Resultat Lilla Olympiaden

Strandvallen, Järvsö   2022-09-17 - 2022-09-18

Arrangör: Järvsö IF Senast uppdaterad: 2022-09-19 02:00:17
2022-09-17 2022-09-18 Alla dagar
Visa Resultatkort

Lagtävling

Plac.Poäng
1 Bromma IF 584
2 Rånäs 4H 441.33
3 Alunda SK 227
4 Gefle IF 187
5 Sundsvalls FI 139.5
6 IFK Mora FIK 136
7 Estuna IF 133.5
8 Åkersberga SK 115.5
9 Leksands FIK 113.5
10 Falu IK 98.5
11 IFK Tumba 93.5
12 Bollnäs FIK 82.5
13 Säters IF 78.5
14 Upsala IF 68
15 Söderhamns IF 66.5
16 Kvarnsvedens GOIF FIK 63
17 Järvsö IF 57.5
18 Strands IF 54.5
19 IK Stål 47
20 Marieby GIF 42.5
21 Östhammar FI 40.66
22 Turebergs FK 40
23 Sälens IF 31
24 Kalmar SK 30
25 Hammarby IF 11
26 Ludvika FFI 8
27 Rehns BK 7
28 Högbo GIF 4
29 Täby IS 0
F17F15F14F13F12F11F10F9P17P15P14P13P12P11P10P9
100 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSpjut60 m800 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaSpjut60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll100 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSpjut60 m800 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaSpjut60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll
Alunda SK23432111.50465837611.5797691111106986111480000006030556460440002
Bollnäs FIK386661.565566632562
Bromma IF1613.5131015820945666655261116111.561094327011413121214.5311330033711317771097575566286384906528697127520.5652.52637515.518
Falu IK66647251654415054564.566
Gefle IF56460016857015.5623.57461012196666500006896896
Hammarby IF50420
IFK Mora FIK350404376.5435502249605365023304050.50066564
IFK Tumba875.5035317144011000001310023000021202221540150030201
IK Stål4431000000201266521451
Järvsö IF5000000003600166393.521100245
Kalmar SK3636435
Kvarnsvedens GOIF FIK36102255106664664
Leksands FIK6504664660400.54002.56640164.5545639
Marieby GIF512663.55455
Rånäs 4H15241001034.54443213101408538049622634542053003003000049.3396.556683459271110553446536730510089989117.510568457.584
Strands IF54.555554021042444
Sundsvalls FI00004421.50029100000322533454556463844.536366.514154
Söderhamns IF5345.5555013464655
Turebergs FK5486704500100
Täby IS000000
Upsala IF4555911113960
Åkersberga SK26900000720446565.5093001004900451.52340004000403.502
Östhammar FI001105.66154522050000
Högbo GIF1300000
Ludvika FFI44
Säters IF64464342432164072334.5042
Estuna IF911324315402031000600002035351397911.575000000
Sälens IF311300004000226
Rehns BK21130
F17 100 m Försök
18/9 12:25
Heat 1
Vind: -0.4
1 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 13.76 q
2 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 14.56 PB
3 Stephanie Thorén
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 16.00
4 Ellise Fogelqvist
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 16.22
Emma Sjöblom
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H DNF
Juni Bengtsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
Heat 2
Vind: +1.5
1 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 13.11 q
2 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 14.09 q
3 Lisa Appelquist
Bromma IF
05 Bromma IF 14.46
4 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 14.89
5 Disa Stighäll
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 15.21
6 Lovisa Blomsten
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 15.41
Heat 3
Vind: -0.3
1 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 13.74 q
2 Wilma Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
06 Kvarnsvedens GOIF FIK 13.86 q
3 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 14.28 q
4 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 14.77
5 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 15.08
6 Lovisa Sundström
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 17.38
F17 100 m Final
18/9 13:40
Vind: +0.6
Poäng
1 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 13.12 6.00
2 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 13.59 5.00
3 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 13.80 4.00
4 Wilma Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
06 Kvarnsvedens GOIF FIK 13.83 3.00
5 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 14.00 2.00
6 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 14.16 1.00
F17 800 m
17/9 17:55
Poäng
1 Wilma Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
06 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:34.40 6.00
2 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 2:34.43 5.00
3 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 2:41.73 4.00
4 Cornelia Svensson
IFK Tumba
05 IFK Tumba 2:45.79 3.00
5 Ellise Fogelqvist
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 2:47.12 2.00
6 Disa Stighäll
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 2:55.65 1.00 PB
Lovisa Sundström
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
Elin Eriksson Stockman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK DNS
Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF DNS
F17 1500 m
18/9 14:55
Poäng
1 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 5:37.92 6.00 TR
2 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 6:16.70 5.00
3 Ellise Fogelqvist
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 6:18.20 4.00
4 Disa Stighäll
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 6:34.67 3.00 PB
5 Lovisa Sundström
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 6:37.65 2.00
6 Cornelia Svensson
IFK Tumba
05 IFK Tumba 6:41.10 1.00
Lovisa Blomsten
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
F17 Höjd
17/9 14:20
Poäng
1 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 158 6.00 TR
=2 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 137 4.50
=2 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 137 4.50
4 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 137 3.00
5 Lovisa Blomsten
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 137 2.00
6 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 132 1.00
7 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 132
8 Lovisa Sundström
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 117
112117122127132137142150158161
315 Hannah Sjöling--ooxox
213 Lovisa Blomsten---oxoxxoxxx
46 Matilda Halfwordson----oooooxxx
145 Liv Hanell--ooooxxx
68 Ophelia Viirman--ooooxxx
246 Lovisa Sundströmooxxx
60 Mellanie Neudinger Nellmer---o-xoxxx
144 Tilde Hammarwall--oooxxx
F17 Längd
17/9 13:15
Poäng
1 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 5.21 -0.8 6.00
2 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 5.10 +1.7 5.00
3 Emma Sjöblom
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 4.80 +0.7 4.00
4 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 4.80 +0.3 3.00
5 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 4.56 +1.6 2.00
6 Wilma Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
06 Kvarnsvedens GOIF FIK 4.53 +0.7 1.00
7 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 4.47 +1.1
8 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 4.39 +0.5
9 Lisa Appelquist
Bromma IF
05 Bromma IF 4.28 +2.4
10 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 4.12 +0.5
11 Anna Leykauf
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 4.07 0.0 PB
12 Ellise Fogelqvist
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 3.74 +0.8
13 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 3.66 +1.6
14 Elin Eriksson Stockman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 3.33 +0.1
Juni Bengtsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H -
1234
25 Tindra Olssonx 4.63 0.04.80 +0.3x
306 Ellise Fogelqvist3.58 +0.83.74 +0.83.57 +1.53.59 +1.1
145 Liv Hanell4.36 +2.33.94 0.04.39 +0.54.18 0.0
144 Tilde Hammarwall4.47 +1.1x 4.32 +1.64.34 0.0
211 Juni Bengtsson- - - -
46 Matilda Halfwordsonx 3.71 -0.75.10 +1.74.93 -0.3
193 Wilma Högberg4.48 -1.4x x 4.53 +0.7
228 Anna Leykauf4.07 0.02.58 +1.83.81 +1.13.92 +0.6
60 Mellanie Neudinger Nellmer5.12 +0.54.95 0.0x 5.21 -0.8
27 Lisa Appelquist4.27 -0.14.17 0.04.28 +2.4x
315 Hannah Sjöling3.66 +1.6x x 3.24 -0.1
68 Ophelia Viirmanx 4.33 +1.34.56 +1.64.33 +1.4
335 Alva Levin3.14 +2.1x 4.12 +0.53.13 +1.4
305 Elin Eriksson Stockman3.33 +0.13.30 +2.32.95 +1.9x
239 Emma Sjöblom4.71 +0.4x 4.80 +0.74.73 +0.4
F17 Tresteg
18/9 14:00
Poäng
1 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 10.98 -0.6 6.00
2 Tindra Olsson
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.82 -1.0 5.00
3 Lisa Appelquist
Bromma IF
05 Bromma IF 9.41 -1.6 4.00 PB
4 Nellie Tällberg
Bollnäs FIK
06 Bollnäs FIK 9.37 +0.3 3.00
5 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 9.29 -0.7 2.00
6 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 9.11 -0.6 1.00
7 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 8.64 -2.1
8 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 8.52 nwi
9 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 7.94 -1.1
1234
310 Emma Jälefors7.59 -0.87.81 -3.4x 7.94 -1.1
315 Hannah Sjölingx x 8.64 -2.17.87 -4.6
145 Liv Hanell8.61 -0.18.84 -0.39.03 -0.59.29 -0.7
27 Lisa Appelquistx x 9.41 -1.69.39 -1.9
68 Ophelia Viirman8.50 -2.2x 8.52 nwix
144 Tilde Hammarwall8.82 -1.38.58 -1.6x 9.11 -0.6
25 Tindra Olssonx x 9.82 -1.09.78 -1.4
26 Nellie Tällbergx 9.37 +0.3x x
46 Matilda Halfwordson10.92 -2.0x 10.91 -1.510.98 -0.6
F17 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 4.0 6.00
2 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 12.0 5.00
3 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 14.0 4.00
4 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 20.0 3.00
5 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 21.0 2.00
6 Lovisa Blomsten
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 33.0 1.00
7 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 34.0
8 Lovisa Sundström
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 35.0
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
18/9 12:40
Poäng
1 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 11.33 6.00
2 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 9.80 5.00
3 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 9.46 4.00
4 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 9.37 3.00 PB
5 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 8.94 2.00
6 Lisa Appelquist
Bromma IF
05 Bromma IF 8.66 1.00
7 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 8.64 PB
8 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 8.30
9 Wilma Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
06 Kvarnsvedens GOIF FIK 7.80 PB
10 Cornelia Svensson
IFK Tumba
05 IFK Tumba 7.58
11 Lovisa Sundström
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 7.56
12 Vendela Magnusson
IFK Tumba
06 IFK Tumba 7.42
13 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 6.14
1234
46 Matilda Halfwordson9.80xx9.37
315 Hannah Sjöling8.648.287.007.59
144 Tilde Hammarwall8.729.369.378.47
95 Hanna Andersson11.33xxx
27 Lisa Appelquist8.538.048.648.66
193 Wilma Högberg7.296.467.807.66
148 Vendela Magnusson7.427.247.327.40
156 Cornelia Svensson7.587.507.566.76
310 Emma Jälefors7.997.958.308.14
246 Lovisa Sundströmx7.437.567.17
145 Liv Hanell6.145.855.716.07
297 Emilia Johansson9.04x9.429.46
60 Mellanie Neudinger Nellmerx8.948.43-
F17 Diskus
Vikt: 1,0kg
17/9 10:00
Poäng
1 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 33.24 6.00
2 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 28.18 5.00
3 Emma Jälefors
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 19.65 4.00
4 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 19.61 3.00 PB
5 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 19.25 2.00 PB
6 Cornelia Svensson
IFK Tumba
05 IFK Tumba 18.80 1.00
7 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 18.42 PB
8 Lisa Appelquist
Bromma IF
05 Bromma IF 17.36 PB
9 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 16.75
10 Emma Sjöblom
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 16.65
11 Anna Leykauf
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 15.94 PB
12 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 15.91
13 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 15.32 PB
1234
60 Mellanie Neudinger Nellmerx12.7412.7215.32
239 Emma Sjöblom14.9315.5716.4516.65
315 Hannah Sjölingx18.5819.61x
145 Liv Hanell15.9113.4813.14x
95 Hanna Anderssonx33.2432.76x
156 Cornelia Svensson17.7616.3618.4518.80
144 Tilde Hammarwall16.6916.75xx
310 Emma Jälefors15.3715.8019.6518.86
46 Matilda Halfwordson18.33xx19.25
228 Anna Leykaufx15.3915.9414.33
27 Lisa Appelquist15.8715.9317.3615.32
297 Emilia Johansson22.42x28.1827.80
68 Ophelia Viirman16.4317.2518.4218.26
