Resultat DM Inde

Århus Atletik & Løbeakademi, Thorvald Ellegaard Arena & Langvang Idrætscenter, Aarhus, Odense & Randers   2021-02-20 - 2021-02-21

Arrangør: Dansk Atletik Forbund Stævneleder: Lars Nielsen, Morten Nielsen & Carlo Mains Sidst opdateret: 2021-02-21 18:08:14

Aarhus
Arrangør: Aarhus 1900 Stævneleder: Lars Nielsen By: Aarhus Stadion: Århus Atletik & Løbeakademi
Odense
Arrangør: Odense Atletik Stævneleder: Morten Nielsen By: Odense Stadion: Thorvald Ellegaard Arena
Randers
Arrangør: Randers Freja Atletik Stævneleder: Carlo Mains By: Randers Stadion: Langvang Idrætscenter
2021-02-20 2021-02-21 Alle dage
Vis resultatark
Kvinder 60 m Finale
Randers
Lørdag 14:20
1 Astrid Glenner-Frandsen
Sparta
93 Sparta 7.35
2 Marie H Larsen
Sparta
03 Sparta 7.52
3 Line Holm Jensen
Aalborg AM
00 Aalborg AM 7.53 PB
4 Emma Beiter Bomme
Sparta
98 Sparta 7.59
5 Louise Østergård
Randers Freja Atletik
94 Randers Freja Atletik 7.61
6 Caroline Benfeldt Sørensen
Frederiksberg IF
02 Frederiksberg IF 7.75 SB
7 Terese Salling Hansen
Aarhus 1900
01 Aarhus 1900 7.88 SB
Kvinder 200 m Finale
Randers
Lørdag 17:00
A-Finale
Tot. plac.
1 Astrid Glenner-Frandsen
Sparta
93 Sparta 24.19 1
2 Louise Østergård
Randers Freja Atletik
94 Randers Freja Atletik 24.97 4
3 Martha Rasmussen
Aarhus 1900
02 Aarhus 1900 25.55 7
B-Finale
Tot. plac.
1 Sara Slott Petersen
Aarhus 1900
87 Aarhus 1900 24.36 2
2 Marie H Larsen
Sparta
03 Sparta 25.45 6
C-Finale
Tot. plac.
1 Anne Sofie Kirkegaard
Sparta
98 Sparta 24.74 3 SB
2 Caroline Benfeldt Sørensen
Frederiksberg IF
02 Frederiksberg IF 25.32 5 SB
Resumé
1 Astrid Glenner-Frandsen
Sparta
93 Sparta 24.19
2 Sara Slott Petersen
Aarhus 1900
87 Aarhus 1900 24.36
3 Anne Sofie Kirkegaard
Sparta
98 Sparta 24.74 SB
4 Louise Østergård
Randers Freja Atletik
94 Randers Freja Atletik 24.97
5 Caroline Benfeldt Sørensen
Frederiksberg IF
02 Frederiksberg IF 25.32 SB
6 Marie H Larsen
Sparta
03 Sparta 25.45
7 Martha Rasmussen
Aarhus 1900
02 Aarhus 1900 25.55
Kvinder 400 m Finale
Odense
Søndag 14:10
A-Finale
Tot. plac.
1 Sara Slott Petersen
Aarhus 1900
87 Aarhus 1900 54.16 1
2 Martha Rasmussen
Aarhus 1900
02 Aarhus 1900 56.20 2
3 Annemarie Nissen
Sparta
94 Sparta 57.24 3
B-Finale
Tot. plac.
