Resultat Sprinterträffen

IFK-hallen, Lund   2023-01-14

Arrangör: IFK Lund Friidrott Tävlingsledare: Richard Huldén Senast uppdaterad: 2023-01-15 02:00:14
Kvinnor 60 m Försök
14/1 12:35
Heat 1
1 Camilla Høgh Sørensen
Frederiksberg IF (DEN)
98 Frederiksberg IF (DEN) 7.84 q
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 8.02 q
3 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.16 q
4 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 8.19 q PB
5 Ebba Alson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.66 q PB
6 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 8.69 q PB
Heat 2
1 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 7.66 q =PB
2 Annette Juma Nielsen
Københavns IF (DEN)
96 Københavns IF (DEN) 7.85 q PB
3 Ellinor Wennolf
Malmö AI
08 Malmö AI 8.08 q =SB
4 Elina Brantvall
Malmö AI
06 Malmö AI 8.23 q PB
5 Laura Friedeheim
Frederiksberg IF (DEN)
91 Frederiksberg IF (DEN) 8.50 q PB
6 Hilda Belin
IFK Lund
04 IFK Lund 9.52 q PB
7 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 9.58 q
Kvinnor 60 m Final
14/1 14:30
A-Final
1 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 7.65 PB
2 Camilla Høgh Sørensen
Frederiksberg IF (DEN)
98 Frederiksberg IF (DEN) 7.71 PB
3 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 7.94
4 Ellinor Wennolf
Malmö AI
08 Malmö AI 8.09
5 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 8.23 8.222
6 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 8.23 8.230
Annette Juma Nielsen
Københavns IF (DEN)
96 Københavns IF (DEN) DNS
B-Final
1 Elina Brantvall
Malmö AI
06 Malmö AI 8.23 8.225
2 Laura Friedeheim
Frederiksberg IF (DEN)
91 Frederiksberg IF (DEN) 8.55
3 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 8.72 8.714
4 Ebba Alson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.72 8.717
5 Hilda Belin
IFK Lund
04 IFK Lund 9.53
6 Ella Karmborg
Höörs IS
04 Höörs IS 9.58
Kvinnor 60 m häck
Höjd: 84,0cm
14/1 09:55
1 Elin Lindeblad
Kalmar SK
95 Kalmar SK 8.40 q SB
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 8.43 q
3 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 9.58 q
Kvinnor 60 m häck Extra
Höjd: 84,0cm
14/1 10:45
1 Elin Lindeblad
Kalmar SK
95 Kalmar SK 8.42
2 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 8.47
3 Nickoline Skifter Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 9.67
Kvinnor Höjd
14/1 15:45
1 Matilda Nilsson
IFK Lund
93 IFK Lund 183
2 Ellen Huldén
IFK Lund
90 IFK Lund 171
=3 Lovisa Karlsson
Högby IF
00 Högby IF 165
=3 Rikke Andersen
Sparta (DEN)
98 Sparta (DEN) 165
5 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 160
6 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 155
7 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 155
8 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 150
9 Elin Lundberg
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 150
=10 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 144
=10 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 144
=12 Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 137
=12 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 137
130137144150155160165168171174180183186
Evelin Vargaoxoxxx
Maya Lilja-ooxxx
Lovisa Nilsson---oxxoxxx
Linnéa Säfström-ooxxx
Lovisa Karlsson-----oxoxxx
Ellen Huldén----oooxoxoxxx
Doris Theander---oxxoxxoxxx
Matilda Nilsson------o-ooxoxoxxx
Alma Karlssonoxoxxx
Rikke Andersen-----oxoxxx
Elin Lundbergoooxoxxx
Ann-Kathrine Bergenhem-oooxxx
Linnea Svanhall---oxoxxx
F19 60 m häck
Höjd: 84,0cm
14/1 10:00
1 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 8.91 q PB
2 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 9.40 q
3 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 9.49 q
4 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 9.57 q
F19 60 m häck Extra
Höjd: 84,0cm
14/1 10:50
1 Linnea Svanhall
Högby IF
04 Högby IF 8.91 PB
2 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 9.30
3 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 9.46
4 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 9.52
F17 60 m
14/1 12:20
1 Linnea Stjernfeldt
Eslövs AI
07 Eslövs AI 8.68 q PB
2 Leia Tuvesson
Malmö AI
07 Malmö AI 8.73 q PB
3 Selma Ford
