Resultat Engelholmsspelen

Kullavallen, Ängelholm   2020-09-05 - 2020-09-06

Arrangör: Ängelholms IF Tävlingsledare: Robert Nilsson Senast uppdaterad: 2020-09-10 21:53:57
2020-09-05 2020-09-06 Alla dagar
Visa Resultatkort
Kvinnor 200 m Final
Söndag 16:00
Vind: -0.5
1 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 28.26
2 Engla Strand
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 32.19
3 Helena Zander
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 32.53
4 Sara Johnsson
IFK Helsingborg
68 IFK Helsingborg 33.86
5 Monica Andersson
IS Göta
74 IS Göta 34.37
6 Anna Karin Lindgren
IFK Helsingborg
61 IFK Helsingborg 34.79 PB
Nelly Elned
Hälle IF
06 Hälle IF DNS
Kvinnor 800 m Final
Söndag 15:15
1 Sara Liljegren
IS Göta
81 IS Göta 2:16.87
2 Johanna Hofvendahl
IS Göta
04 IS Göta 2:21.99
3 Caroline Norrsand
Ystads IF
85 Ystads IF 2:29.93
4 Karolin Wennerbeck
Björnstorps IF
75 Björnstorps IF 2:43.29 SB
Kvinnor Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:45
1 Stina Åkesson
IFK Lund
71 IFK Lund 16.07 PB
123456
Stina Åkesson16.0213.4716.0416.0715.05x
Kvinnor Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 15:15
1 Hanna Dahlberg
Eslövs AI
00 Eslövs AI 22.98
2 Elin Ekelund
Eslövs AI
02 Eslövs AI 17.61
123456
59 Elin Ekelund16.15x16.40x15.5417.61
60 Hanna Dahlbergx21.9722.4021.6622.8422.98
Kvinnor Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 11:15
1 Natalie Claesson
Klippans FK
92 Klippans FK 31.61 SB
2 Stina Åkesson
IFK Lund
71 IFK Lund 16.63
123456
46 Natalie Claessonxx31.6128.7728.6629.18
Stina Åkessonxxxxx16.63
F17 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 12:15
1 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 10.24
2 Johanna Berg
Eslövs AI
03 Eslövs AI 10.12
3 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 10.08
123456
54 Saga Redestam9.959.969.87x10.089.75
56 Johanna Berg9.50x10.129.549.60x
Filippa Zäll9.309.729.9010.0010.2410.22
F17 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:45
1 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 22.36
2 Filippa Zäll
Ängelholms IF
03 Ängelholms IF 17.04
123456
54 Saga Redestamxx22.3622.2321.59x
Filippa Zäll17.0416.81x16.19--
F17 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 15:15
1 Saga Redestam
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 37.63
2 Matilda Karlsson
IFK Helsingborg
04 IFK Helsingborg 35.90
3 Tova Möllerström
Eslövs AI
03 Eslövs AI 27.31 PB
4 Linnea Haara
Eslövs AI
03 Eslövs AI 24.89
5 Johanna Berg
Eslövs AI
03 Eslövs AI 19.70 PB
123456
53 Matilda Karlsson35.9032.8431.86xx32.00
54 Saga Redestamx37.6333.07xx33.83
57 Linnea Haara23.06x24.8624.8921.9623.33
56 Johanna Berg19.7018.6318.63xxx
58 Tova Möllerström24.7622.9525.40x27.3126.64
F15 80 m Final
Söndag 11:45
A-FinalVind: +0.7
Tot. plac.
1 Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 10.91 1
2 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 11.15 2
3 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.31 3 PB
4 Nelly Elned
Hälle IF
06 Hälle IF 11.37 4
5 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 11.82 6 PB
B-FinalVind: +2.0
Tot. plac.
1 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 11.81 5 SB
2 Isabella Lind
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 12.40 7
3 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 12.47 8 PB
4 Engla Strand
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg 12.48 9
5 Sabrina El Khattabi
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 13.28 10
F15 800 m Final
Söndag 15:00
1 Lily Bosemark
Björnstorps IF
06 Björnstorps IF 2:27.01 PB
2 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 2:31.91 PB
3 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 2:58.67
F15 Stav Final
Söndag 12:15
1 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 205 PB
2 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 170 PB
Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS
Lovisa Nilsson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg DNS
Johanna Nilsson
Ängelholms IF
05 Ängelholms IF DNS
110120130140150160170180190200210220230240250260270280290300310320330340165175185195205
5 Vilma Atthageoooooooxxoxxx
