Resultat Upsala Summer Series 1

Uppsala Friidrottsarena, Uppsala   2024-07-03

Arrangör: Upsala IF Tävlingsledare: Linus Boyer Senast uppdaterad: 2024-07-06 21:37:28
Kvinnor 100 m
3/7 19:10
A-Final
Vind: 0.0
Tot. plac.
1 Sara Engkvist
Upsala IF
73 Upsala IF 15.62 4 SB
2 Tova Sandberg
Upsala IF
87 Upsala IF 16.11 5
3 Pia Liljedahl
Upsala IF
59 Upsala IF 17.24 6 SB
4 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 18.40 7 SB
B-Final
Vind: -0.2
Tot. plac.
1 Frida Jonsson
Upsala IF
03 Upsala IF 12.98 1
2 Linda Hjertzell
Upsala IF
78 Upsala IF 14.34 2 PB
3 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 14.61 3 PB
Klara Engkvist
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Lova Nordvarg
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Sammanställning per klass
Kvinnor
1 Frida Jonsson
Upsala IF
03 Upsala IF 12.98
2 Linda Hjertzell
Upsala IF
78 Upsala IF 14.34
3 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 14.61
4 Sara Engkvist
Upsala IF
73 Upsala IF 15.62
5 Tova Sandberg
Upsala IF
87 Upsala IF 16.11
6 Pia Liljedahl
Upsala IF
59 Upsala IF 17.24
7 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 18.40
F17
Klara Engkvist
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Lova Nordvarg
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Kvinnor 5000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 5000 m

Kvinnor Höjd
3/7 18:00
1 Gesa Weyhenmeyer
Upsala IF
69 Upsala IF 115 PB
Tova Sandberg
Upsala IF
87 Upsala IF x
105110115120
Tova Sandberg--xxx
Gesa Weyhenmeyerooxoxxx
Kvinnor Längd
3/7 19:25
1 Linnea Sandström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 4.75 0.0
2 Gesa Weyhenmeyer
Upsala IF
69 Upsala IF 3.09 0.0 PB
Juni Bengtsson
Upsala IF
06 Upsala IF -
123456
Linnea Sandström4.75 0.0x 4.61 0.04.70 0.04.47 -1.24.63 0.0
Juni Bengtsson-
Gesa Weyhenmeyer3.00 0.02.87 0.03.09 0.02.82 0.02.91 +1.42.68 +0.3
Kvinnor Kula
Vikt: 4,0kg
3/7 18:30
1 Victoria Wickman
Upsala IF
03 Upsala IF 15.12 PB
2 Tindra Dahlberg
Upsala IF
05 Upsala IF 11.38
123456
Victoria Wickman14.4915.07x15.1214.66x
Tindra Dahlberg10.99xx11.3811.27x
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
3/7 19:15
1 Ellen Pettersson
Upsala IF
97 Upsala IF 50.29
2 Frida Krantz
Spårvägens FK
04 Spårvägens FK 42.98
3 Tindra Dahlberg
Upsala IF
05 Upsala IF 37.24
123456
Tindra Dahlbergx37.24xxx36.03
Frida Krantz41.5936.6342.9840.2440.19x
Ellen Pettersson47.6346.9649.8750.29xx
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
3/7 17:15
1 Kajsa Wennberg Muhar
Upsala IF
96 Upsala IF 63.77
2 Emma Holmgren Löf
Upsala IF
02 Upsala IF 62.39
3 Ida Forss
Upsala IF
99 Upsala IF 51.34
4 Linnea Sandström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 38.47 PB
123456
Linnea Sandströmx38.47xx38.10x
Kajsa Wennberg Muharx63.7761.56x60.85x
Ida Forss47.8048.7650.8750.6351.34x
Emma Holmgren Löf62.3960.0058.9161.02x60.89
F17 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med Kvinnor 100 m

F17 100 m häck
Höjd: 76,2cm
3/7 18:40
Vind: nwi
Klara Engkvist
Upsala IF
08 Upsala IF DNF
F17 Längd
3/7 19:25
1 Nike Ullén
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 5.22 0.0 PB
2 Lova Nordvarg
Upsala IF
08 Upsala IF 4.88 0.0 PB
123456
Nike Ullén5.22 0.04.92 0.05.04 0.04.82 0.04.73 -0.55.02 0.0
Lova Nordvarg- 4.88 0.04.67 0.0x x 4.53 0.0
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
3/7 18:30
1 Svea Enghag Aaskov
Bålsta IK
08 Bålsta IK 9.89
123456
Svea Enghag Aaskov9.89xx9.899.18x
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
3/7 19:15
1 Alma Jolbäck
Lidköpings IS
07 Lidköpings IS 40.48 SB
123456
Alma Jolbäckxxx40.48xx
F15 80 m
3/7 19:40
Vind: -0.4
1 Elvira Salomonsson
Upsala IF
10 Upsala IF 11.19
2 Julia Bäckström
Upsala IF
10 Upsala IF 13.26 PB
F15 80 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med P15 80 m häck