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 8.98 q
4 Lovis Olsson
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.24 q
F17 60 m Extra
14/1 14:15
1 Linnea Stjernfeldt
Eslövs AI
07 Eslövs AI 8.64 PB
2 Leia Tuvesson
Malmö AI
07 Malmö AI 8.80
3 Selma Ford
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.01
4 Lovis Olsson
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.11
F17 60 m häck
Höjd: 76,2cm
14/1 09:50
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 9.27 q
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.81 q
3 Aliya Dahl
Københavns IF (DEN)
07 Københavns IF (DEN) 9.91 q PB
4 Milla Eskildsen
Københavns IF (DEN)
07 Københavns IF (DEN) 10.29 q
5 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 10.81 q
F17 60 m häck Extra
Höjd: 76,2cm
14/1 10:40
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 9.12
2 Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.75
3 Milla Eskildsen
Københavns IF (DEN)
07 Københavns IF (DEN) 9.85
4 Aliya Dahl
Københavns IF (DEN)
07 Københavns IF (DEN) 10.10 PB
F15 60 m Försök
14/1 12:00
Heat 1
1 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 8.49 q
2 Juliette Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 8.65 q
3 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 8.79 q
4 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 8.83 q PB
5 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.03 q
6 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 9.53 q
Heat 2
1 Enya Jonsson
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.36 q
2 Lillian Cardinali
Höörs IS
08 Höörs IS 8.53 q 8.526
3 Annie Krikström
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.53 q PB 8.527
4 Matilda Tegner
Heleneholms IF
08 Heleneholms IF 9.16 q
5 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 9.63 q
6 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 9.95 q
Heat 3
1 Nora Alm
IFK Lund
08 IFK Lund 8.43 q
2 Elsa Jonsson
Lomma FIK
09 Lomma FIK 8.80 q
3 Olivia Weldingh
IK Finish
09 IK Finish 8.92 q
4 Alice Lindecrantz
IFK Lund
08 IFK Lund 8.98 q PB
5 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 9.23 q
6 Sigrid Pentén
IFK Lund
09 IFK Lund 9.48 q
7 Hannah Tiensuu
IFK Lund
09 IFK Lund 9.57 q
F15 60 m Final
14/1 13:55
A-Final
1 Enya Jonsson
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.30 SB
2 Nora Alm
IFK Lund
08 IFK Lund 8.32
3 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 8.41
4 Lillian Cardinali
Höörs IS
08 Höörs IS 8.51
5 Annie Krikström
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 8.57
6 Juliette Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 8.63
Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI DNS
B-Final
1 Elsa Jonsson
Lomma FIK
09 Lomma FIK 8.89
2 Olivia Weldingh
IK Finish
09 IK Finish 8.92
3 Tilde Bladh
Malmö AI
08 Malmö AI 8.99
4 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.06
5 Alice Lindecrantz
IFK Lund
08 IFK Lund 9.10
6 Matilda Tegner
Heleneholms IF
08 Heleneholms IF 9.20
7 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 9.24
C-Final
1 Hannah Tiensuu
IFK Lund
09 IFK Lund 9.45
2 Sigrid Pentén
IFK Lund
09 IFK Lund 9.51
3 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 9.60
4 Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund 9.67
5 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 10.24
F15 60 m häck Försök
Höjd: 76.2cm
14/1 09:40
Heat 1
1 Juliette Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 9.81 q
2 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 10.94 q
Emilia Lundblom
IFK Lund
09 IFK Lund DNF
Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI DNS
Heat 2
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 9.80 q
2 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 10.08 q
3 Annie Krikström
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 10.71 q PB
Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg DNF
F15 60 m häck Final
Höjd: 76.2cm
14/1 10:30
1 Juliette Debaecker
Eslövs AI
09 Eslövs AI 9.64
2 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 10.04 10.036
3 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 10.04 10.040
4 Annie Krikström
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg 10.50 PB
