Resultat Storsjöspelen

Hofvallen, Östersund   2020-08-28 - 2020-08-30

Arrangör: Östersunds GIF Friidrott Tävlingsledare: Hasse Swartz Senast uppdaterad: 2020-09-13 20:49:58
2020-08-28 2020-08-29 2020-08-30 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 800 m Final
Lördag 17:10
1 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 2:38.79 mx
2 Vera Lauri
IFK Umeå
06 IFK Umeå 2:43.29 mx
3 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 2:49.77 mx
4 Maja Mossberg
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 2:55.65 mx
5 Siri Herkules
Östersunds GIF
10 Östersunds GIF 3:03.62 mx
6 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 3:08.78 mx
7 Mira Cedervall
Östersunds GIF
09 Östersunds GIF 3:11.78 mx
Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF DNS
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 15:30
1 Nora Swartz
Östersunds GIF
01 Östersunds GIF 27.95 SB
123456
84 Nora Swartz24.9525.9927.9522.96x27.23
F17 100 m Final
Lördag 14:00
Vind: +2.8
1 Meja Lindberg
Östersunds GIF
03 Östersunds GIF 12.29
2 Olivia Kålen
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 13.16
3 Levina Ringdahl
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 14.40
F17 200 m Final
Söndag 16:30
Vind: N/A
Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI DNS
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 15:10
Vind: -0.7
1 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 15.91
2 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 17.48
F17 Höjd Final
Lördag 14:30
=1 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 154 =SB
=1 Olivia Kålen
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 154
3 Levina Ringdahl
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 145
4 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 145
130135140145148151154157
65 Linnea Backlund-oxoxxoxxx
63 Levina Ringdahlooxooxxx
68 Lovisa Blomqvist--ooooxxoxxx
87 Olivia Kålen----ooxxoxxx
F17 Stav Final
Fredag 16:00
1 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 290
F17 Längd Final
Söndag 16:30
1 Olivia Kålen
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 5.00 +0.5
2 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 4.96 +1.4 PB
3 Levina Ringdahl
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 4.49 +0.8 PB
123456
68 Lovisa Blomqvist4.85 0.0x 4.55 +1.14.96 +1.44.81 +0.34.71 +1.6
63 Levina Ringdahl4.49 +0.8x 4.38 +1.44.42 0.04.49 +0.34.49 +1.1
87 Olivia Kålen4.96 +0.75.00 +0.5x 4.96 0.0x -
F17 Tresteg Final
Fredag 16:00
1 Olivia Kålen
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 10.54 0.0
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 15:40
1 Levina Ringdahl
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 11.86 PB
2 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 11.44
3 Olivia Kålen
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 10.81 PB
4 Emelie Wikström
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 9.68
123456
87 Olivia Kålen10.6010.8110.599.8410.239.19
63 Levina Ringdahlx11.2711.8611.53x11.08
35 Emelie Wikström9.689.619.099.059.309.12
65 Linnea Backlund11.2311.2911.3810.6811.0811.44
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
Lördag 15:30
1 Lovisa Blomqvist
Marieby GOIF
04 Marieby GOIF 33.86
2 Linnea Backlund
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 33.80 PB
123456
68 Lovisa Blomqvistx30.0832.6232.5133.8633.51
65 Linnea Backlundx30.79x32.5729.9133.80
F15 80 m Final
Lördag 15:00
A-FinalVind: +1.9
Tot. plac.
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 10.58 1 PB
2 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 10.77 2 PB
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 11.02 3
4 Kajsa Myhr
Marieby GOIF
05 Marieby GOIF 11.03 4
5 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 11.09 5
B-FinalVind: +2.7
Tot. plac.