Meja Wallering--ooooxxoooxoxxxoxxooxoo
F15 Längd Final
Söndag 12:45
1 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 4.69 +2.9
2 Saga Falck
Malmö AI
07 Malmö AI 4.58 +3.5
3 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 4.44 +2.0
4 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 4.33 +2.2
5 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 3.69 +0.7
Celine Stjernfelt
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
123456
Celine StjernfeltDNS
Elin Thor3.81 +3.6x x x 4.44 +2.0x
12 Clara Gullbrantzx 3.69 +0.7x x x x
2 Anastasia Nilsson4.31 +1.74.45 +0.54.65 +1.9x 4.69 +2.94.53 +1.4
Alba Hansson4.33 +2.2x x 4.02 +4.1x x
25 Saga Falck3.24 +1.24.46 +3.04.58 +3.54.54 +0.14.34 +0.94.56 +1.6
F15 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 12:15
1 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 9.20
2 Clara Gullbrantz
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 7.09
123456
32 Sara Andersson8.448.209.059.039.208.74
12 Clara Gullbrantz6.205.577.095.545.875.29
F15 Diskus Final
Vikt: 0,75kg
Söndag 13:45
1 Alba Hansson
Malmö AI
05 Malmö AI 30.89
2 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 27.64 PB
3 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 23.79
4 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 18.78
123456
34 Hanna Anderssonxxx23.12x23.79
32 Sara Andersson18.7818.73x---
Alba Hansson30.89x23.7827.2824.8530.25
33 Sofie Anderssonx27.64x23.45xx
F15 Slägga Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 15:15
1 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 24.24
2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 23.95
Saga Svensson
Eslövs AI
06 Eslövs AI -
123456
32 Sara Andersson21.4123.95xxx22.27
55 Saga Svensson-
Elin Thor24.24xxxx21.93
F15 Spjut Final
Vikt: 500g
Söndag 11:15
1 Hanna Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 31.76 PB
2 Sara Andersson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 29.62 PB
3 Anastasia Nilsson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 27.82
4 Sofie Andersson
IFK Lund
05 IFK Lund 27.44 PB
5 Elin Thor
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 21.94
6 Lucky Olsson
Malmö AI
06 Malmö AI 15.29
123456
32 Sara Andersson29.6224.07xxx28.09
34 Hanna Andersson29.23xxx31.7628.40
2 Anastasia Nilsson27.8227.7526.2027.4524.8726.63
42 Lucky Olssonxxxx9.9115.29
33 Sofie Anderssonx27.1724.67x27.44x
Elin Thorxxx20.921.9121.94
F13 600 m Final
Söndag 11:15
1 Freja Bjerström
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 1:44.20 PB
2 Ellen Birgander
Malmö AI
07 Malmö AI 1:47.50 PB
3 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 1:56.99 PB
4 Saga Siorholm
Malmö AI
07 Malmö AI 1:58.15 PB
5 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 2:09.17
F13 60 m häck Final
Höjd: 68,6cm
Söndag 09:45
Vind: +0.1
1 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 10.06
2 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 11.66 PB
3 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 12.08 PB
F13 Höjd Final
Söndag 10:00
1 Ebba Mohlin
Malmö AI
07 Malmö AI 140
=2 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 133
=2 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 133 PB
4 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 130 PB
5 Maja Jönsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 110
95100105110115120125130133136139142145148151154140
Meja Wallering----oooooxxx
Bella Gisel-------ooxxx
Maja Jönssonooxxoxoxxx
Ebba Mohlin-------o-o--xxxo
5 Vilma Atthage--oooxooxxoxxx
F13 Kula Final
Vikt: 2,0kg
Söndag 10:45
1 Meja Wallering
IFK Lund
07 IFK Lund 10.97 PB
2 Bella Gisel
Malmö AI
07 Malmö AI 9.62
3 Alicia Lindström
IFK Helsingborg
09 IFK Helsingborg 8.48
4 Annie Krikström
Båstads GIF
08 Båstads GIF 7.90 PB
5 Maja Jönsson
Båstads GIF
08 Båstads GIF 6.47
6 Vilma Atthage
Ängelholms IF
07 Ängelholms IF 6.27
123456
Alicia Lindström7.538.378.128.318.488.26
5 Vilma Atthage4.426.275.885.365.76-
Maja Jönsson6.106.476.056.236.185.85
Bella Gisel8.518.969.049.549.489.62
Meja Walleringx10.04x8.989.8010.97
Annie Krikström7.097.567.907.50--
F11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