5 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 10.99
Evelin Varga
IFK Helsingborg
08 IFK Helsingborg DNS
F13 60 m Försök
14/1 11:50
Heat 1
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 8.58 q
2 Emma Valentin-Hjorth
Malmö AI
10 Malmö AI 9.14 q
3 Kerstin Hellström Jeppsson
IFK Lund
10 IFK Lund 9.48 q
4 Olivia Lidén
IFK Lund
10 IFK Lund 9.78 q PB
5 Märtha Ånell
IK Finish
10 IK Finish 9.97 q
Heat 2
1 Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI 8.79 q PB
2 Ella Thümmel
IFK Lund
10 IFK Lund 8.81 q
3 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 9.15 q
4 Kayla Gullberg
Malmö AI
10 Malmö AI 9.41 q
5 Siri Nilsson
IK Finish
10 IK Finish 9.43 q
F13 60 m Final
14/1 13:45
A-Final
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 8.48
2 Ella Thümmel
IFK Lund
10 IFK Lund 8.69 PB
3 Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI 8.87
4 Emma Valentin-Hjorth
Malmö AI
10 Malmö AI 9.12
5 Siri Nilsson
IK Finish
10 IK Finish 9.49
Kayla Gullberg
Malmö AI
10 Malmö AI DNS
Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI DNS
B-Final
1 Kerstin Hellström Jeppsson
IFK Lund
10 IFK Lund 9.61
2 Olivia Lidén
IFK Lund
10 IFK Lund 9.84
3 Märtha Ånell
IK Finish
10 IK Finish 10.07
F13 & P13 60 m häck
Höjd: 68,6cm
14/1 09:35
1 Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI 10.19 q PB
2 Gustav Pedersen
IK Finish
10 IK Finish 11.41 q PB
3 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 11.46 q PB
4 Siri Nilsson
IK Finish
10 IK Finish 11.50 q
5 Kayla Gullberg
Malmö AI
10 Malmö AI 12.59 q
Sammanställning per klass
P13
1 Gustav Pedersen
IK Finish
10 IK Finish 11.41
F13
1 Meja Persson
Malmö AI
10 Malmö AI 10.19
2 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 11.46
3 Siri Nilsson
IK Finish
10 IK Finish 11.50
4 Kayla Gullberg
Malmö AI
10 Malmö AI 12.59
F13 & P13 60 m häck Extra
Höjd: 68,6cm
14/1 10:25
1 Gustav Pedersen
IK Finish
10 IK Finish 11.21 PB
2 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 11.24 PB
3 Siri Nilsson
IK Finish
10 IK Finish 11.25
4 Kayla Gullberg
Malmö AI
10 Malmö AI 15.52
Sammanställning per klass
P13
1 Gustav Pedersen
IK Finish
10 IK Finish 11.21
F13
1 Lian Öhrnberg
Malmö AI
10 Malmö AI 11.24
2 Siri Nilsson
IK Finish
10 IK Finish 11.25
3 Kayla Gullberg
Malmö AI
10 Malmö AI 15.52
F12 60 m Försök
14/1 11:35
Heat 1
1 Elin Scharnell
Eslövs AI
12 Eslövs AI 9.20 q
2 Astrid Hansson
IK Finish
12 IK Finish 9.33 q PB
3 Majali MacDonald Sterner
IK Finish
11 IK Finish 9.67 q
4 Freja Rosberg
IK Finish
11 IK Finish 9.93 q
Heat 2
1 Elma Hellqvist
IK Finish
11 IK Finish 9.38 q
2 Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg 9.39 q
3 Ellen Palmqvist
Malmö AI
11 Malmö AI 9.75 q PB
4 Ida Bryland
Bara FIK
12 Bara FIK 10.03 q
F12 60 m Final
14/1 13:30
1 Elin Scharnell
Eslövs AI
12 Eslövs AI 9.26
2 Astrid Hansson
IK Finish
12 IK Finish 9.33
3 Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg 9.43
4 Elma Hellqvist
IK Finish
11 IK Finish 9.45
5 Majali MacDonald Sterner
IK Finish
11 IK Finish 9.96
6 Ellen Palmqvist
Malmö AI
11 Malmö AI 10.03
7 Freja Rosberg
IK Finish
11 IK Finish 10.07
8 Ida Bryland
Bara FIK
12 Bara FIK 10.22
F12 & P12 60 m häck
Höjd: 68,6cm
14/1 09:30
1 Elma Hellqvist
IK Finish
11 IK Finish 10.61 q
2 Freja Rosberg
IK Finish
11 IK Finish 12.25 q PB
3 Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish 12.67 q
Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg DNF
Sammanställning per klass
P12
1 Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish 12.67
F12
1 Elma Hellqvist
IK Finish
11 IK Finish 10.61
2 Freja Rosberg
IK Finish
11 IK Finish 12.25
Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg DNF
F12 60 m häck Extra
Höjd: 68,6cm
14/1 10:20
1 Elma Hellqvist
IK Finish
11 IK Finish 10.83
2 Freja Rosberg
IK Finish
11 IK Finish 11.88 PB
Sammanställning per klass
F12
1 Elma Hellqvist
IK Finish
11 IK Finish 10.83
2 Freja Rosberg
IK Finish
11 IK Finish 11.88
Män 60 m Försök
14/1 12:45
Heat 1
1 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 7.07 q
2 Sebastian Monneret
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 7.15 q PB 7.149
3 Andreas Bjarnastein Antoft
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 7.19 q PB
