Resultat adidas Spåret 5000 m

Stockholms Stadion, Stockholm   2024-05-15

Organizer: Spårvägens FK Meet manager: Kent Claesson Last updated: 2024-05-16 13:47:34
Kvinnor 5000 m

The event was carried out together with Män 5000 m

Kvinnor & Män 5000 m
A-final
15/5 21:00
Tot. plac.
1 Mohamed Ismail
Djibouti (DJI)
97 Djibouti (DJI) 12:56.43 1 PB
2 Isaac Kimeli
Belgien (BEL)
94 Belgien (BEL) 12:56.53 2 PB
3 Andreas Almgren
Turebergs FK
95 Turebergs FK 12:59.82 3 PB NR
4 Bastien Augusto
Frankrike (FRA)
99 Frankrike (FRA) 13:22.75 4 SB
5 Paul Chelimo
USA (USA)
90 USA (USA) 13:24.99 5
6 Awet Nftalem Kibrab
Ullensaker/Kisa IL (NOR)
95 Ullensaker/Kisa IL (NOR) 13:25.48 6
7 Dawit Seare
Eritrea (ERI)
04 Eritrea (ERI) 13:28.86 7 PB
8 Duarte Gomez
Portugal (POR)
00 Portugal (POR) 13:31.90 8 PB
9 Joel Ibler Lillesø
Bagsværd Atletik (DEN)
03 Bagsværd Atletik (DEN) 13:33.59 9 SB
10 Henrik Ingebrigtsen
Norge (NOR)
91 Norge (NOR) 13:33.62 10 SB
11 Alexandre Figueiredo
Portugal (POR)
99 Portugal (POR) 13:59.35 14 SB
12 Kirubel Erassa
USA (USA)
93 USA (USA) 14:09.07 15 SB
13 Theodor Berre Jacobsen
SK Vidar (NOR)
01 SK Vidar (NOR) 14:09.34 16 PB
14 Yohannes Kiflay
Hässelby SK
02 Hässelby SK 14:12.14 17 SB
Andreas Bock Bjørnsen
AGF Atletik (DEN)
00 AGF Atletik (DEN) DNF
Youssef Taoussi
Spanien (ESP)
94 Spanien (ESP) DNF
Abdullahi Dahir Rabi
Norge (NOR)
03 Norge (NOR) DNF
Etienne Daguinos
Frankrike (FRA)
00 Frankrike (FRA) DNF
Emil Danielsson
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK DNF Pace
Oliver Löfqvist
Spårvägens FK
98 Spårvägens FK DNF Pace
Intermediate times
3000m
115 Yohannes Kiflay8:25.76
31 Andreas Bock Bjørnsen8:25.45
201 Youssef Taoussi8:08.14
81 Duarte Gomez8:07.51
67 Alexandre Figueiredo8:18.33
47 Abdullahi Dahir Rabi8:14.24
134 Joel Ibler Lillesø8:05.68
155 Awet Nftalem Kibrab7:55.44
185 Dawit Seare7:56.18
15 Bastien Augusto7:51.04
58 Kirubel Erassa8:13.89
46 Etienne Daguinos7:50.82
98 Henrik Ingebrigtsen8:07.62
99 Mohamed Ismail7:49.66
116 Isaac Kimeli7:49.87
7 Andreas Almgren7:49.44
44 Paul Chelimo7:55.99
220 Theodor Berre Jacobsen8:26.04
48 Emil Danielsson7:49.34
146 Oliver Löfqvist
B-Final
15/5 20:30
Tot. plac.