F7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

Män 200 m Final
Söndag 16:15
A-FinalVind: -1.6
Tot. plac.
1 Daniel Sjölin
Höörs IS
00 Höörs IS 23.36 1 SB
2 Jakob Zäll
Ängelholms IF
01 Ängelholms IF 23.83 2
3 Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta 25.16 3 SB
4 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 25.31 4 PB
5 Jonas Boijertz
Malmö AI
74 Malmö AI 26.02 5
B-FinalVind: +0.2
Tot. plac.
1 Peter Lindgren
IFK Helsingborg
60 IFK Helsingborg 29.05 6
2 Anders Nilsson
Malmö AI
63 Malmö AI 29.25 7
3 Per Gränse
IS Göta
71 IS Göta 30.32 8
4 Blerim Salihi
IFK Helsingborg
93 IFK Helsingborg 38.89 9
Män 800 m Final
Söndag 15:30
1 Michael Hansson
IS Göta
96 IS Göta 1:59.04 PB
2 Simon Harden
Ängelholms IF
00 Ängelholms IF 2:01.91
3 Daniel Ekholm
IS Göta
81 IS Göta 2:13.93
4 Erik Weineisen
Björnstorps IF
03 Björnstorps IF 2:15.49
Christian Borg
IS Göta
80 IS Göta DNF
Män Spjut Final
Vikt: 800g
Söndag 11:15
1 Jacob Larsson
IFK Lund
95 IFK Lund 60.36
2 Alexander Ottosson
Klippans FK
87 Klippans FK 55.80
123456
49 Alexander Ottosson54.9650.38x55.3655.80x
37 Jacob Larsson57.52x59.5957.5557.6260.36
P19 Diskus Final
Vikt: 1,75kg
Söndag 13:45
1 Axel Heander
IFK Lund
02 IFK Lund 29.05
123456
30 Axel Heanderxxx29.05xx
P15 80 m Final
Söndag 12:00
Vind: -3.2
1 Samuel Jönsson
Åhus FIK
06 Åhus FIK 9.78
2 Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund 10.28
3 David Eriksson
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 10.67
4 Simon Henriksson
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 10.73 PB
5 Albin Sjöh
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 11.06
6 Victor Eklund
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 11.12
7 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 11.81
P15 800 m Final
Söndag 14:45
1 Leo Strand
Höörs IS
05 Höörs IS 2:19.47
2 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 2:29.63 PB
3 Melvin Bertilsson
Björnstorps IF
06 Björnstorps IF 2:37.28 PB
P15 Stav Final
Söndag 12:15
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 330
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 210 PB
3 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 170
150160165170175180185190195200210215300320330340
Gustav Karlström------------ooxxoxxx
51 Ludvig Hallbergoo-o-xxx
Mikel Månsson-o---o-o-ooxxx
P15 Längd Final
Söndag 13:45
1 Albin Sjöh
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 5.53 +2.3
2 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 4.98 +0.4 PB
Zion Öberg
Höörs IS
05 Höörs IS DNS
William Duong
IFK Helsingborg
05 IFK Helsingborg DNS
Kalel Mudingay
IFK Lund
06 IFK Lund DNS
123456
Kalel MudingayDNS
William DuongDNS
50 Algot Hallberg4.95 +1.4x 4.78 +1.4x 4.98 +0.4x
Zion ÖbergDNS
Albin Sjöhx x x 5.23 +1.75.53 +2.3x
P15 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 12:15
1 Simon Sjögren
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 8.59 PB
2 Karl Hansen Fridolf
Malmö AI
06 Malmö AI 8.23 PB
3 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 8.00 PB
123456
Karl Hansen Fridolf7.698.237.427.867.407.78
43 Simon Sjögren8.027.428.047.138.598.58
31 Erik Hallqvistx8.00x7.18x6.59
P15 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:45
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 36.22 PB
2 Simon Sjögren
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 24.50 PB
3 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 23.87 PB
123456
43 Simon Sjögren24.5022.9522.19---
31 Erik Hallqvist23.87xxxxx
Gustav Karlström30.0527.34xx32.3136.22
P15 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 15:15
