Resultat Löparnas kväll 10000m

Campus Friidrottsarena, Umeå   2022-09-15

Arrangör: IFK Umeå Tävlingsledare: Hans Nilsson Senast uppdaterad: 2022-09-15 22:28:35
Väder: +12 molnigt  
Kvinnor 10 000 m

Grenen genomfördes tillsammans med Män 10 000 m

Kvinnor & Män 10 000 m
A-Final
15/9 20:00
Tot. plac.
1 Karsten Meier
IFK Umeå
91 IFK Umeå 31:54.61 1
2 Erik Linnér
IFK Umeå
00 IFK Umeå 32:59.20 2
3 Göran Jonsson
IFK Umeå
69 IFK Umeå 33:09.13 3 PB
4 Rasmus Nilsson
IFK Umeå
90 IFK Umeå 33:29.20 4 PB
5 Per Liv
IFK Umeå
79 IFK Umeå 33:51.96 5
6 Lukas Borgemo
IFK Umeå
87 IFK Umeå 34:11.78 6
7 Ludvig Renström
IFK Umeå
92 IFK Umeå 34:36.35 7 PB
8 Simon Öberg
-
94 - 34:44.90 8
9 Sebastian Hägglöf
-
03 - 34:52.99 9
10 Charlotte Andersson
IFK Umeå
85 IFK Umeå 35:03.37 10
11 Jessica Edlund
Umedalens IF
95 Umedalens IF 36:45.85 12
12 Josef Carlson
TTGU IF
86 TTGU IF 38:34.00 16
Tomas Pekkari
IFK Umeå
80 IFK Umeå DNF
Jakob Sandström
IFK Umeå
99 IFK Umeå DNS
B-Final
15/9 19:00
Tot. plac.
1 Andreas Andersson
Oskarshamn RC
80 Oskarshamn RC 36:36.22 11
2 Malin Skog
IFK Umeå
88 IFK Umeå 37:28.25 13
3 Edvin Ljungberg
-
99 - 37:29.26 14
4 Jonas Nordin
TTGU IF
82 TTGU IF 37:40.69 15 PB
5 Markus Stenberg
-
95 - 38:34.96 17
6 Ludvig Edvardsson
TTGU IF
88 TTGU IF 38:53.34 18
7 Nicklas Eriksson
-
94 - 39:48.98 19
8 Lars Lundberg
TTGU IF
86 TTGU IF 39:57.77 20
9 Daniel Nilsson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 40:05.71 21
10 Andreas Forsberg
TTGU IF
91 TTGU IF 40:08.29 22
11 John Lloyd
-
85 - 40:27.16 23
12 Per Kjell
-
85 - 41:23.13 24
13 Thomas Hägglöf
-
67 - 42:23.34 25
14 Jan Alfredsson
-
66 - 48:08.23 26
Thomas Strömsten
IFK Umeå
70 IFK Umeå DNF
Christoffer Larsson
IFK Umeå
83 IFK Umeå DNF
Jens Bylund
Jalles TC
55 Jalles TC DNS
Thomas Tanos Lindström
IFK Umeå
54 IFK Umeå DNS
Sammanställning
Plac. Res.
1 Karsten Meier
IFK Umeå
91 IFK Umeå 31:54.61
2 Erik Linnér
IFK Umeå
00 IFK Umeå 32:59.20
3 Göran Jonsson
IFK Umeå
69 IFK Umeå 33:09.13 PB
4 Rasmus Nilsson
IFK Umeå
90 IFK Umeå 33:29.20 PB
5 Per Liv
IFK Umeå
79 IFK Umeå 33:51.96
6 Lukas Borgemo
IFK Umeå
87 IFK Umeå 34:11.78
7 Ludvig Renström
IFK Umeå
92 IFK Umeå 34:36.35 PB
8 Simon Öberg
-
94 - 34:44.90
9 Sebastian Hägglöf
-
03 - 34:52.99
10 Charlotte Andersson
IFK Umeå
85 IFK Umeå 35:03.37
11 Andreas Andersson
Oskarshamn RC
