Results DM/VDM 10000m

Centrala Idrottsplatsen, Lund   2019-05-30

Arrangör: Björnstorps IF Tävlingsledare: Jörgen Ohlsson Senast uppdaterad: 2019-05-31 21:04:04
Mix 10 000 m Final
torsdag 10:00
A-Final
1 Mikael Karlsson
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 46:08.1 45 SB
2 Catarina Petersson
IS Göta
58 IS Göta 46:13.1 46 SB
3 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 47:06.4 48 SB
4 Katarina Rosefors
Ystads IF
82 Ystads IF 47:24.8 49 SB
5 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 47:56.1 50
6 Beatrice Christensson
Heleneholms IF
72 Heleneholms IF 48:55.2 51 PB
7 Greger Ahnlund
Heleneholms IF
39 Heleneholms IF 49:02.2 52 PB
8 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 49:44.9 53 PB
9 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 51:12.3 54
10 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 52:01.7 55
11 Bo-Göran Malmborg
Heleneholms IF
50 Heleneholms IF 54:12.3 56
12 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 54:18.0 57 SB
13 Agnes Cybulko
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 55:33.7 58
14 Göran Von Rosen
Heleneholms IF
50 Heleneholms IF 56:03.7 59
15 Sven-Erik Svensson
Björnstorps IF
43 Björnstorps IF 58:41.9 60
Julia Mårtensson
Björnstorps IF
90 Björnstorps IF DNS
B-Final
2 Stefan Karlsson
Vittsjö GIK
77 Vittsjö GIK 42:26.7 34 SB
3 Axel Billström
Heleneholms IF
90 Heleneholms IF 42:46.5 35
4 Jesper Anderberg
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 42:48.3 36 PB
5 Eric Lacayo
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 42:49.2 37 SB
6 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 42:58.9 38
7 Annika Rybäck
Björnstorps IF
61 Björnstorps IF 43:01.7 39
1 Bengt Pedersen
IK Pallas
61 IK Pallas 43:08.1 41
8 Stefan Bjerström
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 43:40.3 42 SB
9 Jan Forsberg
LK Myran
66 LK Myran 44:00.2 43
10 Sara Gidner
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 46:02.9 44
11 Christer Vernersson
FK Snapphanarna
50 FK Snapphanarna 46:44.8 47
Kenneth Rosengren
LK Myran
52 LK Myran DNF
Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF DNF
Daniel Ekvall
Heleneholms IF
94 Heleneholms IF DNS
C-Final
1 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 38:30.4 22 PB
2 Stephen Murray
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 38:31.7 24 SB
3 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 39:58.1 27 PB
4 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 40:06.6 28
5 Sven Lindeberg
IS Göta
63 IS Göta 40:34.2 29
6 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 40:37.1 30 SB
7 Erik Schultz
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 41:37.8 31
8 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 41:41.6 32
9 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 41:49.8 33
10 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 43:05.5 40
Simon Strand
Heleneholms IF
94 Heleneholms IF DNF
Johan Gannby
Vittsjö GIK
83 Vittsjö GIK DNS
Marcus Ottosson
Hässleholms AIS
75 Hässleholms AIS DNS
Fredrik Mårtensson
Heleneholms IF
91 Heleneholms IF DNS
D-Final
1 Magnus Håkansson
Heleneholms IF
88 Heleneholms IF 36:29.9 11
2 Måns Modéer
Heleneholms IF
71 Heleneholms IF 36:59.1 12
