
164174184194204214224234239
519 Gustav Karlström-ooooooxxoxxx
105 Algot Hallberg-----ooxxx
349 Leo Göranssonooooooxoxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:25
1 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.94 0.0
2 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 4.81 0.0
3 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 4.60 +0.6
4 Melker Bernhardsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.49 0.0
5 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.32 -1.5
6 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 4.32 -1.6
7 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 4.14 -1.5
8 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.04 +1.0
9 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 3.86 -0.9
10 Edwin Falkstrand
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 3.84 -1.1
11 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 3.83 -0.3
123456
130 Jakob Romberg3.70 -1.03.83 -0.33.77 -2.1
488 Oliver Fehrlund Perssonx 4.81 0.0x 4.65 0.04.77 0.04.63 -1.5
171 Edvin Håkansson4.10 0.03.97 -0.74.08 -0.54.06 0.04.12 0.04.14 -1.5
162 Carl Svensson Harrsjö4.20 -0.94.18 -0.84.09 0.03.62 -2.74.19 -1.04.32 -1.6
541 Hannes Grimsholmx 3.86 -0.93.75 -0.5
105 Algot Hallberg4.21 -0.63.78 -0.3x 4.32 -1.54.30 +0.14.12 -1.2
263 Melker Bernhardsson4.49 0.04.12 -0.23.89 0.04.41 -1.94.17 -0.64.13 -0.8
102 Edwin Falkstrand3.34 0.03.84 -1.1x
116 William Lindqvist4.94 0.04.76 0.04.47 +0.94.50 -0.54.71 -1.14.65 0.0
240 Jeroen Persson4.51 -1.34.40 -0.64.60 +0.64.58 -1.34.44 -1.14.59 0.0
113 Sebastian Karlsson3.98 -0.34.04 +1.0x 3.60 -0.1x 2.29 +1.4
P13 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 09:30
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 10.13 +1.2
2 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 9.90 +1.4
123456
162 Carl Svensson Harrsjö9.53 0.09.81 +1.99.77 0.09.62 +1.69.90 +1.4-
349 Leo Göransson10.13 +1.29.97 +1.0x - 10.13 +0.6x
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 14:40
1 David Thilèn
IF Kville
05 IF Kville 9.81
2 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 8.79
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.92
4 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.40
5 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 6.19
123456
130 Jakob Romberg7.006.497.217.207.407.32
152 David Thilèn9.349.819.639.119.218.61
541 Hannes Grimsholmx7.908.328.798.168.09
113 Sebastian Karlsson6.194.245.775.085.526.13
105 Algot Hallberg7.367.587.847.627.927.78
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 11:25
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 37.73
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 35.61
3 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 34.37
4 David Thilèn
IF Kville
05 IF Kville 29.16
5 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 27.56
6 Lucas Persson
Kyrkhults SK
05 Kyrkhults SK 26.13
7 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 25.99
8 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 25.88
9 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 24.26
123456
251 Casper Griphagex37.6136.83xx37.73
541 Hannes Grimsholm22.2425.6225.88x25.8522.64
105 Algot Hallbergx25.9922.9224.1022.2621.45
162 Carl Svensson Harrsjö30.0234.3716.71x34.17x
360 Lucas Perssonxxx24.8926.1321.99
130 Jakob Romberg24.2621.3317.5118.8720.5120.80
519 Gustav Karlström22.38x25.9227.56x25.72
152 David Thilènxx29.16xx22.78
349 Leo Göransson28.5035.6132.19x29.50x
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 13:05
1 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 34.90
2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 29.47
3 David Thilèn
IF Kville
05 IF Kville 22.68
4 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 18.81
123456
519 Gustav Karlström29.4727.9528.5126.8924.1026.07
105 Algot Hallbergxx15.82x18.81x
152 David Thilèn22.6818.5921.46xx22.04
24 Albin Hultqvist34.90x33.3430.2232.71x
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 13:55
1 Jacob Hölting Nilsson
Ystads IF
05 Ystads IF 37.27
2 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 32.80
3 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 32.52
4 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 30.64
5 Carl Svensson Harrsjö
IF UDD
05 IF UDD 27.41
6 David Thilèn
IF Kville
05 IF Kville 26.94
7 Alexander Carlsson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 24.68
8 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 18.39
123456
171 Edvin Håkansson18.3916.7611.1312.8517.1615.90
162 Carl Svensson Harrsjö25.38x26.56xx27.41
167 Alexander Carlsson24.6821.5722.01x20.83x
105 Algot Hallbergx28.0230.6429.56x26.87
489 Jacob Hölting Nilssonx37.1435.6131.5537.2729.03
152 David Thilèn18.7026.9422.80x21.75x
251 Casper Griphage28.6630.03x32.2732.8031.06
488 Oliver Fehrlund Perssonx32.5226.3227.5428.09x
P12 60 m Final
Söndag 10:35
Vind: +0.8
1 Erik Neander
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 8.85
2 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.04
3 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.64
4 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 10.12
P12 200 m Final
Lördag 15:25
Vind: +0.9
1 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 29.60
2 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 31.27
P12 600 m Final
Söndag 14:10