F15 Höjd
3/7 18:00
1 Elvira Larsson
Upsala IF
09 Upsala IF 151
2 Meja Åsbrink
Upsala IF
09 Upsala IF 138
134138142145148151154155
Meja Åsbrinkxoxxoxxx
Elvira Larssonxoooooxxo-xxx
F15 Längd
3/7 19:25
1 Tove Norrby
Bålsta IK
09 Bålsta IK 4.50 0.0
123456
Tove Norrby- - 4.05 0.04.31 0.03.96 -1.24.50 0.0
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
3/7 18:30
1 Maya Löf
Upsala IF
10 Upsala IF 11.00
2 Livia Sandström
Turebergs FK
09 Turebergs FK 9.50 PB
3 Tove Norrby
Bålsta IK
09 Bålsta IK 9.49
123456
Tove Norrby9.079.49x8.469.249.46
Livia Sandström8.859.339.509.498.47x
Maya Löf10.7210.6011.001.09x10.44
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
3/7 19:15
1 Livia Sandström
Turebergs FK
09 Turebergs FK 30.02 PB
2 Maya Löf
Upsala IF
10 Upsala IF 29.81
123456
Maya Löfxx29.81xxx
Livia Sandström26.0429.3328.78x30.0225.80
F13 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med P13 60 m