1 Abdelfath Yassin
Spårvägens FK
95 Spårvägens FK 13:49.23 11 PB
2 Martin Regborn
KFUM Örebro
92 KFUM Örebro 13:57.86 12 PB
3 Karl Ottfalk
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 13:58.34 13 PB
4 Sebastian Lörstad
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 14:24.33 18 PB
5 Otto Kingstedt
Hässelby SK
94 Hässelby SK 14:38.54 19
6 Hugo Unosson
Högby IF
03 Högby IF 14:42.97 20 PB
7 Wilhelm Bergentz
Hälle IF
02 Hälle IF 14:43.46 21 SB
8 Eric Källman
Mölndals AIK
00 Mölndals AIK 14:43.53 22 PB
9 Oscar Lindskogen
Fredrikshofs FIF
96 Fredrikshofs FIF 14:48.08 23 PB
10 Albin Sjöblom
Better RC
93 Better RC 14:48.85 24 PB
11 Albin Gezelius
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 14:51.40 25 PB
12 Ludvig Johansson
IFK Lidingö
98 IFK Lidingö 15:05.75 26 SB
13 Isak Hellström
FK Studenterna
91 FK Studenterna 15:09.78 27 SB
14 Ruslan Glebov
OK Ravinen
87 OK Ravinen 15:14.01 29 SB
15 Vladislav Shchukin
FK Studenterna
91 FK Studenterna 15:21.37 30 SB
16 Adam Sörqvist
Mölndals AIK
05 Mölndals AIK 15:22.47 31 PB
Andreas Jansson
Hässelby SK
96 Hässelby SK DNF
Kalle Berglund
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK DNF Pace
Intermediate times
3000m
122 Eric Källman8:57.18
87 Isak Hellström8:58.69
77 Ruslan Glebov9:04.41
105 Ludvig Johansson8:59.55
199 Adam Sörqvist9:04.57
191 Albin Sjöblom8:52.28
139 Oscar Lindskogen8:52.06
147 Sebastian Lörstad8:39.85
75 Albin Gezelius8:51.70
177 Martin Regborn8:24.80
212 Abdelfath Yassin8:24.57
189 Vladislav Shchukin8:59:33
118 Otto Kingstedt8:35.00
102 Andreas Jansson8:51.36
169 Karl Ottfalk8:25.56
204 Hugo Unosson8:56.90
21 Wilhelm Bergentz8:57.43
22 Kalle Berglund
C-Final
15/5 19:35
Tot. plac.
1 Joakim Gartmark
-
90 - 15:11.73 28 PB Ej tillåtna skor
2 David Kjellén
IF Göta Karlstad
95 IF Göta Karlstad 15:23.69 32 PB
3 Stefan Ritte
IFK Tumba
92 IFK Tumba 15:27.05 33 PB
4 Martin Holm
FK Studenterna
84 FK Studenterna 15:28.71 34 SB
5 Jamie Wise
Spårvägens FK
95 Spårvägens FK 15:32.33 35
6 Damian Nevins
FK Studenterna
80 FK Studenterna 15:37.89 36
7 Nils Holmqvist
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 15:40.34 37 PB
8 Edvin Karlström
FK Studenterna
91 FK Studenterna 15:44.04 38 SB
9 Hannes Bjernhagen
Piteå IF
94 Piteå IF 15:46.56 39 SB
10 Elias Rapp
Västerås FK
99 Västerås FK 15:53.15 40 SB
11 Filip Hallin
Tjalve FIF
02 Tjalve FIF 15:53.40 41 PB
12 Sylvain Glos
FK Studenterna
87 FK Studenterna 15:54.23 42 SB Ej tillåtna skor
13 David Nordqvist
Enhörna IF
86 Enhörna IF 15:57.93 43 PB
14 Rickard Pell
Hässelby SK
79 Hässelby SK 15:58.49 44
15 Leonardo Garavini
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 15:59.79 45 PB
16 Olle Staaf
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 16:02.02 46 PB
17 Eerik Nöu Wihlborg
IS Göta
05 IS Göta 16:02.37 47 PB
18 Christian Smedberg
FK Studenterna
86 FK Studenterna 16:02.89 48 PB Ej tillåtna skor
19 Peter Lindfors
-
82 - 16:03.43 49 PB Ej tillåtna skor
20 Maximilian Lohm Isberg
FK Studenterna
91 FK Studenterna 16:03.74 50 PB Ej tillåtna skor
21 Albin Larsson
Better RC
96 Better RC 16:15.34 52 PB
22 Emil Corlevi
IFK Lidingö
09 IFK Lidingö 16:43.38 64 PB
Lowe Fuxe Barkvall
Turebergs FK
06 Turebergs FK DNF
Jonatan Westberg
Spårvägens FK
91 Spårvägens FK DNF
Hugo Setthagen
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF Pace
Intermediate times
3000m
181 Stefan Ritte
225 Rickard Pell
79 Sylvain Glos
176 Elias Rapp
193 Olle Staaf
93 Nils Holmqvist
84 Filip Hallin
45 Emil Corlevi
71 Lowe Fuxe Barkvall
73 Leonardo Garavini
120 David Kjellén
159 David Nordqvist
208 Jonatan Westberg
92 Martin Holm
142 Maximilian Lohm Isberg
135 Peter Lindfors
210 Jamie Wise
129 Albin Larsson
192 Christian Smedberg
154 Damian Nevins
28 Hannes Bjernhagen
74 Joakim Gartmark
166 Eerik Nöu Wihlborg
114 Edvin Karlström
188 Hugo Setthagen
Final Kvinnor
15/5 20:00
Tot. plac.
