Results HAIS-spelen

Göingevallen, Hässleholm   2019-07-26 - 2019-07-28

Arrangör: Hässleholms AIS Tävlingsledare: Max Lingefjärd Senast uppdaterad: 2019-08-03 12:54:17
2019-07-26 2019-07-27 2019-07-28 All days
Kvinnor 100 m Försök
Söndag 11:55
Heat 1Vind: -1.6
1 Ellen Olsson
Wärnamo SK
97 Wärnamo SK 12.83 Q
2 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 13.13 q
3 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 13.43 q
4 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 13.58 q
Heat 2Vind: 0.0
1 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 12.37 Q
2 Hanna Hoff
IFK Växjö
97 IFK Växjö 12.77 q
3 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 12.84 q
4 Rebecka Abrahamsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 12.92 q
5 Kajsa Ericsson
Malmö AI
01 Malmö AI 13.91
Kvinnor 100 m Final
Söndag 13:50
Vind: +1.7
1 Julia Henriksson
IFK Helsingborg
00 IFK Helsingborg 12.29
2 Hanna Hoff
IFK Växjö
97 IFK Växjö 12.48
3 Ellen Olsson
Wärnamo SK
97 Wärnamo SK 12.65
4 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 13.17
5 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 13.36
6 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 13.44 SB
Kvinnor 200 m Final
Lördag 17:10
Vind: -1.0
1 Rebecca Högberg
KFUM Örebro
84 KFUM Örebro 25.53
2 Elina Gunnarsson
Hovslätts IK
94 Hovslätts IK 27.06
3 Josefine Olsson
Hässleholms AIS
98 Hässleholms AIS 28.01
4 Stephanie Ydström
Malmö AI
92 Malmö AI 29.07
5 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 29.76
Kvinnor 400 m Final
Söndag 17:20
A-Final
Tot. plac.
1 Rebecca Högberg
KFUM Örebro
84 KFUM Örebro 56.43 1 SB
2 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 57.24 2
3 Wilma Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 59.33 3 PB
5 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 1:02.27 5
B-Final
Tot. plac.
4 Julia Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 1:01.61 4
6 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 1:03.66 6
7 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:05.81 7
Sammanställning
1 Rebecca Högberg
KFUM Örebro
84 KFUM Örebro 56.43 SB
2 Josephine Risberg Thoor
IFK Helsingborg
95 IFK Helsingborg 57.24
3 Wilma Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 59.33 PB
4 Julia Nielsen
Göteborgs KIK
01 Göteborgs KIK 1:01.61
5 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 1:02.27
6 Jenny Åkervall
Spårvägens FK
72 Spårvägens FK 1:03.66
7 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 1:05.81
Kvinnor 800 m Final
Söndag 16:40
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 2:18.06
2 Nadja Rugland
Höörs IS
01 Höörs IS 2:19.93
3 Juni Rugland
Höörs IS
03 Höörs IS 2:22.27
4 Emelie Öberg
Ullevi FK
97 Ullevi FK 2:24.98
5 Florentina Stojakovic
IFK Helsingborg
74 IFK Helsingborg 2:27.55
6 Elin Björkman
Malmö AI
99 Malmö AI 2:32.17
7 Sofia Hegardt
IFK Lund
72 IFK Lund 2:57.25
Kvinnor 3000 m Final
Söndag 15:20
1 Annelie Blomqvist
IS Göta
92 IS Göta 11:53.68
Kvinnor 3000 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 18:25
1 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 13:50.65
Kvinnor 100 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:55
Vind: -1.2
1 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 14.62
2 Nellie Erlandsson
Malmö AI
01 Malmö AI 14.84
3 Maja Maunsbach
IFK Lund
01 IFK Lund 14.96
Kvinnor 400 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 16:05
1 Frida Hansson
Stenungsund FI
97 Stenungsund FI 1:05.85 SB
2 Emelie Öberg
Ullevi FK
97 Ullevi FK 1:05.94
3 Felicia Ascard
IFK Lund
96 IFK Lund 1:09.61
Kvinnor Stav Final
Lördag 16:00
1 Michaela Meijer
Örgryte IS
93 Örgryte IS 440
2 Linnea Jönsson
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 390
3 Klara Mattsson
IK Orient
97 IK Orient 380
Filippa Miller
Hovslätts IK
99 Hovslätts IK x
Malin Dahlström
Örgryte IS
89 Örgryte IS x
Hanna Jansson
Ullevi FK
95 Ullevi FK x
350360370380390400410420440460
Malin Dahlström---x-
Klara Mattssonooooxxx
Filippa Miller-xxx
Michaela Meijer--------oxxx
Hanna Jansson---xxx
Linnea Jönsson--xoxoxoxxx
Kvinnor Längd Final
Söndag 15:30
1 Rebecka Abrahamsson
Örgryte IS
94 Örgryte IS 6.03 -1.2 HAIS-spelsrekord
2 Ellen Olsson
Wärnamo SK
97 Wärnamo SK 5.62 +2.3
3 Moa Ullgren
Athletics 24 Seven SK
96 Athletics 24 Seven SK 5.40 -0.8
123456
Rebecka Abrahamssonx x 6.03 -1.2x x 5.93 +0.1
Moa Ullgrenx 5.40 -0.8x x 3.72 -0.6x
Ellen Olsson5.51 +1.35.62 +2.35.61 0.05.50 +1.8x 5.52 +0.5
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 16:40
1 Beatrice Lantz
IFK Växjö
97 IFK Växjö 13.74
2 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 12.31
3 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 9.93
123456
Frida Bergvall11.6111.4311.8212.3112.13x
Natalie Claesson9.239.359.93xxx
Beatrice Lantz12.1313.74xx12.3913.08
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 12:05
1 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 44.36
2 Jennifer Rudberg
Athletics 24 Seven SK
98 Athletics 24 Seven SK 42.27
3 Elin Rubin
Hovslätts IK
95 Hovslätts IK 39.44
4 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 34.80
5 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 28.63
6 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 24.65
123456
Ella Anderssonx44.36x43.83xx
Linda Åkerman24.65xxxx23.75
Jennifer Rudberg38.1842.1041.0441.1042.2741.64
Matilda Åkerman24.6627.95xxx28.63
Elin Rubin39.1338.82x39.4438.82x
Nova Brideau34.19xx34.8034.42x
Kvinnor Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 15:00
1 Cecilia Larsson
IFK Växjö
99 IFK Växjö 56.91
2 Rebecka Kvist
Alvesta FI
83 Alvesta FI 50.28
3 Luana Klaric
Göteborgs KIK
99 Göteborgs KIK 49.26
4 Hanna Grönwall
Malmö AI
99 Malmö AI 45.45
5 Tilde Jönsson
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 44.54
6 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 34.32
7 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 27.60
8 Susanne Lindefalk
Hammarby IF
69 Hammarby IF 22.24
123456
Rebecka Kvist50.28xx48.67x50.10
Tilde Jönssonx42.5841.9643.8141.4744.54
Hanna Grönwall39.9344.0245.45xx36.23
Luana Klaric47.32xx45.7146.5249.26
Susanne Lindefalk20.4321.00x22.24x21.25
Ebba Hultqvist32.2933.40x30.7434.3233.95
Cecilia Larssonx56.3855.1055.9755.6856.91
Linda Åkerman26.1426.33x26.65x27.60
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 15:55
1 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 36.40
2 Viktoria Johansson
Klippans FK
88 Klippans FK 32.31
3 Frida Bergvall
IFK Växjö
99 IFK Växjö 31.86
4 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 30.38
123456
Linda Åkerman29.8531.6134.1731.2731.5836.40
Natalie Claesson30.3829.3927.3029.1326.4727.46
Viktoria Johansson28.9426.2332.3130.84x30.84
Frida Bergvall31.8631.3229.98xxx
F19 200 m Final
Lördag 17:10
Vind: -1.0
1 Nadja Rugland
Höörs IS
01 Höörs IS 28.13
F19 2000 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 17:55
1 Almida Thörjesson
Kyrkhults SK
01 Kyrkhults SK 7:31.31
F19 Stav Final
Lördag 16:00
1 Gabriella Jönsson
IFK Helsingborg
01 IFK Helsingborg 380
2 Freja Andersdotter
Malmö AI
01 Malmö AI 370
360370380390
Freja Andersdotterooxxx
Gabriella Jönsson-oxxoxxx
F19 Längd Final
Söndag 14:25
1 Anja Olsson
Malmö AI
01 Malmö AI 5.40 -0.1
2 Nellie Erlandsson
Malmö AI
01 Malmö AI 5.38 +0.5
3 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 5.26 -2.5
4 Hanna Dahlberg
Eslövs AI
00 Eslövs AI 5.24 0.0
5 Emma Joabsson
IFK Växjö
00 IFK Växjö 5.15 0.0
6 Mathilda Brodd Polsten
Malmö AI
05 Malmö AI 5.15 +0.7
7 Hanna Johansson
KA2 IF
01 KA2 IF 5.00 +0.4
123456
Hanna Dahlberg3.19 -0.55.24 0.05.21 0.0x 5.22 -1.65.14 +0.9
Angel Richmore x 5.16 -1.6x 5.26 -2.53.62 +1.3-
Anja Olsson5.24 -0.15.40 -0.15.33 +0.63.65 -0.41.53 -0.21.75 -1.2
Nellie Erlandsson4.85 -1.05.38 +0.55.03 0.05.04 -0.65.32 -0.45.12 -1.6
Hanna Johanssonx x 4.81 -2.2x 1.86 -0.95.00 +0.4
Mathilda Brodd Polsten4.85 +0.74.78 -0.24.87 0.05.15 +0.7x x
Emma Joabssonx x 4.98 -0.55.01 -2.94.93 +0.65.15 0.0
F19 Tresteg Final
Lördag 09:30
1 Hanna Johansson
KA2 IF
01 KA2 IF 11.15 +0.3
123456
Hanna Johanssonx 10.98 +0.19.87 0.011.15 +0.3x 10.88 +0.6
F19 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 16:40
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 10.82
2 Tilda Petersson
FIF Gnistan
01 FIF Gnistan 9.24
3 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 8.36
Wilma Lundberg
IFK Växjö
00 IFK Växjö x
123456
Wilma Lundbergxxxxxx
Tilda Petersson8.548.549.24xxx
Alicia Byström7.787.628.17xx8.36
Angel Richmore xxx10.82xx
F19 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 12:05
1 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 46.02
2 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 22.84
123456
Alicia Byström22.15xx20.3220.0822.84
Ella Anderssonx46.0245.0043.7241.7444.05
F19 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 15:00
1 Jennifer Quick
IFK Lund
00 IFK Lund 54.98
2 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 33.30
123456
Jennifer Quick54.1551.7354.9852.9854.8653.96
Alicia Byströmxx33.30x31.14x
F19 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 15:55
1 Angel Richmore
Malmö AI
01 Malmö AI 42.37
2 Helena Cronstedt
Malmö AI
01 Malmö AI 35.48
3 Tilda Petersson
FIF Gnistan
01 FIF Gnistan 29.59
123456
Tilda Petersson29.5926.98xx--
Angel Richmore 35.8137.05x38.3538.0642.37
Helena Cronstedt35.4831.2131.5929.89xx
F17 100 m Försök
Söndag 11:35
Heat 1Vind: 0.0
1 Elin Ekelund
Eslövs AI
02 Eslövs AI 12.70 Q
2 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 12.96 q
3 Daga Indebetou
IFK Lund
03 IFK Lund 13.26 q
4 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 13.27 q
5 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 13.44 q
6 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK Ingen tid
Heat 2Vind: 0.0
1 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 12.67 Q
2 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 12.97 q
3 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 13.45 q
4 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 13.67
5 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 14.79
F17 100 m Final
Söndag 14:00
Vind: -1.9
1 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 12.54 PB
2 Elin Ekelund
Eslövs AI
02 Eslövs AI 12.95
3 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 13.11
4 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 13.21
5 Daga Indebetou
IFK Lund
03 IFK Lund 13.40
6 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 13.45
7 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 13.49
8 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 13.58
F17 200 m Final
Lördag 16:35
A-FinalVind: -1.0
Tot. plac.
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 25.84 1
2 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 25.90 2 PB
3 Ebba Gustafsson
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 26.24 3
4 Maja Jönsson
Höörs IS
02 Höörs IS 26.82 5
5 Olivia Jensfelt
Malmö AI
05 Malmö AI 27.19 6 27.183
6 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 27.19 7 27.189
B-FinalVind: -0.2
Tot. plac.
