Resultat Sommarspelen

Kristianstad IP, Kristianstad   2021-07-25 - 2021-07-26

Arrangör: Åhus FIK Senast uppdaterad: 2021-08-10 21:27:47
2021-07-25 2021-07-26 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 100 m Försök
25/7 12:30
Heat 1
Vind: -1.8
1 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 12.30 q
2 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 12.59 q
3 Hannah Hansson
Åhus FIK
00 Åhus FIK 12.95 =SB
4 Amanda Lennartsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 13.01
5 Cornelia Helgesson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 13.52
6 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 13.80
Heat 2
Vind: -1.6
1 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.34 q
2 Anna Bergdén
IF UDD
05 IF UDD 12.78 q
3 Elise Legzdins
Mälarhöjdens IK
02 Mälarhöjdens IK 13.15
4 Elin Ekelund
Eslövs AI
02 Eslövs AI 13.33
5 Filippa Henriksson
IFK Lund
04 IFK Lund 13.56
6 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 13.62
Heat 3
Vind: -0.4
1 Julia Björkman
IF Kville
00 IF Kville 12.46 q
2 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 12.55 q
3 Sofia Björkman
IF Kville
03 IF Kville 12.89 q
4 Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund 12.92 q
5 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 13.42
6 Emma Gerdes
Åhus FIK
03 Åhus FIK 13.59
7 Siri Ingvarsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 14.27 PB
Kvinnor 100 m Final
25/7 13:40
Vind: -0.8
1 Julia Björkman
IF Kville
00 IF Kville 12.24
2 Ella Uddenäs
Malmö AI
05 Malmö AI 12.26
3 Linnea Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 12.40
4 Joy Thulin
Malmö AI
03 Malmö AI 12.50
5 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 12.55
6 Anna Bergdén
IF UDD
05 IF UDD 12.76
Famke Persson
IFK Lund
03 IFK Lund DNS
Sofia Björkman
IF Kville
03 IF Kville DNS
Kvinnor 400 m
25/7 16:20
A-Final
Tot. plac.
1 Emilia Mandl
Malmö AI
04 Malmö AI 57.47 1
2 Milla Svanberg
Malmö AI
03 Malmö AI 59.33 2
3 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 59.79 3
4 Elenie Carlsson
IFK Växjö
05 IFK Växjö 1:01.69 5
B-Final
Tot. plac.
1 Magda Karlsson
IFK Lund
04 IFK Lund 1:00.79 4
2 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 1:02.54 6
3 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 1:06.67 7
4 Siri Ingvarsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 1:08.13 8 PB
Kvinnor 800 m
25/7 17:30
1 Stina Troest
Sparta (DEN)
94 Sparta (DEN) 2:06.71
2 Nadja Rugland
Åtvidabergs IF
01 Åtvidabergs IF 2:11.07 PB
3 Paulina Hultberg
Alingsås IF
05 Alingsås IF 2:17.15
4 Ida Hilmersson
Mölndals AIK
98 Mölndals AIK 2:20.72 PB
5 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 2:26.97 PB
6 Agnes Sandberg
Höörs IS
07 Höörs IS 2:30.53 PB
7 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:31.16
8 Anna Hilmersson
Mölndals AIK
05 Mölndals AIK 2:38.03
9 Ella Törnblom
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:38.14 PB
10 Zelda Lukic
Västerås FK
09 Västerås FK 2:39.43 PB
11 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 2:40.14
12 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 2:47.10
Kvinnor 400 m häck
Höjd: 76,2cm
26/7 17:00
1 Frida Hansson
Stenungsunds FI
97 Stenungsunds FI 1:08.50 SB
Kvinnor Stav
25/7 18:00
1 Sofia Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 308
2 Elin Jansson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 288 SB
3 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 288
4 Klara Hillman
IF Rigor
04 IF Rigor 278
268278288298308318
Klara Hillmanxooxxx
Sofia Olsson-o-ooxxx
Izabella Olofsson--xxoxxx
Elin Janssonoxoxoxxx
Kvinnor Längd
25/7 14:40
1 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 5.55 +3.2
2 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 5.34 +1.5
3 Ella Jovanovic
Malmö AI
04 Malmö AI 5.26 +2.2
4 Anna Bergdén
IF UDD
05 IF UDD 5.25 +1.4 PB
5 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 5.23 +3.1
6 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 5.15 +1.7
7 Tindra Redenfors
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 4.85 +2.2
8 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 4.79 +2.4
9 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 4.71 +1.7 PB
10 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 4.51 +2.3
11 Johanna Persson
Simrishamns AIF
03 Simrishamns AIF 4.48 +2.8
12 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4.44 +2.2
13 Engla Strand
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 4.37 +2.1
14 Anna Abrahamsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 4.06 +2.1
123456
Anna Bergdén5.25 +1.4- 4.99 +1.55.17 +1.7- 5.03 +2.3
Hilda Lindell5.38 +2.15.34 +1.3- 5.34 +3.45.55 +3.2-
Moa Knutsson4.47 +1.14.40 +1.74.79 +2.44.54 +3.44.55 +3.4-
Engla Strand4.37 +2.14.10 +3.04.25 +2.1
Anna Abrahamsson4.06 +2.1- -
Linnéa Säfström5.33 +2.33.87 +1.85.34 +1.55.02 +2.1- -
Tindra Redenfors4.85 +2.24.76 +2.54.62 +2.2- 4.81 +2.2-
Celine Stjernfelt4.43 +4.04.44 +2.24.16 +1.8
Moa Andersson4.96 +1.84.99 +3.14.75 +1.04.84 +2.24.97 +2.15.23 +3.1
Johanna Persson4.10 0.04.48 +2.8-
Wilma Nilsson5.10 +3.3- 5.06 +2.34.90 +1.85.15 +1.75.07 +1.1
Anastasia Nilsson- 4.47 +1.44.51 +2.3
Ella Jovanovic4.84 +2.84.87 +1.8- - - 5.26 +2.2
Ebba Cronholm4.65 +2.74.60 +1.44.71 +1.7
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
25/7 13:30
1 Emilia Wamsler
Heleneholms IF
03 Heleneholms IF 45.26
2 Elin Rubin
Hovslätts IK
95 Hovslätts IK 42.45
3 Ella Andersson
Eslövs AI
00 Eslövs AI 42.24
4 Karolina Wamsler
IFK Lund
98 IFK Lund 36.69
5 Freja Olofsson
UF Contact
02 UF Contact 35.08 PB
6 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 34.31
7 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 31.13 PB
8 Anna Lindholm
FK Athlet
98 FK Athlet 26.64
9 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 26.46 PB
10 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 23.01 PB
123456
Matilda Åkerman30.2634.3132.9631.5232.7933.36
Freja Olofsson33.4833.5934.6134.2334.4535.08
Ella Anderssonx40.92x42.24xx
Alba Hanssonx31.1330.4026.82x29.53
Sofie Andersson25.1726.4326.46
Elin Rubinx40.8741.8242.4541.0841.77
Emilia Wamsler45.26x44.65x44.4243.66
Anna Lindholm25.5626.0326.6424.81xx
Hanna Anderssonx21.4923.01
Karolina Wamsler34.31x36.69x36.6934.04
Kvinnor Slägga
Vikt: 4,0kg
26/7 16:00
1 Hanna Grönwall
Malmö AI
99 Malmö AI 46.35
2 Linnea Frisk
Åhus FIK
95 Åhus FIK 34.86
3 Alicia Byström
Hässleholms AIS
01 Hässleholms AIS 32.56
123456
Hanna Grönwall46.35x46.1844.5445.9946.34
Linnea Friskx34.78xx34.8634.30
Alicia Byström32.1531.9932.56xx31.56
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
25/7 18:10
1 Moa Feldt
Hässleholms AIS
03 Hässleholms AIS 34.46 PB
2 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 31.23 SB
3 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 27.68
Kajsa Andersson
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
123456
Natalie Claesson31.2330.0227.6927.11x28.98
Linda Åkerman26.8726.2127.6827.4026.6226.39
Moa Feldt33.68x34.46x32.3933.84
F17 100 m häck Försök
Höjd: 76,2cm
25/7 12:00
Heat 1
Vind: -2.0
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 14.80 q
2 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 16.25 q
3 Filippa Henriksson
IFK Lund
04 IFK Lund 16.27 q
4 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 16.44 q
Daphne Rönnerling
FK Athlet
05 FK Athlet DQ
Heat 2
Vind: -0.1
1 Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK 15.16 q
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 15.62 q
3 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 17.36 q PB
4 Engla Strand
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 18.22 q
F17 100 m häck Final
Höjd: 76,2cm
25/7 13:20
Vind: -1.9
1 Izabella Olofsson
KA2 IF
05 KA2 IF 14.99
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 15.76
3 Linnéa Säfström
Klippans FK
05 Klippans FK 16.50
4 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 16.55
5 Engla Strand
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 17.88
Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI DNS
F17 300 m häck
Höjd: 76,2cm
26/7 17:30
Tot. plac.