1 Lovisa Kissa
Uganda (UGA)
03 Uganda (UGA) 16:21.86 53 PB
2 Elin Brink
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 16:22.19 54 PB
3 Hanna Lindholm
Högby IF
79 Högby IF 16:34.13 59 SB
4 Ida Kraft
Hälle IF
05 Hälle IF 16:58.69 72 PB
5 Towa Nilsson
Högby IF
05 Högby IF 17:15.75 79 SB
6 Fanny Szalkai
Spårvägens FK
08 Spårvägens FK 17:16.32 81 PB
7 Pernilla Elmgren
Ärla SK
91 Ärla SK 17:36.45 88
8 Ida Grimheden
Tullinge FI
05 Tullinge FI 17:50.95 93 PB
9 Emma Bjessmo
Tjalve FIF
95 Tjalve FIF 17:51.10 94 SB
10 Kristin Nyström
IK Akele
92 IK Akele 18:19.37 99 PB
11 Melissa Bentayeb
Täby IS
05 Täby IS 18:22.28 100 SB
Emilia Siltanen
FK Studenterna
83 FK Studenterna DNF
Ebba Broms
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK DNF
Frederica Richards
Spårvägens FK
94 Spårvägens FK DNF Pace
Intermediate times
3000m
55 Pernilla Elmgren10:32.96
221 Ida Grimheden10:32.68
20 Melissa Bentayeb10:55.98
136 Hanna Lindholm9:53.16
157 Towa Nilsson10:12.77
219 Ida Kraft10:08.99
29 Emma Bjessmo10:26.54
190 Emilia Siltanen
37 Ebba Broms
164 Kristin Nyström10:55.58
36 Elin Brink9:53.38
198 Fanny Szalkai10:18.23
119 Lovisa Kissa9:49.84
180 Frederica Richards
D-Final (motionsheat)
15/5 19:05
Tot. plac.
1 Emil Ellervik
Ärla SK
02 Ärla SK 16:12.91 51 PB
2 Bert Pohlak
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 16:25.94 55 SB
3 Fredrik Liw
Vallentuna FK
78 Vallentuna FK 16:28.80 56 PB
4 Arnau Requena
FK Studenterna
97 FK Studenterna 16:29.18 57 PB
5 Timmy Karlsson
FK Studenterna
86 FK Studenterna 16:31.49 58 SB
6 Samuel Eriksson Lidbrink
Spårvägens FK
99 Spårvägens FK 16:34.77 60 SB Pace
7 Björn Eriksson
Tisdagsklubben Örebro
86 Tisdagsklubben Örebro 16:35.76 61 PB
8 Martin Andersson
Better RC
91 Better RC 16:36.70 62 PB
9 Niklas Serrander
Better RC
87 Better RC 16:37.73 63 PB
10 Axel Bojrup
FK Studenterna
93 FK Studenterna 16:45.02 66 PB
11 Daniel Johansson
IF Start
86 IF Start 16:48.33 67 PB
12 Pär Andersson
-
97 - 16:51.45 68 PB
13 Thomas Pickelner
-
85 - 16:52.87 69
14 Erik Olofsson
IF Mantra Sport
79 IF Mantra Sport 16:54.12 70
15 Thomas Bergman
-
84 - 16:57.60 71 PB
16 Jonatan Brown
Vallentuna FK
85 Vallentuna FK 17:03.11 74 PB
17 Jacob Lapidus
Fredrikshofs FIF
79 Fredrikshofs FIF 17:07.50 75 SB
18 William DEsmeules
Dalregementets IF
06 Dalregementets IF 17:08.62 76
19 Fredrik Nybäck
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 17:10.76 77
20 Liam Tannlund
Täby IS
07 Täby IS 17:14.44 78 PB
21 Tony Eriksson
Borlänge LK
73 Borlänge LK 17:15.95 80
22 Simon Gustafsson
Turebergs FK
86 Turebergs FK 17:21.09 82 SB
23 Håkan Eriksson
Malungs SoFK
61 Malungs SoFK 17:23.37 83
24 Markus Smed
Fredrikshofs FIF
88 Fredrikshofs FIF 17:26.35 84 SB
25 Tomas Näsström
Vallentuna FK
79 Vallentuna FK 17:28.52 86 SB
26 Fredrik Hugo
-
78 - 17:39.57 89 PB
Anton Karlsson
FK Studenterna