1 Louise Jørgensen
Københavns IF
91 Københavns IF 57.88 4 PB
2 Line Grønbæk Andersen
Vejle IF
04 Vejle IF 58.44 5
3 Marie Falkebo Jensen
Sparta
03 Sparta 59.11 6 SB
Resumé
1 Sara Slott Petersen
Aarhus 1900
87 Aarhus 1900 54.16
2 Martha Rasmussen
Aarhus 1900
02 Aarhus 1900 56.20
3 Annemarie Nissen
Sparta
94 Sparta 57.24
4 Louise Jørgensen
Københavns IF
91 Københavns IF 57.88 PB
5 Line Grønbæk Andersen
Vejle IF
04 Vejle IF 58.44
6 Marie Falkebo Jensen
Sparta
03 Sparta 59.11 SB
Kvinder 800 m Finale
Randers
Lørdag 16:30
1 Mathilde Diekema
Aarhus 1900
94 Aarhus 1900 2:08.08 PB
2 Annemarie Nissen
Sparta
94 Sparta 2:08.53 PB
3 Louise Jørgensen
Københavns IF
91 Københavns IF 2:11.04
4 Olivia Thorsgaard
Sparta
00 Sparta 2:11.96 PB
5 Line K Schulz
Aarhus 1900
96 Aarhus 1900 2:12.02 SB
Kvinder 1500 m Finale
Odense
Søndag 13:45
1 Mathilde Diekema
Aarhus 1900
94 Aarhus 1900 4:23.96 PB
2 Line K Schulz
Aarhus 1900
96 Aarhus 1900 4:25.52 SB
3 Helene Svane
Aarhus Fremad
91 Aarhus Fremad 4:26.54 PB
4 Sofia Thøgersen
Sparta
05 Sparta 4:28.17 PB
5 Mathilde Meedom Larsen
Viborg AM
04 Viborg AM 4:42.66 PB
Kvinder 3000 m Finale
Odense
Lørdag 12:30
1 Alberte Kjær Pedersen
AGF Atletik
98 AGF Atletik 9:07.28 PB
2 Sofia Thøgersen
Sparta
05 Sparta 9:28.55 PB
3 Helene Svane
Aarhus Fremad
91 Aarhus Fremad 9:30.92 PB
4 Karen Ehrenreich
Aarhus 1900
84 Aarhus 1900 9:45.98 PB
5 Josephine Thestrup
Sparta
96 Sparta 9:58.16
6 Mathilde Meedom Larsen
Viborg AM
04 Viborg AM 10:18.22
Kvinder 60 m hæk Finale
Højde: 84,0cm
Randers
Lørdag 14:10
1 Mathilde Heltbech
Frederiksberg IF
95 Frederiksberg IF 8.41 PB
2 Annika Baun Haldbo
Sparta
03 Sparta 8.59 PB
3 Anne Sofie Kirkegaard
Sparta
98 Sparta 8.66
4 Ida Beiter Bomme
Sparta
01 Sparta 8.79
5 Klara S Loessel
Sparta
02 Sparta 8.85 PB
6 Anna Øbakke Lange
Sparta
99 Sparta 9.01
Kvinder Højdespring Finale
Aarhus
Søndag 12:40
1 Karla Schärfe
Sparta
03 Sparta 177 PB
2 Line Damsgaard Andersen
Aarhus 1900
99 Aarhus 1900 174
3 Sofie Albrechtsen
Aarhus 1900
95 Aarhus 1900 171 SB
4 Katrine Fjerbæk Olsen
Skive AM
01 Skive AM 171 PB
155160165168171174177179
Line Damsgaard Andersen-oo-ooxxx
Katrine Fjerbæk Olsenooooxxoxxx
Sofie Albrechtsenooooxoxxx
Karla Schärfe-ooooxoxoxxx
Kvinder Stangspring Finale
Aarhus
Søndag 17:00
1 Caroline Bonde Holm
Sparta
90 Sparta 390
2 Klara S Loessel
Sparta
02 Sparta 380 =SB
3 Caroline Ranners
Sparta
95 Sparta 380 =SB
4 Line Renée Jensen
Sparta
92 Sparta 380 =SB
5 Laura Grønbech
Sparta
99 Sparta 370 =PB
6 Annabelle Viple
Sparta
05 Sparta 355
7 Anne Sofie Hyldtoft Olsen
Københavns IF
94 Københavns IF 355 SB
320340355370380390400405410
Laura Grønbechoooxoxxx
Annabelle Vipleoooxxx
Klara S Loessel--oooxxx
Caroline Ranners--oxxooxxx
Caroline Bonde Holm----oo--xxx
Anne Sofie Hyldtoft Olsenooxoxxx
Line Renée Jensen---oxoxxx
Kvinder Længdespring Finale
Aarhus
Søndag 11:00
1 Annette Juma Nielsen
Københavns IF
96 Københavns IF 5.92 PB
2 Ida Boe Rasmussen
Greve Atletik
03 Greve Atletik 5.88 PB
3 Ida Beiter Bomme
Sparta
01 Sparta 5.71
4 Josefine Skifter Andersen
Slagelse Atletik DELTA
03 Slagelse Atletik DELTA 5.68
5 Nickoline Skifter Andersen
Sparta
98 Sparta 5.57