1 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 45.12 1 PB
2 Hilda Lindell
KA2 IF
04 KA2 IF 46.62 2
3 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 50.09 3
4 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 52.03 4
5 Lia Dahlqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 52.86 5 PB
6 Hedda Månsson
Åhus FIK
05 Åhus FIK 54.00 6 PB
F17 1500 m hinder
Höjd: 76,2cm
26/7 19:00
1 Ebba Cronholm
Ljungby FIK
05 Ljungby FIK 4:55.83
2 Paulina Hultberg
Alingsås IF
05 Alingsås IF 5:04.28
3 Ida Franzon
Upsala IF
05 Upsala IF 5:47.65 PB
4 Maja Malm
Höörs IS
04 Höörs IS 6:05.21
F17 Kula
Vikt: 3,0kg
25/7 17:10
1 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 13.69 PB
2 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 10.38
3 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 9.98
4 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 9.25 PB
5 Hilda Belin
IFK Lund
04 IFK Lund 7.84
123456
Alba Hansson9.739.98x9.71xx
Tilde Schack9.178.768.519.258.409.10
Wilma Nilsson13.2613.64x13.2513.69x
Hilda Belin7.727.847.596.637.426.64
Doris Theander10.3810.1410.1710.189.7710.33
F17 Slägga
Vikt: 3,0kg
26/7 16:00
1 Emma Krantz
Ullevi FK
05 Ullevi FK 51.79
2 Tilde Grönwall
IK Finish
04 IK Finish 50.78
3 Amelie Götesson
Varbergs GIF
04 Varbergs GIF 42.09
4 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 39.45
5 Tilde Schack
Åhus FIK
05 Åhus FIK 37.89 PB
123456
Amelie Götesson42.09xxx36.57x
Tilde Grönwallxx46.1350.0850.3950.78
Emma Krantzxx51.7949.42x51.71
Matilda Åkerman38.08x36.0539.45xx
Tilde Schackx34.7733.79x37.8930.92
F17 Spjut
Vikt: 500g
25/7 18:10
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 41.34
2 Wilma Nilsson
Klippans FK
05 Klippans FK 33.46
3 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 33.32 PB
4 Alma Olsson
IF Rigor
04 IF Rigor 33.13
5 Amanda Rönn
Malmö AI
05 Malmö AI 30.88
6 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 30.44 PB
7 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 29.01 PB
8 Mollie Jönsson
Malmö AI
04 Malmö AI 28.79
9 Doris Theander
Varbergs GIF
05 Varbergs GIF 24.89
10 Linnea Rydin
FK Athlet
05 FK Athlet 22.00
Sydney Karström
Åhus FIK
04 Åhus FIK DNS
Isabella Lind
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
123456
Alma Olsson33.1332.2532.38xx31.60
Amanda Rönn30.8826.59x20.3427.5328.28
Sofie Andersson28.2329.0126.9325.7722.5627.53
Anastasia Nilsson30.4427.1826.0128.1229.3426.77
Linnea Rydin22.0019.3015.95
Doris Theander24.89xx
Matilda Åkerman39.0141.34xxxx
Mollie Jönssonx25.1226.38xx28.79
Hanna Andersson33.3232.8033.2427.6729.7832.49
Wilma Nilsson30.6333.4630.10xxx
F15 80 m Försök
25/7 15:10
Heat 1
Vind: -2.5
1 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 10.67 q
2 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 11.07 q PB
3 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 11.22 q
4 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 11.71 q PB
5 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 11.72
6 Anna Abrahamsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 11.93 PB 11.925
Heat 2
Vind: -0.9
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.56 q PB
2 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 10.84 q
3 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 11.29 q PB
4 Tea Kruse-Persson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 11.36 q
5 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 11.93 PB 11.923
6 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 13.15 PB
F15 80 m Final
25/7 16:50
Vind: -0.7
1 Julia Englund
Malmö AI
06 Malmö AI 10.42 PB
2 Elin Pihlström
Malmö AI
06 Malmö AI 10.56
3 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 10.81
4 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 11.01 PB
5 Ebba Holgersson
IFK Lund
06 IFK Lund 11.12
6 Tea Kruse-Persson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 11.32 PB
7 Rebecca Wiberg
Malmö AI
06 Malmö AI 11.50
8 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 11.65 PB
F15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
26/7 17:50
1 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 48.06
2 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 51.48
3 Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet 52.77 SB
4 Isabella Winsnes
IFK Lund
07 IFK Lund 53.41 PB
F15 1500 m hinder
Höjd: 76,2cm
26/7 19:00
1 Lova Nilsson
IS Göta
07 IS Göta 5:56.92
F15 Höjd
25/7 18:40
1 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 153
2 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 148
=3 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 143 =PB
=3 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 143
=3 Tea Kruse-Persson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 143
6 Alva Jeppsson
IFK Lund
06 IFK Lund 143 PB
7 Johanna Falk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 138
8 Tilda Persson
Hässleholms AIS
06 Hässleholms AIS 138
9 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 128
123128133138143148153158
Nike Aldén--oooxxx
Lucky Olsson----oxxx
Ebba Mohlin----oooxxx
Johanna Falkooooxxx
Tea Kruse-Persson-ooooxxx
Tilda Persson-ooxxoxxx
Moa Andersson----oxoxxx
Alva Jeppsson-ooxxoxxoxxx
Vilma Atthageoxxoxxx
F15 Stav
25/7 13:20
1 Kajsa Roth
IFK Göteborg
06 IFK Göteborg 308
2 Leonie Mörstam
IFK Växjö
06 IFK Växjö 308
3 Jenny Lundin
IF Rigor
06 IF Rigor 308 PB
4 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 268 PB
5 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 258
6 Nicole Björklund
Åhus FIK
07 Åhus FIK 228 PB
7 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 188 PB
168178188198208218228238248258268278288298308318328
Kajsa Roth--------------o-xxx
Leonie Mörstam------------oooxxx
Nicole Björklund-ooooxoxoxxx
Klara Dahlin------o-oooxxx
Jenny Lundin--------oooxoooxxoxxx
Vilma Atthageooxoxxx
Alma Falck--------oxoxxx
F15 Tresteg
26/7 16:00
1 Linnea Algotsson
IFK Växjö
06 IFK Växjö 10.45 +2.6
2 Asta Hägglund