1 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 26.60 4
2 Thea Nilsson
Höörs IS
03 Höörs IS 27.33 8
3 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 27.50 9
4 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 27.55 10
5 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 28.55 11
6 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 30.33 12
Sammanställning
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 25.84
2 Ida Staafgård
Malmö AI
03 Malmö AI 25.90 PB
3 Ebba Gustafsson
Mölndals AIK
02 Mölndals AIK 26.24
4 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 26.60
5 Maja Jönsson
Höörs IS
02 Höörs IS 26.82
6 Olivia Jensfelt
Malmö AI
05 Malmö AI 27.19 27.183
7 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 27.19 27.189
8 Thea Nilsson
Höörs IS
03 Höörs IS 27.33
9 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 27.50
10 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 27.55
11 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 28.55
12 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 30.33
F17 400 m Final
Söndag 17:10
1 Maja Jönsson
Höörs IS
02 Höörs IS 1:00.48
2 Thea Nilsson
Höörs IS
03 Höörs IS 1:02.01 SB
3 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 1:02.71
4 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 1:08.14
F17 800 m Final
Söndag 16:40
1 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 2:23.51
2 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 2:31.32 PB
F17 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 17:20
1 Nelly Össmar
Högby IF
03 Högby IF 5:32.42
F17 100 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:40
Heat 1Vind: -1.6
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 14.86 q PB
2 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 15.63 q
3 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 15.92 q
4 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 16.49 q
Heat 2Vind: +1.2
1 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 14.92 q PB
2 Tove Larsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 15.46 q
3 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 19.22 q
Tilda Kihlström
Varbergs GIF
03 Varbergs GIF DNF
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 11:50
Vind: +0.1
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 14.70 PB
2 Tove Larsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 14.77
3 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 14.91 PB
4 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 15.37
5 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 16.37
Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF DNF
Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS DNF
F17 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:20
1 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 46.18
2 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 47.43
3 Tove Larsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 47.79
4 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 49.87
F17 Höjd Final
Söndag 10:15
1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 166
2 Johanna Persson
Ystads IF
03 Ystads IF 162 =PB
3 Maja Nilsson
Varbergs GIF
03 Varbergs GIF 162 PB
4 Agnes Norman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 158
5 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 153
6 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 148
142148153158162166168
Maja Nilsson-oxoxxoxoxxx
Agnes Normanoooxoxxx
Tilde Gudmundsson-ooxoooxxx
Emelie Biarner-oxxx
Johanna Persson-ooxoxoxxx
Johanna Perssonxoooxxx
F17 Stav Final
Lördag 14:20
1 Matilda Honeth
IFK Växjö
02 IFK Växjö 360
2 Celina Johannsen
Malmö AI
02 Malmö AI 340
3 Milla Ekstrand
KA2 IF
03 KA2 IF 310
4 Ellen Persson
Malmö AI
03 Malmö AI 270
5 Tove Andersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 250
6 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 250
Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF x
Lova Nilsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö x
240250260270280290300310320330340350360370
Tove Anderssonoxoxxx
Celina Johannsen--------xoooxxx
Lova Nilsson----xxx
Matilda Honeth--------oooxoxoxxx
Frida Andersson--xxx
Ellen Persson-xoooxxx
Milla Ekstrand ----ooxxoxoxxx
Alicia Halldénxoxxoxxx
F17 Längd Final
Söndag 16:00
1 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 5.36 +1.6
2 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 5.26 +3.2
3 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 5.24 +1.1
4 Lova Nilsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.97 0.0
5 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 4.96 -1.0
6 Laura Iversen
IFK Växjö
02 IFK Växjö 4.93 -0.6
7 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 4.93 +0.1
8 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 4.86 +0.6
9 Ellen Holmberg
UF Contact
02 UF Contact 4.81 -1.2
=10 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 4.79 -0.1
=10 Liv Nilsander
Varbergs GIF
03 Varbergs GIF 4.79 -1.3
12 Ellen Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 4.76 -0.6
13 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 4.55 +0.5
14 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 4.37 -1.2
15 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.36 +1.7
16 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.16 -1.0
123456
Moa Feldt4.86 +0.64.34 -2.94.29 -1.94.43 -0.74.64 +0.74.59 -0.3
Emelie Biarner4.98 -1.05.01 -1.85.17 +1.15.15 -1.95.24 +1.15.22 -1.2
Frida Anderssonx x 4.79 -0.1
Ellen Holmberg4.56 +0.94.52 -1.44.81 -1.2
Filippa Svensson4.43 -3.04.55 +0.54.42 -1.7
Ellen Pettersson4.74 -1.24.76 0.04.76 -0.6
Laura Iversen4.79 -1.04.86 -0.94.84 0.04.93 -0.64.84 -2.74.91 -0.4
Kajsa Andersson4.36 +1.7x 4.34 +0.9
Liv Nilsanderx x 4.79 -1.3
Alice Lindh4.95 +1.2x x 4.62 -1.5x 4.96 -1.0
Lova Nilssonx 4.83 -0.94.78 +0.14.71 +0.74.97 0.04.28 -0.9
Sana Al-ani4.16 -1.0x 2.75 -1.5
Maja Pettersson5.17 +1.15.05 -0.53.82 -0.95.08 -1.55.17 -1.25.36 +1.6
Alma Sjöbrink4.37 -1.2x x
Tilde Gudmundssonx x 4.93 +0.1x - -
Tindra Redenfors5.09 +0.55.17 -1.75.26 +3.24.80 -0.35.02 +1.65.12 -3.6
F17 Tresteg Final
Lördag 09:30
1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 11.74 -1.6
2 Maja Pettersson
FIF Gnistan
02 FIF Gnistan 11.67 +1.3
3 Frida Andersson
KA2 IF
03 KA2 IF 11.01 +0.4
4 Agnes Norman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 9.87 +0.3
5 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 9.85 0.0
6 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 9.33 +0.5
123456
Agnes Normanx 9.87 +0.39.70 0.09.10 0.08.81 -0.7-
Moa Feldt8.88 0.09.16 +0.3x 8.96 0.09.26 +0.29.33 +0.5
Alice Lindh9.56 0.0x 9.85 0.09.76 -0.39.70 +0.29.62 +1.1
Frida Anderssonx 10.98 +0.410.37 0.011.01 +0.410.82 0.010.90 -1.1
Tilde Gudmundsson10.93 0.011.28 +0.1x x 11.55 -0.311.74 -1.6
Maja Petterssonx x 11.67 +1.311.50 -0.3x x
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 14:15
1 Julia Scharnell
Eslövs AI
03 Eslövs AI 14.99
2 Amanda Pettersson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 13.83
3 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.30
4 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 12.96
5 Emilia Wamsler
Heleneholms IF
03 Heleneholms IF 12.12
6 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 11.34
7 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.68
8 Hedda Rosvall
IFK Trelleborg
02 IFK Trelleborg 8.24 PB
123456
Tova Möllerström10.68x9.59x9.85x
Julia Scharnell13.8214.8014.2414.5114.3914.99
Amanda Pettersson13.21x13.0913.8313.78x
Hedda Rosvall8.117.718.038.247.928.10
Thea Löfman13.1212.5413.3013.09x12.89
Emilia Wamsler10.9111.93x11.68x12.12
Tilde Gudmundsson12.3212.5812.3712.2412.7612.96
Moa Feldtxx11.34x9.90x
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Lördag 09:30
1 Nina Pyrell
IFK Växjö
02 IFK Växjö 38.98
2 Emilia Wamsler
Heleneholms IF
03 Heleneholms IF 34.84
3 Nova Brideau
Kalmar SK
02 Kalmar SK 34.18
4 Freja Olofsson
UF Contact
02 UF Contact 32.70
5 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 30.85
6 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 24.00
7 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 21.82
123456
Ellen Rohlen21.51x21.82xxx
Nova Brideaux33.0934.1833.9833.84x
Freja Olofsson29.3732.7032.51x31.3431.65
Thea Löfmanx29.1630.01x29.2630.85
Nina Pyrell29.6038.98x37.4838.0036.36
Ebba Hultqvist20.5823.48x24.00xx
Emilia Wamsler32.29x34.84x33.04x
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Fredag 16:40
1 Ryan McCollough
Malmö AI
89 Malmö AI 63.25
2 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 56.62
3 Tilde Jönsson
Linköpings GIF
02 Linköpings GIF 50.55
4 Maja Åkerblom
Västerås FK
02 Västerås FK 49.93
5 Ebba Hultqvist
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 44.33
6 Emma Krantz
Bohus IF
05 Bohus IF 43.30
7 Alva Nilsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF 41.28
8 Jonna Kronander
IK Ymer
03 IK Ymer 35.91
9 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 33.20
10 Emma Fräger
IFK Lund
02 IFK Lund 22.87
123456
Alva Nilssonx39.3336.5739.8441.28x
Emma Frägerxx22.87---
Moa Feldtx33.1630.64xx33.20
Emma Krantz41.0542.1041.44x43.3042.83
Jonna Kronanderxx31.16x34.2535.91
Maja Åkerblom 46.4348.8749.93xxx
Tilde Jönsson50.5549.5150.00xxx
Ebba Hultqvist43.90x42.7643.08x44.33
Thea Löfman54.30x54.8755.4955.7756.62
Ryan McCollough63.25xxxx62.20
F17 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 13:00
1 Tilde Gudmundsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 42.05
2 Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 35.89
3 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 35.56
4 Alma Sjöbrink
Eksjö Södra IK
03 Eksjö Södra IK 31.65
5 Thea Löfman
Åhus FIK
03 Åhus FIK 29.80
6 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 24.79
123456
Ellen Rohlen21.9323.1820.0821.66x24.79
Thea Löfman28.6529.80xx28.95x
Moa Feldt28.73x23.1631.6332.9135.56
Alma Sjöbrinkx31.65x27.55x29.25
Kajsa Andersson32.2829.53x35.89xx
Tilde Gudmundssonx39.3742.0539.8141.1841.10
F15 80 m Försök
Söndag 12:10
Heat 1Vind: -0.7
1 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.53 Q
2 Lia Cederberg
Hässelby SK
04 Hässelby SK 10.62 q
3 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.74 q
Ella Borg
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK DNS
Heat 2Vind: 0.0
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 10.29 Q
2 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.63 q
3 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 10.70 q
4 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 11.90 q
5 Tilde Bromann
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 12.03 q
F15 80 m Final
Söndag 13:20
Vind: +1.7
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 10.15 PB HAIS-spelsrekord
2 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.34
3 Lia Cederberg
Hässelby SK
04 Hässelby SK 10.46
4 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 10.49
5 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 10.52
6 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.83
7 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 11.82 PB
8 Tilde Bromann
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 11.93
F15 300 m Final
Lördag 15:05
1 Ella Borg
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 40.98 PB
2 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 41.93
3 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 42.48
4 Klara Persson
IFK Lund
04 IFK Lund 43.11
5 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 44.45
6 Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 48.76
F15 800 m Final
Söndag 16:00
1 Ebba Francois
Örgryte IS
04 Örgryte IS 2:40.68
F15 2000 m Final
Lördag 13:45
1 My Ekström
Björnstorps IF
04 Björnstorps IF 7:37.73
F15 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 17:20
1 Ebba Francois
Örgryte IS
04 Örgryte IS 5:57.59
F15 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:15
Vind: +0.1
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 11.95
2 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 12.06
3 Louise Tilly
Täby IS
04 Täby IS 13.02
4 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 13.27
5 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 14.33
6 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 16.78
F15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:30
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 45.66
2 Ella Borg
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 45.95
3 Lia Cederberg
Hässelby SK
04 Hässelby SK 47.39 SB
4 Elin Molinder
Mölndals AIK
04 Mölndals AIK 50.53
F15 Höjd Final
Söndag 09:30
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 169
2 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 166 SB
3 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 166
4 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 149
=5 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 145
=5 Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 145 SB
136141145149153157160163166169173
Hanna Dahlin-ooxxx
Sydney Karström---oooooxxoxxx
Sofia Olssonoooxxx
Linnéa Svanhall---oxoxoooxoxxx
Matilda Åkerman-oxoxxoxxx
Tilde Bjerager----ooooooxxx
F15 Stav Final
Lördag 11:50
1 Luna Johannsen
Malmö AI
05 Malmö AI 290 PB
2 Elli Johansson
KA2 IF
04 KA2 IF 280
3 Elvira Collvin
Malmö AI
04 Malmö AI 270
4 Alma Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 260
5 Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 260
6 Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 250
150160170180230240250260270280290300
Alma Olsson------oxo-xxx
Luna Johannsen-------oxxooxxoxxx
Klara Hillman----oooxxx
Sofia Olsson-----o-xxoxxx
Elli Johansson--------xooxxx
Elvira Collvin-----oooxxoxxx
F15 Längd Final
Söndag 10:25
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 5.32 -0.3
2 Linnéa Svanhall
FIK Färjestaden
04 FIK Färjestaden 5.09 -0.3
3 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 4.09 0.0
4 Tilde Bromann
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 4.00 0.0
123456
Linnéa Svanhall5.03 +0.13.75 0.0x 5.09 -0.33.53 0.0-
Hanna Dahlin3.81 0.0x 4.09 0.03.75 +0.53.81 -1.13.78 -0.9
Emilia Franzénx 5.14 -0.95.15 +0.45.32 -0.35.27 -0.25.20 -1.1
Tilde Bromann3.80 0.03.79 -0.42.87 +0.33.43 -0.94.00 0.03.85 +1.1
F15 Tresteg Final
Lördag 16:00
1 Louise Tilly
Täby IS
04 Täby IS 10.39 0.0
2 Mollie Jönsson
Malmö AI
04 Malmö AI 9.64 0.0
3 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 9.02 -1.8
123456
Frida Westfeldt8.83 0.09.02 -1.88.78 -0.88.78 +0.38.84 0.08.96 0.0
Mollie Jönssonx 9.33 0.09.36 -2.29.38 -1.19.64 0.09.59 0.0
Louise Tillyx 10.39 0.0x x 10.12 0.010.07 0.0
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 15:10
1 Stella Gudmundsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 10.47
2 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.21
3 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 9.72
4 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 9.62
5 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 8.97
6 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 8.25 PB
123456
Sydney Karström9.799.9910.21xxx
Vendela Mörstamx9.449.139.72x9.42
Stella Gudmundssonxxx10.47x10.27
Amelie Götesson7.327.467.518.25x8.16
Saga Redestam9.49x9.569.629.229.53
Matilda Karlsson8.578.548.978.828.448.91
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Lördag 11:15
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 39.19
2 Tilde Grönwall
Öresund FK
04 Öresund FK 33.68
3 Stella Gudmundsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 33.38
4 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 32.90
5 Amanda Jönsson
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 27.32
6 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 24.24
7 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 24.02
8 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 23.95
123456
Saga Redestamx21.2024.02xx19.75
Vendela Mörstam24.2423.5522.7623.0822.1923.68
Amanda Jönsson24.98x27.3225.6925.89x
Matilda Karlsson19.2923.95x20.2521.4623.01
Matilda Åkermanx39.19x36.69xx
Stella Gudmundssonxx32.13xx33.38
Amelie Götesson26.3330.8428.4330.4232.90x
Tilde Grönwallxxx26.3533.6829.11
F15 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Fredag 17:20
1 Tilde Grönwall
Öresund FK
04 Öresund FK 44.10
2 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 41.92 PB
3 Elin Rydqvist
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 41.12
4 Amanda Jönsson
Linköpings GIF
04 Linköpings GIF 38.62
5 Amanda Ehn
IK Ymer
04 IK Ymer 34.63
6 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 24.12
7 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 22.89
123456
Matilda Karlssonx21.5122.89xx-
Amelie Götesson21.8220.97x23.7924.12x
Amanda Ehnx34.6329.0132.66xx
Matilda Åkermanx40.2541.9237.80xx
Elin Rydqvist41.1238.47xxxx
Tilde Grönwallx44.10x42.34x43.95
Amanda Jönssonx38.62xx36.43x
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 13:55
1 Stella Gudmundsson
IFK Växjö
04 IFK Växjö 39.94 HAIS-spelsrekord
2 Alice Davidsson
Wärnamo SK
04 Wärnamo SK 31.57
3 Mollie Jönsson
Malmö AI
04 Malmö AI 26.88
4 Vendela Mörstam
IFK Växjö
04 IFK Växjö 25.99
5 Alma Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 25.41
6 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 25.34
7 Tilde Bromann
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 22.75
123456
Mollie Jönsson25.8425.3026.5821.7022.4226.88
Vendela Mörstam22.0023.6522.61x25.9922.70
Alice Davidssonxxxx31.5730.74
Tilde Bromann19.9315.9917.6922.7520.5722.41
Sydney Karström25.3423.77xx22.94x
Alma Olssonx25.41xxxx
Stella Gudmundsson39.94xxxx33.01
F14 80 m Försök
Söndag 12:20
Heat 1Vind: -1.3
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.36 Q PB
2 Irma Jonhed
IF Göta
05 IF Göta 10.90 q
3 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 11.07 q
4 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 11.22 q
5 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 11.27 q
6 Elsa Van der Gugten
Malmö AI
05 Malmö AI Ingen tid
Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
Heat 2Vind: +0.9
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 10.60 Q
2 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.67 q =PB
3 Olivia Jensfelt
Malmö AI
05 Malmö AI 10.74 q
4 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 11.42
5 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 11.48
6 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 11.91
F14 80 m Final
Söndag 13:25
Vind: 0.0
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.30 PB
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 10.66
3 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 10.70
4 Olivia Jensfelt
Malmö AI
05 Malmö AI 10.83
5 Irma Jonhed
IF Göta
05 IF Göta 10.86
6 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 11.07
7 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 11.24
Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad DNS
F14 300 m Final
Lördag 15:15
A-Final
Tot. plac.