90 FK Studenterna DNF
Erik Larm
-
89 - DNF
Intermediate times
3000m
178 Arnau Requena
216 Erik Olofsson
12 Pär Andersson
10 Martin Andersson
224 Thomas Pickelner
161 Fredrik Nybäck
111 Anton Karlsson
62 Tony Eriksson
140 Fredrik Liw
128 Erik Larm
82 Simon Gustafsson
127 Jacob Lapidus
60 Björn Eriksson
61 Håkan Eriksson
49 William DEsmeules
104 Daniel Johansson
54 Emil Ellervik
187 Niklas Serrander
24 Thomas Bergman
40 Jonatan Brown
174 Bert Pohlak
94 Fredrik Hugo
200 Liam Tannlund
223 Markus Smed
113 Timmy Karlsson
32 Axel Bojrup
165 Tomas Näsström
64 Samuel Eriksson Lidbrink
E-Final (motionsheat)
15/5 18:30
Tot. plac.
1 Jimmy Nilsson
Enhörna IF
95 Enhörna IF 16:43.60 65 PB
2 Robin Johansson
-
90 - 16:59.86 73 PB
3 Ville Wrammert
-
03 - 17:27.73 85 PB
4 Alexander Andersson
Hammarby IF
97 Hammarby IF 17:34.38 87 PB
5 Samuel Lundberg
-
96 - 17:45.75 90 PB
6 Luca Roggio
-
94 - 17:48.59 91 PB
7 Björn Lindqvist
-
89 - 17:49.21 92 SB
8 Björn Axelsson
Turebergs FK
73 Turebergs FK 18:04.28 95
9 Hassan Ali
Enhörna IF
00 Enhörna IF 18:07.65 96 PB
10 William Larsson
FK Studenterna
96 FK Studenterna 18:09.05 97 PB
11 Daniel Ranneby
-
71 - 18:18.10 98 SB
12 Joar Palm
Hammarby IF
79 Hammarby IF 18:22.88 101 SB
13 Christopher Falk Kesti
Vallentuna FK
87 Vallentuna FK 18:23.76 102 SB
14 Martin Kärnek
Vallentuna FK
77 Vallentuna FK 18:24.33 103 PB
15 Ulf Eriksson
Huddinge AIS
74 Huddinge AIS 18:27.05 104
16 Rebecca Axelsson
Better RC
92 Better RC 18:34.62 106
17 Mikael Ahlinder
-
83 - 18:36.22 107 PB
18 Andreas Odhe
-
88 - 18:43.44 108 PB
19 Gustav Andrén
-
83 - 18:55.73 109
20 Emil Eldebrink
FK Studenterna
85 FK Studenterna 19:00.04 110 SB
21 Björn Resare
-
69 - 19:07.10 112
22 Vendela Hillström
Spårvägens FK
03 Spårvägens FK 19:07.54 113 SB
23 Jonathan Holm
-
89 - 19:10.13 114
24 Tatsuro Kobayashi
-
65 - 19:11.46 116
25 Fredrik Molin
IF Linnéa
93 IF Linnéa 19:17.13 118 PB
26 Malin Gibrand
FK Studenterna
81 FK Studenterna 19:18.73 119 SB
27 Jonas Hellström
Fredrikshofs FIF
61 Fredrikshofs FIF 19:26.16 121 SB
28 Carin Brink
Fredrikshofs FIF
71 Fredrikshofs FIF 19:35.22 124 SB
Ulrik Karlsson
Enhörna IF
78 Enhörna IF DNF
Anton Axelsson
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNF Pace
Intermediate times
3000m
4 Mikael Ahlinder
225 Ulrik Karlsson
6 Hassan Ali
211 Ville Wrammert
130 William Larsson
175 Daniel Ranneby
151 Fredrik Molin
121 Tatsuro Kobayashi
18 Rebecca Axelsson
106 Robin Johansson
76 Malin Gibrand
172 Björn Resare
91 Jonathan Holm
170 Joar Palm
16 Björn Axelsson
63 Ulf Eriksson
167 Andreas Odhe
182 Luca Roggio
65 Christopher Falk Kesti
35 Carin Brink
88 Jonas Hellström
156 Jimmy Nilsson
8 Alexander Andersson
53 Emil Eldebrink
123 Martin Kärnek
13 Gustav Andrén
143 Samuel Lundberg
89 Vendela Hillström
137 Björn Lindqvist
218 Anton Axelsson
F-Final (motionsheat)
15/5 17:45
Tot. plac.