6 Betty Marie Ramsgaard Jensen
Sparta
04 Sparta 5.52
7 Laura Tølløse
Sparta
97 Sparta 5.50
8 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF
00 Frederiksberg IF 5.47
123456
Josefine Skifter Andersenxxx5.585.685.65
Nickoline Skifter Andersenx5.42x5.435.575.48
Ida Boe Rasmussen5.52xx5.805.885.67
Laura Tølløse5.505.38x5.47xx
Ida Beiter Bomme5.515.695.47x5.685.71
Annette Juma Nielsen5.68x5.925.685.66x
Betty Marie Ramsgaard Jensenxx5.505.52xx
Amalie Molander Pedersen5.355.264.955.475.085.47
Kvinder Trespring Finale
Aarhus
Søndag 14:30
1 Isabell Paprotny
Aarhus 1900
97 Aarhus 1900 13.04 SB
2 Katrine Holten Winther
Københavns IF
89 Københavns IF 12.41 SB
3 Annette Juma Nielsen
Københavns IF
96 Københavns IF 12.24 PB
4 Nina Lund
Vejle IF
01 Vejle IF 12.16
5 Kathrine Holst Hahn
Frederiksberg IF
04 Frederiksberg IF 11.72
6 Amalie Molander Pedersen
Frederiksberg IF
00 Frederiksberg IF 11.49 SB
7 Laura Tølløse
Sparta
97 Sparta 11.46 SB
8 Victoria Lendal
Sparta
02 Sparta 10.75
123456
Kathrine Holst Hahnx11.7211.4311.2711.52x
Laura Tølløse11.3410.9911.1711.4311.4611.19
Victoria Lendal10.6510.6610.4810.1010.5310.75
Amalie Molander Pedersen11.49xxxxx
Annette Juma Nielsen12.2411.8511.8712.0312.1912.17
Nina Lundx12.02x12.1611.9412.02
Isabell Paprotny12.6212.7413.0412.6312.8212.84
Katrine Holten Wintherx12.4012.4112.29xx
Kvinder Kuglestød Finale
Vægt: 4,0kg
Randers
Lørdag 15:00
1 Maria Sløk Hansen
Hvidovre AM
83 Hvidovre AM 14.60 SB
2 Nickoline Skifter Andersen
Sparta
98 Sparta 13.32
3 Anna Øbakke Lange
Sparta
99 Sparta 13.21 SB
4 Anna Sofia Mikkelsen
Odense Atletik
91 Odense Atletik 13.17
5 Sandra Böll
Sparta
94 Sparta 13.07
123456
Anna Øbakke Lange12.91x12.6212.80x13.21
Sandra Böll12.9312.1912.52x13.0712.89
Nickoline Skifter Andersen12.2513.1212.8413.3213.2112.39
Maria Sløk Hansen14.6013.9913.4513.5814.1013.30
Anna Sofia Mikkelsen13.17xx13.0113.09x
Mænd 60 m Indledende
Randers
Lørdag 13:20
Heat 1
1 Simon Hansen
Aarhus 1900
98 Aarhus 1900 6.88 Q
2 Frederik Schou Nielsen
Sparta
96 Sparta 6.89 Q
3 Tobias Gorgone Larsen
Sparta
00 Sparta 6.99 q =SB
4 Peter Andersson
Greve Atletik
99 Greve Atletik 7.00 q
5 Vilhelm Krüger
Sparta
04 Sparta 7.06 q PB 7.051
6 Frederik Andersson
Greve Atletik
01 Greve Atletik 7.09 PB
Heat 2
1 Kojo Musah
Aarhus 1900
96 Aarhus 1900 6.87 Q
2 Andreas Trajkovski
Hvidovre AM
93 Hvidovre AM 6.92 Q =SB
3 Mikkel Johansson
Hvidovre AM
02 Hvidovre AM 7.01 q PB
=4 Rasmus Thornbjerg Klausen
Fremad Holbæk
00 Fremad Holbæk 7.06 =PB 7.058
=4 Jacob Hvorup
Sparta
99 Sparta 7.06 7.058
6 Jakub Sikorski
Aarhus 1900
01 Aarhus 1900 7.10 SB
7 Kasper Andersson
Greve Atletik
97 Greve Atletik 7.23
Mænd 60 m Finale
Randers
Lørdag 14:30
1 Kojo Musah
Aarhus 1900
96 Aarhus 1900 6.61 DR
2 Simon Hansen
Aarhus 1900
98 Aarhus 1900 6.81
3 Frederik Schou Nielsen
Sparta
96 Sparta 6.84 SB
4 Andreas Trajkovski
Hvidovre AM
93 Hvidovre AM 6.93
5 Mikkel Johansson
Hvidovre AM
02 Hvidovre AM 6.94 PB
6 Tobias Gorgone Larsen
Sparta
00 Sparta 6.98 SB 6.971
7 Peter Andersson
Greve Atletik
99 Greve Atletik 6.98 SB 6.977
8 Vilhelm Krüger
Sparta
04 Sparta 7.08 =PB
Mænd 200 m Finale
Randers
Lørdag 17:20
A-Finale
Tot. plac.
