Resultat UIF Friidrott Klubbmästerskap

Uppsala Friidrottsarena, Uppsala   2024-05-12

Arrangör: Upsala IF Tävlingsledare: Linus Boyer Senast uppdaterad: 2024-05-13 02:00:26
Visa Resultatkort
PF5 (19 vit)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF6 (18 svart)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF6 (18 vit)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF7 (17 vit)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF7 (17 svart)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF8 (16 vit)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF8 (16 svart)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF8 (16 blå)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF9 (15 vit)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF9 (15 svart)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF9 (15 blå)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF10 (14 vit)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF10 (14 blå)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF11 (13 svart)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

PF11 (13 blå)

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Kvinnor 100 m
12/5 13:30
Vind: -0.9
1 Maya Bergström-Weekes
Upsala IF
05 Upsala IF 12.84 SB
F17 100 m
12/5 13:10
Vind: +0.2
1 Klara Engkvist
Upsala IF
08 Upsala IF 13.66 PB
2 Lova Nordvarg
Upsala IF
08 Upsala IF 13.86 PB
3 Astrid Parent Trovik
Upsala IF
08 Upsala IF 14.66 PB
Nadim Ismaeel
Upsala IF
07 Upsala IF DNS
F17 800 m
12/5 17:45
1 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 3:05.56 SB
F17 2000 m hinder
Höjd: 76,2cm
12/5 13:50
1 Ebba Petersson
Upsala IF
08 Upsala IF 9:08.78 PB
F17 4x100 m
12/5 16:25
1 Upsala IF Lag F17
Astrid Parent Trovik 08
Klara Engkvist 08
Anna Chalon 08

Upsala IF
Upsala IF 55.23
F19 Lag 1
Esther Abifayo 06
Fanny Hellén 06
Stina Värnebjörk 06
Elvira Elenäs 06

Upsala IF
Upsala IF DNS
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
12/5 17:50
1 Wilma Löf
Upsala IF
08 Upsala IF 30.05 PB
2 Melissa Lagos
Upsala IF
07 Upsala IF 19.25 PB
123456
606 Melissa Lagos17.69xxxx19.25
612 Wilma Löf27.7427.3628.5030.05x28.19
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
12/5 15:30
1 Wilma Löf
Upsala IF
08 Upsala IF 50.11 PB
2 Melissa Lagos
Upsala IF
07 Upsala IF 39.41 PB
123456
612 Wilma Löf49.96xx50.1148.41x
606 Melissa Lagos33.52xx34.2632.0439.41
F15 80 m Försök
12/5 11:40
Heat 1
Vind: +0.2
1 Bianca Haraldsson Cebrian
Upsala IF
09 Upsala IF 11.06 q PB
2 Malva Arvidsson
Upsala IF
09 Upsala IF 11.60 q PB
3 Anya Davidson
Upsala IF
10 Upsala IF 11.63 q PB
4 Linnea Skans
Upsala IF
10 Upsala IF 12.08 PB
5 Lisen Helgesson
Upsala IF
10 Upsala IF 12.86 PB
6 Isabelle Germunder
Upsala IF
10 Upsala IF 12.93 PB
Heat 2
Vind: -0.4
1 Filippa Cassman
Upsala IF
09 Upsala IF 11.01 q PB
2 Elvira Salomonsson
Upsala IF
10 Upsala IF 11.12 q PB
3 Avani Kirabo
Upsala IF
09 Upsala IF 11.62 q PB
4 Emilia Frödin
Upsala IF
10 Upsala IF 11.83 q PB
5 Agnes Linder
Upsala IF
09 Upsala IF 12.07 PB
6 Ninon Vischel
Upsala IF
10 Upsala IF 12.65 PB
Heat 3
Vind: +0.6
1 Meja Ahrne
Upsala IF
09 Upsala IF 11.19 q SB
2 Lovisa Fischer
Upsala IF
09 Upsala IF 12.26 PB
3 Rebecka Rönnback
Upsala IF
10 Upsala IF 12.34 PB
4 Rakel Neuman Ojala
Upsala IF
09 Upsala IF 12.70 PB
5 Selma Bertilson
Upsala IF
10 Upsala IF 13.38 PB
F15 80 m Final
12/5 12:40
Vind: -0.3
1 Filippa Cassman
Upsala IF
09 Upsala IF 10.97 PB
2 Meja Ahrne
Upsala IF
09 Upsala IF 10.99 PB
3 Elvira Salomonsson
Upsala IF
10 Upsala IF 11.08 PB
4 Bianca Haraldsson Cebrian
Upsala IF
09 Upsala IF 11.21
5 Avani Kirabo
Upsala IF
09 Upsala IF 11.58 PB
6 Malva Arvidsson
Upsala IF
09 Upsala IF 11.75
7 Anya Davidson
Upsala IF
10 Upsala IF 11.82
8 Emilia Frödin
Upsala IF
10 Upsala IF 11.83 =PB
F15 300 m
12/5 16:50
1 Elvira Salomonsson
Upsala IF
10 Upsala IF 46.44 PB
2 Anya Davidson
Upsala IF
10 Upsala IF 48.05 PB
F15 80 m häck
Höjd: 76,2cm
12/5 15:50
Vind: -0.9
1 Avani Kirabo
Upsala IF
09 Upsala IF 13.53 PB
2 Meja Ahrne
Upsala IF
09 Upsala IF 14.43 SB
3 Anya Davidson
Upsala IF
10 Upsala IF 15.46 PB
4 Meja Åsbrink
Upsala IF
09 Upsala IF 16.68 PB
Moa Hallqvist
Upsala IF
10 Upsala IF DNS
F15 4x80 m
12/5 16:35
1 Upsala IF Lag 2
Malva Arvidsson 09
Leyla Davidson 11
Emilia Frödin 10
Avani Kirabo 09