80 Oskarshamn RC 36:36.22
12 Jessica Edlund
Umedalens IF
95 Umedalens IF 36:45.85
13 Malin Skog
IFK Umeå
88 IFK Umeå 37:28.25
14 Edvin Ljungberg
-
99 - 37:29.26
15 Jonas Nordin
TTGU IF
82 TTGU IF 37:40.69 PB
16 Josef Carlson
TTGU IF
86 TTGU IF 38:34.00
17 Markus Stenberg
-
95 - 38:34.96
18 Ludvig Edvardsson
TTGU IF
88 TTGU IF 38:53.34
19 Nicklas Eriksson
-
94 - 39:48.98
20 Lars Lundberg
TTGU IF
86 TTGU IF 39:57.77
21 Daniel Nilsson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 40:05.71
22 Andreas Forsberg
TTGU IF
91 TTGU IF 40:08.29
23 John Lloyd
-
85 - 40:27.16
24 Per Kjell
-
85 - 41:23.13
25 Thomas Hägglöf
-
67 - 42:23.34
26 Jan Alfredsson
-
66 - 48:08.23
Christoffer Larsson
IFK Umeå
83 IFK Umeå DNF
Jens Bylund
Jalles TC
55 Jalles TC DNS
Jakob Sandström
IFK Umeå
99 IFK Umeå DNS
Thomas Strömsten
IFK Umeå
70 IFK Umeå DNF
Tomas Pekkari
IFK Umeå
80 IFK Umeå DNF
Thomas Tanos Lindström
IFK Umeå
54 IFK Umeå DNS
Sammanställning per klass
Män
1 Karsten Meier
IFK Umeå
91 IFK Umeå 31:54.61
2 Erik Linnér
IFK Umeå
00 IFK Umeå 32:59.20
3 Göran Jonsson
IFK Umeå
69 IFK Umeå 33:09.13
4 Rasmus Nilsson
IFK Umeå
90 IFK Umeå 33:29.20
5 Per Liv
IFK Umeå
79 IFK Umeå 33:51.96
6 Lukas Borgemo
IFK Umeå
87 IFK Umeå 34:11.78
7 Ludvig Renström
IFK Umeå
92 IFK Umeå 34:36.35
8 Simon Öberg
-
94 - 34:44.90
9 Sebastian Hägglöf
-
03 - 34:52.99
10 Andreas Andersson
Oskarshamn RC
80 Oskarshamn RC 36:36.22
11 Edvin Ljungberg
-
99 - 37:29.26
12 Jonas Nordin
TTGU IF
82 TTGU IF 37:40.69
13 Josef Carlson
TTGU IF
86 TTGU IF 38:34.00
14 Markus Stenberg
-
95 - 38:34.96
15 Ludvig Edvardsson
TTGU IF
88 TTGU IF 38:53.34
16 Nicklas Eriksson
-
94 - 39:48.98
17 Lars Lundberg
TTGU IF
86 TTGU IF 39:57.77
18 Daniel Nilsson
Lycksele LK
81 Lycksele LK 40:05.71
19 Andreas Forsberg
TTGU IF
91 TTGU IF 40:08.29
20 John Lloyd
-
85 - 40:27.16
21 Per Kjell
-
85 - 41:23.13
22 Thomas Hägglöf
-
67 - 42:23.34
23 Jan Alfredsson
-
66 - 48:08.23
Tomas Pekkari
IFK Umeå
80 IFK Umeå DNF
Jakob Sandström
IFK Umeå
99 IFK Umeå DNS
Thomas Strömsten
IFK Umeå
70 IFK Umeå DNF
Christoffer Larsson
IFK Umeå
83 IFK Umeå DNF
Jens Bylund
Jalles TC
55 Jalles TC DNS
Thomas Tanos Lindström
IFK Umeå
54 IFK Umeå DNS
Kvinnor
1 Charlotte Andersson
IFK Umeå
85 IFK Umeå 35:03.37
2 Jessica Edlund
Umedalens IF
95 Umedalens IF 36:45.85
3 Malin Skog
IFK Umeå
88 IFK Umeå 37:28.25