IFK Lund
06 IFK Lund 10.11 +2.1
3 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 10.01 +2.1
4 Ebba Michelsberg
FIF Gnistan
06 FIF Gnistan 9.64 +1.2
5 Selma Ford
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 9.06 +0.9
6 Alice Nilsson
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 8.97 0.0
7 Lovis Olsson
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 8.29 +0.4
Stella Falknell
FK Athlet
07 FK Athlet DNS
123456
Asta Hägglund9.87 +0.910.11 +2.110.05 +2.410.11 +2.69.76 +0.49.97 +1.3
Ebba Michelsberg9.31 +1.89.45 +3.89.36 +1.99.61 +0.89.44 +0.19.64 +1.2
Linnea Algotsson10.11 +3.410.28 +1.29.84 +2.1x 10.17 +1.210.45 +2.6
Alma Falck9.95 +1.09.91 +3.910.01 +2.19.70 +0.19.64 +3.49.78 +1.6
Lovis Olsson7.32 0.08.29 +0.48.08 +1.57.13 +3.9x 7.67 +1.2
Alice Nilsson8.62 +1.98.68 +2.48.27 +2.18.63 +2.08.32 +2.88.97 0.0
Stella FalknellDNS
Selma Ford8.86 +2.28.66 +0.7x 8.79 +1.18.68 +1.79.06 +0.9
F15 Kula
Vikt: 3,0kg
25/7 17:10
1 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 10.74
2 Moa Andersson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 9.53 PB
3 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 8.14 PB
4 Nike Aldén
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 8.01 PB
5 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 7.93
123456
Moa Knutsson7.817.747.49x7.937.68
Moa Anderssonx9.009.269.539.298.89
Nike Aldén7.877.728.017.536.887.50
Majken Nilsson9.9110.729.9910.4410.1210.74
Clara Gullbrantz8.147.687.53xxx
F15 Diskus
Vikt: 0,75kg
25/7 12:00
1 Majken Nilsson
Simrishamns AIF
06 Simrishamns AIF 24.53
2 Klara Dahlin
IF UDD
07 IF UDD 21.40
123456
Majken Nilsson20.03xx19.05x24.53
Klara Dahlin20.8121.4019.61x20.6320.31
F13 60 m Försök
25/7 14:30
Heat 1
Vind: -1.2
1 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 8.67 q PB
2 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.25 q
3 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.27 q PB
4 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 9.42 q PB
5 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 9.49
6 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.59
7 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 9.62
Heat 2
Vind: -0.1
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.71 q PB
2 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 9.04 q
3 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.31 q
4 Dalia Kamf Hoppe
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 9.45 q
5 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 9.47
6 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 9.53
F13 60 m Final
25/7 15:30
Vind: 0.0
1 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 8.68 PB
2 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.71 PB
3 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 8.99
4 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.25
5 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.37
6 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.43
7 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 9.54 PB
8 Dalia Kamf Hoppe
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 9.60
F13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
26/7 16:00
Vind: -1.5
1 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 30.91 PB
2 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 31.92 PB
3 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 33.78 PB
4 Lisa Winnat
Södra Sandby IF
08 Södra Sandby IF 35.39
F13 Stav
25/7 16:00
1 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 188
2 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 188
3 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 178
138148158168178188198
Savannah Karström-ooooxoxxx
Vera Frisk---xoxoxoxxx
Molly Kampooxoxoxoxxx
F13 Längd
Hoppzon
25/7 12:00
1 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.80 -1.2
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4.67 0.0 PB
3 Thelma Elmeljung
Ängelholms IF
10 Ängelholms IF 4.31 -1.0
4 Lisa Berggren
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 4.29 0.0 PB
5 Seoyul Choi
IFK Lund
09 IFK Lund 4.28 -1.9
6 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 4.27 -1.2 SB
7 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 4.18 -1.4
8 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 4.14 -0.8
9 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 4.07 -1.9 PB
10 Dalia Kamf Hoppe
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 4.02 -1.0 PB
11 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.97 -1.7
12 Rebecka Bryland
Bara FIK
09 Bara FIK 3.87 0.0 PB
13 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 3.83 +0.3
14 Josefine Henriksson
Eslövs AI
09 Eslövs AI 3.73 0.0
15 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 3.70 0.0
16 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 3.65 +0.1
17 Alma Andersson
Simrishamns AIF
09 Simrishamns AIF 3.53 0.0 PB
18 Julia Lundin
IF Rigor
09 IF Rigor 3.45 +0.2
19 Emilia Glans
Åkersberga SK
08 Åkersberga SK 2.85 -1.4
Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK -
123456
Josefine Henriksson3.73 0.03.53 -1.93.44 -2.23.51 -2.0
Vera Bergkvistx 3.67 -2.43.83 +0.33.63 -2.6
Molly Kamp3.97 -1.73.70 -1.33.72 -1.43.83 -2.0
Alicia Dahlerus4.22 -2.14.27 -1.24.04 -1.54.23 -1.6
Rebecka Bryland3.87 0.03.82 +0.93.76 -2.83.84 -1.5
Sally Berg3.70 0.03.35 -0.33.52 -4.0-
Dalia Kamf Hoppe4.02 -1.03.68 -0.53.95 -2.03.73 -1.0
Thelma Elmeljung4.07 0.04.12 0.04.30 -0.84.31 -1.0
Isabelle Johnfors3.65 +0.1- - -
Joline Billsten4.07 -1.93.85 -1.73.82 -0.4-
Elvira Helgesson4.60 -1.44.64 -2.04.79 -1.44.80 -1.2
Seoyul Choi3.96 -0.44.10 -3.24.28 -1.94.26 -1.8
Julia Lundin3.45 +0.23.14 -1.53.06 -1.93.08 -1.1
Ella Nilsson4.14 -0.84.07 -0.54.01 -1.44.07 -0.1
Victoria Höglind- - - -
Lisa Berggren- 4.21 -2.94.29 0.04.13 -2.1
Vera Frisk4.07 -1.34.16 -0.64.18 -1.44.12 -0.8
Alma Andersson3.53 0.03.36 -1.83.47 -0.73.27 -2.9