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 42.15 1 PB HAIS-spelsrekord
2 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 42.95 2 PB
3 Irma Jonhed
IF Göta
05 IF Göta 43.69 3
4 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 43.96 4
Olivia Jensfelt
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
B-Final
Tot. plac.
1 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 45.51 5
2 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 45.90 6 PB
3 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 47.47 7
4 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 48.55 8
5 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 48.81 9
Sammanställning
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 42.15 PB HAIS-spelsrekord
2 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 42.95 PB
3 Irma Jonhed
IF Göta
05 IF Göta 43.69
4 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 43.96
5 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 45.51
6 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 45.90 PB
7 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 47.47
8 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 48.55
9 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 48.81
Olivia Jensfelt
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
F14 800 m Final
Söndag 16:00
1 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 2:29.04
2 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 2:45.94
3 Sundus Shamie
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 2:46.77
F14 2000 m Final
Lördag 13:45
1 Sundus Shamie
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7:45.29
2 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8:12.56
Alma Mennborg
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna DNS
F14 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 17:20
1 Alma Mennborg
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 6:01.79
2 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 6:11.87
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 6:34.77
F14 80 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Lördag 10:10
Vind: -1.3
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.44
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 12.73
3 Irma Jonhed
IF Göta
05 IF Göta 13.12
4 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 13.46
5 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 13.67
6 Linnéa Lindefalk
Hammarby IF
05 Hammarby IF 14.26
F14 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:40
A-Final
Tot. plac.
1 Irma Jonhed
IF Göta
05 IF Göta 48.74 1
2 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 49.34 2
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 49.66 3
4 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 53.29 6
B-Final
Tot. plac.
1 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 49.92 4
2 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 50.15 5 PB
3 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 55.22 7
Sammanställning
1 Irma Jonhed
IF Göta
05 IF Göta 48.74
2 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 49.34
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 49.66
4 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 49.92
5 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 50.15 PB
6 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 53.29
7 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 55.22
F14 Höjd Final
Söndag 13:25
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 160
2 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 148
3 Celia Parmatow
Malmö AI
05 Malmö AI 148
4 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 148
5 Ann-Kathrine Bergenhem
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 148
6 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 144
7 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 140
8 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 125
118125131136140144144148151154157160160157
Hanna Anderssonooxxx
Ann-Kathrine Bergenhem---xxooxxo-xxoxxx
Alicia Halldén--oooxxo-xxx
Celia Parmatow---ooo-xxoxxx
Daphne Rönnerling---ooxxx
Izabella Olofsson-----o-xoxxx
Wilma Nilsson-----o-oooxooxxxox-x-xxx
Linnéa Säfström--oxooxxo-xxoxxx
F14 Stav Final
Lördag 11:50
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 311
2 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 270
3 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 260
4 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 170
150160170180230240250260270280290300311321
Linnea Rydinoxoxoxxx
Izabella Olofsson---------ooxoxoxxx
Alicia Halldén----ooooxxx
Leonie Mörstam-----xoxoxoxxoxxx
F14 Längd Final
Söndag 09:30
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.01 0.0
2 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 4.85 -1.1
3 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 4.85 +0.4
4 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.65 +0.4
5 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4.52 0.0
6 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.51 -0.5
7 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 4.17 0.0
8 Elsa Van der Gugten
Malmö AI
05 Malmö AI 3.75 -0.7
123456
Alicia Halldén4.51 -0.54.41 -1.04.41 -0.1x 4.40 -0.24.39 -0.2
Elenie Carlssonx 4.83 -1.24.81 -0.73.42 -0.6x 4.85 -1.1
Elsa Van der Gugten3.75 -0.73.38 -1.23.45 -0.23.53 -1.1x 3.66 0.0
Daphne Rönnerlingx 4.17 0.04.03 0.04.05 -1.1x 3.95 0.0
Wilma Nilsson4.66 0.04.87 +0.15.01 0.04.80 0.0x 4.80 -2.2
Joanna Ek4.42 0.04.52 0.0x x 4.42 -1.44.34 -1.5
Linnéa Säfström4.41 -0.64.57 0.04.12 -0.4- 4.41 0.04.65 +0.4
Lina Ånstad4.66 0.0x 4.72 -0.44.78 0.0x 4.85 +0.4
F14 Tresteg Final
Lördag 16:00
1 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.36 0.0
2 Lina Ånstad
Motala AIF
05 Motala AIF 10.15 0.0
3 Anna Bergdén
IF UDD
05 IF UDD 9.73 0.0
4 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 9.16 +0.9
5 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 8.17 -0.4
123456
Daphne Rönnerling8.63 0.08.75 -0.8x 8.83 +0.1x 9.16 +0.9
Hanna Andersson7.65 0.08.00 -1.28.12 -0.97.94 +0.17.96 0.08.17 -0.4
Anna Bergdén9.73 0.09.65 -1.2x 9.05 -0.69.58 0.09.23 0.0
Linnéa Säfström9.85 0.09.85 -0.19.87 0.0- 9.83 +0.310.36 0.0
Lina Ånstad9.45 +0.29.83 -0.8x 9.77 +0.710.03 -1.510.15 0.0
F14 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 10:50
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 12.27
2 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.97
3 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 8.73
4 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 7.75
123456
Almida Karlsson 8.73xx8.288.688.58
Wilma Nilsson12.2711.4112.0812.2311.7612.09
Amanda Rönnx7.647.75x7.497.52
Alicia Halldénxx7.458.188.508.97
F14 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Lördag 10:30
1 Alma Mennborg
IK Hakarpspojkarna
05 IK Hakarpspojkarna 30.29
2 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 26.16
3 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 24.32
4 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 21.70
5 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 18.84
6 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 16.24
7 Frida Westfeldt
Upsala IF
05 Upsala IF 16.15
123456
Hanna Andersson15.9115.90xx14.7816.24
Alma Mennborgxx24.1025.62x30.29
Almida Karlsson 21.2920.4619.7820.07x21.70
Maud Utterxx15.54x18.8416.51
Amanda Rönn20.8122.2124.3220.32x21.74
Alba Hanssonx26.1622.5225.5423.96x
Frida Westfeldt12.5116.15x13.8915.6214.06
F14 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Fredag 18:00
1 Linnéa Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 43.11
2 Emma Krantz
Bohus IF
05 Bohus IF 41.26
3 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 34.92
4 Joanna Ek
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 26.06
5 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 22.29
6 Maud Utter
IF Kronan
05 IF Kronan 16.22
123456
Almida Karlsson 33.0434.9233.71x29.1531.67
Joanna Ek26.0226.06x24.90xx
Maud Utter16.07x15.5616.2215.6214.19
Amanda Rönn21.4120.1121.6719.3322.29x
Linnéa Fohlén Gladh38.9843.1138.8141.61x37.38
Emma Krantzxx41.2640.84x41.11
F14 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 16:40
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 35.12
2 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 27.18
3 Mathilde Janzen
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 24.90
4 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 18.43
123456
Hanna Andersson27.1823.3025.0823.98x25.00
Wilma Nilsson31.2535.1233.92x32.0234.34
Mathilde Janzen0.33xxxx24.90
Alicia Halldén16.0117.10x18.4314.81x
F13 60 m Försök
Söndag 10:20
Heat 1Vind: 0.0
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.56 Q
2 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 8.91 q 8.910
3 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.00 q PB
4 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 9.05 q
Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad DNS
Heat 2Vind: -0.9
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.60 Q
2 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 8.67 q SB
3 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.91 q 8.906
4 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.92 q
5 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 9.18
6 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.23
F13 60 m Final
Söndag 11:15
Vind: -0.1
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 8.43
2 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 8.58 PB
3 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.68
4 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 8.85
5 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 8.97
6 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 8.98
7 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.02
8 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 9.07
F13 200 m Final
Lördag 15:30
A-FinalVind: -2.2
Tot. plac.
1 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 28.91 1
2 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 28.95 2
3 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 29.85 4
4 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 30.19 5
5 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 30.60 6
B-FinalVind: -1.8
Tot. plac.
1 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 29.84 3
2 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 31.82 7
3 Emmelie Svensson
IF UDD
06 IF UDD 34.09 8
Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS DNS
Elin Freed
Glanshammars IF
06 Glanshammars IF DNS
Sammanställning
1 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 28.91
2 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 28.95
3 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 29.84
4 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 29.85
5 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 30.19
6 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 30.60
7 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 31.82
8 Emmelie Svensson
IF UDD
06 IF UDD 34.09
Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS DNS
Elin Freed
Glanshammars IF
06 Glanshammars IF DNS
F13 600 m Final
Söndag 15:00
1 Linnea Odéhn
Ystads IF
06 Ystads IF 1:50.32
2 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 1:52.65
3 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 1:57.89
4 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 1:58.76
5 Elise Parander
Malmö AI
06 Malmö AI 2:08.55
6 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 2:08.82
F13 1500 m Final
Lördag 14:20
1 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 5:24.64
F13 60 m häck Försök
Höjd: 68,6cm
Lördag 09:30
Heat 1Vind: 0.0
1 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 9.74 Q
2 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.89 q
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 10.78 q
4 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 11.00 q PB
5 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 11.53
6 Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 11.64
Heat 2Vind: -3.2
1 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.05 Q
2 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 10.29 q
3 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 10.96 q
4 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 11.51 q
5 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 11.67
6 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.86
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 11:40
Vind: -1.3
1 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 9.35
2 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.85
3 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.89
4 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 10.58
5 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 10.88
6 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 11.18
7 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 11.51
8 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 12.12
F13 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Fredag 16:40
Vind: -0.1
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 29.20
2 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 29.28
F13 Höjd Final
Söndag 15:40
1 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 145
2 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 138
3 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 134
4 Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 134
5 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 134
6 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 125
114120125130134138142145148
Tilda Persson-xxoxxoxxx
Ebba Michelsbergooooxxoxxx
Linnea Algotsson---ooxxx
Elin Pihlström--ooooxxoxoxxx
Johanna Kohala-ooxoxoxxx
Annie Thorkell-oooxoxxoxxx
F13 Stav Final
Lördag 10:00
1 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 260
2 Johanna Kohala
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 210
3 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 210
4 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 200 SB
5 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 200
160170180190200210220250260270
Johanna Kohalaooxoooxoxxx
Leonie Mörstam-------ooxxx
Freja Strenius-xooxoxxoxxoxxx
Emma-Lisa Johansson-oox-oxxx
Alma Falck-ooooxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:30
1 Lisa Engdahl
Malmö AI
06 Malmö AI 4.88 +0.4
2 Sara Blomkvist
Malmö AI
06 Malmö AI 4.78 0.0
3 Frida Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4.66 0.0
4 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 4.52 +0.1
5 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 4.48 +1.4 PB
6 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 4.47 0.0
7 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 4.32 0.0
8 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 4.28 0.0
9 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 3.76 +0.9
10 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 3.65 +0.2
11 Emmelie Svensson
IF UDD
06 IF UDD 3.42 +1.4
12 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 2.93 +0.8
123456
Lisa Engdahl4.74 +2.54.66 +0.44.78 +0.84.75 0.04.88 +0.44.84 -0.7
Frida Andersson4.53 -1.44.54 +0.34.66 0.04.29 0.04.41 +1.14.61 -0.3
Elin Thor3.72 +0.13.76 +0.93.71 +1.5
Sara Blomkvist4.62 0.04.78 0.04.71 +1.24.56 -2.24.65 +2.04.75 +0.1
Alva Ardegård3.55 0.04.32 0.04.12 +1.1x 4.08 0.04.09 +0.5
Isa Persson2.93 +0.8x x
Moa Knutssonx 4.48 +1.44.32 +0.94.30 0.04.23 +1.6x
Rebecca Wiberg4.32 +0.74.40 +0.94.47 0.04.44 0.0- 4.44 0.0
Linnea Algotsson4.37 +0.14.36 +2.14.44 -0.54.28 +1.84.45 +0.34.52 +0.1
Tilda Persson3.65 +0.23.40 +1.53.45 0.0
Emmelie Svensson3.35 -1.33.34 +0.63.42 +1.4
Anastasia Nilsson4.05 +1.14.06 +1.5x 4.03 0.04.02 +1.14.28 0.0
F13 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 12:50
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.90 +0.2
2 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 9.70 +2.6
3 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.35 +0.8
4 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 9.02 +0.1
5 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 8.84 -1.0
6 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 8.81 -1.1
7 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 8.77 -0.1
8 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 8.74 -0.5
123456
Annie Thorkell9.90 +0.29.87 -1.09.64 0.09.84 +1.19.67 -1.89.34 -1.0
Isa Persson8.76 0.08.78 0.0x 8.84 -1.0x -
Emma-Lisa Johansson8.81 -1.18.62 -2.78.71 +0.17.73 -0.48.47 -0.1x
Alva Ardegård8.77 -0.18.55 0.08.70 +0.6x 8.68 -0.8x
Ebba Michelsberg9.35 +0.89.11 +1.99.05 +0.38.94 +0.28.98 -1.49.01 -0.8
Freja Strenius8.41 0.08.74 -0.58.66 +1.18.53 0.08.20 -1.4x
Linnea Algotsson9.31 0.09.70 +2.69.32 0.0x 9.30 0.0x
Alma Falck9.02 +0.18.79 -0.48.79 0.08.64 -2.88.74 -2.0-
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 10:35
1 Maja Scharnell
Eslövs AI
06 Eslövs AI 14.74
2 Linnéa Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 14.53
3 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 9.92
4 Ida Malmros
IF UDD
06 IF UDD 8.82
5 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.69
123456
Isa Persson9.929.22x9.78x9.25
Maja Scharnell14.7414.5914.1013.6813.8212.91
Elin Thor7.978.217.868.697.357.70
Ida Malmros8.82x8.33x7.417.60
Linnéa Fohlén Gladh13.7314.2813.5913.3314.5314.29
F13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 13:35
1 Linnéa Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 34.90
2 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 28.71
3 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 24.13
4 Ida Malmros
IF UDD
06 IF UDD 17.39
123456
Ida Malmros17.3915.51x15.91xx
Linnéa Fohlén Gladh33.68xx34.2734.9033.25
Annie Thorkell20.17-28.71x-23.18
Leonie Mörstamx22.96x23.1024.1323.94
F13 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 13:25
1 Linnéa Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 47.38
2 Ida Malmros
IF UDD
06 IF UDD 26.96
123456
Linnéa Fohlén Gladh42.5044.4345.6344.8847.3845.81
Ida Malmrosxxxx26.96x
F13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 14:45
1 Annie Thorkell
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 28.08
2 Isa Persson
Kalmar SK
06 Kalmar SK 22.92
3 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 21.65
4 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 18.21 SB
123456
Isa Persson19.6022.9221.6622.53xx
Elin Thor21.2519.8221.6517.8521.3120.14
Annie Thorkell23.7528.0825.0622.8123.8724.46
Alma Falck15.6718.1618.2114.5514.7916.09
F12 60 m Försök
Söndag 10:10
Heat 1Vind: 0.0
1 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 8.96 Q =SB
2 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.09 q SB
3 Amanda Blad
Klippans FK
07 Klippans FK 9.83 q
4 Julia Söderberg
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.31
Lova Jönsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS DNS DNS
Heat 2Vind: 0.0
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.07 Q
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.24 q
3 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 9.73 q
4 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.77 q
5 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.05 q
F12 60 m Final
Söndag 11:10
Vind: +0.2
1 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 8.95 SB
2 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 9.05 SB
3 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.07
4 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.45
5 Amanda Blad
Klippans FK
07 Klippans FK 9.84
6 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.85 9.841
7 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 9.85 9.846
8 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.28
F12 200 m Final
Lördag 15:40
A-FinalVind: -0.5
Tot. plac.