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
18/9 10:05
Poäng
1 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 39.13 6.00
2 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 37.09 5.00
3 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 35.64 4.00 PB
4 Cornelia Svensson
IFK Tumba
05 IFK Tumba 27.42 3.00
5 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 26.74 2.00 PB
6 Emma Sjöblom
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 25.56 1.00
7 Lisa Appelquist
Bromma IF
05 Bromma IF 24.29 PB
8 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 24.17
9 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 21.66
10 Vendela Magnusson
IFK Tumba
06 IFK Tumba 20.16
11 Anna Leykauf
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 19.62
12 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 19.25 PB
13 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 18.96
1234
148 Vendela Magnussonx20.1618.9519.00
95 Hanna Andersson38.3136.8938.8739.13
46 Matilda Halfwordson18.9616.9716.59-
297 Emilia Johanssonxx36.8337.09
60 Mellanie Neudinger Nellmer21.18x19.4924.17
68 Ophelia Viirmanx20.7820.0421.66
239 Emma Sjöblom23.4725.5624.2225.05
145 Liv Hanell14.7516.5916.7119.25
144 Tilde Hammarwallx34.1435.0935.64
156 Cornelia Svensson25.9027.4225.9126.96
228 Anna Leykauf19.62x18.09x
27 Lisa Appelquist22.1624.2924.0120.33
315 Hannah Sjöling23.0025.3923.3826.74
F17 Spjut
Vikt: 500g
17/9 16:30
Poäng
1 Matilda Halfwordson
Bromma IF
05 Bromma IF 31.24 6.00 SB
2 Emilia Johansson
Upsala IF
05 Upsala IF 30.77 5.00
3 Hanna Andersson
Falu IK
05 Falu IK 29.24 4.00
4 Lisa Appelquist
Bromma IF
05 Bromma IF 24.73 3.00 SB
5 Wilma Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
06 Kvarnsvedens GOIF FIK 22.97 2.00 PB
6 Tilde Hammarwall
IFK Tumba
06 IFK Tumba 22.48 1.00
7 Mellanie Neudinger Nellmer
Bromma IF
05 Bromma IF 20.82 PB
8 Anna Leykauf
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 20.28
9 Ophelia Viirman
Bromma IF
05 Bromma IF 19.85 PB
10 Liv Hanell
IFK Tumba
06 IFK Tumba 18.97
11 Lovisa Sundström
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 18.12 PB
12 Disa Stighäll
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 17.50
13 Lina Nyberg Renberg
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 17.18
14 Alva Levin
Bromma IF
06 Bromma IF 16.75
15 Lovisa Blomsten
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 15.06
16 Elin Eriksson Stockman
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 14.51
17 Hannah Sjöling
Åkersberga SK
05 Åkersberga SK 14.01
18 Ellise Fogelqvist
Åkersberga SK
06 Åkersberga SK 13.50
1234
144 Tilde Hammarwall22.48xxx
315 Hannah Sjölingx11.9014.019.88
60 Mellanie Neudinger Nellmer20.6917.9720.8215.53
213 Lovisa Blomsten12.5315.0614.1914.37
27 Lisa Appelquist23.6118.2224.7324.32
193 Wilma Högberg22.9720.9521.0620.60
145 Liv Hanell14.7416.1818.9715.92
228 Anna Leykaufx17.9020.2817.82
335 Alva Levin16.6216.7513.9813.49
306 Ellise Fogelqvist12.92x13.5011.39
297 Emilia Johansson28.18xx30.77
246 Lovisa Sundström18.1216.2216.7816.18
46 Matilda Halfwordson30.1530.9528.9331.24
313 Lina Nyberg Renbergx17.1815.7513.53
68 Ophelia Viirmanx19.85xx
305 Elin Eriksson Stockman12.71x14.51x
95 Hanna Andersson29.2427.35xx
243 Disa Stighäll17.50x17.1717.00
F15 80 m
18/9 09:50
Vind: +2.4
Poäng
1 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 10.82 6.00
2 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 11.43 5.00
3 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 11.45 4.00
4 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 12.13 3.00
5 Felicia Frisell
Alunda SK
07 Alunda SK 12.64 2.00
F15 800 m
17/9 15:30
Poäng
1 Elvira Alfredsson Mattsson
Estuna IF
07 Estuna IF 2:44.94 6.00
2 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 2:50.15 5.00
3 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 3:09.01 4.00
4 Felicia Frisell
Alunda SK
07 Alunda SK 3:31.56 3.00
5 Alvi Swärdhammar
Estuna IF
07 Estuna IF 4:21.00 2.00
6 Amanda Lilja
Estuna IF
07 Estuna IF 4:27.78 1.00
F15 & F14 & F13 1500 m
18/9 14:40
Heat 1
Poäng Tot. plac.
1 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 5:49.85 6.00 1
2 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 5:50.95 5.00 2
3 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 5:56.76 6.00 3
4 Elvira Alfredsson Mattsson
Estuna IF
07 Estuna IF 5:57.49 6.00 4 PB
5 Felicia Frisell
Alunda SK
07 Alunda SK 7:30.39 4.00 8
6 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8:18.63 3.00 11
7 Amanda Lilja
Estuna IF
07 Estuna IF 8:25.47 2.00 14
Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H DNS
Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK DNS
Heat 2
Poäng Tot. plac.
1 Ida Persson
Järvsö IF
07 Järvsö IF 6:01.05 5.00 5
2 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 6:02.65 5.00 6
3 Elise Mattisson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 6:54.38 4.00 7
4 Alvi Swärdhammar
Estuna IF
07 Estuna IF 8:02.32 3.00 9
5 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8:02.84 4.00 10
=6 Lova Swärdhammar
Estuna IF
08 Estuna IF 8:25.23 2.50 =12 8:25.223
=6 Maya Mattsson Alfredsson
Estuna IF
08 Estuna IF 8:25.23 2.50 =12 8:25.223
8 Klara Norén
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8:27.19 2.00 15
Anemona hallberg
Estuna IF
09 Estuna IF DNS
Sammanställning per klass
F15
1 Elvira Alfredsson Mattsson
Estuna IF
07 Estuna IF 5:57.49
2 Ida Persson
Järvsö IF
07 Järvsö IF 6:01.05
3 Felicia Frisell
Alunda SK
07 Alunda SK 7:30.39
4 Alvi Swärdhammar
Estuna IF
07 Estuna IF 8:02.32
5 Amanda Lilja
Estuna IF
07 Estuna IF 8:25.47
Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H DNS
F14
1 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 5:56.76
2 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 6:02.65
3 Elise Mattisson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 6:54.38
4 Lova Swärdhammar
Estuna IF
08 Estuna IF 8:25.23
4 Maya Mattsson Alfredsson
Estuna IF
08 Estuna IF 8:25.23
F13
1 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 5:49.85
2 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 5:50.95
3 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8:02.84
4 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8:18.63
5 Klara Norén
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8:27.19
Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK DNS
Anemona hallberg
Estuna IF
09 Estuna IF DNS
F15 Höjd
17/9 13:30
Poäng
1 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 138 6.00
=2 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 133 4.50
=2 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 133 4.50
4 Felicia Frisell
Alunda SK
07 Alunda SK 133 3.00
Majken Kjellin
Falu IK
07 Falu IK x
118123128133138143143
4 Felicia Frisell-ooxoxxx
48 Norah Hamberg-oooxxoxxx
252 Alice Lundh Hållén--ooxxx
98 Majken Kjellin------xxx
215 Iris Bridellooooxxx
F15 Längd
17/9 10:55
Poäng
1 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 4.62 +1.6 6.00
2 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 4.19 -0.5 5.00
3 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 4.16 0.0 4.00
4 Alvi Swärdhammar
Estuna IF
07 Estuna IF 3.99 +0.5 3.00
5 Felicia Frisell
Alunda SK
07 Alunda SK 3.83 +0.2 2.00
Amanda Lilja
Estuna IF
07 Estuna IF -
1234
215 Iris Bridell3.72 +1.23.74 +0.64.16 0.04.00 +0.6
48 Norah Hamberg4.31 +0.74.28 +0.34.45 +0.84.62 +1.6
4 Felicia Frisell3.57 +1.83.83 +0.2x 3.21 0.0
252 Alice Lundh Hållén3.89 +0.84.12 +1.94.15 -0.14.19 -0.5
89 Amanda Lilja- - - -
92 Alvi Swärdhammarx 3.73 0.03.86 +0.63.99 +0.5
F15 Tresteg
18/9 09:00
Poäng
1 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 10.08 -0.6 6.00
2 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 9.11 -0.8 5.00
3 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 9.10 -0.7 4.00
1234
252 Alice Lundh Hållén9.10 -1.09.11 -0.88.70 -0.78.61 -2.9
215 Iris Bridell8.94 nwi9.10 -0.79.07 -2.3x
48 Norah Hamberg9.81 +0.19.81 -1.510.08 -0.610.04 -0.4
F15 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 5.0 6.00
2 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 6.0 5.00
3 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 10.0 4.00
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
18/9 11:05
Poäng
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.79 6.00
2 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 8.94 5.00
3 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 8.90 4.00
4 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 7.64 3.00
5 Alvi Swärdhammar
Estuna IF
07 Estuna IF 7.14 2.00
6 Felicia Frisell
Alunda SK
07 Alunda SK 6.93 1.00 PB
1234
21 Ida Edling10.5310.9611.7911.27
288 Lia Hagström8.908.878.668.61
92 Alvi Swärdhammar6.516.297.147.09
215 Iris Bridell7.437.646.297.27
4 Felicia Frisell6.006.316.936.52
48 Norah Hamberg7.898.398.798.94
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
17/9 12:40
Poäng
1 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 18.62 6.00
2 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 17.57 5.00 PB
3 Stephanie Thorén
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 16.59 4.00
4 Alvi Swärdhammar
Estuna IF
07 Estuna IF 16.01 3.00 PB
5 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 15.38 2.00
6 Amanda Lilja
Estuna IF
07 Estuna IF 9.91 1.00
1234
48 Norah Hamberg17.57x15.2815.28
89 Amanda Lilja9.599.91xx
92 Alvi Swärdhammarxx10.1216.01
317 Stephanie Thorén12.2115.7316.5916.14
288 Lia Hagström18.6217.65x16.86
215 Iris Bridell13.4815.3814.86x
F15 Slägga
Vikt: 3,0kg
18/9 13:50
Poäng
1 Ida Edling
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 42.78 6.00
2 Anna Bergin
Hammarby IF
07 Hammarby IF 42.43 5.00
3 Majken Kjellin
Falu IK
07 Falu IK 37.10 4.00
4 Vendela Michels
Falu IK
07 Falu IK 35.84 3.00
5 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 20.28 2.00 PB
6 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 20.14 1.00
1234
215 Iris Bridellx19.8018.0020.14
48 Norah Hambergxx19.7020.28
98 Majken Kjellin32.4934.1736.6337.10
99 Vendela Michels33.4735.2235.8434.73
336 Anna Berginx42.43xx
21 Ida Edling37.5642.7840.5040.90
F15 Spjut
Vikt: 500g
17/9 10:00
Poäng
1 Norah Hamberg
Bromma IF
07 Bromma IF 28.66 6.00
2 Alice Lundh Hållén
Strands IF
07 Strands IF 21.15 5.00
3 Lia Hagström
Säters IF
07 Säters IF 18.67 4.00
4 Iris Bridell
Rånäs 4H
07 Rånäs 4H 15.50 3.00
5 Amanda Lilja
Estuna IF
07 Estuna IF 11.59 2.00
6 Elvira Alfredsson Mattsson
Estuna IF
07 Estuna IF 11.31 1.00
1234
252 Alice Lundh Hållénxx18.4721.15
48 Norah Hamberg28.6628.3628.1127.61
288 Lia Hagström15.5917.01x18.67
89 Amanda Lilja11.5911.06xx
215 Iris Bridellx12.58x15.50
76 Elvira Alfredsson Mattsson11.3110.378.968.29
F14 80 m Försök
18/9 10:20
Heat 1
Vind: +3.1
1 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 11.21 q
2 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 11.47 q
3 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 12.26 q
4 Stephanie Thorén
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 12.64
Juni Sahlin
Högbo GIF
08 Högbo GIF DNS
Heat 2
Vind: +0.8
1 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 11.43 q
2 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 12.46 PB
3 Beatrice Alves
IFK Tumba
08 IFK Tumba 12.75
Felicia Sternhammar
Falu IK
08 Falu IK DNS
Heat 3
Vind: +2.4
1 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 11.08 q
2 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 12.07 q
3 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 12.63
4 Elise Mattisson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 13.16
Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK DNS
F14 80 m Final
18/9 12:15
Vind: +3.2
Poäng
1 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 11.11 6.00
2 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 11.29 5.00
3 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 11.31 4.00
4 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 11.40 3.00
5 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 12.13 2.00
6 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 12.63 1.00
F14 800 m
17/9 16:25
Poäng
1 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 2:53.36 6.00
2 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 2:57.66 5.00
3 Elise Mattisson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 3:03.53 4.00
4 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 3:32.29 3.00
5 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 3:32.33 2.00
6 Maya Mattsson Alfredsson
Estuna IF
08 Estuna IF 3:37.35 1.00
Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK DNS
F14 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 1500 m