Emilia Glans2.85 -1.42.84 -1.82.80 -1.02.58 -3.1
Alice Olsson4.47 -1.54.67 0.03.35 -2.94.63 0.0
F13 Tresteg
Hoppzon
26/7 17:30
1 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.93 0.0 PB
2 Vera Neovius
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 9.25 0.0 PB
3 Vera Frisk
Åhus FIK
08 Åhus FIK 9.12 +0.8
4 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.07 +0.9
5 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 8.59 +1.1
6 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 8.38 +2.6
7 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 8.12 +2.4
Ellen Andersson
Båstads GIF
08 Båstads GIF DNS
Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK DNS
1234
Ellen AnderssonDNS
Elvira HelgessonDNS
Vera Neovius8.93 +1.98.98 +1.19.01 0.09.25 0.0
Alice Olsson9.82 +2.09.79 +2.09.84 0.09.93 0.0
Alicia Dahlerusx 8.97 +1.69.07 +0.98.88 0.0
Vera Frisk8.96 +1.38.70 +0.68.93 +2.59.12 +0.8
Vera Bergkvistx 7.81 +0.47.64 +2.48.12 +2.4
Sienna Karström8.35 +2.78.32 0.08.49 0.08.59 +1.1
Savannah Karström8.03 +1.08.15 +0.18.03 +1.58.38 +2.6
F13 Kula
Vikt: 2,0kg
25/7 13:20
1 Ella Nilsson
Höganäs FI
08 Höganäs FI 9.77
2 Sarah Berkani
Malmö AI
10 Malmö AI 9.66 PB
3 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.28 PB
4 Dalia Kamf Hoppe
IFK Trelleborg
08 IFK Trelleborg 9.20
5 Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 9.12 PB
6 Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.99 PB
7 Joline Billsten
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 8.98 PB
8 Isabelle Johnfors
Åhus FIK
08 Åhus FIK 8.40 PB
9 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 8.27
10 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 8.15
11 Viktoria Pettersson Stephanovic
IFK Helsingborg
10 IFK Helsingborg 8.00
12 Anna Sällberg
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.80
13 Josefine Henriksson
Eslövs AI
09 Eslövs AI 7.76
14 Julia Lundin
IF Rigor
09 IF Rigor 7.36 PB
15 Michelle Olsson
Malmö AI
09 Malmö AI 7.19
16 Vera Neovius
Mälarhöjdens IK
09 Mälarhöjdens IK 7.16
17 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 7.14
18 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 5.90 PB
19 Victoria Höglind
Åhus FIK
09 Åhus FIK 5.51
123456
Alicia Dahlerus8.148.277.868.25
Sienna Karström9.218.939.288.48
Victoria Höglind5.51x5.114.88
Sarah Berkanix8.43x9.66
Anna Sällberg7.527.787.807.49
Elvira Helgesson6.798.996.696.85
Julia Lundin5.915.876.987.36
Sally Berg5.865.775.905.42
Isabelle Johnfors7.457.867.828.40
Rut Nilsson8.157.607.868.04
Savannah Karström9.129.007.598.99
Ella Nilsson9.238.259.779.31
Dalia Kamf Hoppe7.868.608.659.20
Viktoria Pettersson Stephanovic8.00xx7.53
Michelle Olssonx7.196.356.89
Molly Kamp6.375.857.017.14
Vera Neovius7.166.476.666.68
Josefine Henriksson6.877.767.277.32
Joline Billsten8.958.398.988.83
F13 Spjut
Vikt: 400g
25/7 17:10
1 Sienna Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 27.44 PB
2 Alice Olsson
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 21.09
3 Rut Nilsson
Simrishamns AIF
08 Simrishamns AIF 19.35 PB
4 Vera Bergkvist
Hässleholms AIS
09 Hässleholms AIS 18.78
5 Ella Selander
Eslövs AI
08 Eslövs AI 18.61 PB
6 Molly Kamp
Åhus FIK
09 Åhus FIK 13.87 PB
7 Alicia Dahlerus
Åhus FIK
09 Åhus FIK 12.57
8 Sally Berg
Ängelholms IF
09 Ängelholms IF 11.32
Elvira Helgesson
Åhus FIK
08 Åhus FIK DNS
Savannah Karström
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad DNS
Ella Svensson
Malmö AI
09 Malmö AI DNS
1234
Ella Selander18.1318.4617.5818.61
Molly Kamp13.36x12.3113.87
Sally Berg10.408.6011.0111.32
Alicia Dahlerus10.398.419.8312.57
Alice Olsson14.7716.7318.8021.09
Vera Bergkvist18.7817.7417.4514.40
Sienna Karström27.4425.3525.3923.01
Rut Nilsson15.2618.4018.9519.35
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 100 m Försök
25/7 12:50
Heat 1
Vind: -1.2
1 Noah Karlberg
Malmö AI
05 Malmö AI 11.42 q
2 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 11.70 q
3 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.91 q
4 David Levegård
IF Rigor
05 IF Rigor 12.12
5 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 12.56
6 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.93 12.922
Heat 2
Vind: -1.6
1 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.84 q PB
2 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 11.96 q
3 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 12.15
4 Jacob Carlsson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 12.53
5 Joakim Hald
FK Athlet
96 FK Athlet 12.80
6 Martin Bergström
Malmö AI
76 Malmö AI 13.22
Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI DQ
Heat 3
Vind: -0.1
1 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 11.28 q
2 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 11.85 q
3 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 12.03 q
4 Ludvig Axelsson
IFK Lund
03 IFK Lund 12.17
5 Dante Kwan
IFK Lund
89 IFK Lund 12.26
6 William Jarnemo
Åhus FIK
04 Åhus FIK 12.60
7 Algot Hallberg
Åhus FIK
05 Åhus FIK 12.93 12.930
Män 100 m Final
25/7 13:50
Vind: -1.8
1 Björn Boström
IFK Lund
87 IFK Lund 11.15 11.144
2 Noah Karlberg
Malmö AI
05 Malmö AI 11.15 PB 11.148
3 Ludvig Palmér
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 11.62
4 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 11.71 PB
5 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.77 PB
6 Simon Nordqvist
Åhus FIK
02 Åhus FIK 11.81 SB
7 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 12.15
Män 400 m
25/7 16:00
A-Final
Tot. plac.
1 Andreas Jönsson
Malmö AI
02 Malmö AI 52.00 3 PB
2 William Lindqvist
Åhus FIK
05 Åhus FIK 52.51 4
3 Olof Hedin
Eksjö Södra IK
02 Eksjö Södra IK 52.52 5
4 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 52.93 6 PB
B-Final
Tot. plac.
1 Albin Lago
Höörs IS
03 Höörs IS 54.46 7 PB
2 Joakim Hald
FK Athlet
96 FK Athlet 55.98 8 55.979
3 Zakaria Aatti
IF UDD
68 IF UDD 59.22 10
Jesper Dreifaldt
Åhus FIK
02 Åhus FIK DNS
C-Final
Tot. plac.