1 Kristian Narbro Porath
Tolereds AIK
93 Tolereds AIK 18:30.09 105 PB
2 Hanna Landegren
Better RC
92 Better RC 19:03.24 111
3 Erik Bartholf
-
85 - 19:10.86 115 PB
4 Erika Forsberg
FK Studenterna
93 FK Studenterna 19:12.27 117 PB
5 Ella von Schewelov Wallén
Better RC
98 Better RC 19:23.92 120 PB
6 Terese Segerström
Better RC
91 Better RC 19:28.76 122 SB
7 Erik Desmeules
Dalregementets IF
68 Dalregementets IF 19:29.33 123 SB
8 Freddy Karlsson
-
81 - 19:38.25 125 PB
9 Johannes Lien
Fredrikshofs FIF
77 Fredrikshofs FIF 19:46.63 126
10 Henrik Axelsson
-
95 - 19:47.35 127 SB
11 Roland Lycksell
IFK Lidingö
64 IFK Lidingö 19:57.65 128 PB
12 Madeleine Bokedal
FK Studenterna
87 FK Studenterna 20:07.46 129 SB
13 Mikael Nyman
Vallentuna FK
76 Vallentuna FK 20:10.13 130 SB
14 Berta Olafsdottir
FK Studenterna
91 FK Studenterna 20:15.51 131 PB
15 Astrid Kallin
Spårvägens FK
11 Spårvägens FK 20:18.50 132 PB
16 Vilhelm Müller
-
90 - 20:26.51 133
17 Henrik Broselid
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 20:39.73 134
18 Estelle Gobitschek
Bromma IF
11 Bromma IF 21:04.41 135 PB
19 Viktor Högberg
-
86 - 21:09.70 136 PB
20 Patrik Nissen
Spårvägens FK
58 Spårvägens FK 22:49.43 137 SB
21 Jan-Olov Andersson
LK Nyköpings Runners
51 LK Nyköpings Runners 22:56.87 138 PB
22 Wilhelm Sjögren
-
56 - 23:08.91 139 SB
Benny Eriksson
-
59 - DNF
Karola Palmhager
-
68 - DNF
Anders Szalkai
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK DNF Pace
Jaana Hedren
-
62 - DNS
Caroline Förander
-
02 - DNS
Intermediate times
3000m
132 Johannes Lien
112 Freddy Karlsson
222 Erik Desmeules
153 Kristian Narbro Porath
186 Terese Segerström
168 Berta Olafsdottir
145 Roland Lycksell
59 Benny Eriksson
158 Patrik Nissen
110 Astrid Kallin
80 Estelle Gobitschek
95 Viktor Högberg
9 Jan-Olov Andersson
205 Ella von Schewelov Wallén
125 Hanna Landegren
152 Vilhelm Müller
85 Jaana Hedren
33 Madeleine Bokedal
162 Mikael Nyman
217 Wilhelm Sjögren
171 Karola Palmhager
17 Henrik Axelsson
39 Henrik Broselid
72 Caroline Förander
68 Erika Forsberg
19 Erik Bartholf
197 Anders Szalkai
Summary by class
Män
1 Mohamed Ismail
Djibouti (DJI)
97 Djibouti (DJI) 12:56.43
2 Isaac Kimeli
Belgien (BEL)
94 Belgien (BEL) 12:56.53
3 Andreas Almgren
Turebergs FK
95 Turebergs FK 12:59.82
4 Bastien Augusto
Frankrike (FRA)
99 Frankrike (FRA) 13:22.75
5 Paul Chelimo
USA (USA)
90 USA (USA) 13:24.99
6 Awet Nftalem Kibrab
Ullensaker/Kisa IL (NOR)
95 Ullensaker/Kisa IL (NOR) 13:25.48
7 Dawit Seare
Eritrea (ERI)
04 Eritrea (ERI) 13:28.86
8 Duarte Gomez
Portugal (POR)
00 Portugal (POR) 13:31.90
9 Joel Ibler Lillesø
Bagsværd Atletik (DEN)
03 Bagsværd Atletik (DEN) 13:33.59