F14 Höjd
17/9 11:45
Poäng
1 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 155 6.00
2 Vilda Olsson
Gefle IF
08 Gefle IF 147 5.00
3 Lova Swärdhammar
Estuna IF
08 Estuna IF 142 4.00
4 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 137 3.00
=5 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 132 1.50
=5 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 132 1.50
=7 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 127
=7 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 127 SB
Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF x
Beatrice Alves
IFK Tumba
08 IFK Tumba x
Juni Sahlin
Högbo GIF
08 Högbo GIF x
Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK x
Maya Mattsson Alfredsson
Estuna IF
08 Estuna IF x
Felicia Sternhammar
Falu IK
08 Falu IK x
117122127132137142147152155161
71 Aline Wistam---xxx
291 Ida Winlöf--oxooxxx
137 Beatrice Alvesxxx
34 Anja Ek-ooxxx
121 Juni Sahlin--xxx
114 Vilda Olsson----xoxxoxoxxx
8 Nomi Hjertzooooxxx
49 Clara Hergeoooxxx
93 Lova Swärdhammar--ooxooxxx
196 Tove Andersson--xxx
303 Zelda Eckers--ooooxoxoxxoxxx
90 Maya Mattsson Alfredsson--xxx
100 Felicia Sternhammar--xxx
66 Sofia Sahlén Martín-oooxxx
F14 Längd
17/9 10:00
Poäng
1 Vilda Olsson
Gefle IF
08 Gefle IF 4.95 +1.7 6.00
2 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 4.83 +1.4 5.00
3 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 4.45 +0.4 4.00
4 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 4.23 +1.5 3.00
5 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 4.20 +1.8 2.00 PB
6 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 4.08 +0.8 1.00 PB
7 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 4.00 +1.6
8 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 3.92 +0.1
9 Lova Swärdhammar
Estuna IF
08 Estuna IF 3.59 +1.1
10 Beatrice Alves
IFK Tumba
08 IFK Tumba 3.44 +1.3
11 Elise Mattisson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 3.40 +1.4
12 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 3.39 +0.7 PB
Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK -
Juni Sahlin
Högbo GIF
08 Högbo GIF -
Felicia Sternhammar
Falu IK
08 Falu IK -
1234
93 Lova Swärdhammar3.59 +1.1x x 2.81 +0.9
149 Elise Mattisson3.39 -0.73.18 -0.43.40 +1.4x
303 Zelda Eckers4.75 -0.74.83 +1.44.77 +0.54.79 +0.1
291 Ida Winlöf4.24 -0.84.36 +2.0x 4.45 +0.4
137 Beatrice Alves3.29 +1.53.39 +1.43.43 +0.43.44 +1.3
114 Vilda Olsson4.74 +1.34.68 +3.14.89 +0.44.95 +1.7
196 Tove Andersson- - - -
121 Juni Sahlin- - - -
34 Anja Ekx 4.00 +1.6x 3.55 -0.1
71 Aline Wistam4.08 +0.8x 3.90 -0.43.97 +1.6
49 Clara Herge4.20 +1.83.86 +0.43.40 +0.23.93 +1.6
66 Sofia Sahlén Martín4.23 +1.53.08 +1.22.91 +0.63.77 +0.9
100 Felicia Sternhammar- - - -
2 Ida Anderssonx x 3.72 +1.23.92 +0.1
53 Inès Kieffer3.26 +1.23.36 +2.43.25 +1.23.39 +0.7
F14 Tresteg
18/9 10:40
Poäng
1 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 9.90 -1.0 6.00
2 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 9.22 -1.6 5.00
3 Ida Andersson
Alunda SK
08 Alunda SK 8.82 -2.1 4.00
4 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 8.35 -1.8 3.00
5 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 8.11 -2.6 2.00
6 Beatrice Alves
IFK Tumba
08 IFK Tumba 7.63 nwi 1.00
7 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 7.16 -1.3
1234
137 Beatrice Alves7.37 -1.8x 7.41 -1.77.63 nwi
34 Anja Ek7.81 -0.7x 8.35 -1.88.06 -2.6
53 Inès Kieffer6.81 -3.07.16 -1.3x x
49 Clara Hergex x 8.90 -3.59.22 -1.6
71 Aline Wistamx x 8.11 -2.6x
303 Zelda Eckers9.74 nwi9.90 -1.09.85 -1.8x
2 Ida Andersson8.76 -0.38.46 -1.18.71 +1.68.82 -2.1
F14 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
=1 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 9.0 5.50
=1 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 9.0 5.50
3 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 10.0 4.00
4 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 16.0 3.00
5 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 19.0 2.00
Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF DNF
Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK DNF
Beatrice Alves
IFK Tumba
08 IFK Tumba DNF
F14 Kula
Vikt: 3,0kg
18/9 09:00
Poäng
1 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 10.01 6.00 PB
2 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 8.05 5.00
3 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 8.03 4.00
4 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 8.01 3.00
5 Lova Swärdhammar
Estuna IF
08 Estuna IF 7.71 2.00
6 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 6.79 1.00
7 Stephanie Thorén
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 6.56 PB
8 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 6.04 PB
9 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 6.04 PB
10 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 5.87
1234
13 Wilma Löf9.289.4610.019.33
93 Lova Swärdhammar7.477.407.417.71
317 Stephanie Thorén6.566.155.676.31
103 Linnéa Alneroth8.03xx7.24
71 Aline Wistam5.585.425.875.57
34 Anja Ek5.376.596.506.79
53 Inès Kieffer5.645.775.656.04
291 Ida Winlöfx8.057.95x
66 Sofia Sahlén Martín8.017.317.257.54
49 Clara Herge6.046.005.645.58
F14 Diskus
Vikt: 0,75kg
17/9 14:05
Poäng
1 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 27.87 6.00
2 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 27.41 5.00 PB
3 Maja Åhlström
IK Stål
08 IK Stål 18.76 4.00
4 Stephanie Thorén
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 18.20 3.00
5 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 16.95 2.00
6 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 16.81 1.00
7 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 16.27
8 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 13.49
9 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 13.25
10 Lova Swärdhammar
Estuna IF
08 Estuna IF 13.16
1234
303 Zelda Eckers22.2924.3326.5827.87
49 Clara Herge12.93x13.4913.04
53 Inès Kieffer13.2512.5710.9712.31
168 Maja Åhlström16.8017.5818.7618.26
34 Anja Ek16.81x16.6616.21
317 Stephanie Thorén17.16x18.20x
71 Aline Wistam16.2714.2215.2712.32
66 Sofia Sahlén Martín16.95x16.0316.39
93 Lova Swärdhammar13.1612.33x12.55
13 Wilma Löf20.9227.4124.6224.84
F14 Slägga
Vikt: 3,0kg
18/9 12:20
Poäng
1 Linnéa Alneroth
Gefle IF
08 Gefle IF 38.24 6.00
2 Wilma Löf
Alunda SK
08 Alunda SK 38.11 5.00
3 Maja Åhlström
IK Stål
08 IK Stål 26.77 4.00
4 Nomi Hjertz
Alunda SK
08 Alunda SK 25.42 3.00 PB
5 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 16.44 2.00
6 Beatrice Alves
IFK Tumba
08 IFK Tumba 15.20 1.00
7 Inès Kieffer
Bromma IF
08 Bromma IF 14.13
8 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 8.25
Stephanie Thorén
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK x
1234
53 Inès Kieffer10.6514.13x13.52
103 Linnéa Alneroth33.5833.8237.0138.24
168 Maja Åhlström22.4026.7723.0024.80
13 Wilma Löf35.1036.5336.5838.11
137 Beatrice Alvesxx15.2013.77
71 Aline Wistam11.1612.5116.4416.28
317 Stephanie Thorénxxxx
49 Clara Hergex6.276.708.25
8 Nomi Hjertzx24.2325.42x
F14 Spjut
Vikt: 500g
17/9 15:00
Poäng
1 Tove Andersson
Leksands FIK
08 Leksands FIK 27.44 6.00
2 Ida Winlöf
Söderhamns IF
08 Söderhamns IF 24.48 5.00
3 Sofia Sahlén Martín
Bromma IF
08 Bromma IF 17.00 4.00 PB
4 Zelda Eckers
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 15.91 3.00
5 Anja Ek
Bromma IF
08 Bromma IF 15.31 2.00
6 Aline Wistam
Bromma IF
08 Bromma IF 15.08 1.00
7 Beatrice Alves
IFK Tumba
08 IFK Tumba 13.27
8 Clara Herge
Bromma IF
08 Bromma IF 10.30
9 Elise Mattisson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 10.17
10 Emilia Glans
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 9.43
1234
303 Zelda Eckersx12.9115.9114.35
34 Anja Ek15.0515.31x13.48
291 Ida Winlöfx24.1724.48x
307 Emilia Glans9.399.438.018.66
149 Elise Mattisson10.179.3510.169.09
71 Aline Wistam15.0814.1012.6914.19
66 Sofia Sahlén Martín17.0013.4516.3715.74
137 Beatrice Alves11.4813.27x11.97
49 Clara Herge8.6710.309.6810.25
196 Tove Anderssonx20.8422.5827.44
F13 60 m Försök
18/9 11:05
Heat 1
Vind: +2.1
1 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 8.83 q
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 9.29 q 9.282
3 Maya Purmonen
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.41 q
4 Julissa Savarimuthu
IFK Tumba
09 IFK Tumba 10.13
Viola Lindow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK DNS
Heat 2
Vind: +1.6
1 Alicia Sundberg
Strands IF
09 Strands IF 9.08 q
2 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.29 q 9.286
3 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.36 q PB
4 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 9.62
Anemona hallberg
Estuna IF
09 Estuna IF DNS
Heat 3
Vind: +3.4
1 Astrid Svedlund
IFK Mora FIK
09 IFK Mora FIK 9.21 q
2 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 9.35 q
3 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 10.02
4 Nora Wästholt
Järvsö IF
09 Järvsö IF 11.61
Thea Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
09 Kvarnsvedens GOIF FIK DNS
Heat 4
Vind: +0.3
1 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.10 q
2 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.53 q
3 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.56 q
4 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 10.25
Johanna Stenqvist
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK DNS
Heat 5
Vind: 0.0
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 8.98 q
2 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.58
3 Klara Norén
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 10.31 =PB
4 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 10.50
Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF DNS
F13 60 m Final
18/9 11:45
A-Final
Vind: +1.2
Poäng
1 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 8.94 6.00
2 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.06 5.00
3 Alicia Sundberg
Strands IF
09 Strands IF 9.10 4.00
4 Astrid Svedlund
IFK Mora FIK
09 IFK Mora FIK 9.16 3.00
5 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.23 2.00
6 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 9.38 1.00
B-Final
Vind: +0.3
Poäng
1 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 9.25
2 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.43
3 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.45
4 Maya Purmonen
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.49
5 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 9.56
6 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 9.66
F13 800 m
17/9 17:45
Poäng
1 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 2:44.46 6.00 PB
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 2:44.70 5.00
3 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 2:51.03 4.00
4 Anemona hallberg
Estuna IF
09 Estuna IF 2:59.11 3.00
5 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 3:00.17 2.00
6 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 3:00.60 1.00
7 Ellen Linde
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 3:14.13
8 Klara Norén
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3:30.83
Astrid Svedlund
IFK Mora FIK
09 IFK Mora FIK DNS
Thea Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
09 Kvarnsvedens GOIF FIK DNS
F13 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med F15 1500 m