1 Melvin Vala Tefre
Malmö AI
05 Malmö AI 50.95 1
2 Jeroen Persson
IFK Lund
05 IFK Lund 51.61 2
3 Hugo Larsson Wilhelmsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 55.98 9 55.980
Män 800 m
25/7 17:00
A-Final
Tot. plac.
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 1:55.36 1
2 Theo Hellberg
Malmö AI
04 Malmö AI 1:58.11 2 PB
3 Oliver Fehrlund Persson
Ystads IF
05 Ystads IF 1:59.55 3 PB
4 Arvid Jiwestam
Åhus FIK
04 Åhus FIK 2:03.04 4
5 Oskar Karlsson
Ängelholms IF
02 Ängelholms IF 2:03.37 5 PB
6 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 2:03.55 6 PB
7 Finn Grindal
Malmö AI
07 Malmö AI 2:03.57 7 PB
8 Love Ramhult
IK Ymer
03 IK Ymer 2:03.81 8
9 Andreas Carlsson
Stenungsunds FI
02 Stenungsunds FI 2:04.42 9
10 Daniel Lundborg
Malmö AI
97 Malmö AI 2:04.99 10
11 Sander Petri Bere
Genarps IF
05 Genarps IF 2:09.74 12
B-Final
Tot. plac.
1 Joar Franck
Ystads IF
05 Ystads IF 2:09.69 11
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 2:11.17 13 PB
3 Joachim Larsson
Lekeryd-Svarttorp SK
80 Lekeryd-Svarttorp SK 2:11.36 14
4 Erik Callmer
Björnstorps IF
05 Björnstorps IF 2:15.86 15 PB
5 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 2:17.36 16
6 Alexander Andersson
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 2:19.40 17 PB
7 Zakaria Aatti
IF UDD
68 IF UDD 2:22.06 18
8 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 2:23.51 19
9 Ludvig Månsson
Ystads IF
05 Ystads IF 2:26.16 20 PB
Män 110 m häck
Höjd: 106,7cm
25/7 12:20
Vind: -1.7
1 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 16.50
Män 110 m häck Extralopp Män 110 m häck
Höjd: 106,7cm
25/7 13:27
Vind: -1.0
1 Jacob Lenz
IFK Lund
99 IFK Lund 16.39
Män 400 m häck
Höjd: 91,4cm
26/7 16:40
1 Jesper Dreifaldt
Åhus FIK
02 Åhus FIK 1:05.34
2 Zakaria Aatti
IF UDD
68 IF UDD 1:10.97
Män 3000 m hinder
Höjd: 91,4cm
26/7 18:10
1 Kristoffer Karlsson
UF Contact
92 UF Contact 11:18.48
2 Rasmus Haak
Stenungsunds FI
03 Stenungsunds FI 11:42.98
3 Mats Berglund
FK Athlet
62 FK Athlet 12:37.03
Män Stav
25/7 18:00
1 Gustav Thyrman
IF Rigor
04 IF Rigor 348
2 Jesper Dreifaldt
Åhus FIK
02 Åhus FIK 348 PB
3 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 348 PB
4 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 238
208218228238248258268278288298308318328338348358368
Jesper Dreifaldt-----------ooooxxx
Gustav Karlström-----------ooxoxxoxxx
Gustav Thyrman--------------o-xxx
Oscar Hajny-Landgrenooxxooxxx
Män Längd
25/7 16:30
1 Andreas Carlsson
IK Ymer
95 IK Ymer 7.73 +2.2
2 Samuel Ekelund
Eslövs AI
03 Eslövs AI 7.04 +2.1
3 Melker Jensfelt
Malmö AI
06 Malmö AI 6.62 +1.4
4 Nils Lennartsson
Åhus FIK
02 Åhus FIK 6.41 +2.3
5 Joel Torp
Åhus FIK
04 Åhus FIK 6.08 +3.1
6 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 5.97 +1.3
7 Erik Dahlin
IF UDD
76 IF UDD 5.85 +1.2
8 Algot Hallberg
Åhus FIK
05 Åhus FIK 5.55 +2.0 PB
9 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 5.09 +2.1
123456
Samuel Ekelund- 6.19 +2.66.98 +2.47.04 +2.1- -
Joel Torp6.08 +3.15.78 +0.95.73 +1.15.84 +2.75.72 +1.56.02 +2.1
Melker Jensfelt- 5.86 +2.86.31 +1.76.36 +1.76.39 +2.36.62 +1.4
Nils Lennartsson- 5.93 +2.55.97 +1.1- 6.08 +2.96.41 +2.3
Alfons Ekerot5.09 +2.14.75 +2.34.69 +1.3
Måns Bergström5.71 +2.55.56 +1.75.78 +2.25.69 +2.25.97 +1.3-
Algot Hallberg5.19 +0.23.64 +0.44.96 +2.2- 5.36 +0.45.55 +2.0
Andreas Carlsson7.73 +2.2- 7.58 +1.17.66 +1.4- -
Erik Dahlin5.60 +1.75.61 +2.25.51 +2.05.41 +1.4- 5.85 +1.2
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
25/7 13:30
1 Martin Arnemar
IF UDD
82 IF UDD 37.38
123456
Martin Arnemar32.9834.7937.3835.32x37.12
Män Spjut
Vikt: 800g
25/7 19:20
1 Jacob Larsson
IFK Lund
95 IFK Lund 60.90 SB
2 Alexander Ottosson
Klippans FK
87 Klippans FK 60.73
3 Hampus Johansson
Klippans FK
93 Klippans FK 43.41
4 Lars Hallberg
Åhus FIK
70 Åhus FIK 35.26
5 Martin Bergström
Malmö AI
76 Malmö AI 33.39
6 Ian Dahlqvist
Åhus FIK
01 Åhus FIK 27.77 PB
7 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 25.35 PB
123456
Erik Lindbergxx25.35x--
Alexander Ottosson60.1260.7357.2358.15xx
Jacob Larsson58.6560.9059.4058.54x58.93
Lars Hallberg33.05x35.2631.69x30.87
Ian Dahlqvist27.7723.3426.8727.2325.80-
Hampus Johansson43.28x43.4143.0541.1439.24
Martin Bergström30.8728.64x29.0930.6433.39
P19 Diskus
Vikt: 1,75kg
1 Erik Lindberg
Åhus FIK
02 Åhus FIK 31.96
123456
Erik Lindberg31.96xx31.71x28.29
P17 300 m häck
Höjd: 84,0cm
26/7 17:20
1 Morgan Lindstedt
Malmö AI
05 Malmö AI 45.83
P17 2000 m hinder
Höjd: 83,8cm
26/7 18:40
1 Oscar Hajny-Landgren
IFK Lund
05 IFK Lund 7:41.06
2 Benjamin Grahm
Bromma IF
05 Bromma IF 7:42.23
3 Simon Persson
Höörs IS
05 Höörs IS 7:56.63
P17 Kula
Vikt: 5,0kg
25/7 16:30
1 Hannes Grimsholm
IK Finish
05 IK Finish 12.05 PB
2 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 8.63
123456
Gustav Karlström8.228.638.608.388.198.50
Hannes Grimsholm11.4311.49x11.6612.0511.68
P17 Slägga
Vikt: 5,0kg
26/7 17:30
1 Jacob Johansson
Varbergs GIF
04 Varbergs GIF 49.54 PB
2 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 37.13
3 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 35.24
4 Algot Hallberg
Åhus FIK
05 Åhus FIK 34.78
123456
Algot Hallbergxx34.78xxx
Lukas Lindbladh36.06xxx37.1336.36
Jacob Johansson40.9546.6949.5445.8848.3448.65
Gustav Karlström32.7933.6029.3033.1333.3835.24
P17 Spjut
Vikt: 700g
25/7 19:20
1 Måns Bergström
Malmö AI
05 Malmö AI 54.21 PB
2 Algot Hallberg
Åhus FIK
05 Åhus FIK 52.36 PB
3 Gabriel Thede
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 39.14
4 William Kalläne
Malmö AI
05 Malmö AI 35.56 PB
5 Lukas Lindbladh
Åhus FIK
04 Åhus FIK 34.10
123456
Gabriel Thede39.1438.1536.8538.9634.8235.77
William Kalläne34.4831.94xxx35.56
Måns Bergström54.21x47.4051.8245.3251.24
Algot Hallberg52.36xxx--
Lukas Lindbladhx34.1032.43xx-
P15 80 m Försök
25/7 14:20
Heat 1
Vind: -1.9
1 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 9.76 q