1 Vera Lauri
IFK Umeå
06 IFK Umeå 11.11 6
2 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 11.15 7
3 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 11.25 8
4 Therese Silver
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 11.82 9
5 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 12.24 10
Sammanställning
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 10.58 PB
2 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 10.77 PB
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 11.02
4 Kajsa Myhr
Marieby GOIF
05 Marieby GOIF 11.03
5 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 11.09
6 Vera Lauri
IFK Umeå
06 IFK Umeå 11.11
7 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 11.15
8 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 11.25
9 Therese Silver
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 11.82
10 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 12.24
F15 200 m Final
Söndag 16:10
A-FinalVind: -1.5
Tot. plac.
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 27.09 1 PB
2 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 28.00 2 PB
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 28.05 3
4 Vera Lauri
IFK Umeå
06 IFK Umeå 28.99 4
B-FinalVind: -1.7
Tot. plac.
1 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 29.63 5
2 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 32.25 6
Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI DNS
Sammanställning
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 27.09 PB
2 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 28.00 PB
3 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 28.05
4 Vera Lauri
IFK Umeå
06 IFK Umeå 28.99
5 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 29.63
6 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 32.25
Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI DNS
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Söndag 14:35
A-FinalVind: -2.1
Tot. plac.
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 13.07 1
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 13.32 2
3 Kajsa Myhr
Marieby GOIF
05 Marieby GOIF 13.53 3
4 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 13.82 4
B-FinalVind: -2.1
Tot. plac.
1 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 14.19 5
2 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 14.32 6 =PB
3 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 15.29 7
Sammanställning
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 13.07
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 13.32
3 Kajsa Myhr
Marieby GOIF
05 Marieby GOIF 13.53
4 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 13.82
5 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 14.19
6 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 14.32 =PB
7 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 15.29
F15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 16:30
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 47.55 PB
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 49.75
3 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 51.55
4 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 51.96
5 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 56.21 PB
Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI DNF
F15 Höjd Final
Lördag 15:40
1 Alva Åkesson
Sundsvalls FI
06 Sundsvalls FI 158 PB
2 Kajsa Myhr
Marieby GOIF
05 Marieby GOIF 143
3 Therese Silver
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 138
4 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 133
5 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 128
123128133138143146150156158160
36 Emma Flinkbergooxxx
12 Amanda Hedlund-oxxoxxx
58 Kajsa Myhr----xoxxx
102 Therese Silverooooxxx
8 Alva Åkesson--ooxooooxoxxx
F15 Längd Final
Söndag 15:00
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 5.05 0.0 SB
2 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 4.82 0.0 PB
3 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.73 +1.0 PB
4 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 4.65 0.0 PB
5 Kajsa Myhr
Marieby GOIF
05 Marieby GOIF 4.57 0.0 SB
6 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 4.52 0.0
7 Therese Silver
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 4.34 -0.9
8 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 4.27 0.0
9 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 3.29 +0.8
123456
36 Emma Flinkbergx 2.32 0.03.29 +0.8
58 Kajsa Myhrx 4.16 0.04.57 0.04.14 +0.8x x
49 Ida Svedberg4.52 0.0x 3.82 0.0x x 4.38 -0.3
12 Amanda Hedlund2.58 0.01.81 0.04.27 0.04.16 0.0x x
69 Lovisa Ulvenstam4.61 0.04.66 0.05.05 0.04.90 -0.54.79 0.04.89 +0.3
104 Tindra Olssonx 4.40 0.0x 4.59 0.04.58 +1.54.73 +1.0
107 Tuva Steneberg4.45 +0.24.46 0.04.73 0.04.72 0.04.82 0.0x
60 Klara Huczkowsky1.72 0.04.19 0.0x 4.37 -0.24.65 0.04.62 0.0
102 Therese Silver4.18 0.04.09 +0.84.34 -0.93.88 0.04.29 0.04.04 -1.7
F15 Tresteg Final
Fredag 16:00
1 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 10.00 +0.7
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 16:30
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 10.72
2 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 9.59
3 Therese Silver
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 8.67
4 Ella Green
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 8.09
5 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 7.93 PB
6 Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 7.81 PB
7 Elsa Arnesson
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 7.62 PB