1 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 28.78 1
2 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 30.04 2 SB
3 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 31.58 3
4 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 33.74 5
5 Julia Söderberg
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 34.60 8
B-FinalVind: -0.9
Tot. plac.
1 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 31.98 4
2 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 33.91 6
3 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 33.97 7
4 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 35.88 9
Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK DNS
Sammanställning
1 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 28.78
2 Amanda Cederberg
Åkersberga SK
07 Åkersberga SK 30.04 SB
3 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 31.58
4 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 31.98
5 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 33.74
6 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 33.91
7 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 33.97
8 Julia Söderberg
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 34.60
9 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 35.88
Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK DNS
F12 600 m Final
Söndag 14:40
1 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 1:54.49
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 2:06.50
3 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 2:12.87
4 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 2:25.21
F12 1500 m Final
Lördag 14:20
1 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 5:36.40
2 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 6:37.81
3 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 7:19.74
F12 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Lördag 09:40
Vind: +0.1Kommentar: Inga officiella tider p.g.a. tekniskt fel
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 10.61 inofficiell eltid
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS
3 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 11.74 inofficiell eltid
F12 60 m häck Extra
Höjd: 68,6cm
Lördag 11:45
Vind: -0.9
1 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 12.13
2 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 12.30
3 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 12.91
4 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 13.15
F12 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Fredag 16:35
Vind: 0.0
1 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 34.95
2 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 36.12
F12 Höjd Final
Söndag 12:10
1 Moa Wirstedt
Malmö AI
07 Malmö AI 141
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 138
3 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 134
4 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 130
5 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 107
107114120125130134138141144144
Bella Gisel-oooooxxoxxx
Moa Wirstedt--ooooxxooxxxx
Tilde Nilssonoooooxoxxx
Ebba Mohlin--oxoxoxxx
Ebba Nilssonxoxxx
F12 Stav Final
Lördag 10:00
1 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 170
2 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 160
Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK x
150160170180
Bella Giselxxx
Klara Dahlinoooxxx
Nelly Rohlenxooxxx
F12 Längd Final
Hoppzon
Lördag 11:40
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 4.42 +0.6
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 4.25 +0.2
3 Ida Henricsson
Ljungby FIK
07 Ljungby FIK 4.12 +0.1
4 Lova Jönsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.66 0.0
5 Amanda Blad
Klippans FK
07 Klippans FK 3.65 0.0
6 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 3.55 +0.4
7 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 3.27 0.0
8 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3.26 0.0
123456
Ida Henricsson4.12 +0.1x 4.02 -0.8x 3.90 +1.04.00 +1.1
Tilde Nilsson4.05 +1.44.25 +0.23.99 0.04.03 0.03.41 +0.33.50 +0.9
Filipa Ivarsson3.24 +1.03.04 0.03.26 0.0x 3.23 0.03.25 +0.1
Bella Gisel4.20 -1.14.42 +0.64.17 0.0x 4.22 0.02.49 +1.1
Stella Falknell3.55 +0.43.35 0.03.32 0.03.55 +0.23.46 +1.8x
Lova Jönsson3.39 0.03.66 0.03.34 +1.0- - -
Agnes Sandbergx 3.03 +0.63.27 0.02.29 +0.73.20 0.03.15 +0.6
Amanda Blad3.65 0.03.23 +0.23.51 +0.43.46 +1.43.52 +1.33.46 +1.7
F12 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 12:50
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 9.45 +1.0
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.08 -1.2
3 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 8.18 0.0
4 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 7.71 -1.4
123456
Stella Falknell7.45 -3.57.46 0.07.42 -0.8x x 7.71 -1.4
Bella Gisel8.92 +0.18.88 0.09.45 +1.08.58 -0.28.51 0.09.08 0.0
Alice Olsson7.91 +0.98.17 -1.68.10 -1.68.13 -1.07.93 -0.88.18 0.0
Elin Lundberg9.08 -1.28.75 -0.38.92 -0.7x 8.81 -0.98.76 -1.6
F12 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 12:30
1 Amanda Blad
Klippans FK
07 Klippans FK 9.48
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 8.99
3 Lova Jönsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 7.52
4 Ebba Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 6.48
5 Emma Jönsson
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 6.34
6 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 5.64
7 Julia Söderberg
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 5.25
123456
Bella Gisel7.817.568.157.877.938.99
Lova Jönsson7.517.147.407.52x7.43
Emma Jönssonx6.276.276.346.105.89
Ebba Nilsson5.336.486.275.76x6.11
Filipa Ivarsson5.325.555.335.645.215.45
Amanda Blad9.489.059.389.058.789.31
Julia Söderberg5.254.914.794.204.035.03
F12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 12:55
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 23.29
2 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 16.80
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 15.36
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 13.41
5 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 11.59
123456
Savanna Karströmx15.3615.0814.17x15.19
Klara Dahlin14.7516.0715.7816.80x13.35
Filipa Ivarsson10.1511.5910.429.19x10.75
Sienna Karström14.9215.9323.2921.7322.2319.26
Alice Olsson12.44x-13.2613.41-
F12 Slägga Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 13:25
1 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 26.18
2 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 24.43 PB
3 Emma Jönsson
Linköpings GIF
07 Linköpings GIF 22.28
4 Molly Åkerblom
Västerås FK
07 Västerås FK 21.84
5 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 19.97
6 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 17.96
7 Miranda Byström
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 15.99
8 Teorella Jönsson
Linköpings GIF
09 Linköpings GIF 14.28
123456
Felicia Bjärnlöf24.43xxxx22.08
Miranda Byström14.4115.3215.9914.02--
Teorella Jönssonxx14.2813.5513.5414.18
Nelly Rohlen19.47x17.6018.4119.9717.83
Bella Gisel24.6526.10x26.18x23.78
Molly Åkerblomx20.5721.3716.65x21.84
Klara Dahlin17.5617.9617.7517.3217.5415.67
Emma Jönsson21.36xx22.28x22.08
F12 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 15:10
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 24.45
2 Bella Gisel
Lomma FIK
07 Lomma FIK 19.94
3 Amanda Blad
Klippans FK
07 Klippans FK 18.13
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 17.24
5 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 14.57
6 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 11.44
123456
Alice Olsson15.9916.5113.3217.2416.8416.36
Amanda Blad14.8015.5617.6016.03x18.13
Cajsa Hansson8.538.5510.5111.449.897.39
Bella Gisel16.0516.8319.9419.7717.9017.32
Klara Dahlin12.7914.5714.4913.02x13.43
Sienna Karström18.7523.4922.6922.2124.4521.00
F11 60 m Försök
Lördag 12:15
Heat 1Vind: +1.3
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.22 Q
2 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.41 q
3 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 9.79 q
4 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 10.03 q
5 Felicia Bjärnlöf
Eksjö Södra IK
08 Eksjö Södra IK 10.31 PB
6 Tuva Edvinsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 10.92
Heat 2Vind: -1.0
1 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 9.20 Q
2 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 9.47 q
3 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.63 q
4 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 9.65 q
5 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 10.16
Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad DNS
F11 60 m Final
Lördag 13:25
Vind: 0.0
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.99
2 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 9.11
3 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.34
4 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 9.54
5 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 9.56 9.554
6 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.56 9.556
7 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 9.91
8 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 10.11
F11 600 m Final
Lördag 16:05
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 1:57.21
2 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 1:59.15
3 Moa Sjöström
Eslövs AI
08 Eslövs AI 2:00.70
4 Iris Linnebank
AV Heerenveen (NED)
08 AV Heerenveen (NED) 2:11.05
5 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 2:23.05
F11 Höjd Final
Lördag 14:55
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 132
2 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 128
3 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 128
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 128
5 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 120
6 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 120
7 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 116
8 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 111
9 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 106
Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS x
93100106111116120124128132134
Ebba Elm---oooxooxxx
Alice Olsson----oooxoxxx
Ellen Andersson-oooxxx
Ester Anderoooxxx
Elvira Helgesson--ooooooxxoxxxxx
Nelly Rohlen--ooooxxx
Ella Nilsson -oooxoxoxxx
Tilda Persson--ooooooxxx
Vera Frisk-ooxxooxxx
Elsa Ljung--xxx
F11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 10:25
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.21 0.0
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 4.08 +0.7
3 Tilda Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 4.03 0.0
4 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 4.03 +0.3
5 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 4.01 +1.6
6 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.84 0.0
7 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.69 -0.8
8 Ebba Elm
Malmö AI
08 Malmö AI 3.61 +0.8
9 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.58 -0.2
10 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.51 0.0
11 Siri Rissler
Malmö AI
08 Malmö AI 3.42 0.0
12 Ebba Römbo
Malmö AI
08 Malmö AI 3.35 0.0
13 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 3.32 -0.1
14 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.15 +0.2
15 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.03 +0.1
16 Tuva Edvinsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 2.98 +0.9
17 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 2.56 0.0
1234
Tilda Persson4.03 0.03.93 0.04.02 +1.23.95 +1.2
Siri Risslerx 3.42 +0.83.38 +0.33.42 0.0
Tuva Edvinsson2.80 -0.22.85 0.02.98 +0.92.96 0.0
Ebba Elm3.42 +0.63.53 0.03.21 0.03.61 +0.8
Alice Olsson3.76 +1.53.73 0.03.84 0.03.71 +0.5
Lisen Schrewelius3.18 -0.53.69 -0.83.53 +1.1-
Emma Andersenx x 3.02 0.03.32 -0.1
Nelly Rohlen3.47 +0.83.35 +1.23.33 0.03.58 -0.2
Ester Ander3.15 +0.2x 2.74 +1.52.87 0.0
Ella Nilsson 3.89 0.03.90 0.04.01 +1.63.85 +1.2
Vera Frisk3.21 +0.93.45 +0.93.39 +0.73.51 0.0
Elin Lundberg4.08 +0.74.02 0.03.89 +0.53.81 +0.4
Elsa Ljung2.41 0.02.56 0.02.55 +1.22.48 0.0
Ebba Römbo 3.28 +0.93.35 0.03.19 -0.3x
Ellen Andersson3.63 +0.34.03 +0.33.81 0.03.97 -0.3
Elvira Helgesson4.21 0.04.12 +0.84.09 0.04.16 +0.7
Cajsa Hansson2.88 0.02.86 +0.83.03 +0.12.62 -0.1
F11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 13:55
1 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 8.88
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 8.58
3 Ella Mars
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 7.02
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 6.84
5 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.82
6 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 6.62
7 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 5.73
8 Iris Linnebank
AV Heerenveen (NED)
08 AV Heerenveen (NED) 5.52
9 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5.34
10 Ester Ander
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.23
11 Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 4.88
12 Tuva Edvinsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 4.80
1234
Elvira Helgesson5.655.545.525.73
Ester Ander4.994.644.345.23
Elin Lundberg8.247.668.138.58
Ella Nilsson 6.426.545.486.62
Ella Mars6.447.026.566.57
Alice Olsson6.606.526.846.34
Ellen Andersson4.884.384.734.48
Tuva Edvinsson4.804.72x4.29
Lisen Schrewelius8.888.768.378.15
Iris Linnebank5.525.285.21x
Elsa Ljung5.905.896.825.99
Cajsa Hansson5.275.345.195.15
F10 60 m Försök
Söndag 09:50
Heat 1Vind: -0.2
