Resultat Svenska Friidrottscupen div 2 Västra gruppen

Sunnerbovallen, Ljungby   2022-05-14

Arrangör: Ljungby FIK Tävlingsledare: Mia Jansson Senast uppdaterad: 2022-05-15 02:00:07

Män

Plac.Poäng
1 IFK Halmstad 37
2 Lerum Friidrott 33
3 Trollhättan FIK 28
4 IF Kville 26
5 IKHP Huskvarna 25
Män
200 m800 m3000 m400 m häck2000 m hinder4x100 mHöjdTrestegDiskusSpjut
IFK Halmstad4444152355
IF Kville1223223542
Lerum Friidrott3355341234
IKHP Huskvarna511415413
Trollhättan FIK2532534121

Kvinnor

Plac.Poäng
1 Lerum Friidrott 37
2 Trollhättan FIK 31
3 IFK Halmstad 30.5
4 IF Kville 28
5 IKHP Huskvarna 19.5
Kvinnor
200 m800 m3000 m400 m häck2000 m hinder4x100 mHöjdTrestegDiskusSpjut
IFK Halmstad232543.5515
IKHP Huskvarna15213.5421
Trollhättan FIK4451322253
Lerum Friidrott5244455332
IF Kville3133531144
Kvinnor 200 m
14/5 14:10
Vind: +1.6
Poäng
1 Märta Rhodin
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 29.05 5.00
2 Ella Feldthusen
Trollhättan FIK
03 Trollhättan FIK 29.38 4.00
3 Lillan Kilvik
IF Kville
03 IF Kville 29.77 3.00
4 Moa Knutsson
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 30.63 2.00
5 Ella Hakeberg
IKHP Huskvarna
04 IKHP Huskvarna 32.85 1.00
Kvinnor 800 m
14/5 13:45
Poäng
1 Julia Walltin
IKHP Huskvarna
09 IKHP Huskvarna 2:41.64 5.00 PB
2 Jonna Svensson
Trollhättan FIK
09 Trollhättan FIK 2:45.88 4.00
3 Linda Åkerman
IFK Halmstad
71 IFK Halmstad 2:51.19 3.00 SB
4 Ella Holmberg
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 2:55.17 2.00
5 Sofia Hulthén
IF Kville
05 IF Kville 2:58.01 1.00 PB
Kvinnor 3000 m
14/5 13:15
Poäng
1 Lovisa Nilsson
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 11:41.21 5.00 PB
2 Alexandra Mbye
Lerum Friidrott
89 Lerum Friidrott 11:43.07 4.00
3 Rebecka Björklund
IF Kville
07 IF Kville 11:57.31 3.00
4 Alice Ljungberg
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 15:16.15 2.00
Kvinnor 400 m häck
Höjd: 76,2cm
14/5 12:00
Poäng
1 Ida Jexe Ek
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 1:06.00 5.00
2 Linnea Pihl
Lerum Friidrott
01 Lerum Friidrott 1:10.10 4.00
3 Alfrida Kilvik
IF Kville
01 IF Kville 1:10.11 3.00
4 Siri Forrström
IKHP Huskvarna
04 IKHP Huskvarna 1:22.69 2.00
5 Jenny Olausson
Trollhättan FIK
04 Trollhättan FIK 1:27.52 1.00
Kvinnor 2000 m hinder
Höjd: 76,2cm
14/5 16:00
Poäng
1 Felicia Brink
IF Kville
04 IF Kville 7:45.21 5.00
2 Regina Carlen
Lerum Friidrott
96 Lerum Friidrott 8:25.41 4.00
3 Lovisa Nilsson
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 8:55.79 3.00
Kvinnor 4x100 m
14/5 16:45
Poäng
1 Lerum Friidrott
Julia Swerin 07
Leia Holm 05
Nellie Gullberg 06
Märta Rhodin 07

Lerum Friidrott
Lerum Friidrott 52.94 5.00
2 IFK Halmstad
Alma Falck 06
Moa Knutsson 06
Matilda Åkerman 04
Ida Jexe Ek 04

IFK Halmstad
IFK Halmstad 53.34 4.00
3 IF Kville Lag 1
Lillan Kilvik 03
Sofia Hulthén 05
Alfrida Kilvik 01
Alma Cullberg 06

IF Kville
IF Kville 54.31 3.00
4 Trollhättan FIK Lag x
Ella Feldthusen 03
Jonna Svensson 09
Jenny Olausson 04
Astrid Milding 07

Trollhättan FIK
Trollhättan FIK 57.27 2.00
5 IKHP Huskvarna Lag x
Siri Forrström 04
Maria Gustavsson 79
Julia Walltin 09
Ella Hakeberg 04