F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
3/7 19:00
Vind: -0.1
1 Melody Wahlberg
Hammarby IF
13 Hammarby IF 10.16 PB
2 Jacqueline Torgner
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö 10.26
3 Hanna Ekström
Bromma IF
11 Bromma IF 10.70 PB
4 Ebba Törnkvist
Upsala IF
11 Upsala IF 13.05
5 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 13.10
F13 Höjd
3/7 18:00
1 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 120 PB
2 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 105
100105110115120125
Frida Engströmoooxooxxx
Cornelia Härnerooxxx
F13 Längd
Hoppzon
3/7 19:15
1 Melody Wahlberg
Hammarby IF
13 Hammarby IF 5.09 0.0 PB
2 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 4.63 0.0 PB
3 Hanna Ekström
Bromma IF
11 Bromma IF 4.40 0.0 PB
4 Ärna Nyström
Upsala IF
11 Upsala IF 4.38 0.0
5 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 4.23 0.0
6 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 3.51 0.0
1234
Edith Lundin4.63 0.04.25 0.04.30 0.04.42 0.0
Hanna Ekströmx 4.15 0.04.40 0.04.10 0.0
Ärna Nyströmx 4.03 0.04.38 0.04.07 0.0
Melody Wahlberg4.89 0.05.04 0.05.09 0.0-
Frida Engström3.80 0.04.23 0.04.08 0.04.15 0.0
Cornelia Härner3.51 0.03.46 0.03.50 0.03.29 0.0
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
3/7 18:00
1 Ärna Nyström
Upsala IF
11 Upsala IF 24.27 PB
2 Ebba Törnkvist
Upsala IF
11 Upsala IF 12.22
1234
Ebba Törnkvistxxx12.22
Ärna Nyströmx23.0024.27-
Män 100 m
3/7 19:25
Vind: +0.2
1 Zac Ng
Spårvägens FK
00 Spårvägens FK 11.04
2 Arvid Gustafsson
Mölndals AIK
99 Mölndals AIK 11.16
3 Vidar Arvidsson
Upsala IF
03 Upsala IF 12.35 PB
4 Viktor Norrby
Upsala IF
06 Upsala IF 12.49 PB
5 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 14.48 SB
Kvinnor & Män 5000 m
3/7 18:00
1 Ville Edman
Upsala IF
08 Upsala IF 16:49.30 PB
2 Mattias Gustafsson
IK Akele
86 IK Akele 17:43.36 SB
3 Emil Öjdahl
Upsala IF
05 Upsala IF 17:44.02 PB
4 Per Jemth
LK Roslagen
71 LK Roslagen 17:53.57 SB
5 Arvid Tögenmark
OK Linné
08 OK Linné 18:25.63 PB
6 Cedric Wangheim
OK Linné
08 OK Linné 18:44.18
7 Erik Sundblom
-
95 - 18:50.62
8 Veronika Nordahl
Uppsala LK
80 Uppsala LK 19:15.76 SB
9 Elias Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 19:19.66 SB
10 Anders Edvinsson
Uppsala LK
69 Uppsala LK 19:22.03 SB
11 Rickard Jemth
LK Roslagen
08 LK Roslagen 19:57.81
12 Jonas Petersson
Upsala IF
72 Upsala IF 20:38.18
13 Jenny Våhlin
Upsala IF
81 Upsala IF 21:13.98 PB
14 Mikael Axelsson
Upsala IF
75 Upsala IF 21:48.10 PB
15 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 22:56.56 PB
Jenny Rutström
Öbacka LK
77 Öbacka LK DNS
Mellantider
3000m
594 Per Jemth10:45.993
593 Mattias Gustafsson10:45.627
231 Veronika Nordahl11:35.201
591 Anders Edvinsson11:33.504
532 Elias Axelsson11:36.436
243 Jenny Rutström
389 Erik Sundblom11:16.056
592 Cedric Wangheim11:03.625
173 Jenny Våhlin12:44.288
590 Jonas Petersson12:25.414
107 Rickard Jemth12:12.588
595 Ville Edman9:55.954
75 Arvid Tögenmark11:13.790
8 Ebba Petersson13:56.084
130 Emil Öjdahl10:46.256
436 Mikael Axelsson13:01.249
Sammanställning per klass
Män
1 Ville Edman
Upsala IF
08 Upsala IF 16:49.30
2 Mattias Gustafsson
IK Akele
86 IK Akele 17:43.36
3 Emil Öjdahl
Upsala IF
05 Upsala IF 17:44.02
4 Per Jemth
LK Roslagen
71 LK Roslagen 17:53.57
5 Arvid Tögenmark
OK Linné
08 OK Linné 18:25.63
6 Cedric Wangheim
OK Linné
08 OK Linné 18:44.18
7 Erik Sundblom
-
95 - 18:50.62
8 Elias Axelsson
Upsala IF
04 Upsala IF 19:19.66
9 Anders Edvinsson
Uppsala LK
69 Uppsala LK 19:22.03
10 Rickard Jemth
LK Roslagen
08 LK Roslagen 19:57.81
11 Jonas Petersson
Upsala IF
72 Upsala IF 20:38.18
12 Mikael Axelsson
Upsala IF
75 Upsala IF 21:48.10
Kvinnor
1 Veronika Nordahl
Uppsala LK
80 Uppsala LK 19:15.76
2 Jenny Våhlin
Upsala IF
81 Upsala IF 21:13.98
3 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 22:56.56
Jenny Rutström
Öbacka LK
77 Öbacka LK DNS
Män Höjd
3/7 19:15
1 Jonathan Edberg
Turebergs FK
06 Turebergs FK 189
2 Isac Åsbrink
Upsala IF
02 Upsala IF 186
3 Gustav Källström
Turebergs FK
06 Turebergs FK 183
177180183186189195
Jonathan Edberg--o-oxxx
596 Isac Åsbrinkxxo-oxoxxx
Gustav Källström--oxxx
Män Längd
3/7 18:00
1 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 4.15 0.0 SB
Magnus Andervin
IFK Märsta
74 IFK Märsta -
123456
Anders Toll4.01 0.03.93 0.04.11 0.0x 4.15 0.0-
Magnus Andervin- - - - - -
P19 & P17 110 m häck
Höjd: 99,1cm
3/7 18:30
Vind: -0.5
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 14.79 SB
2 Ivan Nilsson
Bålsta IK
07 Bålsta IK 16.60
3 Karl Setthammar
Västerås FK
08 Västerås FK 16.64 PB
Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Tim Henriksson
Västerås FK
07 Västerås FK DQ
Sammanställning per klass
P19
1 Henning Ehn
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 14.79
P17
1 Ivan Nilsson
Bålsta IK
07 Bålsta IK 16.60
2 Karl Setthammar
Västerås FK
08 Västerås FK 16.64
Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Tim Henriksson
Västerås FK
07 Västerås FK DQ
P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
3/7 18:20
1 Adam Torbjörnsson
Hammarby IF
05 Hammarby IF 34.86
123456
Adam Torbjörnssonxx32.1033.3234.8631.70
P17 100 m
3/7 19:30
Vind: +0.1
1 Max Wiman
Upsala IF
07 Upsala IF 12.67
Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF DNS
Jonas Gällstedt
Upsala IF
07 Upsala IF DNS
Johannes Forsblad
Upsala IF
07 Upsala IF DNS
P17 110 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med P19 110 m häck