Upsala IF
Upsala IF 43.82
2 Upsala IF Lag 1
Meja Ahrne 09
Anya Davidson 10
Filippa Cassman 09
Elvira Salomonsson 10

Upsala IF
Upsala IF 49.27
F15 Stav
12/5 12:35
1 Meja Ahrne
Upsala IF
09 Upsala IF 300 PB
2 Linn Nordlander
Upsala IF
09 Upsala IF 250 PB
3 Lovisa Fischer
Upsala IF
09 Upsala IF 200 SB
4 Meja Åsbrink
Upsala IF
09 Upsala IF 200 PB
180190200210220230240250260270280290300310
613 Meja Ahrne-------o-xxooxoxoxxx
635 Meja Åsbrinkoxxooxxx
620 Lovisa Fischeroooxxx
634 Linn Nordlander-----xoxooxxx
F15 Längd
12/5 15:30
1 Avani Kirabo
Upsala IF
09 Upsala IF 4.24 0.0 SB
2 Lovisa Fischer
Upsala IF
09 Upsala IF 4.23 0.0 PB
3 Ella Norrby
Upsala IF
09 Upsala IF 4.16 0.0 PB
4 Agnes Linder
Upsala IF
09 Upsala IF 3.79 0.0 SB
5 Josefine Hammar
Upsala IF
09 Upsala IF 3.41 0.0 PB
123456
620 Lovisa Fischer4.14 0.04.23 0.04.14 +1.44.19 +1.43.56 +1.24.07 +0.3
637 Ella Norrby3.31 0.0x 3.88 +0.83.87 +1.03.90 0.04.16 0.0
627 Agnes Linder3.63 0.03.71 +1.03.69 +1.83.79 0.03.62 0.03.55 +1.5
775 Avani Kirabo4.24 0.04.23 +1.04.23 0.04.04 +1.6x 4.13 +1.2
636 Josefine Hammar3.28 0.03.27 +0.53.33 +1.33.24 +2.53.41 0.03.17 +1.4
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
12/5 17:50
1 Maya Löf
Upsala IF
10 Upsala IF 31.73 PB
2 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 31.03 PB
3 Moa Hallqvist
Upsala IF
10 Upsala IF 27.57 PB
4 Ella Norrby
Upsala IF
09 Upsala IF 21.11 SB
5 Agnes Linder
Upsala IF
09 Upsala IF 18.23 PB
6 Josefine Hammar
Upsala IF
09 Upsala IF 13.31 PB
123456
636 Josefine Hammar11.8413.1613.3112.8611.3511.06
637 Ella Norrbyx19.7017.1318.6818.4921.11
627 Agnes Linder18.2317.32x11.9517.4515.66
638 Tuva Sevebornxxx31.0329.22x
778 Maya Löfxxxx30.8831.73
623 Moa Hallqvist23.8124.7326.61x23.5227.57
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
12/5 15:30
1 Moa Hallqvist
Upsala IF
10 Upsala IF 46.60 PB
Meja Åsbrink
Upsala IF
09 Upsala IF -
123456
635 Meja Åsbrink------
623 Moa Hallqvist44.6945.7946.6046.26xx
F13 60 m Försök
12/5 10:25
Heat 1
Vind: +0.4
1 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.03 q PB
2 Ärna Nyström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.24 q PB
3 Ida Dahlkar
Upsala IF
11 Upsala IF 9.51 q PB
4 Ester Sjöstrand
Upsala IF
11 Upsala IF 9.89 PB
5 Nellie Landström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.91
6 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 9.98 PB
Heat 2
Vind: +0.6
1 Leyla Davidson
Upsala IF
11 Upsala IF 8.41 q SB
2 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.22 q PB
3 Olivia Burman
Upsala IF
11 Upsala IF 9.43 q PB
4 Tilda Hjelmstedt Wikström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.55 q
5 Vanna Bylund
Upsala IF
11 Upsala IF 9.63 q PB
6 Linn Viita
Upsala IF
11 Upsala IF 10.04 SB
7 Wilma Bäckström
Upsala IF
11 Upsala IF 10.75 PB
F13 60 m Final
12/5 11:20
Vind: -0.1
1 Leyla Davidson
Upsala IF
11 Upsala IF 8.40 SB
2 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.00 PB
3 Ärna Nyström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.27
4 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.31
5 Tilda Hjelmstedt Wikström
Upsala IF
11 Upsala IF 9.49
6 Olivia Burman
Upsala IF
11 Upsala IF 9.56
7 Ida Dahlkar
Upsala IF
11 Upsala IF 9.66
8 Vanna Bylund
Upsala IF
11 Upsala IF 9.76
F13 600 m
12/5 17:20
1 Joline Marklund
Upsala IF
11 Upsala IF 2:08.88 PB
F13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
12/5 15:30
Vind: -1.1
1 Leyla Davidson
Upsala IF
11 Upsala IF 10.05 SB
2 Freja Olsson Astner
Upsala IF
11 Upsala IF 11.18 PB
3 Tilda Hjelmstedt Wikström
Upsala IF