10 Henrik Ingebrigtsen
Norge (NOR)
91 Norge (NOR) 13:33.62
11 Abdelfath Yassin
Spårvägens FK
95 Spårvägens FK 13:49.23
12 Martin Regborn
KFUM Örebro
92 KFUM Örebro 13:57.86
13 Karl Ottfalk
IFK Lidingö
06 IFK Lidingö 13:58.34
14 Alexandre Figueiredo
Portugal (POR)
99 Portugal (POR) 13:59.35
15 Kirubel Erassa
USA (USA)
93 USA (USA) 14:09.07
16 Theodor Berre Jacobsen
SK Vidar (NOR)
01 SK Vidar (NOR) 14:09.34
17 Yohannes Kiflay
Hässelby SK
02 Hässelby SK 14:12.14
18 Sebastian Lörstad
IFK Lidingö
08 IFK Lidingö 14:24.33
19 Otto Kingstedt
Hässelby SK
94 Hässelby SK 14:38.54
20 Hugo Unosson
Högby IF
03 Högby IF 14:42.97
21 Wilhelm Bergentz
Hälle IF
02 Hälle IF 14:43.46
22 Eric Källman
Mölndals AIK
00 Mölndals AIK 14:43.53
23 Oscar Lindskogen
Fredrikshofs FIF
96 Fredrikshofs FIF 14:48.08
24 Albin Sjöblom
Better RC
93 Better RC 14:48.85
25 Albin Gezelius
IFK Mora FIK
03 IFK Mora FIK 14:51.40
26 Ludvig Johansson
IFK Lidingö
98 IFK Lidingö 15:05.75
27 Isak Hellström
FK Studenterna
91 FK Studenterna 15:09.78
28 Joakim Gartmark
-
90 - 15:11.73
29 Ruslan Glebov
OK Ravinen
87 OK Ravinen 15:14.01
30 Vladislav Shchukin
FK Studenterna
91 FK Studenterna 15:21.37
31 Adam Sörqvist
Mölndals AIK
05 Mölndals AIK 15:22.47
32 David Kjellén
IF Göta Karlstad
95 IF Göta Karlstad 15:23.69
33 Stefan Ritte
IFK Tumba
92 IFK Tumba 15:27.05
34 Martin Holm
FK Studenterna
84 FK Studenterna 15:28.71
35 Jamie Wise
Spårvägens FK
95 Spårvägens FK 15:32.33
36 Damian Nevins
FK Studenterna
80 FK Studenterna 15:37.89
37 Nils Holmqvist
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 15:40.34
38 Edvin Karlström
FK Studenterna
91 FK Studenterna 15:44.04
39 Hannes Bjernhagen
Piteå IF
94 Piteå IF 15:46.56
40 Elias Rapp
Västerås FK
99 Västerås FK 15:53.15
41 Filip Hallin
Tjalve FIF
02 Tjalve FIF 15:53.40
42 Sylvain Glos
FK Studenterna
87 FK Studenterna 15:54.23
43 David Nordqvist
Enhörna IF
86 Enhörna IF 15:57.93
44 Rickard Pell
Hässelby SK
79 Hässelby SK 15:58.49
45 Leonardo Garavini
IFK Lidingö
05 IFK Lidingö 15:59.79
46 Olle Staaf
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 16:02.02
47 Eerik Nöu Wihlborg
IS Göta
05 IS Göta 16:02.37
48 Christian Smedberg
FK Studenterna
86 FK Studenterna 16:02.89
49 Peter Lindfors
-
82 - 16:03.43
50 Maximilian Lohm Isberg
FK Studenterna
91 FK Studenterna 16:03.74
51 Emil Ellervik
Ärla SK
02 Ärla SK 16:12.91
52 Albin Larsson
Better RC
96 Better RC 16:15.34
53 Bert Pohlak
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 16:25.94
54 Fredrik Liw
Vallentuna FK
78 Vallentuna FK 16:28.80
55 Arnau Requena
FK Studenterna
97 FK Studenterna 16:29.18
56 Timmy Karlsson
FK Studenterna
86 FK Studenterna 16:31.49