F13 Höjd
17/9 10:00
Poäng
1 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 150 6.00 PB
2 Astrid Svedlund
IFK Mora FIK
09 IFK Mora FIK 135 5.00
3 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 135 4.00
4 Elin Bäckström
Högbo GIF
09 Högbo GIF 135 3.00 PB
=5 Anna Maria Käller
Bollnäs FIK
09 Bollnäs FIK 125 1.50
=5 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 125 1.50
7 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 125
8 Ellen Linde
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 125
9 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 125 =PB
=10 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 120
=10 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 120
=10 Elsa Jonsson Danielsson
Högbo GIF
09 Högbo GIF 120
13 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 120
14 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 120 =SB
15 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 115
16 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 110
105110115120125130135140150152
9 Nora Hjertz--oxoxxoxxx
199 Isolde Hallman--ooxxx
253 Bella Lundh Hållén--ooxoxxx
136 Astrid Svedlund--ooxoooxxx
112 Alice Lindblom-ooxoxxx
214 Ester Bridell--ooxxx
23 Anna Maria Käller----oxxx
18 Tuva Seveborn--ooooxoxxx
245 Johanna Sundström--oxxoxxx
10 Elvira Larsson----ooooxoxxx
119 Elin Bäckström--ooxooxoxxx
139 Wilma Asp-ooxxx
120 Elsa Jonsson Danielsson--ooxxx
7 Klara Gunnarsson--oooxxx
141 Vera Böregårdooxxx
265 Ellen Linde--xoxoxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
17/9 16:20
Poäng
1 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 4.50 -0.4 6.00
2 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 4.41 nwi 5.00
3 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 4.31 nwi 4.00
4 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 4.26 -0.2 3.00
5 Alicia Sundberg
Strands IF
09 Strands IF 4.17 -0.1 2.00
6 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 4.12 nwi 1.00
7 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 4.12 -1.7
8 Astrid Svedlund
IFK Mora FIK
09 IFK Mora FIK 4.10 -1.5
9 Maya Purmonen
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 4.00 -0.5 PB
10 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 3.95 -1.3
11 Elin Bäckström
Högbo GIF
09 Högbo GIF 3.88 nwi
12 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 3.88 -0.8
13 Ellen Linde
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 3.86 -0.8
14 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3.81 -2.2
15 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 3.74 -1.8
16 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 3.73 -0.8
17 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 3.53 -0.7
18 Klara Norén
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3.29 nwi
19 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 3.29 -0.6
20 Emmie Norén
IFK Tumba
09 IFK Tumba 2.21 +0.2
Thea Högberg
Kvarnsvedens GOIF FIK
09 Kvarnsvedens GOIF FIK -
1234
136 Astrid Svedlund4.10 -1.53.69 -2.44.03 -0.23.73 -1.1
141 Vera Böregård3.08 -1.03.01 -0.93.08 -0.33.29 -0.6
255 Alicia Sundberg4.09 -1.14.07 -1.34.17 -0.13.91 -0.5
265 Ellen Linde3.58 -0.33.44 -1.83.86 -0.83.76 -1.3
192 Thea Högberg-
151 Emmie Norén2.21 +0.22.16 -0.52.09 nwi2.00 -1.0
302 Jaqueline Djärv3.56 +0.23.71 -1.33.74 -1.83.74 -1.0
9 Nora Hjertz3.73 -1.33.71 -1.53.88 -1.34.12 -1.7
112 Alice Lindblom3.84 -1.13.95 -1.33.83 -1.03.88 nwi
214 Ester Bridell4.13 -0.24.12 -1.94.24 -0.24.41 nwi
7 Klara Gunnarsson3.53 -2.53.63 -1.23.55 -0.83.73 -0.8
10 Elvira Larsson4.22 nwi4.11 -1.34.50 -0.44.28 -1.1
253 Bella Lundh Hållén3.77 -0.23.84 -0.13.74 -1.33.88 -0.8
18 Tuva Seveborn3.89 nwi3.85 -0.94.03 -1.44.12 nwi
119 Elin Bäckström3.88 -0.23.76 -1.63.76 -0.53.88 nwi
139 Wilma Asp3.49 -0.23.53 -0.73.43 -0.53.45 -1.6
199 Isolde Hallman4.31 nwi4.16 -0.74.15 -0.54.12 -0.2
245 Johanna Sundström3.77 -1.33.72 -1.02.83 -1.33.81 -2.2
218 Wira Eriksson4.26 -0.24.12 -0.64.08 -0.34.07 -2.1
234 Klara Norén3.07 -1.03.15 -1.43.29 nwi3.23 -1.9
236 Maya Purmonen3.92 nwi3.92 -0.34.00 -0.54.00 -0.2
F13 Tresteg
Hoppzon
18/9 13:15
Poäng
1 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.73 -0.2 6.00
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 9.29 -0.8 5.00
3 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 9.12 -1.0 4.00 PB
4 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.05 +1.0 3.00
5 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8.56 +0.4 2.00 PB
6 Alicia Sundberg
Strands IF
09 Strands IF 8.47 -1.8 1.00
7 Maya Purmonen
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8.42 -1.0 PB
8 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8.34 -0.3 PB
9 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 8.23 +0.7
10 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 8.14 +0.8
11 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 7.09 -0.5
1234
139 Wilma Asp6.84 -1.47.09 -0.56.90 -1.7x
218 Wira Eriksson8.34 -0.38.26 -1.0x x
253 Bella Lundh Hållén8.14 -1.28.23 +0.78.15 -2.38.23 -0.2
245 Johanna Sundström8.23 -1.38.24 -2.68.28 -1.38.56 +0.4
18 Tuva Seveborn8.84 -0.38.39 -2.08.73 -1.49.12 -1.0
7 Klara Gunnarsson7.83 -0.37.81 -1.78.14 +0.8-
236 Maya Purmonenx 7.80 +0.3x 8.42 -1.0
255 Alicia Sundberg8.18 -0.38.32 +0.28.47 -1.88.25 -1.5
214 Ester Bridell8.59 -1.89.01 +0.18.80 -1.79.05 +1.0
199 Isolde Hallman8.80 -1.19.49 -1.59.73 -0.29.33 -2.0
10 Elvira Larsson8.89 -1.29.03 +0.38.96 -1.49.29 -0.8
F13 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 14.0 6.00
2 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 15.0 5.00
3 Astrid Svedlund
IFK Mora FIK
09 IFK Mora FIK 18.0 4.00
4 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 23.0 3.00
5 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 24.0 2.00
6 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 25.0 1.00
7 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 28.0
8 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 29.0
9 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 32.0
10 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 49.0
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
18/9 10:05
Poäng
1 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 10.74 6.00
2 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 10.05 5.00 PB
3 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 9.05 4.00
4 Maya Purmonen
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8.90 3.00
5 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 8.86 2.00
6 Julissa Savarimuthu
IFK Tumba
09 IFK Tumba 8.83 1.00
7 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8.78
8 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 8.19 PB
9 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 8.07 PB
10 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 7.93
11 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 7.42
12 Johanna Stenqvist
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 7.37
13 Viola Lindow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 7.25
14 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 6.72 PB
15 Nora Wästholt
Järvsö IF
09 Järvsö IF 5.88
16 Emmie Norén
IFK Tumba
09 IFK Tumba 5.53 PB
1234
214 Ester Bridell8.788.728.337.21
302 Jaqueline Djärv5.986.725.846.16
245 Johanna Sundström8.0310.058.74x
7 Klara Gunnarsson6.807.507.937.22
151 Emmie Norén4.875.085.085.53
139 Wilma Asp6.727.076.947.42
188 Nora Wästholt5.245.315.135.88
9 Nora Hjertz8.528.159.058.78
218 Wira Eriksson8.076.686.58x
236 Maya Purmonen8.378.398.828.90
18 Tuva Seveborn8.637.898.86x
112 Alice Lindblom10.049.8410.749.56
141 Vera Böregård7.917.597.268.19
316 Johanna Stenqvist7.377.21x6.59
153 Julissa Savarimuthu8.297.938.838.44
311 Viola Lindow7.016.507.257.23
F13 Diskus
Vikt: 0,6kg
17/9 15:15
Poäng
1 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 34.41 6.00
2 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 26.35 5.00 PB
3 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 23.24 4.00 PB
4 Julissa Savarimuthu
IFK Tumba
09 IFK Tumba 22.58 3.00
5 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 21.83 2.00
6 Viola Lindow
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 20.46 1.00
7 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 20.21
8 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 19.18 PB
9 Johanna Stenqvist
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 16.72
10 Noelia Engström Villarroel
Hammarby IF
09 Hammarby IF 15.50
11 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 15.13
12 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 14.21
13 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 13.83
14 Maya Purmonen
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 13.62
15 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 13.02
1234
10 Elvira Larsson18.48x15.2023.24
139 Wilma Aspx14.2110.2513.34
316 Johanna Stenqvist15.5316.72x14.31
112 Alice Lindblomx19.2921.83x
153 Julissa Savarimuthu21.2420.1015.3222.58
141 Vera Böregårdx15.1816.5219.18
302 Jaqueline Djärv11.8813.8313.03x
334 Noelia Engström Villarroelxx12.9015.50
236 Maya Purmonenxx13.62x
245 Johanna Sundströmxx13.02x
214 Ester Bridell11.2814.0813.9415.13
18 Tuva Sevebornx21.6819.8626.35
311 Viola Lindow20.4616.4119.6518.55
110 Eira Johannessonxxx34.41
7 Klara Gunnarssonx17.59x20.21
F13 Slägga
Vikt: 2,0kg
18/9 09:00
Poäng
1 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 34.00 6.00
2 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 33.09 5.00
3 Maya Purmonen
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 30.87 4.00
4 Nora Hjertz
Alunda SK
09 Alunda SK 29.19 3.00
5 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 24.95 2.00 PB
6 Julissa Savarimuthu
IFK Tumba
09 IFK Tumba 23.82 1.00
7 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 23.09
8 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 20.90 PB
9 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 19.97
10 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 19.64
11 Johanna Stenqvist
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 16.40
12 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 16.35
13 Emmie Norén
IFK Tumba
09 IFK Tumba 14.90
14 Agnes Gunnarsson
Alunda SK
12 Alunda SK 13.54
Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK x
1234
11 Ellen Littorin-Pousette-xxx
245 Johanna Sundström22.4423.09xx
6 Agnes Gunnarsson6.58xx13.54
12 Maya Löf34.00xxx
139 Wilma Aspx15.67x16.35
7 Klara Gunnarssonx11.8519.9718.32
302 Jaqueline Djärv20.0820.9018.8520.64
153 Julissa Savarimuthu23.8223.5223.51x
10 Elvira Larssonx21.3422.9424.95
151 Emmie Norén14.4113.59x14.90
9 Nora Hjertz29.19xx28.60
112 Alice Lindblomx33.09xx
316 Johanna Stenqvist12.86x16.4015.45
236 Maya Purmonen30.15x29.8830.87
141 Vera Böregård12.94x18.3619.64
F13 Spjut
Vikt: 400g
17/9 12:20
Poäng
1 Johanna Sundström
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 26.60 6.00 PB
2 Eira Johannesson
Gefle IF
09 Gefle IF 26.21 5.00
3 Isolde Hallman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 26.06 4.00
4 Ester Bridell
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 24.34 3.00 PB
5 Alice Lindblom
Gefle IF
09 Gefle IF 19.57 2.00
6 Tuva Seveborn
Alunda SK
09 Alunda SK 18.85 1.00 PB
7 Klara Gunnarsson
Alunda SK
09 Alunda SK 18.72 PB
8 Elvira Larsson
Alunda SK
09 Alunda SK 17.65
9 Wilma Asp
IFK Tumba
09 IFK Tumba 16.97 PB
10 Julissa Savarimuthu
IFK Tumba
09 IFK Tumba 16.85
11 Astrid Svedlund
IFK Mora FIK
09 IFK Mora FIK 16.40 PB
12 Bella Lundh Hållén
Strands IF
09 Strands IF 15.35
13 Wira Eriksson
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 15.15 PB
14 Vera Böregård
IFK Tumba
09 IFK Tumba 14.75
15 Johanna Stenqvist
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 13.74
16 Jaqueline Djärv
Åkersberga SK
09 Åkersberga SK 13.70
17 Ellen Linde
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 12.51
18 Emmie Norén
IFK Tumba
09 IFK Tumba 7.95 PB
1234
214 Ester Bridell24.3421.6022.3420.61
316 Johanna Stenqvist13.0913.7412.7910.85
218 Wira Eriksson11.5415.1510.8811.20
153 Julissa Savarimuthu16.8514.1613.3412.35
139 Wilma Asp11.8513.38x16.97
10 Elvira Larsson15.6714.3515.3317.65
199 Isolde Hallman26.0623.3724.1022.54
302 Jaqueline Djärvx13.70xx
136 Astrid Svedlund16.2115.7516.4013.10
18 Tuva Seveborn17.87x18.8517.95
253 Bella Lundh Hållén15.2715.23x15.35
245 Johanna Sundström24.9825.1326.60x
151 Emmie Norén7.956.696.136.93
112 Alice Lindblom18.5418.1019.5718.10
110 Eira Johannesson26.2125.21x24.82
265 Ellen Linde12.51x7.909.65
7 Klara Gunnarsson18.7217.1610.7415.93
141 Vera Böregårdx14.7513.30x
F12 60 m Försök
18/9 09:00
Heat 1
Vind: nwi
1 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 9.02 q
2 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 9.79 q
3 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 9.83 q
4 Elin Willhans Olsson
Leksands FIK
10 Leksands FIK 10.79
5 Freja Hedin
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 11.19
Heat 2
Vind: nwi
1 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 9.43 q
2 Cornelia Gustavsson Kihlberg
Gefle IF
10 Gefle IF 9.56 q
3 Olivia Johansson
IFK Tumba
10 IFK Tumba 10.05
4 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 10.35
5 Vilma Åkerstedt
Sälens IF
10 Sälens IF 10.47
Heat 3
Vind: nwi
1 Elsa Herlin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.26 q
2 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.51 q
3 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 9.53 q
4 Malva Österman
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 10.27
5 Saga Myhrberg
Alunda SK
10 Alunda SK 12.56
Heat 4
Vind: nwi
1 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 9.18 q
2 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 9.90
3 Josefine Cedergren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 10.04
4 Freja Söderström
IFK Tumba
10 IFK Tumba 10.43
5 Lily Norén
IFK Tumba
10 IFK Tumba 11.12
Heat 5
Vind: nwi
1 Agnes Berg
Sälens IF
10 Sälens IF 9.28 q
2 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 9.71 q
3 Maja Westerdahl
IFK Tumba
10 IFK Tumba 9.75 q
4 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 10.50
Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK DNS
F12 60 m Final
18/9 11:30
A-Final
Vind: +2.0
Poäng
1 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 8.91 6.00
2 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 9.15 5.00
3 Elsa Herlin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 9.20 4.00
4 Agnes Berg
Sälens IF
10 Sälens IF 9.37 3.00
5 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 9.42 2.00 PB
6 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.49 1.00 =PB
B-Final
Vind: -0.3
Poäng
1 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 9.56 PB
2 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 9.70
3 Cornelia Gustavsson Kihlberg
Gefle IF
10 Gefle IF 9.76
4 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 9.85
5 Maja Westerdahl
IFK Tumba
10 IFK Tumba 10.00
Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK DNS
F12 800 m
17/9 17:15
Poäng
1 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 2:51.89 6.00 PB
2 Agnes Berg
Sälens IF
10 Sälens IF 2:52.09 5.00 PB
3 Klara K Dahlgren
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 2:52.12 4.00
4 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 2:56.40 3.00
5 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 2:59.93 2.00 PB
6 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 3:00.16 1.00
7 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3:00.42 PB
8 Freja Söderström
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3:07.59
9 Vilma Åkerstedt
Sälens IF
10 Sälens IF 3:13.33 PB
10 Malva Österman
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 3:20.05
11 Lily Norén
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3:23.35 PB
12 Idun Berg
Järvsö IF
10 Järvsö IF 3:28.95
13 Freja Hedin
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 3:30.15
Josefine Cedergren
IFK Tumba
10 IFK Tumba DNS
Elsa Herlin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK DNS
F12 1500 m
18/9 14:25
Poäng
1 Hilde Andersson
Leksands FIK
11 Leksands FIK 5:53.04 6.00
2 Nellie Eiving
Åkersberga SK
11 Åkersberga SK 5:54.13 5.00
3 Cajsa Bååthe
Åkersberga SK
11 Åkersberga SK 5:55.34 4.00
4 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 6:05.01 3.00
5 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6:26.23 2.00
6 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 6:26.53 1.00
7 Greta Haglund
IFK Tumba
11 IFK Tumba 6:26.56
8 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 6:33.18
9 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 6:36.85
10 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 6:38.01