11 Upsala IF 11.94
4 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 12.34 PB
5 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 13.27 PB
F13 Längd
Hoppzon
12/5 15:45
1 Leyla Davidson
Upsala IF
11 Upsala IF 4.72 +0.1 SB
2 Ärna Nyström
Upsala IF
11 Upsala IF 4.58 +0.9 PB
3 Freja Olsson Astner
Upsala IF
11 Upsala IF 4.53 +0.5 PB
4 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 4.52 +1.9 PB
5 Joline Marklund
Upsala IF
11 Upsala IF 4.39 0.0 PB
6 Frida Engström
Upsala IF
11 Upsala IF 4.28 +1.5 SB
7 Tilda Hjelmstedt Wikström
Upsala IF
11 Upsala IF 4.03 +0.9
8 Ida Dahlkar
Upsala IF
11 Upsala IF 4.03 +1.9 PB
9 Ester Sjöstrand
Upsala IF
11 Upsala IF 3.86 +1.3 PB
10 Ebba Törnkvist
Upsala IF
11 Upsala IF 3.66 +1.4 PB
11 Cornelia Härner
Upsala IF
11 Upsala IF 3.64 +2.0 PB
12 Olivia Burman
Upsala IF
11 Upsala IF 3.52 +0.4 PB
1234
650 Ärna Nyström4.16 0.04.37 +1.14.58 +0.94.54 +1.3
652 Ester Sjöstrand3.71 0.03.45 +1.63.83 +0.43.86 +1.3
654 Joline Marklund4.39 0.04.13 +0.84.20 +0.94.08 +1.4
662 Tilda Hjelmstedt Wikström4.03 +0.93.76 +2.23.89 +0.53.83 +1.0
649 Edith Lundin4.37 0.04.49 +1.14.43 +0.44.52 +1.9
643 Ida Dahlkar3.72 0.03.81 +0.63.86 +0.14.03 +1.9
656 Ebba Törnkvist3.57 0.03.64 0.0x 3.66 +1.4
655 Freja Olsson Astner4.39 0.04.44 +0.44.53 +0.54.52 0.0
640 Olivia Burmanx 3.52 +0.4x x
647 Cornelia Härner3.47 0.03.64 +2.03.55 +0.53.63 0.0
644 Leyla Davidson4.34 +1.14.40 0.04.55 0.04.72 +0.1
646 Frida Engström4.20 0.04.12 +0.64.16 +0.94.28 +1.5
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
12/5 11:25
1 Ebba Törnkvist
Upsala IF
11 Upsala IF 17.89 PB
2 Freja Olsson Astner
Upsala IF
11 Upsala IF 12.03 PB
1234
656 Ebba Törnkvist12.47x17.89x
655 Freja Olsson Astnerx12.03x10.52
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
12/5 16:35
1 Ärna Nyström
Upsala IF
11 Upsala IF 30.80 PB
1234
650 Ärna Nyström23.2129.9730.8029.26
F13 Spjut
Vikt: 400g
12/5 16:40
1 Edith Lundin
Upsala IF
11 Upsala IF 21.67 PB
2 Ida Dahlkar
Upsala IF
11 Upsala IF 19.09 PB
3 Linn Viita
Upsala IF
11 Upsala IF 13.78 SB
4 Vanna Bylund
Upsala IF
11 Upsala IF 13.60 PB
5 Nellie Landström
Upsala IF
11 Upsala IF 13.59
6 Wilma Bäckström
Upsala IF
11 Upsala IF 12.06 SB
1234
648 Nellie Landström13.3712.3413.5912.89
643 Ida Dahlkar14.3818.6219.0915.70
653 Linn Viita11.2813.1210.2113.78
641 Vanna Bylund13.6013.27x11.40
649 Edith Lundin18.2521.6718.9819.59
642 Wilma Bäckström9.989.83x12.06
F12 60 m Försök
12/5 10:00
Heat 1
Vind: +0.7
1 Kayla Myrberg
Upsala IF
12 Upsala IF 9.16 q SB
2 Juni Engström
Upsala IF
12 Upsala IF 9.23 q PB
3 Sara Elenius
Upsala IF
12 Upsala IF 10.08 q PB
4 Filippa Frödin
Upsala IF
12 Upsala IF 10.33 q
5 Ada Turan
Upsala IF
12 Upsala IF 11.13 PB
6 Tilde Nilsson Kangas
Upsala IF
12 Upsala IF 11.89 PB
Heat 2
Vind: +0.3
1 Selma Haglund
Upsala IF
12 Upsala IF 9.27 q PB
2 Ebba Lejerskog
Upsala IF
12 Upsala IF 10.00 q PB
3 Mirell Moussa
Upsala IF
12 Upsala IF 10.01 q PB
4 Miranda Borg
Upsala IF
12 Upsala IF 10.08 q PB
5 Aashritha Mandava
Upsala IF
12 Upsala IF 10.40 PB
6 Maja Joelsson
Upsala IF
12 Upsala IF 10.70 PB
F12 60 m Final
12/5 11:05
Vind: -0.1
1 Selma Haglund
Upsala IF
12 Upsala IF 9.11 PB
2 Kayla Myrberg
Upsala IF
12 Upsala IF 9.18
3 Juni Engström
Upsala IF
12 Upsala IF 9.38
4 Mirell Moussa
Upsala IF
12 Upsala IF 9.96 PB
5 Miranda Borg
Upsala IF
12 Upsala IF 10.05 PB
6 Ebba Lejerskog
Upsala IF
12 Upsala IF 10.14
7 Sara Elenius
Upsala IF
12 Upsala IF 10.19
8 Filippa Frödin
Upsala IF
12 Upsala IF 10.34
F12 60 m häck
Höjd: 68,6cm
12/5 15:30
Vind: -1.6
1 Kayla Myrberg
Upsala IF