1 Gustav Lundholm Nielsen
Sparta
98 Sparta 21.90 2
2 Tobias Gorgone Larsen
Sparta
00 Sparta 22.27 3 =SB
Frederik Andersson
Greve Atletik
01 Greve Atletik DNS
B-Finale
Tot. plac.
1 Jacob Hvorup
Sparta
99 Sparta 22.29 4 PB
Steffen Udengaard Knudsen
Aarhus 1900
98 Aarhus 1900 DNF
C-Finale
Tot. plac.
1 Mikkel Johansson
Hvidovre AM
02 Hvidovre AM 21.88 1 PB
2 Kasper Andersson
Greve Atletik
97 Greve Atletik 22.31 5 SB
Resumé
1 Mikkel Johansson
Hvidovre AM
02 Hvidovre AM 21.88 PB
2 Gustav Lundholm Nielsen
Sparta
98 Sparta 21.90
3 Tobias Gorgone Larsen
Sparta
00 Sparta 22.27 =SB
4 Jacob Hvorup
Sparta
99 Sparta 22.29 PB
5 Kasper Andersson
Greve Atletik
97 Greve Atletik 22.31 SB
Frederik Andersson
Greve Atletik
01 Greve Atletik DNS
Steffen Udengaard Knudsen
Aarhus 1900
98 Aarhus 1900 DNF
Mænd 400 m Finale
Odense
Søndag 14:25
1 Gustav Lundholm Nielsen
Sparta
98 Sparta 48.22
2 Frederik Peschardt
Aarhus 1900
95 Aarhus 1900 49.60 PB
3 Luis F Maillet
Sparta
04 Sparta 49.75 PB
4 Mathias A. Olsen
Frederiksberg IF
91 Frederiksberg IF 51.27 PB
Mænd 800 m Finale
Randers
Lørdag 16:45
1 Benjamin Lobo Vedel
Aarhus 1900
97 Aarhus 1900 1:49.77
2 Christoffer Frost-Jensen Johansen
Bagsværd Atletik
97 Bagsværd Atletik 1:49.92 PB
3 Jonathan Drechsler Sigvardsen
Viborg AM
04 Viborg AM 1:52.85 PB
4 Elias Shifris
Viborg AM
02 Viborg AM 1:54.58 PB
5 Andreas Holst Lange
Københavns IF
02 Københavns IF 1:55.77 PB
Andreas Bube
Bagsværd Atletik
87 Bagsværd Atletik DNF
Mænd 1500 m Finale
Odense
Søndag 13:55
1 Andreas Lindgreen
Sparta
98 Sparta 3:50.50
2 Nick R Jensen
Sparta
91 Sparta 3:50.53
3 Mikael Johnsen
AGF Atletik
92 AGF Atletik 3:51.81
4 Christoffer Frost-Jensen Johansen
Bagsværd Atletik
97 Bagsværd Atletik 3:52.44
5 William Devantier
Sparta
00 Sparta 3:52.80
6 Kristian Uldbjerg Hansen
Randers Freja Atletik
96 Randers Freja Atletik 3:52.92
7 Magnus Dewett
Randers Freja Atletik
95 Randers Freja Atletik 3:57.73
8 Jonathan Drechsler Sigvardsen
Viborg AM
04 Viborg AM 4:01.37
Joel Ibler Lillesø
Bagsværd Atletik
03 Bagsværd Atletik DNF
Mænd 3000 m Finale
Odense
Lørdag 12:45
1 Jakob Dybdal Abrahamsen
Aarhus 1900
94 Aarhus 1900 8:02.96
2 Mikkel Dahl-Jessen
AGF Atletik
94 AGF Atletik 8:03.35
3 Joel Ibler Lillesø
Bagsværd Atletik
03 Bagsværd Atletik 8:04.27
4 Axel Vang Christensen
FIF Hillerød Atletik
04 FIF Hillerød Atletik 8:23.28
5 Magnus Dewett
Randers Freja Atletik
95 Randers Freja Atletik 8:28.22
6 Jonathan Makwarth
Københavns IF
00 Københavns IF 8:47.35
Mænd 60 m hæk Finale
Højde: 106,7cm
Randers
Lørdag 13:50
1 Andreas Martinsen
Aarhus 1900
90 Aarhus 1900 7.99