2 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.94 q
3 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 10.54 q PB
4 Joel Holgersson
Tyft Arena IF
06 Tyft Arena IF 11.14 q PB
Heat 2
Vind: -0.1
1 Melker Jensfelt
Malmö AI
06 Malmö AI 9.34 q
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 9.81 q =PB
3 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 10.87 q
4 Alexander Foran
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 11.32 q
5 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 13.05
P15 80 m Final
25/7 16:40
Vind: -1.6
1 Melker Jensfelt
Malmö AI
06 Malmö AI 9.33
2 Bram Persson
IFK Lund
07 IFK Lund 9.66 PB
3 Ivano Bevanda
Eslövs AI
07 Eslövs AI 9.72 =PB
4 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.37
5 Alfons Ekerot
IFK Lund
06 IFK Lund 10.60 PB
6 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 11.20
7 Alexander Foran
Heleneholms IF
07 Heleneholms IF 11.33
Joel Holgersson
Tyft Arena IF
06 Tyft Arena IF DNS
P15 300 m häck
Höjd: 76,2cm
26/7 17:50
1 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 46.82
P15 1500 m hinder
Höjd: 76,2cm
26/7 19:00
1 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 5:03.00
2 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 5:57.34
3 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 6:43.25
P15 Höjd
25/7 17:10
1 Vilmer Vik
FIF Gnistan
07 FIF Gnistan 163
2 Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 163
3 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 158 PB
4 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 148 PB
5 Philip Gunnarsson
IF UDD
07 IF UDD 143
6 Lucas Sövgren
FK Athlet
06 FK Athlet 143 PB
7 Axel Neovius
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 133 PB
8 Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK 123
113118123128133138143148153158163168
Isak Hjelm-ooxoooooxxx
Ludvig Hallbergo-xxoxxx
Lucas Sövgren-ooooxxoxxoxxx
Zac Jellum Ling------ooooxxx
Vilmer Vik-ooooooooxooxxx
Adam Greszkiewicz--------ooxxoxxx
Axel Neovius-ooooxxx
Philip Gunnarsson----ooxoxxx
P15 Stav
25/7 14:40
1 Ove Hagström
Örgryte IS
07 Örgryte IS 321 PB
2 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 238
3 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 218
4 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 198
5 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 188
178188198208218228238248258268278288298308321326
Oskar Nilssonxooxxoxxx
Mikel Månssonooxxx
Zac Jellum Lingoooooxxx
Ove Hagström----------xooxxoxxooxxx
Gustav Ågårdhoooooxooxxx
P15 Tresteg
26/7 16:00
1 Viktor Vartia
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.87 +1.1 PB
2 Albin Sjöh
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.86 +1.9 PB
3 Melvin Preihs
IFK Lund
06 IFK Lund 10.90 +1.3
4 Ove Hagström
Örgryte IS
07 Örgryte IS 10.79 +0.4 PB
Adam Greszkiewicz
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS
123456
Albin Sjöhx x 11.32 +1.011.77 +1.511.86 +1.911.81 +1.7
Melvin Preihs10.74 +3.910.90 +1.310.82 0.0x 10.77 +2.2x
Viktor Vartia11.70 +2.211.52 +1.611.44 +2.011.43 +1.411.73 +1.611.87 +1.1
Ove Hagström10.79 +0.410.17 0.0x x x x
P15 Kula
Vikt: 4,0kg
25/7 18:40
1 Angelos Savvas Pavlidis
Malmö AI
06 Malmö AI 14.01 PB
2 Joel Holgersson
Tyft Arena IF
06 Tyft Arena IF 12.94 PB
3 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 12.42
4 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 10.64
5 Ove Hagström
Örgryte IS
07 Örgryte IS 10.40
6 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.24 PB
7 Julian Westberg Dolfe
IFK Lund
06 IFK Lund 9.90
8 Oskar Haak
Stenungsunds FI
07 Stenungsunds FI 9.27 PB
9 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 9.21
10 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 9.03
11 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 8.80 PB
12 Axel Neovius
Mälarhöjdens IK
07 Mälarhöjdens IK 5.84
123456
Julian Westberg Dolfe9.909.429.429.08x9.63
Felix Nilsson10.1710.64x10.5710.5210.55
Gustav Ågårdh8.908.749.03
Isak Hjelm9.21x8.48
Axel Neovius4.685.845.82
Oskar Nilsson8.688.808.27
Joel Holgersson11.9811.8812.9412.4512.40x
Angelos Savvas Pavlidis12.9413.4414.0112.93xx
Eric Hansson12.4211.05xx12.1410.86
Zac Jellum Lingx9.7310.249.199.289.24
Oskar Haak9.119.278.838.949.038.65
Ove Hagström9.7110.4010.3910.289.699.94
P15 Diskus
Vikt: 1,0kg
25/7 12:00
1 Joel Holgersson
Tyft Arena IF
06 Tyft Arena IF 43.49 PB
2 Angelos Savvas Pavlidis
Malmö AI
06 Malmö AI 39.23
3 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 33.31 PB
4 Isak Hjelm
Åhus FIK
06 Åhus FIK 31.97 PB
5 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 28.25
6 Zac Jellum Ling
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 28.22
7 Gustav Ågårdh
IFK Lund
06 IFK Lund 27.48 PB
8 Oskar Haak
Stenungsunds FI
07 Stenungsunds FI 26.19 PB
9 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 25.37 PB
10 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 23.50
11 Julian Westberg Dolfe
IFK Lund
06 IFK Lund 20.25
12 Elias Sövgren
FK Athlet
07 FK Athlet 16.78
123456
Oskar Nilsson23.1323.3225.37
Mikel Månssonx22.7923.50
Angelos Savvas Pavlidisx35.2339.23xxx
Zac Jellum Ling25.9324.2027.7325.3028.2221.96
Eric Hansson33.31x28.8131.91xx
Julian Westberg Dolfe20.1220.25x
Gustav Ågårdh23.56x26.3524.7427.48x
Joel Holgersson40.3241.09x43.4942.17x
Felix Nilssonxx28.25xx25.15
Elias Sövgrenx16.7816.09
Isak Hjelmx28.5529.85x31.97x
Oskar Haak26.16xx25.94x26.19
P15 Slägga
Vikt: 4,0kg
1 Julian Westberg Dolfe
IFK Lund
06 IFK Lund 25.29
123456
Julian Westberg Dolfe21.7124.81x25.2923.50x
P15 Spjut
Vikt: 600g
1 Felix Nilsson
Klippans FK
07 Klippans FK 40.56
2 Linus Lindberg
Åhus FIK
06 Åhus FIK 32.76
3 Oskar Nilsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 30.17
123456
Felix Nilsson40.5639.9639.4737.00x-
Linus Lindbergx31.2031.4932.7632.49x
240 Oskar Nilssonx21.09x22.8927.7130.17