11 Saga Myhrberg
Alunda SK
10 Alunda SK 6:50.58
12 Lily Norén
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6:58.78
Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK DNF
Hilma Kabo
IFK Mora FIK
12 IFK Mora FIK DNS
F12 Höjd
17/9 15:30
Poäng
1 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 133 6.00
2 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 128 5.00 =PB
3 Klara K Dahlgren
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 128 4.00 PB
4 Olivia Johansson
IFK Tumba
10 IFK Tumba 128 3.00
5 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 128 2.00 =SB
6 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 128 1.00
7 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 118
8 Malva Österman
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 118
9 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 118
10 Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 113
11 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 113
12 Moa Lundgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 113
13 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 113
14 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 108
Saga Myhrberg
Alunda SK
10 Alunda SK x
103108113118123128133137
17 Viola Rystedtoooxxoxxx
250 Malva Österman-ooxoxxx
14 Saga Myhrbergxxx
259 Klara K Dahlgren -xooxoxooxxx
165 Mira Solbergxoxoxxoxxx
158 Moda Thurgrenoxooxxx
312 Lea Mansouroooxxx
224 Felicia Karlsson-oooxoxoxxx
96 Clara Arvidsson--ooooxxx
146 Olivia Johansson-ooooxoxxx
12 Maya Löf--oooooxxx
290 Stina Gavell---xooxxoxxx
167 Vera Sörenssonooxxx
11 Ellen Littorin-Pousette--ooxxx
147 Moa Lundgrenxooxoxxx
F12 Längd
Hoppzon
17/9 10:00
Poäng
1 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 4.35 nwi 6.00
2 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 4.27 nwi 5.00
3 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 4.18 nwi 4.00
4 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 4.18 nwi 3.00
5 Klara K Dahlgren
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 4.15 nwi 2.00
6 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 4.09 nwi 1.00
7 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 4.03 nwi
8 Agnes Berg
Sälens IF
10 Sälens IF 3.89 nwi
9 Cornelia Gustavsson Kihlberg
Gefle IF
10 Gefle IF 3.89 nwi
10 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 3.88 nwi
11 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 3.85 nwi
12 Elsa Herlin
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.83 nwi
13 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3.52 nwi
14 Olivia Johansson
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3.52 nwi
15 Josefine Cedergren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3.52 nwi
16 Moa Lundgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3.51 nwi
17 Malva Österman
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 3.45 nwi
18 Freja Söderström
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3.42 nwi
19 Saga Myhrberg
Alunda SK
10 Alunda SK 3.42 nwi
20 Vilma Åkerstedt
Sälens IF
10 Sälens IF 3.33 nwi
21 Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK 3.30 nwi
22 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 3.30 nwi
23 Maja Westerdahl
IFK Tumba
10 IFK Tumba 3.20 nwi
24 Idun Berg
Järvsö IF
10 Järvsö IF 3.15 nwi
25 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 3.01 nwi
26 Freja Hedin
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 2.90 nwi
27 Lily Norén
IFK Tumba
10 IFK Tumba 2.81 nwi
1234
108 Cornelia Gustavsson Kihlberg- 3.89 nwi3.83 nwi3.83 nwi
14 Saga Myhrberg3.36 nwi3.22 nwi3.42 nwi3.35 nwi
259 Klara K Dahlgren 4.00 nwi4.01 nwi4.08 nwi4.15 nwi
250 Malva Österman3.45 nwi2.31 nwi3.32 nwi3.43 nwi
290 Stina Gavell4.18 nwi4.05 nwi4.06 nwi3.85 nwi
174 Idun Berg3.08 nwi3.15 nwi3.05 nwi3.08 nwi
11 Ellen Littorin-Pousette4.13 nwi4.16 nwi4.27 nwi3.13 nwi
147 Moa Lundgren3.51 nwi3.33 nwi3.31 nwi3.45 nwi
165 Mira Solberg3.23 nwi3.22 nwi3.22 nwi3.30 nwi
146 Olivia Johansson3.52 nwi3.42 nwi3.29 nwi3.39 nwi
312 Lea Mansour3.30 nwi2.94 nwi3.22 nwi3.28 nwi
152 Lily Norén2.81 nwi2.73 nwi2.78 nwi2.74 nwi
167 Vera Sörensson3.01 nwi2.96 nwi2.88 nwi2.99 nwi
158 Moda Thurgren3.50 nwi3.40 nwi3.52 nwi3.34 nwi
309 Elsa Herlin3.82 nwi3.79 nwi3.83 nwi3.79 nwi
224 Felicia Karlsson3.94 nwi4.35 nwi4.29 nwi4.27 nwi
142 Josefine Cedergren3.52 nwi3.37 nwi3.14 nwi3.13 nwi
96 Clara Arvidsson4.09 nwi4.02 nwi3.83 nwi3.93 nwi
219 Freja Hedin2.90 nwi2.78 nwi2.68 nwi2.76 nwi
17 Viola Rystedt3.72 nwi3.77 nwi3.89 nwi4.03 nwi
157 Freja Söderström3.38 nwi3.23 nwi3.42 nwi3.22 nwi
283 Vilma Åkerstedt3.33 nwi3.10 nwi3.08 nwi3.20 nwi
281 Rut Rydén3.85 nwi3.59 nwi3.70 nwi3.69 nwi
1 Emma Andersson3.85 nwi3.78 nwi3.80 nwi3.88 nwi
277 Agnes Berg3.85 nwi3.73 nwi3.89 nwi3.84 nwi
12 Maya Löf4.07 nwi4.09 nwi4.07 nwi4.18 nwi
159 Maja Westerdahl3.20 nwi3.06 nwi3.19 nwi3.10 nwi
F12 Tresteg
Hoppzon
18/9 09:25
Poäng
1 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 9.43 nwi 6.00
2 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 9.39 nwi 5.00
3 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 9.01 nwi 4.00
4 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 8.71 nwi 3.00
5 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 8.57 nwi 2.00
6 Emma Andersson
Alunda SK
10 Alunda SK 8.48 nwi 1.00
7 Agnes Berg
Sälens IF
10 Sälens IF 8.44 nwi
8 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 8.27 nwi
9 Olivia Johansson
IFK Tumba
10 IFK Tumba 7.73 nwi
10 Saga Myhrberg
Alunda SK
10 Alunda SK 7.62 nwi
11 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 7.60 nwi
12 Vilma Åkerstedt
Sälens IF
10 Sälens IF 7.17 nwi
13 Josefine Cedergren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 7.11 nwi
14 Freja Söderström
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6.88 nwi
15 Maja Westerdahl
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6.77 nwi
16 Lily Norén
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6.17 nwi
1234
157 Freja Söderström6.79 nwix x 6.88 nwi
14 Saga Myhrberg7.22 nwi7.15 nwi7.62 nwi7.55 nwi
152 Lily Norén5.80 nwi5.97 nwi6.17 nwi6.01 nwi
277 Agnes Berg8.44 nwi7.96 nwi8.23 nwix
158 Moda Thurgren7.43 nwi7.15 nwi7.60 nwi7.26 nwi
283 Vilma Åkerstedt7.17 nwi6.92 nwi7.05 nwi7.01 nwi
146 Olivia Johansson7.48 nwi7.12 nwix 7.73 nwi
1 Emma Andersson7.95 nwi8.16 nwi8.12 nwi8.48 nwi
142 Josefine Cedergren7.07 nwi7.11 nwi7.08 nwi-
159 Maja Westerdahlx 6.77 nwi6.60 nwi6.65 nwi
281 Rut Rydén8.14 nwi7.89 nwix 8.27 nwi
224 Felicia Karlsson8.69 nwi8.60 nwi8.71 nwi-
12 Maya Löfx 8.05 nwi8.57 nwix
290 Stina Gavell8.51 nwi8.60 nwix 9.01 nwi
11 Ellen Littorin-Pousette8.57 nwi9.13 nwi9.38 nwi9.39 nwi
96 Clara Arvidsson9.08 nwi9.11 nwi9.43 nwi9.28 nwi
F12 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 9.0 6.00
2 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 10.0 5.00
3 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 11.0 4.00
4 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 14.0 3.00
5 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 22.0 2.00
6 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 24.0 1.00
7 Olivia Johansson
IFK Tumba
10 IFK Tumba 28.0
8 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 36.0
Lea Mansour
Åkersberga SK
10 Åkersberga SK DNF
F12 Kula
Vikt: 2,0kg
18/9 11:50
Poäng
1 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 11.01 6.00
2 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 8.99 5.00
3 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 8.14 4.00 PB
4 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 7.42 3.00 PB
5 Malva Österman
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 7.05 2.00 PB
6 Cornelia Gustavsson Kihlberg
Gefle IF
10 Gefle IF 6.93 1.00 PB
7 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 6.92
8 Olivia Johansson
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6.84
9 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 6.70
10 Josefine Cedergren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6.53
11 Saga Myhrberg
Alunda SK
10 Alunda SK 6.18
12 Agnes Berg
Sälens IF
10 Sälens IF 6.06 PB
13 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 5.98
14 Vilma Åkerstedt
Sälens IF
10 Sälens IF 5.62
15 Moa Lundgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 5.47
16 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 5.44
17 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 5.23
18 Freja Hedin
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 4.68 PB
19 Lily Norén
IFK Tumba
10 IFK Tumba 4.55
1234
283 Vilma Åkerstedt5.525.625.255.32
17 Viola Rystedt8.828.708.308.99
142 Josefine Cedergren6.535.376.285.46
165 Mira Solberg5.705.985.835.84
290 Stina Gavell8.147.937.568.01
12 Maya Löf10.1911.01x10.72
146 Olivia Johansson6.096.816.276.84
14 Saga Myhrberg6.18xxx
250 Malva Österman6.207.056.976.94
281 Rut Rydén6.066.926.746.04
161 Tyra Jagerwall5.015.385.035.44
108 Cornelia Gustavsson Kihlberg6.936.905.986.71
224 Felicia Karlsson7.417.117.426.99
167 Vera Sörensson6.686.236.656.70
147 Moa Lundgren5.275.245.455.47
277 Agnes Berg4.566.026.065.46
219 Freja Hedin4.574.254.684.21
158 Moda Thurgren5.005.205.234.96
152 Lily Norén4.004.354.514.55
F12 Diskus
Vikt: 0,6kg
17/9 14:40
Poäng
1 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 27.67 6.00
2 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 22.03 5.00 PB
3 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 17.27 4.00
4 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 16.46 3.00
5 Josefine Cedergren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 15.80 2.00
6 Tora Gyrulf
Estuna IF
11 Estuna IF 15.59 1.00
7 Hanna Ekström
Bromma IF
11 Bromma IF 14.49
8 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 12.19
9 Vera Davidgård
Bromma IF
11 Bromma IF 11.96
10 Siri Lindahl
Bromma IF
11 Bromma IF 9.79
11 Alicia Coker
Bromma IF
11 Bromma IF 8.71
1234
31 Alicia Coker8.71---
57 Siri Lindahl9.79---
224 Felicia Karlsson14.2915.2617.2717.05
12 Maya Löfx23.0320.5127.67
17 Viola Rystedtx16.4615.63x
32 Vera Davidgård11.9611.3910.758.59
142 Josefine Cedergren14.0613.4813.3715.80
80 Tora Gyrulf15.59x14.6214.09
36 Hanna Ekström14.4911.96--
161 Tyra Jagerwall12.1911.71x9.56
11 Ellen Littorin-Pousettex15.7217.9322.03
F12 Spjut
Vikt: 400g
17/9 11:20
Poäng
1 Stina Gavell
Söderhamns IF
10 Söderhamns IF 23.28 6.00
2 Viola Rystedt
Alunda SK
10 Alunda SK 20.87 5.00 PB
3 Clara Arvidsson
Falu IK
10 Falu IK 18.32 4.00
4 Maya Löf
Alunda SK
10 Alunda SK 17.90 3.00
5 Felicia Karlsson
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 17.45 2.00 PB
6 Moa Lundgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 17.02 1.00
7 Idun Berg
Järvsö IF
10 Järvsö IF 15.90
8 Rut Rydén
Sälens IF
10 Sälens IF 15.71 PB
9 Olivia Johansson
IFK Tumba
10 IFK Tumba 14.38
10 Josefine Cedergren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 13.52
11 Ellen Littorin-Pousette
Alunda SK
10 Alunda SK 12.48 PB
12 Mira Solberg
IK Stål
10 IK Stål 11.94
13 Moda Thurgren
IFK Tumba
10 IFK Tumba 11.89 PB
14 Vilma Åkerstedt
Sälens IF
10 Sälens IF 11.32 PB
15 Tyra Jagerwall
IK Stål
10 IK Stål 10.75 PB
16 Agnes Berg
Sälens IF
10 Sälens IF 10.30
17 Vera Sörensson
IK Stål
10 IK Stål 9.27
18 Lily Norén
IFK Tumba
10 IFK Tumba 6.66 PB
1234
146 Olivia Johanssonx13.2812.5714.38
290 Stina Gavellx23.1223.28x
152 Lily Norénx4.286.664.61
142 Josefine Cedergren11.6213.5213.0412.68
96 Clara Arvidsson17.7617.4717.7818.32
167 Vera Sörensson9.278.808.807.43
158 Moda Thurgren9.8911.8911.78x
147 Moa Lundgren12.5614.7115.0717.02
17 Viola Rystedt20.7619.1120.87x
165 Mira Solberg11.1010.219.3611.94
277 Agnes Berg10.308.0710.269.78
161 Tyra Jagerwallx8.2610.7510.60
283 Vilma Åkerstedt11.329.91x10.64
11 Ellen Littorin-Pousette11.9811.8812.48x
174 Idun Berg15.9015.5414.37-
12 Maya Löf17.90x16.5317.32
224 Felicia Karlsson12.6013.5917.4516.08
281 Rut Rydén14.8915.71xx
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P17 100 m Försök
18/9 12:40
Heat 1
Vind: +0.9
Tot. plac.
1 Leopold Stavmark
IFK Tumba
05 IFK Tumba 11.90 q 1
2 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 12.38 q 4
3 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 12.48 7
4 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 12.66 9
5 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 12.82 11
Heat 2
Vind: +0.3
Tot. plac.
1 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 12.39 q 5
2 Aleksandros Panajoti
IK Stål
06 IK Stål 12.62 8
3 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 12.91 12
4 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 14.39 13
Heat 3
Vind: +1.9
Tot. plac.
1 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 12.06 q 2
2 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 12.35 q 3
3 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 12.45 q 6
4 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 12.81 10
Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
P17 100 m Final
18/9 13:50
Vind: +0.3
Poäng
1 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 11.89 6.00 PB 11.881
2 Leopold Stavmark
IFK Tumba
05 IFK Tumba 11.89 5.00 11.884
3 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 12.07 4.00
4 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 12.30 3.00
5 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 12.38 2.00
6 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 12.99 1.00
P17 800 m
17/9 16:10
Poäng
1 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 2:15.29 6.00
2 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 2:24.11 5.00
3 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 2:26.90 4.00
4 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 2:33.54 3.00
5 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 2:39.07 2.00
6 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 2:44.57 1.00
Benjamin Grahm
Bromma IF
05 Bromma IF DNS
Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF DNS
P17 1500 m
18/9 15:25
Poäng
1 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 5:18.74 6.00
2 Benjamin Grahm
Bromma IF
05 Bromma IF 5:20.28 5.00
3 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 6:41.46 4.00
4 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 6:45.06 3.00
5 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 7:17.69 2.00
Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF DNS
Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNS
P17 Höjd
18/9 09:00
Poäng
1 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 172 6.00 SB
2 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 172 5.00
3 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 167 4.00 =PB
4 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 162 3.00
5 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 157 2.00
6 Aleksandros Panajoti
IK Stål
06 IK Stål 157 1.00 =PB
7 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 152 PB
8 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 147
=9 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 147 PB
=9 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 147
122127132137142147152157162167172177
51 Victor Johnson--oooxoxxx
229 William Lindgren---ooooxxx
338 Bo Rydstrando-oxooxoxxx
164 Aleksandros Panajoti-----xoxooxxx
190 Joel Härensjö-----o-ooxooxxx
70 Kim Wingrenooo--oooooxoxxx
35 Filip Ekström------ooxxx
284 Benjamin Bodin------oxoxoxxx
233 Gabriel Mattsson-------oxoxoxxx
74 Enzo Öhman--oxooxoxxx
P17 Längd
18/9 11:00
Poäng
1 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 6.14 -0.6 6.00 PB
2 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 5.70 +3.6 5.00
3 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 5.68 +0.1 4.00
4 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 5.61 -0.1 3.00
5 Aleksandros Panajoti
IK Stål
06 IK Stål 5.60 +1.7 2.00
6 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 5.36 +1.4 1.00 PB
7 Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK 4.91 +1.7
8 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 4.56 +0.8 PB
9 Benjamin Grahm
Bromma IF
05 Bromma IF 4.54 +0.9
10 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 3.84 0.0
Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H -
William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H x
1234
35 Filip Ekströmx 3.84 0.0- -
247 Lucas Vesterlund- - - -
229 William Lindgrenx x x x
284 Benjamin Bodin5.65 +1.65.68 +0.15.59 0.0x
51 Victor Johnson4.87 +1.1x 5.36 +1.45.32 +0.6
233 Gabriel Mattsson5.30 +0.5- x 5.70 +3.6
44 Benjamin Grahm4.54 +0.94.23 -1.8x 4.52 0.0
70 Kim Wingrenx 5.64 +0.25.88 +1.36.14 -0.6
201 Tinh Lundströmx 4.91 +1.7x 4.64 +0.3
190 Joel Härensjö3.83 0.0x 4.90 -1.15.61 -0.1
74 Enzo Öhman4.56 +0.84.41 -0.24.33 0.03.23 +0.1
164 Aleksandros Panajoti5.49 +1.15.60 +1.75.45 -1.15.53 +3.8