57 Samuel Eriksson Lidbrink
Spårvägens FK
99 Spårvägens FK 16:34.77
58 Björn Eriksson
Tisdagsklubben Örebro
86 Tisdagsklubben Örebro 16:35.76
59 Martin Andersson
Better RC
91 Better RC 16:36.70
60 Niklas Serrander
Better RC
87 Better RC 16:37.73
61 Emil Corlevi
IFK Lidingö
09 IFK Lidingö 16:43.38
62 Jimmy Nilsson
Enhörna IF
95 Enhörna IF 16:43.60
63 Axel Bojrup
FK Studenterna
93 FK Studenterna 16:45.02
64 Daniel Johansson
IF Start
86 IF Start 16:48.33
65 Pär Andersson
-
97 - 16:51.45
66 Thomas Pickelner
-
85 - 16:52.87
67 Erik Olofsson
IF Mantra Sport
79 IF Mantra Sport 16:54.12
68 Thomas Bergman
-
84 - 16:57.60
69 Robin Johansson
-
90 - 16:59.86
70 Jonatan Brown
Vallentuna FK
85 Vallentuna FK 17:03.11
71 Jacob Lapidus
Fredrikshofs FIF
79 Fredrikshofs FIF 17:07.50
72 William DEsmeules
Dalregementets IF
06 Dalregementets IF 17:08.62
73 Fredrik Nybäck
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK 17:10.76
74 Liam Tannlund
Täby IS
07 Täby IS 17:14.44
75 Tony Eriksson
Borlänge LK
73 Borlänge LK 17:15.95
76 Simon Gustafsson
Turebergs FK
86 Turebergs FK 17:21.09
77 Håkan Eriksson
Malungs SoFK
61 Malungs SoFK 17:23.37
78 Markus Smed
Fredrikshofs FIF
88 Fredrikshofs FIF 17:26.35
79 Ville Wrammert
-
03 - 17:27.73
80 Tomas Näsström
Vallentuna FK
79 Vallentuna FK 17:28.52
81 Alexander Andersson
Hammarby IF
97 Hammarby IF 17:34.38
82 Fredrik Hugo
-
78 - 17:39.57
83 Samuel Lundberg
-
96 - 17:45.75
84 Luca Roggio
-
94 - 17:48.59
85 Björn Lindqvist
-
89 - 17:49.21
86 Björn Axelsson
Turebergs FK
73 Turebergs FK 18:04.28
87 Hassan Ali
Enhörna IF
00 Enhörna IF 18:07.65
88 William Larsson
FK Studenterna
96 FK Studenterna 18:09.05
89 Daniel Ranneby
-
71 - 18:18.10
90 Joar Palm
Hammarby IF
79 Hammarby IF 18:22.88
91 Christopher Falk Kesti
Vallentuna FK
87 Vallentuna FK 18:23.76
92 Martin Kärnek
Vallentuna FK
77 Vallentuna FK 18:24.33
93 Ulf Eriksson
Huddinge AIS
74 Huddinge AIS 18:27.05
94 Kristian Narbro Porath
Tolereds AIK
93 Tolereds AIK 18:30.09
95 Mikael Ahlinder
-
83 - 18:36.22
96 Andreas Odhe
-
88 - 18:43.44
97 Gustav Andrén
-
83 - 18:55.73
98 Emil Eldebrink
FK Studenterna
85 FK Studenterna 19:00.04
99 Björn Resare
-
69 - 19:07.10
100 Jonathan Holm
-
89 - 19:10.13
101 Erik Bartholf
-
85 - 19:10.86
102 Tatsuro Kobayashi
-
65 - 19:11.46
103 Fredrik Molin
IF Linnéa
93 IF Linnéa 19:17.13
104 Jonas Hellström
Fredrikshofs FIF
61 Fredrikshofs FIF 19:26.16
105 Erik Desmeules
Dalregementets IF
68 Dalregementets IF 19:29.33
106 Freddy Karlsson
-
81 - 19:38.25
107 Johannes Lien
Fredrikshofs FIF
77 Fredrikshofs FIF 19:46.63
108 Henrik Axelsson
-
95 - 19:47.35
109 Roland Lycksell
IFK Lidingö
64 IFK Lidingö 19:57.65
110 Mikael Nyman