4 Christoph Hansen
Frederiksberg IF (DEN)
92 Frederiksberg IF (DEN) 7.22 q
5 Magnus Askov-Hansen
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 7.37 q
6 Johan Frithiofsson
Höörs IS
03 Höörs IS 7.82 q
7 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 7.93 q
Heat 2
1 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 6.86 q PB
2 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 7.11 q PB
3 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 7.15 q PB 7.147
4 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 7.21 q
5 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 7.54 q
6 Oswald Carstensen
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 7.66 q
Män 60 m Final
14/1 14:45
A-Final
1 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 6.88
2 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 7.02
3 Sebastian Monneret
Sparta (DEN)
03 Sparta (DEN) 7.09 PB
4 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 7.10 PB
5 Andreas Bjarnastein Antoft
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 7.17 PB
6 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 7.19
7 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 7.20
B-Final
1 Christoph Hansen
Frederiksberg IF (DEN)
92 Frederiksberg IF (DEN) 7.22
2 Magnus Askov-Hansen
Frederiksberg IF (DEN)
03 Frederiksberg IF (DEN) 7.40
3 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 7.57
4 Elias Toth
IFK Lund
05 IFK Lund 7.86 SB 7.857
5 Johan Frithiofsson
Höörs IS
03 Höörs IS 7.86 7.860
Oswald Carstensen
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) DNS
Män & P19 60 m häck
Höjd: 106,7cm
14/1 10:15
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.51 q
2 Andreas Bjarnastein Antoft
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 8.65 q
3 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 9.25 q
4 Oswald Carstensen
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 9.28 q
5 Till Maul
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 9.46 q PB
Sammanställning per klass
P19
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.51
Män
1 Andreas Bjarnastein Antoft
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 8.65
2 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 9.25
3 Oswald Carstensen
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) 9.28
4 Till Maul
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 9.46
Män & P19 60 m häck Extra
Höjd: 106,7cm
14/1 11:05
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.53
2 Andreas Bjarnastein Antoft
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 8.90
3 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 9.32
4 Till Maul
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 9.44 PB
Oswald Carstensen
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) DNS
Sammanställning per klass
P19
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.53
Män
1 Andreas Bjarnastein Antoft
Frederiksberg IF (DEN)
02 Frederiksberg IF (DEN) 8.90
2 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 9.32
3 Till Maul
Frederiksberg IF (DEN)
95 Frederiksberg IF (DEN) 9.44
Oswald Carstensen
Sparta (DEN)
02 Sparta (DEN) DNS
Män Höjd
14/1 15:45
1 Mantas Liekis
Lituaen (LTU)
96 Lituaen (LTU) 196
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 190 PB
3 Anton Rosslin
Lomma FIK
04 Lomma FIK 184
4 Fredrik Walemo
Eslövs AI
07 Eslövs AI 175 PB
5 Svante Lindström
IFK Lund
09 IFK Lund 170 PB
6 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 170 PB
7 Elias Löndahl
IFK Lund
06 IFK Lund 165
8 Melvin Preihs
IFK Lund
06 IFK Lund 160
9 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 160 PB
10 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 154
11 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 154
140147154160165170175178181184187190193196200
Fritz Theander--oxxx
Viggo Bergström-oooxoxxoxxx
Leo Göransson-----oo-xoxxoxoxxoxxx
Svante Lindström--oooxxoxxx
Fredrik Walemo---oooxoxxx
Anton Rosslin-----oxoxoxooxxx
Gunnar Gustafsson-oxoxxx
Isak Bergström-oxoxoxxx
Mantas Liekis-----ooo-xo-xoooxxx
Melvin Preihsooooxxx
Elias Löndahloooooxxx
P19 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med Män 60 m häck