P17 Tresteg
17/9 15:30
Poäng
1 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 13.04 -1.2 6.00
2 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 12.04 -0.5 5.00 PB
3 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 11.37 -0.2 4.00 PB
4 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 10.95 -2.2 3.00 PB
5 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 10.91 -0.4 2.00
6 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 9.83 -0.8 1.00
Tinh Lundström
Leksands FIK
06 Leksands FIK x
1234
74 Enzo Öhman9.22 -0.99.38 -1.09.45 -1.89.83 -0.8
229 William Lindgren11.37 -0.2x 11.28 -1.211.17 -0.3
201 Tinh Lundströmx x x x
51 Victor Johnson10.87 -1.510.95 -2.2- -
284 Benjamin Bodinx 10.63 -0.310.64 -1.110.91 -0.4
233 Gabriel Mattssonx x 12.04 -0.5x
70 Kim Wingren12.83 -1.812.91 -0.713.04 -1.2x
P17 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.0 6.00
2 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 11.0 5.00
3 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 15.0 4.00
4 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 18.0 3.00
5 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 20.0 2.00
6 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 23.0 1.00
7 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 24.0
8 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 34.0
Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H DNF
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
17/9 11:40
Poäng
1 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 13.36 6.00
2 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 12.25 5.00
3 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 10.96 4.00
4 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 10.95 3.00
5 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 10.93 2.00
6 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 10.85 1.00
7 Leopold Stavmark
IFK Tumba
05 IFK Tumba 10.14
8 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 9.68 PB
9 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 9.66 PB
10 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 9.42
11 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 8.75
12 Elias Wik
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 8.04
1234
238 Bo Rydstrand12.8113.1213.36x
35 Filip Ekström11.6911.1710.0912.25
74 Enzo Öhman9.018.969.429.31
190 Joel Härensjö10.6610.9610.9610.19
63 Filip Olsson8.75
249 Elias Wikx7.767.028.04
155 Leopold Stavmarkx10.1410.129.69
284 Benjamin Bodin9.9210.81x10.95
233 Gabriel Mattsson10.3510.8510.5110.57
51 Victor Johnson9.68x9.588.94
247 Lucas Vesterlund8.829.029.669.02
70 Kim Wingren10.5310.1110.3110.93
P17 Diskus
Vikt: 1,5kg
17/9 13:10
Poäng
1 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 41.24 6.00
2 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 34.40 5.00
3 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 31.85 4.00 PB
4 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 30.91 3.00 PB
5 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 26.30 2.00
6 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 25.51 1.00
7 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 24.72 PB
8 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 22.52
9 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 21.43
10 Leopold Stavmark
IFK Tumba
05 IFK Tumba 20.41
11 Benjamin Grahm
Bromma IF
05 Bromma IF 12.48
1234
35 Filip Ekström31.0131.85x28.22
233 Gabriel Mattsson27.7830.55x34.40
74 Enzo Öhman18.3722.52x20.56
190 Joel Härensjö29.3630.91x26.03
284 Benjamin Bodin24.5326.30xx
155 Leopold Stavmark20.4119.83x18.41
51 Victor Johnson23.9021.5022.3324.72
70 Kim Wingren18.9618.16x21.43
63 Filip Olssonxx20.0525.51
44 Benjamin Grahmxx12.4812.06
238 Bo Rydstrand38.99x41.2439.03
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
18/9 12:55
Poäng
1 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 49.38 6.00
2 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 34.55 5.00 PB
3 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 26.05 4.00
4 Leopold Stavmark
IFK Tumba
05 IFK Tumba 25.24 3.00
5 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 24.46 2.00 PB
6 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 23.04 1.00
7 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 22.80
8 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 18.98
9 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 17.78
10 Elias Wik
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 16.72
1234
249 Elias Wik14.39x13.7916.72
74 Enzo Öhman16.3615.8917.7817.50
338 Bo Rydstrand49.38xxx
70 Kim Wingrenx18.98x16.21
284 Benjamin Bodin20.7821.1723.0421.61
155 Leopold Stavmark25.0325.2423.40-
247 Lucas Vesterlund19.5420.4320.4422.80
35 Filip Ekström31.85x34.55x
233 Gabriel Mattssonx26.05xx
51 Victor Johnson21.9522.3223.1924.46
P17 Spjut
Vikt: 700g
18/9 14:00
Poäng
1 Benjamin Bodin
Säters IF
06 Säters IF 53.25 6.00 TR
2 Joel Härensjö
Kalmar SK
06 Kalmar SK 43.67 5.00 PB
3 Filip Ekström
Bromma IF
05 Bromma IF 40.93 4.00
4 Bo Rydstrand
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 39.26 3.00 PB
5 Lucas Vesterlund
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 35.14 2.00
6 Victor Johnson
Bromma IF
05 Bromma IF 33.75 1.00
7 Leopold Stavmark
IFK Tumba
05 IFK Tumba 32.02
8 Gabriel Mattsson
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 28.62 PB
9 Kim Wingren
Bromma IF
06 Bromma IF 27.20 PB
10 Benjamin Grahm
Bromma IF
05 Bromma IF 25.65
11 William Lindgren
Rånäs 4H
05 Rånäs 4H 21.51 PB
12 Enzo Öhman
Bromma IF
06 Bromma IF 21.20
13 Elias Wik
Rånäs 4H
06 Rånäs 4H 17.65
14 Filip Olsson
Bromma IF
06 Bromma IF 0.22
1234
247 Lucas Vesterlund34.0734.4835.1435.03
284 Benjamin Bodin53.2546.9643.5651.24
249 Elias Wik17.65x17.3315.00
338 Bo Rydstrand33.7435.73x39.26
51 Victor Johnson29.5028.19x33.75
190 Joel Härensjöx43.67x42.50
74 Enzo Öhman18.9619.2321.2020.95
35 Filip Ekströmx37.0740.93x
70 Kim Wingren25.5723.9927.203.80
229 William Lindgren21.51xxx
44 Benjamin Grahmx23.33x25.65
63 Filip Olsson0.22---
155 Leopold Stavmark32.0228.9927.33x
233 Gabriel Mattssonxx28.6224.16
P15 80 m Försök
18/9 10:10
Heat 1
Vind: +3.4
1 Jonathan Lyktberg
Bromma IF
07 Bromma IF 10.06 q
2 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 10.09 q
3 Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 10.11 q
4 Oskar Grönlund
Säters IF
07 Säters IF 10.68
Heat 2
Vind: +3.9
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.99 q
2 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 10.14 q
3 Milton Wiklund
Gefle IF
07 Gefle IF 10.28 q
4 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 10.63
5 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 11.06
P15 80 m Final
18/9 12:05
Vind: -0.9
Poäng
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 9.95 6.00
2 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 10.10 5.00
3 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 10.24 4.00 10.237
4 Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 10.24 3.00 10.240
5 Milton Wiklund
Gefle IF
07 Gefle IF 10.29 2.00
6 Jonathan Lyktberg
Bromma IF
07 Bromma IF 10.35 1.00
P15 800 m
17/9 16:50
Poäng
1 Audunn Kristjansson
Bromma IF
07 Bromma IF 2:30.40 6.00
2 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:31.84 5.00
3 Oskar Grönlund
Säters IF
07 Säters IF 2:36.30 4.00 PB
4 Wilton Alfredsson Matsson
Estuna IF
07 Estuna IF 3:16.96 3.00
William Byrberg
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK DNS
P15 & P14 & P13 & P12 1500 m
18/9 15:10
Poäng
1 Audunn Kristjansson
Bromma IF
07 Bromma IF 5:15.08 6.00
2 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 5:18.29 6.00
3 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 5:27.15 5.00
4 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 5:28.22 6.00
5 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 5:28.29 5.00
6 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 5:48.25 4.00
7 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 5:58.63 4.00 PB
8 Pontus Pettersson
Alunda SK
11 Alunda SK 6:59.57 3.00
9 Anton Frisell
Alunda SK
09 Alunda SK 6:59.90 6.00
10 Wilton Alfredsson Matsson
Estuna IF
07 Estuna IF 7:02.27 5.00
William Byrberg
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK DNS
Sammanställning per klass
P15
1 Audunn Kristjansson
Bromma IF
07 Bromma IF 5:15.08
2 Wilton Alfredsson Matsson
Estuna IF
07 Estuna IF 7:02.27
William Byrberg
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK DNS
P14
1 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 5:28.22
2 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 5:28.29
3 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 5:58.63
P13
1 Anton Frisell
Alunda SK
09 Alunda SK 6:59.90
P12
1 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 5:18.29
2 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 5:27.15
3 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 5:48.25
4 Pontus Pettersson
Alunda SK
11 Alunda SK 6:59.57
P15 Höjd
18/9 11:20
Poäng
1 Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 172 6.00
2 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 167 5.00
=3 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 162 3.50 =PB
=3 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 162 3.50 PB
5 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 147 2.00 PB
137142147152157162167172182
208 Anton Ringdahl---ooxxoxxx
24 Edvin Käller----oxoxxoxxx
69 William Wellstedtooxoxxx
123 Sebastian Alin-----oooxxx
109 Walter Hedblom--oooxxoxxx
P15 Längd
18/9 09:00
Poäng
1 Jonathan Lyktberg
Bromma IF
07 Bromma IF 5.68 +0.4 6.00 PB
2 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 5.65 +0.9 5.00
3 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 5.42 +1.0 4.00
4 Milton Wiklund
Gefle IF
07 Gefle IF 5.32 +1.3 3.00
5 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 5.05 -2.1 2.00
6 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 4.78 -0.2 1.00 PB
7 Oskar Grönlund
Säters IF
07 Säters IF 4.55 +0.5
8 Jonathan Danielsson
Säters IF
07 Säters IF 4.06 -1.3
Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK -
1234
286 Oskar Grönlund4.09 +1.23.93 +0.44.49 +2.14.55 +0.5
117 Milton Wiklundx 5.32 +1.35.07 -0.75.02 +0.2
58 Jonathan Lyktberg5.56 +0.4x x 5.68 +0.4
24 Edvin Käller5.54 +0.35.65 +0.9x x
194 Elias Lindénx 4.77 0.04.50 +0.34.78 -0.2
123 Sebastian Alin- - - -
109 Walter Hedblom5.26 -0.4x 5.30 -1.45.42 +1.0
69 William Wellstedtx x x 5.05 -2.1
285 Jonathan Danielsson3.90 +3.34.06 -1.3x x
P15 Tresteg
17/9 13:00
Poäng
1 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 10.92 +1.3 6.00 PB
2 Sebastian Alin
IFK Mora FIK
07 IFK Mora FIK 10.76 +0.8 5.00
3 Oskar Grönlund
Säters IF
07 Säters IF 8.85 +1.5 4.00
4 Jonathan Danielsson
Säters IF
07 Säters IF 8.31 nwi 3.00
1234
286 Oskar Grönlund8.71 +1.28.85 +1.58.69 -0.47.89 nwi
285 Jonathan Danielsson8.20 +0.4x 8.31 nwix
69 William Wellstedt10.62 -0.710.79 -0.710.92 +1.3x
123 Sebastian Alinx x 10.76 +0.8-
P15 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 7.0 6.00
2 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 12.0 5.00
3 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 13.0 4.00
4 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 18.0 3.00
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
17/9 11:15
Poäng
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 11.68 6.00
2 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 11.42 5.00
3 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 10.63 4.00 PB
4 Jonathan Lyktberg
Bromma IF
07 Bromma IF 8.88 3.00
5 Oskar Grönlund
Säters IF
07 Säters IF 8.35 2.00
1234
208 Anton Ringdahlx10.4710.2910.63
58 Jonathan Lyktberg8.448.888.038.87
286 Oskar Grönlundx8.35xx
24 Edvin Käller10.9411.3111.6211.68
69 William Wellstedtx11.42x9.93
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
17/9 16:15
Poäng
1 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 35.20 6.00
2 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 30.33 5.00
3 Jonathan Lyktberg
Bromma IF
07 Bromma IF 20.19 4.00
4 Jonathan Danielsson
Säters IF
07 Säters IF 18.13 3.00
William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF x
Oskar Grönlund
Säters IF
07 Säters IF x
1234
285 Jonathan Danielssonx13.31x18.13
208 Anton Ringdahl30.3328.96x26.62
69 William Wellstedtxxxx
24 Edvin Käller32.4025.6635.2035.15
58 Jonathan Lyktbergx19.7519.2520.19
286 Oskar Grönlundxxxx
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
18/9 11:00
Poäng
1 Milton Wiklund
Gefle IF
07 Gefle IF 48.29 6.00
2 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 25.11 5.00 PB
3 Jonathan Lyktberg
Bromma IF
07 Bromma IF 18.69 4.00 PB
4 Wilton Alfredsson Matsson
Estuna IF
07 Estuna IF 6.88 3.00
1234
69 William Wellstedtxx21.9625.11
117 Milton Wiklund48.13x48.29x
75 Wilton Alfredsson Matsson6.886.02x4.74
58 Jonathan Lyktberg18.6518.6916.9218.32
P15 Spjut
Vikt: 600g
18/9 10:20
Poäng
1 Walter Hedblom
Gefle IF
07 Gefle IF 45.65 6.00
2 Anton Ringdahl
Marieby GIF
07 Marieby GIF 39.76 5.00
3 Milton Wiklund
Gefle IF
07 Gefle IF 38.38 4.00 PB
4 Edvin Käller
Bollnäs FIK
07 Bollnäs FIK 35.86 3.00
5 Jonathan Danielsson
Säters IF
07 Säters IF 30.62 2.00 PB
6 Oskar Grönlund
Säters IF
07 Säters IF 30.12 1.00
7 Elias Lindén
Kvarnsvedens GOIF FIK
07 Kvarnsvedens GOIF FIK 27.38 PB
8 William Wellstedt
Bromma IF
07 Bromma IF 16.77
1234
117 Milton Wiklund36.6532.7036.1038.38
285 Jonathan Danielsson30.16x30.6229.53
109 Walter Hedblom40.4241.6939.6245.65
194 Elias Lindén27.3826.4220.0724.40
208 Anton Ringdahl38.9439.7636.9936.50
24 Edvin Käller29.0035.8632.9633.90
286 Oskar Grönlund21.5129.0530.12x
69 William Wellstedt16.77xxx
P14 80 m Försök
18/9 10:00
Heat 1
Vind: +1.6
1 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 10.49 q
2 Markus Brogedahl
IK Stål
08 IK Stål 10.62 q =PB
3 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 11.01 q
4 Vincent Andersson Nilsson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 12.00
Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF DNS
Heat 2
Vind: +2.6
1 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 10.55 q
2 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 10.69 q
3 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 10.90 q
4 Arvid Uhlin
Falu IK
08 Falu IK 11.89
Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF DNS
P14 80 m Final
18/9 12:00
Vind: +1.8
Poäng
1 Markus Brogedahl
IK Stål
08 IK Stål 10.54 6.00 PB
2 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 10.56 5.00
3 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 10.68 4.00
4 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 10.71 3.00
5 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 11.05 2.00
Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF DNS
P14 & P13 & P12 800 m
17/9 15:20
Poäng
1 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 2:22.92 6.00 PB 2:22.912
2 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:22.92 6.00 PB 2:22.917 TR
3 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 2:29.95 5.00 PB
4 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 2:33.51 4.00
5 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 2:33.85 5.00 PB
6 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 2:36.05 3.00 PB
7 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 2:43.64 6.00 PB
8 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 2:46.56 4.00
9 Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF 2:50.52 2.00 PB
10 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 2:52.41 5.00
11 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 3:03.67 3.00
12 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3:03.98 4.00
13 Herman Lenander
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3:22.37 3.00
Sammanställning per klass
P14
1 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 2:22.92
2 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 2:29.95
3 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 2:33.51
4 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 2:36.05
5 Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF 2:50.52
P13
1 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 2:43.64
2 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 2:52.41
3 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3:03.98
4 Herman Lenander
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3:22.37
P12
1 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 2:22.92
2 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 2:33.85
3 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 2:46.56
4 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 3:03.67
P14 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 1500 m