IKHP Huskvarna
IKHP Huskvarna 1:01.23 1.00
Kvinnor Höjd
14/5 12:30
Poäng
1 Elsa Wållgren
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 157 5.00
=2 Hanna Dahlin
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 145 3.50 =SB
=2 Ella Hakeberg
IKHP Huskvarna
04 IKHP Huskvarna 145 3.50 PB
4 Astrid Milding
Trollhättan FIK
07 Trollhättan FIK 140 2.00
5 Alma Cullberg
IF Kville
06 IF Kville 130 1.00 PB
120125130135140145149153157163
Alma Cullbergoooxxx
Hanna Dahlin---oooxxx
Ella Hakeberg-oooooxxx
Elsa Wållgren----ooooxxoxxx
Astrid Milding-oooxoxxx
Kvinnor Tresteg
14/5 14:30
Poäng
1 Alma Falck
IFK Halmstad
06 IFK Halmstad 10.08 -5.4 5.00 PB
2 Siri Forrström
IKHP Huskvarna
04 IKHP Huskvarna 10.03 -0.8 4.00 PB
3 Leia Holm
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 9.32 -5.1 3.00
4 Astrid Milding
Trollhättan FIK
07 Trollhättan FIK 8.56 -1.0 2.00
5 Felicia Brink
IF Kville
04 IF Kville 7.49 0.0 1.00
123456
Astrid Milding8.56 -1.07.84 +0.88.28 -4.6x 8.14 -0.68.07 -2.2
Felicia Brink7.49 0.07.26 +0.1- - - -
Leia Holmx 9.31 -0.19.32 -5.19.14 -3.29.07 -2.69.20 -3.9
Siri Forrström10.03 -0.8x x x 9.69 -3.9x
Alma Falck9.83 -1.89.50 -0.59.58 -6.19.78 -2.610.08 -5.410.03 -3.7
Kvinnor Diskus
Vikt: 1,0kg
14/5 13:15
Poäng
1 Linnea Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 31.86 5.00 PB
2 Ida Elmén
IF Kville
03 IF Kville 26.54 4.00 PB
3 Molly Klingener
Lerum Friidrott
06 Lerum Friidrott 24.14 3.00
4 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 22.37 2.00
5 Linnea Colliander
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 19.74 1.00
123456
Molly Klingener19.7120.6223.9624.14xx
Linnea Colliander17.6419.5819.7416.40x16.99
Ida Gustavsson14.38x20.6322.3720.14x
Linnea Fohlén Gladh26.6131.74xx31.86x
Ida Elmén20.3421.0526.5423.77xx
Kvinnor Spjut
Vikt: 600g
14/5 14:15
Poäng
1 Matilda Åkerman
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 36.35 5.00
2 Ida Elmén
IF Kville
03 IF Kville 36.26 4.00
3 Linnea Fohlén Gladh
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 26.68 3.00
4 Josefine Holmesson
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 23.33 2.00
5 Ida Gustavsson
IKHP Huskvarna
08 IKHP Huskvarna 20.64 1.00
123456
Matilda Åkerman36.3530.6834.3232.1635.5328.47
Ida Gustavsson17.2020.64x18.99x20.48
Josefine Holmessonx10.6321.93x23.33x
Linnea Fohlén Gladhx23.84xxx26.68
Ida Elmén33.6332.2235.4336.2635.5836.07
Män 200 m
14/5 14:00
Vind: +0.7
Poäng
1 Jonatan Lindh
IKHP Huskvarna
04 IKHP Huskvarna 23.31 5.00
2 Samuel Carlsson
IFK Halmstad
01 IFK Halmstad 23.97 4.00 PB
3 Ivar Fransson Larsson
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 23.98 3.00
4 Johan Carlson
Trollhättan FIK
99 Trollhättan FIK 24.43 2.00
5 Simon Hellsing
IF Kville
03 IF Kville 26.02 1.00
Män 800 m
14/5 13:35
Poäng
1 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 2:10.99 5.00
2 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 2:18.23 4.00 PB
3 Elliot Lindbom
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 2:24.20 3.00
4 Johannes Aspman
IF Kville
08 IF Kville 2:36.96 2.00
Män 3000 m
14/5 13:00
Poäng
1 Nils Olsson
Lerum Friidrott
04 Lerum Friidrott 9:24.45 5.00
2 Zlatko Matic
IFK Halmstad
93 IFK Halmstad 9:37.91 4.00
3 Algot Tersing
Trollhättan FIK
08 Trollhättan FIK 10:22.58 3.00
4 Simon Rydén
IF Kville
08 IF Kville 11:06.31 2.00
5 Anders Grönvall
IKHP Huskvarna
70 IKHP Huskvarna 11:39.12 1.00
Män 400 m häck
Höjd: 91,4cm
14/5 12:15
Poäng
1 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 57.76 5.00
2 Ludvig Palmkvist
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 1:03.23 4.00
3 Albin Theander
IF Kville
07 IF Kville 1:05.66 3.00
4 Jonathan Borg
Trollhättan FIK
99 Trollhättan FIK 1:06.57 2.00
5 Vilgot Hakeberg
IKHP Huskvarna
06 IKHP Huskvarna 1:12.92 1.00
Män 2000 m hinder
Höjd: 91,4cm
14/5 15:30
Poäng
1 David Cannmo
Trollhättan FIK
01 Trollhättan FIK 7:22.49 5.00
2 Mathias Sandstedt
IKHP Huskvarna
95 IKHP Huskvarna 7:34.69 4.00
3 Nils Johner
Lerum Friidrott
07 Lerum Friidrott 7:45.62 3.00
4 Arvid Möller
IF Kville
07 IF Kville 7:47.50 2.00
5 Isak Svensson
IFK Halmstad
04 IFK Halmstad 7:57.39 1.00
Män 4x100 m
14/5 16:55
Poäng
1 IFK Halmstad
Ludvig Palmkvist 05
Samuel Carlsson 01
Chidozie Abika 97
Patrik Bergstrand 03