P17 60 m Försök
14/1 12:25
Heat 1
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 7.32 q PB
2 August Juhl Horsgaard
Københavns IF (DEN)
07 Københavns IF (DEN) 7.51 q PB
3 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.69 q PB 7.683
4 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 7.69 q 7.688
Heat 2
1 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.63 q
2 Emil Wetterberg
IFK Lund
07 IFK Lund 7.72 q PB
3 Elias Löndahl
IFK Lund
06 IFK Lund 7.74 q PB
4 Jonathan Mansfeldt
Københavns IF (DEN)
07 Københavns IF (DEN) 8.18 q PB
5 Melvin Preihs
IFK Lund
06 IFK Lund 8.40 q PB
P17 60 m Final
14/1 14:20
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 7.33
2 Emil Wetterberg
IFK Lund
07 IFK Lund 7.63 PB 7.629
3 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.63 7.630
4 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 7.70
5 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 7.72
6 Elias Löndahl
IFK Lund
06 IFK Lund 7.76
August Juhl Horsgaard
Københavns IF (DEN)
07 Københavns IF (DEN) DNS
P17 60 m häck
Höjd: 91,4cm
14/1 10:10
1 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.69 q
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.70 q PB
3 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.03 q PB
4 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.04 q
5 Elias Löndahl
IFK Lund
06 IFK Lund 9.42 q
P17 60 m häck Extra
Höjd: 91,4cm
14/1 11:00
1 Linus Rosén
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.62
2 Isak Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.79
3 Viggo Bergström
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.96 PB
4 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.00
5 Elias Löndahl
IFK Lund
06 IFK Lund 9.79
P15 60 m Försök
14/1 12:10
Heat 1
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 7.56 q
2 Hugo Kjellander
Malmö AI
08 Malmö AI 7.94 q PB
3 Svante Lindström
IFK Lund
09 IFK Lund 7.97 q
4 Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI 8.24 q PB
5 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 8.47 q PB
6 Alfred Tage
IFK Lund
08 IFK Lund 8.83 q PB
7 Svante Reidhav
IFK Lund
08 IFK Lund 8.88 q
Heat 2
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.85 q PB
2 Wilmer Ahlberg
Malmö AI
08 Malmö AI 7.93 q
3 Isak Lindahl
IFK Lund
08 IFK Lund 8.34 q
4 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 8.49 q
5 Gustaf Dahlin
IFK Lund
08 IFK Lund 8.61 q PB
6 Viktor Östling
IFK Lund
08 IFK Lund 8.65 q
P15 60 m Final
14/1 14:05
A-Final
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 7.63
2 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.88 7.875
3 Hugo Kjellander
Malmö AI
08 Malmö AI 7.88 PB 7.878
4 Wilmer Ahlberg
Malmö AI
08 Malmö AI 7.94
5 Svante Lindström
IFK Lund
09 IFK Lund 8.03
6 Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI 8.18 PB
7 Isak Lindahl
IFK Lund
08 IFK Lund 8.33
B-Final
1 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 8.54
2 Viktor Östling
IFK Lund
08 IFK Lund 8.57
3 Gustaf Dahlin
IFK Lund
08 IFK Lund 8.72
4 Svante Reidhav
IFK Lund
08 IFK Lund 8.78
5 Alfred Tage
IFK Lund
08 IFK Lund 8.87
Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund DNS
P15 60 m häck
Höjd: 84,0cm
14/1 10:05
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.31 q
2 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.70 q
3 Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI 9.77 q
4 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 10.11 q
5 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.22 q
6 Lucas Palmqvist
Malmö AI
09 Malmö AI 11.81 q
P15 60 m häck Extra
Höjd: 84,0cm
14/1 10:55
1 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.31
2 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.72
3 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 9.92
4 Valentino Horvath
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.40
5 Lucas Palmqvist
Malmö AI
09 Malmö AI 11.26
Olle Lindberg
Malmö AI
08 Malmö AI DNS
P13 & P12 60 m
14/1 11:45
1 Anton Ford
Heleneholms IF
10 Heleneholms IF 8.67 q
2 Gustav Pedersen
IK Finish
10 IK Finish 9.04 q
3 Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish 9.14 q
4 Theo Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
12 Malmö AI 9.41 q
Ludvig Frieberg
IK Finish
10 IK Finish DNS
Sammanställning per klass
P13
1 Anton Ford
Heleneholms IF
10 Heleneholms IF 8.67
2 Gustav Pedersen
IK Finish
10 IK Finish 9.04
Ludvig Frieberg
IK Finish
10 IK Finish DNS
P12
1 Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish 9.14
2 Theo Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
12 Malmö AI 9.41
P13 & P12 60 m Extra
14/1 13:40
1 Anton Ford
Heleneholms IF
10 Heleneholms IF 8.77
2 Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish 9.20
Ludvig Frieberg
IK Finish
10 IK Finish DNS
Theo Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
12 Malmö AI DNS
Sammanställning per klass
P13
1 Anton Ford
Heleneholms IF
10 Heleneholms IF 8.77
Ludvig Frieberg
IK Finish
10 IK Finish DNS
P12
1 Tage Karlström
IK Finish
11 IK Finish 9.20
Theo Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
12 Malmö AI DNS
P13 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med F13 60 m häck