P14 Höjd
18/9 12:20
Poäng
1 Markus Brogedahl
IK Stål
08 IK Stål 162 6.00
2 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 162 5.00 PB
3 Arvid Uhlin
Falu IK
08 Falu IK 157 4.00
4 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 152 3.00 PB
5 Vincent Andersson Nilsson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 147 2.00 SB
132137142147152157162167
160 Markus Brogedahl------xoxxx
299 Sven Norelandooxoxoxxoxxx
102 Arvid Uhlin---oxoxoxxx
33 Wilmer Davidgård---xoxooxxoxxx
138 Vincent Andersson Nilssonooxxoxxoxxx
P14 Längd
18/9 10:10
Poäng
1 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 5.23 +1.4 6.00 PB
2 Markus Brogedahl
IK Stål
08 IK Stål 5.15 0.0 5.00 PB
3 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 4.91 +1.0 4.00 PB
4 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 4.85 -0.2 3.00
5 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 4.72 +2.6 2.00
6 Arvid Uhlin
Falu IK
08 Falu IK 4.44 nwi 1.00
7 Vincent Andersson Nilsson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 4.40 +0.7 SB
Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF -
Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF -
1234
300 Felix Okende4.72 +1.14.95 nwi4.80 -0.65.23 +1.4
138 Vincent Andersson Nilsson4.40 +0.74.35 +0.84.26 -0.14.40 +0.2
235 Filip Olssonx 4.91 +1.04.21 +0.34.91 +0.9
298 Julius Noreland4.85 -0.24.45 -1.14.47 +3.04.84 0.0
160 Markus Brogedahl4.89 -0.9x 5.15 0.0x
47 Oskar Halfwordson- - - -
67 Oskar Thews4.52 -0.24.21 +0.14.72 +2.6-
102 Arvid Uhlin4.44 nwi4.18 -0.94.18 +0.13.07 +1.1
33 Wilmer Davidgård- - - -
P14 Tresteg
17/9 13:35
Poäng
1 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 11.04 nwi 6.00
2 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 10.43 nwi 5.00
3 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 10.15 nwi 4.00
4 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 9.92 nwi 3.00
5 Julius Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 9.78 -0.3 2.00
6 Vincent Andersson Nilsson
IFK Tumba
08 IFK Tumba 9.50 nwi 1.00
7 Sven Noreland
Upsala IF
08 Upsala IF 9.41 +0.8
1234
138 Vincent Andersson Nilsson9.02 -0.19.50 nwi9.34 -0.1x
299 Sven Noreland8.99 -0.89.41 +0.88.35 -0.48.68 -1.4
298 Julius Noreland9.50 -0.39.44 +0.89.78 -0.3x
67 Oskar Thewsx 9.82 nwi9.53 -1.79.92 nwi
235 Filip Olsson10.62 -1.611.04 nwix 10.78 -0.3
300 Felix Okende10.10 nwi10.15 nwi9.92 -1.110.01 -2.1
33 Wilmer Davidgårdx 10.29 -1.210.43 nwix
P14 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 11.0 6.00
2 Arvid Uhlin
Falu IK
08 Falu IK 12.0 5.00
Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF DNF
Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF DNF
P14 Kula
Vikt: 4,0kg
17/9 10:40
Poäng
1 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 11.59 6.00 PB
2 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 9.99 5.00 PB
3 Anton Halkonen
Ludvika FFI
08 Ludvika FFI 9.70 4.00
4 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 8.74 3.00 PB
5 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 8.13 2.00 PB
6 Christoffer Gustavsson Kihlberg
Gefle IF
08 Gefle IF 7.70 1.00
7 Felix Okende
Upsala IF
08 Upsala IF 6.79
8 Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF 6.13
1234
47 Oskar Halfwordson6.006.135.975.60
67 Oskar Thews8.748.378.218.52
22 Alfred Eriksson7.927.997.028.13
300 Felix Okende6.526.796.766.35
33 Wilmer Davidgård11.3611.5911.18-
107 Christoffer Gustavsson Kihlberg-7.427.457.70
206 Anton Halkonen8.559.709.249.28
235 Filip Olsson9.389.999.008.82
P14 Diskus
Vikt: 1,0kg
17/9 11:15
Poäng
1 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 31.07 6.00 PB
2 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 28.46 5.00 PB
3 Anton Halkonen
Ludvika FFI
08 Ludvika FFI 25.79 4.00
4 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 25.17 3.00
5 Christoffer Gustavsson Kihlberg
Gefle IF
08 Gefle IF 23.90 2.00
6 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 22.41 1.00
7 Arvid Uhlin
Falu IK
08 Falu IK 20.54
8 Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF 15.07
1234
22 Alfred Erikssonx20.0128.46x
67 Oskar Thews22.41x17.89x
107 Christoffer Gustavsson Kihlberg23.8223.9023.3319.31
102 Arvid Uhlinx20.5419.26x
235 Filip Olsson25.17x20.64x
47 Oskar Halfwordsonx11.5814.8515.07
33 Wilmer Davidgård22.2931.07-30.66
206 Anton Halkonen25.7924.06xx
P14 Slägga
Vikt: 4,0kg
18/9 11:25
Poäng
1 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 29.76 6.00 PB
2 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 26.86 5.00
3 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 18.71 4.00
4 Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF 12.24 3.00
1234
47 Oskar Halfwordson10.09x11.9612.24
22 Alfred Eriksson29.7627.3623.8325.49
67 Oskar Thews16.40x18.71x
33 Wilmer Davidgård26.0326.86--
P14 Spjut
Vikt: 600g
18/9 09:00
Poäng
1 Filip Olsson
Rånäs 4H
08 Rånäs 4H 27.63 6.00 PB
2 Arvid Uhlin
Falu IK
08 Falu IK 25.37 5.00 PB
3 Oskar Thews
Bromma IF
08 Bromma IF 25.26 4.00 PB
4 Wilmer Davidgård
Bromma IF
08 Bromma IF 24.90 3.00 SB
5 Alfred Eriksson
Bollnäs FIK
08 Bollnäs FIK 22.78 2.00
6 Christoffer Gustavsson Kihlberg
Gefle IF
08 Gefle IF 22.52 1.00
7 Oskar Halfwordson
Bromma IF
08 Bromma IF 13.17
1234
33 Wilmer Davidgårdx24.9022.1818.44
107 Christoffer Gustavsson Kihlbergxxx22.52
67 Oskar Thews25.2623.51x20.13
235 Filip Olsson27.1627.6324.0425.49
102 Arvid Uhlin25.37xxx
22 Alfred Eriksson22.78xx22.49
47 Oskar Halfwordsonxx13.17x
P13 60 m Försök
18/9 09:25
Heat 1
Vind: +1.2
1 Oliver Tidlund
Gefle IF
09 Gefle IF 7.97 q TR
2 Valter Wallner
Gefle IF
09 Gefle IF 8.70 q PB
3 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.00 q PB
4 Fergus Hagström
Säters IF
09 Säters IF 9.53
5 Herman Lenander
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 9.76
6 Anton Frisell
Alunda SK
09 Alunda SK 10.29
Heat 2
Vind: +0.8
1 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 8.35 q
2 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 8.47 q
3 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 9.39 q
4 Elias Åman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.66
5 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 10.08
Milton Kammerling
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI DNS
P13 60 m Final
18/9 10:40
Vind: +1.4
Poäng
1 Oliver Tidlund
Gefle IF
09 Gefle IF 8.00 6.00 TR
2 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 8.13 5.00 PB
3 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 8.53 4.00
4 Valter Wallner
Gefle IF
09 Gefle IF 8.84 3.00
5 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 9.16 2.00 9.152
6 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 9.16 1.00 9.160
P13 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med P14 800 m