1 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.03 Q
2 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 10.29 q
3 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 10.38 q
4 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 10.64
5 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.76
6 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 11.12
Heat 2Vind: 0.0
1 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 9.85 Q
2 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 10.12 q 10.112
3 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 10.12 q 10.117
4 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.17 q
5 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 10.28 q
6 Madicken Lindh
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.71
F10 60 m Final
Söndag 11:00
Vind: -1.6
1 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 9.82
2 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 9.95
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 10.11
4 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.18
5 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 10.29 10.282
6 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 10.29 10.288
7 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 10.36 10.352
8 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 10.36 10.357
F10 600 m Final
Söndag 14:20
1 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 2:12.59
2 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2:13.31
3 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 2:14.73
4 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 2:25.35
Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad DNS
F10 Höjd Final
Söndag 11:15
1 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 126
2 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 126
3 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 118
4 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 114
5 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 110
6 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 100
7 Mira Karlsson
IFK Lund
11 IFK Lund 94
Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS x
8794100105110114118122126129
Mira Karlssonxooxxx
Rebecka Brylandoxoxxoxxx
Isa Alfelt-Rosénxxx
Alma Karlsson--oooooxxoxoxxx
Evelina Olssonoooxxoxoxxx
Sienna Karström--oooooooxxoxxx
Savanna Karström--ooxxooxxoxxx
Sally Bergooooxoxoxxx
F10 Längd Final
Hoppzon
Söndag 15:00
1 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 3.70 0.0
2 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.68 -1.1
3 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 3.55 -1.3
4 Amanda Müllern-Aspegren
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.48 -2.6
5 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 3.45 -1.5
6 Amanda Håkansson
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 3.23 -0.5
7 Evelina Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 3.22 0.0
8 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 3.22 +1.6
9 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 3.22 -3.6
10 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 3.17 0.0
11 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 3.07 0.0
12 Madicken Lindh
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2.95 -0.6
13 Linnea Schell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 2.80 0.0
14 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2.54 0.0
1234
Sienna Karström3.22 -3.6- - -
Savanna Karström3.47 +3.03.63 -0.13.68 -1.13.60 +1.6
Ella Kjellberg3.50 -1.1x 3.28 -1.13.55 -1.3
Hanna Hedberg3.45 -1.53.42 -0.53.38 0.03.39 -0.3
Isa Alfelt-Rosén2.43 0.0x 2.49 0.02.54 0.0
Evelina Olsson3.13 +2.73.22 0.03.22 -1.03.10 -1.0
Rebecka Brylandx 3.22 +1.62.98 +0.3x
Emma Nordin2.57 -1.92.72 +0.62.84 +0.43.07 0.0
Amanda Håkansson3.01 0.03.01 -1.33.23 -0.52.99 -1.0
Sally Berg3.17 0.03.14 +0.63.14 +0.23.05 -0.1
Amanda Müllern-Aspegren3.27 -0.53.48 -1.23.22 -3.83.48 -2.6
Linnea Schell2.80 0.02.73 0.02.80 +2.82.73 -0.1
Alma Karlsson3.70 0.03.70 +2.23.61 0.03.62 -0.7
Madicken Lindh2.89 +0.32.95 -0.62.76 0.02.67 +0.2
F10 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 13:25
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 7.04
2 Savanna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 6.60
3 Linnea Schell
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 6.42
4 Ella Kjellberg
IF UDD
09 IF UDD 5.56
5 Alma Karlsson
IFK Lund
09 IFK Lund 5.34
6 Emma Nordin
IFK Växjö
09 IFK Växjö 5.29
7 Hanna Hedberg
IF Kronan
09 IF Kronan 5.26
8 Madicken Lindh
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4.99
9 Isa Alfelt-Rosén
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 4.97
10 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 3.82
1234
Ella Kjellberg5.395.325.525.56
Sally Berg3.223.823.713.61
Emma Nordin4.645.054.875.29
Isa Alfelt-Rosén4.804.244.524.97
Savanna Karström6.605.636.385.55
Hanna Hedbergx4.915.26x
Sienna Karström6.536.447.047.02
Alma Karlssonx5.344.67x
Linnea Schellxx6.326.42
Madicken Lindh4.544.994.524.73
F9 60 m Försök
Lördag 12:25
Heat 1Vind: -2.2
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 9.48 Q
2 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 10.07 q
3 Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 10.10 q
4 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 10.38 q
5 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 10.40 q
6 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 10.55
Heat 2Vind: 0.0
1 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 9.84 Q
2 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.04 q
3 Elma Edvinsson
Båstads GIF
10 Båstads GIF 10.47 q
4 Isabelle Leveau
Malmö AI
10 Malmö AI 10.77
5 Emilia Thorell
Malmö AI
10 Malmö AI 10.92
6 Olivia Leveau
Malmö AI
11 Malmö AI 10.98
7 Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 11.34
F9 60 m Final
Lördag 13:30
Vind: 0.0
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 9.35
2 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 9.67
3 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 9.90
4 Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 10.03
5 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 10.13
6 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 10.27
7 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 10.49
8 Elma Edvinsson
Båstads GIF
10 Båstads GIF 10.50
F9 400 m Final
Lördag 14:05
1 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 1:21.76
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 1:23.25
3 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 1:23.50
4 Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 1:24.82
5 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 1:25.88
6 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 1:27.29
7 Elma Edvinsson
Båstads GIF
10 Båstads GIF 1:27.32
8 Isabelle Leveau
Malmö AI
10 Malmö AI 1:33.17
9 Emilia Thorell
Malmö AI
10 Malmö AI 1:34.27
10 Olivia Leveau
Malmö AI
11 Malmö AI 1:36.13
11 Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 1:38.31
F9 Längd Final
Hoppzon
Lördag 15:30
1 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 3.93 +0.2
2 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 3.73 -0.1
3 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 3.37 -1.0
4 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 3.27 -0.1
5 Felicia Thor
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 3.26 0.0
6 Elma Edvinsson
Båstads GIF
10 Båstads GIF 3.18 +2.4
7 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 3.17 +1.0
8 Stella Papée
Lomma FIK
10 Lomma FIK 3.16 -1.9
9 Agnes Elm
Malmö AI
10 Malmö AI 3.08 -0.4
10 Denise Kemi Rehnborg
Malmö AI
10 Malmö AI 3.05 0.0
11 Emilia Thorell
Malmö AI
10 Malmö AI 2.91 +0.6
1234
Thelma Elmeljung3.56 0.03.62 +0.63.73 -0.13.67 +1.7
Denise Kemi Rehnborg2.97 +0.62.96 -0.32.95 +2.03.05 0.0
Agnes Elm2.88 +0.13.08 -0.43.00 -0.62.98 -0.1
Stella Papée3.04 +0.83.10 0.03.16 -1.93.00 -9.0
Felicia Thor3.26 0.03.26 +0.43.16 -2.83.13 -1.1
Maja Andersson3.37 -1.03.37 +0.43.35 +1.53.19 0.0
Sarah Berkani3.93 +0.23.91 +0.13.92 -1.83.91 -0.5
Ella Thümmel3.27 -0.12.87 +0.32.66 0.03.10 -2.3
Emilia Thorell2.91 +0.62.72 -1.22.81 0.02.71 -2.0
Elma Edvinsson3.15 +0.93.14 +0.23.08 0.03.18 +2.4
Viktoria Pettersson Stephanovic3.10 +0.13.13 +0.13.17 +1.02.99 0.0
F9 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 14:50
1 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 6.16
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 5.97
3 Ella Thümmel
FK Athlet
10 FK Athlet 5.08
4 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 4.74
5 Elma Edvinsson
Båstads GIF
10 Båstads GIF 4.67
6 Selma Ströbeck
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 4.34
7 Felicia Thor
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 4.00
1234
Elma Edvinsson4.324.334.674.21
Maja Andersson4.74xx4.15
Ella Thümmel4.824.884.705.08
Viktoria Pettersson Stephanovic6.166.105.585.77
Felicia Thor4.003.923.353.98
Sarah Berkani5.635.975.485.72
Selma Ströbeck4.343.544.153.39
F8 60 m Final
Söndag 09:30
Vind: +1.4
1 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 10.19
2 Moa Ekholm
Öresund FK
11 Öresund FK 10.86 PB
3 Mira Karlsson
IFK Lund
11 IFK Lund 10.97
4 Olivia Krantz Elm
Öresund FK
11 Öresund FK 11.29
5 Ida Bryland
Bara FIK
12 Bara FIK 11.90
6 Hanna Nordin
IFK Växjö
12 IFK Växjö 12.16
F8 400 m Final
Söndag 15:50
1 Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg 1:25.45
2 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 1:33.78
3 Olivia Krantz Elm
Öresund FK
11 Öresund FK 1:34.50
4 Moa Ekholm
Öresund FK
11 Öresund FK 1:36.40
5 Ida Bjerström
Björnstorps IF
11 Björnstorps IF 1:42.37
6 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 1:45.48
F8 Längd Final
Hoppzon
Söndag 12:30
1 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 3.38 -1.1
2 Selma Ivarsson
IFK Helsingborg
11 IFK Helsingborg 3.26 +0.9
3 Mira Karlsson
IFK Lund
11 IFK Lund 3.14 +0.6
4 Moa Ekholm
Öresund FK
11 Öresund FK 2.96 +1.0
5 Olivia Krantz Elm
Öresund FK
11 Öresund FK 2.90 +0.2 PB
6 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 2.79 +0.8
7 Ida Bryland
Bara FIK
12 Bara FIK 2.73 +0.7
8 Hanna Nordin
IFK Växjö
12 IFK Växjö 2.63 +0.2
1234
Ida Bryland2.62 -1.32.36 -1.32.40 -1.02.73 +0.7
Ebba Danarö2.59 N/A2.79 +0.82.76 -0.62.66 +1.6
Selma Ivarsson3.26 +0.93.12 +0.93.20 +1.23.07 -1.6
Olivia Krantz Elm2.90 +0.22.80 0.02.72 0.02.40 -1.8
Hanna Nordin2.51 +0.22.63 +0.22.35 -1.22.18 0.0
Maja Anderssonx 3.36 +0.23.38 -1.13.31 0.0
Mira Karlsson3.14 +0.63.02 -1.93.03 -0.53.08 -1.2
Moa Ekholm2.96 +1.02.94 -3.62.89 -3.42.94 -3.4
F8 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 11:40
1 Maja Andersson
Båstads GIF
11 Båstads GIF 4.68
2 Ebba Danarö
Åhus FIK
11 Åhus FIK 3.99
3 Mira Karlsson
IFK Lund
11 IFK Lund 3.68
4 Moa Ekholm
Öresund FK
11 Öresund FK 3.41
5 Hanna Nordin
IFK Växjö
12 IFK Växjö 3.33
6 Olivia Krantz Elm
Öresund FK
11 Öresund FK 3.03
1234
Mira Karlssonx3.16x3.68
Hanna Nordin3.333.32x3.32
Olivia Krantz Elm3.032.742.822.48
Maja Andersson4.034.684.224.23
Ebba Danarö3.99x3.85x
Moa Ekholm2.523.413.28x
Män 100 m Försök
Söndag 11:45
Heat 1Vind: -1.9
1 Raymond Mpanga
Malmö AI
99 Malmö AI 11.41 Q
2 Kevin Perera
IFK Helsingborg
93 IFK Helsingborg 11.71 q
3 Sebastian Holmberg
IFK Lund
87 IFK Lund 12.17 q
4 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 12.88
5 Martin Bergström
Malmö AI
76 Malmö AI 13.09
6 Anders Nilsson
Malmö AI
63 Malmö AI 13.98
Heat 2Vind: 0.0
1 Eric Larsson
KFUM Örebro
93 KFUM Örebro 11.05 Q SB
2 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 11.08 q PB
3 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 11.70 q
4 Abbas Taheri Nilsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 12.25 q
5 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 12.46 q
6 David Hegardt
IFK Lund
73 IFK Lund 12.91 PB
Män 100 m Final
Söndag 14:05
Vind: -0.1
1 Eric Larsson
KFUM Örebro
93 KFUM Örebro 11.09 SB
2 Raymond Mpanga
Malmö AI
99 Malmö AI 11.19
3 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 11.20
4 Simon Wennolf
IFK Lund
00 IFK Lund 11.58
5 Kevin Perera
IFK Helsingborg
93 IFK Helsingborg 11.64
6 Sebastian Holmberg
IFK Lund
87 IFK Lund 12.13
7 Abbas Taheri Nilsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 12.43
8 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 12.53
Män 200 m Final
Lördag 16:55
Vind: 0.0
1 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 23.25 SB
2 Noah Lacayo
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 24.09 PB
3 Jörgen Åberg
IFK Halmstad
62 IFK Halmstad 24.77
4 Anders Nilsson
Malmö AI
63 Malmö AI 29.34 SB
Män 400 m Final
Söndag 17:25
1 Eric Larsson
KFUM Örebro
93 KFUM Örebro 50.22
2 Villiam Olsson
Ljungby FIK
98 Ljungby FIK 52.14
3 Adam Danielsson
Ullevi FK
93 Ullevi FK 53.47
4 Albert Nurmi
Malmö AI
01 Malmö AI 53.87
5 Noah Lacayo
Björnstorps IF
99 Björnstorps IF 54.18
6 Abbas Taheri Nilsson
IFK Växjö
97 IFK Växjö 58.89
Män 800 m Final
Söndag 16:50
A-Final
Tot. plac.
1 Elliott Anderstedt
Höörs IS
01 Höörs IS 2:01.51 1
2 Michael Nordahl
Ystads IF
01 Ystads IF 2:02.29 2
3 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 2:02.48 3
4 Jakob Zäll
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF 2:03.87 4
5 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:03.95 5
6 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 2:05.06 6
7 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 2:09.83 7
8 Anders Holmelund Jörgensen
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 2:13.62 8
9 Per Lundqvist
IS Göta
79 IS Göta 2:21.97 10
B-Final
Tot. plac.