3 Sebastian Mauritsson
Björnstorps IF
85 Björnstorps IF 37:06.6 13
4 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 37:09.9 15 SB
5 David Roos
Triathlon Syd
69 Triathlon Syd 37:36.9 16
6 Fredrik Johansson
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 37:38.7 17
7 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 37:48.3 18
8 Peter Tall
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 38:11.2 19
9 Björn Lundberg
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 38:14.5 20 PB
10 Camilla Lindholm Borg
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 38:22.3 21
11 Leif Larsson
Genarps IF
56 Genarps IF 38:30.7 23
12 Fredrik Stoltz
IS Göta
81 IS Göta 38:43.9 25
13 Marina Stoltz
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 39:32.5 26
Anna Bjurman
IS Göta
88 IS Göta DNF
Jesper Sundewall
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF DNS
Christian Klingebrant
IS Göta
80 IS Göta DNS
Niklas Olausson
Heleneholms IF
78 Heleneholms IF DNS
E-Final
1 Samuel Russom
IS Göta
91 IS Göta 31:56.5 1
2 Victor Carlsson
IF Malmö Löp
90 IF Malmö Löp 32:58.0 2
3 Johan Gustafsson
IS Göta
87 IS Göta 33:38.4 3 SB
4 Henrik Orre
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 33:47.8 4 SB
5 Marcus Sollvén
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 34:10.6 5
6 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 34:21.8 6 PB
7 Anton Lindberg
IS Göta
00 IS Göta 34:31.7 7
8 Erik Fagius
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 34:37.3 8
9 Ola Cederfeldt
IF Malmö Löp
81 IF Malmö Löp 35:11.3 9 PB
10 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 35:34.9 10
11 Rickard Andersson
Heleneholms IF
73 Heleneholms IF 37:09.5 14
Johan Fagerberg
IF Malmö Löp
87 IF Malmö Löp DNF
Peder Enoksson
IF Malmö Löp
81 IF Malmö Löp DNF
Simon Wikstrand
IS Göta
86 IS Göta DNF
Alexander Holmgren
IF Malmö Löp
78 IF Malmö Löp DNF
Tobias Larsson
Ystads IF
88 Ystads IF DNS
Andreas Klingebrant
IS Göta
83 IS Göta DNS
Max Lundberg
Björnstorps IF
70 Björnstorps IF DNS
Sammanställning per klass
K35
1 Katarina Rosefors
Ystads IF
82 Ystads IF 47:24.8
K40
1 Annika Faager
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 37:09.9
2 Marina Stoltz
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 39:32.5
3 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 41:41.6
4 Sara Gidner
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 46:02.9
5 Agnes Cybulko
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF 55:33.7
K45
1 Camilla Lindholm Borg
Björnstorps IF
74 Björnstorps IF 38:22.3
2 Beatrice Christensson
Heleneholms IF
72 Heleneholms IF 48:55.2
K55
1 Marie Olsson
Björnstorps IF
63 Björnstorps IF 40:06.6
2 Annika Rybäck
Björnstorps IF
61 Björnstorps IF 43:01.7
K60
1 Catarina Petersson
IS Göta
58 IS Göta 46:13.1
2 Eva Lönnqvist
Ystads IF
56 Ystads IF 47:06.4
Kvinnor
Julia Mårtensson
Björnstorps IF
90 Björnstorps IF DNS
Anna Bjurman
IS Göta
88 IS Göta DNF
M35
1 Marcus Sollvén
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 34:10.6
2 Karl Dannestam
Björnstorps IF
80 Björnstorps IF 34:21.8
3 Ola Cederfeldt
IF Malmö Löp
81 IF Malmö Löp 35:11.3
4 Fredrik Johansson
Björnstorps IF
81 Björnstorps IF 37:38.7
5 Björn Lundberg
Björnstorps IF