P12 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med P13 60 m

P12 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med F12 60 m häck

K40 60 m
VDM
14/1 12:55
1 Marie Hansson
IK Finish
80 IK Finish 8.48
2 Karin Björk
IFK Lund
81 IFK Lund 8.75
3 Marie-Louise Levy Paez
Malmö AI
79 Malmö AI 8.92
4 Anna Lindström
IFK Lund
82 IFK Lund 9.23 PB
K40 & K45 & K50 60 m häck
Höjd: 76.2cm
VDM
14/1 11:10
1 Marie-Louise Levy Paez
Malmö AI
79 Malmö AI 10.27
2 Anna-Lena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 12.31
3 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 12.32
Sammanställning per klass
K50
1 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 12.32
K45
1 Anna-Lena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 12.31
K40
1 Marie-Louise Levy Paez
Malmö AI
79 Malmö AI 10.27
K40 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Lina Sollvén
Björnstorps IF
83 Björnstorps IF 4.00
123456
Lina Sollvén 3.793.874.003.833.803.93
K45 & K50 & K80 60 m
VDM
14/1 13:00
1 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 9.29
2 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 9.79
3 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.63
Sammanställning per klass
K80
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.63
K50
1 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 9.29
K45
1 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 9.79
K45 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med K40 60 m häck

K50 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 60 m

K50 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med K40 60 m häck

K50 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Maria Nilsson
Höörs IS
72 Höörs IS 3.62
2 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 3.56
123456
Maria Nilsson3.623.343.273.38x3.27
Ann Krogsgaard3.273.513.503.373.563.46
K80 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med K45 60 m

K80 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Kerstin Nilsson
IFK Lund
42 IFK Lund 2.43
123456
Kerstin Nilsson2.182.432.242.32--
M35 & M45 60 m
VDM
14/1 13:05
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 7.84
2 Daniel Karlsson
Höörs IS
88 Höörs IS 8.33
3 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 8.71 =PB
Martin Malmström
IF Rigor
75 IF Rigor 8.32
Rasmus Foldager
FIF Hillerød Atletik (DEN)
74 FIF Hillerød Atletik (DEN) 8.40
Sammanställning per klass
M45
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 7.84
2 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 8.71
Martin Malmström
IF Rigor
75 IF Rigor 8.32
Rasmus Foldager
FIF Hillerød Atletik (DEN)
74 FIF Hillerød Atletik (DEN) 8.40
M35
1 Daniel Karlsson
Höörs IS
88 Höörs IS 8.33
M35 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Daniel Karlsson
Höörs IS
88 Höörs IS 4.75
123456
Daniel Karlsson4.724.544.75x4.394.48
M40 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 60 m