8 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 6.44
123456
36 Emma Flinkberg5.616.446.125.925.856.01
33 Elsa Arnesson7.086.926.887.087.627.37
69 Lovisa Ulvenstam7.817.78x7.127.366.34
60 Klara Huczkowsky7.12x7.357.307.937.51
48 Ida Edling9.569.6110.60x10.7210.08
12 Amanda Hedlund9.598.99xx8.559.38
102 Therese Silver8.618.468.67x8.42x
30 Ella Green7.558.08x7.718.09x
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Lördag 16:45
1 Amanda Hedlund
Sundsvalls FI
05 Sundsvalls FI 30.41 PB
2 Therese Silver
Trångsvikens IF
05 Trångsvikens IF 28.43
3 Kajsa Myhr
Marieby GOIF
05 Marieby GOIF 23.82
4 Tuva Steneberg
IFK Umeå
06 IFK Umeå 23.70
5 Ida Svedberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 17.37
6 Klara Huczkowsky
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 16.72
7 Ella Green
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 15.84 PB
8 Emma Flinkberg
Trångsvikens IF
06 Trångsvikens IF 15.58
9 Moa Blomgren
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 13.53
Lovisa Ulvenstam
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF x
123456
49 Ida Svedberg16.01x16.0817.3717.0414.21
69 Lovisa Ulvenstamxxx
30 Ella Green12.8114.2615.84xx14.43
102 Therese Silverx21.7628.2028.43xx
12 Amanda Hedlund26.1427.7324.7730.41x22.28
107 Tuva Steneberg19.5417.0017.68x22.4623.70
36 Emma Flinkbergx15.5815.3314.6215.07x
60 Klara Huczkowsky16.72xxxxx
58 Kajsa Myhrx23.48xxx23.82
80 Moa Blomgren x13.53x
F13 60 m Final
Lördag 11:45
A-FinalVind: +3.0
Tot. plac.
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 8.42 1
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 8.53 2
3 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 8.89 3
4 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 8.95 4
5 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.16 6
B-FinalVind: +1.5
Tot. plac.
1 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 9.15 5 PB
2 Ella Falk
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.53 8 PB
3 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.67 9 PB
4 Edith Jousse
Sundsvalls FI
07 Sundsvalls FI 9.69 =10 9.69
5 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 9.77 12 =SB
C-FinalVind: +0.4
Tot. plac.
1 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 9.25 7
2 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.69 =10 9.69
3 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 9.85 13
4 Nellie Annerstedt
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 9.92 14
5 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 9.93 15 PB
Sammanställning
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 8.42
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 8.53
3 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 8.89
4 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 8.95
5 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 9.15 PB
6 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.16
7 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 9.25
8 Ella Falk
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.53 PB
9 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.67 PB
=10 Edith Jousse
Sundsvalls FI
07 Sundsvalls FI 9.69 9.69
=10 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.69 9.69
12 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 9.77 =SB
13 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 9.85
14 Nellie Annerstedt
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 9.92
15 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 9.93 PB
F13 200 m Final
Söndag 13:45
A-FinalVind: +0.5
Tot. plac.
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 28.74 1 PB
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 29.59 2
3 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 29.80 3
4 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 30.30 5
5 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 30.85 6
6 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 30.99 7
B-FinalVind: +0.3
Tot. plac.
1 Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå 29.97 4
2 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 32.01 8
3 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 32.37 9
4 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 33.55 10 PB
5 Maja Mossberg
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 33.95 11
Sammanställning
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 28.74 PB
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 29.59
3 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 29.80
4 Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå 29.97
5 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 30.30
6 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 30.85
7 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 30.99
8 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 32.01
9 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 32.37
10 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 33.55 PB
11 Maja Mossberg
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 33.95
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Söndag 12:15
A-FinalVind: -2.1
Tot. plac.
1 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 10.34 1
2 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 10.97 2
3 Felicia Wikström
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 11.07 3 PB
4 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 11.73 5
5 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 12.73 6
Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå DQ
B-FinalVind: -2.7
Tot. plac.