12 Upsala IF 13.13 PB
2 Miranda Borg
Upsala IF
12 Upsala IF 13.64 PB
3 Viola Almqvist
Upsala IF
12 Upsala IF 13.98 PB
4 Zamzam Odenyo
Upsala IF
12 Upsala IF 14.16 PB
F12 Längd
Hoppzon
12/5 13:00
1 Selma Haglund
Upsala IF
12 Upsala IF 4.35 +1.4 PB
2 Juni Engström
Upsala IF
12 Upsala IF 4.24 -0.8 PB
3 Ebba Lejerskog
Upsala IF
12 Upsala IF 3.81 0.0 PB
4 Kayla Myrberg
Upsala IF
12 Upsala IF 3.80 +1.8 PB
5 Miranda Borg
Upsala IF
12 Upsala IF 3.67 +1.1 PB
6 Sara Elenius
Upsala IF
12 Upsala IF 3.57 -0.9 PB
7 Zamzam Odenyo
Upsala IF
12 Upsala IF 3.50 -0.6 PB
8 Greta Koci
Upsala IF
12 Upsala IF 3.36 0.0 PB
9 Filippa Frödin
Upsala IF
12 Upsala IF 3.26 0.0
10 Aashritha Mandava
Upsala IF
12 Upsala IF 3.20 -1.2 PB
11 Ada Turan
Upsala IF
12 Upsala IF 3.13 -1.6 PB
12 Maja Joelsson
Upsala IF
12 Upsala IF 3.03 -0.1 PB
13 Tilde Nilsson Kangas
Upsala IF
12 Upsala IF 2.90 0.0 PB
1234
672 Greta Koci3.20 -1.53.26 0.03.31 0.03.36 0.0
663 Maja Joelsson2.79 -0.53.03 -0.12.81 0.02.98 0.0
665 Aashritha Mandavax 3.20 -1.22.97 +0.33.03 0.0
659 Juni Engström4.09 -0.74.24 -0.84.14 0.04.02 +0.3
657 Miranda Borg3.60 0.03.42 -1.03.67 +1.13.37 -1.7
668 Tilde Nilsson Kangas2.90 0.02.86 +0.72.78 +0.8x
671 Zamzam Odenyo3.50 -0.63.43 +1.73.39 +0.23.26 -1.8
661 Selma Haglund3.81 -2.64.35 +1.43.80 +0.73.87 -1.2
669 Ada Turan3.13 -1.13.01 +0.73.09 +1.73.13 -1.6
660 Filippa Frödin3.06 -0.83.10 0.03.23 +1.13.26 0.0
658 Sara Elenius3.34 -0.23.57 -0.93.33 +0.73.39 -0.1
667 Kayla Myrberg3.65 0.03.69 -0.13.80 +1.83.70 0.0
664 Ebba Lejerskog3.81 0.0x 3.54 +0.63.56 0.0
F12 Diskus
Vikt: 0,6kg
12/5 11:25
1 Tilde Nilsson Kangas
Upsala IF
12 Upsala IF 12.70 PB
2 Maja Joelsson
Upsala IF
12 Upsala IF 11.79 PB
3 Ada Turan
Upsala IF
12 Upsala IF 6.67 PB
1234
669 Ada Turanx6.526.67x
663 Maja Joelsson11.369.8811.79x
668 Tilde Nilsson Kangasx11.5011.4312.70
F12 Spjut
Vikt: 400g
12/5 16:40
1 Juni Engström
Upsala IF
12 Upsala IF 16.09 PB
2 Greta Koci
Upsala IF
12 Upsala IF 11.66 PB
3 Aashritha Mandava
Upsala IF
12 Upsala IF 11.22 PB
4 Sara Elenius
Upsala IF
12 Upsala IF 10.43 PB
1234
658 Sara Eleniusx8.6210.43x
672 Greta Koci9.7010.6911.6610.87
665 Aashritha Mandava9.419.6811.0311.22
659 Juni Engström14.3713.3416.0915.66
Män 100 m
12/5 13:20
Vind: -1.7
1 Josef Malsher
Upsala IF
04 Upsala IF 11.09 PB
2 Joel Ekman
Upsala IF
04 Upsala IF 11.23 PB
3 Viktor Norrby
Upsala IF
06 Upsala IF 12.80 PB
Filip Bergqvist
Upsala IF
90 Upsala IF DNS
P17 100 m Försök
12/5 11:55
Heat 1
Vind: +0.5
1 Jonas Gällstedt
Upsala IF
07 Upsala IF 11.53 q SB
2 Ivar Sundberg
Upsala IF
07 Upsala IF 11.54 q PB
3 Karl Bothelius
Upsala IF
07 Upsala IF 12.10 q PB
4 Noel Ljungberg
Upsala IF
07 Upsala IF 12.79 PB
5 Max Wiman
Upsala IF
07 Upsala IF 12.86 PB
Heat 2
Vind: +0.1
1 Elias Ekman
Upsala IF
07 Upsala IF 11.48 q PB
2 Andreas Linder
Upsala IF
07 Upsala IF 11.56 q SB
3 Elias Karén
Upsala IF
08 Upsala IF 12.24 q PB
4 Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF 12.31 q PB
5 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 12.33 q PB
6 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 12.45 PB
P17 100 m Final
12/5 13:00
Vind: +1.3
1 Elias Karén
Upsala IF
08 Upsala IF 11.82 PB
2 Karl Bothelius
Upsala IF
07 Upsala IF 11.83 PB
3 Edvin Våhlin
Upsala IF
08 Upsala IF 11.90 PB
4 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 12.09 PB
Ivar Sundberg
Upsala IF
07 Upsala IF DNS
P17 800 m
12/5 17:55
1 David Ravald
Upsala IF
07 Upsala IF 2:19.99 SB
P17 4x100 m
12/5 16:25
1 Lag 1
Zanyar Alpergin 08
Andreas Linder 07
Ivar Sundberg 07
Jonas Gällstedt 07

