Resultat Åhus Indoor

Liviushallen, Kristianstad   2020-02-01 - 2020-02-02

Arrangör: Åhus FIK Tävlingsledare: Kerstin Karlström, Stoffe Danarö, Alexander Nertlinge Asp Senast uppdaterad: 2020-02-02 16:01:49
2020-02-01 2020-02-02 Alla dagar
Resultatkort
Kvinnor 60 m Final
DM
Söndag 11:40
1 Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF 7.97
2 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 8.00 PB
3 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 8.36
4 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 8.39
5 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 9.26
Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK DQ
Kvinnor 60 m Extralopp
DM
Söndag 13:50
1 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 8.10
2 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 8.39
Binai Ahmad
KA2 IF
97 KA2 IF DNS
Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK DNS
Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
Kvinnor 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
DM
Söndag 10:00
1 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 9.66
Kvinnor 60 m häck Extralopp
Höjd: 84,0cm
DM
Söndag 10:30
1 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 9.75
Kvinnor Höjd Final
DM
Söndag 13:10
1 Tilde Bjerager
Höörs IS
04 Höörs IS 159
2 Sara Johansson
IFK Lund
94 IFK Lund 156
3 Mea Gedin
Malmö AI
01 Malmö AI 153
4 Emelie Biarner
Klippans FK
02 Klippans FK 147
5 Sofia Ovesson
IFK Helsingborg
02 IFK Helsingborg 143
6 Ronja Sjöstrand
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 138
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet x
118123128133138143147150153156159165
Emelie Biarner------oxxx
Sara Johansson-----oxoooxoxxx
Tilde Bjerager--------o-xoxxx
Mea Gedin------xooxoxxx
Ronja Sjöstrandooxoooxxx
Sofia Ovesson----oxoxxx
Daphne Rönnerling---
Kvinnor Längd Final
Söndag 14:30
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 5.39
2 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.17
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 5.03
4 Stina Svenby
Ystads IF
04 Ystads IF 4.82
5 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 4.74
6 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 4.53
7 Betty Lecander
IFK Trelleborg
03 IFK Trelleborg 4.52
8 Ines Kippel
Ystads IF
05 Ystads IF 4.50
9 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 4.33
10 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 4.32
11 Sana Al-ani
Åhus FIK
02 Åhus FIK 4.04
12 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 4.00
13 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 3.85
14 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 3.05
123456
Alva Ardegård3.05xx
Ebba Michelsbergx4.324.26
Alice Lindhx4.00x
Ellen Rohlen3.853.803.76
Emilia Franzén5.395.205.285.245.283.89
Filippa Svensson4.74xx4.614.694.44
Stina Svenby3.454.554.824.584.713.45
Ines Kippel4.404.304.474.50x4.19
Alice Albien4.314.384.504.334.264.53
Emilia Johansson5.174.973.514.804.05x
Betty Lecander4.334.184.494.52xx
Sana Al-ani2.704.043.70
Johanna Persson4.334.084.25
Linnéa Säfström4.83x5.034.744.764.68
Kvinnor Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 09:20
1 Anna Lindholm
FK Athlet
98 FK Athlet 9.22
2 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 8.83
3 Ellen Rohlen
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.56
123456
Alicia Byström8.428.828.83xxx
Ellen Rohlenx7.567.24xxx
Anna Lindholmx9.118.538.259.229.05
F17 60 m Försök
DM
Söndag 11:50
Heat 1
1 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 8.35 q
2 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 8.48 q =SB
3 Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK 8.73 =SB
Iza Mellberg
Öresund FK
04 Öresund FK DNS
Heat 2
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 7.78 q
2 Stina Svenby
Ystads IF
04 Ystads IF 8.45 q
3 Titti Ewertzh
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 8.46 q
4 Ines Kippel
Ystads IF
05 Ystads IF 8.65 q
F17 60 m Final
DM
Söndag 13:20
1 Emilia Franzén
Klippans FK
04 Klippans FK 7.83
2 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 8.31
3 Stina Svenby
Ystads IF
04 Ystads IF 8.44
4 Titti Ewertzh
IFK Helsingborg
03 IFK Helsingborg 8.49
5 Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 8.57
6 Ines Kippel
Ystads IF
05 Ystads IF 8.84
F17 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
DM
Söndag 10:00
1 Una Rahic Ademovic
Malmö AI
04 Malmö AI 9.45 PB
2 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 9.83 PB
3 Linnea Haara
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.97
Alice Lindh
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS DNS
F17 60 m häck Extralopp
Höjd: 76,2cm
DM
Söndag 10:30
1 Una Rahic Ademovic
Malmö AI
04 Malmö AI 9.45 PB
2 Filippa Svensson
Åhus FIK
03 Åhus FIK 9.65 PB
3 Linnea Haara
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.48
F17 Höjd Final
DM
Söndag 09:30
1 Johanna Persson
Ystads IF
03 Ystads IF 150 Efter omhoppning
2 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 150
145150155
Johanna Perssonoxoxxx
Johanna Perssonoxoxxx
F17 Stav Final
DM
Söndag 11:00
1 Ronja Sjöstrand
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 312 PB
2 Ellen Persson
Malmö AI
03 Malmö AI 282 SB
Alice Albien
Öresund FK
04 Öresund FK x
112122132142152162242252262272282292302312322
Ronja Sjöstrand---------oooxoxoxxx
Alice Albienxxx
Ellen Persson-------xoooxoxxx
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 09:20
1 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.56
2 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 8.78
3 Amelie Götesson
Hässleholms AIS
04 Hässleholms AIS 8.22
123456
Amelie Götesson7.578.008.228.01x8.07
Tova Möllerström10.5610.42xx10.09x
Almida Karlsson7.937.857.888.788.368.09
F15 60 m Final
DM
Söndag 12:40
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 7.97
2 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.67
3 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 8.79
4 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 9.20
5 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 9.28
Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS
F15 60 m Extra lopp
DM
Söndag 14:30
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.04