1 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 01:50.56
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 01:50.65
3 Albin Sjöström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 01:53.30
4 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 01:57.84
5 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 01:59.55
P12 1500 m Final
Lördag 17:10
1 Albin Sjöström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 05:37.05
2 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 05:46.12
3 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 06:06.36
P12 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Lördag 09:55
Vind: 0.0
1 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.33
2 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 12.83
3 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.91
P12 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Fredag 15:50
Vind: 0.0
1 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 36.05
P12 Höjd Final
Lördag 10:30
1 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 136
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 131
3 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 120
113120126131136140
524 Linus Lindbergooxooxxx
95 Aron Bertilssonoxoxxx
192 Zac Jellum Ling-ooxoxoxx
P12 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:10
1 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4.48 +0.9
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 4.16 +2.3
3 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 3.88 +1.3
4 Aron Bertilsson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 3.72 +1.0
123456
95 Aron Bertilssonx 3.43 +2.43.58 +3.53.72 +1.03.64 +1.63.67 -1.3
192 Zac Jellum Ling4.43 0.04.34 -1.2x 4.48 +0.94.27 -1.1x
524 Linus Lindberg3.80 -3.33.92 -0.14.09 +2.04.16 +2.3x 4.08 -0.2
512 Isak Hjelm3.56 -3.23.81 +0.83.88 +1.33.76 -0.43.79 +0.63.80 +0.4
P12 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 09:50
1 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.65 -2.0
2 Erik Neander
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.60 +0.9
3 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 8.93 +1.7
4 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 8.37 -1.2
5 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 8.32 +1.2
123456
51 Erik Neander9.35 -0.49.43 +1.2x 9.22 -1.29.60 +0.99.54 +1.7
530 Mikel Månssonx 8.32 +1.28.02 -2.08.09 -1.2- x
524 Linus Lindberg8.28 -0.48.27 +1.28.74 -2.0x 8.76 +0.98.93 +1.7
192 Zac Jellum Ling9.63 -0.4x 9.65 -2.08.88 -1.29.50 +0.99.53 +1.7
120 Ludwig Müllern-Aspegren8.04 -0.48.09 +1.28.09 -2.08.37 -1.28.24 +0.98.29 +1.7
P12 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 12:00
1 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 7.29
123456
512 Isak Hjelm7.067.296.596.576.387.24
P12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 09:30
Kommentar: Diamter på ring: 2,135 m.
1 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 24.29
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 21.88
3 Ludwig Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 19.73
123456
512 Isak Hjelm17.3323.4724.29xxx
120 Ludwig Müllern-Aspegren18.64x17.4019.7318.8718.15
524 Linus Lindberg16.3721.8817.0418.4715.6918.51
P12 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 13:05
1 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 16.66
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 16.17
123456
524 Linus Lindberg13.1713.8514.6512.1515.3416.17
512 Isak Hjelm14.8616.66x14.60x15.35
P12 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 13:55
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 27.27
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 22.03
3 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 14.14
4 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 13.79
123456
393 Eric Hansson11.16x10.7113.5513.7913.31
525 Filip Lindbladh23.6920.4225.7027.2726.5624.52
524 Linus Lindberg22.0318.8717.6317.55xx
106 Ludvig Hallberg14.14x13.987.999.6410.55
P11 60 m Försök
Lördag 12:25
Heat 1Vind: +4.1
1 Tim Henriksson
Västerås FK
07 Västerås FK 9.03 Q
2 Oliver Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 9.32 q
3 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.35 q
4 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.95 q
5 Bastian Carlsson
IFK Halmstad
07 IFK Halmstad 10.01
6 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.20
7 Liam Rydhé
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.88
Heat 2Vind: -3.2
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.96 Q
2 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.27 q
3 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.29 q
4 Philip Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 9.46 q
5 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 10.81
6 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 10.98
7 Elias Johansson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 11.10
P11 60 m Final
Lördag 13:55
Vind: -1.6
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.73
2 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 8.97
3 Tim Henriksson
Västerås FK
07 Västerås FK 9.03
4 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.19
5 Philip Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 9.35
6 Oliver Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 9.44