Upsala IF
Upsala IF 44.68
2 Lag 2
Filip Olsson 08 Rånäs 4H
Sven Noreland 08
Elias Karén 08
Bill Gibson 09

Upsala IF
Upsala IF 46.26
3 Lag 3
Edvin Våhlin 08
Noel Ljungberg 07
Felix Okende 08
Vidar Lundin 07

Upsala IF
Upsala IF 47.03
Lag 4
Jakob Höglund 07
Max Wiman 07
Emil Henriksnäs 07
Theodor Öhman 07

Upsala IF
Upsala IF DNS
P17 Stav
12/5 15:30
1 Emil Henriksnäs
Upsala IF
07 Upsala IF 390 PB
2 Theodor Öhman
Upsala IF
07 Upsala IF 370 SB
3 Jakob Höglund
Upsala IF
07 Upsala IF 360 PB
4 Melker Nyman
Upsala IF
08 Upsala IF 350 PB
330340350360370380390402
694 Jakob Höglund---xoxxx
693 Emil Henriksnäs---o-oxoxxx
695 Melker Nymanxoxoxoxxx
696 Theodor Öhman----o-xxx
P17 Längd
12/5 16:55
1 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 6.07 +1.2 =PB
2 Vidar Lundin
Upsala IF
07 Upsala IF 5.38 +0.3 PB
3 Jakob Höglund
Upsala IF
07 Upsala IF 5.30 +0.4 SB
123456
698 Felix Okendex x 5.68 +0.26.07 +1.25.71 0.0x
694 Jakob Höglundx 5.30 +0.45.19 0.05.17 +0.94.73 0.05.06 0.0
697 Vidar Lundinx 5.35 +0.3x 5.38 +0.3x 3.45 0.0
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
12/5 17:00
1 Oscar Juhlén
Upsala IF
08 Upsala IF 48.35 PB
2 Lowe Wängelin
Upsala IF
07 Upsala IF 45.67
3 Emil Kennbäck Milbrink
Upsala IF
08 Upsala IF 36.56
123456
699 Oscar Juhlén45.0442.4246.9748.35xx
700 Emil Kennbäck Milbrinkxx36.56xxx
702 Lowe Wängelinxxx43.48x45.67
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
12/5 15:30
1 Lowe Wängelin
Upsala IF
07 Upsala IF 64.92 PB
2 Oscar Juhlén
Upsala IF
08 Upsala IF 56.29
3 Emil Kennbäck Milbrink
Upsala IF
08 Upsala IF 51.22 PB
123456
702 Lowe Wängelin64.28x60.2863.8962.9264.92
699 Oscar Juhlén55.2655.48xx56.2955.14
700 Emil Kennbäck Milbrink51.22xx51.00xx
P17 Spjut
Vikt: 700g
12/5 17:40
1 Vilmer Dahlqvist
Upsala IF
08 Upsala IF 40.44 PB
2 Emil Henriksnäs
Upsala IF
07 Upsala IF 36.18 PB
123456
703 Vilmer Dahlqvist37.4439.8040.4437.1736.3735.17
693 Emil Henriksnäsxx31.3036.18xx
P15 80 m Försök
12/5 11:30
Heat 1
Vind: +0.1
1 Bill Gibson
Upsala IF
09 Upsala IF 10.22 q PB
2 Rufus Butler
Upsala IF
09 Upsala IF 10.39 q PB
3 Erik Lenke
Upsala IF
09 Upsala IF 10.43 q PB
4 Vilmer Ek
Upsala IF
09 Upsala IF 10.49 q PB
5 Benjamin Boork
Upsala IF
10 Upsala IF 10.82 q PB
Heat 2
Vind: +0.4
1 Jim Ogden
Upsala IF
09 Upsala IF 10.26 q PB
2 Oliver Abrahamsson
Upsala IF
09 Upsala IF 12.36 q PB
3 Magnus Ravald
Upsala IF
10 Upsala IF 12.63 q PB
4 Wilhelm Rander
Upsala IF
10 Upsala IF 13.36 PB
P15 80 m Final
12/5 12:50
Vind: -1.2
1 Jim Ogden
Upsala IF
09 Upsala IF 10.25 PB
2 Bill Gibson
Upsala IF
09 Upsala IF 10.41
3 Vilmer Ek
Upsala IF
09 Upsala IF 10.71
4 Rufus Butler
Upsala IF
09 Upsala IF 10.76
5 Erik Lenke
Upsala IF
09 Upsala IF 10.77
6 Benjamin Boork
Upsala IF
10 Upsala IF 11.14
7 Magnus Ravald
Upsala IF
10 Upsala IF 12.48 PB
8 Oliver Abrahamsson
Upsala IF
09 Upsala IF 12.53
P15 300 m
12/5 16:45
1 Benjamin Boork
Upsala IF
10 Upsala IF 45.89 PB
P15 80 m häck
Höjd: 84,0cm
12/5 16:00
Vind: -0.9
1 Theodore Butler
Upsala IF
09 Upsala IF 13.83 PB
2 Dag Holmgren
Upsala IF
09 Upsala IF 16.43 PB
3 Wilhelm Rander
Upsala IF
10 Upsala IF 18.32 PB
P15 4x80 m
12/5 16:35
1 Upsala IF Lag 1
Vilmer Ek 09
Jim Ogden 09
Bill Gibson 09
Wilhelm Rander 10

Upsala IF
Upsala IF 42.84
Upsala IF Lag 2
Dag Holmgren 09
Rufus Butler 09
Theodore Butler 09
Erik Lenke 09