P13 60 m Försök
25/7 14:50
Heat 1
Vind: 0.0
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 8.63 q
2 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 8.64 q PB
3 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 8.79 q
4 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.56 q
5 Hannes Holgersson
Tyft Arena IF
09 Tyft Arena IF 10.09
6 Linus Ljunggren
Heleneholms IF
09 Heleneholms IF 10.77
Heat 2
Vind: -1.3
1 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 8.21 q
2 Oscar Henriksson
IK Finish
09 IK Finish 8.75 q
3 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 9.10 q
4 Oliver Helgesson
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 9.32 q
5 Egon Lundqvist
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.14
6 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 10.45
7 Rasmus Aronsson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 11.04
P13 60 m Final
25/7 15:40
Vind: -1.3
1 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 8.29
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 8.59
3 Oscar Henriksson
IK Finish
09 IK Finish 8.69
4 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 8.72 PB
5 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 8.77
6 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 8.99
7 Oliver Helgesson
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 9.31
8 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.57
P13 200 m häck
Höjd: 68,6cm
26/7 16:10
Vind: -0.1
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 29.63
2 Ebbe Thörneby
Södra Sandby IF
09 Södra Sandby IF 38.31
3 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 39.36
4 Albert Almqvist
Södra Sandby IF
09 Södra Sandby IF 40.51
P13 Stav
25/7 12:00
1 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 236 PB
2 Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK 208 PB
3 Hugo Kulle
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 198 PB
4 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 168
5 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 138
6 Rasmus Aronsson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 108
98108118128138148158168178188198208218225230236240255
Axel Danaröoooxoxxoxx------------x
Rasmus Aronssonooxxx
Elias Häll-------o-Oo-ooooxoxxx
Ludvig Hallberg--------o-xooxxx
Hugo Kulle-----oooxxoooxxx
Malte Håkanssono--o-ooxxoxxx
P13 Längd
Hoppzon
25/7 13:40
1 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 5.17 -1.1 PB
2 Albin Anderberg
IFK Lund
09 IFK Lund 4.95 0.0 PB
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 4.92 -1.4
4 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 4.84 -1.4
5 Oscar Henriksson
IK Finish
09 IK Finish 4.84 -1.2 PB
6 Oliver Helgesson
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 4.24 -2.2
7 Ebbe Thörneby
Södra Sandby IF
09 Södra Sandby IF 3.94 -1.2
8 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.85 0.0
9 Hannes Holgersson
Tyft Arena IF
09 Tyft Arena IF 3.78 -2.0 PB
10 Egon Lundqvist
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.70 -2.1
11 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 3.38 0.0
1234
Egon Lundqvist3.60 0.03.36 -2.73.70 -2.13.53 -0.8
Hannes Holgersson3.52 -3.0- - 3.78 -2.0
Loke Bergström4.71 -3.84.84 -1.44.60 -0.94.67 -2.5
Fritz Theander5.17 -1.14.65 -1.0- 4.90 -2.5
Elias Häll4.80 -1.54.88 0.04.92 -1.44.70 -1.6
Oscar Henriksson4.84 -1.24.64 -0.4- 4.70 -1.1
Oliver Helgesson3.97 -1.74.19 -4.04.24 -2.23.99 -0.8
Ebbe Thörneby3.94 -1.23.60 -1.7- 3.87 -0.3
Albin Anderberg4.95 0.04.87 +1.34.45 -1.94.85 -2.5
Axel Danarö3.38 0.03.02 -2.13.22 -2.5-
Malte Håkansson3.79 +0.43.72 -3.03.85 0.03.85 -1.1
P13 Tresteg
Hoppzon
26/7 17:30
1 Uno Stål
KA2 IF
08 KA2 IF 11.74 +0.2 PB
2 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 10.11 0.0 PB
Oscar Henriksson
IK Finish
09 IK Finish DNS
1234
Oscar HenrikssonDNS
Elias Häll9.68 +1.39.87 +0.79.81 +1.010.11 0.0
Uno Stål11.29 +2.211.62 +1.311.69 +1.511.74 +0.2
P13 Kula
Vikt: 3,0kg
25/7 15:20
1 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 10.56
2 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 10.28 PB
3 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 9.48
4 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 8.79
5 Hugo Kulle
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 7.89 PB
6 Svante Leufstedt
Ystads IF
08 Ystads IF 7.27 PB
7 Egon Lundqvist
Åhus FIK
09 Åhus FIK 6.30 PB
8 Rasmus Aronsson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 6.22 PB
1234
Svante Leufstedt7.276.977.186.59
Fritz Theander10.2810.2610.1510.26
Egon Lundqvist5.494.445.786.30
Rasmus Aronsson6.155.976.225.88
Malte Håkansson8.498.268.79x
Elias Häll8.688.409.488.74
Hugo Kulle6.837.897.437.75
Jonatan Eklund9.459.7210.5610.24
P13 Slägga
Vikt: 3,0kg
1 Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK 18.32
123456
Ludvig Hallbergx18.3216.54x17.44x
P13 Spjut
Vikt: 400g
25/7 16:10
1 Loke Bergström
Malmö AI
08 Malmö AI 35.31
2 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 34.32
3 Fritz Theander
Varbergs GIF
08 Varbergs GIF 26.72 SB
4 Malte Håkansson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 25.77
5 Elias Häll
KFUM Kristianstad
08 KFUM Kristianstad 25.69
6 Ludvig Hallberg
Åhus FIK
08 Åhus FIK 25.28
7 Hugo Kulle
KFUM Kristianstad
09 KFUM Kristianstad 23.81 PB
8 Love Hansson
Malmö AI
10 Malmö AI 22.35
9 David Andersson
IFK Lund
08 IFK Lund 22.02 PB
10 Rasmus Aronsson
Åhus FIK
09 Åhus FIK 16.02
11 Axel Danarö
Åhus FIK
09 Åhus FIK 9.63
1234
Ludvig Hallbergx25.2123.9425.28
Fritz Theanderxxx26.72
Hugo Kulle21.8021.5219.6923.81
Jonatan Eklundx34.32x31.49
Elias Hällx19.9925.6925.21
Love Hansson17.0518.9318.5722.35
Rasmus Aronsson10.4716.029.6313.00
David Andersson21.2222.0219.4318.15
Malte Håkansson21.8625.7725.4719.12
Loke Bergström35.3132.6934.6833.39
Axel Danarö9.63x7.826.69
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