2 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 9.49
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet DNS
Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS DNS
Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK DNS
Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK DNS
F15 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
DM
Söndag 09:40
1 Emilia Johansson
Klippans FK
05 Klippans FK 8.93
2 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.69 PB
3 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 9.73
F15 60 m häck Extralopp
Höjd: 76,2cm
DM
Söndag 10:40
1 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 9.78
F15 Höjd Final
DM
Söndag 13:10
1 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 147
2 Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet 143
3 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 128
128133138143147150
Daphne Rönnerling-oxooxxx
Linnea Rydinxoxxx
Alicia Halldén--xxooxxoxxx
F15 Stav Final
DM
Söndag 11:00
1 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 262
242252262272
Alicia Halldénooxoxxx
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 14:50
1 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 9.93
2 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 9.34
3 Linnéa Säfström
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.25
4 Almida Karlsson
FIF Gnistan
05 FIF Gnistan 9.21
5 Alicia Halldén
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.01
6 Ebba Kleman
Ystads IF
06 Ystads IF 8.75
7 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 7.85
123456
Alicia Halldén8.618.039.01x8.497.56
Almida Karlsson7.397.718.389.218.559.01
Majken Nilsson9.569.939.289.909.59x
Linnéa Säfström9.25x8.759.070.000.00
Linnea Rydin6.627.487.547.727.857.47
Ebba Kleman8.758.247.848.437.908.39
Lina Ås7.788.709.348.438.729.11
F14 60 m Försök
DM
Söndag 12:20
Heat 1
1 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 8.93 q PB
2 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 9.03 q
3 Alma Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 9.42
4 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 9.62
5 Amanda Paulsson
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 10.19
Heat 2
1 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 8.70 q
2 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 8.87 q
3 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 8.96 q
4 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 9.08 q
5 Anne Rasmussen
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 9.15
6 Ida Andersen
Vittsjö GIK
06 Vittsjö GIK 10.57
F14 60 m Final
DM
Söndag 14:50
1 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 8.66
2 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 9.00
3 Alva Ardegård
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.03
4 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.10
5 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 9.12
6 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 9.18
F14 60 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
DM
Söndag 09:30
Heat 1
1 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 10.28 q
2 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 11.31 q
3 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 11.70 q
4 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 12.90
Heat 2
1 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 10.80 q 10.796
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 10.80 q 10.799
3 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 10.89 q
4 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 12.39
F14 60 m häck Final
Höjd: 76,2cm
DM
Söndag 10:20
1 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 10.14
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 10.25
3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 10.50
4 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 11.03
5 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 11.18
6 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 11.97
F14 Höjd Final
DM
Söndag 11:00
1 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 147
2 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 138
3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 138
4 Lina Ås
Ystads IF
06 Ystads IF 133
5 Anesa Delkic
IF Kronan
06 IF Kronan 133
=6 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 128
=6 Ella Roman
IFK Lund
06 IFK Lund 128
=6 Tintin Ljungberg
Simrishamns AIF
07 Simrishamns AIF 128
9 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 123
113118123128133138143147150
Lina Ås---ooxxx
Anesa Delkic-oooxoxxx
Ida Svedenborn--xoooxxoxxx
Ebba Holgersson--oxxx
Tilda Persson--ooxxx
Tintin Ljungbergooooxxx
Ella Roman--ooxxx
Asta Hägglund---oooxxooxxx
Ebba Michelsberg-oooxooxxx
F14 Stav Final
DM
Söndag 13:00
1 Emma-Lisa Johansson
KA2 IF
06 KA2 IF 222
2 Freja Strenius
KA2 IF
06 KA2 IF 222
3 Ida Svedenborn
IF Kronan
06 IF Kronan 192
4 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 182
5 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 172
6 Asta Hägglund
IF Kronan
06 IF Kronan 142
112122132142152162172182192202212222232
Freja Strenius----------oxoxxx
Asta Hägglundxoxoxxooxxx
Nicole Björklund--oooooxxx
Emma-Lisa Johansson--------ooxooxxx
Ida Svedenbornooooxxoxxooxoxoxxx
Elin Lundberg-oooooooxxx
F13 60 m Försök
DM
Söndag 13:00
Heat 1
1 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.29 q
2 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 9.43 q
3 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 9.71
4 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.79
5 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 10.07
Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan DNS
Heat 2
1 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 8.86 q
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.05 q
3 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 9.11 q
4 Anna Abrahamsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.39 q
5 Boontuu Addisa
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.12 10.112
6 Enna Galic
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 10.12 10.118
F13 60 m Final
DM
Söndag 14:00
1 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 8.93