Upsala IF
Upsala IF DQ
P15 Stav
12/5 15:30
1 Julian Boström Björkman
Upsala IF
09 Upsala IF 230 PB
200210220230240
722 Julian Boström Björkmanoooxxoxxx
P15 Längd
12/5 16:45
1 Jim Ogden
Upsala IF
09 Upsala IF 5.48 +1.3 PB
2 Rufus Butler
Upsala IF
09 Upsala IF 5.02 +1.0 PB
3 Erik Lenke
Upsala IF
09 Upsala IF 4.84 0.0 PB
4 Vilmer Ek
Upsala IF
09 Upsala IF 4.62 0.0 PB
5 Magnus Ravald
Upsala IF
10 Upsala IF 3.60 0.0 PB
Theodore Butler
Upsala IF
09 Upsala IF -
Oliver Abrahamsson
Upsala IF
09 Upsala IF x
123456
704 Oliver Abrahamssonx x x x x x
706 Rufus Butler4.77 0.05.02 +1.0x 4.64 +0.6x -
717 Magnus Ravaldx 3.53 +0.4x 3.33 0.0x 3.60 0.0
707 Vilmer Ek4.35 +1.34.40 +0.8x 4.42 0.04.55 +0.24.62 0.0
720 Theodore Butlerx - - - - -
715 Jim Ogden5.48 +1.34.04 0.05.01 0.0x 5.27 0.05.18 0.0
710 Erik Lenkex 4.70 +1.13.80 0.04.84 0.04.84 0.0x
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
12/5 17:00
1 Dag Holmgren
Upsala IF
09 Upsala IF 19.87 PB
123456
721 Dag Holmgren17.1516.6819.87xx18.10
P15 Spjut
Vikt: 600g
12/5 17:40
1 Rufus Butler
Upsala IF
09 Upsala IF 40.92
2 Vilmer Ek
Upsala IF
09 Upsala IF 28.30 PB
3 Erik Lenke
Upsala IF
09 Upsala IF 28.29 PB
123456
707 Vilmer Ekx20.1925.2128.3024.0822.14
710 Erik Lenke25.3927.9128.2927.6028.2322.80
706 Rufus Butler39.5540.9235.8538.6035.9533.71
P13 60 m Försök
12/5 10:10
Heat 1
Vind: +0.9
1 Arthur Zémann
Upsala IF
11 Upsala IF 8.72 q PB
2 Valter Piispanen
Upsala IF
11 Upsala IF 8.96 q PB
3 Alvar Finnström Edin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.03 q
4 Max Enberg
Upsala IF
11 Upsala IF 10.08 PB
5 Walfrid Wåhlin
Upsala IF
11 Upsala IF 10.11 PB
6 Dio Ernlund
Upsala IF
13 Upsala IF 10.32
Heat 2
Vind: +0.6
1 Aurel Berg Pillot
Upsala IF
11 Upsala IF 8.67 q PB
2 Erik Gunnarsson Sundberg
Upsala IF
11 Upsala IF 9.09 q PB
=3 Viktor Tenje
Upsala IF
11 Upsala IF 9.69 q
=3 Ludvig Molin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.69 q PB
5 Nicklas Kamkar
Upsala IF
11 Upsala IF 9.75
6 Oskar Straarup
Upsala IF
11 Upsala IF 10.66 SB
Heat 3
Vind: +1.3
1 Milo Ernlund
Upsala IF
11 Upsala IF 9.16 q
2 Henry Nilsson
Upsala IF
11 Upsala IF 9.71 PB
3 Melker Wiklund
Upsala IF
11 Upsala IF 9.89
4 Neo Lundell
Upsala IF
11 Upsala IF 9.95 PB
5 Arvid Sjöström
Upsala IF
11 Upsala IF 10.04 PB
P13 60 m Final
12/5 11:15
Vind: nwi
1 Aurel Berg Pillot
Upsala IF
11 Upsala IF 8.59
2 Arthur Zémann
Upsala IF
11 Upsala IF 8.82
3 Alvar Finnström Edin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.04
4 Valter Piispanen
Upsala IF
11 Upsala IF 9.06
5 Erik Gunnarsson Sundberg
Upsala IF
11 Upsala IF 9.21
6 Milo Ernlund
Upsala IF
11 Upsala IF 9.27
7 Viktor Tenje
Upsala IF
11 Upsala IF 9.72
8 Ludvig Molin
Upsala IF
11 Upsala IF 9.87
P13 600 m
12/5 17:10
1 Aurel Berg Pillot
Upsala IF
11 Upsala IF 2:00.61 SB
2 Erik Gunnarsson Sundberg
Upsala IF
11 Upsala IF 2:03.12 PB
3 Vincent Anderzon
Upsala IF
11 Upsala IF 2:04.32 PB
4 Jacob Hultén
Upsala IF
11 Upsala IF 2:16.82 PB
P13 60 m häck
Höjd: 76.2cm
12/5 15:40
Vind: -1.0
1 David Mogensen
Upsala IF
11 Upsala IF 12.30 PB
2 Jacob Hultén
Upsala IF
11 Upsala IF 13.04 PB
Melker Wiklund
Upsala IF
11 Upsala IF DNS
P13 Stav
12/5 12:35
1 Viktor Wahlström
Upsala IF
11 Upsala IF 220 PB
2 David Mogensen
Upsala IF
11 Upsala IF 160 PB
130140150160170180190200210220230
746 Viktor Wahlström----ooooxooxxx
745 David Mogensenxoxoooxxx
P13 Längd
Hoppzon
12/5 17:45
1 Arthur Zémann
Upsala IF
11 Upsala IF 4.49 0.0 PB
2 Viktor Wahlström
Upsala IF
11 Upsala IF 4.41 0.0 PB
3 Erik Gunnarsson Sundberg
Upsala IF
11 Upsala IF 4.26 0.0 PB
4 Henry Nilsson
Upsala IF
11 Upsala IF 3.99 0.0 PB
5 Arvid Sjöström
Upsala IF
11 Upsala IF 3.62 0.0 SB
6 Oskar Straarup
Upsala IF
11 Upsala IF 3.62 0.0 PB
7 Max Enberg
Upsala IF
11 Upsala IF 3.46 0.0 PB
Jacob Hultén
Upsala IF
11 Upsala IF x
1234
729 Erik Gunnarsson Sundberg4.15 +0.64.26 0.04.05 0.03.87 0.0
725 Max Enberg3.22 +0.42.89 +0.32.87 0.03.46 0.0
733 Henry Nilsson3.68 0.03.61 0.03.48 0.03.99 0.0
735 Arvid Sjöström3.62 0.03.62 0.03.59 0.03.51 0.0
741 Arthur Zémann4.35 0.04.31 0.04.49 0.04.39 0.0
746 Viktor Wahlström4.39 0.04.34 0.04.41 0.04.37 0.0
744 Jacob Hulténx x x x
736 Oskar Straarup3.01 0.03.62 0.03.35 0.03.12 +0.2
P13 Diskus
Vikt: 0,6kg
12/5 11:25
1 David Mogensen
Upsala IF
11 Upsala IF 22.59 PB
2 Nicklas Kamkar
Upsala IF
11 Upsala IF 14.76
3 Walfrid Wåhlin
Upsala IF
11 Upsala IF 13.96 PB
1234
740 Walfrid Wåhlin13.6211.9913.7013.96
745 David Mogensen15.3919.6421.9522.59
730 Nicklas Kamkar14.7610.6014.7613.37
P13 Spjut
Vikt: 400g
12/5 15:30
1 Viktor Wahlström
Upsala IF