1 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 11.17 4
2 Edith Jousse
Sundsvalls FI
07 Sundsvalls FI 12.74 7
3 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 12.97 8
4 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 15.42 9
5 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 15.79 10
Sammanställning
1 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 10.34
2 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 10.97
3 Felicia Wikström
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 11.07 PB
4 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 11.17
5 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 11.73
6 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 12.73
7 Edith Jousse
Sundsvalls FI
07 Sundsvalls FI 12.74
8 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 12.97
9 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 15.42
10 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 15.79
Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå DQ
F13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 13:15
A-FinalVind: +1.1
Tot. plac.
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 31.30 1
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 31.33 2 PB
3 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 33.50 4 PB
4 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 36.03 5
B-FinalVind: +2.1
Tot. plac.
1 Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå 31.57 3
2 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 36.38 6
3 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 38.48 7
4 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 41.81 8
Sammanställning
1 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 31.30
2 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 31.33 PB
3 Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå 31.57
4 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 33.50 PB
5 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 36.03
6 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 36.38
7 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 38.48
8 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 41.81
F13 Höjd Final
Lördag 12:15
1 Felicia Wikström
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 145 PB
2 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 145 PB
3 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 142
4 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 139
5 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 133
6 Iris Grimbert
IFK Umeå
07 IFK Umeå 133
7 Ella Falk
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 125
8 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 125
9 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 120
10 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 115
Edith Jousse
Sundsvalls FI
07 Sundsvalls FI x
108115120125129133136139142145148
7 Alma Hammarströmoooooxooxxoxxx
27 Edith Joussexxx
29 Ella Falkoxooxoxxx
109 Vera Johansson Källstrandoxoxxx
20 Carla Ulvenstamoooxxoxxx
91 Saga Brink-----ooooxxx
38 Felicia Wikström--oooooxoxxooxxx
53 Jennifer Texmo-oooooxxx
51 Iris Grimbert-oooxxooxxx
99 Stella Lundström---oooooxoxoxxx
26 Ebba Lindströmoooxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 12:40
1 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 4.95 0.0
2 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 4.94 +0.8 PB
3 Alma Grundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 4.87 0.0
4 Freja Sköld
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.56 +0.8
5 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 4.30 0.0
6 Felicia Wikström
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 4.28 +0.8 PB
7 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 4.15 0.0 PB
8 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 4.11 0.0
9 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 4.04 +0.7
10 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 4.02 +0.9 PB
11 Ella Falk
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 3.93 +0.9
12 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 3.93 0.0
13 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 3.93 0.0
14 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 3.84 +1.1
15 Vera Johansson Källstrand
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 3.77 0.0
16 Nellie Annerstedt
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 3.51 0.0
Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK x
123456
7 Alma Hammarström4.30 0.04.18 +1.14.24 +1.0
26 Ebba Lindström3.62 0.03.93 0.03.90 +1.9
6 Alma Grundström4.83 0.04.87 0.04.86 0.0