P17 Höjd
3/7 19:15
1 Theodor Öhman
Upsala IF
07 Upsala IF 177
2 Karl Setthammar
Västerås FK
08 Västerås FK 158 SB
150154158162165168171174177180
Karl Setthammaroooxxx
Theodor Öhman------o-oxx
P17 Längd
3/7 18:00
1 Johannes Forsblad
Upsala IF
07 Upsala IF 5.80 0.0
2 Max Wiman
Upsala IF
07 Upsala IF 5.69 0.0 PB
3 Eli Graseman
Spårvägens FK
07 Spårvägens FK 5.65 0.0
123456
Johannes Forsblad5.68 0.05.51 +0.4x x 5.72 0.05.80 0.0
Max Wimanx x x - 5.33 0.05.69 0.0
Eli Grasemanx 5.65 0.05.46 0.0- x x
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
3/7 19:20
1 Lowe Wängelin
Upsala IF
07 Upsala IF 17.36
2 Oscar Juhlén
Upsala IF
08 Upsala IF 15.47
3 Ivan Nilsson
Bålsta IK
07 Bålsta IK 14.03
4 Emil Kennbäck Milbrink
Upsala IF
08 Upsala IF 11.75
123456
Emil Kennbäck Milbrinkx11.4611.6210.7411.75x
Oscar Juhlénx14.7615.3315.0815.0815.47
Ivan Nilsson13.61x13.75x14.0313.68
Lowe Wängelin16.3216.3016.8517.3616.9717.10
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
3/7 18:20
1 Christoffer Bélec
Hammarby IF
07 Hammarby IF 47.00
2 Oscar Juhlén
Upsala IF
08 Upsala IF 41.70
123456
Christoffer Bélecx32.9643.07x47.00x
Oscar Juhlénx37.6241.4038.18x41.70
F15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
3/7 18:50
Vind: -0.2
1 Malin Forséll
Enköpings AI
80 Enköpings AI 12.02 SB K40
2 Tove Norrby
Bålsta IK
09 Bålsta IK 14.04 PB
3 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 14.24 PB M60
4 Filippa Cassman
Upsala IF
09 Upsala IF 15.24
Meja Åsbrink
Upsala IF
09 Upsala IF DNS
Sammanställning per klass
F15
1 Malin Forséll
Enköpings AI
80 Enköpings AI 12.02
2 Tove Norrby
Bålsta IK
09 Bålsta IK 14.04
3 Anders Toll
Uppsala LK
61 Uppsala LK 14.24
4 Filippa Cassman
Upsala IF
09 Upsala IF 15.24
Meja Åsbrink
Upsala IF
09 Upsala IF DNS
P15 Längd
3/7 18:00
1 Eskil Lärkner
Upsala IF
09 Upsala IF 5.84 0.0
2 Kalle Löf
Gefle IF
09 Gefle IF 5.72 +0.2 PB
3 Jim Ogden
Upsala IF
09 Upsala IF 5.62 +0.9
4 Oliver Abrahamsson
Upsala IF
09 Upsala IF 3.61 0.0 PB
123456
Jim Ogdenx 5.45 0.05.62 +0.9x 5.42 0.05.56 0.0
Kalle Löf5.55 0.05.08 +0.55.47 +0.45.72 +0.25.49 0.05.56 0.0
Eskil Lärkner5.84 0.0x 5.72 +0.3x x 5.67 0.0
Oliver Abrahamsson3.45 0.0x x x 3.61 0.0x
F13 & P13 60 m
3/7 19:55
Vind: -0.3
1 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 8.67
2 Melody Wahlberg
Hammarby IF
13 Hammarby IF 8.78
3 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.25
4 Hanna Ekström
Bromma IF
11 Bromma IF 9.39
5 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.66
6 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 10.72
Jacqueline Torgner
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö DNS
Sammanställning per klass
P13
1 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 8.67
F13
1 Melody Wahlberg
Hammarby IF
13 Hammarby IF 8.78
2 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.25
3 Hanna Ekström
Bromma IF
11 Bromma IF 9.39
4 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.66
5 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 10.72
Jacqueline Torgner
IFK Lidingö
11 IFK Lidingö DNS
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
3/7 19:00
Vind: +0.1
1 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 10.53
P13 Höjd
3/7 18:00
1 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 148
130134138142145148151
Thor Fagerströmoooxoooxxx
P13 Längd
Hoppzon
3/7 19:15
1 Thor Fagerström
Falu IK
12 Falu IK 4.56 0.0
1234
Thor Fagerströmx 4.56 0.04.48 0.04.53 -1.3