M45 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M35 60 m

M45 & M50 & M55 60 m häck
Höjd: 99,1cm
VDM
14/1 11:15
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 9.30 PB
2 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 14.46
Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 9.87 SB
Sammanställning per klass
M55
Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 9.87
M50
1 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 14.46
M45
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 9.30
M45 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 5.29
2 Per Sjöstedt
IFK Lund
75 IFK Lund 4.50
123456
Jonas Boijertz5.045.295.005.014.695.02
Per Sjöstedt3.404.424.334.344.504.42
M50 60 m
VDM
14/1 13:10
1 Gunnar Gustafsson
IFK Lund
73 IFK Lund 8.42
2 Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 8.95
3 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 8.97
4 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 9.01 PB
M50 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med M45 60 m häck

M50 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Jonas Krogsgaard
Höörs IS
72 Höörs IS 4.34
2 Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 4.32
3 Cedrik Wreme
IK Finish
71 IK Finish 4.20
4 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 4.05 PB
123456
Dennis Due3.974.003.843.774.053.98
Markus Abrahamsson4.164.252.124.324.234.27
Jonas Krogsgaard4.144.144.334.284.344.34
Cedrik Wreme4.003.974.204.003.953.85
M55 60 m
VDM
14/1 13:15
1 Peter Bengtsson
Ystads IF
64 Ystads IF 8.68
2 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 9.04 PB
3 Alexander Milanov
IFK Lund
68 IFK Lund 9.30
Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 8.37 SB
M55 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med M45 60 m häck

M55 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Jonas Hemgren
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 4.25
Christian Josefsson
Turebergs FK
68 Turebergs FK 4.81
123456
Christian Josefssonx4.634.674.414.764.81
Jonas Hemgren4.054.25x---
M60 & M65 60 m
VDM
14/1 13:20
1 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 8.38
2 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 9.78
3 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 9.86
4 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 10.04
5 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 10.40
Knud Erik Pedersen
FIF Hillerød Atletik (DEN)
60 FIF Hillerød Atletik (DEN) 8.94
Sammanställning per klass
M65
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 9.86
2 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 10.40
M60
1 Sigge Frolov
IFK Lund
63 IFK Lund 8.38
2 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 9.78
3 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 10.04
Knud Erik Pedersen
FIF Hillerød Atletik (DEN)
60 FIF Hillerød Atletik (DEN) 8.94
M60 & M65 & M80 60 m häck
Höjd: 84.0cm
VDM
14/1 11:20
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 12.30
2 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 12.76
Knud Erik Pedersen
FIF Hillerød Atletik (DEN)
60 FIF Hillerød Atletik (DEN) 10.43 PB
Sammanställning per klass
M80
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 12.76
M65
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 12.30
M60
Knud Erik Pedersen
FIF Hillerød Atletik (DEN)
60 FIF Hillerød Atletik (DEN) 10.43
M60 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Göran Olsson
Höörs IS
61 Höörs IS 3.79
2 Bertil Dersén
IFK Lund
62 IFK Lund 3.40
Knud Erik Pedersen
FIF Hillerød Atletik (DEN)
60 FIF Hillerød Atletik (DEN) 4.31
123456
Bertil Dersén3.233.303.333.053.40x
Knud Erik Pedersen4.31x4.034.064.02-
Göran Olsson3.593.76x3.563.743.79
M65 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M60 60 m

M65 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med M60 60 m häck

M65 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Ove Persson
Ryssbergets IK
58 Ryssbergets IK 3.42 PB
2 Lars Hallberg
Höörs IS
57 Höörs IS 3.17
123456
Lars Hallbergx3.173.102.92--
Ove Persson3.423.383.333.09--
M75 & M80 60 m
VDM
14/1 13:25
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 10.48
2 Lars-Gunnar Svensson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.78
3 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 12.86 SB
Sammanställning per klass
M80
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 10.48
2 Lars-Gunnar Svensson
IFK Lund
42 IFK Lund 11.78
M75
1 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 12.86
M75 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M70 60 m

M80 60 m

Grenen genomfördes tillsammans med M70 60 m

M80 60 m häck

Grenen genomfördes tillsammans med M60 60 m häck

M80 Längd
VDM
14/1 15:15
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 2.71
123456
Nils Bäckx2.712.66---