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.10
3 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 9.20
4 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.32
5 Anna Abrahamsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.41
6 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 9.59
F13 60 m häck Försök
Höjd: 70cm
DM
Lördag 09:00
Heat 1
1 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 11.35 q
2 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 11.73 q
3 Emma Åkesson
IF Kronan
07 IF Kronan 12.57 q
4 Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan 12.65
Heat 2
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 10.51 q
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 11.37 q
3 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 12.35 q
4 Anna Abrahamsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 13.16
F13 60 m häck Final
Höjd: 70cm
DM
Lördag 09:50
1 Maya Lilja
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 10.27 1:a DM
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 10.90 2:a DM
3 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 11.14 3:a DM
4 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 11.63 4:a DM
5 Emma Åkesson
IF Kronan
07 IF Kronan 12.23 12.222 5:a DM
6 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 12.23 12.230 6:a DM
F13 Höjd Final
DM
Lördag 10:40
1 Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan 133 1:a DM
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 133 2:a DM
3 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 123 3:a DM
4 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 123 PB
5 Emma Åkesson
IF Kronan
07 IF Kronan 118 4:a DM
6 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 118 5:a DM
7 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 118 6:a DM
108113118123128133137
Klara Dahlinoooxxoxxx
Vilma Atthageooxxoxxx
Tilde Nilssonoooooxoxxx
Savanna Thuressonooooooxxx
Ella Törnblomooooxxx
Liv Håkanssonooxoxxx
Emma Åkessonooo-
F13 Stav Final
DM
Lördag 13:00
1 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 222 PB
2 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 172 1:a DM
3 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 162 2:a DM
4 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 142 3:a DM
5 Savanna Thuresson
IF Kronan
07 IF Kronan 122 4:a DM
6 Emma Åkesson
IF Kronan
07 IF Kronan 122 5:a DM
112122132142152162172182192202212222232
Liv Håkanssonooxxoxxoxxx
Savanna Thuressonxooxxx
Emma Åkessonxoxoxxx
Klara Dahlin----oooooxoxoxxoxxx
Nicole Björklund--oooooxxx
Vilma Atthageoxooxoooxxx
F13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 11:30
1 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 4.33
2 Tilde Nilsson
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 4.12
3 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.95
4 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 3.82
5 Tintin Ljungberg
Simrishamns AIF
07 Simrishamns AIF 3.71
6 Anna Abrahamsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.52
7 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 3.51
8 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 3.23
9 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 3.18
123456
Nicole Björklund3.803.863.853.953.753.52
Felicia Mårtensson4.314.314.334.184.104.16
Tilde Nilsson4.123.934.073.724.033.84
Hedvig Jeansson Rahm3.483.353.373.513.313.39
Filipa Ivarsson3.233.153.193.113.083.07
Anna Abrahamsson3.493.473.52x2.753.26
Tintin Ljungberg3.543.433.623.663.603.71
Agnes Sandberg3.073.182.92
Liv Håkansson3.263.013.773.823.793.52
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
DM
Söndag 10:20
1 Felicia Mårtensson
Ystads IF
07 Ystads IF 9.23
2 Liv Håkansson
IF Kronan
07 IF Kronan 9.19
3 Tintin Ljungberg
Simrishamns AIF
07 Simrishamns AIF 7.54
4 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 6.90
5 Filipa Ivarsson
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 6.58
6 Hedvig Jeansson Rahm
FK Athlet
07 FK Athlet 6.38
7 Anna Abrahamsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5.80
123456
Tintin Ljungberg7.477.546.946.917.296.37
Felicia Mårtensson7.559.159.238.808.838.40
Liv Håkansson8.309.198.827.798.216.74
Hedvig Jeansson Rahm5.866.246.005.825.726.38
Anna Abrahamsson5.705.415.285.805.195.73
Nicole Björklund6.346.906.796.616.496.56
Filipa Ivarsson6.585.536.456.256.255.79
F12 60 m Försök
DM
Söndag 11:00
Heat 1
1 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.09 q
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.25 q
3 Nova Hedin
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.44
4 Disa Andersson
IF UDD
08 IF UDD 9.82
5 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 11.27
Heat 2
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.84 q
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.33 q
3 Sonia Kurashova
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.08
4 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 10.30
5 Gisela Karlsson
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 10.71
Heat 3
1 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.15 q
2 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.35 q
3 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 9.40
4 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.66
5 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.96
6 Amanda Johansson
IF Kronan
08 IF Kronan 10.53
F12 60 m Final
DM
Söndag 13:30
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.78
2 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.07
3 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 9.10
4 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 9.40
5 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.44
6 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.50
F12 60 m häck Försök
Höjd: 70cm
DM
Lördag 09:10
Heat 1
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.54 q
2 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 11.58 q
3 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 12.04 q
4 Tuva Kilsgård
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 13.12
5 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 13.38
Heat 2
1 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 11.47 q