IFK Halmstad
IFK Halmstad 44.89 5.00
2 Lerum Friidrott Lag x
Ivar Fransson Larsson 07
Linus Wahl 05
Elliot Lindbom 05
Linus Pihl 03

Lerum Friidrott
Lerum Friidrott 45.23 4.00
3 Trollhättan FIK
Johan Carlson 99
Jonathan Borg 99
Eskil Ekström 07
Albin Freiholtz 06

Trollhättan FIK
Trollhättan FIK 46.23 3.00
4 IF Kville Lag 1
SoKo Nyallay 02
Frank Nissen 03
Johannes Aspman 08
Simon Hellsing 03

IF Kville
IF Kville 47.48 2.00
5 IKHP Huskvarna Lag x
Jonatan Lindh 04
Vilgot Hakeberg 06
Caspian Sanderberg 07
Mathias Sandstedt 95

IKHP Huskvarna
IKHP Huskvarna 48.62 1.00
Män Höjd
14/5 14:30
Poäng
1 Vilgot Hakeberg
IKHP Huskvarna
06 IKHP Huskvarna 179 5.00
2 Albin Freiholtz
Trollhättan FIK
06 Trollhättan FIK 175 4.00
3 Melker Svanberg
IF Kville
05 IF Kville 170 3.00
4 Lucas Andersson
IFK Halmstad
07 IFK Halmstad 150 2.00
5 Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 145 1.00
140145150155160165170175179183
Melker Svanberg--ooooxxoxxx
Linus Wahl-oxxx
Albin Freiholtz---oooxooxxx
Vilgot Hakeberg------oxoxxoxxx
Lucas Anderssonoooxxx
Män Tresteg
14/5 12:00
Poäng
1 Melker Svanberg
IF Kville
05 IF Kville 12.73 +5.0 5.00
2 Jonatan Lindh
IKHP Huskvarna
04 IKHP Huskvarna 12.30 +4.4 4.00
3 Edvin Håkansson
IFK Halmstad
05 IFK Halmstad 12.16 +5.6 3.00
4 Viggo Nielsen
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 11.37 0.0 2.00 PB
5 Jonathan Borg
Trollhättan FIK
99 Trollhättan FIK 11.15 +4.7 1.00
123456
Viggo Nielsen11.13 +2.011.37 0.0- 11.15 +2.7- 11.03 +3.2
Edvin Håkansson12.10 +0.712.02 +3.111.99 +0.511.86 +2.112.16 +5.611.75 +0.2
Jonathan Borg10.67 +1.811.15 +4.7- - - -
Melker Svanbergx 12.73 +5.012.59 +1.312.37 +0.4x x
Jonatan Lindh12.11 +0.311.99 +4.112.30 +4.4- - -
Män Diskus
Vikt: 2,0kg
14/5 15:30
Poäng
1 Patrik Bergstrand
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 32.63 5.00
2 Fredrik Grund
IF Kville
02 IF Kville 30.31 4.00
3 Linus Pihl
Lerum Friidrott
03 Lerum Friidrott 24.97 3.00
4 Alexander Sätterman
Trollhättan FIK
94 Trollhättan FIK 24.56 2.00
5 Caspian Sanderberg
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 21.35 1.00
123456
Alexander Sättermanxx24.5622.9617.48x
Caspian Sanderberg21.1316.7521.35x--
Linus Pihl16.2422.1222.12xx24.97
Fredrik Grundx25.48x27.9821.9630.31
Patrik Bergstrandxx27.9532.63x32.30
Män Spjut
Vikt: 800g
14/5 12:00
Poäng
1 Patrik Bergstrand
IFK Halmstad
03 IFK Halmstad 49.31 5.00
2 Linus Wahl
Lerum Friidrott
05 Lerum Friidrott 42.49 4.00 PB
3 Caspian Sanderberg
IKHP Huskvarna
07 IKHP Huskvarna 41.36 3.00
4 Fredrik Grund
IF Kville
02 IF Kville 39.66 2.00
5 Alexander Sätterman
Trollhättan FIK
94 Trollhättan FIK 37.31 1.00
123456
Patrik Bergstrand44.3349.1645.2343.9648.7649.31
Alexander Sätterman37.3134.7233.8035.37--
Caspian Sanderberg41.3638.6138.41-40.5238.66
Linus Wahl33.9038.5242.4940.4638.1242.25
Fredrik Grund39.6635.6938.1634.8238.4037.38