Vallentuna FK
76 Vallentuna FK 20:10.13
111 Vilhelm Müller
-
90 - 20:26.51
112 Henrik Broselid
Vallentuna FK
80 Vallentuna FK 20:39.73
113 Viktor Högberg
-
86 - 21:09.70
114 Patrik Nissen
Spårvägens FK
58 Spårvägens FK 22:49.43
115 Jan-Olov Andersson
LK Nyköpings Runners
51 LK Nyköpings Runners 22:56.87
116 Wilhelm Sjögren
-
56 - 23:08.91
Andreas Bock Bjørnsen
AGF Atletik (DEN)
00 AGF Atletik (DEN) DNF
Youssef Taoussi
Spanien (ESP)
94 Spanien (ESP) DNF
Abdullahi Dahir Rabi
Norge (NOR)
03 Norge (NOR) DNF
Etienne Daguinos
Frankrike (FRA)
00 Frankrike (FRA) DNF
Emil Danielsson
Spårvägens FK
97 Spårvägens FK DNF
Oliver Löfqvist
Spårvägens FK
98 Spårvägens FK DNF
Andreas Jansson
Hässelby SK
96 Hässelby SK DNF
Kalle Berglund
Spårvägens FK
96 Spårvägens FK DNF
Lowe Fuxe Barkvall
Turebergs FK
06 Turebergs FK DNF
Jonatan Westberg
Spårvägens FK
91 Spårvägens FK DNF
Hugo Setthagen
Spårvägens FK
01 Spårvägens FK DNF
Anton Karlsson
FK Studenterna
90 FK Studenterna DNF
Erik Larm
-
89 - DNF
Ulrik Karlsson
Enhörna IF
78 Enhörna IF DNF
Anton Axelsson
Hässelby SK
01 Hässelby SK DNF
Benny Eriksson
-
59 - DNF
Anders Szalkai
Spårvägens FK
70 Spårvägens FK DNF
Kvinnor
1 Lovisa Kissa
Uganda (UGA)
03 Uganda (UGA) 16:21.86
2 Elin Brink
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 16:22.19
3 Hanna Lindholm
Högby IF
79 Högby IF 16:34.13
4 Ida Kraft
Hälle IF
05 Hälle IF 16:58.69
5 Towa Nilsson
Högby IF
05 Högby IF 17:15.75
6 Fanny Szalkai
Spårvägens FK
08 Spårvägens FK 17:16.32
7 Pernilla Elmgren
Ärla SK
91 Ärla SK 17:36.45
8 Ida Grimheden
Tullinge FI
05 Tullinge FI 17:50.95
9 Emma Bjessmo
Tjalve FIF
95 Tjalve FIF 17:51.10
10 Kristin Nyström
IK Akele
92 IK Akele 18:19.37
11 Melissa Bentayeb
Täby IS
05 Täby IS 18:22.28
12 Rebecca Axelsson
Better RC
92 Better RC 18:34.62
13 Hanna Landegren
Better RC
92 Better RC 19:03.24
14 Vendela Hillström
Spårvägens FK
03 Spårvägens FK 19:07.54
15 Erika Forsberg
FK Studenterna
93 FK Studenterna 19:12.27
16 Malin Gibrand
FK Studenterna
81 FK Studenterna 19:18.73
17 Ella von Schewelov Wallén
Better RC
98 Better RC 19:23.92
18 Terese Segerström
Better RC
91 Better RC 19:28.76
19 Carin Brink
Fredrikshofs FIF
71 Fredrikshofs FIF 19:35.22
20 Madeleine Bokedal
FK Studenterna
87 FK Studenterna 20:07.46
21 Berta Olafsdottir
FK Studenterna
91 FK Studenterna 20:15.51
22 Astrid Kallin
Spårvägens FK
11 Spårvägens FK 20:18.50
23 Estelle Gobitschek
Bromma IF
11 Bromma IF 21:04.41
Emilia Siltanen
FK Studenterna
83 FK Studenterna DNF
Ebba Broms
Spårvägens FK
05 Spårvägens FK DNF
Frederica Richards
Spårvägens FK
94 Spårvägens FK DNF
Karola Palmhager
-
68 - DNF
Jaana Hedren
-
62 - DNS
Caroline Förander
-
02 - DNS