2 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 11.99 q
3 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.15
4 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 12.48
5 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 12.82
6 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 13.10
Heat 3
1 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.03 q
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 12.24
3 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 12.30
4 Ellinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 12.77
5 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 12.94
F12 60 m häck Final
Höjd: 70cm
DM
Lördag 10:00
1 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.96 1:a DM
2 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 11.13 2:a DM
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 11.60 3:a DM
4 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 11.79 4:a DM
5 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 12.10 5:a DM
6 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 12.11 6:a DM
F12 Höjd Final
DM
Söndag 12:00
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 137
=2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 133
=2 Ellinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 133
4 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 128
5 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 123
6 Disa Andersson
IF UDD
08 IF UDD 123
7 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 123
8 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 118
=9 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 118
=9 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 118
11 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 118
12 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 118
108113118123128133137141
Siri Lindgrenooooxxx
Elvira Helgesson-oooooxoxxx
Alice Olssonoooooxoxxx
Cajsa Hanssonooxoxxoxxx
Lisa Berggrenxooooxxoxxx
Ellinore Anderssonoooooxoxxx
Annie Krikströmoxoxxoxxx
Isabelle Johnforsoooxxx
Disa Anderssonooxoxoxxx
Ella Hägglundooxoxxx
Vera Friskooxxoxxx
Thea Klemanooxoxxx
F12 Stav Final
DM
Lördag 10:40
1 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 182 1:a DM
=2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 172 2:a DM
=2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 172 2:a DM
=2 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 172 2:a DM
5 Tyra Svedenborn
IF Kronan
08 IF Kronan 162 5:a DM
6 Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK 152 6:a DM
=7 June Johansson
KA2 IF
09 KA2 IF 152
=7 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 152 7:a DM
112122132142152162172182192
Sienna Karströmooooxoxxx
Vera Frisk--ooxxoxoxoxoxxx
Alice Olsson-ooooxoxxoxxx
Elin Lundberg--oooxoxxoxxx
Nelly Rohlen--oooxxx
Tyra Svedenborn-oxoooxoxxx
June Johanssonooooxoxxx
Molly Kamp-ooooxoxxoxxx
F12 Längd Final
Hoppzon
Söndag 09:30
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.54
2 Siri Lindgren
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 4.26
3 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 4.10
4 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4.04
5 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.99
6 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.83
7 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 3.79
8 Amanda Johansson
IF Kronan
08 IF Kronan 3.71
9 Sonia Kurashova
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.55
10 Cajsa Hansson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.49
=11 Ellinore Andersson
Ystads IF
08 Ystads IF 3.45
=11 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.45
13 Vendela Bogren
Höörs IS
08 Höörs IS 3.43
14 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.27
15 Disa Andersson
IF UDD
08 IF UDD 3.21
16 Emma Andersen
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 3.12
17 Thea Kleman
Ystads IF
08 Ystads IF 3.04
18 Gisela Karlsson
Vittsjö GIK
08 Vittsjö GIK 3.04
19 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 2.80
123456
Annie Krikström3.793.643.753.573.753.61
Amanda Johansson3.343.113.713.463.323.45
Gisela Karlsson3.04x2.88
Siri Lindgren3.433.994.024.264.164.19
Emma Andersen3.103.043.12
Elvira Helgesson4.364.314.334.294.544.45
Cajsa Hansson3.493.492.63
Sonia Kurashova3.183.55x
Alice Olsson3.963.843.763.854.034.04
Elin Lundberg4.104.064.033.173.853.96
Ellinore Andersson3.363.453.39
Disa Andersson3.083.213.15
Lisen Schrewelius3.683.993.803.673.783.51
Thea Kleman3.013.043.03
Maja Dahlberg3.023.153.27
Elsa Ljung2.802.012.61
Vera Frisk3.613.493.833.813.683.49
Vendela Bogren3.392.863.43
Isabelle Johnfors3.363.393.45
F12 Kula Final
Vikt: 2,0kg
DM
Lördag 12:00
1 Lisen Schrewelius
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.50 1:a DM
2 Elin Lundberg
IF Kronan
08 IF Kronan 8.99 2:a DM
3 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 7.49 3:a DM
4 Elsa Ljung
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 7.35 4:a DM
5 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 7.22 5:a DM
6 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 6.87 6:a DM
7 Ella Mars
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.82 7:a DM
8 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 6.62 8:a DM
9 Maja Dahlberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 6.27 9:a DM
10 Ella Hägglund
Ystads IF
08 Ystads IF 6.04 10:a DM
11 Tuva Kilsgård
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 5.68 11:a DM
12 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 5.68 12:a DM
Nelly Rohlen
Åhus FIK
08 Åhus FIK -
Amanda Johansson
IF Kronan
08 IF Kronan x
123456
Rut Nilsson6.33x6.346.666.876.18
Ella Mars6.076.285.936.116.826.35
Vera Frisk-5.345.68
Nelly Rohlen-xx
Lisen Schrewelius8.729.148.468.259.509.04
Lisa Berggren6.526.616.676.677.496.94
Ella Hägglund4.966.045.64
Maja Dahlberg6.275.765.17
Elsa Ljung6.286.496.267.327.356.55
Tuva Kilsgårdx5.685.37
Elin Lundberg8.568.488.447.918.998.45
Alice Olsson6.336.897.226.737.147.06
Annie Krikström6.626.346.316.126.286.49
Amanda Johanssonx
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuellt resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuellt resultatkort för att se resultat.