1 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 2:14.96 9 SB
2 Ali Reza Naseri
Åhus FIK
01 Åhus FIK 2:22.39 11
3 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 2:27.15 12
4 Daniel Ohlin
IS Göta
73 IS Göta 2:30.14 13
5 Chris Daanen
IS Göta
59 IS Göta 2:30.91 14
6 Håkan Reistad  
IS Göta
64 IS Göta 2:31.31 15 PB
7 Heikki Rytkönen
UF Contact
68 UF Contact 2:31.61 16 PB
8 Lars Björkqvist
Björnstorps IF
59 Björnstorps IF 2:34.53 17 SB
Sammanställning
1 Elliott Anderstedt
Höörs IS
01 Höörs IS 2:01.51
2 Michael Nordahl
Ystads IF
01 Ystads IF 2:02.29
3 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 2:02.48
4 Jakob Zäll
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF 2:03.87
5 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:03.95
6 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 2:05.06
7 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 2:09.83
8 Anders Holmelund Jörgensen
IFK Helsingborg
99 IFK Helsingborg 2:13.62
9 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 2:14.96 SB
10 Per Lundqvist
IS Göta
79 IS Göta 2:21.97
11 Ali Reza Naseri
Åhus FIK
01 Åhus FIK 2:22.39
12 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 2:27.15
13 Daniel Ohlin
IS Göta
73 IS Göta 2:30.14
14 Chris Daanen
IS Göta
59 IS Göta 2:30.91
15 Håkan Reistad  
IS Göta
64 IS Göta 2:31.31 PB
16 Heikki Rytkönen
UF Contact
68 UF Contact 2:31.61 PB
17 Lars Björkqvist
Björnstorps IF
59 Björnstorps IF 2:34.53 SB
Män 1500 m Final
Lördag 14:30
1 Michael Nordahl
Ystads IF
01 Ystads IF 4:15.88
2 Daniel Eriksson
Mölndals AIK
97 Mölndals AIK 4:16.25
3 Peter Hansson
Björnstorps IF
64 Björnstorps IF 5:06.21
Män 3000 m Final
Söndag 15:20
1 Samuel Russom
IS Göta
91 IS Göta 8:55.07
2 Timor Sandberg
Trångsvikens IF
99 Trångsvikens IF 9:23.89 PB
3 Daniel Ekholm
IS Göta
81 IS Göta 9:25.88
4 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 10:16.22
5 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 10:20.92
6 Hampus Persson
Hässleholms AIS
86 Hässleholms AIS 10:28.25
Mikael Fågelborg
Björnstorps IF
78 Björnstorps IF DNF
Anton Lindberg
IS Göta
00 IS Göta DNS
Män 3000 m hinder Final
Höjd: 91,4cm
Fredag 18:40
1 Martin Nilsson
IFK Umeå
95 IFK Umeå 10:31.69
2 Simon Westerberg
IF Triangeln
79 IF Triangeln 11:39.36
3 Hampus Persson
Hässleholms AIS
86 Hässleholms AIS 11:55.34
4 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 12:43.45
Män 110 m häck Final
Höjd: 106,7cm
Lördag 11:25
Vind: -0.1
1 Anton Levin
Malmö AI
92 Malmö AI 14.33
2 Viktor Wahlén Diederichsen
Spårvägens FK
98 Spårvägens FK 15.34
3 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 16.27 PB
4 Simon Martinsson
Lomma FIK
99 Lomma FIK 17.20
Män 400 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Fredag 16:20
1 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 1:03.80
2 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 1:18.57
Män Höjd Final
Söndag 12:50
1 Mohamed Nouh
Team Qatar (QAT)
03 Team Qatar (QAT) 202 =PB
2 Joakim Wadstein
Tjalve IF
00 Tjalve IF 202 PB
184189194198202205
Joakim Wadsteinooooxxoxxx
Mohamed Nouh-xoooxoxxx
Män Stav Final
Söndag 12:00
1 Simen Guttormsen
SK Vidar (NOR)
01 SK Vidar (NOR) 515
2 Micael Fagö
IFK Växjö
94 IFK Växjö 453
3 Robin Jacobsson
Ullevi FK
98 Ullevi FK 453
4 Anton Olsson
FIK Färjestaden
99 FIK Färjestaden 423
Emil Östergren
IFK Växjö
98 IFK Växjö x
403413423433443453463473483500515525
Simen Guttormsen--------oooxxx
Emil Östergren--xxx
Robin Jacobsson-----xxoxxx
Anton Olsson--xoxxx
Micael Fagö----xxooxxx
Män Längd Final
Söndag 15:30
1 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 6.77 +3.9
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 5.43 +3.0
123456
Erik Dahlin5.20 +1.45.12 +0.75.28 +2.65.23 +0.45.12 +0.45.43 +3.0
Otto Nilsson6.28 +0.3x 6.77 +3.96.55 -0.66.65 +1.51.54 -1.3
Män Tresteg Final
Lördag 13:45
1 Simon Martinsson
Lomma FIK
99 Lomma FIK 12.26 N/A
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 10.94 N/A
123456
Simon Martinsson 12.26 N/Ax x 11.63 N/A11.76 N/A11.84 N/A
Erik Dahlin10.91 N/A10.84 N/Ax 10.35 N/A10.94 N/A9.50 N/A
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
Lördag 10:00
1 Viktor Gardenkrans
Athletics 24 Seven SK
95 Athletics 24 Seven SK 18.01
2 Anders Gunnarsson
Lomma FIK
68 Lomma FIK 10.44
123456
Anders Gunnarsson9.468.959.6110.4410.3110.40
Viktor Gardenkrans17.1117.8818.0117.7817.3217.86
Män Diskus Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 11:50
1 Gustav Liberg
Ullevi FK
95 Ullevi FK 56.91
2 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 31.85
3 David Hegardt
IFK Lund
73 IFK Lund 27.49
123456
Gustav Libergx53.9555.85x56.91x
Mikael Persson29.02x30.15xx31.85
David Hegardt27.4921.6223.7824.1927.08x
Män Slägga Final
Vikt: 7,26kg
Fredag 16:05
1 Alexander Lindefalk
Hammarby IF
03 Hammarby IF 36.13
Evert Kvist
Alvesta FI
56 Alvesta FI 36.10
123456
Evert Kvist33.1835.2735.8834.95x36.10
Alexander Lindefalk29.9134.9735.4936.13xx
Män Spjut Final
Vikt: 800g
Lördag 14:50
1 Jacob Larsson
IFK Lund
95 IFK Lund 66.32 PB
2 Olof Hansson
Hässelby SK
86 Hässelby SK 60.86
3 Alexander Ottosson
Klippans FK
87 Klippans FK 58.19
4 Anders Gunnarsson
Lomma FIK
68 Lomma FIK 43.82
123456
Olof Hanssonx57.8260.8657.6458.62x
Alexander Ottossonx58.1957.88xxx
Anders Gunnarsson43.3242.16x40.1142.1043.82
Jacob Larsson57.88x64.96x61.5766.32
P19 100 m Final
Söndag 13:55
Vind: -0.2
1 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 11.16
2 Ian Dahlqvist
Åhus FIK
01 Åhus FIK 12.68
Emil Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK DNF
P19 200 m Final
Lördag 16:50
Vind: 0.0
1 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 22.44 SB
2 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 23.72 PB
3 Jakob Zäll
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF 23.74
4 Albert Nurmi
Malmö AI
01 Malmö AI 24.03
P19 2000 m hinder Final
Höjd: 91,4cm
Fredag 18:10
1 Biniam Habtom
Åhus FIK
01 Åhus FIK 6:51.92
2 Morgan Åkerblom
Ystads IF
02 Ystads IF 7:18.37
3 Alexander Ebbestad
Upsala IF
03 Upsala IF 7:42.76
P19 110 m häck Final
Höjd: 99,1cm
Lördag 11:25
Vind: -0.1
1 Max Rosquist-Larsson
Malmö AI
01 Malmö AI 15.22
P19 Höjd Final
Lördag 12:25
1 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 175
2 Emil Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 169
3 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 145
145153158162163169171175176181
Otto Nilsson---o-o-o-xxx
Samuel Carlssonxoxxx
Emil Hansson---o-o-xxx
P19 Stav Final
Söndag 12:00
1 Oliver Edman
Örgryte IS
01 Örgryte IS 403
Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK x
403413423
Otto Nilsson--xxx
Oliver Edmanoxxx
P19 Längd Final
Söndag 11:15
1 Caleb Chidubem Nweke Conable
Malmö AI
01 Malmö AI 6.59 +0.4
123456
Caleb Chidubem Nweke Conable 6.50 0.05.31 -0.36.59 +0.4-
P19 Slägga Final
Vikt: 6,0kg
Fredag 16:05
1 Simon Bjärnlöf Segerlind
Eksjö Södra IK
00 Eksjö Södra IK 48.77 SB
123456
Simon Bjärnlöf Segerlind47.34x47.3048.7748.0946.92
P19 Spjut Final
Vikt: 800g
Lördag 14:50
1 Otto Nilsson
Hovslätts IK
01 Hovslätts IK 46.36
123456
Otto Nilsson43.6943.94x39.2940.0246.36
P17 100 m Final
Söndag 11:25
Vind: 0.0
1 Edvin Assarsson
Eslövs AI
04 Eslövs AI 11.31 =PB
2 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 11.44
3 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 11.51 SB
4 Elias Hedner
Malmö AI
02 Malmö AI 11.55
=5 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.15 PB 12.147
=5 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 12.15 12.147
P17 200 m Final
Lördag 16:25
A-FinalVind: 0.0
Tot. plac.
1 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.10 1 SB
2 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 23.15 2
3 Adam Landén
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 23.24 3
4 Emil Bengtsson
IF Kville
02 IF Kville 24.98 7
5 Zabihulla Bahrami
Höörs IS
03 Höörs IS 27.30 10
B-FinalVind: +0.3
Tot. plac.
1 Hannes Egonsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.82 4
2 Adam Svensson
Malmö AI
03 Malmö AI 24.12 5
3 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 24.84 6
4 Patrik Bergstrand
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 25.18 8
5 Jimmy Moreno
IFK Växjö
03 IFK Växjö 26.33 9
Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK DNS
Sammanställning
1 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.10 SB
2 Elias Wennolf
IFK Lund
03 IFK Lund 23.15
3 Adam Landén
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 23.24
4 Hannes Egonsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 23.82
5 Adam Svensson
Malmö AI
03 Malmö AI 24.12
6 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 24.84
7 Emil Bengtsson
IF Kville
02 IF Kville 24.98
8 Patrik Bergstrand
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 25.18
9 Jimmy Moreno
IFK Växjö
03 IFK Växjö 26.33
10 Zabihulla Bahrami
Höörs IS
03 Höörs IS 27.30
Elias Lindberg
Klippans FK
04 Klippans FK DNS
P17 400 m Final
Söndag 17:15
1 Adam Landén
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 52.88
2 Emil Bengtsson
IF Kville
02 IF Kville 56.75
P17 800 m Final
Söndag 16:50
1 Albin Lago
Genarps IF
03 Genarps IF 2:08.38
2 Erik Weineisen
Björnstorps IF
03 Björnstorps IF 2:25.59
P17 1500 m Final
Lördag 14:30
1 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 4:13.16
2 Carl Erixon
Mölndals AIK
03 Mölndals AIK 4:44.97
P17 3000 m Final
Söndag 15:20
1 Oskar Karlsson
SK Graal
02 SK Graal 9:23.89 PB
2 Alexander Ebbestad
Upsala IF
03 Upsala IF 10:58.59
P17 110 m häck Final
Höjd: 91,4cm
Lördag 11:10
Vind: +0.1
1 Hannes Egonsson
IFK Växjö
03 IFK Växjö 14.59
2 Edvin Månsson
IFK Växjö
02 IFK Växjö 14.64
3 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 15.25
4 Casper Elliot
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 16.27 SB
5 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 16.38
P17 300 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Fredag 15:00
1 Anton Hermansson
Högby IF
02 Högby IF 40.16
2 Moltas Strömberg
IFK Växjö
03 IFK Växjö 41.23
3 Casper Elliot
Huddinge AIS
03 Huddinge AIS 43.20
P17 Höjd Final
Lördag 12:25
1 Adam Svensson
Malmö AI
03 Malmö AI 188
145153158162163169171175176181185188190
Adam Svensson------o-oooxxoxxx
P17 Stav Final
Söndag 14:00
1 Sten Hagström
Örgryte IS
03 Örgryte IS 383
2 Peter Svensson
IF Rigor
02 IF Rigor 383
3 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 353
353363373383393403
Maximilian Lennartssonoxxx
Sten Hagström--oxoxxx
Peter Svensson---xoxxx
P17 Längd Final
Söndag 14:25
1 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 5.62 -0.3
123456
Samuel Ekelund5.62 -0.3x x 5.52 +0.5x x
P17 Tresteg Final
Lördag 13:45
1 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 11.93 N/A
123456
Maximilian Lennartsson11.93 N/A11.70 N/A11.81 N/A11.56 N/A11.78 N/A9.63 N/A
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Lördag 10:00
1 André Bergenhem
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 12.41
2 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 12.39
3 Filip Nilsson
Ystads IF
03 Ystads IF 10.96
123456
André Bergenhem12.0711.2412.4112.2612.2711.91
Filip Nilsson9.9810.9110.2510.4210.9610.93
Maximilian Lennartsson11.35x12.3911.7811.98x
P17 Diskus Final
Vikt: 1,5kg
Söndag 12:25
1 André Bergenhem
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 38.64
2 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 33.85
3 Filip Aasa
Habo Friidrott -04
03 Habo Friidrott -04 33.14
123456
Erik Lindberg33.85xxxxx
André Bergenhemx36.0633.8335.5038.6437.86
Filip Aasa32.8833.14xxxx
P17 Slägga Final
Vikt: 5,0kg
Fredag 16:05
1 Hampus Wallin
Hovslätts IK
02 Hovslätts IK 65.04
2 Filip Aasa
Habo Friidrott -04