K35 Höjd
1 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 123
Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK x
73113118123128
Emma Lindberg--ooxxx
Ellna Johnssonxxx
K35 Diskus
Vikt: 1,0kg
1 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 9.44
123456
Ellna Johnsson8.146.357.897.789.448.59
K40 Diskus
Vikt: 1,0kg
1 Jenny Johnsson
Åhus FIK
79 Åhus FIK 21.35
2 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 14.28
123456
Jenny Johnsson18.9920.78xx21.3521.27
Lina Sövgren10.1813.63xx14.2811.28
K45 Diskus
Vikt: 1,0kg
1 Isabell Fagerström
IF UDD
73 IF UDD 35.82
123456
Isabell Fagerström31.8232.7535.82x34.66x
K50 Höjd
1 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 133
2 Helena Westerdahl
Höörs IS
70 Höörs IS 133
113118123128133138
Ann Krogsgaard-oooxoxxx
Helena Westerdahloooxoxoxxx
K50 Diskus
Vikt: 1,0kg
1 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 21.97
2 Kerstin Karlström
Åhus FIK
70 Åhus FIK 17.48
123456
Linda Åkerman20.69xxx20.9421.97
Kerstin Karlström-14.9017.4717.48x16.94
Veteraner Kvinnor Höjd
25/7 12:20
1 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 133
2 Helena Westerdahl
Höörs IS
70 Höörs IS 133 PB
3 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 123
Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK x
73113118123128133138
Ellna Johnssonxxx
Emma Lindberg--ooxxx
Helena Westerdahl-oooxoxoxxx
Ann Krogsgaard--oooxoxxx
Resultat efter VMA-omräkning
1 Ann Krogsgaard
Höörs IS
69 Höörs IS 163
1 Helena Westerdahl
Höörs IS
70 Höörs IS 163
3 Emma Lindberg
Åhus FIK
84 Åhus FIK 129
Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 0
Veteraner Kvinnor Diskus
25/7 10:50
1 Isabell Fagerström
IF UDD
73 IF UDD 35.82
2 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 21.97
3 Jenny Johnsson
Åhus FIK
79 Åhus FIK 21.35
4 Kerstin Karlström
Åhus FIK
70 Åhus FIK 17.48
5 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 14.28
6 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 9.44
123456
Ellna Johnsson8.146.357.897.789.448.59
Kerstin Karlström-14.9017.4717.48x16.94
Isabell Fagerström31.8232.7535.82x34.66x
Linda Åkerman20.69xxx20.9421.97
Lina Sövgren10.1813.63xx14.2811.28
Jenny Johnsson18.9920.78xx21.3521.27
Resultat efter VMA-omräkning
1 Isabell Fagerström
IF UDD
73 IF UDD 43.19
2 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 28.84
3 Jenny Johnsson
Åhus FIK
79 Åhus FIK 23.80
4 Kerstin Karlström
Åhus FIK
70 Åhus FIK 22.94
5 Lina Sövgren
FK Athlet
79 FK Athlet 15.92
6 Ellna Johnsson
Åhus FIK
85 Åhus FIK 9.78
M35 100 m
Vind: -1.4
1 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 11.73
M40 100 m
Vind: -1.4
1 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 12.03
2 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 12.23
M40 Diskus
Vikt: 2,0kg
1 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 24.44
123456
Markus Rönnerling23.4824.44x23.4122.43x
M50 100 m
Vind: -1.4
1 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 14.89
M50 1500 m
1 Henric Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 4:53.50
M50 Höjd
1 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 143
133138143145
Magnus Jiwestam Perssonoooxx-
M50 Diskus
Vikt: 1,5kg
1 Lars Hallberg
Åhus FIK
70 Åhus FIK 27.93
2 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 26.89
123456
Lars Hallberg27.93xxx26.74x
Tomas Jeansson23.0826.13x23.3426.8925.17
M50 Slägga
Vikt: 6,0kg
1 Lars Hallberg
Åhus FIK
70 Åhus FIK 23.85
123456
Lars Hallberg18.2717.5623.85xxx
M60 1500 m
1 Raimo Arvola
UF Contact
61 UF Contact 5:22.59
M65 100 m
Vind: -1.4
1 Håkan Arkell
Åhus FIK
56 Åhus FIK 14.17
M65 1500 m
1 Håkan Arkell
Åhus FIK
56 Åhus FIK 5:53.58
M70 100 m
Vind: -1.4
1 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 13.97
M75 100 m
Vind: -1.4
1 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 12.37
Veteraner Män 100 m
25/7 14:00
Vind: -1.4
1 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 11.89
2 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 12.56
3 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 12.77
4 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 14.89
5 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 16.70
6 Håkan Arkell
Åhus FIK
56 Åhus FIK 17.47
7 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 17.96
Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS DNS
Resultat efter VMA-omräkning
1 Mehdi Alipour
Malmö AI
83 Malmö AI 11.73
2 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 12.03
3 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 12.23
4 Nils Bäck
IFK Lund
43 IFK Lund 12.37
5 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 13.40
6 Rune Persson
UF Contact
47 UF Contact 13.97
7 Håkan Arkell
Åhus FIK
56 Åhus FIK 14.17
Markus Abrahamsson
Höörs IS
73 Höörs IS
Veteraner Män 1500 m
25/7 17:50
1 Henric Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 4:53.50
2 Raimo Arvola
UF Contact
61 UF Contact 5:22.59 SB
3 Håkan Arkell
Åhus FIK
56 Åhus FIK 5:53.58
Resultat efter VMA-omräkning
1 Raimo Arvola
UF Contact
61 UF Contact 4:16.11
2 Henric Höglind
Åhus FIK
68 Åhus FIK 4:16.25
3 Håkan Arkell
Åhus FIK
56 Åhus FIK 4:26.21
Veteraner Män Höjd
25/7 12:20
1 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 143
133138143145
Magnus Jiwestam Perssonoooxx-
Resultat efter VMA-omräkning
1 Magnus Jiwestam Persson
Åhus FIK
70 Åhus FIK 166
Veteraner Män Diskus
25/7 10:50
1 Lars Hallberg
Åhus FIK
70 Åhus FIK 27.93
2 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 26.89
3 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 24.44
123456
Tomas Jeansson23.0826.13x23.3426.8925.17
Markus Rönnerling23.4824.44x23.4122.43x
Lars Hallberg27.93xxx26.74x
Resultat efter VMA-omräkning
1 Lars Hallberg
Åhus FIK
70 Åhus FIK 28.53
2 Tomas Jeansson
FK Athlet
71 FK Athlet 27.47
3 Markus Rönnerling
FK Athlet
81 FK Athlet 26.91