Veteraner Kvinnor 60 m Final
Lördag 11:40
A-Final
1 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 9.32
2 Nilla Dahlin
IF UDD
78 IF UDD 9.96
3 Ylva Wessman
Malmö AI
59 Malmö AI 9.99 9.986
4 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 11.76
B-Final
1 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 9.99 9.982
2 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 10.24
3 Ann-Christine Björklund
Åhus FIK
65 Åhus FIK 12.06
4 Kristina ponting
Umara SC
61 Umara SC 15.81
Resultat efter VMA-omräkning
1 Ylva Wessman
Malmö AI
59 Malmö AI 8.12
2 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 8.89
3 Nilla Dahlin
IF UDD
78 IF UDD 9.50
4 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 9.77
5 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 9.88
6 Ann-Christine Björklund
Åhus FIK
65 Åhus FIK 10.23
7 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 11.63
8 Kristina ponting
Umara SC
61 Umara SC 13.41
Veteraner Kvinnor 60 m häck Final
Lördag 10:10
1 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 11.48
Resultat efter VMA-omräkning
1 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 10.40
Veteraner Kvinnor Höjd Final
Lördag 12:20
1 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 131
2 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 83
80838689929598101104107110113116119122125128131134
Ellna Johnssonxooxxx
Emma Lindberg-----------o-oxooxoxoxxx
Resultat efter VMA-omräkning
1 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 137
2 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 87
Veteraner Kvinnor Längd Final
Lördag 10:40
1 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 3.87
2 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 3.75
3 Marie Grahn
KA2 IF
67 KA2 IF 3.72
4 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 2.67
123456
Ellna Johnsson2.27-2.262.652.322.67
AnnaLena Falknell3.823.803.793.573.873.67
Emma Lindberg3.413.673.703.483.753.48
Marie Grahn 3.643.403.723.703.58-
Resultat efter VMA-omräkning
1 Marie Grahn
KA2 IF
67 KA2 IF 4.66
2 AnnaLena Falknell
FK Athlet
78 FK Athlet 4.29
3 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 3.93
4 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 2.8
Veteraner Kvinnor Kula Final
Lördag 13:50
1 Marie Grahn
KA2 IF
67 KA2 IF 9.25
2 Kerstin Karlström
Åhus FIK
70 Åhus FIK 7.59
3 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 7.50
4 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 7.10
5 Lena Larsson
Malmö AI
70 Malmö AI 6.61
6 Nilla Dahlin
IF UDD
78 IF UDD 6.37
7 Ann-Christine Björklund
Åhus FIK
65 Åhus FIK 6.11
123456
Lena Larsson6.56x6.616.516.466.56
Nilla Dahlin5.766.326.056.166.206.37
Ann-Christine Björklund5.885.655.575.515.906.11
Marie Grahn 8.74x9.25x8.586.23
Lina Sövgren6.586.186.406.64x7.10
Kerstin Karlström7.326.766.787.597.217.53
Emma Lindberg6.096.726.627.147.507.11
Resultat efter VMA-omräkning
1 Marie Grahn
KA2 IF
67 KA2 IF 11.66
2 Kerstin Karlström
Åhus FIK
70 Åhus FIK 9.56
3 Ann-Christine Björklund
Åhus FIK
65 Åhus FIK 8.37
4 Lena Larsson
Malmö AI
70 Malmö AI 8.33
5 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 7.88
6 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 7.77
7 Nilla Dahlin
IF UDD
78 IF UDD 7.07
Män 60 m Försök
DM
Söndag 11:30
Heat 1
1 James Gaudiello
Malmö AI
98 Malmö AI 7.19 q PB
2 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.58 q PB
3 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.84 q PB
Heat 2
1 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.44 q
2 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.64 q =PB
3 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 7.88 q
4 Anders Nilsson
Malmö AI
63 Malmö AI 8.68 SB
Män 60 m Final
DM
Söndag 14:40
1 James Gaudiello
Malmö AI
98 Malmö AI 7.11 PB
2 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.37 PB
3 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.66 PB
4 Erik Johansson
Hässleholms AIS
94 Hässleholms AIS 7.87
5 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 7.89 PB
Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
Män Stav Final
DM
Söndag 15:00
1 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 372
2 Johnny Lundberg
IF Kronan
82 IF Kronan 272
3 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 242
4 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 232
5 Erik Ardengård
IF Kronan
92 IF Kronan 182
142152162172182192202212222232242252262272282352362372382
Tomas Jeansson--------oooxxx
Maximilian Lennartsson---------------xooxxoxxx
Johnny Lundbergoooxoooooooooxxooxxx
Erik Ardengårdooxooxoxxx
Markus Rönnerling----xo-oxoooxxx
Män Längd Final
Söndag 13:00
1 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.82
2 William Duong
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 5.65
3 Maximilian Lennartsson
FIF Gnistan
03 FIF Gnistan 5.57
4 Gabriel Darin
IF UDD
05 IF UDD 5.40
5 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.33
6 Oskar Bergh
Åhus FIK
02 Åhus FIK 5.29
7 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 5.27
8 Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK 5.23
9 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 4.76
10 Johan Fritiofsson
Höörs IS
03 Höörs IS 4.59
11 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 3.36
123456
Johan Fritiofsson4.524.594.40
Hannes Grimsholm3.36x
Nils Lennartsson5.82xx5.445.635.77
Samuel Jönsson5.235.13xx5.274.94
Simon Nordqvist4.915.325.214.935.295.33
Maximilian Lennartsson5.575.145.315.27--
Leo Strand4.764.504.67