7 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.45
8 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.97
P11 600 m Final
Lördag 16:00
1 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 01:50.39
2 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 01:51.49
3 Philip Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 01:53.38
4 Oliver Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 01:58.60
5 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 01:58.61
6 Arvid Falkstrand
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:10.00
7 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 02:19.92
8 Elias Johansson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 02:35.42
P11 Höjd Final
Lördag 11:00
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 136
2 Tim Henriksson
Västerås FK
07 Västerås FK 129
=3 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 125
=3 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 125
5 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 116
6 Oliver Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 111
7 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 111
8 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 111
9 Philip Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 105
98105111116121125129133136139
238 Bram Perssonooooooxxx
106 Ludvig Hallbergooxxoxxx
20 Oliver Persson-ooxxx
335 William Andersson Widen-oooooxxx
62 Simon Oldénxoooxxx
525 Filip Lindbladh-ooooooxoxoxxx
485 Tim Henriksson-ooxooxoxoxxx
129 Aron Powellooxxoxoxxx
21 Philip Persson-oxxx
P11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 14:30
1 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 4.45 +1.6
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 4.13 -1.8
3 Tim Henriksson
Västerås FK
07 Västerås FK 4.03 +0.8
4 Philip Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 3.84 -0.7
5 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.78 +1.0
6 Oliver Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 3.68 +0.6
7 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 3.60 +0.8
8 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.46 -1.1
9 Arvid Falkstrand
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.45 0.0
10 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.18 -0.3
11 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.06 +1.7
12 Bastian Carlsson
IFK Halmstad
07 IFK Halmstad 2.83 +2.3
13 Elias Johansson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 2.76 0.0
14 Liam Rydhé
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 2.66 -3.0
123456
514 Philip Höglind3.18 -0.3x x
238 Bram Persson3.82 -0.43.98 -1.13.96 -0.2x x 4.13 -1.8
100 Arvid Falkstrand3.30 -1.63.45 0.03.12 0.0
335 William Andersson Widen4.26 0.04.45 +1.64.35 +0.54.16 -3.04.02 -1.24.30 +3.1
129 Aron Powell3.46 -1.13.10 +0.83.31 -2.73.29 +0.93.33 -1.53.35 -0.4
62 Simon Oldénx 3.30 -0.43.60 +0.83.51 -1.23.56 +1.83.49 -1.5
20 Oliver Persson3.62 +0.33.68 +0.63.66 +1.03.51 -1.33.55 -0.43.61 -0.9
133 Liam Rydhé2.66 -3.02.56 +1.5x
21 Philip Persson3.81 -0.33.75 -2.53.81 0.03.59 -1.33.84 -0.73.63 -0.9
111 Elias Johansson2.76 0.02.59 +2.2x
485 Tim Henriksson3.95 -0.93.85 +0.13.41 -1.6x x 4.03 +0.8
131 Gabriel Rydénx 3.06 +1.73.05 +1.4
530 Mikel Månssonx 3.78 +1.03.76 0.03.65 +0.13.76 -1.3x
169 Bastian Carlssonx x 2.83 +2.3
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 12:55
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.30
2 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 8.10
3 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 7.39
4 Philip Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 7.22
5 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 7.09
6 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 6.42
7 Oliver Persson
Danderyds SK
07 Danderyds SK 6.39
8 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.97
123456
20 Oliver Persson6.325.945.765.896.396.02
62 Simon Oldén7.126.527.316.857.267.39
106 Ludvig Hallberg5.635.975.895.655.795.85
525 Filip Lindbladh9.199.019.129.309.038.73
21 Philip Persson6.606.786.407.227.106.62
393 Eric Hansson6.906.916.786.186.717.09
129 Aron Powell5.426.095.706.425.865.61
335 William Andersson Widen8.107.807.60x7.277.81
P10 60 m Final
Söndag 10:30
Vind: +1.9
1 Gustav Albin
IS Göta
08 IS Göta 9.30
2 Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 9.34
3 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.60
4 Axel Pålsson
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 9.62
5 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.71
6 Fritz Andersson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.78
7 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 9.86
8 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 10.16
P10 600 m Final
Söndag 13:50
1 Gustav Albin
IS Göta
08 IS Göta 02:04.13
2 Oliver Säfström
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:04.52
3 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 02:07.38
4 Axel Pålsson
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 02:07.39
5 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 02:14.84
Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg DNS
P10 Höjd Final
Söndag 09:30
1 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 131 HAIS-spelsrekord
2 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 131
3