41 Freja Sköld4.54 0.03.73 0.04.56 +0.8
91 Saga Brink4.83 +0.24.95 0.04.82 +0.6
45 Hannah Karlsson3.88 +0.34.11 0.03.99 0.0
106 Tove Anderssonx x x
29 Ella Falk3.93 +0.93.93 +0.1x
109 Vera Johansson Källstrand3.68 0.03.77 0.03.43 0.0
38 Felicia Wikström4.11 0.0x 4.28 +0.8
81 Moa Svedberg4.15 0.03.80 0.03.69 +1.9
20 Carla Ulvenstam3.80 0.03.84 +1.13.72 +0.1
82 Nellie Annerstedt3.51 0.03.35 +0.73.44 0.0
48 Ida Edling3.82 0.04.04 +0.73.95 +0.7
99 Stella Lundström4.62 0.04.94 +0.84.87 0.0
98 Sophie Grahnx 3.80 +0.73.93 0.0
53 Jennifer Texmo4.00 +0.93.96 +1.54.02 +0.9
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 14:10
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.73
2 Felicia Wikström
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 10.31
3 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 9.17
4 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 8.89
5 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 8.78
6 Ella Falk
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 7.41
7 Sophie Grahn
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 7.33 PB
8 Alma Grundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 7.32
9 Maria Min
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 6.89
10 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 6.81
11 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 6.50
12 Edith Jousse
Sundsvalls FI
07 Sundsvalls FI 6.47
13 Venla Annerstedt
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 5.97
14 Nellie Annerstedt
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 5.86
15 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 5.82
16 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 5.76
123456
29 Ella Falk7.416.726.52---
99 Stella Lundström9.178.807.61---
38 Felicia Wikström9.9610.0710.31---
108 Venla Annerstedt5.975.765.93
7 Alma Hammarström5.375.825.64
53 Jennifer Texmo5.666.216.50
81 Moa Svedberg5.555.675.76
27 Edith Joussex6.476.37
48 Ida Edling11.2111.7311.64---
6 Alma Grundström6.987.326.95---
20 Carla Ulvenstam6.316.816.39
98 Sophie Grahn6.606.807.33---
26 Ebba Lindström8.418.788.60---
91 Saga Brink8.898.328.86---
74 Maria Min6.896.356.55
82 Nellie Annerstedt5.863.115.74
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 14:00
1 Felicia Wikström
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 27.88
2 Stella Lundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 21.87
3 Saga Brink
Sollefteå GIF
07 Sollefteå GIF 21.70
4 Ebba Lindström
IF Vingarna
07 IF Vingarna 20.26
5 Hannah Karlsson
Sollefteå GIF
08 Sollefteå GIF 18.86
6 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 17.66
7 Nellie Annerstedt
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 17.06
8 Jennifer Texmo
IFK Strömsund
08 IFK Strömsund 16.34
9 Carla Ulvenstam
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 15.45 PB
10 Julia Blomgren
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 14.68
11 Moa Svedberg
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 14.37
12 Alma Hammarström
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 14.12
13 Venla Annerstedt
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 12.85
14 Alma Grundström
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 10.65
15 Maria Min
IFK Strömsund
07 IFK Strömsund 9.31
16 Ella Falk
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 7.90
123456
7 Alma Hammarström14.12
108 Venla Annerstedt12.85
53 Jennifer Texmo16.34
6 Alma Grundström10.65
29 Ella Falk7.90
82 Nellie Annerstedt17.06
91 Saga Brink21.70
26 Ebba Lindström20.26
81 Moa Svedberg14.37
99 Stella Lundström21.87
74 Maria Min9.31
106 Tove Andersson17.66
38 Felicia Wikström27.88
20 Carla Ulvenstam15.45
55 Julia Blomgren 14.68
45 Hannah Karlsson18.86
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 800 m Final
Lördag 17:00
1 Albin Wikman
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 2:30.80
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
Söndag 15:40
1 Mattias Eriksson
Sundsvalls FI
74 Sundsvalls FI 9.75
123456
75 Mattias Erikssonx9.209.449.75xx
P17 100 m Final
Lördag 13:50
Vind: +2.5
1 Hugo Wallberg
Östersunds GIF
03 Östersunds GIF 11.55
2 Aron Swartz
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 12.09
3 Albin Wikman
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 13.11
P17 200 m Final
Söndag 16:30
Vind: -1.5
1 Hugo Wallberg
Östersunds GIF
03 Östersunds GIF 23.78
2 Aron Swartz
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 24.94
3 Albin Wikman
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 28.55
P17 110 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Söndag 15:25
Vind: -0.6
1 Hugo Wallberg