2 Sebastian Sund Frandsen
Aalborg AM
98 Aalborg AM 8.32 PB
3 Andreas Christoffersen
Sparta
01 Sparta 8.50 =PB
4 Massin Ait Bouziad
Sparta
95 Sparta 8.70
Mænd Højdespring Finale
Aarhus
Søndag 16:00
1 Marius Hytholm Alex Petersen
Holte Atletik
01 Holte Atletik 204 =SB
2 Mads Moos Larsen
Aarhus 1900
95 Aarhus 1900 198
3 Jonas N. Bjerremand
Aarhus 1900
98 Aarhus 1900 190
4 Christoffer Åndahl
Københavns IF
00 Københavns IF 185 =SB
175180185190195198201204210
Christoffer Åndahloooxxx
Jonas N. Bjerremand-oooxxx
Mads Moos Larsen--oooxoxxx
Marius Hytholm Alex Petersen---o-xo-xxoxxx
Mænd Stangspring Finale
Aarhus
Søndag 13:20
1 Nikolaj Grønbech
Sparta
02 Sparta 480
=2 Mikkel Ringsted
Københavns IF
96 Københavns IF 465
=2 Toke Staub Jørgensen
Odense Atletik
00 Odense Atletik 465
4 Aske Valdemar Petersen
Sparta
98 Sparta 465
5 Nikolaj Graves
Sparta
98 Sparta 450 SB
6 Jakob Holt Jensen
Aalborg AM
97 Aalborg AM 430
430450465480490500505
Nikolaj Gravesxoxxoxxx
Nikolaj Grønbechxooxoo--xxx
Aske Valdemar Petersen-oxoxxx
Mikkel Ringstedoxooxxx
Toke Staub Jørgensenoxooxxx
Jakob Holt Jensenxoxxx
Mænd Længdespring Finale
Aarhus
Søndag 11:00
1 Sebastian Pedersen
Sparta
97 Sparta 7.77
2 Benjamin Gabrielsen
Sparta
95 Sparta 7.52 SB
3 Kasper Larsen
Aarhus 1900
99 Aarhus 1900 7.49 PB
4 Vilhelm Krüger
Sparta
04 Sparta 7.08 =PB
5 Tobias Jappe Bjerre
Sparta
04 Sparta 6.98 SB
6 Massin Ait Bouziad
Sparta
95 Sparta 6.46
123456
Benjamin Gabrielsen7.23x7.24x7.417.52
Vilhelm Krüger6.857.067.087.016.987.01
Tobias Jappe Bjerre6.98xxxxx
Kasper Larsenx7.377.397.49xx
Massin Ait Bouziad6.46x6.46xxx
Sebastian Pedersen7.59x7.777.557.477.50
Mænd Trespring Finale
Aarhus
Søndag 14:30
1 Tórur Mortensen
Aarhus 1900
98 Aarhus 1900 15.37 PB
2 Dennis Mägi
AGF Atletik
95 AGF Atletik 14.48
3 Mikkel Ringsted
Københavns IF
96 Københavns IF 13.22
Massin Ait Bouziad
Sparta
95 Sparta x
123456
Dennis Mägi14.2514.4114.3214.27x14.48
Massin Ait Bouziadxx----
Mikkel Ringsted13.2213.11x---
Tórur Mortensen15.01xxx15.3714.40
Mænd Kuglestød Finale
Vægt: 7,26kg
Randers
Lørdag 15:00
1 Casper Jørgensen
Sparta
99 Sparta 17.67 PB
2 Kenneth Mertz
Frederiksberg IF
89 Frederiksberg IF 16.36
3 Christopher Holmbjerg Jensen
Sparta
97 Sparta 14.87 PB
4 Stefan Lehnert
Hvidovre AM
99 Hvidovre AM 13.97 PB
5 Steffen Mertov
Odense Atletik
94 Odense Atletik 13.76
6 Nikolaj Graves
Sparta
98 Sparta 13.26
123456
Christopher Holmbjerg Jensenxx14.76x13.5614.87
Casper Jørgensen16.60x16.4317.67xx
Kenneth Mertz16.3216.3616.0316.24xx
Stefan Lehnertx12.68x13.73x13.97
Steffen Mertov12.82xx13.15x13.76
Nikolaj Graves13.2612.48xx12.53x