11 Upsala IF 27.24 PB
2 Arthur Zémann
Upsala IF
11 Upsala IF 25.34 PB
3 Herman Larsson
Upsala IF
11 Upsala IF 24.09
4 Aurel Berg Pillot
Upsala IF
11 Upsala IF 21.55 PB
5 Ludvig Molin
Upsala IF
11 Upsala IF 19.25 PB
6 Alvar Finnström Edin
Upsala IF
11 Upsala IF 18.33
7 Milo Ernlund
Upsala IF
11 Upsala IF 16.73 PB
8 Neo Lundell
Upsala IF
11 Upsala IF 14.14 PB
9 Oskar Straarup
Upsala IF
11 Upsala IF 12.47 PB
10 Melker Wiklund
Upsala IF
11 Upsala IF 12.07
11 Walfrid Wåhlin
Upsala IF
11 Upsala IF 10.92 PB
Melvin Strömbom
Upsala IF
11 Upsala IF x
1234
737 Melvin Strömbomxxxx
741 Arthur Zémann21.9524.1123.6825.34
740 Walfrid Wåhlinxx10.9210.11
724 Aurel Berg Pillot21.5518.6519.6419.52
727 Milo Ernlund16.7312.8813.8213.97
731 Neo Lundellx14.14x11.38
732 Ludvig Molin15.3313.7115.1019.25
746 Viktor Wahlström27.2424.0225.5326.21
739 Melker Wiklundxxx12.07
747 Herman Larssonx20.82x24.09
736 Oskar Straarupx12.478.30x
728 Alvar Finnström Edin18.3316.7417.6117.24
P12 60 m
12/5 11:10
Vind: +1.6
1 Dastan Nouri
Upsala IF
12 Upsala IF 8.79 PB
2 David Bäckström
Upsala IF
12 Upsala IF 9.59
3 Emil Wahlström
Upsala IF
13 Upsala IF 9.62
4 Emil Kári Össurarson
Upsala IF
12 Upsala IF 9.68
5 August Andersson
Upsala IF
12 Upsala IF 9.78 PB
6 Daniel Schlöth
Upsala IF
12 Upsala IF 9.85 PB
7 Alexander Bäck Svensson
Upsala IF
12 Upsala IF 10.35 PB
8 Vide Hauffman
Upsala IF
12 Upsala IF 10.80 PB
P12 600 m
12/5 17:10
1 David Bäckström
Upsala IF
12 Upsala IF 2:00.95 PB
2 Marcus Sundelius
Upsala IF
12 Upsala IF 2:19.51 PB
Dionysios Arvanitis
Upsala IF
12 Upsala IF DNS
P12 60 m häck
Höjd: 76.2cm
12/5 15:40
Vind: -0.5
1 Emil Kári Össurarson
Upsala IF
12 Upsala IF 12.92
2 Emil Wahlström
Upsala IF
13 Upsala IF 13.47
3 August Andersson
Upsala IF
12 Upsala IF 13.58 PB
4 Dionysios Arvanitis
Upsala IF
12 Upsala IF 13.69 PB
5 Alexander Bäck Svensson
Upsala IF
12 Upsala IF 15.46 PB
P12 Längd
Hoppzon
12/5 18:00
1 David Bäckström
Upsala IF
12 Upsala IF 3.84 0.0 PB
2 Emil Kári Össurarson
Upsala IF
12 Upsala IF 3.83 0.0
3 August Andersson
Upsala IF
12 Upsala IF 3.76 0.0 PB
4 Emil Wahlström
Upsala IF
13 Upsala IF 3.76 0.0
5 Vidar Bodén Allard
Upsala IF
12 Upsala IF 3.43 0.0
6 Alexander Bäck Svensson
Upsala IF
12 Upsala IF 3.34 +0.1 PB
7 Lucas Deogun
Upsala IF
12 Upsala IF 2.75 0.0 PB
1234
750 Alexander Bäck Svensson3.34 +0.12.98 0.02.81 0.03.29 0.0
755 Emil Wahlström3.76 0.03.47 +0.23.60 0.03.55 0.0
759 Lucas Deogun2.60 0.02.75 0.02.63 0.02.71 +0.9
758 Vidar Bodén Allard3.17 0.03.43 0.03.13 0.03.41 0.0
756 Emil Kári Össurarson3.70 0.03.83 0.03.66 0.03.79 0.0
749 August Andersson3.76 0.03.69 0.03.54 0.0x
751 David Bäckström3.60 0.03.64 0.03.72 0.03.84 0.0
P12 Diskus
Vikt: 0,6kg
12/5 11:25
1 Marcus Sundelius
Upsala IF
12 Upsala IF 19.12 PB
2 Vidar Bodén Allard
Upsala IF
12 Upsala IF 13.04
David Bäckström
Upsala IF
12 Upsala IF -
1234
751 David Bäckström----
757 Marcus Sundelius16.6517.5719.1216.75
758 Vidar Bodén Allardxx13.049.43
P12 Slägga
Vikt: 3,0kg
12/5 16:35
1 Marcus Sundelius
Upsala IF
12 Upsala IF 13.39 PB
1234
757 Marcus Sundelius13.3911.9011.1212.92
P12 Spjut
Vikt: 400g
12/5 15:30
1 Marcus Sundelius
Upsala IF
12 Upsala IF 16.26 PB
2 Lucas Deogun
Upsala IF
12 Upsala IF 7.84 PB
Dionysios Arvanitis
Upsala IF
12 Upsala IF x
1234
759 Lucas Deogun7.716.367.647.84
757 Marcus Sundelius12.7713.6113.4316.26
776 Dionysios Arvanitisxxxx
K35 & K40 & K45 & K50 & K65 100 m
12/5 12:20
A-Final
Vind: -1.0
Tot. plac.
1 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 15.11 2 SB
2 Åsa Knutsson
Upsala IF
74 Upsala IF 15.21 3 SB
3 Emma Wahlin
Upsala IF
79 Upsala IF 15.51 5 SB
4 Malin Karén
Upsala IF
75 Upsala IF 16.07 7 SB
5 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 18.43 8 SB
B-Final
Vind: +0.8
Tot. plac.
1 Linda Hjertzell
Upsala IF
78 Upsala IF 14.47 1 PB
2 Tova Sandberg
Upsala IF
87 Upsala IF 15.30 4 PB
3 Minna Wallin
Upsala IF
90 Upsala IF 15.97 6
Maria Kousidou
Upsala IF
64 Upsala IF DNS
Hanna Astner
Upsala IF
78 Upsala IF DNS
Sammanställning per klass
K65
1 Kerstin Sjöqvist
Upsala IF
56 Upsala IF 18.43
K60
Maria Kousidou
Upsala IF
64 Upsala IF DNS
K50
1 Åsa Knutsson
Upsala IF
74 Upsala IF 15.21
K45
1 Linda Hjertzell
Upsala IF
78 Upsala IF 14.47
2 Emma Wahlin
Upsala IF
79 Upsala IF 15.51
3 Malin Karén
Upsala IF
75 Upsala IF 16.07
Hanna Astner
Upsala IF
78 Upsala IF DNS
K40
1 Linda Cato
Upsala IF
80 Upsala IF 15.11
K35
1 Tova Sandberg
Upsala IF
87 Upsala IF 15.30
2 Minna Wallin
Upsala IF
90 Upsala IF 15.97
K35 4x100 m
12/5 16:25
1 Upsala IF Lag 1
Åsa Knutsson 74
Linda Hjertzell 78
Hanna Selinus 85
Linda Cato 80