1 Gustav Karlström
Åhus FIK
05 Åhus FIK 36.88
2 Simon Sjögren
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF 22.15 PB
3 Erik Hallqvist
IFK Helsingborg
06 IFK Helsingborg 18.07
123456
Gustav Karlström36.18x36.8835.03xx
31 Erik Hallqvist18.07x14.9415.2916.3616.94
43 Simon Sjögren22.1518.7718.9620.5019.5219.55
P15 Spjut Final
Vikt: 600g
Söndag 11:15
1 Algot Hallberg
Hässleholms AIS
05 Hässleholms AIS 38.72
Simon Sjögren
Ängelholms IF
06 Ängelholms IF DNS
123456
43 Simon SjögrenDNS
50 Algot Hallberg38.72x37.52x--
P13 60 m Final
Söndag 10:00
Vind: +0.7
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 8.67 SB
2 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 8.76 PB
3 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 9.18 PB
4 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 9.47
P13 600 m Final
Söndag 11:20
1 Valter Wennerbeck
Björnstorps IF
07 Björnstorps IF 1:54.20 SB
2 Malte Johnsson
Båstads GIF
09 Båstads GIF 2:06.19
P13 Längd Final
Hoppzon
Söndag 10:45
1 Nino Radosavljevic Kusljic
Malmö AI
08 Malmö AI 4.77 -1.3 PB
2 Mikel Månsson
Åhus FIK
07 Åhus FIK 4.32 -0.5
3 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 4.31 +0.4
4 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 4.15 -1.9
5 Elliot Henrysson
Ängelholms IF
08 Ängelholms IF 4.08 -0.3
6 James Mudingay
IFK Lund
08 IFK Lund 3.92 -1.8
Max Olmarker
Båstads GIF
07 Båstads GIF DNS
123456
James Mudingay3.92 -1.83.82 -1.13.87 +0.53.91 0.03.67 -1.03.77 -1.2
Nino Radosavljevic Kusljic4.55 0.04.57 0.04.77 -1.34.57 0.04.45 -1.24.57 -0.1
Mikel Månsson4.10 -0.14.25 -2.64.31 0.04.18 -2.34.29 0.04.32 -0.5
Max OlmarkerDNS
6 Elliot Henrysson3.85 0.03.99 +1.33.95 -0.74.08 -0.34.03 +0.33.71 0.0
Jonatan Eklund4.15 -1.94.07 -1.62.36 -1.7x x x
Eric Hanssonx 3.29 0.04.31 +0.4x 4.09 -2.8x
P13 Kula Final
Vikt: 3,0kg
Söndag 10:15
1 Eric Hansson
Malmö AI
07 Malmö AI 12.67 PB
2 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 8.28
123456
Jonatan Eklund8.23x8.268.198.28x
Eric Hansson10.24x12.4712.6712.1412.20
P13 Diskus Final
Vikt: 0,6kg
Söndag 13:45
1 Sixten Palm
IFK Lund
08 IFK Lund 23.27
2 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 16.48
123456
39 Sixten Palm20.2723.27xxx22.71
51 Ludvig Hallberg16.4816.0215.79x15.78x
P13 Spjut Final
Vikt: 400g
Söndag 11:15
1 Jonatan Eklund
Klippans FK
08 Klippans FK 32.18
2 Sixten Palm
IFK Lund
08 IFK Lund 30.42 PB
3 Ludvig Hallberg
Hässleholms AIS
08 Hässleholms AIS 25.11
123456
Jonatan Eklund32.1831.18xx30.3830.59
39 Sixten Palm20.6430.4228.4124.9230.2118.40
51 Ludvig Hallberg20.93x25.11x20.7721.35
P11

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P9

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

P7

Resultatlista för klassen visas inte. Gå till individuella resultatkort för att se resultat.

M55 Diskus Final
Vikt: 1,5kg
Söndag 13:45
1 Per Heander
IFK Lund
64 IFK Lund 29.71
123456
45 Per Heander28.2125.9228.8129.71x27.94
M60 Kula Final
Vikt: 5,0kg
Söndag
1 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 11.55
123456
38 Dan Lindahl11.0410.99x11.2511.5511.23
M60 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:45
1 Dan Lindahl
IFK Lund
60 IFK Lund 35.98
123456
38 Dan Lindahl34.0435.7333.87x35.9832.72
M70 Kula Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 12:15
Kenneth Jansson
IFK Helsingborg
49 IFK Helsingborg DNS
123456
52 Kenneth JanssonDNS
M70 Diskus Final
Vikt: 1,0kg
Söndag 13:45
Kenneth Jansson
IFK Helsingborg
49 IFK Helsingborg DNS
M70 Slägga Final
Vikt: 4,0kg
Söndag 15:15
1 Kenneth Jansson
IFK Helsingborg
49 IFK Helsingborg 48.31
123456
52 Kenneth Jansson42.9443.8244.2248.31xx