Östersunds GIF
03 Östersunds GIF 15.75
2 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 17.52
P17 300 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 16:10
1 Hugo Wallberg
Östersunds GIF
03 Östersunds GIF 41.12
P17 Höjd Final
Lördag 14:30
1 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 157
151154157163
39 Felix Jousseooxoxxx
P17 Längd Final
Söndag 15:25
1 Aron Swartz
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 5.91 +0.8
2 Albin Wikman
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 4.64 0.0
123456
16 Aron Swartzx x x 5.91 +0.85.90 +1.55.86 +0.3
3 Albin Wikman4.64 0.0x x x x x
P17 Tresteg Final
Fredag 16:00
1 Aron Swartz
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 13.39 +1.6 TR
2 Gustav Pettersson
Östersunds GIF
04 Östersunds GIF 12.17 0.0
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Söndag 15:40
1 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 9.37 PB
123456
39 Felix Jousse7.148.378.149.179.378.89
P17 Spjut Final
Vikt: 700g
Lördag 15:30
1 Felix Jousse
Sundsvalls FI
04 Sundsvalls FI 29.38
123456
39 Felix Jousse25.7026.3529.3827.3821.71x
P15 Stav Final
Fredag 16:00
1 Alvin Noaksson
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 280
P15 Längd Final
Söndag 16:30
1 Ville Garvén
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 4.31 +1.5
123456
113 Ville Garvénx x 4.22 -0.64.31 +1.5- -
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 15:40
1 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 8.55
2 Ville Garvén
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 8.24
123456
113 Ville Garvén8.248.10x7.527.32x
94 Simon Grahn7.488.318.308.508.558.39
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 15:30
1 Ville Garvén
Östersunds GIF
05 Östersunds GIF 29.42
2 Simon Grahn
Östersunds GIF
06 Östersunds GIF 29.30 PB
123456
94 Simon Grahn29.3024.8228.4525.5223.86-
113 Ville Garvén29.4226.48x---
P13 60 m Final
Lördag 12:00
Vind: +3.1
1 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 8.93
2 Alvar Lindblom
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 9.30
3 Tim Karmteg
Hammarby IF
08 Hammarby IF 9.45
4 Rasmus Eriksson
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 9.58
5 Melker Israelsson
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 10.09
P13 200 m Final
Söndag 13:25
Vind: +0.7
1 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 30.27 PB
2 Alvar Lindblom
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 30.50
3 Anton Ringdahl
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 31.38 PB
4 Rasmus Eriksson
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 31.98
P13 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
Söndag 12:30
Vind: -1.7
1 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 10.88 PB
2 Anton Ringdahl
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 11.22 PB
P13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 13:00
Vind: +1.2
1 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 32.78
2 Tim Karmteg
Hammarby IF
08 Hammarby IF 34.46 PB
3 Melker Israelsson
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 38.18
P13 Höjd Final
Lördag 11:30
1 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 151 PB
2 Anton Ringdahl
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 139
3 Alvar Lindblom
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 125
108115120125129133136139142145148151
15 Anton Ringdahl-o-oooooxxx
92 Sam Rondung-----ooooxooxxo
11 Alvar Lindblomoxoxxooxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 13:45
1 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 4.48 +0.2
2 Alvar Lindblom
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 3.91 0.0 PB
123456
92 Sam Rondung4.34 0.03.01 0.04.48 +0.2
11 Alvar Lindblom3.88 0.03.69 0.03.91 0.0
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 12:50
1 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 8.22 PB
2 Dennis Eriksson
Sundsvalls FI
08 Sundsvalls FI 7.52
3 Alvar Lindblom
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 6.64
123456
23 Dennis Eriksson7.526.656.45---
11 Alvar Lindblom5.956.316.64---
92 Sam Rondung8.227.087.81---
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 12:20
1 Anton Ringdahl
Marieby GOIF
07 Marieby GOIF 33.01 PB
2 Sam Rondung
Östersunds GIF
07 Östersunds GIF 24.10
3 Alvar Lindblom
Östersunds GIF
08 Östersunds GIF 19.88 PB
4 Tim Karmteg
Hammarby IF
08 Hammarby IF 19.59
5 Melker Israelsson
Trångsvikens IF
08 Trångsvikens IF 15.38
123456
11 Alvar Lindblom19.88
92 Sam Rondung24.10
78 Melker Israelsson15.38
15 Anton Ringdahl33.01
103 Tim Karmteg19.59
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.