William Duong4.334.965.365.655.375.43
Oskar Bergh5.235.295.144.885.04-
Gabriel Darin5.405.16xx5.35x
Joel Torp5.234.52x---
Män Kula Final
Vikt: 7,26kg
Söndag 11:50
1 Mikael Persson
UF Contact
86 UF Contact 11.09
2 Johnny Lundberg
IF Kronan
82 IF Kronan 10.42
3 Truls Månsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 8.88
4 Erik Ardengård
IF Kronan
92 IF Kronan 8.74
5 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 8.03
123456
Truls Månsson8.888.728.068.478.318.55
Johnny Lundberg10.0010.4210.3910.3310.1410.24
Erik Lindberg7.48xxx8.037.53
Erik Ardengård8.448.368.398.688.228.74
Mikael Perssonxx10.84x10.5611.09
P17 60 m Final
DM
Söndag 12:00
1 Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK 7.51 PB
2 Joel Ring
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 7.76 =PB
3 Olle Holmberg
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 7.91 PB
4 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK 7.95
5 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 8.18
P17 60 m Extralopp
DM
Söndag 13:45
1 Joel Ring
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 7.77
2 Olle Holmberg
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 7.96 PB
Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg DNS
William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
P17 Höjd Final
DM
Söndag 09:30
1 Vilmer Everbrink Söderberg
Ängelholms IF
04 Ängelholms IF 165
2 Melvin Pai
IFK Trelleborg
04 IFK Trelleborg 162
130135140145150155159162165168
Vilmer Everbrink Söderberg --oooooooxxx
Melvin Paiooooxooooxxx
P17 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Söndag 09:20
1 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 10.45
2 Viktor Sällberg
Åhus FIK
04 Åhus FIK 7.82
123456
Viktor Sällbergx6.937.007.827.305.31
Lukas Lindbladh8.9410.18x10.1510.3210.45
P15 60 m Försök
DM
Söndag 12:50
Heat 1
1 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 7.34 q
2 Gabriel Darin
IF UDD
05 IF UDD 7.80 q
3 William Duong
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 7.90 q
4 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 9.05
Heat 2
1 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 7.81 q SB
2 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 7.82 q
3 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.05 q
4 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 9.02
P15 60 m Final
DM
Söndag 14:20
1 Isak Gamst
IF Kronan
05 IF Kronan 7.38
2 Gabriel Darin
IF UDD
05 IF UDD 7.76
3 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 7.79 SB 7.786
4 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 7.79 7.787
5 William Duong
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 7.81
6 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 8.01
P15 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
DM
Söndag 09:50
1 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 10.08
2 Max Gavelfält
Åhus FIK
05 Åhus FIK 13.30
P15 60 m häck Extralopp
Höjd: 84,0cm
DM
Söndag 10:40
1 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.91
P15 Höjd Final
DM
Söndag 13:10
1 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 165
2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 147 SB
3 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 143
4 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 143
5 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 138
123128133138143147150153156159165168
Gustav Karlström--ooxxooxxx
Ludvig Palmér-----o---xoxoxxx
Algot Hallberg----oxxx
Nils Dalholmooxoooxxx
Oscar Hajny-Landgrenoooxoxxx
P15 Stav Final
DM
Söndag 11:00
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 302
2 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 282
3 Oscar Hajny-Landgren
IF Kronan
05 IF Kronan 152
112122132142152162242252262272282292302312
Algot Hallberg--------xoxxooxxx
Gustav Karlström---------ooooxxx
Oscar Hajny-Landgrenoxoxoooxxx
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 14:50
1 Hannes Grimsholm
Öresund FK
05 Öresund FK 11.34
2 Nils Dalholm
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 9.43
3 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.69
4 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 6.28
123456
Gustav Karlströmx8.547.818.698.548.36
Erik Hallqvistxx5.765.89x6.28
Hannes Grimsholm11.3111.349.5210.80xx
Nils Dalholm8.769.439.439.066.849.17
P14 60 m Final
DM
Söndag 12:30
1 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 7.63
2 Måns Lindström
Eslövs AI
06 Eslövs AI 8.27
3 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.47
4 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.03
5 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 9.73
P14 60 m häck Final
Höjd: 84,0cm
DM
Söndag 09:50
1 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 9.09 PB
P14 60 m häck Extralopp
Höjd: 84,0cm
DM
Söndag 10:40
1 Samuel Jönsson
KFUM Kristianstad
06 KFUM Kristianstad 9.20 PB
P14 Höjd Final
DM
Söndag 11:00
1 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 147
2 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 143
3 Laban Börjlind
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 133
4 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 113
113118123128133138143147150
Laban Börjlind--oooxxx
Lucas Sövgrenoxxx
Zac Jellum Ling----ooxoxoxxx
Adam Greszkiewicz-----ooxxx
P14 Stav Final
DM
Söndag 13:00
1 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 172
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 152
142152162172182
Oskar Nilssonooooxxx
Ludvig Hallberg-oxxx
P13 60 m Försök
DM