82 Björnstorps IF 38:14.5
6 Fredrik Stoltz
IS Göta
81 IS Göta 38:43.9
Johan Gannby
Vittsjö GIK
83 Vittsjö GIK DNS
Christian Klingebrant
IS Göta
80 IS Göta DNS
Peder Enoksson
IF Malmö Löp
81 IF Malmö Löp DNF
Andreas Klingebrant
IS Göta
83 IS Göta DNS
M40
1 Henrik Orre
Björnstorps IF
76 Björnstorps IF 33:47.8
2 Peter Tall
Björnstorps IF
77 Björnstorps IF 38:11.2
3 Stefan Karlsson
Vittsjö GIK
77 Vittsjö GIK 42:26.7
4 Jesper Anderberg
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 42:48.3
5 Stefan Bjerström
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 43:40.3
Marcus Ottosson
Hässleholms AIS
75 Hässleholms AIS DNS
Jesper Sundewall
Heleneholms IF
76 Heleneholms IF DNS
Niklas Olausson
Heleneholms IF
78 Heleneholms IF DNS
Alexander Holmgren
IF Malmö Löp
78 IF Malmö Löp DNF
M45
1 Henrik Nord
Ystads IF
73 Ystads IF 35:34.9
2 Måns Modéer
Heleneholms IF
71 Heleneholms IF 36:59.1
3 Rickard Andersson
Heleneholms IF
73 Heleneholms IF 37:09.5
4 Dennis Due
IS Göta
73 IS Göta 51:12.3
Max Lundberg
Björnstorps IF
70 Björnstorps IF DNS
M50
1 David Roos
Triathlon Syd
69 Triathlon Syd 37:36.9
2 Stephen Murray
Björnstorps IF
66 Björnstorps IF 38:31.7
3 Jörgen Holmqvist
Heleneholms IF
66 Heleneholms IF 39:58.1
4 Gustav Sande
Genarps IF
69 Genarps IF 41:49.8
5 Jan Forsberg
LK Myran
66 LK Myran 44:00.2
M55
1 BG Nilensjö
IS Göta
63 IS Göta 37:48.3
2 Mats Berglund
Andrarums IF
62 Andrarums IF 38:30.4
3 Sven Lindeberg
IS Göta
63 IS Göta 40:34.2
4 Eric Lacayo
Björnstorps IF
62 Björnstorps IF 42:49.2
5 Nils-Arvid Olofsson
Ystads IF
64 Ystads IF 43:05.5
6 Bengt Pedersen
IK Pallas
61 IK Pallas 43:08.1
M60
1 Leif Larsson
Genarps IF
56 Genarps IF 38:30.7
2 Jerry Olsson
Björnstorps IF
57 Björnstorps IF 40:37.1
3 Lars Uddbäck
Malmö AI
56 Malmö AI 42:58.9
4 Mikael Karlsson
Björnstorps IF
56 Björnstorps IF 46:08.1
5 Bengt Håkansson
IS Göta
58 IS Göta 47:56.1
M65
1 Christer Vernersson
FK Snapphanarna
50 FK Snapphanarna 46:44.8
2 Bo-Göran Malmborg
Heleneholms IF
50 Heleneholms IF 54:12.3
3 Göran Von Rosen
Heleneholms IF
50 Heleneholms IF 56:03.7
Kenneth Rosengren
LK Myran
52 LK Myran DNF
Bo Andersson
Genarps IF
52 Genarps IF DNF
M70
1 Klas Paulsson
Höörs IS
47 Höörs IS 52:01.7
2 Erwin Apitzsch
IFK Lund
45 IFK Lund 54:18.0
M75
1 Åke Jonson
Heleneholms IF
42 Heleneholms IF 49:44.9
2 Sven-Erik Svensson
Björnstorps IF
43 Björnstorps IF 58:41.9
M80
1 Greger Ahnlund
Heleneholms IF
39 Heleneholms IF 49:02.2
Män
1 Samuel Russom
IS Göta
91 IS Göta 31:56.5
2 Victor Carlsson
IF Malmö Löp
90 IF Malmö Löp 32:58.0
3 Johan Gustafsson
IS Göta
87 IS Göta 33:38.4
4 Anton Lindberg
IS Göta
00 IS Göta 34:31.7
5 Erik Fagius
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 34:37.3
6 Magnus Håkansson
Heleneholms IF
88 Heleneholms IF 36:29.9
7 Sebastian Mauritsson
Björnstorps IF
85 Björnstorps IF 37:06.6
8 Erik Schultz
Björnstorps IF
86 Björnstorps IF 41:37.8
9 Axel Billström
Heleneholms IF
90 Heleneholms IF 42:46.5
Daniel Ekvall
Heleneholms IF
94 Heleneholms IF DNS
Simon Strand
Heleneholms IF
94 Heleneholms IF DNF
Fredrik Mårtensson
Heleneholms IF
91 Heleneholms IF DNS
Johan Fagerberg
IF Malmö Löp
87 IF Malmö Löp DNF
Simon Wikstrand
IS Göta
86 IS Göta DNF
Tobias Larsson
Ystads IF
88 Ystads IF DNS