Upsala IF
Upsala IF 58.57
2 Upsala IF Lag 2
Emma Wahlin 79
Gesa Weyhenmeyer 69
Tova Sandberg 87
Malin Karén 75

Upsala IF
Upsala IF 1:04.20
K40 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 100 m

K45 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 100 m

K50 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 100 m

K60 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 100 m

K65 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med K35 100 m

M35 & M40 & M45 & M50 & M60 & M65 100 m
12/5 12:30
A-Final
Vind: -0.4
Tot. plac.
1 Michael Calla
Upsala IF
87 Upsala IF 12.83 1
2 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 13.84 2 SB
3 Peter Jonsson
Upsala IF
64 Upsala IF 14.17 5 PB
4 Harald Söderlund
Upsala IF
74 Upsala IF 14.97 6 SB
5 Pär Boork
Upsala IF
77 Upsala IF 16.03 8
6 Huseyin Alpergin
Upsala IF
59 Upsala IF 16.51 9 PB
B-Final
Vind: -0.9
Tot. plac.
1 Andreas Bowander
Upsala IF
89 Upsala IF 13.94 3
2 Anders Ernlund
Upsala IF
86 Upsala IF 13.99 4
3 Niklas Hultén
Upsala IF
70 Upsala IF 15.71 7
4 Jonas Petersson
Upsala IF
80 Upsala IF 16.63 10
Andreas Wide
Upsala IF
75 Upsala IF DNS
Nehad Sammar
Upsala IF
85 Upsala IF DNS
Sammanställning per klass
M65
1 Huseyin Alpergin
Upsala IF
59 Upsala IF 16.51
M60
1 Peter Jonsson
Upsala IF
64 Upsala IF 14.17
M50
1 Harald Söderlund
Upsala IF
74 Upsala IF 14.97
2 Niklas Hultén
Upsala IF
70 Upsala IF 15.71
M45
1 Pär Boork
Upsala IF
77 Upsala IF 16.03
Andreas Wide
Upsala IF
75 Upsala IF DNS
M40
1 Jonas Petersson
Upsala IF
80 Upsala IF 16.63
M35
1 Michael Calla
Upsala IF
87 Upsala IF 12.83
2 Jimmy Olsson
Upsala IF
85 Upsala IF 13.84
3 Andreas Bowander
Upsala IF
89 Upsala IF 13.94
4 Anders Ernlund
Upsala IF
86 Upsala IF 13.99
Nehad Sammar
Upsala IF
85 Upsala IF DNS
M40 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 100 m

M45 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 100 m

M50 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 100 m

M55 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 100 m

M60 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 100 m

M65 100 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 100 m

Miniorlandslaget

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.