Söndag 13:10
Heat 1
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 8.07 q
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.52 q
3 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 8.59 q
4 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 10.20
Heat 2
1 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 8.81 q
2 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 9.09 q
3 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.60 q
4 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 9.62
P13 60 m Final
DM
Söndag 14:10
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 8.10
2 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 8.51
3 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 8.70
4 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 9.08
5 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.78
P13 60 m häck Final
Höjd: 70cm
DM
Lördag 09:30
1 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 11.37 1:a DM
2 Edvin Malmström
IFK Lund
07 IFK Lund 11.49 PB 2:a DM
P13 Höjd Final
DM
Lördag 10:40
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 149 1:a DM
2 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 146 2:a DM
3 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 140 3:a DM
4 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 137 4:a DM
5 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 133 5:a DM
6 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 123 6:a DM
108113118123128133137140143146149151
William Andersson Widen--oooooxxx
Filip Lindbladh---oooooooxxoxxx
Aron Powell--oooooxxx
Mikel Månsson--xooooxxoxxoxxx
Vidar Nilsson----xooxooxxooxxx
Philip Höglindo-ooxxoxxx
P13 Stav Final
DM
Lördag 13:00
1 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 212 1:a DM
2 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 182 2:a DM
142152162172182192202212222
Mikel Månsson-oooxxoxoxxooxxx
Oskar Nilssonoooxoxoxxx
P13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 11:30
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 5.26 PB
2 Vidar Nilsson
Ystads IF
07 Ystads IF 4.67
3 Tim Björk Schwabe
IFK Helsingborg
07 IFK Helsingborg 4.31
4 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 4.09
5 Aron Powell
Hässleholms AIS
07 Hässleholms AIS 3.98
6 Philip Höglind
Åhus FIK
07 Åhus FIK 3.73
7 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 3.27
123456
William Andersson Widen4.084.093.873.894.054.05
Philip Höglind3.703.483.733.733.423.70
Ivano Bevanda5.265.215.155.104.865.02
Aron Powell3.983.903.663.633.333.49
Tim Björk Schwabe4.054.313.964.134.104.07
Elias Sövgren2.922.963.102.872.993.27
Vidar Nilsson4.474.634.62x4.484.67
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
DM
Söndag 10:20
1 Filip Lindbladh
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.68
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 7.39
3 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 6.68
4 William Andersson Widen
KFUM Kristianstad
07 KFUM Kristianstad 6.60
5 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 5.51
123456
Oskar Nilsson6.616.515.906.686.436.34
William Andersson Widen6.606.305.905.846.006.46
Filip Lindbladh9.689.449.659.00xx
Mikel Månsson6.717.097.397.00xx
Elias Sövgren4.904.824.885.515.18x
P12 60 m Final
DM
Söndag 11:20
1 Johannes Karlsson
Heleneholms IF
08 Heleneholms IF 9.12
2 Sixten Lindahl-Rosvall
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.44
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.49
4 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 9.52
P12 60 m häck Final
Höjd: 70cm
DM
Lördag 09:30
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 11.72
Melker Johansson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF DNS
P12 Höjd Final
DM
Söndag 12:00
1 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 128
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 123
3 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 118
4 Johannes Karlsson
Heleneholms IF
08 Heleneholms IF 118
108113118123128133
Elias Hällooooxxx
Marius Enebergoooxxooxxx
Johannes Karlsson-xoxoxxx
Ludvig Hallbergooxoxxx
P12 Stav Final
DM
Lördag 10:40
1 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 172 1:a DM
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 142 2:a DM
3 Lucas Falknell
FK Athlet
09 FK Athlet 132 3:a DM
112122132142152162172182
Elias Hällooxoxoxxx
Lucas Falknell--o-xxx
Ludvig Hallberg----oooxxx
P12 Längd Final
Hoppzon
Söndag 09:30
1 Marius Eneberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.89
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.86
3 Johannes Karlsson
Heleneholms IF
08 Heleneholms IF 3.76
4 Sixten Lindahl-Rosvall
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 3.53
5 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 3.37
123456
Johannes Karlsson3.763.71x3.643.64x
Elias Hällx3.783.863.693.823.59
Marius Eneberg3.673.603.493.893.613.58
Ludvig Hallberg3.263.353.243.373.313.24
Sixten Lindahl-Rosvall3.473.47x3.36x3.53
P12 Kula Final
Vikt: 3,0kg
DM
Lördag 12:00
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 6.36 1:a DM
2 Melker Johansson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 6.29 2:a DM
3 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 5.61 3:a DM
123456
Elias Häll5.845.924.835.135.526.36
Melker Johansson6.265.395.576.295.745.98
Ludvig Hallberg5.375.005.614.694.284.80
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuellt resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuellt resultatkort för att se resultat.