03 Habo Friidrott -04 45.03
3 Alexander Lindefalk
Hammarby IF
03 Hammarby IF 41.67
4 André Bergenhem
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 37.96 PB
5 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 37.34
123456
André Bergenhem37.1236.7137.96x35.77x
Filip Aasa40.6441.5540.3543.5945.0338.79
Hampus Wallin63.2864.00x62.97x65.04
Maximilian Lennartssonx37.34xxx37.04
Alexander Lindefalkx41.67x36.51x40.61
P17 Spjut Final
Vikt: 700g
Lördag 14:50
1 Patrik Bergstrand
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 46.32
2 André Bergenhem
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 43.32 PB
3 Filip Nilsson
Ystads IF
03 Ystads IF 39.55
123456
Filip Nilsson37.4438.4937.9237.8439.5539.47
Patrik Bergstrand40.9943.6643.7446.3241.37x
André Bergenhem43.3240.3640.3243.0942.3341.23
P15 80 m Final
Söndag 13:15
Vind: -1.3
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 10.07
2 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 10.14
3 Elsa Van der Gugten
Malmö AI
05 Malmö AI 13.01
Jonatan Lindh
IK Hakarpspojkarna
04 IK Hakarpspojkarna DNS
P15 300 m Final
Lördag 14:50
1 Erik Erlandsson
IFK Lund
04 IFK Lund 37.65
2 Isak Holgersson
IFK Lund
04 IFK Lund 38.47
3 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 38.89 PB
4 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 40.88
5 Philip Frick
Örgryte IS
04 Örgryte IS 42.64
P15 800 m Final
Söndag 16:10
1 Philip Frick
Örgryte IS
04 Örgryte IS 2:11.51
2 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 2:28.83
P15 1500 m hinder Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 17:30
1 Philip Frick
Örgryte IS
04 Örgryte IS 4:55.07
2 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 5:59.03
Erik Framme
Hälle IF
73 Hälle IF 4:58.38
P15 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:25
Vind: -0.4
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 11.30 HAIS-spelsrekord
P15 300 m häck Final
Höjd: 76,2cm
Fredag 15:35
1 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 48.16
P15 Höjd Final
Lördag 12:25
1 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 158
2 Philip Frick
Örgryte IS
04 Örgryte IS 153
145153158162163
Gustav Thyrman-oo-xxx
Philip Frick-xoxxx
P15 Stav Final
Söndag 10:20
1 William Asker
Örgryte IS
04 Örgryte IS 410 PB HAIS-spelsrekord
2 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 323
283293303313323333373393410420
Gustav Thyrmano-xooxoxxx
William Asker------oooxxx
P15 Längd Final
Söndag 10:25
1 Isac Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 5.96 +0.2
2 Sixten Hjalmarsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 5.70 0.0
3 Filip Strand Olsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 5.45 +0.5
123456
Sixten Hjalmarsson5.70 0.05.18 0.05.48 -0.63.98 +1.24.90 -0.95.12 0.0
Filip Strand Olsson5.45 +0.55.38 +1.45.11 0.04.76 -0.55.31 +1.15.12 -1.7
Isac Svensson5.96 +0.25.90 0.05.92 -0.15.90 -0.15.51 0.0x
P15 Tresteg Final
Lördag 13:45
1 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 11.40 N/A
123456
Victor Oldén11.12 N/A11.26 N/A11.21 N/A11.29 N/A11.40 N/Ax
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 13:10
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.96
123456
Lukas Lindbladhxx10.969.9610.74x
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 10:15
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 33.28
2 Hannes Petersson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 22.97
123456
Lukas Lindbladhxx27.1433.2831.1329.73
Hannes Peterssonx20.8021.91xx22.97
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 18:00
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 41.96
2 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 38.31
123456
Victor Oldén37.71x38.31xxx
Lukas Lindbladhxx41.96x37.02x
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 16:25
1 Sixten Hjalmarsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 34.37
2 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 32.96
3 Carl Ekberg
Sävedalens AIK
04 Sävedalens AIK 31.89
4 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 28.29
5 Victor Oldén
FK Athlet
04 FK Athlet 26.78
6 Christoffer Cimbritz
IFK Lund
04 IFK Lund 26.53
123456
Christoffer Cimbritz26.3824.6925.76x26.5326.47
Carl Ekberg26.0029.1027.8824.7330.5631.89
Algot Hallbergxx28.29xxx
Victor Oldén23.7825.58x24.2526.7824.58
Sixten Hjalmarssonx34.37x32.18x30.33
Lukas Lindbladh28.2030.8429.1729.22x32.96
P14 80 m Final
Söndag 12:30
Vind: -0.2
1 Melker Jensfelt
Malmö AI
06 Malmö AI 9.89
2 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 9.90
3 Johan Hedenberg
IF Hagen
05 IF Hagen 9.94 =PB
4 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 9.96
5 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 10.02
6 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.05
7 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 10.76 PB
P14 300 m Final
Lördag 14:55
1 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 38.40 PB
2 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 38.78
3 Johan Hedenberg
IF Hagen
05 IF Hagen 39.03
4 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 39.61
5 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 39.84 PB
6 Morgan Lindstedt
Malmö AI
05 Malmö AI 40.59
P14 800 m Final
Söndag 16:10
1 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 2:09.76
2 Marcus Asker
Malmö AI
05 Malmö AI 2:15.17
3 Morgan Lindstedt
Malmö AI
05 Malmö AI 2:27.96
4 Sander Petri Bere
Genarps IF
05 Genarps IF 2:30.23
P14 80 m häck Final
Höjd: 84,0cm
Lördag 10:25
Vind: -0.4
1 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 12.69
P14 Höjd Final
Lördag 11:35
1 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 164
2 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 155
3 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 151
=4 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 141
=4 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 141
=4 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 141
7 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 141
8 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 135
113120126128131135136141146151155159164167
Algot Hallberg-----o-xxx
Ludvig Palmér-------oooooxoxxx
Alexander Eklund-----o-oxxx
Melvin Vala Tefre--------xooxxx
Jakob Romberg---o-o-oxxx
Måns Bergström-------ooooxxx
Sebastian Karlsson---xo-xxo-xxooxxx
Hugo Frisesdal-----o-oxxx
P14 Stav Final
Söndag 10:20
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 313
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 303
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 273
243253263273283293303313323
Algot Hallberg--xoxxoxxx
Gustav Karlströmxooooooooxxx
Leo Göransson---ooxoxoxxx
P14 Längd Final
Söndag 14:00
1 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 5.66 -2.0
2 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 5.28 -0.7
3 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 4.99 -1.3
4 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.48 +2.1
5 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 4.43 -1.1
6 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 4.36 0.0 PB
7 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 4.17 -1.5
123456
Hugo Frisesdal4.36 0.04.16 -0.34.14 -1.92.48 -2.24.17 +1.44.28 -2.0
Måns Bergström5.53 -0.75.40 +0.45.13 +0.25.50 -1.35.43 -0.75.66 -2.0
Melvin Vala Tefre4.78 -0.34.80 -0.54.90 +0.54.82 -2.24.99 -1.34.80 0.0
Algot Hallberg4.13 -1.44.32 -0.6x 4.45 -1.24.37 -0.24.48 +2.1
Leo Strand4.06 +0.14.43 -1.14.20 -1.2x 4.05 0.0x
Hannes Grimsholmx 3.86 0.04.17 -1.5x x x
Jeroen Perssonx 5.13 +0.3x 5.28 -0.7x 5.19 +0.3
P14 Tresteg Final
Lördag 14:15
1 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 10.05 +0.2
2 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 9.10 0.0
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.08 -0.4
4 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 8.87 -1.2
123456
Algot Hallberg8.55 N/A8.95 -0.78.89 -0.38.71 -1.0x 9.08 -0.4
Leo Strandx 8.15 -0.58.87 -1.28.54 -1.28.63 +0.28.64 -1.6
Hugo Frisesdal9.10 0.0x x 9.01 -0.4x 9.01 -0.8
Melvin Vala Tefrex 9.85 +1.1- 10.05 +0.2- -
P14 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Lördag 13:10
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 11.87 PB
2 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 10.93
3 William Lindqvist
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.92
4 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 9.18
5 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.23
6 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 7.61
7 Sebastian Karlsson
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 6.34
123456
Casper Griphage11.87x11.35xx10.62
William Lindqvist9.109.199.929.49x8.67
Albin Hultqvist8.909.058.668.748.889.18
Sebastian Karlsson6.346.205.525.555.555.59
Alexander Eklund10.5110.0810.5210.5910.9310.67
Jakob Romberg8.13x7.097.91x8.23
Algot Hallberg7.016.527.477.597.437.61
P14 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 09:30
1 Casper Griphage
IFK Trelleborg
05 IFK Trelleborg 38.13
2 Leo Göransson
Klippans FK
05 Klippans FK 31.82
3 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 31.25
4 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 27.64
5 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 24.15
6 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 22.86
7 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 17.20
123456
Casper Griphage33.7138.1335.9637.91xx
Jakob Romberg27.5127.64x25.99x23.47
Albin Hultqvist25.6931.2529.2130.8027.0928.96
Hugo Frisesdalxxx17.20x16.84
Gustav Karlströmx22.86xxxx
Leo Göransson27.7629.3329.2431.82x27.71
Algot Hallberg24.15xxx19.80x
P14 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Fredag 18:00
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 30.64
2 Jakob Romberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 20.70
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 20.57
Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 32.45
Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK x
123456
Algot Hallberg16.23x19.6719.6319.8720.57
Gustav Karlström30.1730.1229.4828.0230.6430.09
Jakob Romberg19.4619.3320.7018.88x20.21
Alicia Byströmxxxxx32.45
Albin Hultqvistxx----
P14 Spjut Final
Vikt: 600g
Lördag 15:45
1 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 42.50
2 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 35.90
3 Alexander Eklund
Klippans FK
05 Klippans FK 34.49
4 Albin Hultqvist
Eksjö Södra IK
05 Eksjö Södra IK 32.82
5 Johan Hedenberg
IF Hagen
05 IF Hagen 32.23
6 Hugo Frisesdal
KA2 IF
05 KA2 IF 17.35
123456
Albin Hultqvist27.0430.4232.4731.2332.8230.89
Johan Hedenberg27.5329.1127.8832.23xx
Alexander Eklund32.6231.6529.5434.4930.69x
Algot Hallberg29.1234.1935.9034.25x34.38
Måns Bergström38.3642.5038.5440.4738.6734.47
Hugo Frisesdalxxxx17.35x
P13 60 m Final
Söndag 10:45
Vind: -0.3
1 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 7.80 PB HAIS-spelsrekord
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 7.99 PB
3 Andre´ Björk
Ystads IF
06 Ystads IF 8.47
4 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.52 PB
5 Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 8.71
6 William Anderberg
IFK Lund
06 IFK Lund 8.84
7 David Jonhed
IF Göta
06 IF Göta 9.48
P13 200 m Final
Lördag 15:55
A-FinalVind: -1.4
Tot. plac.
1 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 25.89 1
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 26.77 2
3 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 28.87 4
4 Nils Hammar
Västerås FK
06 Västerås FK 29.74 6
B-FinalVind: 0.0
Tot. plac.