P13 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 1500 m

P13 Höjd
18/9 14:10
Poäng
1 Valter Wallner
Gefle IF
09 Gefle IF 152 6.00 PB
=2 Fergus Hagström
Säters IF
09 Säters IF 126 4.50
=2 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 126 4.50
4 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 121 3.00 PB
Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI x
Milton Kammerling
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI x
111116121126131136145152155
287 Fergus Hagström--ooxxx
200 Arvid Kvarnback--ooxxx
261 Karl Enarsson xxx
263 Milton Kammerling--xxx
220 Malte Hilbigoxxoxoxxx
116 Valter Wallner-----oooxxx
P13 Längd
Hoppzon
18/9 12:20
Poäng
1 Oliver Tidlund
Gefle IF
09 Gefle IF 5.55 nwi 6.00
2 Gusten Berglund
Söderhamns IF
09 Söderhamns IF 4.88 nwi 5.00
3 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 4.53 nwi 4.00
4 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 4.37 nwi 3.00
5 Elias Åman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 4.26 nwi 2.00
6 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 4.18 nwi 1.00
7 Fergus Hagström
Säters IF
09 Säters IF 4.04 nwi
8 Herman Lenander
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3.76 nwi
9 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 3.72 nwi
10 Anton Frisell
Alunda SK
09 Alunda SK 3.46 nwi
Ruben Metzelius
IFK Tumba
09 IFK Tumba -
Milton Kammerling
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI -
1234
200 Arvid Kvarnback4.20 nwi2.68 nwi4.37 nwi4.31 nwi
3 Anton Frisell3.38 nwi3.46 nwi3.28 nwi3.20 nwi
115 Oliver Tidlund5.55 nwi5.24 nwi5.36 nwi5.33 nwi
227 Herman Lenander3.53 nwi3.61 nwi3.76 nwi3.72 nwi
289 Gusten Berglund4.60 nwi4.37 nwi4.63 nwi4.88 nwi
287 Fergus Hagström3.75 nwi3.88 nwi4.04 nwi3.80 nwi
162 Eddie Jansson3.85 nwi3.93 nwi4.18 nwi4.03 nwi
261 Karl Enarsson 4.53 nwi4.52 nwi4.33 nwi4.38 nwi
150 Ruben Metzelius- - - -
205 Elias Åman4.22 nwi4.09 nwi4.01 nwi4.26 nwi
220 Malte Hilbig3.52 nwi3.72 nwi3.59 nwi3.41 nwi
263 Milton Kammerling- - - -
P13 Tresteg
Hoppzon
17/9 14:05
Poäng
1 Valter Wallner
Gefle IF
09 Gefle IF 10.37 -0.9 6.00 PB
2 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 9.72 -0.7 5.00
3 Elias Åman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 8.96 nwi 4.00
1234
116 Valter Wallner10.22 -1.010.19 -0.410.11 -0.910.37 -0.9
205 Elias Åman8.96 nwix 8.87 -0.58.91 -0.1
261 Karl Enarsson 9.33 -0.29.60 nwi9.49 -2.59.72 -0.7
P13 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Valter Wallner
Gefle IF
09 Gefle IF 7.0 6.00
2 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 8.0 5.00
3 Fergus Hagström
Säters IF
09 Säters IF 14.0 4.00
Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI DNF
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
17/9 10:25
Poäng
1 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 10.92 6.00
2 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 10.77 5.00 PB
3 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 7.67 4.00
4 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 6.39 3.00
5 Herman Lenander
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 6.22 2.00 PB
1234
162 Eddie Jansson7.677.216.747.08
220 Malte Hilbig6.186.396.255.94
227 Herman Lenander5.626.225.79x
200 Arvid Kvarnback9.629.3610.929.86
261 Karl Enarsson 10.7710.4710.1010.45
P13 & P12 Diskus
Vikt: 0,6kg
17/9 11:50
Poäng
1 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 22.30 6.00
2 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 21.35 6.00
3 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 20.81 5.00
4 Alexander Harning
Estuna IF
11 Estuna IF 19.77 5.00
5 Herman Lenander
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 19.62 4.00
6 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 18.88 3.00 SB
7 Erik Sahlén Martin
Bromma IF
11 Bromma IF 18.40 4.00
8 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 16.64 3.00
9 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 16.04 2.00 PB
10 Jakob Ekström
Bromma IF
11 Bromma IF 15.92 1.00
11 Tor Geijer
Bromma IF
11 Bromma IF 15.15
12 Benjamin Forsström Liljeholm
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 13.52
13 Anton Lindblom
Gefle IF
11 Gefle IF 12.88 PB
Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI x
1234
262 Benjamin Forsström Liljeholm12.7612.2213.52x
65 Erik Sahlén Martin18.4015.4414.2718.14
200 Arvid Kvarnback15.86x18.88-
232 Ivar Lundstedt15.2014.9216.0415.41
113 Anton Lindblom10.9512.8810.00x
83 Alexander Harning15.4413.00x19.77
220 Malte Hilbig19.1020.95x22.30
162 Eddie Jansson19.0617.9420.81x
261 Karl Enarsson xxxx
269 Lucas Lopez14.4218.86x21.35
37 Jakob Ekström12.6812.8115.9213.63
240 Emil Stenberg13.71x16.6416.27
42 Tor Geijer9.35x15.15x
227 Herman Lenander15.2519.62xx
Sammanställning per klass
P13
1 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 22.30
2 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 20.81
3 Herman Lenander
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 19.62
4 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 18.88
Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI x
P12
1 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 21.35
2 Alexander Harning
Estuna IF
11 Estuna IF 19.77
3 Erik Sahlén Martin
Bromma IF
11 Bromma IF 18.40
4 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 16.64
5 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 16.04
6 Jakob Ekström
Bromma IF
11 Bromma IF 15.92
7 Tor Geijer
Bromma IF
11 Bromma IF 15.15
8 Benjamin Forsström Liljeholm
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 13.52
9 Anton Lindblom
Gefle IF
11 Gefle IF 12.88
P13 Slägga
Vikt: 3,0kg
18/9 11:00
Poäng
1 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 19.91 6.00
1234
261 Karl Enarsson 15.9217.0019.91x
P13 Spjut
Vikt: 400g
18/9 09:55
Poäng
1 Arvid Kvarnback
Leksands FIK
09 Leksands FIK 31.37 6.00
2 Valter Wallner
Gefle IF
09 Gefle IF 28.29 5.00 PB
3 Karl Enarsson
Sundsvalls FI
09 Sundsvalls FI 23.86 4.00 PB
4 Elias Åman
Leksands FIK
09 Leksands FIK 22.31 3.00 SB
5 Fergus Hagström
Säters IF
09 Säters IF 21.62 2.00
6 Eddie Jansson
IK Stål
09 IK Stål 21.27 1.00
7 Malte Hilbig
Rånäs 4H
09 Rånäs 4H 20.67
1234
220 Malte Hilbig17.6520.5320.6719.94
205 Elias Åman22.3120.8021.5617.97
162 Eddie Jansson21.2720.0021.1020.36
200 Arvid Kvarnback31.0430.2530.1331.37
116 Valter Wallner28.2926.1124.3027.59
287 Fergus Hagström21.4120.8518.8721.62
261 Karl Enarsson 13.4017.9923.8621.28
P12 60 m
18/9 10:50
Vind: nwi
Poäng
1 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 8.60 6.00
2 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 9.03 5.00
3 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 9.44 4.00
4 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 9.76 3.00
5 Milton Kammerling
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 10.46 2.00
P12 800 m

Grenen genomfördes tillsammans med P14 800 m

P12 1500 m

Grenen genomfördes tillsammans med P15 1500 m

P12 Höjd
18/9 13:25
Poäng
1 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 136 6.00 PB
2 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 133 5.00 PB
3 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 130 4.00
4 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 130 3.00 PB
5 Milton Kammerling
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 118 2.00
113118121124127130133136138
269 Lucas Lopezoooxxooxoxxoxoxxx
232 Ivar Lundstedtoooxoxxoxxoxxx
191 Anton Carlberg Nilssonoooooxoxxx
263 Milton Kammerlingoxoxxx
240 Emil Stenbergooooxxoxooxxx
P12 Längd
Hoppzon
18/9 11:55
Poäng
1 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 4.59 nwi 6.00
2 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 4.44 nwi 5.00
3 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 4.32 nwi 4.00
4 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 4.22 nwi 3.00
5 Elias Igelström Sjögren
Sälens IF
10 Sälens IF 3.62 nwi 2.00
6 Milton Kammerling
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 3.48 nwi 1.00
1234
232 Ivar Lundstedt4.44 nwi4.36 nwi4.38 nwi4.36 nwi
263 Milton Kammerling3.10 nwix 3.38 nwi3.48 nwi
240 Emil Stenberg3.99 nwi4.04 nwi4.32 nwi2.87 nwi
279 Elias Igelström Sjögren3.58 nwi3.62 nwi3.44 nwi3.21 nwi
269 Lucas Lopez4.22 nwi4.12 nwi3.79 nwi4.13 nwi
191 Anton Carlberg Nilsson4.46 nwi4.59 nwix 4.59 nwi
P12 Tresteg
Hoppzon
17/9 14:05
Poäng
1 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 8.81 nwi 6.00
2 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 8.78 nwi 5.00
3 Mio Bergvall Ounjai
Östhammar FI
10 Östhammar FI 7.80 nwi 4.00
1234
240 Emil Stenberg8.42 nwix 7.75 nwi8.78 nwi
232 Ivar Lundstedt8.72 nwi8.75 nwi8.80 nwi8.81 nwi
322 Mio Bergvall Ounjai7.80 nwi7.59 nwi7.69 nwi7.70 nwi
P12 Kombinationstävling
Sprint löpning Försök, Höjd, Spjut/Boll
18/9 23:00
Vind: nwi
Poäng
1 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 7.0 6.00
=2 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 8.0 4.50
=2 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 8.0 4.50
4 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 12.0 3.00
P12 Kula
Vikt: 3,0kg
17/9 10:00
Poäng
1 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 6.64 6.00 PB
2 Mio Bergvall Ounjai
Östhammar FI
10 Östhammar FI 6.09 5.00 PB
3 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 6.01 4.00 PB
4 Benjamin Forsström Liljeholm
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 6.01 3.00
1234
240 Emil Stenberg5.986.015.885.58
232 Ivar Lundstedt5.876.366.645.83
262 Benjamin Forsström Liljeholm5.735.636.014.60
322 Mio Bergvall Ounjai6.075.906.076.09
P12 Diskus

Grenen genomfördes tillsammans med P13 Diskus

P12 Spjut
Vikt: 400g
18/9 09:30
Poäng
1 Elias Igelström Sjögren
Sälens IF
10 Sälens IF 23.22 6.00
2 Emil Stenberg
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 20.91 5.00
3 Anton Carlberg Nilsson
Kvarnsvedens GOIF FIK
10 Kvarnsvedens GOIF FIK 19.93 4.00
4 Lucas Lopez
Sundsvalls FI
10 Sundsvalls FI 18.82 3.00
5 Mio Bergvall Ounjai
Östhammar FI
10 Östhammar FI 16.15 2.00
6 Ivar Lundstedt
Rånäs 4H
10 Rånäs 4H 15.29 1.00 PB
1234
191 Anton Carlberg Nilsson19.9317.2818.80x
269 Lucas Lopez17.8316.5314.7918.82
240 Emil Stenberg20.7620.9118.0120.00
279 Elias Igelström Sjögren20.8122.0921.5223.22
322 Mio Bergvall Ounjai15.2915.0716.1515.28
232 Ivar Lundstedt15.2914.88x13.26
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P10

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Lagtävling

Plac.Poäng
1 Bromma IF 584
2 Rånäs 4H 441.33
3 Alunda SK 227
4 Gefle IF 187
5 Sundsvalls FI 139.5
6 IFK Mora FIK 136
7 Estuna IF 133.5
8 Åkersberga SK 115.5
9 Leksands FIK 113.5
10 Falu IK 98.5
11 IFK Tumba 93.5
12 Bollnäs FIK 82.5
13 Säters IF 78.5
14 Upsala IF 68
15 Söderhamns IF 66.5
16 Kvarnsvedens GOIF FIK 63
17 Järvsö IF 57.5
18 Strands IF 54.5
19 IK Stål 47
20 Marieby GIF 42.5
21 Östhammar FI 40.66
22 Turebergs FK 40
23 Sälens IF 31
24 Kalmar SK 30
25 Hammarby IF 11
26 Ludvika FFI 8
27 Rehns BK 7
28 Högbo GIF 4
29 Täby IS 0
F17F15F14F13F12F11F10F9P17P15P14P13P12P11P10P9
100 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSpjut60 m800 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaSpjut60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll100 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut80 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSläggaSpjut60 m800 m1500 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaDiskusSpjut60 m800 mHöjdLängdTrestegKombinationstävlingKulaSpjut60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll60 m800 mHöjdLängdKombinationstävlingKulaBoll
Alunda SK23432111.50465837611.5797691111106986111480000006030556460440002
Bollnäs FIK386661.565566632562
Bromma IF1613.5131015820945666655261116111.561094327011413121214.5311330033711317771097575566286384906528697127520.5652.52637515.518
Falu IK66647251654415054564.566
Gefle IF56460016857015.5623.57461012196666500006896896
Hammarby IF50420
IFK Mora FIK350404376.5435502249605365023304050.50066564
IFK Tumba875.5035317144011000001310023000021202221540150030201
IK Stål4431000000201266521451
Järvsö IF5000000003600166393.521100245
Kalmar SK3636435
Kvarnsvedens GOIF FIK36102255106664664
Leksands FIK6504664660400.54002.56640164.5545639
Marieby GIF512663.55455
Rånäs 4H15241001034.54443213101408538049622634542053003003000049.3396.556683459271110553446536730510089989117.510568457.584
Strands IF54.555554021042444
Sundsvalls FI00004421.50029100000322533454556463844.536366.514154
Söderhamns IF5345.5555013464655
Turebergs FK5486704500100
Täby IS000000
Upsala IF4555911113960
Åkersberga SK26900000720446565.5093001004900451.52340004000403.502
Östhammar FI001105.66154522050000
Högbo GIF1300000
Ludvika FFI44
Säters IF64464342432164072334.5042
Estuna IF911324315402031000600002035351397911.575000000
Sälens IF311300004000226
Rehns BK21130