Veteraner män 60 m Final
DM
Lördag 11:50
A-Final
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.95
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 7.98 PB
3 Johan Thümmel
FK Athlet
73 FK Athlet 8.33
4 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.70
5 Lars Smedjebäck
KA2 IF
52 KA2 IF 8.82 PB
6 Ammar Hammoud
Åhus FIK
75 Åhus FIK 8.84
B-Final
1 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 8.42
2 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 8.46
3 Håkan Grahn
KA2 IF
66 KA2 IF 10.26
4 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 10.63
5 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 18.12
Resultat efter VMA-omräkning
1 Lars Smedjebäck
KA2 IF
52 KA2 IF 7.15
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 7.63
3 Johan Thümmel
FK Athlet
73 FK Athlet 7.73
4 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.84
5 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 7.84
6 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.07
7 Ammar Hammoud
Åhus FIK
75 Åhus FIK 8.20
8 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 8.26
9 Christoffer Danarö
Åhus FIK
84 Åhus FIK 8.30
10 Håkan Grahn
KA2 IF
66 KA2 IF 9.22
11 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 14.68
Veteraner män 60 m häck Final
DM
Lördag 10:10
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 10.69 SB
2 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 10.94
Resultat efter VMA-omräkning
1 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 9.95
2 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 10.12
Veteraner män Höjd Final
DM
Lördag 12:20
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 158
2 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 155
3 Pontus Nilsson
Åhus FIK
72 Åhus FIK 149
4 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 134
5 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 122
110113116119122125128131134137140143146149152155158161
Göran Lengqvistxooxoxxoxoxxx
Pontus Nilsson----oxoooooooooxxx
Gunnar Neovius----oooxoxxoxxx
Erik Dahlin--------------oooxxx
Dr. Markus Abrahamsson------------oxoooxxx
Resultat efter VMA-omräkning
1 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 198
2 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 170
3 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 169
4 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 165
5 Pontus Nilsson
Åhus FIK
72 Åhus FIK 164
Veteraner män Längd Final
DM
Lördag 14:30
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 5.60
2 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 4.78
3 Johan Thümmel
FK Athlet
73 FK Athlet 4.76
4 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 4.58
5 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 4.35
6 Lars Smedjebäck
KA2 IF
52 KA2 IF 3.97
7 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 3.38
8 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 2.97
123456
Lars Smedjebäck3.973.873.833.763.722.35
Dr. Markus Abrahamsson4.514.784.38-3.954.29
Erik Dahlin5.155.295.245.505.605.57
Markus Rönnerling4.164.484.574.584.534.54
Tomas Jeansson4.28-4.314.104.284.35
Göran Lengqvist2.86-2.942.86-2.97
Johan Thümmel3.984.664.394.68-4.76
Gunnar Neovius3.273.38-3.373.21-
Resultat efter VMA-omräkning
1 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 6.1
2 Lars Smedjebäck
KA2 IF
52 KA2 IF 6.02
3 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 5.57
4 Dr. Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS 5.52
5 Johan Thümmel
FK Athlet
73 FK Athlet 5.49
6 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 5.02
7 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 4.72
8 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 4.51
Veteraner män Kula Final
DM
Lördag 09:00
1 Martin Klasson
KFUM Kristianstad
78 KFUM Kristianstad 11.02
2 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 9.83
3 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 9.83 PB
4 Johan Thümmel
FK Athlet
73 FK Athlet 8.68
5 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 8.08
6 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 7.84
7 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 7.66
8 Pontus Nilsson
Åhus FIK
72 Åhus FIK 7.13
123456
Markus Rönnerling7.577.847.437.507.497.48
Martin Klasson11.029.9610.0110.3210.6910.43
Tomas Jeanssonx7.618.087.207.967.79
Pontus Nilsson6.287.136.766.60x6.56
Gunnar Neovius9.659.839.799.689.729.29
Göran Lengqvist7.637.557.667.337.147.65
Erik Dahlin8.90x9.469.289.839.49
Johan Thümmel8.308.048.238.688.60x
Resultat efter VMA-omräkning
1 Gunnar Neovius
Åhus FIK
49 Åhus FIK 12.58
2 Martin Klasson
KFUM Kristianstad
78 KFUM Kristianstad 12.27
3 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 10.94
4 Johan Thümmel
FK Athlet
73 FK Athlet 10.43
5 Göran Lengqvist
Åhus FIK
54 Åhus FIK 10.42
6 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 9.71
7 Pontus Nilsson
Åhus FIK
72 Åhus FIK 8.57
8 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 8.13