1 Andre´ Björk
Ystads IF
06 Ystads IF 28.18 3
2 Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 29.33 5
3 Erik Petersson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 30.56 7
4 Jens Linnebank
AV Heerenveen (NED)
06 AV Heerenveen (NED) 31.45 8
Sammanställning
1 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 25.89
2 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 26.77
3 Andre´ Björk
Ystads IF
06 Ystads IF 28.18
4 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 28.87
5 Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 29.33
6 Nils Hammar
Västerås FK
06 Västerås FK 29.74
7 Erik Petersson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 30.56
8 Jens Linnebank
AV Heerenveen (NED)
06 AV Heerenveen (NED) 31.45
P13 600 m Final
Söndag 15:10
1 Albin Sjöström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 1:43.21
2 Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 1:48.66
3 Gabriel Andersson
FK Athlet
06 FK Athlet 1:48.80 SB
4 Teodor De Luca
Malmö AI
06 Malmö AI 1:50.39
5 Melvin Bertilsson
Björnstorps IF
06 Björnstorps IF 1:59.03 SB
P13 1500 m Final
Lördag 14:40
1 Albin Sjöström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 5:09.41
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 5:14.90
3 Manfred Oskarsson
Björnstorps IF
06 Björnstorps IF 5:40.96
Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF DNS
P13 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm, Avstånd: 7,65m
Lördag 09:55
Vind: -0.1
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 9.67 PB
2 Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 10.84
3 Jens Linnebank
AV Heerenveen (NED)
06 AV Heerenveen (NED) 11.69
P13 Höjd Final
Lördag 11:35
1 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 131
2 Laban Börjlind
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 126
113120126128131135136
Laban Börjlindooo-xxx
Linus Lindberg-oo-o-xxx
P13 Stav Final
Söndag 10:20
1 Ove Hagström
Örgryte IS
07 Örgryte IS 253
223233243253263
Ove Hagströmxooooxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Lördag 13:00
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 5.17 -1.5
2 Oliver Mostert
KA2 IF
06 KA2 IF 4.81 0.0
3 Nils Hammar
Västerås FK
06 Västerås FK 4.71 +0.2
4 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4.59 0.0
5 Erik Petersson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 4.19 +0.3 PB
6 David Jonhed
IF Göta
06 IF Göta 3.30 0.0
123456
Oliver Mostert4.58 -1.4x x 4.63 -0.34.58 -1.64.81 0.0
David Jonhed3.24 0.03.18 -0.23.12 0.02.76 +0.23.30 0.03.22 0.0
Akilles Teglbjaerg5.00 +0.65.17 -1.55.02 +0.34.88 -1.3- 4.92 -1.0
Nils Hammar4.05 -0.54.71 0.04.29 -2.44.66 -2.84.70 0.04.71 +0.2
Erik Petersson4.00 -1.0x 4.02 -2.33.33 -0.14.19 +0.3x
Viktor Vartia4.45 -0.3x 4.59 0.04.46 -1.14.57 -0.3x
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 09:35
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 11.55
2 Andre´ Björk
Ystads IF
06 Ystads IF 10.35
3 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 8.47
4 David Jonhed
IF Göta
06 IF Göta 5.07
123456
David Jonhed4.914.915.074.744.745.00
Isak Hjelm8.478.187.618.337.857.51
Andre´ Björk10.359.758.699.189.7110.08
Akilles Teglbjaerg11.39x10.9410.3711.55x
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 10:50
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 36.86
2 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 24.76
123456
Akilles Teglbjaergx36.86x27.0227.4228.28
Isak Hjelmx19.1923.3220.6024.3624.76
P13 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 12:55
1 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 22.73
123456
Isak Hjelmx17.9919.4919.5022.7321.51
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 13:45
1 Akilles Teglbjaerg
KA2 IF
06 KA2 IF 41.39
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 28.21
3 David Jonhed
IF Göta
06 IF Göta 14.09
123456
Linus Lindbergx27.6426.3621.9724.4128.21
David Jonhed14.0912.6013.0212.3611.799.28
Akilles Teglbjaerg40.56x41.3938.8538.7035.64
P12 60 m Final
Söndag 10:40
Vind: 0.0
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 9.11
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.53
3 Tage Hägre
IF Kronan
07 IF Kronan 9.68
4 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.11
P12 200 m Final
Lördag 15:50
Vind: -0.8
1 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 29.19
2 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 30.24
3 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 30.49
4 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 32.09
5 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 32.93
P12 600 m Final
Söndag 14:50
1 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 1:47.33
2 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 1:49.66
3 Valter Wennerbeck
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 2:00.22
4 Milo Rugland
Kalmar SK
08 Kalmar SK 2:04.27
P12 1500 m Final
Lördag 14:40
1 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 5:06.40
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5:13.47
P12 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm, Avstånd: 7,65m
Lördag 11:45
Vind: -0.2Kommentar: Inga tider p.g.a. tekniskt fel
1 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad
P12 200 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Fredag 16:50
Vind: -0.3
1 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 33.16
2 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 34.92
3 Linus Framme
Hälle IF
08 Hälle IF 35.98
P12 Höjd Final
Lördag 10:35
=1 Fredrik Walemo
Eslövs AI
07 Eslövs AI 131
=1 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 131
=3 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 120
=3 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 120
=3 Simon Oldén
FK Athlet
07 FK Athlet 120
98105111113116120121125126129131136
Fredrik Walemo-----o--xo-xoxxx
Simon Oldén---o-o--xxx
Aron Powell---o-o--xxx
Kevin Nordin---o-o--xxx
Erik Sethsson---o-o--xo-xoxxx
P12 Stav Final
Söndag 09:40
1 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 203
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 173
3 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 163
153163173183203213
Ludvig Hallbergoxooxxx
Lucas Falknello-ooxxoxxx
Aron Powelloxxoxxx
P12 Längd Final
Hoppzon
Lördag 12:20
1 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 4.65 +0.5
2 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 4.41 0.0
3 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 4.39 +1.3
4 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 4.13 -0.3
5 Tage Hägre
IF Kronan
07 IF Kronan 3.79 -1.1
6 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.75 -0.3
7 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.66 -0.9
123456
Felix Nilsson4.12 -0.53.96 -0.64.23 -0.73.11 +1.04.39 +1.34.37 -0.9
Mikel Månsson3.44 -1.93.66 -0.9x x x x
William Andersson Widen4.23 -0.94.36 0.04.24 -0.14.41 0.04.40 -1.84.25 0.0
Erik Sethsson4.42 0.04.51 -0.14.65 +0.54.47 -0.12.47 -1.14.55 0.0
Aron Powell3.33 -2.13.73 -0.53.35 -1.43.57 -1.4x 3.75 -0.3
Kevin Nordin4.13 -0.34.05 -0.13.99 0.02.94 0.02.94 0.0-
Tage Hägre3.79 -1.13.62 +2.83.67 -0.93.42 -1.63.49 0.03.48 -0.2
P12 Tresteg Final
Hoppzon
Söndag 12:05
1 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 9.30 -0.3
2 Fredrik Walemo
Eslövs AI
07 Eslövs AI 8.81 -0.9
3 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 8.33 0.0
4 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 7.52 0.0
5 Tage Hägre
IF Kronan
07 IF Kronan 7.48 -0.5
6 Gabriel Rydén
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 7.12 -1.4
123456
Alexandro Thorkéll8.33 0.08.24 -0.18.26 0.08.08 -0.98.07 0.0-
Ludvig Hallberg7.10 +0.17.52 0.07.11 -1.27.31 -0.37.30 0.06.98 -0.7
Gabriel Rydénx x 7.12 -1.46.93 +0.8x 6.84 +0.7
Fredrik Walemo8.71 -1.48.81 -0.9- 8.75 +1.38.53 -2.78.41 +0.6
Kevin Nordin9.18 -0.19.30 -0.38.98 -0.98.45 0.0- -
Tage Hägre7.48 -0.57.42 +0.2x x 7.47 -1.1x
P12 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 10:10
1 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 8.99
2 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 8.97
3 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 5.74
4 Tage Hägre
IF Kronan
07 IF Kronan 5.48
123456
Aron Powell4.774.93x5.115.255.74
Tage Hägre5.475.264.985.005.435.48
Kevin Nordin8.928.208.97xx8.74
Felix Nilsson8.498.99xxxx
P12 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 10:50
1 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 26.90
2 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 24.74
3 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 22.46
4 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 18.66
5 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 15.80
6 Tage Hägre
IF Kronan
07 IF Kronan 15.36
7 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 14.86
123456
Tage Hägre11.7715.3615.03x11.6711.76
Edvin Mattsson22.46xxxxx
Felix Nilsson18.88x20.2123.20x24.74
Ludvig Hallberg14.1414.8314.8014.6914.8614.86
Alexandro Thorkéllx-x15.8015.1914.60
Kevin Nordin26.9026.6026.1525.2226.4126.25
Mikel Månsson17.6518.66xx17.39x
P12 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Lördag 12:55
1 Kevin Nordin
IFK Växjö
07 IFK Växjö 23.86
2 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 17.81
3 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 17.40
123456
Edvin Mattssonx17.8117.21x17.45x
Kevin Nordin19.9021.8123.4019.4823.8623.47
Eric Hanssonx13.8212.8717.4013.7513.09
P12 Spjut Final
Vikt: 400g
Lördag 13:45
1 Alvin Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 28.42
2 Erik Sethsson
IK Sisu
07 IK Sisu 25.86
3 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 23.87
4 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 21.96
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 20.78
6 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 16.44
7 Tage Hägre
IF Kronan
07 IF Kronan 14.58
123456
Loke Bergström xx23.2622.5623.8719.34
Ludvig Hallbergx-14.3120.78x15.27
Jonatan Eklund20.38---21.7821.96
Erik Sethsson25.3325.0713.1524.0725.8622.68
Tage Hägre14.5810.4912.717.5313.6113.75
Alvin Fohlén Gladh26.2628.4223.6124.2224.2424.87
Eric Hansson11.08x16.1214.2516.3616.44
P11 60 m Försök
Lördag 12:05
Heat 1Vind: -1.7
1 Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 9.08 Q
2 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 9.27 q
3 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.67 q
4 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 10.70
Heat 2Vind: +1.3
1 Theo Pantzar
Huddinge AIS
08 Huddinge AIS 8.76 Q PB
2 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 9.44 q =PB
3 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 9.48 q
4 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.57 q
5 Linus Framme
Hälle IF
08 Hälle IF 9.95 q
6 Petter Lindberg
Höganäs FI
08 Höganäs FI 10.10
P11 60 m Final
Lördag 13:20
Vind: 0.0
1 Theo Pantzar
Huddinge AIS
08 Huddinge AIS 8.85 PB
2 Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 8.94 PB
3 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 9.05 SB
4 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 9.55
5 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.58
6 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 9.66
7 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.83
8 Linus Framme
Hälle IF
08 Hälle IF 10.03
P11 600 m Final
Lördag 16:15
1 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 1:56.86 SB
2 Petter Lindberg
Höganäs FI
08 Höganäs FI 1:57.58
3 Linus Framme
Hälle IF
08 Hälle IF 2:01.77 PB
4 Milo Rugland
Kalmar SK
08 Kalmar SK 2:03.88
5 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 2:22.89
P11 Höjd Final
Lördag 10:35
1 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 125
2 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 121
3 Linus Framme
Hälle IF
08 Hälle IF 116
4 Petter Lindberg
Höganäs FI
08 Höganäs FI 111
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 111
6 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 105 =PB
98105111113116120121125126129
Ingmar Westfeldtxoxxoxxx
Linus Frammeooxxo-xxo-xxx
Marius Enebergoxoo-o-oxo-xxx
Oskar Perssonooxo-o-xxoxxx
Ludvig Hallberg-xxoxxo-xxx
Petter Lindberg ooxxo-xxx
P11 Längd Final
Hoppzon
Lördag 14:35
1 Colin Rosén
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 4.08 -1.1
2 Emil Mennborg
IK Hakarpspojkarna
08 IK Hakarpspojkarna 4.07 0.0
3 Theo Pantzar
Huddinge AIS
08 Huddinge AIS 3.85 0.0
4 Oskar Persson
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.79 0.0
5 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.67 -2.0
6 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 3.55 -0.4
7 Petter Lindberg
Höganäs FI
08 Höganäs FI 3.23 0.0
8 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 3.21 -0.2
1234
Theo Pantzar3.80 0.03.71 -0.23.72 0.03.85 0.0
Petter Lindberg 2.95 0.02.22 0.03.16 0.03.23 0.0
Emil Mennborg3.94 -0.14.04 0.03.65 -1.64.07 0.0
Ingmar Westfeldt3.06 -0.93.21 -0.23.16 -1.73.08 -0.4
Jonatan Eklund3.55 -0.42.71 -0.43.39 +0.2-
Marius Eneberg3.25 -0.93.67 -2.03.60 -2.63.48 0.0
Colin Rosén 3.75 -0.74.08 -1.13.85 -2.44.00 0.0
Oskar Persson3.79 0.03.62 0.03.67 +0.93.67 -0.2
P11 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Lördag 15:20
1 Edvin Mattsson
Kalmar SK
08 Kalmar SK 8.56
2 Alvin Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 7.95
3 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 7.55
4 Linus Framme
Hälle IF
08 Hälle IF 7.35 PB
5 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 7.33
6 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.51
7 Ingmar Westfeldt
Upsala IF
08 Upsala IF 4.98 PB
1234
Jonatan Eklund7.207.157.55x
Ludvig Hallberg6.51x6.08x
Ingmar Westfeldt4.854.984.934.65
Loke Bergström 7.047.007.337.16
Alvin Fohlén Gladh7.847.057.567.95
Linus Frammex7.316.737.35
Edvin Mattssonx8.328.398.56
P10 60 m Försök
Söndag 10:00
Heat 1Vind: 0.0
1 Jonas Gretlund
Amager AC (DEN)
09 Amager AC (DEN) 8.89 Q
2 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.29 q
3 Oscar Henriksson
Öresund FK
09 Öresund FK 9.32 q
4 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.56 q
5 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.01 q
6 Erik Mattisson
Vittsjö GIK
09 Vittsjö GIK 10.11
Heat 2Vind: 0.0
1 Filip Englund
Malmö AI
09 Malmö AI 8.98 Q
2 Valter Delavaux
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 9.31 q PB
3 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.34 q
4 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.07
5 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 10.18
P10 60 m Final
Söndag 11:05
Vind: -0.4
1 Jonas Gretlund
Amager AC (DEN)
09 Amager AC (DEN) 8.89
2 Oscar Henriksson
Öresund FK
09 Öresund FK 9.17
3 Valter Delavaux
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 9.22 PB
4 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.25
5 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 9.39
6 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 9.58
7 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 9.87
Filip Englund
Malmö AI
09 Malmö AI DNS
P10 600 m Final
Söndag 14:30
1 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 2:02.47
2 Oscar Henriksson
Öresund FK
09 Öresund FK 2:08.29
3 Benjamin Vartia
FK Athlet
09 FK Athlet 2:08.87
4 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 2:19.94
5 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2:25.45
P10 Höjd Final
Söndag 14:45
1 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 127
2 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 123
3 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 119
4 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 119
5 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 110
6 Erik Mattisson
Vittsjö GIK
09 Vittsjö GIK 99
9299105110115119123127130
Erik Mattissonoxxoxxx
Bille Silveroooxxoxxx
Lucas Falknell---oooxoxxx
Alexandro Thorkéll-oooooxxx
Dante Rydhéooooooxoxxx
Wilhelm Mörstam---ooooxxoxxx
P10 Längd Final
Hoppzon
Söndag 13:10
1 Jonas Gretlund
Amager AC (DEN)
09 Amager AC (DEN) 4.48 -2.0
2 Oscar Henriksson
Öresund FK
09 Öresund FK 4.12 +0.8
3 Wilhelm Mörstam
IFK Växjö
09 IFK Växjö 4.03 0.0
4 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 3.98 -0.6
5 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 3.89 0.0
6 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 3.71 +0.9
7 Valter Delavaux
Eksjö Södra IK
09 Eksjö Södra IK 3.71 0.0
8 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.34 -2.0
9 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.27 +1.3
10 Erik Mattisson
Vittsjö GIK
09 Vittsjö GIK 3.23 -0.9
11 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 2.87 0.0
12 Benjamin Vartia
FK Athlet
09 FK Athlet 2.56 -1.4
1234
Oscar Henriksson3.88 +0.43.82 -0.64.12 +0.83.93 +0.4
Wilhelm Mörstam3.87 -1.93.96 -1.93.68 -2.04.03 0.0
Axel Danarö2.77 -1.02.87 0.02.85 +1.52.76 -0.8
Erik Mattisson3.05 -1.53.02 -2.12.84 -1.83.23 -0.9
Bille Silver3.22 -3.63.03 +1.42.68 -1.13.27 +1.3
Benjamin Vartiax 2.56 -1.4x 1.74 0.0
Jonas Gretlund4.36 -2.44.30 +1.74.29 -0.54.48 -2.0
Alexandro Thorkéll3.98 -0.63.95 0.03.96 -0.43.61 +1.3
Albin Anderberg3.73 -1.93.84 -0.73.89 0.03.79 -0.6
Malte Håkansson3.34 -2.0x 3.10 -0.52.19 -0.3
Valter Delavaux3.71 0.03.56 +0.9x 3.64 +2.4
Lucas Falknell3.65 -1.63.71 +0.93.54 -0.93.59 0.0
P10 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 12:15
1 Alexandro Thorkéll
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 7.55
2 Alfred Mars
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 7.10
3 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.04
4 Bille Silver
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 6.47
5 Erik Mattisson
Vittsjö GIK
09 Vittsjö GIK 6.24
6 Tiger Odéhn
Ystads IF
10 Ystads IF 5.67
7 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5.36
1234
Bille Silver6.166.475.776.28
Malte Håkansson7.047.00x6.66
Alfred Marsx7.10x6.11
Erik Mattisson5.706.026.246.02
Alexandro Thorkéll7.55--6.16
Axel Danarö5.364.975.14x
Tiger Odéhn5.67x5.624.83
P9 60 m Final
Lördag 13:15
Vind: -2.0
1 Dante Rydhé
Hässleholms AIS
10 Hässleholms AIS 9.85
2 Love Hansson